4* UIT DE OMGEVING s J. Alferink KOFFERS VERKERK Castella-Uaatwas Onwelkome Chinese soldaten in Birma Wel een beetje vreemd, zo in een kooi met tijgers Felle kleuren in zonnig Curasao Bij G.Z.C.-H.V.G.B. spande het lange tijd geducht Engels plan voor herstel van de valuta-omwisselbaarheid FLINKE JONGEN DE DOLLE MUSKETIERS JAPANSE KROONPRINS IN DE MAASSTAD Gouwenaars stonden met 20 achter Variété-show kan publiek niet pakken Ingezonden Stukken Motordrieavondse sloot met een puzzle Zij weigeren het rijke gebied, waar zij vertoeven, te verlaten Deelnemers zouden uit E.B.U. moeten treden LEVENSDUURTE IN RllStAND Kort Journaal van ons laml Haar tante is jonger... JAC. MUL Rijpe Pruimen Prima Oomskinderen Zoete Sinaasappelen Gaat U met vacantie? Druk luchttoerisnie Interessante variatie van huizen Eisenhower in geldnood POSTZEGELNIEUWS de keuken blinkender vaat en zachtere handen! Bonn zegt: Rijnvaart is Duits verkeer Rhee gelooft niet aan vrede Italië overvleugelt ons ter zee De Avifauna niet naar Den Haag Twee bejaarde dames slachtoffer van gasvergiftiging Lunch ten stadhuize, museumbezoek en haventocht TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT VRIJDAG 31 JULI 1953 GZC—-HVGB 5—t. GZC met 2—0 ach ter Dat was iets wat het Goudse publiek achter de sluis in de Gouwe nog niet had gezien. Daar had me dat HVGB. op de rang lijst verblijvend in de onderste regionen, zowaar voor ongekende sensatie gezorgd. En dat niet alleen. De Haarlemmers zagen ook kans om die voorsprong voortreffelijk te verdedigen. Eerst op een moment, dat er al een flinke hap uit de tweede helft was, kwam de Goudse gelijkmaker. GZC, ook nu weer zonder Wever, ook nu weer in de sterk gewijzigde opstelling, moest er zich tot het uiterste voor geven. Enfin, het hield de druk daarna nog een poosje vol en het scoorde er drie goaltjes bij, om de uitslagenlijst toch weer met een ruime zege te vullen. Maar gespannen had het. Gespannen vooral in de eerste helft. Toen GZC wel het eerste het kruit droog had, maar HVGB voor de treffers zorgde. Goals kwamen er van de hand van Aad Rol, de gevaarlijke twee-meterman van de Haarlem mers. Bewaker Van Willigen kon aanvan kelijk geen vat op hem krijgen, zodat prac- tisch iedere pass tot een schot werd ver werkt. Schoten waar Weck goed en dap per zijn vuisten in stak, maar waar hij wel dra een keer op vissen moest (01). Over vuisten gesproken. Broeken in het andere doel wist ze ook te gebruiken. In schier internationale stijl werd een strakke kogel van v. d. Tooren knap tot Corner ver werkt. Aad Rol had GZC met zijn tweede goal (0—2) tot inspanning geprikkeld. Het werd een fel Gouds offensief, waartegen de Haarlemmers zich hardnekkig verdedigden. Het werden felle Goudse schoten, maar ze werden gekeerd. Ook een tweetal achter waartse schoten van v. d. Tooren haalden de Haarlemmer in het doel niet uit zijn evenwicht. Totdat een van die Goudse aanvallen Bey- derwellen vrij bracht en een verdediger zijn reddingspoging met een strafworp bestraft zag. Toen werd het eindelijk 1—2, ook al kwamen nog de vijf vingertoppen van de doelman aan de bal. Nog altijd met een achterstand ging GZC draaien, voor het tweede deel van de strijd. Het kreeg ten slotte een tweede straf worp, toen een van de Haarlemmers v. d. Tooren het scoren meende te moeten belet ten met een wat minder liefelijke omhelzing. Broeken kreeg er geen schijn van kans op (2—2). Maar al was er nu de gelijkmaker, er was nog altijd spanning volop. Nog altijd lag daar dreigend als Pampus voor 't IJ Programma met remplacanten De meeste bezoekers van de, wat aange kondigd was als een „vuurwerk-show", gisteravond in de Nieuwe Schouwburg, veelden zich min of meer bekocht. Zij kre gen voor een deel een ander programma, dan was voorgesteld en wat geboden werd miste volkomen, dit element,dat een ver gelijking met vuurwerk kon wettigen. Het was merkbaar aan de stemming in de zaal, die in weerwil van de algemene feestweek- •feer. die het publiek toch beter dan ge woonlijk toegankelijk maakt, vrij vlak bleef. Frans Nienhuis. die al» conferencier fei telijk de motor van het programma was. bleek niet de flair te hebben die nodig was om de bezoekers behoorlijk uit de plooi te krijgen. Toch bevatte de show verscheidene nummers van goed gehalte, maar het ge- hëSl was te weinig afwisselend en te ge ring van volume en kracht, om in de Schouwburg voldoende effect te sorteren. Er was wel voor vervanging gezorgd, doch niet met iets, dat ook maar enigszins het wegbleven van het orkest „The Flying Dutchman en de Boerenkapel kon goed maken. Was. wat Nienhuis in zijn excuserend openingswoord beloofde: „Optreden van Johnny Meijer met zijn kwartet waar ge maakt. wellicht was er dan een vrij aardige compensatie geweest. Johnny Meijer kwam echter niet met een kwartet, doch alleen met een pianist en al speelde hij nog zo voortreffelijk (hij toonde zich op zijn ac cordeon een waar virtuoos), hij bracht toch niet dèt. wat het programma nodig had om zijn betrekkelijke eentonigheid kwijt te raken. Evenmin deed dat de andere remplagant, Joop de Knegt, al bleek uit de bijval dat een deel van het publiek zijn soort van Johnny Ray nabootsing, wel op prijs wist te stellen. Hij heeft inderdaad gaven en een uitstekend geluid, maar waarom gebruikt deze Nederlandse korporaal zijn eigenschap pen voor het zingen van uitheemse liedjes, bij een soort pijnbank-slachtoffer-mimiek. en probeert hij niet origineel en Nederlands te zijn Veel prettiger deed het werk van Helma en Selma aan. Wat dit duo bracht, al was het een enkele maal wat sentimenteel en besuikerd, was toch leuk, eenvoudig en voor iedereen verstaanbaar. Zo ook Pierre, de Vlaamse komiek; wat kon dat mannetje plessnt klappen over zijn zoon Tinua Daar naast tevens de Chico's, die het slotnummer verzorgden en met hun spectaculair optre den nog het meest goedmaakten. Beroep aangenomen Onze stadgenoot candidaat J. Kruyt heeft het beroep als predikant naar de Ned. Hér- vormde Gemeente te Neeriangbroek aan genomen en derhalve bedankt voor de be roepen naar Aalst, Ernst. Goedereede en Rouveen EXAMEN FRANS L.O. Voor het examen Frans l.o. is geslaagd mej. L. Quené, onderwijzeres aan de Emmaschool. TIJDELIJK LERAAR. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is voor de cursus 1953—1954 benoemd tot tij delijk leraar in de aardrijkskunde aan de R.H.B.S. te dezer stede, de heer J. Th. van Logchem te Utrecht. MARKTBERICHTEN KAASMARKT MEERKERK. 