OjcndhuiA HAAR EJGEN DOMEIN Twee honderd jaar jurken aken adelde de familie en jassen Fontana In Parijs zijn 300 kinderen... De Amerikaanse buffel was bijna uitgestorven Onmetelijke stofwolken vormen het spoor van de trekkende kudden Chinezendie de geallieerden hielpen stierven in armoede Een bord soep vooraf maakt de maaltijd volledig Verdwijnt Noorwegen uit de wereldscheepvaart Veertien-jarige ontwierp toiletten voor ex-koningin Narriman Jurk in de maak doen per brief ...die 's ochtends slapen, 's middags school gaan en 's avonds werken Jullennesoep (Juli-soep) Potage printanier (Lentesoep) Buffalo Bill schoot er meer dan vier duizend Weinig vijanden De geweren van de blanken Het verhaal van een pioniersvrouw De reis naar de maan papier A cht jarig wonderkind DE ONDERAARDSE SMEDERIJ Zoek spel BIJ DE AUSTRALISCHE VEEDRIJVERS Ramp met Globemaster eiste 129 doden ÏTafgèïost uur duurt taak- dan wordt raJ?iShS?'?:52apden zJjn *oede lopers Rederijen oefenen eritiek op de beperkingen, welke de regering oplegt bij het kopen van nieuwe schepen Grootse creatie van Albert van Dalsum in „De Storm" van Shakespeare Kent het Westen geen medelijden met het Oosten? Ondank is \s wérelds loon Een dag uit met de Packard ZEVEN GELUKKIGEN IN JEUGD WEDSTRIJD VAN DE LLOYD Zij gaan varen c ÜIZEND EN EEN ZATERDAG 20 JUNI 195S IET wan adel en toch geadeld de tutters Fontana, die eerst in 1946 haar, hans beroemd, Modehuis in Rome hebben evestigd. Ze zijn geadeld door de arbeid an lange voorgeslachten. Ze leerden n.1. at vak van haar moeder, die een Fontana at en zjj leerde het van haar ouders. Sinde ee honderd jaar zijn de Fontana'» n.l. leermakers en costuumnaaisters. De gezusters Fontana maken uiterlijk ~k helemaal de indruk dames vap hoge eboorte te zijn: ze zijn heel slank, haar iterlijk is heel voornaam, haar gelaat is aristocratisch regelmatig en verraadt een ■rote gevatheid en ze hebben lange, smalle, "oepele handen. Ze veroverden haar plaats in de- Italiaanse Haute Couture met zelf- Vucht, geduld, zuinigheid, en ook een beetje door tegen de draad in te gaan en in opstand te komen tegen afgezaagde mode lijnen en -beelden. Op het ogenblik genie ten ze een grote vermaardheid dank zij haar buitengewone bekwaamheid en om de absoluut Italiaanse stijl van haar creaties, waarmee ze sucpes oogstten tijdens mode- festijnen in Rome en Florence, in Venetië en Vicenza, in Lausanne, Bern en Zürlch, in Washington. New York, Los Angeles en zelfs in Rio de Janeiro. Altijd zijn ze paraat en dat wil in de werekl van mode-ontwer pers heel wat zeggen, want er heersen ijzeren wetten: op bepaalde data moeten de collecties gereed zijn om te worden ge toond, nieuwigheden mogen zekere perken niet te buiten gaan en het aantal klanten mag niet te groot zijn, wil het nog iets be tekenen gekleed te worden door een be paald Huis. De gezusters Fontana zijn dan ook dag en nacht in de weer'om haar Huis op peil te houden en haar leuze is: De Gezusters Fontana komen elke dag met een nieuw model!" Haar klanten tellen deze „geadelden" onder leden van de Italiaanse aristocratie, die nog niet tot de bedelstaf zijn gekomen door de veranderende tijden, in de cos- mopolitische diplomatieke kringen van Rome en andere Italiaanse steden, maar ook onder vrouwen, die internationale be kendheid genieten en filmsterren, zoals Rita Hayworth, Ann Tod, Debora Kerr, Myrna Loy enz. Reeds nu weten ze, dat de erfelijke lijn van haar „vakvrouwschap" zal worden voortgezet, want Gigliola, het veertienjarige dochtertje van een der zusters, blijkt het creatieve talent van haar moeder te heb ben geërfd. Zij heeft reedt enkele toiletten ontwor pen, welke werden gekocht door niemand minder dan ex-koningin Narriman van Egypte. Op de duur zal men in haar wellicht het- zelfde blinde vertrouwen stellen, dat de klanten van haar moeder en tantes, voor de Gezusterf Fontana, koesteren. Somt sturen ze schriftelijk vage aanwij zingen voor een nieuw tollet dat ze willen hebben. Van alle klanten bezitten de zusters Fontana een opgevuld afgietsel, waarnaar de toiletten worden gemaakt en De gezusters Fontana geven haar creaties Aim «Mme een t^ond,, eaeltet. „„taf», o.a. ,n vindt men heel deze japon, waarin grote en kleine ruiten u'at afgietsels van koningen, prinsessen, op eigenaardige wijze zijn verwerkt. hertoginnen en filmsterren. 1. Het ziet er wel lekker uit i. Maar je kunt nooit toeten, eventjes likken I. Mtfn neusje, mtfn wangetjes, zelfs mijn voorhoofdje lust het 5. En je kunt er mee schilderen ook Kijk, dit is nu iets, dat in ons land niet mogelijk zou ztjn, n.l. dat kinderen avond aan avond, tot ver na het uur, waar op voor de jeugd het klokje van Othoor- zaamheid slaat, op de plankeneen publiek van volwassenen vermaken. In ons land verbiedt de wet, dat jongens en meisjes be neden vijftien jaar arbeid verrichten en dit geldt ook voor optreden op het toneel, al kan, in zeer bijzondere gevallen hiervoor ontheffing worden verleend. Geen kind b# ons treedt evenwel geregeld op, jaren achtereen. In Frankrijk bestaat een dergelijk verbod niet en zo is het mogelijk dat in Parijs driehonderd kleine artistjes avond aan avond het publiek in verrukking brengen met hun spel en dans, zodat ze natuurlijk iedere ochtend moeten uitslapen en onmo gelijk een gewone school kunnen bezoeken. Des middags echter kunnen ze hun schade inhalen en alle vreugde en leed, dat het ïeven achter het voetlicht met zich brengt, vergeten omdat ze dan als „gewone" kinde ren op de schoolbanken zitten en er, al naar hun leeftijd lager of uitgebreid lager onder wijs ontvangen. De driehonderd kinderen, die deze bijzondere school bevolken, zijn afkomstig van alle Parijse theaters, filmstu dio's en balletgroepen en het is dè grote verdienste van de onderwijzers en onder wijzeressen, dat ze die wat vroegwijze kin deren er toe weten te brengen niet alleen de geheimen van lezen, rekenen en aardrijkskunde te leren, maar als gewone kinderen vermaak te vinden in verstop pertje en krijgertje spelen. De school ontstond omstreeks 1930 toen KOMEN er onverwacht gastengauw een blikje groente openmaken en klaar is de gastvrouw-tegen-wil-en-dank. We kunnen ons eenvoudig geen leven meer den ken zonder groente in b lik en toch moet deze eens gloednieuw zijn geweest, de vin ding van een vernuftig fabrikant, die er iets in zdgHet blikje groente heeft thans burgerrecht en er zullen niet veel gezinnen zijn, waar in de provisiekast of kelder niet enkele blikjes staan (tenzij