Een beetje zonneschijn in het leven van oorlogsslachtoffertjes Franse regering hoopt op succes van veteraan Jouhaux Pakistan wil in eigen behoeften aan textielproducten voorzien Wereldtank vloot omvat thans 2506 schepen groter dan 20001. Reacties op Russische nota over Duitse hereniging S" DE DOLLE MUSKETIERS 'Tweede blad - pagina 2 Uitbreiding van bestaande bedrijfseenheden en oprichting van nieuwe fabrieken Reeds grote vooruitgang te constateren Turken treffen ongunstige maatregelen Apeldoorn heeft een nieuwe industrie Stilstand bij verlenen van opdraehten 1059 Propaganda manoeuvre- tegen Adenauer en E.D.G. Internationale Kunststoffenindustrie (I.K.I.) 1952 Leverde verlies op Geen extra belasting voor bedrijfswinst op voorlopige aanslagen-1953 Namen voor nieuwe schepen van de marine Gratie voor Sanders In zee verdronken Westelijke nota over Oostenrijk HET VIERDE PRINSENKIND SCHENKT: Kamperen in Venray, Lage Mierde en Vlissingen Oook invaliden Castella sterkt en verjongt Uw huid Echte merkzeep voor 20 cent Prijzen voor voedergranen Spanningen in kruitvat Frankrijk nemen onrustbarend toe Onafhankelijkheid Indonesië herdacht Maximum prijzen voor bruiden gevraagd Mohammedaanse schoonvaders in spe stellen hoge eisen E Gat bij Flauwersinlaag 20 meter groter Ontploffing op grootste marinewerf ter wereld Engeland en V.S. vóór Russische deelneming POSTZEGELNIEUWS Nieuwe uitgiften Financiën en Economie GOUDSCHE COURANT DINSD'A'G 1* AUGUSTUS Ï9S.1 Pakistan beschikt over grote moge lijkheden tot ontwikkeling van zijn tex tielindustrieën met name de katoen en de jute-industrie. Sinds de stichting van Pakistan is vooral zichtbare vooruit gang gemaakt in de katoentextielindus trie. Er zijn thans 1.080.000 spindels en 14.072 weefgetouwen in bedrijf of in aanbouw tegen 178.000 spindels en 4.824 weefgetouwen in Augustus 1947. Boven dien zijn 20.336 weefgetouwen toegewe zen aan kleine industrieën. In 1952 wer den 600.000 spindels afgeboekt van een toewijzing van 1.290.000 spindels. Op drachten zijn geplaatst voor 48.400 spin dels. Zo zal tegen het eind van 1954 vol gens de verwachtingen een totale capa citeit van 1.128.000 spindels in werking zijn met een productie van 846 millioen yards per jaar. Voorgesteld is de Spin delcapaciteit te gelegener tijd nog tot 2.000.000 op te voeren. Ook zijn plannen ontworpen om de capa citeit te vergroten eerst door de bestaande eenheden uit te breiden, speciaal die in Oost-Pakistan. en vervolgens door nieuwe fabrieken op te richten in beide delen van het land. De, regering van Oost Pakistan heeft een programma opgesteld voor oprich ting van een katoenspinnerij, waarvoor een kapitaal van 5 millioen rupees moet worden gevormd. Van de 11 textielfabrieken onder regeringstoezicht (die een gezamenlijke ca paciteit hebben van 275.000 spindels), is de installatie van vijf reeds in ontwikkeling. De totale geraamde kosten van deze 11 fabrie ken bedragen 85 millioen rupees waarin de centrale en de provinciale besturen ieder voor ongeveer de helft zullen deelnemen- Het totale in de textielindustrie geïnves teerde kapitaal beloopt 110 millioen rupees tegen 45 millioen rupees in 1947. De productie van katoenen kledingstof is van 84.000 balen tot 118 000 balen in 1952 vergroot. V De enorme voorraden aan inlandse ruwe katoen en de geweldige binnenlandse markt voor katoenen kleding en garens garanderen deze industrie een voorspoedige toekomst. Woltextiel De hooglanden van Baluchistan en de ruwe heuvelachtige gebieden in de North West Frontier Province produceren jaarlijks 18 millioen lb. wol. Om de veestapel te verbeteren met het oog op een grotere op brengst, worden op 'n aantal veehouderijen experimenten uitgevoerd in 't fokken en kruisen van schapenrassen. In de tijd vóór de scheiding van India be stonden geen mogelijkheden om de wol in het land zelf te verwerken, zodat het groot ste deel van de inlandse wol moest worden Uitgevoerd. Thans zijn stappen gedaan om de ruwe wol in het land zelf te verwerken. Twee wolfabrieken met 4000 kamgaren- spindels en 400 wolspindels worden thans in Karachi en in de Punjaab gebouwd. In Karachi produceert een andere wolfabriek garen voor karpetten en dekens. Twee wol textielfabrieken zullen worden gebouwd door de Pakistan Industrial Development Corporation te Bannu (North West Frontier Provincie) en de Harnai (Baluchistan) met 2340 spindels met 24 getouwen elk. Geschat wordt dat deze beide fabrieken 40.000 de kens. 400 000 yards tapijtwol en 270.000 yards fijn tweed c-n andere fijnen wollen stoffen zullen produceren. Bijna 60 pet van de ge produceerde garens zullen beschikbaar wor den gesteld voor de huisindustrie. Een derde woltextielfabriek zal worden opgericht door de Industrial Finance Corporation in het Thal-gebied (Punjaab) in samenwerking met het particuliere bedrijfsleven en de Thai Development Authority. De beide eerste fabrieken zullen volgens de plannen nog dit jaar ln bedrijf worden gesteld, de derde het volgend jaar. Twee wolfabrieken zullen worden gebouwd in de Punjaab door het particuliere bedrijfsleven. Voor het jaar 1954-'55 heeft de regering plannen gemaakt tot de installatie van 20.300 kamgaren-spindels. 24.000 wolspindels. 10 finishing bedrijven, vijf fabrieken voor ge weven ondergoed en vijf tapijtfabrieken Wanneer dit programma geheel zal zijn uit gevoerd, zal Pakistan een flink stuk gevor derd zijn op de weg naar zelfvoorziening met wollen goederen Een voldoende hoeveelheid zal echter beschikbaar blijven voor export. Zijde De zijdeteelt als industrie staat in Pakistan •nog in de kinderschoenen. Alleen in het oostelijke deel wordt zijdegaren vervaardigd. Ongeveer 10.000 mensen werken in deze in dustrie, die jaarlijks ongeveer 40.000 lb zijde opbrengt. De regering va., de Punjaab bereidt thans een ambitieus programma voor dat ten doel heeft de zijde-industrie in de provincie tot ontwikkeling te brengen. Het schema voor ziet in de oprichting van een zijde-fabriek in het Rawalpindi district. De vooruitzich ten voor de ontwikkeling van een zijde- industrie in de North-West Frontier Pro vince en in het Tribal-gebied zijn gunstig vooral ook in het Khurram-dal. Onlangs is een rayonfabriek opgericht in Chittagong met 40 getouwen. Het is de eerste in Oost-Pakistan. Jute Pakistan ls het eerste jute-producerende land ter wereld, maar moest bijna zijn ge hele productie uitvoeren en was afhanke lijk van het buitenland om in zijn eigen be hoeften aan jute-manufacturen te voorzien. Om in deze toestand verbetering te brengen zullen een negental jutefa- brieken worden opgericht door de re gering en het particuliere bedrijfsleven gezamenlijk. De Adamjee Jutefabrieken. die een toewijzi .g ontvingen van 3000 getouwen, hebben mt nu 300 in bedrijf gesteld Bin nenkort "uilen nogmaals 300 getouwen in bedrijf worden genomen. Wanneer de overige drie bedrijfseenheden