81 Juli. Aangevoerd 48 partijen. Ie Kwali teit 2.00—/ 2.07 2e kwaliteit 1.95—1,"" per kg. Handel kalm. (Bulten verantwoordelijkheid van de redactie.) die gevaarlijke middenvoor van de gasthe ren op een kanaje te wachten. Een kans, die hij nu niet meer kreeg, omdat GZC naast Van Willigen nu ook Cabout voor alle ze kerheid in zijn buurt hield. En omdat de Gouwenaar» hun tegenstanders nu minder kansen gaven tot zuiver plaataen. Er kon een derde doelpunt op de lei. toen d. Tooren een lange pass gaf, die Wim den Boer doortikte (3—2). Er kwam einde lijk wat rust onder de supporters, omdat Beyderwellen voor nummer vier zorgde, in een periode, waarin doelman Broeken het water uit was gestuurd, vanwege een iets te grote mond tegen de scheidsrechter. En er kwam zekarheid toen v. d. Tooren kort voor het einde met een van zijn befaamde kogels er 5—2 van maakte. De reserves, wéér met een tweetal inval lers. kwamen nu tegen Robben 2 niet verder dan een gelijkspel. Het werd 3—3 met Goud se goals van Klerks. De Bruin pn Van Wij nen. Daarmee verloren de Gouwenaars een kostbaar punt en staan een punt op de ZIAN en de HZPC-reaervea achter. Oud-Kamerlid da. A. v. d. Heide overleden In de ouderdom ven 81 jaar is in Looa. duinen overleden het oud Tweede Kamer lid ds A. van der Helde. Ds Van der Heide, die in 1872 te Leeuwar den werd geboren, was emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Kerk. Als predikant had hij de volgende stand plaatsen: Scherpenzeel (1895), Engelum (1898), Britswerd en Wienwerd (1906). Ds Van der Heide sloot zich in 1896 aan bij de S.D.A.P. In 1925 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer Hij had in dit col lege onafgebroken zitting tot 1937. Slagcrafietawedatrijdgehak (t) Ala toeschouwer van de fietswedstrijd voor slagersjongens, is mij het volgende op gevallen. Ten eerste stapte na ongeveer 10 ronden rijden een Haagse jongen af. trok zijn jasje met nummer uit, gaf dit aan een verse kracht, die nog niet gereden had, en die daardoor een voorsprong kreeg Ten tweede stapte vlak bij de jury een Hage naar van zijn fiets en gaf aan de andere Hagenaars een sein. wie de beste Goudse rijder was. Direct daarop werd de beste Goudse rijder op ontsportieve wijze door een Hagenaar ondersteboven gereden. C. H. DE HAAN. 's-Gravenweg Cape lie a- d. lJssel. Twee eerste prijs-winnaars Nadat de negentien deelnemers Woens dagavond een rit van 38 km over Reeuwijk, Bodegraven, Waarder, Oudewater en Haas trecht hadden gemaakt, startten zij gijier- avond voor het laatst in de ter gelegenheid van de feestweek door de Motorclub Gouda georganiseerde avond-driedaagse. De tocht ging via Stolwijkerslula, Stolwijk. Bilwijk en Vlist naar de Franse Kade. waar de route beschrijvingen werden ingenomen en de deelnemers op het geheugen dezelfde weg terug moesten afleggen, wat de totale af stand op 46 km bracht. Dat memoriewerk bleek voor velen een moeilijke opgaaf Eén motorrijder loste die puzzles zo op dat hij niet minder dan 385 strafpunten opliep. Er waren er echter ook, die het aanmerke lijk beter deden. Dat waren P. de Dreu (Bleiswijk) en D. v. Vliet (Moerkapelle), die ieder met 15 strafpunten de eerste prijs wormen, almede P. de Vroom (Gouda), die met 37 strafpunten op de tweede en E. Bos (De Meern), die met één strafpunt meer op de derde prijs beslag legde. Maar dat dit puzzlewerk en temporijden niet meeviel, bleek wel uit het feit, dat v. Leeuwen (Gouda) met 71 strafpunten nog de vierde prijs verwierf. Alle prijzen waren bekers. Alle deelnemers en duorüders(sters) kregen bovendien een zilveren pijpje op een schild je met het cijfer 1. als broche, of rever- speld te dragen. Dit werd zeer op prijs ge steld en mede omdat men opgetogen was over de ritten, is er stellig kans. dat het plan volgend jaar weer zo'n avond-drie daagse te organiseren, zal slagen. CRICKET. OLYMPIA—KAMPONG. Aj. Zondag om 11 uur wordt op het Olympia-terrein een cricket wedstrijd Olym- pia—Kampong gespeeld. Rmmeistol De Reisduif. De postduivenvereniging „De Reisduif", hield een wedvlucht uit Orleans, 493 km. Lo6 f.30 uur; eerste 14 29.29; snel heid 1372.5 m. per minuut. Uitslag: P. Loo- ren de Jong 1 6; W. de Jong 2 4; A. Dubbel dam Mzn. 3 5. Tevens werd een wedvlucht gehouden uit Mons, 174 km. Los 7.20 uur. eerste 9.45.30; snelheid 1198.3 m. Uitslag: G. J. Brand 1 17; W. de Jong 2 4 5 6 8 11 13 15; A. Dubbeldam Azn. 3; T. de Man 7 12; P, Looren de' Jong 9 10; D. v. d. Berg 14 16. In concours waren 51 en 17 duiven. Bodegraven Voor een koopavond De Chr. Middenstandsvereniging kwam in hotel Van Haaften onder voorzitterschap van de heer G. Batelaan in ledenvergade ring bijeen. Uitvoerig werd gesproken over het voor en tegen van het instellen van een koopavond. In principe is men niet voor een koopavond, doch omdat Woerden en Alphen a. d. Rijn er reeds toe zijn over gegaan en omdat men bovendien er wel van doordrongen is, dat de middenstand de grootst mogelijke service moet bieden, werd met algemene stemmen besloten zich te verklaren voor het instellen van een koopavond, mits in federatief verband daartoe kan worden overgegaan. De R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze" is r een koopavond, terwijl de Algemene Vereniging van Handeldrijvenden er op tegen is. Besloten werd volledige medewerking te verlenen aan de festiviteiten tijdens de na jaarskaasmarkt in September, ofschoon overwogen wordt om Dinsdagmiddag 9 September de winkels te sluiten. Uitvoerig werd gediscussieerd over de onbillijk geachte maatstaven bij de vast stelling van het vastrechttarief voor de levering van electrische stroom. De moge lijkheid wordt overwogen het gemeente bestuur, ook weer in federatief verband, te verzoeken de veel te hoog geachte ta rieven nader te bezien. Tegen een koopavond In een enigszins feestelijke vergadering hield de Vereniging van Handeldrijvenden haar jaarvergadering in hotel Van Haaften. De leden spraken zich uit tegen het in stellen van een koopavond, terwijl men unaniem besloot mede te werken aan de feestelijkheden van de najaarskaasmarkt in September a.s. De heer J. H. v. d. Vlist. directeur van het bijkantoor van de Middenstandsbank, die zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap der vereniging herdacht en thans meende als bestuurslid te moeten bedanken, werd met algemene stemmen tot ere-lid benoemd. In de ontstane vacature werd als be stuurslid gekozen de heer C. P. Bekker. Geslaagd. Aan het Haarlems Avond lyceum is voor het eindexamen H.B.S. A geslaagd de heer D. Koning Fzn.. Benoeming. De heer K. Neerken. al hier, is benoemd tot leraar in het Grieks en Latijn aan het Chr. Lyceum te Delft. Boskoop Bloemenveiling. Coöperatieve Vereniging De Boskoopse Veiling, 30 Juli. Grootbloe- mige rozen per 20 stuks: Butterfly 90—1.10, Hadley 6075, Duisburg 951.15. RoselandU 60—1.20. Pechthold 70—1.10. Better Times 1.00—1.20, Vierlanden 55—80, Edith Helen 60—80. Buitenrozen .40—65. Babyrozen per 10 «tuks: Else Poulsen 16—36. Ellen Poul- sen 2d—42, Sweetheart 60—75. Juweeltjes 30—45, Wolfsglorie 18. Diversen per 10 stuk»: Lathyrus le srt 10. 