MboekenkeupM k Dat doet (jle Luchtmacht Gouda had weer een grandioos spuitfestijn Bennie Westrik is opgegroeid tot een flinke jongen Willem van Staveren al een man van een-en-twintig DE DOLLE MUSKETIERS DULLES: „Waakzaam blijven Burgerlijke Stand Uit vroeger tijden 35.000ste Gouwenaar Over zijn nan^n is wat te doen geweest Muziek op Tiendeweg Zeekadetten weer naar zomerkamp Openluchtzwembad op-de Markt 30,000ste Gouwenaar Thans in militaire dienst te Ede Goudse zeiljeugd won driekamp tegen Amsterdam en Groningen Gouda-week T. GOEDEWAAGEN REISSEIZOEN1953 AT Cl AAR. ANNEER. i 5 DE FRANSE LANDBOUW SCHIET ERNSTIG TEKORT Onbenutte kansen De haring wordt misschien duurder Vogels van Avifauna naar de Azuren kust Wat komt er na de complimentjes? Hereniging Korea blijft doel Reorganisatie in S.E.D. Onrust op Cuba Voldoening te Londen Muzikaal Paasdrama uit de 12de eeuw indrukwekkend uitgevoerd FEEST VAN TIT1ANEN EN TINTORETTO'S De tentoonstelling op Soesterberg geopend POSTZEGELNIEUWS De Koningin eerde Diever met een bezoek Schakels tussen TUIN en TAFEL Dit jaar minder emigranten dan in 1952 De dichter A. Roland Holst aangereden Den Haag krijgt volgend Schrijversbal Economische gevolgen van de wapenstilstand Reisdeviezenboekje nog in enkele gevallen nodig Dageraad der Vrijheid Nachtwerk Moeilijke kinderen [TWEEDE BLAH - PAGINA 2 "TRis dus toch een wapenatilstandi XJ Na twee jaar onderhandelingen, die tot de zonderlingste der geschiedenis kunnen worden gerekend, is in een vreemd gebouw tje voorlopig een streep gezet onder één der eigenaardigste oorlogen, die de wereld heeft gekend. Het gebouwtje was versierd met vredes- duifjes van hetzelfde ras, dat men op de propaganda-plakkaten in Oost-Duitslknd ontmoet. Dat stemt voorzichtig Doch de twee oorlogvoerende partijen «tappen na twee jaar onderhandelen einde lijk, en nog vrij plotseling, uit de remlse- «telling waarin ze feitelijk verkeerden. Zie hier het enige houvast, dat de berichten tot dusver bieden. De Westerse mens, die Vim dit verre con flict zich slechts een zeer vaag beeld heeft kunnen vormen, voelt zich bestormd door allerlei vragen. De aanval op een zeer kunstmatige grens, die een voormalig kei zerrijk in tweeën deelde, een gebied, dat ook tientallen jarenionder Japans bewind had gestaan, is afgewezen. Langs deze weg kon den de communisten niet het gehele schier eiland in hun macht krijgen. De Verenigde Naties, met Amerika in het voorste gelid, hebben gezamenlijk voor het eerst geweld met geweld gekeerd. Milüoenen slachtoffers in de burgerüijke en militaire sectoren heeft het conflict gekost. Ook ruim honderd Ne derlanders hebben in deze strijd het hoogste offer getoracht. En nu de vragen. Deden zij het terecht, gezien de zonderlinge ontwikkelingen rond om de onderhandelingen van de laatste tijd, waarbij de minister-president van Zuid- Korea de Westerse wereld voor raadselen «ette? In hoeverre hangt deze ondertekening toch weer samen met de dood van Stalin Waarom hebben de onderhandelingen te Pan Moen Djom, die tot Stalins dood, dus anderhalf jaar lang allengs het karakter van een groteske vertoning hadden gekregen, ditmaal tot een reeultaat geleid? Én zal dit bestand nu tot een werkelijke oplossing voeren? Op het ogenblik zijn er hoogst enkelen, die van dit alles het fijne weten. Misschien weet zelfs niemand het. Over de gevolgen van dit alles voor het leven van alle dag, waarmee wij allen te maken hebben, kan men slechts gissen. De alijtage-oorlog staat nu in elk geval «til. Inderdaad sohijnt het vuren te zijn ge staakt. Dat moet wat uitmaken, want deze oorlog eiste mlllloenen slachtoffers en er is heel wat materiaal voor nodig om dat te bereiken. De luchtmacht dec Verenigde Naties behoeft er niet meer met honderden tonnen bommen op uit te trekken. De artil lerie-duels zullen voorlopig geen materiaal en transportauto's opeisen. De verzorging van de troepen zal belangrijk worden ver eenvoudigd. Wat zal de uitwerking daarvan zijn op onze reeds ietwat gevoelige wereld markten? Ruim drie jaar geleden kiwam de Korea- hausae de wereldeconomie verstoren. De houtprijs steeg tot duizelingwekkende hoogte, de noteringen der non-ferrometalen liepen met grote sprongen omhoog, naar mate zij voor de oorlogvoering belangrijker waren en wij bestormden textielzaken en 6choenwink«fls. Voor de Nederlandse rege ring was het een lelijke streep door de reke ning der algemene economische politiek. Een jaar later, bij de eerste berichten van een wapenstilstand, veranderde wel het beeld, maar er bleef oorlog en het prijspeil bleef in wezen aan dat begrip oorlog vastkleven. Globaal genomen wilde het niet omlaag. Ruim drie jaar geleden was de tendenz dalend, zo sterk zelfs, dat voor veel zaken „Korea" de redding heeft gebracht, omdat de markt plots omhoog vloog. Kan Pan Moen Djom nu het tegengestelde effect ver oorzaken, met alle ontwrichting, die aan een plotselinge, sterke prijsval verbonden is? Is dat misschien de bedoeling van deze veran dering in de communistische tactiek? En stelt het Westen, dat toch ook niet helemaal van gisteren is, daartegenover zijn maat regelen, om te beginnen een kalmte-bar- rière, die de eerste stoten opvangt? Want men behoeft het Westen waarlijk niet enige !ust toe te schrijven zijn economisch leven totaal in het ongerede te laten brengen, doordat de machthebbys, die aan de com munistische touwtjes trekken, in Korea naar believen volgens een slim bedacht planne tje de lampjes op groen of rood draaien! Doch hoe dan ook, zonder uitwerking zal het accoord van Pan Moen Djom niet blij ven. Naast het gevoel van opluchting zal in veel zaken en op veel directiekamers en regeringsbureau's, waar beslissingen moeten worden genomen, de spanning van de alge mene ontspanning gaan heersen. De komende weken zullen In elk geval belangrijk en interessant zijn. Het Westen zal nu hebben te tonen, dat het tegen een stootje kan en dat het niet door de slijtage- en verbruikSbeperking, die een wapenstil stand te weeg brengt, dadelijk van de kook raakt. Tot nu toe heeft het sinds twee Jaar de vreemde ontwikkeling in Korea aardig opgevangen. Hoe rustiger en „gewoner" wij nu doen, des te beter zal alles waarschijnlijk lopen. KIJKER Geboren: Jannetje d. van J. van der Vel den en A. Meijer, Van der Palmstraat 81; Sarv Johanna, d. van J. W. H. Kempers en S. Ravensberg. Walvisstraat 12Maria. d. van C J. Perdijk en G. J. L. Burger. Spie ringstraat 125: Geertje, d. van J. J. de Kei eer en G. Keijmel. J. Kottensteeg 2; Yvonne, d. van S. J. den Hertog en M. Klljn, Winter, dijk 37; Jan, t. van J. Ouwerkerk en M. Roeten. Kievitstraat 33; Cornelia, d. van B. v. d. Helde en J. G. Berckenkamp, Schelte- mastraat 1; M"arl* Elisabeth, d. van J B. Wiltsrdink en M. Schraverua, Busken Huet- etrast 6a. Overleden: Teunls Johannes van den Too- year. VOO* DE A.V.Q. Ds "collecte ten bits van de Ned. Vereni ging Sociale Zorg voor min-validen A.V.O. heeft 381.88 opgebracht. De Goudsche Courant meldde i 75 Jeer geleden. Uit een advertentie: Schroefstoomboten 6tad Tiel I 8» II. Gedurende de zomerdienst vaart er Dinsdagmorgen een boot van Am sterdam lange Gouda en neemt goederen mede zonder overladen naar Gorcum, Zalt- bommel. Tiel en verder tussenliggende plaatsen. 