BANDLEIDER(STER) BOEKENKEUP KLEINTJES Een aap leest ons de les Packards en Pakjes Staalprijzen stegen nadat de K.S.G. tot stand kwam REGELING RECHTSHERSTEL INZAKE EFFECTENBEZIT JONGSTE BEDIENDE (VrI.) Zeiljol of Sloep OPBOUWPLICHT JONGENS DE DOLLE MUSKETIERS VOOR EEN ANDER DE CEL IN L UITKIJK Interessante vergelijkingen van de ontwikkeling der prijzen franco bestemming - Verbruikersconferentie te Luxemburg Weer twee doden op Man Te hoge salarissen voor EDG ambtenaren? Waarborgfonds Rechtsherstel gemachtigd aanbiedingen per effect te doen Geen nadelige fiscale gevolgen Drie bekroonde detective-romans van Nederlandse schrijvers Vlootsehpuw wordt een f'jaarlijks evenement Veel geruchten rond de Benelux Russisch-Perzisch handelsverdrag REGENKLEDING FABRIEK Rubberindustrie „RUMETA" ENKELE JONGENS Hulp in de Huishouding Halfwas en Jongen PLATEELSCHILDERS hoog loon HALFWAS SCHILDERS en SCHILDERESSEN LEERLING-SCHILDERS Wie het Kleintje steeds eert is het succes altijd iveerd PIJPFITTERS PIJPLASSERS CONSTRUCTIE-BANKWERKERS MACHINESTELLERS MONTAGEWERKERS LETTERKUNDIGE KRONIEK Geestig vaak, maar dan weer onhoffelijk Gedenkschrift van een ontmoeting Christendom en Socialisme Rempla<;antcn in gevangenis verboden! Er wordt gefraudeerd met de klok Nederland werkt met „oud roest Op de1 o- jubilerende fabriek Kommer Kleyn (zestig jaar) pionier van het hoorspel Grillig maar vrij warm Schietprijzen van de Landstormcommissië Plattelands- en stadsknaap f TWEEDE BLAD PAGINA 4 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 13 JUNI Bö de Instelling van de gemeenschappe- Hke markt voor staal en het herstel van de vry» concurrentie op 1 Mei jj. heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap verklaard, dat voornemens was de ontwikkeling van de markt en het gebruik dat de producenten aouden maken van de hun teruggegeven vrtyheden, nauwkeurig te volgen. In ver band hiermgde is te .Luxemburg een con ferentie gehouden van een tt-tal vertegen woordigers der staalverwerkende in dustrieën en van de hierby betrokken vakbonden. Het was in het byzonder de bedoeling van de Hoge Autoriteit nauw keurige en concrete aanvullende inlichtin gen te verkrygen over het begin van de gemeenscheppeiyke markt en de verbrui kers van staal de gelegenheid te verschaf fen zich bewust te worden van het belang van hun rol by het functionneren van de gemeenschappeiyke markt onder de nieuwe voorwaarden. In do loop van de conferentie ia gebleken, dat aio gevolg van de vertragingen bij het van kracht worden der prijslijsten de etaal- verbruiltfer» nog niet volledig op de hoogte waren van de verkoopcondities en even min in staat waren de prijzen te verge lijken. De verbruikers hebben daarom de wens uitgesproken, dat in de tweede helft van Juli een nieuwe conferentie zal wor den belegd In het algemeen gaven de deelnemers aan de conferentie blijk van hun verwon dering over het feit, dat de openstelling van de gemeenschappelijke markt Jtpaard was gegaan met .talrijke' prijsverhogingen, terwijl de conjunctuur op het ogenblik eerder stationnair is. De deskundigen der vakorganisaties hebben het verlangen uit gesproken dat maximumprijzen zullen wordeh vastgesteld van dezelfde hoogte als de prijzen, welke golden vóór de in stelling der gemeenschappelijke markt. De verbruikers hebben daarentegen ver zocht het tegenwoordige experiment van volledige vrijheid in de concurrentie te laten voortbestaan, opdat de uitwerking hiervan volledig tot haar recht zal kunnen komen. De deelnemers aan de conferentie hebben «ich uitgesproken voor een eenmaking van de nomenclatuur der z.g. „exti1»'*" en de prijzen van deze extra's volledig vrij te laten. Van de problemen, die verder nog ter sprake zijn gekomen, waren de voor naamste die, welke betrekking hebben op het verlenen van speciale kortingen bij grote leveranties of bij orders, die een bij zonder karakter hebben. Verzocht werd ook een mogelijkheid te scheppen tot het aanpassen van de prijzen naar beneden voor een metaalbedrijf, dat concurreren moet met een bedrijf, dat haar offertes doet in een andere geldsoort. Ten slotte werd de aandacht gevestigd op de voordelen, welke in sommige landen aan de exporteurs worden geboden. Vergelijkingen Bij de aanvang der conferentie maakte de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, Albert Coppe, de eerste gegevens bekend inzake de ontwikkeling der prijzen, die de Hoge Autoriteit sedert de instelling van de gemeenschappelijke markt voor staal heb ben bereikt. Voor wat betreft de vergelijking tussen de oude en de nieuwe prysen, af basispunt, is volgens de heer Coppe een daling waar te nemen in de prysschalen in Duitsland, welke vopr het merendeel van de produc ten vry gematigd, doch voor de half- producten en dunne Slemens-Martinplaten betrekkelijk sterk is. In België is'een sty- ging te noteren voor Thomasstaai, terwyi de prysen voor Martinstaai verlaagd zyn. In Frankryk doet zlsh een matige styglng voor. In Italië is een matige daling waar ts nemen, met uitsondering van enkele producten, soals dun plaatstaal. In Luxem burg deet zich een styging voor, waarvan ds betekenis overigens vry gering is, daar do Luxemburgse yzer- ert staalindustrie zich voor het merendeel van haar verkopen aan de prysschalen van de andere produ- eenten zal moeten aanpassen. In Nederland valt ten slotte een lichte prysverhoglng voor staafyser en een vry sterke daling voor plaatstaal waar te nemen. Hoe interessant een vergelijking van de prijzen „af basispunt" ook mag zijn, voor de verbruiker zijn in de eerste plaats de .prijzen „franco bestemming" van belang^ zo verklaarde de heer Coppe. Uit een be rekening, uitgevoerd voor een bepaald aan tal producten, basispunten en plaatsen van levering, op grondslag van de prijzeii van de prijsachalen, verhoogd met de vervoers kosten, blijkt b.vv dat voor staafijzer, hoe wel de door de in Duitsland gevestigde producenten aangekondigde prijsverlagin gen hen in staat stellen ook in de toekomst te leveren in het grootste deel van Zuid- Duitstand, de prijsschalen van de produ centen, die af Thionville calculeren, lagere prijzen opleveren voor de streken van Stuttgart en Mannheim, dat voor de in Bordeaux gevestigde verbruikers daaren tegen, en in de veronderstelling, dat het vervoer per water geschiedt, de offerte af Oberhausen voordeliger blijkt te zijn dan die van ,het product, dat per spoor af Thionville wordt geleverd. Verder blijkt dat voor profiel- en plaat staal de toestand volkomen gelijk is. Voor «de halfproducten zijn de Franse prijs schalen af basispunt Thionville in Duits land het laagst, behalve in Keulën en Han nover. De Belgische prijsschalen blijken voor een in Bordeaux gevestigde verbrui ker het voordeligst voorzover deze pro ducten over zee worden vervoerd. Voor warm gewalst bandstaai schijnen de in A Het duivelseiland Het eiland Man, dat zo langzamerhand in motorkringen de naam krygt van het Dui velseiland, heeft gisteren weer twee slacht offers geëist. De ook in Nederland zeer be kende en populaire Leslie Graham en de Australiër Walker zyn gisteren in de TT- races verongelukt. Dit brengt het totaal aantal doden in dese T.T. op 4 en het totaal sedert de jongste wereldoorlog op IC. Fruitveiling Tiel «•Aardbeien export 144200; le 112—160, 2e 5612{1; kersen: Vroegste van de markt B 69—81, C 20—22; Vroegé> Duitse B 90— 109,. C 25—30; Perziken per stuk le 24—25, 2e 1314; Groenten: Doperwt 40; Prinses- •enboon 951Ö0; Tuinboon 22; Wortelen per bbs 14; Kropsla per» stuk. 23; Bloemkool •er stuk 25—29: Aardappelen: Grote 26r- 29; Drieling 21—22, Kriel 11—16; Bloemen: Begonia's per «tuk 8. Duitsland geveejigde producenten en de producenten die vanaf 't ba'sispunt Thion ville berekenen, in de streek van Hannover ongeveer gelijk te staan. Luikse fabrieken nemen volgens hun prijsschalen voor ver kopen in Keulen en Bordeaux de giïnstig- ste positie in en de Lotharingse fabrieken voor verkopen in Koblenz, Frankfort en Zuid-Duiteland. Ten slotte plaatsen de prijsschalen voor wat walsdraad betreft de Luxemburgse fabrieken in de voordeligste positie, behalye in Hannover en