B.V.K. BEURS STOLWIJK, 'etmna AntonCoops Sjouwers Scherpe daling schrootprijs in de V.S. teken van recessie der staalmarkt L. VAN OEL JAC. MUL VOETTOCHT DOOR STERVEND LAND Verdreven water Het zijn bewoners achter Geen onvruchtbaar ideaal maar practische politiek Vrijdagavond 2 Oct. optreden van een GOOCHELAAR Zaterdagavond R Oct. optreden van de GICROMA'S - Kans op vele prijzen De buitenlandse politiek die Labour zou willen voeren wfsKMn DE TAMTAMKLOPPER Athletiekduel tegen Engeland bracht weer geen winst Liquidatie voorraden en toenemende spaarneiging wijzen op kentering Kritieke fase in de economie der V.S. Strenger controle op wegvervoer in België Emigratie naar Australië in stijgende lijn Sociaal Economische Raad kost 738.500 Westduits quotum,in E.B.U. 50 min dollar groter Televisiekinderen Weer een minder in de Christchurch-race Deze of vólgende maand heropening koffie- en cacaotermijnmarkt 1 Tamelijk stabiel prijspeil te verwachten Attlee toegejuicht Komt u eens kijken! BILONET BATAVUS KLEINTJES „DE TWEE PROVINCIËN" WIJZIGING der Autobusdiensten GOEDKOOP FRUIT IFie het Kleintje steeds eert is het succes altijd weerd V Slib, zand en eenzaamheid Weer mislukte poging tot ontvoering van Soekamo gemeld Minderheidsregering van socialisten in v Denemarken Magistrale 220 yards van Aret Gre de Jongh liep 800 meter in recordtijd Ans Koning had geluk Europese Beweging gaf de stoot tot oprichting van Raad van Europa Het nieuwe inzicht groeit Wilhelmshaven Europese vlootbasis Bijeeiikomst inspectie schriftelijk onderwijs Doodstraf voor Egyptische oud-premier Hady Nederlandse athleten naar Birmingham Toch Zweedse ertsen via Rotterdam Colporteurs verdienden f 272 tot ƒ380 per week Ï3ERDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT A VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 (Van een onzer redacteuren.) Te Pittsburgh is Woensdag de prijs van no. 1 zwaar smeltstaal van 38 dollar per ton nominaal gedaald tot 34 dollar per ton (bruto) nominaal. Deze ineenstorting van de Amerikaanse schrootmarkt komt niet zo plotseling als deze scherpe daling zou kunnen doen vermoeden. Sinds de zomer van dit jaar verbeert de Amerikaanse schrootmarkt in zorgelijke omstandigheden. Danneer men de prijzen van staalschroot zou willen beschouwen als barometer van de bedrijvigheid in de staalindustrie dan is het alsof men vergeten heeft de bijstelwijzer. die nog steeds op mooi en bestendig weer staat, gelijk te zetten met de op de atmosfeerdruk reagerende wijzer die al lang regen en wind" aan wijst. Met andere woorden: de optimistische voorspellingen van sommige leidende figuren der staalindustrie rijmen niet met de zwakte van de schrootprijs. Dit verschijnsel is een "van de tegen woordig vaker optredende verschillen in uitgesproken prognoses en feitelijke con juncturele ontwikkelingen die men van de oyerzijde verneemt. Vooral uit de staal industrie komen tegenstrijdige verklarin gen omtrent de vooruitzichten. Op 19 Aug. noteerden wij dat de kopers van staal vol gens ..Iron Age" er van overtuigd waren dat, zo er nog geen kopersmarkt voor staal was. deze toch niet ver meer af zou zijn. In het vierde kVartaal verwachtten deze kopers een vermindering van het aantal Orders bij de staalfabrieken. Kort daarop deelde het Comtelbureau mee, dat de staal industrie zelf geen blijk had gegeven van grote bezorgdheid over de mogelijke ge volgen van de wapenstilstand in Korea voor de activiteit in de industrie. De staal- t Industriëlen verwachtten toen dat de ci viele vraag naar'staal in de toen heersende grote omvang gehandhaafd zou blijven. Andere toon Vorige maand kwam er een duidelijke verandering in de toon der toekomstvoor spellingen. „Iron Age" schreef, dat de Amerikaanse staalmarkt in het vierde kwartaal van dit jaar ongetwijfeld een da ling te zien zou geven. Inmiddels is het wel duidelijk gewonfcju dat de staal-hausse aan het afnemen is. Als een van de' eerste oorzaken kan worden aangewezen de daling in de autoproductie. Hoe afhankelijk de staalindustrie is van deze op grote schaal staalverwerkende Industrie is wel gebleken bij de catastrofale brand in de transmissiefabriek van General Motors te Detroit, die een onmiddellijk sta ken van staalorders tengevolge had. Een uiterlijk teken van de kentering op de Amerikaanse staalmarkt is de daling van de productie. In September wordt deze geraamd op 8.8 millioen ton, het laagste maandcijfer sedert de stakingsperiode vbn 1952 In de blikindustrie is de achteruit gang het duidelijkst merkbaar. Enige staal- maatschappijen zijn al moeten overgaan tot beperking van hun blikproductie. wat ge leid heeft tot ontslag van personeel. Voor de conjuncturele omslag, die het scherpst aan de dag treedt op de markt voor staalschroot. zijn dieper-liggcnde oor zaken verantwoordelijk. De Amerikaanse economie wordt sinds het tweede kwartaal van dit jaar gekenmerkt door een enorme toeneming der voorraden, vooral bjj de Industrie. De zwakte van de schrootmarkt moet dan ook worden toegeschreven aan het feit, dat de meeste staalfabrieken nog steeds bezig zjjn te teren op hun voorraden. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor op de ijzermarkt. waar de vraag eveneens be perkt wordt door de toegenomen voor raden. Het streven van de ijzer- en staal verbruikers hun voorraden te verminderen kan warden beschouwd als de belangrijkste oorzaak van de huidige recessie op de Amerikaanse staalmarkt. Crisis in vertrouwen De wijziging in de voorraadpolitiek der Amerikaanse staalverbruikers en de auto-industrie behoort tot de belangrijkste afnemers - duidt op een Crisis in het ver trouwen in bestendiging van de tot nu toe heersende bedrijvigheid. Wanneer men er toe overgaat zijn te grote voorraden te li quideren wijst dit op de erkenning, dat deze voorraden niet in overeenstemming zijn met de verwachte omzet. De fabrikant anticipeert pp de verwachte vraag, zijn voorraadvorming is een functie van de door hem verwachte omzet. In de Verenig de Staten is de recessie ingetreden in een nog beperkt aantal industrieën: die van auto's, landbouwmachines en in de bouw nijverheid. In deze bedrijfstakken is men tot aanpassing aan de afgenomen be drijvigheid moeten overgaan. Enige maanden geleden schreven wij dat de Amerikaanse economie bij het intreden van het tweede kwartaal van 1953 een kritieke fase was ingegaan (zie H. T.C. d.d. 20 Juli). De verschijnselen, die zich thans bij het ingaan van het laatste kwart van dat semester openbaren wijzen er op