8# Jaar geleden. Uit Zevenhuizen: Op de vergadering van ingelanden van de Eendrachtspolder Is tot dijkgraaf gekozen de heer S. Paul Cz. 88 Jaar geleden. In de achouwburgtent, welke gedurende de kermisdagen geplaatst wordt op da Nieuwe Markt, zullen onder meer optreden de familie Speenhof! en het Specialitei ten gezelschap van Faveur. GOUDSCHE COURANT DINSDAG 28 ÏÜLÏ ÏS8S I TN de nacht van Zaterdag 29 November oaUïïrïöd was op 'n nieuw "soort orde, maar A Zondag 30 November 1941 werd de vijl de fami" J dertigduiiendste Gouwenaar geboren. Het is de zoon van de heer en mevr, J. A. W-estrik-Klein, wonende Gansstraat 20 De aangifte van zijn geboorte heeft nog wat deining veroorzaakt. In 1941 zat men midden in de bezetting en de autoriteiten beschouwden het toen als hun taak om aUe uitingen van trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje de kop in te druk ken. De heer Westrik stapte op Maandag 2 December naar het stadhui* en gaf als zijn wens te kennen, dat zijn eerste zoon de namen Bernard Coert Karei zou dragen. Helemaal gerust was hij niet en hij kon toen nog niet weten, dat de jonggeborene met naam en al zijn voornamen met vette letters In de krant zou komen te staan als de vijf en dertigdulzendste Gouwenaar. Er kwamen bloemen aan te pas en de gemeente schonk vijftig gulden. Het personeel van het distri butiekantoor, waarmede de heer Westrik uit hoofde van zijn beroep Sis kaaskoper veel te maken had, bracht ook een bouquet, maar terwijl Bernard Coert Karei Jn zijn wieg In het diaconesaenhuls „De Wijk" rustig alles deed. wat een baby van een paar dagen pleegt te doen, begonnen zekere autoriteiten het voorhoofd te fronsen. De Sicherheits- dierwrt ging de redactie van dj kraht aan het verhoren, maar de toenmalige burgemeester, die Bernard Coert Karei vijftig gulden uit de gemeentekas op zijn levensweg had mee gegeven, kreeg de schuld en toen was de zaak in die regionen terechtgekomen, waar mee een Nederlander van die dagen niets meer te maken had. V, De "heer Westrik heeft uit voorzorg alle 'papieren uit zijn huis verwijderd, waaruit zou kunnen blijken, dat hij nu niet bepaald gebrand was op 'n nieuw soort orde, maar de familie in de Gansstraat is niet lastig gevallen. Benmie Westrik Is opgegroeid tot een flinke, levenslustige jongen van 12 jaar. Hij is als leerling van de Johannes Calvijnschool net overgegaan naar de zesde klas. Als hij flink zijn best doet, en hij ziet er wel naar uit, «Jat hij dat zal doen, dan mag hij naar da H.B.S. Zijn zus Annellze is dertien jaar en zit op de U.L.O.-afdeling van de Johannes Calvijnschool. De jongste spruit uit het ge zin, Marjolein, gaat naar school „als de grote vacantle over Is". Bemhard heeft met belangstelling kennis genomen van het feit, „dat ze nu al vijf duizend opgeschoten zijn". Der traditie getrouw komt er In de feest- week weer „levende muziek op de Korte en Laqaé iffiendeweg. Donderdagavond zullen dfe-ipventi* leden van de Poeldijkse harmo nie, ohdêr leiding van onze oud-stadgenoot S. P. van Leeuwen, de gasten zijn van de winkeliers, de ln de buurtvereniging ,S.Ï.O.S." zijn verenigd. Om halfacht komen de Poeldijkers op het station aan Vandaar marcheren zij via de Vredebest, Kleiweg, Hoogstraat en Markt naar de Tiendeweg, waar zU de gehele avond zullen spelen. Evenals vorige jaren zal het zomerkamp van de Nederlandse Zeekadetkorpsen ge houden worden in het Marine-opleidings kamp te HUversum/Looedrecht. Aan het kamp nemen deel de korpsen Zwolle. IJmuiden Arnhem, Amsterdam II („de, Ruyter") en Gouda, totaal ongeveer 100 man. De Jn 1951 door het Britse Sea-Cadet- Corpe Southend-on-Thames geschonken wiaselbeker, in dat Jaar gewonnen door Gouda en in 1952 door Zwolle, vormt weer de inzet voor de sportwedstrijden. Op het programma staan roeien, zeilen, hardlopen, zwemmen, voetbal, handbal en volleybal. De Goudse afdeling zal gedurende de eerete helft onder commando staan van haar commandant de heer A. T. J. Nobel en gedurende de tweede helft van de le officier G. C. van Eyk Jr, bijgestaan door booteman G. J. de Vos tot Nederveen Cap- pel. Bij het Goudse korp9 zijn met ingang van 25 Juli bevorderd tot matroos II de licht matrozen E. MagninX, J. v. Vliet en A de Wit; en tot lichtmatroos de scheepsjongen M. Dullemond. Niet alleen op d« Nieuwe Markt en om geving kunnen er onwelluidende accoorden klinken. Zo iets kan ook op de Klelwej; voorkomen. Zoals gisteravond om een uur oi acht, toen het muziekkorps „De Pionier" ei lustig blazend marcheerde. De schone har monieën werden wreed verstoord door een serie schrille klanken, verspreid door voll- muneuze luidsprekers. Die hadden hun pret tige verstrooiende klankenregen eventjes moeten staken. De drie Goudse muziekkorpsen leverden hun aandeel ln het programma van de Gouda-week. En ze bliezen dqarvoor ln alle delen van de stad. Ze trokken de mensen uit hun huizen en ze kregen een jeugdige sleep achter zich in de richting van de Markt, de plaats, waar de korpsen het eindpunt van hun wandeling vonden. De plaats ook, waar ze nog wat muzikale verstrooiing brachten in de tijd, die aan het spuittoalfestUn voor afging. Per Aspera ad Astra was er als eerste ge arriveerd, na een mars, die de musici bijna door het gehele stadsdeel Kort Haarlem voerde. De Pionier zocht het aan de andere stadazUde, in de Korte Akkeren en St Cae- cilia had op de Karnemelksloot een aan loopje genomen voor een rondgang door de binnenstad. St Caecilia arriveerde nog net op tijd voor het stadhuis om de eerste stralen water met muziek de lucht te doen ingaan. En toen icaterballet Zestien spuitgasten, in fris gekleurde en in de eerste seconde meteen al doorweekte shirts hebben hun best weer gedaan. En ieder, die het waterballet op de Markt hseft gezien dat waren er velen heeft een nat en koud aandenken mee naar huls ge kregen. Want dat hoort zo bij spuitbal. De supporter behoeft er immers niets voor te betalen. De Goudse spuitbalvereniging heeft geen hoge terrelnkosten. Die heeft alleen de gemeente om de Markt „droog te malen" na de wedstrijd en hier en daar een put op te hogen van verzakte stenen. En er zijn ook (een kosten voor een trainer. Spuifcbal kan e zo maar. Zo Iets wordt je aangeboren. De spelregels zijn immers ook niet zo zwaar. Je spuit maar en als er dan maar een massa water in de eerste plaats tegen de bal, maar als dat niet lukt tegen je tegenstander, en lis dat óók niet lukt het publiek, nou. tien tegen een, dat ge een plaats krijgt in een van de brandweerteams. Acht man aan elke kant. Opgesteld aan de monden van vier spuiten. Een scheidsrechter die zich geduldig laat doorspuiten en op een fluitje blaast ten teken, dat de motorbrand- epuiten water kunnen geven. Er is ook nog rust bij zo'n wedstrijd. Dan wordt er even gestopt om de slangen uit de knoop te halen en even de volgespoten laarzen leeg te gieten. En dan begint het lieve leven van voren af aan. De wind speelde gisteravond ook nog