teeds meer kwaad bloed over Nieuw-Guinea Costermansoproer De tentoonstelling KIND en SPEL99 rechtvaardigt een uitstapje naar Delft r Winsemius confronteert enkele pessimisten met hun uitspraken Pas op de radiode katten en accepteer een goede raad: Sta heel vroeg op De blondjes verliezen terrein Koningin Juliana opende het Groothandelsgebouw GELOGENSTRAFT Zware sneeuwval in Tirol! Politieke crisis in Israël geëindigd Sprookje en kris De toekomst van hetGermaanse ras ziet erdonker" uit Blauwe ««en worden bruin Uit onze musea Genot, voor het gehele gezin Het spreekt een taal.... Een heel speelgoed stadje - volkskunst uit het Ertsgebergte Groningen ligt minder excentrisch dan vaak wordt gedacht Nederlands visitekaartje voor Noord-Europa Een moeilijk jaar voor de textielindustrie JnüMil Zonnebruin PAGINA ij TERUGBLIK OP U/2- JAAR INDUSTRIALISATIE Als Nederland zich extra inspant kan ook nieuwe programma slagen Consument moet meer Ned. fabrikaat kopen Twee lijken op Urk aangebracht Handelscentrum voor de gehele wereld NDERDAG 4 JUNI 1953 TWEEDE BLAD - PAGINA VOEQDHUDEN, welke verscheidene Indonesische militairen zich blijkbaar ongestraft kunne*n- aanmatigen, zijn de grenzen nog niet in zicht Nog oordat majoor Pietersz, de militaire commandant in de Molukken. te Djakarta PP0" heeft uitgebracht over de resultaten van het onderzoek, dat hij heeft .ceten instellen, maakt een majoor van het territorium Oost-Indonesië deze uitaten wereldkundig. En hij'zegt er maar meteen bij, dat de centrale regering Djakarta op grond van die resultaten bij de Nederlandse regering zal protes- ren. Met dat al bevestigt hij, dat de in Nieuw-Guinea buiten gevecht gestelde ""onesiers inderdaad echte T.N.I.-militairen ztfn. Advertentie) Men zal zich herinneren, dat minister oekarto de Nederlandse berichten over infiltratie op Nieuw-Guinea zonder eer „van iedere grond ven waarheid ont- loot" noemde. Niettemin verzocht hij later nze Hoge Commissaris hem op de hoogte te ouden van verdere bijzonderheden en wel en dienste van een Indonesisch onderzoek, ~t toen nog moest beginnen. En nu logen- 7»ft een majoor te Makassar zijn minister an buitenlandse zaken. De aankleding van "n verhaal kan deze pil kwalijk vergulden. De Indonesische bladen, welke vóór deze erklering uit Makassar verschenen, we en - naar onze correspondent uit Djakarta eldde nog alle zeker, dat geen T.N.I.- litair voet op Nieuwguinese bodem zou ebben gezet. Uit alle Indonesische com mentaren -spreekt vóór alles bezorgdheid ver de reacties in Australië. Een weekblad, In Tirol ia Dinsdag veel sneeuw gevallen. Je de temperatuur snel tot het vriespunt "eed dalen. Hier en daar viel in de bergen cm. Auto's, die van de Arlbergpas ge- ruik wilden maken, moesten de sneeuw- ettingen aanleggen. De politieke crisis in Israël, die negen dagen heeft geduurd en veroorzaakt werd door het aftreden van vier ministers van de conservatieve Zionistische partij, is Woens dag geëindigd, doordat de ministers na een compromis van socialistische zijde in het kabinet zijn teruggekeerd. Zij waren afgetreden o.m. uit protest te gen het feit, dat de socialistische partij (Mapia). ondanks het verzet van premier Ben Goerion, die zelf tot deze partij be hoort, er op stond, dat de rode vlag op so cialistische feestdagen naast de nationale iVlag zou uithangen van staatsscholen. Australische regering behoudt meerderheid in Senaat Bij de in Mei gehouden Senaatsverkie zingen heeft de Australische federale re gering, een conservatief gerichte coalitie van liberalen en plattelandspartijen, haar meerderheid in de Senaat behouden, hoewel deze meerderheid is geslonken. De zetelver deling in de Senaat, die bij deze verkiezin gen vpor de helft is vernieuwd, lpidt nu: Regering 31 zetels (tegen 32 in d,e oude Se naat) Labouroppositie 29 zetels (tegen 28 in de oude Senaat). De definitieve uitslag van de verkiezingen is eerst nu bekend, doordat de telling in de staat Queensland door het Weinig schade aan de Toos De kustvaarder Toos. die na het kapsgiien te ehristiansund werd binnengesleept, zal binnen enkele dagen worden gekeerd. Men neemt aan, dat het schip weinig schade heeft opgelopen. dat genoemd la naar de natiohale kleuren van Indonesië, spoort bovendien min of meer rechtstreeks aan tot gewelddadigheden tegen Nederlanders in Indonesië Onze correspondent citeert uit dit blaadje „Geef ons het recht om binnen het gebied van de Republiek Indonesië op ieder wille keurig tijdstip zonodig elke Nederlander, die wij als infiltrant beschouwen, te vernie tigen. Voor ons is de gelegenheid om per fide Nederlanders te doden veel groter." Er volgt.dan nog wat hysterie van. hetzelfde gehalte en bij lezing wordt men sterk her innerd aan recente verklaringen van gene raal Naguib Wat dunkt u bijvoorbeeld van het volgende: „Wij behoeven ons eigen grondgebied niet stilletjes binnen te komen. West-Irian is van ons en de Nederlanders, die daar *tjn blijven hokken. zijn officieel bandieten, die nadat s(j hier de oorlog verloren hadden daar een jaar vacantie mochten hebben. Van die gelegenheid hebben zU gebruik ge maakt om met allerlei listen en iagerf tra wanten te vinden, om tesamen met hen West-lrian te handhaven.'' Het blad wil „onze Nederlandse vfjanden duidelijk maken, dat het land en volk van Indonesië voldoende moed heeft om een werkelijke oorlog te voeren tegen de vpr- vloekte overheersers". Mep kan daar hautain om glimlachen, maar in een land als Indonesië zijn zulke bruiaapjes nog gevaarlijker dan leeuwen. De kwaliteit van hun beweringen doet zo weinig ter zake en te redeneren valt hier niets. De agitatie van ir Soekarno is niet zonder' effect gebleven. Ook de ..kleine man" op Java begint „Irian-minded" te worden. Irian is immers het zusje van Boeng Kamo, dat door de Belanda's, de Nederlanders, is ontvoerd' Die arme kleine Irian moet vrij. Zo heeft de kleine man het van de volksvoorlichters geleerd en zijn kris is niet minder scherp, al deugt zijn rede nering niet. Ten aanzien van Nieuw-Guinea misleiden de Indonesische leiders hun volk op de bru taalst denkbare manier en het is niet voor het eerst, dat