Sint Nicolaas kan gul zijn dit jaar Uit 100 koffie Nescafé UIT DE OMGEVING Dreigende vrachtenoorlog op de Rijn Op Luisterpost Indische Nederlanders wo gedwongen „kleur te bekenn tfden men" Snoek gediskwalificeerd wegens te laag geplaatste stoot Voor de Britten ligt Europa aan de overkant Indonesisch staatsburgerschap wordt opnieutv gratis aangeboden j'Proeven met dodelijke getssen in Engeland De meest bewonderde man Sm ...en van de beste soort! Tussen neus en lippen In de grabbelton Gevangenenmisère in Korea Verloren bridgepartij bracht achteraf huis van 40 mille op.... Rotterdamse rederij Damcozegt Amsterdamse Conventie op T >■-»:=a.-aw,i jmi m,,u.1 i.n.j TWEEDE BLAD - PAGINA 2 •GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 Bodegraven Sterfte van varkens niet aangegeven Een veekoopman uit Bodegraven moest voor de Haagse economische politierechter verschijnen, omdat hij geen kennis had ge geven dat er op zijn bedrijf varkens waren gestorven en bovendien omdat hij de cada vers met tijdig had opgeruimd. In een afgezonderd hok waren vijf dode varkens en enige levende, die daar omheen Hepen, aangetroffen. Vermoed werd, dat de varkens aan een pestziekte waren gestorven Verdachte betoogde, dat hij slechts een enkele maal per dag in het hok kwam. om dat hij aanraking had met gezonde varkens en geen besmetting wilde overbrengen. Na een eis van 100 boete en zeven dagen voor waardelijk, met twee jaar proeftijd, werd net 75 boete en zeven dagen voorwaarde lijk. Boskoop Verlaging electriciteitstarieven? Het gemeentebestuur voert reeds geruime tijd onderhandelingen met Leiden om te ko men tot 'n nieuwe overeenkomst voor stroom levering. Herziening van de bestaande elec triciteitstarieven heeft tot nu toe op dit nieuwe contract gewacht. Na langdurige be sprekingen wordt aan de raad voorgesteld accoord te gaan met de ontwerp-overeen- komst. waarvoor de colleges van B. eh W. van Boskoop en Leiden overeenstemming hebben bereikt. Als dit contract wordt aan vaard, wordt het Boskoopse distributiebe drijf in zekere mate gekoppeld aan de Leid- se Electriclteitsfabriek. Leiden zal n.l. voor 40 procent gaan delen in de netto winst van het Boskoopse bedrijf. Daartegenover zal Leiden bijdragen in de kosten van de stroomvoorziening voor Boskoop. Voor de bewoners ls de belangrijkste bepaling uit het nieuwe contract, dat Boskoop ook zijn tarieven aan die van Leiden zal aanpassen. Dit zou een niet onbelangrijke verlaging van de Boskoopse tarieven met zich mee brengen. B. en W. achten het evenwel ge wenst, voorlopig geen verdere verlaging door te voeren dan tot het peil van de Leid- se tarieven, verhoogd met 10 procent. Op deze manier zal derhalve het vast-recht- stelsel worden ingevoerd. Wanneer de raad de overeenkomst aanvaardt, bestaat de mo gelijkheid. dat na 1 Januari de nieuwe ta rieven zullen gelden. De voornaamste wij ziging zal inhouden, dat het oppervlakte tarief (geen meterhuur) wordt volgens een meter met enkel telwerk naast het vast recht een kilowattuurprijs van 8'/t cent. Dit geldt gedurende Januari. November en De cember. In de overige maanden wordt de kilowattuurprijs S cent. MATERIAAL VOOR BESCHERMING BEVOLKING. B. en W. schrijven de raad, dat de wer ving van vrijwilligers voor de blokploegen van Bescherming Bevolking in deze ge meente nagenoeg is voltooid. De uitrusting van de blokploegen vergt in eerste instantie een uitgave van rond f 22.000. Voor de aan schaffing van vier kleine motorbrandspui ten zal bovendien een bedrag van f 20.000 nodig zijn. B. en W, stellen voor voor de aanschaffing van het materiaal een crediet beschikbaar te stellen van f 26.000. waarvan ongeveer f 4000 bestemd zal zijn voor de aanschaffing van één kleine motorbrand spuit. Gymnastieklokaal wordt verbeterd. Het gemeentelijk gymnastieklokaal, waar van verschillende scholen en verenigingen gebruik maken, zal beter worden geoutil leerd. B. en W. hebben de gemeenteraad hiervoor een crediet gevraagd van f 5300. Beshulstveinngen. In December zullen de beshulstveillngen weer worden gehou den. De belangstelling van kopers van bul ten de gemeente is altijd groot. De oogst van hulst met bes is dit jaar groot, zodat ter veiling op 'n groot kwantum wordt ge rekend. Nu al trachten opkopers op de kwe kerijen uit de hand te kopen, wat altijd niet voordeliger ia voor de verkoper, daar men bij een grote opkomst van kopers op de veiling de hoogste prijs krijgt. Dammen. Uitslagen onderlinge compe titie damclub Boskoop": Groep 1: J. Mesman—D. van Wijk 1-1, Jac. Schoemaker—E. J. Hoogerbrug 1-1, Groep 2: R. Beekhuizen—M. Vuyk 2-0, W A. van OtterlooAnth. Trimp 2-0, J. van Tol—H. Ekelschot 2-0, J. van Tol—M. Vuyk 1*1, H. Trimp—H. Glezenborg 2-0. Raad bijeen. De raad dezer gemeente komt op Woensdag a.s. halfnegcn bijeen. Hekendoip Loop der bevolking. Gevestigd: A Th van Boheemen, van Leidschendam naar Oukoop- 5. Vertrokken: W. L. Wiltenburg, van Buurt 95 naar Capelle a. d: IJssel, 'a-Graven- weg 121; Th. Th. Blom, van Buurt 129 naar Mijdrecht, Tien Boerenweg 14; K. Kleine, ^an 113 naar Hoogeveen, Het Hoekje 34; M. Kasius, van Hogebjrug 155 naar Lange Ruige Weide. Ruigewelde 155. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Th G. van Ooijen, 25 jaar. te Gouda en W. M. Dek ker 25 jaar; C. Kastelein, 25 jaar en J. Pon- sioen, 24 Jaar. Oudewater Verbouwing van oude school B. en W. hebben aanbesteed de verbou wing van de voormalige openbare school en de conciërgewoning aan de Kapellestraat. Er waren zes inschrijvers. Laagste was J. B. Dionisius, alhier, voor 24.318, op één na laagste W. B. van Dijk, alhier, voor f 24.360 en hoogste de firma Vermey te dezer stede voor 24.950. De gunning is aangehouden Tentoonstelling van rubberindustrie Dinsdagmiddag ls op de zolder van de Heksenwaan een tentoonstelling „De rub berindustrie" geopend. De tentoonstelling is ingericht onder auspiciën van de ..Stichting Onderwijstentoonstellingen" te 's-Graven- hage, met het doel om aan de schoolgaande jeugd op aanschouwelijke wijze een inzicht te geven In de rubberindustrie. Bij de opening waren aanwezig alle hoof den van de plaatselijke scholen, alsmede die van Hekendorp en Papekop met verschei dene onderwijzers en onderwijzeressen. Na mens het gemeentebestuur sprak wethouder J W. Hagoort een openingswoord. Gedurende vier dagen zullen de school kinderen de tentoonstelling onder leiding van hun leerkrachten bezoekfen. Tijdens motorsterrit geslipt. Dinsdagavond ls tijdens een sterrit, uitge schreven door de Woerdense Motorclub, één der deelnemers aan deze rit, de heer G. Bos man uit Bodegraven, met op de duo de heer C. J. de Koning, eveneens utt Bodegraven, op de Waardsedijk geslipt, waarbij de heer De Koning viel en bewusteloos bleef liggen. Hij is naar de St Jacob Stichting gebracht, waar bleek dat hij een lichte hersenschud ding had. Reeuwijk Eieren werden bij brand in Reeuwijk gekookt Toen mevr. C. Kalshoven a. d. 