voltooid zullen zijn. Zal een productie van ongeveer 33.000 aan jutezakken en 16000 ton hessions per jaar worden bereikt. Van de overige zes fabrieken, gezamenlijk beschikken over 3000 weefgetouwen, zullen er vier worden opgericht in het Khulna district en twee in Chittagong. De totale investering in dë jute-industrie beloopt 165 millioen rupees, waarin de regering een aandeel zal hebbt» van 6é millioen rufcees. Jaarbeurs te Izmir De contingenten voor de Jaarbeurq te Iz mir. welke van 20 Augustus—20 September wordt gehouden, zijn kleiner dan die van het vorige jaar. Het Nederlandse contingent is teruggebracht tot T£ 1.000.000 (circa 280.000): het iaarbeurscontingent voor West-Duitsland is, volgens mondelinge tqe- zegging van de Turkse Regering, niet hoger dan 1.500.000 (waarvan 1 millioen dollar voor geliberaliseerde en 500.000 dollar voor recontingenteerde goederen), waarbij nog de voorwaarde is gesteld, dat dit contingent al leen geldt voor die firma's, die aan de col lectieve Duitse inzending deelnemen. Van Duitse zijde was oorspronkelijk een contin gent van 6.500.000 gevraagd voor deze col lectieve inzending. De goederen, die op grond van de contin genten aan Turkije geleverd zullen kunnen worden, moesten oorspronkelijk uiterlijk zes weken na de sluitingsdag van de Jaarbeurs ln Turkije in Turkije zijn gearriveerd, doch nu is door Turkije eenzijdig de bepaling ge maakt, dat deze goederen reeds op de laatste dag van de Jaarbeurs, d.w.z. op 20 Septem ber 1953 in een Turkse haven moeten zijn uitgeladen. Op een officieel Duits protest te gen deze maatregel is nog geen antwoord ontvangen, zo meldt het „Handelsblatt" van 5 Augustus 1953. Volgens het Duitse blad is van Turkse zijde toegezegd, dat de transfervergunning voor de betaling van de op de Jaarbeurs verkochte goederen uiterlijk 3'/j maand na afloop van de Jaarbeurs zal worden ver leend. De burgemeester van Apeldoorn, mr A. L. des Tombe, heeft de nieuwe gebouwen van de machinefabriek en constructiewerkplaats „Werklust", welke van Vaassen naar Apel doorn werd overgeplaatst, geopend. Voor de fcsmeente Apeldoorn is dit bedrijf een aan- i winst. Reeds thans werken er veertig' ar beiders en de perspectieven zijn zodanig, dat in de nabije toekomst op belangrijke uitbreidingen kan worden gerekend. „Werk lust" vervaardigt diepcultuuryerktuigen en grondbewerkingsmachines, die ook in tal van andere landen gretig aftrek vinden. Ruim 65 procent van de productie werd in 1952 geëxporteerd. De opening geschiedde door burgemeester des Tombe door het doorknippen van het lint, dat de toegang tot de fabriek afsloot. In een korte toespraak heeft de burgemees ter zijn vreugde uitgesproken over het feit. dat Apeldoorn de firma gelegenheid tot uit breiding had kunnen geven. Het personeel bood de directeur-eigenaar, de heer P. M. de Goeij. een tweetal gebrand schilderde ramen aan, waarin de groei van Het nieuwe m.s. „Obtiasi" van de Elder Dempster Lines le Liverpool zal op 19 Augustus van Rotterdam vertrekken voor zijn eerste reis. Het schip zal spe ciaal dienst doen als opleidingsschip voor toekomstige koopvaardij-officieren Dekens en kindervoedscl naar Griekenland De 1800 dekens, die nog resteerden van het geschenk, dat het Nederlandse Rode Kruis voor de eerste leniging van de nood onder de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland ter beschikking heeft gesteld, zullen, met 1600 kg kindervoeding, met de Jupiter van de K.N.S.M. worden verscheept. Dit schip vertrekt Donderdag a s. uit Am sterdam. Het zai de goederen in de Griekse haven Piraeus lossen. Het Nederlandse Rode Kruis zal in de huidige phase van eerste hulpverlening nog slechts goederen en medicamenten zenden, waarom wordt gevraagd. Men wil voor komen. dat zich in Griekenland voorraden ophopen, die boven de directe behoefte uit gaan. Groningse kustvaarder had een aanvaring De Groningse kustvaarder Mr Linthorst Homan heeft Zaterdag in het Klel-Holte- naukanaal een aanvaring gehad met een sleepboot. Er ontstond schade zowel boven onder de waterlijn. Persoonlijke onge vallen deden zich niét voor. Het schip ligt thans in Kiel-Hqltenau in dok en zal over ongeveer twee weken zijn reis kunnen her vatten. ISEDERJAM) OP NEGENDE PLAATS Blijkens het halfjaarlijkse overzicht van John I. Jacobs Co. Ltd. omvatte de we- reldtankvloot op 30 Juni van dit jaar 2506 schepen groter dan 2000 ton d.w.. met een gezamenlijke tonnage van 33.993.493 ton d.w. Op 31 December 1952 bedroeg het aantal tankers 2456 met een totaal draagvermogen van 32.572.131 ton. Blijkens het overzicht was de netto-toeneminc van de tonnage van 1.420.000 ton slechts iets minder dan in de overeenkomstige periode van het voor gaande jaar. Het Nederlandse aandeel in de wereld- tankvloot omvat volgens deze gegevens 108 schepen met totaal 915.886 ton draagver mogen of 2.69*'» van het wereldtotaal Hoe wel de tonnage van de Nederlandse tanker- vloot iets groter is dan op 31 December 1952, is het aantal schepen volgens de opgave van de .Londense firma gelijk gebleven. In ver gelijking tot de wereldtonnage betekent dit een relatieve achteruitgang van 0.03*/». Bij het cijfer voor de Nederlandse vloot zijn inbegrepen 47 tankers van 20005000 ton d.w., die een totaal draagvermogen hebben van 166:933 ton. Het hier genoemde aantal schepen van deze soort is bijna even groot als dat van de Verenigde Staten, wélks tankvloot 25.44"/. van het wereldtotaal vormt. De totale tonnage van deze kleine schepen is voor Nederland zelfs nog groter dan dat van de zelfde soort Amerikaanse schepen. Onder de Amerikaanse vlag varen thans 579 tankers met een totaal draagvermogen van 8.648.779 ton. De Amerikaanse tank vloot is daarmee de grootste ter wereld. Zij wordt gevolgd door de Britse tankvloot met 512 tankers en 6.619.748 ton d.w., de Noorse met 33 schepen en 4.924.896 ton d.w. en de Panamese vloot met 218 schepen cn 3.326.256 ton d.w. De Liberiaanse vloot, die thans sterk groeit, schijnt wel alleen grote sche pen op te nemen. Voor 81 schepen staat na melijk een tonnage van 1.655.888 ton d.w. geregistreerd. De andere landen, die naar de tonnage ge rekend een grotere vloot hebben dan Ne derland. zjjn achtereenvolgens Frankrijk, Italië en Zweden. De Nederlandse tanker- vloot komt daardoor op de negende plaats van de wereldranglijst, waaruit dus blijkt, dat ook na de recente toevoegingen aan de Nederlandse tankervloot, deze tak van het scheepvaartbedrijf relatief kleiner van om vang is dan de handelsvloot, daar de Ne derlandse handelsvloot als geheel genomen de zevende plaats op de wereldranglijst In neemt. Stilstand In het overzicht wordt gezegd, dat tnans een stilstand bij het verlenen van opdrach ten valt waar te nemen en dat de aandacht meer gevestigd is op eventuele opzegging van contracten dan op het plaatsen van nieuwe orders. Ongeveer 24 contracten van trampreders