0 Nu gaan we zonnebaden, mits de weergoden het toestaan HAAR EIGEN DOMEIN Een belangrijke vraag moet u zich stellen als u een mantelpak koopt: Het was mijn kind niet! Een vreemde sollicitatie Ka mperen Eerste vrije Statenvergadering tan Holland te Dordrecht: 19-23 Juli 1572 Promotie van leerlingen op de Technische School Suizend en een ,Welk model staat mij het beste?' IEDEREEN KAN NIET ALLES DRAGEN! Twee kinderen kwamen terecht in de verkeerde wieg.... Na zeven, jaar geruild! Bloemen goed houden en bloemen schikken Herman ging met de baas uit vissen en koken op houtskool Goudkoorts in Californië Ha, Ha r Vervolg Stadsnieuws Verhuizingen binnen de gemeente Onze bioscopen Overwinning van de geluidsbarrière op de iilm vastgelegd Bureau Zedenpolitieeen film met een waarschuwende inslag Diploifradag<^)p de Huishoudschool Een Koningin wordt gekroond, de Engelse kroningsfilm Loop der bevolking Historische dagen Vastberaden en onbaatzuchtige houding van Vader des Vaderlands WAT ZIJN ZE NU TT T T T "M T TP Q WEER KEURIG! J\. J-l Xl 1 1M i J L IJ DAMES GEVRAAGD ZATERDAG 18 JULI 1953 Tweed wordt veeL gebrtllkt. zowel voor lose als voor aansluitende jasjes. Balenciaga gebruikt het in een rosblonde tint. gecom bineerd met zwart, Givenchy kiest een dicht T\E UITVERKOOP is in volle gang en wij •L' hebben de indruk, dat er dit jaar wer kelijk koopjes zijn te halen en dat ieder zijn wilt u van deze uitgelezen ge legenheid gebruik maken om u een mantel pak aan te schaffen, een costuum, dat tegen woordag haast onmisbaar is. Vermoedelijk kunt u hiermede nu naar wens slagen, want men ziet mantelpakken van alle mogelijke stoffen en in alle mogelijke modellen. Sedert enige seizoenen wijden ontwerpers over heel de wereld al hun creatieve fantasie aan het mantelcostuum. Zij hebben dan ook zoveel variaties op het thema tail leur gecomponeerd, dat de keus bijzonder moeilijk wordt, wanneer men zicb zo'n on misbaar onderdeel van degarderobe. Vroeger werden de jasjes een beetje lan ger of een beetje korter en dat was al wat er aan veranderde, een en hetzelfde type tailleur bleef tot in lengte van jaren up to date. Tegenwoordig zijn er verscheidene vaststaande types van mantelpak, ieder be rekend voor een bepaalde lichaamsbouw: men ddent zich daarom een zo objectief mogelijke voorstelling te vormen van het eigen figuur om te kunnen besluiten welke coupe van tailleur het geschiktst is, wil i er „goed gekleed" uitzien. IDc tailleur met een recht, loshangend jasje. Dit model is geschikt zowel voor wie te weinig als voor wie te veel rondingen ver toont. Het camoufleert dus de gebreken, doch het leent zich er niet of nauwelijks toe om de kwaliteiten van een figuur aan het licht te brengen. Het is geschikt voor alle leeftijden en men ontmoet het in vele col lecties (Balenciaga. Jean Patou. Manguin). O De licht getailleerde tailleur. Het jasje, dat de taille aanduidt, maar niet insnoert, is aan te bevelen voor de slanke vrouw met welgevormde rondingen en een dun middeltje. (Fath, Lanvin, Griffe 3 De taileur met een sterk getailleerd jasje, dat de figuur als een handschoen eist een volmaakt figuur met teen fijne taille, een goed gevormde buste en lielemaal geen heupen. Het is' de ideale tailleur voor de grote, slanke vrouw (Dior, Givenchy). 4 de tailleur met het blousetide jasje. n» BTtorinio Hin van het jasje, feat om de jasje. *De speciale lijn van het jasje, heupen sluit, eist een grote, magere gestalte en een uitgesproken gratie van bewegingen (Balenciaga. Manguin, Madeleine de Rauch). Uiteraard heerst er binnen deze vier grondtypes een eindeloze variatie, over eenkomstig de verschillende lijnen, die door de onderscheidene ontwerpers worden ge bracht. De wollen tailleur kan de hals van een japon hebben met een afstaand kraagje, een ejaalkraag of een boordje, al wat men wil, zolang het maar geen klassieke kraag is. De schouderlijn is al sedert geruime tijd aflopend; men vindt zowel kimono- en rag- lanmouw, als de normale ingezette mouw; er heerst een duidelijk streven tot verbre ding van de schouderlijn, de mouwen zijn lager en enigszins .rond ingezet. De rokken zijn recht en hebben op de rug een discreet verborgen plooi. Sommige rokken zijn gepllsseerd en alle zijn ze lang: 25 tot 27 cm van de grond. De tailleurs van dit jaar onderscheiden zich duidelijk van de klassieke tailleur en in overeenstemming daarmee wordt er vaak geen blouse onder gedragen. Wanneer de hals erg laag is, komt er een plastron of een vest aan te pas. Deze zijn wit, effen of bedrukt en corresponderen veelal met de voering van het jasje. Vele tailleurs zijn gegarneerd met fluweel of gros grain. (Eigenlijk is het heel onpractisch, geen blouse onder het jasje aan te doen, vooral nu het tegenwoordig geoorloofd is dit in gezelschap uit te trekken. Op een warme dag zal men zich behaaglijker gevoelen, wanneer men onder het mantelpak wel eer blouse draagt, zodat men desnoods binnens huis in blouse en rok kan lopen en zitten). u?wart Givenchy kiest <"cht geweven schildpadkleurig tweed met witte spikkels, bij Griffe vinden we een mosterd- Kleur, wit en zwart bij Jacqües Fath, blauw en wit bij Balmain, zachtgroen bij Dior. Streepstoffen, wollen piqué en ottoman worden gebracht in alle modetinten; beige khaki en café au lalt (Manguin, Givenchy. Balenciaga en Balmain). Bewerkte stoffen, fijne lijnrüitjes en grove, op jute of canvas geïnspireerde wollen weefsels ziet men in wit, natureltint, of in levendige kleuren. Lanvin-Castillo toont een voorkeur 99 Een eenvoudig kapsel voldt het meest in de zomer IJE JA, daaraan hadden we nooit meer gedacht, zult u misschien zeggen of u zult het voorhoofd fronsen, diep nadenken en verklaren dat u er zich vdag iets van herinnert, van dat geval van kinderverwis seling, dat tich enkele jaren geleden in Frtbourg heeft voorgedaan Mevrouw Joye werd in 1941 in het ziekenhuis te Fribourg verblijd met de geboorte van twee jonge tjes, die zij Paul en Phi lippe nofemde. In de vol gende jaren bleken de kin deren in geen enkel op zicht, noch wat karakter noch wat uiterlijk betrof, op elkaar te gelijken. Op hun zesde jaar gingen ze naar school en daar zat in hetzelfde klasje een jonge tje, Ernstli genaamd, dat als twee druppels geleek op Philippe. De ouders van de tweeling kreeg het on behaaglijke gevoel, dat Paul eigenlijk hun kind niet was en hoewel me vrouw X, Ernstli's „moe der", een weduwe niets van een onderzoek wilde weten, wist het echtpaar Joye toch door te drijven, dat een weten schappelijk, voor de kinderen tamelijk pijnlijk, onderzoek werd ingesteld en dit wees uit, dat kort na de geboorte in het ziekenhuis een van de jongetjes Joye moest zijn verwisseld met het zoontje van mevrouw X. Hierna werd van hogerhand ..terugruiling" bevolen, Zo kregen de twee kinderen die in het verkeerde „nest" te- I recht waren gekomen en die inmiddels ze ven jaar waren geworden, ineens andere ouders. Indertijd heeft deze zaak ook buiten Zwitserland, nogal wat gerucht gemaakt, maarhet geval werd spoedig vergeten. Per slot' verwisselden in. de na-oorlogse periode zoveel kinderen van ouders en ver zorgers, zoveel kinderen, die door oorlogs handelingen soms op zeer jeugdige leef- Links: Paul, rechts: Philippe tijd, terecht waren gekomen bij pleeg ouders die ze beschouwden als ware ouders werden door verwanten „ontdekt" en daar na aan de „wettige verzorgers" terug gegeven en ook werd over verscheidene kinderen