•LijUr Vetwormpjes QfflBOEICENKEUP DEBRAIIIME Moeder Fiep kreeg een groot gezin Mode -Advies - middag Raad van Schoonhoven sprak over toekomst van de stad Bosjesmannen zijn geel en eten rupsen en sprinkhanen „Roei en Zeil" beëindigde een druk watersportseizoen Djakarta zwichtte grif voor communistische eisen Nu hun de Sobsi met afbraak de volksrepubliek voorbereiden t STADHUIS ADVOCAAT AT C~) AAR. ANNEER. GOUDSCHE COURANT" Mode-A dvies-middag Mode-Advies Instituut voor Arbeidersontwikkeling zieb terug en vooruit Het RlAS-Dansorkest te Amsterdam Grootste massaconcert, ooit gehouden Het erts zit Antwerpen dwars Wat verwachten wi|? De weg naar het ouderschap W'V De strijd over hei Hoger Onderwijs Een boeiende detective POSTZEGELNIEUWS blNSDAG 29 SEPTEMBER 1953 GOUDSCHE COURANT CNILLER dan men kon verwachten heeft de regering de knoop doorgehakt. Vijf procent ia het geworden Ziezo. De eerste tijd zal er nog wel wat over te doen zijn. Vijf procent. Minder dan de werknemers, bonden hadden ge,vraagd. Meer dan de werkgeversorganisaties aanvankelijk wil den geven. Later zijn deze met een bod van vijf procent gekomen. Het was een afron ding van wat het professorale college met een soort scheidsrechterlijke functie had berekend. n.l. 4.8 procent. Hebben nu de ^werkgevers aan het langste eind getrok- ffl^cen Inderdaad heeft de regering het op de basis van hup bod gezocht. Zij kon moeilijk anders doen. na het advies op hoog wetenschappelijk niveau. Als men op korte termijn raad inwint bij deskundigen, van wie men kan veronderstellen dat zij de zaak zowel beheersen als objectief kunnen be kijken. is het doorgaans verstandig zich ook aan dat advies te houden. Gezien de verklaringen van de zijde der werknemers kan men zeggen, dat van arbeiderszijde de zaak als een concessie aan de tegenpartij wordt opgevat. De secretaris van het N.V.V. heeft dit maal zijn oordeel In feite nog even voor de microfoon opgeschort, tot hij meer zou wegpn. hetgeen in elk geval een verstandige houding is. Van katholieke werknemers- zijde verklaarde men zich teleurgesteld. De woordvoerder van de christelijk georgani seerde werknemers heeft zijn misnoegen niet onder stoelen of banken gestoken. ..Millimeterpolitiekheeft hij smalend gezegd. Kijker had van die zijde meer ver stand «n minder demagogie verwacht. Wanneer de regering van 4.8 procent had gesproken, had Kijker zo iets kunnen be grijpen. Doch een vakverenigingsman aan de top moet toch weten, dat één procent meer of minder een kwestie van bijna 100 millioen is. Zo iemand moet weten, dat elk procent door de sociale ISsten ruim 118 procent wordt. De loonlasten voor het bedrijfsleven stijgen niet met vijf procent, ftijgen met meer. Wgnneer feen zaak marcheert, is er nog geen kou aan de lucht. Maar in de bedrijven, zoals er heus al te veel zijn. waar de leiding verlicht adem haalt, als Vrijdags de loonzakjes voor het personeel kunnen worden gevuld, zo met een gevoel van: Gelukkig.'het is er, maar hoe zullen wij het de volgende week bij elkaar moeten harken in die bedrijven is dat verschil tussen vijf en zes procent heus geen kwestie van millimeters. Het is mooi Eraten van slaafse onderwerping aan oude cijfers, doch je moet als patroon van een loonintenaief bedrijf maar eens voor de koude cijfers van je balans, je verlies- #n winstrekening en je belastingbiljetten ritten Het nu voor de eerste maal. dat de regering in deze materie het laatste woord heeft moeten spreken. Tot nu toe was men het onder het vaandel van de Stichting van de Arbeid steeds eens kunnen worden. Op timisten durfden wellicht toch hopen op een voortduren van de samenwerking in dit.college, doch wanneer er van werk nemerszijde zulke dingen dadelijk worden uitgeflapt, moet men voor deze samenwer king beducht worden. Wij krijgen dus met 1 Januari loonsver hoging. Die verhoging zal in verreweg de meeste gevallen de toeneming van het huurbedrag verre overtreffen. Kijker zou toch willen waarschuwen voor overdreven verwachtingen aangaande het effect. Ga er nog maar niet vast eentje op nemen, lezer. Dat kan mijnheer Fiscus doen. want dank zij de progressie vaart hij het beste bij elke verhoging van de nominale lonen. Men bedenke echter wel, dat dez.e ver hoging een zeer bijzonder karakter heeft, doordat zij zo lang van te voren is vast gesteld. Bij de vorige loonronden was dat anders. Die kwamen zo'n beetje uit de lucht vallen. Nu weet men het drie maan den van te voren. Men heeft dus zo prach tig de tijd om haarfijn uit te rekenen, hoe men alles kan doorberekenen. Kijker is er heilig van overtuigd, dat precies met de verhoging allerlei tarieven en allerlei prij zen zullen worden verhoogd. Men kan nu zo heerlijk overleggen. Alle motieven tot een verhoging kunnen zo mooi worden uit gespeeld. Zelfs bedrijven die er nu nog niet aan denken, zullen door het algemeen ver- hogingsenthousiasme worden meegesleept. En in menig geval zal het doorberekenen ook de enige weg zijn om een zaak ren dabel te doen blijven. De arbeidersvrouw stelle zich niet te veel voor Maar goed, misschien zal het toch iets ruimer worden. Ons nationaal inkomen stijgt immers De reële koopkracht kan enige millimeters omhoog gaan. Er is één groep, die zich zeker niets voorstelt, 'dat zjjn de mensen, die nergens vijf procent meer kunnen vragen. De .vergetenen'' De mensen, die voor zichzelf wilden zorgen en die niet van Vadertje Staat afhankelijk behoefden te zijn. Geen vijf procent Wel de tariefverhogingen, die om die vijf pro cent als paddestoelen uit de grond zullen rijten Is er dan niets voor hen te doen 1 Voor teer veten inderdaad feitelijk niéts. Maar misschien toch wel iets in fiscaal opzicht. Want velen van deze mensen betalen nog belasting. Als zij leven van hun rente, be talen zij zelfs bij een betrekkelijk klein in- komeh van slechts enkele duizenden gul dens zeer veel. En een inkomen van een goede tweeduizend gulden wordt nu toch wel als het uiterste minimum beschouwd. De meesten van deze categorie zijn niet jong- Is er geen compensatie voor hen te dCheppen door voor 65-jarige met een in komen. dat bijv. beneden de ƒ3000 blijft, een ander tarief in te stellen, waardoor zij geen of slechts zeer weinig belasting behoeven te betalen De fiscus maakt, als Kijker goed ia ingèlicht. voor de ouden van dagen reeds een onderscheid in die zin, dat een ongehuwde van boven de 65 belasting gaat betalen op basis van een gehuwde zonder kinderen. Er wordt dus al onder scheid gemaakt. De inspecteur let reeds op de leeftijd Veel zal dit in geld niet uitmaken, maar vooral het psychologisch effect zal zeer groot zijn. De vergetenen zullen plot# mer ken. dat er voor hen toch Iets wordt ge daan. in elk geval dat zij jn hun ouderdom niet meer zo geplukt worden De jongeren zullen wat meer lust krijgen om te sparen, want het loon der spaarzaamheid zou stij gen. En iets mag er, na zoveel loonronden, voor deze categorie toch wel worden ge- KIJKER. TWEEDE BLAD - PAGINA I BURGERLIJKE STAND Geboren: Christina Apoionia Maria. d. v. W g. Janaeen en M. G. Kroone, Wlelewaal- etraat 57: Cornelia, d. van C. W. Spek en C. A. Revet,Moordrechtse Verlaat 14; Willem, r. va« H. Berckenkamp en J. J. van Wijk, Chriat. Huygensstraat 107; Louiae Nelly, d. van A. J- Koster en M. A. Jansen, J. P. Heijestraat 10; Maria Anthonia. d. van L. Gorissen en S. M. van Bruggen. Onder de Boompjes 23; Bernardua Johannes, z. van D G van Waas en J.' Klinkjen, Graaf van Bloisstraat 41: Johanna Maria, d. van J. Kok en J. Moed, Kon. Wilhelminaweg 317; Theo- dorua Jozef. z. van J. C. de Jong en M. Woordmeijer, Kon Wilbelmintweg Ne lls. d. ven G. Pelsgreel en J. v. d. Klis, Rei- ''ovér'^Ua KI sas Otto, 55 leer; Hendrik de Koning, M