HUIS Vertegenwoordiger gedroogde blad eren De wereld „ontwonderd UIT DE OMGEVING rdienden tOrtUineil III Geen verbeeldinggeen cultuur Kakelwater" en „cruyt, dat den mensch van den kramp bevrijdt" Fekkes redde het programma van Trekvogels Conventie van de rechten van de mens in werking getreden BIJVERDIENSTE Leerling-Verkoopster MEISJE cO? Plateelschilder en enige Jongens NETTE JONGEN SOLIDE WOONHUIS 2 Kamers JONGEDAMES uiij De N.V. Verzekeringsbank „VICTORIA" Nederlandse en emigranten verd Belgische i "*r Canadese tabakscultuur schoot als een wonderboom uit de grond Terugblik Wat Broeder Odoric zag.... Hoe is het ontstaan DERDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT Onze bioscopen Met geheime instructies Reünie Bioscoop. In de Napoleontische pe riode, toen de zeilschepen aan de vooravond stonden van een moderne tijd. die hun wap perende zeilen van de Oceanen zou verdrij ven, waren het met hen de piraten, die op hun laatste b^nen liepen. De koopvaard j ondervond veel hinder van de kapers en het was om die reden, dat een Amerikaans Marinezeilschip werd uitgezonden om deze ken V8n de ZCe onscha<lelijk te ma Ontdaan van alle kentekenen van de ma rine. vaart het schip uit met geheime in structies. die de bemanning ln volle zee pas doen beseffen, dat zij nu zelf tegen wil en dank piraten zijn geworden, die aldus vermomd, moeten trachten de zeeschuimers te vinden. Het verhaal ontwikkelt zich dan wel heel vreemd, omdat de surrogaat-pira ten van alles ontmoeten behalve de echte piraten, die onder één hoedje blijken te •reien met een Soaans gouverneur. Als een beeldschone jongedame (Suzan Ball), die op een door Indianen bewoond eiland werd aan getroffen. ook nog hun plannen in de wai •tuurt, moet er heel wat verzet worden voor de zaak in kannen en kruiken is. ♦,"!he.Yankce ®uccaneer" is een roman tische terugblik in het verleden, die wel boeit maar die overigens weinig preten ties heeft. Dubbel spel Thalia Theater. - Een Italiaanse loot. ge- ent op een Hollvwoodse stam. zo zou men ..Dubbel spel" kunnen noemen. Hierin is sprake van een bendeleider, die tot een hoger post bij de politie doordringt om op die manier goed op de hoogte te komen van grote geldtransporten en het onderzoek naar de hierop door zijn bende gepleegde aansla gen. op dood spoor te leiden. De beste Italiaanse films van de laatste jaren boeiden steeds door de eenvoud en alledaagsheid van hun onderwerp en de fel-realistische uitbeelding. ..Dubbel spel" tracht aan deze traditie vast te haken, maar de film slaagt daarin slechts zeer gédeeltelijk. Te duidelijk voelt men de studiosfeer, te veel ook wordt de blik op Hollywood gericht. Desondanks ont breekt het niet aan spanning en zo men wil sensatie. De figuur van de bendeleider-pol 1- Ue-inspecteur wordt goed getypeerd door Haf Vallone, maar zijn einde onder de kogel regen van zijn eigen bendeleden vermocht bij ons geen spoor van bewogenheid op te wekken. Kennelijk des te meer bij zijn vriendin de ptn-up girl'in de film. die de makers blijkbaar om zeer bepaalde redenen meenden niet te kunnen missen. Maske in Blau Schouwburg Bioscoop. Juliska Varady is operette-ster en vanzelfsprekend speelt het grootste deel van het verhaal van haar be levenissen. dat de film vertelt zich op en nabij het toneel af. Het gevolg is. dat oog en oor volop gestreeld worden met dans en zang, muziek en show. En op dit terrein is de film stellig iets bijzonders; scènes voi pracht en praal, met verrassende over gangen. frappante balletten, rijke aankledihg en aantrekkelijke muziek. Daarbij maakt 't optreden van Marika Rökk, die de heldin van de geschiedenis voorstelt, de sterkste in druk. door de charmante bravour, het tem perament. de kracht en lenigheid die zij ten toon spreidt. En bulten dat alles toont ze zich tevens een actrice van formaat, waarbij het eigenlijk jammer is dat meri voor het basisverhaaltje niet iets beters heeft weten te vinden dan dit naar het vaak gebruikte recept van persoonsverwis seling vervaardigde, nogal gezochte liefdes- geschiedenisje. Echter bij al dat kostelijke neemt men het graag op de koop toe. Paul Hubschmid acteert eveneens uitstekend evenals Walter Müller, Helli Servi en Wil- fried Seyferth. die. omdat 't een operette is. het er dik opleggen. Eis van ds T. Wakker uit IJsselmuiden niet toegewezen De president van de Zwolse rechtbank uitspraak doende in het derde korte geding in het geschil bij de Vrij Hervormde Ge meente te IJsselmuiden. heeft de eiser, ds T Wakker, voorganger van die gemeente, niet ontvankelijk verklaard. De eis hield in, dat de ontslagen ouderling J. Boer enkele kerk-attributen, waaronder de sleutels, die hij onder zijn beheer had, moest afgeven aan de nieuwe kerkeraad. De president overwoog, dat de functie van zakelijk leider, die het beheren van gel den en het voeren van de pen inhield, niet verbonden is aan het lidmaatschap van de kerkeraad. Sinds 1935 trad de heer Boer al op als secreta»is van de gemeente. Voorts heeft de heer Boer verklaard loyaal te wil len meewerken. De eiser werd veroordeeld tot betaling van de kosten van Jiet geding. Aan de processen in de Vrij Hervormde Gemeente te IJsselmuiden schijnt geen eind te willen komen. Nu heeft de oude kerke raad weer hoger beroep aangetekend tegen de beslissing van de president van de recht bank te Zwolle d.d. 19 Augustus, waarbij de schorsing van ds T. Wakker en 35 leden der gemeente tot onrechtmatige daad werd ver klaard. De oude kerkeraad heeft ds Wakker en de 35 leden laten dagvaarden om door het Hof dit vonnis te laten vernietigen. Het Hof te Arnhem heeft de zitting hier voor bepaald op Woensdag 23 September. Ook in hoger beroep straffen geëist tegen- twee Leidse apothekers-assistenten Het gerechtshof te 's-Gravenha*e heeft de zaak behandeld tegen de 38-jarige apo thekersassistent J. B. uit Leiden en zijn 35- jarige vrouwelijke collega A. M. P.. wonen de te Sassenheim. die er van, waren be schuldigd. roekeloos en zeer onverantwoor delijk en onachtzaam te hebben gehandeld in de apotheek te Katwijk, waar zij werk ten, tengevolge waarvan de familie Masten broek voor haar 20 maanden oude zoontje. dat4 ziek was. een verkeerde (vergiftige) poeder tussen de poeders van het dokters recept zou hebben ontvangen. De moeder had haar zoontje deze poeder ingegeven en het kindje was in de loop van de nacht, eind Januari 1951, gestorven. De rechtbank te 's-Gravenhage had B. veroordeeld tot één maand hechtenis en A. M. P. tot 14 dagen hechtenis, voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar en 100 boete subsidiair 25 dagen hechtenis. Beide apothekersassistenten hadden te gen dit vonnis beroep aangetekend, omdat zij meenden dat zij ten onrechte waren veroordeeld. De procureur-generaal vor derde vernietiging van het vonnis van de rechtbank, omdat er enige technische fou ten aanwezig waren en vorderde tegen, B. een gevangenisstraf van één maand en te gen mej. P. een voorwaardelijke gevange nisstraf van één maand, met een proeftijd van één jaar en 100 boete, subsidiair 50 dagen hechtenis. HANDELSBERICHTEN. Katoen. (Ver. v. d. Katoenhandel). Rotter dam, 4 Sept. Nominale noteringen loco Rot terdam. excl. rechten: U.S.A. strict middling one inch staple ƒ1.21'/» per kg <vor. not. 3.227»)Mexicaanse strict middling one inch 3.13 per kg (vor. not. 3.14). Rubber. (Bericht v. d makelaars Cantzlaar A Schalkwijk). Londen. 