De leeuw heeft vinnen Na de 10-3 op Spanje een 9-1 op de Rode Waterduivels Begrijpelijke schilders die tevreden waren met wat mooi is Kostbaar radio-actief stukje metaal was zoek Autobus met DUW-arbeiders bij Schiedam over de kop geslagen Slaven werken aan het Donau- Zwarte Zee-kanaal Nederlandse uitkomst eieren brengen in Engeland DE DOLLE MUSKETIERS In Frankrijk komt nu de pi;e-revolutionnaire phase Kleine Balkanoorlog tussen Hongarije en Zuid-Slavië Bric bij de De hel van Deurne was er een ver jaarspartijtje hij Belgen werden wanhopig Rukte de haren uit het hoofd „Braasem! Braasem Opgepropte gevangenissen Koel weer Vijf lotencdtijd prijs Aan de kop Draverijen te Hilversum Westduits kabinet acht Russische voorstellen onaanvaardbaar Socialisten hebben er ook critiek op Engeland kan de laatste testmatch en daarmee de „Ashes" winnen Adonis in Amerika gearresteerd Narriman wil geld zien Naumann sprak weer Nieutv Amsterdam gaat op cruise De Britse waren veel te duur Een intiem feestje voor iedereen Ontdekkingsreiziger Bevrijd kijken Meesterwerkje Moeilijkheden over de arbeidsvoorwaarden in het bouwbedrijf Bij Wolvega opgespoord met Monitor-apparaat Laniel offert liever kabinet dan program Nederlandse hulp aan Griekenland Noodlanding; van sportvliegtuig Expeditie naar de beruchte Grot van de Zwarte Kunst Woonwagenbewoners hielpen de zwaargeivonde slachtoffers Amerikaanse militair beroofd in Amsterdam Britse M.P. door Russen over de grens getrokken Rijksopdrachten aan componisten Geen extra belasting voor bedrijfswinst op voorlopige aanslagen-1953 Begrafenis vanA.Wunnink TWEEDE BLAD - PAGINA 1 fcOUDSCHE COURANT WOENSDAG IS AUGUSTUS 1955 Van wat er hier in Nijmegen ge beurt bij de Trofeo Italia lusten de zwemprofeten geen brood meer. Hongarije, de grote favo riet bij iedereen, die meent een beetje verstand te hebben van waterpolo, ver loren van Zuidslavië, Italië, dat Maandagavond eer vol het hoofd boog voor de Zuidslaven en getipt bij de eerste drie, verloren van de jonge Spanjaarden van Cor Braasem en.Nederland, dat onder het motto van „kunst om een kind te slaan" Spanje be dremmeld naar de kleedkamer joeg, nu met 91 gewonnen van de Belgen. Daar is voor een normaal waterpolomens geen touw meer aan vast te knopen., Wi), dit wtl etns hebben gezwommen, doch daarom nog niet pretenderen uit de tterren de toekomst van dit tournooi om de Trofeo Italia te kunnen voorspellen. w\j uonden het wel leuk gisteravond en in het bijzonder toat er weer in het laatete uurtje gebeurde. Een helemaal door waterpolo begeesterde Nijmegenaar riep luidkeels, toen onze jongens hondsmoe maar zielsgelukkig door Frans Kuyper* op de kant werden getrokken en daarna door de vader van het zevental werden geknuffeld: „de leeuw heeft vinnen!" En al klinkt het een beetje vreemd om onze leeuw met een vis te vergelijken, wij begrepen wel waar hij op zinspeelde, deze begeesterde Nijmegenaar Hij dacht aan andere Holland—België wedstrijden, aan de hel van Deurne, waar de Nederlandse leeuw de laatste jaren bij de Rode Duivels geen leven meer heeft. Wel, in het Goffertbad Is ér een klein beetje wraak voor genomen en omgerekend naar het volume, dat drie duizend toeschouwers produceerden, was de hel van Deurne er maar een verjaars- partHtje bij vergeleken T aten ze dan voorlopig op voetbalschoenen ons maar de baas zijn. in het water in ons element hebben onze jongens de Belgen de wanhoop nabij gebracht. Maurice Blitz, eens zelf een bekend polospeler en nu een, zowel naar lichaamsomvang ale naar rang, in de Belgische zwemwereld erk kend deskundige, die ons na de wedstrijd Hongarije—Zuidslavië enthousiast kwam vertellen nog nooit zo'n wedstrijd te hebben gezien, Is beschaamd de trap van de pers tribune afgeslopen, voordat nog de Zuid- elavische scheidsrechter dr Polic z'n laatste fluitsignaal had laten horen. Een kleine nederlaag, zoals enkele weken geleden In Zaandam, allé. daar had hij vrede mee ge had. maar dit was hem te machtig. Zijn landgenoten hadden geen been aan de grond gekregen, als ik het even zo mag zeggen. Wat zeg ik: een speler als de midachter, de ..spil" Smits en de rechtsachter Martin hebben alles gedaan, wat- de ontwerpers van het waterpolo hebben verboden, om het reeds in de eerste minuten boven hun hoofd zwevende zwaard van een verplet terende nederlaag af te'wenden. Frits Smol en Rush van Feggelen. onze „water canon- ball". werden herhaaldelijk onder water geduwd, het regende overtredingen, waar de Zuidslavische re|pree zo goed en zo kwaad als het ging. probeerde tegen op te treden. Maar Smol. die zich niet langer kon beheersen en Martin een zet gaf. dat hit onder water verdween, werd het eerst het water uitgestuurd, een gelegenheid, waar de Belgen toen ijlings gebruik van mgakten om de gelitkmaker te scoren, nadat Bijlsma ons de leiding had bezorgd. Het was toen J1 en het zou het laatste heldenfeit van de Belgen ziln. Een prachtige, verre hoog hal van de Goudse sDeler Cabout verdween onbereikbaar voor de Belgische keeper ln het net, 2—1. Weer werd Frits Smol daarna kopie onder geduwd, maar dr Polic zag het en Raschaert ging de kant op. Na een enorm hard schot van Cabout plaatste dezelfde speler de bal voortreffelijk naar Nijs Kore- vaar en het was 31. Nu was er geen hou den meer aan. Byisma ondernam een fantastische spurt, waarbij htt het presteerde om enkele Bel gen met de bal te passeren (wat we tussen haakjes nog geen Hongaar of Zuidslaviër zagen doen!) plaatste milllmeterscherp naar Rudi van Feggelen. die de bal met de vlak ke hand het Belgische doel Insloeg. 4—1. Daarna kwam het opnieuw tot incidenten voor het Belgische doel. Eerst gingen Smol en Raschaert de kant op. later gevolgd door Rudi van Feggelen en de Belg Smits, zodat er even voor rust van beide partijen nog m«ar vijf spelers in het water lagen. Daar moest na de rust ook mee worden begon nen. wat natuurlijk het spel niet ten goede kwam. Na een paar mislukte schoten maakte Bijlsma ér met een woedend schot een einde aan. 51. De „stoute jongens" mochten toen weer terugkomen, maar nau welijks lag Van Feggelen voor het Bel gische doel, of weer drukte Smitst hem on der water. „D'r uit!!" beval de scheidsrech ter. doch dat was slechts van korte duur, want Van Feggelen scoorde uit de «traf- worp met een enorm hard schot en het was 6—1. Het publiek ging als bezeten te keer en gilde om nieuwe doelpunten. Onder een machtig geloei begon Frits Smol aan een fantastische spurt, na een praehtigg, „pass" van Nijs Korevaar En weer moest Desmeth z'n doel ln om de bal te pakken. 