2e srt 7, anjers le srt 25. 2e srt 21, Liatrix le srt 22, 2e srt 14, Phlox 9. Per stuk: Rode Lelietakken le srt 25. 2e srt 11. Geslaagd. Mei. C. Anker slaagde voor hei examen Nederlandse, Duitse en Franse hendelscorrespondentie. Gouderair Ouden van dagen gaan op reis. De reia voor de ouden van dagen is be paald op Dinsdag 18 Augustus. De tocht gaat naar Nijmegen en omgeving. Schoonhoven Schotse gasten In Schoonhoven Een gezelschap van zeventien geünifor meerde dames, die verbonden zijn aan het Schotse Vrouwelijk Hulpkorps, dat twee weken in Holland zijn vacantie doorbrengt en van Den Haag uit verschillende trips maakt, bracht ook een bezoek aah Schoon hoven. De dames arriveerden om drie uur op het stadhuis, waar burgemeester J Aten hen ontving. Na een wandeling door de stad voerden zij op de Stenenburg een Schotse volksdans uit. Tusaen twee auto's bekneld. Toen de gemeentewerkman K. Versluis, die werkzaam is bij de Gemeentereiniging, in de Lange Weistraat een emmer in de vuilnisauto leegstortte. passeerde een bode auto. Er was zo weinig ruimte tussen beide auto's, dat de heer Versluis er tussen bekneld raakte en gewond op straat bleef liggen. Hij kreeg enkele inwendige kneu zingen. üudewater Geslaagd. Mej. J. Boer slaagde te Breda voor onderwijzeres. De heer A. Blocmheuvel slaagde voor practijk-diploma boekhouden. Moerkapelle Gratis extra-water voor grote gezinnen In de bestuursvergadering van de Stich ting Drinkwaterleiding „De Tien Gemeen ten", waartoe o.m. Moerkapelle en Zevén- huizen behoren, werd besloten om voor die gezinnen, die meer dan 4 kinderen beneden de 16 jaar hebben, de toegestane hoeveelheid water met 15*'* te verhogen, af te ronden naar boven tot een veelvoud van 5 m3. Boven deze hoeveelheid zal de verhoogde prijs van -.30 per m3 in rekening worden gebracht. De datum, die voor het bepalen van het aantal kinderen zal gelden, zal nog worden vastgesteld. Verhoging subsidie Chr. Kleuterschool. Het blijkt, dat de Chr. Kleuterschool met het gemeentelijke subsidie van 15 per leer ling zich financieel niet kan bedruipen. Het bestuur heeft nu de raad verzocht, het sub sidie te verhogen tot 35 per leerling per jaar voor de uit Moerkapelle komende kin deren. In hun voorstel aan de raad geven B. en W. in overweging met in gang van Januari 1.1. het subsidie te bepalen op 30. Mocht de exploitatie niet sluitend zijn. dan is het altijd nog mogelijk aan de school een bijdrage te verlenen in het tekort. Geslaagd. Mevr. J. H. Kadlks-Krijga- man slaagde voor het diploma leesbiblio- theekbedrijf. ingesteld door de Vereniging ter bevordering van de belangen des boek handel s. Sirenegeloei zal brandweer alarmeren B. en W. stellen de raad voor om vast te stellen een nieuwe verordening betreffende de organisatie van de vrijwillige brandweer. Het personeel zal bestaan uit een comman dant. een plaatsvervangend commandant, drie bevelvoerders en een aantal manschap pen. Alarmering van het personeel zal op nieuwe leest geschoeid worden. Daarom wordt voorgesteld over te gaan tot de aan schaffing van een sirene met een alarm- bereik van 1250 meter, welke sirene, ge plaatst op de brandweergarage, zowel zal moeten kunnen worden bediend uit de woning van de commandant als uit de brandweergarage. Voorts stellen B. en W voor om voor het personeel uniformkleding aan te schaffen en eeri verzekering tegen ongevallen af te sluiten. De deftigste honden van Nederland zullen Zaterdagmiddag op het Kurzaalterras parade ren met begeleiders ln klederdrachten van verschillende Nederlandse provincies. Bt) baggerwerk in de Vliet onder Voorburg is een telefoonkabel, die niet diep genoeg lag. onherstelbaar beschadigd, waardoor ongeveer 100 aangeslotenen niet meer aangesloten ble ken Morgen zal een noodkabel zijn Ingelegd Prins Bernhard komt op 15 Aug. In Hans- weert om een door het Zwitserse Rode Kruis geschonken barakkenkamp gebouwd door 30 Zwitserse vrijwilligers, te openen. Nieuwerkerk a. d. IJssel Uitbreiding electrlciteltanet. Er is een aanvang gemaakt met de uit breiding van het electriciteitanet in deze gemeente. De woningen aan de Eerste Tochtweg, Tweede Tochtweg, Plasweg en enkele aan de Parallelweg krijgen stroom. Aan de Tweede Tochtweg is de kabel reeds gelegd. De rest van de uitbreiding zal bo vengronds geschieden. Men is bezig de pa len te slaan. Geslaagd. Voor het middenstandsexamen zijn te Gouda geslaagd de dames C. B. en B. L. Tenthof van Noorden. Gevonden voorwerpen. Gevonden: lederen etui. rozenkrans, portemonnaie met inhoud, damesmantel. Meisjesvereniging hielp Baarland. Zeventien leden van de Ned. Herv. meis jesvereniging „Mirjam" hebben een be zoek gebracht aan Baarland, de gemeente, die door Nieuwerkerk werd geadopteerd. De meisjes hebben speelgoed voor de kleu terschool gemaakt. Het speelgoed, dat de meisjes zelf hebben gemaakt, kwam goed van pas, want de kleuterschool was alles kwijt. De burgemeester \ian Baarland heeft de gasten door de gemeente rondgeleid. Geslaagde sportavond. Op het voetbalter rein heeft de Nieuwerkerkse gymnastiek vereniging een uitvoering gegeven. De goed uitgevoerde oefeningen vielen zeer in de geest van het publiek. De prestaties van deze vereniging zijn hard vooruitgegaan. BANGKOK. Juli Tn de met oerwouden bedekte bergachtige gebieden van dat deel van Birma, dat aan de Noord West grens van Thailand ligt, zwerven verscheidene duizenden Chinese soldaten rond. die weigeren naar huis terug te keren. Dit bezorgt de Aziatische diploma ten heel wat kopzorg. Ten Noorden van