's Gra- i venbroekseweg in Reeuwijk in een schuurtje achter op het erf op zoek ging naar kippeneieren en daarbij een lucifer aanstak om de eieren gemak kelijker t te kunnen vinden, vloog een bos stro in de schuur in brand. De j brandweer moest er aan te pas ko- men. Met een flinke straal water werd i de brand geblust. Na een uurtje was j het gevaar geweken. De schuur is ge deeltelijk afgebrand. De eieren kwa men er gekookt uit, meldt onze cor respondent. Maar natuurlijk te hard gekookt. Familieleden van Faroek in arrest Verscheidene leden van de Egyptische koninklijke familie zijn. blijkens een mede deling van de Egyptische minister van voor lichting. majoor Salah Salem, gearresteerd. De aard der tegen hen uitgebrachte beschul digingen zal later bekend wordèn gemaakt Vrachtschepen aangevallen bij Chinese kust Het 979 ton metende Britse vrachtschip „Hydralock", dat Zaterdag door een vlieg tuig werd beschoten toen het zich tien mljJ buiten de kust van Foekien bevond, is Woensdag in Hongkong aangekomen. Leden van de bemanning verklaarden, dat het aanvallende vliegtuig nationalistisch- Chinese kentekenen droeg. Het ecbip werd door meer dan honderd mitrailleurkogels getroffen. De admiraliteit van Hongkong heeft Woensdagochtend gemeld, da* Britse vrachtschip „Inchulva" (1023 ton) is vrijge laten, na Dinsdagavond nabij het eiland Heisjoen, 150 mijl ten Zuidoosten van Sjang hai, te zijn onderschept door een nog on bekend oorlogsschip. Hitier heeft bezwaar tegen film over zijn halfbroer Een halfbroer van Adolf Hitler, Alois Hitler, heeft geprotesteerd tegen het draalen van de film „Tot aan de laatste minuut" over het leven van Hitier. Deze film is door een Duits bedrijf gemaakt met behulp Van oude journaals en amateurfilms. De te Hamburg—Fuhlbüttel wonende Alois Hitler, die na de Duitse nederlaag in 1945 toestemming heeft gekregen zijn naam, Hitier. te veranderen in Hiller, verzocht zijn advocaat alle mogelijke juridische maatre gelen te nemen tegen die gedeelten van de film, die laster aan het adres van de familie van Hitier zouden bevatten. Hiller zei, dat hij, sedert Hitler ln Duits land aan de macht kwam. nooit enig per soonlijk voordeel van het dictatorschap van zijn halfbroer had gehad. BESPREKINGEN OVER INT. KATOENOVEREENKOMST De afgevaardigden van de Internationale Katoen Advies-commissie hebben een aan vang gemaakt met het bekend maken van de zienswijze van hun land 'inzake de op stelling van een internationaal plan voor de toewijzing van katoen, op dezelfde grondslag als de internationale tarwe over eenkomst. Men verwacht, dat de commissie tegen Donderdag de besprekingen zal be ëindigen. Volgens functionarissen, die de bijeen komst bijwonen, zijn vele landen vóór een Internationaal systeem voor toewijzing van katoen. Er zijn echter twee factoren die een dergelijk plan zouden kunnen tegen houden: in de eerste plaats de prijzen; vooral de onzekerheid wat betreft de prij zen voor Amerikaanse katoen. In de twee de plaats de vrees, dat een dergelijk plan het wereldkatoenareaal zou beperken, waar door de productie kleiner zou worden en de markt open zou liggen voor de concur rentie van synthetische vezels: Schulte-Peters wonnen in Gent In Gent werd gisteren een Internationale koppelwedstrijd gehouden over 100 km. Het Nederlandse team SchuttePeters legde be slag op de eerste plaats door de afstand af te leggen In 2 uur 2 minuten en 26 seconden. Tweede werd, op één ronde, het Zwitserse koppel KobletVon Bueren. De derde plaats was voor de Anstralisch-Belglsche ploeg Strom—Decorte. Terrutsi—Bral (Italië -België) werden vierde en Nielsen—Kramer (Denemarken) vijfde. Deze koppels lagen op vier ronden. Frankrijk verloor van Zwitserland Engeland heeft, zoals iedereen verwacht te zijn laatste wedstrijd in de voorronde voor het wereldkampioenschap van Noord- Ierland gewonnen en wel met 31. De Brit ten dus naar Zwitserland. Frankrijk heeft, zoals niemand verwacht te, in Parijs, met 4—2 verlor e» van Zwitser land. In deze wedstrijd raafite de Franse doelman Vignal zo gewond, Bnt hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Soulaas VQ ifsenhower De repujrffkeinse candndaat heeft de tua- «entijds^verkiezingen in Calitornië voor en zaffe] (n het Huis van Afgevaardigden gewonnen. De einduitslag luidt: Glenard Lipscomb (republikein) 42.880 «temmen, George Arnold (democraat) 34.545 stemmen. De republikeinse meerderheid bedroeg 8335 stemmen. De twee andere candidaten kregen tezamen minder dan vijf duizend stemmen. (Van onze correspondent te Soerabaja) In Indonesië geboren Nederlanders, die Indonesië tijdelijk wensen te verlaten, bij voorbeeld om een verlof in Nederland door te brengen, krijgen thans, wanneer z|] bij de Immigratiedienst ee.i „re-entry permit" aanvragen (een bewfjs, dat het recht geeft om weer naar Indonesië terug te keren) door deze dienst de vraag voorgelegd, of zij al dan niet bereid zijn om na terugkomst van hun buitenlandse reis het Indonesische staatsburgerschap te aanvaarden, aldus meldt Ome Stem. het maandblad van het Indo Eenheids Verbond, een organisa tie van Indonesische staatsburgers van Ne derlandse afkomst. Het blad voegt hieraan toe, dat dit bericht door do Immigratie dienst is bevestigd. Na het sluiten van de Ronde Tafel-over eenkomst kregen de in Indonesië woonach tige Nederlanders gedurende twee jaar de gelegenheid om enkel door de wens te kennen te geven afstand te doen van het Nederlandse staatsburgerschap en Indone sisch staatsburger te worden. Deze regeling was voornamelijk bedoeld om de in Indone sië geboren Nederlanders in de gelegen heid te stellen, staatsburger te worden van het land waar zij geboren en getogen zijn. Het aantal Indische Nederlanders, dat van deze gelegenheid gebruik maakte, was niet bijzonder groot. Onlangs heeft de Indone sische regering bekendgemaakt, dat bin nenkort nogmaals de gelegenheid zal wor den geboden. Verwacht kan worden, dat hiervan nu door een vrij groot aantal In dische Nederlanders gebruik zal worden gemaakt. Was het aanvankelijk zo. dat zeer vele Indische Nederlanders Nederland als het land van hun toekomst zagen, of vertrouw den als yreemdéUng in Indonesië te kunnen blijven werken, in de loop van de jaren is wel duidelijk geworden, dat Nederland voor de Indische Nederlander geen idea'al land is en dat de Indonesische regering stellig niet van zins is om vreemdelingen, die niet over zodanige capaciteiten beschikken, dat zij als specialisten kunnen worden