de moderne huis vrouw zelf voor „weck" heeft gezorgd) te wachten op een „verlegen" keertje, waar op deze hulptroep moet worden aangerukt Blokjes en pakjes soep beginnen in de huishouding dezelfde rol te spelen, daar ze de huisvrouw in staat stellen in een hand omdraai een smakelijk gerecht te maken en in minder dan geen tijd het menu uit te breiden. Natuurlijk kan men die pakjes ver werken volgens het recept, dat om de om slag van het tablet of op het zilveren zakje van die pakjes staat aangegeven, maar men kan ze ook gebruiken als basis voor een zelf- gefabriekt gerecht en dan wint het natuur lijk aan originaliteit en smakelijkheid en zal de gast niet zo gauw in de gaten heb ben. dat hem een heel gewoon pakjes-soepje wordt voorgezet. Tomatensoep uit een zil verpakje kan men heel smakelijk en „fees telijk" maken door elke kop of bord van die «oep te gameren piet wat fijngehakte peter selie en een bergje geslagen room (natuur lijk zonder dat deze is afgemaakt met suiker of vanille), hetgeen op het rood van de tomatensoep bijzonder harmonisch, d.w.z. mooi staat. 1 tablet (2 staafjes) bouillonsoep, l'/i 1. kokend water, 20 gr. aardappelmeel, 4 5 worteltjes, 2 meiraapjes, 1 preitje, 100 gr. gedopte jonge erwtjes, wat kervel, peter selie en bladselderij. Snijd de worteltjes, de raapjes en de prei tot „julienne", d.w.z. verdeel ze in gelijke lucifer-dunne reepjes van een paar cm. lengte. Laat de staafjes bouillonsoep in het ko kende water oplossen, voeg er de gesneden groente en de doperwtjes bij en laat ze in de goedgealoten pan gaar worden (ongeveer 15 minuten). Bind de soep met het aange mengde aardappelmeel en maak ze in de soepterrine af met de intussen fijngesneden groene kruiden. 1 tablet (2 staafjes) bouillonsoep, VU 1. kokend water, 20 gr. aardappelmeel; 4 a 5 worteltjes, 4 asperges (of 2 meiraapjes), 100 gr. gedopte jonge erwtjes, 1 preitje, wat kervel. Snijd de worteltjes, het zachte gedeelte van de asperges (of de raapjes) en het preitje in dunne schijfjes. Laat de staafjes bouil- aan de Comédie Frangaise enkele kinderen verbonden waren, die vaak heel laat moesten optreden en ook nog repetities bij wonen, zodat van het bezoeken van een gewone school geen sprake kon zijn. Wel had de „Opéra" een tweeklassig school tje waar de balletdanseresjes Franse gram matica en dergelijke leerden, maar daarin was geen plaats onbezet. Dank zij het voortdurend aandringen van de Comédie Frangaise en paedagogen werd toen een schooltje geopend voor toneelkinderen, dat aanvankelijk slechts enkele leerlingen tel de. Begin 1953 waren er echter driehon derd kinderen Ingeschreven. Kinderen, verbonden aan een theater of studio, die niet in staat zijn naar de gewone lagere school te gaan, zijn tegenwoordig verplicht de „Ecole du Spectacle" te bezoe ken en dit is vooral een zegen voor het betrekkelijk groot percentage kinderen, dat op den duur niet op de planken zal kunnen blijven, maar napr andere beroepen zal moeten overschakelen. Want een „jeugd- talent" ontplooit zich niet altijd tot een blij vend talent en uit een kind, dat met succes jeugdrolletjes vertolkt, groeit lang niet al tijd een volwassen toneelspeler. Dit heeft tengevolge, dat heel veel Jonge toneelspelers er op een kwade dag wor den „uitgegooid" dus naar ander werk moeten uitzien, hetgeen heel moeilijk zou zijn, als ze op de „Ecole du Spectacle" nie.t de ondergrond van kennis hadden gekre gen, welke ieder ander Frans kind deel achtig wordt. Het toneel geheel verlaten willen die ex-acteurs toch vaak niet en zo ziet men dat velen, die in hun jeugd op de planken bij open doek werkten, volwassen geworden een taak achter de schermen zoeken als -technicus, bij de administra tie, e.d. lonsoep in het kokende water oplossen, voeg er de groenteschijfjes en de doperwtjes bij en laat ze in de goedgesloten pan gaar wor den (ongeveer 20 minuten). Bind de soep met het aangemengde aardappelmeel en maak ze in de soepterrine af met de in kleine blaadjes geplukte kervel. MARTINE WITTOP KONING ALS er één gevaarlijk en hoogst onbetrouwbaar dier is, dan is het wel de buffel en vooral de buffel-stier, die in de schouders wel ll/« meter hoog kan worden, meer dan een ton kan wegen en een stevige schutting tot lucifershoutjes kan versplinteren. Je begrijpt, dat het jagen op deze bisons, of Amerikaanse buffels wel iets is, waar moed voor nodig is. Op een buffelranch, zoals er tegenwoordig verscheidene In Amerika Zijn, (in Noord-Arizona) wilden de „rangers", jagers te paard een aantal buffels vangen. Zij scheidden een stier van de kudde en één paard kwam te dicht bij. Het kreeg een stoot van de hoorns, de ruiter viel uit het zadel, maar werd door de anderen gered. De stier doodde nog een paard. De rangers vluchtten. De buffel keek.uit naar een nieuwe vijand en ont dekte een jeep, gelukkig zonder chauffeur. Dit was hem genoeg, met de staart omhoog en de kop naar beneden stormde het wilde dier er op af. Hij doorstak de jeep, als een heet mes een klontje boter, balanceerde er even mee en smeet het voertuig toen weg. De stier had nu voorlopig zijn woede gekoeld en stoof het veld in. Er was niemand, die probeerde hem tegen te houden. De buffel is Altijd gevaarlijk en onbetrouwbaar, zelfs al graast hij rustig, vooral voor iemand die te voet is. Wie hem zijn rug toekeert en wegloopt is verloren. De kop met de gevaarlijke horens gaat naar beneden en snel als de bliksem doet hij zijn onstuitbare aanval. Zelfs te paard of in een auto is het niet veilig. Een zware truck is het beste, om een buffel te naderen. /"^ngeweer honderd jaar geleden had de buffel nog maar wei nig vijanden. Het aantal dieren bedroeg ongeveer 100.000.000. Bijna onbedreigd zwierven de grote kud den over de onmetelijke prairiën, waar zij voedsel genoeg konden vinden. De enige vijand, voor de blan ken kwamen, was de wolf, die ge dreven door de honger weieens oude buffels aanviel. Zij volgden de kudde dan op een afstand. Als er gevaar dreigde, vormden de buf felstieren een grote kring, hier bin nen maakten de koeien een kleinere ring en daarin bewaakten zij de kalveren. De natuur was toen nog de grootste vijand, meer nog dan de Indianen, die alleen jaagden om voedsel en kleding. Een grote kudde vluchtte eens voor een prairiebrand. De voorsten stortten in een vallei, nog meer volgden, tot de vallei opgevuld was en de laatsten er overheen liepen. In Arkansas River heeft men een kudde waargenomen, die 100 km lang en 25 km breed was. Het is meer dan eens