zijn. naar met voldoende juist heid kan worden vastgesteld, opgezegd, in sommige gevallen zullen de bestelde sche pen als vrachtschepen worden afgebouwd. De Duitse en Amerikaanse werven waren m hoofdzaak bij het opzeggen van de con tracten betrokken, maar ook Britse werven hebben enkele opdrachten verloren zien gaan. Wat dit laatste land betreft bestaat de vrees, dat de looneisen van de arbeiders meet opzeggingen tot gevolg zu len hebben. De beste cijfers, die de opstellers van het overzicht over de toekomstige oplevering van scheepsruimte naar hun mening hebben kunnen krijgen, zijn de volgende: Tweede helft 1953 1954 1955 1956 1957 1958 Deze cijfers betreffen de vastgestelde op leveringen, maar het feitmaanmerking genomen, dat de in de eerste helft van dit jaar voltooide tonnage slechts l-150M0 ton bedroeg, hoewel vrijwel alle werven °P <*e gehele wereld druk bezig waren met het bouwen van tankers, moet worden aangeno Aantal Tonnen d.w. 148 2.921.495 201 4.280.740 151 3.269.180 90 2.031.750 42 981.600 8 210.800 1 32.000 men, dat het aantal inderdaad op te leve ren tankers in de tweede helft van 1953 en in 1954 aanzienlijk minder zal zijn dan het hierboven aangehaalde cijfer. Bovendien is er grote kans, dat Japan als bouwer van tankers geheel van de lijst zal verdwijnen, en hetzelfde zal mogelijk het geval zijn met de Verenigde Staten, iets wat ook weer ver tragend op de afleveringen zal werken. Zeer waarschijnlijk zullen in de periode van 4' j jaar tot 1957 ongeveer 13.500.000 ton d.w. aan tankerruimte worden opgeleverd. Een aan redelijke verwachtingen beant woordende verdeling van deze ruimte is als volgt: helft 1953 2.000.000 1955 1956 1957 Verdeling nieuwbouw Volgens het overzicht zal de ln aanbouw zijnde tonnage de Nederlandse tankervloot met ongeveer 615.000 ton d.w. of 67"/», doen zwellen. De FraAse en Zweedse vloten zul len met 50'/», of resp. met 700.000 ton en 480.000 ton d.w. toenemen. De Italiaanse vloot groeit met 515.000 ton en de Deense met 240.000 ton, hetgeen wil zeggen, dat beide landen een toeneming van 40"/« van hun tankervloot boeken. De groep, die het meest van de toenemingen profiteert is de landengroep Verenigde Sta tenPanamaLiberia; daarna komt de Britse groep en ten slotte de Noorse groep. De totale tankercapaciteit, die onder Grieks beheer staat, maar onder verschil lende vlaggen wordt geëxploiteerd, is onge veer 2.830.000 ton d.w. Het is opmerkelijk, dat de meeste afbestellingen uit deze groep voortkomen. Wat de nieuwbouw voor de oliemaatschappijen aangaat, geeft, het over zicht het cijfer 4.730.000 ton d.w. Voor de tramprederijen is 8.825.000 ton d.w. in aan bouw. Walvisvaarders van Queensland wensen grofer quotum De walvisvaart in de wateren ten Oosten van Australië gaat zo goed dit seizoen, dat de walvisvaarders in Queensland de fede rale regering hebben voorgesteld het quo tum te vergroten. Een woordvoerder van de Whale Product» Ltd., de grootste maat schappij die in deze wateren opereert, heeft medegedeeld, dat de vangst op het ogen blik zal worden bereikt. Het halfjaarlijkse seizoen loopt tot eind October. Vorig jaar werd het quotum verhoogd tot 600. De vangst is op het ogenblik veel groter dan verleden jaar op hetzelfde tijdstip. Ook in de wateren ten Westen van Australië is de vangst ln volle gang. Er zijn twee walvisstations in West-Australië. Voor deze beide stations^ is het gezamenlijke quotum 1275 stuks. De Assistant Federal Director of Fishe ries, heeft onlangs voorspeld dat Australië dit seizoen 15.000 ton walvistraan zal expor teren. waarvoor een record bedrag van 1 millioen zal worden verkregen. Hij zeide voorts, dat het grootste gedeelte walvistraan bestemd zou zijn voor de be reiding van margarine ln Engeland en het Europese Vasteland. Sjah naar Lojiden vertrokken De sjah van Perzië is Dinsdag met zijn echtgenote per vliegtuig uit Bagdad naar Londen vertrokken. Kampeerder in Frankrijk vermoord In de nabijheid van de plaats, waar vorig jaar Sir Jack Drummond en zijn gezin wer den vermoord, te Pont-St Esprit, is weer een kampeerder gedood: de Zwitserse tand arts S. Zijn echtgenote was licht gewond. Zij vertelde, dat zij en haar man in hun slaap overvallen werden. S. werd gewurgd, zij zelf op het hoofd geslagen. Omdat de politie enkele zwakke punten in het verhaal heeft ontdekt wordt mevr. S. bewaakt en mag zij zonder toestemming van de politie het ziekenhuis niet veriaten. De Oostduitse regering heeft Maandag avond op een speciale vergadering de Rus sische uitnodiging om op 20 Augustus een regeringsdelegatie naar Moskou te eenden ter bespreking van de betrekkingen tussen beide landen aanvaard en vijftien personen voor deze delegatie aangewezen. Onder meer zullen premier Grotewohl en de vice- premiers Nuschke en Ulbricht naar Moskou reizen. Westelijke diplomaten in Washington zien over het algemeen in de Russische nota een opzettelijke propagandistische poging om de nederlaag van kanselier Adenauer bij de ko mende verkiezingen in West-Duitsland te bewerken. Zij menen, dat deze nota voor het Westen nog minder aanvaardbaar is dan vroegere nota's. Als een bom 4s de jongste Sowjet-nota ir.zake Duitslands toekomst ingeslagen in do Westduitse verkiezingsstrijd. Wat de in houd der nota betreft wordt hier opgemerkt, dat deze in hoofdzaak vasthoudt aan het ieeds anderhalf jaar geleden door de Sow- jet-Unie voorgestelde schema voor een vr?- desverdrag, dat voor de Bondsregering en de Westelijke landen onaanvaardbaar was. Voorts is het voorstel in lijnrechte tegen- De N V. Internationale Kunststoffenindus trie te Voorschoten heeft in het afgelopen jaar na volledige afschrijvingen en reser veringen een verlies geboekt van 27.241. In het jaarverslag wordt meegedeeld, dat de gang van zaken in de eerste helft van het boekjaar onbevredigend was. In de tweede helft van het jaar waren de resultaten be vredigender en kon het In de eerste helft, geleden verlies bijna geheel worden inge haald De ongunstige resultaten zijn voor een deel toe te schrijven aan een aantal uit de aard van de bedrijfstak voortvloeiende factoren. F.en andere oorzaak was de om standigheid. dat om een meer stabiele basis aan het bedrijf te geven gedurende het ver slagjaar werd voortgegaan met de omscha keling naar de vervaardiging van artikelen in de technische sector. De hogere eisen, welke aan deze producten worden gesteld, vergen in apparatuur, grondstof en arbeid, aanloopkosten. De vervaardiging van ver pakkingsmateriaal diende tot ontwikkeling te worden gebracht, waaraan grote re searchkosten zijn verbonden. De verande ring van het verkoopapparaat diende voorts gelijke tred te houden met de wijzigingen van het productieprogramma. Verder werd grotere concurrentie onder vonden van geïmporteerde goederen, die dikwijls van inferieure kwaliteit zijn en te gen aanzienlijk lagere prijzen dan de Ne derlandse