Thailand! hoofdstad, in een smalle strook grond, begrensd door communistisch China, Laos en Thailand, leiden de goed gewapende en goed georganiseerde Chinese soldaten, een weelde-leventjc. Hun gebied is bekend als het weelderigste maar meest geïsoleerde gebied van Azië en de inlandse vrouwen beschouwt men als de schoonste vrouwen ter wereld Men schat het aantal soldaten op 6000 16.000. De meesten hunner maakten indertijd deel uit De Engelse minister van financiën, Butler, heeft naar Donderdag is bekendgemaakt met vertegenwoordiger» van Westeuropeae landen te Londen een reeka besprekingen gevoerd over het Engelse plan voor heratel van de valuta-omwisselbaarheid. Volgens het plan zal het pond Sterling weer een internationale geldeenheid wor den, die zonder beperkingen tussen de lan den van de wereld kan worden verhandeld. Verwezenlijking van het plan zal dus vrij wel een eind maken aan het bestaan van de Europese Betaling! Unie. Het Britse plan voorziet in de oprichting van een adviesraad van acht tien leden, die tot taak zou krijgen toezicht te houden op het economische leven van de handel drijvende landen. De raad zou er zorg voor moeten dragen, dat de valuta's dezer landen omwisselbaar blijven en dat hun handel niet aan beperkingen onderhevig is. De landen, die aan het Britse plan zou den deelnemen, zouden de Europese Beta lingsunie moeten verlaten. De EBU zou dan alleen blijven voortbestaan voor landen als Oostenrijk en Turkije, die omdat de positie van hun handel tegenover de rest van Europa te zwak is, niet in staat zijn hun valuta omwisselbaar te maken. De officiële reactie der Europese landen moet nog komen, maar België is het eerste land, dat reeds een critisch geluid heeft laten horen. De Belgische minister van economische zaken, Duvieusart, heeft zich tegenstander verklaard van iedere vorm BOMT M 30 40 IKG Biefstuk tl 23.26 Kaas tl 28.60 Wodka S wollen jurk ft 373 van liquidatie van de EBU. daar dit insti tuut nodig is om de Europese kolen- en staalgemeenschap te helpen, behoorlijk te functiortnerv.n. De Belgische regering is naar njinister Duvieusart uiteenzette, de mening toegedaan, dat herstel van de omwissel- baarheid der valuta's via de EBU dient te geschieden en niet plotseling moet komen. Het herstel dient volgens het Belgische standpunt te worden bereikt door een ge leidelijke verhoging van de goudbetalingen ter verrekening van de overschotten en te korten in het betalingsverkeer der EBU- landen. Markten te Barneveld Plulmveemarkt. Aanvoer ca 38.000 6tuks. De handel in slechtkippen was vlug met iets hogere prijzen dan de vorige week. In jonge hanen was de handel redelijk. Prijzen: slachtkippen. alle ras6en ƒ1.50— ƒ1.65; jonge hanen witte ƒ2.05ƒ2.20, an dere rassen 1.80—2.00; N.-H. blauwe kui kens ƒ2.45—ƒ2.65. alles per kg. Per stuk: oude hanen 2.75—4.00; oude eenden 0.85-/ 1.75; tamme konijnen 2.75-ƒ 6.75; tamme jonge duiven 0.70—ƒ0.85. Eiermarkt. Handel vlug. aanvoer ca 1.000.000 stuks. Prijzen: kippeneieren 16.25 —f 17.00. algemene prijs ƒ16.60 per 100 stuks, kg-prijs 2.70; henneneieren ƒ11.25 13.50 per 100 stuks. Veluwse Elerveiling „Barneveld—Ede". Handel vlug, aanvoer ca 675.000 stuks. Prij zen: eieren van 41/50 gram 11.00—13.92; eieren van 5<f 60 gram 14.41—16.70eieren van 60'66 gram 16.70—17.70 per 100 stuks. Varkensmarkt. Aanvoer ca 130 stuks, han del redelijk. Prijzen: biggen 42.00—54.00; 8 drachtige zeugen 275.00325.00. alles per stuk. Veiling Septer Tiel Veilingbericht van de veiling Septer Tiel van gisteren: Appelen: Beauty of Bath 30—40. 8—22. Early victoria 1116, 510; Lord Suffield 9—10, 5—8; Perzikrode zomerappel 18—23, 14ltf? Yellow transparant a 35—42, c/b 26—34. 23—36, 8—21, kroet 3. Peren: Kruidenier 30—46. 8—25; N.H. Suikerpeer 13—22.5, 3—9; Precose de trevoux 12—28; Claps favourite 14—28. Pruimen: Abrikoospruim 30—39, 10—12; Czar 38—63, 14—22; Early Laxton 32—64, 20—36; Eldense blauwe 13—25, 8—16; Emma Lepperman 4044; Krozen 2530, 611; Ontario 4058, 1328, Schudkroos 814, Reine Claude d'Ouillins 30—41, 20—25, Bramen 5573; Rode bessen 27—54. Groenten: Augurken 80; Prinseasenbonen 38—49; Snijboon 3640; Savoye kool 10—11; Tomaten 40—45; Komkommers per st. 8—13; Kropsla per st. 5—6. Aardappelen: Eerstelingen 8—10; Eigen heimers 10—14. alles in cents per kilo, tenzij anders vermeld. - 100 Jaar weven. Zaterdag 8 Aug. zal de N V. Koninklijke Weverij Van Dijk te Eindhoven het honderdjarig bestaan van haar linnen- en damastweverij herdenken. De weverij heeft vaak opdrachten voor Ket koninklijk Huis uitgevoerd. Het luchtvaartkamp voor modelvliegtuig bouwers te Ermelo is geheel volgeboekt met ruim 100 deelnemers en een aantal gasten uit het buitfenland Ja. Ket is een grappig geval roet Marja. de kameel-in- zakformaat. Het langbenige, daitele ding is namelijk de dochter van de in Artis ge- horen kameel Rika Maar de moeder van Rika, echte, uit Azie geimporteer de karavaankameel, heeft óók een dochtertje, dat en kele weken na Marja werd geboren. Waardoor het kind jonger is dan het kleinkind! De twee jolige baby-kameel- tjes hebben nog niet de ver- hevenOosterse rust van hun oudera. Ja, Ooaterse rust! Want kamelen komen niet uit Afrika. Bij de pyramiden vindt U de dromedaris, het éénbultige familielid. TELKENS WEER ZIET U MEER IN VOLWASSENEN 1.25 KINDEKEN S T/M 14 JAAR 50 Vredebest 14 ONS FRUIT is door grote omzet STEEDS VERS. Speciaal aanbevolen: 19 stuks voor één gulden. Instituut voor Huid- en Gelaatsverzorging Turfmarkt 117 16 Augustus gesloten Grote sortering Alle reisbenodigdheden, bagage- en reistassen, speciale koffers voor emi gratie. sportartikelen, aportkleding. Scherp concurrerende prijzen. Meest bekende zaak van Gouda Kleiwegstraat l-l. Telefoon 2111. van Tsjang Kai Sjeks Nationalistische legers De Birmanen beweren dat hun onwelkome gasten het hun moeilijk maken door zich te houden aan de instructies der Chinese Na tionalisten om de strijd tegen de communis ten van neutraal Birma uit voort te zetten. Pogingen van de Birmanen om deze onge wenste militairen te verjagen, hebben geen succes gehad. Zij staan klaar de strijd aan te vangen tegen ieder, die hen uit het door hen wederrechtelijk in bezit genomen gebied zouden willen verdrijven. De Birmaanse troepen, die zijn doorgedrongen in de ver sterkte kampen der Chinezen, vertelden dat zij goed gewapend zijn: zij hebben voldoende