Bordeaux, waar de ófferten af Oberhausen met ver voer te water lager schijnen te liggen. Het is voor de Hoge Autoriteit thana van belang te weten, aldus de heer Coppe wat er nu eigenlijk met de prijzen en het ver keer van de producten in de toekomst gaat geschieden, voornamelijk in verband met de mogelijkheid, welke de producenten wordt geboden hun prijzen benedenwaarts aan te passen aan de lagere offerte van een producent, die vanaf een ander basispunt verkoopt. Enbelastingvrij? De bezoldigiagsvoorwaarden voor het mili taire en burgerpersoneel in de Europese Defensiegemeenschap hebben vele leden van de Tweede Kamer met bezorgdheid vervnld. Dit biykt uit het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van dit ver drag en de bUbehorende protocollen, waarin o.m. wordt opgemerkt: »„De tendentie is onmiskenbaar om de sa larissen en emolumenten op te voeren tot een peil, dat aanmerkelijk hoger ligt daft de beloningen, welke elders in overeenkom stige functies woeden genoten. „Vele leden juichen het toe, dat de veelal gebruikeiyke vrijstelling van belasting voor degenen, die in dienst van een internationale organisatie zyn, by de Europese Defensie gemeenschap achterwege is gebleven, zy zien echter niet in, waarom op dese juiste regel voor enkele hoge functionarissen een uitzondering moet worden gemaakt". Een mergelwerker by de kalkmergelmaat- schappij st Pietersberg, heeft dezer dagen in de Cannerberg de versteende kop van 'n dier vermoedelijk een zeehond gevonden. De meeste delen van deze kop waren nog duide lijk te onderschelden Aangezien het een his torische vondst betreft, zullen deskundigen een nader onderzoek Instellen. Vijfhonderd leden van het personeel der Engelse Unilever-maatschappijen zullen ln de komende week een driedaags bezoek aan Nederland brengen. BOEKENKEVR A. W. Bruna Zoon s Uigevers-Mij N.V. te Utrecht, bij welke uitgeverij al zoveel pakkende hóeken in het detective-genre van de pers zijn gekomen, heeft de drie romans gepubliceerd, die zijn bekroond in de door Haar vorig jaar uitgeschreven prijsvraag voor een Nederlandse detectiverohran van de hand van een auteur, die op dit gebied nog nimmer iets had gepubliceerd. Deze nieuwe delen in Bruna's reeks „Het boek van de maand" stellen ongeweten talenten in het licht, want er mag geconstateerd worden, dat de drie auteurs, die de instem ming van een deskundige jury hebben ver worven, goede prestaties hebben geleverd. Het is prettig, dat Nederlandse schrijvers in het detective-genre, waarin wel enorm veel, maar zeker niet altijd iets, dat voor een prijs in aanmerking kgmt, verschijnt, zo flink voor de dag zijn gekomen. Men mag over een detective-roman denken hoe men wil, een feit is, dat deze ontspanningslec tuur een groot aantal vrienden telt en wat is prettiger dan dat deze de nieuwe aan winsten met plezier lezen. Dat Joop V. d. Broek, de winnaar van de eerste, fcrijs, tot de journalisten behoort, is duidelijk in zijn „Parels voor Nadra" te merken. Hij heeft gevoel voor nieuws, komt dadelijk tot feiten en dit heeft een boek op geleverd met actie en vaart. Het verhaal speelt in het Djakarta van 1948 en wie het Indonesië van toen kent, zal in de sfeer dikwijls iets Vinden dat aan zijn eigen er varingen appelleert. Het is een levendig en spannend boek met een boeiende intrige. Zevenhuizen Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds J. D. Smids te Schiedam, 7 uur ds W Bloemendaal Kapel a. d. Rotte 10 uur ds W. Bloemendaal. Geref. Kerk 9 30 uur leesdienst, 2.30 uur ds J. D. Lamena te Rotterdam. Rem. Geref. Gemeente 3 uur ds J. Laforêt te Rotterdam. Speelster schrijft Eline Capit-^an Eyke- ren, die tot dusver enige kinderboeken schreef en de vrouw van een journalist is, in „De wolven en de schapen", dat met de tweede prijs werd bekroond. Het mysterie, dat aan haar werk ten grondslag ligt, is misschien niet zo belangwekkend, maar de schrijfster behandelt het op een leuke, vlot te manier in het verhaal van een avontuur lijke tocht naar Denemarken. Daardoor is een boek ontstaan, dat enertfjds veel humor bevat, anderzijds telkens weer de lezer pakt in de afwikkeling van de intrige. Gouda komt er in deze detectiveroman ook nog eëft beetje aan if pas,, al is het met om be roemd van te worden, want dat de ver moorde boekhouder uit Gouda komt, is niet iets, wat V.V.V. in zijn folder zal zetten. ,Uit een geheel ander milieu komt de winnaar van de derde prijs, Bob vto Oyen, een technisch ambtenaar van Gemeente werken te, Arnhem, wiens geest zeker niet bij hout en staal is verschraald. Hij heeft al twee jongensboeken geschreven en komt nu met „Na afloop moord", een werk, dat in militaire kringen speelt.-Een beetje conven tioneel van opzet wellicht, maar de uitwer king valt stellig te prijzen, want het boek heeft een sterk gegeven en het geeft de le zer van detectiveromans het zijne met een uitwerking, die de aandacht gespannen houdt. De spanning is er heel geslaagd in gebracht. Er van uitgaande, dat ook van de syde van de betrokkenen een bydrage wordt geleverd, ten einde te komen tot een beëindiging van talryke geschillen tersake van tydens de besetting in Nederlands beursverkeer ver kregen effecten aan toonder, die in Neder land ter registratie zyn aangemeld, zal het Waarborgfonds Rechtsherstel worden ge machtigd aan bepaalde vroegere of tegen woordige bezitters van effecten in de sin van het vierde hoofdstuk van het besluit heratel rechtsverkeer een aanbod per effect te doen. Het Waarborgfonds zal in de naar het oor deel van de minister van Financiën hiervoor in aanmerking komende gevallen aan de be trokkenen van geval tot geval schriftelijk een.aanbod doen. Ieder der daarvoor naar het oordeel van het Waarborgfonds in a merking komende belanghebbenden zal in de loop der komende maanden te <J« zake bericht ontvangen, telkens zodra een effect van hem aan de beurt is. De aanbiedingen zullen alleen betrekking hebben op die toonder-effecten, ten aanzien waarvan uitsluitend een aanvrage tot her stel van recht overeenkomstig art. 45 of éen aangifte overeenkomstig art. 46 Besluit Her stel Rechtsverkeer werd ingediend en die door de tegenwoordige bezitter tijdens de bezetting in Nederlands "beursverkeer .zyn verlcregen en te zijnen name conform de bepalingen van het besluit hérstel rechts verkeer in NederJand zijn aangemeld. Effec ten, die krachtens.het bepaalde in de Wet Herstel Vermogensovergang Rijksmarken- gebied. krachtens het bepaalde in het Be sluit Vijandelijk Vermogen, of ingevolge verbeurdverklaring in eigendom op de staat zijn overgegaan, vallen in ieder geval bui ten deze regeling: Met toondereffecten worden gelijkgesteld binnenlandse aandelen op naam, welke krachtens artikel 25 bis van het Reglement voor den Effectenhandel met blanco-akte van cessie konden worden verhandeld, als mede grootboekinschrijvingen. Wie in aanmerking komen De vroegere bezitter komt in het alge meen voor een aanbod in aanmerking in de volgende gevallen: a) indien de Raad voor het Rechtsherstel, afdeling effectenregistratie, over de eigendom van het effect nog geen be slissing heeft gegeven, b) indien de tegenwoordige bezitter in de eigendom is erkend, ook al is deze uit spraak nog niet onherroepelijk. In het algemeen zal een aanbod ook wor den gedaan aan de vroegere bezitter van een binnenlands effect aan toonder, dat niet ter registratie kon worden aangemeld, omdat het op 1 Februari 1946 niet meer uitstond tengevolge van aflossing, conversie e.d. De tegenwoordige bezitter komt in het al gemeen in aanmerking voor eeh aanbod, in dien de vroegere bezitter reeds in zyn recht is hersteld, ook al is deze uitspraak nog met onherroepelijk. Geen aanbod zal echter wor den gedaan aan een tegenwoordige bezitter van een op 9 Mei 1940 niet officieel, ter beurze genoteerd effect of een door hem na 1 Januari 1943 verkregen certificaat van Amerikaanse of Canadese effecten, indien de tegenwoordige bezitter zelf, of een fir mant, orgaan of ondergeschikte van die tegenwoordige bezitter met zekerheid of met grote mate van waarschijnlijkheid had moeten verwachten een onrechtmatig aan een vroegere