Lij leer P,CHM0HIi Lelijke gezichten zetten om mooi te blijven cl Bij het huis-op-de-hoek was een val opgesteld Goudse dominee schreef n catechisatieboek HAAR EIGEN DOMEIN Geen vlees - tóch bruine jus Met versmade melkvelletjes H. MULLER Tandarts Wandeling over „De Melk wen" zal de moeite waard zijn KELTUM Emilio Schuberth werd geboren op een kasteel Iedere dag te Iaat op school Maar..... het mag IETS NIEUWS VOOR JE POPPENHUIS Hondje op maat voor de mand Geef je vissen een goed aquarium KIKKERTJES OP EEN VLOTJE Oefen uw gelaatsspieren! Nu kleedt hij koninginnen en filmsterren E£ Behandel uw badpak met zachtheid I I En nog iets Ha, Ha Mattenklopper en bezem in popformaat Abr. Lincoln mocht niet naar school Hij las een contract CIJFERPARADE e Automobilisten doen examen Goudse Motorclub reed mee REISSEIZOEN1953 Uit vroeger tijden AT C~) AAR. ANNEER. Gouda,s Markt in diorama r' Zuivelwereld houdt grote manifestatie SCHENKT U £t dat Overwaarheden cn pligten" Goedkope uitgave was nodig G.C.dpVOOYS Eerst een wolmandje. Hiervoor heb je nodig een vlecht van 55 c.m. Bind de uiteinden netjes af. Vorm er een spiraal van en naai die met kleine steekjes vast. Als de bodem een diameter van 3 c.m. heeft, buig dan de randen verder verti caal. Hecht aan de binnenkant af Maak nu wat kleine bollen wol en steek er een paar naalden in. Dit zijn voor popopn breinaalden. Hebben je poppfcn een hondje? Maak dan voor dit dier op dezelfde manier een mandje. Hebben ze er geen. dan maak je er een van pijp- stokers. Je kunt er een maken, die precies in het mandje past. als je twee stukjes pijpstoker van 4 c.m. maakt. Buig die, zoals je op fig 4 ziet. Maak flan van een stukje van 7 c.m. fig. 5 na. Vouw een stukje van 1 c.m. in een V en vorm hiervan de oren Voeg alles samen, zoals je op fig. 6 ziet. Omwind nu alles te beginnen bij de neus. Teken zijn snuit en ogen ringd door mooie dingen en kunst, waardoor zijn smaak werd ontwikkeld en zijn per soonlijkheid werd gevormd. In het voorjaar van 1933 zette hij in Rome de eerste schreden op het pad der mode. Toen begon hij n.l. dameshoeden te maken. Een jaar later kreeg hij opdracht hoeden en japonnen te ontwerpen voor prinses Maria van Savoye, ter gelegenheid van haar huwe lijk met de prins van Boutbon Panna. Hier door was zijn naam als ontwerper gevestigd en spoedig kreeg deze internationale ver maardheid. Prinses Maria van Savoye had de weg voor hem gebaand en de hele Ita liaanse aristocratie wenste toiletten van de ex-Duitse aristocraat. Niet lang duurde het of zijn klantenlijst vermeldde allerlei namen T)AUL MAYO is een jongen van acht jaar. Hij komt iedere dag veertig minuten te laat op school en hij krijgt riet eens straf, om de eenvoudige reden, dat hij er niet eerder kan zijn. Paul woont n.l. op een bijzonder eiland. Bedloes Island. Behalve zijn (Alleen voor meisjes) Mooi ben je klaar met de schoon- t 1 maak van je poppenhuis, dan jcSOfKt is het leuk als je er een paar /ftryl - nieuwe dingen in kunt maken. Dat /rWJ[7 is het prettigste van de schoon- maak, zo hier en daar iets nieuws, vraag maar aan je moeder. Maar goed, ga aan de slag. Je hebt raffia nodig, vlechten van drie maal twee draden. Je j vlecht het makkelijkst als de raf- o ST\ w fia iets vochtig is. 2 Eerst een wolmandje. Hiervoor heb je nodig een vlecht van 55 c.m. 11 V/1} Bind de uiteinden netjes af. Vorm vï5A2y JS het niet om te schrikken, zulke lelijke grimassen de dame van de foto's maakt' Het lijkt wel of ze kleine kinderen naar bed wil jagen. En toch heeft deze dame, een Canadese mannequin, geen andere bedoeling dan om zelfjong en mooi te blijven. Anne d'Arcy jj tot de conclusie gekomen, dat men met gymnastiek niet alleen de lichaamsspieren soepel en lenig houdt, maar ook die van het gelaat en daar men er „oud" uit gaat zien, doordat de gezichtsspieren zijn verslapt, bedrijft zij sedert enkele jaren naarstiglijk gelaatsgymnastiek om een jeug dig gezichtje te behouden. Zij heeft gelukkig niet geschroomd anderen deelgenote te maken van het kunstje om zonder cosmetica, kostbare gelaatsmassages e.d. er fris en fleurig uit te blijven zien en derhalve kun- Zo ziet Anne d'Arcy er uit. al, 2# niet bezig ne" b,Md"*n. is met gelaatsgymnastiek. T7en badpak, hoe dierbaar het ons ook is in de zomer, hebben we nog wel eens de neiging met een zekere non chalance te behandelen. Het komt er voor dit soort gelegenheidskleding stuk niet zo op aan, lijkt het wel, maar wil het een lang leven bescho ren zijn, dan dienen we er even om zichtig mee om te springen als met welk ander onderdeel van onze garde robe ook. Elke keer wanneer u er mee in het zoete of zilte nat bent geweest dient u het in schoon (geen zee:) water uit te spoelen en tijdens het zwem- sei^oen heeft uw badpak tenihinste eens per week recht op" een wasbeurt in een zeepsopje, dat warm. maar niet gloeiend moet zijn. Het voorzichtig was sen met knijpbewegingen stevig schrobben is noodlottig voor uw bad pak, ten hoogste met een zacht nagel borsteltje schuieren. Niet wringen en een mangel mag helemaal niet aan uw badpak te pas komen. Wilt u het bad pak snel droog hebben, wikkelt u het dan in een, schone handdoek, die zo doende een groot deel van het vocht liefelijk overneemt. Ten slotte om het geheel te doen drogen het pak plat neerleggen, bij voorkeur in de open lucht. Op die manier behoudt het zijn vorm. En nooit of te nimmer een bad pak strijken! hier beschreven oefeningen hebben volgens Anne d'Arcy de beste uitwerking wanneer ze worden gedaan, terwijl men het hoofd gedompeld houdt in een kom of was bak met koud water, maar ook zó, als het ware op het droge, en in een