worden aangeboden. Evenzo werd •van deze goederen op de exportmarkten concurrentie ondervonden. Al is het nog niet mogelijk een volledig succes te vermelden, toch is het verheugend De afdeling Perszaken van het ministerie van Financiën deelt het volgende mede: Aangezien in verband met het wetsont werp houdende fiscale voorzieningen, in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn, de mogelijkheid bestaat, dat de extra belasting op bedrijfswinsten boven ƒ7.500, bedoeld in het besluit op de inkomstenbelasting-1941, over het jaar 1953 niet meer zal worden geheven, is zowel ln het belang van de belastingplichtigen als van de belastingdienst besloten om reeds bij het opleggen van de voorlopige aansla gen in de inkomstenbelasting voor 1953 met deze mogelijkheid rekening te houden. Een zodanige maatregel kon zonder bezwaar worden getroffen, omdat door middel van de voorlopige aanslagen slechts vooruitbe talingen plaats hebben op de definitieve aanslag. Verwacht mag worden, dat tegen het tijdstip, dat met het joelen van de definitieve aanslagen over lfl^een aanvang moet worden gemaakt, omtrent de afschaf fing van bovenbedoelde extra-belasting een beslissing zal zijn gevallen. Belanghebbenden kunnen intussen aan nemen, dat in de voorlopige aanslagen voor 1953, waarvan het aanslagbiljet is gedateerd 1 Juli 1953 of later, de extra belasting naar winst uit bedrijf niet is begrepen. Aangezien in een - betrekkelijk gering aantal gevallen bij het treffen van de hierboven bedoelde maatregel reeds een voorlopige aanslag was opgelegd, is aan de ontvangers der directe belastingen opgedra gen aan belastingschuldigen, die in <jit ge val verkeren, desgevraagd tot nader order uitstel te verlenen voor de in die aanslag begrepen extra belasting. Deze omstan digheid kan zich uiteraard alleen voordoen indien het aanslagbiljet een vroegere dag tekening draagt dan 1 juli 1953. SWWVWWHWVWtlWWWWWWWWVIWWWWWMVWVttWWn) Zaken zijn zaken Dót was nu nog eens een echt. natio naal souvenir! vonden Belgen en vreemdelingen, die in het Belgische stadje Bastogne portemonnaies koch ten, waarop een Amerikaanse tar.k was afgebeeld, die de herinnering levendig moest houden aan het Amerikaanse verzet tegen het Duitse Ardennenoffen sief van 1944—1945. Glunder bekeken zij de afbeelding op het souvenir, totdat zij de portemonnaie omdraaiden. Want daar stond met fijne lettertjes ge schreven: „Made in Germany". te kunnen meedelen, dat grote vorderingen zijn gemaakt en redelijke zekerheid bestaat, dat alle doelstellingen zullen worden be reikt. In het lopende boekjaar is de situatie tot dusverre over het geheel genomen niet on bevredigend te noemen, daar de basis voor een goede gang van zaken aanw ezig is. Het bestuur vertrouwt er in te zullen slagen dit jaar tot een beter resultaat te komen. De Koningin heeft namen toegekend aan een aantal in Amerika gebouwde nieuwe schepen voor de marine, t.w. aan veertien kustmijnenvegers (400 ton), zes oceaanmij- nenvegers (700 ton) en zeven fregatten (600 ton). Aan de kustmijnenvegers zijn "toegekend de namen: Borne, Brummen, Breukelen, Blaricum, Brielle, Breskens, Bruinisse, Boxtel, Brouwershaven, Bolsward, Beilen, Borculo, Beemster en Bedum, aldus een B-plaatsnamenserie vormend om deze, in Amerika gebouwde, schepen te onderschei den van de overige mijnenvegers. Aan de oceaan-mijnenvegers zijn toege kend de namen: Onversaagd, Onbevreesd, Onverschrokken, Onvermoeid. Onvervaard en Onverdroten. Deze mijnenvegers vormen een O-serie, ter onderscheiding van de kleinere kustmijnenvegers. Aan de fregatten zijn toegekend de na men: Panter. Jaguar. Lynx, Wolf, Fret, Hermelijn en Vos, waarmede de vroegere „roofdier"-serie herleeft. Overeenkomstige namen droegen de schepen van de eerste serie van acht torpedobootjagers der Ko ninklijke Marine tussen 1910 en 1930. De Hongaarse regering heeft de Britse Zakenman Edgar Sanders, die in Hongarije tot gevangenisstraf is veroordeeld op be schuldiging van spionnage. op verzoek van zijn echtgenote gratie verleend, aldus heeft Maandagavond radio-Boedapest bekendge maakt. De Britse zou reeds zUn vrijgelaten en uitgewezen. Volgens een luisterpost van radio-„Vrij- Europa" maakte radio-Boedapest tevens be kend, dat Vincenzo Sciotti, een Italiaan, die in 1951 werd veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens medeplichtigheid aan gratie is 'ige S in Hongarije van pany werd drie-en-een-half-jaar geleden wegens spionnage veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf. Een Amerikaanse col lega, Robert Vogeler. die gelijk met hem werd veroordeeld, werd twee jaar geleden gratie verleend. In Februari van dit jaar maakte het Britse ministerie van buiten landse zaken bekend dat Hongarije had aangeboden Sanders vrij te laten in ruil voor Lie Ten Taj alias Lie Meng. een 25- jarige guerrilla-leidster, die in Malakka ter dood veroordeeld was. Premier Churchill verklaarde tben in het Lagerhuis, dat dit aanbod niet kon worden aanvaard. spraak met de primaire eis, die door de Westduitse Bondsdag met betrekking tot de hereniging is gesteld. Deze eerste eis, die ook door de Westelijke mogendheden is overgenomen, verlangt als eerste stap naar een oplossing van de Duitse problemen het houden van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland. Daarentegen heeft men hier het bijeenroepen van een proviso risch regiem uit aangewezen vertegenwoor digers van de beide Duitse staten steeds af gewezen op grond van het feit, dat men de afgevaardigden der Oostduitse regering een democratisch mandaat ontzegt. Dit stand punt wordt zowel dcor de Westduitse rege ringspartijen als door de socialistische oppo sitie gedeeld en het is na de opstand van 17 Juni ln Oost-Duitsland nog geaccen tueerd. Zowel de Westduitse bondskanselier. Adenauer, als de socialistische hebben niettemin de menii dat thans een verdere voortzetting van briefwisseling met Moskou niet meer doel matig zou zijn en dat de Westelijke mogend- beden terstond in onderhandelingen met de Sowjet-Unie zouden moeten treden. Dit sluit echter geenszins ln, dat de voor stellen, die in de Sowjet-nota vervat zijn, van Duitse zijde als aanvaardbare grond slag voor een vredesverdrag zouden worden beschouwd Adenauer heeft er in besloten kring uitdrukkelijk op gewezen, dat dit naar zijn overtuiging in het geheel niet het geval is. Een vredesverdrag voor Duitsland in de geest, xoals door de Sow jet-Unie beoogd, zou volgens hem neerkomen op een neutra lisering van Duitsland. Andermaal heeft Adenauer deze onaanvaardbaar genoemd. Hij duidde haar zelfs aan als „een zelfmoord van Duitsland" en uitte de mening, dat een geneutraliseerd Duitsland in betrekkelijk korte tijd geheel en al in het Russische kiel zog zou geraken. Conflict bij Vrij Herv. Gemeente te IJsselmuiden IJsselmuiden, waar reeds geruime tijd ge leden een geschil in de Vrij