bezitter ontnomen effect te zullen verkrijgen. Het aanbod van de vroegere bezitter zal, indien deze het aanvaardt, tot gevolg heb ben, dat hij, deels via Lippmann, Rosenthal en Co Sarphatistraat (thans genaamd L.V.V.S.) of dergelijke Instellingen, deels van het Waarborgfonds een vergoeding krijgt ter grotte van 90'/# van de waarde van het effect omstreeks het tijdstip van het aanbod plus 90V» van de waarde der door hem gederfde, na 31 December 1941 ver schenen coupons (vruchten en eventuele kapitaalsuitkeringen). De waarde omstreeks het tijdstip van het aanbod zal in het alge meen worden bepaald aan de hand van de koers op de laatste beursdag in de vooraf gaande maand. Mocht bij de slotuitkering van L.V.V.S. of dergelijke instelling blijken, dat het totale uitkeringspercentage dier instelling over het bedrag, waarvoor de vroegere bezitter bij die instelling is gecrediteerd, een hoger bedrag zou hebben opgeleverd dan de negen- tigprocentsvergoeding, bedoeld in de vorige alinea, dan zal het Waarborgfonds alsnog het meerdere aan de vroegere bezitter uit keren. Wordt het aanbod aan de tegenwoordige bezitter gedaan, dan houdt dit, wat andere effecten dan na 1 Januari 1943 verkregen certificaten van Amerikaanse en Canadese effecten betreft, eveneens in een vergoeding van 90'/» van de waarde van het effect plus 90*/» van de vruchten en kapitaalsuitkerin gen, die hij aan de herstelde vroegere be zitter heeft moeten afgeven. Betreft het een na 1 Januari 1943 verkregen certificaat van Amerikaanse of Canadese effecten, dan houdt het aanbod aan de tegenwoordige be zitter alleen een vergoeding in van 90*/t van de waarde van het effect zelf zonder vruch ten. Eventuele kapitaalsuitkeringen terzake van zodanige certificaten zullen echter wèl voor 90' worden vergoed. Hierbij zullen stockdividenden en bonusaandelen voor de berekening van de aan te bieden vergoeding voor de helft als kapitaalsuitkeringen wor den aangemerkt. Aanvaarding van een aanbod houdt in. dat De vlootschouw, die de Koninklijk» Mari. p met meer dan 20 schepen van 26 tot iet 29 Juni in de hoofdstad zal houden li en primeur voor Amsterdam. Het ij a, bedoeling, dit zo mogelijk jaarlijks in <j» maand Juni om beurten in de twee grot. koopvaardijcentra, Amsterdam en Rotter- dam, te herhalen. De opzet van deze vlootschouw is: hei publiek, door bezoek aan de schepen, nader in contact met de marine te brengen. Getien de grote belangstelling voor de rondieSdin. gen op de marinebasis Den Helder, ver- wacht de marine veel van dit experiment Om te voorkomen, dat zoals bij vroegere bezichtigingen van schepen het geval k geweest, dat het publjek als een horde de schepen bestormt, is een zodanige regelini ontworpen, dat de bezoekers in groepjes vi tien (minimum leeftijd 15 jaar) op vastg stelde uren een rondleiding van een u kunnen maken. Tevoren moet men zich vt_ kaartjes tien cent voorzien bij de V.V.V. te Amsterdam of in de plaats zijner inw* ning. Maximaal zullen in drie dagen tjjdj 20.000 personen de schepen kunnen bezich. tigen. De schepen zullen liggen in het Y tui_„. de Westelijke zijde van het Centraal Station en „Het stenen- hoofd". Het hoogtepunt van de vlootschouw zal zijn: de lichte kruiser de Tromp, het grootste varende schip, dat deelneemt aan de kronmgsvlootrevue bij Spithead, en in verband daarmede geïllu mineerd wofdt. de betrokkene aan Het Waarborgfonds over draagt al zijn rechten en aanspteken tegen zijn wederpartij en eventuele./derden ter zake van het desbetreffende effect in de vruchten daarvan. De aanbiedingen zullen schrifteHjk wor den gedaan met een volledige omschrijving van de voorwaarden, waarop het desbe treffende aanbod geschiedt. In deze voor waarden zal tevens worden omschreven on der welke omstandigheden nog een nadere verrekening tussen de betrokkenen en het Waarborgfonds zal moeten plaatshebben. Fiscale consequendet Omtrent de fiscale positie van degenen, die een gedaan aanbod aanvaarden, wordt toegezegd, dat met betrekking tot de hef fingen ineens en het successierecht aan de aanvaarding geen nadelige gevolgen zijn verbonden Inzake de heffing van de In komstenbelasting zijn voor degenen, voor wie het aanvaarden van het aanbod een be- drijfs- of beroepshandeling is, de normale regelen geldende voor de winstbepaling van toepassing. Voor degenen, voor wie het aan vaarden van het aanbod geen bedrijfg- o beroepshandeling is, ligt het in het voor alleen inkomstenbelasting te heffen koerswaarde van het effect omstreei datum van het aanbod, met dien verstande, dat t.a.v. degenen, die terzake van het ver loren gegane effect een vordering jegens L.VV.S kunnen doen gelden, tevens niet meer zal worden belast dan het verschil tussen de vergoeding en de nominale waar de van hun desbetreffende vordering. (Van onze Brusselse correspondent) De conferentie van het Verbond der Bel gische Nijverheid en de Nederlandse werk gevers is „uitgesteld". We mogen nu wel aannemen, dat de Benelux-vraagstukken op de interministeriële conferentie in Den Haag zullen worden besproken. Het gaat hier om een vertrouweiyke bijeenkomst van enige ministers, waarbij de secretarissen- generaal het Belgische en Nederlandse mi nisterie van Economische Zaken zullen ver tegenwoordigen. Een agenda is er niet. Het plan-Beyen komt ter sprake en het schynt, dat de Belgen zich daarop willon beroepen om bepaalde vrywaringsclausules in de Be nelux te verdedigen. Dat we het in de toekomst niet zonder gemeenschappelijke organen zullen kunnen doen met een uitgebreidere bevoegdheid dan de bestaande Benelux-raden is iedereen nu wei duidelijk. Maar het voor te stellen alsof Nederland deze organen zou cadeau krijgen in ruil voor de vrijwaringsclausules, ïykt mij niet geheel juist. Deze organen moeten er komen ter verwezenlijking van de Benelux. Dat is niet speciaal een con cessie voor één der partners. Er circuleren nog veel meer geruchten, die bezijden de waarheid zijn. Zo kon men een dezer dagen in „Agefi" lezen, dat er compenserende rechten voor de z.g. be dreigde sectoren komen. Men moest het er nog slechts over eens worden, wie de op brengst er van krijgt, m.a.w. of deze voor de Belgische schatkist zouden zijn of in een gemeenschappelijke pot zouden gaan Ik ge loof niet, dat de Nederlandse presidenten van de Benelux zich met een dergelijk voor stel, dat inderdaad in de kringen van het Verbond der Belgische Nijverheid wordt gepropageerd, hebben accoord verklaard en ik weet zelfs niet of het door de Belgische Presidenten eensgezind wordt verdedigd. Ik zou overigéns voor te veel optimisme omtrent onmiddellijke resultaten willen waarschuwen. Jammer genoeg is het de ge- wooate voor een Benelux-conferentie der gelijke optimistische berichten, die vanuit België naar Nederland hun weg vinden, te lanceren. Bteantwoordt het resultaat dan later niet aan de verwachtingen, dan zUn de Nederlanders te stroef geweest. Er is geen enkele reden om aan het uit eindelijk resulttat te twijfelen. Europa'moet naar een verrüiming vap markten en meer samenwerking. Op zijn minst zal de Be nelux daarin meegaan, waarbij èn Neder land én België zich aan Europese verhou dingen hebben aan te passen. Dat men voor een conferentie op bredere grondslag nog eerst samen gaat praten, is natuurlijk- La ten we hopén, dat de Benelux er wel bij vaart. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat tussen Perzië en de Sowjet-Unie een han delsverdrag is gesloten. Het verdrag is geldig voor één jaar en zal een „aanzienlijke vergroting" van de handel tussen beide landen met zich bren gen, aldus de radio. In het communiqué wordt geen melding van olie gemaakt. te Schoonhoven, vraagt Br. onder no. 5071, Bur. van dit Blad. Rozendaal 13. Alhier, vraagt voor lichte werkzaamheden. Aanmelden van 8 tot 6 uut Rozendaal 18. na zes uur Krugerlaan 101 Het meeste plezier hebt CJ toch van Sparta- en D.M.F. Motorrijwielen en Bromfietsen MOTORHUIS LAGERWEIJ BOTHASTRAAT GOUDA - TELEFOON 372T By Fa. M. A. v. d. Broek, Keizerstraat 9, kan met .spoed geplaatst worden, een Sollicitaties aap bovenstaand adres. Gevraagd te Gouda, voo/ direct of later, zelfstandig kunnende werken. Voor inlichtingen gelieve men te bellen: K 1820—2976. Te koop gevraagd Br onder No. van dit Blad 5083, Bureau Vertegenwoordiger voor enige dagen'•per week onvérschillig wat. Pr. o. n. 5081, Bur. van dit Blad. WAGON- EN BRUGGENFABRIEK IE UIRECH! Banketbakkerij Neef it Rabouw Aanmelden 's avonds na I uur. P. C Hooftstraat 9. (Grootboekinschrijving), voor kleine woning. Brieven onder no. 5070, Bur. v. d. Blad. Maximum vijf regels 50 ets. Met brieven ondei nummer 60 cents. Kleintjes worden uitsluitend geplaatst bij vooruitbetaling. Heer zoekt reisgenoot. 