i 1 -■ "SEES— VROOM DREESMANN Britse televisieplannen nog veel omstreden „Mona Lisa", de vrouw met de raadselachtige glimlach Indianen worden veelal bijna zo slecht bejegend als negers Goudsche Courant OPKOMST EERSTE OEFENING GOUDA Toch vervlakking Aan de haren in de politiek gesleept Balans in de „boek houding" BIJ WINNETOIPS NAZATEN II Zij nemen in aantal weer toe Lage levensstandaard Chinese klassieken gaan naar de brandstapel en papiermolen Boeken verkocht per pond Albanezen vuurden op Grieks vliegtuig n*> Het is dag en nacht grote schoonmaak in het gebouw van de Verenigde Naties Aanslagen op treinen in Birma Albanese schoener uitgeweken Nog zo gek niet TWEEDE BLAD - PAGINA 4 '«juf Wj'llMI EET VIS EN haring in ginlit! Ja. want op hat „heerlijk* avondje" krijgt iedereen zoveel zoet te verwerken, dat een vla- of hartng- hepje met vreugde zei worden begroet. Hier zUn «en peer ideetjes voor zulke hartige hapjes. Klaar In een wip en mmm... zo heerlijk! Reefjes Relmept olie mepiijke HeleatJeiH BO N voor GRATIS vouwblad..VU "J, aangeboden door het Bedrtj - aehap voor VleaerSjproducten. A-Ueeu gratie op dexe bon. NAAM STRAAT PLAATS UchUngabureau van* den Voedlngaraad, Afdeling Via, IJmuiden GOUDSCHE COUBANT WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 schijnt de te Lezen,, hebt U wet eens bij Uzelf gedacht. Inderdaad: de Lezerskring van de Goudsche Courant-is groot, 'n Gezellig blad en veel nieuws, ook uit Gouda en om streken U/w de (goudsche (ouAOMt Weet unn a/hs het meest OFFÏCIëLE PUBLICATIE. *s Gravenhage, 24 Nov. Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 28 November a.s. voor eerste Oefening onder de wapenen komen, worden enkele extra treinen Ingelegd. Ge noemde dienstplichtigen moeten van deze extra treinen gebruik maken en daartoe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienst plichtigen, die,- ln verband met hun plaats van bestemming geen gebruik kunnen maken van een der hierna genoemde extra treinen, moeten Ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reisgelegenheid na 08.59 uur. 1). Dienstplichtigen uit Den HaagDelft—Schiedam—Rotter dam en omgeving met bestemming Bergen op Zoom en ossen- drecht moeten reizen met de volgende extra trein: Den Haag H.S. v. 8.37, Delft v. 8.48, Schiedam v. 9.oo uur, Botterdam C.S. v. 9.tf9, Rotterdam-Zuid v. 9.21, Bergen op Zoom a. 10.30. 2). Voor dienstplichtigen uit Noord Holland—Amsterdam- Haarlem—Lelden en omgeving met bestemming Bergen op Zoom en Ossendrecht loopt de volgende extra trein: Amster dam C.S. v. 8.53, Haarlem v. 9.14. Lelden v. 9.41, Bergen op Zoom a. 11.55. 3). Dienstplichtigen uit Den Haag en omgeving met bestem ming Utrecht—Amersfoort—Nunspeet en Vught en tevens de dienstplichtigen uit Utrecht—Geldermalsen en 's Hertogen bosch met bestemming Vught reizen met de volgende extra trein: Den Haag S.S. v. 9.53, Voorburg v. 9.59, Utrecht C.S. v. 10.52, Geldermalsen v. 11.10, 's Hertogenbosch v. 11.40, Vught a. 11.46. De dienstplichtigen met bestemming Amers foort en Nunspeet moeten te Utrecht C.S. overstappen op de extra trein vanuit Rotterdam, Utrecht C.S. v. 10.54. 4). De dienstplichtigen van de richting Rotterdam en om geving met bestemming Schoonhoven—Amersfoort—Nunspeet en Vught en tevens de dienstplichtigen uit Utrecht en omge ving met bestemming Amersfoort en Nunspeet moeten ge bruik maken van de volgende extra trein: Rotterdam C.S. v. 9.58, Rotterdam-Noord v. 10.07, Gouda v. 10.25, Utrecht C.S. v. 10.54. Amersfoort v. 11.12, Nunspeet a. 11.39. De dienst plichtigen met bestemming Vught moeten te Utrecht C.S. overstappen op de extra trein vanuit 's Gravenhage, Utrecht C.S. V. 10.52. 5). De dienstplichtigen uit het Noorden des lands met be stemming Amersfoort Apeldoorn Amsterdam Bergen op Zoom Ossendrecht Breda Laren Maastricht Nun speetRoermond—schoonhoven—Venlo en Vught moeten rei zen met de volgende extra trein: Leeuwarden v. 8.43, Heeren- veen v. 9.09. Steenwijk v. 9.30, Meppel v. 9.45, Zwolle a. 10.08, combineert met de trein uit Groningen; Groningen v. 8.44, Assen v. 9.08. Bellen v. 9.23. Hoogeveen v. 9.37, Zwolle a. 10.13; Zwolle v. 10.20. Nunspeet v. 10.48, Amersfoort v. 11.25. Utrecht C.S. v. 11.57, 's Hertogenbosch v. 12.41, Vught a. 12.46, Vught v. 12.51, Eindhoven a. 13.17. De dienstplichtigen met bestemming Apeldoorn stappen te Zwolle, die met bestemming Amsterdam en Laren stappen te Amersfoort over