een spuitje mee. Zo hard stond bij dwars over de Merkt, dat het in de lucht gespoten water opging in een nevel, die bij de veratverwijderde toeschouwer voor een plensbuitje zorgde. Tweemaal een kwartier is er gespeeld. De scheidsrechter heeft strengd de hand aan de spelregels gehouden en buitenspelspuiten en vrije spuiten bij de vleet uitgedeeld. Om van de hoekspulten maar te zwijgen De toe schouwers hebben doelpunten gezien ook, want daarom gaat het toch. Maar niemand weet, hoe nu eigenlijk de stand Is gewor den; 4—2 wordt er gezegd, maar was het voor groen of voor geel? In elk geval heeft de brandweer gewonnen En toen de scheidsrechter het einde had aangekondigd en de spuitgasten hsast-je- repje-naar het kleedlokaal gingen, ging de Goudse jeugd pootje baden op de Markt. Er zijn plsnnen in de maak, om in Gouda te komen tot een Jeugdspuitbalclub. Er zou worden getraind thuis bij moeder in de gang, elke week bij een ander lid. Aanschafflngs- kosten voor materiaal zijn er niet, want .de jongens nemen gewoon de tuinslang en een ping-pong-balletje. Er wordt echter gezocht naar een moeder, die als eerste haar gang beschikbaar wil stellen. En daarvan hangt de oprichting af. (Advertentie) pOUDA TELDE op 1 April 1932 dertig- *jr duizend inwoners. Toen werd geboren Willem, zoon van de heer en mevrouw Van Staveren de Jager. De familie woonde toen Meidoornstraat 4 en woont thans Da Costa- kade 39. Natuurlijk ontbrak het ook toen niet aan belangstelling. Wil lem werd geboren op Vrijdag en reeda de dag daarop kreeg hij hoog bezoek. Aan gezien hij zich zeer ongeïnteresseerd toonde namen vader en moeder de hon neurs waar en moch ten het college van Burgemeester en Wethouders welkom heten. Het gezel- schap bestond uit Willem van Staveren burgemeester E. G. Gaarlendt. de ge meentesecretaris de heer G. J. J. Pot en de wethouders de heren J. A. Donker, C. H. Koemane en P. D. Muylwljk. Natuurlijk kwamen ze niet met lege handen op kraam visite: een gift van vijftig gulden en een taart versierd met het stadswapen en het getal 30.000. Het was in die Aprildagen van 1932 ge makkelijker om Willem van Staveren te pakken te krijgen dan thans. Een jongen van eeq en twintig heeft meer plichten dan een baby van enkele dagen. De voornaam ste plicht, die hij tegenwoordig heeft te vervullen, heeft hem in militaire dienst naar Ede geroepen. Ala dé militaire dienst er op zit, zal hij wel weer als straatmaker ln dienat komen bij zijn vader, die lid is van de firma Van Staveren en Versluljs, aan nemers van bestratingen. De speurtocht met het doel oog in oog te staan met de dertigduizendste Gouwenaar en die ten slotte niet het gehoopte resultaat opleverde, heeft wel tot de conclusie ge leid, dat er zo hier en daar een Gouwe naar met vacantle is. Vader en moeder Van Staveren zitten ergens ln het Zuiden van het land, een ander lid van de familie had ook de gordijnen gesloten, familie van aan getrouwde familie gaf geen gehoor, de bel was trouwens afgezet en nog andere familie van aangetrouwde familie maar nu van een andere kant, daar hebben we maar niet eens gebeld, want er stand geen enkel bloempotje meer voor 't raam. Gelukkig vonden we eindelijk nog één lid van de familie thuis, eigenlijk: pès thuis en daaraan hebt u bovenstaande gegevens te danken over Willem van Staveren, die op 1 April 1932 de dertigduizend volmaakte. Ondanks alle vermoeienissen kwamen de Goudse meisjes en Jongens opgewerkt terug uit Paterswolde, waar zij voor het eerst ge wonnen hadden in de Jeugdzeilwedstrijden tussen Groningen, Amsterdam en Gouda. Tot nu toe was de beker altijd in Groningen gebleven, maar dank zij het goede varen van het gehele team verkregen de Gouwe naars een behoorlijke punten voorsprong. Zaterdagavond, na twee gezeilde wedstrij den, hadden zij reeds 98.1 punt tegen Gro ningen 28 en Amsterdam 27.1 punt. De elnd- GESLAAGD. Aan de Technische School te Woerden heeft onze stadgenoot Max Pieters het eind diploma timmeren behaald. Voor het diploma boekhouden van de Ned. Associatie voor practijkexamens zijn lieslaagd de heren J. Ales, J. Romeijn, G. feerman en J. H. B. Verboom. Advertentie Waterpolo. POLO-COMPETITIE. In do glstoravond voor d* compotitio van KNZB 8 hebben de KNZB gespeeld# wedstrijd RZC 2—GZC de ÖZC-ers mat 8—3 gewonnen. uitslag was nog beter. Gouda had toen 108.3, Groningen 73 en Amsterdam 83.3 pnt. Na de Kaagweek zette Marjo van Tienhoven haar weekeinde voort, door ook nu de beste individuele prestatie te leveren en 22 punten bijeen te krijgen. Willy van der Maas be haalde 21 punten. De Jongens Hens van Wijnen, Piet en Jan Tepe)., zorgden voor drie overwinningen, wet een behoorlijk aan tal extra punten opleverde. De laatste wed strijd had Piet Tepe met het pechduveltje te kampen, want een gebroken fokkoval leverde he»TTOdeel op. Nu gaat/iet er om, of de Goudse meisjes en jongen ln staat zullen zijn de beker ln Gouda te nouden bij de volgende ontmoeting die ia vastgesteld op 29 en 30 Augustus te Reeuwljk. DINSDAG 7.18 Uur Krugerlssn en Burg. Mar- tenasingeli Slageraf ietsrace Gouda— Den Haag. I Uur Veemarkthallen: Boksdsmon- stratie Gouda—Rotterdam. 8 Uur De Kroon: Start motor-drie- daagse motorclub „Gouda". WOENSDAG 8 Uur Do Beursklok: Pijprokers-wed strijd om het kampioenschap van do Gouda-week. 8 Uur De Kroon: Start twoodo rondo motor-driadaa&e motorclub „Gouda". PLAATSELIJK NIEUWS Bergambacht Burgerlijke stand. Geboren: Gljsberta Adrians d. v. G. A. van Driel en M. N. Ro meijn. Getrouwd: Jeen Martin Deelen 27 J. en Cornelia Elizabeth Kok 28 j Predikbeurt. Uitgetr. Ned. Herv. Kerk Woensdag 7 uur da Zijderveld te Grand Rapids (Amerika). Gouderak Duivenvlucht. Om ln de til terug te ke ren moesten de duiven van de postduiven vereniging De Wltpen Zaterdagmiddag 128 km vliegen uit Roermond, waar ze om 12.45 uur gelost werden. Aankomst eerste duif 19.40, laatste 2.32.57. Uitslag: St den Hartog t 5 10; Joh. Loendersloot 2 9 12 13 14; J. W. Baas 3 4 19; H. Boers 6; W. Terlouw Zn. 7 8 17; C. Feijter 11; C. de Pater IB; P. Boers 18 20; P. de Bruijn 19. Waddinxveen Burgerlijke Stand. Geboren: Rachel Adria- la, d. van W. J. Hardendood en W. D. van der Laan, Meidoornstraat 18; Abraham Cor nells, z. van P. Noorlander en J. Bulk, Burg. Trooststraat 70; EUzabetth Maria, d. van J. Captein en J. G. van Vliet, Tweede Bloks- weg 6. Ondertrouwd: A. van der Kraats en W. C. M. de Booij; A. Banner en D. Pors. Gehuwd: D. van der Starre en C. van Driel; C. Th. de Jong en A. M. Boekhorst; J. W. van Muljen en W. Kooljman; C. P. M van der Zwaan en H. G. van Os. Overleden: Pietje Pauk, 92 J., wed. van C. Bontenbal. Gevonden voorwerpen: |as, dekzeiltje. windjack, regen- DEV1EZENBASK GOUDA Boskoop - Oudewater - Schoonhoven Woerden Zoetermecr DevlesenboekJes «|Jn vervallen. Afgifte van vreemd geld en reUcheques tot een maximum van f 1000.— per reis en per persoon, zonder enige formali teit. Voor auto'i f400.— extra. Reisbagage en ongevsllen-ver- sekerlng, bewaring van koffers. (Advertentie) is Juli 7.30—8.30 uur Het Blauwe Kruis: Spreekuur Pro Juventute. 