hier geesten zijn opgeroepen, die zich niet meer lieten bedwingen. Helaas laten de omstandigheden niet de hoop toe, dat een nieuwe regering aan dit geavon- turier een eind kan maken. R. S. STOKVIS S.20NEN) V«n dar Haam fabrikaat Helicopter In l'trecht? Het Utrechtse raadslid mr W H. J. Derks heeft B. en W gevraagd of het wenselijk is* Utrecht in te schakelen als landingsplaats voor een verbin ding per helicopter van Belglé uit eventueel in samenwerking met de Jaarbeurs. (Van onze correspondent te Bonn) Mag men de anthropologen en biologen geloven, dan sterft het blonde mensentype, hetzelfde' type. waarop Hitier nog maar enige jaren geleden een „nieuwe orde" wilde opbouwen, ih sitel tempo uit. Een Engelse anthropoloog heeft zelfs voor speld. dat over 150 jaar mensen met blauwe Een VECHTPARTIJ tussen enkela jongelui van da schuttert) en de ver klikkers van een accünspachter op de Gelderse Kade te Rotterdam, leidde in KM tot een oproer, wa»rbU de man, die hier het Recht vertegenwoordigde In de knel kwam. Alva's tiende penning was een kleinigheid vergeleken bi) ed belastingen, welke In vr(je re publiek op alles en nog wat wer den geheven en de belastingrechten wa ren verpacht, wat voor de staat gemak kelijk was, maar voor het volk alleen nog maar ergerlijker. Pas na 174» werden col lecteurs ln overheidsdienst aangesteld. Wie de loonbelasting wil leren waarde ren moet eens een kijkje netnen in het Belastingmuseum te Rotterdam. Als men ziet. hoe in de tijd waafyan wi) nu spreken „de kleine man" gesnVlen werd er was Immers geen progressie dan kan men aich nóg kwaad maken. Op een noodlottige avond in 1690 nu zaten de gebroeders Van der Steen, ac cijnspachters. met twee mannetjes vobr het vuile werk: verklikkers of „kraaiers," op de loer in een kroegje op de Gelder sekade. toen zij enkele schutters met een vaatje wijn z^gen. Het waren de jonge wijnkoper Costerman met een paar wa penbroeders, die een gezellig avondje wilden hebben. Daar hotfrde wijn bij. Onze „oude klare" is een uitvinding van het eind van de zeventiende eeuw en was in die dagen dus nog niet populair. De schutters hadden vergeten, de accijns op de wijn te betalen en daarom wilden de Van der Steens het vaatje ln beslag laten nemen. Er viMen klappen en plot seling zakte een van de kraaietj ln el kaar. Hij was dood. Costerman werd de volgende dag ge arresteerd en bekende, toen hij met fol tering werd bedreigd, schujd. maar de straf viel hem tegen. Hij werd terechtge steld. Deze zaak zette veel kwaad bloed, onder de schutters en onder het volk. dat door de kroniekschrijvers van die dagen tot genoegen van hun meesters doorgaans „schuym" of gespuis werd ge noemd. De beul die ais elke in het openbaar optredende artist zijn publiek kende voelde de gevaarlijke spanning onder de menigte en moest wel 5 of keer slaan, voordat hij het Jonge hoofd van Costerman van de romp had geschei den. De volgende Zondag nam het „schuym" rustig de tijd om alles ln het huis van de Van der Steens aan de Kaasmarkt grondig te vernielen. De schutters sta ken geen hand uit om Van der steen te helpen en de Baljuw. Jacob van Suylen van Nyevelt. liet zich ook niet zien. De vroedschap weigerde versterkingen v«n buiten /de stad toe te laten en accep teerde ren slotte maar 160 man voet volk. Deze soldaten moesfen de baljuw te hulp komën. toen het volk hem op 5 October volgde langs de Coolslngei en de Karrensteeg naar de Leuvehaven, waar hij woonde. „Moordenaar, bloed hond" werd hij gescholden. De soldaten haalden de Leuvebrug en de WIJnbrug op. Het schuym maakte zich meester van dfle kanonnen van feet bolwerk aan het einde van de Leuvehaven en belegerde daarmee de baljuw in zijn woning en de soldaten erbuiten. De volgende ochtend lieten die soldaten de Leuvebrug zakken en marcheerden af. Het huis van de baljuw werd door de menigte vernield, maar de man zelf was niet te vinden. {lij en zijn twee zoons waren, dis soldaat vermomd, met de troep meegegaan. Buiten de stad, bij Ouwerschle, lagen infantwrle-eenheden. maar het volk. eén dag machtig, waakte met een van de ^uitgemaakte kanonnen bij de Delftse- poort. Andere „oproerkraaiers" dwon gen burgemeesters en schepenen om de gevangenen ,uit het Spinhuis aan de Korte Hoogstraat vrij te laten. De spin- rhuizen waren altijd goejl bezet met goed kope arbeidskrachten! Aeens werkelijk tot verbeteringen zou lelden. Van Suylen werd als baljuw af gezet en moest op Jast van Den Haag te rechtstaan Daarbij bleek, dat deze die naar van het Recht zich aan ergerlijke malversaties had schuldig gemaakt. -(Wat overigens niets bijzonders was Een schoonzoon van Jacob Cats zag als hoge ambtenaar met een inkomen van 2 000 per Jaar kans. een vermogen van 2000000 bijeen te „sparen"! Er was ln die dagen geen Algemene Rekenkamer. Maar het proces was nog gaande, toen de koning-Stadhouder Willem III weer eens uit Engeland overkwam en de zaak aan het gerechtshof onttrok. Geen won der. als.men bedentst dat Van Suylen vroedschapsleden zich liet verbinden, te stemmen volgens richtlijnen van Wil lem lil. De ene diepst ts de andere waant Willem III liet de zaak door de*> Hoge Raad voortzetten, die Van Suylen vrijsprak en Rotterdam tot vergoeding van alle schade veroordeelde. Van Suylen kwam als baljuw terug. De hierbij afge drukte gravure vereeuwigt zijn gezicht. Hij behoort tot de verzameling van het Belastingmuseum, waar men ook een penning van het Costermansoproer heeft. ogen zeldzaam zullen zijn als „museum stukken". Vooral in „rasbewusteDuitse kringen hebben dergelijke aankondigingen van de ..ondergang van het Germaanse ras" met geringe consternatie verw/ekt. Daar zal het ook- wel aan toe te schrijven zijn, onderzoekers in het land Neder-Saksen op de gedachte gekomen zijn eens vast te stel len hoe daar onder de schoolgaande kinde ren de verhouding tussen het lichte en het donkere type is. In 1875 werd hetzelfde door do beroemde medicus Virchow gedaan. Men had>dus vergelijking'smateriaal bij de hand De resultaten van dit onderhoek hebben bovengenoemde theorie ten volle bevestigd het blonde type is zwaar aan de verliezen de hand De oogkleur, de huidskleur en dt haarkleur zij alle zijn bezig donkerder te worden. Opmerkelijk is in de eerste plaats de vooruitgang van de bruine ogen. Virchow ond. dat van de door hem^geteste kinde en 49 procent griisogig. 