Hervormde Gemeente aan de dag is getreden een zaak, die onlangs voor de Zwolse rechtbank diende is de predikant, ds T. Wakker, door de kerkeraad gesehorst. Zondagmorgen j.l. waren de opposanten met de geschorste predikant bij de dienst, die werd voorge gaan door ouderling Stam. aanwezig. Na het voorlezen van de officiële schorsings- brief verlieten ds Wakker en zijn volgelin gen het kerkgebouw, waarna de morgen dienst verder rustig verliep. In de middag- dienst waren de meesten der opposanten niet ter kerke gekomen. Maandagmiddag om ongeveer vier uur is aan het vrije strand te Wijk aan Zee een 45-jarige inwoner van Beverwijk bij het ba den in zee verdronken. Hoewel de man zich in tamelijk ondiep water bevond, schijnt hij door de stroom te zijn meegesleurd. Zijn zwager, die hem plotseling in de diepte zag verdwijnen, trachtte hem nog te redden. Zijn pogingen mislukten echter. Enige tijd later kwam de drenkeling weer boven drij ven; de levensgeesten waren toen evenwel reeds geweken Het slachtoffer was gehuwd, doch had geen kinderen. Maandagmiddag omstreeks drie uur ge raakte een negenjarig meisje uit Den Haag, bij het baden in zee te Scheveningen in een mui. Zij werd door de stroom meegesleurd. Een politie-agent en een burger trachtte haar nog te redden, evenwel zonder resul taat Het lijkje is een kwartier later onge veer op dezelfde plaats aangespoeld. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. De moeder van het meisje was bij het on geval aanwezig. KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vinke/een J. G. Abbringh te Oosterwelde (Vel.). Te Dirksland W. v Tuyl te Lopik. - Te Hobart (Presb. kerk in Australië) F J. Zuyderduyn te Meppel. Bedankt voor de ben. als vic. te Zwarte- meer B. M. ter Haar. vic. te Ussel». Voor Huizen (N.H.) W. L. Tukker te Delft. Geref. Kerken. Aangenomen naar Hol- werd D. Barten. cand. te Noord-Schar- woude. r Tweetal te Wateringen: L. T. A. Bötticher, cand. te Rotterdam en D. W. Dondorp. cand. te Heemstede. Bedankt voor Middelburg C. Goeman te Schipluiden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aan genomen naar Gees (Dr.) H. D. Doorenbos. cand. te Kampen, die bedankte voor Grop- tegastGerkesklooster en voor Ulrum. De Westelijke Grote Drie hebben zich in een nota aan de Sowjet-Unie bereid ver klaard het door hen voorgestelde verkorte staatsverdrag met Oostenrijk te laten ver vallen, mits de Sowjet,-Unie geen „kwesties, die aan de zaak vreemd zijn", te berde brengt bij besprekingen over een ander vre desverdrag. In deze nota, die de ambassa deurs van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten Maandag te Moskou overhandigden als antwoord op een Sowjet- nota over Oostenrijk, stellen de Westelijken voor, de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, En geland, de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie op 31 Augustus in Londen de bespre kingen over het verdrag te laten hervatten. De kwesties, „die niet op de zaak betrek king hebben", waarover in de jongste Wes telijke nota wordt gesproken, verwijzen naar kwesties, die de Sowjet-Unie bij de onderhandelingen over het lange verdrag ter sprake bracht. Een ervan was de verkla ring. dat de „remilitarisering" van Triëst diende te worden besproken vóór het ver drag met Oostenrijk werd gesloten. Ia, maar daf n nog geen be-Wlaaf je nikt wuimaktn\Htb ie wezen bewusVoor we melWlêmbiek 'flchler die xVweer! Dat dat f louwen werk door qaanWmuur n geen tevendeïventie zal ik Biekbe/Ium eem on- v*7/ziel'{(het weer ^trvragen^ f Ie weet toch zeke r\ Na tuurt-ik, Tan dat het 'Jzeren uteIk heb hem Marker achter dan. horen heen en puin zit, he? j7 w*er lopen Lambiek, zet me etnt neer Uk zal die bakvis haar zalig oaKvis naar zang heid eens qeverrj* Luis Ier, brutaal nest. nog zo een befedtqinq en ik spring omhoog en but ie in ie kokke Och knulletje, voor murt part kun ie vierkant r— ^ontploffen y nlNSPAG 18 AUGUSTUS 1953 EERSTE BLAD - PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) KAMP LAGE MIERDEEen verzameling groene houten gebouwtjes om een aaed onderhouden gazon. In het midden een hoge vlaggemast, waarvan vrolijk onze driekleur wappert. In de vlag is een klavertje-vier aangebracht zinrijk symbool tan de StichtingHet Vierde Prinsenkind. Uit een van de gebouwtjes komt mu- Zk iemand speelt op een accordeon en een koortje van ongeschoolde jongens stemmen zingt met brede uithalen: Ben je in Rotterdam geboren .Op een pilar moeilijke passages struikelt de muzikant, maar het koor pngt rustig door. Een toevallige voorbijganger moet wel denken, dat het daar een leuke boel is. Natuur lijk een stel sportieve knapen, die een zorgeloze vacantie doorbrengen en voor Nederland ongewoon zonnig weer treffen' Maar deze voorbijganger heeft het bij het verkeerde eind. Eén blik in het gebouw zou hem daarvan overtuigen. De accordeonist zit in een invalidenwagen en men behoeft slechts even om zich heen U kijken om te ontdekken, dat hij met de enige is. Er zijn 20 invalidenwagentjes in het Kamp Lage Mierde, er zijn jongens, die een been missen of een armIn totaal zijn daar 55 jonge kerels, die weten wat leed en pijn is'. Maar de accordeo nist speelt en zij zingen Het is nu vijf jaar geleden, dat de Stich ting Het Vierde Prinsenkind zich 't lot aantrok van door de oorlog lichamelijk ge troffen jongeren en in die tijd is wel ge bleken. dat dat heilzame werk met alle mo gelijke kracht moet worden voortgezet. De Stichting be gon in 1947 met het organi- aeren van vacantiekampen voor oorlogsweesjes. Kin deren van 9-14 jaar wer den een week per jaar uit de sleur van alledag ge haald en konden onbezorgd genieten van het kample ven. Het grote succes van deze kampen die wor den gehouden in D U W - kampen, die door de rege ring ter beschikking wor den gesteld maakte, dat de Stichting zich ging be zinnen of er mogelijkheden waren om ook lichamelijk gebrekkigen eens per jaar wat vrolijkheid te bezor gen. Er werd een kamp ge organiseerd, waarvoor de hulp werd ingeroepen van leiders en verpleegsters, die begrip hadden voor de toestand van de jongens, thans is het zó, dat iedereen die met dat werk nader heeft kennis gemaakt, over tuigd is van de dringende noodzaak. Tot nu toe zijn er ruim 28000 oorlogswees) es en jeugdige oorlogsinvaliden de gasten geweest van de Stichting Het Vierde Prin senkind. Dat betekent in 28000 gevallen een weekje zonneschijn en een beetje ruggesteun voor kinderen, die het in het dagelijks le ven lang niet altijd gemak kelijk hebben! Op een prachtige, zonnige dag zijn wij op bezoek geweest in het kamp Venray in Limburg, waar op het ogenblik 215 jongens en meisjes de houten gebouw tjes bevolkten. Wij hebben het dagpro gramma van de kinderen gezien, waar in het nuttige met het aangename op de prettigste manier is verenigd en wij hebben de kinderen zelf opgetogen over de heerlijke uren, die zij