PW He' GEDICHT RA-NO-HANA ZAL HET VRIEZEN OF DOOIEN? Mode-Advies-middag Boskoops raad zit verhoging van I stroomprijzen hoog 2658 De heer Bouma vertelde over kleur en fleur om de Zuiderzee „Verboden spel", ontroerende en beklemmende film N" Nog meer critiek op rijksuitkering „Wegen vormen een bodemloze put" DOOF?— AT <T) AAR. ANNEER. Aardige lezing voor drie verenigingen van de week Onze bioscopen Film over Vincent van Gogh in Gouda Draadbreuk op spoorbaan Gouda-Den Haag Klassieke declamatie-avond voor de leerlingen van Coornhert-gymnasium .GOUDSCHE COURANT" Door hem gevangen vis dient niet als voedsel, maar vooi onderzoek op radio-activiteit WERELDS EERSTE ATOOMVISSERMAN Het fleurige Japanse wonder, dat zich telken voorjare herhaalt TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 19 DECEMBER I953 (Van onze correspondent) BOSKOOP. Na een langdurige verga dering, waarin fel gediscussieerd werd over de verhoging met 10'/. van de electricltelta- tarieven. heeft de raad de gemeentebegro ting: voor 1954 goedgekeurd. Het eindcijfer is J 1.006.010, met een tekort van 133.000, dat is weggewerkt door aanwending van de reserve van vorige jaren. Voordat de raad overging tot het houden van algemene beschouwingen over de be groting. werd een aantal punten afgehan deld. De heer Jongejan was verheugd, dat B en W. stappen willen doen om te komen tot het stichten van kinderspeelplaatsen. De woningen Ridderbuurt 29 en 30 wor den onbewoonbaar verklaard. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd benoemd mevr. G-^H- Bulkvan Dalen. De raad stelde zich garant voor de be taling van rente en aflossing van de door de N V Bouwkas Noord-Ned. Gemeenten aan premiebouwspaarders te verstrekken hypothecaire credieten. De animo voor deze bouw blijkt groter te worden. Met de bouw van het complex Valkenburgerlaan zal spoedig een aanvang worden gemaakt. De heer Splinter (Prot. Chr.) merkte bij de algemene beschouwingen over de be groting op, dat ten aanzien van de posten voor het onderhoud van straten en wegen de gemeente doorgaans meer tegen- dan meevallers heeft. De heer Splinter is van mening, dat Boskoop wel zeer bijzonder in aanmerking dient te komen voor een extra algemene uitkering uit het Gemeentefonds. Wat de woningbouw betreft, merkte spr. op, dat in 1953 vrijwel niets is tot stand gekomen. Hij hoopt, dat in 1954 vele wo ningzoekenden geholpen kunnen worden. Voorts zal hij gaarne zien, dat een nieuw verzorgings- of pensionhuis voor bejaarden en een badhuis spoedig kunnen verrijzen. Spr. is verheugd, dat voor het volgen van vakonderwijs in de boomkwekerij de animo onder de jeugd groeiende is. Weert zwaar verkeer Ook de heer Bulk (V.V.D. vond de post onderhoud wegen een zwaar blok aan het toeen. Spr. wil het zware verkeer op ver schillende wegen verbieden en stelde voor om op verschillende punten laadstatfons te bouwen. In overleg met de polderbesturen moet in deze zaak wel wat te bereiken zijn. De heer Noest (P.v.d.A.) noemde de post voor onderhoud wegen een bodemloze put, waarin alle culturele en sociale voorzienin gen dreigen te verdwijnen. Spr. acht een éxtra uitkering van het Rijk noodzakelijk. Bij de exploitatiekosten van het onderwijs mist spr. een post voor verstrekking van melk op de scholen. Op het gebied van de woningbouw zijn de resultaten onbevredi gend. aldus spreker. Dat B. en W. trachten het tekort op de begroting zo gering mo gelijk te maken, is begrijpelijk, maar dat de 10'/» verhoging op de electriciteitstarie- ver. hiervoor dienst moet doen, achtte spr niet juist. Voorts bepleitte hij de naam en d« dienst van het Burgerlijk Armbestuur te reorganiseren. De heer Houdijk (K.V.P.) wil voor het verkrijgen van extra uitkering uit het Ge meentefonds samenwerking zoeken met an dere gemeenten, die in dezelfde omstandig heden verkeren als Boskoop. Spr. was voorts van mening, dat het bouwen van woningwetwoningen geheel in handen moet worden gegeven