/n TEGENLIGGERS TFUISKOMST Van Gouda naar een ander station in Rotterdam Vacantiegangers trokken in groten getale naar Gouda Werkgelegenheid en koopkracht blijven primair Twintig jaar geëist tegen Goudse opzichter, die verdacht wordt van moord op zijn vrouw door Prof. Dr W. C. VAN UNNIK POSTZEGELNIEUWS 40 Millioen voor projecten op landbouwkundig gebied Slordige millionnairs Gerepatrieerden ontevreden over aangekondigde uitkeringen Zij eisen 500 millioen Commissaris voor Emigratie naar Zuid-Afrika CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Hulpverlening slachtoffers watersnood EFFECTEN- EN CELDMARKT Rentestand vermoedelijk op hoogtepunt Zal kaspositie zo DE 'gunstig blijven Financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten Standbeeld voor een eend Radioprogramma voor het week-end WEK DE GAL IN UW LEVER OP Niet verminderd toerekeningsvatbaar Requisitoir Het pleidooi at <r? AAR ANNEER WINTERD1ENST VAN SPOORWEGEN Trein naar Rotterdam gaat eerder dan Haagse deel vertrekken Zestien maal per dag rechtstreeks naar A'dam Bewoner van de P. C. Bothstraat won het Goveka-veulen Het lam gaat naar het Beijerse OOK T STADHUIS 'N FLINKE TREKPLEISTER Kaascentrum ontving bijna 10.000 gasten VOOR VERJAARDAG EN PAHTIJTJï W. A. DE BRUIJN R.K. meisjesschool in het Noorderkwartier geopend „De Vier Genieenten" gaat liquideren Plannen voor 1954 Districtscommissaris in arrest gesteld EERSTE BLAD - PAGINA ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1958 "IZ"ORTGELEDEN had ik het voorrecht AV met iemand een autotocht door berg land te maken. Langs zeer smalle, kronke lige paden voerde de weg ons door de on gerepte en in zijn woestheid boeiende na tuur. We genoten van het wisselend uit zicht Tot opeens vlak om een bocht op een steile helling een autootje van de andere kant voor ons stond. De weg was zo nauw, dat passeren onmogelijk was. Wat moest men doen? Men kon niet tegenover elkan der blijven staan met de gedachte: „zie maar dat je verder komt". Eén van beiden moest terug naar een plaats, waar een kleine verbreding van de weg het mogelijk maakte om elkaar wel voorbij te gaan. Eén moest terug, ook ai kost het heel wat gemanoeuvreer en inspanning om achteruit te gaan. De ander kon voorbij en zwaaide met de hand als teken van dankbaarheid. De weg was weer vrij en de tocht vol afwisseling kon worden voortgezet. Dat deze noodzakelijke beleefdheid tegenover anderen zich wel driemaal op die middag herhaalde, deed aan het ongestoord genieten niet af. Toen ik dat zag, hoe men hoffelijk tegen over de ander optrad, werd het me opeens een beeld van ons aller "leven. Wij trekken allen langs kronkelige, steile paden, soms alleen, soms met een enkele andere. Maar opeens komen er „tegenliggers" op onze weg. Hoe doen wij met hen? Het is verve lend, dat ze ineens voor ons komen. Ze storen ons rustig voortgaan. Ze versperren ons de weg. Hun optreden prikkelt ons. Soms zijn het niet eens vreemden, mensen met wie we niets uitstaande hebben en die we daarom wel "Weg kunnen wensen, maar hen met wie we samen het leven door moeten. In hoeveel gezinnen beschouwen ouders en kinderen, man en vrouw elkan der, als ze echt zich eens uitspreken kon den en daden zijn hier soms heel wel sprekend! elkander als zulke „tegenlig gers", verhinderingen om eigen gang te kunnen gaan. Wat een ellende ziet men er niet uit voortkomen, wanneer men blijft staan, waar men is, de baan voor zich op eist. Als de autorijders dat doen komt er een botsing, waar niemand bij gebaat is en alleen brokken het gevolg zijn. Maar hoe veel botsingen laten we in het leven rustig plaatsvinden? Hoeveel brokken ontstaan er niet? Zouden we de les van de autorijders in het gebergte maar niet ter harte nemen? Teruggaan uit beleefdheid voor de ander, hem de ruimte geven. Dat vraagt van ons, dat we de kracht hebben om van ons eigen „recht" af te zien en een ander daardoor te helpen; zijn weg niet te blokkeren, maar zonder schade vrij te maken. Ik denk daarbij aan een woord van de Bijbel. In de brief aan de Philippenzen hoofdstuk 2 schrijft Paulus, dat de een moet leren de ander uitnemender te achten dan zichzelf. Bij de mensen tot wie hij schreef zat het er ook ingebrand om altijd nummer 1 te zijn en te streven naar roem. En Paulus wijst een andere weg, de weg van Jezus Christus, Die in goddelijke heerlijkheid was, maar zichzelf he^ft vernederd tot het aller- verachtste, tot een slaaf om de anderen waarlijk te helpen. Zou het in ons gezin, in ons werk en in de wereld er niet anders uitzien, als wij ziende op Jezus Christus, aan onze „tegen liggers" eens wat voorrang gaven? Zuid-Rhodesia. Voor gewoon koerserend ge- hru'k Is od tl Augustus j.l. een nieuwe serie frankeerzegels uitgegeven, die behalve het portret van Koningin Elizabeth II ook diverse afbeeldingen draagt, n.l. 1,2 d. (sabel-antilope), 1 d. (tabaksplanter), 2 d (graftombe van Rho des). 3 d. (Afrikaanse boerenarbeider), 4 d. (vlammenleile). 412 d. (Viotoria-waterval),--6 d. (B^oab-boorn) 9 d (leeuw). 1 sh (Zimbabwe- ruïnes). 2 sh (Birehenough-brug). 2 s. 8 d. (Kariba-bergengte). 5 sh. (Afrikaanse manden maker). 10 sh. (balancerende rotsen). 1 pond (wapen van Zuid-Rhodesia). Alle waarden zijn in twee kleurendruk vervaardigd, de d., 1 d., 2 d., 6 d. en 5 sh zijn ln staand, de overige in liggend formaat ontworpen Nyassaland. De nieuwe serie frankeerzegels, welke np 1 September j 1. het licht zag. .draagt thans het portret van Koningin Elizabeth II. De zegels hebben dezelfde voorstellingen als de in 1945 uitgegeven serie, echter met uitzonde ring van de nieuwe tekening, die op de nieuwe waarden van 2 1/2 d. en 3 1/2 d. voortkomt en waarvan wij hierbij een afbeelding geven. Er zijn enige kleuwijzigingen aangebracht, terwijl de vroegere waarde van 4 d. is vervallen. De minister van Landbouw heeft de Tweede Kamer doen toekomen een over wicht van de raming van uitgaven in *54, be trekking hebbende op de uitvoering van een aantal landbouwkundige projecten, moge lijk gemaakt door Amerikaanse hulp. waar van de financiering zal plaats vinden bin nen het kader van het 117 millioen-plan en het 10 millioen-plan. Aan dit overzicht is het -volgende ont leend: Van het bedrag ad 117 millioen is ten laste van 1951 in totaal 10.611.411 uit gegeven. Het resterende bedrag, groot 106.388.589, kon worden toegevoegd aan de begroting voor het dienstjaar 1952. Het beloop van de uitgaven in laatstgenoemd jaar bedroeg ƒ46.880 897, zodat wederom het restant, zijnde 59.507.692, naar het dienstjaar 1953 is overgeheveld. Voor de uit gaven, verbonden aan de bestedingen in 1953 zal vermoedelijk 19.500.000 nodig zijn, zo dat in 1954 uit het oorspronkelijke 117 mil lioen-plan nog in totaal naar raming circa 40.000.000 ter beschikking zal blijven. Hiervan is in dat jaar ter voortzetting van de ui tvoerings-werkzaamheden naar ra ming eeh bedrag van circa ƒ17.600.000 no dig, hetwelk naar de hiervoor te noemen onderdelen als volgt is gesplitst: Landbouw hogeschool en landbouwkundig onderzoek pl.m. 1.130.000; moderne voederbouw en intensivering kleinbedrijf pl.m. ƒ2.080.000; groenvoederdrogerijen pl.m. ƒ2.390.000; rundvee-t.b.c.-bestrijding 10.000.000; win ning organische meststoffen 2.000 000 België heeft in de afgelopen jaren een drietal obligatieleningen uitgegeven, waar aan een loterij was verbonden met prijzen van 2V» en 1 millioen francs. Naar Le Peuple meldt bevindt zich thans in de Belgische schatkist een bedrag van meer dan fr. 100 millioen, dat gewonnen werd door de hou ders van dergelijke obligatieloten. die zich nimmer hebben kenbaar gemaakt. Het be treft hier waarschijnlijk lieden, die nimmer gelet hebben op de trekkingen en thans mil- lionnair zijn zonder het te weten. Deze slor dige millionnairs hebben evenwel nog der tig jaar de tijd om hun millioenen op te eisen. Hierna vervallen deze aan de Bel gische staat. Als tegemoetkoming in de schade, welke door gerepatrieerden is geleden die de be zettingstijd in Indië hebben meegemaakt, wil de regering naar dezer dagen werd mee gedeeld alsnog uitkeringen j doen tot een maximum van f 1851/* millioen. Onverdeelde reugde heeft deze mededeling onder de be trokkenen niet gewekt. De Federatie van Ambtenarenorganisaties uit Indonesië (F.A. I.), de Katholieke Nederlandse Arbeiders Fe deratie (K.N.A.F.), de militaire organisaties uit Nederlandsch-Indië en de samenwerken de vakorganisaties (S.V.O.) wijzen er op, dat de regering weigert het recht op ge derfd salaris te erkennen en dat geen enkele regeling bevrediging kan schenken, die niet dit recht als basis heeft. De organisaties becijferen de vordering van de ongeveer 200.000 gerepatrieerden op De Commissaris