dat die fase inderdaad kritiek is. Aanwijzingen voor een ineenstorting van de equilibrerende Amerikaanse conjunc tuur hebben zich nog niet voorgedaan. Wel zijn er tekenen die wijzen op een recessie, die wellicht tijdelijk van aard is. Het kan zijn dat de Amerikaanse economie op het ogenblik een periode van aanpassing door maakt. T oenemende s paar neiging De aarzeling die het Amerikaanse be drijfsleven in deze kritieke fase kenmerkt blijkt echter vooral ook uit de aangroeiing van de deposito's op termijn bij de banken en de toeneming van de bjj de spaarbanken ingelegde gelden. Tegenover de toenemen- db schuchterheid van Hst ministerie van verkeerswezen te Brussel heeft bekend gemaakt, dat binnen kort overgegaan zal worden tot een inten sieve contróle op buitenlandse vrachtauto s. In het bijzonder zal daarbij gelet worden of vrachtauto's zwaarder beladen zijn dan de Belgische machtiging toestaat- De Bel gische overheid kondigt draconische maat regelen aan tegenover overtredingen der Belgische reglementen voor het wegvervoer. Zo zullen o.a. zij. die bij herhaling transpor- ten blijken te verrichten. 1 wicht uitgaat boven het volgens de Belg sche machtiging toegestane gewicht, het ri sico lopen definitief hun machtiging te ver liezen. Arbitrage-commissie voor Beiieluxvraagstukken De Nederlandse regering heeft tot leden van de arbitragecommissie voor Beneliix- nangelegenheden benoemd prof dr J. van den Brink, oud-minister van Economi sche Zaken, dr H. M. Hirschfeld en mr J. Meynen, directeur van de AKU en Oud- minister van Oorlog. Uit Brussel wordt voorts vernomen, dat de Belgische rege ring de vicomte d'Avignon, de heer P. uei- baere. oud-voorzitter van het Vlaamse Economische Verbond en de heer Moreau de Melen, oud-minister van Defensie in de arbitrage-commissie heeft benoemd. De commissie werd ingesteld krachtens een gezamenlijk ministerieël besluit geno men tudens de laatste Beneluxbijeenkomst. de beleggers om nieuwe verplichtingen aan te gaan op de effectenmarkt staat een opvallend vaste stemming van de markt voor staatsobliga ties, zo zelfs dat de minister van financiën er over denkt in de toekomst meer obli gatieleningen met lange en middellange looptijd uit te geven. Dit alles wijst op een toeneming van de spaarquote, de neiging tot sparen, die Keynes indertijd heeft be schouwd als een van de voornaamste oor zaken van de terugslag in de conjunctuur. Toeneming van de spaarneiging betekent immers een noodzakelijke afneming van de consumptie. Het zal afhangen van de om vang van dit proces, dat onder meer in be langrijke mate bepaald wordt door het psychologische effect, of de neiging tot in vesteren er op den duur door zal worden beïnvloed. Een uitlating van de president van de New Yorkse effectenbeurs, Edward T. McCormick, die heeft verklaard het niet eens te zijn met het toenemende aantal pessimisten, die van oordeel zijn, dat de Amerikaanse economie een ernstige reactie of depressie tegemoet gaat, is eerder ken schetsend voor de stemming die op het ogenblik in Amerikaanse zakenkringen heerst, dan voor het feit dat de economi sche Vooruitzichten op lange termijn fun damenteel gezond zijn, zoals de heer Mc Cormick heeft gezegd. Bij de huidige si tuatie is het feit. dat het aantal pessimis ten toeneemt van groter belang dan de fundamentele gezondheid van de Ameri kaanse economie op de lange duur. De aanmeldingen voor emigratie naar Australië bewegen zich thans weer in stij gende lijn. In de maand Augustus waren er in totaal 1227 aanmeldingen tegen 585 in Augustus van het vorige jaar. Half Sep tember werd het hoogste aantal meldingen van dit jaar bereikt. Ook ten aanzien van Canada valt een stij ging te constateren en wel van 1715 tot 1833. Voor Brazilië, waarvoor 2ich een jaar gele den nog niemand aanmeldde, waren in Au gustus 1953 112 gegadigden, een cijfer dat zich zeer goed aanpast bij de mogelijkheden in het experimentele stadium, waarin de emigratie naar dit land zich thans bevindt. De belangstelling voor Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika tenslotte geeft een daling te zien, n.l. resp. van 669 tot 193 en van 442 tot 254. Het totaalcijfer toont ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorige jaar een stijging van 3411 tot 3619 aanmeldingen. De gewone dienst van de ontwerp-begro- ting van inkomsten en uitgaven voor 1954 van de Sociaal-Economische Raad sluit met een bedrag van f 738.500. Het eindcijfer van de vorige begroting luidde f 673.500. Deze hogere raming vindt hoofdzakelijk zijn oor zaak in de stijging van de post-salarissen. Voorts is rekening gehouden met de moge lijkheid van een geringe uitbreiding van het personeel. Het dagelijks bestuur van de Raad zal voorstellen de jaarlijkse vergoe ding van de voorzitter te verhogen van f 12.000 tot f 15.000. Singapoorse reders spelen niet graag K.P.M. Uit Singapore wordt gemeld, dat rederijen aldaar geen schepen laten Vertrekken naar Indonesische havens, die hebben te lijden van de ongeregeldheden in Atjeh. De be trokken scheepvaartondernemingen zouden vrezen, dat de Indonesische regering wel licht de schepen zou willen gebruiken om troepen naar Noord-Sumatra over te bren gen. In de operaties tegen de Zuid-Moluk- ken zijn destijds KPM-schepen gebruikt voor troepenvervoer. Posities K.L.M.-vliegtuigen ,_^agvo Schiphol geland. De bestuursraad van de Europese Beta- lings-Unie heeft besloten tot een vergroting van het Westduitse quotum in de EBU met wederom 50 millioen dollar. Dit zal geschie den onder de oude voorwaarden van ver rekening van 50 pet in goud en 50 pet in de vorm van credietverlening door West-Duits- land. Het totale quotüm kwam daardoor op 700 millioen dollar, waarvan eind Septem ber ongeveer 650 millioen dollar verbruikt waren. Aangezien het Duitse voorstel, reeds nu boven de 700 millioen dollar uit, een nieuwe verhoging van 100 millioen dollaj onder gewijzigde voorwaarden (namelijk 65 pet verrekening in goud en 35 pet in de vorm van credietverlening) vast te stellen geen weerklank vond. nam de Duitse ver tegenwoordiging het voorstel terug. Zij be hield zich echter het recht voo^ het later opnieuw in te dienen. Men heeft de indruk, dat men de invloed van bepaalde schuldbetalingen op de toe- koms:;ge saldi van West-Duitsland in de EBU wil afwachten. Van Duitse zijde ver wacht men. dat o..geveer eind October on derhandeld zal worden over een nieuwe vergroting van het Duitse quotum. Men hoopt, dat dan de voorwaarden, d.w.z. de vaststelling van