7—1 Een combinatie van Nijs Koxevaar. Smol en Rudi van Feggelen en het was 8—1. Laurent haalde toen weer een viezlgheidje uit tegen Bijlsma. net toen onze ..Bertus de Harder ln het water" als een snoek op het Bel gische doel was afgeschoten. Biilsma gaf lik om stuk en werd het water uitgestuurd Het was nauweliiks nog belangrijk, want een man meer of minder was voor Smol geen beletsel om toch nog het negende en laatste doelpunt te scoren. En het enige, waar België toe kwam. was een schot van Laurent tegen de paal TNal waa dan Holland—België. AJ Was er in het Hollandse kamp grote vreugde, ln een kleine Hongaarse kolonie in NHmegen. «n later op de avond In Boe dapest. zijn er hete tranen geschreid, want «en kleine Balkanoorlog te water, tussen de Hongaren en de Zuidslavlërs. is ten gunste van de Jongens van Tlto beslist, re*®" waarom do Hongaarse trainer Desz« zich uit ztln toch al niet weelderige hoofdbe dekking nog enkele haren heeft ver wijderd Deze Deszö heeft aan de kant staan tieren en schreeuwen, alsof Jan de Vries nooit had gezegd, dat trainers aan de kant zich niet met het spel in het water mochten be moeien. We hebben hem bewonderd, dat hij bii het lawaai, dat de Hongaar produceerde. zo rustig op ztln stoel kon blijven zitten, maar misschien wou hij. om nare protesten te voorkomen. In dit Balkan-onder-onsje' geen partij zijn. Het was ook maar het wijste om de gedrilde ..ra-ra-ra-krijgers van de puszta's en de grote bruiner beren van Tito rustig hun gang ta laten gaan. Van de machinale „kat en de kanarie"- tactiek, waarmee de Hongaren de avond te voren de Belgen murw hadden gespeeld, kwam tegen de Zuidslaven niet veel terecht en zo ziet men weer eens, dat elke ploeg zo goed speelt als zijn tegenstander het toe laat. Welnu, de jongens van Tito lieten niet veel toe, zelfs niet met een achterstand van 20, die door twee machtige doelpunten van Markovics en Gyarnati was ontstaan. Het publiek keek de zaak eens even rustig aan. nog half en half aan de kant van de Hongaren, maar toen Vuksanovic onder het „Slavieü Slavieü" van een handjevol aup- porters een klein steentje uit de kroon van de favorieten roofde door een tegenpunt te scoren, vergat men alles, wat er vorig jaar in Helsinki gebeurd ia en ging alles als één man de Zuidslaven aanmoedigen. En toen na een machtig gevecht de Hongaarse keeper ten slotte zelf de bal in eigen doel sloeg, was heel het Goffertbad één juichende men senzee. T~\e manier, waarop de heer Deszö ln de rust zijn spelers toesprak, was een studie waard. Daar was kennelijk geen woord Frans bij en het werd zelfs zo erg, dat een paar in badjaasen gehulde Hongaren hun meester vroegen of hij plotseling gek geworden was. Ze kregen echter zoveel „goulasch" mee, toen de tweede speelhelft begon, dat de Zuidslavische doelman moest zwichten voor een schot van Kerpati: 2—2. Maar de heer Radanic presteerde het om met een schot van halverwege het bad de heer Deszö opnieuw tot een aanval van ra zernij te brengen, wat nog een haertje erger werd toen Kurtini de Zuidslaven de leiding bezorgde: 34. Misschien uit angst, dat ze 's avonds geen eten zouden krijgen, begon nen de Hongaren een vertwijfeld tegen offensief en de heer Deszö werd weer zo mak als een lammetje, toen eerst Bolvari gelijk maakte en toen nog Gyarnati 84 maakte. Zo zeker waren toen de Hongaren van de overwinning, dat ze gingen probe ren de rest van de speeltijd onledig te ma ken met elkaar het balletje toe te werpen. De jongens van Tlto gaven daarop het beste antwoord, dat ze geven konden, ze roofden de Hongaren de bal voor de neus weg en lieten keeper Kovanic voor de vijfde keer met z'n neus in het water vallen. „Houden zoü Houden zo!!" was hierna de yell van de Hollanders, die zo'n gelijk spelletje van de twee rivalen wel mochten. Maar zo dach ten dg Zuidslaven er niet over. De heer Kor- tini maakte nog het zesde en winnende dtoel- punt en daarna begonnen ze elkaar zeer uit voerig en met tranen ln de ogen te omhel zen Fr is gisteravond in het Goffertbad nog -Lj een nieuwe yell geboren en dat was „Braasem!! Braasem!!"' alt huldebetuiging voor de oud-aanvoerder van het Nederlands zevental voor de knappe prestatie, die zijn jonge Spanjaarden hebben geleverd door de Italianen met een 41 nederlaag het water uit te jagen Wat de Azurri'a, die toch te gen Zuidslavië een knappe wedstrijd had den gespeeld, gisteravond bezielde, weet Ik niet, maar ze brachten er tegen de jon gens van Cor niets van terecht. Het was met de rust nog 1—1 door doelpunten van Mestres (S.) en Sanzuane (I.). Maar na de rust gingen de Italianen zo gek doen in het water, dat de een na de ander er uit ver dween en wij op een zeker ogenblik het komische schouwspel beleefden, dat er no")| slechts 3 Italianen (waarvan één in doel) en 4 Spanjaarden in het water lagen. Maar de eerste overwinning was binnen en dat was voor de tribunes aanleiding om het schone lied „O, Toreador!" aan te heffen BELGRADO, Augustus. fNNGEVEER 796.0e# van Itoemenië's 16.000.000 inwoners bevinden slch in de gevangenis of in een Interneringskamp. Dlt leren rapporten, welke In Belgrado xljn ont vangen. Deze rapporten «IJn voornamelijk samen gesteld op grond van verhalen van mensen, die de laatste maanden uit Roemenië zijn gevlucht Volgens hen wordt aan het Donau- Zwnrte Zee-kanaal voornamelijk gewerkt door gevangenen. Van de «0.M0 arbeids krachten aan genoemd kanaal zUn er zeker 35.606 gevangenen. Onder hen zijn zeer veel joden. Het werk aan het kanaal is voor ongeveer een vierde gereed. Het vordert heel lang zaam, daar men slechts de beschikking heeft over enkele bulldozora, welke de Sowjet beschikbaar heeft geateld. Verder Uitgever van een lijst van wanbetalers vrijgesproken De rechtbank te Atanek) heeft vrijgespro ken de bureauhouder van het Overijssels Advies-, Bemiddeling»- en Incassobureau. Tegen een bepaalde vergoeding kon men zich abonneren op de toezending van een lijst, waarop de namen voorkwamen van personen die een grotere of kleinere 6Chuld niet hadden voldaan, niet wensten te vol doen en in enkele gevallen voorwaarden hadden gesteld waaraan moest worden vol daan. door de schuldeiser, alsvörens de schuld zou worden gedelgd. Een van de op deze lijst geplaatsten had tegen de bureau houder een aanklacht ingediend. De officier van justitie zei veertien dagen geleden, dat het niet aanging bonafide men sen. die een reden haddén, of althans meen den te hebben, om aan een vordering niet te voldoen, als wanbetaler# te doodverven en op een lijst van wanbetalers te plaatsen. Sinda Zondag bevindt ons land zich in e«n Zuidwestelijke luchtstroming, die in stand gehouden wordt tussen een gordel van hogedruk boven Frankrijk en een depressie ten Noorden van Schotland, aldus meldt het K N M I. De Zuidwestelijke winden voeren koele lucht aan. die van Oceanische oor sprong is. Gisteren passeerde een front met regenbuien. Vandaag staat het weer onder invloed van een zwakke rug van hoge druk, waardoor op de meeste plaatsen droog weer voorkomt. Van de Oceaan naderde vanmor gen echter alweer een nieuwe storing uit Ierland. Deze storing zal morgen tot onze omgeving doordringen met als gevolg veel bewolking en wellicht ook wat regen. Aan gezien de Westelijke circulatie voortduurt, moet op aanhouden van het koele weer wor den gerekend. Positie» K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis: De Delft, gezagvoerder Dek- natel. is Dinsdagavond op Schiphol geland. De Amsterdam, gezagvoerder Geerling, vanmorgen ln Rome. De Tilburg, gezag voerder McFarlane, Is vannacht in Singa pore aangekomen. De