geweren, machine-geweren, mortieren en munitie; zij staan gereed elke aanval af te slaan. De Chinezen zijn goede vriendjes met de machtige Karen-rebellen, die de rege ring heel wat zorg baren. Toen de zaak door Birma aan de Verenig de Naties was voorgelegd, werd besloten dat Birma, Nationalistisch China en Thailand onder leiding van de Verenigde Staten te Bangkok een en ander betreffende de eva cuatie van de Chinese soldaten zouden be spreken. Het toen genomen besluit de troe pen via Thailand naar Formosa te brengen werd zowel door Westerse als door Azia tische politieke waarnemers alhier scep tisch ontvangen. De algemene mening is dat het eerste, dat dient te worden gedaan is de soldaten te „vangen". Onder de mysterieuze Nationalistische ge neraal Li Mi, wiens aanwezigheid op For mosa vaak wordt gemeld, zijn de soldaten een goed gedisciplineerde, machtige strijd macht geworden. Een groots opzette expe ditie om de Chinezen te verdrijven zou, naar men aanneemt, worden ontvangen met een hagelbui van kogels of met de schrikbarende stilte van ontruimde verblijven. Algemeen wordt toegegeven dat dit deel van de Bir maanse wildernis alle gelegenheid biedt om er te leven, waarom het waard is er voor te strijden, terwijl de geïsoleerde ligging en de terreingesteldheid het gemakkelijk ver dedigbaar maken Deskundigen zeggen dat een evacuatie door de Chinezen slechts mo gelijk is als zij vrijwillig gaan, maar het ge noeglijke leven dat zij er leiden doet ver onderstellen dat zij dit gebied wel nooit vrijwillig zuiien verlaten, Vele oud-strijders die jaren lang reeds van hun vrouwen en kinderen zijn gescheiden, zijn getrouwd met mooie Birmaanse bergbewoonsters en heb ben er nu gezinnen en eigen boerderijen. Een andere attractie voor de Chinezen is, dat de berghellingen een belangrijk deel op leveren van de Zuid-Oost-Aziatische onwet tige opium, In de café's van Bangkok vertellen dron ken ezeldrijvers van opium-karavanen, die de Birmaanse grens over trekken om opium te kopen by de Chinese soldaten. En zy vertellen ook vreemde verhalen van ongemerkte vliegtuigen, welke ln het diepst van de nacht er komen en gaan, voorraden opium meevoerend. De algemene indruk te Bangkok is dat het hoog tijd is een einde te maken aan het doen en laten van deze Chinese soldaten, die zich in weelde baden en veel kwaad stichten in het Verre Oosten door hun opium handel. Uittocht naar Oostenrijk Er is een „vliegende uittocht" van toeris ten naar Oostenrijk gaande Alle K.L.M.- lijntoestellen naar Salzburg, Innshruck, Linz er. Klagenfurt zijn tot en met Zondag reeds volgeboekt. Zelfs moesten tot nu toe drie extra toestellen worden ingeschakeld, die ook geheel volgeboekt zullen vertrekken. Deze plotselinge belangstelling van „vlie gende toeristen" voor Oostenrijk heeft de K.L.M. enigszins verrast. De K.L.M. zal met ingang van 15 Augus tus haar nieuwe super-constellations in re gelmatige dienst gaan gebruiken. Geduren de het nog resterende gedeelte van de zo merdienstregeling tot 4 October zullen deze meest moderne vliegtuigen worden gebruikt voor het vervoer van toeristen. In de druk ke periode van 15 Augustus tot 15 Septem ber zal de K.L.M 15 diensten per week naar New-York onderhouden, waarvan 10 zgn. toeristendiensten. De supe-constellation, die 78 toeristen zal gaan vervoeren zal in deze periode een dagelijkse retourdienst tussen Amsterdam en New-York vliegen. Door het gebruik van de super-constellation met haar grotere capaciteit kan de K.L.M. in deze vier weken bijna 5 700 toeristen op Fiaar diensten tussen Amsterdam en New-York vervoeren Gevraagd voor direct: een voor pakhuiswerk. Leeftijd 14—16 jaar. Aanmelden: De Producent, afd eieren, Kazernestraat (v.m. Kazernegebouw). SUSKE en WISKE m (74) Htrfoq kanJh hebt geluk wat moet k-lRnóere mertten Jeroenhe taf opknippen vrienden zoeken afgerammeld gastolen wor kom b jom en roentie doen maken wé rullen van jou 77 brave ma ken om breve re fDus gevel de Konmom heer zoon neer Parut brengen, dan is det mens in de zevende he- QNMIDDELl ONT- WRRKTEN IftMBtEK flDON/R EN fuSKE UIT HUN VERDOVING EN MRRKTEN KEN NIS MET DE MRN MET HET JZEREN Mm KEK, DIE HUN PRRRDEN EN WR PENS BURCHT leq, Lambiek, ik zou Yin tens tets ean uw Biek j—r be/lum willen eggelopen maar we moeten mbrecoin orde Jus kt toP eens VRIJDAG 31 JULI 1953 BLAD - PAGINA B Tijdens zijn bezoek aan de diamantfirma Asscher te Amsterdam nam kroonprins AkihitO zelf de loupe ter hand. om een diamant eens nader te bekijken. De kroonprins van Japan, Z.K.H. Prins Akihito. heeft gistermiddag eer bezoek aan Rotterdam gebracht. De prins arriveerde om twaalf uur aan het stadhuis, vergezeld van de Japanse am bassadeur bij ons hof. de heer S. Okamoto, en acht heren van zijn gevolg. Als ver tegenwoordiger van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken was aanwezig mr G. J. Jongejans. In de kamer van burgemeester en wet houders heeft de loco-burgemeester, wet houder J. van Tilburg, de hoge gast toe gesproken en herinnerd aan het bezoek, dat d" keizerlijke vader van de Drins. toen zelf nog kroonprins, in 1921 aan Rotterdam heeft gebracht. De loco-burgemeester maakte verder ge wag, van de herstelde vrede tussen Japan en Nederland, als gevolg waarvan ook de handelsbetrekkingen weder konden worden aangeknoopt. Drie Japanse lijnen doen thans in vaste dienst de haven van Rotter dam aan; Nederlandse schepen varen weer op Japan. Na nog een enkel woord aan de weder opbouw van de stad te hebben gewijd, ver klaarde de loco-burgemeester het bezoek te waarderen als een teken van herstelde goede betrekkingen, waarvan gehooDt mag worden, dat zij de welvaart van beide lan den zullen bevorderen. De kroonprins dankte in het Engels voor deze begroeting, ln de Burgerzaal werd een groepsfoto ge maakt. precies op dezelfde plaats waar zulks geschied is bij het bezoek van de vader van de tegenwoordige kroonprins. Na de lunch, waar mede aanzaten wet houder J U. Schilthuis. de gemeente-secre taris de heer J. Hasoer. de heer W A. En- ge'brecht. lid van de commissie van Toe zicht yan het Mu=eum voor Land- en Vol kenkunde. dr F. W. T. Hunger, secretaris van de Kamer van Koophandel, en noa enige genodigden uit. haven- en acheep- vaartkringen. begaf het gezelschap zich naar het museum aan de Willemskade. waar ter gelegenheid van dit bezoek enige voor- wernen. betrekking