voor de Emigratie, mr ir B. W. Haveman. is Vrijdag-per vliegtuig van Schiphol naar Afrika vertrokken. HU wenst zich in Rhodesia en de Unie van Zuid-Afrika persoonlijk op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waarin de naar deze delen van de wereld geëmigreer de Nederlanders zich bevinden. Bovendien hoopt hij met de autoriteiten in Zuid-Afrika van gedachten te kunnen wisselen over de emigratieproblemen. In Rhodesia werken op het ogenblik 197 Nederlandse arbeiders aan de uitbreiding van het spoorwegnet aldaar. Andere Neder landse immigranten heeft dit land nog niet. Naar de Unie van Zuid-Afrika trekken onze landgenoten reeds jarenlang. Het vo rige jaar waren het er ruim 4000 Ir Have man verwacht, dat dit jaar eenzelfde aan tal Zuid-Afrika als hun tweede vaderland zal kiezen. Deze studiereis van de Nederlandse Com missaris voor de Emigratie zal circa zes we ken duren, zodat men hem begin Novem ber weer op Schiphol terug kan verwach ten. \k/ 2373/74 De vlieger stond prachtig hoog. Jonge jonge wat trekt-ie nou hard! zei Rick, die moeite had, de vlieger te hou den. Ja, er stond ook 'n straffe wind, en die trok verschrikkelijk aan. de vlieger. Je kunt 'm toch wel houden? vroeg Bufikie ongerust, die zag, hoeveel moeite Rick er mee had. Jawél, zei Rick. Maar er staat kracht achter! Toen kwam er plotseling een sterke ruk wind en die trok zo hard aan de vlie ger, dat Rick van de grond werd gelicht! Héla! Hou vast, Rick! riep Bunkie. Ja, Rick hield vast, maar opeens werd hij meegetrokken, de lucht in! Laat je los! schreeuwde Bunkie. Laat m' maar gaan! Maar het was al te laat, om het touw los te laten. Rick werd ineens zo hoog opge trokken, dat hU niet meer los durfde te laten* want dan zou hij 'n lelijke smak gemaakt hebben. Krampachtig klemde hij de klos met het strakgetrokken touw vast En Bunkie zag tot z'n schrik, hoe Rick aan het touw hing en hoog in de lucht werd meegetrokken, tot boven de bomen Hij stond er verbouwereerd naar te kij ken; hij riep naar Rick, maar die was al te ver, om hem nog te kunnen horen ongeveer f 500 millioen, waaronder f 327 mill, voor ambtenaren. Onrecht schept de bepa ling, dat slechts wie vóór 1 Januari van dit jaar in Nederland gevestigd was voor enige uitkering in aanmerking komt. Dit sluit de genen uit, die met grote waardering van de Nederlandse regering in Indonesië zijn blij ven werken en ook degenen, die thans in Nieuw-Guinea werken. Ook zullen degenen, die ten tijde van de Japanse aanval onge huwd waren, geen vergoeding voor mate riële oorlogsschade ontvangen. In een speciaal nummer van het F.A.I.- orgaan wordt er voorts onder meei* nog op gewezen,-dat ambtenaren, die hun eerste rehabilitatie-uitkeringen al na de Indo nesische monetaire maatregelen tegen een koers van 1 3 hebben uitbetaald gekregen, nu sterk in het nadeel komen tegenover anderen, die deze uitkeringen thanj? ten vol le betaald zullen krijgen. Zij die na de oorlog in Nederland bleven zijn er dus in dit opzicht in het algemeen beter aan toe, dan degenen, die aan de oproep van de re gering gevolg gaven en hun werk in Indië hervatten. Het orgaan stelt de vraag „Wat zal het parlement in deze doen? Onze ogen blijven gericht op de volksvertegenwoor diging". De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen, de Kamers van Koophandel en de borgstellingsfondsen mededeling gedaan van zijn besluit óm in noodzakelijke gevallen voorlopige en bij zondere uitkeringen te doen aan door de watersnood getroffen middenstanders en zelfstandigen. Aan hen. die geheel of gedeeltelijk ter voorziening in de kosten van het noodzake lijke levensonderhoud waren aangewezen op inkomsten uit een direct of indirect door de watersnood getroffen eigen bedrijf, kan, indien deze inkomsten ten gevolge van de ramp zodanig zijn verminderd, dat zij niet meer toereikend kunnen worden geacht om in de noodzakelijke levensbehoeften te voor zien, een voorlopige uitkering kunn^i wor den toegekend. Indien het de getroffene, ondanks deze uitkering, niet mogelijk is zijn bedrijf op dezelfde voet als voorheen voortgang te doen vinden o.m. ten gevolge van de bij zondere lasten, welke in yerband met de ramp op het bedrijf zijn komen te rusten, zoals hogere huur, opslagkosten e.d. kan door de minister, ntfdat het advies van de Kamer van Koophandel en zo nodig van het borgstellingsfonds is ingewonnen, een bijzondere uitkering worden toegekend, bij de vaststelling waarvan rekening wordt gehouden met de levensbehoeften van het gezin, als ook met het bedrijfsresultaat en met de bijzondere lasten, welke op de be trokkene rusten. (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAMSE BEURS heeft deie week eigenlek geen goede gelegenheid gehad om te reageren op het financieel ban ket. dat de regering elk jaar voor de bevol king aanricht. De scherpe koersdaling op de Newyorkse beurs, welke er aan voorafging, heeft ook hier een zodanige indruk gemaakt, dat de staatsbegroting enigszins op de ach tergrond raakte. Eerst toen New York weer wat hogere koersen zond. heeft men zich op de beurs rekenschap gegeven van de nieuwe HJn. welke de regering zowel in fi nancieel als ln fiscaal opzicht wil volgen. Over het algemeen kan men wel zeggen, dat de begroting voor 1954 goed is ontvan gen. Wat ook niet kon verwonderen, omdat zij een geslaagde poging is om, zoals de Fransen zeggen, heel de wereld en zijn grootmoeder te bevredigen. De lang ver drukte middenklasse der inkomens krijgt De minister van Binnenlandse Zaken had gaarne gezien, aldus deelt hfj in de toelich ting op zijn begroting mee. dat hU vóór 1954 uitzicht kon geven op verdere vergroting van het eigen belastinggebied van de ge meenten. De mogelükheden acht hU evenwel nog tc gering om daaromtrent beschouwin gen te leveren, die wellicht voorshands niet te vervullen verachtingen zouden wekken. Hij heeft overiBen**de indruk, dat de ver wachtingen van het heil, dat vergroting van het plaatselijk belastinggebied kan brengen, door velen nu reeds te hoog gespannen zijn. Hoezeer de minister ook de waarde, om niet te zeggen de noodzaak, van een eigen be lasting gebied inziet, moet hij hiertegen toch waarschuwen. Er is onmiskenbaar een ont- kkeling in de opvattingen waar te nemen, die er toe leidt, dat grote verschillen in ver- zorgingspeil en in belastingdruk bii de ge meenten onderling niet meer worden aan vaard Dit moet tot gevolg hebben, dat een groot deel van de inkomsten der gemeenten zal moeten- bestaan uit sDeéifiéke btldragen van het Rilk in de kosten van benaalde ta ken en/of uit uitkeringen uit het Gemeente fonds. en voorts, dat de druk der eigen be lastingen in de verschillende gemeenten niet te zeer uiteen mag lopen Vooral dit laatste, gevoegd bij de omstan digheid. dat de hoge belastingdruk, die in de na-oorlogse jaren door de centrale overheid moest worden opgelegd, een beletsel vormt om een betekenend deel van het belasting terrein af te zonderen voor de individuele gemeenten, maakt het onmogelijk 't zwaar tepunt naar de eigen belastingen te verleg gen en uiterst moeilijk om minder vérgaan de verschuivingen ten gunste van de eigen belastingen te bewerkstelligen. Tot dusver is het noch hier te lande, noch ln de nabuur landen gelukt een oplossing te vinden, die recht doet wedervaren zowel aan de wens van eigen be.lastingen, als aan die van een zekere gelijkheid in verzorgingspeil en be lastingdruk in de plaatselijke gemeenschap pen. De minister is van mening, dat niet ineens een pplossing tot stand kan wordx gebracht. Slechts geleidelijk zal de financiële verhou ding tussen het Rijk en de Gemeenten haar plaats moeten vinden in nieuwe verhou dingen. die nog in ontwikkeling zijn. Zoals hij reeds eer heeft doen blijken, gaan de gedachten van de minister mede daarom uit naar een grondslagenwet, die aanpassing aan de zich wijzigende omstandigheden mo gelijk maakt Hij vertrouwt, dat de voorstellen van de Commissie-Oud hem het komende jaar in de gelegenheid zullen stellen zich terzake nader te beraden en uit te spreken In Freiburg (Zuid-West-Duitsland) zal een standbeeld worden opgericht voor een woerd, die het leven van vele mensen zou hebben gered. In 1944 begon de eend vijf minuten voor een hevige luchtaanval luid te kwaken, waardoor de bevolking werd ge waarschuwd en ln de schuilkelders vluchtte, ofschodn er door een vergissing geen lucht alarm werd gegeven. De woerd kwam bij de aanval om het leven. ZONDAG 20 SEPTEMBER 1*53. Hilversum I. 402 meter. {N.C.R.V.) 8 00 Nieuws: 8.15 Gr.pl.; 30 Mor genwijding; 9 15 Vocaal ensemble (K.R.O 9.30 Nieuws; 9 45 Gr pi 9 55 Plechtige Hoogmis; 11.30 Gr.pl.; 12.15 Apologie; 12.35 Gr.pl.; 12.40 Liohte muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13 10 Lunchconcert: 13 40 Boekbespreking; 13.55 Gramof.platen; 14 00 Voor de jeugd; 14 30 Ka- mermuz.; 14.55 Causerie; 15.10 Koorconcert; 15.35 Gr.pl.; 16 10 Kath. Thuisfront overal; 16.15 Sport; 16 30 Vespers; (I.K.O.R.) 17.00 Jeugd dienst; 18 00 Zangdlenst; 18.45 Pastorale ru briek. (N.C.R.V.) 19.00 Gr.pl 19 30 Causerie. (K.R.O.) 19.45 Nieuws; 20.00 Gr.pl.; 20.25 De gewone man; 20.30 Amusementsmuz.; 21.03 Hoorspel: 21.50 Gitaarspel; 22.05 Actualiteiten; 22.15 Musette ork.: 22.40 Gr.pl 22.45 Avondge bed; 23 00 Nieuws; 23 15 Gr.pl. Hiiyersum II. 298. meter. (V.A.R.A.) 8 00 Nieuws, weerber. en postdui- venberlchten8.20 Gr.pl 8.30 Voor het platte land; 8 40 Nederlandse volksliedjes; 8 55 Sport en duivenber 9 00 Causerie- 9.10 Muz. causerie (met Illustraties): 9 45 Causerie; (V.PR.O.) 10 00 Voor de Jeugd; (I.K.O.R.) 10.30 Evang. Herv kerkdienst; (A.V.R.O.) 12 00 Sport; 12 06 Ham- mondorkestconcert; 12.36 Even afrekenen, he ren; 12.45 Muziek uit het Verre Oosten. 