28 Juli 7.43 uur Rozendaal hoek Tiendeweg: Straatpredlking Goudse Stadsevangelisatie- 28 Juli 8 uur Achter de Kerk 6? Spreekbeurt j. Maasbach voor Bethlehemkerk (Pinksterge meente). 28 Juli 7.45 uur Geuxenstraat hoek Tiende wegStraatpredlking Goudse Stadsevangell- atle. 29 Juli 8 uur Reünie: spreekbeurt ds J. Bör- ger voor Logos-verband. 38 Juli 7.30 uur Nederd. Geref. Gemeente: Spreekbeurt ds Joh. van Weizen. 30 Juli 7.30 uur Nieuwe Vaart: Waterpolo- wedstrljden, o.a. G.Z.C.—H.V.G.B. 30 Juli 8 uur Nieuwe Schouwburg: Variété show met o.s. Chico's Cowboy-ensemble en Helma en Selme 31 Juli 7.48 uur Groenendaal hoek Naalers- straat: Straatpredlking Goudse Stadsevange- satle. l Aug. 7.13 uur Houtmjwsfracbt boek Tien deweg: Straatpredlking Gouds Stadsavngeli- satle. Bioscopen Tballat De eehrlk van de 2e compagnie, a.l. Aanvang 8.18 uur. Om I uur: De roos van Bsg- dad. a. 1. Schouwburg: Het eiland van begeerte, 14 J. Aanvang 8.15 uur. Om 8 uur: Bongo de beer, alle leeftijden. Apothekersdienat Steeds geopend (des nachts alleen voor re cepten): Apotheek alleen X. Grendel, Lange Tiende weg 9. Dokterstelefoon 4080. WAT ZULLEN WOENSDAG 29 JUU Gehakt WE ETEN Tuinbonen Aardappelen Vruchtengruwel Bodegraven Mej. Heuvel ink nam afscheid van Chr. Huishoudschool De jaarlijkse bijeenkomst ter gelegenheid van de uitreiking van de diploma's op de Chr. Induitrie- en Huishoudschool „Reho- both" droeg een bijeonder karakter, ln ver band met het afscheid van de directrice, mej. C. H. C. Heuvelink. die is benoemd tot lerares aan het Chr. Lyceum te Zutphen. De presidente van het schoolbestuur, mevr. M. v. Ede-Turkenburg sprak naar aanlei ding van 1 Petrus 4 7—12 over „dienen". Nadat gezamenlijk was gezongen, sprak de directrice tot het gezelschap waarmee zij zo prettig heeft samengewerkt. Zij gaf al len de woorden mee van Rom. 8 14: „Want allen, die door de Geest van God worden geleid, zijn kinderen Gods". Voor het laatst reikte mej. Heuvelink de diploma's uit. De volgende leerlingen ont vingen het: Costumière-coupeuse: Jannle Burggraaf. Thea de Vlieg, Alie Edelman, Janny Ver doold en Nel Domburg. Huisnaaister: Nelie Batelaan, Pugk burg, Lenie Hoogerbrugge, Lies de Knik ker. Manna Poldrugo. Gezinanaaister. Bertha Blok, Gerrie Briemen, Gré Groenendijk, Jo Hoogen- boom. Wil Kruik. Annie v. d. Laan. Stien d. Wel, Tlny 'vUd Rodenburg, Co Slingerland, Reiol v. Til! Sientje Verduljn, Co v Wolf, Bep v. Leeuwen. Assistente ln de hulshouding: Nelleke Versloot. Tweejarige primaire opleiding: Annie Aartsen. Loes Bakker, Lenie Bogaard, Nel lie Broere, Bertha Hulshof. Annie en Cor- rle Kooistra, Teunl v. d. Poorte, Rlna Pak, Corrie Snaterse. Dit Spierenburg, Nleske Spijker. Franclen Verheul. Dit Vermeulen, Greet v. d. Vis. Ans de Vos, Adrle Vroege. Lena de Wit, Adrie Burggraaf. Marrejan Bos, Lies van Dam, Nel de Groot. Ria Hoofdakker, Alle de Jong, Corrie de Koning, Maaike de Leeuw. Nel Muylwljk. Jannie Muijt, Qeeske Sloof, Geertje v. d. Stoel, Hennie Stouthart, Teuni Verdoold. Anneke de Vos, Nel v. Vulpen, Nita Beunder, Marijke Blanken, Bep Blom. Tlna Blom, Lyda Domburg, Corrie v. Geen, Geertje v. Greunlngen, Hennie Kortland, Anftle Kos ter, Tlits Louwen, Nanske v. Rijn, Janna Schilt, Dolly Verduljn en Corrie Vergunst. Niet alleen de directrice, maar ook de leraressen de dames Jansen en Bosma zul len na de vacantie niet op school terugkeren. Als afgevaardigde van de leerlingen sprak Alie Edelman de scheidende leraressen hartelijk toe., terwijl de adjunct- directrice, mej., Heida namens het perso neel afscheid nam. Nel Muylwljk bood de leraressen het geschenk van de leerlingen en het personeel, een herinneringsalbum, aan. Puzzlerit voor bromfietsers en wielrijders De eerste tocht van een driekamp vöor bromfietsers en wielrijders, ge organiseerd door de bromfietsersclub „WlBA", ls gehouden. Het parcours voor de bromfietsers, groot 44 km., dat in twee uren moest worden afgelegd, voerde door Bos koop, Hazerswoude, Alphen a. d. Rijn en Zwammerdam De winnaar, de heer H. Flendrie, die de rit uitreed met 9 strafpun- ten, kwam in het bezit van de wisselbeker. De tweede prijs werd toegekend aan de heer A. Binnendijk met 14 strafpunten en de derde prijs aan de heer P. Mijderwijk met 15 strafpunten. De rit voor de wielrijders was 29 km. en voerde over Boskoop en Alphen a. d. Rijn. De uitslag luidt: le prijs de heren E. en C. v. Beek, elk met 10 strafpunten. Eervolle vedmeldingen kregen de heren C. v*Veld huizen met 15 en O. v. d. Weide met 18 strafpunten. De tweede rit, dat een z.g. gelukarit zal worden, wordt in de maand September ge houden. De derde rit in November zal een z.g. „snertrlt" worden. Geslaagd. De heer J. Oppe, onderwijzer aan de Da Costasqhool, slaagde voor het examen hoofdakte. Geslaagd. Aan de Chr. Technische School te Alphen a. d. Rijn hebben het einddiploma behaald C. Spierenburg voor machine-bank- werken en T. Boerefijn voor timmeren. Burgerlijke stand. Geboren: Amoldus Leo- nardus Hendrikua z. v. Th. H. v. d. Post «n A. van Dijk; Leopold Augustinus Hubertua Maria z. v. M. M. de Rijk en M. G. Curfa. Overleden: Dirk Verboom 89 j., echtgenoot van W. Kortlever. KAASMARKT BODEGRAVEN. 28 Juli. Aangevoerd 222 partijen, ls Kwa liteit 2.10—2.17, 2e kwal. 2.02—2.09, axtra tot 2.40 per kg. Handel matig. SUSKE «n WISKE in (71) '?Mr dttdkhsboiftkt nitlt!?...Mur wi! it hü nu vin p/in met ést brandhout Lent tik verip/inte- Jeroentie briif... 1 mooitspelen.hMhtX rloelhet-ledikinhe gun moederke tpelen... Jer roenhe pip»... Jchibol kind mt mimi.„ sloor die verge- rten wordt.:. mooit/iipietdoen. .pip. pie gul melk ie hilen... r niet in bedit doen, hoor...\ beroerde DINSDAG 28 JULI 1953 EERSTE BLAD PAGINA 3 (Van onze correspondent te Parijs) Elke Julimaand moet de Franse regering, kort voor de oogst, de pr(Jien van de gra nen bepalen en steevast vormt die vast stelling de Inset van een felle strijd met rir boeren. Het probleem is niet zo een voudig. Frankrijk bezit nog alt||d een hpvolklns, die voor de helft, direct of in direct van de landbouw leeft. Die boeren iljn bijzonder goed georganiseerd in krach- tlze syndicaten, die op hun beurt ook de afgevaardigden in de Kamer, en zodoende Indirect de regering, onder zware druk weten te zetten. Natuurlijk iz het ln het onmiddellijke be lang van de boeren, dat die graanprijzen io hoog mogelijk worden opgevoerd. Maar omdat de stedelingen en ook de regering niet ten onrechte van oordeel zijn, dat het „platteland" in de vorm van belasting- laciliteiten niet meer dan 12 der Franse boeren betaalt belasting al vol doende faciliteiten geniet, voelt Parijs er leder jaar het meeste voor die graanprijzen maar ongewijzigd te laten. Temeer waar die prijzen, h fis 40 de honderd kilo, tóch al de hoogste van de wereld zijn. Ook voor Frankrijk is het motto nu wel 20 ongeveer geworden: exporteren of ster ven. Het land met zijn rijke bodem en over het algemeen gunstige klimaat zou de graanschuur van West-Europa kunnen zijn. Tengevolge van achterlijke productiemetho den en indilect door hoge prijzen is de toestand eclter zó geworden, dat ieder jaar tonnen graan uit