Maastricht, ffezag- voerder Bergeman. is Dinsdagavond elf uur ln Bangkok aangekomen en moet vanavond elf uur weer op ultreia van Bangkok naar Tokio vertrekken. Uitreis: De Gouda, gezagvoerder Hamt- ponstall. is vannacht uit Bangkok naar Ma nilla vertrokken. De Soerabaya. gezag voerder Wilson, vanmorgen in Calcutta. De Eindhoven, gezagvoerder Hobaon. van- ochtend in Bun - D. Amhem, lej.Jvoer- der Bradley, werd vandaag ln Karataji ver wacht. moet al bet graafwerk met de hand ge schieden. De grootste van de zes gevangenissen, welke zich in Boekerest bevinden, wordt Vacaresti genoemd Blijkens de rapporten is hij berekend op 2500-bewoners, maar inder daad huist hij tegenwoordig 6000 gehange nen. In sommige cellen, die gezamenlijk be doeld zijn voor 150 gedetineerden, zijn thans 750 mensen samengepropt. Het gevolg van deze wantoestand is, dat vele gevangenen de gehele dag lang geen ogenblik kunnen zitten. Het verstrekken van de maaltijden neemt zoveel tijd in beslag, dat de laatsten in de rij pas hun twaalf uurtje krijgen als de eersten al weer aan de avondmaaltijd toe zijn. Een maaltijd der gevangenen bestaat ge woonlijk uit „koffie", gebrouwen van mais of gerst, gekookte gerst of knollen en van tijd tot tijd aoep of marmelade. Elke ge vangene krijgt per dag 250 gram brood en 700 gram als hij tot een werkploeg behoort. Tengevolge van de slechte huizvezting en ondervoeding krijgen heel véél gevangenen tuberculose. De medische verzorging in de gevangenissen is betrekkelijk goed. maar een gevangene moet op sterven na dood zijn, wil hij naar een ziekenhuis worden over gebracht. Ia totaal heeft Roemenië 86 gevangenis sen. Een van de bekendste li Mardjlneni, in de buurt van Ploestl. met ongeveer 4.0M gedetineerden, onder wie vele buitenlanders. Blijkens de gedane verhalen staan de ge- vangeniabeambten niet op zeer hoog ont wikkelingspeil. Onlangs trachtten de bewa kers in Mardjeneni een groep van ongeveer 700 gevangenen te tellen. Ze lieten de ge detineerden ongeveer twee en een half uur in de houding staan, maar wisten tenslotte toch niet met zekerheid te zeggen hoeveel er nu precies waren. Deze bijzonderheden zijn grotendeels af komstig van vluchtelingen, die er enige tijd over hebben gedaan voor ze Joegoslavië be reikten De rapporten maken er derhalve geen aanspraak op de meest recente ge beurtenissen uit het Roemeense gevangenis leven te vermelden, maar se geven een al gemene indruk van het gevangenisleven, zoals dit enige maanden geleden in Roe menië was. EERSTE-DAG-OMSLAGRN VOOR RODE KRUIS POSTZEGELS Ter gelegenheid van de uitgifte vsn de speciale serie Rode Kruis postzegels op 24 Augustus gijn eerste-dag-omslagen verkrijg baar. Behalve via de postzegelhaodel Is het ook mogelijk bij het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis deze omslagen te bestellen. Het Rode Kruis zorgt dan voor doorzending naar de philatelistisehe dienst der PTT. Deze dienst voorziet de omslagen, die beplakt worden met een volledige serie Rode Kruis postzegels van een bijzonder stempel. Bij de uitgifte vsn de watersnoodzegel zijn Indertijd 150.000 eerste-dag-oraalggen afgestempeld. KUNSTNIEUWS Ter stimulering der verkoop van de loten der nationale loterij „Kunstenaars Helpen" ten bate van het Rampenfonds zal iedereen, die vóór 1 October vijf of meer loten koopt, een litho van één der kunste naars, Bayer, Kurpershoek of Van Krui- ningen ontvangen. Deze litho's makan deel uit van een serie, welke de genoemde kunstenaars, daartoe mede in staat gastald door het Prins Bernhsrd-fonds, ln het ramp gebied hebben gemaakt. Wat san paar dagen geleden nog nie mand durfde voorspellen, is gister avond gebeurd. In het tournooi om de Trofeo Italia gaat Nederland man de kop met vier winstpunten en 19 doel punten véér met slechts vier tegen. Zuid-Slavlè heeft ook 4 punten, doch slechts een doelgemiddelde van 11—6. De uitslagen van de gisteravond go- apeelde wedstrijden zijn: Hongarije—Zuld-Slsvië B-6 Spanje—Italië 4—1 Nederland—België 9—1 Vandaag la het rustdag ln NUmegen. Donderdagavond is het programma: 7 uur: Nederland—Hongarije 8 uur: Italië—België 9 uur: Spanje—Zuld-Slavië Woensdagavond, aanvang 7 uur. Pampus-prlls, «fat. 1M0—2000 m. De stal Hol- Undia kan met zijn vertegenwoordigers in het voorste gelid eindigen. Red Stallion zei een plaats Kunnen veroveren. Marken-prijs, afstand 1SS0—1910 meter, serie- dreverlj. Redloff W.B. gaat alleen een de kop weg. een voordeel, dat een prija ken op leveren. Pjkeur B IT. de Jong zal In da aeries zich doen gelden, evenals J. v. Leeuwen Jr. Ook ln de finale hebben belde rijders een goede kans. Volendam prijs, afstand 2340—5400 m. Raacel Hanover loopt de afstand uit en mag bi) de eerste worden verwacht. Que est ce qui Is een ernstig candidaat voor een prijs. Edam-prijs. afstand 2J40—2400 m. Ovledo A stelde tot nu toe teleur, een surprise vsn zlin kant Is mogelijk Orient Express geeft alle deelnemers wellicht een les. Monntkeniam-prljs, afstand 2310—2420 metar --•« 11», |r«ai u, Ufll UUUÏ QQ ilCitlSl# pikeur wordt gereden. Met wat meer geluk dan voorheen, kan Pretty Miss een prijs mae- De Weztdoltse regering en de soelalisti- ache oppositie hebben Dinsdag bewesen, dat een vergaande mate van overeenstem ming la de beoordeling van de Russiache vooretellen voor een Duits vredesverdrag bestaat. Terwyi In Bonn het kabinet eens gezind bleek met de door dr Adenauer uitgesproken overtuiging, dat men de Rus sen terstond tot een conferentie sou moeten uitnodigen, sprak de socialistische leider OJlenrhauer. na eon In Stuttgart gehouden partyberaad, deselfde mening uit. Beide Westduitse politieke leiders ■oemden het doelloos. In dit stadium nog lange diplomatieke nota's uit te wisselen. Voor het kabinet verklaarde dr Adenauer Dinsdag, dat de Westduitse regering door de Westelijke regeringen zal worden ge raadpleegd, zodra het stadium der bestu dering van de inhoud der Sowjet-nota voorbij is. Het kabinet ia het met dr Adenauer eene, dat de door de Russen voor een Duits vredesverdrag gestelde voor waarden onaanvaardbaar zijn. Adenauer heeft in de zitting der regering voorts opnieuw de overtuiging uitgesproken, dat in dit stadium de pogingen om tot een Westeuropese integratie te komen, onver minderd moeten worden voortgezet. De verklaring, die in Stuttgart door d« socialistische partijvoorzitter, Ollenhauer, werd afgelegd, treedt niet in een beoor deling der Ruaaische voorwaarden. Zij zegt slechts, dat de beginselen van het Russische plan een aantal problemen op werpen, die slechts door rechtstreekse on derhandelingen tot opheldering zouden kunnen worden gebracht. De socialisten hebben echter wél verklaard, dat zij bij Zal Engeland er la slagen voor de eerste keer In twintig jaar de wereldberoemde „Ashez" te winnen? Ook in cricket en ln het byxonder ln testcricket, is van alles mo gelijk, maar het lykt er na de derde dag van de vyfde en laatste testmatch tassen Engeland en Australië toch erg veel op, dat de Engelsen de fel begeerde trophee sullen veroveren. Zü hebben, met nog 9 wickets in handen nog 94 runs nodig voor de zege. Deze derde dag is voor de 25.000 toeschou wers, die de tribunes rond de Oval bevolk ten, er een vol sensatie geworden Nadat de Engelse „stuart" de krachttoer had verricht om de score van 235, waarmee Maandag de strijd was afgesloten, op een totaal van 306 te brengen, gingen de gasten in de tweede innings voor de lang niet beste cijfers van 162 all out. Toen de stumps werden getrok ken had Engeland in de tweede innings 38 runs op het bord voor het verlies van 1 wicket. Trevor Bailey, die. dit seizoen zijn elftal reeds in meer dan een testmatch voor de ondergang heeft behoed, was ongetwijfeld de man van de dag. Aan zijn 33 van Maan dag voegde hij 29 keiharde runa toe, en Eric Bedser, iemand die het hout over het algemeen vrij matig hanteert, putte daaruit kennelijk de inspiratie om, als laatste man ingekomen. 