gebeurd, dat sche pen dagenlang oponthoud hadden en ook zijn spoorbanen omgelegd. In 1858 werd een Jcudde in Wyo ming overvallen door een ijskoude pneeuwstorm. De kudde bevond gich in een deel van de prairie, waar steile diepten waren. De kud de kwam er te dicht bij, de voor sten konden niet terug. Zij werden door de anderen in het verderf ge stort. Ook voor de laatsten, die blindelings volgden betekende het 't eind. Jarenlang heeft een me- terhoge stapel beenderen toeristen getrokken. Het waren de beenderen van honderdduizend dieren. De beschaving van de blanken drong Westwaarts. De buffel werd verdreven. In 1815 werd de laatste in West Virginia neerge schoten. De hongerige buffels waagden zich dicht bij de ranches. Boerderij na boerderij werd ver woest en de mensen werden gedood. In 1870 dienden duizenden buffels als voeding voor de arbeiders, die de Kansas Pacific Railroad aanleg den. Buffalo Bill schoot er alleen al 4000. Uit alle landen van de we reld kwamen mensen om te jagen, ook in 1872 groot hertog Alexis van Rusland. In zijn gevolg waren 50 man cavalerie en een groot aantal Indianen. In twee dagen werden 1500 buffels gedood. De spoorwegen adverteerden met goedkope tochten naar de jachtge bieden. Een keer viel een kudde buffels een trein aan. Het gillen van de fluit, noch het schieten kon de buffels tot staan brengen. Drie wagons werden omvergeworpen. MARY had het verhaal al zo dik wijls gehoord, dat zij het uit haar hoofd kende. Toch luisterde zij iedere keer weer geboeid, als haar moeder haar vertelde, wat haar overgrootmoeder was overkomen. Het is een waar verhaal van pio niers in Amerika in het jaar 1897 Grootmoeder An had vijf kinderen en toen zij nog erg jong waren, etierf haar echtgenoot in een bur geroorlog. Het was toen nog niet zo, dat vrouwen van soldaten geld ter ondersteuning kregen. Zo was grootmoeder An erg arm. Er was -geen cent meer in huls en het eten was ook op. De dag na de begrafe nis brachten enige buren haar een bezoek. Wel An, zo spraken zij, je zult het moeilijk genoeg hebben, om voor jezelf te zorgen. W,ij nemen de kinderen voor onze rekening. De twee oudste jongen# kunnen op de farm werken en voor de drie meis jes is ook al een tehuis gevonden. Ze vonden, dat ze alles prachtig geregeld hadden, maar ze hadden geen rekening gehouden met het karakter van dit kleine tengere vrouwtje. Beleefd dankte zij de buren, die mijlen ver in de omtrek woonden, maar zij hield de kinde ren liever bij elkaar. Zij waren het enige, dat zij had en zij wilde hen zelf groot brengen. Zij zag heel goed In, hoe moeilijk dat zou zijn. want er was maar weinig werk, dat door een vrouw gedaan kon worden. De kinderen bleven alleen in het kleine huisje, onder de hoede van de oudste, ter wijl An er op uit trok. Zij liep uren heen en terug naar het dichts- bijzijnde stadje. Daar waste en schrobde zij en dan liep zij weer door weer en wind naar huis, met een zak meel of aardappelen. An hield vol. Er was niemand in de wijde omtrek, die armer was dan zij. niemand die harder werkte, maar ook niemand, die zo'n res pect afdwong. Zij voedde haar kln- ITALIAANSE RA RA Italië heeft de vorm van een: 1 Want, 2 Laars, 3 Paardenhoofd Het Vatikaan is een: Tunnel on der de Alpen, 2 Een Fabriek, 3 de Residentie van de Paus. Een gondel is een: 1 Muziekin strument, 2 een Zonnescherm, een Lange smalle boot. Een lire is: een Italiaans Geldstuk, 2 een Gedicht. ZO WAS HET "WPtK> ';ooq aipjms ague1? 'sned ap uba anuapjean '»j*n IN I960 zal het precies 1800 jaar geleden zijn, dat een Griek het eerst schreef over een reis near de maan. De geleerden zeggen, dat het mogelijk is «en tocht naar da maan te maken. Het kost alleen veel geld. om het plan te verwezen lijken. Boven de wolken is de lucht helder. Zoveel te hoger men komt, zoveel kouder het wordt. In het begin daalt de temperatuur een halve graad Celsius per honderd meter stijging. In de stratosfeer is het erg koud. Hier zijn geen «tor- men en geen wolken. MoederWaarom ben je vanmor gen zo lang naast je fiets blijven hollen? Jonoen: Ik was zo laat, dat tk geen tijd had om op te stappen. Jongen: Mam, ik heb een glas omgegooid en geen druppel water gemorst. Moeder: Hoe kwam dat? Jongen: Er zat melk in. TJET enige dat Je nodig hebt is *1 een velletje niet te dun wit papier. Vouw het middendoor en teken er fig. 1 op na. Knip de tekening nu op het dubbele papier uit. Knip het papier in, zoals bij het pijltje is aangegeven. Houdt nu de „fluit" vast, zoals je op fig. 2 ziet en blaas hard tussen de twee vellen. Het geluid lijkt een beetje op de kreet van een fazant. Uf ii een nieuw wonderkind ver- ■*-J schenen, de achtjarige Ginella de Marco. Zij heeft onlangs het Londen» Philharmonisch Orkest ge dirigeerd in Manchester. Ze had groot succes. Ginella is een knap meisje. Ze draagt, als zij optreedt, een kort zwart japonnetje. De Londenaren noemen haar het Ita liaanse wonder. Vóór zij optreedt, knikt zij geruststellend tegen haar vader, die een keer zó nerveus was, dat h(j vergat dat het verbo den was te roken en een sigaret opstak. Ginella is een buitenge woon begaafd kind. Een keer hadden de buffels een overwinning behaald! In 1894 wa ren er nog maar 20 wilde buffels in het Yellowstone National Park. Öier en op nog enige ranches werd de buffel beschermd. In 1905 stichtte President Theo dore Roosevelt in Zuid West Okla homa het „Wichite Mountains Wild life Refure", een toevluchtsoord, waar de buffel veilig was. Nu zijn er in de Verenigde Staten weer 5000 6000 buffels. Ze zullen nooit meer de vlakten met hun gevaarlijke kracht beheer sen, maar ze zijn ook beveiligd tegen uitsterven. deren op tot flinke mensen en zij slaagde er zelfs in, toen zij mee konden gaan verdienen, geld over te houden en een kleine farm te kopen. Op een dag werd An ziek. Zij was alleen thuis en lag in bed, toen een grote slang door het raam naar binnen kroop. Zij kon juist een bezem pakken, die zij naar het dier wierp, waardoor £e slang schrok. Zij verloor de slang niet één ogenblik uit het oog, totdat haar oudste zoon thuiskwam, die het dier doodde. 