13.00 Nieuws; 13.05 Mededelingen of gr.pl.; 13.10 Causerie; 13.20 Metropole orkest (intermezzo: gevar. muz), 14 00 Boekbespreking; 14.20 Om- roeporkeit; 15.20 Toneelbeschouwing; 15.35 Dis. co-causerie; 16 20 Gr.pl.; 16.30 Sportrevue; (V.P.R.O.) 17 00 Reportage; 17.20 Causerie; (V.A.R.A.) 17.30 Voor de Jeugd; 17.50 Sport journaal; 18.15 Nieuws: 18 30 Hamibondorgel- spel met rhythm begeleiding; 18.45 Discussie; 19.16 Gr.pl.; (A.V.R.O.) 20 00 Nieuws; 20.05 Herfstprogr 20.50 Surinaamse volksmuz.; 21.05 Cabaret (Intermezzo: Hé, zijn die getrouwd?); 21*25 Gr.pl.; 21.55 Hoorspel; 22.30 Dansmuz.: 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage of gr.pl.; 23.26 Gramofoonplaten. Engeland, B.B.C. Home Service, 330 meter. 12.10 Critieken: 12.55 Weerberichten; 13 00 Nieuws; 13.10 Country Questions; 13.40 Gr.pl 14.00 Wenken voor de tuin; 14.30 Hoorspel; 16.00 Kamermuz 16.45 Boekbespreking. 17 00 Voor de kinderen; 17.55 Weerberichten. 18 00 Nieuws; 18.15 Verslag van de Ver. Naties: 18 30 Orkestconcert; 19.20 Voordracht; 19.45 Avond dienst; 20.25 Llefdadigheidsoproep; 20.30 Hoorspel; 21.00 Nieuws; 21.15 Causerie; 21.30 Kamermuziek; 22.20 Vogelgezang; 22.52 Epi loog. 23.00 Nieuws. 1 Engeland. B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter. 12.00 Verzoekprogr 12.46 Klankbeeld; 13 15 Gevar. progr 13.45 Hersengymnastiek; 14.15 Gevar. muz.; 15.(<0 Interview en gr.pl.; 18 00 Hoorspel; 17.00 Gevar. muz.; 18.00 Verzoek progr 18 30 HoorSpel; 19.00 Nieuws en Jour naal; 19.30 Gevar muz 20.30 Community hymn singing; 21.00 Gevar, progr.; 22 00 Nieuws: 22.15 Planomuz.22.30 Muz. causerie; 22.45 Literair muzikaal progr.; 23.15 Gr.pl.; 23.56 Nieuws. Engeland, B.B.C. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 8.00—6.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464 40 en 42 meter); 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen (op 224. 4# en 42 meter)22 oo— 22 30 Nieuws; De Engelse Graafschappen: De Kanaal Eilanden (op 224 en 49 meter). Nordwestdeutacher Rundfunk, 309 meter. 12 00 Gevar muz.; 13 00 Nieuws; 13.20 Lichte muz; 15.00 Verzoekprogr.: 16 30 Dansmuz.; 18 00 Orkestconcert, 19 00 Nieuws; 20 00 Gevar. muz.; 3145 Nieuws; 22.15 Lichte muz.; 23.10 Dansmuz., 24.00 Nieuws, 0.15 Orkestconcert; I.15 Gevar. muziek. FiankrUk. Nationaal Programma, 317 meter. 13 00 Nieuws; 13.20 Hoorspel; 15.20 Gr.pl.; 15 30 Operette; 17 15 Qr.pl.; 18 00 Orkestconcert; 19 30 Gr pl 20 02 Lichte muz.; 20 32 Gr.pl.: 20.35 Hoorspel: 22 36 Kamermuziek; 23 46 Nieuws. Brussel Vlaams, 324 meter. 11 45 Gr pl 12.15 Lichte muz.; 12 30 Weerber 12.34 Lichte muz 13 00 NieuwS; 13.15 Zang en plano; 14.00 Opera (gr.pl.); 18 00 Sport: 16.45 Gr.pl 17 45 Sportuitslagen; 17.50 Gr pl 18.30 Godsdienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19 30 Gr pl.; 20.15 Symph. orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuz.; 23.00 Nieuws; 23.05 Kamermuziek. Brussel Frans. 484 meter. 12.10 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.10 Ver zoekprogr 14.30 Harmonie ork., 15 00 orkest concert. 15.50 Gr.pl.; 17 00 Nieuws: 17.10 Gr.pl.; 18 00 Jnstrum kwintet; 19.00 Godsdienstig half uur 19.45 Nieuws; 20 00 Orkestconcert; 21.40 Gr.pl.; 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muz.; 22.50 Nieuws; 23 00 Dansmuz.; 23.58 Nieuws. MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953. Hilversum 1, 402 meter. (N.C.R.V.) 7.00 Nieuws; 7.10 Orpl.; 7.18 Gymn.; 7 30 Gr.pl.; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws; 8.10 Sportuitslagen; 8.23 Ge wijde muz.; 8.45 Gr.pl.; 9 00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gr pl y).30 Morgendienst; II.00 Gr.pl.; 11.55 Planorecital; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land. en tutnbouW; 12.33 Or gelconcert; 12 50 Klokgelui; 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuz.; 13 45 Gr.pl 14.00 school radio; 14.30 <5»pl 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.pl 16.00 bijbellezing 16 30 Vocaal ensem ble; 16.50 Gr.pl 17.00 Voor de kleutefs; 17.15 Gr.pl.; voor de Jeugd; 17.30 Gr.pl.; 17 46 Rege ringsuitzending; 18.00 Mannenkoor; 18.20 Sport, praatje; 18.30 Metropole ork 19 00 Nieuws; 19.15 Klankbeeld: 19.25 Gr pl.; 18.30 Causerie; 19.45 Gr.pl.: 20 00 Radiokrant: 20 20 Gr.pl.; 21 00 Causerie: 21.15 Sopraan, bariton en claveclm- bel; 2*140 Amusementsmuz.; 22.05 Grpl.; 22.45 Avondoverdenking: 23 00 Nieuws: 23.16 Gr.pl. Hilversum II, 298 meter. (A.V.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl.; 9 00 Morgenwijding; 9.15 Omroepkoor en orgel; 930 Voor de vrouw; 9.33 Waterstanden; 9.40 Gr.pl.; 11.00 Voor dracht; 11.18 Radio Philharmonlsch orkest; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouw: 12.33 In 't spionnetje-, 12.36 Planoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of grpl.; 13.20 Reportage. 14.00 Causerie; 14.20 Gr.pl.; 14.30 Voordracht: 14.45 Planorecital; 15.15 Voor de vrouw; 16.15 Gr.pl.; 17.30 Voor de padvinders; 17.45 Gr pl 17.50 Militaire reportage: 18 09 NieuwS: 18.15 Reportage en gr pl.; 18.30 Uchte muz.; 19 00 Militair orkest: 19 43 Regeringsuit zending 20 00 Nieuws; 20 05 Opera (le en ?e acte): 22 25 Voordracht; 22 40 Orgelconcert; 23 00 Nieuws; 23.15 Reportage. Engeland. B.B.C. Home Service. 330 meter. 12 00 Interviews; 12.30 Gevar progr.; 12.55 Weerber 13 00 Nieuws; 13 10 Lichte muz 13 40 Voor de scholen- 1510 Orkestconcert: 1800 Voordracht; 16.30 Gr.pl.; 17 00 Voor de kinde ren; 17 55 Weerber 18 00 Nieuws; 18 15 Spori; 18 20 Causerie, 18 30 Gevar progr.; 1930 So praan alt en claveclmbel; 19 45 Hoorspel: 2100 Nieuws: 2115 Hoorspel. 22 05 Orkestconcert; 23 00 Nieuws. 12.00 Orgelspel; 12 30 Dansmuz.; 13 00 Orkest concert 13.45 Voor de kinderen; 14 00 Voor de vrouw; 19.00 Militair orkest: 15.15 Gevar muz., 13.45 Lichte muz.; 16.15 Mrs Dales dagboek; 18 30 Gevar muz.; 17.15 Lichte muz.. 18.00 Mi litair orkest; 18.45 Hoorspel. 19 00 Nieuws en journaal; 19.25 Sport; 19 30 Hoorspel; 20 00 Ge varieerd progr 20 30 Verzoekprogr.21.30 In alt directions; 22.00 Nieuws: 2215 Actualiteiten; 22 20 Lichte muz 23.05 Voordracht; 23 20 Ge varieerde muz.; 23.56 Nieuws. Engeland. B.B.C. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 8 00—8 15 Engelse les voor beginnelingen (op 484 49 en 42 meter); 22 08—22 30 Nieuws; Be zienswaardigheid van de week; Engelse les voor gevorderden (op 224 en 49 meter). Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 meter 12.00 Lichte muz 13.00 Nieuws; 13.25 Orkest concert; 15.50 Cello en piano; 16.05 Lichte nauz 16.40 Gevar. muz 17.00 Nieuws; 17 45 Gr.pl 19.00 Nieuws; 20.00 Orkestconcert: 2145 Nieuws; 22 10 Lichte muz.: 24 00 Nieuws; 0 30 Dansmuz 1.15 Gevar. muziek. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 meter. 12.00 Orkestconcert: 12.30 Pianorecital; 12.45 Gr pl.; 13.00 Nieuws; 13.20 Viool en piano; 12.47 Gr.pl.; 14.00 Nieuws; 14.17 Gr.pl.; 14 30 Hoor spel; 16.00 Kamermuz 17.00 Gevar muz.; 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.01 Gr.pl.; 19.56 Hancfrecltal; 20.02 Orkestconcert; 21.50 Hoor spel: 23.06 Gr.pl.; 23.46 Nieuws. Brussel Vlaams, 324 meter. U.45 Gr.pl.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Voor de landbouw; 12.42 Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr pl.: 15.00 Voor de zieken; 18.00 Omroepork.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gevar muz.; 18.00 Franse les; 18.13 Gr.pl.; 18.25 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.pl.; 20.00 Ork- concert; 21-45 Opera-koren; 22 00 Nieuws; 22.15 Electr. orgelspel; 22.55 Nieuws Brussel Frans. 484 meter. 