op de treinen van de normale dienstrege ling. De dienstplichtigen met bestemming Bergen op Zoom— Breda en Tilburg stappen te 's Hertogenbosch, die "iet be stemming Venlo—Roermond en Maastricht stappen te Eind hoven over op de treinen van de normale dienstregeling. ii) De dienstplichtigen uit Zeeland met bestemming Bergen op Zoom Ossendrecht Breda—Tilburg—Vught—Roermond— Venlo en Maastricht moeten reizen met de volgende extra trein: Vllsstngen V. 7.25, Middelburg v. 7.38. Goes v. 7.58, Krul- ningen I v. 8.15. Bergen op Zoom v. 8.47. Roosendaal v. 9.10. Breda v. 9.33, Tilburg v. 9.59, 's Hertogenbosch a. 10.20. De dienstplichtlngen bestemd voor Vught moeten te 's Hertogen bosch die bestemd voor Venlo—Roermond en Maastricht moe ten te Breda overstappen op -de treinen van de normale 7)'ei)ienstplicfitlgen uit de Achterhoekj-Ede—Arnhem en N1J- SSMSTStbat»»» Vigh. stappen te H.rtoge bosch over op de treinen van de normale dienstregeling. DE SLEUTEL tMonnementen kunnen dggtfijks infoan. WÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊtÊÊÊÊHÊÊÊÊ^MMmae V V V V V Enig in ome zaken zijn de batterijen kasregisters, die klaar staan om het U makkelijk te makeneen speciale V D-serviceBij al onze cadeau-afdelingen hebben wij extra kasre gisters geplaatst. U kunt Uw aankoop meteen mee nemen I Handige jongedames heb ben wij speciaal geschoold om U van advies te dienen bij het uitzoeken van de leukste en meest geschikte cadeaux. Zij garanderen U een prettige, extra-vlugge bediening. Onze expeditie beschikt overeen uitgebreid wagen park en bezorgt Uw aan kopen gaarne thuis. Maar als het enigszins kan, neemt U dan vooral in deze drukke St. Nicolaastijd de kleine pakjes zelf mee. Koop zoveel mogelijk in de ochtenduren, dan kunt U rustig Uw keus maken uit onze rijke collecties. En M besluit., onze allerbeste wensen voor echt genoeglijke Sint Nicolaasdagen I Winkel plezierig bij Oamestompouce, aa 10-baens, met (oudraal, in attractieve ruitdessins J Zuiver wollen dames- JA shawl, met ajourrand. /W 70x70. in 12 elfen ld. L Bijou, in 5 verschilt, modellen, oud-zilver p of oud-goud -kleurig, UK In luxe verpakking 7 «J C Plastic kluwenhouder, «r groot model, Jeuke pas- 1 J telkl. of doorschijnend I Brldge-étui, fraai kunst- A «n leder, met twee spel y VU kaarten, zeer solide Mm Bakelite leeslampje, In verschillende kleuren, compleet met fitting, snoer en stekker j Borstelgarnituur, best. uit nylonborstel en kam, qj- In diverse kleuren, Jij verpakt In luxe doos JL Meisjesgarnituur, aller- fci verpakt in luxe doos leukst kapje met bijp. j qa handtasje van viltstof, A Zuiver wollen shawl, in 095 diverse clubrkleufen JL Electr. broodrooster, sp vernikkelde uitvoering, U'J met volledige garantie -7 Voor «W W hrt b«l #n gramoloonplaten K,lvorttr..« Am.""!"" Viltpantoffel met bont- «gr kap, starke rubberzooi, in diverse kleuren «S Angora dameshand schoenen, meerden brllllanta modaklauran 12 025 •an J Vijf plastic rammel- blokken, met decor, in netje, slechts Herenhandschoenen van zeer mooi leder.' met flanel gevoerd Bijzetkrukje. geschikt «r voor vele doeleinden. zeer prectisch Kapmanteltje van ga- jqf bloemde waszijda, 1 in wit, zalm en bleu I Corsage, in zeer fraaie qa uitvoering, verpakt in 1 mooie luxe doos I Beeldprojector, inel. 3 -rn films, 'n buitengewoon interessant nieuwtje f Boekomslag v. Italiaans leder, versierd m. fraaie qa relief-motieven, moiré 1 v gevoerd Mm Mach. Smyrna salon- tafalklaad In bijzon- j jaa dar mooie Perzische J A kleuren, 85x85 I i f (Van. onze correspondent te Londen) Ook bet nieuwe, halfslachtige regeringsplan voor een met de BBC concurred rend televisieprogramma, dat door adverteerders zal worden gefinancierd, heeft de bestaande controverse over de reclame-televisie allerminst verzacht: Van het oorsprohkElyh-® plan is de regering teruggekrabbeld, omdat zeventig procent van het „dehkend deel" der bevolking er tegen was. Dat plan beoogde onvervalste commerciële televisie, waarbij de verantwoordelijkheid voor de programmals bij de adverteerders zou berusten. De Times noemde deze reclame-televisie ronduit een sociaal kwaad. Van de hebbelijkheden der Amerikaanse televisie is men hier allerminst gediend. De chimpansee J. Fred Muggs heeft het nog altijd bij de Engelsen verbruid. Dit grappige dier, dat als reclame-blikvanger dient, kwam bij de Amerikaanse TV-uitzending van de kroningsplechtigheid af en