De Franse fiscus spoort verzwegen fortuinen op 500 Ontduikers verliezen 30 milliard WENTELWIEKEND HEEN EN TERUG NAAR BRUSSEL Op Luisterpost In principe besloten tot bouw van nieuwe Chr. school U We kunnen weer O volop genieten van: en zo lekker, zo stevig alsof U er een dag aan gewerkt had! Autorijscholen voelen zich door overheid benadeeld Waterleiding voor de onverzorgde gebieden een moeilijke zaak B. en W. zullen de plannen uitwerken l i i i Soep van echte erwten - binnen Zi uur klaar 'n Zwaar pak voedzame soep voor 58 cent 4 i DE MARKIES GAF EEN FUIFJE TWEEDE BLAD - PAGINA 5 GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 Gemeenteraad van Bodegraven Woorden van dank voor de heer Boer (Van onze correspondent) Bodegraven. Evenals overal elders kwam Dinsdagavond de nieuwe raad van Bode graven in vergadering bijeen, allereerst ter benoeming van de nieuwe wethouders. Van de 11 uitgebrachte stemmen verwierven de heer C. G. Kartsen (A R.) en de heer A. R. v. d. Heijden (K.V.P.) ieder 9 stemmen, Uit dese stemming bleek dat de heer W. Boer (C.H.) niet meer als sodanig was benoemd Nu de heer Boer niet meer als wethouder zal terugkeren, wilde de voorzitter de dank vertolken voor de wi^ze waarop de heer Boer dit openbare ambt vervulde, öp ver gevorderde leeftijd tot het wethouderschap verkozen (in Augustus 1940) heeft de heer Boer zich de afgelopen jaren a.h.w. met een jeugdig élan aan de publieke zaak gegeven en dat nog wel naast de vele functies die hij vervulde op waterschaps- en agrarisch ter rein. Hij is een man van strenge opvattin- Sen over leven en werken. Daarbij staan em ten dienste een zeldzame vitaliteit, wilskracht en een rijpe levenservaring. De publieke zaak had steeds zijn volle belang stelling zelfs ook nog tijdens zijn ziekte, die voor hem een werkverbod betekent. Hij huldigde steeds het lofwaardige principe, nimmer méér woorden te bezigen dan nodig is. De voorzitter besloot met de hartelijke wens voor een spoedig algeheel herstel en sprak de hoop uit, dat de heer Boer zich spoedig als lid van de raad aan de belangen der gemeente zal kunnen geven. Deze wens werd de heer Boer schriftelijk terstond toe gezonden. vergezeld van een mand bloemen. Tot leden van de commissie van bijstand v.h. beheer der gemeentebedrijven werden benoemd de heren C. B. Batelaan (A.R.), J. Martens (P.v.d.A.) en J. Vreeken (S.G.P.); tot leden ven de slachthuiscommissie de heren M. v Briemen (A.R.) en G. J. v. Veldhuizen (K.V.P.)tot leden van de com missie voor openbare werken de heren B. Elk (P.v.d.A.), C. v. Doorn (K.V.P.) en A. A. Jongebreur (C.H.); tot leden van de financiële commissie de heren drs J v Boon (gemeentebel.), C. B. Batelaan (A.R., en W. ^oer (C.H.) In de plaats van de heer A. R. v. d. Heijden werd tot voorziter van de woningadviescommissie benoemd de heer C. B. Batelaan; tot leden van deze commis sie de heren P. Mijderwijk, J. E. Huchshom, K. Koren en J. Oosterloo en tot pl.v. lid mevr. N. v Dam—van Dijk Aan de heer J. Vis werd eervol ontslag verleend als hoofd der openbare lagere school, i.v.m. zijn benoeming als zodanig te Zutphen. Een verzoek om medewerking van het bestuur der Chr scholen voor de bouw van een nieuwe 7-klassige school aan de overzijde van de Rijn, voor de verbou wing van de Da Costaschool tot ULO-school en een gedeeltelijke verbouwing van de Verhoeff-Rollmannschool tot gymnastieklo kaal en de bouw van een rijwielbergplaats, bracht de heer Martens op de gedachte of er misschien een mogelijkheid zou kunnen fcijn tot ruiling van de grote openbare la gere school met de Da Costaachool. Hij rondde zijn mening op het feit, dat de te rote ruimte der openbare school dan zal worden benut, terwijl het' misschien minder kostbaar zou zijn. Bovendien wilde hij het huidige gymnastieklokaal bij de lagere school verbeteren, het lokaal zal dan alle scholen bruikbaar worden. Ten slotte vond hij da nde bouw van een nieuwe ULO-school, doelmatiger dan het huidige voorgelegde plan. Dhr Batelaan meende dat het schoolbe stuur er met dit plan nog niet heel erg op zal vooruitgaan. Immers men gaat 7 lokalen verliezen en men krijgt er bij het nieuwe plan 7 voor in de plaats. Hij wilde liever ergens op een vrij terrein een gymnastiek laten bouwen. Ook de heer Veldhuizen voel de meer voor ruiling met de openbare school. Ruiling „kommt nicht im Frage aldus de voorzitter, omdat het schoolbestuur r een ruiling niets voelt en het gemeen- ïstuur kan het schoolbestuur in deze niet dwingen. Een gymnastieklokaal aan beide zijden van de Rijn is voor het onderwijs ten zeerste aante bevelen. In principe werd besloten medewerking te verlenen aan de plannen van het school bestuur. Raad van Zevenhuizen (Van onze correspondent) ZEVENHUIZEN. Onder voorzitterschap van bnrgenaeatar Am. Boer kwam Zeven- halsene nlenwe raad in vergadering bijeen. Nadat alle leden de eed of de belofte had den afgelegd, wenate de voorzitter hen ge- Ink met het vertrouwen, dat de kleien in hen hadden gesteld en riep de nieuwe le den, de heren C. Schelling en A. van Tol een hartelijk welkom toe. Voor ons liggen nog verscheidene vraagstukken, die opge lost dienen te worden, o.a. betreffende de woningbouw, volkshuisvesting, krotoprui ming. verbetering van straten en wegen, de bouw van een nieuw gymnastieklokaal en landbouwhulshoudschool en niet in de laatste plaats de drinkwatervoorziening van de thans neg onverzorgde gebieden, aldus de voorzitter die memoreerde, dat met de aan besteding van de 12 woningen j.i. Zaterdag, bet bouwvolume op is. Da voorzitter had ooktenige mededelin gen. Thans staat definitief vaat. dat dpor de nieuw* financleringaregellng tussen rijk en gemeente de inkomsten met f 18.000 zijn verhoogd. Dat de post plantsoenen zo aan zienlijk is overschreden, komt door de aan leg van