Canada en Amerika moeten worden ingevoerd. Frankrijk Im porteert, om diezelfde redenen, jaarlijks voor ruim een milliard gulden aan voe dingsmiddelen die het, bij een doelmatiger organisatie, gemakkelijk zélf had kunnen voortbrengen. Landbouwdeskundigen hebben zojuist nog eens uitgerekend, dat een hectare bouw land in Frankrijk 17 k 19<H> kilo graan op levert en in Nederland 2700 kilo. Dat ls vooral wel een gevolg van de antieke landbouwmethoden en een gebrek aan voorlichting onder de boeren. Ook wat die voorlichting betreft, kunnen de Franiln, we mogen dat zonder nationale eigendunk wel opmerken, nog wel een lesje bij ons komen nemen. Terwijl op iedere 240 Nederlandse boeren één landbouwexpert ter beschikking staat, moet zo'n specialist in Frankrijk niet minder dan 8000 landbou wers bedienen. Het resultaat Is, dat in Frankrijk nog vorlge-eeuwse bemestings methoden worden gevolgd als men al wat aan bemesting doetZo wordt maai een klein deel van het mogelijke profijt uit het land getrokken. Een andere voorname oofzaak is dan nog de verregaande ver kaveling, vooral in de vruchtbaarste ge bieden, waardoor vaak ook het gebruik van tractoren onmogelijk wordt gemaakt. Al deze omstandigheden en factoren heb ben dus tot dc paradoxale situatie geleid, dat een land, hetwelk door de natuur het meest begunstigd wordt, niettemin, ook op dit gebied, het duurste produceert. Dit probleem is des te ernstiger, omdat daardoor niet alleen het lot van Frankrijk maar ook dat van Europa op het spel wordt gezet. Het is immers een levensbelang voor Europa, dat het zichzelf zoveel mogelijk uit eigen middelen voeden kan. Op het gebied van de graanvoorziening zou dat zonder de minste twijfel mogelijk zijn. Maar dan zou eerste de Franse landbouw ingrijpend moe ten worden hervormd en gemoderniseerd. Men weet. dat Frankrijk indertijd het Initiatief heeft genomen tot de Europese (groene) Iandbouwpool, welke door een vol gende regering weer geruchtloos is begra ven. De motieven van die begrafenis vindt men dus in de achterlijkheid van de Franse landbouw. Maar nog geen enkele regering heeft de moed en de kracht vermogen op te brengen om dit probleem te lijf te gaan. In de kringen van de groothandel in ha ring wordt gevreesd, dat het contract voor levering van 150 000 vaten haring aan Rus land een prijsstijging van de haring in Nederland ten gevolge zal hebben. Dit zou dan weer een terugslag kunnen hebben op de exportprijzen. Eei?Arubaanse radio-omroep De Arubaanse Courant bericht, dat of- licleus de concessie voor een nieuwe in Oranjestad op te richten Arubaanse radio- omroep zou zijn verkregen. Het benodigde garantiekapitaal van 100.000 zou reeds bijeen zijn gebracht. Van officiële zijde zijn hierover nog geen mededelingen ver strekt. De directeur van het vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn. de heer G. van den Brink, is naar de Franse Rivièra vertrok ken om met de gemeenten Gagnes-sur-Mer en Nice te onderhandelen over de moge lijkheid, de levende have van Avifauna naar die plaatsen over te brengen. Bespre kingen hieróver waren reeds langer aan de «ang. Inmiddels is de veiling van Avifauna vast gesteld op 21. 22 en 23 September. Het is de bedoeling dat het vogelpark nog tot en met 13 September geopend blijft en dat tot die datum de levende have niet wordt inge krompen. De Britse minixter van buitenlandse zaken, Anthony Eden. is Zondag uit de Verenigde Staten te Londen teruggekeerd. ADVERTENTIE Modern middel voor de moderne tijd De huisvrouw mag trots zijn op de com plimentjes, die zij voor haar maaltijd krijgt, maar daarna staat zij toch maar weer voor de afwas. Dit probleem hield de Castella- fabrieken bezig en ln haar laboratorium werd het middel gevonden, dat in onze moderne tijd thuishoort. Castella Vaatwas: een enkele eetlepel geeft een overdaad van actief schuim, dat vet en vuil in zich op neemt, aanslag doet verdwijnen. Het schuim is blijvend werkzaam: zo groot kan de stapel borden, vorken en lepels niet zijn, of ook het laatste bord komt flonkerend, volkomen gereinigd uit het parelend Castella-schuim te voorschijn. Het is werkelijk een wonder om te zien En een tweede wonder ir Castelia s beschermende werking op de han den. Fluweelzachte handen, in plaats van die gevreesde ruwe „afwashanden" 1 Een pak Castella, waarmee men een hele week doet. kost slechts 25 ct. Het nemen van een proef kan men dan ook iedere hulsvrouw van harte aanraden De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heelt de waarschuwing doen horen dat de Koreaanse wapenstilstand „in geen geval gel|jk is te stellen met een verzekerde vrede". De minister, die een vefklarlng uitsprak naar aanleiding van het ondertekenen van het bestand, zei, dat alle vr|Je landen zich vr|Jer konden voelen, om dat de communistische aanvallers in Korea een „verschrikkelijke afstraffing" was toe gediend. HU verklaarde, dat het Noordkoreaanse leger „vrUwel uitgeroeid" was, en dat de Chinese en Koreaanse communistische legers ongeveer twee millioen slachtoffers tel den. Voorts zUn van de tien millioen Inwoners van Noord-Rorea drie op de tien per sonen omgekomen door de oorlog en door de „onmenselijke veronachtzaming van hun leiders, aldus minister Dulles. Dulles verklaarde de wapenstilstand toe te juichen. Hij hoopte, dat de communis tische leiders hun goede wil zullen blijven tonen. Maai totdat zij dit hebben gedaan zal de waakzaamheid niet verslappen en „wij zullen onze kracht in Korea niet ver zwakken. voordat de ontwikkelingen aan- Fanny Blankere—Koen. Gre de Jongh, Sonja Swart—Van der Stam en Dicky van DÜk, tezamen vormende de ploeg van Sagitta, hebben Zondagmiddag tydens athletiek- wedstryden op de sintelbaan te Amsterdam het Nederlands record op de 4 x 200 meter estafette verbeterd. Zij noteerden 1 min. 41.2 sec., waarin zij aanzienlijk onder het oude. reeds op naam van Sagitta staande, record van 1 min. 46,6 sec. bleven. Zoals bekend maakten de Sagitta-athletes Gre de Jongh, Diny van Dijk, Sonja Swart—Van der Stam en Wil Grezel op 15 Juli j.l. in de hoofdstad een tjjd van 1 min. 45.8 sec., welke echter nog niet als record is erkend. Els Witkamp (GAC) evenaarde op de 80 meter meisjes met 10 sec. het Nederlands record van Ans Noordrauen (Minerva). De Oostduitse Socialistische Eenheidspar tij heeft Maandag meegedeeld, dat de voor malige Oostduitse minister voor de staats veiligheid. Wilhelm Zaisser, „een vijand van het volk is". De S.E.D. heeft verder Ul- bricht bevestigd als de sterke man van de partij. In een communiqué van het centrale comité van de partij is bekendgemaakt, dat het secretariaat van het centrale comité is ontbonden en vervangen door vijf secreta rissen. UlbriCht werd eenstemmig tot eerste secretaris gekozen, aldus de bekendmaking. Ook werd Ulbricht weer gekozen als lid van het politieke bureau van de partij. De onlangs ontslagen minister van justitie Fechner wordt in de bekendmaking ge brandmerkt als „vijand van partij en staat". Hij werd uit de partij gezet. Volgens het communiqué hadden Zaisser en Herrnstadt. hoofdredacteur van het communistische