22 waardevolle runs voor zijn rekening te nemen. Daarmee scoorde hij precies de helft van de 44, die hij tezamen met Bailey voor het laatste wicket binnen bracht. Trueman met 10 en Lock met 4 zorgden er ten slotte voor, dat Engeland de eerste innings met 31 runs winst op de .Aussies" besloot. De Engelse aanval nam daarop geen halve maatregelen. En tegen de vloedgolf van spinners, die Lock en Laker loslieten, ble ken de Australiërs slecht bestand. Voor 61 zat de bloem van de Australische batting- De 43-jarige Amerikaan Haroid AdonJa, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Nederlandse regering werd geweigerd, en die daarna vrijwillig naar de Verenigde Staten terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van belastingontduiking. Adonis reisde met de Veendam naar de Verenigde Staten. Adonis heeft van h«t begin af aan de be schuldiging. dat hij betrokken zou zijn bij een samenzwering tot omkopen in het be lang van speelhuizen, tegengesproken. De steekpenningen zouden 228 000 dollar hebben bedragen. Adonis was ambtenaar óp het bureau van de gouverneur van de Ameri kaanse staat New Yersey. Brit en jeep weer vrjj De Sowjet-autoriteiten hebben Dinsdag de Britse militair, die Maandag aan da grtna van de Britae sector van West-Berlijn en Ooet-Duitsland door de Ruasen werd aan gehouden, vrijgelaten. Ook zijn jeep, dia ln beslag genomen wat, is vrijgegeven. Ex-ltoningin Narriman van Egypte heeft bij een religieus gerechtshof te Cairo ten eis tot betaling van onderhoudskosten In gediend tegen ex-koning Faroek. aide weer ln het paviljoen. Hassett ging voor 10 lbw op taker, Morris overkwam hetzelfde tegen Lock, elleen wist hij het tot een 26 te brengen. Hole zag zich eenzelfde lot beschoren, wederom op het bowlen ven Laker. Noteerde hij 17 runs, Harvey kon met een weinig fraaie 1 op zijn naam ver trekken: clean bowled door Lock. Een Keith Miller moest met een nul de terugreis aan vaarden: Laker had opnieuw een slachtoffer gevonden. Bepaald somber werd het voor de Australiërs toen kort daarop de Courcy voor 4 uitgerund werd. Maar Archer schitte rend uitgevangen door Edrich en David son wisten de zaak enigszins te redden. Ar cher kwam op een fraaie 49 (1 x 6, 6 x 4) en Davidson op 21. Bij de stand 144 voor 9 verscheen Johnston op de pitch om in ge zelschap van Lindwall t« trachten er het beste van te maken. Lang duurde het ver blijf echter niet, want nadat Lindwall een bal van Lock voor zes de tribune opgejaagd had, probeerde hij dat even later nogmaals. Met minder succes, want Dennis Compton ving hem aan de boundary uit: Australië all out voor 162. Vijftig minuten speeltijd restten nog en Hutton en -Edrich begonnen vol vertrouwen aan de tweede Engelse innings. De Engelse aanvoerder ging danig voor de runs, maar toen hij op 23 op een bal ven Miller een gemakkelijke single in een twee wilde om zetten. werd hij uitgerund. voorbaat de door de Russen gewenste procedure voor een herstel der Duitse eenheid onaannemelijk achten. Op een eventuele conferentie der vier mogendheden zou, volgens Ollenhauer. óók Duitsland vertegenwoordigd moeten zijn. En zulk een vertegenwoordiging zou vol gens hem alleen maar kunnen geschieden door een tevóren langs democratische weg tot stand gekomen regering voor geheel Duiteland. Het Russische voorstel om zulk een vertegenwoordiging op te dragen aan een voorlopige regering, samengesteld uit vertegenwoordigers van Oost- en West- Duitsland is volgens de socialisten niét aanvaardbaar. De kortste commentaar op de Russische voorstellen heeft de leiding van de West duitse vluchtelingenpartij gegeven, die in de volgende Bondsdag een belangrijke rol denkt te gaan spelen. Met een verwijzing naar de Russische wens, de Oder-Neiaze- grens te handhaven, heeft de partijleiding verklaard: „Neen, neen, nooit". „Deutschland, Deutschland über alles," werd door tweeduizend personen gezongen, voordat Werner Naumann, voormalig medewerker van Goebbels, in Hannover voor het eerst in het, openbaar een verkie zingsrede hield als candidaat voor de Duitse Rijkspartij. Hij sprak in een café, omdat het gebruik van een grotere gelegenheid ln de stad zelf hem door de autoriteiten gewei gerd was „De wereld", zo zei Naumann, Is gered door Duitsland en zou zonder de militaire Inspanning van het „Reich" nu bolsjewis tisch zijn geweest." Hulde bracht hij aan de Waffen-S.S. Een Europees leger is hem een gruwel. In Bremen is men Hesr Naumenn vóór ieweest. De verkiezingsbijeenkomst, die hij aar wilde beleggen, is verboden. Vader en zoon liepen ernitige brandwonden op Maandagavond was de 51-jarige schipper W. P. uit Loosduinen op zijn schTp, liggende in de Troelstrakade in Den Haag, bezig met een zogenaamde met spiritus gevulde voor* verwermer de motor van zijn schuit op gang te brengen. Op een gegeven ogenblik stiet hij de voorverwarmer om. Bij een po ging deze overeind te zetten, schopte hij een benzineblik om. dat in brand vloog. De kleding van de schipper raakte tenge volge daarvan in brand. Zijn zoon snelde hem te hulp. doch ook zijn kleding vatte vlam. Toch konden vader en zoon het vuur blussen. De vader ia naay een ziekenhuis ervoerd met brandwonden in de tweede graad tan gelaat, armen en borat. De zoon bekwam brandwonden aan de arm. De uit gerukte brandweer behoefde geen dienst meer te doen. De Nieuw Amsterdam zal in de lente van 1954 een 42-daagse cruise maken door da Middellandse Zee. Het schip vertrekt op 26 Maart van New York en loopt aan Las Palmas, Athene. Palma. Ajaccio, Palermo. Napels, Villefranche, Malaga, Casablanca en Lissabon. Tevoren maakt de Nieuw Amster dam vijf cruises naar de West-Indische eilanden en Zuid-Amerika. De Maaedam en de Rijndam zullen eveneens toeristenreizen maken. (Van onze correspondent te Londen) Heel Engeland ziet verlangend uit naar de 7"t millioen eieren, die het ln ons land besteld heeft, want sinds enkele weken heerst hier een ernstig tekort aan eieren. De meeste winkels liggen er weliswaar vol van, maar slechts weinige huismoeders zijn bereid 35 of 40 cent voor eeft ei te betalen. Vrouwenorganisaties hebben bovendien een boycot van het dure ei afgekondigd. Iedereen krijgt de schuld van het eieren- tekort; de hotels en pensions, die bereid zijn fantastische