8 dagen Vogezen v. 10 toj, 15 Aug. met de Ned. Reisvereniging. Briev no 1224, Bur. van dit Blad Te koop: teelbare parkieten en jongen, zebra-, cubavinken en Japanse meeuwtjes. Gr. Jaco- bastraat 30. Meisje gevraagd van 8—12.30 Vrijdags tot 3 uur. Mevr Beze- mer, St Jozephstraat 83. Gevraagd, een meisjesfiets, lft. 6—12 J. Br. m. prijsopg. en om- schr. aan J. Visser, Oukoop A. 7, post Reeuwijk. T» koop: 6-delig konijnenhok, een paal damesschoenen met steunzolen, kl. maat. Tuinstr.50 Prima hennen te koop, tegen de leg, tevens hennen (6 weken) W. Both, Zijdeweg D. 12 Tem pel bij Reeuwijk. ONVERANDERD DIVIDEND BÜHRMANN Commissarissen en Directie der G. H. Btlhr- mafin's Papiergroothandel N.V. zullen aan de op 3 Juli a s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders gen onveranderd dividend voorstellen van 8 Te koop: kinderfietsje, leeftijd 5 a 6 j d en h fiets en step. jongenspakje, tit 7 j. en lange broek. lft. 12 j. IJssellqan 185 Te koop: lief klein hondje. Jaar oud, met bandje, rtempj en, mand. Pr. Hendrlkstr 94. Te koop: waskast met tafel f30, d.nVantel, beige, mt. 42-44 f 17.50, toverlant. met 48 pl. 17.— en 1 paar 'dames oversch. f 150. Westhaven 35. Te koop: step op luchtbanden, drtewielertje en kinderzitje vdbr de flets. A. de Vrijestr. Eerste Gotjdse Kunatstoppage herstelt alle schade aan Uw kleding. IJsscllaan 64. Gouda. Te koop: Solex. P. L. Bakker, Koster Gijzensteeg t, n.m. tot 8.3» uur. Kleedt U beter met maatkle ding. Mantelcostuums in elke prijskl Dames- en Herenkleei- makerij G. Leeflang. IJssel- laan 84. Gouda, Tel. 4615 Vacantle Doorn en omstr Ka mers m.g.v.k. met of zonder v w., f35— tot f50.— p.w., voll pension f 5.50. Pensionbureau Bagchus Doorn, Tel. 2521 Verhuur van Hoover, Miele A.E G.-wasmachines. Eerste Goudse Wasmachinecentrale, Rozendaal 17, Telefoon 2772 Permanent aan huls f 7.50 André Spruyt. Weth. Vente- weg no. H 206 Voor spoedige indiensttreding gevraagd volslagen alsmede enige het werken vanaf /raagt voor PERNIS BEKWAME (ervaring n tekeningen» (bekend pompen) met het stellen van Gegadigden minnen zich persoonlijk aanmelden op Woensdag tussen 19 en 20 uur bij het Gewestelijk Arbeids bureau, afd Metaal, le Middelland straat te Rotterdam of schriftelijk sol liciteren aan de afdeling Personeel van WERKSPOOR N V te Utrecht Bij Goedewaagen's Koninklijke Fabrieken JAAGPAD 8 kunnen wordeft geplaatst. ter opleiding voor de glazuurkamer. Zomede: JONGENS TER OPLEIDING Or HALFWAS voor machinaal draaiér. Duitse plano of Am. Orgel ge vraagd. a contant. Aanb. met prijs en omschrijving aan Joh Qroeneveld. Schoonhoven Heel stroomloos permanent f6.—. 3 4 f4.50 en 1/2 f3.75 André Spniyt, Weth. Venteweg no. H. 206 Te koop: damesfiets z.g.a i met verlichting f 70 en kin derfietsje (5 jaar) f 30 IJaael- laan 227. Te koop: wegens overcompleet prima Cycle Master, met prima banden en verlichting fl7j» Nieuwe Haven 112. Gevraagd: aankomepd en twee de kappersbediende B den Edel, Vredebest 6, Gouda. In ieder huls hoort G.R.I -pa pier voor radicale uitroeiing van vliegen, mieren, muggen, etc. Alleen verkrijgb Weth Venteweg 62. Telef 4692 Te koop: rood vloerkleed 2x3 M. f25— Br onder no. 1249. Bur, vay dit Blad. Te koop: 7 kippen (witte leg- hoorns). eerste leg, met haan. Bodegraafseatraatweg Salon- wagen 610, t.o. Groenteveiling Te koop gevraagd: van parti culier een bromfiets (Kapte»n Mobylette). Br. met prijsopg no 1251. Bur V d. Blad. De kleine jarig? Kinderryw. driewielertjes, autopeds, u weet de weg, contant of ln overleg J. C. don Riot, Groe- nendaal li. 0P Sus Kg'i PLPPMGEPOEP KOMEN WfSKE LrmBIEK EN JlDCb Nlf1 GELRWSD EN GESPOORD TE HULP' GESNELD SUSKE en WISKE in Je kleren! Hemt in uw hemd slaan schermen, Suf ktStraks je noq een kou liter, pak aan zal ik vlug <J*kle*d IVipUnm-jn blou- st'.tn als min broek nu Jutsl m m-jn laaf zen vall tegen twintig degens Koningin dienst ZATERDAG 13 JUNI 1953 DERDE BLAD - PAGINA 3 ALBERT HELMAN is weer eens in de gestalte van een aap gekropen en heeft in die vermomming een penant geschapen van zijn jeugdwerk „Mijn aap schreit". ,Mvn aaP lucht" luidt de titel van het nieuwe boek, uitgegeven 4oor de Amsterdamse Boek- en Courantmij. Ongeveer 100 bladzijden van de f0tnan hadden van de hand kunnen zijn van de geestige, maar ook grimmige Jo nathan Swift. Zij bevatten veel critiek op de beschaafde wereld, critiek, die in taker opzicht gerechtvaardigd, in elk geval van het staartpunt van een aap hoogst begrijpelijk is. Ze prikkelt onweerstaanbaar tot lezen en door-lezen Maar de mid denmoot van de roman is aanvechtbaar. Dat deel is een parodie zonder enige overtuigingskracht, grimmig, maar niet geestig. Een grove hekeling, die de opzet ven het boek Jetnaad doet. Jammer. Helman had satirieke stof voor een kostelijke novelle, maar hij blies de omvang op en daarmee werd zijn standpunt wankel. TV f "f van de romen Is els volgt. Na Deen waarschuwing vooraf, waarin hij allo brave burgen, die hechten aan heilige huisjes, eerlijk afraadt, de roman te lezen, vertelt Helman van zijn vroegere existen tie in het oerwoud. Hij pleegt archaeologie in de tuin van zijn ziel en treft er aap- resten in aan. En als hij die aap-re«ten aan een kit, blijkt, dat hij de sentimenten die de aap, dié hij eens geweest moet zijn, nog steeds kan na-voelen, maar ook, dat de avonturen van die aap te reconstrueren ïijn uit scheutjes herinnering, die' op een geheimzinnige manier van de ene existentie in de andere zijn overgevloeid. Zichzelf aldus identificerend met deze aap verhaalt hij eerst zijn jeugdherinne ringen uit de jungle van Suriname. Daarin zijn natuurlijk ook echte jeugd herinneringen verwerkt. Dat voelt men onmiddellijk uit de warme, doorleefde natuurbeschrijvingen en uit het heim wee naar een staat van kinderlijke on bezorgdheid, die eens zijn deel moet zijn geweest. Wst de aap er tenslote toe drijft om de veiligheid van de „Boom der Kennis" in het jungle-paradijs de staart toe te keren, ls au fond alleen maar nieuwsgierigheid. Wij krijgen den een deel, waarin de aap kennis maakt met andere apenkolonies, de slingerapen, de brulapen en de vunsapen, die op een „hoger" trap van Darwinistische ontwikkeling staan dan de apenkolonie uit het paradijs. Een kostelijk deel is dat, een deel vol spitse prikken in gezwellen, die ook de mensenmaatschappij ontsieren. Grappig is het, al de wantoestanden in het oerwoud uit het perspectief van een aap te aanschouwen en de aap zijn conclu des te horen trekken. Een zeer ontwikkel de aap is Helman in zijn vermomming na tuurlijk. Hij polemiseert soms zelfs met an- thropologen als Havelock Ellis. NA veel avonturen verzeilt de aap dan in de mensenmaatschappij als gevangene uiteraard. De aap tracht zich aan te passen sis een karakterloze hond die tuk is op lof. En dat wordt hem noodlottig. Hij begint in de maatschappij „geciviliseerd" te ra ken. Dat wil zeggen: hij leert lachen, lachen om de huichelachtige achterbaksheid, de genadeloze sluwheid en de verbeten heers- ïuèht, waarvan de mensenmaatschappij aan elkMr hangt. De mensenmaatschappij al thui», die hier in de middenmoot van het boek getekend wordt. Het is een wereldje vtn kolonisten, die er wel geen negerslaven meer op na houden, maar die toch zeer overtuigd zijn van de superioriteit van het blanke ras. Niettemin hebben zij allen een verleden, waar zij maar liever niet meer ln roeren Representatief voor de blanke maat- «cktppy zijn de kolonisten, die Helman met sterk aangezette trekken getekend heeft, ze ker niet. Het zyn vrywel alleen (een paar tieke