Rotterdam - Lichtstad Surinaamse politici spraken over uitgaven, vergeten zwakke kas Taptoe van de Mariniers voor het Stadhuis Spel van licht en schaduw in rustiek Delfshaven De Noordmolenstraat afgelijnd door llchtguirlandes Twee scheepsboegen markeren het Beursplein Propaganda met mooie plannen Eindeloze debatten mm* Treinbotsing in West-Berlijn Rechter Clark zal zijn ;er negeren opvoige Landbouwers en veehouders zijn niet ontevreden, tuinbouwers wel Bijna 33 pet van uitvoer uit agrarische sector Westelijke voorwaarden voor conferentie der Crote Vijf Bonn formuleert zijn standpunt Weinig hotelruimte in Bonn Mensengewemel onder de bogen van de Korte Hoogstraat De Remonstrantse Kerk bi) de Westersingel in floodlight McCarthy heeft weer een „spion' Het Franse leger Een geslaagde Benelux-conferentie Samenwerking op gebied der handelspolitiek Lily Bouwmeester en Frits van Dongen vonden elkaar Huurverhoging woningwetwoningen Het auto-ongeluk bij Hardinxveld POSTZEGELNIEUWS Nieuw crediet voor strijd tegen Mau Mau 6~3 e a Doodstraf voor Duitse oorlogsmisdadiger Drie partijmannen in Armenië ontslagen Verbod van Hitler film opgeheven Kort Journaal vanfj. .de wereliii Internationaal Instituut voor Landaanwinning Gebruik zal worden gemaakt van Nederlandse ervaring VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 TWEEDE BLAD - PAGINA f VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 EERSTE BLAD - PAGINA Van onze correspondent te Paramaribo) Het overdragen van de verantwoordelijkheid voor de binnenlandse aangelegenheden aan de ingestelde ministerraad en de invoering van het algemeen kiesrecht, hebben de partijpolitiek in Suriname veel feller gemaakt en in verschillend opzicht een ernstige vertraging veroorzaakt in de behandeling van de landszaken. De begrotingsarbeid is daar een voorbeeld van. Als overal elders werden ook in Suriname de begrotin gen steeds in het voorafgaande jaar behandeld en zij kwamen ruim schoots op tijd klaar. Sinds de invoering van de autonomie is dat echter misgelopen. De begroting voor het jaar 1951 passeerde op de laatste dag van dat jaar als hamerstuk de Staten en de begroting voor 1952 en 1953, welke wegens de grote vertraging al moesten worden gecombi neerd, zijn thans sinds Juni in openbare behandeling. 'lis -M, Bij elke afdeling «preekt ntet «Heen de fractieleider, maar ook het grootste deel v«n de leden wenst zijn zegje te doen, en voort durend vervalt men daardoor in eindeloze herhalingen. Bovendien worden dan veelal alle mogelijke onderwerpen ter tafel ge bracht, die met de agenda vrijwel niets te maken hebben en maar al te vaak ontaar den de discussies in allerlei persoonlijke ru zies, welke dan, na schorsing van de verga dering, in de koffiekamer worden uitge vochten of bijgelapt, al naar gelang van de constellatie van het ogenblik. Zo is dan. moeizaam voortgaande, de be groting van sociale zaken onlangs afgedaan. Daarbij bleek weer eens, hoezeer de noden en behoeften van de inwoners de statenle den „ter harte gaan". Vrijwel allen hebben hun speciale hobbles, of bepaalde groepen of streken, voor wie zij opkomen: crèches voor zuigelingen, tandartsen voor de dis tricten, speeltuinen, nieuw land voor de boeren, werklozenzorg enz. enz. Een lid ging zelfs zo ver om „een zwembad voor élke school" te vragen. In hoever hier het stre ven naar populariteit een rol speelt, mag een open vraag blijven. Intussen vraagt blijkbaar geen van deze leden zich af, waar het geld vandaan moet komen voor al deze op zichzelf wel nuttige en begerenswaardige zaken. Men leeft hier in de zalige gedachte, dat Suriname een rijk land is, omdat 'a lands kas nu goed gespekt wordt door de in deze tijden van interna tionals spanningen sterk toegenomen uit voer van bauxiet, de grondstof voor ailu- minium. En daarop wil men maar al te graag allerlei uitbreiding van overheidszorg baseren, welke het land voor een lange reeks van laren voor extra-uitgaven «telt. Economische objecten, die door hun rende ment de landsftnanciën versterken, hebben slechts weinig belangstelling. Veel misdadigheid Intussen heeft de behandeling van «ociale zaken toeh een winstpunt opgeleverd, name lijk dat de aandacht gevestigd werd op de steeds toenemende criminaliteit. Indien men in de laatste jarerr de berichten op dit ge bied heeft gevolgd, dan moest daar wel een grote bezorgdheid voor de toekomst van dit land uit voortkomen. Ging