be schouwd, toe te 6taan hier te blijven wer ken. De vraag, die thans door de Immigratie dienst aan naar het buitenland vertrekken de en in Indonesië geboren Nederlanders wordt gesteld, moet dan ook gezien wor den als een onderdeel van het complex van maatregelen, dat de Indonesische regering van plan is te nemen om te komen tot een- sterke vermindering van het aantal Neder landers en andere vreemdelingen in dit land. De Britse koninklijke vereniging voor geneeskun de heeft ln een technisch rapport beschrijvingen ge geven van proefnemingen door deskundigen van het ministerie van bevoorra ding met door de Duitser» tijdens de laatste oorlog samengestelde gifgassen. De gassen worden aange duid met de codenamen Sarin, Tabunn Soman en DFP. De meeste proeven werden genomen op konij nen, katten, apen, kuikens en geiten. Inademing van kleine hoeveelheden der genoem de gassen, die een verlam mende uitwerking hebben, kan binnen enkele minuten de dood veroorzaken. De gassen zijn onzichtbaar en reukloos. Een druppel van een dergelijk gas in vloei bare vorm op de huid ou binnen een half uur de dood tengevolge kunnen hebben. De deskundigen proberen op basi» van atropine een mogelijk te gengif voor dergelijke gas sen te vinden. Van officiële zijde werd nog neder gezegd, dat ook Britse militairen zich vrij willig aan proefnemingen met zeer lichte doses van deze gassen hebben onder worpen. Enkele maanden geleden deelde minister Duncan Sandys ln het La gerhuis mee. dat een twin tigjarige militair van de luchtmacht na een proef neming met gas was over leden. Dit werd als een buitengewoon geval be schouwd. Men had dezelf de voorzorgsmaatregelen genomen als bij duizenden voorafgegane gelegenheden. Andera het land uit In de practjjk wordt de maatregel van de Immigratiedienst zo uitgevoerd, dat hier geboren Nederlanders, die een „re-entry permit" aanvragen, een verklaring ter teke ning wordt voorgelegd, waarin zjj zich be reid verklaren Indonesisch staatsburger te worden. Zetten z|j hun handtekening, dsn krUgen z|) zonder meer de gevraagde „re entry permit". Weigeren zij de bereidver klaring te tekenen, dan wordt een „re-entry permit" uitsluitend afgegeven, indien ztJ naar het oordeel van de Immigratiedienst als voor Indonesië voorlopig nog onmis bare werkkrachten moeten worden be schouwd. Onze Stem geeft hierop het volgende commentaar: Er komt dus een moment, dat vele Indo's automatisch staatsburgers van Indonesië zullen worden, tenzij zij weggaan, om zich hieraan vrijwillig te onttrekken, waartoe de Nederlandse regering hun stellig de ge legenheid zal bieden. De vraag van de Im migratiedienst noemt het blad volkomen normaal. De meeste Indo's zijn immers geen deskundigen. Zij zijn hier werkzaam, niet uit hoofde van deskundigheid, maar omdat zij hier yan geslacht op geslacht leven en werken. Logisch dus. dat men hun de vraag stelt: beken kleur. Wat ls u? Vreemdeling of zoon van dit land? Is u vreemdeling? Blijf dan ook in den vreemde en kom niet terug, want uit hoofde van uw capaciteiten hebben wij u niet nodig, aldus Onze Stem. Veemarkt te 's-Hertogenbosch Op de markt van Woensdag werden aange voerd MM «tuk» vee, zijnde MM runderen. 242 vette kalveren. 644 nuchtere kalveren, 27 fok- zeugen 311 aleehtzeugen, 1M loper». 1791 big gen. 377 schapen en li gelten. De prijzen waren: melk- en kalfkoelen 770 1185; guste koeien 385—750, zware soor ten boven notering; kalfvaarten 876—1078;I klamvaarzen 880700; guste vaarzen 585— 889; pinken 375820; greskalveren 250— 335; fokkalveren 95— 155; nuchtere slachtkalveren 44— 57. zware soorten 69.50 —ƒ90; drachtige zeugen 280—116; lopers 85—88; biggen 30-/ M; «chapen 80-1 78; vette schepen lOO; lammeren 85— os. alles per «tuk. Aanvoer van slachtvee: 1010 stuks. Prijzen! extra kwaliteiten vaarzen tot f 2.75, le kwal. 2.55—/ 2-85. 2e kwal. 2.10—/ 3.45, 3* kwal. ƒ2.10—ƒ2.15; worstkoelen 1.85—00. alles per kg geslacht gewicht Vette keiveren, zware soorten 2.352.85; vette kalveren lichtere soorten 1.90—2.25; slachtzeugen ƒ1.63— 1.70; Jonge slachtvarkens 110— 1.53, j alles per kg levend gewicht met 4 kg tarra. Overzicht; zeer grote eanvoer van rundvee en enorme belangstelling. Ondanks de grote «anvoer van melk- en kalfkoelen verliep de handel voor de kwaliteitsdieren redelijk goed met hoge prijzen, mindere soorten kalmere handel maar niet goedkoper. Guste koeien handel trager, de zware soorten werden lui verhandeld, prijzen moeilijk té handhaven, lichtere «oorten kalme handel en iets zakken de prijzen. Goedsoortig Jong vee werd prijs houdend verkocht, in de mindere soorten kalme handel. Minder aanvoer van vette kal veren, waardoor de handel vlugger verliep met hogere prijzen. Nuchtere slachtkalveren hen del vlugger dan vorige week met stijfhogere prijzen. Schapen en vette lammeren handel vlug ook voor export met hogere prijzen. Geringere aanvoer van fokzeugen. handel Iets williger met staande prijzen. Grote aanvoer van lopers en biggen over het geheel handel willig met etaar.de prijzen. Grotere aanvoer van slachtvee, kwaliteiten vaarzen werden ver handeld tegen staande prijzen, de mindere Het Nederlands HfffiUM «oor de Publieke Opinie heeft onlams alleen aan mannen, over het eetele land verwreid en uit alle la«en van da bavolklna, de vraag gesteld: „Welke van alle nu levende mannen, leden van de koninklijke familie niet meegerekend, bewondert u het meest?" Hier lijn de tien volgens de uitkomst van het onderzoek meeat bewonderde Chi^chilt IS pet, dr Drees 13 pet, president Eisenhower 6 pet, Jan van Zutfen 6 pet, Albert Schweitzer 3 pet, Paus Plus XII 2 pet, Adenauer 2 pet, oud-minister Lieftinck 2 pet, EinStein 1 pet, Abe Lenstra 1 pet. Churchill, die jarenlang de eerste plaats heeft Ingenomen onder de meeet be- wonderde mannen, doch deze het vorige jaar moest afstaan aan dr Drees heeft kans gezien de eerste plaats toch weer te halen met een stijging in populariteit van 5 pet, terwijl dr Drees met een daling van 4 pet weer op de tweede plaats kwam te staan, op de derde plaats gevolgd door president Elsenhower, die vorig jaar op de tweede plaats kwam met 12 pet. Jan van Zutfen komt ditmaal voor het eerst op de lijst van de meest bewon derde mannen voor en wel met 6 pet. Paus Pius Xll en oud-minister Lieftinck staan reeds jaren op de lijst van de meest bewonderde mannen, terwijl Adenauer er dit jaar voor het eerst op staat, evenals Einstein, Abe Lenstra, die vorig jaar op de zesde plaats stond met 3 pet, is in populariteit gedaald en staat nu op de tiende plaats met 1 pet. Filmsterren 'werden door 2 ct van alle ondervraagde mannen het meest ba. wonderd. uuminiwmmnwwviw\wwwHwiH'w^*"'""""'"'t"t"'"w'wwww>ww"wwwwww"MWWW"'M'''i