Sportpraet van Eric Indonesische vakbonden stellen nieuwe ministers op de proef Vietnam eist meer van Frankrijk dan de Vietminh vóór de opstand Pensioenen vormen toenemende last voor de gemeenschap Adenauer heeft goede papieren Oliewinning in iNoord-Siunatra volgens de method e-Mossadeq WAT JONGENS LEZEN Met minister Abidin kunnen zij blijkbaar goed praten Nieuwe bedreigingen voor de bedrijven Drie vrachtschepen voor He Mij Nederland Indonesische regeringsverklaring door parlement behandeld Mislukte vacanties Iets tegen de politie Teveel „renteniers" in Frankrijk De minister helpt de Utrechtse Opera niet met geld Tweeslachtige houding IN HET BRANDPUNT Bijna 130.000 voor Griekenland „President" Robert L. blijft in de cel En nu is Parijs tegemoetkomend Frankrijke belangen zijn dichter bij huis SCHEEPV A ARTNIEIW S Deens schip na aanvaring in de mist gezonken Overdracht m.s. Banka I Gevaarlijk vrachtje Franse minister dient ontslag in Maquette bouwwedstrijd Militair eerbetoon op Prinsjesdag Middenstand dringt aan op wettelijke regeling cadeaustelsel Waarom Ferrari sluit tijd Die De geschiedenis van „De Kleine Johannes' Onrechtmatig ontslag Y.N.-employé's wordt niet ongedaan gemaakt Hammarskjöld wil Washington niet ontstemmen VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 (Van onze correspondent te Soerabaja.) Het ziet er naar uit, dat de federatie van vakbonden in Indonesië, de communistische Sobsi, die helaas nog steeds de enige arbeidersorgani satie van betekenis in dit land is, het er op toelegt zo snel mogelijk uit te vinden, tot op welke hoogte de nieuwe minister van arbeid, professor Abidin, bereid is aan de wensen van de vakbondleiders tegemoet te komen. Minister Abidin, die lid van de Partai Murba is, een groep, welke zich nauw verwant voelt met de leer van Trotzki, heeft zich in het verleden herhaaldelijk doen kennen als een tegenstander van het buitenlandse bedrijfsleven in Indonesië. Hij propageert nationalisatie van alles dat nia£Indoncsisch is in dit land. Zo te zien liggen de kansen van de vakbonJp dus niet slecht. Direct na het tot stand komen van de nieuwe regeriig is het offensief ingezet. Er zijn nieuwe eisen gesteld en er wordt herziening gevraagd van door de vorige regering in arbeidsge schillen genomen beslissingen, die, zoals dat heet, nadelig zijn voor het volk, Het is wel éen merkwaardige samenloop van omstandigheden, dat juist dezer dagen door de directeur van de Javase Bank. thans Bank Indonesia, in het jaarverslag over 1952 met ernst gewaarschuwd wordt tegen het voortdurend dri,jven van de vakbonden naar hogere lonen. In vele gevallen, zo kan men in het jaarverslag van de bank lezen, hebben de arbeidskosten het bedrijfs economische plafond bereikt. Verdere acties van de vakbonden, zo wordt hier aan toe gevoegd, moeten met grote zorg tegemoet worden gezien. In de strijd voor hogere lonen heeft de Sobsi daarbij thans een geheel nieuw ele ment naar voren gebracht. De bij de haar aangesloten vakbond van havenarbeiders en zeelieden heeft n.l. naast loonsverhoging de eis gesteld, dat de werkgevers maande lijks per arbeider een vergoeding van rp. 50 zullen betalen voor huishuur en dil „voor de periode gedurende welke de werk gevers niet zullen hebben gezorgd voor nuisvesting van hun arbeiders". Behalve in de scheepvaart en het haven bedrijf dreigen er. om ons slechts tot de grote bedrijfstakken te bepalen, ook moei lijkheden in de suikercultuur en in de berg- cultures. Zowel de suiker- als de bergcul- tures zitten met uitspraken in arbeidsge schillen, die kort vóór of direct na het vormen van de nieuwe regering gedaan werden. Op deze uitspraken drukt in ieder geval nog het stempel van de oude regering, die in de ogen van de vakbonden maar heel weinig goeds heeft gedaan. Direct ng de vorming van het khbinet Ali Sastroamidjojo zijn de vakbonden tegen die beslissingen in het verzet gekomen. De suikerarbeiders zijn bij minister Abidin op bezoek gegaan en deze minister heeft hen uitgenodigd, nieuwe argumenten voor hun eisen naar voren te brengen waarna volgens zijn verklaring herziening van het slechts enkele weken geleden genomen bemiddelingsbesluit zeker tot de mogelijkheden behoort. Heeft men hiermede succes, dan xlet het er naar uit. dat het minister Abidin niet aan werk zal ontbreken. Het is alsof de vakbonden, zoals de leerlingen dat op school met een nieuwe leraar vaak doen. even willen zien hoe ver zij kunnen gaan. En mogen we de mededelingen van enkele vakhondleiders. die dezer dagen met Abidin in zijn functie van minister van ar beid een onderhoud hadden, geloven, dan zijn diens vijandige gevoelens ten opzichte van de buitenlandse ondernemer niet ver anderd sinds hU de porcfeuille van arbeid beheert. Volgens deze vakbondleiders zou de i..i- nister gezegd hebben, dat hij de arbeiders op het ogenblik nog niet sterk genoeg acht voor voor een open strijd met de ondernemers. Immers, zo zei hij, indien de arbeiders ge bruik maken van het stakingswapen en de ondernemers zouden daarop antwoorden met uitsluiting, dan zijn de arbeiders, zoals de zaken nu liggen, nog niet in staat het bedrijf over te nemen. De minister had hieraan toegevoegd, het in verband hiermede ln de eerste plaats noodzakelijk te achteri De Stoomvaart Maatschappij Nederland heeft drie vrachtschepen besteld. De voornaamste bijzonderheden van deze echepen zijn: lengte 134.10 meter, breedte 20 meter en holte 12.04 meter. Het draagver mogen zal circa 10.000 ton bedragen. De echepen zullen ingericht worden voor het vervoer van 12 passagiers en een lading capaciteit hebben van 534.000 cub foot. Zij zullen worden voortbewogen door een en- kelwerkende 7-cylinder 2-tact dieselmotor van het Burmeistgr en Wain-type, geschikt vocfr het gebruik van zware olie. De snel heid zal ongeveer 16' mijl bedragen. Twee van deze schepen zullen worden gebouwd door de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit jr N.V. te Rotter dam en het derde door C. v. d. Giessen en Zoon s Scheepswerven te Krimpen aan de IJssei. Naar verwacht wordt, zullen zij in de loop van 1956 in de vaart komen. dat de arbeidsorganisatie geperfectioneerd wordt. Door professor Abidin zijn deze. door de vakbond'leiders op zijn rekening geschreven, woorden niet tegengesproken. Opvallend is ook. dat in de door het nieuwe kabinet afgelegde regeringsverkla ring van enkele dagen geleden met geen woord gesproken wordt over de beleggings- politiek, welke men denkt te voeren. Alge meen werd verwacht dat deze regering (die zoals men weet onder leiding staat van mr Ali Sastroamidjojo. die als ambassadeur in de Verenigde Staten onder de Amerikanen overigens met gering succes Eo'n reclame heeft gemaakt voor beleggingen in Indonesië) zeker enige aandacht zou heb ben besteed aan deze kwestie. Slechts wordt gezegd, dat de poging om de export te verhogen, alleen succes kan heb ben, indien de productiekosten van de exportartikelen, welke in sommige sectoren de wereldmarktprijzen hebben overtroffen, kunnen worden verlaagd. Dit zal echter op zodanige wijze diehen te geschieden, dat de arbeiders er niet door getroffen zullen wor den. Een uiterst moeilijke taak. dunkt ons, indien, zoals