jongetjes maken een uitzondering) an tipathieke caricaturen. Het iz waar, dat de blanke, die zich boven het dier verheft door het bezit van zyn spraak, het woord maar al te vaak gebruikt om te camoufleren wat hy eigeniyk wtl of om een medemens te overheersen, maar een kleurling kan ook wel eens achter bloem rijke taal zUn innerlijk verbergen (Japan), en ln de Jungle, waar niet gepraat wordt, maar geleefd, vloeit ook wel eens bloed Kortom, de middenmoot van de roman te te aggressief, op enkele milde bladzijden na, jüe dan weer te sentimenteel werden. AP het eind komt men er pas achter, wat voor soort kolonisten Helman in zijn nederzetting „Beui's Erbarmen" op de hak heeft willen nemen, en wat dat geheim zinnige verleden, waarover zij maar liever niet meer spreken, kan zijn geweest. Eén vui hen laat zich dan n.l. de kreet „leve de oiid-vaderlanders. hou zee!" ontvallen. Maar de dominee en de pastoor, die in „Beul's Efbermen" de leer van Christus levend trachten te houden, zijn er dan ook •1 zo door het slijk gehaald, dat er geen twijfel meer kan bestaan omtrent de be doelingen van de auteur hij hekelde ln het wereldje van „Beul's Erbarmende hele Westerse maatschappij, maar de Nederland- te ln het bijzonder, want „Beul's Erbarmen" lijkt niet meer op een Surinaamse neder zetting; de kolonie heeft al de eigenschap pen van een bespottelijk gemaakt Hollands dorp, waar de pomp piept en vrouwen schter horretjes gluren en een aap in ge bonden vrijheid zijn kostje opscharrelt. Wel voert die aap nog altijd het woord, doch de betovering vah zijn visie is allang ver broken. Maar goed: hij leert lachen en dat lachen wordt hem noodlottig als hij terug vlucht Mar de jungle em zich weer bij zijn vroe- lére makkers te voegen. Hij past niet meer hij hen. Hij is aan het paradijs ontgroeid. Hij is gedoemd meos te worden. Het verhaal had even kostelijk kunnen *»jn als het verhaal van „Bobbie de Eek hoorn", dat wij als kind telkens met de zelfde details op ijnoeders schoot genoten,, maar dan had Helman zich tot de omvang van een novelle moeten beperken Hij heeft met te weinig elementen te veel willen zeggen. Zijn roman daagt ook nog uit tot een an dere beschouwing. Helman is in Suriname immers minister geworden, na in Neder land het grootste deel van zijn opleiding te hebben genoten Maar het gaat in der» rubriek alleen om de litteratuur. Laat ons blij zijn met honderd bladzijden, die in elk geval kostelijk zijn. W WAGENER. Nederlands oudste boeier naar Zuiderzeemuseum De oudste Nederlandse boeier, de Tjet Rixt, ,is door de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseumaangekocht. Dit apinnen van oude Friese jachtbouw zal voortaan in het Zuiderzeemuseum pronken. De Boeier liep in 1843 van stapel onder de naam „Uitspanning". De bouwer was de grootvader en leermeester van de be roemde boeierbouwer Eeltje Holtrop van der Zee uit Joure. Eeltje Tjeertes Holtrop van der Zee uit IJlat. De sinds 1948 aan het Zuiderzeemuseum toebehorende boeier Sperwer, die op naam van laatstgenoemde bouwer staat, zal te zamen met de tjotter Kijk Uit, ook van dit museum, op 4 en 5 Juli deelnemen aan de te Grouw te houden zeilwedstrijden der vereniging Oostergoo. De Sperwer dateert uit 1886, de Kijk Uit uit 1885. Burgemeester van Goirle Bij K B. is benoemd met ingang van 1 Juli 1953 tot burgemeester van Goirle mr G. L. Eisen, wonende te Maastricht. Hij behoort tot de K.V.P. en is hoofdcommies in alge mene dienst ter provinciale griffie van Limburg. Friese oredikanten een blaadje uitgeven onder de titel De Blijde Wereld. Volgens prof. dr W Banning, die een inleidend woord heeft geschreven in het bij de N.V. Arbeiderspers verschenen Jubileumboek „Samen op Weg waren deze predikanten de baanbrekers voor een ontmoeting tussen Christendom en Socia lisme Ze werden gedreven door een zedelijke verontrusting en een vruchtbare visie. Het boek kan beschouwd worden als een hulde aan deze pioniers. Van de lotgevallen van het blad De Blijde Wereld en de groep, die zich hier omheen vormde, vinden we een uitvoerige bespreking in ftit boek De heer H. J. Wilzen schetst ze als een ontwikkeling, die in 1945 zou culmi neren in de doorbraak. Hij constateert, dat de Blijde Wereld-groap een zware strijd had tegen de atheïstische geest, die destijds in de 8.D.A.P. domineerde. Eep gevangenis is geen vaeantieoord, meent de Justitie en dst sai de man mer ken, die in de cel sliep sonder er te horen! Zekere S„ afkomstig uit Zuid-Beveland, is onlangs door het Gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf en getrouw, so meende men in het Huis van Bewaring te Middelburg, meldde de man sieh dezer dagen aan voor het ondergaan van syn straf. Eefgistere'n kwam men evenyel tot de onaangename ontdekking, dat niet veroordeelde 8-, maar een sekere Van den B„ een plaatsgenoot van 8-, sich op kosten van de staat liet ver- sorgen. 8. had een plaatsvervanger ge stuurd. Een nieuwe klant, die Donderdag in het Huis van Bewaring werd onderge bracht, herkende Van den B. en verbaaade sieh over diens aanwesigheid, waardoor de taak aan het rolleh kwam. Nog dezelfde dag is de ware schuldige aangehouden in Noord-Brabant, waar hij, om niet in het oog te laten lopen, dat hij niet in de gevangenis zat, zijn vacantie DU IV EN KRONIEK (Van een speciale medewerker) DE LEZERS zullen zich herinneren, dat ik onlangs in deze rubriek een stukje schreef over „de bloem des doods" (de witte hortensia). Thans, in 't vooruitzicht van de grote concoursen, kan het zijn nut hebben, een waarschuwing te laten horen voor een ander gevaar, namelijk dat, hetwelk de constateurr welke niet safe is, oplevert. Doodsgevaar schrijft de heer De Greef, Brusselse correspondent van „De Duif". Wij zullen hem even aan 't "woord laten, „dan komen wij seffens aan de wéét, alwaar de hond gebonden staat" „Waar „doodsge vaar" aangeplakts is, valt op te passen, wil men er zijn ketel niet bij inschieten. Het is een doeltreffende en uiterste verwitti ging tevens voor degenen, die in de nabij heid van 't gevaar komen. In onze sport zijn er ook van die grote gevaren, waarop de aandacht der liefhebbers en in 't bij zonder. deze van de besturen der maat schappijen niet genoeg kan getrokken wor den Zo het gebruik toelaten van een eigen apparaat. Doodsgevaar, moet men die man nen toeroepen. Zijn er geen mensenlevens mee gemoeid, van de geldbeugel der mede dingers kan alleszins niet hetzelfde gezegd worden en de goede naam der (duiven) maatschappij krijgt er ln vele gevallen een kwade slag door Persoonlijk ontdekte ik twee fraude-gevallen, mijn vriend een der de, en telkens als bij mirakel. Constateurs, getrukeerd op een ongelofelijk slimme ma nier, derwijze, dat men ze gerust een spe cialist ter octrooi had ^mogen voorleggen in de overtuiging, dat dé truc niet te vin den ware Hoe wilt ge dan, dat bij het me rendeel der regelaars geen ingewijden bij wie het altijd maar rap. rap moet gaan om gedaan te hebben, zulkdanig bedrog zou ontdekt worden? Ik had de gelegenheid Set een president van een der Verbrekings- imers onzer provinciale sectie te spreken. Weet ge wat die heer mij verzekerde? Wan neer wij over bedrog of poging tot bedrog met een apparaat te beslissen hadden zo zegde hij was het «altijd: met een eigen toestel. Ik wed zo voegde hij er aan toe dat er alzo wekelijks fortuinen verspeeld worden Die eerlijk speelt en feitelijk zou moeten winnen, krijgt de pVijzen niet Ze zijn voor de bedriegers. Ik vraag mij af hoe het mogelijk is, dat er nog maatschappijen1 gevonden worden, die met een eigen appa raat laten constateren. Zelfs als de con- «tateurs op voorhand en voor de duur van gans het seizoen moeten binnengedragen zijn. Het apparaat is in handen geweest voor langere tijd van hem die het binnen bracht; welnu dat is genoeg! A u b. dat eerlijke liefhebbers, die een constateur in eigendoln hebben, niet blijven houden aan het persoonlijk gebruik er van, omdat zij denken dat het een puik toestel i». Wat zijt ge er mee uw eigen goed apparaat te mo gen gebruiken als anderen u op bedrieg- T~\e financiering van onze vaderlandse TV zal meer hoofdbrekens kosten dan het onvermijdelijke besluit, na het min of meer geslaagde ex periment de zaak niet «top te zetten. De brandende vraag: Reclame of geen re clame? zal vermoedelijk voor oe felste opposanten ver- f*£ht worden qoor de moge lijkheid van de zogenaamde .