36 procent blauw ogig en 15 procent bruinogig was De Ne- dersaksische onderzoekers kwamen "tbt 49 2 procent. 29 8 procent en 21 procent. Met de huids- en haarkleur is het niet öel anders gesteld. Helblond haar komt steeds minder voor en ook het aantal rood- harigen neemt af. Vraagt men naar de oorzaken van het verschijnsel, dan stuit men in de eerste plaats op de pigmentkwestie. Blonde men sen zijn, zoels bekend, arm aan pigment. Daarom worden zij in de zon ook,lang niet zo bruin als anderen, welke pogingen zij daartoe ook in het werk stellen. Nu wil de natuur, dat. wanneer een blond en een donker type met elkaar trouwen en kinderen krijgen, bit de laatste als regel het donkere tvpe overheerst De pigment- iikdom wint het van de piementarmoede. Blonde kinderen komen in deze huwelijken weinig voor. Ook wanneer de kinderen uit deze huwelijken er in hun eerste levensjaren blond uitzien, blijken zij later steeds don kerder fe worden. DeDuitsers hebben daarvoor een typisch woorch nachdukeln" (na-donkeren). Werkelijk blonde kinderen komen in het algemeen alleen uit huweliiken voort, waar in beide partners ,van het blonde, pigment- arme tvpe zijn Het is dus logisch, dat het lichte type. eenmaal aan de verliezende JA. dat i« een wonderlijk ding met ons, Nederlandse huisvrouwen. Zijn (of waren) we te opruimerig van aard of juist le behoudend? Terwijl er veel Duits en Zwitsers speelgoed is bewaard gebleven in musea en andere verzamelingen, bleek het de directeur van het museum Prinsenhof te Delft, de heer D. G. H Bolten, dat het niet aemakkelijk was de hand te leggen op Nederlands speelgoed uit vervlogen dagen, toen hij de tentoonstelling ..Kind en Spel" ging inrichten, nadat een dergelijke ten- toonstelling reeds was gehouden in Zurich en Bazel. Moeten wij er onze grootmoeders van ver denken, dat ze geen „overtolligheden" in haar huis duldden? Of vonden ze het jam mer, dat speelgoed ongebruikt in een kast lag wanne.-r haar eigen kinderen te groot en geworden om er mee te spelen, wes halve ze het weggaven en alle poppen, wagentjes enz. enz. volkomen zijn opge bruikt door vele generaties kleintjes, die er zich achtereenvolgens mee vermaakten? Misschien ook waren ze juist al te be houdend en liggen en staan er op zolders nog vele vergeten .voorwerpen, die eens de vreugde van kindefen hebben uitgemaakt, zonder dat de bezitsters beseffen, dat ze cultuurhistorische en ook aesthetische waarde hebben. TJOEVEEL SPEELGOED uit lang vervlü, gen dagen ons heeft te zeggen leert o.a. een enorm groot Poppenhuis van vier ver met honderden kleine voorwerpjes, koop- ten op olifanten en vol verbazing zullen ze _rr,waar. weegschalen enz. enz. Kleine vinger- zien, dat er ook een hele verzameling bord diepingen, sousterrain incluis, dat aan de Ues zullen jeuken er mee aan het werk te papieren soldaten is, daterend uit de Napfc- familie Blaauw heeft toebehoord en dat gaan. leontische tijd. De heer Paul Martin uit dateert uit omstreeks 1745; dank zij dit Pop- r j Straatsburg, die deze collectie heeft ver- penhuis weten we precies hoe zo'n Grach- 1CQCT ZtCl tlCl Of) eigen W\JZC zameld en die de soldaten op hun reis naar tenhuis er eertijds van binnen uitzag. Kijk, Nederland heeft vergezeld, teneinde ze op hier zal de geschiedvorser een bron van TT^T AARDIGE van de tentoonstelling te stellen, vertelde ons, dat deze bord studie vinden en het zal hem heel wat he^>- „Kind en Spel" is, dat ieder er op zijn papieren soldaten vrijwel uitsluitend in ben te zeggen, dat dit Herenhuis een vol- eigen wijze van kan genieten: het kind ziet Straatsburg werden gemaakt; de tinnen sol- ledige Vrijmetselaarsloge bevat, de huis- de speelmogehjkheden, de „gewone" man daten zijn afkomstig uit Neurenberg en moeder zal haar moderne keukentje verge- zal misschien .in verrukking komen bij Straatsburg. het aanschouwen van de kaleidoscoop, Er is'ook een vitrine met precieus zilvp- dagen en met een zeker mededogen bedeti- waarin vele kleurrijke beelden zijn te be- ren speelgoed waarmee kleine meisjes in de ken hoeveel er af te stoffen viel aan al die wonderen, waarvan hij lang geleden genoten vorige eeuw haar huisvrouwelijke neigingen bibolots in de zitkamers, aan de kroonlljs- heeft wanneer hij als kleine jongen bij uitten en ook is er een vitrine met stenen ten van de deuren in de heuselijke vestibule grootmoeder op visite was of de knikker- speelgoed, popjes met- beweegbare armen, (maar de huisvrouw dier dagen beschikte verzameling zal bij hem herinneringen tollen, paardjes enz. waarmee lang geleden over een keur vsfih „booien") en de jeugd wekken. De kunstkenner zal in bewondering Griekse en Romeinse kinderen zich ver- zal niet weten waarheen het eerst het oog. en wellicht ook critisch opzien naar de vele maakten. Er is modern speelgoed uit het te laten gaan: naar dat „gekke" bolstaande schilderijen uit de Hollandse School, voor- Ertsgebergte, ware uitingen van volks- verenbed, naar die prachtig ingerichte stellingen van kinderen, die een speelgoedje kunst en er zijn moderne treinen en vlieg- salons'en ze zullen een zucht slaken in de hand hebben en van groepen, die iets tuigen, met spoorlijnen, vliegvelden en al. omdat er eens kinderen zijn geweest, die tonen van de sfeer, waarin het kind vroe- En hier zullen de kleine en grote kinderen zo iets geweldig moois bezaten. Men moet ger opgroeide, maar het oog van „moeder" niet alleen mogen kijken maar ook wat echter niet te lang bij dit ene Poppenhuis zal met vertedering blijven rusten op de activiteit kunnen ontwikkeien, blijven staan, want even verder is een hele ernstige gezichtjes van ve!en van de hier Deze tentoonstelling is echt iets voor het verzameling poppenhuizen, welke mevr. afgebeelde „ingepende" kleine meisjes in gehele gezin en een vacantie-uitstapje (zij Tholen—De Ranitz zorgzaam heeft ver- haar stijve kleding, die geen bewegings- blijft tot 10 Augustus in het