12.10 Gr.pl.; 13 00 Nieuws; 13.20 Gr.pl.; 16.00 Lichte muz.; 17.00 Nieuws; 17.15 Gr.pl.; 19.45 Nieuws; 20 30 Gr.pl.; 21.15 Kamermuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Licnte muz.; 22.50 Nieuws. een behoorlijke verlichting van druk, de huiseigenaars kunnen zich blij maken met een huurverhoging, welke diet wordt afge roomd, de effectenhandel wordt van de spe culatiewinstbelasting bevrijd, de vervroegde afschrijvingen worden verlengd, de grens voor de investeringsaftrek verlaagd, en last not least zal, als de regering haar zin krijgt, op 1 Januari a s. een algemene loons- en sa^ larisverhoging ingaan, welke uiteraard door de vergroting van de consumptiemogelijk heid ook aan de neringdoenden weer ten goede komt. Wij geloven niet mis te tasten wanneer we zeggen, dat de Nederlandse bevolking zich in het algemeen over het tekort op de staats begroting geen zorgen maakt. Ook al niet. omdat in vorige jaren is gebleken, dat er in een begroting doorgaans nogal wat „elastiek" zit en geraamde tekorten ten slot te vaak in overschot verkeerden. Maar ook al is de begroting voor 1954 minder „rekke lijk" dan haar riporgangsters, zo kan men zich troosten met het feit, dat voor 1954 de laatste helft van de vergoeding voor wa- tersnoodschade tot een bedrag van 400 millioen moet worden opgebracht, terwijl gehoopt wordt, dat ook de defensie-uitgaven allengs wat zullen kunnen worden vermin derd. Afgezien hiervan staat het thans zo, dat de Overheid in vehl sterkere mate dan voor heen met haar financieel beleid invloed uit oefent op de economische ontwikkeling en tot op zekere hoogte daarvoor verantwoor delijk wordt gesteld, zoals dit ook in de Ver. Staten in sterke piate het geval is. Uit het feit. dat de regering, ondanks een tekort van 400 millioen op de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I, met een belastingverlaging durft komen, die 175 meer vrèagt dan aanvankelijk de be doeling was. zou-men kunnen afleiden, dat zij een absoluut begrotingsevenwicht niet meer primair acht, maar allereerst bedacht is op handhaving en verruiming van de werkgejegenheid en de arbeidsvrede in de bedrijven. Dit rijn ongetwijfeld belangrijke factoren, hoewel, wanneer mocht worden teruggekeerd tot een z.g. defidttenpolitiek, de economische orde opnletiw zou worden verstoord, omdat ongedekte begrotingstekor ten ten slotte de koopkracht van het geld moeten verzwakken en ons in de vicieuze cirkel van de Inflatie zouden terugbrengen. Na de aanmerkelijke versterking van de monetaire positie is men voor „een beetje inflatie" niet zo heel bang Fr kan thans iets meer worden gewaagd in de hoop. dat de verlaging van de belastingdruk voor het be drijfsleven een stimulans zal zitn voor nieu we ontplooiing van-de activiteit. TNTUSSEN valt uit de begroting te lezen, dat de regering toch niet geheel zonder zorg is Met name de kaspositie van het Rijk, welke thans uitermate gunstig Is kan binnen kort door de grotere uitgaven en het uitblij ven van fiscale meevallers worden bedreigd. Voor 1953 is het geraamde tekort weliswaar van 700 millioen tot 350 k 450 millioen verminderd, maar voor 1954 raamt de minis ter een tekort van «00 k f 1100 millioen, dat dan nog met f 250 millioen zal stijgen als de nog in discussie zijnde regelingen worden aanvaard, terwijl voorts ook de met - tegenwaarde-gelden" te financieren uitga ven de kasDositle van het Rijk ongunstig zullen beïnvloeden Het was aanvankelijk de bedoeling, dat de Keiden van deze tegenwaarde-rejcenlng, af komstig uit de Marshallhulp, voor aflossing vftn schuld worden gebruikt. De Amerikaan se regering wenst echter een deel er van oor consumptieve doeleinden te doen be steden. en in de naaste toekomst zal de re- eering dus 'n beroep moeten doen op de be snaringen van de bevolking, ten einde haar uitRaVen te kunnen financieren Voor een hedrns van f 600 millioen zal dit mogelijk riin door gebruik te maken van wat de grote institutionele beleggers iaarliifcs moeten In vesteren. De re«t zal uit particuliere bespa ringen moeten komen Op grond van het bedrag, dat in 1952 aan i regering is ter beschikking gesteld, •naakt de regering zich hierover blijkbaar «een grote zorgen Maar wanneer de centra le Overheid en de la«ere publiekrechtel"ke lichamen zo grote bedragen nodig zullen hebben, rüst de vraag of er dan nog vol doende middelen zullen overblijven voor de financiering van het bedrijfsleven, dat thans In veel minder sterke mate dan de laatsté iaren »ot zelffinanciering in staat ls. 7-oals de situatie thans is, lijkt het er nof niet on dat in de rentestand een verande ring zal ontreden, maar on laneere termlJn "ezien. zal zeer waarschijnlijk met een druk on de rentestand moeten worden rekening gehouden On de OblienHemarkt is dit nog niet merkbaar, maar dat hier thans nage noeg het hoogste nunt is bereikt, mag toch wel worden aangenomen. .aboursefe. BU een tussentijdse verkiesing ie Broxtowe (Nottinghamshire) heeft de Britse Labour-partij haar Lagerhuiszetel behouden. De meerderheid der socialisten was echter ge ringer dan die bij de algemene verkiezingen In "«1 Twee verkeersongelukken te iJmulden. Een 47-Jarige motorrijder Is op de IJmuiderstraat door een vrachtauto aangereden. Hij overleed na aankomst ln het ziekenhui» Een vijf jarig jongetje te IJmuiden. dat de weg overstak, werd door een zandauto aangereden. HIJ ls aan de gevolgen overleden. (Advertentie) li zult l morgen» „kiplekker" alt bed aprlagea. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER ff LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wfize te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eizt CartënfiLei'erpllletJee. [Ean speurdersverhaal 9 9 j4 few V wwww www WW ***v wwwwwwwww W> 15) Een groot gezelschap. En.we reisden. Ook buitenlands? Ja.... En waarheen dan? Antwerpen.... en. och. veel verder konden we nietom de taal, ziet u. Indië ook.... Indië.... ja.... Indië ook. Haar stem was nu zo zacht geworden, dat hij haar amper kon verstaan. Haar ogen, •wijd geopend, staarden voor zich uit. Hij zag haar scherp aan. En hoe lang bent u toen in Indië ge weest? Bijna een jaar. Op de hoofdplaatsen? Was u toen ook nog kleedstertje? Of el actrice? Ik was achttien jaar. Door Mevr. BIJLEVELD-GEUNK Maar actrice? Eén keer. Ale Invalster. Maar verder niet En waar was dat, dat u speelde als invalster? Néé néé Ze sloeg weer haar handen voor haar ge zicht en er klonk een snik. De politieman dacht na. Een jeugdherinnering natuurlijk, een bittere jeugdherinnering, en nog altijd méér dan een herinnering, waar zij nu nog z-j heftig reageerde. Hij wachtte even. En vroeg dan zacht: Was het een man? ja... Een man, die uit uw leven Verdwe nen is? Wès hij maar verdwenen: Ze gooide het eruit, heftig en onbeheerst, Ze kreeg een schok van schrik, dat re zich zelf zo verraden had. De grijze ogen van de politieman schenen door haar heen-te zien. Ze klemde haar handen krampachtig in elkaar. Een man, die het u lastig maakt, me vrouw? Nee Waar u mee getrouwd bent? Néé! Néé! Ik ben niet getrouwd! Ik ben verloofd! Verloofd? Ja, met Herbert Marsfeld. We gaan deze zomer trouwen'. Ik feliciteer u, mevrouw. De directeur van de Dalton Rubber Maatschappij, niet waar? Een prachtige positie! Er viel een stilte. Hij zag bevreemd naar de vrouw tegenover zich, die hem zoëven haar aanstaande huwelijk had meegedeeld met Herbert Marsfeld, de rubbeTkoning van het Museumplein en misschien de rijkste man van Amsterdam. Naar haar zenuwach- tlg-vertrokken gezicht en haar onrustige handen, die een avondtasje open en dient knipten in haar schoot. Ze had niet veel van een gelukkige bruid. En de manier, waarop zij hem de mededeling gedaan had was ook niet die van een blijde, triomfantelijke vrouw, die zich de uitverkorene weet van een man met zulk een hoge positie. Ze had haastig, zenuwachtig, nadrukkelijk verze kerd dat ze niet getrouwd was en hem daar na deze verloving medegedeeld. Herbert Marsfeld. Was er aan hem iets bijzonders? De politieman kon het zich niet herinneren. Op de Centrale Recherche was de man zeker niet bekend en verder gaf hij veel geld uit voor kunst en liefdadigheid en ha4 een alleszins uitstekende naam. Hij moest«r>nge- veer vijftig jaar oud zijn. Nee. aan de per soon van Herbert Marsfeld kon de nervosi teit van Vera Dana zeker niet te wijten zijn, dat leek hem vrijwel uitgesloten. Er moest dus iets anders zijn, een geheimzinnig iets, dat verband hield met haar komst in dit huis. Weet Herbert Marsfeld dat u vanavond !n dit huis bent? Nee. En hij mag het ook niet wetenl Nooit! Ze zat daar, doodsbleek en met wijde ogen. Ze dronk een grote slok van de whisky, die Charles van Milsbeek nog voor haar ingeschonken had en veegde zich mond en lippen af met haar zakdoek. Ze was nu werkelijk tragisch. Maar de politieman, met al zijn vragen over haar particuliere leven, was tot de kern van de zaak nog geen stap verder gekomen. Hij bleef om die kern heen- draaien als een vlieg om de stroop, uiterst voorzichtig en bang om haar te kwetsen of zo buiten zichzelf te brengen dat zij niets meer zou loslaten. Het was een préesire ge schiedenis. Hij zag nu zijn eigen aanteke ningen door. Ik heb hier noig één vraag open etaan, mevrouw. In wetye plaats in Indië bent u toen voor het eerst opgetreden? Makassar. Makassar. 