jaar. Een groot urgentieprogramma SCHOONHOVEN. De raadsleden Van Schoonhoven hebben in de gisteravond ge- honden raadsvergadering gesproken over een urgentieprogramma met wensen van uiteenlopende aard dat B. en W. hebben opgesteld sla onderdeel van een verseek- schrift aan de ministers van binnenlandse saken en financiën, om te trachten een betere finaneiële verhouding tussen het rijk en de gemeente voor de jaren 1953, 1954 en 1955 te verkregen. Burgemeester J. Aten ici, dat de gemeente al jaren in sorgen verkeert. Z|j staat vobr sware opgaven, plannen, die moeten worden uitgevoerd, wil Schoonhoven dea .technische uiteenzetting, waarbij hij zich Plaats in de streek, die het sich indenkt, bereiken. De mogelijkheden tot deze ontwjk- keling sijn er. Daarom hebben B. en W. een, zoals werd gezegd, ..millioenen-nota" opgesteld. Op dit urgentieprogramma *ün vele posten gezet, die zeer globaal zUn ge nomen. Burgemeester Aten zei voorts, dat vooral geen verwachtingen moeten worden f»W jkt °Ter bepM|5le "h®"- In dezelfde geest spraken de wethouders C. Peerbolte (P.v.d.A.) en mr D. Slager (Kiesver. Schoonhoven), die ook wezen op de onbevredigende financiële verhouding tussen het rijk en de gemeente. In principe besloten tot bouw van badhuis Wat Schoonhoven zo al op het verlang lijstje heeft ataan? Het komend jaar zou het graag komen tot de stichting van een bad huis, waarvoor f 60.000 op de begroting is gezet. Het waterleidingbedrijf zal door de uitbreiding van het buizennet veel geld vra gen. de zuiveringsinstallatie moet worden verbeterd, wegen moeten worden verlengd en aan de Provinciale wegen worden aange sloten. De Nes heeft dringend een nieuwe bestrating nodig en een trottoir kosten 25.000. De binnen- en buitenvloeddeuren. de vloer e.d. van de havensluis moeten wor den vernieuwd/een werk dat naar schatting f 80.000 kost. Graag zou het gemeentebestuur de subsidies aan verschillende plaatselijke verenigingen verhogen, iets. wat naar de mening van B. en W. dringend nodig is. Rioleringen en bestratingen moeten worden verbeterd. De Scheepmakershaven heeft een verbetering nodig, de aanlegsteiger'buiten de Veerpoort levert gevaren op. Er zullen kos ten moeten worden gemaakt voor krot opruiming. Het college van B. en W. zou de raad graag voorstellen tot aankoop over te gaan van gronden in het uitbreidingsplan aan de Opweg 100 000 zal er ongeveer voor nodig zijn. Ook aan de scholen moet veel worden verbeterd een centrale verwar ming voor de rijkskweekschool, een nieuw leslokaal aan de Kon. Emmaschool. die nieuwe banken nodig heeft en een betere verlichting. De beide u.l.o.-scholen in* Schoonhoven moeten worden uitgebreid in totaal zal dit ongeveer f 55 000 eisen een nieuw gymnastieklokaal 80 000 .s hard nodig, evenals de aanleg van sport terreinen, waarvoor B. en W. in 1954 globaal genomen 60.000, in 1955 30.000 en in 1956 35.000 zouden willen reserveren. Een Industrieterrein Dat is het verlanglijstje voor 1954. Grote wensen heeft het gemeentebestuur voor de volgende jaren. De aanleg van een industrie terrein met insteekhaven is van groot be lang. Het stadhuis moet worden verbouwd, omdat er een tekort aan ruimte is, er zal dan een politiebureau moeten komen. Schoonhoven heeft nodig een gebouw, waar in alle verenigingen, die zich bewegen op het terrein van de gezondheidszorg, onder dak kunnen krijgen. De veerstoepen Schoon hoven en Gelkenes moeten worden ver beterd. de Scheluwebrug moet worden ver nieuwd, de begraafplaats moet worden uit gebreid, 130 000. Kortom, de Zilverstad wil al het mogelijke doen om het gunstige pers- jectief, dat zich voor Schoonhoven ontwik- celt, tot werkelijkheid te maken. De heer R. Bron (C.H.) zei naar aanleiding van het Urgentieplan, dat eerst bij hem de gedachte was opgekomen aan een oud huis, waarvan het dak moest worden vernieuwd, de grondvesten moesten worden gerestau reerd, kortom, waaraan zoveel moest wor den gedaan, dat het beter was het huis af te breken. Als Schoonhoven ook maar niet zo'n huis is. waaraan zoveel moet worden gedaan, sprak hij. Maar ,de tweede gedachte was die aan het vele, omvangrijke werk, dat het college van B. en W. en hun mede werkers van de verschillende diensten moe ten hebben verzet om tot de aanbieding van deze nota te komen. In dezelfde geest sprak de heer W. C. van Iperen (Kiesv. Schoonhoven). Ook hij sprak woorden van lof tot B. en W. Maar, zelde hij, misschien is het goed een volgend keer nog dieper de nadruk te leggen op de structurele verandering, die Schoonhoven heeft onder gaan, door een toenemende bevolking, waar door de stad buiten de wallen groeit, de vestiging van een garnizoen en de toene mende werkverruiming Voor mij is de volg orde van een urgentielijst: stadsuitbreiding, het scheppen van werkgelegenheid, woning bouw. scholenbouw, het uitvoeren van nut tige dingen, het uitvoeren van prettige dingen. Ook een gfiulokaal Een stap tot verwezenlijking van de plan nen deed de raad reyds. Even te voren werd met algemené stemmen in principe besloten tot de bouw van een badhuis annex gym nastieklokaal. Tot I April mocht de bevol king van Schoonhoven gebruik maken Van de militaire douche-inrichting, maar daar het garnizoen veel groter is geworden, kwam aan dit privilege, dat zes jaar heeft geduurd, een einde. Ook aan een tweede gymnastiek lokaal bestaat grote behoefte. Twee-en- twintig lesuren per week komen de scholen aan lichamelijke opvoeding te kort. De heer N K. Kok (A R had enige bezwaren tegen de gecombineerde bouw. maat ook hij kon zich met het voorstel van B. en W. ver enigen. Het is de bedoeling, dat het badhuis annex gymnastieklokaal aan de Spoorstraat komt. Het streven is er* op gericht, dat het gebouw het volgend seizoen gereed zal zijn. Voorts besloot de raad tot de bouw van een rijwielbergplaats ten behoeve van de Rijksvakschool. Het woonhuis-winkelpand op de hoek van de H. A. Schreuderstraat en Adam van Vianenstraat werd verhuurd aan heer J. Zwijnenburg. Als lid van de commissie tot wering van het schoolverzuim werd in de vacature, ontstaan door hét over lijden van de heer P. Gorter, gekozen de heer W. Kok. I Goudse Fotoclub begon het seizoen Voor de Goudse Fotoclub heeft gister avond in „De Reünie" de heer J. 'G. Beer- nink uit Den Haag een lezing gehouden over ..Fotocritieken". een lezing, die zoals de inleider betoogde, ten doel had door juiete voorlichting de compositorische ele menten op de voorgrond te doen treden en te versterken. Om het geheel voor de talrijke toehoor ders overzichtelijk te maken, werden for mulieren rondgedeeld, waarop in korte trekken -de ..Tien Geboden" van de foto techniek waren samengevat. Aan de hand hiervan gaf spreker een vlotte, populair- een vurig aanhanger toonde van wijlen W. van Konijnenburg, de tekenaar en graficus. In de pauze was er gelegenheid tot inzage van binnen- en buitenlandse literatuur op fotogebied. Tevens werd een moderne tijd- schakelaar uiteengezet. Na de pauze gaf de heer Beernink critiek op enkele door leden meegebrachte foto's. Door middel van eenvoudige voorbeelden wees hij op gemaakte fouten. Soms werden foto's van groot formaat gereduceerd tot prentjes, die een groot passepartout nodig hadden om geëxposeerd te kunnen worden. De voor het podium gebrachte vergrotin gen werden op verschillende wijzen belicht, zodht alle lichtaspecten besproken werden Ten slotte concludeerde spreker nog. dat de Goudse Fotoclub gedurende haar 5-jarig bestaan zeker iets bereikt heeft, Volksuniversiteit hoorde (Advertentie) ■.iri'1 Niet uitdrukken. Ze verdwijnen- üpr spoedig en spoorloos wanneer M U ze een paar maal bef met -JU •- het bekende huidgeneesmiddel In de familie Airedale-Terrier is een ge