plantsoentjes bij de openbare school en de school te Oud-Verlaat. Bovendien •wordt er van de plantsoentjes ln het dorp veel vernield. Ten aanzien van de straatverlichting bij de duplexwoningen aan de Burgemeester Klinkhamerweg werd medegedeeld, dat de lantaarnpalen reeds zijn geplaatst. Tenslotte veatigde de voorzitter nog de aandacht op het schoolzwemmen. De moeilijkheden wat betreft het vervoer van de leerlingen naar Gouda, te nu op bevredigende wijze opge lost Namens de fracties van de CHU en de PvdA deelde de heer Schelling mede. dat deze fracties hadden besloten samen te werken, o.a. tot verbeteringen op het ge bied van de woningbouw, de volkshuisves ting en op etoeiaal gebied. Hierna volgde de wethoudersverkiezing Gekozen werden de heren C. Kreft (CHU) en P. van Leëuwe (PvdA), beiden aftredend. De voorzitter wenste met een korte toe spraak de beide wethouders geluk met hun benoeming en verwachtte, dat de samen werking net zo goed zal ztjn ate In de af gelopen jaren. Wat er moet worden gedaan Vervdlgena kwam aan de orde de bespre king met de directeur der Drinkwaterlei ding ..De Tien Gemeenten", de heer A. H Goldberg, voer de watervoorziening van de Bierhoogtweg, Bermweg en de Vijfhuizen. De voorzitter qtelde voor een algemene bespreking te houden en B. en W. te mach tigen tot het uitwerken van de plannen en de beslissing aan te houden tot de volgen de vergadering, welke eind September zal worden gehouden. Deze machtiging werd verstrekt. Bij een uitbreiding van het buizennet dient de gemeente. 8* van de kosten te garanderen, «Idus vertelde de heer Gold berg. In deze 8'/* is inbegrepen het bedrag, dat door de gebruikers als vastrecht zal worden betaald Ook bestaat het voorne men. het graafwerk door de gemeente te laten verrichten, hetgeen een aanzienlijke kostenbesparing met zich mede brengt. Voor de aansluiting van de Bierhoogtweg zijn de kosten geraamd op f 24.000. Aangesloten worden 12 percelen, wat aan vastrecht op levert f 262. De gemeente zal daarin bijdra gen f 1600 38. Om technische redenen is verbinding met de Knibbelweg noodzakelijk. Hierdoor ver krijgt men een cirkelgang en kan de druk hoger opgevoerd worden. De woningen van de heer W. van Vliet en mevrouw Spek zijn niet in de uitbreiding begrepen. Demo gelijkheid bestaat wel. orfl van de woning van de heer De Groot een aftakking te ma ken. doch dit zal duurder zijn dan een af takking van het Zuideinde. Er is geen rekening gehouden met de huizen aan de Zuidelijke Dwarsweg in de gemeente Nieu- werkerk aan den IJssel. Indien deze ook in de uitbreiding zullen worden opgenomen, zal het door de gemeente te garanderen bedrag lager worden dan thans geraamd. De aansluiting van de Bermweg zal de minste moeilijkheden geven, aldus de heer Goldberg. De kosten worden hier geraamd op f 6588 Aangesloten zullen worden 4 per celen. wat aan vastrecht oplevert f 82.32 (te garanderen 144.72). Indien de z.g. „Kou de Hoek" aan de Groeneweg nog niet van wege de gemeente Nleuwerkerk van water wordt voorzien, zullen deze woningen des noods van de Bermweg af kunnen worden voorzien. Bezwaren van Schieland De meeste moeilijkheden geeft de aan sluiting van „Vijfhuizen". Men verkrijgt van het Hoogheemraadschap Schieland geen vergunning om, de buizen door de dijk te leggen, "daar het technisch ook mogelijk is om de bewoners van dit buurtschap, op een andere manier van water te voorzien. Het hoogheemraadschap Êekommert zich niet over de moeilijkheden en de extra kosten, die dat kan opleveren, aldus de heer Gold berg. De enige mogelijkheid is, om voor de aanleg dwars door de landerijen te gaan Het voordeel is, dat een grote bocht in de Rottekade tussen de Middelweg en het kampeerterrein kan worden afgesneden. Men moet echter door 35 sloqtjgs en over particulier terrein. Voor percelen, die bin nen een afstand van 100 m van de hoofdbuis komen, wordt de aansluiting verplicht. De aansluitingskósten zullen tussen f 200 en f 600 liggen. Bet is onmogelijk om de wo ningen Rottekade nrs 1 t m. 3 van water te voorzien. De mogelijkheid voor de be woners van deze huizen wordt opengelaten, wa^er te halen uit een standpijp die bij de woning van de heer Voshol kan worden geplaatst Voor de aansluiting van „Vtjfhuizen" wordt geraamd f23.000; opbrengst vastrecht f 1296 10 (te garanderen f 1296.10). Omtrent de duur van de werkzaamheden kon de heer Goldberg niets mededelen. Wanneer de raad zal beslissen tot aanslui ting. dan zal men de komende winter met de werkzaamheden beginnen. Bij de rondvraag vestigde de heer Hoo- gendoorn de aandacht op de zeer bouwval lige woning Zuideinde 25 en 25a, bewoond door de families Van Elswijk en G. van Vliet. De voorzitter antwoordde, dat hier dankbaarheid is veranderd in. haat. Reeds bij het betrekken van de woning wist men dat deze slecht was. Toen was men zeer dankbaar, dat men er in mocht, aldus de voorzitter, die opmerkte dat dit geval de volle aandacht van B. en W. heeft. De Politie schrijft Waaraan bromfietsers moeten denken De politie te Gouda schrijft: Aan de onze kerheid of bromfietsen met rijwielen wor den gelijkgesteld dan wel met motorrijtui gen, is 1 Augustus j.l. een eind gekomen, door een nieuw Koninklijk Besluit, dat het Wegenverkeersreglement wijzigt. Wanneer de bromfiets aan bepaalde eisen voldoet, is zij rijwiel met hulpmotor. Die eisen zijn 1. De bouw moet alle voor rijwielen nor male eigenschappen bezitten; zij moet hebben een rijwielstuur. een rij wielzadel en trappers. Van de bromfiets moet. door uitschakeling van de motor, een normaal gebruik als rijwiel kunnen worden gemaakt met een redelijke krachtsinspan ning; 2. zij moet zijn uitgerust met een ver brandingsmotor met een cylinderinhoud van hoogstens 50 cc, waarvan merk en type door de minister wordt bekend gemaakt Tot dus ver zijn als zodanig bekend gemaakt; A.B.S. - Paris. Avros, Berini, Cydemaster, Cyclestar, Ducati (cucciolo*) Foxinette, Gel derse Motorenfabriek - Boy, H M.W. - Fuchs J.L.O.. Kapitein Mobylette. Magneet. Mos quito. Peugeot - B I M A.. Pluvier - C.S. po pulair. Pluvier - C.M. de luxe. Rijwielsolex, Victoria. Wingwheel Voldoet de bromfiets niet aan bovenstaan de eisen, dan is zij een motorrijtuig En thans de grote vraag: Waar mag een rijwiel met hulpmotor rijden? 