Prinsenhof) gaard en die zij voor deze tentoonstelling vrijheid toeliet Jongens zullen begerige naar Delft ten zeerste waard En dan kan ir» bruikleen heeft afgestaan. Hierbij zijn blikken werpen op de duizenden tinnen sol- men natuurlijk meteen genieten van het ook kramen, winkels stalletjes, herinnerend daten: uhlanen en zouaven, Franse en openluchtmuseum, dat heel Delft eigen- aan neringdoenden uit het verleden en vol Duitse regimenten, Indische troepen, geze- lijk is! Enkele poppenhuizen uit de verzamelin„ van mevrouw Tholen—De Ranitz. welke ge/ durende twee maanden is te zien op tentoonstelling „Kind en Spel" te Delj hand. steeds sneller voor het donkere zal moeten wijken. De kans wordt n l. steeds kleiner, dat twee partners van het lichte type bij elkaar komen. Zoals men weet. probeerde Hitier door de propagering van huwelijken van blonde mannen met blonde vrouwen dit proces kunstmatig te beïnvloe den. Zijn politiek heeft er echter indirect vopr gezorgd, dat de toekomst van het j.g. Germaanse ras er op het ogenblik „donker der" uitziet dan vóór 1933. Toen was Noord - Duitsland b.v. nog een vrij krachtige blonde burcht. Door de veie vluchtelingen, die daar nu een heenkomen hebben gezocht en vaak van een veel donkerder type zijn. heeft het blonde Noordgermaanse type in een paar jaar evenveel terreim verloren als het an ders veel langzamer, waarschijnlijk eerst in een halve eeuw. had behoeven prijs te geven. De ligging van de stad Groningen kan uit tweeërlei oogpunten worden bekeken: uit een goed en uit een verkeerd punt. Men kan de ligging eng bezien men kan haar ook ruim bekfjken. Voor het laatste voeren we steeds het meest. De kaart van Nederland is altijd zo gete kend dat aan Groningen slechts twee kant lijnen grenzen. Ten Noorden van de provin cie ziet men hoogstens een heel klein stuk je water en dan het wit boven de lijn, ten Oosten komt onmiddelijk de kantlijn en dan het einde van het blad. Op deze wijze wordt altijd de ongetwij feld bestaande excentrische ligging onno dig scherp geaccentueerd. Na het Noorden volgt onontdekt land Nemen we echter de kaart volgens bij gaand voorbeeld,, dan wordt het heel an ders. Dan ziet men ook veel duidelijker de oorsprong van de invloed, die de stad Gro ningen heeft op het naburige Oost-Fries land. Deze invloed is al vele eeuwon oud Vooral door de jongste oorlog is zij sterk beknot, maar gelukkig zijn de jongste ont wikkelingen weer zodanig, dat van een her levend contact fnag worden gesproken. Vooral de Universiteit heeft een vrij ster ke uitstraling naar dit gebied en Tiet spreekt vanzelf dat dit ook geldt van de stad Gro ningen als centrum van de handel, industrie en scheepvaart. Er wordt wel eens gezegd dat Gronihgen slechts als naaste buren Amsterdam en Bremen erkent. In meer dan één opzicht zit in deze bewering een kern van waarheid. Ook al is de stad dan zon der twijfel van de drie genoemde steden de kleinste. Wóar is echter ook, dat de invloed van Gronihgen op het gebied van Noord-West Duitsland groter zou kunnen zijn. In de eerste plaats wanneer er naar nauwere con tacten over en weer wordt gestreefd en deze ontwikkeling is zieker al aanwijsbaar in de tweede plaats wanneer het gebied van Oost-Friesland een hogere trap van weivaart zal hebben bereikt en ook hier in is een zekere vooruitgang te bespeuren, al zal iedere bewoner van deze streek be weren dat er nog veel te weinig aan de wel vaartsbevordering van dit gebied wordt gedaan. Dat is echter een zaak van Bonn en niet van Gronihgen. Zelfs nog veel ruimer gezien heeft Gro- nirtgen een belangrijke taak te vervullen. Bezoekers, vooral zij die per auto en per bus komen, uit Scandinavië, doen als eerste stad in Nederland .Gnjningen aan. Er is vooral in de zomermaanden zeer veel bezoek uit de Noorse landen; toeristisch, maar ook zakelijk ei* bovendien: uit hoeveel toeris tisch bezoek zouden zakelijke betrekkingen of relaties van anderë aard zijn voortge vloeid? Als invalspoort heeft Groningen dan ook een zeer bijzondere taak. Het zal deze op de best mogelijke wijze dienen te vervul len, deels omdat (je stad als het ware het DE A.K.V. /.V 1952 „De Ontwikkeling der laatste Jaren voert tot trie in het algemeen en voor de rayonindus- „De ontwikkeling der laatste jai de conclusie, dat wij ons In samenwerking met de i ayonverwirkende industrie er op zullen moeten toeleggen, de eigenschappen van onze producten verder te verbeteren. Door het ge bruik van de nieuwst? methodes en machines, en de toepassing van nieuwe procédé s zullen wij trachten nieuwe afzetgebiedenvoor visco segarens te ontsluiten en van de oude zoveel mogelijk te behouden. Daarnaast zullen wij er naar strevën, de productie van synthetische garens en vezels zo snel mogelijk te ontwikke len Dit vereist naast grote kapitalen een zo danig en technisch wetenschappelijk apparaat, dat alleen de grootste en best geoutilleerde on dernemingen resultaten kunnen verwachten. De vernieuwingen en uitbreidingen na de oor log stellen ons in staat aan deze nieuwe ont wikkeling mede ta doen", aldus de directie van de Algemene Kunstzijde Unie NV. te Arnhem in haar Jaarverslag over 1952 w Het verslagjaar wordt voor de textlelindus- Bitjkens het verslag over 1952 van de Maat schappij tot Expl. van Onr. Goederen „De Nationale Belegging in Vast Goed" N.V. ge vestigd te Rotterdam, werden in de loop van 'dit Jaar enkele panden te Amsterdam aange kocht. terwijl verkoop van eigen panden in het afgelopen boekjaar niet plaats vond De gang van zaken ln 1952 was bevredigend, doch aan een voorspelling ten aanzien van 1953 waagt de directie zich niet. De saldo-winst over 1952 bedraagt 121.625 (v.j. 175.920) en na voorzieningen en Reser veringen wordt aan de aandeelhouders een onveranderd dividend van 6beschikbaar gesteld. Advertentie Nederlandse visitekaartje vormt, deels daar haar ligging, die zo bekeken toch wel wat minder excentrisch is dan vaak opervlak- kig wordt gedacht, zekere voordelen kar opleveren vootr de economische oritwikke- wordt gedacht, zekere voordelen kap ling van de stad. Dit is niet alleen zo uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer, maar