zinsuitbreiding met zeven léden een zeld zaamheid. De Boelekade kan .er trots op zijn, de heer en mevrouw Steentoeek even eens, maar de moeder trekt er zich niets van aan. Fiep besnuffelt wel wantrouwig elke bezoeker, die aan de bel trekt en scha kelt over tot een agressieve houding als de belangstelling zich richt op een kist in de keuken. Daarin huizen de zeven jonge sprui ten. Zo nu en dan klimt er eens eentje bij toeval op de rug van zijn broer en tuimelt op het zeil onder een koor van schrille aan moedigende kreten Het hele huis ligt vol zaagsel en de stofzuiger gonst de ganse dag. Rioleren van bouwgrond in Noorderkwartier B. en W. hebben hedenmorgen aanbesteed het rioleren van de bouwgrond in het Noor derkwartier. gelegen tussen het St. Jozef paviljoen. de Fred. Hendrikstraat en de Graaf Florisweg. Er waren 6 inschrijvers. Laagste was de firma H. E. van Deest. v.h. Goadse Aannemings Mij te Gouda, voor f 68 800. op één na laagste C. A Langeveld te Alphen a d. Rijn voor I 70.600 en hoogste Bontebals Aannemings Mij te Reeuwijk voor f78 970. De begroting bedroeg 56.000. De gunning is aangehouden. Ook bestuursleden aan de slag Zondag besldot de roei- en zeilvereniging ..Gouda" het seizoen met een zéér geslaagd watersportfestijn. In de morgenuren hebben de bestuurderen van de twee«Goudse water sportverenigingen hun krachten gemeten in een team-wedstrijd, welke ook dit jaar door „Gouda" werd gewonnen. Deze wedstrijd heeft een zeer leuk verloop gehad Er is door beide groepen tot het laatste moment een strijd gevoerd zoals men zelden heeft gezien. In de voorhoede werd de strijd uitgevochten door Hoekwater van Elfhoeven en Both en Hofkamp van Gouda. Hoekwater heeft bijna de gehele wedstrijd de leiding gehad, maar op het laatste rak verspeelde hij zijn voor sprong aan A. Hofkamp. Aangezien in een groepswedstrijd elke plaats punten oplevert werd er volgehouden tot de laatste meter. In het middenveld werd daardoor van de laatste boei tot de finish een loefduel ge leverd. dat buitengewoon aardig was om te zien. Des middags waren er onderlinge wed strijden, die wederom een zeer grote belang stelling genoten. De oranje baan leverde een zeer lang kruisrak op. waar iedere stuur man zijn kunnen ten toon kon spreiden. Zo liet Nic. Both zien dat hij zijn valk zeer goed in bedwang heeft. HU kwam met een heel mooie voorsprong binnen. Fer Pruym- boom zeilde zijn Zwarte Vleer weer keurig. Het is voor deze O-jollen zeiler te hopen dat de aanvullhpg in deze klasse hem meer concurrentie zal opleveren in de toekomst. Rob van Wijnen werd tweëde in deze klasse. Henk Verdonk toonde in de Vrijheids klasse zijn superioriteit weer eens. Na een matige start wiit hU zich naar de eerste plaats op te werken, om daarna zUn voor sprong te vergroten. In de eerste ronde heeft A. Hofkamp, die tweede werd. het hem echter moeilUk genoeg gemaakt. P. Mac- daniel werd derde. Np een keurige start yiel de Zestien Kwa draat klasse al vrij spoedig uiteen. J. Gulde- mond liep steeds verder uit. Het is te hopen, dat deze zeiler, die te sterk is voor deze klasse spoedig overgaat naar de A-afdeling. Dokter P. Rafaël werd tweede op vrU korte afstand gevolgd door Eric Lopes Cardozo In de A-afdeling van deze klasse is een felle strijd geleverd tussen een en twee. en tussen drie en vier Met een gering verschil bleef Theo van Eyk meester over zijn klasse. Ab Spruyt werd op eervolle wijze tweede. Jac. de Jong was B. van Veen net iets te vlug af en bezette de derde plaats. Met een matige wind bleek Hans van Eyk niet te houden voor zijn tegenstanders in de B M.-klasse B. Hij kwam met een zeer grote voorsprong binnen. Geheel anders was dit in de A-afdeling Hier streden Hen Natte en John Duchateau het pas op het laatste rak uit. welke strijd in het voordeel van de eerste werd beëindigd. Ook Adri Pels liet zien dat hU al zün concurrenten met een matige wind de baas is in de twaalfvoets- jollen en met een ongekend grote voorsprong ging hU als eerste over de lijn. In de jeugd- klasse was Piet Lems al zijn oudere con currenten te vlug af. Marjo van Tienhoven werd met een kleine achterstand tweede en Hans Tigchelaar kon ditmaal niet verder komen dan de derde plaats. Bij de prUsuitreiking liet de voorzitter. ,mr.J. A. van Bronkhorst het seizoen de revue passeren ep zei dat het hem een ge noegen was in hét oude gebouw voor de laatste maal de prijzen te kunnen uitreiken. MARKTBERICHTEN KAASMARKT BODEGRAVEN. 29 September Aangevoerd 181 partijen le kwaliteit 2.17—2.26. 2e kwaliteit f 2.10 —2.11 extra tot 2.40 per kg. Handel kalm. En toch kijkt mevr. Steenbeek telkens vtr- tederd in de „wieg". NatuurlUk wordt Jok de moeder met alle zorgen omringd. Vlak voor en na de grote gebeurtenis heeft Ide dierenarts ©en paar keer er zich mee bemoeid en het menu is precies voorgeschreven. Met trouwhartige, ietwat melancholieke ogen. kijkt het zevental over de rand van de kist de wereld in. 't Is te hopen, dat ze nergens honds zullen worden behandeld. Schilder Pourbus en de Gebroeders Crabeth Over de schilder Pourbus naar aanleiding van het feit, dat een schilderij van hem is gegeven aan het museum „Het Catharina Gasthuis", schrijft men ons: Pieter Pourbus is. als hij in 1510 geboren is en in 1580 overleden een tijdgenoot van Dirck en Wouter Crabeth, de beide glaze niers van de St Janskerk. Dirck moet im mers omstreeks het jaar 1505 geboren zijn en Wouter waarschijnlijk een 15-tal jaren later. De vader van deze broers is Pieter Cra beth. Het is op grond van de oude arehief- gegevens aannemelijk, dat deze omstreeks 1507 vanuit Rijssel (Noord-Frankrijk) emi greerde naar Gouda waar hij in 1511 een huis aan de Zeugstraat kocht, waarschijnlijk ter plaatse van het tegenwoordige nummer 54 van kaashandel De Bruijn. Vader Pieter Crabeth is een generatie ouder dan Pieter Pourbus. In zekere zin zijn-zij tegenhangers: Pourbus trok in 1338 uit zijn geboortestad Gouda naar Brugge in Vlaanderen. Crabeth trok omstreeks 1510 als ..Pierre Crabais. fils de Thierry, maitre verrier" uit het Waalse Lille (Rijssel) om in Gouda in 1511 als ..Pieter Dircxz de glaes- maecker" in de Eigenboeken te worden ver meld. Oude archiefstukken uit het jaar 1560 en bewaarde tekeningen van Lambert van Noort uit diezelfde tijd maken aannemelijk dat deze schilder samen met de glazenier Digman (beiden uit Antwerpen) de oorspron kelijke „Maria Boodschap" van Glas 10 in de St. Janskerk heeft gemaakt. Het is on waarschijnlijk. dat dit van Dirck Crabeth was. Het oorspronkelijke glas bestaat niet meer In 1655 is het door Daniël Tomberg geheel vernieuwd. Onder drankinvloed aan het stuur Het O.M. bij de verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam vroeg vrijspraax voor de 40-jarige autohandelaar Ifc S. uit Stolwijk, die verdacht werd, dat hij op 6 Augustus 1.1. te Gouda onder de invlced van alcohol een auto zou hebben bestuurd op de Bodegraafsestraatweg. Een week onvoorwaardelijke gevangenis straf werd geëist tegen de 29-jarige koper slager J. G., uit Ouderkerk a.d. IJssel, ver dacht op 26 April 1.1. te Lekkefkerk een auto te hebben bestuurd, terwijl hij door alcohol gebruik niet in staat mocht worden geacht als bestuurder op te treden. Eenzelfde atraf werd gevraagd legen de 62-jarige Goudse opperman A. E. D., die op 20 Maart 1.1 in zijn woonplaats op het Sta tionsplein door de politie werd aangehou den. toen hij dronken op zijn fiets zat. Veertien dagen onvoorwaardelijke gevan genisstraf luidde de eis tegen de 27-jarige schipper W. de Wuit Ouderkerk a d. IJssel verdacht ie Gouda op de Markt op 15 Maart dronken op de fiets te hebben gereden. over mr Regout's tocht We hebben op een gedeélte van onze reis een zonderlinge passagier