kennelijk de bedoeling is, de arbeiders, koste wat het kost. het troetel kind zullen moeten blijven. Het zijn immers juist in vele gevallen de zeer sterk gestegen arbeidslonen, die de productiekosten tot zo hoog peil hebben opgevoerd. Dat overigens enige aandacht voor de ex port geen overbodige luxe is. blijkt wel dui delijk uit de cijfers over in- en uitvoer ge durende de eerste helft van dit jaar. In dit cijferbeeld gaat de olie een steeds belang rijker rol spelen. Dat de handelsbalans nog steeds positief bleef, is dan ook in de eerste plaats aan de olie te danken en daarnaast aan de beperking van de invoer. In 1938 voerde Indonesië gemiddeld per maand 500.000 ton olie uit en 400.000 ton andere producten. Het maandgemiddelde voor dit jaar is tot nu toe voor olie 730.000 ton en voor de andere producten slechts 190 000 ton. Laat men de olie buiten beschouwing, dan vertoont de handelsbalans over het eerste halfjaar 1953 een tekort van 470 mil- lioen roepiah. In het regeringsantwogrd op de algemene beschouwingen in eerste termijn in het In- parlei heeft verklaring, Sastroamidjojo over de veiligheidskwestie gezegd, dat de regering het niet eens is met de mening van Natsir (de voorzitter van de Masjoemi), dat zij schijnbaar de veiligheids kwestie uitsluitend „legercentrisch" wil op lossen. De regering gebruikt wapengeweld, omdat de gewapende opstandelingen zich met wapenen tegen de organen van de over heid en de weerloze bevolking keren. Hier in ligt o.a. de vernieuwing en de verduide lijking van de veiligheidspolitiek, alsmede met verschil met deze politiek van vorige regeringen. Naast het gebruik van wapenen zal de regering andere wegen, in de rege ringsverklaring aangeduid met „politieel en politiek", bewandelen om de kwestie op te lossen. In de economische paragraaf wordt in antwoord op de vraag, wat de regering be doelt met „redelijke voorwaarden" voor het buitenlandse kapitaal o.a. gezegd, dat de regering helaas nog geen gedetailleerde in lichtingen kan verstrekken over haar poli tiek ten aanzien van buitenlandse inves teringen, omdat deze kwestie een bijzondere en diepgaande studie vereist. Voorlopig kan de regering nog wel zeggen, dat deze poli tiek in algemene termen gebaseerd moet zijn op „wederzijds begrip en wederzijds voordeel". De regering zal aan het einde van dit jaar een ambassade in Moskou openen, al dus kondigde mr Ali Sastroamidjojo aan. De Haagse recherche heeft de 41-jarige directeur van een reisonderneming in arrest gesteld. Deze ondernemer. J. F. M. S. F., schreef reizen uit naar Oostenrijk en wel van 10 dagen voor 110. Een der reizen ging niet door en omdat hij in financiële moeilijkheden raakte, werden gestorte reis- sommen niet terugbetaald. Een dame. die haar huis gedurende haar vacantle had verhuurd om de reis te kun nen betalen, is zonder onderdak. Vijf andere cliënten van de ondernemer vertoeven nog in Oostenrijk, omdat de bus van de reis onderneming hen niet is komen halen. Gisternacht werd op het Haagse Vaillant- plein een agent door een voorbijganger aan geroepen. Zonder enige aanleiding gaf deze man de agent een enorme stomp tegen diens kaak. waarddor een bloedende wonde ontstond De agent greep zijn pistool en loste een schot in de lucht. Dit intimideerde de aanvaller, de 33-jarige los-werkman B. C S Hij liet zich gewillig opbrengen. Het motief van zijn daad is de politie nog niet duidelijk. Het voornemen, dat de Franse regering werd toegeschreven om de pensioengerech tigde leeftijd van enkele ambtenarengroe- pen te verhogen was de laatste druppel die ;mmer der algemene ontevredenheid on der de arbeiders over hun levensomstandig heden deed overlopen. Na een goede week werd er over dit decreet dan ook vrijwel niet meer gesproken en hadden de stakings leuzen een veel bredere strekking gekre gen. Niettemin werd door dat aanvankelijke confljpt over die pensioenen een probleem EEN KALE BOEL Toen de opvarenden van het s.s. Salatiga van de Koninklijke Rotter- j damsche Lloyd met het schip tn San Francisco aankwamen, vernamen zij, dat de volgende reis naar de Perzische Golf zou gaan. Op zichzelf is dit nu niet zo heel erg, ware het niet, dat zij daar zouden aankomen wanneer de warmte er op zijn hevigst zou zijn. Temperaturen van 120 d 130 graden Fahrenheit vindt men daar heel ge woon. Alle matrozen en alle olielieden vonden echter een oplossing voor dit brandende probleem, zij hebben zich n.l. kaal laten scheren. MHUHWIVUtUUUUHUWVWWVHUVUUtWUtUVHUUUW De minister van O K. en W. en de s< cretaris-generaal hebben gedurende ruim twee uren een onderhoud gevoerd met heer De Ranilz, burgemeester van Utrecht, en de heer Fentener van Vlissingen, voor zitter van de raad van beheer van de Utrechtse Opera. De minister handhaaft zijn standpunt, dat voor het seizoen 1953—1954 geen Rijkssub sidie van aanzienlijke omvang beschikbaai kan worden gesteld. Hij blijft bereid, over leg te bevorderen tussen de Nederlandse Opera en de Utrechtse Opera, teneinde zo mogelijk tot een taakverdeling te komen Van Utrechtse zijde wordt hieraan toe gevoegd, dat in afwachting van het resul taat van het overleg, met medeweten van de minister, gepoogd z.al worden om andere publiekrechtelijke organen (provinciën en gemeenten) en particulieren te bewegen om het voortbestaan van de Utrechtse Opera in enigerlei vorm mogelijk te maken. De directie van de Nederlandse Opera heeft toegestaan, dat de Utrechtse Opei „Carmen" ook uitvoert op de data, die in Utrecht al vastgesteld waren. Verder maakt de directie van de Nederlandse Opera, zoals reeds bekend, geen enkel bezwaar tegen uit- voeringeh in plaatsen, waar de Nederlandse Opera niet komt. Zeshonderdduizend gulden kostte de Mar kies de Cuevas zijn vrpuw is verwant aan de Rockefellers het „bal van de Eeuw", dat Dinsdagavond nverd gegeven in Biarritz. Zeshonderdduizend gulden voor een feest, terwijl de tijden voor Frankrijk steeds somberder worden Slechts de helft van de geinvileerdcn nam deel aan het feest. Tweeduizend personen bedankten voor de uitnodiging, velen omdat zij hel geven van en het deelnemen aan een zo kostbaar feest „smakeloos" vonden nu Frankrijk zo'n moeilijke lijd doormaakt. De Markies de Cuevas neigt, als hij het ter rein betreedt, waar de gasten reeds aanwezig zijn. ■MÏ Dordrechls Domtoren verrijst op de ten toonstelling „De Gouden Poort", die van 4 tot en met 9 September ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Algemeen Verbond van Volkstuinders in het RAl-ge- bouw te Amsterdam wordt gehouden. De imitatie-dom wordt Vervaardigd van groen ten en bloemen. Dordtse volkstuinders zor gen er voor, dat het een verantwoorde nabootsing van de stadstoren wordt. paling in de kieswet, dat geen partij aan d< zetelverdeling kan meedoen, die niet ten (Van onze correspondent te Djakarta) Het nieuwe Indonesische kabinet is niet voornemens een definitieve beslis sing te nemen in de kwestie van het teruggeven van de olievelden in Noord- Sumatra aan de concessiehoudster, de BPM; zij houdt deze zaak aan. Dit betekent echter geenszins dat er niets gebeurt. Interpreteren wU de regeringsverklaring van premier mr Ali Sastromidjojo juist, dan schijnt de regering