prijzen te betalen, de pluimvee houders, die rechtstreeks de vacantlegon- gerz van eieren voorzien tegen hogere prijzen weliswaar dan ze van de grossiers ontvangen, mear lagere dan de winkelprijs de kruideniers en de tussenhandel, die meer aan een ei verdienen dan de boer en de regering, welke zou nagelaten hebben tijdig de nodige reserve uit de koelhuizen te spuien. Vele opgeslagen eieren blijken bo vendien bedorven of gebroken. Maar de hoofdschuldige is moeder hen, die ook vacantie houdt en haar arbeidspres tatie tot een minimum heeft beperkt. De boeren moeten het nu zonder de subsidie stellen, waardoor men het hen ook niet kwalijk kan nemen, dat se een betere priji trachten te maken. Het eier-probleem heeft natuurlijk ook met de politiek te maken. De conservatieven hebben nog niet bet gehele ataatsinkoop- systeem, dat zij van Labour hebben geërfd, over boord durven gooien. Velen geloven dat alleen vrijlating van de Import redding kan brengen Prijzen als de tegenwoordige evenaren die van de zwarte markt uit de oorlog. Er zijn streken, waar men wekelijks slechts twee eieren per persoon kan kopen ondanks de opheffing van het eier-rantsoen De Nederlandze eieren zullen de prijs doen dalen en wel tot 25 of 30 cent. Inmiddels zoekt de regering, door de opstandige huis vrouwen aangespoord, de wereld af naar eieren. De eis wordt gesteld, dat de datum waarop het el gelegd Is, er op gestempeld wordt. Er is natuurlijk altijd een drang tot pro tectie. omdat buitenlandse concurrentie de markt voor de Engelse boeren zou beder ven Maar op het moment verliezen de con sumenten hun geduld, vooral omdat het el zo n grote rol speelt aan de Britse ontbijt tafel, welke zonder bacon en eieren incom pleet is. De bacon is ook al bar duur, zodat millioenen hun rantsoen niet opnemen. Ontploffing to Brooklyn kostte twee man het leven Twee personen zijn om het leven geko men bij de ontploffing op de grootst# ma rinewerf ter wereld, die te Brooklyn, waarover wij reedt eerder meldden. Negen anderen werden gewond. Men neemt aan. dat* da ontploffing veroorzaakt werd door uit een lek in een verwarmingsapparaat ont snappend gas. SUSKE an WISKf in (90) Ik onfploHt niet'Ut bon Mtrfoo it dar en beschitf 'oht T met anmko<]*h!!YzïZ5T~*i lambiek iePekken Pakken f Biekba/lum melke it zo -en A 'Hetp.'kt'ïn miniatuur-her tenen onto 0£/V VRNONTKOGEL ILOiC INDH- DRRD EEN BEES IN Z>E MUUR DOOM ONZE W/ENDEN Hgr *RMP t'rn ue Hertog zien. Ik zit geen beweqinq Schiet nog mar WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 PERSTE BLAD - PAGINA 3 „deze beschaafde liefde voor den fraaten schijn der dingen". Jan Veth. WiïlJ STAAN AL zo lang allen tezamen en ieder voor zich tn ons hemd, dat het gemoedelijke gezelschap van onze geestelijk meer geklede voorouders gli een welkome verademing werkt. Onze wereld is er een van gelijk geschakelde en toch vereenzaamde mensen, die steeds fellere prikkels van tempo en geluid liodig hebben om die vereenzaming te vergeten. Het gaat er mee als met een slaap middel op den duur is ook de sterkste portie onvoldoende. Nergens kan men zijn verlatenheid tragischer beseffen dan op een tentoonstelling van moderne schilder kunst. Een nerveus onbehagen bevangt de bezoeker, die daar ovèral aan de wanden ziet, dat er iets gaande is, hevig en gespannen, maar voor wie alle mede delingen tn kleuren, vlakken en lijnen raadsels blyuen, waarvan de zin maar vaag te bevroeden is Van emotionele plassen tegen het behang kan men zijn bekomst krijgen. Zelfs van de felle schreeuw van Zadkine tn het hart van Rot terdam. die zo overvol nadrukkelijke bedoelihg is, hebben wij ons op ?en zonnige 1 en in een kostelijk huis Augustusdag, moegebeukt. afgewend om aan de oude Zeestraat in Den Haag. soulaas te zoeken i Daar kan men, in een steer van beschaaf de welstand, van gepolitoerd notenhout en Franse damast, zich vérmeien ln humor zonder bitterheid en in een verstild, aan dachtig natuurgevoel De kunsthandelaar Pieter A Scheen heeft er in een paar in tieme vertrekken een klein feest aangericht met schilderijen en aquarellen uit de Ro mantische en enkele uit de Haagse school, die tot 19 September te zien zijn en ook te koop. Hier vindt men kunst, waar men zon der hoofdbrekens plezier aan beleeft, kunst om zelf te bezitten in zijn huiskamer, a% een vreugde voor altijd Ook zonder bewust snobisme zijn wij licht geneigd, gering te schatten wat ons .wezen het meest vertrouwd is. Zo is in ons land de schilderkunst van de Nederlandse ro mantiek lang onderschat en het is wel vooral aan het werk van Pieter Scheen te danken, dat deze rijke periode in de vader landse schilderkunst herontdekt is en op nieuw de aandacht heeft. Als een ware ontdekkingsreiziger op deze „onbetreden paden" heeft Scheen in binnen- en buiten land werken van onze romantische meesters opgespoord, die nu*prijken in vele wönjngeft en musea Hij heeft een archief opgebouwd met letterlijk tienduizenden foto's en bio grafische gegevens en de vruchten van deze arbeid deelt hij kwistig mee Hèt standaard werk over onze schilders van 1750 tot 1850 Is van zijn hand en nu bereidt hij monogra fieën voor over onbekende meesiers en een boek over de Belgische romantici. De Nederlandse romantiek heeft een ge heel eigen karakter. De Duitse romantiek kwam voort uit de geest en was het bezit van een groep intellectuelen. Het leed van de jonge Werther bleef de neringdoende middenstand nogal vreemd. Ook de Franse romantiek was vooral een élite-vcrschUnsel. De Engelse kwam nog de onze meer nabij, die verankerd was in het gemoed. Nog leeft hier de romantiek aan de wanden van de meeste hulskamers en in de meestgevraagde boeken van de uitleenbibliotheek. Dit en is een kunst voor heel het volk. Dat wij ons met een zeker heimwee in de romantiek verdiepen is geen wonder. Ook de zwartste balladen uit die tijd blijven behaaglijk-veilig boven de streep, die de dag van onze geest scheldt van de gevaar lijke nacht. De mens tilde nog niet zwaar aan zijn verborgen innerlijk, want Freud had zijn onderbewustzijn nog piet gefileerd, hij was nog niet ge-schnitzlerd. De heer en de ambachtsman, de jongeling en de grijs aard hadden ieder recht op hun 'eigen pose Men kon in het maatschappelijk verkeer beschaafd theater maken zonder als bela- chelijk gezien te worden en zo kon men stijl hebken stijl is nooit geheel vrij van theBter, een strikte privéstijl is zonder effect als een geheimtaal zonder code. De dood van het onschuldige wicht in ballade, de verrassende ontknopingen ln het verhaal: de vijand ontpopt zich als de ver loren gewaande broeder, men valt elkaar In de armeh dit alles schonk voldoening en was geijkt. Men liet zich verrassen of ont roeren. maer kreeg toch precies wat men stilzwijgend al verwachtte en verlangde. Dus tóch eigenlijk een literaire romantiek Maar het gemoed reageerde toen ook meer literair, het maatschappelijk leven zelf was meer gestyleerd Ieder had dezelfde geijkte adjectieven paraat en een arsenaal van bij behorende gevoelens Bles en Cornells Troost weren in zoverre realistisch: de vrienden