geprocedeerd, zodat men bij het Zwitserse geval niet kon blijven stilstaan. Niet alleen de schouders invetten Nu iedereen een mantelpak draagt zijn er dames, die de voorkeur gevefi aan een lange getailleerde, geklede mantel. Natuur lijk biedt deze voordelen, vooral op tame lijk warme dagen waarop, men binnenshuis liefst het mantelpak jasje uittrekt. Dit is tegenwoordig geoorloofd, maar „gekleed" staat het niet rond te lopen of te zitten in blouse en rok. Een jurk staat tóch netter en deze kan men onder de lange mantel dragen en er dus tip top uitzien wanneer het te warm is om een jas of jasje,aan te hebben. T)if laatste moet er natuurlijk by worden gezegd of niet, want het spreekt eigenlijk van zelf in ons lieve landje, waar men nooit staat kan maken op het weer Maar goed, nemen we aan. dat de zon de eerstvolgende weken stralend aan de hemel zal staan, dan gaan we zonne baden: we hebben vacantie of hebben die nog niet of al gehad, maar dan zijn er de Zaterdag middagen en de Zondagen en voor sommige werkende meisjes is er ook nog het vrije uurtje tussen de middag, dat ze gebrui ken om elke zonnestraal die ze kunnen opvangen ook op te vangenbruin worden zullen deren die te snel een mooi ge- ze, maar niet nikkerbruin in het «ruinde huid wilden verwerven gezicht, want dit is geen mode en dle a'leen maar ontvellingen De zon werd door onze verre voorouders aanbeden als een godheid en ze naderden haar dus met de grootste eerbied iets, wat we weieens mogen navol gen, want wie zich al te onbe schroomd aan haai koesterende, dit wil dan zeggen verzengende stralen blootstelt, krijgt te veel van het goede, hetgeen dan in kwaad verkeert. Elk jaar op nieuw zijn er mensen en kin- zalf of olie en dit, wanneer u aar. een langdurige zonperiode toe moeten met bijzonder verstand zonnen. Laten zij er vooral niet naar streven haar gezicht in de zon te bruinen, want de huid verzet er zich tegen. De huid verdikt zich n.l. wanneer men haar dwingt pigment te vormen om zich tegen de zonnestralen te beschermen, want een niet-meer- jonge huid kan dit niet zo snel doen ais een jonge. En met zo'n verdikte huid lijkt men jaren bent, elk uur herhalen. U dient ouder. Laten 35-jarigen en de zalf of olie flink in de huid te masseren, want blijft de vet tigheid er bovenop liggen, dan bakt u als het ware in uw eigen vet. Het is niet verstandig u grondig af te zepen voor u ter zonnebad tijgt, want hiermede verwijdert u de beschermende laag vet, welke de huid ture heeft. Wel dient u rants zorgvuldig van uw lichaam •erwijderen, evenals alle ren liever haar toevlucht nemen tot „zonnebruin uit doosje of tube" Eerst het gelaat bedekken met dezelfde zalf of olie, waar mede men vroeger het gezicht heeft beschermd en waarbij men -zich steeds goed heeft be vonden en dan het „kunstbruin" an na- er over heen. Voor ieder geldt: een hoed dragen, al was het alleen maar soorten van parfum er tijdens het or" ^et haar nie' te laten te houden, schieten. Wie een lichtverbrande want de deodorants en parfums huid h"ft opgelopen kan de pijn bevatten stoffen, die door inwer- verzachten met compressen van king van de zon vlekken op de kdude gekookte melk. In geval wegens Gadi u dus met voorzichtigheid te werk. De eerste dag niet lan- tien minuten zonne- hutd maken. Hebt u een zeer droge huid, welke snel en onregelmatig pig ment vormt, .dan moet u reeds voor het zonnebad an ernstige verbranding natuur lijk de dokter raadplegen. En nog een raad: draagt u in de zomer een eenvoudig kaj - tv'lfic- «II IIOII HUI VUUI UCl /Ulllicudu baden, de volgende dag vijftien de huid invetten en nog beter j-oorfl| op reis en aan zee. een halfuur en dag kunt u de het zonnebad verdub- niet alleen gezicht en s maar het gehele lichaam tegen te grote warmte beschermen, d.w.z. invetten met d.w.z. de veertig zien naderen, is het in zo'n geval het bru«n worden er maar liever aan te geven. Raad aan ouderen /~Vok dames, die de allereerste jeugd achter de rug hebben, kapsel, dat niet zo gauw uit hel fatsoen geraakt als het eens nat is geworden en dal u gemakke lijk zelf kunt wassen en in orde houden Zo zult u er welverzorg der uitzien dan met het modern ste kapsel en de kunstigste watergolf, welke alleen de kap per vermag te NATUURLIJK stelt elke huisvrouw er een eer in de bloemen, welke de huiskamer sieren, zo lang mogelijk goed te houden. De eerste stap hiertoe kan zif doen op het ogenblik, toaarop de bloemen in huis komen. Het is zaak ze dan niet meteen in een vaas te schikken, maar voorlopig in een kan met water te zetten zó, dat de stengels tot de bloemkelk geheel onder water staan. Dit bad lean ongeveer twee uren duren. Dan wordt eën stukje dan de stengels afgeknipt, ongeveer een centi meter. en het uiteind met een mes ge spleten Eindelijk schikt u nu de bloe men in de t-aas. F.en aspirientje in het water kan ook nog bijdragen tot de levensduur van uw kleuren- en geu- renweelde. Vooral niet te veel bloemen in één vaas. Wanneer ze <Q^jd uitstaan komen ze veel beter tot haar recht dan wanneer ze in een kinderlijk bosje bijeen zijn gebonden. U kunt beter drie of vier bloemen in een vaas schikken met wat groen er bij, dan een hele bos bloemen bijeen hebben zonder een blaadje groen. Hoe is het de kinderen te moede, die zo van verzorgers, van wie ze niet beter we ten of het zijn hun eigen ouders, worden losgescheurd? We kunnen daarvan enig begrip krijgen, dank zij een boek, dat me vrouw Joye over haar ervaring heeft ge schreven en dat thans, onder de titel „Het was mijn kind niet" bij Leopolds Uitge vers Mij is verschenen in een goede ver taling van E. Veegens—Latorf. Het is een almaar huilend, duimpje zui gende, schuwe Ernstli (die in Charles wordt herdoopt), die mevr. Joye bij de ruil krijgt, een kind, dat niet kan begrijpen, dat hij voor goed bij zijn „mammie" weg moet, die grootmoeder en tantes en allen die hem zeven jaar hebben omringd, bitter mist en het enige lichtpunt is, dat hij weer een vader heeftneen, de weken en maanden volgend op de ruil zijn niet op wekkend in den huize Joye, want ook Phi lippe gevoelt zich tekort gedaan door de vele belangstelling welke aan het nieuwe broertje wordt gegeven. Mevrouw Joye doet het verhaal van haar belevenissen in dagboekbladen, waarvan de eerste heten te dateren uit de tijd toen ze er nog geen besef van had, dat Paul niet haar eigen kind was. Wel legt zij er zeer sterk de nadruk op welk een moei lijke jongen hij was. Zij vertelt van de hele procedure voorafgaand aan de weten schappelijke vaststelling, dat inderdaad verwisseling is geschied, laat uitkomen hoe 'zij in die periode over de tong ging, hoe de openbare mening haar verweet, dat zij nimmer echt van Paul had gehouden en haar verhaal is er op gericht om te laten uitkomen hoe juist dit kind haar dierbaar was. O.i. is zij in die poging niet geslaagd. Want hoe zij er over lamenteert dat zij Paul. („Poumy" noemt ze hem dierbaar) moet afsffean later neemt zij wel heel gemakkelijk aan, dat dit kind haar spoe dig heeft vergeten, zonder in aanmerking te nemen, dat zij het is geweest, die alles heeft gedaan om Ernstli te krijgen en Paul naar mevrouw X te laten gaan. Zij heeft met dit boek al haar zorgen en verdriet van zich df geschreven, voor haar is Paul een „legende" geworden, maar zij vraagt zich geen moment af of deze schok kende gebeurtenis voor de betrokken kin deren ooit „legende" zal zijn. Of deze in- grëep in hun jonge leven niet tot in