van pjan te zijn de oliebronnen te exploiteren op zijn Mossadeqs, dat wil teggen: zonder de hulp van buitenlands kapitaal en zonder buitenlandse deskundigen. Zij zal stappen nemen ter verbetering van de organisatie en ter verhoging van de productie. Men wil dus, liever dan buitenlands kapitaal voor de rehabilitatie aan te trekken, de wederopbouw geleidelijk ter hand nemen. Hierbij zy aangetekend, dat de huidige productie der bronnen 1200 ton per jaar bedraagt en na het herstel door de BPM tot 7 millloen ton zou kunnen stijgen! de oliebronnen. De regering nam geen be slissing over de vraag: teruggave aan de concessiehoudster of nationalisatie. Op zich zelf is het niet verwonderlijk dat dit kabinet het herstel van de RPM in haar rechten niet in zijn programma heeft opgenomen De re gering draagt de signatuur van de PNI, die zich op nationalisatie en staatsexploitatie heeft vastgelegd. Dit in tegenstelling tot de thans tot de oppositie behorende Masjoemi' die vóór teruggave Is. Zo men weet. vorm den de oliebronnen een van de vele me ningsverschillen tussen PNI en Masjoemi die tot de val van het kabinet-Wilopo leid den en oorzaak waren, dat geen nieuwe re gering met beide partijen samen kon wor den gevormd. Er was echter nog een mogelijkheid, dat het gezond economisch inzicht het zou win nen van het politieke sentiment en dat men het advies zou volgen van de financieel- economische raad van de regering, die tot teruggave heeft geadviseerd. Temeer, omdat de regeringsverklaring zelf over de situatie der olievelden een vernie tigend oordeel velt wat de huidige exploi tatie betreft. Zij zegt namelijk, dat de bron nen zijn verwaarloosd en dat het moeilijk is vastte stellen, hoeveel arbeiders bij deze bronnen hun levensonderhoud zoeken en de wijze te bepalen waarop, en door wie de bronnen worden beheerd. Daar de regering verantwoordelijk is voor de staat van de oliebronnen, is zij voorne- De regeringsverklaring, waarmee premier Ali dezer dagen voor het parlement ver scheen. werd door een politieds der oppo sitie „vlees noch vis" genoemd. Zo ten aan zien van enig punt, dan geldt dit oordeel zeker ten opzichte van het standpunt inzake BONDAG, 6 SEPTEMBER, zullen de West- Duitsers, via de stembus, hun oordeel vellen over de politiek van Adenauer en zijn coalitieregering. Naarmate de grote dag nadert schijnt het vertrouwen van de bonds kanselier in de goede uitslag te groeien en buitenlandse politieke waarnemers in Bonn, alsmede Duitse opinie-onderzoekers, achten dit optimisme alleszins gerechtvaardigd. Zoals men weet gaat de verkiezingsstrijd voornamelijk tussen, de huidige coalitiepar tijen en de socialisten. De laatsten, die in de Bondsdag m de oppositie waren, hebben zich met hand en tand verzet tegen de bui tenlandse politiek van de regering- Adenauer. Zij zijn voorstanders van een meer tegemoetkomen- de politiek tegenover de Russen, op grond van de overweging, dat een herstel van de Duitse eenheid alleen mogelijk is. op basis van een compromis met Moskou Vandaar, dat de socialisten zich tot het uiterste verzetten tegen de i: stelling van de Europese Defensiegemeei schap: zij zijn namelijk van mening, dat men door het inwerking stellen van de E.D.G de kansen op een compromis met de Sowjet-Unie definitief zou vergooien. Tot voor kort was de S.P.D. er van over tuigd, dot zij Adenauers Christelijke demo craten bij de éerstkomende verkiezingen ge makkelijk zou kunnen verslaan. En noj altijd is de socialistische partij de gevaar lijkste tegenstander van de C.D.U. Dezer dagen echter hebben de socialisten hun populariteit min of meer op het spel gezet, door het standpunt te proclameren, dat de Westelijke politici tot enige concessie tegen over Moskou bereid zouden moeten zijn, ten einde een eventuele conferentie "der Grote Vier kans op succes te geven. „Con cessie tegenover de Russen" betekent onder alle omstandigheden, dat de Duitsers het gelag zouden moeten betajen, zo menen de andere partijen en Adenauer heeft het standpunt van de socialisten dan ook prompt als „verraad tegenover Duitsland" gebrandmerkt. De drie regeringspartijen hebben zich thans weer tot eep gesloten propagandistisch front tegenover de socia listen verenigd. Zij beschuldigen de socia listen van „wegbereiding voor het commu- "1 "yoOR de extremistische partijen schijnen kansen uiterst gering te zijn. De com- en zullen vermoedelijk in het niet aan bod komen, tengevolge van Ten aanzien van de rechtse extremisten, die nieuwe nazi's, voelt men zich in Bonn minder zek^r. Eén van de twee belangrijkste nationalistische partijen, de Duitse Rijks partij, heeft zich plotseling opgeworpen als de politieke erfgenaam van de verboden So cialistische Rijkspartij, door de veelbespro ken dr Naumann (eens de rechterhand van Herr Göbbels) voor haar wagen te spannen. Men hoopte dusdoende de gehele aanhang van de voormalige S.R.P. (naar schatting een half millioen stemmen!) over te nemen en Naumann kondig de triomfantelijk aan dat zijn partij ten minste twintig zetels in de Bondsdag zou krij Ren. Inmiddels is Nau mann weer als candidaat gewipt, dank zij een manoeuvre van de landelijke regering in Dusseldorf, waardoor hij levenslang van alle politieke rechten werd beroofd. Hij heeft echter uitnemend dienst gedaan als „blikvanger" voor de Duitse Rijkspartij en men mag aannemen, dat de „Affaire-Nau- mann de aanhang van de D.R.p. aanzien lijk heeft versterkt. Het -„'letsel voor machtsontplooiing der nieuwe nazi's is hun onderlinge verdeeldheid. Er zijn zoveel elkaar beconcurrerende, nazi-partijtjes, dat zij als factor in de verkiezingsstrijd nauwe lijks betekenis hebben. Bovendien heeft Adenauer nu het Constitutionele Gerechts hof te Karlsruhe verzocht de Duitse Rijks partij als in strijd met de grondwet te ver klaren. Willigt het Hof dit verzoek in. dan kan men de nieuwe nazi's als uitgeschakeld beschouwen. TNE STRIJD gaat dus vooral Christelijke Democratische Unie (de partij van Adenauer) en de socialisten. Van deze twee maakt de C.D.U. ongetwijfeld de beste kansen. De publicatie van de nota der Grote Drie aan Moskou, waarin de Sowjet- Unie tot een conferentie over Duitsland wordt uitgenodigd, heeft de positie van de bondskanselier ongetwijfeld nog aanmerke lijk verstevigd. Deze nota immers houdt een rechtvaardiging in van Adenauers bui tenlandse politiek: het socialistische argu ment, dat de politiek van Bonn fnuikend is voor de kansen op herstel van Duitslands eenheid, heeft er door aan kracht verloren, hetgeen ongetwijfeld een van de bedoelin gen van de nota der Grote Drie was..,. aan de orde gesteld, dat ook nu nog zeke: de moeite van een aparte beschouwing loont. Men kan dat vraagstuk van t' kanten bezien: van de zijde der arbeiders èn van de kant van de regering, of van de ge meenschap, juister gezegd. Het officiële standpunt van de Franse vakcentrales was, dat de pensioenen schouwd dienden te worden als een verove ring in de klassenstrijd. Deze heeft de ai beiders en de ambtenaren een aantal rech ten opgeleverd, waartoe mèt de veertiguren week. de betaalde vacanties én de ziektever zekering óók de pensioenen behoren. Juist in een tijd waarin het levensniveau van