het tot voor kort nog in hoofdzaak om vergrijpen tegen de eigendommen, al kwam daartussen ook een uitgebreide serie kapitale Inbraken voor, i de britste tijd" is daar een groot aghtal misdrijven tegen personen, al dan niet met I dodelijke afloop, bijgekomen. Ep ala hier ge schreven wordt „een groot aantal" dan dient men daarbij te bedenken, dat Paramaribo een stad is met slechts zeventigduizend of Tenminste 60 gewonden In de Britse sector van Berlijn atJn Woens dag twee treinen bfl dichte mist op elkaar gelopen. Volgens de eerste berichten *ön ten minste M personen gewond, van wie enige ernstig. Tot dusverre is geen melding gemaakt van doden. De politie deelde mede, dat een trein, komende van Witzleben. met volle vaart is ingereden op een «tilstaande trein. De ma chinist van de rijdende trein bevindt zich onder de ernstig gewonden en kon nog niet verhoord worden. Op het moment van de botsing was er tengevolge van de mist slechts drie meter zicht. Twee uren na de botsing werd het verkeer in belde richtingen hervat. Ooitduitse verkeerspolitie heeft de plakt* van het ongeluk afgezet. Het bovengrondse spoorwegstelsel valt namelijk onder 1 Ooat-Berlljns bestuur In heel Berlijn, ingevolge een vlermogendhe- den-overeenkomst uit 1Mb. Het Amerikaanse hoge commissariaat ln Duiisland heeft bekendgemaakt, dat rechter Carl Fulghum benoemd ie tot waarnemend opperrechter van het hoogste Amerikaanse gerechtshof in West-Dultsland. Hij volgt opperrechter William Clark op. die gewei gerd heeft zijn ontslag te aanvaarden. Hoge commissaris Conant heeft rechter Fulghum Bisteren beëdig 1 Rechter Ciark verklaarde later, dat hij de benoeming van Fulghum zou negeren, daar déze „geheel en al onwettig" is. Op een vraag wat hij zou doen. indien Fulghum zijn functie zou komen overnemen, «ntwoordde Clark: „Indien hij het probeert, «1 lk mij verzetten". Wanneer men bejaarden spreekt, dan we ten se te vertellen, hoe in de vooroorlogse jaren doodslag en moord tot de hoge seld- zaamheden behoorden. Hoofdschuddend sien ■U de Jongste ontwikkelingen aan en vragen aleh af, wat hiervan het einde sal sljn. De opmerkingen ln de 8taten over dese cri minaliteit hebben ook eon uitgebreide pole miek ln de kranten ten gevolge gehad, waar bij ielf» de bekende argumenten pro en eontra de doodstraf ln extenao werden be trokken. Hierbij waren „de sleke maat schappij", „verwildering" en „verrottings proces" gangbare kwalificaties. En dit met reden: voor een stevige ge weldpleging met mes of bierfles of ook wel met nog gevaarlijker wapenen, draaien brede lagen van de bevolking hun hand niet meer om. Zowel de „crime passionel" als hebzucht of soms eenvoudig ruziezucht, le veren hiervoor de aanleiding. Van deze verwildering, of hoe men het noemen wil, een paar typische, hoewel op zichzelf niet zo ernstige staaltjes: onlangs leverden de zwijntjesjagers een record van zeventien ge stolen fietsen ln één weekeinde. En een paar weken geleden werd 's nachts om half drie in een der drukste straten een zak met vuurwerk aangestoken, naast welke een drietal dreigbrieven, zgn. afkomstig van werklozen, werden gevonden, waarin werd gedreigd met diefstal, moord en brandstich ting en waarin gesteld werd, dat indien de daders hun zin niet krijgen, zij de partij van Jagan. de gewezen communistische premier van Brits-Guyana zullen steunen De voorsittar van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, de heer F. den Hartog uit Hoog Blokland, heeft in de Woensdag te Amsterdam gehouden 178ste algemene vergadering hulde gebracht aan minister Mansholt voor sjjn onvermoeide streven om de integratie op landbouwgebied doorgevoerd te krijgen en daarnaast de ge varen. die ons land van de sfjde van de Amerikaanse surplussen van landbouwpro ducten bedreigen af te wenden. Gedurende dit jaar heeft het verloop van zaken onze bedrijven in het algemeen geen reden tot grote ontevredenheid gegeven, al dus de heer Den Hartog, al zullen de resul taten over het geheel genomen wel achter blijven bij die van 1952. Het buitengewoon gunstig najaarsweer heeft zowel voor de akkerbouw als voor de veehouderij een groot voordeel betekend. De tuinbouw daarentegen, die ook in de loop van de zomer al verschillende tegen vallers moest incasseren, heeft tengevolge van het aanhoudende zachte weer, vooral in de koolstreken, minder goede resultaten te boeken. De algemene aspecten worden intussen steads