soorten, handel trager, prijzen moeilijk te handhaven, hetzelfde geldt voor de worst- koelen. Slachtzeugen in het begin matige han del met staande grijzen, afloop traag, prijzen lager De atoomenergie ln Engeland zal van 1 aJnuarl af onder toezicht komen te staan van een nieuw lichaam, dat als een indus triële organisatie zal zUn opegzet. De nieuwe organisatie zal de vrije hand hebben zowel ln financieel opzicht als wat betreft de dage lijkse leiding, maar de regering zal de alge mene toom politiek blijven bepalen Dodenherdenking te Vught Woensdagmorgen ls ln Vught een korta dodenherdenking gehouden ter ere van ban, die bij de bevrijding van Vught. watr In de oorlogsjaren het beruchte concentrate kamp was gevestigd, het leven. Heten, tr werd een stille tocht naar de algemene be graafplaats ondernomen, waar op de graven van geallieerde militairen bloemen werden gelegd. MET DE GRATIS CADEAUTJES UIT DE KLOKVERRASSINGSPAKKETTEyt Wat 'n leuke verrassingen! Kijk eens naar die afbeeldingen! Dat zijn cadeautjes waar U en Uw kinderen iets aan hebben. En er zijn er nog veel meer! Allemaal leuke cadeautjes die Zeepfabriek „De Klok" samen met-en kele bovenstebeste wasmiddelen in de Klok-Verrassingspakket ten stopt. Wat kan Sinterklaas daar veel kinderen (en ook groteren) gelukkig mee maken! Ja, dit jaar allemaal blijde gezichten in huis door de GRATIS cadeautjes uit de Klok-Verrassingspakketten. Moeders sparen cadeautjes op! Deze maand zijn er vele, vele moeders, die de cadeautjes uit de Klok-Verrassingspakketten op aparen. Dan kunnen ze gul zijn op de verjaardag van de Sint. Doe dat ook! Haal van nu tot Sinterklaas elke week een Klok-Verrassingspakket. Dan kunt U straks alle schoentjes vullen met GRATIS cadeautjes! U hoeft niets extra uit te geven! In bet Klok-Vcrras- singspakket zitten juist die producten, welke U toch steeds nodig hebt. Twee pak. ken Snelwerkend Sneeuwwit, een dub bel stuk Klokzeep. En een kloek pak Klik, het veilige wolwas- middel. Los gekocht kosten deze Klok-pro- ducten samen f 1.40. Het Klok-Verrassings- pakket kost ook f 1.40 VOOR KLEIN UREN WELEN ZE ERMEE PAAR ZIJN ZE Z0n MEE Zó uit t pakket in de kinderschoen ECHT JON8ENSWEEIBOEO WANBELEN0E BEER •N IRON VAN VERMAAK! ?1531S21S2ini531£21£2i^l£2'£2l£ai£31£ai£3!£21£21£3!£21£21£21£2!£ w ff 8 GARANTIE Zeepfabriek „De Klok" garandeert elk Klok- product onvoorwaardelijk op kwaliteit Nieta zal U beter bevalleo dan juiat die voortreffelijke Klokproductenvoor de was, voor de fijne waa en voor alle mogelijke schoonmaakwerkjes. li krijgt de verrassing dus geheel gratis. Haal elke week een Klok- verrassingspakket. Dan krijgt u elke week een andere verrassing! Ga met Uw tijd mee en profiteer van de vooruitgang, die de weten schap, heeft bereikt. Maak gebruik van de vele goede dingen, welke het leven veraan genamen. Nescafé is één van die goede dingen, waarbij snelheid - in 2 tellen een kop koffie - en smaak - 100 koffie - hand in hand gaan. QKBRUIKS AANWIJZING Doe een flinke theelepel Nes café ln een kop en vul deze voor kokend water. .Voeg daarna melk en suiker toe. Gebruikt U koffiemelk, vul dan de kop voor */4 mat kokend water. Voeg vervol gens koffiemelk en suiker toe. NESCAFÉ - IN 2 TELLEN KLAAR ZUIVZft KOFFIK-EXTRACT IN ROKOKRVORM Elk busje bevat zuiver, verpoederd koffie-extract van de beste kwaliteit; voldoende voor tenminste SS koppen Gtr pittige koffie; eenvoudige bereidingswijze; zeer voor- jPUl delig in gebruikU maakt precies zoveel koppen als U nodig hebt; geen resten; geen koffie zetten. <9 Frys per bu*Qe 2,70. »wn DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 DERDE BLAD - PAGINA' T In de Empressball te Londen heef! Wim Wim Snoek werd bij aankomst in Londen Snoek Dinsdag gebokst tegen de Britse begroet door promotor en ex-kampioen halfzwaargewicht Brian Anders, die als ver vanger optvad van de tijdens de training ge blesseerde Britse kampioen Alex Buxton. Anders is een 24-jarige bokser, die In de jaren 1949 tot en met 1952 in 27 partUen uit kwam. waarvan h(j er 13 won en 12 ver loor, terwijl er twee onbeslist werden ver klaard. Snoek werd in de zesde ronde gediskwali ficeerd wegens een te laag geplaatste stoot. Het slot van de partij tussen Snoek en Anders moet voor onze landgenoot zeer te leurstellend zijn geweest. Algemeen was men van oordeel, dat hij een puntenvoorsprong had op het ogenblik, dat de scheidsrechter hem diskwalificeerde. In het begin van het gevecht trachtte An ders met belde handen zijn tegenstander in moeilijkheden te brengen, maar Snoek liet zich niet uit het veld slaan en wist de snelle aanvallen van de Engelsman te verlangza men door goed geplaatste linksen. Zo ging het in de eerste drie ronden, maar daarna nam Snoek het initiatief. Zowel van links als van rechts kwamen stoten van onze land genoot door en Anders kwam er zichtbaar door in moeilijkheden. Snoek werd een keer gewaarschuwd voor verkeerd slaan, bokste overigens bij het invechten zeer intelligent en scheen bij het begin van de zesde ronde de overwinning definitief in handen te zul len krijgen, toen hij na een lijf aan lijf ge vecht een slag plaatste, welke door de scheidsrechter als te laag werd beschouwd. Hij werd dan ook prompt gediskwalificeerd. De tranen sprongen Snoek in de ogen toen de uitspraak bekend werd gemaakt Anders liep op Snoek toe en verklaarde, dat hij niet voor een te lage slag had gere clameerd en dat hij bereid zou zijn geweest het gevecht te hervatten. Freddie Mills. De andere bokser is de Belgische zwaargewicht Al Bernard. Enkele HEREN van het Internationaal Olympisch Comité zijn Dinsdag in Parijs bij elkaar geweest en hebben geducht het mes gezet in de „te" omvangrijk geworden organisatie. Vooral „de reserves" moesten er aan geloven. „Het is gekheid", heeft Erik von Frenckel gezegd, „om zoveel reserves mee te nemen. In Helsinki zijn er 980 niet aan bod geweest". En Von Frenckell kan het weten, want hij stond in Helsinki aan het hoofd van de organisatie. Het aantal officials moet ook worden ingekrompen, zo eveneens het aantal plaatsen voor de pers, dat op 1000 dient te worden gebracht. Dit lijkt nog heel wat, maarvoor de hele wereld is het niet zo bijzonder groot. Mis schien is 1000 genoeg voor Australië, dat velen toch wel te ver zullen vinden om zelf heen te gaan, maar gesteld, dat de O. S. van 1950 in Rome plaats vinden, dan moet er nog maar eens over gepraat worden Abe nog steeds in ongenade nog steeds in bal lingschap, want al laat 't Bondselttai voor de wedstrijd van Zondag wel wat lang op zich wachten, toch weten we reeds, dat hij er niet ln voorkomt. Hoe we dat zo stellig we ten? Wel. omdat hij in het Noordelijk elftal sta&t, dat Zondag te gen het