de. arbeider eerder daajt dan «tijgt, dient hij zich dus met hand en tand te verzetten in dien de regering, een „rechtse" en in zijn ogen dus „vijandige" regering bovendien, een dier rechten tracht te beknotten. Tegen over dit standpunt stelt <jie regering, dat de pensioengerechtigde leeftijden werden vast gesteld in een periode, die met onze tijd nipt meer te vergelijken valt. Niet alleen omdat thans naar een volledig benutten van alle voorradige menselijke krachten moet wor den gestreefd, maar vooral omdat, zoals de socialistische oud-minister Jules Moch dat een paar jaar geleden eens heeft uitgedrukt, in de eeuw van de peniciline de mensen veel langer jong blijven, langer kunnen wer ken en dus later rust behoeven. Op die rust wordt door de meerderheid der gepensionneerden dan ook nog helemaal geen prijs gesteld, zoals wel blijkt uit het feit, dat de meeste hunner een baantje zoe ken in een particulier bedrijf, waar ze met dubbel „loon" bovendien dan nog de plaat» van een jongere kracht bezetten Niemand zal kunnen beweren, dat een gemiddelde ambtenaar van 50 of 55 of zelfs 60 jaar de leeftijden waarop hij op pensioen aan spraak karr maken niet meer in staat zou zijn, werk te verrichten, hetgeen de erva ring dan ook heeft geleerd. Er steekt dus weinig onmenselijks in. wanneer de Franse regering die ambtenaren voorstelt, nog maar een drietal jaren langer door te werken. Dat voorstel is van haar kpnt nog recht vaardiger. waar de huidige rggeling ertoe heeft geleid dat voor sommige overheids diensten de Staat evenveel aan pensioenen als aan salarissen moet uitbetalen! De ver houding tussen werkende en gepensionneer- de ambtenaren is, volgens de mededelingen die de minister van financiën Edgar Faure, onlangs heeft gedaan, namelijk ln het al gemeen 3 4. Tweemaal zo oud als drie eeuwen geleden Van de hand van twee ParRse professoren. Léon Binet en Albert Besson. is enige t\fd geleden een studie verschenen waarin dit zelfde vraagstuk met tal van gegevens nog eens nader werd toegelicht. Een goede halve eeuw geleden, omstreeks 1900. stierven de mannen gemiddeld op 45- en de vrouwen op 48-jarige leeftijd. In 1948 warén die leeftij den respectievelijk 62 en 68 jaar en die grens zal intussen zeker nog wel wat hoger zijn geworden. In een halve eeuw is dat dus een ..winst" van 17 jaar. Hoe verder men in de geschiedenis teruggaat, hoe jonger de men sen stierven. Montaigne beschouwde voor zijn tijd (de 17e eeuw) dertig Jaar als de gemiddelde leeftijd van de mens. Ieder die deze leeftijd overschreed, mocht volgens hem de rest zijner jaren als een geschenk der goden aanvaarden. Irv het geschrift van dé professoren Binet en Besson kon men lezen, dat in 1950 de helft der sterfgevallen, die in Parijs werden geregistreerd, personen van ouder dan 65 jaar betrof Het aantal „óude" mensen is óus veel hoger dan vroeger gewordqn waar door de lasten, waarmee de pensioenen op de gemeenschap drukken, in gelijke mate zwaarder worden. Daarntee is het probleem natuurlijk nog lang niet uitgeput Doordat er minder mensen en vooral minder kin deren sterven, neemt de bevolking, zelf» wanneer het geboortecijfer stationnair blijft, uiteraard voortdurend toe Men heeft uit gerekend. dat bij de huidige ontwikkeling der medische wetenschap en volkshygiëne de aarde over een eeuw door zes milliard mensen zpu zijn bevolkt, die zich. na vier honderd jaar, tot 135 milliard zullen hebben vermeerderd. Ook in dat perspectief ge zien, is het wel duidelijk dat er inet die pensioenen toch iets zal moeten gebeuren. Nu behoeft de regering-Laniel, die ver moedelijk blij zal mogen zijn als ze de maand October haalt, zich natuurlijk weinia kopzorgen te maken over de toestand, die eventueel in Frankrijk (en elders) over vier honderd jaren zal kunnen heersen. Maar niettemin heeft ze met haar decreet, waar door bepaalde postbeambten drie jaar lan ger zullen moeten of eigenlijk mogen - werken bewust of onbewust een vraagstuk aangesneden, waarmee vermoedelijk nog verscheidene generaties zullen worstelen. Men kan zich alleen afvragen of dit pro bleem. of beter een klein onderdeeltje er van, zich er toe leende om bij simpel rege ringsdecreet te worden aangepakt en of het niet verstandiger ware geweest, het vraag stuk eerst in veel wijder verband te stellen. Mogelijk ware bij een vollediger voorlich ting inzake de talrijke factoren, d!e roet de pensioenen samenhangen, de reacties van de arbeiders iets minder explosief geweest Ofschoon vroeg of laat die algemene onte vredenheid toch zeker tot een uitbarsting zou zijn gekomen, een uitbarsting die naar valt te vrezen, bovendien voor herhaling vatbaar blijft. Tot Woensdagavond is op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Griekenland een be drag gestort van 129.357.92. Woensdag avond luidde de stand 124.124.82. mens stappen te doen om die verantwoor delijkheid inhoud te geven. Die st richt zijn op het bereiken van een duidelijke hiërarchie in het beheer, het ver beteren der organisatie, het opstellen van een Inventaris van de bronnen, van de uit rusting en van de mankracht. Overwogen dient daarbij te worden of de ervaring, opgedaan bij het beheer van de oliebronnen van Tjepoe, die niet aan de concessiehoud sters worden teruggegeven, toegepast dient te worden, aldus de regering. Alleen als het mislukt Uit deze woorden is de conclusie te trek ken vooral door dë verwijzing naar Tjepoe dat. al houdt de regering de be slissing aan over de vraag of de Noordsu- matraanse oliebronnen weer in beheer bij de BPM zullen worden gegeven, men ook niet voornemens is de huidige situatie te laten voortbestaan Kennelijk wil men de rehabilitatie der bronnen geleidelijk ter hand nemen, zulks bij gebrek aan eigen mil- lioenen om dit direct en op grootscheepse wijze te doen. Dat betekent dus is dezè conclusie juist dat de BPM uiteindelijk tóch niet in baar concessierechten zal worden hersteld. Het uitstel van de beslissing ln de ollekwestle is dan maar schijn omdat er in wezen t door de rehabilitatie zelPop kléine schaal ter hand te nemen wél èë*l besluit wordt genomen. AI blijft er natuurlijk aldus altijd een deur open om. mocht te eniger tijd de onmogelijkheid blijken om op deze wjjze de olievelden te herstellen, het over een an dere boeg te gooien Mogelijk dat de parlementaire debatten over de regeringsverklaring en wel het ant woord van de regering op vragen, die zeker van Masjoemi-zijde zijn te verwachten een verduidelijking zullen geven van de weg, die het kabinet wil volgen Wat de re gering precies en definitief wil is in haar uiteenzetting voor de volksvertegen woordiging niet duidelijk geworden. En de kwestie is wel zo belangrijk, dat men wil weten wat mr Ali en de zijnen willen. In donesië heeft behoefte aan buitenlands ka pitaal. Ook dit kabinet geeft dat toe Maar wat er gebeuren gaat mei de conces sie van de oliebronnen der BPM. beschouwd men min of meer als een test case voor In- donesië's houding tegenover het vreemde kapitaal. De gang van zaken met de Noórd- Sumatrnanse oliebronnen zal dan ook zeker van invloed zijn op de bereidheid van bui tenlandse investeerders om Indonesië ka pitaal voor zijn economische opbouw te ver