gehad. Dat was een Bosjesman-vrouw. De Bosjesmannen behoren tot een reststam van Afrika, 't Zijn geen negers, ze zijn niet zwart maar geel. •Ze hebben Mongoolse trekken en hun taal is een merkwaardige kliktaal. Doch ze heb ben nog iets merkwaardigs. Daar waar nun rug eindigt hebben ze een bult zitten, ten minste de vrouwen. Zo'n bult doet dezelfde dienst ais de bult van een kameel. In tijden van voedselschaarste en zulke tijden zijn er dikwijls slinkt de bult. Deze vrouw reed in onze auto mee onV ons de weg te wijzen naar een Bosjesmannennederzetting. Vanwege haar abnormaal zitvlak kon ze niet tussen ons zitten, dus zetten we haar achter ons. Ze zat voortdurend met zich zelf te praten, wat een welkome afwisseling voor ons was op die eentonige tocht door de steppe. Opeens hield ze met praten op en begon een pijp te roken. Doch toen kwam de narigheid. Evenals bij vele Oosterse vol ken veroorzaakte het roken bij haar een overvloedige speekselafscheiding. Om de veertig a vijftig seconden wordt er gespuwd. Onze passagiere deed dat tussen ons door uit het raampje. „Hé", riep m'n vrouw, „jij moenie spoeg- nie. dat is baie vies!". Ze glimlachte met al haar tanden bloot en het hielp niet. Zf kon het niet laten en ze verstond trouwens geen Afrikaans. We waren blij. toen we de neder zetting bereikten, waar we hartelijk werden ontvangen. Slechts twee weken regen Dit is een van de vele belevenissen van mr drs Th. Regout op zijn tocht van Kaap stad door de Kalahari, de Kongo en de Sa hara via Marokko naar Spanje. Hij vertelde er gisteravond van voor de leden van de Volksuniversiteit, die zich nog goed zjjn bezoek van het vorig jaar herinnerden, toen hij verhaalde van zijn avontuur in de Sahara. De Bosjesmannen wonen in een gebied, dat honderd jaar geleden nog een meer was. Daarover voer toen Livingstone. Nu is alles droog en dor. Twee weken per jaar regent het er. Dan verzamelt men liet water in de schalen van struisvogeleieren. De rest van het jaar behoedt mert zich voor uidroging door het eten van een sappige vrucht, een soort meloen. Het menu van de Bosjesman bestaat verder uit rupsen, lar ven. slangen en sprinkhanen. Gazellen doodt men met giftige pijlen. De woningen zijn eenvoudige hutten of nog eenvoudiger windschermen. Zij zijn beslist geen wilden: ze kijken vrij verstandig en hebben gevoel voor humor. In hun gebied ligt de grootste meteoorsteen ter wereld: 60 000 kg getWcht, bestaande uit 99 procent nikkelijzer. Een andere bezienswaardigheid is de reu- zenplant: Welwitschia. met een wortel» van niet minder dan negen meter en twee bla deren, waarvan mr Regout de ouderdom op tachtig jaar schatte. De heer Regout is een goed verteller, maar nog boeiender dan zijn woorden zijn z'n gekleurde filmopnamen. In twee uur tijd voerde hij zijn toehoorders door Afrika, Men zag ontmoetingen met olifanten, anti lopen, gazellen en struisvogels. Men pau zeerde even bU de VictoriawatervaUen en dan kreeg men ineens een uitnodiging om Pygmeeën-dorpje te bezoekelt. Men werd er ontvangen het kan daar in Afrika blijkbaar niet anders met zang en dans. Ontmoeting met Mokum In een van de reservaten ontmoette de fa milie Regout een rasechte Amsterdammer. Het was 32 jaar geleden, dat hij in Holland (Advertentie) 10 winnaars In onza wedstrijd- A DE BRUIJN Zeugstraat 54 Zie etalage Huldiging van mevr. Van Üantzig-Melles Het comité, da't zich hier gevormd heeft m mevrouw J. v DantzigMeilis «ls waardering voor haar arbeid als raadslid en wethouder te huldigen, heeft een bij eenkomst. waarin het aan zijn voornemen gevolg wil geven, bepaald op Dinsdag 6 October om 8 uur in „Kunstmin" Aan mevr. Van Dantzig zal een door de Goudse kunst schilder H. Jan Schouten geschilderd por tret worden aangeboden. De bijeenkomst is toegankelijk voor ieder, die tot het hulde blijk heeft bijgedragen. was geweest. De man kqn zijn ogen niet ge loven. toen hij daar plotseling voor zijn winkel de enige winkel in het reservaat een auto zag met een Hollandse vlag en het nummer HX 21425. „Hoe is het mogelijk!" riep hij uit, „er mag hier geen blanke komen'"- ..We hebben toestemming van dr Malan", zei de heer Regout. „Vertel eens gauw: hoe maakt het de Koningin", wilde de gastheer weten. En toen werd er tot diep in de nacht gepraat. Verder ging de tocht: door woestijnachtige kustgebieden naar Windhoek, de hoofd stad Van Zuid-West-Afrika, langs de dia- mantmijnen. door de wouden van de Kongo, door de wildparken („als er geen reserva^ ten voor de wilde dieren worden aangelegd, dan heeft de mens binnen afzienbare tijd de laatste leeuw en de laatste giraffe dood geschoten"), door dorre zandvlakten, met primitieve overzetveren over traag stro mende rivieren en 3000 km door de Sahara. Vreemd: midden in de woestijn staan ben zinepompen. De natuur is afwisselend uit bundig van kleur en vorm of naakt, dor en de mens vijandig. Prachtige voorbeelden van neger-huisvüjt zag men en ook de Per- sianer. Deze dure bontjas wordt gematfkt van de huid' van zwarte lammeren. Op de dag van hun geboorte worden de beestjes daarvoor geslacht. De familie Regout, vader, moeder, zoon twee dochters, kwam via Algeciraa Spanje binnen. Vandaar over Parijs naar huis. Er is maar één Bij ons bezoek aan vreemde volken is ons telkens opgevallen, dat ieder volk het zijne het beste op aarde vindt. Bij de Ban toenegers betekent het woord Bantoe: de mens bij uitstek Een andere negerstim noemt zich zonder blozen: de mens! En hoe Engelsen. Fransen en Duitsersover zichzelf denken, hoef ik niet te vertellen. En daar om kan ik aan het eind van mijn reis rustig zeggen: „Er is maar één Holland". Bij de opening van het seizoen heeft de voorzitter van de Volksuniversiteit, dr H. Vixseboxse. gewezen op de versnippering, die er op cultureel gebied in Gouda heerst. Er zijn verenigingen, welker doelstellingen voor éen deel evenwijdig lopen. Hij opperde de mogelijkheid tot samenwerking en gaf de raad deze mogelijkheid te onderzoeken. Er was veel belangstelling voor deze avond. 31 sr»t. en I Oct., 2 en 7.45 uur Vrije Evans. Gemeente: Conferentiesamenkomsten, sprekers ds J. J. van Petegem, ds J. Verboom en ds H. F. Huson. leider ds J. I. van Wijck. 2j bot. uur Coornhert Gymnasium: ope ningsavond Humanistisch Verbond, optreden mevr. Mies Reyne ms| declamatie over „Vrou wen uit de Nederlandse letterkunde". 28 Sept. l uur, Geref. Kerk: Jubileum-con tactavond Ned. Chr. BUndenbond. 31 Sept. 3—5 uur Café Thalis: Receptie A. H. Kullk ter gelegenheid heropening gerestau reerd café. 30 Sept. I uur De Kroon: Derde lesavond scheldsrechterscursus Afd. Gouda K.N.V.B. 3» Sept. uur. Technische School: Ledenver gadering vereniging „De Ambachtsschool voor Gouda en omstreken M Sept. 0 uur Nieuwe Schouwburg: Opvoe ring ..Wiener Blut" door Hoofdstad Operetta. 1 Oct. I uur Veemarkt-restaürant: Filmvoor stelling Ned. vereniging tot bescherming van dieren, ter gelegenheid van Wereld-dierendag. 