toé om het hoekje Icijken om aan een of ander handelsmerk te herinneren. De psychische schok van dit gebaar, dat als een soort heiligschennis werd beschouwd, werkt hier nog steeds na. De regering heeft, om aan debezwaren tegemoet te komen, een gecompliceerd sys teem bedacht, waarbij de verzorging van de particuliere TV-uitzendingen en de re clame gescheiden is. Er komt een soort tweede BBC, welke de studio's en de zen ders zal bezitten en de telefoonlijnen zal huren. Deze publieke corporatie zal dan de programma's uitbesteden aan particuliere TV-jnaatschappijen, die op hun beurt de door hen te verzorgen programma's zullen trachten te verkopen aan de hoogste bieder. Al zijn de adverteerders dan niet recht streeks verantwoordelijk voor de aard der programma's, indirect zullen zij daarop dé grootste invloed uitoefenen, omdat de TV- maatschappijen of organisaties voor hun fi nanciering alleen en uitsluitend van de ad verteerders afhankelijk zijn. Men vraagt zich daarom af, hoe vervlakking kan wor den afgewend, daar de programma's pas aantrekkelijk worden voor de adverteerders als millioenen ernaar zullen kijken. Het is daarom mogelijk, dat een eindeloze reeks variété-shows op het scherm zal komen, zo dat het argument dat de nieuwe televisie verfrissend zal werken op de BBC. niet zou opgaan. Wanneer de commerciële uitzendingen wel op hoog peil staan, dan zal er meer geld nodig zijn voor de BBC om deze in staat te stellen het nog beter te doen, het geen dan weer de andere televisie in moei lijkheden brengt, doordat het beschikbare talent tenslotte beperkt is. De reclame-programma's zullen niet hin derlijk mogen worden onderbroken om wa ren aan te prijzen. Teksten als „Hebt u last van nachtmerries, gebruik dan anti-spook- pillen", zullen niet gebruikt mogen worden. Advertenties komen vdbr en na elk pro gramma, maar er zal niet.worden aange kondigd, welke firma's er voor hebben be taald. al kan men dat dan "afleiden uit de advertenties. Programma, zowel als de aard van de advertenties, dienen door de toe zichthoudende corporatie te worden goed gekeurd. Het is mogelijk dat aan de omroe per zal worden toegestaan te zeggen, dat de ster van het volgende programma nylon kousen zal dragen van de firma X, een ja pon van de firma Y en sigaretten zal roken van de firma Z. Maar als het programma zélf wordt aangekondigd, zullen geen firma namen gebezigd worden. Amerikaanse invloed Tachtig tot negentig ondernemingen heb ben zich al aangemeld voor de programma verzorging, waaronder, een aantal dagbla den. Verwacht wordt, dat de minister twaalf er van zal accepteren. Deze zullen dan voorlopig van één zendkanaal gebruik kunnen maken. Later komen, zoata dat technisch mogelijk is, nog twee kandien vrij. Voor zes of zeven pond kunnen de ont vangsttoestellen geschikt worden gemaakt voor de ontvangst van de beide TV-stations. Amerikaanse invloed op de commerciële programma's wordt gevreesd, zowel wat de financiering betreft als door de uitzending van in Amerika gebruikt materiaal. Omge keerd zullen ook de Engelse TV-program- ma's naar de Verenigde Staten gaan, zodat zij wel degelijk rekening moeten houden met de smaak van het Amerikaanse publiek. De toneelipeleraunle heeft al geëist, dat de nieuwe televisie voor tachtig procent Brltz materiaal zal dienen te gebruiken. Van Labourzijde, waar men altijd fel te gen de commerciële televisie gekant is ge weest, vreest men bovendien dat de con servatieven de reclametelevisie, ondanks alle waarborgen voor objectiviteit op poli tiek gebied, voor hun wagentje zullen span nen. Het houden van partijredevoeringen voor de televisie zal, als tot nu toe, objec tief worden geregeld in overleg met de partijen, maar in het nieuwe plan komt er een zekere mate van politieke vrijheid voor andere sprekers. Achter de schermen staat reeds een televisie-organisatie gereed, wel ke over twintig millioen pond beschikt. Verdeeldheid Een aantal conservatieve Lagerhuisleden heeft zijn misnoegen kenbaar gemaakt over het regeringsplan, omdat het de adverteer ders te veel aan banden legt. Ook is de in dividuele financiering van een programma door één enkele firma vervangen door de collectieve financiering er van. Andere con servatieven zijn principieel tegen elke vorm van commerciële televisie. Aangezien de mening onder,, de partijen in hoge mate ver deeld is, wordt gehoopt dat zij zullen be sluiten tot een vrije