lengte van dagen zijn stempel op hun gehele geestelijke structuur zal zetten. Voor ons blijft het de vraag of de ware moederliefde beide kinderen niet had gelaten in het huis en by de moeder" die ze als hun eigen beschouwden. Een boek, dat waard is te worden ge lezen en overdacht in een tijd, nu er met zoveel kinderen wordt gesold, nu over zo veel kinderen wordt geprocedeerd en zo veel kinderen aan een vertrouwde omge ving worden ontrukt. Herman stond tegen het hek geleund. Hij wist precies hoe laat de post bode iedere dag kwam, als hij kwam tenminste, want zo dikwijl ge beurde het niet. dat hij of zijn moeder brieven kregen. Hij stpnd al een poosje en hij zag de postbode voorbij het pad naar hun huisje rijden. Weer geen antwoord, dacht Herman teleurgesteld. Hij was van school af. Geld om naar een andere séhool te gaan was er niet. sinds zijn vader gestorven was. Hij moest nu een baantje zoeken, maar het was heus niet makkelijk. Nu had hij In de krant gel.ezen, dat er daaj een redactiebediende gevraagd werd. Nou. dat leek hem wel Hij had gesolliciteerd. Hij had ook referenties opgegeven, zoals gevraagd werd, zijn oom, die ook in het dorp woonde en de onderwijzer. Nu wachtte hij op antwoord, maar de postbode was doorgereden. Juist wilde Herman zich omdraaien g>m de koe te gaan fhelken, toen hij een grote auto zag aankomen. Die kwamen er ook niet zo veel in het dorp en zeker niet in het nog stillere gedeelte waar hun huisje stond. Herman bleef dus even kijken en dacht, toen de auto voor het hek stopte: Zeker iemand, die de weg kwijt is. Herman de Groot? vroeg de meneer in de auto, door het open raampje. Ja meneer, dat ben ik, ant woordde Herman, en zijn verbazing steeg Ik heb in het dorp gehoord, dat jij zo goed de weg weet in het moe ras en dat jij mij wel naar het Mid denmeertje zou kunnen brengen, om daar te vissen. Ik ben hiar vreemd en ik heb een gids nodig om er te komen. Ik heb gehoord, dat er veel V*ü_Zja, dat is zo, antwoordde Her- man. maar ik kan nu mat direct mee Baan. Ik moet eerst de koe melken. Dat doe ik altijd 's Zater dags. Kun je niet een keer overslaan, ".liter0 muT^oeder heelt het al ArtiirVfnoei! maar ik ben gauw ge- ^eg Sr AÏÏ u even kunt. wach- ten ga ik mee. Zo gebeurde en even later reed Herman mee in de aut<naar hrt andere eind van het dorp. in de richting van het moeras. Stond je daar te dromen bij het hek, toen ik aankwam, vroeg cie "ü1 Allesbehalve. antw00T*de man ik had juist de postbode voor- bii zien gaan. en ik had zo gehoopt, dat hi" een brief zou brengen En Herman vertelde van zrjn sollici tatie. Waarom WÜ ie dat baantje zo Graag hebben? vroeg de meneer Tussen haakjes mijn naam is Herman, die ook zijn vistuig had meegenomen, liep voorop. Het was een smal pad, niet het makkelijkste maar wel was het de kortste weg. Het was hobbelig en dicht begroeid. Steeds moest Herman struiken opzij buigen om de weg vrij te maken. Het pad werd nu al drassig. Het was maar goed, dat ze allebei laar zen aan hadden. Ze sopten nog een half uur verdef en kwamen bij de bosrand. Nu moesten ze nog een eindje door het bos en hier werd het terrein weer heuvelachtig. Plot seling stonden ze bij het Midden meertje. Nu, dat heb je vlug en goed gedaan, vond meneer Simons. Maak je spullen maar in orde, dan gaan we zien of we wat kunnen vangen. En lukt het niet, dan gaan we jagen, want zoals je gezien hebt, heb ik mijn geweer ook bij me. O. nee, antwoordde Herman be slist. Jagen doe ik niet. Er zijn een heleboel jonge eekhoorntjes en andere dieren. Ze worden, als we ze niet raken, toch Onrustig en dat is niet goed. Oké, jongen, glimlachte de man, dan jagen wg niet. Zo visten zij tot de avond viel. Ze aten broodjes, die meneer Simons had meegebracht. En daarna aan vaardden zij de terugtocht. Het be gon te regenen, maar Herman vond het helemaal niet erg. Hij kon wel teger^ een buitje. Toén ze weer in de auto zaten zei meneer Simons plotseling: Herman, je bent aangenomen. Maandag kun je beginnen! Herman zei niets. Hij kjjek ver baasd. Hoe aangenomen? Als vis sersjongen? Hij begreep het niet. Meneer Simons lachte. Kijk, vertelde bij, ik ben de personeelchef van dg krant waar jij gesolliciteerd hebt. Er waren nog twee brieven van andere jongens. Ik heb hen ook mee uit vissen ge vraagd, omdat ik jullie nu eens voor de verandering op deze manier wil de leren kennen. De één liet me midden in het moeras alleen, met de mededeling, dat ik die kant moest oplopen en ik het verder zelf wel kon vinden en de ander vond het te vermoeiend en had gegn zin. Jij bevalt me en dus ben je aange nomen. Je kunt zoals ik al gezegd hebt Maandag beginnen en dan zal ik je laten inwerken. Wat was Herman blij. Dat het zo zou gaan, had hij niet verwacht. Bij het hek nam hij afscheid en holde naar binnen om zijn moeder toet goede nieuws te vertellen. TVTatuurlijk is er niets gezelliger, dan kamperen en je potje koken boven een echt vuurtje, zo'n genoeglijk kampvuur, dat zo echt sfeer geeft. Maar zijn de omstandig heden zo. dat je geen vuur kunt aanleggen, denk dan eens na over het koken op houtskool. Het mag dan minder ..echt" zijn, maar het heeft ook veel voordelen. In de eer ste plaats gaat het vlugger, want er hoeft niet gehakt te worden en het is veiliger. Je kunt een vuurtje van houtskool makkelijk controleren, het brandt helemaal op je hebt maar weinig as over en je pannen worden niet zo vies als Op ander vuur. -Ach. Ik rooet geld verdienen, dan kan ik naar een avondschool, of andere lessen nemen. Misschien hoor j nog wel iets, veronderstelde meneer Simons^ Maar kom nu eerst het moeras. Ik df "agen geloei ik hier wel laten staan. JJET was de timmerman James Marshall, die uitgezonden werd om een plaats voor de molen te zoeken. Hij was een aardige kerel, tenminste tegen zijn vrienden en tegen mensen die hij ^goed kende was hij aardig, maar mtt vreem delingen kon hij niet zo goed op schieten. Marshall verkende de omgeving grondig en na verscheidene maan den zoeken had hij een plaats aan de rivier uitgekozen, die hem ge schikt leek. Het lag enige kilo meters verwijderd van de neder zetting van Sutter. Wij noemde de plaats Colomba. Er was een vallei met tegen de hellingen bossen met pijnbomen en eiken. Toen de plaats gevonden was, kreeg Marshall geheel de vrije hand bij het bouwen van de molen. Hij trok er heen met een aantal mannen en met materiaal, dat Sutter uit New York had laten komen. rERST bouwden zij drie hutten, oiri in te wonen, daarna be gonnen zij aan de molen. Hij was gereed in 1848 Nu werd de rivier afgedamd, zodat er een waterval gevormd werd. De waterkracht moest het rad voor de molen in beweging brengen, Men bouwde de dam van grote blokken 6teen en boomstammen. Een aantal In dianen hielp bij het werk. Nog had niemand er enig vermoeden van, dat Sutter en Marshall de molen hadden gebouwd, juist bij de plaats waar één van de rijkste goudaders van de wereld lag. Op de 24ste Januari 1848 maakte Jim Marshall vroeg in de morgen een rondgang langs de houtzaag molen en de dam. om te zien of al les in orde was. Zijn oog vfel plot seling op enige gele ftukjes metaal, die glinsterden in de ochtendzon. In het begin schonk hij er geen aandacht aan, maar plotseling schoot het door zijn gedachten: Als bet goud wasl Een jongen zag op een dag twee mannen, die in een deuropening worstelden om,een grote piano te verplaatsen. Hij vroeg, of hij kon helpen. De man. die binnen stond, zucht te