2 Oct. uur De Beursklok: Filmavond voor emigranten Passagekantoor {fésta en trans en C°2 Oct. uur Central: Kaartavond „OlWmpla^ 3 Oct. s uur Kattensingel: Start Goudse Stn- gelloop-estafette. Bioscopen Schouwburg: De terugkeer vaj), Öon Camillo. alle leeftijden Thalia Ik beken. II jaar. Dinsdag en Woens dag 2.30—0 uur: Actualiteiten met oi. «prook- Je van de Gouden Koets. Reünie: De verboden vrucht. II Jaar. Aanvang 3 en 1.15 uur. T entoonstellingen De Moriaan: t.m. 30 Nov. Tentoonstelling Goudse tegelschilderijen en Gouds platoel. ge opend van 10—12.30 en van 1.30—4 uur (Zondags, Maandag- en Vrijdagochtend gesloten). A pothekersdiénst Steeds geopend (des nachts alléén voor re cepten): Apotheek E. Grendel. Prins Hendrik straat 15c en Apotheek J. Rond. Kleiweg 71. Dokterstelefoon: 4020. I VAT ZULLEN WE ETEN Woensdag 39 September: Spek Krootjes Aardappelen Macaronipap v«n d* De „Goudiche Courint" gaat voor de lezeressen van ons blad iets nieuws brengen, n.l. een Wij stellen ons voor om voorlopig deze middag te houden om de veer tien dagen des Maandagsmiddags van 2 tot 4 uur. Op deze middag zullen de dames op het gebied van de mode alle in lichtingen kunnen inwinnen. Hoe graag heeft een vrouw raad welk model haar het beste zal kleden. h»Mr.Jhet "lankst maakt, welke stof of zijde ze zal kiezen enz., enz. Tevens zal er gelegenheid be- '"1.om Japonnen, deux-pièces, mantels en mantelcostuums pas klaar te laten maken. De prijzen van dit pasklaar ma ken zyn uiterst laag gesteld: J"P°n ƒ7,— Deux-pièces 7,50 Mantel» g,5y Mantelcostuums 8,50 De naden van de stoffen worden met een kartelschaar geknipt, zodat afwerken niet meer nodig is. Tevens wordt deze kleding gepast en de roklengte afgespoten. Desgewenst kan ook het klaar stikken van de moeilijke dingen, zo als kraag, revers, ruimteverdeling enz. tegen een geringe prijsverho ging ook geheel geschieden, zodat men dan in practisch twee uur zelf de reet kan doen. Het maken van uw eigen kleding levert nu geen moeilijkheden meer op. Het in elkaar stikken van uw japon blijft slechts voor u over. Voor dames, die zelf vaardig met de naald zyn en deze service niet nodig hebben, kunnen MAATPATRONEN worden aangemeten. De priji van deze patronen bedgaagt: Japon 2,50 Deux-pièces ƒ3, Mantels 3^0 Mantelcostuums 3,50 Dames, die een maatpatroon heb ben laten maken, kunnen gratis ko men passen en worden ook bij het krappen van de stof geholpen. eerste adviesmiddag zal ge houden worden op Maandag 5 Octo ber van 24 uur in „De Beursklok" (ingang St. Anthoniestrant). Wy hebben in „De Beursklok" een zaal tot onze beschikking, waarvan één deel als wachtkamer wordt ge-, bruikt en het andere deel zal die nen voor de mode-adviseuse, zodat u ongestoord, zonder bijzijn van an deren uw advies kunt inwinnen. Dames, onthoudt dus: Maandag 5 October van 2 tot 4 uur in „De Beursklok", Ingang Sint An- thoniestraat. Luitenant-kolonel Soetikno van de veilig- heldastaf in Kotaradja heeft verklaard, dat het gezien de toestand in Atjeh nodig is. dat er maatregelen worden genomen „In de geest van de verordening van de staat van oorlog en beleg". (De staat van oorlog en .Qf-w r'Ia DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 EERSTE BLAD - PAGINA 3 Twee dagen is Rotterdam gastvrouwe ge weest voor het Instituut voor Arbeidsont- wikkeling dat zyn algemene vergadering hield in het Industriegebouw aan de Goud- lesingel. Die gastvryheid werd zeer op prijs gesteld, wat tot uiting kwam in het inleidend woord van de voorzitter van de Federatie Rotterdam, de heer G. Sterman. Het openingswoord' werd gesproken door de algemeen voorzitter, de heer C. de Boer, die memoreerde dat het instituut r.a de oor log grote veranderingen heeft ondergaan. Het kwam geheel op zichZelf te staan in te genstelling tot vóór 1940, toen het leiding ontving van de SDAP en het NVV. Het in de oorlog sterk geslonken ledei\tal, dat 25 000 bedroeg, heeft het vooroorlogse peil weer bereikt Voor de eerste maal verleent Am sterdam een gemeentelijke subsidie terwijl het Prins Bemhardfonds de inrichting van het hoofdkantoor te Amsterdam voor zijn rekening nam. Wethouder A. J van der Vlerk sprak de hoop uit, dat Rotterdam naast de materiële groei ook een plaats In het culturele leven zou innemen en aldus zou uitgroeien tot een levende en bloeiende gemeenschap. Waarderende woorden spra ken nog de heren E. F. Albrècht. secretaris van de PvdA: Paul de Vries namens het NVV; J. Koster namens de Ned. Culturele 1 Sportbond; Karl Polster van de Zwitserse Natuurvrienden; Franz Winkler namens de Oostenrijkse Natuurvrienden; J. E. Peeters namens de Vlaamse en Waalse verenigingen en A. v. d. Busse Tijdens de tweede zitting, welke Zater dagavond werd gehouden, werd het beleid van het centraal bestuur, het bestuur van de Stichting Natuurvriendenhuizen en van de redactie van De Toorts en De Stuwing goedgekeurd. Zondagmorgen waren de deel nemers bij een cabaretvoorstelling i^n W.im Sonneveld In het Luxortheater. Zondagmiddag werd de slotzitting gehou- D* RIAS-zender is geen lieveling van de Oostduitse regering. Het is de zender in de Amerikaanse zone van Berlijn. Er wordt door dit kanaal veel propaganda naar de Duitse Democratische Republiek doorge geven, voor #over de stoorzenders dat toe laten. De propaganda wordt natuurlijk aan trekkelijk verpakt en één der beste verpak kingsmiddelen is lichte muziek. Het RIAS- dansorkest is dus een politiek ensemble van belang. Zondagavond heeft het in het Con certgebouw te Amsterdam onder vrij grote belangstelling een avond gegeven, gevuld met de Polydor-Muziek-Revue. Een groot amusementsorkest, ruim dertig man sterk, met een uitgebreide violengroep en een sterke jazzbezetting, die in de rhythme-sectie betrekkelijk wat arm is. In decibels uitgedrukt bleek dit orkest 4n sterk resumerende ruimte wel een tc per man aan geluid te leveren Men kreeg de indruk, dat het qua geluid drie volledig bezette Concertgebouworkesten over de kop speelt. Aan de arrangementen kan men ho ren, en aan de instrumenten kon men zien. (dal de dollars aan dit ensemble niet wor den gespaard. Het is veelzijdig, beheerst vooral het gebied van de zgn. symphonischë jazz, gaf echter ook een demonstratie van „Swing", die zeer Duits aandeed Verschil lende Duitse sterren, o.a. de violist Helmut Zacharias. traden in deze show met wisse lend resultaat op. De indrukken van de show moesten op een wat critisch ingesteld luisteraar nogal gemengd blijven. Het or kest staat technisch op een behoorlijk" peil, de arrangementen zijn zeer uitgewerkt, maar het toont alles zeer weinig oorspron kelijkheid en persoonlijkheid. Het enig ori ginele. dat wij bij de leider hebben kunnen ontdekken, was de «fsluitingspose bij elk nummer. In elk fortissimo slotaccoord (ter sterkte van zes concertgebouworkesten) springt hij op en precies als hij neerkomt, is het uit. De volgende fase in deze ont wikkeling kan zijn. dat de dirigent elk num mer met een stormachtig uitgevoerde hand stand besluit. De bijdragen der medewerkende radio sterren kwamen ietwat in de verdrukking, doordat het orkest deze vaak overstemde, terwijl de plaatsing van de microfoons en het blijkbaar zeer onvoldoende mengen van het geluid dit negatieve effect, voor zover het in de zaal terechtkwam, nog verergerde, Daan Hooykaas was de conferencier van de avond. Hij moet weieens prettiger werk hebben gehad. topte ran Alphen van de R D.Zr krijgt ds - Moeder Triebeis-beker, uiaarop baar ver- «niging beslag legde, uit handen van mevr. Claas. voorzitster van H.D.Z. den tijdens welke de heer De Boer een in leiding hield over de wenselijkheid vsn coördinatie en concentratie in de arbeiders beweging. Hij roertioreerde daarbij hoe vroeger prac tisch iedere kunstuiting voor de arbeider een onbereikbare luxe was. Pas veel later is hierin, mede dank zij het gestabiliseerde socialisme, verbetering gekomen. Maar on danks het1 algemeen kiesrecht en de betere vrije-tijdsbesteding is de weg naar allerlei kunstuitingen, die het culturele leven biedt, nog lang niet door alle arbeiders gevonden Het centraal bestuur stelde voor een com missie le benoemen, dif te zyner tijd over de mogelijkheden tot coördinatie en concen tratie een rapport zal uitbrengen. Met alge mene stemmen werd dit besloten, waarna de vergadering werd gesloten. Zaterdagavond is in de Bernhardhal van de Jaarbeurs te Utrecht, de grootste hal van Europa, een massaconcert gehouden voor niet minder dan 12.000 belangstellen