strekken. >en ojjztchte van ver du ht« R, L.. vei zoek van dt officier van justiti* zoals men weet. Aangehouden on De Maastrichtse «diHSgnk heeft in raad- kamer bevel tot gevangenhouding verleend - - - zulk, QP le. L. ié. omdat wordt verdacht van oplichting van f fiie met hem een tocht of gedeelte van een tocht hebben gemaakt. Verdacht® zal gedurehdé do Sèrstvolgende jrtig dagen in voorarrest blijven, hangende het onderzoek naar de verdenking van op lichting tot een bedrag vart 58.000, o.a. van de heer R. woneni" vroeger verblij' was aanvankelijk een van de i het iuxe jacht Preii waarmee verdachte L v zwerftocht langs de Europese ep Afrikaanse ver. kusten heeft gemaakt^ :ui<iK van J JO.vw, vonende te Rotterdam, in Heerlen. De heer R. /an de passagiers op «ident Robert, verleden jaar zijn te modellen en in die van vrij mijn van inzending sluit op waarna de woning-maquette* den geëxposeerd op de tent( Gouden Schpkel. te Rotterda In de jury voor de wedstrijd ;e het voorontwerp lustelsel. heeft het (Van onze correspondent te Parijs). Nadut keizer Buo Dui onlangs met president Auriol het overleg tussen Vietnam en Frankrijk al heeft ingeleid en afgebakend, worden de besprekingen thans iussen de Indo- Chineoé premier n'Guyen van Tam en de Franse ministers verder voortgezet. Men is het er in Frankrt)k*over 't algemeen over eena. dat de oorlog in Indo-Chlna tegen de Vietminh niet langer op de oude voet kan worden voorlgeset. Iedere maand een veertig milliard francs besteden'aan een oorlog, waarvan de uitalag nog alttyd hoogst dubieus ia en die bovendien gevoerd wordt in een gebied waar Frankrijk geen onmiddellijke belangen te verdedigen heeft, ia een taak waaraan aelfa aanmerkelijk beter georganiseerde en toege ruste landen op den duur te gronde zouden moeten gaan. Regeren ia kleien, heeft Mendès-France twee maanden geleden verklaard en Frankrijk atond ailang voor de keuze tussen zijn verplichtingen in Europa en die in het Verre Oosten. Men hoopt natuurlijk dat. om met minister Bidauit te spreken, de vrede in het Verre Ooaten „besmettelijk" aai blijken en dat. nu in Korea de wapenen gestrekt zUn. ook in Indo-China de oorlog een spoedig einde zal vinden. Maar toch is het erstandiger, sich vast voor te bereiden op een nieuw offensief van de rebellenleider Ho Chi Minh. ten zijn en ook daarop heeft men Bao Dai al nadrukkelijk horen wijzen dat zijn land nu ook Alle attributen van een onaf hankelijke staat ontvangt. De diplomatieke ertegenwoordiging in het buitenland, die iu nog door Frankrijk wordt verzorgd, zou geheel aan de Indo-Chinezen zélf moeten worden overgelaten, terwijl cok de aan wezigheid der Fransen in het land wat dis creter zal moeten worden. Tenslotte er oor de Fransen is dat misschien nog wel het teerste punt wensen de Vietnam- mezen direct en zonder de bemiddeling Frankrijk met de Amerikanen te overleggen over hun ondersteuning in de strijd. Kort gezegd, wenst de Vietnam de Franse voogdij af te zweren, maar toont het zich bereid, met Frankrijk een huwelijk op basis an gelijkie rechten te sluiten. In feite heeft Frankrijk voor boven genoemde keus gesteld voor Europa ge opteerd. en Amerika daarom „toegestaan", icen steeds groter deel van de oorlogslast in Indo China ruim 60*1» over te nemen. Niettemin moeten de Fransen nog altijd het leeuwenaandeel der troepen en vooral van het kader leveren en ook die eisen gaan hun mogelijkheden te boven. Het streven is nu, dat de Franse troepen zullen worden afgelost door inheemse troepen Een der eerpte consequenties is dus, dat de Vietnamnvabn zelf actiever aan de strijd zullen gaan deelnemen Tot dusver was het kader bijna volledig Frans, hetgeen tevens een der voornaamste oorzaken vormde van de moeilijkheden rond het Europese leger, aangezien Frankrijk, door gebrek aan offi cieren, met reden vrezen kon op den duur door de Duitsers tie zullen worden over heerst. Frankrijk leidde ook wel Vietnam- mese officieren op. maar het was een publiek geheim door Mendès-France onlangs nog onthuld dat velen hunner bij de eerste ontmoeting met de vijand overliepen naar de troepen van Ho Chi Minh. Keizer Bao Dai moet dte onbetrouwbaar heid van zijn legerleiding erkend hebben en hebben toegeschreven aan de opleiding, die volgens hem van onjuiste psychologische premissen uitgaat. De hele topleiding van het officiële leger zou moeten bestaan uit Vietnammezen, opdat de rest oer troepen niet het gevoel zal hebben dat de ..vreem deling" de leidsels in handen houdt. De kracht der rebellen zou juist daaruit zijn te verklaren dat bij hen de Chinezen en de Ï5 - hun materiële steun en hun adviezen „onzichtbaar" verstrekken Conditie voor een integrale „nationalise tie" van het Vtetnamleger zou echter moe- Illusies vervliegen Het Is duidelijk dat het Franse gevoel van eigenwaarde, dat blijkt te stijgen naarmate de werkelijke macht afneemt, voor zware beproevingen wordt gesteld. Bovendien zul len heel wat plannen op losse schroeven worden geplaatst, want de Vietnamse eisen en slecht in het raam van de Franse Unie. zoals die na de oorlog in blauwdruk werd ontworpen (en die overigens nooit De Amsterdamse Eos kwam er zonder schade af Woensdagmorgen is het Nederlandse schip Eos van de K.N.S.M. in de Odense Fjord in aanvaring gekomen met het 227 ton metende Deense schip Mars. De bo<?g van de Eos raakte het Deense «chip mid scheeps. waardoor de Mars in tweeën brak en binnen enkele minuten zonk. De bemanning van de Mars Werd door een ander Deens vaartuig gered De Eos, die 1963 ton meet. liep geen schade op. De aanvaring geschiedde kort nadat de Eos. met 300 ton nitraat geladen, de haven van Odense met bestemming Kopenhagen had verlaten. Wegens de heersende mist voer de Eos onder loodsaanwijzing. Tudens de officiële proefvaart op t Noordzee ia Woenadag het m.s. Banka door de firma A. Vuyk en Zoon té Capelle a d IJssei overgedragen aan de Maat schappij Nederland. Het was de bekroning van tien maanden werk op de werf te Capelle aan deze nieuwe aanwinst, die een lengte heeft van bijna 157 meter, een in houd van 11.100 ton deadweight en van 9474 b.r.t. en een dienstsnelheid heeft van 16 knopen. Het 6chip is gebouwd als voldekschip en tevens ingericht voor het vervoer van 12 passagiers, die over 4 éénpersoons- en tweepersoonshutten beschikken, alsmei over een eetsalon, rooksalon en twee veranda s op het brugdek. Het schip heeft 5 laadruimen, waarvan 2 speciaal zijn inge richt voor het vervoer van eetbare oliën en latex. Aan boord bevinden zich twee palmoliepompen en voorts koel- en vries- ruimten voor gekoelde lading. De voort stuwing geschiedt door een enkelwerkende tweetakt dieselmotor. *Bij de overdracht aprak jhr mr H. L. A. van Kretschmar, diracteur der Nederland, woorden van waardering tot de scheeps bouwers, de heren Vuyk. De Banka ia het grootste vaartuig ooit «p de werven te Capelle a d. IJssei gebouwd en het is te vens de eerste opdracht door, deze werf uitgevoerd ten behoeve van de Maatschap pij Nederland. Na terugkeer van de proefvaart te IJmui- den is het schip uitgevaren naar Antwer pen om lading in te nemen. Op 11 Septem ber begint dan de eerste grote reis en wel naaf Nlëuw-Guinea onder gezag van