blad Neues Deutschland een tegen de partij gerichte défaitistische groep ge vormd. die de partij schade deed. Zij wer den uit het politieke bureau gezet. Het Cubaanse kabinet heeft vandaag de grondwettelijke rechten voor een tijd van negentig dagen opgeschort na een aanval van burgers op het legergarnizoen In San tiago de Cuba De garnizoenscommandant maakte bekend, dat de aanval door 200 bur gers werd ondernomen en met een verlies Van 48 mensenlevens werd bedwongen Het aantal gewonden onder burgers en soldaten bedroeg 29 Twee Cubaanse consulaire autoriteiten deelden Maandag te Miami mede. dat ook te Bayamo, 240 kilometer van Santiago, burgers een aanval op een kazerne gedaan. tonen, '"at dit verantwoord ls". zo zei de minister. Volgens Dulles zal onmiddellijk na het bestand worden begonnen met de herstel werkzaamheden in Zuid-Korea en zelfs in geheel Korea ..indien de hereniging kan worden t stand gebracht". Hij wees er op, dat niets de overtuiging heeft kunnen ver anderen. dat het schiereiland dient te wor den herenigd, en dat dit eerder langs poli tieke weg. dan door geweld dient te ge schieden. Op de politieke conferentie zal worden getracht een einde te maken aan de onnatuurlijke scheiding. Het is de eerste maal in de geschiedenis, dat een internationale organisatie is opge treden tegen geweld, aldus de minister. En de aanvaller, die aanvankelijk aan de win nende hand was. beheerst thans minder gebied dan toen de aanval begon. (Van onze correspondent te Londen). In Londen ls de voldoening algemeen, dat de V.N. hun beperkte doel, n.l. het terug drijven van de aanvallers, hebben bereikt en dat de verleiding weerstaan is. de oor log tot een wereldconflict uit te breiden. Men neemt in Londen niet klakkeloos aan. dat de Chinezen thans een grote strijd macht naar Indo-China zullen overbrengen, omdat een dergelijke tactiek hen veel meer voordeel zou hebben opgeleverd als zij dit eerder gedaan hadden. Volgens de T i m e 8 is de voornaamste les van de strijd op Korea dat een oorlogscon- flict voor regeling vatbaar is. zolang de doeleinden van de oorlog nauwkeurig om schreven zijn en de oorspronkelijke redenen om de wapenen op te nemen niet uit het oog zijn verloren. De Koningin naar Waalwijk De Koningin zal op 21 Augustus a.s., in verband met het 650-jarig bestaan van Waalwijk, deze stad bezoeken en de inter nationale tentoonstelling Schoenen-Leder- Mode (SLEM) aldaar openen. Met een voorbezichtiging voor genodigden is Zaterdagmiddag de zomertentoonstelling „De Venetiaanac Meesters" in het Rijks museum te Amsterdam geopend. H M. de Koningin had zich hierbij doen vertegen woordigen door haar kamerheer in buiten gewone dienst, jhr F. J. E. van Lennep. Tot de talrijke binnen- en buitenlandse autori teiten, die door de hoofddirecteur van het museum, jhr D. C. Röell. en de directeur van de afdeling schilderijen, dr A. van Schendel, werden ontvangen en rondgeleid, behoorde o.a. de Italiaanse gezant in ons land, de heer C. Caruso, wiens regering be langrijke medewerking heeft verleend voor de totstandkoming van de expositte. Van Nederlandse zijde waren o.m. aan wezig de secretaris-generaal van het mi nisterie van O.K. en W., mr H. J. Reinlnk, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemeester van de hoofd stad, mr Arn. J. d'Allly, voorts leden van (Van één onzer verslaggevers) De jeugd veroverde Zaterdag de vlieg basis Soesterberg, nadat generaal Aler de grote Luchtmachttentoonstelling had ge opend. En zU heeft urenlang een Interesse getoond, die de Luchtmacht in de toekomst veel jonge vrienden en wellicht ook veel jonge vlieger» zal opleveren. Na de grote Nato-vliegdemonstratle van de vorige week was deze Zaterdag op Soesterberg een bij zonder feestelijke. Om 2 uur heeft de chef van de Lucht machtstaf, luitenant-generaal I. A. Aler, de grote tentoonstelling geopend. Hij noemde deze expositie het begin van het eind der feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de militaire luchtvaart, bracht allen die er aan hadden meegewerkt, met commodore Van Giessen en kolonel Van Rooy aan het hoofd, dank voor het gepres teerde en wees op het grote nut, dat deze tentoonstelling kan hebben. Het ls niet al leen goed, dat de burger weet wat de lucht macht presteert, ook voor het personeel, de brandweerman, de magazijnmeester en de administrateur, Is het goed te beseffen, dat hun werk onmisbaar ls, dat zij het radertje in het geheel zijn, dat niet gemist kan wor den. Aan de jubileumfeesten namen 20.000 man deel, waarvan 7000 beroepsmensen. Er kan nog 3500 man beroepspersoneel worden geplaatst. Wat aan het werk vastzit, kan de jeugd vooral op deze tentoonstelling zien. Daarna begon een Nato-vliegfeest in zak formaat. Van alle kanten kwamen zij aan zwermen: de Meteors en Vamptres en de Shooting Star, alle snelheidsmonsters. Maar ook de wat trage Harpoon was er en het Zweefvliegtuig. Al die machines stonden op een bestor ming van de jeugd te wachten. En die loppen. Als vliegen zaten zij in en aan de machines geplakt en hun leergierigheid was groot. Ondertussen gingen de demonstraties voort. Opa Lambertmont verrichtte ln een Zweeds leetoestel de mooiste loopings en de vlieger Mol „hing" met zijn machine aan de propeller. En tot slot braken twee Sabre straaljagers van de Canadese Luchtmacht de geluids barrière. Die eerste middag van de tentoon stelling is een waar feest voor de Jeugd ge weest. De tentoonstèlllng is tot 8 Augustus ge opend. K.L.M.- *n P.T.T.-VERRASSING VOOR PHlLATEyJSTCN. Met het oog op de deelneming op 8 October „.a. van een vliegende Hollander van de K.L.M. aan de Londen—Nteuw-Zeeiand iucht- race. zal deze luchtvaartmaatschappij, zoala bekend, speciale enveloppen uitgeven, die van half Augustus af verkrijgbaar zijn bij de er kende postzegelhandelaren, de reisburaux en de K.L.M -passagekantoren. De P.T.T. zal voor deze vlucht «een bijzonder toeslagvrlj zegel uitgeven, de zg. kraalenzegel, ter waarde van 25 cent Het gebruik van deze zegel ls ver plicht gesteld. De enveloppen dienen te wor den gefrankeerd met 80 cent voor de eerste vijf gram. Alle poststukken, die met deze vlucht worden verzonden, zullen van een ge- legenheldsstempel worden voorzien en na aankomst te Christchurch van een dagteke- nlngsstempelafdruk. De enveloppen worden. Indien men niet over relaties ln Nleuw-Zee- land beschikt, voorzien van een voorgedrukt adres ten name van de chief-postmaster te Christchurch. De K.L M zal ook voor terugzending san de a/zender zorgdragen. Ook voor de enkele - terugvlucht van Christchurch worden spe ciale enveloppen met blanco adreszijde door de K.L.M. uitgegeven. Deze zullen in Nieuw- Zeeland van postzegels en een gelegenheids- stempel worden voorzien. Uit verscheidene delen van de wereld zijn bij de K.L.M. reeds aanvragen binnenge komen voor vele duizenden van deze enve- het corps diplomatique uit Den Haag en van het corps consulaire te Amsterdam. Speciaal voor deze tentoonstelling waren naar ons land overgekomen de directeur der Franse musea, de heer G. Salles, de directeur van de Art Council of Great