den. Dit aantal is het gróótste, dat ooit in ona land, en mogelijk ook in Europa, bij een zaalconcert aanwezig was. zo zeide voor de aanvang de voorzitter van de Stichting Stadeontspanning, mr W Derke. Het concert werd uitgevoerd door het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Hupperts en door de Maastreechter Staar onder leiding van Martin Koekei- koren. Het U.S.O. voerde werken uit van Sme- tana. Tsjaikowski en Dvorak. De Maas treechter Staar een keur van koorwerken. Vooral machtig klonken door de enorme ruimte de nummers, die gegeven werden door de tweehonderd zangera in samen werking met het orkest het pelgrimskoor uint Tannhfiuser. het matrozenkoor uit de Vliegende Hollander en het soldatenkoor uit Faust. Niet minder indrukwekkend klonken de twee coupletten van het Wil helmus, die door de twaalfduizend be zoekers meegezongen werden en waarmee de avond werd besloten, nadat Paul Hup perts en Martin Koekelkoren met kransen waren gehuldigd «p door Utrechts burge meester. jhr mr C. J. A. de Ranitz. met het succes van de avond waren gefelici teerd. De acoustiek, dte in de anderhalve hec tare metende concertzfcalHevoren (per auto) was nagegaan, bleek uitsj«kend te zijn. De organisatie vaq het m^saconcert was in de puntjes, evenals dor aan- en afvoer van de menigte bezoekeou Hieraan werkte de Inrichting van de Hal met zijn uitzonderlijk grote toegangen belangrijk mee Naar wij vernemen bestaan er plannen jor een dergelijke culturele manifestatie i de Bernhardhal voor het volgend sei zoen met 20 000 bezoekers. Voordrachtskunst van de jeugd Zaterdag werden te Bilthoven op een lan delijke wedstrijd in voordrachtskunst voor de jeugd, georganiseerd door de stichting Amicitiade volgende prijzen behaald: M. Elling (Utrecht). 2 Hilly Tetzner (Bilt hoven), 3 Lily Adelaar» (Utrecht), poëzie- 1 Johanna van den Berg (Eindhoven): 2 Jane Radermacher-Schorer (Oud Leusden), 3 An- nigje Poot (Rotterdam) De publieksprijs' voor proza werd behaald door Llly Adelaar (Rotterdam) en voor poëzie door Gerda De luchtreiziger, die op het vliegveld Pista- rini bij Buenos Aires aankomt na een lange en vermoeiende reis. wacht daar een ver frissende verrassing, Naast de startbanen is namelijk een zwembad aangelegd, zodat men direct uit het vliegtuig een duik in het koele nat kan Herman Roeloink onderscheiden Ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag is de toneelschrijver Herman Roelvink be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Tijdens een receptie te Rozendaal bij Velp werden hem door de burgemeester, baron dOvoy, de versierselen, behorende bij deze onderscheiding, overhandigd. Wensen van raadsleden van de V.V.D. Zaterdag werd te Utrecht een vergade ring gehouden van de vereniging van sta ten- en raadsleden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie voor de V V D - raadsleden uit gemeenten met ongeveer 75 000 inwoners en daarboven, tefr gemeen schappelijke bespreking van de vraagstuk ken. welke bij de kpmende begrotingsbe handelingen aan 'de orde zullen komen. Op deze vergadering, welke geleid werd door de voorzitter der vere&iging, de heer D. W Dettmeijer, uit Den Haag, waren aan wezig gemeenteraadsleden en wethouders uit de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht, Groningen. Eindhoven, Arnhem, Nijmegen. Apeldoorn. Haarlem. I eiden. Leeuwarden. Schiedam, Breda en Dordrecht. Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke de gemeenteraden in de practijk on dervinden met de toepassing van de winkel sluitingswet, sprak de vergadering de wens uit, dat de volksvertegenwoordiging op korte termijn deze wet zal willen ^herzien. Het verkeer- en parkeervraagstuk in de grote gemeenten gaf aanleiding tot de wens. welke van vele zijden werd ondersteund, dat de gemeenten zouden overgaan tot de aan leg van verkeerstunnels voor voetgangers en fietsers op drukke oversteekplaatsen, welke dan tevens als schuilkelders zouden kunnen dienen. Als oplossing van de steeds toenemende moeilijkheden bij het verkeer in de binnensteden werd o.m. gezien de aanleg van ondergrondse spoorwegen, waar bij als eerste gedacht werd aan de ver binding tussen de centra van Den Haag naar Amsterdam. AARDAPPELBEITRS ROTTERDAM. Rotterdam. 21 Sept. Klelaardappelen 35 m m. opwaarts Eigenheimers 12.00—13 00. Bint jes 10.2510 50: Bevelanders 11 00— f 12 00: Meerlanders 10 00-/ 10 50; IJselster ƒ8 00 Voeraardappelen 2 50— 3 00. prijzen be rekend per 100 kg Het besluit van het Belgische staalbedrijf Ougree-Marihaye om het Zweedse erts met meer via Antwerpen maar over Rotterdam in te voeren, brengt de Relgische bladen nog steeds in bqroering. Zo schrijft het Ant werpse blad La Metropole vanmorgen, dat de zaak Ougree-Marihaye geen locale aangelegenheid is, doch het gehele land ter harte gaat. Het blad wijst erop. dat ook andere firma's de Antwerpse haven reeds in de steek hebben gelaten ten gunste van haar Antwerpse concurrent. Onder andere wat dë granen betreft blijken bepaalde 'on dernemingen aan Rotterdam de voorkeur te geven, hoewel de ontschepingstarieven voor onverpakte goedereh in Antwerpen niet hoger zijn dan in Rotterdam. Het is echter mogelijk, dat als gevolg van het op treden van de dienst voor de regeling der binnenvaart, de bevrachtingsk'osten dikwijls Twee groepen cricketers, één bestaande uit leden van het Hogerhuis in India, en één uit leden van het Lagerhuis, hebben te New Deïhi een wedstrijd gespeeld. De opbreng sten waren bestemd voor een liefdadig doel. De Eerste minister van India, Pand{t Nehroe frechts) en Generwal Rajendrasinhji. waren de aanvoerders van de grbepen. J an Jaap Winds w|)?". verschenen bij de i „Wat verwachten IH Itgeverij O Is te r- wljk te s Gravenhage, gaan na de eerste ken nismaking inderdaad verwachtingen utt. Ma$r Inlet zodra plaatst hij zijn hoofdpersoon. q« sterke, artistieke, spoedig fel en diep geraakte |Edo Vegter in het z g. volle leven voor z'n „struggle for live", of het gaat mis. De schrij- -ver verliest zich in realistische of gewild rea listische beeldspraken en tafreeltjes. die ten gevolge van de religieuze grondtoon van het boek verwarring stichten. Hij komt in een streven naar iéts bijzonders niet verder dan tot practisch nogal onschuldige liefdesperike len. welke zich echter niet zonder enige re serve laten aanvaarden. Als coup de foudre laat hfi ten slotte de derde vrouw, die zich aan Edo als een engel openbaart, in een steekvlam van jalouzie per ongeluk de ogen van de jonge kunstenaar uit branden. Wat mag men nu verder verwachten voor de blinde? Hij trouwt met de boetvaar dige, nadat deze zich heeft laten acheiden van een ook al niet bijster geslaagde echt genoot. En dan zijn des lezers allereerste verwach tingen de bodem ingeslagen I We willen graag een baby", luidt de Ne derlandse titel van eert boekje dat de doktoren R. A. Klein en B. 3. Schumann hebben samen gesteld en dat de arta C. H. A. Westhoff voor Nederland heeft bewerkt. „We willen graag een kindje!" hartekreet van vele gehuwden, die hun grootste wens het ene Jaar na het andere niet in vervulling zien gaan In het boekje wordt betoogd, dat in menig hula kin dervoetjes zouden rondtrippelen en kinderitem men zouden worden gehoord, wanneer de vol wassenen. die er wonen, sommige dingen had den geweten of beter geweten. Het boekje wil een leidsman zijn voor pasgehuwden en voor degenen, die reeds Jarenlang zijn ge trouwd zonder dit ze. met alle verantwoorde lijkheid. ook de vreugden van het ouderschap hebben leren kennen. Misschien betekent het voor sommigen uitkomst, hoewel, en dit weer legt het boekje niet. er toch stellig mensen- paren worden gevonden voor wie het ouder schap niet Is weggelegd Het werkje