kapi tein P. Heeren. JAVATABAK-INSCHBIJVING TB ROTTERDAM In gebouw Emporium wordt II September i s een JavaUbak-lnichrljvtng gehouden, om varend Uil pakken. definitief werd uitgewerkt). Maar Frankrijk staat met de rug tegen de muur. De Viet nammezen zullen dan ook niet nalaten, op veelzeggende en pijnlijke voorbeelden te wij zen: op Marokko en op Tunis, en, om dich ter bij hun huis te blijven, op Cambodja, wier jonge koning Norodom Sihanoek zo juist niets meer of minder heeft geëist dan dat de Fransen, zonder verdere vorm vun proces, zijn land zullen ontruimen, terwijl de vijand aan de poorten staat. Toen in 1946 de historische conferentie in Fontainebleau tussen de Fransen en de toen malige regeringschef van Indo-China, Ho Chi Minh. die toen nog niet in commu nistisch vaarwater verzeild was werd ge houden, moest het overleg worden afgebro ken omdat Frankrijk meende, niet te kun nen voldoen aan de verlangens van zijn ge sprekspartner die het te gulzig achtte. Kort erop brak de opstand uit, die in een oorlog ontaardde. De voormalige gesprekspartner werd toen de openlijke vijand. Het is natuurlijk moeilijk ^net zekerheid te zeggen of die oorlog door meer begrip aan Franse zijde vermeden had kunnen worden maar wèi moet men vaststellen, wanneer men de verlanglijsten van Ho hi Minh uit 1946 èn van Bao Dal nu naast elkander legt. die van de keiier zeker niét van de meeste bescheidenheid getuigt. Een oorlog, die Indo-China voor een groot deel heeft ver woest, aan beide kanten honderdduisenden doden heeft geëist en bovendien één der voornaamste oorzaken Is geweest van Frankrljks verval als grote mogendheid, heeft niettemin dus niet kunnen voorkomen, dat Parijs nu veel méér moet loslaten dan vóór de vijandelijkheden werd verlangd. Regeren is kiezen, maar regeren is zeker ook nog altijd vooruitzien en in beide op zichten is Frankrijk wel duidelijk tekort geschoten. In Parijs wordt de Fransen waar schijnlijk de laatste kans geboden om. wat Indo-China betreft, te redden wat er nog te redden valt: het vertrouwen van Bao Dai die door Frankrijk zelf op zijn troon werd geplaatst dat vertrouwen dat in de toe komst de samenwerking tussen twee on afhankelijke landen zal kunnen en moeten bevorderen. Uit de binnenstad van München is Woensdagavond een onontplofte zware vliegtuigbom verwijderd, die bij opgra vingen nabij het centraalstation van de stad was gevonden. Jarenlang heeft t deze op scherp gestélde bom zonder dat j men het wist in het drukste gedeelte J van de stad gelegen. Bij het vervoer J nam men voorzorgen. Alle huizen langs de stratert. waarlangs de bom werd vervoerd, waren ontruimd en het ver- i keer in een belangrijk deel van de stad lag stil. tot de bom veilig buiten de stad was gebracht. Protest tegen politiek ten aanzien van Tunesië De Franse minister voor zaken betreffen de de Raad van Europa. Mltterand. heeft by premier Laniel zijn ontslar ingediend, daar hU het niet eens Is met de Noordafrlkaanse politiek van het Franse kabinet, zo is ParUs vernomen. Het verzoek om ontslag is niet onmiddellijk ingewilligd. Mitterand stelde zijn portefeuille ter be schikking, na een kabinetsvergadering, waarop werd besloten Volzard tot resident- generaal van Tunis te benoemen. De mi nister, die de vorige maand reeds verschei dene malen heeft verzocht van zijn functie te worden ontheven, is van mening, dat de Franse politiek in Tunesië te „hard" is, dat de houding van Voizard niet veel van die van De Hauteclocque zal afwijken en dat de onlangs voor Marokko voorgestelde her vormingen niet voldoende zijn. „Het huin van uw dromen i voor Popu- Wetenschappelijke beoefening der Ra- techniek en Gerichte Vrijetijdsbesteding Ex-koning Michael van Roemenië en zijnitertjes in de tuin van Ayot House, hun echtgenote Prinses Anna van Bourbon tegenwoordige verblijfplaats m de Engelse Parma spelen met twee van hun drie doch- I hoo/dstad. Prinses Helen (links) is dne. prinses Margaret 4'/t jaar. Het ere-escorte op Prinsjesdag 15 Sep tember zal bestaan uit een detachement Koninklijke Marechaussee, de Koninklijke Militaire Kapel met de Grenadiers-Drum band. 'n ere-compagnie Grenadiers van het garde-regiment Grenadiers met vaandel- wacht, en een ere-escorte van de rijkspolitie paard. 'oor het paleis Lange Voorhout zal een erewacht van het garde regiment lagers, ter sterkte van 100 man de wacht betrekken Hierbij zijn tevens ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met vaandelwacht en het muziekkorps van de Koninklijke Lucht macht. De erewacht aan de ridderzaal, ter sterkte van 70 man. zal worden geleverd door het Korps Mariniers, hierbij zijn inge deeld het vaandel van dat korps met vaan delwacht. alsmede de Marinierskapel der Koninklijke Marine. De volgqnde troepen zijn bestemd voor de afzetting langs de door de koninklijke stoet te volgen weg: een detachement van 500 an van de luchtdoelartillerie, een detache- [ment van 200 man van de luchtvaarttroepen, detachement van 100 man van de mari ne. een detachement van 300 man vah het bewakingskorps der Landmacht en van 200 man van de dëmonstratiecompagnie der in- fanteneschool Het Garderegiment fuseliers Prinses Irene, met een detachement van 100 man, levert op het Binnenhof de ere-afzet- ting Hierbij is ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met va#.odelwacht. Voor de Nieuwe of Litteraire Sociëteit aan de Korte Vijverberg zullen zich een detache ment Marva én een detachement Milva op- stelleh. elk ter sterkte van 30 leden. Behalve de reeds genoemde muziekkorp sen zullen zich nog langs de route bevinden, het trompetterkorps van het regiment Hu zaren van Boreel op de hoek Korte en Lange Vijverberg en de drumband van de 901ste luchtverdedigingskring bij het pa leis Kneuterdijk. De minuutschoten worden afgevuurd door een batterij veldartillerie bestaande uit 6 stukken. Deze batterij is opgesteld op het Malieveld. De mariniers zullen zijn gekleed in groot tenue. De militairen van de garde-regimen ten grenadiers, jagers en fuseliers Prinses Irene, alsmede de Kon nklijke Militaire Ka pel de Luchtmachtkapel en de Koninklijke Marechaussee zullen zijn gekleed in de cere moniële tenue. In het kader van de in Mei 1954 te Rot terdam te houden tentoonstelling „De Gou den Schakel" is een wedstrijd georganiseerd door De Muiderkring, Centru; lair diotechniek en de Stichting De Gouden Schakel. Ditmaal is de opgaaf het bouwen van eer maquette van een woning naar eigen ideeër van de maker. Voor deze interessante wed strijd werd do medewerking verkregen o.a van het ministerie van wederopbouw er de Stichting Bouwcentrum te Rotterdam. Men kan deelnemen ln de groep verplich- vrije dito. De ter- 1 Mei 1954, zullen wor- tentoonstelling De Rotterdam. wedstrijd zijn de Dienst van Stadsontwikkeling en de Stichting Bouwcentrum vertegenwoordigd door de heren ir C. de Cler b i. en ir G. F. Haspels. Verdere inlichtingen over deze wedstrijd zijn te vinden in het Augustusnummer van het maandblad „Handig Bekeken". Deelne mers- en inschrijfformulieren zijn verkrijg baar bij De Muiderkring. Postbus 10 te Buasum Naar aanleiding van het door de Sociaal- Raad uitgebrachte advies in- van wet op het ea- Ned. Verbond