verloren ogen blik uitgevoerd, doen ze veel nut, zegt zij. Foto 1 toont u hoe Anne'd'Arcy er in het gewone leven uitziet. Oefening l beoogt de spieren rondom de mond te versterken. Men strekt de mond- spieren zoveel mogelijk, d.w.z. steekt de on derkaak zover mogelijk naar voren en krult de onderlip om. Met oefening 2 wordt de eerste oefening voltooid: de mond wordt gesloten, waarna de tong eerst tegen de onderlip en vervolgens tegen de bovenlip wordt gedrukt. En dan die rimpels om de ogen. Oefening 3 wil deze bestrijdeh. Zoals de foto toont trekt men met de vingers de oogleden omhoog en tegelijkertijd steekt men de mond naar onderen vooruit. Oefening 4 komt de spieren van de juk beenderen ten goede: men laat de lippen als het ware zakken, brengt de boventanden over de onderlip en sluit de ogen. Oefening 5 tenslotte moet voorkomen, dat men zakken of wallen onder de ogen krijgt, terwijl hierdoor bovendien het onderste ge deelte van de wangen wordt versterkt en rimpels op het voorhoofd worden wegge werkt. Anne d'Arcy beweert, dat. zij bij deze oefeningen veel baat heeft en tijd kosten ze haar niet, zegt zij. Want ze doet ze, terwijl ze op een tram staat te wachten, in de wachtkamer van tandarts of dokter vertoeft of waar en wanneer ze maar een „verloren" ogenblik heeft. We mogen dit niet in twijfel trekken; in Canada is zo iets misschien mogelijk. Maar hier.... EN VORIGE maal vertelden we hoe menig Italiaanse aristocrate te woordig in haar onderhoud voorziet in de „Mode-branchezoals het heet, als ont werpster of als assistente. Het zijn echter niet alleen vrouwelijke aristo's, die zich aan de Mode met eep hoofdletter wijden en ook is hun blauwe bloed niet altijd zuiver Ita liaans. Daar is bijvoorbeeld Emilio Schu berth von Glauchau, die het levenslicht aan schouwde- in het kasteel Von Glauchau tn Saksen. Zijn vader behoorde tot de-Duitse adel en was nauw verbonden met de keizerlijke familie. Zijn moeder was een Spaanse prin- Hij groeide op in een rustige sfeer en droomde er stellig niet van dat hij eens zijn brood zou verdienen in de zakenwereld, zij het een zeer bijzondere zakenwereld. Al was zijn opvoeding niet in de eerste plaats ge richt op het leren voorzien in eigen levens onderhoud, toch heeft zij hem in staat ge steld te worden wat hij tenslotte geworden is: mode-ontwerper. Want op het rustige kasteel in Saksen was hij voortdurend om ringd zijn Eerste oefening: de mondspieren worden versterkt. Tweede oefening: voltooiing van oefening 1 Derde oefening: weg met die kraaiepootjes! Vierde oefening: ook de spieren van de juk beenderen krijgen een beurt. Vijfde oefening: geen zakken onder de ogen, geen rimpels in het voorhoofd meer! „Kamers met Hollands ontbijt', „Volledig pen sion, Nederlandse keuken lezen we soms in adverten ties met aanbiedingen van vacantieverblijven in het buitenland en dit klinkt een beetje grappig- voor de gene. die, als hij er uit gaat. ook helemaal „er uit" wil zijn en o.a. en veel lie ver iets geheel anders eet dan het gewone Nederland se menu van vlees, aardap pels, groente en jus. Er zijn echter honderden Ne derlanders. die aan hun eet- gewoontetjes verknocht zijn en die hun geijkte menu niet kunnen -missen en vooral, het niet zonder bruine jus kunnen stellen. In het buitenland, vooral in Frankrijk, is men sterk in allerlei sausen, maar de meeste Nederlanders vin den, dat die het niet halen bij een smakelijke, pittige Nederlandse vleesjus. In eigen huis missen ze deze op vleesloze dagen nóg meer dan het vlees als zo- Zelfs de-beste echt- loot zal moeder de i verwijtende- blik toe werpen wanneer ze hem die niet voorzet. De vrouw met inzicht en initiatief pro beert ook zonder vlees een bruing jus te maken. Hier toe bewaart zij misschien dagenlang de velletjes van de gekookte melk (die huisgenoten veelal tóch versmaden). Met wat mar garine of boteF laat ze die dan in de braadpan bruin worden, waarna ze met een scheutje water dan de ver eiste jus maakt. Het is verstandig de jus nog even te laten napruttelen tot het vereiste effect van mager en vet is bereikt. Een ander gaat met de zelfde bedoeling uit van wat in boter (margarine) mooi bruin gefruite bloem, ter wijl beiden naar eigen in zicht haar uilvinding nog op smaak kunnen afmaken met wat aroma, wat soja, wat tomatenpurée of een fijngesnipperd uitje. Niet iedere huisvrouw echter is met zo'n zelfbe dachte vleesloze jus even gelukkig. Het kan daarom van belang zijn haar nog eVen te wijzen op een uiterst gemakkelijk en vlug't toe te passen hulpmiddel, dat in het gebrek aan jus kan voorzien. Ik bedoel de handige „staafjes" vlees jus, die tegenwoordig ver krijgbaar zijn. Een pakje bevat twee staafjes en elk van die beide kan ons in enkele minuten helpen aan 1 4 liter smakelijke, krachtige vleesjus. We bra den een willekeurige hoe veelheid boter (margarine) mooi bruin, maken intus sen met wat kokend water l'h liter per staafje) jde vleesjuspasta tot een ge lijke vloeistof en gieten die onder voortdurend roeren bij de gebraden boter. We laten het mengsel een paar minuten met een deksel erop doorpruttelen en we kunnen het dan als een pittige, bruine, iets gebon den jus in de sauskom overbrengen. Op die ma nier sluiten we met geringe kosten een verzekering te gen een eventueel gebrek aan jus. en noch aardappe len, noch rijst of macaroni lopen op vleesloze dagen hun kans op smakelijkheid mis. MARTINE WITTOP KONING. de weg voor hem liaanse aristocratie wenste ex-Duitse aristocraat. Niet of zijn klantenlijst vermeldd met een historische klank, o.a. die van prin sessen van Borgia. Colonna, van Doria Pignatelli, de hertogin van Parijs