la ver schenen bij de N.V. Ultgeveys MaattchapplJ „Koamos" te Amsterdam. interesse heeft voor de pailementalre gèschiedenls van de eerste jaren dezer verzutme niet de dissertatie van mr dr C. de Ru te lezen: De strijd over het Hoger Onderwijs tijdens het mlnlsterie-Kuyper. In dit proefschrift, dat uitgegeven werd bij J H. Kok N.V. te Kampen, wordt geschetst van welk belang dr Abraham Kuyper geweest is voor het bijzonder Hoger Onderwijs én voor de Technlache Hogeschool te Delft. Uitstekend gedocumenteerd wordt iedere phase van de strijd zowel In de Raad van State en de belde Kamers, als bulten het parlement na gegaan en beoordeeld Vooral in deze tijd van herniëuwde onderwijskwesties zal het goed zijn van deze materie kenni# te nemen, ook al zou men het niet overal mettde schrijver eens zijn. Martin Mons. de Nederlandse detective schrijver. is bezig van zijn inspecteur Rerquin een soort Sherlock Holmes-figuur te maken, die al theeretiserend. deducerend en combi ner. dat zijn boeken (tot op heden verschenen er drie) lang niet tot de slechtste op het veel betreden gebied behoren. Mons schijnt een prijzenswaardige afkeer van veel bloedver gieten te hebben, maar ook zonder „een moord op iëdere bladzijde" weet hij actie te maken De problemen worden uitermate boeiend en logisch opgelost, terwijl ook de humor niet wordt vergeten. In „Inspecteur Rerquin gaat met vacantle" wordt de vacantle van de In specteur aardig bedorven, doordat hij met de haren bij een geheimzinnige moord-in-de-mtst wordt gesleept. Ook nu weer krijgt de lezer volop gelegenheid zijn vernuft te meten met dat van de speurder. Het boek verscheen in de Accolade-reeks van de uitgeverij Sijthof te Leiden. Populaire wegcode KNAC Van de populaire wegcode van de K.N.A.C. is thans de achtste druk verschenen. Wel eea bewijs, dat deze code in een behoefte voorziet. Voorts is bij deze uitgave een aanvulling ge voegd met de wijzigingen, die Injiaerenf zijn aan het in werking treden van de jongste ver andering van het Wegenverkeersreglement. hoger zijn van faAntwerpen Het blad geeft als voorbeeld de afstand van Antwerpen naar Aalst en weet te vertellen, dat de be- vrachtingskosten voor deze afstand het dub bele bedragen van die van Rotterdam naar Aalst. Dit hoewel de afstand van Rotter dam naar Aalst twee keer zo groot Is als flie van Antwerpen naar Aalst. De Standaard schrijft dat Ougree- Maribaye met haar beslissing het Zweedse erts voortaan via Rotterdam In te voeren slecht» een uitersé middel heeft willen aan wenden ofn te bereiken, dat htet vervoer van haar ertsen via Antwerpen goedkoper wordt. Het blad 1» van oordeel, dat de over- slagkosten te Antwerpen te hoog zijn en het mogelijk is ze te verlagen. Toen juist vier jaar geleden de devaluatie van de Ne derlandse gulden onze handicap tegenover Rotterdam opnieuw vergrootte, was men in Antwerpen bereid de tarieven aan te passen. Het woord is aan de Stouwersver- eniging, de Scheepvaartvereniging en wat het ertsvervoer betreft, meer bepaaldelijk aan de Stocatra. OUD NIEUWS OVER ATJEH Maatregelen als hij staat van oorlog dat de taat van (De staat van oorlog en beleg was voor Atjeh opgeheven). Verder krygt men de indruk dat op ée opstand een vérgaande nieuwsverduistering wordt toègepast. De officiële berichten zijn een week odd! Uit een opsomming van de aanvallen, die op 21 September in Atjeh zijn uitgevoerd blijkt, dat in Sigi een menigte van 5000 per sonen een aanval deed, waarvan velen zijn gedood en 60 gevangen genomen, na een tegenaanval van Jiet leger en de mobiele brigade De aanval te Langsa geschiedde door 500 man, waarvan 3 werden gedood en 4 gevaógen genomen In Aloer Bili werden 40 leden van de politie ontwapend. In deze plaats werden 23 leden van een bende ge vangen genomen, aldus officiële berichten In Lhok Seumawe werden 60 opstandelin gen gevangen genomen. Tientallen van hen wérden na een gevecht van anderhalf uur tussen opstandelingen en de mobiele briga de. gevangen genomen. Partijdige circulaire van neutrale commissie De V N. hebben geprotesteerd tegen een circulaire, welke door de neutraal genoem de repatriëringscqmmissie wordt verspreid onder de gevangenen, die biet naar com munistisch gebied willen terugkeren. Deze verklaring. Welke klaarbiykelljk van Cni- nees-communlstische herkomst is, deelt de geyangenen. welke In handen van dé V.N.- troepen waren, mee: „Wij zijn hier geko men om u te redden. Het is beter voor u, wel t# repatriëren". Zondag Is een schaakwedstrijd gespeeld tussen twee ploegen van de schaakclubs van dé Betaafse Peti oleum Maatschappij De «ne ploeg speelde te Willenmstad (Quracao) en de aiïdere in het hoofdkantoor van de B p M in Den Haag. De zetten werden over en weer; doorgegeven vla telefoon, telex en radio. De rloplge uitslag was 51/*—4' voor de ploeg i de Antillen Vier partijen moeten nog door arbitrage worden beslist. (Van onze correspondent te Soerabaja) Het ziet er naar uit. dat de Indonesische regering van Ali Sastroamidjojo de eerste rende van het gevecht tegen de communis' tische vakbonden heeft verloren. De Sar< boepri de communistische vakbond van ar' beiders in de bergcuUures. beeft een onwet tige staking gehouden en zal daarvooi het geheel niet. of slechts voor de vorm. rechteiyk vervolgd worden. En verder heeft de regering zich bereid verklaard, de ifon- eis van de vakbond, welke vroeger gedeelte- lijk werd afgeWezen. opnieuw te bestude ren. Dit betekent dat het vrywei zeker is, dat de vakbond op een verdere inwilliging van ijjn eis zal kunnen rekenen. Uit deze beslissing van de regering blijkt, dat zij prijs stelt op de „vriendschlp" v de communistische vakbond. Merkwaardig en tevens veelzeggend, is het daarbij onge twijfeld dat dit alles zich afspeelt juist in een tijd. waarin zoals het blad Keng het uitdrukt de Impopulariteit van de communistische Sobsi. waarbij de Sarboepri is aangesloten, toeneemt, hetgeen te danken is aan het feit, dat deze vakbond louter ten dienste «taat van de communistische be langen. De juistheid van de bewering van l^eng Po blijkt wanneer men ziet, dat aan de recente, door de Sarboepri (Sobsi) op de bergern- tuur-ondernemingen (rubber, koffie, thee, cacao en kina) georganiseerde stakingen, slechts de helft van de in totaal 800 000 daar werkzame arbeujerfrheeft deelgenomen Met enthousiasme wërd bovendien nergens ge staakt. Tóch ljeeft de regering het juist ge oordeeld, de vakbond zijn «in :e geven Wat in de kwestie, althans bij de vakbond, in het geheel niet heeft meegeteld, is het economische belaR^van 't land. Volgens de oude loonregeling bedroeg het minimum loon van een ondernemingsarbeider 4.81 ip per dag De Sarboepri eiste een minimum dagloon van 13,79 rp. De regering besliste 7.34 rp per dag De vakbond ging hiermee niet accoord en kondigde een staking aan. tenzij de regering zich bereid verklaarde haar besluit (dat volgens de „noodwet tut regeling van arbeidsgeschillen" voor beide vartijen bindend is) alsnog binnen een week te herzien. De regering reageerde hierop met het uitgeven van een verklaring, waarin zy o.a. zei haar besluit te hebben genomen na een diepgaande studie van de financiële resul taten van de ondernemingen van hét gou vernement. die over het algemeen onder gunstiger voorwaarden werken dan de par ticuliere bedryven. Dit onderzoek had uit gewezen. aldus de verklaring, dat een gro tere loonsverhoging dan tot 7.34 rp de kost- prijs van verscheidende ondernemingspro ducten zodanig zou doen stygen. dat export onmogeiyk zou worden. Niettemin bleef de Sarboepri vasthouden aan zijn eis. De rege ring gaf nog een laatste waarschuwing afn de vakbond, waarin zy er o.a. op weez, dat staken in dit geval onwettig zou