van sn óerklaard, dat vies van de S.E.R.. hetwelk een regeling van het cadeaustelsel ziet al6 een taak van de PBO., niet als een aanvaardbare oplossing kan accepteren Het verwijzen van dit vraagstuk naar de P B.O. is niet alleen een wissel op de toe komst. maar maakt tevens een oplossing van dit al jaren slepende vraagstuk zeer problematiek. Hierbij komt, dat het inge slopen kwaad van het cadeaustelsel niet alleen een zaak is van het bedrijfsleven, maar tevens en niet in de laatste plaats, ook van de consument, waardoor hier van een algemeen belang gesproken moet wor den. Een en ander maken het noodzakelijk, deze aangelegenheid bij wet te regelen. Het Ned. Verbond van Middenstandever- enigtngen is tevens van mening, dat het verstrekken van geldprijzen ais een ge- noet worden beschouwd en het niet is dit buiten een regeling van het te houden. Zulks temeer niet, ichfc kan worden dat bij het tot stand komen van een regeling van het ca deaustelsel de activiteit naar het verstrek ken van geldprijzen zal worden verlegd. Ais enig reëel en juist standpunt dient te worden erkend, dat het verstrekken van geschenken, in welke vorm ook. niet tot de functie vsn het bedrijfsleven behoort. anerikanen die van me- I «lin Aal wit nn •*- Nog Amerikanen ning zijn dat wij klompen lopen. Wanneer u bij zo'n familie komt. kijken ze onwille-' keurig naar uw voeten en dan iets hoger en wanneer ze dan noch klompen noch een .knickerbocker" zien. menen zij d^t u uit beleefdheid tegenover hen. schoeisel en kledingstuk in de koffer hebt gelaten En dat niet elke Hollander een molentje voor z'n deur en een tulpenvqldje achter zijn huis heeft, kunt u sémmige Amerikanen ook niet aan het verstand brengen Zó hardnek kig is de folklore. Jan de Vries. Gerrit Bijlsma, Joke de Korte, kortom de gehele Nederlandse zwem ploeg die gisteren naar Boedapest is ver trokken voor de landenwedstrijd Zaterdag en Zondag tegen de Hongaren, hebben de klompen niet aangetrokken, maar wel mee genomen. Hier heeft Jan de Vries de groot ste schik als hij door Gerrit Bijlsma niet bij de neus. maar bij de voet wordt geno men. voor de maat. Goed zo, jongens en meisjes, dames en heren'van de zwembond. houdt de oude Hollandse traditie maar in ere Neem de wijde pofbroeken en de kanten mutsjes ook mee. naast de nylon zwempakken en vergeet niet een lange Goudse pijp voor de (goede) Signor Enzo Ferrari heeft de poli tie er van tn kennis gesteld, dat de plannen voor zijn nieuwste „formule 1" model zijn gestolen en aan ?en con currerende maatschappij verkocht. Dal zou de reden zijn, waarom hij zich uit de racesport wil terug trekken. Het is in ieder geval een fieel nieuw gezichtspunt, maar als Ferrari kan waar maken waar de ..formule l" ge bleven is. zien we niet in. waarom h(j daarvoor de aftocht moet blaren. Het tail ons voorkomen, dat Ferrari nog niet alles verteld heeft. Planjer- Hij heeft er een kop voor-om daar aan de Donau zo lekker gezapig aan een lange Goudse te staan lurken en geeft Jan de Vries maar zo'n rond kaashoedje op uit Alkmaar. En Geertje Wielemal Is het zó niet Geertje uit de molen, het meisje, waar Bob Scholte zo heerlijk sentimenteel over kan uithalen Maar vergeet met. als de klompen en de knickerbockers en Be keurs lijfje» uit zijn om de Hongaren te laten zien. dat wij die klompen met voor niets dragen, maar uit een echt kikker- en waterland ko men. Dat hopen we Zondagavond uit Boe dapest te vern Over costuums gesproken, wie werd Woensdag in de R'damse manége niet een klem beetje sentimenteel toen hij de ruiters van de Zwitserse militaire rijschool een hoge schooi quadrille zag voorrijden? In rocococostuums Onze oude tarte Adéle zou er een traan bij hebben wegge pinkt. En wie dacht niet even aan een groot verleden, toen majoor Frank, de com mandant van het schil ierachtig ruitertroepjé de Italiaanse schimmelruin Soliman in de piste bracht in de u form van een Zwit sers officier in Nederlandse dienst van twee honderd jaar geleden De Rotter damse manege heeft haar internationaal concours hippique, dat gisteren ie be gon weer luisterrijk ingezet. D<* Prins was er al vroeg HANDELSBERICHTEN. Katoen. (Veren. v. d Katoenh.) Rotterdam. 3 Sept. Nominale noteringen loco Rotterdam excl. rechten: U S.A. strict middling one Inch staple 3.22 l'« per kg. (vor. not 3.21 3/4); Mexicaanse strict middling one inch 3 J4 per kg. (vor. not. 3.13 1/2). Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Ver. Natlés. heeft Woensdfgevond te New York meegedeeld, dat de vier Ameri kaanse V.N.-funetionarisaen. die volgens een administratief V.N.-gerechtohof onrechtma tig ztJn ontslagen, niet opnieuw ln dienst rullen worden genomen. De secretaris generaal meende, dat het opnieuw in dienst nemen van dese personen „volgens ®l»v*t* tingen, waarmee tij] rekening moet houden ongewenst sou sjjn. Hammarskjöld zal het administratieve hof van zijn besluit op de hoogte brengen. Hij zei, dat het hof nu zal beslissen, welke scha devergoeding de ontslagen functionarissen zullen moeten krijgen. Ook verklaarde de secretaris-generaal, dat deze vier gevallen, evenals zeven andere gevallen van ontslag, die volgerte het hof onrechtmatig waren, in de Alg. Vergadering besproken zullen wor den, aangezien dit orgaan gelden moet toe wijzen voor de schadeloosstelling. De ontslagen functionarissen zijn Ameri kaanse staatsburgers, die door de vorige secretaris-generaal. Ttygve Lie, waren ont slagen na verhoren door de subcommissie van de Amerikaanse Senaat voor onderzoek naar de binnenlandse veiligheid en eer Amerikaanse federale grote jury. Neen. zo luidt de tltpl niet van Ernst Wie- cherts roman, welke dra M. G. Schenk uitstekend in het Nederlands heeft vertaald- De oorspronkelijke titel lutdt: „De Kleine Pas sion" en de vertaling werd uitgegeven onder naam. die klinkt als een gebod Gij zult het lecht niet buigen", een gebod ontleend aan het Oude Testament omdat Johannes, de cen- tiale figuur uit deze toman, de diepe, zede lijke waarheid van dtt gebod erkent, bestuit hij rechten te gaan studeren. ..om het recht zijn troon te doen hei winnen" en geen dich- lei te worden, zoals velen van hem hebben verwacht. Maai dan is de kleine Johannes geen „kleine" Johannes meer. want dan heeft hy eindexamen gedaan van de Middelbare school, heeft hij al een en ander gezien van het geen ln de maatschappij te koop is en ls hij met velen in botsing gekomen Uitzonderlijke figuren ztjn nu eenmaal voorbestemd in bot sing te komen met hun omgeving, aan wier ormen zij niet voldoen. De Kleine Johannes Is tn wezen een dichter i kleine wijsgeer, die diep nadenkt over de dingen en mensen en die volkomen zijn eigen visie op de hem omringende wereld heeft. In sommige opzichten herinnert hij aan „De Kleine Jbhannes" vsn Frederlk van Eeden. het boek. dat een vorig geslacht bezig hield, dat men druk besprak en dat men las aan de hand van een ..commentaar omdat de begin 20e eeuwse mens. nauwelijks ontkomen aan het historisch materialisme van de t9e eeuw, hel sprookje maar moeilijk verstond. Wat had de schrijver bedoeld met Wistik en Pluizer. flgu ren, die de kleine Johannes (d w z. de Kieint Johannes van Frederik van Eeden) telken: Weer