hebbende op de oudste handels- en scheepvaartrelaties tussen Ne derland en jJapan waren biieen gebracht. De prins bezichtigde daar de tractaten uit het begin van de zeventiende eeuw waarbli de Nederlanders "erlof kregen zich in Japan te vestigen (zil worden in een fraaie Japanse Jakdoos in het Rijksarchief bewaard), een zeventiende-eeuwse verta ling van een brief van de ShogUn aan Prins Maurits. een model van de „Liefde", de vroegere ..Erasmus", een der schepen, die ln 1598 uit Rotterdam naar .Tanan vertrok ken. een exemnlaar van het Itinerario uit 1596 van Jan Huyahen van Linschoten. die zijn keijpis van Jsoan in dit boek heeft verwerkt, een od zijde gesch'Merde afbeel ding van de factorii der Hollanders on Deshima en tekeningen ven schenen voor Jsnanse rekening in Nederland gebouwd Een fraai voorwerp ter bezichtiging was (Van onze speciale verslaggever) UTiT «yn sterke ogen, die de weelde kun- nen verdragen van Curasao's fellé kleuren. En wie geen sterke ogen heeft, loopt hier rond met een zonnebril. Zo'n bril duur? Op geld wordt hier niet gekeken en de meisjes zouden zich schamen, indien haar brillen niet het allerlaatste Ameri kaanse model hadden en niet versierd waren met flonkerende pareltjes. Ook de auto's flonkeren In de zon. De Curacao'se kleurling poetst thans met evenveel toewyding zyn auto. als waarmee hy twintig jaar geleden zyn Zondagse schoenen poetste. Toch zou Curacao niet zo fel van kleur zyn. indien er geen huizen stonden. Wat er groeit op dit dorrige eiland zyn in hoofd- grote. grUsgroene cactuésen en door de kant gewaaide divl-divi Het décor ONDER PALMEN EN PASSAAT (8) KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arne- muiden T. Poot, cand te Bodegraven, te Molenaarsgraaf J. Noltes. cand. te Wier den; als pred. In buitengewone dienst (voor de geestelijke verzorging der Ned. emi granten in Canada) H. P. Swets. cand. te Badhoevedorp; idem voor buitengewone werkzaamh. (als geestelijk verzorger der rechtz. Herv. te Buitenpost) J. Ph. Hilhorst, cand. en voorg. Ver. van rechtz. Herv. al daar. Aangenomen naar Wanneperveen G. Ca- zemier, cand. te Schiedam. Bedankt voor Lienden R. d& Bruin te Barneveld. Benoemd tot vicaris te Opperdoes G. J. F. Versteegh, cand. te Voorburg. TV/TAAR wat een kleur geven die huizen! Prachtig maar helaas vaak verval len zijn de oude plantage-woningen met hun Hollandse topgevels. De muren zijn meestal geel, het dak steenrood, met een lijst van Witte pannen langs de nok en zij- ribben. Vrolijk en fel steekt dat af tegen de blauwe lucht. Die plantage-huizen staan ofwel buiten, ofwel aan de rand van de stad In het oude centrun) van Willemstad treft men nog hui zen aan, die Hollands zijn van grondvorm, maar toch door galerijen met boogjes en buikige zuilen - alleraardigst aangepast aan dit zonnige klimaat. Geel zijn die huizen weer, maar ook wel zachtgroen of roze en bijna altijd levendig gehouden door banden van wit, langs het dak en de gevel. Het is moeilijk te zeggen, wat op het ogenblik het huizen type is van Willem stad. Die oude Neder landse gebouwen zijn betrekkelijk zeldzaam geworden en in Schaarloo, de wijk waar zich vooral de Joodse handelaars gevestigd hebben, treft men een geheel ander type aan. Hui zen, die soms Frans, soms Venezolaans aandoen, altijd kleu rig en vaak ook met banden van wit. de monstratief welva rend en soms wat tierelantijnerig en suikertaartig. Maar daarmee zij van Schaarloo niets kwaads gezegd: al die kleur en speels heid past wel in dit klimaat. Ver buiten de stad ligt de grote raffina derij van de C.P.I.M. (de Curagao'se Petro leum Industrie Maatschappij, die deel uit maakt van de Shell). De employé's zijn com fortabel gehuisvest ln villaparken, die aan gelegd zijn buiten de hitte en de stank van het fabrieksterrein. De tankschepen van de maatschappij voeren in ballast water aan en met dat water worden op dit dorstige eiland de tuinen rond de oliehulzen be sproeid. En met succes, want de flamboyant en de bougainville staan te bloeien in laaiende kleurenpracht en zelfs het golfter rein ziet er niet al te dor uit. De „berg Altena" in het oude stadsdeel van Willemstad. Herinnering aan het verleden. (Foto Willem van de Poll) De acteurs TN dit operette-decor van Willemstad wordt een politiek spel ten tonele gebracht, dat minder licht van toon is dan de enscenering doet verwachten. In en buiten het minia tuur-Binnenhof dat Fort Amsterdam heet wordt een felle strijd gevoerd om de poli tieke macht en juist omdat Curagao twee politieke partijen heeft, die elkaar in kracht niet veel ontlopen, blijft de spanning er voortdurend in. De spelers hebben zeer ver schillende allures en ook dat fyoudt de zaak levendig: Jonkheer, van de oppositiepartij, is glad en geslepen; dr Da Costa Gomez, de minister-president, is een erudiet-acteur, die bij voorkeur de rol van nobele vader ver vult; Kroon, van de oppositie, is een idea list en minister Kamer is de Oostenrijker, die in geen operette gemist kan worden. Zijn humor is gemengd met levenswijsheid. Philip Henrique tenslotte, de voorzitter van de Staten, is een welvarend man van ongeveer 34 jaar. Hij is speelser en minder krampachtig dan de meesten op dit toneel. Dankzij zijn rijkdom, zijn Colombiaanse vrouw of zijn Spaanse huis? Wat ook de reden zij, het is wel goed, dat een man van dit slag, een man, die de betrekkelijke waarde van al deze politiek inziet, voorzit ter is in de Staten-Arena. Aanvankelijk in 1948 - zag het er naar uit, dat dr Da Costa Gomez, de leider van de Nationale Volkspartij, onbedreigd zou winnen, indien er algemene verkiezingen gehouden zouden worden. Immers hij was de man, die de massa der kleurlingen achter zich scheen te hebben. In 1949 won hij inder daad. maar slechts met ongeveer 14.000 tegen 12.000 stemmen. De Democratische Party had meer stemmen in de stad verworven dan men verwachtte; het platteland was echter voor Gomez. Zo is een zeker evenwicht ontstaan en de uitslag van de volgende verkiezingen laat zich nog niet voorspellen. De Invloed van Gomez, als leider, is nog altijd groot. Mét hem staat en valt de N.V.P. De democraten onder wie sommigen vroeger weieens hardop droomden over aansluiting bij Vene zuela hebben ingezien, dat „Venezuela nooit een leus is die bU kleurlingen succes kan hebben. Een donkere huidskleur is niet erg in ere in Caracas! Thans hebben