e.a. Ook tot vrouwen van koninklijken bloede drong zijn faam door en de koningin van Afgha nistan, ex-koningin Narriman van Egypte, Soraya, keizerin van Perzië laten zich tegenwoordig door hem kleden. Tenslotte vindt hij zijn cliëntele in de filmwereld: Irene Dunne. Gina Lollobrigida, Lauren Bacall, Geraldine Brooks en Ingrid Berg man rekent Schuberth tot zijn klanten. Elk jaar organiseert deze Italiaanse mode ontwerper van Duitsen bloede twee grote shows, n.l. een in de herfst en een in de winter. Elke collectie bevat gewoonlijk on geveer 200 modellen. Hij streeft er naar zijn creaties tot in de kleinste kleinigheden zelf te verzorgen: zelf zoekt hij de stof, waaru.t een toilet zal worden vervaardigd en ook de accessoires, de juwelen, welke er bij zullen worden gedragen, de schoenen, die er het best bij passen, het corsage, de hoed, in één woord alles wat een vrouw aan of op heeft zoekt hij voor elk toilet in hoogst eigen per soon, zorgvuldig bij elkaar, zodat de critici van zijn creaties zeggen, dat. er niets te critiseren valt. Een eenvoudig jurkje, ontwerp-Schuberth vervaardigd van licht 'grijze, dunne, z g'. weinig wegende wol. De rok heeft een inge weven band van donkerder grijs, omland met een wit-zwart randje. De Parijse Modekoning Givenchy verrukt de wereld met borduursels. Lange blouse mouwen worden geheel met kleurige bor duursels gegarneerd en zelfs parasols ver siert hp met broderie. Die parasols zijn trouwens niet rond, zoals parasols door alle eeuwen heen zijn geweest. Neen, hij breekt volkomen met de traditie en maakt zijn zonneschermen vierkant. Op elk vlak glanst een rijpe ananas in de brandende stralen, welke het tere gezichtje van de Parlsienne niet meer mogen beschijnen. Al hel oude wordt weer nieuw en zo komt daar waarlijk ook 4e rok met glad heupstuk weer opdagen. De Franse ontwerpster Jeanne Lafaurie heeft deze japon gemaakt van jersey, welke Rodier leverde. Wees maar blij, dat je een doch ter hebt, jongens scheuren alles kapot. Jan: Wat is het verschil tussen een olifant en een vlo? Piet: Welk verschil bedoel je? Jan: Een olifant kan vlooien hebben, maar een vlo geen olifan ten. Meisje: Vind je het niet erg. dat ik zing? JongenNee hoor, ik werk in een houtzagerij. ouders wonen er op dat eiland nog vijftien andere gezinnen en een zeer lange „dame", het Vrijheidsbeeld. Je weet natuurlijk waar dat staat. Op het eiland is geen school en dus gaat Paul 's morgens met het eerste veer naar Manhattan. De overtocht duurt een kwartier door het druk ste deel van de havens van New York. Je begrijpt, dat dit iedere morgen opnieuw een opwindend avontuur is.-met al die grote zee schepen. Als hij op het eiland Manhattan is, loopt hij door het Battery Park en neemt een veer naar Governor's Island. Paul vindt het heerlijk wo nen op Bedloes Island. Hij kan er naar hartelust vissen en kastelen bouwen in het zand. Maar het mooiste is nog wel, om iedere dag, heel nonchalant, veertig minuten te laat de klas binnen te stappen. Het boodschappenmandje is ge maakt van een vlecht van 45 c.m. Maak de bodem ovaal en hecht het hengsel aan de binnenkant goed vast. Nu kan je pop bood schappen gaan doen en meteen het hondje meenemen. A ls het een rommel is ln Je pop- penhuis, komt een nieuwe be zem. je weet wel, zo een die schoon veegt, goed van pas. Maak er een de neus. Teken zijn snuit en ogen en geef hem bijvoorbeeld een zwart oor of een zwart staartje. Dan nog een mooi lintje om zijn hals en je zult zien hoe leuk het diertje is. deze tijd van het jaar komt XJ er leven in alle sloten en pias sen, want al het kleine goed komt in beweging. En de verleiding is groot er met een schepnetje op uit te trekken om ai die kleine visjes te vangen en te zien hoe zij zich verder ontwikkelen. Als je dit doet, geef ze dan een aquarium, waar ze in kunnen leven, en dat goed ver zorgd is. .4Is je geen echt aquarium hebt, neem dan maar een grote jampot. Zet het op een lichte plaats, maar niet direct in de zon Bedek de bodem met schoon zand. Was het net zo lang. tot het water helemaal schoon ie. Plant dan wat water plantjes in het zand en ook wat kroos. In een goed aquarium zijn veel planten en weinig wissen. Als je de plantjes gepoot hebt. vul het aquarium dan met .water en laat het ongeveer een week staan, voor dat je de bewoners er in laat. Be dek het aquarium met een glasplaat, maar leg een stokje of stukje kurk tussen de plaat en de rand van het glas, voor de frisse lucht. Broer: Heb jij die koekjes ge bakken? Zusje Ja. ik heb het recept uit de krant. Hier is het. Broer: Oh, nu begrijp ik het, 't staat naast een artikel, over rots tuintjes. Het is leuk om kikkerdril In je aquarium te hebben Bedenk ech ter. dat de kikkervisjes longen krij gen tegelijk met de pootjes Geef de kikkertjes dus een vlotje om een luchtje te happen. Als je kleine watersalamanders leuker vindt, vang er dan een paar. Vergeet niet ze weer wy te laten, als ze hun eieren gelegd hebben, omdat ze dan op de grond moeten leven en als Zt daar de kans niet toe krijgen, eten ze hun eigen kinderen op. Salamanders en kikkertjes kun nen kruimeltjes tuit brood eten en ook schrapseltjes rauw .vlees. Geef nooit meer dan ze opeten, taant restjes maken hel water vies. en ook een mattenklopper. Het is heel eenvoudig. Wacht, eerst de mattenklopper. Neem een stukje plastic snoer van 27 cm lengte buig het in het midden en wind het om een potlood. Je moet dus van het midden uitgaan en met beide helf ten twee keer winden, zie fig. 2. Trek nu het potlood er uit en leg de windingen vlak op tafel. Houd ze vast met je ene hand, terwijl je met de andere de steel indraait. Voor de bezem moet je 10 ka toenen draadjes van 8 cm lengte hebben. Leg die ln het midden over een stukje snoer van 10 cm. Draai dit snoer ook weer In en knoop de draadjes stevig af. Zo, je pop kan aan Jiet werk. Wist je. Dat er elk jaar ongeveer 16.000.000 stormen over de aarde woeden. Dat er op de wereld iedere minuut 6000 bliksemflitsen zijn en dat elke bliksem een gemiddelde spanning heeft van 100.000.000 volt. Dat er zich elke dag ten minste 1.000.000.00Ö meteoren verplaatsen, maar dat de meeste niet groter zijn dan een speldeknop. Dat in de ene schouder van het sterrenbeeld Orion een heldere ster staat, die zo groot is, dat als deze ster hol zou zijn er plaats genoeg xn zou zijn voor de zon en dat onze aarde er nog makkelijk naast zou kunnen. Dat als je zeventig jaar wordt, je hiervan waarschijnlijk 23 jaar hebt geslapen. 