ontmoet en had het hondje, dat hém toen hij een kleine jongen was. steeds verge zelde. ook een symbolische betekenis? vroeg icn zich af Ook de „Kleine Johtwines" van Wlechert trekt door bos en veld in gezelschap van zijn hondje Ledo en in het bos heersen meesters en meesteressen, van wie Welaroen de grootste is. Hij heeft vrienden: de „man met de zwarte baard", de houtvester en „koning David", zo- i|e( aiiMn noemt !g naar de wereld dei volwassenheid. De- zelfd» mensen, die hem links hebben laten lig gen of tot het qiterste hebben getergd om ztjn „anders zijn", vleien hem en vragen zijn be middeling. wanneer Johannes' vader, een min derwaardig sujet, In de gevangenis brieven schrijft waarin hij dreigt na zijn ontslag ont hullingen te zullen doen over de zijwegen, die sommigen bewandelen Reeds ln zijn prille jeugd had Johannes het kwaad ontmoet in het ouderlijk huls. dooi dat ztjn moeder, een vrouw- met een ontvankelijke ziel. getrouwd was met een berekenende, moreel verdorven man üe flap om het boek wil, dat Ernst Wle chert in ..Gij zult het recht niet bulgen", zijn „eerste belijdenis heeft geschreven van de een zaamheid en de oer-angst van iedere ziele- individualitelt Wij geloven echtei dat Ernst Wlechert (die het nazi-regiem verfoeide en jarenlang in het concentratiekamp Buchenwald doorbracht) in dit boek de gespletenheid van de Duitse ziel heeft willen verzinnebeelden, of beter heeft willen symboliseren hoe ln het hart van het Duitse volk twee zielen leven: die van een dichter en wijsgeer en een wreed aardige roofdterenziel Hoe het zij „Gij zult het recht niet buigen' is verre van een gewoon romannetje dat mei op een regenachtige Zondag even uitleest om er 's Maandags niet meer aan te denken. Het is een boek. waar men langer dan een dag bij stil staat. Uitgave „De Boekerij" te Baarn Moord in de lift teer een veelbelovende suikeroom in llchfelijk aan lager wal geraakte an de grt zwart Wanne eer en in leder geval aan de grond en op zaad zittende familie met blauw bic aderen op een feestavondje, op touw at. om oompje te bewegen, met een be scheiden bijdrage de gederailleerde adel weer in het goede spoor te brengen, ten slotte kennelijk vermoord in de lift wordt aangetroffen, ligt daar voor Scotland Yard én de lezer van een goede detective-roman weer een interessant en aantrekkelijk geval. Het is Ngaio Marsh, de Nieuwzeelandse evenknie van Dorothy Sayers en Agatha Christie, wel toevertrouwd zo'n schijnbaar ingewikkelde kwestie langzaam maar zeker uit de doeken te doen „Moord in de lift" is opgenomen in de Prtsma-rfceks van Het Spectrum le Utrecht. Nederlands Veiligheid De militaire voorlichtingsdiensten hebben reeds de derde drujc doen uitgeven van een fraai verluchte brochure waarin onder de titel „Nederlands veiligheid" op even beknopte als duidelijke wijze de betekenis en de noodzake lijkheid van de Atlantische aaneensluiting, de herbewapening van het Westen en de vorming van het Europese leger worden uiteengezet en vanzelfsprekend doeltreffend propaganda wordt gevoerd voor de plannen van de Euro pese defensiegemeenschap. Het boekje is in een nieuw „feldgrau" kleed gestoken. alt hU een oude herder niet de herder is voor hem koning David.... Is hij e School geworden. leerling van de Middelbare dan verlaat hij het boerenland Stad wonen En zoals Frederik van teaen zijn Kleine Johannes een leidsman gaf in de fi guur van Markus Vts. zo laat Wlechert zijn Kleine Johannes steunen en de weg wijzen door dr Luther, een lerafir. dte, evenals Jo hannes. afwijkt van de massa, «en persoon lijkheid. die niets heeft van de grofheid, wreedheid, domheid en ook lafheid, welke zijn collega's kenmerken Want ook lafheid ontmoet Johannes op zijn N^BATUURLIJK is het helemaal niet aardig. wanneer je van vacantie terugkomt en Je allerlei opwindende verhalen vertelt over alles wat je als kampeerder hebt beleefd, en on middellijk is er iemand, die nóg sterker ver halen kan opdissen. Het wordt echter heel iets anders wanneei die ander een „Jongen-uit-een- boek" is want dan kun Je Je altijd nog ver beelden, dat je zelf die Jongen bent. H. A. van Ommen heeft een kamp opgetrokken bij Bakkum. tn de buurt van Castricum en de Jongens, die daar, hun vacantle doorbrengen, hebben heel wat te verhalen, als ze thuis ko men Van Ommen doet dit voor hen Echte Jongens, jongens van vlees en bloed, zullen die avonturen lezen mtt wangen, rood van op winding. En ze zullen zich niet tekort gedaan achten, want per slot kun je tegen boeken- jongena niet op. tenzij je je met hen vereen zelvigt. H Gtesen verluchte het boek met enkele tekeningen Uttgave Kluitman, te Alkmaar Dat een klein brandje, zon fikkie, dat één brandweerman kan blussen en waaruit de beste stadsverslaggever niet meei dan tien re-I gels voor zijn kiant kan halen aanleiding wordt tot een heel boek, zou men niet zo licht kunnen geloven. W. N. van der Biuys en Pie ter Nierop hebben het echter bestaan me» dit punt van uitgang een -pannend Jongensboek op te bouwen. Het brandje in kwestie, in een Am sterdamse steeg, was er n.l. één uit een hele reeks branden, die allemaal op min of meer gelijke wijze waren ontstaan. En rechercheur De Jong had al een uitbrander van de com missaris gekregen, omdat die branden maar niet weiden opgehelderd En zo ontstaat er een verhaal, dai speelt in een milieu, waaraan nog niet veel schrijvers aandacht hebben geschon ken. Voor jongens tussen 12 en 16 Jaar is het interessant ook hrer eens een kijkje te nemen H Giesen verzorgde de Illustratie Uitga e Kluitman Van „De Man uit Canada" schrijver Theo Frank, met illustraties van Pol Dom verscheen een tweede druk bij Kluitman te Alkmaar. lammer, dat de zon niet wat langer had J kunnen blijven en felle rukwinden de dekzeilen van de tribunes lieten wapperen of ze er af moesten, toen vanmorgen al om halfnegen met de dressuurproef om de Prlja van de Rijbaan werd begonnen. Prins Bern- hard. die in gezelschap was van zijn moeder prinses Armgard, was ook al vroeg aan wezig. in rijcostuum en met een groen jageishoedje op. Hg zat een poosje bij de dressuur te kijken, dronk daarna een glaas je champagne met het comité en ging toen eens naar het springen kijken. Hij stond met zijn paard Arquebuse ingeschreven voor de dressuur, maar we hebben hem nog niet zien rijden. De Prijs van Kralingen werd gewonnen door Luckv Strike van de heer Éysvogel uit Haarlem. Bij de prijg der amazones, lengte van het parcours 750 meter, tempo 350 meter per -minuut maximum hoogte der hindernissen 1.30 meter, was mej. Palethorpe Engeland, met Earlsrafh Rambler de eerste die ®en foutloos parcours reed in 99 4 sec. Mevr. Köhler leverde met Armalve een zeer mooie prestatie door het parcours zonder fouten te rijden in 82 6 sec Met haar tweede paard. Feuerland maakte zij twee fouten in de tijd van 82 2 sec. Lady Williams maakte met Grev Skies de kortste tijd n.l. 80 2 sec., doch helaas maakte zij vier fouten 0 In Konstan/ weid eenvoetbalwedstrijd ge speeld 'ussen de B-ploegen van Duitsland tn ZWitsei land. Duitsland won met 2—0. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953TWEEDE BLAD - PAGINA 3 I

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3