29 jaar geleden, noteerde hij. En bent u na die eerste tournee nog wel eens in Indië geweest? Nee, nooit meer. Ik kon niet tegen het klimaat. Juist Nu moet ik tpt mijn spijt weer op vanavond terugkomen, mevrouw. Er is hier ln huis een inbraak gepleegd. U komt in een opgewonden toestand de traplafstormen. U hoort hier niet in huis. U wigert iedere verklaring. U begrijpt toch dat ik u moét vragen wat u Wer kwam «oen! Ik kèn het niet zeggen! Ik kwi het niet! Misschien kan ik u een eind op weg helpen. U kwam, om in de koffers van de geoloog De Vere te kijken. Néé, inspecteur. Néé! Jawel, mevrouw. U bent in zijn slaap kamer geweest. Dat ben ik niet. Dat bent u wel. En hier is het bewijs. Ze viel gelukkig niet flauw, dacht hij, ter wijl hij de enveloppe met de lovertjes voor de dag haalde. Hij legde ze zorgvuldig ln de palm van zijn hand en hield ze haar voor Zij staarde in zijn hand en een rode gloed kroop langzaam uit haar hals naar boven. Dan zag ze hem aan, een onzekere uitdruk king in haar ogen. Inspecteur, zei ze langzaam, was het "en klein kamertje? Dat weet u «ven goed als ik. Met koffers op de grond? Tussen de koffers vond ik uw lovertjes. Ja inspecteur. Ja. Dan ben ik daar ge- weest. Hij haalde diep adem. Een bekentenis. Eindelijk! Het had moeitfe gekost. Maar hij was toch niet waar hij wezen moest. U kwam daar dus. om in de koffers van dr De Vere te kijken. Nee. Nu weer nee! U hebt daarnet bekend dat u er geweest bent. Ja. dat beken ik ook. Maar niet om ln die koffers te kijken. Nee. Om te stelen dan. Hoe kon ik Iets meenemen? U hebt mij toch op de trap ontmoet? En ik had geen tas bij mij. U kunt gemakkelijk een papier verstopt hebben. Heel gemakkelijk. Ik kan u laten fouilleren, mevrouw Dana. Doet u dat, inspecteur. U zult niets vinden. Ik ben op het verkeerde spoor, dacht hij. Hij leunde achterover in zijn stoel. Hindert het u als ik een sigaret aan steek? Misschien mag ik u er ook één aan bieden? (Wordt vervolgd), ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Evenals Donderdag is ook gisteren de belangstelling ter zitting van de Dordtse rechtbank bij zonder groot voor de voortgezette behandeling van het proces tegen de 30-jarige opzichter A. L. Lodder uit Gouda, die er van verdacht wordt zijn eerste vrouw, Maaike N. Waardenburg te Oud- Beijerland, om het leven te hebben gebracht door het toedienen van ar senicum. Ook nu is de verdachte volkomen beheerst. Hij onderhoudt zich bijna opgewekt en nu en dan glimlachend met de naast hem zittende politieman voor de heropening van de zitting. Dr,J- J- Preuninger, psychiater te Wage- ningén. alsnog toegevoegd aan de lijst van getuigen, heeft de persoonlijkheid van de verdachte psychiatrisch onderzocht. Uit zijn rapport blijkt, dat de getuige dc verdachte ïeker niet verminderd toerekeningsvatbaar acht. Bepaalde driften kan hij niet beheer sen, maar hij wil dat ook niet. De vader van de verdachte had veel belangstelling voor vrouwen, speciaal voor jonge meisjes; hij huwde op 47-jarige leeftijd met een meisje van 15 jaar. Verdachte L. heeft sterke sexu- ele driften, die hij niet beheersen kan. Hij heeft ook vaak neiging tot huilen. Mr Itallie vraagt de getuige, of het geen blijk geeft van een ernstige karakterfout, dat verdachte, terwijl zijn vrouw ernstig ïiek was, een vrijage onderhield met een «tdere vrouw. Getuige meent, dat er dan inderdaad on der bepaalde omstandigheden van een pa thologisch geval kan worden gesproken De getuige F. A. Kok. verdachtes chef uit Gouda, nogmaals gehoord, herhaalt zijn be wering, dat naar zijn mening verdachte nimmer een zekere afkeer voor getuiges hond aan de dag heeft gelegd, voor zover getuige althaps kan weten. Verdachte wordt ondervraagd over zUn onjuiste bewering: tegenover de familie Kruyt op de dag na het overlijden van xtja vrouw dat h(j voor z(jn werk enige dagen naar Zeeland moest. Aan zjjn tweede vrouw had hjj aanvankelijk gezegd, dat zijn vrouw op 13 Februari was overleden. Later moeit hU dit herroepen; een afdoende ver klaring ervoor heeft h(j tegenover z(jn la- tere schoonmoeder, die hem er positief naar vroeg, niet gegeven, naar h(j thans zegt. De president bewijst aan de hand van de otukken. dat verdachte toen wel zekere uit latingen heeft gedaan, die hij voor een ver klaring wilde doen doorgaan. Mr Hoeuff deelt o.a. nog mee, dat deskun digen in de aan Maike verstrekte medicij nen, afkomstig van apothekers, geen sporen van arsenicum hebben gevonden. Uit het verhoor van verdachte over diens houding tegenover de hond van Kok blijkt, dat L. zich nimmer onvriendelijk jegens het dier heeft gedragen. Hij deed dit, zegt hij nu, om later niet verdacht te worden als hij het beest zou vergiftigen. Hij zegt geen spe ciale hekel aan de hond te hebben gehad, maar aan alle honden Verdachte zegt nog. niet te kunnen zeggen of Maaike vijanden had, die haar eventueel arsenicum hebben toegediend. Hij blijft zijn onschuld volhou den. Dan is het woord aan mr J. E. Visser, •((icier vzn Justitie, die wil bewijzen, dat alle aanwijzingen zich richten op de ver dachte en op niemand anders. Spreker staat voor de moeilijke taak uit deze aanwijzin gen een bewijs op te bouwen. F.r mag maar één conclusie zUn en geen andere, een con clusie die op de feiten past. In de families Waardenburg te Oud-Beljer- land en Kruyt te Gouda heersten na het overlijden van Maaike onrust, angst en twij fel over de oorzaak van haar dood. Toen deze gevoelens tezamen kwamen, ontstond het vermoeden: Maaike is vermoord. En nu kwam de justitie aan bod. Het lijk wordt opgegraven en de deskundigen worden ge roepen. Dit eist maanden. Maar dan verschijnt het rapport: Deze vrouw is vergiftigd en wel met arsenicum. Het onderzoek van de rech- ter-commissaris begint Verdachte ontkent alles: hU heeft geen vergift gekocht: MJ heeft Maike nimmer voedsel verstrekt. Er is lang gezocht naar «en antwoord op de vraag, waar het vergift gekocht was. Toen gebeurde er Iets: i drogist In Moordrecht las een bericht in pers (De Goudsche Courant), waarin sprake was van L's arrestatie. Er is een belangrijk rapport verschenen over de verhouding po- IHle-justitie-pers. Het is jammer, dat de Commissie deze zaak niet heeft gekend. Het echtpaar Van Hees. dat het vergift verkocht, heeft L., die voorgaf een hond te willen doden, gewaarschuwd: martel het dier niet, het is een erge dood. Verdachte heeft stellig ontkend, dat hij vergift heeft gekocht, maar moest het later toegeven. Hij wilde een hond doden en heeft trouwens het vergift na de- dood van zijn vrouw om streeks half Mei gekocht, naar hij beweert. Dat zegt hij. maar zijn baas had half Mei geen hond. doch pas eind Mei. Foto ah bewijs In verdachtes kleren ls arsenicum gevon den en een dezer costuums droeg hij het is door middel van een foto bewezen toen hij de laatste maal zijn vrouw in Oud- Beijerland bezocht voor haar overlijden. Spreker is er zeker van. dat L. het vergift bij zich had. Na maanden zijn de sporen dui delijk in zijn vest- en broekzakken te vin den Er zijn dus grote hoeveelheden ge weest. Als L. in Oud-Beijerland verschijnt, wordt Maike zieker en begint te braken Mr Visser bApreekt dan de bevindingen van d§ Oudbeijerlandse doktoren. Zij wa ren niet zeker van de doodsoorzaak, maar hielden het tenslotte op uraemie. En In derdaad leek het daarop. Maar achteraf nu zij het rapport der deskundigen kennen, hel len zij over naar arsenicumvergiftiging, weer of minder positief. L. heeft, toen hij een verhouding met Helena Kruijt had, steeds in zeer moeilijke omstandigheden geleefd. Hij moest wel Hegen, gaf een valse naam op en noemde *ich vrijgezel. Er kwam een ogenblik waarop hij dit moest herroepen. Toen zei hij aan de familie Kruijt zijn ware naam. doch deed zich voor als weduwnaar (en *ijn vrouw leefde nog). Zijn onjuiste mede deling. dat hij naar Zeeland moest, klopt Wet de ware feiten, in zo verre, dat hij toen niet naar Zeeland moest, maar zijn overleden vrouw ging begraven, omdat hij haar dood stellig verwachtte. Maar Maaike overleed toen nog niet. zo dat hij toch nog in Gouda kon verschijnen. Dan gaat hij een week later voor de laatste waal naar Oud-Beijerland: Maaike sterft nu inderdaad. Het is bewezen, dat L. ïijn vrouw eten heeft gebracht. Zijn leugens worden ont aard. ofschoon hij lang volhardt, want hij 1» 'n koelbloedig en intelligent schakeT. die Wet de officier van justitie om zijn leven •peelt. Koud en wellustig Wat vcrd.'s persoonlijkheid betreft, wijst de officier op de rapporten van de ambte- van de reclassering, de heer Kaas- lager, en van dr Preuniger. Deze man it Weloverwogen koud, wellustig en sadis tisch. De feiten in deze rapporten spreken in dit opzicht zeer duidelijke taal. Deze zaak voldoet naar spr.'s mening aan alle eisen om het overleg en het rijp be raad te bewUsen: het plan tot doden is ge rijpt en het is ten uitvoer gelegd. Spr. is er van overtuigd, dat Maaike W. is vermoord en dat L. de moordenaar ts. Dit steunt o.m. op 4 feiten: le de vrouw is aan arsenicum-vergiftiging overleden: 2e hU heeft het vergift gekocht: 3c het ls in zijn costuums gevonden; 4e hij had een mo tief. hij wilde met Helena K. trouwen. De officier eist ten slotte een gevange nisstraf van 20 jaren. De verd. heeft de aanleg tot misdaad misschien erfelijk ver kregen. doch had de intelligentie om die aanleg te verdrijven. e toegevoegde raadsman van verdachte, B. A. M Knüppe, te Dordrecht, krijgt dan het woord- Hij betuigt zijn deelneming met het overlijden van de vrouw. Zowel officier als pl. hebben een moeilijke teak. doch het moeilijkst heeft het de recht bank. die ten slotte uitspraak moet doen. Pl. dankt de rechtbank voor het correcte onderzoek en de behandeling ter zitting. „Men" heeft al aangevoeld, dat deze man die Lodder heet, maar diezelfde „men" misschien wel Loeder noemt schuldig is. Toch mag ik. aldus pl.. ook voor deze man recht vragen, gelijk voor de grootste schurk. Op één punt blijft de officier in het vage: h o e is het vergif toegediend Men weet het niet. Er ontbreekt dus iets. De over tuiging dat de man schuldig is, moet voor ÏOO*1» aanwezig zijn. Inderdaad is het beeld van deze man zeer ongunstig. Hij liegt al tijd verzint smoesjes, ook als het niet nodig is. Dit is misschien pathologisch. Maar mag men daaruit besluiten, dat de man tot de moord in staat is? Het zou er raar uitzien in de wereld als ledereen, die een andere vrouw begeert, zijn eigen vrouw maar even vermoordt. Dit begeren van een andère vrouw door de Officier als motief aangevoerd. Geen zekerheid De aanwUzingen kunnen wijzen naar de verd., maar zekerheid hebben we in 't geheel niet. Vader Waardenburg had arg waan. maar zweeg. In Gouda ziet men het zelfde. Maanden later vermoedt men iets; men zegt: L. praat er maar omheen. Deed hU dat nu vanwege zijn ongeoorloofde ver houding met Helena K.. of omdat hl) schul dig zou zijn aan de moord? We weten het niet met zekerheid. Zou deze man, die lange tijd kan hebben nagedacht, niet een aanvaardbaarder ver haal hebben verzonnen, een beter verdedi gingssysteem hebben opgebouwd? Het lijkt pl. onaannemelijk. Djt wijst niet op schuld, want hij is intelligent genoeg. Waarom heeft hij zich bij de drogist in Moordrecht onder zijn ware naam voorge niet op, dat hij andere gevallen gaf hij op beoogde, want rif ei Waarom sprak hU eerst van de hond van zijn vrouw? Omdat hU een verklaring moest hebben om een hond van zijn baas te ver moorden. Het is heel jammer, dat het echt paar Van Hees zich niet positief kan ber inneren. wanneer L. het vergif heeft ge kocht. Nu staat het moment van het kopen van het vergif niet vast. Het is mogelijk, dat hij het kocht om de hond v,an zijn chef te vergiftigen; hij zelf spreekt van omstreeks half Mei; het- kan best begin Juni geweest zijn, toen Kok de hond reeds had. Een conclusie, dat L. het vergif lange tijd in zijn zakken heeft gehad, omdat kennelijk het papier was stuk gegaan, acht pl. te lichtvaardig, omdat we er niet meer achter kunnen komen, hoe het verpakt was. Hij zwijgt en ontkent aanvankelijk alles wat aan het kopen van het arsenicum ae- paard gaat. maar ook dit is verklaarbaar, als men bedenkt, dat hij ernstiger beschul digingen dan het vergiftigen van een hond vreesde. „Ik laat me er niet inpraten", heeft hij gezegd. Dit is aannemelijk ln ver band met deze gedachtengang. Prof. Steen- hauer was niet geheel positief in de klaring omtrent arsenicui stotelijke doodsoorzaak. Het is n.l. opgevallen, dat de officier niet poging tot moord als alternatief heeft ge steld. Is het waarschijnlijk, dat een schran der man als L. maandenlang de resten van arsenicum in zijn zakken laat zitten, zonder een poging te doen. die te doen verwijderen. De familie W. heeft tijdens de ziekte van Maaike geen enkele verdachte handeling van L- geconstateerd, die zou kunnen wijzen op het vergiftigen van voedsel of drank met arsenicum. L. is eigenlijk een man, die zich fatsoen lijk wil voordoen. Als hij zich presenteert voor wat hij is, n.l. getrouwd, dan kan hij terrecht vrezen, dat Helena K. hem afwijst als hoogst onfatsoenlijk. Niet vergeeflijk, maar begrijpelijk is dus het opgeven van valse antecedenten. Als Maaike wat aan de thee meent te proeven, heette het eerst in de getuigen verklaringen. dat L. toen al weg was, maar later werd die verklaring gewijzigd. De zo- eelste onzekerheid! Deze man wordt positief geen psycho- paath genoemd. Zijn defecten liggen op an der gebied, maar is hij een man die tot een gruwelijke moord kan komen? Er zijn dingen gekleurd, omdat deze verdachte zo onsvmpathiek is. Men is zo diep afgedaald n details, omdat het bewijs zo moeilijk te leveren is. Tot een conclusie komende, zegt pl. dat de bewijsmiddelen van de officier wankel zijn. De mogelijkheid, dat L. zijn vrouw heeft vergiftigd, bestaat, maar de zeker heid is er niet. Het staat niet overtuigend vast. dat L. een moord heeft gepleegd. Het is altijd verkeerd wanneer een on schuldige zou worden veroordeeld. Repliek Replicerende zegt de Off. van Just om., veel waardering te hebben voor het plei dooi. Hij licht bepaalde passages uit zijn requisitoir nader toe. Inderdaad is niet aan. gevoerd hoe het vergif is toegediend. Zo lang L. zwijgt, zal niemand dit weten. Spr. heeft in de dagvaarding dan ook niet alleen gesproken van „toedienen", doch van het doen toniifinen van het vergif, althans het bewerkstelligen, dat Maaike het heeft ingenomen. De begeerte om de tweede vrouw, die hem veel meer gaf dan de eerste, te bezitten, is als motief voor de moord gezien, 's mans karakter en psyche, overtuigend. „Jij wordt mijn moedertje, ik heb een mooi huisje met meubels", zei hij de dag na de begrafenis van zijn vrouw tegen zijn as. schoonmoeder. "Qit getuigt van opluchting: gelukkig. Maaike is dood. er is niets meer in de weg. Mr Knüppe dupliceert. L's opluchting na Pasen, toen zijn vrouw was gestorven, staat niet vast Kok en zijn vrouw zeggen het anders, zij Rebben hem nog aspirine ge geven. Toont U aan. meneer dc Officier, dat het vergif is gekocht vóór de dood van Maaike Verdachte heeft niets meer op te mer ken. Mr Creutzberger vraagt hem of hjj kén volhouden, dat hij niets te maken heeil met de dood van zijn vrouw. Verdachte houdt dit vol. De uitspraak wordt bepaald op 2 October a.s. 23 Sept. 8 uur De Kroon: Tweede avond Scheidsrechtercursus Afd. Gouda K.N.V.B.. 24 Sept. 8 uur De Beursklok: Bijeenkomst Oudheidkundige Kring „Die Goude", spreker H. van Hoogdalen over „De geschiedenis van Gorcum". 24 Sept. 8 uur Sint Janskerk: Handelconcert Chr. Zang- en Oratoriumvereniging „Laus Dio". 24 Sept. 8.30 uur De Beursklok: Vergadering Goudse Mtddenstandsbeurs. 25 Sept. 7.30 uur Rust Wat (Weth. Venteweg): Bespreking Goudse Klaverjascompetitle. 25 Sept. 8 uur Oosthaven 54: Opening ver bouwde Openbare Leeszaal. 26 Sept. 10 uur Markt: Vertrek deelnemers excursie Oudheidkundige Kring „Die Goude" naar Gorcum. 26 Sept. 3 uur Het Blauwe Kruis: Najaars- Kadervergadering Chr. Nat. Vakverbond. En uat er verder is Hedenavond: 7.45 uur IJsscllaan hoek Karne. melksloot. Straatpredtking Goudse Stadsevangelisatie 7.30—8 30 uur Het Blauwe Kruis Spreekuur Pro Juventute. 8 uur Achter de Kerk 6: Spreekbeurt J Maasbach voor Bethlehem Kerk (Pinksterge- meete). 8 uur Reünie: Spreekbeurt ds J. Borger voor Logosverband. 8 uur Calvijn: Bijbellezing ds G. Boer. 7.30 uur Presb Herv. Gemeen te: Spreekbeurt ds G. Taverne Hoogeveen. 7—8 u. Arbeidsbureau: Spreek uur voor emigranten. Bioscopen Thalia: De wrede zee. 14 Jaar. Reünie: De dwaze mr Jones, alle leeftijden. Schouwburg: Een der daders ontkwam. 18 j Aanvang: 3. 7 en 9.15 uur; Zondag 3. 5. 7 en 9 15 uur; overige dagen 3 en 8.15 uur (Thalia alléén 8.15 uur) Sport op Zondag Voetbal: O.N.A.