4 Sept. Termijnnot.: ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1952 Zondagsdienst doktoren Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 8 uur zijn aanwezig de artsen: Krimpenerwaard: H. F Adam te Stolwijk (telefoon O 1824—327), A. Blom te Krimoen a. d. IJssel (telefoon O 1895—355). J. den Boon te Lekkerkerk (telefoon O 1805—333), H. Frese te Bergambacht (telefoon O 1825— 214). Bodegraven: D Ragay (telefoon 30). wijk. zuster Nicolaag (Stationsweg 7). Boskoop: J. Hamburger (telefoon 136). Haastrecht. Oudewater en Polsbroek Muhring te Polsbroek (telefoon O 1822— 203). Moordrecht en Nieuwerkerk a. d. IJssel: J. H. van Westendorp te Moordrecht (tele foon O 1827—315). Reeuwfjk: J. P. Hoeneveld (telefoon 1829—227). Waddinxveen: E. M. L. Hemminga (tele foon O 1828—278). Zevenhuizen en Bleiswijk: J. Tol te Bleis- •ijk (telefoon'O 1892—500). Zondagsdienst dierenartsen De Zondagsdienst voor dierenartsen te Stolwijk, Ouderkerk a. d. IJssel en Lek kerkerk wordt dit weekeinde waargeno men door de heren S. Bant te Stolwijk (te lefoon O 1824282) en A. Hoogendoorn te Ouderkerk (telefoon O 1894357). P+zr.meistol Na een gezellige avond Na afloop van een avond te Ammerstol was een inwoner in gezelschap van zijn broer nog wat blijven napraten in het café. Er was echter twist ontstaan, omdat een bezoeker meende, dat de ander hem met eet) rijwiel een winkelhaak in zijn kleding had bezorgd, hoewel later bleek dat er geen beschadiging aan zijn kleding viel te constateren. Er was nog al iets ge dronken en dus werd het misverstand aan leiding voor een hooglopende twist, waar bij de broer tegen de vloer terechtkwam. De andere broer trok partij. Hij ontkende voor de politierechter te Rotterdam ge slagen te hebben, doch zowel de mishan delde als een tweede getuige verklaarde gezien te hebben dat hij klappen had uit gedeeld. Wegens mishandeling werd hij veroordeeld tot ƒ20 boete of 10 dagen hechtenis. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur da J. Verdonk te Gouda. Ned. Herv. Evangelisatie 9.30 en 6.30 uur de heer van Herk te Gouderak. Bergambacht Benoeming. De heer J. van Asaelt, hoofd van de openbare school voor voortgezet lager onderwijs te Bergstoep is benoemd tot hoofd van de nieuwe algemene landbouwschool te Stad-Hardenberg, uitgaande van de Over- ijselse Maatschappij van Landbouw Berkenwoude Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds P. E. C. Blom. Geref. Gemeente 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Geref. meente (in openbare lagere school) 10 en 7.15 uur de heer A. Elshout te Rotterdam Bodegraven Maandag een kinderfeest Uitgaande van de Chr. Oranjevereniging en de „Vijfjaarlijkse", zal Maandagmiddag een feest worden gegeven voor de Bode- graafse jeugd ter gelegenheid van het eerste regeringslustrum van H. M. de Koningin. Om twee uur zullen de kinderen in school- het sportterrein in Oud-Bode graven gaan. Na aflQop hiervan geeft Jan Akkermans op hetzelfde terrein een pop-^ penkastvoorstelling. Voor de kinderen van de vijfde klas af is er die middag een puzzle- rit op de fiets. Het parcours is 12 km. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Sara Johanna, d. van G. J. Blaazer en A. C. Maarleveld, Petrus Gijsbertus, z. van H. W. Verhage en W. v, d. Brink. Clasina Gerarda Wilhelmina, d. van P. H. Bakker en C. Kap- tein. Cornelia Catharina Theodora, d. van C. Zwanenburg en M. C. A. v. Vliet, Jozef Nicolaas, z. van F. C. G. v. Pelt en D. Stolwijk. Ondertrouwd: M. P. Filius, 27 jaar en H. Sterk, 29 jaar. Getrouwd: G. v. Beek. 26 jaar en G. Blonk, 23 jaar. W. P. Zwaan. 25 jaar en M. Stapper, 21 jaar. W. Bos. 27 jaar en L. W. v. Dam. 24 j. Overleden: A J. Aehgenent, 75 jaar (wedn. G. T. M. v. Kan), W. Jansen. 3 dagen (z. van G. K. Jansen en W. C. Meel). Schoolarts gaat heen. De schoolarts voor Bodegraven en omgeving, dr W. de Vries, is met ingang van 1 November benoemd tot eider van de schoolartsendienst te Rotter- Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Joh. Verwelius. 6.30 uur ds Jac. Vermaas. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds Neerken. Geref. Kerk art. 31 10 pn uur ds Joh. Dam. Geref. Gemeente 10 en 6 uur leesdienst. Evang. Luth. Kerk ds J. F. ten Rouwelanr te Nijmegen. Vrije Evang. Gemeente 10 en 7 uur de heer Sevensma te Amsterdam. Boskoop Boskoop sloot voordelige lening De gemeenteraad kwam gistermorgen in openbare spoedvergadering bijeen. B. en W. deelden mede dat zij er in waren geslaagd een aanbieding te verkrijgen voor een vaste geldlening, tot een bedrag van 240.230, te gen een rente van 3 3 8 pCt. Met deze ;eldlenmg zal een schuld-restant per 31 December 1953 kunnen worden afgelost van een lopende lening tot gelijk bedrag, tegen een rente van 4 pCt per jaar. De looptijd en het aflossingsschema van de aangeboden lening zijn gelijk aan die van de buiten gewoon af te lossen geldleningen. Wij hebben berekend, aldus B. en W., dat de thans aangeboden geldlening ten op zichte van de lopende lening een totaal ren te-voordeel biedt van rond 12.850. De kos ten van sluiten belopen rond 2.150, zodat een voordeel resteert van rond 10.700. Het voorstel van B. en W. om van de gelegen heid gebruik te maken ondervond niet de minste tegenkanting, integendeel, de nieuwe raad gaf te kennen voor dergelijke aange legenheden zonodig elke dag in spoedver gadering bijeen te willen komen. Ds P. Glas zeventig Jaar. Dinsdag hoopt dr P. Glas, emeritus pre dikant van de Ned. Herv. Gemeente te Wes terbroek en thans voorganger van de afde ling 's Gravenhage van de Nederlandse Protestanten Bond, zijn 70ste verjaardag te vieren. Dr Glas was van 1920—1932 predi kant te Boskoop. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Lambertha Maria. d. v. L. W. van Heve lingen en C. M. Verlaan; Hendrikus Jo hannes Jacobus Maria, z. v. J. van Rijn en C. Marcelis. Ondertrouwd: Pieter Alkema 27 j. en F. Berg 22 j Anthonius Gerardus Pouw. 26 j. en Anna Maria Mathilda Blom 28 j; Hen- dricus Johannes Hendriksman 34 j. en Christina Johanna van der Zon 30 j. Getrouwd: Johannes Wilhelmus op den Akker 33 j. en Johanna van Hevelingen 25 j; Stephanus Nicolaas Amroerlaan 27 j. en Agatha Helena Paulina Klijn 26 j; Jan Ger- rit van der Hoek, 34 j. en Maria Louisa van der Wolf 32 j. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk en 10.30 uur d« A. de Leeuw, 6.30 uur ds S. L. Knotnerus te Sassenheim. Geref. Kerk 9.30 en 5 uur ds Schipper te Ermelo. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 uur ds P. J. i£c° wit. Jan.-Mrt »S!' Apri'l-Juni'W' ;«.°Juii de Bruïjn. Remonstr. Kerk 10.30 uur ds —Sept. 18A- De stemming is prijshoudend. G. Ch. Duinker. Gouderait Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur cand. Bouter te Groot-Ammers, 6.30 uur ds Jac. Plomp. Haastrecht Gevonden voorwerpen. Gevonden Lederen gevoerde motorhandschoen, vul pen, portemonnaie met geld, linker gummi laars. wieldop van auto. bruin lederen damesportemonnaie met geld, portemon naie met geld, zonnebril, halsketting met imitatie parels, portemonnaie, paarlen armband, parapluie, wielsleutel van auto, geel geblokte sjaal, grijze alpinomuts, zwarte dameshandschoen, bril met licht montuur, muntbiljet van ƒ1.— meisjes- strik. gebreide handschoen, 2 brillen, bruin lederen portemonnaie, paar lederen motor handschoenen, Lipssleutel, bruine hand schoen met zakdoek, rood geblokte sjaal, muntbiljet, gekleurd schortje. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Jac. Plomp te Goyderak. Ned Herv. Evangelisatie 6.30 uur candidaat Kret te Leiden. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds L van Urk. Moerkapelle Voorlichtingsbijeenkomst over bouwsparen Wie wil niet graag in het bezit zijn van een eigenwoning? Vermoedelijk zullen er weinigen zijn, die een eigen woning niet op prijs stellen, die niet instemmen met het devies: eigen haard is goud waard. En hoe kom je aan een eigen woning? Eén van de wegen, die men daar voor kan inslaan is de weg van het bouwsparen. 'Dit bouwsparen wordt de belanghebben- tegenwoordig gemakkelijk gemaakt. Want naast de particuliere bouwkassen, die er bestaan hebben en nu nog bestaan (en dat zijn er nog maar enkele), is er sedert een jaar of zeven een bouwkas, die de spaarder op een zeer verantwoorde wijze naar het doel van het eigen woningbezit wil helpen. Dat is de thans in 9 provincies werkzame N V. Bouwkas Noordnederlandse Gemeenten. Deze bouwkas ls in het leven geroepen door samenwerking van ver scheidene gemeentebesturen, met het doel: de verbetering van de volkshuisvesting. De bouwkas werkt alleen in die gemeenten, elke zich bij haar hebben aangesloten. Bij die aansluiting verklaren de gemeentebe sturen zich garant voor betaling van rente en aflossing van gelden, die de bouwkas in de betreffende gemeente heeft gestoken in de woningbouw. Is een gemeente aangeslo ten bij de Bouwkas, dan kunnen gegadig den zich via de gevormde plaatselijke com missie aanmelden. Bij die aanmelding wordt de draagkracht van de gegadigde in aan merking genomen in verband met de door hem kenbaar gemaakte wensen ten aanzien van de te boüwen woning. Een bouwplan wordt ontworpen en uit gerekend wordt hoeveel de bouwkosten en de bijkomende kosten zullen bedragen. Op grond daarvan wordt berekend, welk be drag belanghebbende in de Bouwkas zal moeten hebben gespaard (of gestort) voor dat met de bouw kan worden aangevangen. Tevens wordt dan vastgesteld, welk bedrag de gegadigde bij het in gebruik nemen van de woning per week verschuldigd zal zijn jedurende een periode van ten hoogste 30 aren. Vele van deze bijzonderheden, aangevuld met voorbeelden uit de practijk, heeft de heer R. R. Karsten, inspecteur van de bui tendienst van deze Bouwkas, verteld in een vergadering, bijeengeroepen ter voorlich ting van belanghebbenden. Aan het einde van deze vergadering, waarin ook aanwe zig waren burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen en gemeente-secretaris C. J. v. d. Heuvel, bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Daarna vertoonde de heer Karsten lichtbeelden van gereedgekomen woningen in vele gemeenten van ons land. Het waren deels eenvoudige, deels wat min der eenvoudige typen. Alle hadden echter wel dit gemeen, dat zij er welverzorgd en degelijk en vooral vriendelijk uitzagen. Momenteel heeft deze Bouwkas reeds 2500 woningen gebouwd. Dit jaar hoopt men een aarproductie te hebben van 1200 woningen, iet volgend jaar 1500. In de toekomst ver wacht de heer Karaten een jaarproductie van 5000 woningen. Moordrecht Predikbeurten. Ned. Herv. Kerjc 10 uur ds P. A. Stapert (doopdienst), 7 uur heer P. J Ouwerkerk te Boskoop (jeugddienst). Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. P. TCalkman. Ned. Herv. Evangeli satie 10 en 6.30 uur de heer G. Mouw. Oud-Geref. Gemeente 10 en 4 uur le dienst. Ouderkerk a. d. IJssel Burgerlijke Stand. Geboren: Hillegi j. d. van J. de Rek en G. de Jong; Jan- nigje, d. van J. Lingen en J. Treure; Jan, van J. Visser en A. M. Baas; Cornelia, van H. Terlouw en N. Pols. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10.15 uur de heer Van Dam te Kinderdijk, 6.30 uur ds A. J. Timmer. Wijkgebouw Lageweg 9.30 uur ds A. J. Timmer (H. Avondmaal), 6.30 uur de heer A. de Rede lijkheid. Geref. Kerk 8.30 en 2 uur ds C. Vreugdenhil. Reeuwijk Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk .30 en 6.30 uur (Is G. J. v. d. Heide. Ned. Herv. Kerk Sluipwijk 9.30 en 6.30 uur ds J. Enkelaar. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds Kapteijn. Schoonhoven Werkverdeling door B. en W. Het college van B. en W. hebben onder ling de werkzaamheden els volgt verdeeld: burgemeester: onderwijs, financiën, sociale zaken en personeelszaken; weth'duder C. Peerbolte: openbare werken, woningbedrijf en marktwezen; wethouder D. Slager: gas bedrijf. electriciteitsbedrijf, waterleiding bedrijf. badwezen. veedbedrijf. terwijl hij voorts in het bijzonder is belast met de be vordering van de industrialisatie. Als waar nemend burgemeester is aangewezen de heer Peerbolte. bij diens afwezigheid zal de heer Slager als zodanig optreden. Burgerlijke 8t*nd. Geboren: Dirk Jan, v. D. van Buren en A. Copier; Gerrie NJ- colina <J. v. H. Kroon en M. Noort; Paulus Inoins. z. v. J. W. Kommer en A. ten Cate. Ondertrouwd: B. Vogel, 23 en E. A. C. van Dijdk. Eenrichtingverkeer op de Wal./ De verkeersveiligheid op de hoek iJftfctfker- 6traat—Wal laat ernstig te wensen over. Bij het naderen van deze hoek vanuit de Lo- pikéretraat heeft men in 't geheel geen uit zicht op het van links, resp van rechts komende verkeer. Hetzelfde geldt voor het van de Wal afkomende verkeer. Dit heeft reeds meermalen een aanrijding tengevolge gehad. Het komt B. en W.. ter voorkoming van verdere ongelukken, gewenst voor. dat aan de onveiligheid op die hoek een einde wordt gemaakt. Dit is mogelijk door de Wal vanaf de Korte Dijk en de Meent voor het ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen in de richting van de Lopikerstraat gesloten te verklaren. B- en W. «tellen de raad voor daartoe te besluiten. Verder stellen B. en W. voor de Alg. Poli. tie-verordening aan te vullen met een be paling. waarbij fietsen voortaan niet meer op de Woensdagmarkt zullen worden toege laten. Waddinxveen Burgerlijke Stand. Geboren: Niesje Jenneke, d. van A. Biesheuvel en A. Bont, Acaciastraat 55; Bernardus Petrus Hen drikus, z. van F. M. Dorussen en Geurts, Bloemendaalseweg 36; Johannes, z. van C. Tiele en H. de Vlieg, Zuidkade 224. Ondertrouwd: G. A. Hoogendoorn en J. L. Rietveld; W. A. van Os en T. Marchand; B. J. de Graaf en P. M. Groenendaal; F. Hertog en W. Vink. Overleden. Andreas Johannes Aenge- nent, 75 jaar; Johanna van den Akerboom, 60 jaar; Pieter van den Berg, 46 jaar. Gevonden: Militaire tas; portemonnaie met inhoud; witte ketting. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 8.45, 10.45 en 6.30 uur ds J. v. d. Haar. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds J. Snoeij, Vereniging Wet en Evangelie 9.30 uur ds A. Offringa te Scheveningen. Chr. Afgesch. Gemeente 9.30 en 5 uur leesdienst. Gespaard. In Augustus werd bij de Coöperatieve Boerenleenbank ingelegd 145.906 en terugbetaald ƒ92.507. Bij de Rijkspostspaarbank werd ingelegd 14.993 en terugbetaald 10.254. Zevenhuizen Ruzie om de kinderen Wegens mishandeling van zijn buurman heeft de politierechter een inwoner van Zevenhuizen veroordeeld. In dit zaakje ligt de oorzaak in de aanwezigheid van een schommel op een hunner erven, waar mede hun beider kinderen zich vermaken. De huismoeders zouden zich herhaaldelijk geërgerd hebben, dat de kinderen het hekje openlieten dat beide erven scheidt. Op 29 Juli j.l. had dat herrie gegeven. Toen een der mannen zijn erf opreed, werd hij aangsproken door zijn buurman, die hij verweet, dat hij zijn vrQuw voor leuge naarster had uitgemaakt. En toen had hij een klap gegeven. Een zaakje van weinig betekenis en zo had het kunnen aflopen met het tientje boete door het O.M. geëist, maar door 's mans houding werden het twee tientjes. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds W. Bloemendaal, 7 uur ds M. C. Koole te Den Haag (jeugddienst). Kapel Rotte 10 uur ds H. M. Cnossen te Gouda. Geref. Kerk 9.30 uur leesdienst, 30 uur ds D. Roest te Rotterdam. I Wereldrecordpoging werd een uitgesproken mislukking De internationale athletiekwedstrjjden van de Haagse Trekvogels gisteravond op Duin- horat, «Un op een wel heel matig gebeuren uitgelopen. Van de talrijke buitenlandse ath- leten. wier namen op de deelnemerslijst prijkten, verscheen slechts een handjevol op de baan en van Nederlandse zijde liet men zich wat verstek gaan betreft ook niet onbetuigd Slechts twee nummers brachten de enkele honderden toeschouwers interessante strjjd: de 800 en de 3000 meter. Al het overige, de wereldrecordpoging op de 4 x 200 meter estafette dames incluis, leverde weinig meer dan een wat vreemd schimmenspel de nieuwe schijnwerper verlichting: was totaal onvoldoende op, waarbij men vaak maar moest raden, wie eigenlijk over de sintels gingen. Van de weinige Belgen, die toch nog de reis naar Wassenaar hadden ondernomen, moeten Lucien Theys en De Weer met ere worden genoemd. Want onder het motto: „lest best" maakten zij van het laatste num mer, de 3000 meter, in nauwe samenwerking met de Rotterdammer Fekkes een buiten gewoon spannende strijd. Het waren deze drie man, die zich na 1500 meter al van de rest van het veld hadden losgemaakt; de DOS-loper op kop met daarachter De Weer en Theys. Bij het ingaan van de laatste ronde had De Weer echter de leiding over genomen en had Theys kans gezien Fekkes zelfs naar de derde positie te drukken. In hoog tempo ging het over de baan. 300 meter voor de finish zette onze landgenoot de aanval in en onder het spaafzame licht van de schijnwerpers was te zien. dat hij succes had. Eerst ging hij Theys voorbij, daarna De Weer om vervolgens onder da verende toejuichingen als eerste het laatste rechte stuk op te stormen. In 8 min. 30.6 sec. had Fekkes een magi strale zege behaald en was hij bovendien naar een nieuw persoonlijk record gelopen. En op de 800 meter ging het niet min der fel toe. Zo gretig werd hier in de eerste meters het leek wel of men voor een 400 meter vertrok al om de voorste positie gestreden, dat in de eerste bocht Van der Wees het slachtoffer van het gedrang werd en languit voorover op de sintels tuimelde. Door Nederland nog niet geratificeerd De Europese conventie voor de rechten van de mens is thans in werking getreden, doordat Donderdag ook Luxemburg de rati ficatie-oorkonde bij de aeeretaria-generaal van de Raad van Europa heeft gedetineerd, en wel als tiende staat. De overige negen landen, die de conventie al hebben geratifi ceerd, zUn: Engeland. Zweden. Noorwegen, West-Duitsland. de Saar. Ierland. Grieken land. Denemarken en IJsland (volgorde van ratificatie-data). De vUf landen, die haar nog niét hebben bekrachtigd. zUn: België, Frankr«k. Italië. Nederland en Turkije. Op 12 Juni is bU de Tweede Kamer der Neder landse Staten-Generaal een ontwerp van wet tot goedkeuring van de conventie inge diend. Dit ontwerp moet nog worden be handeld. De conventie is een van de eerste vruchten .an Mst werk van de Raad van Europa. De formulering van de rechten van de mens in deze conventie komt voor een groot deel overeen met de tekst van de universele ver klaring van de rechten van de mens, opge steld door de algemene vergadering van de Verenigde Naties (Deze universele verkla ring is evenwel slechts een verklaring en geen verdrag, zij heeft dus geen rechts kracht). De conventie betreft: recht op leven, vrij- Boeing bouwt turboprops in stratofreighters De luchtmacht van de Verenigde Staten heeft de Boeing Airplane Company opdracht gegeven, twee C-97 StretofrMghtere uit te rusten als proefvliegtuigen voor de nieuwe Pratt Whitney turbine-propeller T 34 mo toren. De standaardtypes van de C-97 en van de kC-97. die nu op grote schaal voor de Amerikaanse luchtmacht worden gefa briceerd. zijn uitgeruet met 3500 pk Pratt St Whitney Wasp Major zuigermotoren. Twee C-97 zullen nu dus T 34 turbine-propellers motoren van 5700 pk krijgen. Door deze wijziging zullen beide C-97 bij na 63*/» meer vermogen en een vermindering van het lege gewicht van bijna 5000 pounds (2270 kg) krijgen. De Boeing verwacht, dat de eerste C-97 met turboprop in de tweede helft van het volgende jaar zijn proef vlucht zal kunnen maken. De gewijzigde toestellen zullen worden gebruikt voor een uitgebreid proefprogramma voor het ver krijgen van gegevens over het vervoer in het algemeen en dat-jrtn brandstof in het bijzonder met turbotfops. Luchtlijn Hollandia-Lae op Nieuw-Guinea Dinsdag 8 September wordt in Hollandia een vliegtuig van de Qantas verwacht met aan boord enige vertegenwoordigers van deze AUstralische luchtvaartmaatschappij, met welk bezoek de nieuwe luchtlijn tusseij Hollandia en Lae (Australisch Nieuw Gui nea zal worden geopend. De nieuwe luchtverbinding biedt via Lae aansluiting op diverse plaatsen in Austra lisch Nieuw Guinea en voorts op Sydney Het gezelschap zal na aankomst in Hollandia aanzitten aan een feestelijk noenmaal en 's avonds door de gouverneur worden ont vangen. De Australische minister voor gezondheid, heeft bijgewoond, is vannacht van Schiphol met bestemming Glasgow vertrokken Amerikaanse torpedobootjagers naar Am sterdam. De Amerikaanse torpedobootjagers sterdam een bezoek brengen. Dodelijke val. Een 50-Jarige zakkenrepara- teur ls Vrijdag, toen hij aan de achterzijde i een perceel aan de Wittenburgergracht Amsterdam uit een hijsluik leunde, naar beneden gestort. De man moet op slag dood zijn geweest. Radlotelefoonverkeer met Bandoeng en Djakarta. Woensdag 9 September a.s. zal de radio-telefoonverbinding met Bandoeng en Djakarta als gevolg van een Mohammedaanse feestdag gesloten zijn. AMSTERDAMSE WISSELMARKT. AMSTERDAM. 4 Sept. Londen contant 105»'/i ■10.60'New York contant 8 W»-3.7S,/«: Pa rijs contant 10885—1 0905; Brussel contant 7.58'/»—7.57*/»; Frankfort contant 90.50—90.60; Zürich contant 87.04—07.14; Stockholm contant 73.21—7S.S1; Kopenhagen contant 64 75—54.85: Braz. dollar contant 3.801/*3.81V». heid en veiligheid, bescherming tegen mar teling en andere onmenselijke behandelin gen. tegen slavernij, tegen dwangarbeid en tegen willekeurige arrestatie, recht op een behoorlijk proces, het verbod van terugwer kende kracht van strafbepalingen, eerbiedi ging van het particuliere leven, onschend baarheid van de woning, waarborging van het briefgeheim van meningsuiting, vrijheid van vereniging (waaronder begrepen de vrij heid van vakorganisatie) en het recht ont te huwen. Een aanvullend protocol, ondertekend oh 20 Maart 1952 te Parijs, betreft de vrijheid van eigendom en de vrijheid van opvoeding en onderwijs; voorts de plicht om op gezette tijden vrije en geheime verkiezingen te hou den. Dit protocol behoeft, om in werking te treden, eveneens tien ratificaties. Dit aan tal is nog niet bereikt. Van de staten, dié de conventie hebben bekrachtigd, heeft West-Duitsland het protocol nog niet ge ratificeerd. De hierboven opgesomde rechtenen vrij heden gelden, zoals dat ook met vrijheids rechten in de nationale grondwetten het geval is, uiteraard niet In èlle absoluutheid, De conventie omschrijft, voor eik recht af zonderlijk of in het algemeen, uitzonderings mogelijkheden, bijvoorbeeld ten aanzien van de doodstraf en voor tijd van oorlog. Dat was jammer, want met de Te-WerW- man in de kopgroep had deze race wellicht nog boelender kunnen zijn. Nu waren het Seeuwen. Verwey, Meyborg en de Zwitser Steger, die elkaar geen duimbreed wilden toegeven. Het werd een strijd, die eerst od de laatste 30 meter zijn beslissing kreeg in een alles of niets rush van