13 jaar hebt gesproken, 6 jaar hebt gegeten en je IS maan- JAREN GELEDEN leefde er in een kleine kolonisten hut In Indiana, U.S.A. een jongen. Abraham Lincoln. De vurigste wens van deze jongen was, naar sc hool te mogen. Hij had al lezen geleerd en las alles wat hij maar te pakken kon krijgen. Hij wilde echter meer leren. Hij wil de „iets groots" worden. Hij had er geen Idee van hoe dat nu moest, maar een ding wist hij zeker, je moest er knap voor zijn. Zijn moeder stierf, toen hij nog erg klein was. Van haar had hij altijd mogen lezen, maar na haar dood had zijn vader hem nodig om op het land te werken. Hij was groot en sterk en zijn vader had veel hulp aan zen of schrijven. Het contract was door iemand in de stad opge maakt. Mag ik het lezen, Vader? vroeg Abraham. Hij kreeg het en las het regel voor regel. Plotseling sprong hij op. Als u dit tekent riep hij, zijn we de hele ranch kwijt. De buur man zei, dat het niet mogelijk was en Abrahams's vader geloofde ook niet, dat hij hem had willen be driegen. De*moeilijkheid ls, zo sprak hij, dat wij altijd iemand anders nodig hebben voor dergelijke din gen. Maar deze jongen, en hij wees op Abraham zal leren lezen en schrijven. Ik stuur hem toch maar naar school. Toen Abraham dat hoorde sprong hij een gat in de lucht. Jaren later studeerde hij rechten en in 1861 werd hij President van de Verenigde Staten. Gedurende ,zijn regering werd de slavernij af geschaft en je weet natuurlijk, dat hij een van de grootste mannen uit de Amerikaanse geschiedenis is ge weest. Toen Abraham 9 jaar was en zijn zusje Sarah elf, trouwde zijn va der opnieuw. Gelukkig was de stiefmoeder een goede vrouw en zij vond, dat Abraham gelegenheid moest krijgen om naar de school in de dichtstbijzijnde stad te gaan. Maar zijn vader zag er het nut. niet van in. Abraham, vroeg of hij naar school moch.t, als hij kon bewijzen dat het wèl nut had. Zijn vader mompelde van ja en Abraham kreeg zijn kans eerder dan hij had durven hopen. Lincoln wilde een gedeelte van zijn land verkopen aan een buur man. De buurman, kwam op een dag om' de zaak te regelen. Hij liet Lincoln een papier zien en sprak. Als u hier uw naam onderzet, zal ik het stuk land dat u wilt verkopen, overnemen. Geen van beide mannen kon le- ZATERDAG 13 JUNI 1953 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA f! De REGERING» heeft thans de deBtijds aangekondigde plannen om de werkge legenheid te bevorderen en de gevolgen van ge huurverhoging op te vangen, in een mooie verzameling voorstellen hun vorm ge geven. Daaraan kunnen de Kamers nu zo nodig nog gaan dokteren. In wezen is de voorbereiding een flinke tijd aan de gang. Langzamerhand moeten er spijkers met koppen worden geslagen. De fraaie spijkers liggen eindelijk dan klaar. Het gaat om drie hoofdzaken. In de eerste plaats wil men een beter industrieel kli maat scheppen. Allengs werd duidelijk, dat er voor de ondernemer de aardigheid af gaat wat op touw te zetten ofwel nieuwe werkgelegenheid scheppen wanneer de verliezen geheel voor zijn rekening komen, terwijl van de mogelijke winsten altijd een heel groot deel door vadertje Staat in de zak wordt gestoken. Door een flinke reeks maatregelen wil de regering de risico's wat asntrekkelijker maken. Enkele daarvan kunnen hout snijden. Industrieel hout. De regering plengt daarvoor een stevig geld- offer, maar zij hoopt daardoor de indus triële molen zoveel beter aan het draaien te krijgen, dat het ten slotte met die gederfde millioenen nog wel meevalt. Er zijn tegemoetkomingen bij, die inder daad meetellen. De middenstander en de middelgrote firma is gebaat met de af schaffing van de extra inkomstenbelasting op hogere bedrijfswinsten. De mogelijkheid tot aftrek voor beleggingen i.r» de vorm van nieuwe of betere machines kan nu ook voor kleinere zaken van belang worden, omdat de minimum-grens van 15.000 op 10.000 ia gebracht. .Vooral met de verrekening van de onvermijdelijke verliezen in de eerste jaren van een nieuwe onderneming is men veel inschikkelijker geworden. De regering heeft blijkbaar door. dat zij het te bont heeft gemaakt en vooral te moeilijk voor veel jonge bedrijven. Zij wil een andere koers gaan varen. Als de wind nu nog maar in de zeilen wil komen. Het tweede samenstel van maatregelen betreft de compensatie van de huurverho ging. Ingewikkeld dat het is! Maar dat moet. zegt Den Haag. want a(s die com pensatie over meer schijven loopt, hebben wij de meeste kans, dat zij het minst ortvol- maakt werkt. Volmaakt is dit probleem nooit op. te lossen. Daarvoor lopen de om standigheden te zeer uiteen. De huren het oude woningbezit moeten omhoog, ders lijden wij te grote schade wegens de achteruitgang door de verwaarlozing. Van de speciale huurbelasting zijn wij afgestapt. De verhoging is in haar