somberder. Het feit, dat de regering moest overgaan tot het instellen van monopolieheffingen, bewijst, dat de moeilijkheden, die wij reeds lang vreesden, zich hebben aangediend. De landhooger van de gemeenten blijkt nog ateeds niet te stillen. Men krijgt wel eens de indruk, aldus da voonltter, dat ieder gemeentebestuur haar derpje of stadje alet sla een toekomstig industriecentrum. In de periode 1945—1952 werd in ons land ruim 19.000 ha cultuurgrond voor niet-agra- rische doeleinden in gebruik genomen. jen. In datzelfde tijdvak werden in Noord en Zuid-Holland respectievelijk 52 ha en 477 ha cultuurgrond gewonnen. Ter illustratie van de positie van de Ne derlandse landbouw gat spreker de volgen de cijfers. Van de totale Nederlandse ex port, die f8.007 millioen bedroeg in 1952. was voor een bedrag van f 3.190 millioen of bijna 40 pet vkh agrarische herkomst. Voor rekening van de akkerbouw kwam hiervan t 1.105 millioen, waarvan van Nederlandse oorsprong f572 millioen. Het aandeel van de veehouderij beliep f 1.590 millioen, waar van voor f 1.553 millioen van Nederlandse oorsprong, en dat van de tuinbouw bedroeg f495 millioen, waarvan f492 millioen van Nederlandse oorsprong. Van de totale bij drage aan de Nederlandse export was der halve zuiver Nederlandse landbouwproduc tie f 2.287 millioen of bijna 33 pet. Ook de cijfer» betreffende de binnen landse voorziening zijn niet onbetekenend, zo ging spreker voort. De totale bruto pro ductiewaarde beliep f 4.221 min in 1952/1953. Aan grondstoffen was daaraan toegevoegd voor een bedrag van f844 millioen, zodat de waarde van de agrarische productie, zoals deze het bedrijf verlaat, over genoemd jaar f3.377 millioen bedroeg. De heer F. den Hartog, die na 15 jaar het voorzitterschap te hebben bekleed, nam in deze vergadering afscheid. Hij wordt opge volgd door het lid van het dagelijks bestuur, de heer J. C. Dijksen uit Purmer. die bij acclamatie werd gekozen. De scheidende voorzitter werd tot lid van verdienste be noemd en namens de organisatie werd hem een schilderij en zijn echtgenote een vloer kleed aangeboden. Volgens een bericht uit Bermuda, opge nomen ln de New York Times, zijn de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk tot overeenstemming gekomen over twee essen tiële voorwaarden voor het in beschouwing nemen van een Sowjet-voorstel om een conferentie van de Grote Vijf waaronder communistisch China te houden. Deze voorwaarden zijn volgens het blad: 1. „De comunistische onderhandelaars te Pan Moen Djom moeten blijk geven van kennelijk verlangen de langdurige impasse in de voorbesprekingen voor de Koreaanse vredesonderhandelingen te willen door breken. 2. „De communistische opstandelingen, die de strijd hebben aangebonden tegen de Fransen in Indo-China, moeten doeltreffen de stappen nemen om he-, conflict te be ëindigen." Volgens dit bericht is deze overeenstem- De bijeenkomst der Grote Vier De Weetdultse Bondsdag heeft Woens dag een door alle partijen gesteunde ver klaring aangenomen, waarin men het Duitse etandpunt t.a.v. de problemen der komende BerHJnse vler-mogendhedenconferentle heeft geformuleerd. De resolutie «preekt de hoop uit, dat de viermogendhedenconferentie er toe xal bij dragen, de wereld de werkelijke vrede, waar alle volken in Oost en West vurig naar verianeen, nader te brengen. In de resolutie brengt de Bondsdag opnieuw de wena van bet gehele Duitse volk, zijn nationale en brengt de Bondadag opnieuw de wena van het gehele Duitse volk, zijn nationale er staatkundige eenheid te bewaren en als ge lijkgerechtigd lid in een Verenigd Europa de wereldvrede te dtenen, tot uitdrukking. Het parlement verwacht van de bondsre gering, dat zij tijdens de viermogendheden conferentie zal aandringen op het herstel van de eenheid van Duitsland op grond van de Bondsdagresolutie van 10 Juli, waarin voor de vreedzame hereniging van Duits land als eis gesteld werden: vrije verkiezin gen in geheel Duitsland, vorming van een regering voor geheel Duitsland en het slui ten van een vredesverdrag tussen deze rege ring en de bezettende mogendheden. (Van onze correspondent te Bonn) plaats gehad en ook zijn bijna alle bezette hotels vrijgegeven, maar daarmee bleek het probleem niet op- geloet. Toch kwam geen ondernemend man op de gedachte, om op spectacu laire wijze in deze behoefte te voorzien, ongeveer in de trant van het nieuwe hotel Kemplnaki te Berlijn. JJoe