ook doordat hier kansen aanwezig zijn in de geest van een soort „gesprekcentrum". Zo gezien kan Groningen een belangrijke berbindings- srhakel zijn tussen de Noorse landen en West-Europa. Op wat korter termijn rea liseerbaar bestaat de mogelijkheid, dat zij een trekpleister wordt voor het gebied van Noord-West Duitsland. Groningen zal er daarom goed aan doen al deze mogelijkheden diepgaand te onder zoeken en voorzieningen te treffen daar waar zij deze mogelijkheden kunnen onder- steunert. het bijzonder, moeilijk genoemd. De wereldproductie van rayonvezel verminderde met 14 procent en die van raydntextielgaren zelfs met 24 procent. Op het gebied van de bandenrayon nam de productie nog met 14 pCt toe. Niettemin is ook de afzet van dit product gedurende een gedeelte van het Jaar zo moei lijk geweest, dat de productie moest worden beperkt. -f Gebruik rayon vezel blijft toenemen De ontwikkeling van de markt staat ln het teken van een zich. voltrekkende wijziging in het gebruik van de layontextielgarens. Naast de conjunctuurschommelingen en de mode. doet zich o m de invloed van nylon gevoelen. De Industrie .voor dameskousen b.v. heeft zich bijna geheel op de verwerking aanbod voldoende zal zijn om de katoen uit het canvas voor autobanden geheel te ver dringen. In Amerika begint zich de concur rentie in nylon en dit gebied af te tekenen en banden met nyloncanvas worjjen in toerte- mende mate verkocht. Bedrijfswinst gedaald Als gevolg van de verminderde afzet en de prijsdalingen liep het netto bedrijfsresultaat van 43 min terug tot fl 30 min. Bij de vast- %telling van het belastbare bedrag voor de ven nootschapsbelasting konden vroeger geleden verliezen thans in mindering worden gebracht, zodat de fiscale winst belangrijk lager is dan de commerciële winst van 1952 Door deze la gere belasting 9 min tegen het vorig Jaar 24 min) en de winst bij verkoop van ef fecten ad f 8.2 min. bedtaagt de netto winst- f 33 564 329 tegen het vorig Jaar f 23.045 814. Zoals bekend wordt een dividend van 9 pro cent (onveranderd) voorgesteld. Voor diverse .risico's ic 17.500.000 (v J 12 500.000) gere serveerd. Eminem droeg bij in de winst In de Nederlandse bedrijven zijn de belang rijke projecten voor uitbreiding en vernieu wing gereed gekomen, nieuwe projecten zijn slechts op kleine schaal onder handen geno men. De directie blijft bij haar mening, dat de behoefte aan consolidatie en perfectlonnering vanvde vlacosebedrijven. gevoegd bij de minder gunstige marktopis'andigheden en de zware belastingdruk, verdere investeringsactiviteit bemoeilijken Belangrijke bedragen zijn voorts nodig voor de financiering »van voorraden. Voor de gnkalonfabriek te Emmen liggen de marktomstandigheden geheel anders en bo vendien ft de daar ondernomen uitbreiding fi nancieel vergemakkelijkt óp 2 Januari begon deze fabriek de productie van enkalon- garen De kinderziekten waren spoedig over wonnen en door de vele aanvragen moest al spoedig de capaciteit worden verdubbeld Ook ls met de productie van enkalonvezel begon nen. maar d? Introductie is moeilijker, omdat de spinnerijen en weverijen onvoldoende er varing op dit gebied hebben. Ondanks de hoge aanloopkosten heeft de fabriek te Emmen bij gedragen ln de nettowinst. DONDERDAG 4 JUNI 1953 b-AJSlA/AJAZljAlV V/1 TZ- JTA1I HOUO 1 nU\U13AllG Toen enkele jaren geleden de eerste industrialisatienota van minister Van den Brink verscheen is door deskundigen en door minder deskun digen grote twijfel uitgesproken over het welslagen van het daarin uit gestippelde programma. Desalniettemin is dit programma voor bijna honderd procent verwezenlijkt. Wat toen „de meest grootscheepse specu latie die ons volk ooit heeft aangedurfd" werd genoemd, is geslaagd; de vraag of een investering in 41/* jaar van 5.7 millioen technisch mogelijk was is afdoende beantwoord; de uitlating, dat het „eenvoudig uitgesloten zou zijn dat de eerstvolgende vijf jaar voldoende industrieën zouden kunnen worden gevestigd om per jaar 35.000 personen opnieuw te kun nen inschakelen, is door de realisatie gelogenstraft; de stelling, dat „in dustrialisatie geen oplossing kan bieden voor de opheffing van het be- talingsbalanstèkort behoeft evenmin meer bestrijding en de hoop, dat ..het' buitenland bereid 2al zijrp in onze industrie te investeren" is in vervulling gegaan. Op deie wtjte heeft de directeur-generaal voor de Industrialisatie dr A, Winsemius. de pessimisten van vroeger geconfronteerd met hun eigen uitlatingen omtrent het welslagen van de industrialisatie in ona land. De heer Winsemius. die sprak voor de Katholieke Werkgeversvereniging in het Diocees Den Bosch, verklaarde echter, dat w(j ons door het feit. dat de ongunstige voorspellingen van vier jaar geleden ntet c(jn uitgekomen, zeker niet mogen laten verleiden ernstige waarschuwingen omtrent de toekomstige problemen lichtvaardig ter zijde te schuiven. Daarbij is het evenwel nodig ook te waarschuwen tegen de opvat ting. dat> Nederland enkele jaren zonder meer een paradijs voor industrialisatie was en dat daarom de ln het verleden bereikte resultaten helemaal niets zeggen voor de verdere toekomst. Men dient zeker te erken nen. dat de gunstige marktconstellatie van de afgelopen Jaren ons een aeer gz*te steun is geweest, het is echter zeker niet juist de indruk te wekken, dat de industrialisatie min of meer „een koud kunstje" zou zijn ge weest. Het staat nog te betwijfelen of het uitbreken van het conflict in Korea een voor Nederland onverdeeld gunstige invloed heeft gehad op de marktconstellatie. De Verslechtering van de ruilvoet heeft ons naar schatting alleen ai 800 millioen ge kost. Het effect op de werkgelegenheid was, dat van midden 1951 op midden 1952 de personeelsbezetting bij de grote bedrijven afnam met 26.100 personen. Dat zovele pessimistische voorspellirfgen zijn gelogenstraft ligt, aldus dr Winsemius, voor een belangrijk deel daarin, dat, zoals minister Van den Brink het aan het slot van de Eerste Industrialisatienota heeft ge zegd. er „të weinig, vertrouwen in de krach ten, die in ons volk aanwezig zijn", was. De