reeds achter de rug hadden, horen vertellen. Over de ..totem' die zij met het corvee hadden verdiend, of over de Bonte Ring. het feestelijke uurtje na het avondmaal. Veertien leidsters en tien leiders zorgen geheel belangeloos dag in dag uit voor de kampgezinnen En dat het dp kinde ren aan niets ontbreekt, daarvoor zorgt het Vierde Prinsenkind Moreel verheffend Van het kamp Venray trokken we vervol gens naar het kamp Lage Mierde in Noord-Brabant, waar we de knapen troffen, waarover we reeds spraken. De oorlogs-in- valide jongens, voor wie zo n kamp ieder jaar weer een lichtpunt betekent. Het bij- ;enslagen kunnen dragen en zich beter ln iun lot kunnen schikken, omdat zij weten, lat zij niet worden vergeten door de buiten wereld, ook al wonen zij in nog zo n klein dorp. Voor deze jongens ligt de leeftijds- rens anders dan voor de oorlogsweesjes, 'ot hun 21ste jaar kunnen zij aan deze kam pen deelnemen en er zijn zelfs sommige jongens, die daarna als. leider meehel pen! Verscheidene verenigingen en particu- ;n helpen mee de kampdagen voor jongemannen zo feestelijk mogelijk te maken. Zo hebben zij dit jaar een fantasti sche buitenlandse reis naar Antwerpen gemaakt op uitnodiging van de Belgische Nationale Strijdersbond. Tekort :t jaar zijn ook de watersnood weesjes de gast geweest van Het Vierde Prinsen kind. De Stichting werkt nooit met collectes. De benodigde gelden worden door enkele ac ties en door duizenden particulieren bijeen- acht. De watersnood heeft dit jaar ech- gemaakt, dat de bijdragen belangrijk minder waren dan andere jaren. Ook het aantal beschikbare D U W -kampen %was dit jaar niet groot, omdat vele kampen nodig zijn voor het herbergen van Ambonezen. Toch zijn 13 kampen voor oorlogsweesjes gehouden en 4 kampen voor oorlogsinvali den, waarvan 1 voor invalide meisjes. In totaal zijn 3200 oorlogsweesjes en 300 inva liden uitgezonden naar Venray, Lage Mier de en Vlissingen. De Stichting Het Vierde Prinsenkind kampt op het ogenblik met een tekort. Het is aan allen, die dit mooie en noodzakelijke werk een warm hart toedragen, daarin zo spoedig mogelijk verandering te brengen. Het gironummer is 47780 Pe Boeing RB—47E Stratojet van de Amerikaanse luchtmacht is speciaal ont worpen voor lange afstand foto verken ningstochten overdag of 's nachts. Dit nieuwe vliegtuig, dat een langer neus- gedeelte met groter vensters heeft dan zijn zustermachine, de B47E. kan een snelheid bereiken van bijna 1000 k.m. per uur en heeft een practisch plafond wan meer dan 12000 meter (Advertentie) De meisjes I rek ken er op uit voor een wandeling in de mooie omgeving van Venray. eenbrengen van al deze lichamelijk gebrek kigen in een omgeving, die zij anders slechts uit de verhalen van kennissen kennen, heeft vooral psychisch een enorme uitwerking. De jongens komen met elkaar in contact en zien. dat zij niet alleen door rampspoed zijn getroffen, maar dat er nog anderen zijn. die er precies eender of nog slechter aan toe zijn Zij worden in het kamp niet behandeld als troetelkinderen, maar als jongens, die weliswaar een lichamelijk gebrek hebben, maar nog heel best in staat zijn vele dingen te doen Het werk heeft een moreel verhef fende invloed op deze jongemannen, die na een kamp weer een hele poos geduldig te- Üt jongens tn Venray willen wel eens we- ten wie de sterkste is en proberen dat op de2e manier uit te vinden. Thans in drie heerlijke soorten Wanneer U voor bescheiden prijs een echte merkzeep wilt gebruiken met de volle garantie van Castella kwaliteit, neem dan vooral de heerlijke, onverpakte Bloe- menzeep. Want de geurige Castella Bloe- menzeep, in vier delicate tinten, kost Immers slechts 20 cent per stuk. Castella maakt het thans IEDERE vrouw mogelijk haar huid jong en gaaf te houden, dank zij de heilzame werking van de drie soorten Castella toiletzeep. Geniet ook op warme zomerdagen eens een keertje extra van het geurige Castella-schuim. dat Uw gelaatshuid Versterkt en Uw frisse teint beschermt. Heeft Uw huid veel schuim nodig, neem dan de Castella Spécial <32 cent). Houdt U meer van de klassieke Castellazeep, dan neemt U natuurlijk Castella Scnoonheidszeep (32 cent) Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken van deze heerlijke zeep voor slechts 50 cent. Profiteer nog heden van dit bijzondere aanbod Wilt U voor zéér bescheiden prijs toch een echte merkzeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onverpakte Bloemenzeep (20 cent) met de zachte tinten en frisse rozengeur. Let er op. dat het merk Castella in de zeep gestempeld is, dan kunt U nooit een imitatie ontvangen. Hoewel de besprekingen met de minister van Landbouw ever het vaststellen van minimumprijzen voor voedergrar en nog niet tot definitieve beslissingen hebben geleid met name wat betreft de naoere uitwer king der eventueel te treffen maatregelen meent de Stichting voor de Landbouw toch al reeds te kunnen berichten, dat het wel in de bedoeling ligt gemiddeld de ver goeding van de zogenaamde integrale kost prijs te waarborgen. Daartoe zal worden voorkómen, aat buitenlahdse voedergranen, op basis van Nederlandse doorsneekwali- teit, in ons land beneden een bepaalde prijs kunnen worden aangeboden. Men behoeft derhalve, aldus de Stichting voor de Land bouw, niet bevreesd te zijn voor een al te sterke daling van de prijs van de binnen landse gerst en hater. Bovendien wordt er op gewezen, dat de buitenlandse granen thans nog hogere prijzen noteren dan voor de binnenlandse oogst, blijkens de beurs noteringen, wordt bedongen. Voor de prijsvorming der rogge worden door de Stichting voor de Landbouw aan vullende maatregelen bepleil. Inmiddels zijn waarborgen geschapen, waardoor hand having van de in het vooruitzicht gestelde richtprijs voor tarwe in voldoende mate is verzekerd. Helicopterdienst op Maastricht De Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat heeft vergunning verleend aan de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena tot het met hefschroefvhegtuigen uitoefenen van een luchtdienst BrusselLuikMaas tricht—Keulen—Bonn, vice versa. (Van onze Parijse correspondent.) Maandag 17 Augustus. De Fransen hebben zich vanmorgen voor het eerst sinds het begin van de stakingen, die thans hun derde week zijn ingegaan, vergeefs tot de kios ken of de krantenvrouwtjes bij de Metro-ingangen gewend om een ochtendblad, en zo konden ze over de laatste stand van zaken aan het stakingsfront vandaag niet worden ingelicht. Ook het syndicaat der druk kers heeft zich namelijk zoals al was aangekondigd voorlopig voor 24 uur bij de actie aangesloten. Voor hun informatie zijn de Fransen dus aangewezen geweest op de officiële radio, die niet altijd even objec tief is gebleken, of op gestencilde blaadjes, die vanmorgen door de com munisten bij de kantoren en de fabrieken werden gedistribueerd en waarbij de toestand uiteraard door een