—D.C.V.. aanvang halfdrie. Zondagsdienst artsen Doktoren: Van Zaterdagmiddag 3 tot Zondag, avond 12 uur zijn aanwezig de doktoren P. den Boer. Gouwe 115 (telefoon 2273) en A. J. Kettler Gouwe 166 (telefoon 3358). Tandartsen: Zondag is van 11.30 tot 12 uur aanwezig dokter R. L. van Deth, Regentesse- plantsoen 19 (telefoon 2026. bij geen gehoor 4020, dokterstelefoon). A polhekersdienst Steeds geopend (des cepten): Apotheek E. Dokterstelefoon: 402i De winterdienstregeling van de Nederland- sche Spoorwegen, die op Zondag 4 Oct. a.s. wordt ingevoerd, brengt voor de stad Rotter dam de sluiting van het Maasstation, de opening van een nieuw station Rotterdam Noord en een wijziging van de stations namen Rotterdam Delftse Poort in Rotter dam Centraal Station en Rotterdam Feijen- oord in Rotterdam Zuid. De nieuwe spoor baan van Nieuwerkerk naar Rotterdam Noord, die sinds 17 Mei j.l. reeds door een aaptal treinen wordt bereden, zal van 4 Oc tober af volledig in gebruik zijn voor al het treinverkeer uit en in de richting Gouda. Op de plaats van de voormalige halte Hillegers- berg is een nieuw station gebouwd, dat de naam Rotterdam Noord zal dragen Aan di' station zullen stoppen: alle D-treinen naar en van Hoek van Holland, de lange-afstands- treinen naar en van hét Oosten en Noorden, de exprestreinen naar en van Rotterdam als mede de op de overige exprestreinen naar en van Den Haag te Gouda aansluitende pen- deltreinen Gouda—Rotterdam v.v„ en de treinen van de nieuwe uurdienst Rotterdam- Amsterdam v.v. via Gouda en Woerden. Ter ontlasting van het verkeer op de „oude lijn" Amsterdam—Haarlem—Den Haag—Rot terdam zijn enkele maatregelen genomen, waarvan die tot instelling van een uurdienst over de „nieuwe lijn" Amsterdam—Woerden Gouda—Rotterdam wel de belangrijkste is. Langs deze route zal men in 62 minuten van als de onom- Arnsterdam cs naar Rotterdam CS kunnen "reizen en in 64 minufën in tegengestelde richting. Op één uitzondering in de ochtend uren na vertrekken deze treinen om 24 mm. na het hele uur van Rotterdam CS en om 13 minuten na het hele uur van Amsterdam CS. Onderweg wordt gestopt te Rotterdam Noord, Gouda, Woerden, Amsterdam Amstel en Amsterdam MP. In totaal rijden er op werkdagen tussen 7 en 22 uur 16 treinen in beide richtingen over de „nieuwe lijn". Om de treindienst UtrechtRotterdam CS op laatstgenoemd station te doen aansluiten op de halfuurdienst richting Dordrecht, zul- Het bestuur van de Goudse Vee- en Kaas tentoonstelling heeft het goed getroffen met de eerste loterij. Dat is nodig, al zal het batig saldo de eerste keer nog wel niet groot zijn. Het bestuur, dat' alle mogelijke moeite doet om de tentoonstelling te laten slagen en de naam Goveka een begrip te laten worden, heeft als vele besturen be perkte mogelijkheden op financieel gebied. De organisatie van de avond van zo'n Go- veka-dag biedt moeilijkheden. Het bestuur blijft echter zo lang mogelijk vasthouden aan een avond-attractie, hoewel die slechts in zijdelings verband 6taat met de eigen lijke tentoonstelling. De inwoners van Gouda, die deze min of meer feestelijke sluiting van de Goveka-dag wel waarderen, kunnen niet anders doen dan dit streven op prijs stellen- Een van de middelen om aan geld te ko men is ongetwijfeld een loterij. Daarmee zijn al zo veel zaken in ons land gered. En wat zou het bestuur van een veetentoonstel ling anders voor prijzen geven dan enige levende have. Deze week is de trekking ge- WDeteerste prijs is in Gouda gevallen, bij wijze van spreken dan. want' hij staat nog stevig op zijn vier benen. Die vier benen hebben witte voeten en om het verder pre cies te zeggen: het is een vier maanden oud veulen, een vos-bles. Het beestje staat in een van de stallen van de heer v. d. Breg- gen aan de Plasweg te Waddinxveen. Het is in Utrecht op de markt gekocht, heeft zich op 27 Augustus in Gouda op de ten toonstelling laten zien en straks komt het wellicht in de P. C. Bothstraat terecht. Het dier treft het niet, want die Bothstraat lijkt tijdens de herstrating meer op een steen woestijn dan op een straat. In elk geval kan er dadelijk aan de hippische sport begon- neq.vtyorden We zijn even bij de winnaar, de heer Ver beek, kantoorbediende van beroep, aan de deur geweest. Hij had z'n nieuw bezit nog niet gezien, hij wist ook nog niet, wat hij er mee zal aanvangen: verkopen of opfok ken. Er hangt echter nog geen paarden- hoofdstel aan de muur. Z'n lot had hij op de markt gekocht, in een stemming van „Nou vooruit, geef maar op zo'n ding". De fiets rijdt straks in Moordrecht. Een van de vele Van Tilburgs, geen onbeken den in de vee-wefeld. zal er wel op rijden. Maar het kalf staat daar nog eenzaam in Waddinxveen Daarvan is de toekomst on zeker. want niemand weet nog wie de nieu we eigenaar is. Het keek met z'n melan cholieke ogen een beetje mistroostig naar het lam. Dat trok. zoals alle lammeren, een onbezorgd gezicht en daar had het alle re den toe,-''want zijn kostje is gekocht. Het len de treinen uit de richting Arnhem en 's Hertogenbosch vroeger van Utrecht ver trekken en dus ook vroeger daar aankomen In verband met het feit, dat deze treinen reeds te Woerden stoppen, kunnen zij Rot terdam Noord met gaan bedienen. Dit wordt overgelaten aan de lange-afstands-treinen richtingen Noqrd en Oost, die niet te Woer den stoppen. Tenslotte zal, nog steeds in het belang van genoemde aansluitingen te Rotterdam CS. bij de treinen met deel Rot terdam en deel Den Haag, het deel naar Rotterdam bij vertrek van Utrecht voorop staan en te GQuda, na de splitsing aldaar, het eerst vertrekken. Te Rotterdam DP zullen de treinen rich ting Gouda worden behandeld langs nieuwe hoge (toekomstige zesde) perron, dat 4 October a.s. in dienst komt. Dit perron is door een luchtbrug verbonden met de oude perrons. EEN ENKELING HEEFT HET NOG TE GOED, maar voor de rest heeft ieder zijn vacantie nu achter de rug. De R is in de maand terug, de zware lucht van de Kaarsenfabriek valt zo nu en dan regen voorspellend weer over de stad. De Gouwenaars zijn zo goed als allemaal weer thuis. Velen zijn ln Nederland geble ven, er gingen er ook naar het buitenland. België, Frankrijk en Duitsland waren wel het meest favoriet. En welke Hollandse plaats zich in de belangstelling van de Gouwenaars het meest mag verheugen? Katwijk aan Zee. Geheel zuiver is deze conclusie natuurlijk niet te trekken, maar een blik in de stapel vacantie- adressen, die de abonnenientenafdeling van ons blad te verwerken heeft gehad, leidt in de richting van Katwijk. Maar er is ook een grote groep, die naar Gouda is gekomen. Om er te dwalen langs het water, om te kijken naar de Sint Jans kerk, met zijn gebrandschilderde glazen, het Stadhuis, het pijpenmuseum De Moriaan, op Donderdag de Waag. Hoe groot het leger van vreemdelingen is, dat Gouda heeft bezocht, valt niet te zeggen. Tienduizenden bezoekers zijn er ge weest. Zij laten zich niet „vastleggen" op statistieken. Vast staat echter wel, dat de sombere verwachtingen over het vreemdelingenbezoek, die vooral na de watersnood hadden postgevast, gelukkig niet zijn uitgekomen. Integendeel, de algemene opinie is, dat meer vacantiegangers dan vorig jaar het Hart van Holland hebben aangedaan. ..un aantal ls niet te schatten. Elke dag hebt ge vreemdelingen op de Markt kunnen zien, opkijkend naar het Stadhuis, direct het fototoestel te voorschijn halend om in te stellen. In honderden foto-albums zal op een gezellige winteravond een fotootje wor- bijgeplakt, met een Wim en een Corrie, Piet of Miep samen voor het Stadhuis, weet je nog in Gouda" zullen ze misschien tegen elkaar zeggen. „Daar hebben we op een van de gezellige terrasjes aan de Markt gezeten. Wat was het daar druk die morgen. Welke dag was het ook weer?" Donderdag, want we hebben nog die lange wenteltrap in de Waag beklommen, weet je wel, naar het kaascentrum, dat er zo aardig was ingericht Kijk, hier zijn die Corrie qn Wim wel op geschreven. De vriendelijke gastheer* van „De Waag ontvangt", de heer W. den Boer, heeft netjes bijgehouden, hoeveel bezoekers er dit jaar zijn geweest. ..En dat zijn er heel wat meer dan vorig jaar vertelt hij trots. Ruim zes en twintig honderd bezoekers meer zijn er geweest. We hebben bijna de mijlpaal van tienduizend gasten bereikt. Het totaal is namelijk 9934. tegen 7322 in 1952. Maar de heer Den Boer heeft nog meer bijgehouden Zo kan men uit de cijfers zien, dat vooral landgenoten veel meer belang stelling voor de tentoonstelling van de Goudse kaas en de „kaasfilm" hebben ge kregen. Vier-en-twintighonderd Nederlan ders staan er meer op de lijst dan vorig jaar. nameliik 8362 (5962). 't Aantal Engel sen. dat de Waag bezocht steeg van 548 tot 630. het aantal Oostenriikers was bijna drie maal zo groot. n.l. 128 (49) en het aantal Duitsers tweemaal, n.l. 192 (85). Voor de rest liep het aantal buitenlanders over het alge meen iets terug. Hier zijn de cijfers: 183 Amerikanen (213). 