de democraten contact opgenomen met de Partij van de Arbeid in Nederland en dat is hun aanzien op het Haagse Binnenhof wel wat ten goede bekomen. De autonomie werkt De De Ruyterkade te Willemstad met de typische Venezolaanse groente- en fruit- schoeners (Foto Willem van de Poll) zulk een klein gebied als Curacao (100.000 inwoners). In een gemeenschap waar men elkaar zo goed kent is regeren, is het uitoefenen van gezag, wei eens lastig. De gouverneur, die mede de belangen van het koninkrijk behartigt, kan het algemeen ge zag ook van de Antilliaanse regering zeker versterken. Hij zou in deze maat- schappij de positie van hoog raadsman kun nen bekleden, die in Nederland is toebe dacht aan een burgemeester of aan een Commissaris der Koningin. Maar dat kan alleen Indien die positie door alle partyen wordt begrepen en gewaardeerd. Zolang men kibbelt over gezagsbegrenzing en over stipulatie van macht, is de toestand niet geconsoli deerd en zyn er nog te veel tegengestelde krach ten aan het werk. De autonomie, hoewel duur, werkt toch wel op Curagao. Er wordt wei eens teveel uitgegeven (aan de nieuwe haven bU- voorbeeld of aan salaris sen). maar al met al zyn de Curagao-enaars realis ten. Niet voor niets heb ben ze tientallen jaren in een handels- en industrie gebied gewoond. Ook over secessie. over een eventuele afscheiding van Nederland, praten *U in hef algemeen zeer nuchter. On het ogenblik voelt vrywel niemand daarvoor. Waarom zou men daar dan iets over op schrift stellen? Maar juist omdat men hier «o realis tisch en ook wel materia listisch I*. zou de stem ming zeer kunnen ver anderen. indien Venezuela als voorwaarde dat de olie-industrie hier zou mogen biyvcn - politieke eisen ging stellen. Hoewel daar op het ogenblik geen sprake van is, moet de „olie" toch in een volgend artikel uitvoerig bespra ken worden. President Eisenhower heeft de leiders van het Congres meegedeeld, dat hy een verzoek zal indienen tot verhoging van het maxi mum-bedrag van de nationale schuld van thans 275 milliard dollar. Dit voorstel on dervindt in het Congres sterke oppositie en zal waarschijniyk de plannen voor een ver daging van het Congres aan het weekeinde verstoren. De leiders van het Congres hebben meer dan twee uur besprekingen gevoerd met Eisenhower. De Republikeinse senator Sty les Bridges deelde de verslaggevers mee, dat nog geen beslissing was genomen over de grootte van de verhoging. Een helicopterplatform, gebouwd aan de haven van New York. Sinds de politie uan New York, en vele andere instanties heli copters gebruiken voor vervoer en contróle, worden op verschillende plaatsen in de stad deze kleine landings- en start-veldjes aangelegd. Enschedese fabriek verhuist naar Dublin. De trommelvellen- en perkamentfabriek van de firma N. Elzas en Zonen te Borculo. die sedert het midden van de vorige eeuw in de Gelderse plaats is gevestigd, zal worden over geplaatst naar Dublin (Ierland, omdat de di rectie verwacht dat daar grotere mogelijkhe den voor dit bedrijf aanwezig zijn. Advertentie Nieuwe uitgiften Engeland. Dit zijn de drie aanvullingswaarden van de nieuwe defini tieve serie frankeerze gels met het portret van Koningin Elizabeth II, waarvan wij onlangs reeds melding maakten. De zegel van S d. :s door G. T Knipe ont worpen. Knlpe ont wierp ook de Vis d. var. de „Silver Wedding"- serie van 1948. De 8 d. is het werk van Mary Adshead, ontwerpster van de 2V« d per U.P.U - serle van 1949. alsmede van de frankeerzegels 2 sh., 6 d. en S sh. van 1951. De op 27 Mei 1.1. overleden kunstenaar Edmund Dulac. die vele ontwerpen van Britse zegels en van Franse koloniale uitgiften op zijn naam heeft staan, vervaardigde de teke ning voor de 1 sh. Communistisch China zal een serie post zegels uitgeven, waarop de vredesduif van Pleasso staat afgebeeld Italië. Het „Feest van de Bergen" is op de tweede Zondag in Juli onder auspicll'n van het ministerie van Land bouw en Bossen ge vierd Bij deze gelegen heid kwam op 11 Juli J l. een postzegel ln de waarde van 25 lire (don kergroen) uit. Gedrukt ln rasterdiepdruk door de staatsdrukkerij te Rome. geeft de zegel een afbeelding van een berglandschap met lrri- gatlewerken op de voorgrond. Per pek 23 cent Dubbel pek 45 cent W/ANNEER men oppasser Janus van der Berg rustig met een ruim 1-jari- ge tyger aan een ketting ziet wandelen door de Diergaarde is men onmid dellijk bereid aan te nemen, dat er in de fraai-geteken- de kop van het dier slechts plaats is voor een schoot hondjes-instinct. Maar wat gevaarlijker is; men gaat ook de oudere tijgers en de andere roofdieren door een bril met een zeer „milde kleur" bekijken Ach, het zUn toch net poezen, denk je en onwil lekeurig ben je geneigd één van de grote Sumatraanse koningstygers over de kop te kriebelen. Begint u daar echter niet aan. want tien tegen een, dat de tyger zon der te vragen uw hand overneemt ter consumering. Oppasser Van der Berg is een man, die zeer veel rou tine heeft in het omgaan met roofdieren. Er moet heel wat gebeuren voordat hy van de kook raakt. Dat voelen de dieren en daarom zullen zij niet gauw de klauw naar hem opheffen. Dag ln dag uit kan men hem bezig zien in de hok ken. terwijl de jonge tijgers en leeuwen rustig naar zijn arbeid zitten te kijken. Bg de oudere dieren neemt Janus vanzelfspre kend geen risico; hg zal niet gauw in een hok komen, waarin zich een volwassen roofdier bevindt. Ze z(jn nu eenmaal niet te vertrouwen, verzekert hij, maar ach die jongeren, da<t gaat best. kom er es an in het hok van de 1-jarige tygers. Er in, bedoel je? vroegen wy met een stem, die stellig niet van enige bibbering ontbloot moet zijn geweest. Tuuriyk, zei Janus en dus stonden wy vanmorgen, met de polis van een levensvèr- zekeringsmaatschappij in onze zak, voor de kooi. waarin enige tijgers (niet te groot, maar beslist ook niet klein), met magen, waarvan het knorren op het aanbreken van het voederuur wees, schier eindeloos heen en weer liepen. Janus haalde een enorme sleutel te voorschyn en liet ons heel be leefd voorgaan. Wij betrapten onszelf er op, dat onze knieën enigszins tegenstribbelden. Maar plotseling stapten wU naar het mid den van de kooi, want de hoon van Janus zou haast nog erger zUn dan een „krabbel" van een klauw. Maar zo snel als wy naar het midden waren gegaan stonden wij ook weer aan de kant. want één van de „poe