1. Wanneer er geen rijwielpad is: op de weg. 2. Op het z.g. verplichte rijWielpad, dus dat rijwielpad, dat met een rond blauw bord is aangeduid en waarop een rijwiel is afge beeld 3. Op de rijweg naast zo'n rijwielpad, wan neer op die rijweg een vierkant blauw bord is aangebracht, waarop'staat „Rijwielen met hulpmotor toegestaan". U mag dus niet rijden met ingeschakelde motor op het rijwielpad, waarop niet het ronde blauwe bord staat, maar een vierhoe kig zwart bord met opschrift „Rijwielpad" (wij kennen zo'n rijwielpad naast de Kaar senfabriek). Hierop is echter een uitzonde ring. Wanneer op dat rijwielpad een vier kant blauw bord is aangebracht met het opschrift „Rijwielen met hulpmotor toege staan" mag ook daar met Ingeschakelde mo tor worden gereden. Denk er vooral om: een motorrijtuigenbe- lastingkaart moet u bij u hebben en u moet 16 iaar oud zijn, wanneer u een bromfiets berijdt BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella Catharine, d. van A. Wolswijk en H. M Broekman, St Jozeph- straat 43; Grietje Hilda, d. van G. A. van Nle en A. C. J. Hoek, Derde Kade 140 Adrianus Meindert, z. van E. Grpenendaai en P. van der Pool. Raam 15. Leonardus, z van L. de Jong en J. C. van Duuren. Lem Dulsteeg 25. Gehuwd: G. Ottens en L. v. d. Ban- P G M. Schets ,n A. J. M. Imbens; A. van Oort en A Masaar; H. van der Maat en B J A Stuivenberg; w. E. van Tilburg en A. C. Schouten: A. W. van Scheppingen en J Signer. G. P. van Schalk en M. Bojawal: N. de Wit en W. v. d. Klis; L. J Brouwer pn E. M. Lafeber; W. Molenaar en N M. Drost S. van Gemeren en M. M. Schouten- d' Blanken en M. Vermeij. Overleden; Pietertje van den Heuvel, wed B"in;7?7ak,'rnlid"' Ro!a"» de marktberichten VEEMARKT GOUDA. S?£t2nb?r Aangevoerd 20 slachtva'r- kens 1 2.30, 2.36 per kg geslacht gewicht Handel matig. 451 Magere varkens 1 80— f 2 00 per kg927 biggen 30—45 per stuk; 11 nuchtere kalveren ƒ40—45 per «tuk Handel vlug. KAASMARKT GOUDA. 3 September. Aangevoerd 272 partijen. Ie Kwaliteit ƒ2.12—2 20. 2e kwal. ƒ2.05— ƒ2.11. extra 2.21—ƒ2.44 per kg. Handel: flauw. Boskoop Op 19 September komt het elftal van Paleis Soestdijk Mede in verband met de a s. competitie, kwam de voetbalvereniging „Boskoop" in hotel Neuf in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. G van Helden memoreerde dat de hoop op het kampioen schap van het eerste elftal in de vorige com petitie niet in vervulling is gegaan Het is echter verheugend, zeide hij, dat de A-ju nioren hiertoe wel kans hebben gezien. Voor zover het voetballend Boskoop heugt, is er in de afd. Gouda nimmer een plattelands junioren-elftal geweest dat een dergelijke prestatie heeft geleverd, t Aantal leden stemt tot tevredenheid. In het begin van deze zomer is veel aandacht aan de training besteed, helaas is de belangstel ling daarvoor in de laatste tijd minder groot. Niettemin, "aldus de heer Van Helden, zijn we optimistisch gestemd. Daarom roep ik u ie: „Boskoop"nu of nooit!" Aan het verlangen om voor de Zaterdag elftallen een elftal-commissie in het leven te roepen, werd voldaan. In deze commissie hebben ritting de heren. J. ten Brinke en A. Tuinenburg. met als toegevoegd lid de heer joudkade. Voor de junioren bestaat de elftal-commissie uit de heren: T. A. Vene- ma. A. v. d. Velden en L. Hornl*, met als toegevoegd lid de heer A. Groenendijk. De v.v. „Boskoop" komt in de ais. compe titie uit met 8 elftallen, t.w 3 Zondag-. 2 Za terdagmiddag- en 3 junioren-elftallen. Voorts deelde de heer Van Helden mede dat „Boskoop" Zaterdag 19 September het K.P.S., het elftal van het Koninklijk Paleis te Soestdijk op bezoek krijgt. Het ligt in de bedoeling om aan deze wedstrijd een feest avond voor de leden en genodigden te ver binden. In de rondvraag gingen er stemmen op die er op aandrongen na de competitie een tournooi te oifaniseren, doch het be stuur voelde daarvoör weinig, mede met het oog op de kosten. Bloemenveiling. Coöperatieve Ver eniging De Boskoopse Veiling. 2 September; Grootbloemige rozen per 20 stuks: Hadley 2.60—3.80, Roselandia 80—1.10, Butterfly 1.001.30; Duisburg 1.201.60: Better- Times 1.201.50: Pechthold 1.101.40. Vier- landen 2.40—3.00. Babyrozen per 10 stuks: Gloria Mundi 85—110; Bijou 1.001.30: Wolfeglorie 1.0b1.30; Sweetheart 90—1.30; Ellen Poulsen 6275; Else Poulsen 6085; Pinocchio 1.20—1.60. Diversen per 10 stuks: Clematis Durandi le srt. 1 00: 2e srt. 80; id. Mevr. Le Coultre le srt. 27; 2e srt. 16, id. Pr. Hendrik le srt. 18; 3e srt 12: Vuurpijlen le srt 2e srt. 35: Dhalia's le srt. 37; 2e srt. 28, Hypericum le srt. 54. 