zeer rood gekleurde bril bekeken werd. Ook vanmorgen moest de Parijzenaar. voorzover hij zelf dan ook niet staakte, trots een lichte verbetering bij de onder grondse treinverbindingen, weer lopen of fietsen om bij zijn werk te komen. De lich ten floepen nog gedurig uit en de druk op het gas is nog altijd zo gering, dat men met een lichte overdrijving wel zeggen kan. dat voor het koket» van een ei vandaag met bijna evenveel uren als vroeger met minuten moet worden gerekend. Voor een zachtgekookt eitje is dus met het gas van vandaag in elk geval wel een stijf boerenkwartiertje gemoeid. Ais dat overigens nog maar het ergste was. Men mag aannemen, dat er nog altijd wel door een kleine vier millioen Fransen wordt gestaakt. Als men het aantal loontrekkers of kostwinners op maximaal 9 a 19 mil lioen stelt, wat op een totale bevolking van 40 millioen zeker aan de hoge kant is. dan betekent dit dus dat bijna de helft van de President Soekarno heeft aan de voor avond van de achtste herdenking der „pro clamatie van de Vrijheid", een redevoering gehouden in een vergadering van het par lement, waarin hij een overzicht gaf van de bereikte resultaten sedert'17 Augustus 1045 De rede. die werd uitgesproken ln tegen woordigheid van de vice-president, Moh. Hatta, leden der regering en hoge autoritei ten, gaf een beeld van de werkzaamheden der ministeries. De verhouding met Nederland en de kwestie Nieuw-Guinea kwamen niet ter sprake. „Over de Nederlandse militaire mis sie werd in het hoofdstuk „buitenlandse be trekkingen slechts gezegd, dat de overeen komst na beëindiging der cor* niet is verlengd of vernieuwd Het verslag van de president ving aan met een beschouwing over de veiligheids toestand. Hierin werd gezegd, dat dit een zeer belangrijk probleem is geweest sedert Indonesië souvereiniteit verkreeg. Ondanks de inspanning van velen, kan niet worden gezegd, aldus Soekarno, dat er tot heden volledige bevredigende resultaten zijn be reikt. HANDELSBERICHTEN. Katoen. (Veren, v, d. Katoenhandel) Rotter dam, 17 Aug. Nominale noteringen loco Rotter dam excl, rechten. U S.A. strict middling one ir.ch staple 3.22'/» per kg (onv); Mexicaanse strict middling one inch 3.14 per kg (onv.). nog steeds de armen geslagen. De ont- i het openbar practise landse I Toch, Nazareth. Augustus IN ongewoon verzoek, n.l. om een controle in te stellen op de prijs van bruiden, wordt op het ogen blik bestudeerd door de Mohammedaanse godsdien stige leiders in Israël. Het verzoek is gedaan door on fortuinlijke vrijgezellen, die niet .in staat zijn de hoge prijzen, Welke voor een bruid worden gevraagd 20 maal zo hoog als enige jaren geleden te betalen. Vroeger waren de schoon vaders in spe tevreden met een bedrag van circa dui zend gulden, beweren de vrijgezellen Vandaag aan de dag willen zij minstens 15. ja zelfs 20000 gulden voor hun dochter hebben, al naar dat het meisje in kwestie mooi of handig is. Veel van wat het moder ne leven kenmerkt is door gedrongen tot zelfs in de meest conservatieve Mo hammedaanse dorpen in Israël, waar tractoren en vrachtauto's langzaam maar zeker de houten ploeg en de ezelwagen vervangen. maar het eeuwenoude ge bruik vfln het kopen van zijn a.s. vrouw, wordt met zorg in ere gehouden. Iede re jonge Mohammedaan, die wil trouwen, moet zijn toe komstige levensgezellin ko pen van haar vader. De algemene prijsstijging en de schaarste op het ge bied van huwbare meisjes, alsmede het feit, dat de Mo hammedanen in Israël vol komen geïsoleerd leven van de andere Mohammedaanse gemeenschappen in het Midden-Oosten, hebben er toe geleid, deze „bruiden- markt" te handhaven. De jonge Mohammedanen in Israël noemen hun mo gelijke a.s. schoonvaders woekeraars en O.W.-ërs. Hoewel de wet een Mo hammedaans meisje, dat de huwbare leeftijd heeft bereikt, niet verplicht haar vader te gehoorzamen en zij dus theoretisch de uitver korene haars harten zou kunnen volgen zonder dat deze een dubbeltje aan haar papa zou behoeven te be talen, komt het maar zelden voor dat een Mohamme daans meisje het oude ge-, bruik negeert en breekt met de traditie. Zij zou liever sterven dan haar familie en zichzelf zulk een schande aan te doen. En nu de zaken zo staan, hebben een aantal ongedul dige vrijgezellen zich tot de godsdienstige leiders van hun gemeente gericht met het verzoek iets te doen om hun positie gezond te ma ken. „Ia het de wil van de profeet, dat wij ongehuwd blijven?" vroegen zij. ZU stellen voor dat een maximumprijs voor brui den. en tevens het bedrag, dat moet worden betaald voor de bruidsschat, wor den vastgesteld door de godsdienstige leider». werkende bevolking over elkaar houdt wrichting van het openbare leven, die deze massale actie veroorzaakt heeft, is daaren tegen bijna totaal, want alleen de post stakingen die het eerst zijn begonnen en nog altijd ono. ierbroken voortduren, leggen ictisch al het hele binnen- en buiten- e handelsverkeer plat. h, wanneer er zo op het oog nog wei nig leven in de Franse brouwerij gekomen is, dan schijnen zich het jongste week-end achter de schermen of in de cuisine der Franse hoge politiek toch een paar gebeur tenissen te hebben voltrokken, die ver moedelijk wel op een zekere kentering kun nen wijzen. De voorzichtige contacten, die eind vorige week door enige ondergeschikte ambtenaren van enige ministeries en zekere socialistische en katholieke vakbondleiders hebben plaatsgehad, zijn Zaterdag en Zon dag namelijk gevolgd door een reeks bespre kingen, die waarschijnlijk van groot belang zullen blijken en waaraan premier Laniel en de minister van Financiën, Edgar Faure, voor de regering, en Leon Jouhaux, de be kende socialistische veteraan, die o.m. ook voorzitter is van de Economische Raad, waarin werkgevers en werknemers van alle gezindten verenigd zijn, hebben deelgeno men. Jouhaux, die in 1952 de Nobelprijs voor de vrede won, en tevens de leider is van de socialistische vakcentrale Force Ouvrière, geniet ook buiten zijn eigen kring een groot prestige en ook wel vertrouwen, en in* hem hoopt de regering blijkbaar de man te hebben gevonden, die de brug met de revolterende arbeideTs opnieuw zal kun nen slaan. Jouhaux. die na zUn eerste onderhoud met de minister-president weinig los wilde laten, heeft cr enkel op gewtzen, dat hU als particulier persoon, en niet als officieel vertegenwoordiger van de arbeidsklasse li opgetreden. Die reserve w(jst er waar schijnlijk "wel op, dat de syndicaten nog al lerminst bereid zUn te capituleren en dat de geschillen nog geenszins zU« overbrugd. Mocht Jouhaux een basis tot overeen komst weten te virtden, dan zal zijn invloed waarschijnlijk wel zover reiken, dat ten minste de socialisten en de katholieke syn dicaten één lijn met hem willen trekken. In dat geval zouden de communisten dus kun nen worden geïsoleerd, en zou, zij het dan voorlopig, het gevaar van een herleefd