en sprak Het is een zwaar werk, om hem naar buiten te krij gen. Naar buiten? vroeg de ander verbaasd. Ik doe alle moeite hem binnen te krijgen. Een meisje stapt een bus binnen. Zy heeft een paar schaatsen on der de arm. V Een jongeman staat voor haar op. Het Jneisje bedankt en zegt: ik heb de hele morgen al ge schaatst. Het principe van een houtskool vuur is anders dan van een hout vuur. Bij hout heb je eerst een heet vuur en later een zachter. Bij houtskool is het juist omgekeerd, ais je later de trek vergroot Je kunt een houtskoolvuurtje aanleg gen in een stuk kachelpijp, in een emmertje of in een blik. als je er maar vtoor zorgt, dat de lucht er door km trekken. Je kfent drie soorten vuurtje» stoken een bestendig vuur. voor het koken/ een kort fel vuur voor ver hitting en een gelijkmatig laag vuur tje voor braden en bakken Probeer voor je gaat kamperen Je houtskoolkacheltje eerst in de tuin en controleer of hij werkt. Neem bijvoorbeeld, zoals je op de tekening ziet. een gegalvaniseerde emmer. Laat hier aan de onderkant van de wand een rechthoekig" stuk uit halen en maak er tussen twee aleu- waaier om ae trek te hevofderen, temper als het al te heet wordt, door er water op te sprenkelen. Zo kun je het vuur natuurlijk- ook doven. Stukjes houtskool, die nog over zijn laat je dan drogen om j opnieuw te gebruiken. M -w»t, ZATERDAG 18 JULI 1053 GOUDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 3 Op de technische school zijn bevorderd Tan ds eerste naar de tweede klasse: Timmeren: M. van den Berg, J. P. Both. C. B Eefdeman, C. van Engelen, W. J. Goorlssen, Joh. de Graaf, A. B. C. Hoogen- doorn, J. Honkoop (prijs), J. W. de Jong. L. G. Kok, J. Kuilenburg (prijs), J. J. Leeflang, J. den Os, P. A. Peterse, A. G van Pinxteren, G. J. Prinsenberg, C. Pun- selie, N. J. Schouten, W. Siegers, J. Spek, C. J. Stouthart, Chr. v. d. Weiden, G. A Heikoop, J. Bot, A. Anker, C. Beerthuijzen, D van den Berg, C. Bontenbal. H. C. Frederikze, A. R. de Hoop, G. de Jong, J. Th. de Jong. A. Kraan. L. Molenaar, P. L. Mulder. J. Rietveld, Ch. Slkppendel, M. Stolk, J. H. van Veen, K. Veerman, W. J. v. d. Werf, D. van Wichen, L. F. de Wit, G. J. Wolswijk, A. Zwljnenburg, R. Beekhuizen, J. Rietveld. D. Lugthart, Th. A. Kemp, N. R. Klever, J, H. van der Laar, B. J. F. Sterk, M. G. F. van Tol, P. G. Wijman. Twaalf niet bevorderd. Meubelmaken B. A. M. Captein, A. J. de Gelder. W. P. Griffioen. H. B. v. d. Hee, Jac. Kers, N Kers, J. N. G. Mulder, J. D. Spek, F. J. J. van Stijn, C. Valk. P. A. W. Koolmees, L. W. Verdouw, F. Kloot. Schilderen: J. A. van Beusekom, C. Bui telaar, J. Casteleln, A. van Dam, W. van Dodewaard, J. P. Honkood, C. J Hulsman, J M. van Leeuwen, J. Mul (prijs), J. Segers (prijs), C. Tuinenburg, J H. Verdoold, C. A. M. Vergeer, Jac. Verzeide, T. M. Keizer, J. H. L. Ruis, C M. Vollebregt, Joh. v. d Kist, J. P. M. de Vries. Twee niet be vorderd. Aardewerken: J. C. Alblas. S. P. Boot, C. P J. Broer, W J. Gravis Kooiman, T. de Kwaadsteniet, R. C. C. Laterveer, F. M. de Moree, Th. J Ravestein, G. J. Schouten. J. J. Vink, C. S. Faase. A. J. Gaasenbeek (prijs), H. J. Erkelens, I. Pruijsen. Metaalbewerken: J C. Boer, W. Boere (prijs), D Buisman, B. G. K. van Buren. F J. Dekker. J Droog, F Edellng. J. C. v. Elswijk, C. de Graaf. J. W. Hofstede, C. v. Kersbergen, C. B Kroon. G. Loeve, H. K. F. Müller. N C. Plomp, P. van der Ree, A. J. Raus, J, M Russcher (prijs), G. Vis, C. van Vliet, C. Vos, A. van der Wal, A. Anker, W de Bruin, M. Frie, W. v. Halem, J. C. van Heteren, J. van Ipenburg, A. W. Jansen, J. H. A. W. de Jong, J W. M. Kulik, C. van Limborgh, W den Ouden, W Raaphorst, W M. van Rhijn, H. L. Veer man, W. Verkerk, J. Vermeulen, A. de Vries. A. de Vrij (prijs), D. van Wijn gaarden, A. Avontuur, C. D. Bikker, A. A M van Breukelen, A. Broer, J. W. Flier, A. van den Haak. A W. den Hollan der. A. F. M. van den Hondel, G. Th. Hoo- genboom, M Hoogendijk, Joh. de Jooden, J. van Kralingen. B. Minnes, E. H. Oskam. D v d. Pol, A. J Rohde. J. C A Roodbol. W. H. van Schaik, C. D. Schlldt. J. H. Stouthart, C. Thermorshuizen, H. S. Ve-r meij, G. Versluis, G. van Vliet, W. G. v. As. P. Becker, A. van den Berge, C. Breg- man. G. D. v. d Broek, C. H Brussee, N A. van Eek, M Eegdeman, Th M. H. Hocqué, M Kruitbosch. P. H. M de Langen, A. Nederhof, Th. A. J. van Ooijen, H. M M. van Os. J. G Pannebakker. A. B. de Roos. E. Slappendel. J W. M. Spruijt, W P. Vermeij, G. A. van Vliet, A. A. Rabouw. A. Anker, G. W. v. d. Berg, C. van Dam, Joh. Grifloen. M. A. Hakkesteégt (prijs), N. P. M. Hensen v. Uningen, -C. Knoop, C. de Koning, J. de KruiJf. L. K. H. Xaurler, L. M. van Leeuwen, B. Mudde, W. P. A. den Ouden, W. Th. van Rijn, A. C. Schouten, N. Slappendel, G. Slinger land, D Spek, J. den Uijl, J. Verburg, A. Vermeulen, G. IJff, J. J. p. de Knegt, J. P Beerthuizen, W. G Brand. H. Groe- neveld, C H. M. Hogendoorn. W. J. de Jong, W. de Knecht, A. W. J. Nieuwer!, C. Pennewaard, Joh. van Reeuwijk, W. Renes (prijs), C. A. van Rhijn, A. de Veen. A. Verstoep. I. Vondeling, T. A. van WelzenU, P. van Wensveen, J. W van Zuijlen. Drie en twintig niet bevorderd. Electrotechniek. P. Anders, B. A. van Besten, H. A. van den Berg, p. v. Dam, F. Grootendorst, J. Hoogeveen, J. G. Ch. Kok, J. Kraijestein, J. Kuipers, N. P. v. Leeuwen, C. G. Oskam (prijs), A. den Ouden, L. A. Radder, W. C. B. Slootjes, P. vaft der Star, C. J. Vermij, H. M. Vos, W. van Wijk, W. J. Wijnhof, B. van der Valk, P Verbree, A. Both, B. O. de Bruin, C. van Dijk. H. Everaart, A. den Held, J. J. M. Helmond, L. Korporaal (prijs), P. Kranenburg, W. de Kwaadeteniet, N. van Leeuwen, W. Meijer. J. M. Reijn, J. Riet veld, K. van Veen (prijs), B. van Vliet, T. de Vries, F. Wiersma, J. H. M. Wittenburg. C. M. IJsselstijn. P. D. Bartling, W. Ellens. G. A. de Joode, L. Kruithof (prijs). Negen niet bevorderd. W. F. Jansen—Verplanke (3 pers.) van Kon. Wtlhelminaweg 12 naar Van Baerle- •traat 10; N. Verhoef v. Burg. Martenssingel 77 naar Oranje Naasaulaan 34; A. Vrijenhoef (5 pers.) van Graaf van BloUstr. 9 n. Kei- zerstr. 44; T. de Bruijn (3 pers.) v. Walvis- atraat 38 n. Zoutmanplein 198 M. A. Aaldera v. Kon. Wilhelminaweg 251 n. Vossiuastr. 71; H. Aften v. F. W. Reitzstr. 37 n. Raam 310; K. Hornes v. Peperstr. lc n. Const. Huy- gens»tr. 104; F. J. Hooftman (2 pers.) v Crabethstr. 13 n. Van Swtetenstr. 20; J. de Gruijl v. Eerste Kade 16 n. Karnemelksloot 106; C. Molenaar v a b. woonschip n. Pink- sterbloemstr. 7; S. C. Zeverboom—v. d. Eng (2 pers.) v. Vorstmanstr. 36 n. Vlamingatr. 43, P. v. d. Tak v. Bosweg 20 n. Pr. Hendrik straat 22; K. Bijl v. P. C. Bothstr. 33 n. P C. Bothstr. 32; G. Bijl—Kers v. Tollenastr 5 n. P. C. Bothstr. 32; N. M. Hofstede—Eiken boom v. Kon. Wilhelminaweg 219 n. Kar nemelksloot 27; D. Sterk v. Herenstr. 29 n. Walviaatr. 