Oostelijk elf tal speelt. Hongarije zal minstens 13 speler» naar Londen afvaardigen voor de op Woensdag 25 November op Wembley te spelen wedstrijd tegen Engeland. De opstelling van de Hon gaarse ploeg Is bekendgemaakt, met dien ver stande dat zowel voor de rechtsback- als voor de raidvoor-plaats twee spelers z(|n aangewe zen uit wie later een definitieve keuze zal worden gemaakt. Het elftal ziet er als volgt uit: doel: Groslcs; achter: Bozsik of Bu- zanszky en Lorant; midden: Lantos, Kovacs en Zakarlas; voor: Budal. Csodas, Hidegkuti of Koésls, Puskas en Tot. N De bekende Noorse hardrijder Sverre Far- stad ls gtstèrmddag ln Wenen gearriveerd Hij zal de Oostenrijkse topklasse trainen en trachten te bewerken dat de Oostenrijkse na tionale ploeg In haar allerbeste conditie ver keert wanneer ze tegen Nederland aantreedt. Farstad ls van plan desnoods zelf mee te rij den óm de ploeg te versterken, die dan uit Farstad. Mannsbarth. Offenberger en Biel zou bestaan. Martens (Zeist) ls aangewezen als scheids rechter voor de ontmoeting tussen het Rot terdams elftal en een Bondsploeg om de Gou den Onafhankelijkheidsbeker De wedstrijd N W.-Nederland—2 -Afrika. Dinsdag 17 No vember in Amsterdam, zal geleld worden door it om een In- Nederland te brengen, dat hier o a. een wedstrijd zou spe len tegen het Nederlands elftal In Praag ls het duidelijk geworden dat Rus land thans over een zeer sterk Hshockeyteam Prins Bernhard vertrokken Prins Bernhard ls gisteren met zijn reisgezelschap in de regerings-Dakota naar Ethiopië vertrokken. Zij zijn voor eenheid, maar zonder hen Van een onzer medewerkers) "[V/Ten hoeft werkelijk geen uitzonderlijk ■^'-^grote verbeelding te bezitten om zich voor te kunnen stellen, wat er gebeurd zou zijn wanneer Engeland indertijd op de eerste bijeenkomst van de Raad van Europa ln Straatsburg zich bereid zou hebben ver klaard. deel te nemen aan een federaal Euro pa. W|j zouden kortweg gezegd in dat geval thans in de „Verenigde Staten Van Europa" leven. Engeland heeft die grote stap niet geddan en bijaldien z|jn w|j nog steeds moeizaam bezig met de constructie van een „kleln-Europa", een opbouw waarbij Enge- lands houding nog steeds van de grootste invloed ls. Men hoeft slechts te zien hoe de Franse hoop opvlamt, wanneer een Engelse onder-minister van buitenlandse zaken een stapje naderbö schijnt te doen. En hoe die hoop weer omslaat in neerslachtige vrees wanneer blijkt, dat de Britten het toch niet precies zó bedoeld hadden en zich schielijk terugtrekken achter Europa's breedste bar rière: die smalle strook zee, die Het Kanaal heet. Verwonderlijk Inderdaad, men kan het Britse standpunt als een negatief standpunt zien. Hoezeer men dit ook kan beïïeuren, het is gebaseerd op allerlei redenen, politieke, maar vooral psychologische, waarvan vooral de laatste niet zo maar weg te praten zijn. Hij die deze laatste wil ontkennen, moet in Engeland maar eens over Europa praten, om tot zijn verbazing te merken, dat de Brit wanneer hij ..Europa" zegt, het continent bedoelt. Dit is trouwens niet het enige, dat de con tinentaal. die Engeland wel tot Europa re kent. zal verwonderen, wanneer hij in Groot-Brittannië het Europese onderwerp aansnijdt. De Engelsen blijken de Europese eenwording als een zeer wenselijke zaak te zien en zijn bereid haar te steunen, nochtans zonder die beslissende stap te willen doen, die haar in lultel tijds tot stand zou brengen, namelijk deelnemen. De Britse pers ne geert de kwestie omdat zij haar lezers een voudig niet raakt! Engelands positie in het Gemenebest wordt als een basis gezien.voor het voortbestaan van Groot-Brittannië als wereldmacht. En het merkwaardige ver schijnsel doet zich voor. dat de officiële Britse houding jegens de Europese eenwor ding de publieke opinie eerder vooruit is dan ten achter, waar op het continent het publiek ongeduldig is over het eindeloos geharrewar op regeringsniveau. Vele Britten hebben ons gesproken over een nieuwe hoop, over het tweede Eliza bethaanse tijdperk, dat evenals de periode waarin Engeland onder Elizabeth I. roem en rijkdom verwierf, er een zou kunnen zijn van nieuwe initiatieven, van nieuwe daden drang. Zij gewaagden van de beklimming van de Mount Everest en de duizelingwek kende prestaties van de Britse luchtvaart als symbolen van dat nieuwe tijdperk. De Engelsen gelóven nu eenmaal in zulke sym bolen, zoals lij ook geloven,' dat de kroning van een jonge stralende vorstin een geluk kig voorteken is voor een nieuwe bloei van het Britse imperium. ]M"en moet die verschijnselen van een ■'-"-drang naar een nieuwe nationale glorie niet onderschatten, wanneer tnen ze aan treft bij een volk dat in een strijd op leven en dood met de rug tegen de muur het ge loof in eigen kracht behield en dat geloof bevestigd zag door de uitslag van die strijd. Op het continent, dat uit de gemeenschappe lijke nederlaag een wil tot gezamenlijke ver dediging en het besef van een over de gren zen gaande gemeenschap putte, heeft de na tionale gedachte een eindje moeten opschui ven. Op het grote eiland, dat nog steeds in zichzelf gekeerd zijn verworvenheden wil bandhaven, is dat allerminst het geval. Of die nationale kracht ooit in Europese zin zal worden aangewend? Het is een moei lijke vraag om te beantwoorden, zelfs al luidt het Britse antwoord op de Europese uitnodiging thans kortweg; nee. Want dat doet het op het ogenblik, men make zich hier geen illusies over. Zelfs een Churchill zou momenteel, gesteld dat de geest over hem vaardig werd, er geen Britse aanvaar ding van ook maar een tikkeltje supra-na- tionaal gezag kunnen doorslepen. De re gering i6 er tegen en het parlement even- een®. zo goed als de arbeider en de fabri kant. Waarom zij „neen" zeggen en daar zijn velerlei redenen voor hopen wij u in volgende artikelen te vertellen. Indische wachten hebben Dinsdag een Noordkoreaanse krijgsgevangene, die poos- te ontsnappen, doodgeschoten. Een woordvoerder der Indische bewakingstroe pen deelde mee; dat de Noord-Koreaan zes of seven raedepllchtingen had, die hem b|j s|Jn ontvluchtingspoging hielpen. De neutrale terugzendingscommissie ln Korea heeft een sub-commissie gevormd, welke een onderzoek moet instellen naar klachten van gevangenen in de neutrale zone. 22 Weigerachtige Amerikaanse gevan genen in het noordelijke kamp beklagen zich er over. dat zij brieven ontvangen met Amerikaanse propaganda. Anti-communis tische Chinezen in het zuidelijk kamp eisen kranten en bioscoop- en toneelvoorstellingen. Het opperbevel van de Indische bewa kingstroepen heeft voorts bekendgemaakt, dat een militair tribunaël zal worden ge vormd om een communistische gevangene te vervolgen, die beschuldigd wordt