weinig Bonn, de te- xA genwoordlge „voorlopi ge" hoofdstad van West- Dultsland, oorspronkelijk voor sjjn rol geschikt was, hebben vele beaoekers van buiten aan de schaarse ho telkamers moeten merken, Zelfs de regering heeft, als *H doorluchtige gasten ont ving, altijd de grootste moeite gehad ben enigsslns naar behoren onder te brengen. Des te merkwaardiger is het dat er ln de vier Jaar, dan Bonn nu het centrum van de Weetduitae politiek vormt, niet één groot, mo dern hotel is bijgebouwd. Er hebben wat uitbraidin- fen van bestaands hotels Zelfs was er lange tijd niemand bereid, het beken de hotel op de Peteraberg bij Königawinter, dat reeds meer dan een jaar geleden door de geallieerde Hoge Commissie verlaten werd, opnieuw op gang te brengen. Dit hotel is eigen dom van mevrouw Millhens ■van de beroemde Keulse eau-de-Cologne-fa „4711" Zij liet na de vrijgave ver klaren, zelf niet ln staat te zijn de nodige ver nieuwingen aan te brengen, opdat het weer als hotel ln dienst gesteld kon wor den. Dezer dagen is echter be kend geworden, dat er ein delijk een voldoende kapi taalkrachtige onderneming bereid is gevonden, het re- presentatlefete hotel, waar over Bonn de beschikking heeft, op pachtbasls voor nieuwe gasten in orde te brengen» Aan welke clien tele daarbij gedacht wordt, valt reeds op te maken uit de naam van een ander ho tel van dezelfde onderne ming: „Breldenbacher Hof" in Dusseldorp, het „feo- daalste" hotel, dat op het ogenblik in West-Duitsland bestaat. Eindelijk zal bondskanse- van de onderhandelingen op de Bermuda- eilanden". Senator Jeeeph McCarthy heeft Woenadag te Washington verklaard, dat „iemand in het leger" een „lang en tamelijk krachtig gesteld rapport" van de federale recherche betrekking hebbende op een radargeleerde werkaaam op de basis van de legerverbln- dingsdionst te Fort Monmouth In New Jer sey. had genegeerd. HU sel. dat hU vastbe sloten was te ontdekken wie de verantwoor delijke persoon was. McCarthy legde zijn verklaring af. nadat de Senaatssubcommissie van onderzoek waarvan hij voorzitter is was medege deeld, dat in 1945 meer dan 40 documenten door agenten van de inlichtingendienst van het leger bij de geleerde thuis waren aan getroffen. De betrokken geleerde. Arron H. Cole man. herhaalde gisteren zijn reeds eerder afgelegde verklaringen, dat hij geen com munistische sympathieën had noch betrek kingen met communisten onderhield. Hij vertelde verslaggevers, dat hij in 1946 voor 10 dagen geschorst was met verlies van salaris, omdat hij geheime documenten met zich mee naar huis had genomen. Maar of schoon hij gestraft was vanwege het feit dat hij niet voldoende maatregelen had genomen ter bescherming van deze documenten was hij door zijn chef geprezen om zijn „grote toewijding aan zijn plicht" omdat hij de documenten meegenomen had om er thuia aan te werken. De Franse minister van landsverdediging Pleven heeft in de Raad der Republiek, de Franse Senaat medegedeeld dat het Franse leger „ondanks de oorlog in Indo-China" zijn kracht aanmerkelijk heeft vergroot. Dit zal worden medegedeeld in het rapport, dat aan de in de volgende week te Parijs bijeen komende NAVO-raad zal worden voorge legd. Frankrijk zal eind 1953 veertien grote een heden landstrijdkrachten ter beschikking van de NAVO hebben gesteld. Hieronder bevinden zich drie met eenheden pantser strijdkrachten uitgeruste divisies. Sinds 1950 is het aantal Franse beroeps officieren van 27.000 op 32.000 en dat der onder-officieren van 83.000 op 112.000 ge bracht. Alle divisies zijn volledig met modem ma terieel uitgerust. Er bestaat alleen hier en daar nog een gering tekort aan materiaal voor de verbindingsdiensten. (Van onse Brusselse correspondent) De ministeriële Beneluxconferentle, welke Woensdag in 't Luxemburg»® parlement Is gehouden, heeft één posltier opgeleverd: Het Beneluxprotocol van de gemeensehap' peRJke handelspolitiek werd door de minis ters getekend. Aan de drie parlementen aal het protocol spoedig ter ratificering wor voorgelegd, maar intusaen zal men reeda volgend jaar aamen onderhandelen met der de lenden en op de internationale conferen. ties o.a. in de OEES te Parijs >*1 een ge meenschappelijke delegatie der Benelux op treden. Hiermee is een nieuwe stap gezet op de weg naar de realisatie van de Economische Unie. Dr Jaspar, secretaris-generaal, zei dat alle Beneluxprotocol» kunnen worden samengevoegd tot één