Britain, sir Kenneth Clark, en de directeur-generaal van het Paleis van Schone Kunsten te Brussel. Robert Giron. Op de tentoonstelling, die totaal 132 schil derijen omvat, bevinden zich o.m. elf Ti- tiaans en vijftien Tintoretto's. Voorts zijn er schilderijen van Jacopo en Leandro Bassano. Gentile. Giovanni en Jacopo Bellini. Bel- lotto Canaletto, Carpaccio. Giorgione. Guar- di. Alessandro en Pietro Longhi, Lotto. Mantegna. Mazzoni, Palma Vecchio, Pia- zetta. Niccolo en Zanino di Pietro. Piombo, Schiavone. Strozzi, Giambattlsta en Giovan ni Domenico, Tiepolo, Lorenzo en Paolo Veneziano en Veronese. Van Lozenzo Lotto zijn maar twee schil derijen op de expositie aanwezig, omdat in Venetië gelijktijdig de expositie wordt ge houden van nagenoeg het complete oeuvre van deze schilder. Van Antonello da Messina hangt geen werk op de expositie, omdat in zijn geboortestad Messina op het ogenblik een herdenkingstentoonstelling wordt ge houden. Als onderdeel van de expositie ..De Vene- tlaanse Meesters" is in het Rijksprenten kabinet een, reeda de vorige week geopende, tentoonstelling van Venetiaanse tekeningen, houtsneden en gravures uit Nederlands openbaar en particulier bezit ingericht, welke eveneens tot en met 11 October duurt. Koningin Juliana heeft Zaterdagavond onverwachts de laatste voorstelling van het openluchtspel „Eind goed al goed" van Shakespeare te Diever bijgewoond. Kort voor de aanvang van de voorstelling kwam de Koningin, vergezeld van haa; particuliere secretaresse, mevr. N. Smitt- Avis. het theater binnen, tot grote vreugde en verrassing van de aanwezigen. H M werd ontvangen door de heer J. C. Meyboom. bur gemeester van Dievcr. Verder waren o m aanwezig de commissaris der Koningin ln de provincie Drente, mr J. Cramer, en de oud commissaris der Koningin, R. N baron de Vos van Steenwijk en echtgenote. Met grote belangstelling sloeg de Konin gin de voorstelling van de Dieverse toneel vereniging die een merkwaardige traditie van deze spelen maakt. gade. In de pauze onderhield de vorstin zich met de wet houders van Diever en hun echtgenoten Na de voorstelling begaf de Koningin zich met een aantal personen, onder wie de medespelenden, naar het Schuitehuis, waar onder het genot van een kop bouillon en sandwiches de vorstin zich op ongedwongen wijze met de regisseur, de arts L. D Broeke- ma, en de spelers onderhield en ultlWg gal aan haar grote waardering voor het spel. Kort na middernacht vertrok de Koningin weer uit Diever. Als onderdeel van de kunstweek der zo- meracademie is Zondagmiddag In de Onze Lieve Vrouwe-basiliek te Maastricht een opvoering gegeven van een zeldzaam mid deleeuws muzikaal Paasdrama. In Neder land zijn slechts vier van zulke Paasspelen bewaard gebleven, n.l. dat van Utrecht ;e identieke lezingen, Haarlem en Maas tricht. Daarnaast is nog een muzikaal frag ment van een Delfts Paasdrama bekend. Uit deze Paasspelen moet worden afgeleid door inhoud en vorm dat dit soort r~ Van 23—30 September a.s. zal in de Jaarbeurshallen te Utrecht een grote na tionale tentoonstelling van aardappelen. groente, fruit, bloemen en aanverwante ar tikelen worden gehouden: „Schakels tussen Tuin en Tafel". Deze expositie zal een over zicht geven van alle schakels die er bestaan tussen het product, dat wordt geteeld door de kweker en het eindproduct, dat op tafel verschijn!. He! publiek zal op een prettige en smakelijke wijze kennis kunnen maken t het beste product, dat de Nederlandse kweker kan leveren. Ook voor de kweker, fabrikant, groot handelaar en detaillist zal het een interes sante tentoonstelling worden, daar aan deze •xpositie een ..beurs"-element wordt ver bonden. waardoor in een rustige sfeer per- •onlijke contacten gelegd kunnen worden. De tentoonstelling beslaat een oppervlakte van 12.000 m2. Alle Jaarbeurshallen op het Vredenburg zuJlen worden ingeschakeld Naast keurcollecties van groente en fruit, zullen vernuftige be- en ver^erklngsma- chines worden gedemonstreerd. In samen werking met de Stichting Fruit-expresse za'. een grote nationale fruitmanden-wedstrijd worden gehouden. Er komt een aparte on derafdeling. geheel gewijd aan de consump tie- en pootaardappelen. In voorlichtings stands zal getoond worden op hoe verbluf fend veel manieren van aardappelen sma kelijke gerechten bereid kunnen worden. In diverse stands komen kookdemonstraties van groente, waar men zal kunnen zien en iroeven hoe de groente op de beste wijze Waargemaakt moet wórden. In de eerste helft van dit jaar zijn in totaal 20.453 Nederlanders geëmigreerd. Hiervan vertrokken naar Argentinië 36 Australië 3589. Brazilië 299. Canada 11.734. Nieuw-Zeeland 1309. Zuid-Afrika 1774. Ver. Staten van Amerika 1399 en naar de overige landen (exclusief Europa) 313. In het eerste halfjaar van 1952 emigreer den in tolaal 28 846 Nederlanders. Voor dit jaar zijn de verwachtingen, dat ln totaal ongeveer 40.000 Nederlanders zullen emi greren. Het hoogste aantal werd tot nu toe bereikt in 1952 met een totaal van 48 Het totaalcijfer van de emigranten uit Nederland, van 1945 tot en met het eerste halfjaar van 1953, is 163.198. De dichter A. Roland Holst ls opgenoi in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar na een ongeval, dat hem Zaterdag is oker- komen. Bij het oversteken van de rijweg tussen Bergen en Egmond, Zaterdag j.l., is hij door een auto aangereden. Zijn toestand is geenszins zorgwekkend. In 1954 zal de Boekenweek officieel ge opend worden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, en w«r op Vrijdag 26 Maart. Over het programma kon de Commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek nog geen mededeling doen. Er worden dienaangaan de nog besprekingen gevoerd. ziekdrama's In de middeleeuwen in ons land zeer heeft gebloeid en dat er ontzaglUk veel verloren Pater dr Jos. Smits van Waesberghe S. J., die het handschrift van het Maastrichtse Paasdrama een aantal jaren geleden „her ontdekte" in de Haagse Kon. Bibliotheek - vandaar de oorspronkelijke aanduiding „Haags Paasdrama" heeft een nauwgezet lijk onderzoek ingesteld naar de herkomst van de tekst en de partituur. Daarbij is de Maastrichtse herkomst welis waar niet onomstotelijk komen vast staan, maar wel. dat het spel waarschijnlijk ln de 12e en 13e eeuw jaarlijks op Paas- morgen in de O. L. Vrouwe-kerk Xe Maas tricht werd opgevoerd. Bovendien wijzen muziek zowel als tekst er op, dat het Maas trichtse Paasspel is ontstaan in een plaats, welke beïnvloed werd door Romaanse en culturen, zodat het voor de hand ven, dat Maastricht inderdaad de stad is. waar het betrokken Paasspel ont stond. Het kan worden beschouwd als één der meest geslaagde onder de hotjderden Paas- drama's, welker bestaan men kent uit klei ne fragmenten of andere aanduidingen. Zondagmiddag is dit Paasspel dus na eeuwen vergetelheid onder grote belang stelling ln de O. L. Vrouwe-basiliek op nieuw opgevoerd. Een groep kwekelingen der Bisschoppe lijke Kweekschool te Roermond gaf van het spel een sobere, indrukwekkende weergave De heropvoering na eeuwen was een cul tureel belangrijke gebeurtenis in het kader