's Zondags droeg An altijd zwarte japonnen en zij hield er van om te gaan vissen. Grootmoeder An stierf, toen zij vijfenzeventig jaar was. Zij had nooit kunnen lezen of schrijven en haar handtekening beetond uit een kruisje, maar toch spreekt leder een nog vol bewondering over haar. En Mary wil net zo flink worden als haar overgrootmoeder. TJe Etna, op Sicilië is de grootste vulkaan van Europa. Deze grote berg ia een wereldje op zich zelf. Hij heeft een flinke omtrek en een peer honderdduizend meneen hebben hun broodwinning op de hellingen. Tot een hoogte van 1 km teelt men fruit Den komen de boe- sen en daarboven ia het een woes tenij van aa en lava. In de winter is de top van de Etna bedekt met sneeuw. De Etna heeft verschrik kelijke uitbaratingen gehad. Geen wonder, dat men bang ia voor de Etna. In oude tijden geloofde men, dat de god van de smeden, Volcano, zijn smederij in de berg had. Dat was de oorzaak, dat er rook en vuur uit de krater kwam. Geef Je vriendjes en vriendinne tjes, die bij je spelen, 5 minu ten de tijd om de kamer rond ta kijken. Zij moeten dan zo goed mo gelijk onthouden, wat er staat en waar alles staat. Dan gaan ze even in een andere kamer en jij verplaatst een paar dingen en haalt iets anders weg. Schrijf even op wat je verandert, om misver standen te voorkomen. Dan komen de anderen weer binnen en zij moeten een lijstje maken van da veranderingen. Wie alles of het meeste goed heeft, wint. I ZATERDAG 20 JUNI 1963 GOUDSCHE COURANT DERDE BLAP - PAGINA S MELBOURNE, Jonl. "Hichte stofwolken geven ln Noord-Australië de wegen aan, waarlangs de kudden trek- V ken. De eerste groepen van de 2 millioen stuks vee hebben hun maanden lange tocht naar de slachtplaatsen en de weiden begonnen. Gegrepen" door de Zuidoostelijke winden wordt het stof, dat deze trekkende kudden opwerpen, voortgejaagd van de Noordelijke gebieden naar de Westaustraliiche haven Wyndham. Die stofwolk beweegt zich voort in de richting, waarin de duizenden runderen trekken door de waterarme Bsrkly-hoogvlakte, een woestijn van stenen en zand, naar het vruchtbare kanalengebied vtn Queensland. Andere kudden bevinden zich op de wegen naar Birdum en Alice Springs. De grootste vliegramp van alle tUden, het neerstortep van de Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht nabU Tokio, heeft nog twee doden meer geëist, dan oorspron kelijk werd gemeld. Daarmee is het aantal doden, alle militairen, op 129 gekomen. In de eerstkomende maanden zullen 150.000 stuks vee van weideplaats moeten veran deren, omdat de droogte er voedselgebrek heeft veroorzaakt. In die wolken van stof. muggen en vlie gen, lopen en galopperen de paarden en de ruiter*, de leiders en bewakers van deze trekkende kudden.. Het zijn de stoutmoe digste vechtersbazen van Australië, die ech ter ook vaak zeer goede kameraden blijken te zijn. Gebruinde Europeanen, de ogen diep in de kassen, tengevolge van de felle zon in Centraal-Australië. de voeten naar buiten gekeerd tengevolge van het feit. dat zij een mensenleven lang in het zadel hebben ge zeten, mensen, van ongekende durf en voor treffelijke ruiters. Opgerold aan hun zadel knoppen zitten de lange veehoederszwepen, die ruim twee meter lang zijn en voorzien vin een handgreep van ca een halve meter. Deze zwepen, die pijn kunnen doen, worden de eerste dagen van de tocht zelden gebruikt. Dsn toch is de eerste zorg van dé drijvers de kudden zo rustig mogelijk te houden. Een groot deel van het vee komt uit de Kimberleys in West-Australië. Deze dieren moeten in de eerstkomende maanden een afstand afleggen van ruim 2400 km., de ossen hebben een gemiddelde snelheid van 101 km. per week, de koeien van 89 km per week. Andere grote kudden komen van de terreinen bij de Victoria-rivier en de Barkly- hoogvlakte. Een zware tocht Elke kudde van ca 1250 stuks vee wordt vergezeld door 10 a 15 pakpaarden en 40 a 50 rijpaarden, eigendom van de chef-drijver, die het toezici|p op de kudde heeft. Onder deze chef-drijver staan door gaans een half dozijn mannen, een „speur der", wiens enige taak is te zorgen voor de paarden, en een kok. De pakpaarden dragen voor minstens een maand eetwaren: vruchten en groenten in blik. .suiker, thee. zout, aardappelen, uien, meel en dubbelkoolzuren soda. welke wordt Ïabruikt voor het bakken van „dampers", et ongezuurde brood, dat geroosterd wordt boven de hete as van een kampvuur. Eens per week wordt één der dieren van de kudde geslacht, dat levert voor twee dagen vers vlees en gezouten vlees voor de vijf resterende dagen. Slechts weinig drijvers gebruiken vracht auto's. Meestal zijn de wegen te moeilijk be- rijtuigen. slechts paar- lang voortbewe- Ruiters doen van het begin tot het eind al het werk. De kudde moet een afstand van 160 km. afleggen zonder water te ontmoeten. De mannen moeten dan gebruik maken van wa terzakken. die aan grote bomen worden opgehangen door lieden, die ze van uit de andere richting er heen brengen. Overdag wordt de rotsachtige bodem door een tro pische zon. die de grond gloeiend maakt, «nachts heerst er een allen verkleumende gaanbaar voor motorrijtt den en vee kunnen zich ijzige koude. Geslapen wordt er weinig. Het kampvuur het hout daarvoor nodig dragen de pak paarden gaat uit. zodra de avondmaal tijd gereed is. Een der mannen begint dan met het houden van de wacht over de kud- ^.tgebonden staan rond het park een ••"acht,paarden" gerged. Zij zijn gezadeld en staan klaar om gebruikt te wor- eens de kudde mocht willen in hP Xnnu. kettenogen, d.w.z. zij kunnen wÜT.d r zIen* °verdag worden zij nooit De voornaamste „herder te paard" rijdt '"iff" gr?te bo,°g rond de kudde en m» k daarb'J veel leven, omdat wanneer rn.ir.n J5 TC^er !en licht gerucht zou e Kudde daarvan zou kunnen Uj om er dan met d°nderend geraas m H e van de nacht vandoor te gaan. «et kraken van een brekend takje kan vol gende zijn om zulk een onheil te veroor- De veteraan Ray Carroll, afkomstig van Camooweal in Queensland, herinnert zich een kudde, die er tweemaal achter el kaar 's nachts vandoor ging. De eerste pa niek ontstond, toen het paard van één der wachters over een boomwortel struikelde. Wakker geschrokken kuddedieren sprongen overeen, stormden over slapende dieren heen en renden blindelings de vlakte in. De „nachtpaarden" met hun nog slaperige berij ders, zetten de achtervolging in. Toen het weer dag was geworden, had men van de 1300 dieren er maar 700 weten te omsingelen. Na die dag nog 12 uur lang naar de overige dieren te hebben gezocht, had men ze op 30 na weer alle te pakken. De vermiste 30 stuks werden door een drijver een eind verder nog gevonden en kwamen tegelijk met de kudde aan op de plaats van bestemming. Nooit wordt er ge bruik gemaakt van vuurwapenen. „Een zenuwachtige kudde eist heel wat tijd om ze te kalmeren", zeide Carroll. Het gevaarlijkste land voor een plotse linge wilde vlucht van de