geheel voor de eigenaars. Het gaat om een bedrag van om streeks 170 millioen. Daarvan nemen wij. voor vadertje Staat, de helft voor onze re kening. Die helft moet wel komen van kleinig heden. vindt Kijker. De suiker zal onge veer 9 ct per kg dalen. De omzetbelasting op huisbrand (nu ook olie) wordt verlaagd. Voor schoenen behoeft ook wat minder te worden betaald. Voor de personele belas ting zal men ondanks de hogere huurwaar de in de regel toch iets minder hoeven te betalen. Dan wordt er. in de derde plaats, tevens Iets gedaan, een heel ietsje eigenlijk, voor de middengroepen, maar dat staat los van de industrialisatie en de huurverhoging. De grenzen, waarbij de verplichting om inkom stenbelasting te betalen begint1, schulvei iets omhoog, doch in het algemeen hebben da middengroepen daarbij weinig belang. Dit is dan vooral een tegemoetkomink je voor de zogenaamde vergeten klassen. Wel van belang is. dat Nederland eindelijk zijn uitzonderingspositie als schoolgeld-heffend land wil verlaten. De zes iaar lager on derwijs worden vrij. Voor de ouders met studerende kinderen begint het ook te da gen. Ten slotte wordt de aftrek wegens buitengewone lasten beduidend royaler be rekend. Eerst moesten deze lasten ten min ste 10van het inkomen bedragen, nu wordt de grens verlaagd tot 6 Wij hebben dus ter tafel voorstellen om de werkgelegenheid te stimuleren, om de huurverhoging voor de helft te compense ren en om het leven voor de middengroepen met kinderen iets gemakkelijker te maken. Als de ramp niet was gekomen, èls. zouden er misschien werkelijk voorstellen zijn ge weest om de belastingen te verlagen en zou ■1 dit gepas en gemeet niet nodig zijn ge weest. (Gepas en gemeet: bijv als men veel kinderen heeft, betaalt men toeh al geen schoolbelasting. dus wat schiet je dan met zo'n voorstel op, maar als men zoveel snoepertjes en slijtertjes heeft, profiteert men van goedkopere suiker en schoenen). De watersnoodramp vergt echter twee jaar omstreeks een half milliasd extra en meteen vervloog de droom der belasting verlaging. Nu komt nog een zeer voornaam onder deel van het totale complex: de .looncom- pensatie. Daarover zwijgt men. al is men er hard mee bezig. De Stichting van de Ar beid heeft in deze pap een vinger De re gering wil blijkbaar de lonen nog niet los- aten. Zij wil in het belang van de afzet biijven streven nafir een nationaal product van hoog gehalte, dat tegen een zo laag mogelijke prijs op de :nternationale mark ten kan worden aangeboden Die lage prijs houdt ook loonbeheersing in. Er schuilt een interessant element in de becijferingen, die de regering heeft opge maakt over de gevolgen van de huurverho ging en de comDensatie voor enige stan daardgezinnen. Voor het gemiddeld arbei dersgezin van vier personen te'Amsterdam berekent men het effect van de huurverho ging op 60 per jaar. te verminderen met de verschillende belastingcompensaties ad 33,50. Er zou dus voor het loon te com penseren blijven f 28.50 per jaar. In andere voorbeelde# van arbeidersgezinnen van 2. 4 en 7 of meer personen in kleinere ge meenten komt men tot te overbruggen be dragen van ƒ25.7530. Schat men het basisloon van deze gezinnen op ƒ3000 3500. dan gaat het hier om een comDen satie van 1 Dat wordt omstreeks 0.60 per week. Maar is daarvoor nu "weel »ede"bereer nodig? En toch gelooft Kijker, dat die com pensatie wat ruimer zal uitvallen. Van ar beiderszijde wil men de consumptiebeoer- klgg geheel ongedaan maken. De arbeider Wenst ook van het betere industriële kli maat zijn deel. Dan wordt het echter met Ingang van de huurverhoging een formele loonronde en dèt zal de redering, met het Internationaal prijsbeioop voor ogen, nief tegenlachen. Den Haag heeft nog wel iets te millime teren! KIJKER BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan Gerard, z. van J. J. E. Rust en L. Seleski. Joubertstraat 112; Paula. d. van A. Hordijk en J Boot. Bos weg 43. Ondertrouwd: P. G. C. van Leeuwen en A. J. Blom; A. Bontenbal en G. Jongkoen; C J. p. Ernst en D. Verkalk; A. v. d. Jagt en C. M. J. Thorborg; J. M. van Niekerk «n T C. M. van Haasteren. Overleden: Pietertje Maria van Brand wijk. 83 jaar, wed. van P. J. Spee. „U mag uw remmen weieens laten nakijken. U moet achtef op uw motorfiets ook een reflector hebben, behalve het oranje stoplicht en de verlichting van uw nummerbord." Deze opmerkingen waren gisteravond te horen in de garage van „De Producent". Bezitters van motorrijtuigen konden daar hun auto of motorfiets laten keuren. Leden van de Goudse verkeerspolitie en monteurs van Goudse garages, die hun vpje tijd daarvoor ter beschikking stelden, verrichtten de keu ringen. Die keuring geschiedde degelijk. Stuur inrichting, wielstand, deursloten verlich ting, enz. werden door scherpziende ogen bekeken. En dat is nodig ook. Want er kwa men af en toe weieens, meestal kleine, ge breken aan het licht, maar zij, die hun auto of motorfiets hadden laten keuren, kregen een ingevuld keuringsformulier mee naar huis. Ze weten nu dus precies wat er aan hun bezit mankeert. Voordat auto of motorfiets werd gekeurd, werd op het Koekoeksplein onder het wa kend oog van de politie schriftelijk een theoretisch examentje afgenomen Niet zo bijster moeilijk, maar toch zo. dat de po litie kan zien wie z'n theorie beheerst. En daar gaat het om. Na de keuring konden de Goudse auto bestuurders en motorrijders laten zien wat ze in de practijk van de verkeersregels we ten. Over het algemeen was die kennis zeer behoorlijk. Maar het valt niet mee om het ingewikkelde parcours ln de omgeving van het Koekoeksplein te rijden en dan boven dien nog allerhandë listige vr,agen te be antwoorden. die de meerijdende agent stelt. Er was een leuke proef, waar velen zijn ingevlogen. In de brievenbus van de wo ning E. J. Potgieterstraat 4 moest de tan- didaat een brief werpen. Op zichzelf is dat niet zo'n kunst, maar bij wat er aan vooraf gaat. zijn nogal wat fouten gemaakt. Na tuurlijk was een huis gekozen, dat op een hoek ligt. Binnen twaalf meter van een hoek mag immers niet geparkeerd worden. En in dat valletje zijn er een paar gevlo gen. En nu het remspoor Er was ook een remproef bij. De begelei dende agent zette een geheimzinnig kastje, een Tapley-apparaat, dat op een tijdbom (Advertentie) MlfPlIlfflll DEVIEZENBANK - OOI DA Boskoop - Oudewster - Schoonhoven Woerden - Zoetermeer Vceemd geld en reischèques voor alle landen voorradig (maximum 600.