resultatén zouden immers niet mogelijk zijn geweest als het Nederlandse volk niet had getoond het vermogen te kunnen opbrengen om de vele ongunstige na-oorlogse omstan digheden te overwinnen. Dit geldt in de eerste plaats voor ondernemers en arbei ders. - Ook kwaliteit De betekenis van de industriële ontwik keling ligt niet alleen in, de vooruitgang van de kwantiteit, maar ook van de kwali teit. Op dit laatste punt zijn belangrijke vorderingen gemaakt De voorziening met een reeks van zeer uiteenlopende artikelen, waarvoor Nederland voor de oorlog geheel van invoer uit het buitenland afhankelijk was, kan voor een groot deel zelfs door eigen productie worden gedekt Parallel daaraan is ,een belangrijke verruiming van en vaak ook versterking van ons exportpak ket gegaan „Ik beschouw dit als 'n zeer be langrijk resultaat van de afgelopen pe riode," aldus dr Winsemius De vorderingen van kwalitatieve aard zijn in het bijzonder merkbaar geweest in de metaalindustrie en in de chemische nijverheid. Voorts geldt voor deze bedrijfstakken, dat niet alleen in de sectoren van de meer bewerkte of zelfs eindproducten vorderingen zijn gemaakt, maar ook dat een aantal belangrijke ont wikkelingen bij de productie van grondstof fen en halfproducten heeft plaats gevonden Op deze wijze is de reek» van producten, waarbij Nederland zich volledig kan meten met wat de be»te buitenlandse fabrikanten kunnen leveren, toegenomen. Een van de teleurstellende ervaringen van de industria lisatie der laatste jaren is echter, dat dit nog lang niet tot alle kringen van ons volk voldoende is doorgedrongen. Terwijl het Ne derlandse volk er nu wel ten volle van over tuigd is. dat industrialisatie een levensvoor waarde is. is het besef by de consumenten eq ook vaak nog b« de tussenhandel, dat een zich ontwikkelende industrie grote be hoefte heeft aan een binnenlandse markt, nog dikwyis weinig doorgedrongen. Het is wel een zeer onbevredigende toestand, dat industrieën, die op hoge eisen stellende markten ais de Zwitserse en de Ameri kaanse met hun product succes weten te ha len. in Nederland zelf soms zeer grote moei te hebben er by het publiek in te komen, omdat men van de mening uitgaat, dat het buitenland wel iets beters zal maken. -De Nederlandse arbeider heeft getoond zijn mannetje te staan als het op precisie- arbeid aankomt. Talrijke verklaringen van ondernemers ook van diegenen onder hen. die de Nederlandse prestaties met die m Zwitserland en de .Verenigde Staten kun nen vergelijken ondersteunen deze Uit spraak. Dat zovele buitenlandse concerns tot ves tiging in ons land hebben besloten, terwijl nog telkens nieuwe projecten ter tafel ver schijnen, is een bewijs, dat de vestigings voorwaarden voor industrie in ons land door deze buitenlanders die de keuze hebben tussen een reeks van Europese lan den zeker gunstig worden beoordeeld In deze dagen beleven "*wij een'nieuwe golf van pessimisme omtrent de industria lisatie, aldus dr Winsemius al is deze min der geprononceerd dan indertijd Gunstig hierbij is echter, dat men vroeger de indus trialisatie in het geheel geen kans gaf, waartegenover de hedendaagse critiek zich richt op de wijze waarop de Overheid de ^joor haar (de critiek) geaccepteerde indus trialisatie wenst te realiseren. Intussen Zal van de Nederlandse onder nemers een grote inspanning worden ge vergd, daar de marktverhoudingen ongun stiger zijn geworden. Zal. gegeven dat wy de nodige In spanning opbrengen, het nieuwe pro gramma inderdaad tot het gewenste re sultaat leiden? In dit verband is het nuttig op te merken, dat al is de grote waren- honger van de na-oorlogse periode verdwe nen. de wereld zich toch in een periode van ontwikkeling en weivaartsstyging be vindt. die tot een steeds doorgaande toe neming van de vraag naar goederen voerf ,.Ik heb nog nimmer aangetoond gezien," aldus dr Winsemius. „dat het industriële goedrrenaanbod op langere termyn gezien zulke proporties dreigt aan te nemen, dat het de stygende vraag ver zal overtreffen. In verschillende industrielanden vindt slechts een uiterst geringe styging van de beroepsbevolking plaats, hetgeen ongetwy- feld de styging van de export van die landen zal beperken. Daartegenover is hef door ons land op de exportmarkt aangebo den kwantum van betrekkeiyk geringe om vang. Zullen wij echtér berpid en in staat zijn ieder wat zijn aghdeel betreft deze inspanning te leveren? Dr Winsemius meen de van wel. Het feit. dat in vrijwel alle delen van het Nederlandse, volk het gebie dende en concrete karakter van de indus trialisatie wordt beseft, zoals hij uit eigen ervaring heeft waargenomen, beschouwt hij als de belangrijkste reden van 't slagen van de industrialisatie. Het is tegelijkertijd de meest essentiële voorwaarde voor de be reidheid om de inspanning op te brengen, die voor de toekomstige ontwikkeling nodig is. Eén ding is slechts zeker: de industria lisatie moét slagen Tegenslagen zullen er komen, maar zij zullen worden overwonnen door drie eigenschappen: zelfvertrouwen, de wil tot samenwerking en het verantwoor delijkheidsgevoel voor onze kinderen. De lijken van een man en een vrouw, bei den voorzien van een zwemvest, zijn gister middag in Urk aangebracht. De U.K. 212, schipper Wolter de Vries, bracht de vrouw binnen en even later kwam de U.K. 294, schipper K. Ras, binnen met het lijk van de man. De lijken blijken te zijn van het echt paar Spiker-Van Werven uit Meppel. De heer Spiker was 54 jaar oud en zijn echt genote 43. Hun jacht is. zoals bekend ts, Zondag bij Flevostad gezonken. TAe officiële opening van het Groothan- J delsgebouw door H.M. de Koningin waa gisteren voor Rotterdam een belang- ryk evenement, in 't byzonder ook voor de circa 160 groothandelsbedryven. die thans in het gebouw gevestigd zUn. In de grote hall aan de zijde van Stationsplein heerste al vroeg een gezellige drukte. De zeer vele gasten. di,e deze opening zouden bijwonen, namen pl&ats in de grote ontvangstzaal, wdar hen het wachten 'werd bekort bij de muziek van de Marinierskapel o.l.v. G. Nieuwland. Buiten het gebouw stonden reeds duizenden men sen achter de aféluithekken