stemming in het Lager huis, waarbij ieder lid volgens zijn eigen inzicht „ja" qf „neen" kart zeggen, zonder de partijdiscipline te overtreden. Het plan is geenszins bedoeld als critlek op de BBC, welker eigen televisiediensten sterk worden uitgebreid, zodat zij binnen kort negentig procent van de bevolking kunnen bereiken. Een grote telfevisie-„stad" met een enorm complex studio's is in aan bouw. De regering wil echter iets nieuws, omdat zij televisie, evenals radio, als een ideëel goed beschouwt dat niet in één hand behoort te zijn. Volgens velen zou het vraag stuk kunnen worden opgelost, door ver schillende onafhankelijke BBC's op te richten en zou de regering thans,, het paard achter de wagen spannen. De moed tot ex periment is echter reeds belangrijk, vooral in een land, waar vele dingen vastroesten. Dit vlotte toppertje van wit arraché met garnering van zwart tricot is een product van Nederlandse bodem. Model „Milo", Amsterdam. ROME, November TVn Italiaans kunstkenner heeft, na elf jaar lang onderzoekingen te hebben ver richt. verklaard, dat indertijd voor Leonar do da Vinci's meesterwerk, de z.g. „Mona Lisa", dat ln het Louvre te Parjjs hangt, een Italiaahse prinses als model heeft gediend. Zij trouwde op 17-jarige leeftijd en overleed toen zjj pas 28 jan was. Het schilderstuk ontleent zijn naam aan Mona Lisa, echtgenote van de Florentijn Francesco del Glocondo, van wie algemeen wordt aangenomen, dat zij de beroemde vrouw met de raadselachtige glimlach was. De laatste honderd jaar evenwel hebben kunstkenners de namen van vele andere candidaten naar voren gebracht. Nu beweert Carlo Pedretti uit Bologna, een 25-jarige minnaar van Da Vinci's kunst, dat de vrouw met de raadselachtige glim lach niemand anders is geweest dan prinses Filiberta van Savoye, gemalin van Giuliano dei Medici, schoonzuster van Paus Leo X en tante van koning Frans I van Frankrijk. Aan het eind van dvorige eeuw schreef de romantische criticus Walter Pater in een van de gloeiendste passages van kunstwaar dering. welke ooit aan het papier zijn toe vertrouwd. dat de beroemde raadselachtige glimlach van de Mona Lisa het symbool scheen van het raadselachtige van de vrouw-all er-tij den, het raadsel, dat een ge wone man nooit of te nimmer zal vermogen te doorgronden. „Die glimlach is ouder dan de rots. waarop zij zit", schreef hij. Carlo Pedretti heeft het schilderij met an dere ogen bekeken. „De fantastische, groen achtige rotsen, welke men ln het landschap op de achtergrond ontwaart, geven de in druk weer, welke Leonardo van de bergen in haar vaderland, Savoye, heeft gekregen", meent hij. „Zij draagt een weduwensluier, welke men juist op haar voorhoofd kan zien rusten en zij draagt die, omdat zij haar echt genoot had verloren, even voordat Leonardo haar penseelde in de herfst van het jaar 1518". zegt hij verder. Samenloop van omstandigheden PRINSES FILIBERTA van n Savoye, de nieuwe candidate voor Mona Lisa's glim lach, werd geboren in 1408 en werd de be schermeling van Frans I van Frankrijk. Hij was de zoon van een veel oudere zuster van Filiberta en interesseerde zich voor haar. omdat zij al vroeg wees werd en omdat haar schoonheid een sieraad was voor zijn hof. In 1515, toen Leonardo aan het hof ver keerde van Giuliano il Magnifico dei Medici, broeder van Paus Leo X, ontmoetten allen elkaar in Parijs. De 36-jarige Giuliano werd spoedig op haar verliefd en de verheugde koning gaf zijn toestemming tot hun huwelijk, dat hem op 150.000 ducaten te staan kwam voor kos ten voor de huwelijksfeesten, terwijl hij 100.000 ducaten schonk als bruidsschat. Bó- vendien verhief de koning de jonge echtge noot van zijn jeugdige tante tot hertog van Nemours. Aan het huwelijksgeluk kwam een spoedig einde door Gluliano's dood in 1516. De prinses keerde terug naar Parijs en over leed in 1524. Kort voor het overlijden van haar echt genoot. aldus Pedretti. ging Leonardo naar Bologna ter bijwoning van een samenkomst van de koning van Frankrijk en de Paus. Deze leerlingen van een. mannequin-school te Hove, (Sussex) trachten het even wicht te vinden in hun „boek-hovding". Zij leren met een „opgeheven kinne tje" en in onberispelijke houding de stenen trap af te dalen van het Koning Alfred sportcentrum te Hove. Daar, aldus verklaart Pedretti verder, kreeg Leonardo het denkbeeld net portret van de prinses te schilderen en de Paus steunde vol geestdrift dit idee. De