- p. persoon, kinderen op l-l-'53 jonger dan twaalf jaar 300,-. auto's afhankelijk van de te bezoe ken lmden 100.- tot 500,-) Reisbagage- A Ongevallenverzekering Puzzlr-winnaars Nee. zo moeilijk was de weekeind kruis- woordpuzzie niet. 't Was meer een gemak kelijke repetitie van alles, wat er op het gebied van de puzzles te koop is. En dat wil er op zijn tijd ook wel eens in. De prijzen gaan deze week ngar B van Eijk. Const. Huygensstraat 20 te Gouda 5.—). mej. N. v. d. Kuij, Kerkstraat 13 te Moordrecht en mevr J. Köhler—Van Hale- wijn. Markt 40 te Gouda (beiden 2.50). De prijzen kunnen aan ons bureau wor den afgehaald of worden op verdoek toege zonden. De Goudsche Courant meldde 75 Jaar geleden In het bestuur van het zevende district van Zuid-Holland van de Onderwijzersver eniging zijn gekozen als ondervoorzitter de heer G. B. Lalleman te Moordrecht en als i bestuurslid de heer M. H. Kluitman te Gouda. Herkozen werden de secretaris de heer H. W. Kramers en de penningmeester de heer W. Emeijs. Dit alles geschiedde in de voorjaarsvergadering, die druk bezocht was en waarin veel gesproken is over- de wijzigingen aangebracht ln het wetsont- werp-Kappeyne op het lager onderwijs. 50 Jaar geleden 'Hét Amsterdams Stedelijk Schutterij Mu ziekkorps heeft onder directie van de heer M. Wolters in de sociëteit „Ons Genoegen" een concert gegeven, dat zeer in de geest van de talrijke aanwezigen viel. Jammer, dat door het slechte weer de uitvoering niet in de tuin gehouden kon worden, want dan zou de toeloop nog veel groter geweest zijn. 25 Jaar geleden Uit Nieuwerkerk a. d. IJssel: De heer A. v. d. Dussen heeft ontslag genomen als wethouder dezer gemeente. Tot hoofd der bijzondere lagere school te Nieuwerkerk a. d IJssel Is benoemd de heer K. Rooij te Ter Aar. lijkt, bij u, voor in in de auto. „Trekt u eens op tot 30 kilometer," werd er gevraagd. „Nu ontkoppelen en op de voetrem trappen. Juist meneer, u hebt egn remweg van zeven meter Dat is goed, want het mag negen zijn. Bij de handrem, waaraan niet zulke hoge eisen worden gesteld, omdat deze voornamelijk dienst doet bij parkeren, mag het 35 meter zijn. Bij de motoren beoor deelt de politie de remweg op het gevoel. Op een gegeven ogenblik kwamen gis teravond zes denderende motoren op het Koekoeksplein aanrijden. De berijders wa ren leden van de motorclub „Gouda", die zich aan de proeven kwamen onderwerpen. Met hen zijn er gisteravond nog ruim twintig anderen geweest. De politie rekent vanmiddag weer op een grote toeloop. Tot vanavond zeven uur is er nog gelegenheid mede te doen. Gouds Vacanlie-Kinderfeest heeft nog plaatsen open Het comité van het Gouds Vacantie- Kinderfeest schrijft: Zo langzamerhand begint men weer plan nen te maken voor de vacantie. Ook het G.V.K. komt weer in actie. We gaan ook dit jaar een week kamperen op de boerderij van Parlevliet in Katwijk aan Zee. vlak bij strand en duinen. Het comitié biedt depe gelegenheid aan jortg'ens en meisjes van alle gezindten in de leeftijd van 9 tof en met 13 jaar Een twintigjarige ervaring heeft aangetoond, dat het G.V.K, veilig, voordelig en goed is. Er zijn nog enige tientallen plaatsen ter beschikking. Jon gens en meisjes kunnen zich opgeven bij de secretaris-hoofdleider, de heer D. Dulle- mond, Krugerlaan 62. 13 Juni 1—7 uur Koekoeksplein: Verkeers- test voor automobilisten en motorrijders in kader Veilig Verkeersactie. vóóraf terrein De Producent (Prins Hendrikstraat) keuring van motorrijtuigen. 13 Juni 7 uur GSV-terrein: Voetbalwedstrijd Gouds KNVBjelftal—Gouds districts-elftal ter gelegenheid veertigjarig bestaan GSV 13 Juni 7.45 uur hoek Fluwelensingel—Burg. Martepsstraat: Straatprediking Goudse Stads evangelisatie 14 Juni 9 uur Markt: Vertrek voor fietstocht Instituut voor Arbeidersontwikkeling, naar 2fëvenhuizen. 15 Juni 7.30 uur De Zalm: Openbare verko ping van huizen door notaris L. J. Schouten. 15 Juni 7.45 uur Markt: Opening Avondvier daagse. 15 Juni t uur Nieuwe Schouwburg: Vergade ring van aandeelhouders Schouwburg Bioscoop Gouda N V IS. 17. IS en IS Juni 6.30 uur Veemarkt: Start Avondvierdaagse. 16 Juni 7 uur Veemarktterrein: Vertrek auto- vacantietocht vereniging van ouden van dagen „Ons Belang -, s avonds 7.30 uur intocht met „Sint Caecllia 16 Juni 7.30 uur Nieuwe Vaart: Waterpolo- wedstrijd G.Z.C.—H.Z.P.C. (heren). ,16 Juni 7.30—S.30 uur Hei Blauwe Kruis: Spreekuur I*ro Juventute. 16 Juni 7.30—6.36 uur Sint Janstoren: Beiaard- concert door Ferd. de Nie. 16 Juni S uur Daniël: Spreekbeurt J Maas- bach voor Bethlehem Kerk (der Pinkstergem.). 17 Juni 7.30 uur VrUe Evang. Gem.: Bijbel lezing ds J. I. van Wijck. 17 Juni I uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Bor ger voor Logosvelband. 15 Juni 2.30 uur Ter Gouw: Bijeenkomst Ned Ver. van Hulsvrouwen, lezing J. Doesburg over „Het schikken van bloemen". 