■sponsored programs'' op te werpen. waarbij firma's een programma kunnen aan- oieden zonder een zweempje reclame, als hun edelmoedlg- neia tevoren of er na (en liefst allebei....) maar even 'erioops vermeld mag wor- oen. Hoe diep men tn Ame- reeds met het reclame- eiement ln de TV ls gezon den. bleek alweer op de och- van de tweede Juni. troje Amerikaanse tele visiestations de kronings- "tegheld In Westminster Abbey (van de BBC overge- ruetig onderbraken •oor hun lofprijzingen van ntudcrémes en toiletzeep, waarbij een interview met chimpansé zelfs niet ontbrak! Dit zijn uitwassen van de commerciële televisie, til n?en zlch hier niet kan indenken, maar het zijn niet temin troeven ln de handen 2" 7* tegenstanders. In leder 6*v*i hééft de regering het vTwo?,d uitgesproken en -oe show gaat verder".... Met een kleine onderbre king echter. Evenals vorig Jaar zullen de uitzen dingen uit Bussum van half juli tot half Augustus ge stopt worden voor vacantlea en revisie van de zender, maar extra-uttzendlngen zijn ln deze periode toch niet uit gesloten Nog ruim een maand dua zijn de omroep verenigingen ln touw De af gelopen week lieten NCRV (in een uitzending uit Den Bosch) en de KRO (met seml- en geheel muzikale gezinnen) zien en horen, dat ons volk zeker niet bestaat uit „böse Menschen", die „kelne Lle- der" hebben en al dit gemoe delijke gedoe kwam vooral in de hulskamer goed tot zijn recht. De KRO had gister avond bovendien Kees Pel- lenaars met Wout Wagtmans. Wlm van Est en Adri Voor- tlng op bezoek, die aan Leo Pagano enige wetenswaardig heden mededeelden, waarvan de nieuwsgierige wlelerlief- hebber overigens geen «teek wij zei* werd. Voorts was Afrika-verkenner Regout tn de studio, die het een en an der vertelde over zijn bele venissen in de Sahara en een wat fragmentarisch filmpje afdraaide over «en tocht naar de Goudkust. Indanks alle al of niet kunstmatig verwekte troebelen gaat de AVRO op gewekt zijn zesde lustrum vieren. Ook zijn jongste troe telkind. TV. doet mee en aanstaande Dinsdag krijgt men daar reeds een voor proefje van. wanneer enige componisten komen vertellen over hun werk. opdracht en bekroning (o.a. Hugo Godron over zijn werk voor twee piano's „Pastorale", waarven Pierre Palla en Gerard van Krevelen een gedeelte zullen speken). In ditzelfde pro gramma komt de 60-jarige Kommer Kleljn voor de ca mera, ook ln jeugdiger uit gave, wanneer enige frag menten uit de Nederlandse film „Morgen gaat het be ter" en „Sulkerfreule" wor den vertoond, waarin hij een rol vervulde. Leo Riemens zal buitenlandse gastaolteten van het Holland-FesUval In terviewen, Guus Hermus speelt de droomscène uit Rousalns „Bobbeltje" en cho reograaf Max Dooyes klapt uit de Amsterdamse Ballet school Op Dinsdag 7 Juli is AVRO's telavlsle-staf ln de Rotterdamse Schouwburg, waar die avond het Griekse Danstheater optreedt. De VARA brengt aanstaande Vrijdag een kampeerpro- gramma. geregisseerd door Ben Steggerda. lijke wijze met het hunne uw centen af winnen? Zullen de goedwillenden het ein delijk eens gaan begrijpen? Ik roep de liefhebbers toe: Blijft weg, waar ze met een eigen apparaat mogen spelèn. Mijn alarmkreet is: „Doodsgevaar", zal wel een beetje overdreven zijn hoor ik de nuchtere lezer al opmerken» Een beetje wel, meer veel toch niet. Wanneer er in België en in Nederland niet op grote schaal wordt geknoeid en gefraudeerd met de klok, dan ligt dat allerminst daaraan, dat er niet legio mogelijkheden voor-handen zouden zijn om bedrieglijk te constateren op ieder gewenst tijdstip. De duivenklok is helaas niet sqje. Het is een publiek ge heim dat door'„linke jongens met alle merken en types een enkele uitzondering daargelaten kan worden gefraudeerd. In 1903 waren ze niet bedrogvrij en in 1953 Zijn ze het nog niet Ondanks het feit dat er vijftig jaar lang de ene kleine verbete ring en voonsiening na de andere, werd aangebracht. Ten einde raad is men er, vooral in België, op veie plaatsen toe over gegaan, de liefhebbers te verbieden hun duiven te constateren in een toestel dat hun eigendom is. De duivenmaatschappijen gaan meer en meer optreden als onderne mingen die voor rekening der gezamenlijke leden nieuwe types duivenklokken aanko pen endeze klokken ralson van een ge ring» huurprijs (10 frank per Zondag en dan leder lid elke Zondag een andere klok) ter beschikking stellen van de leden. Som mige maatschappijen kopen alle jaren tien klokken bij. Tien oude klokken die totaal niets meer waard zijn, worden dan tegen een schikkelijk prijsje, doorgaans vijfhon derd frank, door de leverancier ingenomen. Op die manier wordt er een begin gemaakt met de geleidelijke opruiming van het „oud roest" Ja. djit meent u misschien! Doch het is helaas niet zo In werkelijkheid is het klok ken probleem nog vee! gecompliceerder. Want die leverancier denkt er niet aan het oude roest te deponeren waar het hoort: op vuilnisbelt. Pecunia non olet zei Vespasianus tot Titus: geld stinkt niét. Dui zenden ingeruilde, waardeloze prikkers en drukkers, sommige nog uit de tijd van de Batavieren, zijn op ontoelaatbare wijze, voor een dikke prijs uit België naar Neder land dat aanvankelijk geen deviezen voor de import van constateurs beschikbaar stel len kon afgevoerd. Ze werden daar zo goed en zo kwaad als dat ging opgelapt en onmiddellijk in gebruik genomen Volgens de heer P M Kok. president van de N P.O., de federatie van duivensportbonden kan in Nederland met minstens dertigduizend con stateurs, d w z. de helft tot drie kwart van het totaal aantal in gebruik zijnde duiven- klokken. gefraudeerd (en wel heel gemak kelijk gefraudeerd!) worden Welke geniale oplossing men voor deze brandende kwestie gevonden heeft want de oplossing is er, ook voor België vertel ik u in het eerstvolgende nummer van d«ze rubriek. doorbracht. Van den B. zal zich dus thans moeten verantwoorden voor het behulp zaam zijn bij pogingen om »an gevange nisstraf te ontkomen en S. wegens uitlok king daartoe. Kort voor de oorlog dééd zich in ons land een soortgelijk geval voor, waarbij eveneens een Zeeuw als plaatsvervanger was betrokken. Deze werd toen veroor deeld wegens oplichting van de Staat der Nederlanden. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht C. A. Helms te Tange Alte- veer. Aangenomen naar Balk (toer.) H. Belier, vicaris te Harich. Naar Klundert A. M. Lindenburg (voorheen pred. te Beekbergen), die bedankte voor Aalst. Goedereede en voor Stad aan 't Haringvliet. Geref. Kerken. Aangenomen naar Duis- burg-Ruhrort J. Wiepkema te Rhoden (voor heen te Duisburg-Ruhrort). Bedankt voor Winschoten C. Goeman te Schipluiden. Drietal te Rotterdam: Joh. R. Boer te Zwartebroek. B. J. A. Streefkerk te Berkel en Rodenrijs en R. Ypma te Groningen. Geref. Kerken «nderh. art. 31 K.O. Be dankt voor Overschild H. Scholte te Nieuw- leusen. Beroepen te Ulrum N. Bruin te Santpoort —Beverwijk. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Doesburg: <L. Kleisen, legerpred. té (Jtrecht en W. H. Velema, cand. te 's-Oravenhage. Beroepen te Delft B. Bijleveld te Noorde- l0Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ede (toez.) (vac. J. H. Cirkel) H. Harkema te Zeist. Geref. Kerken. Beroepen te Wopbrugge S. S. v. Dyk, cand. te Baambrugge De classis Amsterdam heeft praep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren D. N. Habermehl en Th. Vollenhoven, beiden cand. aan de V.U., waarvan laatst genoemde nog geen beroep in overweging kan nemen. Generaal Nagutb, de Egyptische eerste mi nister, heeft zich in een radioboodschap tot de Soedanezen gewend, waarin hij er bij hen op aandrong een unie met Egypte aan te gaan met het oog op het gevaar dat de Soedan zou bedreigen. Papagot naar Turktie. De Griekse premier, Papagos. zal 16 Juni met zijn minister van buitenlandse zaken naar Iatanboel vertrekken. HU zal met het Turkse schip Ankara reizen: Doch hoewel de stem van marxisten en historisch-materialisten luide klonk, taande de invloed van deze stromingen, zodat de groep zich in 1905 meende te kunnen aansluiten bij de partij. De Blijde Wereld maakte hierna een gezonde ontwikkeling door en begon alom de aandacht te trekken en aan invloed te winnen Een "nieuwe periode werd ingeluid door de omzetting van de Blijde Wereld in Tijd en Taak. waaraan dr A. van Biemen het tweede deel van het boek wijdt Dr W. Banning nam de redactie van ds A Bruins over. Hij zou van Tijd en Taak een religieus-socialistisch blad maken. want. zo schreef hij, „voor ons Is zowel cultuur als socialisme verbonden met religie, die de laatste en diepste zin van leven uitdrukt" Na de tweede oorlog nam ds J J Buskes Jr, de redactie over Daarmede kwam een einde aan de vooroorlogse eenzijdige vrijzinnig- protestantse inslag van het blad In Sept. 1947 traden ook figuren als Kraemer Van der Leeuw en Van Rhijn toe als medewerkers. Zo litieke verontrusting ln de partij en ander zijds een stimulans .voor de geestelijke ver nieuwing van de socialistische beweging. Aan het slot van zijn beschouwing zegt dr Van Biemen. dat er dank zij Banning en Bus kes een wending naar Bijbel ervKerk is waar te nemen met een duidelijk accent op de ont moeting van Evangelie en socialisme Voor verdere studie is een uitgebreide literatuur lijst bijgevoegd De Machinefabriek Reineveld N.V te Delft bestaat Maandag 29 Juni zestig jaar Het bedrijf heeft vooral in de na-oorlogse jaren een grote vlucht genomen, dank zij een vijfjarenplan, dat een investering van 2.7 millioen gulden vergde Dit initiatief had direct resultaat, want de omzet steeg, terwijl tevens het exportcijfer met rasse schreden omhoog liep. Terwijl in 1946 nog 15 procent van de totale productie werd geëxporteerd, ging in 1952 reeds de helft van de productie naar zeventien landen. Het bedrijf biedt werkgelegenheid aan 500 mensen. a Gisteren werd de hoorspelregisseur van de Avro, Kommer Kleyn, zestig jsar. Van die zestig jaar heeft hij er vierentwintig besteed aan zijn radiowerk en er is geen luisteraar in Nederland, of hij heeft menig ipel gehoord, dat door Kommer Kleyn voor de micro foon werd gebracht. Bijna een kwart eeuw bij de radio betekent pionierswerk en daarover kan Kommer Kleyn dan ook veel interessants vertellen. Met spron gen vliegt hij in zyn herinnering door zijn jonge jaren. Hoe hij, Dordtenaar van geboorte, daar op de H.B.S. menig stukje voordroeg, waaruit zijn liefde voor het toneel toen al bleek, een Jeugdliefde, die aanvankelijk werd onderdrukt door de zee. die hem trok. Toen be paalde het- lot zijn toekomst. Een arts keurde hem wegens aanleg voor kleurenblindheid af. De diepe teleurstelling van de Jonge Kommer maakte plaats voor verrukking, toen hij zijn eerite echte toneel voorstelling zag: Louis de Vries en Jan Musch in „Schakels" van Heijermans. Dat wilde hij ook worden: toneelspeler! Na de toneelschool kwam hij bij het gezelschap van Eduard Verkade, waar hij vele rollen speeldp. Hij bleef bij Verkade tot het lot hem een nieuv(p weg wees de radio. In 1928 kwam hij met het toneelgezelschap voor de eerste maal naar de toen nog primitieve radio om »r enkele fragmenten uit een openluchtspel voor te dra gen Later kwam er een echt toneelstuk voor d«> microfoon, een avondvullend stuk dat precies zo ge bracht werd als op het toneel, zonder enige repetitie en ook zonder verder enig geluid In 1929 ging Kommer Kleyn over naar de Avro, waar hij de opdracht kreeg, een door hem ingediend plan te verwezenlijken om volgens een historische lijn een twaalftal to neelstukken te doen uitvoeren. Er werd toen wel enige dagen gerepeteerd, maar een mi crofoonrepetitie bestond i)iet en van neven geluiden als illustratieve factor, had men nog nooit gehoord. Dat kwam pas in 1931, toen Felix Hollander met het eerste hoor spel kwanj „Fiinf Sekunden", de recon structie van een moordzaak. Toen veranderde er het nodige in de Hil- versumse studio aan de oude Enghweg, zo dra een hoorspel moest worden uitgezonden ledereen, die er niets te maken had, moest er uit, d# deur werd grondig gesloten, de bel afgezet en de hond uitgelaten. De hele villa was dan studio, de hal, de trap, de keuken en de suite. Geluidei» werden zo goed en zo kwaad als het ging nagebootst: een schot bijv. met een alarmpistool. Thans gebruikt men daar al lang wat anders voor, n.l. een houten raampje met een trom melvlies en een elastiek bandje, dat er tegen aan wordt geschoten. Dat is door de luid spreker een veel natuurgetrouwer weer gave dan een echt schot. Zo gaat het met vele dingen en omdat het hoorspel thans vele eisen stelt, zijn mlcrofooiffepetities dringend nodig. Overigens wordt alles tegenwoordig „op de band" opgenomen en pas later uitgezonden. Men werkt, zelfs aan een voorraadje maar dat valt niet mee. want het goede materiaal is zeldzaam. De meeste ingezonden hoorspelen zijn volko men onbruikbaar Het K.N.M.I. deelt mee» Hoewel boven geheel West- en midden- Europa een vlakke luchtdrukverdelinf wordt aangetroffen zonder depressies of ho- gedrukgebieden. vertoont het weer boven dit gebied een grillig karakter met dikwijl» grote verschillen op korte afstand. Zo be vond zich gisteren boven Noordwest-Duits- land een intensief regengebied, dat ongeveer tot onze Noordoostgrens reikte, terwijl boven het grootste deel van ons land vrij zonnig weer voorkwam. Ook boven Frankryk kwamen regenbuien voor. die plaatselijk van onweer vergezeld gingen. Op sommige plaatsen in Duitsland en Frankrijk viel de laatste dagen zelfs meer dan 40 mm regen, maar in ons land werd met uitzondering van Zuid-Limburg, waar Woensdag vrij veel regen viel, vrijwel nergens neerslag van enige betekenis afge tapt. Ook elders in Europa komen derge lijke tegenstellingen voor. Zo was het bijvoorbeeld gistermiddag in Finland fraai zomerweer met maximum temperaturen van omstreeks 25 graden, ter wijl enkele honderden kilometers naar het Zuiden, boven de Baltische staten, buiig weer heerste met temperaturen van nog geen 15 graden. Grote hitte komt op het ogenblik nergens in Europa voor. Alleen in Rusland worden maximumtemperaturen van omstreeks 30 graden waargenomen. Op de meeste plaat sen stijgt het kwik overdag tot 20 A 25 graden en verwacht mag worden, dat dit gedurende het weekeinde ook in ons land het geval zal zijn. Het grillige weertype in onze omgeving brengt echter met zich mee. dat de kans op enkele regenbuien büjft bestaan, waarbij ook onweer niet geheel is uitgesloten. De Nationale Landstormcommissie zal in beginsel voor schietverenigingen prijken beschikbaar gaan stellen. Van meer dan een dezer verenigingen kreeg de commis sie verzoek om financiële steun, omdat de hulp van „Steun Wettig Gezag" S.G.W. gering tot denkbeeldig schijnt te zijn. Aan gezien de landstormcommissie bezwaarlijk geld kan geven oip geweren te kopen zulks behoort in de eerste plaats tot de competentie van het Rijk heeft de com missie tot het geven van prijzen besloten, aldus een mededeling van de Nationale Landstormcommissie. Waardering voor Stalins dood Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft onlangs aan vele man nen en vrouwen uit alle lagen van de Nederlandse bevolking de volgende vraag gesteld: „Vindt u, dat, nu Stalin dood is, de kan sen voor de wereldvrede er beter of slechter op zijn geworden?" Betere kansen voor de wereldvrede, meent 47 Slechts 6 spreekt als zijn oordeel uit, dat die kansen er slechter op zijn geworden. Het maakt geen veracnll uit volgens 26 der ondervraagden; 21 van het publiek geeft geen antwoord op boven staande vraag. "VTOOR een stevige, door en door gezonde boerenjongen is het moeilijk te begrij pen, dat een jongen uit de stad, die heel, heel ernstig ziek is geweest en die naar buiten is gekomen om geheel op te knap pen, aanvankelijk beter doet des middags op bed te liggen, dan over de boerdery en de velden te dwalen en dan nog in een hevige onweersbul te geraken ook. Boven dien begrijpt zo'n boerenzoontje niet, dat het geen flauwigheid is wanneer zo'n „knul" af en toe grient als een meisje, maar dat die tranen eenvoudig