2e srt 29; Asters 15; Gladiolen le srt 50; 2e srt. 29. Ligustrum (goudb) le srt. 37; 2e srt. 31, Chrysanten (Horwoud) le srt. 90; 2e srt 70; id. (Samaria) le srt. 2.00; 2e srt. 1.10; Phy- salis Francettle le srt. 35; 2e srt. 22; Cydo- nia le srt. 36; 2e srt. 28; Sneeuwbestakken le srt. 34; 2e srt. 22. Diversen per stuk: Vibumumtakken met bes le srt. 36; 2e srt. 17; Grevelia le 6ri. 50; 2e srt 39, Ficus- Tepens in pot le srt. 39: 2e srt. 28; Varens in pot le srt. 21; 2e srt. 14, Rozenbottel- takken le srt. 42; 2e srt 25; Tremile le srt 45; 2e srt. 35; Euphorbia 27; Vetplanten 14 Weer „Ronde van Boskoop". Ook dit jaar houdt de Boskoopse „A. V '47" een regionale wegwedstrijd, de Ronde van Boskoop. De wedstrijd wordt gehou den op Zaterdag 12 September over 3000 meter v,oor A, B. C en D-klassers en vete ranen en 1500 meter voor junioren. Geslaagde swemavond. Om de zwemsport in Boskoop meer be kendheid te geven heeft de zwem- en polo vereniging Boskoop een avond gehouden in het feestelijk verlichte Zuiderbad. Er werden enkele polowed6trijden gespeeld en hinderniswedstrijden gehouden, die zeer in de geest van het talrijke publiek vielen. Bergambacht SchooU\ emmen. Bij het diploma-zwem men voor leerlingen van de scholen te Bergambacht. Ammerstol en Stólwijk. tijn voor diploma A 26 leerlingen geslaagd (4 werden afgewezen)voor diploma B 7 leer lingen (2 afgewezen) en voor diploma C n leerlingen (6 afgewezen). Gespaard. In de afgelopen maand is bij de Rijkspostspaarbank Ingelegd 7145 en terug betaald 4158 Oin de clubtitels. Zaterdagmiddag houdt BZC wedstrijden om de clubkampioenschsp- pen Vooraf zijn er zwemdemoqstratiei door de Bergambachtse jeugd. WANDELSPORT. Plasêentocht Bij de voorinschrijving Rebben .zich 1251 wandelaars opgegeven voor de d«dr sentocht. die de Goudse TJippelaaprZi Zondag houdt. r Je Pias- Zaterdag 't Is weer smullen! Smullen van die heerlijk gebonden soep, gemaakt van eerste soort erwten van de nieuwe oogst. Royco plukte ze, Royco bereidde ze voor U, mèt de zui vere vetten, mèt de geurige tuinkruiden, kortom; met alles wat hoort in zo'n dege lijke erwtensoep, waar U zo van houdt. En dat is nóg niet alles. Het recept. Alleen Royco kent er het geheim van. Alleen Royco kan zó'n erwtensoep maken, zo heerlijk stevig en toch binnen een half uur klaar Geen wonder dat Royco Erwtensoep zo stevig wordt. Kijk maar: echte erwten! Half zes Tijd om te beginnen aan de erwtensoep. Royco uit het pak - in de pan; koken, roeren en U ziet, U voelt, hoe die soep heerlijk smeuïg en gebonden wordt Zes uur U schept de soep al op de borden. Een stevige, echte,ouderwetse erwten soep, waar Uw man zo van houdt. Dat wordt smullen van Royco. En zogauw klaar. Dat doet U méér! Oil I DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 TWEEDE BLAD - PAGINA 9 (Van onze correspondent te Parijs.) De Franse regering heeft Dinsdag de grootste actie tegen belasting-ontduikers en andere fraudeurs ge opend, die sinds de oorlog ooit is ondernomen. Het regeringscommuniqué, dat zoals bij zulke gelegen heden gebruik is geworden zich voor een groot deel in militaire termen uitdrukt, spreekt van een „of fensief" van een honderdtal speciaal geïnstrueerde controleurs en van een „commando-raid", waardoor men al een 500 ontduikers op het spoor is gekomen, die tezamen meer dan 30 milliard francs aan het oog der fiscus hadden onttrokken. Die kapitalen zullen nu worden geconfisceerd, terwijl bovendien in vele gevallen nog boeten zullen worden geheven, die soms het dubbele van de achtergehouden sommen zullen bedragen. Er zal, volgens de minister van Financiën, Edgar Faure, die deze actie sinds twee weken persoonlijk moet hebben voorbereid, zonder pardon en zonder enig aanzien des persoons worden opgetreden, en zijn collega van justitie heeft hem daarbij reeds zijn vol ledige medewerking toegezegd. Minister Faure is, zoals Dinsdag tegenover de journalisten opmerkte, van oordeel dat de belasting ontduikers na de 5 amnestieën, die de diverse regerin gen hebben afgekondigd, nu wel voldoende ge legenheid is geboden om van de dwalingen huns weegs terug te keren en daarom zullen nu korte metten met hen worden gemabl(t^ Militairen leren rijden voor prijzen heneden de afspraak negentienjarige telefoniste Dolores Menders is gekozen tot bakviskoningin van Verenigde Staten. Duizenden andere candidaten dongen tevergeefs naar deze ti tel. die Dolores ook nog een reis naar de Bermuda's opleverde. Zij reisde per strato- cruiser, zoals te zien is op de foto, die juist r het vertrek van het vliegtuig werd genomen. (Van één onzer verslaggevers) De BOVAG (Bond van Automobielhande. Uren en Garagehouders) heeft een protest gestuurd naar het Ministerie van Oorlog, waarin stelling wordt genomen tegen de autorijschooltjes welke de laatste tijd uit de grond worden gestampt om militairen autorijden te leren. In vele gevallen gaat het hier om kleine aaakjes, waarin sociale weiten en belastingen overtreden worden om goedkoper te kunnen werken. De bona fide directeuren van autorijscholen achtten sich daardoor benadeeld en rekenen het de militaire autoriteiten aan, dat zij zich juist met déze zaken Inlaten. Enkele jaren geleden werd door de groot ste bonden een minimumprijs per lesuur autorijden vastgesteld van f6.50, in welk overleg ook het Departement van Economi sche Zaken werd betrokken. Nu er enkele maandeh geleden een regeling is getroffen, waarbij de pa9 in dienst gekomen militai ren autorijles mogen nemen met steun van Rijksgelden, zijn er vele kleine zaakjes in het leven geroepen, die voor f5 per uur de militairen rijvaardigheid bijbrengen. Volgens het protest is het automateriaal van deze rijscholen soms beneden peil en de Instructeurs, die om en nabij de gulden Om devaluatie af te wenden Het heeft nu lang genoeg geduurd, zegt Frankrijk» huidige schatkistbewaarder, dat tal van grote belastingplichtigen zich aan de wet konden onttrekken en bovendien dan nóg voortgaan, de franc te ondermijnen De actie is dan ook speciaal gericht tegen Fran se ondedanen, die fortuinen in het buiten land bezitten, die niet aan de belastingen zijn opgegeven en die zij uit vrees voor een devaluatie eveneens weigeren te repa triëren. De operatie, die de Franse regering nu on dernomen heeft, mag men vooral niet be schouwen als een antwoord aan de linkse oppositie, die het kabinet-Laniel verweten heeft dat men weer voornamelijk de arbei ders en de kleine ambtenaren voor de tekor ten van de staatskas liet opdraaien, terwijl de beter gesitueerden worden ontzien. Met dit initiatief, dat in 't kader