koning kwam dermate onder de indruk van Leonardo, dat hij hem uitnodigde het volgend jaar naar Parijs te komen en zo kwam het, dat de prinses en Leonardo zich tegelijk in Parijs bevonden. „Ik geloof, dat Leonardo in Parijs aan kwam met het portret kant en klaar bij zich en dit zou verklaren hoe het mogelijk was, dat het voor het eerst werd ontdekt in het' koninklijk paleis te Fontainebleau". zegt Pe dretti venfcr. Nog een bewijs "LTlJ grondt zijn veronderstelling, behalve AAop deze samenloop van omstandigheden welke de prinses en Leonardo tezamen bracht, op een opmerking, gemaakt door de Franse criticus Stendhal in zijn „Geschiede nis van de Italiaanse Schilderkunst". Hierin zegt Stendhal: „In het museum te Petrograd (nu Leningrad) bevindt zich een schilderij, welke wordt toegeschreven aan Leonardo en dat genoemd wordt „De Heilige Familie". Hierop ziet men een jong meisje als de hei lige Catherina, maar waarschijnlijk ls dit een portret van de schoonzuster van Paus Leo, prinses Filiberta. Pedretti heeft de gezichten van het meisje op het schilderij te Leningrad vergeleken met dat van de z.g. Mona Lisa en hij vindt in beide een opzienbarende gelijkenis. „Het meisje op het schilderij in Leningrad heeft kort haar. maar ik heb een copy ge maakt van de „Mona Lisa", waarop ik net haar, dat op de schouders valt, heb wegge werkt, terwijl Ik ook de weduwensluier liet vervallen en dan ziet men een nog sterkere gelijkenis", verklaart Pedretti. Een ander bewijs voor Pedretti is, dat de prinses als de heilige Catherina een olijftak draagt en dit was het symbool van de fami lie dé Medld. „Mona Lisa del Glocondo" was een Napoli- taanse en Costanza d'Avalos (beiden zijn ge noemd als mogelijke modellen van het schil derij) was een Florentijnse. „Ik ben over tuigd. dat geen Italiaan, die de Italiaanse vrouwen kent. zal beweren, dat het meisje, dat tot nu toe bekend stond als de Mona Lisa, uit een van die twee steden afkomstig is", voegt Pedretti er nog aan toe. Het laatste woord van deze laatste bij drage tot een oud geschil is afkomstig van een vurig Italiaans republikein, die Pedret- tf's theorie aldus commentarieerde: „Het Is een leugen, welke is opgewarmd door de ItaHaanse monarchistische partij, het huis van Savoye op de troon van Italië wenst te slen terugkeren, hoewel het land ln 1946 bj) referendum voor de republiek stemde". (Van een onzer medewerkers) Omstreeks de tijd, dat Columbus Amerika ontdekte (pLm. 1500) woonden er ln het gebied, dat thans omvat wordt door de Verenigde Staten van Noord-Amerika, ongeveer 800.000 Indianèn. „Oorlogen", armoede, ondervoeding en epidemieën maakten in de loop der eeuwen honderdduizenden slachtoffers en op het laatst van de 19de eeuw waren er nog maar 240.000 Indianen over. Sedertdien echter is hun aantal groeiende en op het ogenblik wonen er in de Verenigde Staten ongeveer 400.000. Het merkwaardige is, dat het aantal volbloedigen grqter wordt. Daarbij ziet men het verschijnsel recente studies geven er blijk van dat halfbloeden of zij die meer dan de helft Indiaans bloed hebben, trouwen met volvloed Indianen, terwijl zij, die minder dqn de helft Indiaans bloed ln hun aderen hebben, vaak huwen met niet-Indianen. Waarbij te bedenken is, dat „halfbloed" en „In diaans bloed" niet anders dan een manier van spreken is en eigenlijk een zonderlinge, want er bestaat niet zoiets als „Indiaans" bloed of „blank" bloed, zomin als „blauw" bloed. Maar deze termen zijn nu eenmaal ingeburgerd. ken uitgezonderd zijn voor bewoning door Indianen. Naar de stam terug Het ls begrijpelijk, dat vele jonge India nen de aansluiting met de blanke wereld Twee Indianenmeisjes lieten sich niet direct fotograferen, maar waren toch bereid even te lachen. Terwijl het er dus alle schijn van heeft, dat het Indiaanse „ras" nog een lang leven is beschoren en yele Amerikaanse zich heen. Steeds meer Indianen denken en handelen als de blanke nsan en trachten met velerlei mid delen hun levensstandaard om hoog te brengen. Die levensstan daard ligt ook uitgezonderd en kele rijke Indianenstammen, zo als de Osages, die enorme inkom sten genieten van de oliebronnen, die op hun reservaat liggen be neden een fatsoenlijk minimum. Statistisch is vastgelegd, dat het gemiddelde inkomen van de In diaanse landbouwer bijna 1400 dollar bedraagt, waër de Ameri kaanse boer meer dan 3000 dol lar per jaar verdient. Zo héél veel middelen om