kudde is. dat waar de bodem bestaat uit kalksteen. Deze bodem werkt als een klankbord en er onder hoort men de weergalm van het hoefge trappel. Over een afstand van vele kilometers Is de weg verdwenen, uitgewist door reeds er langs getrokken kudden. Met behulp van landkaarten en aangeboren speurzin moet men het vee door zo'n gebied voeren. Waar de weg nog zichtbaar is. drijft men de kudde langs de rand er van om te pogen de weg zo lang mogelijk in goede staat te houden. Eén vrouw heeft dit mannelijk beroep. TTeehoeder is een mannelijk beroep, toch is er één vrouw onder de Australische veehoeders. Het Is de stevig gebouwde, blauw-ogige 26-jarige Edna Zigembine. dochter van een immigrant. Op het ogen blik is zij cheffin-drijver, zes jaar lang heeft zij voor haar vader gewerkt en in 1950 en 1951 heeft zij de leiding gehad bij het drij ven van twee kudden van 1200 stuks. Maar. in weerwil van haar beroep is zij „vrouw" gebleven en reeds tweemaal is zij te Tennant Creek op een bal tot schoonheidskoningin gekozen. In het eind van 1951 is zij gehuwd met de drijver John Jessop. Dit jaar zal het echtpaar een kudde van haar vader drijven. Wie dan de baas drijver zal zijn is niet be kend. Harry Zigembine. de vader van de enige vrouwelijke veehoeder, is van mening dat de tegenwoordige veedrijvers te slap zijn. Vroeger was dat wat anders. Toen ik hier kwam. kreeg ik meer slaag dan eten. Met een pak ransel leerde men een drijver wel af fouten te maken. Vechtpartijen zijn trouwens nog aan de orde van de dag Men herinnert zich nog levendig de vechtpartij in het Junction Hotel te Newcastle Waters in het laatst van 1951, toen 15 drijvers twee uur achtereen on barmhartig op elkaar in sloegen. Een man werd in vijf gevechten vier maal k.o. ge slagen. En het was nog wel zo'n gezellig samenzijn geweest! Niemand wist hoe de strijd was ontstaan. Na afloop verbonden zij elkanders wonden en dronken in het hotel nog heel genoeglijk samen een borreltje. De volgende dag betaalden zij de hotelier de in zijn zaak aangerichte schade en gingen weer naar hun paarden. Vechten en drinken, dat is het vermaak van deze mannen in een land, waar weinig vrouwen zijn. De veedrijvers worden goed betaald. Een baas drijver krijgt vier shilling voor élk stuk vee per 100 km, die hij er mede aflegt. Aan het eind van zo'n tocht kan hij wel eens een chèque van verscheidene duizenden pon- de ontvangen. Vrijwel onmiddellijk keren zij terug naar hun district en maanden bren gen zij door met paardrijden of werken op veestapels, totdat het seizoen weer is aan gebroken voor het transporteren van kudden T~JE toneelinzet van het Holland-Festival -L' is grandioos geweest. De Haagse Co- medie, die Woensdag in de Kon. Schouw burg te 's Gravenhage de première gaf „De Storm" van Shakespeare, heeft daarmee een artistieke daad van de eerste orde verricht. Een gave. uiterst verzorgde voorstelling is het geworden, welke door een onvergete lijke creatie van Albert van Dalsum als Prospero aan glans en betekenis won. Hij stond daar inderdaad als de magiër, die met zijn brede, bezwerende gebaar niet slechts dit toneelgebeuren, maar een gehele zaal in een ban gevangen wist te houden. „De Storm" wordt Shakespeare's laatste toneelwerk genoemd. Voor het laatst neemt de magiër zijn toverstaf ter hand om met zijn bezwerende formules grootse verbeel dingen op te roepen en daarmee zijn bizarre spel te spelen temidden van de orgieën der elementen, maar tegelijk van die der men selijke hartstochten, van intrige, verraad, van haat en verbijstering. Anderzijds roept hij gevoelens op van zuiverheid, reinheid en milde vergevensgezindheid. sn waarlijk zeer geslaagde decorvondst was de grot. die Prospero, de verdreven hertog van Milaan, als woonstede ln zijn verbanningsoord werd gelaten, de vorm kreeg van een kinkhoorn, een naar de he mel gebogen schelp, als een hoorn des overvloeds. Laseur, die het werk regisseerde, had een gaaf geheel geschapen, waarvoor men al leen maar diepe bewondering kon hebben. Gaaf ook was de bezetting van de vele rollen. Van Dalsum was weliswaar de cen trale figuur, maar in Myra Ward (Ariël) en Kathenka van der Werff (Miranda) vond hij ideale tegenspeelsters. Johan Valk ver tolkte Kalibaan. Verder onderscheidden zich Luc Lutz, Jan Retèl en Henri Eerens. De Haagse Comedie. die met deze opvoe ring tegelijk een hulde bracht aan de na gedachtenis van de onlangs overleden dich ter Martinus Nijhoff, wiens vertaling werd gebezigd, heeft aan haar staat van dienst een uitzonderlijk goede prestatie toege voegd. Daartoe hebben ook de knappe de cors van Wlm Vesseur veel bijgedragen én de muzikale ondersteuningen van Jur- riaan Andriessen. De toneelinzet van fiet Holland-Festival werd langdurig bejubeld en met veel bloe men begroet. Op onstuimige wijze geeft een jeugdige Zuid-Koreaanse uiting aan haar gevoelen tijdens demonstraties, welke in Seoel plaals vonden tegen een wapenstilstand, die het land in verdeeldheid zou kunnen achter laten. (Boven) Grote ontroering heeft zich van de meisjes en vrouwen onder haar ge hoor meester gemaakt en velen barsten in tranen uit (onder). OSLO, Juni CHGENAARS van schepen hier vrezen, dat Noorwegen binnenkort niet meer kunnen concurreren op de wereldscheep vaartmarkt. Zij verwijten de regering zo ernstige beperkende maatregelen te hebben getroffen voor wat betreft het bouwen van nieuwe schepen in het buitenland voo: Noorwegen, alleen uit vrees voor buiten landse concurrentie. Als vervolg op een bespreking van deze kwestie onlangs in het parlement heeft de redersvereniging een uitvoerige verklaring gepubliceerd, waarin wordt uiteengezet, dat de buitenlandse concurrentie op scheep vaartgebied ver beneden de verwachtingen van de regering zal blijven en dat de rege ring de volle verantwoording op zich moet nemen voor deze stand van zaken. In antwoord hierop heeft een woordvoer der van de regering verklaard, dat wat de reders beweren een verkeerd beeld geeft van de regeringspolitiek. Hij weigerde echter verdere commentaarte geven. Met de op twee na grootste handelsvloot ter wereld heeft Noorwegen altijd veel geld verdiend met vrachtvervoer van overzee en daardoor evenwicht gebracht tussen zijn in- en uitvoer, mede buitenlandse valuta voor het land verworven. De vloot, die door verliezen in de oorlog tot de helft is teruggebracht, had in het midden van 1949 haar voor-oorlogse tonnage weer bereikt^ -nadat de regering aan de reders, in de eerste jaren na de oorlog, prio riteit