Seeuwen Het werd alles, want in een fraaie 1 min. 55 9 sec. (nieuwe pers.record) wierp de AAC'er zich als eerste over de kalklijn. De wereldrecordpoging op de 4 x 200 m estafette dames werd een uitgesproken mis lukking. Fanny Blankers-Koen, Gré de Jongh. Dicky van Dijk en Puck Brouwer brachten het tot 1 min. 42.1 waarmee zil een behoorlijk stuk van de 1.36.4 van de Russinnen verwijderd bleven. Gemis aan overtuiging, bar slechte wissels en het ont breken van het strUdelement waren wel de voornaamste oorzaken voor dit falen. Wat dit laatste betreft, waarom niet de dIocb van Olympia '48, die naast bet nationale team als enige in de baan verscheen, niet met een voorgift laten starten? Rolde heeft nog geen wethouders Roldé is de enige gemeente in de provincie Drenthe, waar men nog niet met de wethou dersverkiezingen gereed is. In de op 1 Sep tember gehouden raadsvergadering werd de heer Kremer (V.V.D.) tot wethouder geko zen, doch daarmee kon de fractie van de P.v.d.A. zich niet verenigen. Sindsdien zijn er reeds zes stemmingen gehouden, die geen van alle resultaat hebben opgeleverd. Wel werden er wethouders gekozen, doch zij be dankten stuk voor stuk voor de eer onder dergelijke omstandigheden de benoeming te aanvaarden. Zij werden n.l. meest met twee van de elf stémmen gekozen, terwijl er steeds vijf blanco stemmen werden uitge bracht (P.v.d.A.), terwijl de overige vier stemmen op vier verschillende raadsleden waren uitgebracht. In de laatste raadsvergadering deelde de woordvoerder van de P.v.d.A. mee, dat Rol de belang heeft bij twee wethouders, die zich ten volle bewust zijn van hun ver antwoordelijkheid en die voor hun mening durven uit te komen. Volgens deze woord- Voerder zou de burgemeester moeilijk zijn stadse ideeën kunnen prijsgeven en stelde hij alle middelen in het werk om enige wen sen in vervulling te doen gaan. Daarom ls het nodig, aldus deze spr.. dat er naast de burgemeester wethouders komen te staan, die hem zo nodig kunnen afremmen, en de reeds verkozen wethouder, de heer Kremer, had in het verleden bewezen daartoe niet in staat te zijn. Door zijn goedig karakter, al dus de woordvoerder van de P.v.d.A. De vergadering ging daarna uiteen zon der vast te stellen, wanneer een nieuwe po ging z.al worden gedaan om een voltallig college vim B. en W. te krijgen. Vertegenwoordiging van Nederland b|J de V.N". Dr J. Vixseboxse. werkzaam ten departe- mente van Buitenlandse Zaken, wordt als tweede Ambag'-ade-secretaris te werk gesteld bij de permanente vertegenwoordiging van Ne derland bij de Verenigde Naties te New York Ge«r.: een flinke man voor bewaking. 2 Nachten per week Br. met opg. van leeftijd onder no. 7108. Bur. v. d. Blad. .mi in» een levensmiddelenbedrljf. onder no 7110, Bur. v. d Blad gevraagd, niet beneden 18 jr. van acht tot half één. Mevrouw DE BEUN. Fluwelensingel 88. Gevraagd: Loodgieter en Halfwas Loodgieter Aardewerkfabriek „Gouda" vraagt Aanmelden: Sophia van Goudestraat 106 en Koi Cijzcnsteeg 1. VI», Schoonmaakartikelen en petroleum. Stevensstraat 15, Moordrecht. omgeving van Bergen Uzen- doornparic. Br. onder no. 7120, Bur. van dit Blad. Gevraagd: met keuken of gebruik van keuken door beschaafd echt- Jaar op middelb. leeftijd, z. kind. Br. no. 7140, Bur. v. d. Blad. ie koop gevraagd, Van Baerlestraat of naaste omgeving, evt. beschik baar herenhuis, omgeving Burg. Martenssingel. jBrieven onder no. 7134. Bureau van dit Blad. De N.V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabrieken „Gouda—Apollo" te Gouda vraagt voor spoe dige indiensttreding enkele voor administratief- en eenvoudig corres- pondentiewerk. Verlangd wordt in elk geval MULO- opleiding en type-diploma, terwijl kennis van stenografie en handelscorrespondentie tot aanbeveling strekken. Leeftijd 16 tot 20 jaar. Sollicitatiebrieven met uitvoerige inlich tingen richten tot de Personeelsafdeling. Amsterdam heeft npdig voor Gouda, een die belast wordt met incasso en uitbreiding bestaand rayon. Voor hen, die beschikken over doorzettings vermogen en handelsgeest is dit een levenspositie. Geboden wordt prettige, zelfstandige werkkring met salaris, pro'visie esn premievrij pensioen. Gevraagd wordt: betrouwbaar, vlot persoon, die zich in alle standen der bevolking vrij en opgewekt kan be wegen. Borgstelling vun f500.—. Sollicitaties met uitvoerige levensbeschrijving en ouderdom aan Inspecteur G. F. Boor, Kleidijk 37, Rhoon. De Directie van de GOUDSCHE COURANT behoudt zich het recht voor advertenties zonder opgaaf van redenen te weigeren. Bij advertenties onder nummer worden aan de adverteer der niet doorgegeven: drukwerken, circulaires en derge lijke stukken afkomstig van tussenpersonen, hetzelfde geldt voor andere «tukken, welke niet bona fide op de Inhoud van de advertentie retlecteaen. Stukken, die bij het blad blijven berusten, worden na één maand na contrAle van de Inhoud vernietigd. Voor fouten ln telefonisch opgegeven advertenties ls het blad niet aansprakelijk. Verzoek om harplaatsing zonder betaling of restitutie kan derhalve niet worden Ingewilligd. Met zorg wordt de oogst in de droogschi T\ertig jaren geleden ver- J-'bouwde Canada geen siga- rettentabak. Thans roken de Canadezen voor 99 si garetten van eigen bodem. Denaarde van de tabaks oogst ljeloopt jaarlijks tien tallen millioenen dollars. De tabaksplant toverde een eco.- noraisch achteruithollend deel van de provincie On tario om tot een grond eigenaarsparadijs. De tabaksplant stelde enige Canadese boeren en zeer veel immigranten vooral Nederlanders en Belgen in staat een vermogen van betekenis te vergaren. De Canadese schatkist is de ta baksplant eveneens dank baarheid verschuldigd, want jaarlijks brengt zij via de sigarettenbelasting) twee honderd millioen dollar in het laatje en bespaart zij (wegens vermindering van import) Canada vijftig mil lioen US-dollars aan devie zen. De werknemers zijn ge baat bij de bloei van de tabakscultuur, want er wer ken ruim elf duizend man nen en vrouwen in vaste dienst in deze bedrijfstak, terwijl in de oogsttijd bo vendien nog duizenden seizoenarbeiders naar de tabaksstreek komen uit alle delen van Canada, ja, zelfs uit het Zuiden der Verenig de Staten. Die seizoenwer kers verdienen zestig tot honderd dollar per week. De werkgevers, de tabaks- boeren dus, ten getale van ruim 3500, leven er met hun gezinnen goed van en ver garen aanmerkelijke foriui- nen. Dan is er nóg een groep mensen, die profiteert van de opbloei der ta bakscultuur: De producen ten en verkopers van stook olie en benzine. De tabaks bouw is n.l. tamelijk geme chaniseerd en heeft boven dien leder seizoen (voor dro gen en verdere bewerking) tientallen millioenen liters stookolie nodig. Geen won der, dat voor de Canadezen „Het Lied van de Tabak" welhaast een nationaal feestlied is! riE Vroede Vaderen van het Canadese stadje Delhi besloten vijftien jaren geleden aan hun stadswapen twee tabaksbladeren toe te voegen. Dit be sluit symboliseerde de betekenis der i jonge cultuur. Maar ook het feit. dat een boerenbedrijf van 50 acres (ca 20 ha) in de streek van Delhi een kwart eeuw geleden duizend dollar kostte en thans véertigduizend dollar, spreekt een onmiskenbare taal. waar zij kunnen: In parken, op grasvelden, in garages, in schuren, ja, waar al niet! In Simcoe worden zelfs enige openbare gebou wen tijdelijk ingericht als kwartier voor de tabaksarbeiders. Dagen achtereen flaneren zij door de straten op zoek naar tabaks- boeren, die werkkrachten nodig hebben. Soms ook vooral de Frans-Canadezen ple gen zulks te doen verhuren zij zich groepsgewijs, maar als regel geeft de boer er de voorkeur aan, zijn werkkrachten indi vidueel aan te stellen. Vaak komt het voor, dat een arbeider jaar in jaar uit naar „zijn" (zelfde) boer terugkeert. Het oogstwerk wordt goed betaald, maar het is zeer zwaar werk. Een goede plukker kan honderd dollar in de we^k halen, ande ren zestig zeventig. Maar zo'n plukker moet over bijzonder goede rug- en been spieren beschikken, want vrijwel de gehele dag lopen zij in gebukte houding over de akkers. Heeft hij een arm vol blad geplukt, dan komt de „tabaksboot" (oi!