rijk te worden heb ben de Indianen over het alge meen niet, vooral niet als hun landerijen tot de stam behoren. Zij kunnen geen geld lenen, om dat zij geen onderpand kunnen stellen. Alleen de federale rege ring is bereid hun geld te lenen en dat gebeurt veelal niet op aan trekkelijke voorwaarden, welke een onderdeel vormen van het streven om de Indianen tot vol- komen afhankelijke burgers te maken. Discriminatie Gezien dit alles mankeert er nog wel iets aan de gelijkgerechtigdheid van de India nen met de andere Amerikaanse burgers. Er zijn nog véél meer feiten op grond waar van de Indianen als tweede rangs burgers worden beschouwd, hoewel niet in die mate als de negers in het Zuiden der Verenigde Staten. Zij ziin Immers onderworpen aan een aantal discriminerende maatregelen, welke zijn genomen door de regeringen der afzon derlijke staten. Een aantal dezer verbiedt het huwelijk tussen Indlanei. en niet-In dianen. In tal van steden en dorpen, welke in de buurt van ean reservaat lissen, worden de Indianen niet bediend in restaurants; sfjn zfj niet welkom in de plaatselijke hotels en zjj worden zelfs in bepaalde winkels met een scheef oog aangezien. In sommige staten worden ernstige bezwa ren gehoord tegen de toelating van Indi aanse kinderen tot de openbare scholen. In menig geval worden Indiaanse leerlingen ln afzonderlijke klassen geplaatst en >1) mogen niet met de blanke kinderen op hetselfde schoolplein spelen. Hun getuigenis voor de rechtbank werd niet altijd voor vol aange- zicn. hoewel daarin de laatste tUd verande ring is gekomen. In sommige staten heeft de wetgever Indianen verboden om getui genis af te leggen. In het algemeen kan men zeggen, dat de Indianen niet voor goede betrekkingen in aanmerking komen en dat zij in tijden van slapte als eersten op straat worden gezet. Zowel in Noordelijke als ln Zuidelijke sta ten ls het lidmsatschap van vakverenigin gen voor Indianen verboden, hetgeen met zich brengt, dat zij uitgesloten zijn van ver scheidene beroepen. Hoewel het opperste gerechtshof der Verenigde Staten zich ver- palingen die sommige staten kt en volgens welke de verkoop of verhuur van eigendommen aan Indianen is verbode.blijkt de toestand ln de praktijk toch zo, dat bepaalde stadswij- reservaat terugkeren, in de .hoop, daar vriendschap te vinden en welkom te zijn. En dan „ziet men, dat zij, na die teleurstel lende ervaring in de blanke wereld, nog veel méér Indiaan zijn geworden dan zij vroeger waren. De opvoeding voor de blan ke wereld moet met omzichtigheid geschie den, maar aan de andere kant dient de blan ke wereld zijn vooroordelen te laten varen. Deze vooroordelen zijn van verschillende aard en spruiten ten dele voort uit onwe tendheid. De bewering, dat de Indiaan van nature lüi zou zijn, is onhoudbaar gebleken. Naar verhouding zijn er evenveel luie blanke Amerikanen als luie Indianen. Oude Indianen hebben vroeger hun oude activiteit moeten staken, toen zij in een reservaat kwamen. De activiteit, waarvoor zij in hun jeugd waren geoefend, hield op te bestaan toen hun landerijen werden ver kocht aan de blanken. Het werk der man nen bestond vroeger uit jagen, vissen en strijden. Toen de noodzaak daarvan niet meer bestond en de mogelijkheid daartoe zelfs niet meer werd geboden, waren ze werkloos. Zij waren er niet op voorbereid, datgene te doen wat een blanke verricht om in zijn onderhoud te voorzien en herscholing bleek moeilijk te zijn. Velen van hen leefden in de zg. „verdragsperiode" en meenden, dat de regering er voor verantwoordelijk wgs om hem brood, kleding en dekking te ge ven in ruil waarvoor zij het vechten zou den staken en een rustig leven leiden. De jonge Indianen, die nu de lagere of mid delbare scholen van de Indian Service be zoeken, geven blijk van even grote ijver en doorzettingsvermogen als de blanke kinde ren. De leerstof verschilt niet van die in andere scholen in de betrokken staten, maar een Indiaanse universiteit bestaat tot he den niet. Het verschil in de huidskleur, de afstam ming en het hardnekkig voortleven van mis- vei standen, maken het leven der Indianen buiten de reservaten niet altijd even aan lokkelijk; maar de politiek der overheid is er niet alleen op gericht om de toestand in de reservaten te verbeteren, zij wil ook dia- genen, die buiten het reservaat leven, de mogelijkheid scheppen om, tegen alle voor oordelen in, een aansluiting te geven aan het