volksfront, met altijd nog onvoorziene in ternationale verwikkelingen, weer even zijn geweken. De vraag is natuurlijk, waar Jouhaux de basis voor een dergelijke overeenkomst zal kunnen vinden. De kans lijkt steeds gerin ger, dat de regering zich zal kunnen ont trekken aan de ei» van een algemene loons- „.hoging, waarover alle arbeiders het nu wel eens zijn geworden. Laniel zal zijn ■tomisch hervormingsplan in dat geval dan "el kunnen opbergen in de kast. waar door zijn voorgangers als zo vele ambitieuze projecten in dezelfde richting werden bijge zet. Reden tot juichen zal dan ook zeker nie mand hebben en de arbeiders vermoedelijk wel in de laatste plaats, maar een revolutie waarop de gebeurtenissen van de laatste we ken bijna onontkoombaar leken aan te stu zal dan ten minste voor de eerste maanden weer zijn afgewend. n blUft de regering met een ont wikkeling. die in verscherpte richting gaat. nog altijd duidelijk rekening houden. Op het ogenblik, dat wU deze regels op een café-terrasje in onze wijk zitten te schrlj- en. dendert juist een lange colonne mili- tire overvalwagens en tanks voorbij. De of flciële motivering van deze indrukwekken de machtsontplooiing zal wel in de bevrU ding van Parijs, die van morgen af herdacht wordt, moeten worden gezocht. Maar men kan niettemin wel tevens aannemen, dat de regering deze aanleiding met beide handen zal aangrijpen om de stakende massa's even een indruk te geven van de middelen, «aar zij in het ergste geval nog altijd zal kunnen beschikken. Men mag de hemel slechts smeken, dat het l»U een platonische demonstratie blijven zal, want een onvoor zichtig of voorbarig schot zou in de huidige geladen atmosfeer heel Frankrijk in vuur cn vlam kunnen zetten. Engelse invoer van eieren uit Nederland Het Engelse ministerie van voedselvoor ziening heeft bekendgemaakt, dat het een regeling heeft getroffen voor de aankoop van 7.500.000 eieren van Nederland. De eieren zullen deze week worden verscheept en door het ministerie aan de handel wor den verkocht tegen dezelfde prijzen als gel den voor Deense eieren Het ministerie deel de mee, dat waarschijnlijk nog meer aan kopen zullen worden gedaan, wanneer het aanvaardbare aanbiedingen ontvangt Het gat, dat onlangs is geslagen fn de Zeedijk bij Flauwersinlaag. is in de nacht van Zaterdag op Zondag tengevolge van het slechte weer ongeveer twintig meter groter geworden. De er achter liggende inlaagdijk heeft gelukkig geen verdere schade opge lopen. Men werkt nog steeds met man en macht om deze dijk zo te versterken, dat hij voorlopig als zeewering kan dienen. Zo dra men zover is (dat zal naar men hoopt over ongeveer drie weken zijn) zal een aan vang worden gemaakt met het dichten van het gat in de Zeedijk. Op de grootste marinewerf van de wereld, ie Brooklyn (New York), heeft zich Zondag avond een zware ontploffing voorgedaan. De schok werd kilometers ver in de om trek gevoeld. Een groep technici van de marine, die juist een kortsluiting ln een verblijf voor officieren onderzocht, werd onder het puin van het instortende gebouw bedolven. Na de ontploffing brak brand uit. Geheime zender opgespoord bij Groningen De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft, n samenwerking met de rijkspolitie van Slochteren en de gemeentepolitie van Hoo- gezand-Sappemeer, de geheime zender Mona Lisa het zwijgen opgelegd. Deze zen der was op vele Zondagochtenden in de aether om en bij de 253 meter. Men had reeds talrijke peilingen gedaan ten einde de exploitanten van deze geheime zender te kunnen aanhouden. Zondagochtend wees een nauwkeurige kruispeiling uit, dat de r gehuisvest moest zijn in een villa te i (bij Groningen). Toen de politieman nen op het terrein van de villa aankwamen, sloegen de exploitanten van de zender op de vlucht. Zij hadden hun materiaal opge steld in een kippenhok nabij de villa. Op hun vlucht gooiden zij een deel van de toe stellen. alsmede enkele gramofoonplaten ln een sloot. De drie exploitanten werden later op de dag gearresteerd. Politieke conferentie Korea Engeland en Amerika zijn het Zon dagavond eens geworden over de kwestie der Russische deelneming aan de komende politieke conferentie voor Korea. Na een vergadering van de zestien lapden met troepen in Korea is mee gedeeld. dat Engeland en Amerika een resolutie zullen steunen, in te dienen door Australië en Nieuw-Zeeland op de algemene vergadering van de V.N., waarin wordt aanbevolen dat de Sow jet-Unie aan de conferentie deelneemt „mits de andere zijde (de communis ten) het wenst". Van de zijde van de Australische en. de Nieuwzeelandse delegaties is mee gedeeld dat de resolutie alleen wordt ingediend met de bedoeling de moei lijkheden te overbruggen, die tussen Engeland en Amerika over deze aan gelegenheid gerezen zijn. Een Britse zegsman zei dat Engeland, Amerika en Frankrijk voor de resolu tie zouden stemmen en dat zij vermoe delijk een meerderheid van twee der- ien zal halen. liuilsiaiul West-BerUJn). Ten i bate van dg oorlog zwaar ■havende Kaïsei-WUhelm-Gedachtniskirche" een serie v an vier bijzondere postzegels met jeslag uitgegeven ln de waarden van pf 1 pf (bruin). 10 pf A S pf (groen). 20 pf. 10 pf. (donkerrood) en 30 pf. 15 pf. (don- 4 e l pf. en 10 5 er vroeger ult- De Pasja's en Kaids uan Marokko hebben na een bespreking, die meer dan vier uren duurde Beharafa lol „Iman" uitgeroepen. De leiders van deze omwenteling in Marokko zijn Hadj Thami El Glaoei. paJja uan Marrakes) en de sjerief El Katam. Op de foto de Pasja van Marrakesj (rechts), de s'enef El Katani en Kaid Hadj Mohammed, leider van Marchand tijdens een diner, dat werd gegeven ten huize van Hadj Mohammed (links) 10 Pt- en 30 15 pf- latei haar zien als ruine De ontwerpen zijn van A Goldammer en de gravures van G. Sehulz <4 en 10 pi en L. Schnell (20 en 30 pf.) De serie gedrukt ln diepdruk op de persen van de Rmidsdrukken) te Berlijn is voor het eerst uitgegeven op Zondag 9 Augustus, op welke rjalum in de mine een kerkdienst is gehouden. Naa-t de kcik was een lijdend bijpostkantoor aanwezig, waar de nieuwe zegels, alsmede eerste-dag-enveloppen, gefrankeerd met de 10 5 pf (verkoopsprijs 25 pf) en de 20 10 pf (verkoopsprijs 40 pf). voorzien van een af druk van een bijzonder stempel, verkrijgbaar „DE BIJENKORF" VERHOOGT DIVIDEND. Aan de algemene vergadering van aandeel houders dei N V Magazijn „De Beljenkorf" zal worden voorgesteld over het boekjaar 1932 een dividend uit te keren van (v. J 6*/«) op de gewone aandelen. AMSTERDAMSE WISSELMARKT. Amsterdam. 17 Aug. Londen contant 10.577» 10.58' New York contant 3 79,*,—3.80,', Pa rijs contant 0800— l 0820; Brussel contant 7.54' 7.55' V. Frankfort contant 90 38—90.48; Zürich contant 86 87-86 97; Stockholm contant 73.18— 73 28; Kopenhagen cantant 54.6354.73Braz. dollar contant 3.80'/t—3.817».

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3