van moord. De gevangene heeft drie weken de tijd gekregen om zijn verdediging voor te bereiden. Met de „uiteenzettingen" vlot het intus sen niet. Ook morgen zullen geen uiteen zettingen door communistische vertegen woordigers worden gegeven. De neutrale terugzendingscommissie heeft een nieuw communistisch verzoek om Chinese gevan genen te ondervragen, die reeds hadden ge weigerd de uiteenzetting bij te wonen, niét ingewilligd. Mossadeqs verdediger pleit toch voor hem Mossadeqs verdediger, kolonel Bozorg- mehr, heeft Dinsdag, ondanks het beledi gende optreden van zijn cliënt die hem zelfs een vuistslag toedieftde, de compe tentie van het hof bestreden. Volgens hem moet de ex-premier terechtstaan voor een burgerlijk hooggerechtshof in plaats van voor militaire rechters, zoals nu het geval is. „De politieke aanklachten moeten wor den behandeld door een burgerjury", ver klaarde hij. Voorts meent kolonel Bozorgmehr, dat de Madjlis (de Perzische Tweede Kamer) eerst moet uitmaken of dr Mossadeq nog premier van Perzië is of niet. Volgens de News Chronicle beweerde Mossadeq gisteren, dat hij het met de Britten eens was geworden over een Per zische vergoeding van ruim 228 millioen, in 20 jaar te betalen. Politieke manoeuvres in het parlement zouden hem belet hebben, deze overeenkomst te tekenen. Mossadeq. die Dinsdag nog verklaarde een ziek man te zijn, blijkt een bewonderens waardig uithoudingsvermogen te bezitten. Hij heeft reeds meer dan tien uur gesproken bij zijn uiteenzetting over de bevoegdheid van het hof, welke hij betwist, en verklaar de Dinsdag, dat hij nog drie dagen het woord zal voeren. Daarna zou hij de zittin gen van het hof niet meer bijwonen, zei hij. Woensdag, bij de voortzetting -van zijn betoog, zei Mossadeq, dat het militaire hof onwettig is. Hijzelf was indertijd door de Madjlis gemachtigd om de rechtsbediening in Perzië te verbeteren. Een van zijn eerste maatregelen was geweest afschaffing van het militaire hof. Glimlachend voegde hij hieraan toe: „Ik heb meer dan 200 juridische decreten uitgevaardigd. Als u dit ene wilt veronachtzamen, moet u alle andere ook negeren". Aanbesteding Ueg Burgerveen-RUswUk. De aanleg van de aardebaan voor een ge deelte van Rijksweg 4a (Burgerveen—Rijs wijk) Is aanbesteed. De N.V. Aannemings maatschappij v.h. Hillen en Roosen te Am sterdam was met 4.495.000 laagste in schrijver. Acht jaar voor man die zijn vrouw worgde Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van vóórarrest en terbeschikkingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank geëist tegen de 51-jarige opperman S. de J. te Praneker, die op 23 Februari j.l. zijn 46-jarige vrouw door worging van het leven heeft be roofd. Verdachte, die meende te lijden aan een maagkwaal, zei in de morgen van genoemde dag tegen zijn vrouw: „Ik voel me niet al te lekker en ga tnaar weer even liggen". De vrouw, die dit geklaag beu was, Het zich toen minder vleiend over haar man uit. Deze werd zó driftig, dat hij haar naar de keel vloog en worgde. Toen hij bemerkte wat hij had gedaan ensceneerde hij zelf moord door ophanging, maar de sectie op het lijk wees uit, dat slechts de worging, door verdachte verricht, de doodsoorzaak is geweest. De man gaf de feiten toe, maar zei geen opzet te hebben gehad zijn vrouw te doden De oude spoorbrug bij Rhenen blijft uitgeschakeld voor spoorwegverkeer Het ligt niet In de bedoeling van de Ned. Spoorwegen de in de oorlog vernielde spoorbrug over de Rijn bij Rhenen ten be hoeve van het treinverkeer te herstellen Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft nog niet beslist over een eventueel herstel ten behoeve van het wegverkeer. Stierengevechten in Caïro Egypte heeft de Spaanse stierenvechters vereniging verzocht, matadors, toreadors en stieren te zenden voor het organiseren van stierengevechten in Cairo, als attractie voor toeristen. Winnend echtpaar van Omo-huis zwerft al jaren van pension naar pension (Van een onzer verslaggevers) Sinds Omo domineert, ls alles dubbel- blank"» Met deze slagzin heeft ee^i jong echtpaar nlt Zeelat (b|| Eindhoven) „het" huls gewonnen, waarnaar 1.0B8.B64 Inzen ders een gooi hebben gedaan: de heer en mevrouw JouwersmaKok, die deze slagzin 's nachts om 3 uur bedachten, nadat zij van een bridge-avondje waren thuisgekomen. Vanmorgen U het echtpaar voor de keuze gesteld. Een villa, waarvan de maquette tot voor de deur van hun pension werd ge bracht een Woning hebben z|j ln de vier jaar van hun huwelijk nog niet gehad -* of een bedrag van f 4B.15B, wat ook al heel wat is als je maar op een washandje als troost prijs gerekend hebt. In een restaurant in Eindhoven werd gister morgen de echtgenoot van de winnares de 27-jarige drs C. Jouwerstna de mededeling gedaan. Deze pas afgestudeerde chemicus werkt sinds kort bij het natuurkundig la- J^edriegen de voortekenen niet, dan dreigt zich op de R|Jn een Internationale prij zenoorlog te ontwikkelen, die naar sommi gen menen, desastreuze gevolgen kan heb ben. Het betreft hier het vervoer van en naar Zwitserland, dat geregeld is door middel van de z.g. Oberrheinische Frachtenkonven- tion lm Scbwelaerlsohen Verkehr (OFIS). Dit is een basisoy er eenkomst, gesloten in 1947. waarbij aanvankelijk alleen de vrach ten van het Zwitserse verkeer werden Be regeld, maar late. ook quota voor de aan gesloten rederijen werden vastgesteld. Als uitvloeisel hiervan werden voor stukgoede ren en granen overeenkomsten gesloten, die 1 Januari j.l. werden verlengd en nu tot 1 Januari 1955 lopen. Ook voor een aantal met name genoemde goederen werden de vrachten bepaald en voor andere producten quota aangegeven, hetgeen werd neerge legd in de Amsterdamse Conventie, die afloopt op 1 Januari 1954. En om deze Am sterdamse Conventie gaat het nu. Damco Scheepvaart-Maatschappij, de grootste Nederlandse rederij op Zwitser land. die meent dat haar quotum te klein is. en reeds vorig jaar de Stukgoedpoo! en de Graanpool verliet, heeft thans ook aan gekondigd niet lange, deel -te willen uit maken van de Amsterdamse Conventie, waardoor deze conventie een „belangrijke „outsider" krijgt, die, om haar debiet te vergroten, ongetwijfeld lagere vrachten zal gaan noteren. Geschiedt dit, dan zijn verschillfende mo gelijkheden denkbaar. De Pool d.w.z. de onder de Conventie verenigde rederijen kan zich op het standpunt stellen, dat een prijzenoorlog in leder geval moet worden vermeden. Het gevolg zou zijn, dat men (gedwongen) acdooril gaat met een dcblets- uitbrelding van Damco. Maar hier zou de Pool eventueel slechts mee in kunnen stem men als deze uitbreiding binnen bepaalde grenzen blijft In dit opzicht schijnt Damco zich wel be perkingen te willen opleggen. Een