maatschappelijk leven der blanke Ame rikaan. Een taak van lange adem! HONGKONG, November. /COMMUNISTISCH CHINA ls de lsatste tfjd bezig alle boeken op te kopen, welke s.g. „reactlonnalre denkbeelden van Con fucius propageren". Ze worden öf verbrand óf naar de papiermolen gebracht en tot pulp vermalen. Onder boeken, welke reactlonnalre denkbeelden van Confndus propageren, worden boeken verstaan waarin onderwer pen worden behandeld als bijvoorbeeld pië teit van kinderen Jegeèa ouders, broeder liefde en trouw aan vrienden. Onder de boe ken, welke gedoemd zijn te worden verbrand of tot palp vermalen, bevinden zich be roemde klaazieke werken. Overeenkomstig berichten in de commu nistische bladen begint bet „opruimen van verboden boeken" met het verwijderen van historische werken, waarin de levensge schiedenis wordt verteld van nationale hel den als Yoeeh Fei, een trouw generaal tij dens de dynastie van Soeng en van Koean Yoe, een beroemd generaal tijdena de pe rioden van „de drie Dynastieën". De voor dbeelden, welke die helden indertijd hebben gesteld, worden thans veroordeeld als „slaafs". De kinderlijke piëteit, welke keizer Fhoen tegenover zijn vader toonde en de gehoor zaamheid, Welke Tsen Sjoen jegens zijn moeder aan de dag legde, worden gelijke lijk geminacht als uitingen van „middel eeuwse degeneratie". Het verhaal van Mencius' moeder, die driemaal van woonplaats veranderde om een geschikte verblijfplaats voor hem te krijgen, en de geschiedenis van Choen O, die de draad van haar weefgetouw doorknipte, omdat haar aangenomen zoon zijn huiswerk verwaarloosde, worden veroordeeld al# voorbeelden van slaafsheid der vrouw. Vele werken, die vroeger de basds vorm den voor de letterkundige ontwikkeling to China zijn eveneens verbrand, met inbegrip van „Honderd familienamen'', „De werken van Confucius en Mencius, Boek der Ge schiedenis", „Grote Geleerdheid", „Leer stelling van het Geringe", „De Oden", „Het Boek der riten", „Tso Choean", „De vier en twintig geschiedenissen" en vele andere. Deze actie treft voornamelijk de intellec tuelen. Eigenaara van leesbibliotheken, boekhandelaren en anderen ln het bezit van de verboden werken, hebben Slechts een aanzegging gekregen ze te vernietigen. Er zijn echter geen maatregelen tegen hen ge nomen. Wel zijn in alle boekwinkels op de toonbank, voor iedereen goed ziichKbaar, bordjes geplaatst, met de mededeling dat men een pond verboden boeken kan verko pen voor 200 Chinese yoean; die boeken zul len dan naar de papiermolens worden gezon den. Hiermede, aldus zegt men, worden zelfs drie vliegen in een klap geslagen: le De papiermolens krijgen nieuwe aan voer van grondstoffen, 2e „Verkeerde" boe ken worden vernietigd en de eigenaars wor den ten dele schadeloos gesteld voor het ver lies van hun boeken. Volgens officiële cijfers, gepubliceerd in het te Sjengtoe verschijnende blad „Koeng Sjang Tao Pao" produceerden van 1950 tot 1952 de papiermolens ln de staat Sjengtoe meer dan 1900 tón papier, vervaardigd van grondstoffen, welke op deze wljM waren verkregen. Uit Athene wordt gemeld, dat Albanese luchtdoelartillerie heeft gevuurd op een Grieks* vliegtuig, dat boven het West-Griekze gebied van Prespa Mali vloog. Het toestel I ^getroffen. 350 „Kabouters" NEW-YORK, November QNGEVEER 12.000 mensen gaan dagelijks het reusachtige, bijna geheel glazen pa leis. waarin het secretariaat van de Ver enigde Naties is gevestigd, ln en uit. Tot die 12.000 mannen en vrouwen behoren de afgevaardigden van zestig naties, leden van het permanente secretariaat, vertegenwoor digers van de wereldpers en belangstellenden die zich Interesseren voor het werk van dese wereldorganisatie. Wanneer onder hen huisvrouwen zijn, staan se soms ontzet en roepen ze uit: Te denken, dat je dit hele gebouw moet schoonhouden 1 Inderdaad is dit bijna een heksentoer. Denkt u zich eens in: Dagelijks moeten de vloeren, met een gezamenlijke oppervlakte van 245 ha. worden geveegd, moeten lopers met een gezamenlijke lengte van ruim elf kilometer worden gestofzuigd, gordijnen en draperieën met een totale lengte van bijna achthonderd meter worden schoongehou- den, terwijl de schoonmaaksters (en makers) ook de zorg hebben voor 6000 zonneschermen i 6000 kussenstoelen. Verder hebben ook de tuinlieden het druk. Aan hun hoede zijn grasperken, bomen, tuinpaden en oprijwegen met een gezamen lijk oppervlakte van bijna 2 ha. toever trouwd. Niet