verdrag van de Eco nomische Unie, dat in de loop van 1954 zal moeten worden ondertekend. De gehele morgenzitting van de conferen tie werd gewijd aan de liberalisatie van het kapitaalverkeer op het grondgebied der drie landen. Ofschoon hef principe van de libe ralisatie algemeen erkend werd, ziet het er naar uit. dat over de modaliteiten er van sterke technische meningsverschillen be staan Practisch verwacht men, dat geen Belgisch kapitaal naar Nederland, maar re latief beiangrijke Nederlandse kapitalen naar België zouden worden geëxporteerd. Overigens Is de export van Belgisch kapitaal naar Nederland op het ogenblik vrij. Het Nederlandse kapitaal zal kunnen wor den aangetrokken door de hogere rente 5»/i 4 8 pet welke het in België kan ver werven en door het vlotter fiscaal klimaat Er zijn nog geblokkeerde kapitalen van Bel gen in Nederland en het schijnen vrij be langrijke bedragen te zijn. De experts kregen opdracht om tegen de aanstaande conferentie van 28 Januari te Brussel (alle bijeenkomsten van het per manent ministerieel comité zullen voortaan in de Belgische hoofdstad worden gehouden) een technische formule uit te werken. Het moet een compromis worden tussen de Bel gische thesis, dat de Nederlandse kapitalen over de vrije markt naar België moeten komen, en de Nederlandse thesis, dat de ka pitalen over dn Europese Betaling» Unif moeten lopen. Inzake de openbare aanbestedingen, bleek het al dadelijk dat men het niet eens is. Al twee jaar is een commissie aan het werk, zei minister Zijlstra, zonder enig positief resultaat. Men wist drie jaar geleden ook, dat in Nederland en België verschil bestaat bij de leveringen aan overheidsdiensten en openbare werken. Maar ln feite ia het zó, aldus vertrouwde ons een expert toe, dat belde departementen zich vastklampen aan een eigen systeem «n er niet van af willen. De Belgen maakten nog bezwaren op het punt van de lonen in de «ector der aanne mers van openbare werken, welke in Belgii 43 procent hoger zijn dan in Nederland. Wanneer Nederlandse aannemers in België zouden werken, zouden zij moeten worden verplicht Belgische arbeiders voor het ge wone werk aan te werven en Belgische lo nen te betalen. De ministers deden geen speciale moeite om deze oude kwestie uit de wereld te helpen, maar de zaak werd naar de commissie verwezen. Ook over het van kracht worden van de geünificeerde tarieven der accijnzen op bier, benzine, koffie, suiker enz. kon geen over eenstemming worden bereikt. De feitelijke reden is, dat de Belgische minister van Fi nanciën (die niet aanwezig was) het mil liard franca niet kan missen, dat hij ln Bel gië op de benzine heeft gelegd en waardoor het percentage van de accijns in Nederland en België verschillend is. Belangrijk was de bespreking der minis ters over de economische integratie van Europa, waarover volledige eensgezindheid bleek te bestaan, namelijk over het punt dat de kleine drie Benelux landen, die sa men toch een macht vormen, in ieder geval moeten beletten, dat de politieke gemeen schap in Europa tot stand komt, zonder dat parallel een^ economische integratie wordt gerealiseerd. Al met al was het een der beste Benelux- conferenties, die tot nu toe werden gehou den, aldus zei ons een Belgisch woordvoer der. (Van onze Haagse redacteur) „Jan de Hartog heeft „Het Hemelbed" speciaal voor m(j geschreven, het la mIJn toneelstuk en lk heb er de rechten van", zo vertelde Lily Bouwmeester ons gistermid dag. En sU sprak er haar vreugde over uit. dat zU met Frits van Dongen ismen ssl spelen. Frits van Dongen, in Amerika meer bekend als de filmacteur Philip Dom, die weer eens over was komen waaien voor itjn traditioneel familiebezoek, zat er b(J en verzekerde op zijn beurt, niets liever te willen dan met Lily Bouwmeester „Het He. melbed" te spelen. Onder leiding van de heer Van Kinsber- gen gaat dit dan gebeuren. Het heeft echter nog wel een klelz Jaartje de tijd. De tour- née zal pas in Augustus 1954 een aanvang nemen. Dan zal men eerst in Amsterdam optreden, vsgyolgens in Den Haag en dan in Rotterdam. De andere steden krijgen ming,"Ofschoon da»raan geep publiciteit.!