> wielen!) en brengt het blad naar de bind- en sorteer- tafels. Weken achtereen duurt de oogst. In de droogschuren is het dan dag en nacht volop bedrijf, want de Canadese tabak wordt in snel tempo (kunstmatig) gedróogd. Dag en nacht branden de verwarmingsapparaten. Dag en nacht rijden de tankwagens der olie maatschappij door de streek om de „tabaks klanten" te voorzien van de benodigde tien tallen millioenen liters vloeibare brandstof. „Ook wij oogsten tabak" is een gezegde, dat men ietwat gekscherend veelal verneemt uit de mond van de chauffeurs en olie-leve ranciers. De verkoop ren opgehangen. Wat men hier ziet is ca. 1000 dollars waard. /^ANADA begon tabak te verbouwen on- middellijk na de Eerste Wereldoorlog. De kwaliteit van het product deugde echter niet voor de vervaardiging van sigaretten. Het verbruik van deze „rokertjes" steeg echter in de jaren twintig van jaar tot jaar. De sigarettenfabrikanten schreeuwden der halve om bruikbare tabak. Tezelfdertijd zon John Martin, Ontorio's minister van Land bouw, op middelen om het deel dier provin cie dat hollend achteruitging wegens uitput ting van de bodem, aan een nieuwe bestaans basis te helpen. Martin probeerde véél, doch zonder succes. Toen spraken enige deskun digen het toverwoord tabak! Zij hadden de grond aan een nauwgezette analyse on derworpen en waren tot het oordeel geko men: Bij uitstek geschikt voor de tabakscul- Viur. En thans verbouwt men ia Norfolk (zo heet de streek, waar de tabakscultuur als een wonderboom uit de grond schoot) meer tabak dan in enige andere even grote streek op aarde! In 1923 werd de eerste tabaksoogst (op commerciële basis) binnengebracht en bleek een succes. Geleidelijk schakelden tal van boeren hun bedrijf om op tabak. Thans om vat het tabaksgebied de graafschappen Brant, Elgin. Middlesex, Lambton, Norfolk, Oxford en Simcoe, terwijl er bovendien in enige andere districten eveneens een hoe veelheid „flue-cured" (niet aan de buiten lucht gedroogde) tabak wordt geproduceerd. De invoer van de tabaksplant betekende een „economische bloedtransfusie^voor Norfolk en aangrenzende gebieden. Akkerland, dat door velen reeds als vrijwel waardeloos werd beschouwd, steeg sprongsgewijs in prijs. Een boerenbedrijf met vijftig acres grond kostte in de jaren twintig duizend dollar. Nu moet men veertigmaal zoveel betalen om er eigenaar van te kunnen wor den. Geen wonder, dat de gemeenteraad van Delhi ter ere van de tabakscultuur en de met haar gepaard gegane opbloei van stad en gewest twee tabaksbladeren aan het stads wapen toevoegde tegen het einde der jaren dertig. Toen de welvaart der jaren twintig plaats maakte in de wereld (en ook in Canada) voor de economische moeilijkheden der jaren der tig, nam het aantal boeren toe. dat een kans wilde wagen in de tabak. Bovendien vloei de een stroom Europese immigranten het tabaksgebied binnen. Zij die Europeanen werden vrij spoedig de „heren" van het tabaksland. Wie er zijn oor te luisteren legt, kan vele, vele verhalen horen over nieuw komers, die berooid arriveerden, een paar jaar als arbeider werkten, dan een eigen be drijf kochten en nu (als „tabakkers") beho ren tot de welvarende, ja. rijke ingezetenen van hun nieuwe vaderland. Vooral Nederlanders en Belgen hadden succes in de tabak. Zij zijn het sterkst ver tegenwoordigd onder de „geslaagde" tabaks- bberen. Na hen komen de Tsjechen en de Hongaren. Zestig procent der tabaksboeren zijn thans van Europese herkomst, ongeacht nog de mannen die uit Engeland naar Canada togen. Voorts is een aantal „Zonen van Uncle Sam" eveneens fortuinlijk ge weest tn da tabak! Harde cultuur TTET is geen woJfer. dat het vooral immi- granten waren, die zich op de tabaks cultuur wierpen en hierin zo grote fortui nen verwierven. Immers, zij kwamen naar het nieuwe land met weinig meer dan de lust om te werken en te slagen.. en met weinig om te verliezen Lang niet iedereen beschikt over de geaardheid, nodig om een goede „tabakker" te zijn en menige min of meer gezeten boer bedenkt zich wel twee maal, alvorens zijn geluk in de tabak te be proeven. Waarom? Omdat de tabakscultuur een „harde" cultuur is. Een tabaksplanter moet een gokje durven wagen. Hij moet wil len en kunnen werken als een paard. Hij moet vastbesloten zijn als de commandait van een reddingsboot. Hij moet geduldig zijn als Job. Hij moet, net zo goed als een bokser, het vermogen hebben (tegen)slagen te incasseren, want de tabakscultuur kan ook veel teleurstelling bereiden. Tabak is namelijk kwetsbaarder dan de meeste andere gewassen. De vorst kan tegen het einde van het seizoen veel bederven. Hagelslag kan de oogst geheel vernietigen. In de droogschuren is de temperatuur zo hoog, dat het brandgevaar aanmerkelijk is. Te veel regen maakt de bladeren te vochtig. Te weinig regen schaadt hun groei. Waait het wat hard. dan worden de jonge plantjes ondergestoven. Bovendien loeren er ieder seizoen weer een kleine twintig ziekten op het gewas! Ook de mens kan de opbrengst schaden, want wordt bij voorbeeld de ituur tijdens het drogen en fermen- niet nauwgezet geregeld, dan verliest het blad zijn waarde of het wordt van min dere kwaliteit. Weinig gewassen vragen een zo omvangrijke behandeling als de tabak! Weinig gewassen ook bergen zo grote risico'scn zo grete winstkansen in zich. Is de oogst binnen en op de juiste wijze behandeld, dan is het tijd om te Verko pen. Tabaksveilingen kent men ln Canada niet en de vermaarde afslagers spelen geen rol bij de transacties, die direct dus tus sen boer en (in)koper worden afgesloten. Vrijwel alle Canadese tabakkers slechts 75 van de 3500 doen niet mee zijn lid van een Verkoopsvereniging, die een commissie samenstelde bestaande uit vijftien planters en acht afnemers ter regeling van de om vang van het te bebouwen oppervlak, van de teelt en van de prijzen. Wie lid is die: organisatie is er vrijwel zeker van, dat hij zijn product verkoopt en zulks tegen rede lijke prijzen. Aan het bestaan dier organi satie is het toe te schrijven, dat de prijzen der tabaksboerderijen zo hoog zijn, want de „tabaksrechten'' worden niet toegekend aan de boer, maar aan de farm. Verkoopt hij eijn boerderij, dan verkoopt hij tevens het recht een bepaald aantal acres te bestemmen voor de verbouw van tabak. Reeds als het gewas te velde staat, bezoe ken de kopers de landerijen om een indruk te verkrijgen van de kwaliteit der tabak. Is de oogst binnengehaald, dan bezoeken zij de boerderijen opnieuw en nemen monsters om de kwaliteit nog beter te leren kennen. Tegen het einde van September bepaalt de Verkoopsorganisatie der Tabaksboeren het tijdstip voor de verkoop, gewooijJ<jk een week in October. Dan'zijn de boeren thuis om hun klanten te ontvangen. Als richtprij zen dienen de bedragen, die reeds tevoren door de Verkoopsorganisatie als gemiddelde zijn vastgesteld. Toch kunnen boer en koper in de schuren nog wel uren harrewarren, loven en bie den en praten, alvorens de