minder dan 350 mannen en vrouwen zijn dag in dag uit bezig het stof en de modder en andere sporen, welke alle mensen in de gebouwen achterlaten, te ver wijderen. Alleen al het lappen van de enor me ramen van het 39 verdiepingen tellende gebouw vergt onafgebroken arbeid van ne gen man, die daarmee een geheel jaar bezig zijn. Zodra zijn alle mannen en vrouwen, die het enorme bureau bevolken, naar huis ge gaan om hun welverdiende nachtrust te ge nieten, of een heel legertje schoonmakers en schoonmaaksters neemt er bezit van. El ke vierkante meter vloer, met inbegrip van die in de ondergrondse garage, waar hon derden wagens kunnen staan, wordt ge veegd, gedweild, gezogen of op andere wijze onder handen genomen. Tijdens de nachtelijke schoonmaak door Karen-opstandelingen, bijgestaan door Chinese nationalisten, hebben Zondag tus sen Pegoe en Thaton twee treinen opgebla zen en drie personen gedood, aldus is Dins dag te Rangoon vernomen. Onder dekkings- vuur van de politie, die de treinen begeleid de, konden alle passagiers vluchten. Twéé politiemannen en een burger, die hielp bij de verdediging, kwamen bij het vuurgevecht om het leven. Nadat de treinbewakers hun munitie hadden verschoten, wisten ook zij zich in veiligheid te brengen. De aanvallers hebben daarna de treinen geplunderd en de spoorbaan ter plaatse vernield. Drie bemanningsleden van een Albanese schoener hebben op een reis van Valona naar Santiquaranta, beide Albanese havens, de kapitein én een soldaat, die aan boord de wacht hield, bedwelmd met slaapmid delen, welke door het eten waren gemengd. Daarna hebben zij koers gezet naar het Griekse eiland Korfoe, waar zij na aan komst politiek asyl hebben gevraagd. De schoener, die 20 ton meet, had een lading wapens aan boord. Een patiënt van een psychiatrische in- chting te Volterra in Italië heeft onge veer vijf millioen lire gewonnen ln een voetbalpool. Enige weken geleden won hij zeshonderdduizend lire. Een lid van het personeel zei, dat de patiënt tijdens zijn verblijf in het gesticht een „systeem" had uitgewerkt. twee ploegen van mannen en vrouwen wor den ook de brandvrije draperieën „gezogen", wordt het meubilair afgestoft en gewreven, worden papiermanden en -bakken geleegd, de Inhoud van asbakken verwijderd, terwijl ook de koptelefoons, welke worden gebruikt om tijdens redevoeringen te luisteren naar de slmultaanvertalingen, grondig geretnigd. Maar bij die nachtelijke schoonmaakbeurt blijft het niet. Want overdag „patrouilleert" een groep Van 45 mannen en vrouwen door het gehele gebouw om overtollig papier en as te verwijderen en diensten te verlenen in de ontspanningslokaliteiten van de da mes en heren, die op het secretariaat werkén. Surrogaat-zonlicht voor planten TAE VERENIGDE NATIES heeft alle mo- gelijke mensen in dienst: loodgieters, timmerlieden, schilders, werktuigkundigen voor het herstellen van machines, stoffeer ders om kapotte kussenstoelen te repareren, electriciens. slotenmakers en tuinlieden en allen dragen een steentje bij om de huis houding in dit grote gebouw goed te laten marcheren. Een belangrijk onderdeel van de huishou delijke zorg betreft het stereliseren van de glazen en waterkaraften. welke onmisbaar zijn bij debatten in de Verenigde Naties. Na de vergaderingen van de „Assemblée" wor den dagelijks 1500 glazen en 500 waterkaraf fen ge8tereliseerd in electrische machines. De grootste zorg van de zes tuinders, wier namen op de salarislijst van de Verenigde Naties prijken, is, de planten, die binnens huis het hare bijdragen om het geheel een decoratief aanzien te geven, in leven te houden. Deze planten moeten het niet al leen zonder zon doen, maar heel vaak heb ben ze ook geen licht. Er ziin ongeveer twintig verschillende soorten binnenshuis- tuinen en men vindt die in de lounges, de gangen, de vertrekken naast de vergader zaal en soms ook wel onder de trappen. Om die planten gezond te houden, krijgen ze een bepaald soort mest, de bladen worden ge regeld gewassen en ze krijgen water al naar hun individuele behoeften. Op extra-donkere plaatsen zijn extra sterke ultra-violette electrische peertjes aangebracht orp de plan ten een surrogaat-zonlicht te geven. Ingrid Bergman scheen het koud te heb ben, toen zij by het Carlo Theater in Napels arriveerde, waar het Italiaanse toneelseizoen werd geopend. EERSTE BLAD - PAGINA' 3 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 5