de verhouding tussen goud betalingen en credietverlening, in een voor de Westduitse republiek gunstiger zin zul len uitvallen. e "politie heeft te White Plains in de Amerikaanse staat New York een aantal kinderen in hechtenis genomen, die in de afgelopen acht maanden 29 nachtelijke in braken hebben gepleegd. Alle gearresteerde kinderen warep jonger dan tien jaar. De politie weet hét gedrag van de kinderen aan de televisie, waarvan zij niet alleen de techniek van inbreken, maar ook juridische kennis zouden hebbeng eleerd. De Britse luchtmacht (R.A.F.) heeft Don derdag bekendgemaakt, dat zij „om tech nische redenen" de viermotorige Vickers Armstrong Valiant-straalbommenwerper uit de Lonen—Cchristchurch-race terugtrekt. Dit betekent, dat aan de snelheidswed strijd slechts zeven toestellen, waaronder vijf tweemotorige Canberra-straalbommen- werpers, zullen deelnemen. Engels in Indonesië Op verzoek van de Indonesische regering heeft het Amerikaanse particuliere insti tuut voor internationale opvoeding een tiental Amerikaanse leraren en leraressen uit New York naar Indonesië gezonden. Zij zullen gedurende een jaar spoedcursussen in de Engelse taal geven aan onderwijzers op lagere scholen, ter bevoidering van het onderwijs aan de Indonesische jeugd. AMSTERDAMSCHE GOEDERENBANK: Ook het kwartaalsbericht van de Amster- damsche Goederenbank N.V. maakt mel ding van de aanstaande heropening van de cacao- en kotfietermijnmarkt te Amsterdam. Voor cacao verkeert de voorbereiding reeds in een vergevorderd stadium, zodat de her opening naar alle waarschijnlijkheid nog deze of de volgende maand zal geschieden. Tot de weinige commodities, die nog altijd hoge noteringen tonen, behoren cacao en koffie, aldus Schrijft de Goederenbank in haar overzicht van de cacaomarkt. De prij zen van beide producten zijn na het ophef fen van de plafondprijzen in de Ver. Staten in het begin van dit jaar weliswaar aanvan kelijk aanzienlijk gedaald, doch zij konden zich naderhand weer krachtig hersteilen. Tijdens de Korëa-hausse in 1950 is de cacao- prijs belangrijk gestegen, doch het product onttrok zich later aan de prijsdaling, die de meeste commodities hebben onder gaan. Zo nu en dan werd de cacao- prijs wel eens meegezogen met .de baisse. (Van onze correspondent te Londen) Attlee kreeg gisteren in Margate een grootse ovatie toen hij Labours buitenlandse politiek uiteenzette en vooral toen hU ver klaarde. dat dit een onafhankelijke politiek is. Op dit punt is de Labourpartij thans werkelijk verenigd en de gedelegeerden demonstreerden dat jubelend. Zij juichten de altijd muisstille Attlee toe. die tot dus ver een vergeten figuur op het congres leek. Hoofdpunt van Attlees betoog was zijn oproep tot hernieuwing van Churchills ini tiatief voor besprekingen tussen de Grote Vier op het hoogste niveau. Dit is weer uiterst actueel geworden nu de Russen de bal hebben teruggespeeld en Lugano on mogelijk gemaakt. Hij eiste van de regering, die zo lang gezwegen heeft, een verklaring en wilde onthuld zien wat er. toen Chur chill en Eden ziek Zijn geworden, precies op de besprekingen in Washington is ge beurd. Overigens kijkt geheel Engeland reikhal zend uit naar het resultaat van de Donder dag onmiddellijk na hun terugkeer door Churchill en Eden urenlang gevoerde be sprekingen. die aan een diner, dat Churchill in Downingstreet gaf, werden voortgezet en waarbij waarschijnlijk over de naaste toe komst van beiden een beslissing werd ge nomen. Zolang Churchill de hoop niet heeft opgegeven om met Malenkof aan één tafel fe confereren, moet aangenomen worden dat hij de leiding van de regering in han den zal houden. Het is vermoeelijk nog te vroeg om na te gaan, of Edens gezondheids toestand zal toelaten dat hij te zijner tijd de premier opvolgt. Gewacht moet boven dien worden op het advies der geneesheren, of Eden dadelijk weer in het gareel zal mo gen lopen. Sir Walter Monkton. de minister van ar beid, die bij de besprekingen tegenwoordig was. is mogelijk een candidaat voor.de por tefeuille van buitenlandse zaken in het ge val Eden van functie zou veranderen of aftreden. Monkton is een zeer geziene e bekwame figuur, die tijdens de abdicati' crisis raadsman was van koning Edward VIII. thans hertog van Windsor. Het kabinet heeft zich Vrijdag bezigge houden met het Sowjetantwoord op het voorstel inzake de conferentie van Lugano. Attlee merkte o.a. nog op. dat door de gebeurtenissen in Rusland het politieke kli maat weliswaar veranderd is. maar dat het „nog niet warm genoeg is om onze overjas uit te trekken1'. Hierbij zinspeelde hij op een handhèving van de defensie. Labour verwerpt de bevrijding van Oost Europa door geweid en is tegen Duitse her bewapening, zolang geen nieuwe pogingen gedaan zijn voor de vredelievende hereni ging van Duitsland. Verder eiste Attlee de toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties en de neutralisering van Formosa, opdat dit zijn eigen lot kan be palen. Het congres nam een resolutie lan, waarin geprotesteerd werd tegen de over eenkomst met Spanje en een andere, welke zich uitsprak tegen toelating van Spanje tot enige organisatie van het Westelijke blok. Het Lagerhuislid Dennis Healy. die vroe ger internationaal secretaris der partij was, zei dat geen enkele Europese socialistische x steeds kon deze zich daarvan weer losmaken. Hoe de ontwikkeling van de binnenkort te Amsterdam te heropenen termijnmarkt zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Van be tekenis is, dat de transacties niet uitsluitend beperkt zullen blijven tot de binnenlandse handel, maar dat ook niet-ingezetenen hier in vrijelijk zullen kunnen deelnemen. Cacao Is een product, dat van uur tot uur scherpe prijsfluctuaties kan tonen, zodat de nivellerende werking van dekkingstrans acties op een termijnmarkt van groot belang voor de handel kan zijn. De laatste weken zijn de cacao-noteringen te New York en Londen na een krachtige hausse als gevolg van baisse-dekkingen*in 't begin van Augus tus. tamelijk stabiel gebleven. Het West- afrikaanse seizoen is ten einde en thans wordt op de verschepingen uit de nieuwe oogst gewacht, waarvan de eerste in de komende maanden kunnen worden ver wacht. Intussen -is er een tekort aan som mige loco Weètafrikaanse cacaosoorten ontstaan, welke mede is veroorzaakt door een grotere vraag als gevolg van de ophef fing van de chocolade-distributie in Enge land. De stemming op de Londense markt voor Accra-cacao van de nieuwe oogst was enigszins nerveus