past van de speciale volmachten, die de regering in Juli van het parlement heeft gekregen, denkt premier Lanlel vermoedelijk weer wat van het crediet te herwinnen, dat zijn kabi net door zijn starre houding tijdens de sta kingen tegenover de vakcentrales in veler ogen verloren had. In datzelfde perspectief kunnen ook de pogingen'van de regering worden gezien, de prijzen met 10 procent te doen verlagen, met welk doel vooral op het machtige syndic caat der slagers de laatste dagen al een vrij stevige pressie werd uitgeoefend. Op dat vertrouwen van het publiek, en van de ar beiders in het bijzonder, stelt de regering- Laniel te sterker prijs, nu deze maand de „Hoge commissie voor de contractuele ar beidsovereenkomsten" zich over de nood zaak van salarisverhogingen zal moeten uitspreken Met een rigoureuze economische politiek hoopt de regering nu de levenskos- ten wat te drukken, waardoor althans een salarisverhoging over de ganse linie verme den zou kunnen worden. Algemene salaris herziening zou volgens de opvatting van alle deskundigen zeker tot een nieuwe devalua tie moeten leiden. Ontduiking is hier „normaal" Of dit streven van de regering-Laniel. po- liek en economisch, met klinkende munt zal worden betaald, hangt uiteraard vooral af van de concrete successen, die zij de ko mende weken zal mogen boeken. Optimis tisch is men in dat opzicht over het alge meen niet. Wat de aangekondigde verlaging van de prijzen aangaat, is het Franse publiek, na een goed dozijn beloften van officièle zijde. die geen van alle werden ingelost, sceptisch geworden En wat het andere doel van de regering betreft, weet iedereen dat de Fran se staat om zo te zeggen in het goud zou kunnen rollen. Indien zij er maar in slagen kon. alle ondergedoken fortuinen in btnnen- en buitenland de verborgen voorraden goud op het spoor te komen De vraag Is alleen maar: hoe! Frankrijk Is vermoedelijk nog altijd het land. waar de belastinginspecteur rich het gemakkelijkst om de tuhi laat leiden en waar het publiek de minite scrupules ver- toont om dat dan ook maar te doen. Belas ting-oplichting wordt hier door de publieke opinie nauwelijks als een ernstig vergrijp tegen de zedelijke normen beschouwd. Maar of met een honderd fiscale recher cheurs deze opvattingen en wantoestanden, die voortvloeien uit een mentaliteit, welke ln Frankrijk sedert generaties heerst, doel matig kunnen worden bestreden, staat te bezien. In ieder geval heeft de regering een eerste stap gezet en kan met belangstelling wor den afgewacht, hoe zich haar „offensief" verder zal ontwikkelen. iNieuwe resident-generaal in Tunesië Pierre Voizard. oud-gezant van Frankrijk te Monaco, is benolmd tot resident-generaal ROTTERDAM. Woenadag heen en eerst later zouden we horen, dat het de helicopters zolang ze nog maar één motor hebben, verboden is om boven de bebouwde kom te vliegen. De helicopters moeten boven Brussel een omweg van drie kilometer maken naar de Heliport aan de Groendreef, een smalle; geasfalteerde baan, vlak naast een brede weg en dicht bij een stations gebouw. Nu we het toch over de veiligheid van de helicopter hebben: daarover heeft de heer Maurits Swings, adjunct-chef Pers en Voor lichting van de Sabena, ons interessante en geruststellende bjjzqnderheden verteld na onze landing op Brussel s Heliport. Wat gebeurt er nu als die éne motor van de helicopter onklaar geraakt? „Wel", *ei meneer Swings, „dan hoeft iqen heus niet bang te z(|n. dat de machine als n steen uit de lucht valt. Als de motor aMaat. wordt de koppeling van de driebladige rotor automatisch verbroken. De rotor gaat dan in vrUloop draaien door de autglng van de lueht. De piloot kan de atand van de wieken naar belleven veranderen. Wanneer het toe stel (sonder motor) daalt, dan stelt hii 'n meter of vijftien boven de grond de wieken van de rotor op klimmen. Door dece tegeu- waartee druk van het daal-effeet komt de helicopter zonder schok op de grond, wat men van een parachute niet kan zeggen. Stel. dat een van de drie wieken van de rotor afbreekt! Ja. dan wordt het riskant om nog een veilige noodlanding uit te voe ren. Maar voor zover bekend is een derge lijk ongeval nog nooit voorgekomen Op Korëa ig het gebeurd, dat van een helicopter één wiek werd doorzeefd met kogels. Desondanks zette de piloot zijn toe stel behouden aan de grond. De helicopter verkeert nog in een stadium van ontwikkeling, maar reeds nu Is de al gemene indruk, dat het vliegen er mee zeker zo veilig is als met een vliegtuig. Sikorsky, de ontwerper, is er van over tuigd, dat binnen enkele jaren rijn helicop ters met twee motoren kunnen worden uit gerust. Bij de helicopter-passagiersdlenst van het ogenblik moet de Sabena dik op toeleggen. De hoop is gesteld op het aanvoeren van passagiers* per helicopter naar Brussel- M/»l^hr/>/*l/ /Ut* i Alsof het twee haltes met een bus waren geweest inplaats van een helicopter-vlucht van Antwerpen naar Brussel, zo bedaard en tevreden stapte deze 82-jarige oude heer (met Alpinopetjeop Brussels Heliport uit de OO SHA. Hp ging een dagje uit OF ze ook kwiek zijn te Rotterdam in helicopter-aangelegenheden! Kregen we zowaar gistermorgen in het knusse stations- gebouwtje van onze Heliport al een rood driehoekig stempeltje in onze pas, dat ver meldde dat de „politie. Heliport Rotterdam" ons in-gelaten had. „KbH eens, die lui in Rotterdam hebben al een speciaal Heliport-stempel, dat hebben wij nog niet eens! riepen een goed uur later de Belgische douaniers op de Brusselse Heliport, met een tikje afgunst in hun stem. Die douane-stempels waren gedateerd op 1 September, de dag waarop de geregelde passagiersdienst per Sabena-helicopter is gestart. Iedereen op ons vriendelijke en zonover goten Heliportje glunderde: de douaniers omdat ze hun mooie, nieuwe stempel hadden