opgesteld en ook in het restaurant Engels en op het ter ras hadden honderden zich van «en mooi Plaatsje verzekerd. Om even over halfelf, kondigde gejuich van de menigte aan dat de Koningin in aan tocht was. Toen even later de stoet voor de hoofdingang stopte en de Koningin was uit gestapt. klonk er opnieuw een hartelijke be groeting. waarvoor onze Landsvrouwe met vriendelijk handgewuif dankte. In de benedenhal werd H.M. vervolgens begroet door de commissie van ontvangst, bestaande uit de heren A. H. Vegter, de plaatsvervangend voorzitter, de heer F. Pot Jr en de secretaris dr W. F. Lichtenauer De overige led.en van de Raad van Beheer, de heren Dehnert, Van Doorn, Van Geel, Hoogendijk, Vollemans, Van Westerborg en de directeur van het Groothandelsgebouw, de heer Thurmer, werden eveneens aan H.M. de Koningin voorgesteld Bij deze begroeting waren voorts nog aan wezig de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir H. Witte, de staatsse cretaris van Economische Zaken, dr G. N. J. Veldkamp, de leden van het College van B en W„ waarvan de heer J. van Til burg, bij ontstentenis van burgemeester Van Walsum, als loco-burgemeesterfungeerde, de wfd. gemeentesecrelari8. mr Knap. de heren Posthuma en m£ Sanders, resp. pre sident-directeur en directeur van de Her- stelbank, prof. ir Bakker, en de heer Janzen. technisch-adviseurs en de architect H. A. Maaskant. Samenwerking van velen Nadat H. M. de Kóningin, vergezeld van de loco-burgemeester de voorzitter van de Raad van Beheer en mr K. P van der Mandele in de grote expositiezaal had plaats genomen, hield de heer Vegter een toe spraak, waarin hijsopmérkte, dat het Groot handelsgebouw een vrucht is van de sa menwerking van velen, in de oorlogsjaren uitgebot, na de bevrijding gerijpt. Hij zeide, dat reeds ongev. 160 firma's er huis vesting in hebben gevonden, op wier arbéid thans de Jtroon wordt gezet. Deze gebeurte nis. die t^or de aanwezigheid van Hare Ma jesteit met glans overgoten is, zal. aldus spreker, voor alle bewonen altijd een sti mulans zijn om In en door dit kostelijke bouwwerk de groothandel te Rotterdam tot steeds hogere bloei te brengen. Ik meen. aldus de heer Vegter, dat ik mij niet aan overdrijving schuldig maak. wanneer ik zeg. dat dit gebouw een der waardevolle elemen ten is in het nieuwe Nederland, dat wij ons voornamen na de bevrijding te bouwen. De stichting van het Groothandelsgebouw was inderdaad alleen mogelijk door hechte samenwerking van de groothandel in Rot terdam, en met hen, die op landelijk niveau de wederopbouw leiden. Wij willen uitdrukking geven aan onze verwachting, zo besloot spreker, dat dit Groothandelsgebouw een handelscentrum zal zijn met relaties over heel de wereld Rotterdam voor Nederland en Nederland ten dienste van de andere volken. Het plechtig door allen meegezongen Wil helmus, ingezet door de Marinierskapel, volgde op de ceremoniële handeling door H.M. de Koningin, waarmee het Groothan- deisgebouw officieel was geopend. Naar de daktuin Het eerste bezoek van de Koningin, die gekleed was in een grijze japon, gold toen de daktuin, waar zij een kopje koffie nuttig de en zichtbaar genoot van hat wijdse pano rama. Het trof haar vooral dat van daar uit de Maas en de grote lijnschepen van de Hol- land-Amerika Lijn gezien kondpn worden. Begeleid door de heer Vegter, die haar voortdurend inlichtte, mr K. P. van der Mandele en het College van B. W. maakte de Koningin vervolgens een rondgang door het gebouw, waarbij een bezoek werd ge bracht aan de geurende en blinkende show room van de Fa. Vollemans, aan de uitge breide showroom van Dehnert Jansen, waar H.M. enkele fraaie stoffen door haar handen liet glijden, en voorts aan de show rooms van Pot Se Van Nes en Van Broede- let, waar zij resp. veel aandacht besteedde aan de mooie schemerlampen en gashaar den en aan de glanzende auto's. Gedurende haar rondgang stond het per soneel van de diverse bedrijven in de gan gen opgesteld, dat de Koningin zo van zeer nabij zag passeren Het was inmiddels twaalf uur geworden toen H.M., na haar grote dank aan de heer Vegter te hebben betuigd, het Groothan delsgebouw verliet om vervolgens een be zoek te brengen aan het Bouwcentrum. R is een eenvoudig middel.om geen last te hebben van buurmans radio De meeste middelen daartegen helpen n.l niet of ze zijn erger dan de kwaal zelf. Men kan natuurlijk zijn huis hermetisch sluiten en ziéh binnen de muren van een kamer op :'n werk concentreren, men kan watjes in de oren stoppen, o men kan nog veel vin dingrijker zijn, geen nood, als buurman in eigen tuin baar eigen opera wenst te luis teren, kraalkt de smartkreet van Don José wel door Uw gesloten ramen heen Ik ben eens, ten einde raad. naai zo'n buurman gestapt. Wan*» dacht ik. er moet toch met zo'n man zijn te praten. Je moet zo iemand toch kunnen uitleggen, dat. wat hij nu zo prettig vindt, voor een ander op hetzelfde ogenblik onaangenaam kan zijn, onuitstaanbaar Het was een Pinksterdag, Noorse boter naar Indonesië Volgens het in Oslo verschijnende blad Morgenposten zal de Noorse centrale voor de verkoop van zuivelproducten be ginnen met het uitvoeren van boter naar Indonesië. Tot dusverre zijn slechts monsters, ver pakt in aluminium en blik, naar Indonesië gezonden en het voerbereiden van een goed afzetgebied zal tijd kosten, maar het ver koopsysteem is reeds gereed, aldus het blad. Het stond niet op het programma, doch het was wel een zeer aardig moment tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan het Groothandelsgebouw: het spontane gejuich van de honderden personeelsleden op de zeven boven elkaar gelegen gaanderijen rond de binnenhof, loen dit door de Ko ningin. na haar bezoek aan de showroom van Broedelet werd betreden. Zij toonde rich door de hartelijke begroeting uit hoger sferen zeer aangenaam verrast en dankte er voor met een vriendelijk handgewuif. zo'n gave zomerdag, waarop het ,van de 24 uren er minstens vijftien buitens huis doorbrengt. In een tuintje op een tegelplaatsje, desnoods op het plat van een dak. Ergens in de zon of in de schaduw, met een boek. een knutselkarweitje. Een dag voor