geworden, omdat de Mar keting Board, waarin alle Brits West- afrikaanse cacao is gepoold en welker ver- kooppolitiek beslissend is voor de prijs ontwikkeling, tot voor kort nog niets uit de nieuwe oogst had verkocht. Inmiddels zijn van die zijde grotere par tijen October Decemberverschepingen ver kocht zomede door Franse afladers, die nieuwe oogst voor vroeger^ (October-)«gr- schepingen aarfboden, partijen cacao aan de markt gekomen waardoor bestaande „short"- posities spoediger konden worden opge heven Indien in Januari/Februari de oogst rijke lijk aan de markt komt. zal dit de prijzen kunnen beïnvloeden, daartegenoveE staat, dat de voorlopige taxatie van de oogst 236.000 ton bedraagt, tegenover een voorlo pige taxatie van 260.000 ton in het begin van het vorige seizoen, welke oogst later niet groter dan 220.000 ton bleek te zijn, zodat te verwachten is dat het prijspeil geduren de de eerstkomende maanden nog tamelijk stabiel zal blijven. TERMIJNMARKT IN GRANEN. Medegedeeld door de makelaar in granen A. Makkreel te Rotterdam. Nov. hoogste koers laagste slot f 27.20. Jan. hoogste koers 26.15, laagste slqt f 26.15, 1 contract; Maart hoogste koers laagste slot 28.10: Mei niet genoteerd. partij Churchills denkbeeld steunt. Chur chill wil de wereld in invloedssferen ver delen en daarom Frankrijk er niet bij heb ben, volgens Healy. Het is absurd, zei Healy. dat de Labourpartij haar buiten landse politiek ontleent aan één man en nog wel aan een man van 78 jaar Churchill realiseert dat thans de vlieger niet opgaat. De partijsecretaris Morgan Phillips ant woordde hierop, dat de partij de juiste do- litiek mo'et steunen, ook alp de verkeerde mensen aan de macht zijn. Thuisreis: De Tilburg, gezagvoerder Wil*- „on, is Donderdagavond op Sc De Soerabaya. gezagvoerder Reijers, is van ochtend in Genève aangekomen. De Fries land, gezagvoerder Baxter, vanochtend in Bangkok. De Maastricht, zou vanmiddag uit Tokio vertrekken. De Pontianak, zou van middag uit Sydney naar Biak vertrekken. Uitreis: De Amsterdam, gezagvoerder Deknatel, is vanmorgen uit Bangkok naar Djakarta vertrokken. De Rotterdam, gezag voerder Hartogh Heyss, vanochtend in Bangkok. De Eindhoven, gezagvoerder Hou- ba, vanochtend in Damascus. KFMPKES' meubelfabrieken ooeb van ORDERS VOORZIEN De resultaten van Kempkes' Meubelfabrieken N V te Waddlnxveen over de eerste helft van hét'lopende boekjaar stemmen tot tevreden heid. Het bedrijf is gedurende deze periode goed van orders voorzien geweest en de order portefeuille motiveert de verwachting van «en volle bezetting tot het einde \an dltjaarzo deeft de directie mede. De omzet ts sedert vorig Jaar belangrijk gestegen Ditlaatechter niet toe daaraan een verwachting te verbinden van een evenzeer gestegen winst, aangezien ook de onkosten o.a. ten gevolge van de sodl^ le lasten, aanmerkelijk toenamen en de prijzen niet daarmede evenredig konden worden ver hoogd. U ZULT ERKENNEN DAT mooier, practischer, beter is dan andere bromfietsen. Het is inderdaad t toppunt van vernuft en schoonheid I Compleet t 585.— C-OUWE 83 TELEF. 3#30 1 BEURS I00RM0D5 ZN HUISHOUDING Orkest - Cadeau-uitreiking Hersengymnastiek Teletest MODESHOW 'i Middags 2 #n 3 30 uur. i svondi 8 tn 9 30 uui Dameshoedenslïow - Brillenshow Schoenenshow BANKETBAKKERIJ IN WERKING 's Morgens tot 12 uur gratis hopje koHle Kindcrbowaarpiaats o.l.v. verxorgster Zaterdagmiddag GRATIS KINDER MATINEE: Tonaelspal „DIK TROM" opgevoerd door het Ned Jeugdtoneel. Zaterdag uitreiking van aen aantal waardevolle GESCHENKEN w.o^ middags voor de kinderen DONOR rolschaatsen, kampeerbed. kampear- tafel en stoeltje, 's AvondsSchmidt- Regina matras met kussens en divanbed. heren armbandhorloge, electr. scheer- epparaat. portefeuille, overhemd, heren schoenen. kees, enz. enz. Geopend ven 10-17 en ven 19-23 uur Zondags gesloten. Toegangsprijs 11.— Kinderen I 0 60 Modeshow I 0.25 WEEKRECLAME (FIJNE KARBONADE vanaf] 1.69 per k g. RUNDERLAPPEN van if 1.50 per 1 i k.g Ons bekend f(jn PEKEL-1 1 nljmslroop VLEES. 200 gram voor 0.90 Broncho Siroop Slagerif C. KAARS PUlmO Westhaven 38, Telefoon 2912 Drogist. Wijd straal 31 HEREN /ELFSCHEERDERS Niet bij aankoop van 3 pakje> vóór 140, doch bil bestelling van 3 pt-kjes i f 1.40 per stni;. van de nieuwe ..Leander' OM m m. scheermesjes, geeft de Solingenfahriek een paar gega randeerd le kwaliteit FNKAI.ON NYLONS CADEAU Bestel telefonisch of zendt brietk. aan: Bur v Reclame diensten Heil, Weth. Ventewcg no. 82. Gcuda. Tel. 4882. Wie de ■reeds een. i> bet „SUCCES* altifd ereerd Vredebest 14 N V Vervoermaatschappij INGAANDE 4 OCTOBER 1953 i Sinaasappelen. 12 stuks 1.— I Moesappelen, 4 pond 0.50 Stoofperen, 4 pond 0-50 Fijne Handperen. 3 pond ƒ0.50 Handappelen. 3 pond 0.50 Zoete Druiven, p. pond 0.60 Warme Pinda's, 250 gr. 0.50 Voor spoedige indiensttreding pc-vraagd: Staalbouw F. A. K. LETHER. Aanmelden Fabriek Schiel. Hogezeedijk 55—57. Kantoor van Iterson- laan 13. snrtknop Die gtheimimmaêêrdK.Dec hi ;f 1 is weg! En we hebben iLmaar. ligt niets om hem te echterY eutorommel volgen peer nummerpleten... olie een wrichltn. beetie benzine drinken word gevolgd' ntrtiit rsntmnq.Krek gedebreuleerdPrrr. Eerste versne/li topsnelheid. Tweede versnelling, prrr Derde Doef .doet. kleppen kloppen. Geen boom en geen struik of mosselen en zeenokken zetten er tich op vaat. (Van onze speciale verslaggever.) ER HANGT EEN LICHTE OCHTENDNEVEL over Duiveland en de wind is in de wijde hemel weggekropen na twee dagen roerig over de polders te hebben gebolderd. Hij heeft de zwoegers aan de dijken de nachten door van hun matras in woonarken en barakken gehouden, de boeren van Dreischor en de enkele teruggekeerden in de net droogge vallen polders van Oosterland en Sirjansland de stuipen op het lijf gejaagd. Want zij weten dat zij wonen achter binnendijken met weinig ruggegraat als het water in de Vierbannenpolder gaat kruiven. Nu zijn geluid ook is verstorven, is het of de stilte de grauwe kleur van het boven water gekomen polderland nog meer accentueert. Dood land is het, vergiftigde grond, slib en zand, bouwvallen en verlaten boeren hoeven. Land waar de dood zijn kille hand op legde. Land dat door een tintelende herfstzon niet tot leven kan wórden gewekt. Ook niet door de wegstervende ijle schreeuw, van een zeevogel, die in de achtergebleven plassen zilt water naar voedsel zoekt. Van het ongewoon levendige Zijpe, arse- naai van wapens in de strijd tegen het water, gigantische stapelplaats van