kunnen hanteren en in passen neuzen en onze havenmeester Van der Hoek en zijn assistent Drieskens en de Sabena-man Sernay, omdat het nu dan toch eindelijk menens was geworden En bijna vertederde blikken werden ge worpen. naar het grote blauwe valies, dat op de nog maagdelijk blanke douane-balie werd geschoven, kort nadat de „vliegende bus" van 10 voor half negen op het platvorm was neergezet door piloot Voos. De ontvangst van de eerste betalende passagiers, uit Antwerpen en Brussel ge komen, had iets gemoedelijks en intiems, zo van: en hoe was het meneer; is u het tochtje goed bevallen? Dat vraagt meneer piesman op Schiphol natuurlijk allang niet meer aan zijn klanten, maar ook hij is eens klein be gonnen! Amsterdammers wuiven niet meer naar Constellations; Rotterdammers doen dat nog wel naar opstijgende helicopters en dus zwaaiden wij terug naar een juffrouw, die aan de Rotte, op drie hoog nog in peignoir achter haar ontbijtbordje zat en even harte lijk naar kantoormeisjes op de fiets en naar mannen op een stapel groentekisten Maar na dat (altijd weer grappige en spec taculaire) aanloopje op 'n meter of tien van de grond en in horizontale richting, nam piloot Voos een schuiver met de OO SHA, zodat we na vijf seconden al ln de stad- huistuin konden kijken. We waren dus op weg naar Brussel, naar de stad van de Sabena, die ons had uitge nodigd voor éen retourvluchtje op deze openingsdag van de passagiersdienst. Bewegende uitkijktoren Een helicopter op z'n normale vlieghoogte van 2 a 300 meter heeft iets van een bewe gende uitkijktoren. En je hoeft geen hon derden treden moeizaam te bestijgen of mi nuten lang in een benauwde liftkooi te ?taan om die Eiffeltoren-hoogte te bereiken. In enkele seconden en zonder dat dit een on aangename gewaarwording in maag of oren geeft (wij bemerkten er tenminste niets van), ben je met de helicopter „op hoogte". Rotterdam, zo van boven gezien, en nog binnen oogbereik van sprekende details, is een sensatie. Nu was het gisteren, op deze stralende na-zomerdag, uitgezocht vliegweer en zo stabiel lag onze OO SHA in de lucht, dat wij met gemak ep in duidelijk schrift onze aantekeningen konden maken. Na de huizenzee van Rotterdam en de zonneschit- terende rivier met zijn als ontelbare water- torretjec voortbewegende schepen en scheep jes. het rustig patroon van groene welden en bruine, geploegde akkers, die zo van boven lijken op precieus aangeharkte tuintjes. De schaduw van de helicopter op de aarde wipt over sloten en wegen, strijkt over plukjes dennebos en over paarse heidevel den van het Brabantse land. De koepel van de namaak-Sint Pieterskerk in Oudenbosch rijst hoog op uit het land als een baken voor .de piloot op zijn weg naar Antwerpen We dalen na 40 minuten vliegen op het vliegveld Deurne. Onze helicopter taxiet wel een kilometer over een betonnen start baan. Blauw en groen ge- uniformda mannen komen aanhollen als we stilstaan Een charmante stewarde« van de Sabena trekt de schuifdeur van de cabine open. wenst ons vriendelijk goedenmorgen en helpt dan een oud baasje naar binnen: een passagier voor Brussel Geen spoor van opwinding op zijn gezicht en in ziin bruine kraaloogjes als de helicopter weer de lucht Inkrimpt. Dan zit Je toch wel even te kijken als je no een vraag vlak bij z'n flapoor- achelD vanwege het mntor- weraas verneemt, dat hii 8' laar is en een daele voor r'n nlezler uit naar Rru««el< Omweg van 3 km Met een brede, vergeef lijke glimlach ziet hij onze emotie aan wanneer w< boven de Belgische metro pool zweven en elkaar wij zen op de bekende merk tekenen van de stad. Wi vliegen om het centrum trum ('t Manneke en het prachtige Raad huisplein werden niet vergeten!) eindigde op het hoofdkantoor van het Commissariaat van Toerisme, waar de heer H. Hattlot zich een charmant gastheer toonde. Aan een lunch in het tot herberg omge bouwde jachthuis van de romantisch-mooie en gave ruïne van het 16e eeuwse kas van Beersel 18 km van Brussel h< de directeur-generaal van de Sabena, heer Willem Desuarte. gewaagd van een nieuw tijdperk in de luchtvaart, dat met de helicopter was ingeluid. Piloot Trémerie bracht ons met de wind in de rug in 55 minuten en met 170 km snel heid terug naar de Katshoek en na de lan ding hadden wij slechts één woord voor deze dag: onvergetelijk! Conflict met de K.V.P. in de Delftse gemeenteraad Te Delft ls bij de wethoudersverkiezing de K V P. niet accoord gegaan met de voorge stelde verdeling van de wethouderszetels, welke zou zijn: twee vertegenwoordigers -an de p.vd.A., één van de K.V.P. en éen van de Prot. Chr. Groep. De K.V.P. stelde voor Gedeputeerde Sta ten te verzoeken vijf wethouders te mogen benoemen. Aanvankelijk had dit voorstel een gunstig onthaal bij de andere fracties, doch dit veranderde, toen de voorzitter der K V P -fractie verklaarde, dat zij zich ge heel zouden terugtrekken, indien Gedepu teerde Staten niet met het voorstel accoord zouden gaan. Daarop handhaafden de andere fracties hun voorstel van 2. 1. 