zyn. Niettemin ging de staking door. Na drie dagen ginrg de regering door de knieën en liet bekëndmaken. dat de eiser» van de vak bond opnieuw in overweging zullen worden genomen. Weliswaar heeft de procureur-ge- nefaai aangekondigd dat maatregelen tegen de vakbond zullen worden genomen, maar prompt hebben twee ministers hierop ge reageerd met te verklaren, dat zij vertrouw den dat de p g. „beleidvol" zal optreden! Naar werkloosheid en Staatsbankroet De organisaties van werkgevers in de bergcultures spelen thans in het conflict- tussen vakbond en reger.nggéén actieve rol meer. Zij zijn toeschouwers geworden met 't vooruitricht, straks de schade te mo gen betalen. Verscheidene malen, in Hé afge lopen weken, hebben zij er op gewezen dat de verhoging van de lonen lot 7.34 rp. zoals door de regering is beslist, reeds tot gevolg heeft dat verscheidene ondernemin gen (in het bijzonder de rubber en de laag landthee) met verlies zullen moeten gaan werken. Een nóg verdere loonsverhoging zou catastrophaal zijn voor een zeer groot aantal ondernemingen. Ér zouden bedrijven moeten worden gesloten, de export zou ver minderen en het aantal werklozen toenemen De werkgevers hebben er ook op gewezen, dat de prijzen van verscheidene onderne mingsproducten sinds -het eipde van de Korea-hausse zeer ster-k gedaald zijn (de rubberprijs met meer dan de helft) terwijl de kosten van levensonderhoud van een ar beidersgezin in Indonesië in dezelfde periode zijn gedaald. Hier wordt de kipmet de Net zoiets als brand Jaren geleden besloot de gemeenteraad tan het dorp Güvennatten in de $lzas tot hét aanbrengen van een noodklok op het gemeentehuis, daar men over geen andere mogelijkheid t»t het geven van alarm, zelfs geen kerktoren, bes. hikte Het leven in het dorp verlfep de laatste jaren echter uiterma te rustig. De klok behoefde nog nimmer ge luid te worden. En om te voorkorhen. dat ongestoorde rust tot roest zou leiden, zsdat de klok. wanneer de nood werkelijk aan de man zou komen.'haar dienst zou weigeren, heeft de gemeenteraad thans besloten, de noodklok bij wUze van oefening te luiden telkenmale als de belasting-ontvanger het dorp komt bezoeken. Kastanjes knuppelen Nu het blad van de kas tanjebomen begint te ver kleuren, tekenen zich sle groene bolsters van hun vruchten zo duidelijk af, dat weinig jongens de lust kunnen* weerstaan om er een. zak vol van te ver zamelen. Maar de argeloze voorbijganger loopt grote kans een tik op zij n hoofd te krijgen van de stok, die weliswaar bedoeld is voor de kastanjes, maar onbere kenbaar van richting ver andert door „onwillige" takken. eieren- van gouden eieren kunnen we niet meer spreken geslacht", schreef een Nederlandstalig blad te Djakarta over de looneis, waar de Sarboepri zo Koppig aan vast houdt. De communistische vakbonden we4en dat natuuriyk net zo goed als wie ook. Dat desondanks tóch doorzetten, bewyat dat dit geen conflict is waarby het. zoals voorge^ steld wordt, gaat om wat meer loon. maar een zuiver politieke kweatie. Dit alles is ge richt begen de buitenlandse ondernemingen, het buitenlandse kapitaal. Wel heel duidelijk biykt dat uit het feit. dat er op order van de Sarboepri op de ondernemingen van het gouvernement en op die van Indonesische eigenaren niét gestaakt mocht worden, ter- wyi toch bekend is. dat op deze onderne mingen lagere lonen worden betaald dan op de buitenlandse bedryven Men kan er zeker van zijn, dat als de Sarboepri er in slaagt de regering geheel naar haar hand te zetten de eerste ronde is reeds gewonnen en de toezegging inzaxe het opnieuw bestuderen van de looneis houdt een belofte in het spel van de afbraak in versneld tempo door zsl gaan. Acties in de suiker, in de havenbedrijven en in /de scheepvaart zouden reeds in voorbereiding zijn. Ook déar zijn abnofmaal zware loon eisen gesteld en zou alleen op de buiten- landse bedrijven worden gestaakt. De Sobsi heeft bij het aan net bewind komen van de regering Ali Sastromidjojo niet voor mets vqrklaard. dat zy vooral actie zou voeren tegen het buitenlandse ka pitaal. s Hongarije. Acht Hongaarse schonen, elk ln een andere klederdracht vindt men afgebeeld op een uit eenzelfde aantal waarden bestaan de serie, die op 12 September het licht zag. De reeks, gedrukt in digpdruk. omvat de waarden van 20 f (donkergroen). 30 f. (bruin. 40 f (blauw). 60 f. (rood-oranje). i ft. (blauw, groen). L70 ft. (lichtgroen) 2 ft. (karmljn- - -i*2 50 ft. - rood) ft. (violet). Internationaal PEN-congres in 1954 in Nederland In de zomer van 1954 zal het jaarlijkse PEN-congres (poets, playwrights, editors, essayists, novelists) in ons land gehouden worden, met het Nederlandse PEN-scentrum gastheer NaA de tweede wereldoorlog werden de PEN-congressen achtereenvolgens gphouden in Stockholm. Zurich. Kopenha gen. Venetië. Edinburgh, Lausanne, Nice en Dublin. In 1931 is het PEN-congres' ook in Nederland geweest Het Nederlandse PEN-> centrum stond toen onder presidjum van de dichter P. C. Boutens Sinds eind 1945 is Victor E van Vriesland voorzitter. Het congres van 1931 had als hoofdzetel Den Haag én als üongreszetel de Ridderzaal. Het congres van 1954 zal als hoofdzetel Am sterdam hebben, terwijl voorts zittingen rullen woóden gehouden te 's-Gravenhage Enkele excursies liggen in het voornemen (Arnhem. Hoge Veluwe, Utrecht) Er is een commissie van voorbereiding gevormd, waarvan mr dr J. in 't Veld voor zitter is. terwijl als secretaris optreedt de heer A J W van Anrooy te 's-Gravenhage. „Camerata" herleeft Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan an de Amsterdamse, Volksuniversiteit zal e uit haar sluimering ontwaakte kamer opera Camerata" Woensdag a s. in de Stadsschouwburg de premiere geven van de opera „Het geheim van Suzanna" van E. Wolf Ferrari Deze première is mogelijk ge worden. dank zij enerzijds een bescheiden subsidie van overheidswege, in afwachting van de definitieve subsidiëring, en ander- s steun van het Prins Bemhardfonds. Dank zij deze laatste steun is het voorts mo gelijk. dit jaar een tweede première te 'ge-s ven. n.l van Jacques Offenbach's „Het meis- 'e van Elizondo". Op het repertoire blijven „De zangpaeda- joogen „Haars meesters meesteres" van Pergolesi. „Landhuis te koop" van Dalay- rac, „Het medium" van Menotti en „Dè Apotheker" van Havdn. Tegen het einde van het laar zal het nieuwste werk van Gian Carlo Menotti. „Amahl en de pachtelijkq jekers". die „Camerata" al voor de tele visie in Hilversum en Hamburg heeft ge bracht. worden vertoond Max van Doorn, de artistieke leider, heeft zich verzekerd van de diensten van Wim Vesseur als regisseur Medewerkenden zijn: Nina Bergsma, Dora» an Doorn—Lindeman, Wiebe Drayer, Eli sabeth Glastra van Loon. Paul Hameleers. David Hollestelle. Watty Krap. Henk Meyer, Jeanne van de Rosière, Nellv Smit, Willv de Soet. Erna Spoprenberg. Torna Tadens. Plet Tra en Peter de Vos. Kunstschatten uit Vaticaan biljoen nog een maand Zojuist is uit Rome bericht ontvangen, dat ln verband met de grote belangstelling en de vele desbetreffende verzoeken, de ten toonstelling „Kunstschatten uit Vaticaan stad. Italiaanse kerken en musea" in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage ver lengd kan worden tot en met 1 November. Joep Nicolas weer in Limburg aan de arbeid Te Roermond is een tentoonstelling ge opend va* recente werken van de Lim burgse glazenier Joep Nicolas, die in 1939 naar Amerika vertrok, doch in Juli van dit jaar naar zijn vaderstad terugkeerde om dafr drie grote hoogkoorrameo voor de ka thedraal te beglazen. Voor de 'opening van de tentoonstelling bestond zeer veel be langstelling. zowel uit binnen- als buiten land.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3