per- koenpalen, zandzakken en brokken bazalt, die gulzige grijpers uit lichters graaien en aan wal storten vlak naast het sombere voorlopige graf van aangespoelde slachtof fers. alsof zo in hun driftige haast om het wegebbende leven van een verdronken eiland te redden, de doden hun rust niet gunnen, kan men met een auto over de smalle kronkelende macadamwegjes tussen de landerijen een heel eind in de polder ko men. Merkwaardig, hoe de immer onrustige vloed in zes maanden die wegen vrijwel on gemoeid heeft gelaten. Hier en daar slechts vrat de stroom er een geul door. Dan kan de auto niet verder. De chauffeur geeft in goed Zeeuws aanwijzingen aan zijn pas sagier hoe hij te voet het dorpje kan berei ken, zonder door geulen te moeten bagge ren. Over do weilanden gaat de eenzame wan delaar dan verder. Zand en slip hebben de sloten gevuld. Boven de ongelijke grond steekt hier en daar een roodgekopt paaltje. Van paaltje tot paaltje loopt men in rechte lijn. veilig. JBij het derde merk dan over een dammetje op het dorp aan, tot men langs een modderig en verlaten erf de straatjes bereikt. De stilte is er benauwend. Een bijna uit gestorven Duivelandse woongemeenschap. Enkele gezinnen keerden ér terug: een post ambtenaar, een smid, een timmerman en een handelaar in levensmiddelen. De straat jes liggen verlaten als op een zomerse Zon dagmiddag. De vensterloze ramen gapen. Op alle erven en vlak onder de geveltjes ligt vernield en wit uitgebeten meubilair. Terzijde van dé hobbelige keienstraat is het domein van de modder. Er hangt een wal gelijke geur vanjjederf. Verlaten zijn vr&wel alle huisjes. De deu ren staan open. Ruimende handen zijn er reeds bezig geweest, maar de bewoners zit ten nog in de verstrooiing buiten het eiland. De meesten dift-ven niet terugke ren, want het is een zwakke Rampaartsedijk door een handjevol rijBwerkers verdedigd en waaraan het water in de Vierbannen- polder in het geniep knaagt, die beslist over droog blijven of weer overstromen. Op het smidserf staan enkele landbouw machines, keurig roestvrij gemaakt en ge olied. Maar ook tot werkloosheid gedoemd. Want het zal jaren duren voor de polder weer een normale vegetatie zal tonen. De grond is immers doodziek van het zout, dat zes maanden lang de zware vruchtbare klei kon doorwoelen en vergiftigen. Grauw en verlaten ligt de drooggevallen polder. Coms waant men zich op een drooggéval- len mosselperceel in het open buiten dijkse water van de Grevelingen. Rond de dode bomen en op lichte terreinverhogingen jen tienduizenden halfwas mosselen en loze plukken mosselzaad, door de, stroom de polder ingesleurd, gezonken en gestorven toen het water wegviel.Er scharrelen groep- es meeuwen en sterntjes rond, elkgar schel djvend de buit betwistend. Dieper in de polder, \yaar de eenzaam heid benauwend is, passeert men de trieste resten van een kapitale boerenschuur, waarvan het dak op onbegrijpelijke wijze nog steunt op enkele palen. De wanden zijn er uit geslagen en weggespoeld. Voorraden hooi en stroo liggen er te rotten. Waar kui len zijn opengespoeld liggen aardappelen wijd verspreid met penetrante geur te be derven. Ver weg breekt een kleine verhoging de entonige vlakheid van de modderwoestijn. Een ouderwetse leunstoel, die zijn Odyssee voor wind en water hier heeft beëindigd en nu strain en rechtop in het weiland staat. Een leunstoel midden in het land en aan de einder het silhouet van een bóerenstee, die het geweld van de stromingen overleefde. Op enkele plaatsen ontmoet men onmis kenbare aanwijzingen, dat de mens er is teruggeweest en aan de slag gegaan Er zijn soms wat korte sloten getrokken, listig en met* overleg. Van hoger gedeelten stroomt er klaterend water, dat nog in een terrein plooi achterbleef, in. Dotten vuilbruin schuim liggen stillend ln de smalle sleu ven, zoals zij door de branding op het strand worden gejaagd. Zout water. De boer is hier teruggeweest, maar schijnt zijn land weer aan de eenzaamheid te heb ben overgelaten. Het water moet nu zich zelf afvoeren. Het te Djakarta verschijnende communis tische blad Harian Rakjat (Volksdag blad) maakt In grote opmaak melding van een mislukte poging om preeldent Soekamo te ontvoeren, toen hij ter gelegenheid van de opening van de Indonesische sportweek tien dagen geleden Medan bezocht. Van of ficiële stfde kon op dit bericht Donderdag geen enkel commentaar worden verkregen. De correspondent van HarianRtkJat te Medan haalt een bevoegde bron aan (die geheim wil blijven) die het blad meege deeld heeft, dat de poging om Soekamo te ontvoeren kon worden verijdeld door leger en politie. Naar verluidt, aldus het bied. was door de politiebewaking bij het station vóór de aankomst van de president daar. in de morgen van 20 September, een melk kan met een handgranaat aangetroffen, op de weg naar het sportveld, waarlangs de president zou komen. Er wordt een diep gaand onderzoek ingesteld, aldus het blad. De bron van het blad weigerde bevestigend of ontkennend te antwoorden op de vraag, of zij, die een poging pleegden, tot de machtsapparaten of de regering behoorden. De Deense kabinetsformateur, de sociaal democraat Hedtoft, zal een minderheidska binet van louter sociaal-democraten vormen "nu de radicale partij heeft geweigerd met de sqciaal-demoeratische partij een coalitie regering samen te stellen. Dit houdt in, dat de sociaal-democratische regering van Hed toft geen vèrreikende maatregelen kan ne men, omdat zij geheel afhankelijk is van de steun van nlet-socialistlsche partijen. Hedtoft heeft gisteravond zijn kabinet aan koning Frederik voorgesteld. Minister van buitenlandse zaken is H. C. Hansen, minis ter van binnenlandse zaken J. Kjaerboel en minister van defensie Rasmus Hansen. In het kabinet zitten twee vrouwelijke minis ters. namelijk mevr. Lis Groes (handel) en mevr. Bodil Koch (kerkelijke zaken). 