woord voerder van de rederij gaf ons te verstaan, dat de rederij recht meent te hebben op een deel van het Zwitserse verkeer van on. en nabij de 15'V Zou Damco dit quotum hebben bereikt, dan zou men tot „afgren deling" over gaan, d.w.z. niet verder trach ten de anderen van de vrachtenmarkt te verdrijven. Menen de rederijen, ln de Pool verenigd, dat Damco dit percentage niet toekomt, of dat er beduchtheid bestaat, dat Damco niet tot „afgrendeling' over gaat. dan volgt on vermijdelijk «en enorme prijzenoorlog, waarbij de vrachten zeer wel kunnen dalen tot op wat men de variabele kosten noemt Velen achten deze ontwikkeling funest en men heeft getracht Damco tot andere ge dachten te brengen, maar. naar wij verne men. zonder succes. De voorstanders van ventte menen, dat thans het gehele verkeer met Zwitserland gevaar loopt en één zegs man sprak de verwachting uit, dat als ge volg van een prijzenoorlog, de totale jaar lijkse inkomsten van Nederland, van Zw fr 6 millioen, tot op de helft zullen terug lopen. Er dreigt evenwel nog iets anders en mochten de voorspellingen dienaangaande uitkomen, dan staat een algehele vrachten oorlog op de R|Jn voor de deur. Het Duitse vervoer, Hat geregeld ls Itr de Duisburger Fraohtenkonvention (DF.K.) van 15 November 1951, is namelijk indirect verbonden met de O.F.I.S. De Zwitsers die 70*/* van het Zwitserse vervoer ln han den hebben bleken indertijd slechts tot toetreding van de D F.K bereid te zijn onder voorbehoud, dat het Zwitserse vervoer niet „gestoord" zou worden door bij de D F K aangesloten re"derijen, hetgeen dus nu staat te gebeuren als de Zwitserse Pools en Dam co niet tot overeenstemming geraken. En lopen de Zwitsers weg uit de D.F.K., dan zal deze conventie, waarbij 65 rederijen van allerlei nationaliteiten zijn aangesloten, voor de overblijvende.i ook weinig aantrek kelijks meer bieden. Damco zelf gelooft, dat het zo'n vanrt niet zal lopen. Haar woordvoerder is van mening dat de Zwitsers er weinig mee te winnen hebben uit de D.F.K. te treden Maar wel rekent deze Rotterdamse rederij er op, dat haar concurrenten, verenigd on der de Amsterdamse Conventie, de hand schoen op zullen nemen, waarmee dus de hierboven genoemde vrachtenoorlog zou be ginnen. welke eerst zal eindigen als men overeenstemming zou bereiken over een het 'handhaven van de Amsterdamse Con- herverdeling van de quota. boratorium van Philips en hij wi6t niet be ter of er zou ln het restaurant een bespre king met de directieleden over plastics wor den gehouden. Maar toen een der Juryle den. mevr. dr W H. Posthumus—van der Goot hem vroeg of hij weieens aan de Omo- prijsvraag had meegedaan,Ja". zei hij en er gingen hem, zoals het een man van Philips betaamt, plotseling heel wat lichten op. „Heb ik....?" Zijn vrouw, die wij daarna bezochten, was thui6 en dat was niet verwonderlijk. De heer Van der Woude van de Levers Zeep Mij kwam reeds verleden week, toen de jury zich door de 162.000 oplossingen, die als juist waren overgebleven, had heengewerkt, bij mevr. Jouwersma, Blaertheimseweg 80 te Zeelst, aan de deur met een enquette- formuiier over een bekende soep. De dag daarna schreef hij een brief, waarin hij het op allerzieligste toon betreurde een paar vragen te hebben vergeten en waarin hij verzocht terwille van zijn baantje nog eens aan te mogen komen De tijd werd afgesproken en eerst toen haar het heug lijke nieuws aan de deur van het pension werd meegedeeld, riep de winnares ver rast uit: ..Dus dat was een truc met die soep?" Het echtpaar vertelde, dat het na een bridge-avondje in Wageningen, waar de man toen nog in opdracht werkte voor de B P M zij verloren op punten 's nachts om 3 uur nog 10 slagzinnen in elkaar draaide voor de prijsvraag. Omdat zij geen besluit konden nemen welke slagzin de beste was. haalde mevr. Jouwersma* op de laatse dag voor de sluitingstermin nog tien pak ken van het wasmiddel om een gedeelte van de omslag te kunnen bijsluiten. Dat was geen verloren geld, want met de negen andere inzendingen won zij nog een hor loge en een andere troostprijs. Overigens konden de prijswinnaars kenne lijk het fortuin goed verwerken. De heer Jouwersma werd rood en zijn echtgenote bleek, maar zij bleven beheerst. En wat zij kiezen? „Dat zullen we in de huiskamer nog weieens rustig bepraten". Tegelijkertijd werden prijzen bezorgd bij de 2e prüswinnares mevr. A. C. Kloens— Siegeman, Dubbeldamseweg 211, Dordrecht; 3e prijswinnaar L. Meijer, Havikstraat 25, Nijmegen en 4e prijswinnares Mia Jan- se», Schaesbergerweg 28, Heerlen. Cinemascope na 15 Januari in ons land Door het uittreden ven de Amerikanen uit de Nederlandse Bioscoopbond, was de intrede van de Cinemascoop in ons land op losse schroeven komen te staan. De di rectie van Atta in Den Haag. die in Octo ber hoopte te kunnen beginnen, moest de plannen zolang in de befaamde ijskast stop pen. Nu echter het geschil met de Ameri kanen is bijgelegd, zal het er toch van ko men Asta gaat. zo vernemen wij. maatre gelen treffen om het theater als cinema- scoop in te richten met de doeken en lijs ten. die daarvoor nodig zijn. Op 15 Januari 1954 hoopt men ln Asta. tegelijkertijd met Flora in Amsterdam en Luxor in Rotter dam de première te brengen van The Robe. Aan de prmière in Den Haag hoopt men door een galavoorstelling een bijzonder ca chet te geven Studenten staken deze autobus, eigendom van de regering van India, in brand, tij dens demonstraties in de universiteitsstad Lucknow. De gemoederen werden verhit, doordat twee studenten, die in Hongersta king waren gegaan, omdat veertien anderen van de Universiteit werden verwijderd, met geweld naar het ziekenhuis werden ver voerd, waar een einde werd gemaakt aan de hongerstaking. De demonstranten staken ook twee postkantoren en twee telefoon centrales in brand. Twee dagen hebben da d,emonstraties geduurd Haagse bedelaar in cassatie gegaan Een der vijf bedelaars, die een dezer da gen veroordeeld werd door de Haagse poli tierechter wegens bedelarij, is van zijn von nis in cassatie gegaan. De Hoge Raad zal deze zaak nu te behandelen krijgen, aange zien bedelarij een „overtreding" is en alle overtredingen, welke door de politierechter berecht worden en tegen welk vonnis men in verzet komt, slechts naar de Hoge Raad verwezen kunnen worden. Degene, die cas satie aangetekend heeft, is de 46-jarige blinde C. K. Kolonel Jac. Smael van het Leger des Heils bij auto-ongeluk omgekomen De chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, de 53-jarige kolonel Jac. Smael, is vanmorgen bij een auto-ongeluk te Amsterdam om het leven gekomen. Het ongeluk geschiedde omstreeks kwart voor tien, toen kolonel Smael met zijn auto op de Amstelveenseweg