van de student Hildebrand uóren losbollen en lichtmissen in het nette want een student behóórde zo te zijn, al was hij van aard en aanleg een Pieter Stastok. Zoals aan de geijkie student, geloofde men ook aan de „schone ziel Men werd een „schone ziel" door afkomst en opvoeding, maar opvoeding in een andere zin t?an het woord dan het psvchologtsch-paedagogische begrip v«n nu, meer als „stylering", édor het „schaven" dat in ons woord „bescha ving" schuilt. Zo n schone ziel was er vol gens Schiller een, waarin de zinnen en het verstand, de plicht en de aandriften harmo nisch samengingen Deze toestand uitte zich naar buiten in „gratie". Kortom, „Knaapje zag eens pruimen hangen" tien jaar later. Behalve' de zo geheel andere Ideologie en styi had men ook een andere opvatting van de taak-van de schilder. Hèt probleem van onze vereenzaamde, moderne kunstenaars is het vinden van een functie in de samen leving. De profeet met atonale boodschap pen. die niet worden volstaan, lijdt aan functieloosheid. De oorzaak is dat de mo derne kunst hoger, maar misschien daar door dikwyis ook mis grypt. Ook de wel dadige afwezigheid van dese Icarische tra giek doet ons in de negentiende eeuw zozeer deugd. Ruskin voorzag al de schilder sonder ambt of doel, een „ledigganger op aarde, ja gend naar de schaduwen vfcn zUn eigen fan- tasmen" en hjj wilde de schilders roet een functie groeperen in historici en natura listen. „Stel. dat wU in onze musea nu een getrouwe en complete weergave bezaten an elk gebouw, dat door de oorlog it ver woest." riep hy uit. Onze romantici geven veel documentatie en niet alleen van ge bouwen: T.y hebben de geur en de smaak van hun tijd voor ons vastgelegd. rPegen de achtergrond van die opdracht van de tijd treft temeer de grootheid van kunstenaars als W. Verschuur, van wie men bij Scheen een klein meesterwerk kan zien, dat wij hierbij reproduceren De lezer zal een herinneringsbeeld hebben van de beroemde stier van Potter, objectief op het doek gezet in al zijn uiterlijke, zware stier lijkheid. Men vergelijke daarmee dit dro merige, menselijk geziene paard Chabot zou als het ware in de huid van zo'n paard zijn gekropen en spieren, vermoeienis en zweet geschilderd hebben, Verschuur maakt er een zachte droom van. Men geniet van het spel van het licht, maar vergeet daar door niet, te houden van dit moede werk paard. En ook voelt men de verstandhou ding, die tussen de twee dieren, de hond en het paard bestaat. Zij beleven eikaars aanwezigheid al bemoeien zij zich niet met elkaar Ook de dieren waren nog niet ver eenzaamd en ontrafeld. Over elk van de dertig geëxposeerde werken zou men veel willen vertellen, zoals Jan Veth of ook Albert Verwey het in hun dagen deden Wij zouden op een stemmings volle Gabriel willen wijzen, die precies zo modern is als men nog kan wensen in zijn beleving van het waterlandschap, of op een zeegezicht van Schouman, dat bol staat ven de wind. Maar wij volstaan met de woor den van Verwey: „Het zal heerlijk zijn, geloof ik. als zij iets voelen gaan voor mijn mooi." Men moet dit met eigen ogen gaan genieten, het is zo heel anders dan een tentoonstelling! D. W-NG. Nu de onderhandelingen tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf zijn vastgelopen, heeft de Stichting voor de Arbeid beide partijen uit genodigd morgen te zamen met haar een bespreking te houden, waarbij getracht zal worden een oplossing te vinden voor de ge rezen moeilijkheden. De kwesties, waarom het indertijd in eer ste aanleg ging, zijn de lonen van groep twee. de waarde van het pensioenzegel, als mede het regelen van de positie van het uitvoerend personeel en de chauffeurs. In April 1.1. zijn daar nog bijgekomen de on derhandelingen over een collectieve ar beidsovereenkomst voor de bouwbedrijven, welke aldus het orgaan van de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond helaas even weinig reden tot enthousiasme bieden als de besprekingen over de andere punten. Het heeft er alle schijn van. dat de onder handelingen met de werkgeversorganisaties in het hoofdbedrijf thans het stadium heb ben bereikt, waarin de werknemersbonden moeten constateren, dat een voortzetting van de besprekingen geen zin meer heeft. De bonden hebben in een brief aan de werk geversorganisaties als hun mening te ken nen gegeven, dat het zo niet langer gaat. Er zal een andere koers moeten worden ge varen. wil men ernstige moeilijkheden in deze bedrijfstak voorkomen. Aan de werk gevers is een bedenktijd toegekend, aldus het genoemde orgaan. (Van onze Rotterdamse correspondent) Het ging om een nietig stukje metaal iridium vin 2—2—2 millimeter. Ander halve maand is het zoek geweest en al die tyd zond het stukje ipetaal rzdio-actieve stralen uit. sterk genoeg om iemand, die het stukje zou beetpakken met onbeacherm- de vingers, flinke brandwonden te bezor gen. Isotoop heet zo'n stukje metaal, dat tij delijk radio-actief gemaakt is in een atoom- ztiil door een „bombardement" met neu tronen. Die isotopen, verpakt in aluminium cap sules. worden gebruikt door ae Röntgen Technische Dienst N V te Overschie bij het opsporen van breuken en zwakke plek ken in lassen van gas-pijpJeidingen. De radio-actieve stïalen van de isotoop drin gen door de pijpwand heen en belichten dan een om de pijpias gewonden film. Bij ontwikkeling kan men op het negatief zien. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse minister-president, Joseph Laniel, heeft gisteren in een nieuwe radioboodschap Frankrijk meegedeeld, dat de besprekingen, die sinds twee dagen met de socialistische en R.K. vakcentrales werden ge voerd, als geëindigd kunnen worden beschouwd. Hij zei er met zoveel woorden niet bij of hét resultaat positief of negatief was geweest, maar zijn met redenen omklede opwekking aan de stakers om vandaag weer aan het werk te gaan was wel duidelijk voldoende. Tot een overeenkomst is het niet mogen komen. De tegenstellingen zijn zelfs opnieuw aan zienlijk verscherpt, want Laniel heeft ook nog verklaard, dat hij pas over looneisen wil praten als dè arbeiders eerst het werk zouden hebben hervat. Eerste dag op giro 777 26.669.70 Prinses Wiiheimina heeft voor de hulp verlening aan Griekenland een zeer belang rijk bedrag gestort op hnt speciale gironum mer van het Nederlandse Rode Kruis. Het Nederlandse Rode Kruis heeft van daag de eerste stroken van overschrijving op gironummer 777 ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland ontvangen In totaal is op deze eerste dag 26 669,70 geboekt. De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Mij te Amsterdam heeft aan het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis aangeboden relief-goederen. bestemd vcor de slachtoffers van de aardbevingsramp in haar Eon Deens sportvliegtuig. bestuurd door de 25-jarige vertegenwoordiger Von Hessen uit Kopenhagen, heeft Maandagavond om streeks 7 uur een noodlanding gemaakt in een polder langs tie Merwede. tegenover de Sliedrechtse gasfabriek De jonge Deen. die met zijn vrouw op reis was naar Dussel- dorp, raakte ter hoogte van Nijmegen uit de koers