zen" was nieuwsgierig op ons afgekomen Wat wil die. Janus? vroegen wy zenuw achtig. Effe kijke wie je bent, antwoordde de oppasser kalm. Aai 'em maar voorzichtig. We lachten eens tegen de loerende kop van de snordrager. Braaf, braaf beest, hoorden wy on» zelf zeggen en automatisch brachten we on ze hand naar de prachtige kop. Maar voordat de hand op het zachte vel rustte sloeg de tgger zyn klauw naar ona uit. Dat is spelen, lichtte Janus toe. Weer sloeg het dier naar ons. We vinden het nou toch wel welletjes Janus, bekenden wy en we gingen het hok uit. Zonder dat we er op letten stonden wij tegen de tralies. Plotseling voelden we iets nats op onze hand. De tyger was bezig onze hand te likken en toen. toen schaam den we ons een beetje De Nederlandse nota inzake de Ryn- scheepvaart vormt thans het onderwerp van besprekingen tussen de Westduitae ministe ries van Buitenlandse Zaken en van Scheep- j vaart. Van de zijde van het ministerie van verkeer werd verklaard, dat men over de Nederlandse wensen slechts een voorlopige mening kan uitspreken aangezien de zaak eerst met vakkringen besproken zal moeten worden. Opgemerkt wordt, dat over de Rijnvaart sedert lang besprekingen tussen belang hebbende groepen uit de betrokken landen worden gehouden, die, naar 4e opvatting van het ministerie niet gestoord zullen mogen worden. De Bondsrepubliek moet, zo wordt verklaard, in eik geval blijven waken voor het bestaan van haar eigen ver- keersapparaat. Dat functionneert thans op de grondslag van een coördinatie van de vrachttarieven van scheepvaart en spoor wegen. Deze grondslag mag naar Duitse op vatting in geen geval worden verstoord en voldoening aan de Nederlandse wensen zou dan ook zeker niet kunnen plaatshebben, zonder dat ook buitenlandse deelnemers aan het binnenlandse Duitse verkeer op de Rijn zich verplichten zich aan het Duitse vrach- tenpejl aan te passen. Daarenboven wordt opgemerkt, dat Duitsland deze buitenlandse deelneming aan het Duitse verkeer aan een maximum quotum zou willen binden ten einde de belangen van de Duitse particuliere scheepvaart voldoende in acht te kunnen biyven nemen. Bij een interview met de New York Times heeft de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee verklaard, dat hy alleen in een bestand heeft toegestemd omdat hy er op vertrouwt, dat Amerika een hervatting van de strijd zal steunen als de politieke conferentie mislukt. Rhee zgi niet te ge loven in oplossing van de Koreaanse kwes tie met vreedzame middelen. Biykens het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam over 1952 bedroeg de netto aanwas van de onder Nederlandse vlag varende koop- vaardyvloot 67 schepen met 90.994 b.r.t. De totale omvang van de vloot bedroeg daar mede 1288 schepen met 3.233 569 b.r.t., het geen naar aantal 12 (v. J. 6 */t) en naar inhoud 13 V» (v. j. 10 meer was dan per qlto 1939. Minder; bevredigend acht het verslag het, dat Nederland op de ranglijst van de voor naamste koopvaardijvloten ter wereld een plaats is gezakt. In 1951 bezette ons land nog royaal de zesde plaats, maar door de grote uitbreiding van de Italiaanse vloot is on6 land, zij het met gering verschil, verdrongen naar de zevende positie. Hoewel het college van B. en W. van Den Haag in deze nog geen definitief be- 6luit heeft genomen, mag worden aangeno men zo vernemen wy van betrouwbare zijde dat van een vestiging van het vo gelpark Avifauna in Den Haag geen sprake za! zyn. Enige tyd geleden werd het be richt gelanceerd, dat over een eventuele vestiging besprekingen zouden zyn gevoerd tussen een vertegenwoordiger van het Haagse gemeentebestuur en de directie van Avifauna. In brede kring blijken bezwaren te bestaan tege,n overbrenging van het vo gelpark van Alphen aan den Ryn naar Den Haag. Voor verschillende exploitanten van vermaaks- en recreatiegelegenheden büjken de moeilijkheden in dit seizoen zó groot te ziin. dat zy in de vestiging van Avifauna in Den Haag of Scheveningen een verzwa ring van hun lasten zien. Gezien de exploi tatie-uitkomsten van Avifauna in de laatste drie jaren, moet het niet verantwoord wor den geacht, dat van overheidswege hiervoor kapitalen beschikbaar worden gesteld of zodanige faciliteiten worden verleend, wel ke een zekere bevoorrechting inhouden. Dezelfde bezwaren zouden ook gelden voor de andere gemeentebesturen, waar mede de directie van Avifauna onderhan delingen heeft aangeknoopt. Voor Den Haag geldt bovendien nog. dBt in Wassenaar, te weten het dierenpark Wassenaar, in de on langs geopende hal een vogelcollectie is ondergebracht. In de vorige nacht heeft zich in Utrecht een gevai van gasvergiftiging voorgedaan, dat twee bejaarde bewoonsters van een wo ning aan de Vossegatselaan het leven heeft gekost. Aan een agent van politie die 's mor gens in de omgeving surveilleerde, werd door bewoners van de Vossegatselaan mee gedeeld. dat er een sterke gaslucht hing. Na een ruit aan de achterzijde van het huis te hebben ingedrukt, ging hy de woning bin nen en vond daar bij de gasmeter de 78-ja- rige bewoonster, mevrouw de weduwe E. M Kragten-De Groot. Tij was buiten be wustzijn. In een der bovenkamers vonden de mannen een logé, de 82-jarige schoon zuster van de bewoonster, mevrouw de we duwe Reeden-Kragten uit Leeuwarden, in haar bed. Ook arfj gaf geen tekenen van le ven meer. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten en de gemeente-arts stelde bij beide dames de dood vast. Personeel van het gas bedrijf had Woensdag in de Vossegatlaan een nieuwe gasbuis aangelegd voor de bui tenleiding. De oude dienstleiding (binnen leiding) is evenwel niet door een nieuwe vervangen. Daarin is een lek ontstaan tus sen de straat en de gasmeter, met het bpven- gemeld noodlottig gevolg. een «ouden lakdoos. gewikkeld in een zij den doek. waarbij een paar witte hand schoenen behoren. In de doos ligt'een brief van de Japanse keizer aan Koning Wil lem II uit 1845. geschreven op goudpapier. De handschoenen moest men aantrekken wanneer men de brief van de keizer wilde aanvatten. De brief was een antwoord op een brief van Koning Willem II, die het jaar daarvoor door de ambassadeur Koops aan de keizer was overhandigd. De kroonprins heeft met grote belang stelling van een en ander kermis genomen. Het bezoek is besloten met een rondvaart door de havens.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3