had gegeven voor herstel van de vloot. Maar vele schepen waren oud of gebouwd tijdens de oorlog, waardoor zij niet vol deden aan de hoge eisen door de Noorse reders gesteld. De reders voelden dat, wilden zij in staat zjjn met succes on de wereldmarkt te con curreren, vernieuwing op grote schaal ver eist was. De vernieuwing moest vooral de tankvloot betreffen, omdat er op het gebied van het vervoeren van olie sinds de oorlog grote concurrentie was. In 1948 kwam echter de dollarcrisis en de regering verleende geen vreemde valuta meer voor het bouwen van schepen in het buitenland. Van die tijd af tot in 1950 werd slechts 13 maal toestemming gegeven in den vreemde te bouwen, in 1947 werd 58 maal 53 maal toestemming gegeven. De heer Bergersen, voorzitter van de redei-svereniging, uitte in 1951 de waar schuwing: „Deze politiek heeft het land vela honderden millioenen kronen gekost tenge volge van het verlies van buitenlandse valuta Hij voegde er aan toe, dat er in 1949 weinig belangstelling was voor het bouwen van schepen in het buitenland en de Noorse reders zouden toen juist op voorde lige voorwaarden bouwcontracten hebben kunnen afsluiten. Vele buitenlandse werven konden toen een snelle levering garanderen en zij waren bereid tegen een vaste prijs te bouwen in plaats van betaling te eisen in de juiste verhouding tot de prijsstijgingen ge durende de bouwperiode. Maar 1950 bracht de oorlog in Korea, herbewapening en het vasthouden en vormen van voorraden, het geen leidde tot een tekort aan tonnage in de gehele wereld, zodat de opdrachten betref fende het bouwen van schepen van alle kanten de scheepswerven bereikten. Toen eindelijk in 1951 de regering haar beperkende maatregelen verzachtte, moes ten de Noorse reders, constateren, dat de meeste werven bezig waren schepen te bou wen voor hun concurrenten. De prijzen en de kosten waren gestegen, de leverings tijden waren veel langer geworden. De cijfers bewijzen dat de concurrenten van de Noren hun ver voor zijn. Van eind 1948 tot eind 1950 zijn in de gehele wereld 6,6 millioen ton scheepsruimte geleverd, de iren kregen hiervan slechts 192.000 ton, of uwelijks 3 In 1948 nam Noorwegen 19 af van de wereldtonnage, in 1952 slechts 10 Wat vrachtschepen betreft is Noorwegens tonnage sinds de oorlog niet toegenomen en ln de laatste twee jaar is zij zelfs terug gelopen. Terwijl Noorwegens tankvloot on geveer 60 is vermeerderd vergeleken bij die van voor de oorlog, is de wereldtank- vloot meer dan veidubbeld. De buitenlandse concurrentie is mede veel groter geworden Liberia bijv dat voor de oorlog in het ge heel geen tankboten bezat, heeft nu een tankvloot van meer dan een millioen ton De ténkvloot van Panama is vier maal zr groot als voor de oorlog en Frankrijk, Zwe den«en Denemarken hebben hun tankvlote' verdubbeld. J Het eterven omstandigheden "pN zo komt Henry dan tegenwoordig bij ons wat je noemt „over de vloer"! Hij heeft geen gras laten groeien over onze vrij vage afspraak om nog eens samen ergens heen te toeren. Vier dagen later hing hij «1 aan de telefoon, natuurlijk op één van die ongunstige momenten dat Vader thuis waS, en die betekent nu eenmaal de dood voor elk genoeglijk onderhoud. Al direct door de manier waarop hij zijn naam door de hoorn laat knallen: hij blaft met fo'n kracht, dat de opbeller onmiddel- Hik lichtelijk doof en versuft raakt. Als hij dan merkt dat het om één van zijn vele telgen te doen is. zegt hij: „Ik zal d'r wel even rooepen". maar met zo'n nadruk - om rood aap te lopen, alsmede zeer hoor baar te reageren. Desondanks kon ik enl kei - »„v tijd heeft uitge kiend om dit gesprek te voeren. Dan don dert hij onze naam door het huis, op ge- v«ar af dat de microfoon uit elkaar spat »ls dat tenminste kén? - en als we buiten adem aan komen rennen (want wee je ge beente als het niet cito cito gaat: „Dacht Je dat die telefoon voor Jouw plezier is aangeschaft?????"), zodat we nauwelijks hij machte zijn iets meer te fluisteren dan «Ja.... eh?l", blijft Vader nog als een cipier achter onze rug heen en weer dal- ven, van tijd tot tijd hevig kuchend of met n uitroep in de trant van „Komt daar nnoit een eind aan?Nou, atort dan maar eens je hart tegen de opbeller uit! Je doet maar verstandiger om één-lettergreplge antwoorden te kiezen: „JaNee Goed.... Nooit..;. Best.... Dèg...." Zo ging het dus ook toen Henry opbelde en laat dat joch nu nog in een leuke bui aijn ook! Ik zei: „Ja. is t'r?" en hij: .-Massa's! Eerstens de groetjes van Groot mama en dat ze je een lieve meid vindt Tweedens dat het vandaag prima weer 16 «m er eens uit»te vliegen Derdens dat de voorspellingen van De Bilt voor morgen in dezelfde richting wijzenVierden» «at ik benieuwd ben of Jij je dan soms los kunt sleuren uit al Je huiselijke en an dere plichten. Vijfden» dat ik je graag om twee uur zou komen halen. Zesden» dat ik de Packard met zijn gouden licht als hartjes de hele verdere dag tot mijn be schikking heb. Zevenden» wat jij er van denkt....!" T® voelt al wel, dat een dergelijke toe- spraak niet atrookt met Vaders ongeduld ®m weer in het vrije bezit van zijn toestel »e geraken en je voelt misschien ook dat er tenminste drie redenen voor me waren antwoorden met „Ja, bést!" Gereserveerd, met het oog op de achterwacht en diens derde hoestloel. Maar Henry was nog niet op de hoogte van de huiselijke consequen ties van telefoongesprekken en hij kende me bovendien nog alleen als een vrij- bespraakt meisje, zodat hij terstond een nieuwe verhandeling begon af te steken: „Wat zeg je dat gereserveerd? Er zijn toch geen gewetensbezwaren aan verbonden? Ik dacht dat jij altijd zo woordrijk was. En ik heb een reusachjig plan en hij be gon een reisschema uit te werken over zus rijden en zo rijden en daar t^n hapje eten en of ik van dansen hield of liever samen langs de zee wandelde. Er kwam geen eind aan. Tot Vader een maximale hoestbui kreeg, die Henry deed vragen of we wilde dieren thuis hielden. Wat moest ik daar nu weer op zeggen? Gelukkig vermoordde de intercommunale verbinding ten slotte zich zelf en kon ik de hoorn met 'n zucht van verlichting neerleggen om 't laatste bedrijf van een huiselijk telefoontje te beleven en zoetjes aan Vader te moeten vertellen wie daar nou toch zo'n eeuwigheid aan dat ding zat te mieren. Enfin, ik zei maar „O, HenryAangezien Vader permanent in de war is met onze verschillende ken nissen en dat niet wil laten blijken, zegt hij dan ook „O....", met het verzoek er bij of die knaap dan