en ging West- in plaats van Oost waarts Toen de benzinetank bijna leeg was, moest hij een noodlanding maken. Het vliegtuig werd niet beschadigd. Zodra ben zine is aangevoerd, wil het paar opstij gen en de reis, met bestemming Spanje, waar het zijn vacantie gaat doorbrengen, voortzetten. De jongeman heelt al 130 vluchten gemaakt in zijn eigen vliegtuig en was nog nooit in Nedérland gewjos*. De convocatie van de Kamer schijnt nu nog maar feen kwestie van dagen te zijn En als de Kamer bijeenkomt zal het kabinet wel vallen. De situatie is thans dus, dat de rechtse regering Laniel de eisen van de ar beiders niet wil aanvaarden. Gesteld voor de keuze: zélf ten onder gaan of zijn econo misch hervormingsprogramma, dat, met een algemene loonsverhoging waardeloos zou zijn geworden, over boord te ietteq, heeft Laniel het eerste gekozen en men kan, men selijk. gesproken, daar waardering voor hebben De gevolgen van deze houding zijn voor het moment nog moeilijk te overzien. Zeker lijkt wel dat de huidige rechtse coalitie nu uiteen is geslagen. De regering weigerde de rekening te voldoen, die de arbeiders hasr hebben aangeboden al heeft zelfs Laniel de redelijkheid van verscheidene eisen uit drukkelijk erkend. Het is de rekening die werd opgeleverd door een onsociaal, wissel vallig. zwak en kortzichtig beleid, zoals dat in Frankrijk nu sinds negen jaren is ge voerd. I Onrustbarend is vot&al. dat ieder de nood zaak van vervormingen verstandelijk inziet, maar dal nét verzet van grote en belang rijke groepeV— hetzij uit werkgevers, het zij uit werkneftaerskringen de minste wtj- ziging te»cds othyogelijk heeft gemaakt. Portret van de koningin in New York Een portret van H M. Koningin Juliana, geschilderd door de Rotterdamse kunste raar Herman Mees, Is gisteien als ge schenk van de Holland-Amerika Lijn aan geboden aan de Netherland Club of New York, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze Hollandse Club. Üe heer F. R Wierdsma. general- manager van de HAL te New York. heeft het namens zijn maatschappij in een spe ciale bijeenkomst aangeboden aan de president van de Club, de heer J. A. de Lanoy. waarbij hel merendeel der leden aanwezig was. f Nog vóór het parlement byeen is kan men reeds een crisis 1 oorzien. die hoogst ge vaarlijke kiemen in zich draagt. Ontbipding van het parlement Ig b(J zo'n volgende crl- een der mogeiyHhëden waarvoor de grondwetteiyk vereiste omstandigheden zich nu voordoen. Een land zonder kabinet, mis schien zelfs zonder parlement, in een pe riode van ernstige sociale troebelen ik uiter aard licht ontvankeiyk voor avonturen, waardoor het regiem gemakkeiyk ten val zou kunnen worden'gebracht. Zo'n periode lijkt nu aan, te breken en men kan die phaze bij voorbaat als pre- revolutionnair omschrijven. waar zich breuken of zwakke plekken voor doen. In Juni waa personeelvan de Röntgen Technische Dienst met dit pijpletdingon- derzoek bezig in de buurt van Steenwijk, Assen en Wolvega. ij ontwikkeling van de röntgen-film* in Overschie, kwam men op een dag tot de ontdekking, dat. een film niet belicht was. Het verdere onderzoek bracht aan het licht, dat een lid van het personeel, bij zijn werk, »-en radio-actief Isotoop ergena was kwijt geraakt. Maar waar' Het werd een moeilijke speurtocht lang» de terreinen, waar met de isotoop wa» ge werkt. En zonder Monitor-apparaat, had men het kostbare stukje methal nooit ge- Op zoek De Monitor 1» een Phillps-apparaat met een Geiger-teller, waarmee radio-actl«ve «traling kan worden aangetoond Maar het apparaatje reageert ook ova. op aardstra- len. I Bij Wolvega tenslotte maakte de Minitor de meeste stoten in de minuut Toenl men in de grond boven de reeds gecontroleerde pijpleiding ging graven, werden de Itoten van de Monitor talrijker. Men wa» dus ëp ^e goede plaats Om de Invloed van aardstra- len te neutraliseren werd de Monitor om kleed met lood. Hierdoor kon men ook be ter de richting bepalen, waarin verder ge zocht moest worden. Tot grote verbazing van de om»tanders, werd ln het laatste stadium van de speur tocht, het zand zelfs gewassen, zoal» goud delvers doen. Groot was de voldoening, toen men ein delijk, na uren van ingespannen arbeid, op 1.20 meter diepte het kleine witte «tukje metaal (iridium) in het zand zag glinsteren. Maar toen had men eerst geen tangetje om het beet te pakken. De isotoop is nu weer veilig opgeborgen in zijn aluminium capsule en die weer met andere isotopen in een groot b^pk lood. Het onderzoek van lassen in pijpleidingen met isotopen brengt heel wat fouten aan 't licht. Het fouten-percentage is thans ge middeld 5*l>. Bij het onderzoek van een gas leiding in Vlaanderen waren de gevolgen van de kermis (tijdens de periode van aan leg van de leiding) duidelijk merkbaar in een sterke stijging van bel foi:ten-percen tage! Ook bij het onderzoek van gietstalen ach terstevens van schepen, bewijst de radio actieve Isotoop uitstekende diensten. Op deze wijze kwamen ook de fouten ln de giet stalen achtersteven van de nieuwe kruiser De Ruyter aan het licht. Dat die steven zo slecht was. was een gevolg van een Welbe wuste sabotagepolitiek van onze eigen in- Idus'.rie tijdens de oorlogsjaren. De geheimzinnigste grot van de wereld, de Sibyllagrot in Italië, zal nu eindelijk misschien de geheimen prijsgeven, welke daar rusten sinds 1328, toen een aardbeving de toegang tot de grot versperde. Een expeditie, die onder leiding staat van de Luikse hoogleraar Desonay, zal op de steile top van de Stbyllaberg, 2175 meter boven de grond, de toegang tot de grot trachten te forceren. Volgens de legende gaf de grot toegang tot het fabelachtige en zedelijk verdorren rijk van Koningin Sibylle. Tot tn 1327 schijnt de grot een vergaderplaats te zijn geweest voor de beoefenaren van de Necromantie, de Zwarte Kunst. Het geld voor de expeditie is bijeengebracht uit Belgische eti Italiaanse fondsen en men wil trachten na te gaan in hoeverre de legenden een grond van waarheid hebben. Bij de aanwerving van helpers uit de omtrek stuit men op moeilijkheden, omdat de bevolking bang is voor de gevolgen als de grot geopend wordt. H^At is nuttig dit alles te bedenken als men in de zonnige kamers van Scheen zijn vriendelijke collectie schilderijen wil gaan zien. Er hangt bijvoorbeeld een genrestukje van David Bles. dat „De huispoëet en de huispoes" heet. Het is een achttiende eeuw- se binnenkamer, gestoffeerd met figuren. De voorstelling doet denken aan een stuk toneel. De huisgenoten zijn acteurs tussen coulissen. De mensen zijn opgesteld. Het grepje is vrij zouteloos: de dichter reci teert, maar niemand luistert naar hem en een van de kinderen stopt een jpng poesje in zijn zak. Verder steekt er niets achter en dat is zó gemakkelijk dat het éven moei lijk is voor wie van de „boom van de ken nis" van onze eeuw heeft gegeten en dat gezapige paradijs vergeten heeft. Wij hebben de zin voor het geijkte verlo ren. De negentiende eeuw was bij uitstek die van de happy ending, happy want vol doening schenkend, in een lach of een traan. (Van één onzer verslaggevers.) Op dc Öude