98 Fransen (107). 163 Bel gen (116). 28 Italianen (42). 46 Zwitsers (86). 34 Denen (46). twaalf 7.uid-Amerikanen (39), arht Afrikaners (11), 38 Noren en acht Bra zilianen. Voorts bezocht India's gezant met zi'n gevolg de Waag. Tal van gezelschappen bezochten de ex- nositie. Verenigingen .die in Gouda hun con gres hielden, wisselden de vergaderingen af m«t een klim naar de filmzaal in het Waag gebouw. In groepen van honderd Uit deze verheugende cijfers blijkt reeds, dat het vreemdelingenverkeer in Gouda ze ker niet minder geweest dan vorig jaar. toen Gouda een extra attractie bood met het internationaal muziekconcours. Toch hebben de Gouwenaars ook dit jaar van het mu ziekfeest de vruchten geplukt, want vele stadgenoten brachten een tegenbezoek bij de buitenlandse familie, die zij vorig jaargast- vriiheid verleenden. Waaraan het bezoek aan Gouda ook enigszins is af te meten zijn de cijfers van het Stadhuis en de St Janskerk. Beide „boekten" de respectabele aantallen van tussen de twintig en vijf-en-twintig duizend. »n het stadhuis waren bode Smits en zijn as sistent gastheren, niet alleen voor de indi viduele trekkers, maar ook voor gezelschap pen van soms honderd personen. Zonder uitzondering vond ieder de burgerhal, met zijn trotse gewelven, prachtig. Maar van ve len „ligt" het hart in de raadzaal, waar aan zij het hebben verloren. Honderden ma len hebben de gidsen in het stadhuis de ge- edenis van het gebouw verteld, verhaald r de restauratie en gewezen op het ver molmde stuk balk, dat in een „glazen huisje" een ereplaats heeft gekregen op het „plein". Het overtuigend bewijs, waarvoor Den Haag indertijd is gezwicht. En hoevelen hebben in de St Janskerk niet vol bewondering gestaan bij de gebrand schilderde ramen. En niet alleen daarvoor zijn vreemdelingen naar Gouda gekomen. Buitenlanders kwamen ook om het orgel te bespelen. (Het mooiste van Nederland, zeg gen zij) en bronzen klanken te toveren uit het carillon. Ruim twintigduizend gasten van onze stad hebben van de schoonheid van St Jan genoten. Zij zullen verder vertel len, aan ieder die het horen wil, dat een dag vacantie in Gouda goed besteed is. De belangstelling richtte zich ook naar het pijpenmuseum. Daarover zijn nog geen cij fers bekend. Zoals deze vier dam?s en heren hebben de afgelopen zomer tienduizenden vacantiegangers bij de Sint Janskerk gestaan. „Daar, zie je, in dat raam (Advertentie) UW ADRES Ook voor dranken. ZEUGSTRAAT 54 De R.K. Meisjesschool voor voortgezet la ger onderwijs aan de Bodegraafse straatweg is geopend. Deken A. G. Raaffels heeft de school, die de naam „Christus Koning- school" heeft gekregen, ingezegend. Bij* de opening spraken de eerwaarde moeder The- resia van de Congregatie in Oudenbosch, en de heren G Bannink, inspecteur van het la ger onderwijs, wethouder H. Luidens, Jae. P. Dessing namens het architectenbureau Dassing en Jacobs en mej. M. C. de Wilde, directrice van de Goudse huishoudschool. gaat naar 't Beijerse, naar de heer A. Hoó- gendoorn en daar is gras genoeg. Het bestuur van de Goveka vindt het prettig, dat in elk geval drie van de vier prijzen in en om Gouda zijn gevallen. Moordrecht, Capelle a.d. IJssel, Nieuwerkerk en Zevenhuizen slaken subsidieverlening (Van een onzer verslaggevers) De stichting „De Vier Gemeenten", twee jaar geleden opgericht door de gemeentebe sturen van Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Zevenhuizen en Capelle a. d. IJssel, met als doel door samenwerking de econo mische, culturele en sociale ontwikkeling dier gemeenten te bevorderen, zal worden geliquideerd. De gemeentebesturen koesteren de wens om de jaarlijkse subsidiëring aan de stich ting te beëindigen, aangezien de behartiging van de belangen, die deze stichting voor staat, naar hun mening ook langs andere weg kan geschieden. Voortaan zullen de ge meenteraden de wenselijkheid van het al of niet aangaan van een gemeenschappelijke regeling op een bepaald terrein liever Inci denteel bezien, zoals reeds is geschied op het gebied van schooltandverzorging en on langs nog bij het treffen van een regeling voor het maatschappelijke werk. Het is de bedoeling, dat de aanwezige kas middelen van de Stichting naar verhouding van het aantal inwoners aan de betrokken gemeentebesturen zullen worden geresti tueerd. Ook aanvragen bij de V.V.V. om inlichtin- w ;n over Gouda kwamen meer binnen dah vorig jaar. Was na de watersnood, toen vele verenigingen haar reiskas aan het Rampen fonds stortten, de mening, dat er veel min der gereisd zou worden, na een wat stil rjaar heeft toch ieder wat extra gespaard toch een reisje te maken. En daarvan heeft ook Gouda flink de vruchten geplukt. Honderden gezelschappen, dié bustochten maakten, „legden in Gouda aan". Misschien ook heeft onze stad wat voor- sel gehad bij het kwakkelweer in de zomer. Is het prachtig weer, dan trekt of blijft de vacantidganger naar of aan het strand, op hei of in de bossen. Maar is er geen zon, t gaat hij de stad in, komt naar het Hart van Holland, waartoe aantrekkelijke folders van de V.V.V., die bij duizenden zijn ver spreid, hem hebben uitgenodigd. Het seizoen ls zo goed als achter de rug. Een enkeling komt nog na, zo nu en dan rijdt nog een gezelschap Gouda binnen. Op 3 October zullen nog tachtig deelnemers aan het congres van Internationale Spoorweg Reisvereniging op een excursie door Zuid- Holland naar Gouda komen. n voorts worden al weer plannen ge maakt voor het volgend jaar. U denkt er r dan eens naar de Achterhoek te gaan, of naar Terschelling, misschien wel Parijs of Zuid-Frankrijk? Weet, dat in Engeland plannen worden gemaakt om naar Neder land te gaan. ook om Gouda te bezoeken. Daarvan spreken o.a. twee aanvragenom foldermateriaal van clubs, die hun „Holiday in Holland" willen doorbrengen. De „Welsh Association of Youth Clubs" in Cardiff liedt tijdens de weekeinden vijftig leiders op voor een tocht door Nederlcnd. Een van de les- is aan Gouda gewijd. En de headmaster van de „High school for boys" te Douglas op het eiland Man schreef: ..I am hoping to bring a party of boys to Holland next summer Zend wat folders" De R is in de maand Over acht maanden is hij er weer uit. Vacantie. Als Gouwenaar moet u dan toch ook eens op een Donderdag naar de Waag gaan om te zien hoe uw Goud se kaas wordt gemaakt, die de naam van de stad over de gehele wereld brengt. Wan neer? Als de wapenschilden van de gemeen ten uit de streek, waarvan Gouda het hart weer voor de Waag staan, de vlaggen wapperen, er leven in de stad is Acht maanden, onthoudt ge het? De politie heeft gearresteerd de 57-jarige districtscommissaris van het Borgstellings fonds voor Gouda en omstreken, die wordt verdacht van verduistering van enkele hon derden guldens ten nadele van het Borg stellingsfonds. Bij een contróle, die de Rijksaccountants dienst heeft ingesteld, is gebleken, dat de financiële administratie niet klopte. Er is thans een accountantsonderzoek gaande, ton einde tot een juiste vaststelling van de feiten te kunen geraken. Puzzle-winnaars De Weekend-puzzle van vorige week was niet moeilijk, dat bleek uit het flinke aantal goede inzendingen. De winnaars zijn: H. Leeuwenhoek, Em- mastraat 4 te Goude (prijs van 5) en J. de Bruin, Winterdijk 4 te Gouda en J. A. van Mensch. Kerkweg B 53 te Berkenwoude (ieder 2.50). De prijzen kunnen aan ons bureau wor den afgehaald of worden op verzoek toege zonden. Gevonden voorwerpen Gevonden: Tassen, gabardine ceintuur, da messchoen. ballpoints, vulpen, glacé, geld, tang. sleutels, blauwe step, toeristenkaart, kerkboek, hondenriem, vlaggetje, zakje met komkommers en aardappelen, zwarte bolero, welpenpet, rood fluwelen Jasje, kabouter muts, zwarte hoed. portemonnaies, parelket ting, doublé armband, dasspeld. In 't zwem bad bij de Julianasluis zijn gevonden: arm bandjes. baddoeken, meisjes- en jongens zwembroekjes, interlockjes, broekjes, kou sen, zakdoeken en badmutsen. De heer Janmaat jubileert Op Donderdag 24 September hoopt de heer W. P. Janmaat vijf en twintig jaar verbon den te zijn aan de N V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabrieken „Gouda-Apollo". De ju bilaris is chef van de afdeling bedrijfsad ministratie. GESLAAGD. Bij het in Utrecht, onder rijkstoezicht ge houden examen, is geslaagd voor het di ploma meester-kleermaker. de heer G. Lammertse. KAASMARKT GROOT AMMERS 19 September. Aangevoerd 13 partijen, zijnde 322 stuks, wegende 2254 kg. le Kwa liteit f 2.09—f 2.17, extra tot f 2.22 per kg. i Handel matig.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 2