* dgarps hun beurt. Hgt zal een tournée zijn gegeven, „een der 'belangrijkate resultaten vin oW dagen en men vraagt zich af of een filmacteur wel zo lang in Hollywood ge mist kan worden. Frita van Dongen be- Indien het in behandeling zijnde wetsont werp tot wijziging van de Huurwet door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, zullen de gemeenten en de woningbouwver. die nen over te gaan tot verhoging van de huur prijzen van een aantal woningwetwoningen, noodwoningen en woningen gebouwd met 6teun van de hypotheekregelingen 1940 en 1941. De minister van Wederopbouw en Volke- huisvésting heeft dienaangaande een circu laire tot de gemeentebesturen gericht. Uit de inhoud daarvan blijkt, dat voor alle wo ningwetwoningen tot stand gekomen vóór 5 Mei 1945 de huurprijzen met 17, 20, 23, 28 of 29 pCt zullen worden verhoogd naar ge lang van de klasse, waarin de gemeente is ingedeeld. De woningwetwoningen, die na 5 Mei 1945 z|jn tot stand gekomen en waarvoor steun is verleend op voet van de beschikking bijdra gen woningwetbouw 1948 zullen op dezelfde wijze in huur worden verhoogd. Bij deze categorie kan de minister in bepaalde geval len de verhoging tot een lager percentage beperken n.l. voor die woningen van deze groep, waarvoor anders een aanzienlijk ho gere huurprijs zou ontstaan dan voor ge lijkwaardige woningen van die groep in de zelfde gemeente. Dé gemeentebesturen zul-; len daartoe gemotiveerde voorstellen aan de minister kunnen doen. De huurprijzen van woningwetwoningen, waarvoor steun is verleend op voet van de beschikking verminderde bijdragen 1950 en 19501 en van de beschikking bijdragen wo ningwetbouw 1950 zullen niet worden ver hoogd. De noodwoningen, gebouwd vóór 27 De cember 1940 zullen met het in de gemeente Vijfde slachtoffer overleden Gistermorgen is de 59-jarige mevr. A. Visch uit Rotterdam, die Zondagmiddag zwaar ge wond werd bij de autobotsing onder Har dinxveld, ln het Dordtse gemeentezieken huis bezweken. Het aantal doden van dit ongeluk, dat aan de mist moet worden ge weten, is daardoor tot vijf gestegen. Candidaat voor Franse presidentschap De Franse socialisten hebben Marcel Nae- gelen tot candidaat voor het presidentschap benoemd. De 53-jarlge socialistische afge vaardigde en voormalig* gouverneur-gene raal van Algerië werd eenstemmig gekozen door de socialistische parlementsleden. Hij heeft de reputatie een krachtig bestuurder te zijn en hij is tegenstander van bet Euro pese leger. Men geeft hem een goede kans. Duitsland (Dsm. Rep.). Tn de eerie, gewijd aan Dui tee patriotten, zijn drie verdere waarden in circulatie gebracht, n.l. 18 pt. (brjdaj mét net portret van Freüierr vom Stein (1W7—WD), Pruisisch staatsman, reorganiseerde tijdens zijn eerste ministerschap van 1M7—1S0S de gehele Pruisische staat. o.a. bevrijdde hij de boeren van vele laaien. gunWfelhun gaf de gemeenten zeimatuur. Met de belas ting privileges vsn defldei op- Links vsn zijn nrftret een velletje perka ment, waarop zijn ■Verdiensten «taan vermeid. Eindelijk zaï Donosxanse- a^Mlhg van studenten in de strijd voor L Z *yfl gf n I nationale eenheid (1817) komt voor op de behoorlijk kunnen ontvan-135 pl>. (groen), op de 4« pf. (zwartbruin) een gen. 'strijdecèna uit de revolutie ven IMS. geldende percentage worden verhoogd. Die. gebouwd na evengenoemde datum, zullen op gelijke wijze worden verhoogd, tenzij op voorstel van het gemeentebestuur de minis ter tot een lager percentage besluit. Voorts zullen alle woningen, gebouwd met steun volgens de hypotheekregelingen 1940 en 3941 met het desbetreffende percentage worden verhoogd. Ten alotte geldt voor de in complexen vóór 27 December 1940 tot stand gekomen wo ningwetwoningen voorkomende bedrijfs ruimten. dat geen huurverhoging zal ge schieden, tenzij een nieuwe huurovereen komst wordt aangegaan. In dat geval zullen de huurprijzen ten hoogste met de desbe treffende percentages worden opgetrokken. De Britse minister van koloniën, Oliver Lyttelton, heeft gistermiddag in het Lager huis verklaard, dat de regering bereid ia, als het parlement toestemming geeft, aan Kenya nieuwe financiële hulp ten bedrage van 110 millioen gulden, te verlenen voor de strijd tegen de Mau-Mau en ter finan ciering van een agrarisch vijf-jarenplan. Het feit. dat meer verzetslieden in Kenya gedood werden dan gevangen genomen twee Labourafgevaardigden hadden gewezen op het „abnormale verschil" aan de hand van gepubliceerde cijfers noemde de mi nister niet abnormaal, als men er rekening mee houdt, dat de strijd van man tegen man wordt geleverd in dichte bossen. Volgens door minister Lyttelton gegeven cijfers zijn dit jaar tussen 1 Januari en 28 November 2822 verzetslieden