Dijk te Schiedam, vlak bij 't woonwagenkamp, is gistermor gen om kwart voor zeven een autobus met 33 DUW-arbeiders van de dijk gereden en op zijn kop in een weiland terechtgekomen. Enige arbeiders werden zwaar, een tiental lichtgewond. Chauffeur en arbeiders werden naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. M»t kalme vaart reed de autobüs van de ln de loop van de ochtend bleek, dat het firma v d Meer uit Delft uit de richting ongeval betrekkelijk goed is afgelopen. Op Den Haag naar het Schiedamse recreatiege bied waar de arbeiders werken, toen de chauffeur het portier van de autobus wilde sluiten, dat was opengegaan. HIJ verloor daarbij de macht over zijn stuur en de bus reed van de weg af. Als ln een vertraagde film zagen de bewoners van het woon wagenkamp. die zich buiten bevonden, de bus langzaam hellen, tot het voertuig plotse ling kantelde en onder aan de dijk op zijn kop bleef liggen. Een van de lichtgewonden, die na behan deling naar de plaats van het ongeluk te rugkeerde. vertelde ons: „Ik zag het aankomen. Ik deed myn ogen dicht, zette me schrjip en toen het ongeluk eenmaal was gebeurd, hoorde Ik overal ge kerm en i jchreeuw". Het was een lastig werk de gewonden naar buiten te halen, daar het inwendige van de bus alleen bereikbaar was door de vensters. Overal lagen glaischerven. Dekens en kussens werden uit de woonwagens aan gesleept voor hen. die naar het scheen, ernstige verwondingen hadden opgelopen Weldra verschenen politie en GG en GD van Schiedam, die de chauffeur en de arbeiders met politiewagens en ziekenauto's naar het ziekenhuis brachten. Veel hulp werd verleend door de Duw- arbeiders, die tegelijk met de arbeiders uH de verongelukte bus. in twee andere wagens, naar hun werk reden. drie na zijn alle slachtoffers per autobus naar hun woningen in Den Haag gebracht. Zij hadden slechts lichte verwondingen op gelopen. Drie arbeiders moesten per zie kenauto naar hun woningen worden ver voerd. Het waren de 52-jarige J E W. Suur- landt, die een ribfractuur en een hersen schudding. de 45-jarlge P. L. Bijlevéld, die inwendige kneuzingen, en de 40-jarige W. den Hoed, die een schouderfractuur had op gelopen. Zij zijn allen woonachtig in Den Haag De autobus werd bestuurd door de 38-jarige chauffeur E. J. K. uit Den Haag De bovenbouw van de autobus zal ter plaatse worden gesloopt. Deze is verkocht aan enkele woonwagenbewoners. Motor en chassis zullen later naar Delft worden over gebracht. Een 25-jarlge sergeant van het Ameri-, kaanse bezettingsleger in Duitsland is Maandagavond omstreeks 9 uur te Amster dam door twee onbekenden overvallen in de Paternostersteeg. De één bedreigde hem met een mes. terwijl de ander hem van achteren vasthield De mannen grepen daarop uit de broek zak van de sergeant een geldsbedrag, dat volgens de gedupeerde ongeveer 74 moet hebben bedragen. De Amerikaan was met verlof in de Ne derlandse hoofdstad. Hij moest zich na af loop laten verbinden, aangezien hij zich heftig had verweerd en het mes had weten vast te grijpen. Daarbij liep hij een snij- wond aan zijn rechterhand op. Een lid van de Britse militaire politie Is gisteravond a»n de sectorgrens te Berlijn door Russische wachtposten gegrepen. Een ander lid van de M.P. wist te ontkomen, hoewel er met machinepistolen op hem ge schoten werd. De beide Engelsen zaten in een jeep, waar mee zij langs de sectorgrens reden Op een gegeven moment wilde de chauffeur de wa gen draaien- en daarbij schijnt hij inderdaad met een gedeelte van de jeep over de sec torgrens te zijn gekomen. Er viel een schot en één van de beide politiemannen zette het op een lopen Kort daarop losten de Russen weer enkele schoten en de jeep werd, met de achtergebleven M P.-er. over de sectorgrens getrokken. Tien minuten la ter vormden Russische soldaten een linie langs de sectorgrens. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft aan de volgende com ponisten opdrachten verleend tot het com poneren van de achter hun naam vermelde werken Sem Dresden een werk voor koor en orkest, eventueel met een of meer solo stemmen. Hans Henkemana een planoconcert. Léoei Orthel een werk voor normaal bezet symphonie-orkest. Gerard Boedijn een werk, uitvoerbaar zowel voor een harmonie- als een fanfare corps. Mr Guillaume Landré en Herman Strate- gier een werk voor vrouwenkoor met een voudige begeleiding van piano, orgel of strijkorkest. Jaap Geraedts een werk voor vrouwen koor capella. Henk Stam een werk voor viool piano. Prof. Hendrik Andriessen, dr Anth. van der Horst, Albert de Klerk eo Louts Toe bosch een werk voor orgel. De afdeling Perszaken van het ministerie an Financiën deelt het volgende mede: Aangezien in verband met het wetsont werp houdende fiscale voorzieningen, ln het belang van de werkgelegenheid op langere termijn, de mogelijkheid bestaat, dat de extra belasting op bedrijfswinsten boven 7 500, bedoeld in het besluit op de inkomstenbelasttng-1941. over het jaar 1953 niet meer zal worden geheven, is zowel in het belang van de belastingplichtigen als van de belastingdienst besloten om reeds bij het opleggen van de voorlopige aansla gen in de inkomstenbelasting voor 1953 met deze mogelijkheid rekening te houden. Een zodanige maatregel kon zonder bezwaar worden getroffen, omdat door middel van de voorlopige aanslagen slechts vooruitbe talingen plaats hebben op de definitieve aanslag. Verwacht mag worden, dat tegen het tijdstip, dat met het regelen van de definitieve aanslagen over 1953 een aanvang moet worden gemaakt, omtrent de afschaf fing van bovenbedoelde extra-belasting een beslissing zal zijn gevallen. Belanghebbenden kunnen Intussen aan nemen. dat in de voorlopige aanslagen voor 1953. waarvan het aanslagbiljet ls gedateerd 1 Juli 1953 of later, de extra belasting naar winst uit bedrijf niet is begrepen. Aangezien in een betrekkelijk gering aantal gevallen bij het treffen van> de hierboven bedoelde maatregel reeds een voorlopige aanslag was opgelegd, is aan de ontvangers der directe belastingen opgedra gen aan belastingschuldigen, die in dit ge val verkeren, desgevraagd tot nader order uitstel te verlenen voor de in die aanslag begrepen extra belasting. Deze omstan digheid kan zich uiteraard alleen voordoen indien het aanslagbiljet een vroegere dag tekening draagt dan 1 Juli 1953. Velen hebben gisteren afscheid geno men van de Vrijdag j.l. overleden directeur van het theater Carré, de heer A. Wun- nink. In de hal van 't theater, waar de over ledene bij premières altijd zijn gasten op wachtte, stond nu de eenvoudige kist met het stoffelijk overschot temidden van een schat van kransen en bloemstukken, onge veer tachtig in getal. Onder hen. die een wijle aan de baar ver toefden. waren van de oude garde om. aanwezig mevrouw Fantella. vroeger ver bonden aan de Nederlandse Opera, en een operetteeter uit die tijd, Corrie Pinkse. Voorts mevrouw Rika Hopper en mevrouw Henriëtte Davids. Vanmiddag werd de kist uitgedragen en ter aarde besteld op de Nieuwe Oosterbe graafplaats te Amsterdam.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3