'de Rampaartsedijk, viel de polder droog. Grauwe grond strekte zich weer van dijk tot dijk. Wie over de verharde wegen, die door de regens werden schoongespoeld, de polder inttekt, krijgt al spoedig de neiging zijn tocht af te breken en terug te keren naar Zijpe. Geen koesterende herfstzon en geen Wijd vergezicht onder een blauwe open hemel kan de mistroostigheid verdrijven, die hem overal- aangrijnst. In wijd^ omtrek van de gedichte dijk breuk liggen de ruggen van duizenden ton nen binnengespoeld zand. Het vulde de slo ten en greppels en kroop op de vqlden. De paaltjes van de afrasteringen tussen de landen verzonken er ih. En waar het zand ophield kreeg het slib de overhand. Plassen zilt water, waarin garnalen schichtig wegschieten, bleven er achter. De sloten zijn nauwelijks zichtbaar als kleine plooien in de grijze vlakten. Verlaten ligt het sombere egale landschap, waar zelfs de taaie schorrenvegetatie geen kans zag om hoog te schieten. Het gras is dood of onder slip en zand verdwenen. Boomgaarden zijn een verzameling naakte stammen en tak ken. De wilgen langs de «loten zijn reeds lang gestorven. En tot waar het water kwam, zijn de stammen bedekt met een dikke laag zeepokken. TJet is ondanks de tragiek een ver- ademing bij een bouwval van een boer derij een Jonge vrouw te zien, die tussen de pulnbrokken zoekt naar wat nog bruik baar is. stenen vaatwerk, metalen bus sen en emmers, die het water niet kon ver nielen. Maar de oogst ie bedroevend ge- eeuwen in de familie is. heeft het water meegesleurd. Toch een verademing. Want in deze ver laten woestenij is men niet meer alleen met dood en vernieling. Dood zijn de bomen en struiken en stervend zijn de bouwvallen, die nog wankelen op hun ondermijnde grondvesten. De mosselen leven niet meer en in elke plas, die langzaam leegdampt, zullen de garnalen eerstdaags sterven Voor deze kille woestenij weer de waas van jong groen en tere bloesem van vrucht bomen zal tonen, zullen de seizoenen enkele malen hebben gewisseld. Zes maanden zee lieten jaren woesteni.' achter, land, dat dor en ledig is en dal slechts langzaam en met oneindig veel zorg tot nieuw leven kan worden gewekt. Ih het Westen ligt als een zwarte streep de zwakke binnendijk, bij de gratie waar van men hier in de polder kan lopen. Het water ligt nog op de loer om het land de slag te kunnen geven, het Zuiden xljst het silhouet van ■erkerk op, waar de dijk nog gebroken i de zee in- en uitstroomt. N< Ireiging. fog steeds Ruim M.9N enthousiaste Engelsen op de tribunes en vele andere duizenden In den lande via het televisiescherm hebben de Nederlandse herenathletiekploeg In het White City Stadion te Londen de vierde nederlaag in successie in dit seizoen tien lijden. De Engelsen bleven met duidelijke cijfers in de meerderheid: 102 tegen 59 pnt. Alleen Teun Aret, Joop FikkerJ en Henk Visser sorgden voor Nederlandse overwin ningen. Ook de Nederlandse dames verloren. Zij moesten met 66 tegen 41 punten de vlag strij ken.1 Een nederlaag overigens met ere, want onze ploeg miste Fanny Blankers-Koen en Puck Brouwer. Gre de Jongh verbeterde op de 8p0 meter opnieuw haar nationaal record Bij de heren heeft de zege van Aret op de 220 yards de meeste Indruk op het ru- bliek achtergelaten. Nog nimmer zal de DOS-man zo geladen aan de start zijn ver schenen als voor deze 220 yards-race, waar aan een incident, dat tot zijn diskwalifica tie op de korte sprint had geleid, beslist niet vreemd is geweest. Tot vijfmaal toe moes ten de lopers op de 100 yards worden terug geschoten en dit had kennelijk te veel van Aret gevraagd. Toen hij voor de tweed* keer te vroeg vertrok werd hij uit de strijd genomen, maar het was velen niet ontgaan, dat de starter niet vrijuit ging. Terwijl de Rotterdammer weer in zijn trainingspak stapte klonk dreigend boe-geroep door de arena. De Rotterdammer vloog op de 220 yards als een kanonskogel uit de blokken. Hij sloeg de aanval, die EUis op het laatste elr\d inzette, energiek af om zich daajftia In 2?.3 sec. Juichend over de finish te storten. Ellis kwam 0.2 sec. op hem te kort. Henk Visser won met eeh sprong van 7-28 meter, de beste dit seizoen in White City ge noteerd, het vèrspringen Cruttenden bleef op 7.08 meter en Whaley op 6.83 meter staan. „Jij moet eens opletten, ik ga het speer werpen winnen", had Joop Fikkert op de heenreis met veel bravour tegen een ven zijn teamgenoten verklaard En hij heeft Ans Koning kreeg een gevoel, alsof ze doof de grond ging. Want nog geen seconde, nadat zij op Schiphol haar paspoort aan de douanebeambte had overhandigd, hoorde zij zich op licht geïrriteerde toon toevoegen: „Dit pas poort is verlopen, juffrouw". Inder daad, de vervaldatum vermeldde zeer duidelijk 14- Augustus 1953. „Dat heb lk helemaal niet geweten", was alles wat de Olympia-athlete kon uitbren gen. Toch is Ans Koning niemand had daar meer op gerekend in White City gekomen. Na een telefoontje met Den Haag krabbelde de ambtenaar wat in haar paspoort. „U kuilt op eigen ri sico naar Londen reizen", werd haar daarop medegedeeld. Gelukkig maar, dat de „immigration- officer" op London Airpórt meer be langstelling voor Ans Koning, dan voor haar paspoort had. is een drooggevallen Duivelandse pol- op een zonnige herfstdag. ude meubelstuk, dat al twaar bezet met zeepokken melkbus (Van een onzer redacteuren) f\NDER DE DWANG van de politieke ontwikkelingen van na de tweede wereld oorlog zijn de volkeren van West-Europa gaandeweg tot het inzicht gekomen. elddeel nog redden kan voor de ondergang, bankroet, hetzij door een derde, nóg ver dat slechts volstrekte solidariteit dit werelddeel hetzij door een politiek en economisch bank ichrikkeljjkef gewapend conflict. Ingeklemd tussen de kolossen Sowjet-Rusland en de Verenigde Staten, moesten de Westeuropese mogendheden wel erkennen, dat zij elk voor zich, als souvereine staat, geen enkele invloed meer konden uitoefenen op de loop der historie en voorts, dat zij, eveneens elk voor zich. als militaire mogend, heid nauwelijks meer iets te betekenen hadden. De geschiedenis had geleerd, dat een onderling verdeeld West-Europa tegenover een sterk gemilitariseerde autori taire staat machteloos was. Gebrek aan solidariteit tussen de democratische landen van het Westen leidde tot de nederlaag in 1940. Deze catastrofe zou zich zonder enige twijfel herhalen, wanneer Europa onder gelijke omstandigheden tegenover het Rode Leger zou komen te staan. Uit de bittere ervaring van 1940 was slechts één les te trekken: West-Europa, verenigt u! Laat alle onderlinge rivaliteit en verkeerd gerichte nationale trots varen, en balt uw krachten samen tot één homo geen machtsapparaat. Slechts zó kunt ge uw vrijheid en zelfstandigheid handhaven en zelfs tot nieuwe macht komen, een derde machtgelijkwaardig aan de beide groten, Rusland en Amerika. Dit inzicht was In 1945 nog niet algemeen doorgebroken, niet bij de volken en even min bij de regeringen. Het Is de verdien ste van een aantal vooraanstaande Europees voelende staatslieden, die midden ln de na oorlogse chaos met grote energie de orga nisatie van de Europese eenheid aanpakten, dat thans vrijwel elke Europeaan zich van de positie van ons werelddeel bewust ge worden is en de noodzaak van volledige po litieke, economische en militaire eensge zindheid erkent. In die eerste Jaren na 1945 ontstond een groot aantal organisaties, die elk voor zich ijverden voor Europa's eenheid. WIJ noe- meft: de Franse Raad voor een Verenigd Europa, de Onafhankelijke Liga voor Euro pese Samenwerking, de Nouvelles Equipes Internationales, de Europese Unie van Fe deralisten, en de Beweging voor een Ver enigd Europa. In de Jaren 1947 tot 1948 Op 8. 