iedereen. Zo'n dag nu kan grondig bederven wor den door een pratende, kwakende, muzie- kende radio, een niemand-en-mets sparende radio, een... maar wat zal ik nog verder beschrijven, U kent dat verschijnsel uit Uw eigen buurt toch ook wel. Dus wandelde ik een blokje om, telde de huisnummers en kwam op 't gehoor af bij de bron van de misère, een luidspreker bij wijdopen tuindei|{en. De eigenaar van de bron lag buiten in een tuinstoel. Hij sliep. Zijn linkerbeen lag op een tafeltje naast asbak en pijp, zijn rechter sliep over de stoelleuning, in het gras lag een openge vallen boek. aan de neerbengelende hand ontgleden. „De man met de wassen beel den', las ik. De bron zong van „een paar- denhoofdstel. dat aan de muur hing".... Toen ontwaakte de levensgenieter en er ontspon zich een onvruchtbaar gesprek, waarbij de schone slaper in spreidstand bleef liggen. Aan het slot van onze vreed zame discussie, die omspeeld werd door een huizenhoge coloratuurstem. hees hij de m m met de wassen beelden weer op knie hoogte. stopte een pijp, en kwam moeizaam tot deze verrassende conclusie: „Dus dan houdt U niet van muziek Daarop wist Ik niet anders te doen dan die zich en hem alleen te laten met zijn idylle. Toen ik thuis kwam. hing er een stilte 4n de lucht. De radiokraan was werkelijk dichtgedraaid, waarmee de overbuur dan toch maar begrip had grtoond voor de no den en verlangens van zijn naasten. Althans, voor het eerstvolgende uur. Sindsdien (het is al lang geleden) l\eb ik nooit meer een poging gedaan enige invloed uit te oefenen op andermans radiobeieid En •als het eon enkele keer in de keurige buurt waarin ik nu woon. voorkomt, dat 'n be-, woner vergeet, dat hij niet alleen is op deze wereld, dan troost ik rrib met de ge dachte aan andere stadswijken, waar het nog wel anders toegaat, waar de mensen op zomerdagen elkaar het leven vergallen door een uitvinding, die een zegen kon zijn, zo te gebruikan. dat zij wordt tot een p (laten we zeggen plaag.) |UTAAR nu dat eenvoudige middel Hier is het: „heel vroeg opstaanBuurman slaapt dan nog en zijn toestel is nog bewus teloos van de lange adem van de vorige dag. De mooiste uren van de dag liggen vóór het moment, dat het weerbericht wordt gemeld en de eerste kletsbas begint te stampen. In je stille tuin kun je dan al aardige dingen hebben beleefd. Daar is b.v. het kleine vijvertje vlak onder mijn slaapkamerraam. Er ligt een oude dakpan in en in het plasje daarop staat een jonge merel. Ik kijk hem precies boven op z'n petje, waar de donspluisjes nog op zitten. Hij nipt telkens een beetje water en laat dit achterover in z'p dikomrande sna vel lopen. Argeloos staal hij er. volkomen op z'n gemak Het water rimpelt even. Zijn papa. de oranjegele snavel uitpui lend van het voer. staat echter niet te suf fen. Hij heeft de man aan 't venster al Jang gezien, (wat zien vogels toch altijd onbegrijpelijk scherp en toont duidelijk zijn onrust. Bij een hond of een kat duurt het heel wat langer eer ze iemand boven hen in 't vizier hebben. T/AN Ratten gesproken, mag ik nu nog eens een dringende raad geven, aan de liefhebbers van deze huisdieren Ieder weet wel, dat in deze en de komende maand on telbare jonge vogels hun nest verlaten en, rondscharrelend in tuinen en parken, de moeilijkste tijd van hun leventje door maken. Het is nu eenmaal zo in de natuur, dat vele zangvogels al uitvliegen terwijl ze nog hulpbehoevend zijn Sh het zonder de ouders niet kunnen stellen. Behalve door kraaien, vlaamse gaaien en eksters worden deze om 'voedsel schreeu wende kleintjes vook door katten belaagd. Wat is er nu eenvoudiger, dan dat die kat ten 's nachts worden binnengehouden Een jonge kat kunt U wennen, zoals U zelf wilt. Goed. het geeft wel wat last en het tegen vijven 's middags- naar binnen loodsen van de kleine jager eist wel wat handigheid en overleg orfder de huisgenoten. Het slot van de kroningsceremonie: Koningin Elizabeth verlaat Westminster Abbeyt de kroon op het hoofd, de regalia in de hand. maar het goede doel is dit vast en zeker waard Want laten we onze poes 's nachts buitenzwerven (hetgeen helaas regel is!) dan betaalt de vogelstand, speciaal in de vroege morgenuren, een zware tol. afgezien van de narigheid waataan we ons huisdier blootstellen'. Want er zijn lieden, die ten opzichte van katten voor de minder waardigste middelen niet terugschrikken. Hun praktijken wbrden echter Jp de hand gewerkt door de luchthartigheid; waarmee de kattenbezitters aan dit vraagstuk voor bijgaan '/1EZO, de kleine badgast onder me heeft zijn ochtendtoilet tot in bijzonderheden achter de rug en krijgt nu van zijn vader het ontbijt gepresenteerd. Het is een slak, die vader Merel tussen de viooltjes heeft weggepakt en degelijk op lijstermanier door het zand heen en weer gerold. Uit onze grasmat die na de zonnebrand meer heeft van een cocosmat. weet hij blijkbaar geen worm meer te toveren. Ik trouwens al lang niet meer. De slak gaat er in gk koek., Kalm aan toch. onze kat slaapt in de keuken en voor eerst is het nog veilig. En als hij vrijkomt, wandelt er altijd 'iemand mee de tuin in onder het motto van „je kunt niet weten". Hoor daar zingt een tjifsjaf Die is stamgast hier De gierzwaluwen jagen hoog in de strakke lucht. Er lacht een groene specht, ook ergens in een stadstuintje. Ook zo'n koel en stil tuintje, vroeg in de och tend Met een beetje zon dver de bedauwde struiken. Het Weerbericht moet nog gebo ren worden. Het paardehoofdstel hangt nog aan een spijker. In de praihèrie. Stil laten hangén S VAN DER 7EE. Dodelijk bedrijfsongeval De 42-jarlge havenarbeider F Beerns te Amsterdam is in het Wiihelminagasthuls overleden aan zijn verwondingen, die hij heeft opgelopen toen hij Dinsdag bij zijn werkzaamheden door de grijper van een hijskraan werd geraakt. Het slachtoffer wa« werkzaam in het ruim van een zeeschip, dat ln de Coenhaven lag. De man is van een hoop erts gegleden en kwam precies onder de geopende grijper terecht. Doordat de grijper werd opgehaald, is de arbeider geraakt. Met ribfracturen en een shock werd hij opgenomen.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3