transactie is afgesloten. Als regel koopt een klant de ge hele oogst van een boer. Is de verkoop een feit, dan worden de schuren leeggehaald en verdwijnt de tabak naar de fabriek, waar hij eerst vochtig wordt gemaakt, dan gestript en vervolgens als een keurig gerolde, ln een wit jurkje gestoken sigaret aan de rokers wordt aangeboden. Het uitknijpen van bloesems en „dieven" verschaft vele handen werk. Nu zit ik te tikken bij kunstlicht. y Bij een electrische lamp, die haast geen schaduw geeft. Ik voel me ongelukkig als ik aan voorbije eeuwen denkwaarin nog levend kunstlicht was en levende schaduw ook. Welk een heerlijke sfeer moet er in de huizen geweest zijn, eeuwen geleden. Er hingen tuilampen aan de wand. Een wever had zijn lampen aangestoken die aan het weefgetouw hin gen. En.de met water gevulde glazen ballon had hij zo opgehangen, dat de lichtstralen die er in samenkwamen, een lichtvlek op zijn altijd bezige handen wierpen. Zijn gezicht en zijn handen in het volte licht, de rest in schemerige tinten, daarachter levende duisternis. Hoe is het mogelijk dat het eeuwen moest duren voor er een mens eindelijk de juiste be lichting vond in zijn schilderijen: Rembrandt. Men zag immers dit clair-obscur alle dagen. Het kunstlicht van onze tijd, al is het nog zo efficiënt, en het licht van onze geest, al werkt het no g zo doeltreffend, speciaal als het gaat om verderf en vernieling, hebben tezamen de wereld ontwonderd JN die, voor ons gevoel zo don- nog maar een gedeelte van de Jk* aarde was ontdekt en de mens ff- zijn wetenschappelijke zin nog niet verworven had, gebeurde J yï'iM het wonder elke dag. Een glimlach komt op onze lip- ff 'iMBRj pen als wij de reisverhalen le- ^lt. It K zen van vrome monniken, die, jw. ■mf China doordrongen en in hun 'J reisverhalen melding maken van *qBB de meesj vreemdsoortige dingen Francis&an, een zekere Odoric /an Pordenone, een afbecl- JÊr> mVi IffiSM en zijn gaat de grote Deze is de Januari, en broeder Willem van Solagna meldt ons dat hij alles '.Uu- getrouwelijk heeft opgeschreven, het horende uit broeder Oderic's mond, en dat deze broeder Odoric nog na zijn dood vele en grote wonderen heeft ver richt. Voor ons moderne, Westers gevoel, heeft alleen maar broeder Willem een verricht door zijn stofbehandeling. hannes en hij, de Islamieten kunnen verplet teren. Men vond priester Johannes niet. Of is het Rijk van deze priester het tegenwoordige Abessynië geweest, waar het Christendom al vroeg een kans kreeg? Hoe het xll> et" feit Is, dat wU glimlachen om het RUk van dexe Johannes, dat al of niet bestaan heeft. Een feit is. dat wU supe rieur glimlachen om de zo goedgelovige middeleeuwse mens. die de duivel op boks poten bU de kruispunten van wegen zag. Hebben w(J daartoe het recht? Hebben wij het recht glimlachend neer te zien op mensen, die met de meest eenvou dige hulpmiddelen kathedralen hebben ge bouwd van zó grote achoonheid, dat wij, die toch wel volkomen „ontwonderd" zijn, het „Wonder" nog gevoelen als wij ze betreden? T~*E mens van onze tijd heeft voor een groot gedeelte zijn macht tot verbeel den verloren, en is daardoor geworden tot een vogel zonder vleugels. Het hoogste ideaal voor de moderne mens is dus de struisvogel, tyet diens sterke poten kan hij zich een weg krabben naar de onderaardse gangen van het existentialisme. Daarna kan hij de kop in het zand stekon en zichzelf verbeelden dat het gevaar geweken is, zo dat hij ook deze keer geen prooi wordt van ae vernielende machten. Hoe kan de wereld eén nieuwe cultuur tegemoet gaan. nu ze volkomen „ontwon derd" Is? Nu de wereld geworden is tot een woestijn? Nu de moderne mens zijn struis vogelkop in het gloeiend hete zand steekt? Het wordt tijd dat onderaardse wellen hun weg naar boven vinden, opdat er oasea kun nen ontstaan voor de bestoven en dorstige reiziger. Het wordt tijd dat het Wonder terugkeert! REIN BROUWER Dit woord: KREGEL 1regel hoort bij krijgen, zoals scha- mei bij zich schamen en kreupel bij kruipen. Krijgen hangt samen met krijg: oorlog en betekende oorspron kelijk dan ook: iets door de strijd ver werven. Later kreeg het de meer alge mene betekenis van: ontvangen en zelfs: tegen zijn zin ontvangen, bij voorbeeld in. mazelen krijgen. Maar in kregel of kriegel, zoals men bijvoor beeld in Noordholland zegt. leeft de onde betekenis van: altijd geneigd tot vechten, nog voort. Kregel immers be tekent lichtgeraakt, prikkelbaar, knor rig, humeurig. broeder Odoric de Grotere Zee over stak, d.i. de Zwarte Zee, en in een plaats Trebisonde kwam, oudtijds Pontus genaamd, zag hij tot zijn grote verbazing een man over de aarde gaan, die 4000 patrijzen met zich voerde. De anders zo schuwe vogels volgden hem al vliegende door de lucht. En als hij zich te slapen legde, verzamelden zij zich om hem en dekten hem toe. Zo bracht hij ze naar de Keizer, nam zo veel als hij nodig had, en voerde de rest weer naar het land van waar ze gekomen waren. Ook heeft hij de Heilige Berg gezien, waarop de Arke Noachs rustte. De ark zelf zag hij niet, want naar het oordeel der men sen in die streek mishaagde het de Aller hoogste. wanneer een zondig mensenkind de berg beklimmen wou. Hij vertelt ons^van de stad Polumbum, waar een koe de godheid was, en waar de Koning'en Koningin zich elke morgen gin gen wassen met de urine van het heilige dier. Hij vertelt ons van de Koning van Zampa. waar de Koning 200 kinderen had en 14.000 olifanten. En de vissen kwamen op gezette ti.jden naar de kust. Zij sprongen op het droge en vertoefden daar enige dagen. De bewoners hadden ze maar voor het oprapen, en als de ene soort weer weggetrokken was, kwam er een andere. Ieder jaar kwamen ze terug, en als men de bewoners van Zampa vroeg waarom ze dit deden, was het diepernstige antwoord „Om de Keizer te eren". ITOE moeilijk is hel om de ziel te vinden van voorbije tijden. Als kind leerden ij dat Hendrik de Zeevaarder van Portu gal zijn volk de zee opjoeg tot Kaap de Goede Hoop.... om handela\^lcrdelen waarheid deed hij het, zo wij geleerden uit onze tijd mogen geloven, om het Rijk van priester Johannes te vinden. Het Rijk van priester Johannes: „Waar lag het precies?" Hoe kwamen de geruchten over het bestaan n dit Rijk toch in de wereld? Er moest een heel groot en machtig Chris tenrijk liggen achter het rijk der Muzelman- en. Daar moest priester Johannes regeren, waarlijk als een kind van God. Als Hendrik de Zeevaarder dit Rijk zou vinden, zaten de Moren in de tang en zouden zij samen, Jo- Twee eeuwen geleden rustte Douwe Egberts een koffieschip uit In het weelderige Friese Und, tussen de wouden van Heerenveen en het gras rond Sneek, ligt het dorp Joure. Daar werd in de Jaren rond 1750 een koffieschip uitgerust met het doel een nering bijeen te sparen in koloniale waren, zoals daar zijn dr specerijen, de tabak, de koffie cn de thee. t Echter in de wetenschap, dat de wereld er nog lang niet aan gewoon was en dat de meningen scherp verdeeld waren over het drinken van thee of het suyghen van toeback. De predikanten trokken heftig van leer tegen het „pestigh cruyt" en de koffie werd wel spottend „kakelwater" genoemd en als een vrouwendrank versleten, waar geen zinnig manmens zich mee diende af te geveijl Als, in Juni, de bladeren op de akkers staan te rijpen, moeten de velden voort durend gewied, de bedden losgewoeld en de plaivten Van insecten gezuiverd worden. Be gin Juli worden de bloesems uitgeknepen, maar dan komen er meteen jonge blaadjes („dieven"), waar stam en blad samenvloeien, die eveneens verwijderd