62. BURGERLIJKE STAND Geboren: Augustlnus Cornells Maria, v. J. G. Wortelboer en J. Steens, Eerste Noorderstraat 73; Adriana Maria Antonia, d. v. A. L. A. Bron en A. M. Kool, Klei- wegstraal 31; Gijsbertha Johanna, d. v. J. A. Bron en M. P. Vermeulen, Woudstraat 11; George Victor, z. v. K. Bennema en A. de Jong, Kuiperstraat 16. Ondertrouwd: C. Mulder en W. J. van Tol; M. van Tilburg en E. M. Bunnik; R. Jannes en J. M. van Es; A. T. Wijsman en J. Vink; K. de Gruijl en N. de Jong. Overleden: Emile Kortland, 4 jaar; Geer- truida Kwakernaat, geh. met C. Steen beek, 71 jaar. SCHOUWBURG BIOSCOOP Wanneer een vliegtuig een grotere snelheid ontwik kelt dan de ontwijkende luchtdeeltjes (hoe vlugger men zich door een menigte begeeft, des te moeilijker zullen de mensen opzij kunnen gaan en des te meer kans heeft men op een botsing), dan slaat het toestel met een enorme klap tegen een ontzichtbare muur. Straaljager*, dié meer dan 1080 km per uur kunnen vliegen, komen voor deze barrière en beginnen hevig te schudden en te trillen. Het heeft geruime tijd geduurd en vele slachtoffers onder de testpiloten gekost, voordat men constructie en mani pulaties kende om deze weerstand, die men de geluidsbarrière noemt, te breken. T"\avid Lean, regisseur o.a. van „Brief A-/ Encouter" en „Oliver Twist", heeft zich aangetrokken gevoeld tot deze hardnekkige strijd tussen natuur en techniek. De ge luidsbarrière is een merkwaardige film ge worden. Voor een groot deel is het een documentaire, maar dan een zeer dichter lijke. met prachtige opnamen in het hemel ruim, waaraan straalpiloten hun medewer king hebben verleend. Hierbij is echter het contact met de aarde, aan welks zwaarte kracht het vliegtuig tracht te ontkomen. Refinie Bioscoop. Een uitstekende film Ze behandelt een probleem, dat al meerma len onderwerp is geweest van boek of film. Veel nieuws is er niet in, maar de manier, waarop hier deze zaak is behandeld, maakt deze rolprent tot de meest geloofwaardige en eerlijkste. Het gaat over dp gevaren, die het jonge meisje of de jonge vrouw ont moet. als zij de grote stad binnen komt. ge varen. waaraan zij niet zelden ten gronde gaat. Kopenhagen telt zulke gevaren ook en het hoofdbureau van politie aldaar, zich be wust van de verantwoordelijkheid, die het draagt, heeft bij de vervaardiging van deze film zijn volle medewerking verleend. Men kan er^|u» zeker van zijn, dat hier geen scheef getrokken beeld gegeven wordt en daardoor kleeft aan deze film niet de fout van vele andere men wil dikwijls te ueel bewijzen en daardoor nadert men de grlve sensatie. Dit ls hier gelukkig niet het gevyl In de meest toegespitste scènes staat dü Deense product op een hoog plan. Het verhaal behandelt de lotgevallen van twee jonge meisjes, van wie er één in een nachtcafé terecht komt. Dlt is het begin van de weg. die voert naar een geestelijke en lichamelijke ondergang. Zijn deze meiijes zo slecht? Neen. ze zijn onervaren en ze hebben ouders, die dom zijn. ouders, die vergeten te informeren, waar hun dochter terecht komt. In de Scandinavische landen heeft deze film opgang gemaakt en in de Nederlandse vertoning spreekt de oud-commis«arif Voordewind op het doek een inleidend woord. GcML^e waarschuwing, die. Bureau Ze- WülPHiuv*i«-i MrVr. Brandt declameerde Op de Huishoudschool zijn gistermiddag de diploma's uitgereikt en evenals vorig jaar is aan dese gebeurtenis een bijzonder cachet gegevery Voor de getfele schoolbevolking trad de declamatrice /mevr. Corena Brandt op. Het publiek, waarvoor deze voordrachtskun stenares stono, eiste een repertoire, dat wat de inhoud betreft vooral de belangstelling moet grijpen, want men kan van kinderen niet verwachten,viat *'ch eigener be weging gaan inspannen om de schoonheid van de taal te proeven. De samenstelling van het programma wees inderdaad in deze richting. Corena Brandt begon met een ^antalgNWchten en proza-stukjes over dieren en zoS presenteerde zich Anna, de eendagsvlieg van Godfried Bomans, dje o a gevolgd werd door de spin Sebastiaan van Annie M G Schmidt. Deze dichteres blijkt bij de kinderen zoals uit de reacties viel op te maken bij het horen van haar naam. geen onbekende. De bruid van Jan Prins, de Japanse steenhouwer van Mul'-a- tult. Sint Anthonius van Bertus Aafjes werden met grote belangstelling gevolgd. Mevr. Brandt beschikt over een koste lijke mimiek, die vooral tot htiar recht kwam in het telefoongesprek tussen de merel en de spreeuw, een bekend stukje van Annie Schmidt, m»ar ze schoot be langrijk te kort in „De landman gaat nu de avond is gevallen", van Aart van der Leeuw. De stem was dikwijl-s niet krachtig en vol genoeg, de dynamische accenten waren daarbij veel te zwak. Het is te hopen, dat de Huishoudschool dit besluit van een blijde dag tot een tra ditie maakt De algemene ontwikkeling en de be- langatelling van de rijpere jeugd zal er wel bij varen en later zullen de kinderen er dankbaar voor zijn. Twee eerste jaars leerlingen boden na «en dankwoord van de directrice, mej. M. C. de Wilde, bloemen aan. denpolitie Inhoudt, ook voor Nederlandae toestanden? Inderdaad. Men kan voor Ko penhagen even goed Amsterdam nemen. De kinderrechters en Pro Juventute zouden daar meer van kunnen vertellen! Alleen lijkt het ons. dat de preventieve zorg in ons land beter is dan in Denemarken en de leeftijd van de twee Deense meisjes moet voor Nederlandse toestanden met een paar jaar verhoogd worden. Het spel van de Denen, in het bijzonder van de politiecommissaris, ia heel goed. maar uiteindelijk steeds tevergeefs, voort durend primair. Zelfa de binding aan de klassieke oudheid, als beschavingsaymbooi, wordt uitgebeeld, wanneer in de subliem verfilmde vlucht per straaljager naar Cairo de camera als een magneet naar de aarde wordt getrokken en het Parthenon en de Acropolis in het beeldvlak brengt. Een close-up van een stenen masker, zoals het) In de Griekse tragedie werd gedragen, brengt even ieta van de noodlotasfeer naar voren, die daaraan zo fnhaerent was en die ook als een sombere waas over deze film hangt. Steeds weer wordt dit echter door broken door het geloof en het optimisme van de vliegtuigbouwers en piloten. /"\p het plan van de speelfilm is „The Sound Barrier" geen openbaring. Er ia een persoonlijke prestatie van Engelands knapste karakterspeler. Sir Ralph Richard son, als een bikkelharde vliegtuigbouwer, die eerst zijn zoon (Denholm Elliott) en later zijn schoonzoon (Nigel Patrick) ver liest, maar zo in de klemmende greep van zijn experimenten ia gevangen, dat hij deze verliezen zonder veel moeite kan verwer ken. Zo verwijdert hij zich ook van zijn dochter, die reeds eerder het gegier van de proefmodellen ontvluchtte in de bioscoop, waar zij ook de dood van haar man ver neemt. Maar wanneer diens vriend (goede rol van John Justin) er in slaagt de strijd van haar vader en de offers, die hij heeft laten brengen, te rechtvaardigen door inderdaad de geluidsgrens te overschrijden (een scène van een ongelofélijk visuele kracht) keert zU met kind naar haar vader terug. Ann Todd vertolxt deze rol zeer wisselvallig, het sterkst in de acènes met haar vader, weinig overtuigend als mrs Garthwalte aan de zijde van haar man. de testpiloot. Het doet overigens aan deze knap gemaakte film geen afbreuk Wat David Lean beoogde te geven, bereikte hij: het comoromis tussen natuur en techniek, met op de achtergrond de mens als de niet aflatende „auctor intellectualis". Thalia Theater. Al dagen en nachten zaten de toeschouwers in Londen te wach- om op Koningin Elizabeth's kroningsdag stelijke stoet te zien passeren. En tal van ahderen gaven handen vol geld voor een pleMe achter een venster. Wat zagen ze nog. in vergelijking tot het grote geheel van het Imposante gebeuren? Enige frag menten tfechts. Voor een volledig beeld is de film jRodig. t Geriefelijk en droog(!) zittend ziet men op het -fitte ddek niet alleen de tocht van de jgrijke stoet in zijn overweldigende kleurenpracht, maar ook de indrukwekken- éremonieën in de Westminster Abdij, kan de vorstelijke kroon van alle kan- bewonderen, krijgt een kijkje op de han delingen, die aan de kroning voorafgingen en zelfs enige indrukken van wat het ko ningschap van het Britse gemenebest eigen lijk betekent. Castleton Knight heeft met bewonderens waardig vakmanschap, een groots en his torisch gebeuren weergegeven. Maar om de overweldige schoonheid en pracht van deze unieke gebeurtenis, zo goed en zo naar de Geveatigden: J. S. I. Ifoiidijs van Den Haag naar Koekoekstr. 