voortaan een ander uur wil kiezen voor zijn conferenties. ZO Is het dus begonnen, en Henry kwam prompt op tijd aanrijden, die volgende dag. Ik had Moeder iets uitvoeriger inge wijd, ofschoon er eigenlijk bijster weinig te vertellen viel en zij had me eens aan één van mijn krullen getrokken en ge zegd: „Een vriendje?"maar ver der alleen ilechts die huishoudelijke maat regelen getroffen, die me in het bezit stelden van een vrije middag. Om kort te zijn: de tocht was machtig. Eerst met een razende vaart langs de Haag- weg en verder naar Noordwijk, daar thee gedronken en gezwommen. Dan weer ver der langs de duinwegen: Vogelenzang. Bloemendaal, Santpoort. Nog later ergens gegeten en gedanst met de strandwandeling toe. Een volmaakte dag. Het allermooist misschien wel dat besluit: dat lopen over het vochtige zand. Ik houd van de zee. Ik houd altijd van de zee, zo vaak ik 'm te zien krijg. Het liefst als het stormt en je nauwelijks tegen de wind kunt opboksen, al heb ik maar twee keer de gelegenheid gehad om dat mee te maken Maar op deze stille zomeravond aan dat plekje waar nu niet eens duizenden mensen hadden rond- gekrioeld. waar je niet allerlei béte bands in de verte hoorde kabaal maken, waar al leen maar de eindeloze ruimte om Je heen stond met het verre babbelen van een kleine branding op die avond deed ik de ontdekking op. dat ef nog iets mooiers dan springvloed bestaat. Dat was het zwijgen, het onmetelijke zwijgen van de zee onder een klein maansikkeltje en met aan de horizon lichtjes van boten, die juist IJmuiden verlaten hadden op weg naar andere landen. Ik kon er geen woorden meer voor vinden: ik liep maar zwijgend langs de ebbende waterlijn en ik had wel uren en uren dóór willen wandelen. „Wat ben je stil?" zei Henry. Het scheen hem te verbazen en geen wonder, want we hadden de hele tijd aan één stuk door- gekakeld. Over zijn lotgevallen in de di plomatie. Over de reizen, die hij al ge maakt had en die hij nog hoopte te maken. Over zijn Grootmoeder en over zijn ouders, die ergens in de Achterhoek op een kasteel moeten wonen. Over duizend en één din gen. en hij weet te praten! Je verveelt Je geen moment bij hem. Hij weet voort durend het juiste woord te vinden en din gen te zeggen, die leuk zijn en interessant. Je kunt een steekspelletje opzetten met hem" van woord en weerwoord. Je kunt met hem debatteren en gezellig bekvechten en echt praten. „Wat ben je stilIk vertelde hem mijn indrukken: ik wees hem naar dat maantje, dat al onderweg was om zijn voetjes in de zee te baden: ik wees hem de kleine scheepslichtjes in de verte. Dat bracht hem weer op 'n zeetocht die hij 'n poos geleden maakte. Rond middernacht waren we pas terug. „Volgende Week gaan we weer!" stelde hij vast. Ik knikte. Wat zul je anders doen als zoveel moois Je zo maar in de schoot geworpen wordt! SINGAPORE. Juni. de armoedigst denkbare twee Chinezen, broeders, die hun leven waagden om Europese burgers, die in Singapore waren geïnterneerd tijdens de oorlog te helpen, heeft hier heel wat ontsteltenis gewekt Beide mannen werden door de Japanners gevangen gezet en gemarteld, omdat zij levensmiddelen, geld en boodschappen smokkelend hadden overgebracht aan hon derden van de 4800 geïnterneerde Euro peanen te Tsjangi en in omliggende kam pen ondergebracht. Deze twee mannen, de gebroeders Swee. vroegen geen beloning voor hun gevaarlijk werk. Na de oorlog heeft niemand hun verdiensten erkend of hen er voor beloond. De mensen, die zij hielpen, zijn nu over de gehele wereld verspreid Veiling Septer Tiel Veilingberlcht van de veiling Septer Tiel van gisteren: Aardbeien: Deutsch Evern: export 104— 156. le soort 84—148, 2e soort 60—92; Mada me Moutot le soort 80140, 2e soort 68—96. Kersen: vroege Duitse: a 69—104, b 4678, c 15—35, idem export B 6491. Meikersen a 72—80, b 43—61, c 16—24; idem export B 57—74. Rode bessen le soort 130—220; idem 2e soort 5575; perziken per stuk le soort 11 20; idem 2e soort 8—11. Groenten: Landbouwerwten 27—37. Aardappelen: Grote 2528, drielingen 19— 22. kriel 13—18, alles incents per kilo tenzij anders vermeld. Veemarkt Zwolle Gisteren aangevoeld: 635 runderen. 374 gras kalveren. 480 nuchtere kalveren. 33 schapen, 112 lammeren. 156 vette varkens. 975 biggen. 24 geiten en 213 schrammen De prijzen waren als"volgt: neurende en vers gekalfde koeien 700— 1025. dito schotten en vaarzen 600— f 850. guste koeien 500— 700, guste vaarzen f 500— 690. pinkstieren 500— 725. pinken 325-/ 500. fokkalveren 190— 290. nuchtere kalveren 35-/ 48. vette schapen en lammeren 80—/ 110. lammeren 5075. biggen. 6 10-Weekse 34—f 46. biggen 14^weekse f 55— 70. drachtige varkens Vette koeien en ossen aan bouten fr Fruit: Aardbeien met dop 1 104—163: idem II 75—123. per kg. Perziken 18—34 per stuk. Groenten: Aardappelen gr 17—27; idem po ters 20—27; Idem kriel 10—21; andijvie 6—10. per kg. Bloemkool 8—27 per stuk. Snijbonen 110— •"7; stamprincessen 140—170; tuinbonen 18 per kg. Kroten 5—10 per bos. Spitskool 9— 13 per kg. Bospeen 10—28. per bos. Waspeen I 27—39; Idem II 10—31; rabarber 7—15. per kg. Selderij 2—3. per bos. Tomaten exp. A 117; idem exp. B 112: Idem exp. C 116: idem exp. CC 96; Idem binnen! A 75—102, per kg. Sla per 100 kroppen 250330. VEILING BARENDRECHT Sc OMSTREKEN. Vnijdag 19 Juni 1S53: Roem van Breda 1.10— 25; Roem van Charlols 1,07—1,29: Climax 25—1.44; Jucunda 1.16—1.37; Deutsch Evern 92 —1.13; Madame Kosy 1.23—1.34; Oberschlesien 1.36—1.44; Perziken 16—32; Aardappelen 23—27; Andijvie 8—9; Bloemkool A 13—19: Idem B 8— 13: Idem c 8; Stamsnijbonen 90—1.10; Kassnij- bonen 1.50; Prinsessebonen 1.45—1,70: Tuin bonen 23—26: Doperwten 52—55 Peulen 7583; Platglaskomkommers A 17—20; idem B 13—16; Idem C 11—13; Kromme Komkommers 14—18; Boskroten 5,00—7.30; Idem 22—26 per kg; Spls- kool 13—15; Bospeen 15—22; Rabarber 12—17; Radijs (wltpunt) 5.60-7.80; Selderij 2-8; Sla 2.50—3.20: Spinazie 20—26; Peterselie 2-4; Uien 17—19 per kg; Idem 4—7 per bos; Bonenkruid 26. Maandag 22 Juni a.s. speciale aardbeienvei ling om 2 uur. Men is er hier verbaasd over dat er nog b vele Aziaten hier te Singapore wonen, ie onder gevaarlijke omstandigheden hulp crleenden en nu een armoedig bestaan die geïnterneerden hielpen, maar ook hen. die de krijgsgevangenen, van wie er vele duizenden te Singapore verbleven, steun verleenden. De meeste geïnterneer den waren van Engelse nationaliteit, maar er waren ook vele Nederlanders, Grieken en andere Europeanen. Onder de krijgsge vangenen bevonden