gedood en 980 gevangen genómen. Dit Is de postzegel, die de Hongaarse posterijen hebben uitgegeven ter ere van de overwinning op Engeland, een zegel uit de enige t|jd geleden uitge geven sportserie, Voorzien van de op druk: LONDEN-WEMBLEY 1953. XL 25 8 3. Op de eerste dop won uitgifte (3 December) is een speciale enveloppe met de nieutoe zepel, die een afdruk van een bijzonder stempel (in de vorm van een voetbal) kreep, uitgegeven. weerde evenwel, dat dit wel goed zat. Hij is contractueel aan geen enkele maatschap pij gebonden. Iedere filmacteur, die van plankenland afkomstig is, snakt er trou wens naar om weer eens te spelen zonder gefotografeerd te worden, zei hij. Het zijn van hem dus louter lentimentsoverwegin- gen, die hem naar de vaderlandse planken drijven. Tijdens zijn huidige verblijf ont moette hij Lily Bouwmeester, die zich van het Rotterdams Toneel had losgemaakt en haar stuk had meegenomen. Zij vertelde hem, dat zij iemand zocht, waarmee zij „Het Hemelbed" kon spelen het was zo moei lijk bü het gecoördineerde toneel met zijn dwangtoneelreglme met dit «tuk te komen en hij meende dat nu dan het ogenblik was aangebroken om zijn toneelverlangena weer eens te kunnen bevredigen. Lily Bouwmeester speelde „Het Hemel bed" bil het Rotterdams Toneel met Ko van Dijk. Zij was al in onderhandeling geweest met Jack Oimberg en Louts Borel. vétschei- dene toneelgezelschappen hadden haar toe zeggingen gedaan, maar de kans, die haar nu geboden werd, wilde zij niet laten voor bijgaan. In WenenAad Frits van Dongen „Het He melbed" mef Victor de Kowa gezien. Dat maakte bijzondere indruk op hem. Hij kon toen niet bevroeden, de gelegenheid te krij gen. er zelf in te spelen. Eerst had hl] er zich gekscherend over uitgelaten, nu wordt het dan werkelijkheid. Lily Bouwmeester deelde mede, spoedig nieuwe costuums voor dit spel te zullen laten ontwerpen. Zij is bovendien op zoek naar een goede regisseur. De militaire rechtbank te Parijs heeft de voormalige korporaal van de Gestapo Wilhelm Korf ter dood veroordeeld. Korf was er van beschuldigd vijf kloos terlingen te Brosse Montceaux als verzets strijders te- hebben doodgeschoten. Voorts zou hij verzetsstrijders hebben gemarteld, toen hij tijdens de Duitse bezetting was ingedeeld bij de Gestapo te Melun bij Parijs. Korf heeft bekend de monniken te hebben neergeschoten. Hij zei dat hij op bevel had gehandeld. Hij ontkende Fransen te hebben gemarteld. In de rechtszaal schold hij Fransen uit die tegen hem getuigden. Drie secretarissen van de communistische partij in Armenië zijn ontslagen op een bij eenkomst van de partij te Erevan, de Ar meense hoofdstad, aldus blijkt Uit berich ten in te Moskou ontvangen Armeense bla den. Het werk van het Armeense partij bureau was „onbevredigend" en de decre ten van Moskou, waarin werd aangedron gen op waakzaamheid na de val van Beria en op vergroting van de landbouwproductie waren niet in voldoende mate uitgevoerd. Drie en een half jaar voor belastingfraude De Haarlemse rechtbank heeft de 54-jarige directeur van een Aalsmeerse handelskwe- kèrij M. B., wegens belastingfraude veroor deeld tot drie jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek. Tegen hem was drie Jaar met aftrek geëlat. De Westdultse regering heeft toegegeven tan de publieke opinie, die de laatste we ken fel in opstand is gekomen tegen het besluit om de film over Hitier „Tot vijf minuten over twaalf", te verbieden. De ministers van binnenlandse zaken der „Lfinder" hebben vastgesteld, dat op grond van de bestaande rechtstoestand de moti vering voor het verbod van de filip niet houdbaar is. Voordat op deze wijze het verbod werd ingetrokken waren sommige landen reeds openlijk teruggekomen van het besluit van Bonn. In Hamburg, Bremen, Neder-Saksgn en Württembetg hadden de ministers hun verbod reeds ingetrokken. In Hamburg is men enkele dagen geleden met .de vertoning van de film begonnen en de bioscopen werden letterlijk be|egerd. Het enige resultaat dat Adenauer met zijn verbod dus bereikt heeft, is dat hij de beste reclame voor de film heeft gemaakt die de producenten maar hadden kunnen wensen. De z.g.n. „documentaire" Hitlerfllm Is samengesteld uit oude filmreportages en uit prlvé-films van Hitiers schoonzuster, Frau Fegelein, die zich volgens Duitse persberichten van een behoorlijk aandeel ln de winst heeft verzekerd. Zeer tegen de wens van de regering te Bonn Is de