9 en 10 October sal in de gra felijke zalen aan het Haagse Binnen hof het tweede Congres van de Euro pese Beweging worden gebonden. Het doel van dit Congres, waaraan vier honderd*IJftig gedelegeerden uit de landen, die bU de Europese Beweging zijn aangesloten, sullen deelnemen, is in de eerste plaats bet vormen v»n een Europese publieke opinie ten gunste van een Europese unie en voorts een stimulerende werking uit te oefenen op de Europese regeringen, ten einde de ratificatie van de Europese Defen siegemeenschap te bespoedigen en het ontworpen statuut voor een Politieke Gemeenschap te aanvaarden en In wer king te stellen. Leidende politieke figu ren uit alle Europese landen zullen hun stem verheffen tégen de scepsis en on welwillende critlek die de staatkundige groei van ons werelddeel remmen en vóór de eenheid en vastberaden samen werking. de enige basis, waarop het nieuwe Europa, dat de stormen van onze tijd «al kunnen weerstaan, kan worden gebouwd. Icwam tussen deze organisaties een innig contact tot stand, hetgeen leidde tot oprich ting van een internationaal coördinatie comité Dit comité verrichtte de voorberei dende werkzaamheden voor het groots op gezette Europese Congres, dat ln 1948 ln Den Haag werd gehouden. Vruchtbare arbeid Dit Congres bleek meer te zijn .dan een praat-vergadering van goedwillende, maar onpractische Idealisten, zoals vele sceptici aanvankelijk vreesden. Er werd vruchtbaar en practisch werk verricht. Het Haagse Congres leidde tot oprichting van de Raad van Europa en tot tal van andere activitei ten op het gebied der Europese samenwer king. 7.0 ls het ook aan het initiatief van de Europese Beweging te danken, dat het parlement van de Gemeenschap voor Kolen en Staal (G.K.S.) de taak op zich nam een ontwerp-grondwet op te stellen voor de op te richten Europese Politieke Gemeenschap. Men was namelijk ln de vergadering van de Atlantische Raad te Lissabon in Februari 1952, waar besloten werd tot oprichting van een Europese Defensiegemeenschap, tot de conclusie gekomen, dat een zo vérgaande overdracht van nationale bevoegdheden aan een boven-nationaal lichaam slechta mo gelijk was. wanneer tevens een begin werd gemaakt met het scheppen van een poli tieke gemeenschap, waaraan de leiding van het Europese leger verantwoording schuldig zou moeten zijn. Het was, zoals gezegd, de Europese Beweging, die het advies gaf het ontwerpen van een conatitutie voor de Poli tieke Gemeenschap op te dragen aan het enige Europese parlement, dat daartoe be voegd kon worden geacht, namelijk het par lement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dit ontwerp-statuut la Inmiddels gereed gekomen. Uit een enander blijkt, dat de Eüropet* Beweging zich niet ophoudt met onvrucht baar geïdealiseer over een utopie, maar dat zij practische politiek bedrijft, die reeds tot tastbare resultaten heeft geleid. Nuchter, praitlgche politiek bedrijven, dat is ook het doel van het tweede Congres der Europese Beweging, dat van 9 tot 19 Ootober a.s. te Den Haag zal worden gehouden. We derom sullen een aantal leidende politieke figuren alt diverae Europese landen hun ■tem laten horen, ten einde de Europese De autoriteiten van Neder-Saksen hebben van het bureau van de Westduitse verdedi- glngscommisaaris Theodor Blank de mede deling gekregen, dat Wilhelmahaven waar schijnlijk in gebruik zal worden genorhen door de vlooteenheden, welke de eventuele Westduitse bijdrage aan de Europese De fensie-gemeenschap zullen vormen. Dit brengt met zich mee. dat het plan tot het aanwinnen van dertienduizend hectare bouwland voor vluchtelingen uit het Oosten door inpoldering van de Jade-baai bij Wilhelmahaven zal moeten worden opge geven. Genoemde baai ls vijftien km breed en achttien km diep en vormt een der beste natuurlijke havens aan de Noordzee. Zonder deze baai zou Wilhelmshaven als vlootbasis onbruikbaar zijn. gezien de ondiepte van de haveningangen. Onder leiding van de heer L F Kleiterp i* te Amsterdam de jaarlijkse algemene ver gadering der Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs (ISO) gehouden. Tegenwoordfg waren de vertegenwoordigers van de minis teries van Onderwijs, van Economische Za ken en van Marine, die deel uitmaken van het curatorium, benevens gedelegeerden van de maatschappelijke organisaties, die de schriftelijke studerenden in de ISO verte genwoordigen en van de instellingen, die zich vrijwillig de financiële opofferingen en beperkingen getroosten, verbonden aan aansluiting bij de Inspectie. De heer Kleiterp memoreerde de goede samenwerking en de ontplooide activiteit in de ISO, waaraan de deelneming van de overheid het nodige gezag verleent. Naast het toezicht op de aangesloten Instellingen (50) heeft de inspectie ook aandacht besteed aan minder wenselijke praotijken. waaraan sommige instellingen, die zich niet onder toezicht hebben gesteld zich meermalen schuldig maken. Deze practljken bestrijdt de ISO door er in haar driemaandelijks or gaan publiciteit aan te geven en door ge dupeerden bij te staan Spreker eindigte met de verzekering, dat de ISO zal trach ten haar werk te- vervolmaken, teneinde de sociaal-paedagogische betekenis van het goede schriftelijke onderwijl volledig tot haar recht te doen komen. De vroegere premier van Egypte. Ibrahim Abdel Hady, is door het revolutionnaire Hof te Cairo ter door veroordeeld. Het vonnis zal door middel van ophanging worden voltrokken. Alle goederen, die Hady op on rechtmatige wijze heeft verkregen, werden door het Hof verbeurd verklaard. De oud-premier werd o.m. beschuldigd woord gehouden; 81.49 m was een afstand, die voor Tucker (61.14) net iets te v^r bleek. Op de overige nummers zijn de Neder- landers er vrijwel niet aan te pas gekomen Dames Op deze ten bate van het Nationaal Ram penfonds en het British Empire Games Fund georganiseerde ontmoeting zijn bij de dames enige records gesneuveld. De Engelse 4 x 220 yards estafetteploeg snelde in 1 min. 899 sec naar een