in aanrijding kwam met een in dezelfde richting rydende jeep. De auto van de heer Smael schoot tegen een boom en hij raakte achter het stuur bekneld. Kolonel Smael is ter plaatse aan de ver wondingen overleden. PRACTISCH heel Nederla avond nacht aan de radio om al luiste rend getuige te zijn van de dichting van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk. Dit was weer de radio op z'n best, een portage over een nationale zaak, verzorgd door de samenwerkende omroepverenigin- len, net als in die rampdagen van Februari. Jitnemend werk hebben Jan de Troye, Guus Weitzel en Tom Nieuwenhuyzen geleverd Zij èn de technici van de Radio-Unie heb ben ons allen in staat gesteld, om deze triomfantelijke gebeurtenis op een afstand in de huiskamer, mee te beleven. Een boeiende reportage, die je gevangen hield, waarvan een enorme morele kracht van samenwerking en saamhorigheid uit ging, vol van een voortdurend opgevoerde spanning en als hoogtepunt de simpele woorden: „de dijk is dicht". Daarna het ze gevierend scheepsgetoeter, het klokgelui en het gejuich van de mensen, met als waardige en ontroerende sluitsteen het „Wilhelmus" en de gelukwensen van onze Koningin Alle waardering voor zulk. goeddeels ge ïmproviseerd reportagewerk. Kwintet Jan Corduwener HEBT u al ontdekt, dat het Kwartet Jan Corduwener uit de aether is verdwenen Ti plaats te maken voor het Kwintet Jan orduwener? Jan Corduwener zou echter Jan Corduwe ner niet zijn, als het-genre van de door hem gebrachte muziek een verandering had ondergaan. Het was, is en blijft volkomen afgestemd op de huiskamer: melodieus en rustig. Het kwartet had zich een Internationale reputatie verworven. Ongetwijfeld zal deze op het kwintet overgaan Eén grote veran dering is evenwel nog de moeite van het vermelden waard: in het viermanschap werd om de haverklap van instrument verwis seld; de bezetting van het nieuwe ensemble is vast. En deze is als volgt; Jan Corduwe ner Hammond-orgel, Harry Moaten accor deon, Ger Daalhuizen bas, Wtm Sanders gi taar. Cor van der Berg slagwerk. Bill Sheriffs Prairieduioels UEN groter contrast dan dat tussen de Aii programma's van Corduwener en de uitzendingen van „Bill Sheriff en zijn Prai- rieduivels" moet nog ontdekt worden. Onnodig te zeggen, dat Bill thuis hoort In het Wilde Westen. Mocht u dat nog niet begrepen hebben, luistert u dan op Donder dagavond eens naar hem en zijn kornuiten Héél even maar. Het aardappel-Amerikaans- Nederlands brengt u dan onmiddellijk op de hoogte. De „Prairieduivels" maken practisch aan de lopende band een herrie van belang; als ze niet schreeuwen en gillen, dan knallen ze er met hun revolver lustig op los Al met al is het bar veel lawaai met weinig wol. Die „wol" bestaat voornamelijk uit een charmant joedelende viool en Eddy Christia ni. die ook in dit programma zijn liedjes weer goed aan de man weet te brengen. Het grootste bezwaar van .Bill Sheriff' is wel. dat het ln de vorm van een zoge- I naamde „radio-strip" is gegoten. Met andere woorden, men moet er per se Iedere week naar luisteren, om er ten volle van te kun nen genieten. En is dat niet wat erg veel ge- vraagd Tom Erich vervult wensen NEE, dan zullen talloze luisteraars het lie ver houden op „Tom Erich vervult de wensen van kleine en grote mensen". Echt een programma, dat Erich ligt. hij brengt graag wat men wil. Om dit Zondagmiddag-programma met zijn toepasselijke herkenningsmelody „Thanks for the memory" zo populair mogelijk te maken, heeft Tom Erich zich verzekerd van de medewerking van twee werkelijk goede Nederlandse vocalisten: Jenny Roda en Mar tin Bomers. Voor Bomers betekent dit een prachtige kans om te laten horen waartoe hij in staat is. Tè vaak heeft men hem tot dusverre steeds dezelfde stukjes laten zin gen. Nederlandse fotografen wonnen prijzen Vier Nederlandse fotografen hebben prij zen gewonnen in de jaarlijkse wedstrijd van een Amerikaans tijdschrift voor fotogra fie. Het zijn de heren B. Buurman uit Am sterdam, die een prijs van 50 dollar won; K. Graftdijk uit Amsterdam. 25 dollar; de P.T.T.-ambtenaar D G. Lanting uit Den Haag. 50 dollar; mej. E. M. Wiegman yit Wassenaar, die op het ogenblik in New York verblijft, kreeg een prijs van 100 dollar. Nogmaals Lionel Hampton T IONEL HAMPTON, de Amerikaanse ne- ger-bandleider, tegelijk vibrafonist, drummer, pianist en zanger, heeft korte tijd geleden in ons land heel wat opzien gebaard met zijn opwindende shows in Amsterdam en Scheveningen. Verscheidene vrij boze perscommentaren zijn daarvan het gevolg i jeweest. In één daarvan werd Hamptons op treden zelfs een „huiveringwekkende nacht merrie" genoemd. Er schijnen echter toch ook mensen te >Un, die nog niet genoeg hebben van „the Hamp". HU komt nameiyk terug en wel zeer binnen kort, met vier voorstellingen in het Amster damse Concertgebouw. En nu maar afwach ten, of het wéér zo'n show-orgie wordt. Wat de wereld prefereert yONDAGAVOND bracht .lan de Winter zijn tweede aflevering van „Dit is de hltl" voor de microfoon, een programma, dat laat horen, welke nummers in diverse landen de afgelopen maand het populairst zijn geweest. Denemarken en Zweden blijken nog maar steeds niet genoeg te hebben van „Moulin Rouge", terwijl Frankrijk „Eter nally" niet kan lostlaten. De Amerikanen hebben „Vaya con Dios" op de eerste plaats gehandhaafd en daarbij steun ge kregen van de Belgen. Nederland heeft ditmaal het Amerikaanse standpunt ver laten. om met „Seven lonely days" op de proppen te komen. Engeland trekt zich van al deze top-tunes niets aan en prefereert de Anne Shelton- uitvoering van „Bridgo of Size". Canada kan zich al even onafhankelijk voelen met „Crying in the Chapel" gezongen door Rex Allan, terwijl Oostenrijk trots Peter Alexander met „Bella, bella donna" naar voren haalt. Aantrekkelijk programma "van Jan de Winter. Maar waarom ontbreekt Duits land? Export can „U lacht, meneert" DE „Kalebassers" van Gabri de Wagt heb ben Vrijdagavond afscheid genomen van; zes jonge mensen, leden van het Utrechte Cabaretgezelschap „U lacht, meneer!", dat de bovenzaal van het Amsterdamse „Krite- rion" twee zomerseizoenen lang heeft laten dreunen van de lach -n onlangs in V.AJt.A.- verband nog zo'n geslaagde radio-revue heeft gebracht. Deze zes jongelui zijn pevjjJliegtutg naar Indonesië vertrokken, om daal ln een perio de van vier maanden een déftigtal voorstel lingen te geven. Volgaffs hun eigen af scheidswoorden aan de ACalebassers" en de luisteraars zulten zij nu eens optreden m behoorlijke schouwburgen en andere keren op noodtoneeltjes van bamboe. Geloof maar. dat het zestal zat genieten van dit alleszins verdiende uitstapje.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3