zich tal van Australiërs Het was-een Belg, de heer F. M Weinberg, vroeger wonende te Brussel, die de aan dacht vestigde op het geval van de twee Chinese broeders. Volgens hem waren er vele Chinezen en anderen, die geen erken ning kregen voor de hulp, met gevaar voor eigen leven aan geïnterneerden bewezen. Volgens de heer Weinberg zijri sommigen van hen, evenals de gebroeders Swee. tot bedelstaf gebracht. Wat zij bezaten is geconfisceerd doof de Japanners en daar naast zijn zij op alle mogelijke manieren gemarteld. Een brief door de heer Weinberg ge schreven aan de Straits Times over het ge- van de gebroeders Swee heeft geleid tot het binnenstromen van een stroom van financiële bijdragen om de weduwe en de vier kinderen van een hunner te vrijwaren voor de bedelstaf. De andere broer was ongetrouwd. In drie dagen was er ca 900 gulden bijeen. Swee Lye Hoeat (bekend als ..de manke", omdat hij kreupel was) stierf in Mei. 53 jaar oud. na een jaar ziek te zijn geweest Zijn broer. Swee Lye Quee. wiens gezin steun krijgt, stierf in April. 45 jpar oud. aan tuberculose. Een derde broer. Swee Bee Ay. 50 jajir Geppiisioimeerden schreven aan minister Beel De Algemene Nederlandse Bond v^n Ge- pensionneerden heeft een open brief ge richt aan de minister van Binnenlandse Za ken met uitvoerige eritiek op en wensen naar aanleiding van het interim-rapport van de staatscommissie voor de pensioen wetgeving (commissie-Van Poelje). Geen visum voor Duitsland Met ingang van 1 Juli zullen burgers van landen behorende tot de organisatie voor Europese Economische Samenwerking en de Raad van Europa slechts een geldig pas poort en géén visum nodig hebben voor een bezoek van minder dan drie maanden aan Duitsland. oud. die ook hulp verleende aan de ge alkeerden, woont thans met 24 familie leden in een klein winkelhuis, het centrurr van hun hulpverleningsactie. Bee Ay. die ontkwam aan 'n arrestatie <Jooi de Japanners, omdat hij niet thuis was, toen zijn broers gegrepen werden, heeft reed* geruime tijd ziekteverlof van de firma, bij wie hij de laatste 24 jaar in dienst was Hij vertelde dat de mensen voedsel en geld voor de geïnterneerden naar hun winkel brachten en dat zij dan zorgden dat een en ander ter bestemder plaatse kwam. Op zekere dag. toen ik uit was. kwamen de Kempetai en namen mijn broeders mee naar hun hoofdkwartier in het gebouw van de Y.M.C.A. Toen zij maanden later terug kwamen, waren zij heel zwak en ziek en zij verklaarden ons dat zij op alle moge lijke manieren waren gefolteij® Op de vraag of zijn broeders ooit enig blijk van waardering voor hun diensten hadden ont vangen. zeide Bee Ay: „Ja, wij kregen na de oorlog een brief van kapitein J. A. Barr. die adjudant was in een der krijgsgevangenenkampen. HU be dankte ons voor wat wij hadden gedaan Hij was de enige die dit deed". De heer Weinberg bevestigde dat de Swees steeds hulp hadden verleend zonde' winstbejag of zucht naar een beloning. Veel hulp was ook aan de geïnterneer den verleend door twee Chinezen, die een restaurant exploiteerden tegenover de winkel van de Swees. Zij leverden aan de geïnterneerden een goede maaltijd voor 50 cents, terwijl de gewone prijs 80 cents was Maar na de oorlog is geen hunner naar het restaurant terug gegaan om er eens te eten of hen te bedanken. Ook anderen te Singapore hebben verklaard diep geschokt te zijn over het gemis van erkenning voor wat de gebroeders Swee hebben gedaan en het ontbreken van hulpverlening aan hen Een persoon zeide. dat het adres in de Albert Street, waar de Swees woonden, waarschijnlijk slechts bekend was aan een half. dozijn vrachtautochauffeurs, van wie de meesten zelf door de Japanners werden gearresteerd of gemarteld en die na de oorlog niet te Singapore zijn teruggekeerd De heer Weinberg zeide ten slotte: „Het Is vandaag een beetje laat. maer als sommige geïnterneerden uit de oorlogs jaren. die de Aziaten, die hen hielpen, willen eren. kunnen zij niet beter doen dan de autoriteiten er op te wijzen, dat het nu nog tijd is hun een bewUs van erkentelUk- heid voor hun loyaliteit té geven! HET CRICKETPROGRAMMA VOOR MORGEN Eerste klasse: ACC-Hermes DVS, Excelsior -VRA, HCC I—HBS, Quick (H.)—Kampong, Quick (N)-VOC, Rood en Wit—HCC II, Sparta—Haarlem. Tweede klasse A: Hermes DVS n—ACC II, Krekels—Rood en Wit II. UD—HCC III. Tweede klasse B: HBS II—Quick (H.). VUC -HCC IV. 41 Grn Hook—LCC. Tweede klasse C: CVHW—Kampong II. Her cules—Rood en Wit HI. VRA II—AJax (A.), VVV II—Haarlem II. Tweede klasse D: Ajax (L.)—Sparta II. HCC Roggewoning. VOC II—Excelsior II. Xn het restaurant van de Kon Rotter- damschc Lloyd staan op tafels 35 keurig uitgevoerde houten modellen van het m.s. Garoet cri liggen 32 getekende routekaarten, inzendingen aan een wedstrijd voor de jengd. waaraan duizenden hebben deelgeno men, Uit deze verzameling heeft een jury Donderdag een keuze gedaan en de 7 win naars van een eerste prUs zullen binnenkort met een van de schepen van de Lloyd een kort zeereisje mogen maken. Deze wedstrijd heeft, heel lang geduurd en heeft heel wat van de deelnemers ge vergd. Het begon met het luisteren naar de Schoolradio van de N.C.R.V., waarin ge sprekken met opvarenden van de Willem Ruys werden gevoerd. Uit die gesprekken konden de jeugdige luisteraars de antwoor den puren op zeventien vragen op scheep vaartgebied Hieruit werden de 500 besten gekozen en zij moesten een houten model van de Garoet bouwen of een routekaart tekenen. Er bleef dus werk aan de winkel en geen gemakkelijk werk ook. Een verte genwoordiger van de Lloyd heeft Nederland afgereisd, want de jeugdige deelnemers en deelneemsters waren over .een groot aantal plaatsen verspreid. Hij maakte een selectie van de 35 beste modellen en de 32 beste routekaarten. Die kwamen naar Rotterdam en werden aan het oordeel van de jury on derworpen. Die heeft het niet gemakkelijk gehad. De modellen werden op juistheid en netheid van uitvoering gekeurd en bij de routekaarten woog de oorspronkelijkheid het zwaarst. Maar ten slotte kwamen toch de prijswin naars uit de bus. De gelukkigen, die een zeereisje mogen maken zijn: Lex Strijkers te Bussum, Thijs Muller te Rotterdam, Fred Kloosterziel te Hengelo. Arie Beeftink te Kampen, Aad Davids te Voorburg. Dery Brinkhorst te Hengelo en Bertha van Marle te Kampen. Voorts werden er 24 tweede prijzen toege kend. waarvan er in Zaandam 7 vielen. Van de 22 derde prijzen waren er 5 gelukkigen in Veenendaal.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 5