nieuw wereldrecord (het oude stond sinds 4 Augustus 1952 met 1.40 op naam van een Amerikaans team). Voor Ne derland was de 2 min. 17.2 aec.. die Ore de Jongh op de 800 meter liet afdrukken eigenlijk belangrijker. Deze tijd kwam tot •tand op de 880 yards, waarin de Sagitta- athlete achter Valerie Winn (2.16.4) en Ann Oliver (2.17.2) weliswaar In 2 min 18.2 de derde plaats bezette, maar waarbij door drie ofjiclële tijdwaarnemers op de 800 meter, grens de horloges op 2.17.2 waren ingedrukt. Een verbetering van niet minder dan 21 sec. van het oude record, waarvan zij sinds 12 Juli houdster was. Bij deze voortreffelijke prestatie sloot Willy Lust zich uitstekend aan Op de 80 meter horden maakte *11 het gemis van Fan ny volkomen goed door ln 11.6 sec fraai op de zege öf te stevenen De gevreesde Jean Deeforges moest in 11.7 sec. met de tweede plaats genoegen nemen. De tweede Nederlandse overwinning bij de dames werd door Ans Panhorst—Niessink behaald. Bij het discuswerpen eiste 'de natio nale kampioene met een afstand van 89.77 meter de eer voor zich op. Susan Farmer kon niet verder dan 38 49 meter korrfen. van corruptie en verraad. Hij werd onge veer twee weken geleden gearresteerd. Ha dy verklaarde voor het Hof niet schuldig te zijn aan de ten laste gelegde feiten. Het vonnis moet nog door de revolution naire raad worden goedgekeurd. openbare mening en vooral de Europese regerlnten te doordringen van de noodiaak haast te maken met de politieke integratie van ons werelddeel. Drie belangrijke onder werpen sullen op het Congres ter sprake ko men, namelijk 1) de politieke eenheid van Enropa; 2) de noodtaak ener politieke auto riteit ten aanslen van de E.D.G.; 8) de ge meenschappelijke Europese markt. In eon- creto stelt het Congres aich ten doel te be vorderen de spoedige ratificatie van het verdrag voor de Europese Defensiegemeen schap en de aanvaarding van het door het K.G.fl.-parlement opgestelde ontwerp-sta- tuut voor de Europese Gemeenschap. Jeugddag Tegelijk met dit Congres zal een Europese Jeugddag worden georganiseerd door het Internationale Jeugdtecretarlaat van de Europese Beweging in samenwerking met de Nederlandse Jeugd en jongerenorganisa ties. Het doel van deze Europese Jeugddag ia „een omlijsting te vormen voor het tweede Congres van Europa, dat ln de Haagse Ridderzaal wordt gehouden". Deel nemers aan deze Jeugddag zullen op 10 October petities aanbieden aan de Neder landse minister van buitenlandse zaken en aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Italië, Frankrijk, West-Duitsland. Bel gië en Luxemburg. Daarna cal een uitge breid feestprogramma worden afgewerkt, bestaande uit een concert en een ballet (Scapino) ln de Houtrusthallen, een fakkel optocht door de binnenstad van Den Haag en een manifestatie op het Binnenhof, waar Jeugdige woordvoerders de gedelegeerden van het Haagse Congres zullen toespreken. Zaterdag worden te Birmingham interna tionale athletiekwedstrijden gehouden, waarop Nederlandse athleten zullen uitko men. Are^ (DOS) en Rulander (Vlug en Le nig) starten op de 100 en 200 meter Steger (AV '23) op de 400 meter. Verwev (Trekvo gels) op de 800 meter, terwijl Fekkes (DOS) en Van den Wildenberg (PSV) resp voor de 2 mijl en de mijl hebben Ingeschreven. Bij de dames zullen Truua Terra (Always Forward) en Oré de Jongh (Sigltta) de 800 meter lopen. Het Franstalige Antwerpse blad La Me tro p o 1 e schrijft dat de besprekingen, die Dinsdag stjn gevoerd ln het kabinet van de Belgische minister van verkeerswesen met betrekking tot de Invoer van de Zweedse ertsen bestemd voor de Luikse Industrie, een gunstig verloop hebben gehad. De Vlaamse De Standaard schrijft, dat hoewel de besprekingen te Brussel een gun stig verloop hebben gehad, nog geen defini tieve oploMlng werd bereikt. Dit heeft tot gevolg, aldus het blad, dat de eeretkomende dagen enkele binnenschepen het Zweedse Ijzererts reeds uit Rotterdam. Inplaata via Antwerpen, naar het Luikse tullen vervoe- De beslissing van de raad van beheer van Ougrée—Marlhaye is namelijk op 1 October van kracht geworden Tijdens de besprekin gen hebben de vertegenwoordigers vsn deze •taatsonderneming verklaard, hun besluit te zullen handhaven, zelfs nadat de regerings vertegenwoordigers hadden doen weten, dat zij in dat geval een compensatie-belasting zouden heffen. Naar De Standaard verder achrUft. zal een oploealng van deze kwestie waarschijnlijk gevonden worden door een aanpassing der tarieven. Het ligt echter voor de hand. zo bealuit het blad. dat een dergelijke regeling een precedent zal vormen, waarop ook éndere onderne mingen zich zullen beroepen voor een her ziening van prijzen en tarieven. U hebt roofbouw gepleegd op de goodwill van het publiek, en dat onder het mom van liefdadigheid, aldus de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank ln zijn requi sitoir tegen de 63-jarige J. A. N. L., uit Enschede, de secretaris van de stichting Hulp aan Blinden, die zich wegens het zonder vergunning collecteren mpe6t ver antwoorden. Tijdens de zitting van de rechtbank kwa men omtrent de practljken van verdachte en van genoemde stichting ontstellende din- 5en aan het licht. Practljken, die de pfeel- ent van deze rechtbank deden opmerken, dat van liefdadigheid in deze zaak keen sprake was. Zo werd meegedeeld, dat de colporteurs van deze stichting maar liefst 40 pet van de ingezamelde gelden mochten behouden, en dat de 8 venters, de 2 verte genwoordigers en de 5 colporteurs van de stichting per week met bedragen van f272 tot f 380 naar huis gingen, terwijl de 10 tot 12 blinden, waarover ae zorg van de stich ting uitging, zich tevreden moesten stel len met nog geen f 10 per week. Er is wel veel aan de strijkstok blijven hangen, aldus de president van de recht bank, die mededeling deed dat de vroegere secretaris van deze stichting voor valsheid in geschrifte, ten nadele van de stichting, waa veroordeeld tot 9 maanden gevangente- straf. Voorts werd meegedeeld, dat een strafvervolging tegen de medewerkers der stichting niet geheel onwaarschijnlijk moet worden geacht. De officier van Justitie eiste tegen ver dachte L.. die in Joure gecollecteerd had zonder de vereiste vergunning, een gevan genisstraf voor de tijd van 7 dagen. De Hee- renveense kantonrechter had verdachte Ver oordeeld tot 2 dagen. Over 14 degen zal de rechtbank uitspraak doen. VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 TWEEDE BLAD - PAGINA' 3

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 4