45; B W. Th. Kleijn (8 pers.) v. Reeuwijk n. Turfmarkt 2; H. Otto (3 pers.) v. Waddinxveen n. Raam 318; J. J. Sehlahmilch (7 pers.) v. Den Haag Ridder v Catsweg 152; J Suttorp—Mul der v. Amsterdam n. Schielande Hoge Zee dijk 5; G M Laros v Utrecht n. Burgvliet- kade 41; P. Bulthuia—Verkaaikf v. Zierikzee n. Kon. Wilhelminaweg 251; J. T. van Log- chem (2 pers.) v. Utrecht n. Oranje Naasau laan 52; A M. Begemann v. Harderwijk n. De la Reylaan 40; G. Agten Boom v. Wad dinxveen n. Raam 310; J. Th. Lendering v. Eindhoven n. Eerste Potgieterstr. 20. Vertrokken: A. J. Bak—Binnendijk van Krugerlaan'naar Curacao; S. Kloet—v. d Fnde v. Stoofsteeg 20 n. Reeuwijk, tyeth. Veniwweg,'H143; W. van Loon v. Speenkruld- ■traat 2 n. Zuid-Afrika; P. Zwanenburg v. Zoutmanplein 17 n. Leiden. Hoge Woerd 57; B Versluis v. Ridder van Catsweg 188 n. Winschoten. Grintweg 28: H. C. T. v. d. Eng Kanaaistr. 15 n. Duitsland; L. W v Dam Westhaven 11 n. Bodegraven. Weljpoort 17; A. G. de Groot v. Van Bergen IJzen- doornpark 9c n. Dordrecht, A. v. Bleljen- burgstr. 34; H. Burgers (6 pers.) v. Da Coata- kade 110 n. Arnhem, Graslaan 23 II; I. v. d. Woude—Heeren v. Boekenbergatr. 07 n. Bergambacht, Meent 5; M. Kuik v. Jan Phllipeweg 42 n. Soest. Nieuweweg 84. G.Z.C. 2 «peelde gelijk Gisteren zijn in de zomercompetitie van de K.N.Z.B. gespeeld: HZPC 2—GZC (heren) 3—3. ZPC—SZPC (heren) 4—5. Kring Gouda: BZC—OZV (jongens) 10—0. BZC 2—OZV (damt#) 0-5, BZC 3—OZV 2 (heren) 4—0. werkelijkheid te kunnen weergeven, kreeg hij ook de beschikking over alle technicolor camera's, die In Europa voorhanden waren. Daar is een goed gebruik van gemaakt. „Een Koningin wordt gekroond" is een indrukwekkend geheel geworden, een wel haast volledige verfilming van een gebeur tenis, die eigenlijk een liefelijk en ontroe rend sprookje lijkt. PLAATSELIJK VIEITWS ZONDAGSDIENST DOKTOREN Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandag ochtend 8 uur zijn aanwezig de doktoren: Krlmpenerwaard: J. G. Antvelink te Schoonhoven (telefoon 01823432), A. Blom te Krimpen a.d. IJssel (telefoon 01895—355), J. den Boon te Lekkerkerk (telefoon 01805- 333) en Joh. Bouman te Gouderak (telefoon 01827312). Bodegraven: D. Ragay (telefoon 30), wljk- gebouw M. Nicolaas (Stationsweg 7). Boskoop: P. J. de Wilde (telefoon 40). Haastrecht, Ondewater en Polsbroek: J J. Hoving te Oudewater (telefoon 557). Moordrecht en Nieuwerkerk a. d. IJssel: dr S. J. Hage te Nieuwerkerk a. d. IJssel (telefoon 01803—305). ReeuwQk: J. v. d. Goot (telef. 0 1829-254). Waddinxveen: P. v. d. Linde (telefoon 01828-450). Zevenhulsen en Blelswtyk: W. H. Verduyn den Boer te Zevenhulzen (tel. 01802—204). Bergambacht Voetbal voor onden van dagen. Morgen halfdrie speelt Bergambacht thuis tegen Lekkerkerk ten bote van het uitstap je voor ouden van dagen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur de heer K. Excaito te Linschoten, 6.30 uur ds J. Lekkerkerker. Uitgetreden Ned. Herv. Kerk 9.30 en 8.30 uur leesdienst. Geref. Kerk 10 en 8.30 uur da T. Bakker te Ermelo. BerJtenwoude Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds P. E. C. Blom. Geref. Gemeente 9.30 en 6.30 uur leesdienst. G«ref. Gemeente (in openbare lagere school): 10 en 7.15 uur de heer T. Cabaret te Rotterdam. Bodegraven Beroepen. De Ned. Herv. Gemeente te Melissant heeft een beroep uitgebracht op candidaat T. Poot. alhier. KAASMARKT GROOTAMMERS. 18 Juli. Aangevoerd 11 partijen, zijnde 298 stuks, wegende 2086 kg. Eerste kwaliteit 2.01-/ 2.07, twee 1.00-/ 2.-. extra tot 2.18, per kg Handel matig. Zevenhuizen Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur da W. Bloemendaal (H. A.). Kapel aan de Rotte 10 uur de heer J. Hoogendam te Vlaardingen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur da L. van Urk-te Haastrecht. /^P 25 October 1555 komen de Staten Gene- raai van de Nederlanden in plechtige zitting bijeen te Brussel. Leunend op de schouder van de jeugdige Prins van Oranje betreedt onder diepe stilte Keizer Karei V de vergaderzaal. Hij doet afstand van de re gering over Spanje en de Nederlanden ten behoeve van zijn zoon Filips II. Weinig ver moedt de Keizer, dat zijn zoon en de Prins van Oranje binnen enkele jaren, als ver bitterde vijanden, elkaar op leven en dood zullen bestrijden. Filips zweert de privile gies en vrijheden van de aan zijn zorg tbe- Boskoop Vacantie met ongelnk beëindigd. De heer en mevr. H. v«n der Wlllik. die per auto een vacantierei» door Oostenrijk maakten zijn daar door onbekende oorzaak met de wagen van een helling van acht me ter gereden en in het water terechtgeko- Het echtpaar ls ternauwernood aan de dood ontsnapt. Na veertien dagen in eer Oostenrijks ziekenhuis te zijn verpleegd, ii het weer in zijn woning aan de Juliana- straat teruggekeerd. Gouderak Nieuwe motorveerpont tussen Gouderak en Moordrecht Het veer Gouderak—Moordrecht heeft een nieuwe motorpont. Gistermiddag werd de eerste feestelijke overtocht met het vaartuig, dat vijftig personen en lichte voertuigen kan vervoeren, gemaakt. Burgemeester en mevr. Bergman van Gouderak en burge meester en mevr. Vermaat van Moordrecht maakten de overreis mee. Aanwezig waren voorts de wethouders uit beide gemeenten en de oud-veerman Arie Borst. Arie stond naast de exploitant, de heer C. van Asperen op de brug. De nieuwe boot is 9.40 meter lang en 3.30 meter breed. Zij heeft een laadver mogen van 5000 kilo. De tijd van de roeiboot is hiermee afge lopen. In plaats van in een ollepak en Zuidwester gedoken, zit de veerman nu in, een ruime stuurhut. Hoogste onderscheiding behaald Op een te Utrecht gehouden tentoon stelling, ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Bond van smeden, constructie- en machinereparatiebedrijven, behaalde de heer C. J. de Bruijn, alhier, de hoogste onderscheiding, een zilveren bokaal, met een door hem ingezonden collectie model-hoefijzers. Tevens behaalde de heer De Bruijn, in de afdeling plaat- en constructiewerk met een door hem gemaakte losbak voor het lossen van zand- en grint een tweede prijs. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur de heer G. Blijleven te Winterswijk. Hahst recht Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds J. Lekkerkerker te Bergambacht, 6 30 uur ds P. A. Stapert te Moordrecht (jeugddienst). Ned. Herv. Evangelisatie 6.30 uur de heer. J. W. Grisnigt te Rotter dam. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds A. A. Leenhodts te Soest. Beroep van Ned. Herv. Gemeente. Als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier ia in de vacature wegens emeritaat van ds W. de Voogd v. d. Straaten thans beroepen ds W. J. de Hoest te Den Helder. Eerste prUs. De Chr. gem. zangver. „Te Deum Laudamus" heeft deelgenomen aan een nat. zangconcours te Woerden. In de tweede afdeling gemengde koren behaalde zij een eerste prijs met 327 punten. In de erewed- strijd werd een tweede ere-prijs gewonnen. Hekendorp Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds J van Dorp te Zeist, 6.30 uur de heer D. Stolk te Bergambacht. Prös behaald. Het kinderkoor „Zang en vriendschap behaalde op het nationaal zangconcours in Woerden in de A-afdeling een tweede prijs met 292 punten. Moerkapelle Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 30 uur ds P. H. de Ruijter, 6.30 uur ds H. Stolk te Scheveningen. Geref. Ge meente 9.30, 2 en 6.30 uur ds W. de Wit. Eerste directeursprtys gewonnen. Onze plaatsgenoot, de heer E. D. Looren de Jong behaalde op het nat. zangconcours te Woerden de eerste directeursprijs. In de su perieure afdeling kwamen uit, het Ridder kerks zangkoor en het Puttershoeks ge mengd koor, die beide onder zijn leiding staan. Het Ridderkerkse koor verwierf een eerste prijs met 327 punten en in de ere- wedstrijd de 3e ereprijs. Het andere koor behaalde eveneens een eerste prijs, met 371 punten, terwijl het in de erewedstrijd de eerste ereprijs verwierf met daarnaast de beker voor het hoogste aantal punten van het gehele concours. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Johannes van Haren 33 j. en Katharina Verschoor 24 Marinus van Hanswijk 28 j en Elizabeth Johanna Hage 22 j.; Johannes Gerrit IJzer man 19 j. en Hendrika Breedijk 18 j. Nieuwe postcommandant Rijkspolitie. Met ingang van 15 Juli is de postcomman dant der Rijkspolitie met standplaats Moer kapelle aangesteld de wachtmeester le klasse S. Spruijt te Tei Aar. Benoeming. Tot opzichter-tekenaar van de Technische Dienst van gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht in Benthuizen, Bleiswijk. Moerkapelle en Zevenhuizen, is wegens vertrek van de heer J W. de Bruyn met ingang van 1 September a.s. benoemd de heer G. Hoekstra te Leusden. Nieuwerkerk a d. IJssel Predikbeurten Ned. Herv. Kerk 9 uur ds H. G. Abma te Rotterdam. 10.45 en 630 uur ds J. J. Timmer. Geref. Kerk 10 en ds W. van der Kerk. Geref. Gem. 9.30 en 3 30 uur leesdienst. Dinsdag 7 uur d. Ketterij te Rotterdam. Oudewater Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds J. Wieman. Geref. JCerk 9.30 en 6.30 uur ds J. M. Bloemkolk te Ede. Reeuwijk Tweede prjjs. Op het te Woerden gehou den nationaal tangconcours behaalde in de ere-afdeling gemengde koren de zang vereniging „Z.O.V." een tweede prijs met 291 punten. Stolwijk Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds J. Eikema, 7 uur de H. Goed hart te Middelharnis Ned. Herv. Evan gelisatie 9.30 uur ds H. Goedhart te Mid delharnis. Geref. Gemeente 8.30 en 6.30 uur leesdienst vertrouwde gewesten te zullen handhaven. Spoedig bleek wat die eed waard was. De Raad van State, waarin de eerste edelen van het land, o.m. Oranje, zitting hebben, wordt niét meer geraadpleegd. Op last van Filips moet de landvoogdes alle zaken be handelen met het driemanschap Granvelle, Viglius en Barlaimont, waarvan Granvelle wel het felst gehaat is. Met kracht zal de Hervorming, die maakte dat grote groepen zich afscheidden van de R.K. Kerk, worden onderdrukt. Filips stoort zich niet aan goede raadge vingen en wil evenals Spanje ook de Ne derlanden regeren als absoluut souverein, Hij alleen zal uitmaken, wat het landsbe lang vraagt. Tegen dit absolutisme ontstaat steeds meer verzet. Om alle tegenstand te breken zendt Filips de hertog van Alva met een leger van 8000 man naar de, in zijn oog, opstandige gewesten. Deze zal met geweld de tegenstand neerslaan en de R.K. Kerk in haar oude rechten herstellen. Het verdere verloop is bekend. Prins Willem moet het land verlaten. Egmond en Hoorne komen op het schavot. De Invoering, geheel bulten de Staten Generaal om, van de 100e, de 20e en de 10e penning dreigen aan de handel de nekslag te geven. Alom roken de brandstapels. "M"AAR dan begint het verzet tegen de -L"1- Spaanse tyrannie ook van binnen uit steeds meer op te laaien. Kan men te land weinig uitrichten, ter zee kan men het wel. Op de geuzenvloot dienen mannen, die let terlijk alles verloren, wier naaste bloedver wanten een wrede dood stierven en die geen ander doel meer hebben dan hun wraak te koelen op al wat Spaans is. Uit de Engelse havens verdreven, kampend met tegenwind verschijnt de vloot in de monding van de Maas. De Brielse veerman Koppelstok klimt aan boord van 't schip van jonckheer Blois van Treslong en gevolg van het onderhoud met deze is, dat Lumey bevel geeft de stad in bezit te nemen. Dit, op zichzelve weinig betekenende, wapenfeit van de le April 1572, is het begin van de bevrijding der Ne derlanden. In korte tijd volgen meerdere 'andere steden, waaronder op 19 Juni Oude water en op 21 Juni Gouda. Als op 19 Juli 1572 deze steden voor het eerst in een vrije statenvergadering te Dordrecht in de ref ter van het Augustijner klooster oijeen zijn, zijn vertegenwoordigd Dordrecht, Haarlem, Leiden, Gouda, Gorcum, Alkmaar. Oudewater, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Edam en Monnickendam Afgevaardigden van Dordrecht zijn mr Adriaan van Blien- burgh Adriaansz., Cornells Hendricxz. oud raden (het Dordtse college de Oudraad is het best te. vergelijken met de Vroedschap in andere Hollandse steden) Jacob Muys Pietersz. en mr Jacob Pauli, secretaris van Gouda mr Jan Jacobsz., burgemeester en mr Pieter van Asperen en van Oudewater Comelis Willemsz. de Lange, burgemeester en Job Pietersz. van Kattemeer. Het ts mY Jacob Pauli, de secretaris van Dordrecht, die de notulen verzorgt en het is dank zij deze notulen, opgenomen in het archief van de Staten van Holland, berustend van Rijksarchief, dat men zich een duide lijk beeld kan vormen van hetgeen ver handeld is. Buiten de genoemde afgevaar digden zijn aanwezig Jacob heer van Wijn gaarden namens de Ridderschap van Hol land en Jonckheer Aart va'n Duivenvoorde als gecommitteerde van Lumey van dei- Mark. De vergadering staat onder leiding van Philips van Marnix, heer van Sint Al- degonde, persoonlijk afgevaardigde van de Prins. Het geheel der notulen, hoe belangrijk ook inhoud is, op te nemen, zou te veel plaatsruimte vergen. TVTADAT Marnix zijn credentiebrieven heeft overgelegd vervolgt hij in de toe spraak, die hij tot de vergadering houdt, dat de Prins „metterdaet claerlick gesien ende bemereket heeft die goede ge- trouwicheyt ende goetwillicheyt, die de ste den in Hollandt zijner Vorstel. Genade drae- fende zijn (toedragen) daerin, dat zij hem- uyden (hem) te deeser tijt zoe vrijmoede- ïick ende openhertelick verclaert hebben teghen den hartoghe van Alba ende zijnen aenhanck. met sijnen Vorstel Genade als met haeren wettigen ende rechten (rechtma- tigen) gouverneur onder den coeninck van Spaengnen te willen houden ende met hem goet ende bloet opsetten (in de waagschaal stellen) tot verlossinghe hers vaederlants uyt dees wrede ende gruwelieke tyrannye der vreemde Spaenssche knechten, die dit landt nu ettelicke jaeren jammerlick onder- drucket ende gespolieert (geplunderd, be roofd) hebben ende noch daegelicx soucken (trachten) van alle haere welvaert tebe- rooven ende ontblooten" Ook hier blijkt duidelijk hetgeen al zo vaak is gezegd, dat de Prins zich beschouwt als stadhouder (gouverneur) en daaraan het recht ontleent het voor de verdrukte bevolking op te ne men. Het doet hem leed, zegt Marnix, dat Alva en zijn aanhang zoveel leed over deze landen en haar steden hebben gebracht. De Spanjaarden hebben nooit anders gedaan dan getracht de Nederlanden 8theel te on derwerpen en te beroven van haar privi legiën. Marnix wijst erop welke offers de Prins zich drie jaar geleden