een zwak heidsverschijnsel zUn. Voor het stads- jongetje 'is zo'n logeerpartij op een boer derij daarom niet altijd een onverdeeld ge noegen, maar als hij sterker wordt blijkt hij toch een goed kameraad te zijn. Dat allerlej gebeurtenissen bijzonder reliëf krijgen, omdat „Nanda" ze laat voorvallen in „Het dprp waar het spookte ligt voor de hand Dit boekje voor zeven- tot tien jarigen is verschenen bij M. Stenvert Zoon te Meppel. Nans van Leeuwen il lustreerde het op haar bekende vlotte manier. TK HOUD natuurlijk van auto'» het zou maar gekheid zijn, als ik dat ontkende. Ik heb er wel niet zo'n technische harts tocht voor als de broertjes, die in vervoe ring kunnen raken over -p.k.'s en maxi mum-snelheden. maar ik weet verder ook best het verschil tussen een Volkswagen, een Renaultje. een Chevrolet en een Ford. De lagere klassen^ken ik uit ervaring het best, omdat die altijd in onze straat gepar keerd staan, en de betere soorten hebben me zo nu en dan tot taxi gediend Maar Henry's wagen hij heette per slot van rekening toch Henry, en je kunt niet „Ka ter" blijven zeggen, want dat wordt toch óók wat flauw bleek een Packard te zijn Het allernieuwste model met alle verras sende accessoires en een dashbord, dat me deed denken aan de cockpit van een vlieg tuig. Doodeng om daar achter te moeten zitten. Ik zou vast alle mogelijke verkeerde knoppen en handles overhalen en kans zien óm de wagen Henry zegt „karretje", het geen ik hem maar vergeef; hij weet niet beter! - ziidelings over de weg te laten huppelen. Maar Henry weet hoe je zo'n wegreus moet behandelen, al moet ik zeg gen, dat hij meer voorkeur voor mindmum- dan voor maximum-snelheden bleek te hebben Eerst schente hij op. dat hij bin nen een half uur bij ons voor de deur kon staan, maar toen ik zei. dat we ook binnen de minuut in het ziekenhuis konden liggen, sloeg hij over in het andere uiterste en had ruim een uur nodig om bij ons huls te belanden Nog ongerekend het kwartier dat we zoekterachten om de Juiste weg te vinden, want hij beweerde, dat-ie ver dwaald was en dat® klopte ook. We kwa men terecht op een boerenerfje, waar alles a! in diepe sluimer was en waar we nau welijks konden keren tussen de schuur en He mestvaalt, ten Banschouwe van een heemhond. die een rolberoerte van opwin ding kreeg. Al met al was het dus een gedenkwaar dige tocht. Het begon al bij ons vertrek, toen HU bloemzoet Grootmama voorstelde om me maar even thuis te brengen, omdat het al zo iaat geworden was. Die Groot mama blijkt er hoe langer hoe meer eentje te wezen, waarmee niet te apotten valt. Ze keek hem eens aan en ze keek mij eens aan en opperde toen de mogelijkheid, dat dé Chauffeur me naar het station zou voe ren. wat ze vlugger, veiliger en voordeliger scheen te vinden. Maar Henrv trotseerde haar opzet door op te merken, dat d'e chauffeur als onze medemens recht op zijn nachtrust had en dat het voor zijn vrouw ook niet alles moest wezen als haar man er bij nacht en onty op uit werd gestuurd Daar glimlachte Grootmoeder om en zei. dat haar kleinzoon ten slotte toch nog een sociaal voelend mens acheen te worden en dat dit haar dermate meeviel, dat ze be rustte in haar onzekere voorgevoelens over het heil van de Packard. Ma?r Henry zwoer, dat ze daar geen seconde ongerust behoefde te wezen en dat-ie zou ril den alsof het een e'ierentransport gold ■\7"IJF MINUTEN later schoten we de duisternis in: een kwartier later vond fienry dat kortere wegje naar onae stad en weer een kwartier later sloegen we op datzelfde kruispunt eindelijk maar eens de goede richting in En ondertussen zat dat jongmens maar te causeren. Eerst moest-ie weten hoe ik daar zo te land was gekomen Dat was een pijnlijke vraag, want ie loont natuurlijk niet met je armoede te koop, en aan de andere kant houd ik niet van uit vluchten. Vooral niet als één interview met Grootmama de waarheid toch aan het licht dreigt te brengen. Ik biechtte dus maar zo'n beetje op en dat was voor hem weer aan leiding om afwisselend de lof van mUn blauwtje en ziln grootmoeder te bezingen Dat was nog vrij moeilijk, want ik was het al te zeer met hem eens om hem in de rede te vallen en zUn uitspraken te bestryden. terwijl hij me tot op dat moment enkel in recalcitrante buien had meegemaakt. Hij scheen zich op de duur net zo raar te voe len als de UNO. wanneer de Russen opeens gaan applaudisseren en „Ja" roepen. Iets wat zich by hem uitte in een hyper-lofrede op zijn blauwe Grootmama, en toen zaten we daar gelukkig vast op dat boerenerfje. Enfin, na veel draaien en wringen kwa men" we van dat heem en tegelijk van dat onderwerp af en toen begon hij op te schappen over ziln levenservaringen in de diplomatie. HU beleed, dat hy juist zes maanden in Kopenhagen was geweest en zei zo tussen haakjes dat-ie daarom ook niet eerder van zich had laten horen. Ik zei peinzend: „O, bij dat zeemeerminnetje", want ik dacht aan Andei^sens beeld bij de haveningang daar. waarvan ik een pracht- foto heb. maar daar scheen hij een verwijt achter te voelen en hy haastte zich om te zeggen, dat-ie meende wat-ie zei én dat-ie sinds die onvergetelijke dagen by onze Ve- luwse Tante nog vaak aan me gedacht had. 't Was maar goed, dat ln de Packards de portieren ook al weer een of andere In genieuze sluiting hebben, anders was ik op dat moment vierkant uit de wagen gerold' .Dat geloo( je natuuriyk niet?" vroeg Henry uitdagend Het was een vraag om op te schieten Als ik „Nee" zei, miskende zyn goede bedoelingen en als ik „Ja" antwfprdde, presenteerde ik me als zeer zelfverzekerd Ik haalde dus mijn schou ders op. wat geen snars hielp omdat hy dat niet kon zien in de donkere wagen. „Nou. maar in elk geval heb ik het wèl gedaan' beleed hij vervolgens, heel soumis. En toen schoot er Ineens een gedachte in me op wacht eens eventjes, dat gouden hartje van Sinterklaas, zou ik dat soms aan hem te danken hebben gehad? Het kon best en ik voelde me de vlammen uitslaan om dat ik opeens, zo helemaal toevallig, op een spoor -gezet werd. dat allerlei raadselen ontsluieren kon. Wie weet dacht ik het is misschien wel alles doorgestoken kaart, met inbegrip van de grootmoeder en de blauwe jurk en ik zag al maar grote Uinen. Maar tegelijk voelde ik. dat ik nu weer aan het doorhollen was. want dan moesten Yvonne en hele volksstammen óók •ngewijd zijn en dat kon niet Ofschoon, dat hartje kon weer wèl. al zat-ie toen ook duizendmaal in Kopenhagen, waar-ie trou wens best even gespijbeld kon hebben En toen dacht ik: „Nou 'm meteen even op de proef stellen En ik zat mijn arme hersens suf te peinzen hoe ik zo helemaal terloops het onderwerp kon aansnijden. Maar iedereen weet. dat zoiets altijd en immer mislukt. Het wordt net een waan- gedachte: je moet 't ten slotte zeggen, of je knapt uit elkaar Zo kon het gebeuren, dat ik een kilometer verder plotseling zei: ..Wat een prachtig gouden licht hebben die lampen, hèNet hartjesI" ELUKKIG waren er juist geen tegen- liggers en probeerde ook niemand ons in te halen, anders waren we prompt in het ziekenhuis beland De Packard maakte een bokkesprong naar links, die niet mooi meer was. om vervolgens veel te scherp naar rechts te zwenken. En dat allemaal omdat Henrv ineens in een dermate hysterische lachbui was uitgebarsten, dat-ie bij ae eer ste de beste parkeerinham de wagen tot stilstand bracht om uit te kunnen snikken. Gouden licht, als hartjeshinnifctè hij daar nog na. „Hoe bestaat zoietsgou den licht als hartjes Ik voelde me beledigd en gegriefd en her innerde hem aan ziin voornemen om ons huis binnen het half uur te bereiken. Dat kalmeerde hem zichtbaar en we sukkelden weer verder, ofschoon het lasterlHk klinkt met betrekking tot een Packard We voel den allebei, dat we iets stoms gezegd en gedaan hadden en dat verbroederde ons ten slotte 'n beetie. Daar groeide toen weer genoeg vertrouwelijkheid uit. dat lk ac coord ging met 'n wild plan zijnerzijds om nog eens samen ergens heen te toeren, al voelde ik tegeiyk, dat het raadsel vyi het gouden hart nog geen sikkepit dichter b1| de oplowlng was gekomen....

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 5