16 Juni 7 uur Westerschool: Vertrek auto- vacantietocht vereniging van ouden van dagen „Ons Belang "s avonds 7 30 uur Intocht met „De Pionier". II Juni 7.30 uur Nederd. Geref. Gem.: Spreek beurt ds Joh. van Weizen. IS Juni S uur Sint Janskerk: Bach-Hdndel- concert door Ned. Bachveremging in kader Holland Festival, dirigent dr Anthon v. d Morst, soliste Johanna Martzy. viool. 20 Juni 3.30—5 üur Concordia: Receptie G.S.V t.g.v. 40-jarig bestaan. 20 Juni 7.30 uur Concordia: Feestavond G.S.V. t.g.v. veertigjarig bestaan, optreden gezelschap Martin Rijken Bioscopen Thalia: De hel van Seoel. 14 jaar Reiinie: Grün 1st die Heide. 14 laar Schouwburg: Perrucha, het kind van de nacht 19 jaar Aanvang: Zaterdag 3. 7 en 9.15 uur Zondag 3. 5, 7 en 9.15 uur. overige dagen 3 en 8.15 uur. Sporf op Zoiulaag Voetbal: 10 uur G.S.V.-terrein Juniorentour- nooi G.S.V. ter gelegenheid van veertigjarig bestaan Zondagsdienst artsen Doktoren: Van Zaterdagmiddag 3 tot Zon dagavond 12 uur zijn aanwezig de doktoien A. Beek. Lange Tiende weg 54 (telef 3181) en C van Elk. Kattensingel 79 (te'.ef. 23611. Tandarts: Zondagmorgen Is van 11 30—12 uur aanwezig tandarts R. A. van Wingerden, Kat tensingel 44c (telef. 3540, bij geen gehoor dok terstelefoon 4020) Apotliekersdienst Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten): Apotheek P Weijer. Gouwe 131 Dokterstelefoon 4020. (Advertentie) Blekerssingel 20, Telefoon 2383. is alleen voor dringende spoedgevallen des Zondags te consulteren vóór 9 uur. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG. Op de grote zuiveltentoonstelling „De Melkweg", die volgende week Zaterdag in dc Houtrusthallen te 'a-Gravenhage zal worden geopend en tot 36 Juni zal duren, zal ook een stukje Gouda te zien z(jn. Een diorama v;mi de Goudse Markt, op Donderdagochtend het trefpunt van de zuivelwereld. Het stadhuis neemt er natuurlijk de centrale plaats in. Er omheen staan oud-Hollandse geveltjes. Z|j z(jn er in werkelijkheid weliswaar niet. maar ze doen het aardig. Die vrijpostigheid is de maker van het diorama daarom graag vergeven. Over de Markt lop« n figuurtjes in oud-boerencostuums. maar ze dragen heuse Goudse kazen. Vooraan in het diorama komen echte mannen, die de bezoekers zullen laten zien wat Goudse kaas nu> precies is. Dat diorama is een van de vele aardige en leerzame taferelen, die op „De Melkweg" te zien zullen zijn, een tentoonstelling ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Internationale Zuivelbond, dat samen valt met het dertiende internationale zui- velcongres, dat in ons land zal worden ge houden. „De Melkweg" zal een nationale manifestatie worden van wat Nederland op zuivelgebied presteert, een levendigé ten toonstelling. niet van dorre grafieken waar in de positie van Nederland als zuivelland op de internationale markt is vastgelegd, maar van levende voorstellingen. De bezoeker bewandelt er als het ware de melkweg, de gehele weg. die de melk volgt. Hij maakt kennis met de talrijke ob jecten, die nauw bij de melkweg zijn be trokken: de bodemgesteldheid cn de voeder en weidebouw, de melkveehouderij, de fok kerij en de gezondheidszorg, de zuivelindus trie, de zuivelafaet in binnen- en buiten land. het verenigingslevèn op zuivelgebied, het zuivelonderzoek, de zuivelcontróle, het onderwijs en de unieke voedingswaarde der producten. Allerlei zaken, waaraan in het dagelijkse leven vrijwel iedereen gemakke lijk voorbijgaat, zullen hier kleur en inhoud krijgen en ook voor de volslagen leek be grijpelijk en interesant worden. Een koe produceert gemiddeld 3820 liter melk per jaar. Om dat te laten zien is op De Melkweg" een hoge toren opgericht waarin allemaal flessen melk hangen. Pre cies 3820 liter. Even verder komen twee wagens, geladen met hooi. De hoeveelheid, die een koe verorbert om aan die 3820 liter melk te komen. Op een andere plaats komt een intelligente koe, die antwoord geeft op de vragen, die haar worden gesteld. Zij spreekt zelfs Engels. Originele expositie Alle onderdelen op „De Melkweg" staan in een logische volgorde. Zij zijn op een originele wijze aangepakt. Het begin is een groots weidediorama. dat vrijwel over de gehele breedte van de Houtrusthal op een speciaal podium is opgèsteld. Een diorama, waarop men niet uitgekeken zal raken en waarvoor Mesdag zich niet behoefde te schamen. Op de voorgrond zullen echte eendjes zwemmen en geiten lopen. Er komt een moderne stal met twaalf koeien, die gemolken. In een t-ndere ruimte komt een complete kaasfabriek. waar tweemaal daags kaas zal werden gemaakt. Naast Oud-Goüda is er ook Oud-Alkmaar met een kaaswaag, die wordt bediend door Aikmaarse kaasdiagcrs in hun schilderach tige costuums Voor het Marktplein voeren vrachtwagens grote kinderhoofdjes aan Voor de jeugd zal er een kinderboerderij zijn met verschillende dieren. De kinderen zullen er zelf kaas kunnen maken. Voor de bezoeksters is er een moderne keuken, waar kaasgerechten zullen worden gedemon streerd. Er zullen ook buitenlandse hapjes, bereid van Nederlandse zuivel, worden ge presenteerd Er zal nog veel meer te zien zijn op „De Melkweg". Er wordt hard aan gewerkt om deze tentoonstelling, waaraan alle instanties op zuivelgebied deelnemen, op tijd klaar te hebben. Zaterdag gaat zij open. Advertentie Want... m iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele S10W-SM0KE"VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON SALEM FIELDS USA iwi (Van een medewerker). TN DE MEESTE KERKELIJKE GEMEENTEN is het gebruikelyk, dat na Pinksteren de catechisaties stopgezet worden tot in September In dezelfde tijd heeft ook het school onderwijs zijn stilleperiode. Vroeger