1 en 6telden de heer J Btihler (K.V.P) candidaat. De K.V.P. deelde echter mee, dat zij geen can- didatuur wenste te aanvaarden en ging in de oppositie. Daarna werden de twee P.v.d-A. wethouders, de heren J. M. H. Baars en J A Lausberg herkozen. Als nieuwe wethouders werden gekozen de he ren P. C. Elfferich (A.R en H. C. Grundel (C.H.) Laatstgenoemde heeft zijn benoeming drie dagen in beraad gehouden om de K-V.P. al» nog gelegenheid te geven op haar stand punt terug te komen. per uur verdienen, werken veelal 14 tot 15 uur per dag om aan een redelijk salaris ts komen. In het protest te vastgelegd, dat men zich zeer gegriefd voelt door de kennelijke voor keur van militaire commandanten om jutet rijscholen, die beneden de prijs werken, in te schakelen bij het kweken van rijvaar digheid. Per militair wordt f 3.25 van Rijks wege betaald van de f5, die een lesuur kost. Op de resultaten is geen enkele con- tróle; het gewone rijbewijs behoeft immers niet gehaald te worden. De BOVAG acht het van belang, dat de Rijksbijdrage alleen wordt verstrekt in die gevallen, dat de militaire leerling „gele»t" wordt door een autorijschool, die als bona fide te boek staat en zich houdt aan de met medewerking van de regering overeenge komen prijzen. Ruim 124.000 voor Griekenland Op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis te tot Dinsdagavond voor de hulpverlening aan de slachtoffera van de aardbeving6ramp :n Griekenland een bedrag gestort van 124.124,82. Maandag luidde de stand 119.374,35. Actie tegen de partij van Naumann Westduitse regering zal bij het hof voor grondwettelijke zaken te Frankfort verzoek indienen tot verbod van de Duitse Rijks Partij als een met de grondwet strijdige organisatie. Een desbetreffend be sluit werd Dinsdag door het Westduitse ka binet onder voorzitterschap van dr Aden auer genomen. Volgens het kabinet is de D.R.P., wat de leden aangaat, in wezen een voortzetting van de vroegere Socialistische Rijkspartij. Dinsdagavond om tien uur preeies begon op het ter rein van de Chiberta club te Biarritz het „Bal van eeuw", dat gegeven werd door de milllonnair markies De Cuevas. De t gasten *- er waren er i uitgenodigd, maar de helft heeft afgezegd gingen op zijn 18de eeuws gekleed, evenals de muzi kanten van de vijf orkes ten. de kellnera. de lakeien, de veralaggevers en pers fotografen en de politie mannen die bet terrein be waakten. Het feest, dat naar schatting 680.000 gul- Metebroek: die vandaar verder zullen reizen op de grote, intercontinentale lijnen. Zo hoorden wij van een Rotterdamse dame. die dezer dagen met de helicopter naar Brussel reist, om van daaruit te star ten voor de vlucht naar New York. Van dergelijke doorgaande passagiers moet de Sabena het hebben. Wanneer de helicopters straks 250 km per uur kunnen vliegen, in plaats van JJ0 a 170 km. zoals nu en wanneer ze 20 a 30 passa giers kunnen bevatten, dan zal het toch wel 1960 worden, voordat de helicopter-passa- gter8dlensten rendabel zijn. De vervoers- p rij zen zouden dan zelfs lager kunnen zijn dan die voor bet vliegtuig. De helicopters van het thans in gebruik zijnde type worden vervaardigd in de Ame rikaanse plaats Bridgeport in de staat Con necticut. De aanschaffingsprijs van een heli- cojteer is op het ogenblik nog ruim een half millioen gulden en dan komt er nog twee ton bij voor onderdelen. De Sabena beschikt over twee helicopters van het type Sikorsky S-55. eind van deze maand komt er een derde bij, die tn reserve wordt gehouden op het net van internatio nale verbindingen. De kleine Bell-hellcopter, die men ook in Rotterdam heeft kunnen zien, doet dienst bij het postvervoer en voor het maken van rondvluchtjes. Ook wordt dit toestel gebruikt bij de opleiding tot helicopterpiloot. De Sabena heeft thans vier goed getrainde hellcopter-piloten Negen vliegtuigpiloten zijn nu In opleiding, -lib een maand duurt. Uitbreiding is ook nood zakelijk. want als er nu een piloot uitvalt door ziekte, stagneert onmiddellijk de dienst. Als in Rotterdam Het stationsgebouwtje van de Brusselse Heliport heeft tn uiterlijk en indeling heel veel overeenkomst met dat van onze Heli port. Maar ln de toekomst krijgt Brussel een heliport op het dak van het nieuwe Sabena- gebouw. Wij zijn daar aan de Groendreef in Brussel bijzonder hartelijk ontvangen door de top figuren van de Sabena en van het Belgische Commissariaat-Generaal voor Toerisme. Een plezierige tocht door Brussels gezellige cen- TOE: 1 d Conflict in diamantindustrie f opgelost Onder auspiciën van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid zijn de Al gemene Juweliersvereniging, de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond en de Nederlandse R K. Vereniging St Eduardus tot overeenstemming gekomeh op nieuwe baste de werkzaamheden te hervatten. Hier mee is een einde gekomeh aan een maan denlang bestaand conflict. Beide partijen verwachten, dat de werkzaamheden op de kortst mogelijke termijn zullen herbegin nen. Vertrouwd wordt, dat de in oprichting zijnde coöperatieve industrie nog dit jaar in bedrijf zal komen DE 15.000 UITGELOOT In de 520e Staatsloterij, 4e klasse, is van morgen een prijs uitgeloot van 15.000. De prijs viel op nummer 3621. den heeft gekost, is ge houden ter ere van Lode- wijk de Veertiende. De politie droeg voor deze gelegenheid ouderwetse musketten, maar onder de 18de eeuwse kleding had zij moderne wapens ver borgen om de kostbare sie raden van de gasten zo nodig te verdedigen. De genodigden waren bekende personen uit alle hoeken van de aarde. Tot degenen, die de uit nodiging mèt hébben aan genomen. behoren ex- koning Faroek van Egypte, ex-koning Umberto van Italië, de Aga Khan en Zijn echtgenote, koning Leopold van België, Sir Laurence Olivier en zijn vrouw Vivien Leigl), Orson Welles. Greta Garbo en Mariene Dietrich. Sommige journalisten hebben de mening uitge sproken. dat velen bedankt hebben omdat zij het feest onder de huidige omstan digheden in Frankrijk aan stootgevend en van slechte smaak getuigend achtten De Franss pers heeft het bal nagenoeg geheel ge negeerd. De markies heeft klaard, dat het feest vele maanden lang i6 voorbe reid en dat hij ondanks de sociale moeilijkheden ln het land besloten had het door te laten gaan met het oog op de vele buitenlan der* die het zou trekken Noordkoreaanse krijgsgevangenen, die naar hun vaderland terugkeren, doen dikwijls nogal opgewonden. Of het altijd spontaan is, valt te betwijfelen. Maar in elk geval staat het demonstratief om bij de officiële overdracht aan de Noord-Koreanen de door Amerikanen verstrekte kleding woe dend