moeten worden om de qualiteit van het blad niet te schaden. In lange rijen bewegen dan mannen en vrou wen zich in gestage gang over de akkers om al dat voorwerk te verrichten. Als een miniatuur-oerwoud ziet zo'n tabaksveld er dan uit en dit beeld blijft tot het tijd is voor de oogst. Men zou over. de pen van een Stijn Streu- vels moeten beschikken om de oogsttijd in hét Canadese tabaksgebied te beschrijven. In de loop van Juni druppelen reeds van her en der seizoenarbeiders binnen, maar begin Juli krijgt de gehele streek een ander aan zien. Dan wast het aantal seizoenarbeiders in snel tempo. Uit het Zuiden der Verenigde Staten komen ruim 1500 mannen om de werkzaamheden in de droogschuren te ver richten. Uit alle delen van Canada trekken mannen en vrouwen naar Delhi, Tillson- burg en Simcoe. Het zielental dezer stadjes stijgt in snel tempo tot drie a vier maal het normale cijfer. Hotels en pensions, kosthui zen en logementen zijn volgepropt reeds vóór de eigenlijke oogsttijd begint. De seizoenarbeiders en -arbeidsters slapen dan Uit die jaren stamt het bedrijf van Egberts Douwe in Joure, begonnen als een winkel en na zijn dood gecontinueerd als een pril bedrijfje onder de zoons Egbert, Jacob en Ruurd. De naam Douwes is sinds het mid den der achttiende eeuw aan Joüre verbon den gebleven, zelfs al bracht de Napoleon tische invoering der burgerlijke stand de naam „De Jon g" in de directie van het steeds uitbreidende bedrijf. De Jong, om de grootvader Douwes van de kleinzoons, bei den in tabak en koffie, uit elkaar te houden. Het geslacht De Jong, dat tot de huidige dag de aloude familiezaak beheert, had dus eigenlijk ook Douwes moeten heten. Tussen het koffieschip van Egbert en de vrachtschepen, die ttians uit Nederland de producten der fabrieken in Joure en Utrecht over alle wereldzeeën brengen, liggen twee eeuwen van hard weiken. waarin een win kel groeide tot een moderne fabriek, die uit Pakistan haar thee, uit Santos haar koffie en uit Kentucky haar tabakken ontvangt. En die deze ruwe grondstoffen brandt en keurt, mengt en droogt tot een eindproduct, dal van Friesland weer uitzwerft tot in de verste wereldhoeken. Thee met itte puntjes Hebt ge bij het zetten van een kopje thee zes minuten trekken, uit snel gekookt vers water en drinken met suiker en het bekende wolkje melk. naar de kenners uit den treure zeggen hebt ge u bij dat klaarmaken van uw kopje thee wel eens gerealiseerd, hoe de melange van theesoorten, die uit het busje in de pot verdwijne met twee of meer schepjes tegelijk, ontstaan is uit al die soor ten. welke de theelanden opleveren? Ge kunt het desgewenst komen zten in Douwe. Egberts monsterzalen, waar een lange rij theesoorten van heel grof tot stof fijn. van donkerbruin tot lichtgroen, worden voorgeproefd Door een meneer die de hele dag niets anders doet dan 2.85 gram thee zetten in een klein bekertje met een uitgekiend beetje water (snel gekookt na tuurlijk) en het dan met een luide slurp naar binnen slaat, klokkend met de wangen, zoals een theeproever betaamt. Dat is een vak en een gewaardeerd vak ook. want zo'n theeproever is tenslotte de basis van de afzet en hij bepaalt de melanges. Hij weet ook een heieboel van thee af en vertelt u, dat de bekende „thee met witte puntjes", die in het kinderversje als het fijnste van het fijnste .wordt aangeprezen, niet geheel te recht die roem gekregen heeft. Thee met witte puntjes bestaat overigens wel. maar is nogal duur en dus mengt de firma, die een dure soort aan de vrouw wil brengen, een beetje van deze thee met witte puntjes door haar beste soorten omdat de huisvrouwen, vooral in het Noorden, om een of andere duistere reden graag thee met witte puntjes zien. Maar de andere thee doet het hem. Overigens gebruiken wij Nederlanders 1,5 pond per hoofd per jaar aan tnee. wat een heel pond minder is dan voor de* oorlog, maar dat zal wel aan de prijs liggwi. Onze theegewoonten, gaan zich ook wijzigen wat de soort thee betreft: vroeger was de grove thee favoriet, maar het publiek vraagt nu steeds fijnere soorten en het artikel „thee zakje". dat vroeger Slleen in de restaurants een debiet vond, komt er in de huisgezinnen ook steeds meer in. Kofficgebruik sterk gedaald Het bakje troost is eveneens door de duurte in aanzien gedaald. Werden er vóór de oorlog per Nederlander zeven ponden koffiebonen per jaar in „kakelwater" om- He meningen over de voor- of na- delen van de in de late middel eeuwen naar ons gekomen genotmid delen koffie, thee en tabak zijn tot diep in de achttiende eeuw scherp ver deeld geweest. Zei niet een kundig ge neesheer. dat thee het kruid was, „dat ons van de cramp bevrijdt", maar wist een pater Jezuïet daar niet onmiddel lijk op te antwoorden, dat het terugge jaagd diende te worden tot de wilden? Werd een chirurgijn niet boos aange keken. omdat h(j meende dat er thee gedronken moest worden „opdat de mens niet ten grave ijlt?" En mocht er tot in de achttiende eeuw zelfs volgens de „order op de buitennering" niet eens thee. koffie en tabak ver kocht worden buiten de grote steden? Onder deze vreemde omstandigheden zijn de fundamenten gelegd voar een fabriek, die de naam harer stichter Egberts Douwe nog in het wapen draagt, een stichting overigens, welke alleen kon door gaan dank zij de me ning. dat de „order op de buitennering" niet gold voor Groningen en Friesland. Bijgaand artikel vertelt iets over het verhaal, dat er achter de koloniale waren" van weleer ligt. een verhaal, dat begon met een koffieschip en elke dag voortgezet wordt door een modern bedrijf in het hart van Friesland, in Joure. gezet, nu ziin het er nog maar vier. Overi gens heeft Douwe Egberts de laatste jaren haar afdeling koffie In Utrecht, met het oog op de betere ligging, maar thee en tabak bjgven midden in de Friese „greiden" geuren. Ja geuren, want vooral een tabaks pakhuis is; een lust voor de mannelijke neus en een weelde voor het oog. De enorme rollen of balen tabaksblaren uit alle hoeken der aarde splijten daar open onder het wakend oog van de tabakskenners, die f:r onmiddellijk de bestemming van zien. pruim of shag. sigaretten of baai. Via de kerverij. waar de hand-kerfbanken al sinds 1880 het veld ruimden voor de vlijmscherpe mecha nische messen, gaat de tabak, geurend en vochtig en in een subtropische atmosfeer langs de lopende band naar de verpakkings machines, die de fijne of grove snede, de herenbaai of de pruimtabak, netjes in de pakjes doet en er een mooi wikkeltje plus een banderolle op plakt. Tot twintigduizend per dag per machine. En er staan er ver scheidene in Joure. Een sterke magneet heeft er zowel bij de thee als bij de tabak voor gezorgd, dat er noch in het kopje, noch in de pijp een ver geten spijker terug te vinden is, waarmee de oogst uit verre landen werd ingetimmerd in houten rol of triplex kist. Dit typisch-Nederlandse familiebedrijf, een der oudste in den lande, viert zijn tweede eeuwfeest. Acht September is bet feest ln het Friese dorp en in Utrecht en dan zullen de namen dergenen, die sinds 1753 ploeter den achter een toonbank, op een kofschip, maar ook in een oorlog met surrogaten voor de drie haast onmisbare levensbehoeften van de moderne mens, nog wel eens met ere ge noemd worden. De gemeente Haskerland, waarin Joure ligt, heeft bovendien nog een niet gering genoegen van dit tweehonderd jarig bestaan, want op de „officiële feest dag bieden Egberts Douwe s nazaten hun stichtingsplaats een carillon voor de kleint kerk aan.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 4