film reeds uitgevoerd naar het buitenland, zo dat het in de gegeven omstandigheden toch moeilijk waa geworden een Vin <5vet* te gfénzen te voorfci Nobelprijs-uitreiking. In de feestzaal van de universiteit van Oslo zijn de Nobelprijzen voor de vrede voor XS83 en mt, welke san Albert Schweitzer en generaal George Marshall zijn toegekend, uitgereikt. De me daille en oorkonde voor Schweitzer wterden ln ontvangst genomen door de Franqsr am bassadeur, Louis de Monicgplt. Het kan verkeren! Bondskanselier Adenauer heeft het ere-voorzitterschap aanvaard van de Europese Beweging, dat hem door voor zitter Paul Henry Spaak waa aangeboden, al dus is Woensdag in Bonn vernomen. Somaliland. Met 38 stemmen tegen nul, bij 13 onthoudingen, nam de Assemblée een re solutie aan, waarin wordt aanbevolen dat de bevolking van Somaliland onder Italiaans be heer wordt klaargemaakt voor volledige on afhankelijkheid in 1980. Italië en Ethiopië worden opgewekt te trachten tot overeen stemming te komen over de grens tussen So maliland en Ethiopië. Rechercheurs van de F.B.I. hebben te Chi cago een voormalige medewerker van de bet; ruchte gangster Al Capone, Arthur Johnston, aangehouden, in wiens huis voor een waarde van een millioen dollar aan gestolen goederen was opgeslagen. Johnston wordt beschouwd als de grootste heler in de V.S. Ook konden twee vin zijn medeplichtigen worden aange houden. Een slaapwandelaar, Herve Roger, heeft ln de afgelopen nacht een ongelukkige val gemaakt, toen hij de deur uitstapte. Hij be* vond zich namelijk in een met grote snelheid rijdende trein! Hij is naar een ziekenhuis li) Hazebrouck ln Noord-Frankrijk overgebracht. Voorgevoel voorkomt ramp. De personeels chef van een mijn in Nababeep ln Namaciut- Iand (deel van de Zuldafrikaanse Unie) had gisteren een voorgevoel van een ramp en ver bood daarom henderden blanke en Afrikaan se mijnwerkers in de mijn at te dalen. Eeh paar uur later stortte de mijn in. Alleen maar herrie. In de omgeving van Malvern, ln de Amerikaanse staat Iowa, ge raakte een met munitie geladen vrachtauto na een botsing met een andere auto in brand. Toen na twee uur eindelijk de gehele lading granaten met korte tussenpozen ln de lucht was gevlogen, ontdekten brandweerlieden tot hun verbazing, dat de twee chauffeurs nog in leven waren en slechts lichte verwondin gen hadden opgelopen. Wysjinski, het hoofd van de Sowjet- Russische delegatie bij de V.N., is ter ge legenheid van zijn zeventigste verjaardag on derscheiden met de orde van Lenln, aldus heeft Radio Moskou woensdag bekend ge maakt De oprichting van een Internationaal Instituut voor Landaanwinning, dat ln Ne derland iai worden gevestigd, la waarschijn lijk. "Dr Emory Morris, van de Amerikaan se Kellog Foundation, heeft daartoe ln Nederland besprekingen gevoerd. Dn Kellog Foundation zal voor de eerste Jaren onge veer een millioen gulden voor het op te richten instituut bUdragen. Het instituut, dat waarschijnlijk het karakter van een stichting zal dragen, wordt mogelijk door de gift len beftbeve van de landbouw door de Kellog f öunddtion raihp aan Nederland gedaan na de Februari j.l. Na bestudering van verschillende projec ten is principieel overeenstemming tussen de geefster, het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in Den Haag en de Nederlandse Boerenorganisaties be reikt over de oprichting van een Instituut voor Landaanwinning. Dit zal in de eerste plaats eendocumen- tatle-centrum zijn. Daarnaast komt dan de mogelijkheid om Nederlands weten en kun nen op het gebied van landaanwinning ook ten dienste van het buitenland te stellen. Dit laatste zou kunnen inhouden, dat tech nische bijstand door en opdrachten aan Nederlandse ingenieurs zouden kunnen worden verleend. Daarmee zal echter het arbeidsterrein van particuliere Nederlan ders op cultuurtechnisch gebied nief mogen worden betreden. Het schijnt van Nederlandse zijde ln de bedoeling te liggen het eventueel op te richten instituut onder leiding te stellen van dr ir A. J. Zuur, die thans aan het hoofd staat van een laboratorium voor bo- i demonderzoek van de Noord-Oostpolderwer- 1 ken te Kampen. De in Nederland zeer ac tieve Vereniging voor Landaanwinning heeft aan de vertegenwoordiger van da Kellog Foundation haar grote instemmjunr" met oprichtingsplannen voor een internationaal instituut te kennen gegeven. I

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 5