was daarvan geen sprake. In de tijd waarin het onderwijs slechts weinig geregeld was .bestond er eigenlijk geen vacantie. Er werd, be halve enkele korte onderbrekingen, het hele jaar' door school gehouden. Precieszo stond het er met de catechisaties voor Daarbij was al evenmin sprake van vacantie- maanden. Het eenvoudige catechetisch onderwijs werd trouwens op school gegeven. Nu gingen lang niet alle Jeerpiichttgen" naar school. Aanuankeiyk in hoofdzaak de iongens: wie het ftetalen kon zond ook zijn dóchters naar de meester. Opdat de arme meisjes het onderricht ln geloofszaken niet zouden missen, werd te Gouda oudtijds de Onze Lieve Vrouwekapel en de Sint Barba,rakapel (van welke Godshuizen alleen de torens nog bestaan .resp. op de Nieuwe Haven eri in de Keizerstraat) op werkdagen en de Gasthuiskerk (librye) op Zon- en feestdagen gebruikt als leerschool voor arme meisjes. Zij leerden daar vooral de catechismus. rondom 1820. In dat jaar verscheen name lijk een werkje met deze uitvoerige titel: LEES-BOEK over den Godsdienst, met bijgevoegde .Vragen, dienstbaar tot het lee- ren en uileggen eener (Christelijke) Be lijdenis b« cfe Hervormde Kerk (Bijzonder bruikbaar by de leerboekjes, en boor de Handleiding van wijlen A. Brink). Poor H. uan Meerten. Predikant te Gouda. Te Am sterdam .bij Schalekamp Van de Gfpmpel. Het onderwijs voor gevorderden in zake de kennis van de geloofsleer werd echter niet door de schoolmeesters maar door de predikanten zelf gegeven. Dit onderwijs betrof dus vooral degenen, die belijdenis van hun geloof wensten af te leggen. De predikanten gebruikten bij dit onder richt meestal het een of andere leerboek. Soms schreven ze zelf een dergelijk werk. zoals ook heden nog gebeurt. In Gouda en omgeving zal wel veel ge bruik gemaakt zijn van het catechisatie boekje „Eenvoudig onderwijs in de voo'r- naamste waarheden, welke de Hervormde Kerk naar den woorde Gods belijdt en ver dedigt". Dit was geschreven door dr A. Ledeboer. die van 1758 tot 1777 als predi kant te Haastrecht stond en die er na zijn emeritaat tot zijn dood in 1808 bleef wo- Meer algemeen verspreid waren de ca techisatieboekjes van Albertus Brink, pre dikant te Leeuwarden, die uitgeblonken heeft op het gebied van de catechese. Waarschijnlijk maakten de Goudse predi kanten van dit boekje gebruik in de jaren juweliers pleet Markt H GOUDA 9n Goede recèh Het boekje, dat 179 bladzij den/telde, ko$t 14 stuivers. De schrijver was een zee geacht predikant te Gouda, die van 1798 tot zijn emeritaat in 1829 in de stad werkzaam was. Een jaar na zijn vertrek uit de actie ve dienst is ds Van Meerten overleden. Zijn LEES-BOEK heeft hem nog een aan tal jaren overleefd. Over het algemeen wor den catechisatieboekjes echter niet oud. Want na een paar jaar is er wel weer een andere predikant, die een leerboekje meent te moeten schrijven. De recensies van ds Van Meertens boekje in de Kerkelijke pers waren zeer welwil lend. Om te laten zien in welke trant men deze recensies 130 jaar geleden placht te schrijven, zijn hier enkele gedeelten uit de bespreking in de „Boekzaal der Geleerde Wereld," van Juni 1820 „Dat" het ons waarlijk aan geene geschik- leesboekjes, ten gebruike bij de Ca- techisatiën ontbreekt zo begint de onbe kende recensent heeft de Eerwaarde Van Meerten te regt opgemerkt. Er is ook een aanmerkelijke voorraad van zoogenaamde Aan- of Handleidingen voorhanden, waar onder die van wijlen den nuttig werkza- men Brink, vooral niet in de laatste plaats genoemd moet zijn." De recensent wijst er op .dat het hand boek van de Brink veel te uitvoerig en ook te kostbaar is en gaat dan voort: „Van Meerten is daarom op de gedachte gekómen, ons daarvoor een boekje ten dienste van Aankomelingen te Vervaardigen, dat korter is en minder kost. Daaraan heeft dan dit bogkje deszelfs oorsprong te danken; het welk, volgens des Opstellers eigen getui genis, ook als eene verkorting van het ge noemde boekdeel, kan worden aangemerkt, naar het verkorte leerboekje van Brink. Het boekje is zeer bevattelijk en gelei delijk geschreven, draagt de waarheden en pligten duidelijk voor, en is alzoo regt ge schikt voor het oogmerk waartoe het ver- vaardigd werd." Of het boekje van ds Van Meerten de ca techisanten erg geboeid heeft, weten we niet. Maar ds Van Meerten zal wel inge nomen zijn geweest met de goede regels, die er aan werden gewijd. En zeker zal hij er voor gezorgd hebben .dat zijn eigen catechisanten de „waarheden en pligten" va nhet boekje konden opdreunen! tweemaal per dag machinaal zullen worden leuker voor een peuter van eèn jaar of 1 Een eend, die haar tehuis heeft in de gracht van de Burgemeester Munensstnget. heeft enkele weken geleden negen eieren uitgebroed. De jonge eendjes groeien als kool, en al zijn ze nog niet zo groot als hun moedpr, ze zwemmen al heel vlug. Maar een beetje angstig zijn ze nog wel en daarom biyuen ze het liefst bij elkaar. En wat is er dan eendjes voeren met stukjes brood? GEVONDEN VOORWERPEN Meisjesflets. herenrijwiel, groene cein tuur, witte ceintuur, handschoenen, scha kelarmbanden. zilveren armband, zilveren kettinkje, kindercape. capuchon, shawl, jon gensjasjes. rood mutsje, blauwe alpino muts. bruine alpinomuts. bruine hond, rijks daalder. dop van benzinetank, sleutels, por- ternonnaiee, pipten hard board, rozenkrans, steppen, deksel van melkbus, speelgoed beestjes. MARKTBERICHTEN KAASMARKT GROOT-AMMERS. 13 Juni. Aangevoerd 15 partijeh. zijnde 394 6tuks. wegende 2758 kg. le Kwaliteit 2.05-/ 2-10. 2e kwaliteit 2.00—2.04. extra tot ƒ2.17, per kg. Handel: kalm. I

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3