van de kunstweek, welke de Jan van Eyck- academie te Maastricht organiseert. Drs M Bours, directeur van dit instituut, gaf tevoren een uiteenzetting van oorsprong, historie, inhoud en betekenis dezer middel eeuwse muziekdrama's. De Schola Cantorum der Bisschoppelijke jveekschool gaf ol v. Jos. Lennards enkele inleidende Gregoriaanse gezangen, betrek king hebbende op het lijden en de opstan ding van Christus. Volgens financiële deskundigen te Lon den is er gèen reden om te veronderstellen, dat de wapenstilstand op Korea een inzin king in de economische toestand der wereld met zich zal meebrengen. De markten heb ben zich reeds sedert enige maanden kun nen aanpassen in verband met de vooruit zichten voor deze wapenstilstand en het i* mogelijk, dat deze aanpassing de laatste da gen haar einde heeft bereikt met de prijs dalingen voor producten zoals tin. rubber en copra. De Amerikaanse uitgaven voor defensie zullen in het komende iaar waar schijnlijk even hoog zijn als ln het afge lopen jaar en het bedrijfsleven zal uit dien hoofde dus evenveel steun ondervinden. „Voor Indonesië ware het te hopen, dat uiteindelijk in Korea overeenstemming wordt bereikt, omdat de toekomstige re gering dan in de gelegenheid zal zijn een actieve handelspolitiek te volgen met de Chfnese volksrepubliek, hetgeen zal kunnen bijdragen tot een verhoogde welvaart, ln de eerste plaats van de Indonesische produ cent. Daarnaast zal dan de mogelijkheid worden geopend, dat de Chinese volks republiek zal kunnen meedingen als ver- koner van rijst naar Indonesië," aldus Ar nold Mononoetoe, de Indonesische minister van Voorlichting. M Wanneer men reisdeviezen aankoopt tot ten hoogste de tegenwaarde van 1.000 heeft men voor deze aankoop geen reis deviezenboekje of in- en uitrelsformulier meer nodig. Aldus blijkt uit etn vandaag in de Staatscourant gepubliceerde vergunning van de Nederlandse bank. Bij aankoop van reisdeviezen is men al leen verplicht mondeling op te geven hoe veel en welke reisdeviezen men nog in zijn bezit heeft, terwijl zowel bij vertrek als bij terugkomst mondeling aan de douane de to tale waarde van de reisdeviezen moet wor den opgegeven en desverlangd getoond. Bij eventuele verkoop aan een deviezenbank van de deviezen, die men mee tetug ge bracht heeft, moet uitdrukkelijk worden verklaard, dat de verkochte waarden over gehouden reisdeviezen zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een reisdeviezenboekje wel vereist is inge val van het meenemen van deviezen voor autokosten. Ook wanneer men vele buiten landse reizen maakt, doet merf.er verstan- di aan een reisdeviezenboekje te blijven, gebruiken, omdat de douane de deviezen in het paspoort aantekent en dan het pas poort dus spoedig vol zal zijn. Vrachtschip voor Finland Het motorvrachtschip Margaretha. in opdracht van de Ang/artygs A. B. Al/a te Mariehamn bij de N V. Scheepsbouwwerf Gebrs. Pot te Bolnes gebouwd, la overge dragen aan kapitein A Karlsson. Het schip, dat in hoofdzaak bestemd is voor het vervoer van hout, meet 3780 ton d w. en heeft een snelheid van ongeveer 12 mijl. Met het oog op de eventueel zeer hoge deklading, zijn de laadlieren geplaatst ap het eerste dek. boven het hoofddek. Bo ven de machinekamer, die midscheeps ls geplaatst, ls het dekhuhs voor de officieren geprojecteerd, terwijl in het achterechip de bemanningsverblljven zijn aangebracht. Verlucht met film-illustratie-materiaal is in de Unicumreeks (Uitg N.V. Servire en Heinemann. Den Haag) ala dertiende deel verschenen „Dageraad der Vrijheid" (The Plymouth Adventure) van de hand van Er- est Gébler en in een goede vertaling van L. van Tijn. Deze historische roman behandelt onder houdend en boeiend de tocht van de z.g. Pelgrimvaders. een groepje emigranten, uit gewekenen van Engeland via Holland, die onder leiding van William Brewster in het jaar 1620 te Plymouth aan boord gaan van de Mayflower, op zoek naar een ander va derland ln de Nieuwe wereld, waar ze de vrijheid hopen te vinden, welke de Oude niet schenkt. Zonder het goed te beseffen, vormen de godvruchtige lieden echter een stuk koopwaar en vertegenwoordigen ze een soort slavenhandel als inzet van enige Lon- dense firma's die elkander het eigendoms recht en de ontginning ven gebieden bü de Hudson betwisten. Dat de schurkerij niet doorgaat, vindt zijn oorzaak in de stilaan gewijzigde houding van de kapitein van het 6chip. Deze. ge roerd door de kinderlijke eenvoud en het diepe vertrouwen van zijn menselijke la ding. schaart zich aan de zijde der pioniers. De ontzaglijke beproevingen waaraan de ko lonisten. wier aantal ten gevolge van de ontberingen snel slinkt, blootstaan, sinds ze de voet bij Kaap Cod op Massachusetts heb ben gezet, in plaats van op Virginia, het eigendijke doel van de reis. worden met verve verhaald: En ze zullen niet nalaten indruk te maken op iedere lezer, wiens interesse naar ontdekkingsreizen uitgaat: dit boek geeft hem aan spanning en be schrijving het volle pond. een krant in kennis te brengen met zijn en uitvallen. Ze heten luchtig, mal. humoristisch, amusant. Thans gebundeld, komen deze. van oorsprong ééndagsvlinders. terug als „Nachtwerk" en wil men (o.a. de Uitgeverij Pegasus. A'dam) ze doen door gaan voor bij uitstek geschikte vacantie- lectuur. Voor de vacantie dus; tja dan glijdt het dubbeltje gemakkelijker door de vingers, is men niet al te critisch en vindt mogelijk „lollig" wat anders banaal en droog wordt genoemd Zo staan de zaken met dit nacht werk. een wat mager surrogaat geearmig- gelte pasquinade, als het u belieft. De lezer ontmoet bijwijlen een goeie mop. doch ook ongeschoren copy, d.w.z. met een baard van zoveel jaar en volkomen vlakke bladzijden, waarbij de verveling om de hoek kruipt, alles in de vacantie. wei te verstaan. Een ander tijdperk mag aan deze short stories niet worden besteed. Bij de Uitgeverij Kok te Kampen verschenen in haar serie van bovenvermelde naam een drietal boekjes; de Rotterdamse prycholoog L. Deen schreef over het Handschrift van het moeilijke kind. Een Interessant boekje. De schrijver zelf waarschuwt er echter herhaal delijk tegen, dat de leek aan de hand van d« gegeven voorbeelden zelf de handschriftkun dige zal gaan uithangen. De lezer knope dit vooral ln de oren. De Kode^amse Herv. pred. ds G. van Veld huizen Azn schreef over „Het moeilijke uur". Hij bedoelt daarmee het catechisatie-uurtje voor de opgroeiende Jeugd. En voor de domi nees. die dikwijls geen raad weten met de catechisatlemoellijkheden. èn voor de oudera van de catechisanten een boekje met vele practische opmerkingen van een man. die de bezwaren wel van zeer nabij kent. Het derde boekte schreef de Rotterdamse arts dr H. J Eykman over „Het zieke kind". Kr staan wel veel Roede dingen 1n dit boekje, doch het houdt maar heel weinig rekening met de woningnood die ook ln Rotterdam toch nog steeds stadsvijand No 1 is. terwijl de auteur bovendien naar ons gevoelen een wei standsgrens van de ouders veronderstelt, wel ke o.l. zelfs boven de heel gewone middelmaat ligt.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3