weg te gooien. Gelukkig voor deze ex-gevangene, dat de barre Koreaanse winter nog niet is aangebroken HELEENTJE de luisteraars in dertijd verraste met die alleraardig ste vertolklnjt van „De Speeltuin", stond zij op hetzelfde moment midden in de publie ke belangstelling. Zo verging het ook de 13- jarige Jimmy Boyd, die samen met Frankie Laine de overbekende ..Tell me a story'-opname maakte Maar dan in het groot, want Jimmy had ln die tijd in Ame rika al een zeer behoorlijke reputatie. „Teil story" maakte hem populair tot in Europa. De roodharige Jimmy Boyd heeft echter al een jarenlange artistenloopbaan achter de rug. Hoogtepunten hierin waren een en gagement van ruim een jaar bij het orkest van hill-billy-zanger Texas Jim Lewis, 'n op- .treden van enkele weken voor de micro foon van Hollywoods omroepstatlon. en een contract, dat hem samen met Frank Sinatra de televisie bracht. Deze laatste perio de bezorgdb hem ook zijn eerste werkelijke succesplaatA „I saw Mommy kissing Santa Claus". waa\rvan alleen al in de Verenigde Staten meer dan anderhalf millioen exem plaren werden vehkocht. Alles wel beschouwd is zo'n klei,n knul letje met een schel jopgenssopraantje toch maar een ..rijk" bezit zelfs haat. en wel om een bepaalde reden Die reden moet opgegeven worden en de twee omroepers, die he! programma verzor gen, vertellen daarover in een gezellig dia loogje dan 't één en ander aan hun luiste- tars. En dan smash that hit. tegen de grond met die plaat.' - Zo was er een mender, die „Eternally" Diet meer kon hóren. Hij en zijn vrouw stonden op het punt om met vacantie te Saan. De radio speelde nog en op het aller- latste moment kwam ..Eternally" door Mevrouw moest het per se tot en met de laatste noot aanhoren Gevolg: meneer stond zich drie minuten lang te verbijten en het echtpaar miste de trein De volgende ging pas drie uur later en de eerste vacantiedag was grondig bedorven Wat zal die meneer zich voldaan gevoeld hebben, toen hij die verfoeide plaat in et telijke stukjes kapot hoorde gooien. Elke Maandagavond om halfacht worden er om goede redenen een stuk of wat platen door Radio Luxemburg verbrijzeld. Zoon Van Pete FeUeman Boer Briels en Carel Biet PAREL BRIELS EN GER DE ROOS heb- ben zich weer verzoend, eerst entre- nous, bij champagne en Vrijdagavond nog eens op het Stadserf tijdens een concert van de Bietenbouwers, met toeschouwers en ra dioluisteraars als getuigen. Om te demonstreren, hoe „dik" zij weer wa ren. kreeg Briels boerenjak. pet en klompen van Boer Biet aan. terwijl Ger de Roos werd uitgedost met het lichte jasje, de ullenbri? en een sigaar van Carel Briels. Als gastdi- rlgent mocht Carel Biet toen de Bietenbou wers aanvoeren ln de voor deze gelegenheid uitgezochte mars „Alte Kameraden" (en hoe!, de wanklanken waren af en toe niet van de lucht en hij kon er maar geen eind aan breien), terwijl Boer Briels handenvol chocoladerepen en sigaren in het geestdrif tige. gierende publiek wierp Men heeft Carel Briels en Ger de Roos de laatste dagen nogal eens gekwalificeerd als „stuntmannen" Inderdaad zijn belden voortdurend op nieuwe Ideeën uit. Juist daarom Intrigeert de vraag- hebben zij zoge naamd ruzie gemaakt om weer eens de al gemene aandacht te trekken, of hebben zij een toevallig heibeltje, doorgedrongen tot het publiek, heel handig uitgebuit voor een stunt? Hoe het ook zij. béiden hebben hun reputatie weer eens eer aangedaan Tegen de grond met die httl T UXlpMBURG ls sinds vorige week op de 208 meterband weer in de lucht met „Smash Hit", een erg aantrekkelijk pro gramma. waarvoor de luisteraar gramo- foonplaten mag opgeven. Niet, omdat hij of zij het liedje, dat daarop voorkomt, zo graag nog een keertje wil horen, maar omdat hij een bepaald wijsje, een overpopulair ding bijvoorbeeld, meer dan moe is, misachien INE POPULAIRE DISC-JOCKEY Am L* VARA, Pete Felleman - I k gmidi n de kent hem natuurlijk, hij liet u Zaterdagmiddag weer de topsongs van de afgelopen maand horen Pete Felleman dan. zag zijn gezin laatst verrijkt met een tweede zoon, die namen van B r i 11 emo Alain Marlon ontving. Dat klinkt al met al vreselijk ingewikkeld en zo. maar ln de practijk zal het buitenge woon simpeJtjes blijken ie zijn. Op het naambordje van zoonlief komt te zijner tijd natuurlijk te staan: B. R. A. M. Felleman. En zijn roepnaam zal zonder mankeren heel gewoon Bram zijn Waar blijft de zendtijd? elck wat wils proberen te geven, staan veelvuldig bloot aan critiek. De één wil meer gesproken woord, de ander meer muziek, meneer Abc vindt, dat de radio te weinig amusementsmuziek biedt, terwijl mevrouw Xijz van opinie is. dat de liefhebbers van klassieke muziek permanent niet aan hun trek komen. Om nu eens na te gaan in hoeverre de di verse klachten opgeld doen. heeft men de zendtijd van de vijf omroepverenigingen als een jaarlijks totaal genomen en zo nauw keurig mogelijk vastgesteld, hoeveel uren elk van hen besteedt aan de verschillende rubrieken. Toen bleek, dat meer dan de helft van de zendtijd ter beschikking staat van de mu ziek. in totaal 54.60'/» van alle zendtijd. De klassieke muziek krijgt hiervan 23.65'/* toe bedeeld en de lichte muziek 30 95*'». De rest wordt verdeeld over nieuws (7.20'M, geeste lijk leven (5.90'/»). hoorspelen (4.30' amu sementskunst. cabaret enz. (3^5'/*). sport (1 90' literaire uitzendingen (1.65*/*) en schoolradio (1.55''*), terwijl de grote post van 1895*'» fs gereserveerd voor diversen. Ziezo, nu kan er in elk geval geklaagd worden aan de hand "an cijfermateriaal. Maar waarom klagen? Het is en blijft toch: zoveel hoofden, zoveel zinnen. HEI "GEZICHT"VAN UW RADIO JAABl'JKS AANTAL ZENDUREN VER0EEL0 NAAR RUBRIEKEN fsrshgernuzie literaire I uitzend gees tel ij hoorspe amusp ments

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3