persoonlijk heeft getroost om een leger op de been te brengen. Helaas ontbrak het toen aan me dewerking van de zijde van de steden, zo dat de veldtocht op een mislukking uitliep. Echter dit heeft de Prins niet weerhouden zijn laatste bezit te besteden voor 's lands welzijn, zodat hij thans „gantselick uuyt- geput ende ontbloot (is) van alle middelen die hem noch waeren overgebleven". Stil gezeten heeft hij desniettemin niet en thans neemt hij er gaarne nota van dat het God Almachtig heeft beliefd na zware verdruk king de ogen van de ingezetenen zelve te openen voor de rampspoed, waarin zij ver keren. Ook nu wepr wil hij op veler verzoek een leger in het veld brengen, maar doet dan een beroep op de steden hem de nodige gelden te verschaffen. Zou men daartoe niet bereid zijn, dan betekende dit een „euwige schande" voor de Prins en zou het land in een „allerjammerlickste cattivicheit (jammer) ende ellende" worden gebracht, „die noyt (ooit) gesien noch gehoort en is geweest". Dit geld van vreemde potentaten, als de Koning van Frankrijk of de Konin gin van Engeland te lenen, acht de Prins ge vaarlijk, omdat deze hulp altijd zou beteke nen een beslag leggen op sommige steden. Neen, de steden moeten nu zelve de nodige offers brengen voor de vrijheid. Voor beta ling van de soldij is voor de eerste rhaand nodig 100.000 kronen, die direct bijeenge bracht moeten worden, terwijl voorts nog een obligatie dient te worden afgegeven voor een som van 500.000 Karolusguldens. Marnix besluit zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de afgevaardigden in aan merking nemend de trouw en genegenheid van de Prins, ook voor eigen zaligheid en welvaren dit verzoek niet zullen weigeren. DIJ de dan volgende beraadslagingen, die tot de 23 Juli duren wordt aan de wensen van de Prins tegemoetgekomen. Dordrecht zal binnen drie maanden 150.000 Karolus guldens voorschieten, welk bedrag over da overige steden naar rato zal worden om geslagen Verder wordt gezamenlijk onder tekend een schuldbekentenis van nog 500.000 Karolus guldens. Meerdere andere besluiten worden geno men. Nadrukkelijk wordt vastgelegd, dat alleen de Prins van Oranje zal erkend wor den als gouverneur en lieutenant (plaats vervanger) van de Koning over Holland, Zeeland, Westvriesland en Utrecht. De afge vaardigden zullen trachten hetzelfde te be reiken in de overige gewesten. Nader orde wordt gesteld op de oorlogvoering ter zee. Lumey van der Mark zal het bevel voeren over de landstrijdkrachten. Als gedeputeer den voor de krijgsvoering te land worden aangewezen afgevaardigden van Dordrecht, Leiden en Enkhuizen. De oude privilegies, die Alva schond, zullen weer volle rechts kracht hebben. Deze privilegies, berustende op ,,'t slot ter Goude" zullen geïnventari seerd worden. De belangrijke stukken be treffende de rekening en verantwoording en andere zaken zullen nauwgezet bewaard blijven in het Predikherenklooster in Den Haag. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan de vijandige houding van Amsterdam. Men zal aan de Oostzee steden verzoeken de scheepvaart van Amsterdam te verleggen naar andere steden, gelegen aan de zee of aan de Maas En dan volgt een seer belangrijke beslis sing nopens de godsdienst. Zonder, dat daar in iemand verhinderd mag worden, sullen Rooms Katholieken en Gereformeerden ge lijke vrijheid genieten, mits die vrijheid niet misbruikt wordt voor steunverlening aan de vjjand. Hier komt duidelijk uit, dat de Prins niets liever wilde dan gelijke rechten voor Roomsch Katholieken en Gereformeerden. Helaas hebben velen van zUn medestanders tich tot die hoogte niet kunnen opwerken. In het bijzonder Lumey van der Mark heeft tich in strijd met de belofte staande de ver gadering gedaan schuldig gemaakt aan wreedheden tegen de Roomsen, zoseer. dat hjj als bevelhebber van het leger moest worden afgezet. En hiermede is het voornaamste, dat op de eerste vrije statenvergadering werd oeslo- ten, behandeld. Uitvoerige commentaren zijn in de loop der jaren daaraan gewijd. Veel zou erover nog te zeggen zijn. Vast staat, dat de vastberaden en onbaatzuchtige houding van de Prins, later terecht genoemd de Vader des Vaderlands, de verdrukte ste den moed gegeven heeft. Lang zal de wor steling met het overmachtige Spanje nog du ren. doch eindelijk wordt onder de zopen van Oranje de zege behaald. Dat de burgemeesters van de gemeenten, „e in 1572 hun afgevaardigden naar Dor drecht zonden, besloten, de 19e Juli 1953 niet onopgemerkt te laten voorbij gaan, was een goede gedachte. Het is die gedachte, die mij aanleiding geeft tot het schrijven van dit artikel. Oudewater. A. W. DEN BOER. Maximum vijf regels 50 ets. Met brieven onder nummer 60 cents. Kleintjes worden uitsluitend geplaatst bij vooruitbetaling zult U telkens de meubelen bez ons hebt laten als U ■t. die U bij opknappen als nieuw Dank zij vakmanschap en gebruik van prima materiaal MEUBELREPARATIE- EN 8TOFFEERTNRÏCHTINC. L.M.VAN EGMOND Peperstraat 16. Telefoon 4051. Gouda. Het adres ook voor vakkun dige reparatie aan auto- stoffering. Welbespraakte Dames leeftijd boven 25 Jaar voor de verkooo aan particulie ren van onze speciale Massage-Corsetten naar maat Hoge prov vrij reizen en soc. verz Zij. die nwi het vak onbekend zijn worden door onze Firma volledig ingewerkt. Te koop: studieboeken, le kl H B S. Groeneweg 31. Te koop wegens aanschaffing van zwaardere. Matchless 350 k k 1945, pracht lak, veel chr en Sumbëam 1936 Kruimtnga. Da Costakade 16, Gouda. Eerste Goudse Kunststoppage fcerstelt alle schade aan uw Kleding en uw tapijten IJssei- lan 84. Gouda. Laat Uw schoenen verven bij de Goudse Schoenmakerij. Vla mingstraat 13. Tel 4951 U krijgt ze als nieuw terug. Vac. van 27 Juli—1 Aug Kunstgebit stuk Btnnen 2 U. gereed. Spoedgeval half uur D Baks. Ketelstraat 39, Tele- foop 4778 Werkzoekenden 1 De NeRerl. Betrekkinggids is dagelijks verkrijgbaar bij Boekhandel J. de Ven, Wijdstraat 4. Gouda. Te koop wegens vertrek, enig kinderspeelgoed en 1 i.g.st.z. Philips radio. W. Venteweg H. 160. VOOR KUNSTGEBITTEN REPARATIES Binnen één dag gereed. „De Ulver", Kleiweg 14. Wasmachine. Fonkelnieuwe ge- emaill. elec. Snelwasmachine ongebr met volle schrift gar compl. m- gr wringer Cap 4'k g weg. omstandtgh v 12TB.-. Br. no. 8MB, Bur. Blad MtgJÈKantalons naar maat. mvTlessins f 38 50 Kleern kerij G Leeflang. Ussellaan Gouda. Telefoon 4015. Net pension gevraagd voor R.K. meisje, 16 Jaar, voor de week van 10 t.m 15 Aug In gezin met grote kinderen. Br no. 1465. Bur. v d. Blad. Te koop: l schr. Eng. cursus, zeer geschikt voor emigranten, t.e a.b. 1 Damesfiets. Weth. Venteweg H 184. Te koop: mooie Eng. kinder stoel, apart model met veel nikkel en een box met vloer tje, samen x 25.—. 2e Potgieter straat 29 Knecht gevraagd tevens tnpak- Te huur aangeboden woning met verplichte overname van complete meubilering, op nette stand. Br onder no 1467, Bur van dit Blad. Te koop: herencostuum, mzat 52 en een verzwaarde flets, ge schikt voor hulpmotor, IJssel- laan 185 Jonge hennen en Jonge kalkoe nen te koop. Slingerland, Laza ruskade 15 2-oei... prijsopg. onder no. Blad Permanent aar André Spruyt, weg H. 108. I Gamantl Reukl Insectenpapier Rubberlaarzen en crèpezolen- het hygiënische en radicale reparaties Goudse Schoen- j verdclglngsmiddel vooi vliegen, Vlaming- muggen, mieren, etc. VerkrljfB IW. Venteweg «2, Tel. 4892.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 4