van de drie hier ter plaat se- bestaande woningbouwcorporaties Auto's op de schaal De voorzitter, burgemeester mr dr E. P. Verkerk, antwoordde het wat de financiële verhouding betreft volkomen met de spre kers eens te zijn. Er zal gepoogd worden om in samenwerking met andere gemeenten wat te bereiken. De minister heeft zich over deze kwestie ook nog niet uitgesproken. Over de woningbouw in 1954 kan weinig gezegd worden omdat het bouwvolume nog niet bekend is. Over de wegenmisere is reeds met de polder Laag-Boskoop gespro ken. B. en W. willen in dit opzicht eer. begin maken door een weegapparaat aan (Advertentie) Hoor de Vogels, hoor de Radio, hoor Uw huisgenoten, hoor alles weer door het door ons gebrachte Zwit serse OMIKRON HOORAPPARAAT. Edel van toon, edel van constructie. Steeds verse batterijen voor alle typen boorapparaten Wij meten gaarne het voltage van Uw oude batterijen. te schaffen om auto's op het gewicht ta kunnen controleren. B. en W. zijn van mening, dat de weg Boskoop—Alphen een heel drukke weg zal worden en dat Bos koop nog intensiever verkeer zal krijgen B. en W. hopen spoedig een architect een opdracht te kunnen geven voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. Over de plaats voor de bouw van een badhuis kon spr. nog weinig concreets mededelen. .29"*" za® *®en seconde wachten als de 10'/. verhoging op de electriciteitstarie- ven er af kan. Wat het burgerlijk armbestuur betreft, zeide wethouder mr dr Taat, dat naar een andere naam gezocht wordt. De ondersteu ningsnormen zijn geheel herzien en gemid deld met 10 verhoogd. Voor een derde gymnastieklokaal wordt naar een geschikte plaats gezocht. De verstrekking van melk acht spr. een taak van de ouders. Bij de replieken ontstond over de 101/» verhoging op de electriciteitsterieven een scherp debat. Het gevolg was, dat de heer Noest stemming verlangde over de begro ting voor de electriciteitsbegroting. Deze begroting werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen de heren Noast en Valk (P.v.d.A.), Houdijk, Komijn en Verbeij (K.V.P.) en Bulk (V.V.D.). De gemeentebegroting werd zonder hoof delijke stemming vastgesteld Op een vraag van de heer Noest over de winkelsluiting werd geantwoord, dat bij de middenstand de meningen verdeeld zijn en dat het niet de schuld van B. en W. is, dat de Kamer van Koophandel te Gouda geen advies kon worden gegeven. Op de vraag voor wiens rekening de weg-misere in Reijerskoop komt, kon de voorzitter nog geen antwoord geven. Advertentie) Wat is (Vindt U elders in dit nummer) BURGERLIJKE STAND Geboren: Arie Willem, z. v. J. Boogaardt en J. J. H. W. de Wit, Fourieweg 2; Silvi* Alida Wilhelmina. d. v. C. Steenwinkel en A. W. v. d. Kleijn, Tollensstraat 99; Enge- lma, d. v. K. van Vliet en F. A. Luijbregts, Const. Huygensstraat 78; Leendert Joost Melnhardus. z. v. C. de Bruin en A. A. Mik kers, Schaepman8traat 4; Marjan Mach telt, d. v. A. Romers en P. A. Tak, Punt 13. Ondertrouwd: H. Rijnaard en A. C. van Wijngaarden; C. Gerritsen en W. G. Slin gerland; D. van Leeuwen en M. van Dorp; C. A. Nederhoff en C. A. M. van den Hon- del; J. C. Akkerman en A. Cech; G. Idema en J. T. van Beek. Overleden: Margaretha de Jong, geh. met W. J. de Rotte, 69 jaar. II Dae. I uur, Concordia: Propaganda-avond Raaervo Politie, optreden Goudse reserve po- lltie-drumband, opvoering „Fluffy neemt de leiding" door R.K. Dilettantenclub. II Dec. I uur, De Beursklok: Klenavond Ned. Relivirenlglng. 21 Dec. 3 uur en tl Dec. 7 uur Remonstr. Kerk: Kerstfeest Vrijzinnige Zondagsschool. 21 Dec., 2.31 uur. De Haven: Kerstfeestviering voor ouden van degen in Horv. Wijkgemeente Binnenstad. 21 Dec. 7 uur Cantlne Garenspinnerij: Tafel- toruviatournoo! Clubhuis—De Mussen. 21 Dec-, 7.30 uur, De Haven: Kerkelijke ver kiezing Herv. Wijkgemeente IV. 21 Dec. 7.M uur Kunstmin: Feestavond Goud se H.B.S.-voreniflng, opvoering „Het witte schaap in de Familie" door Vires-toneelgroep. 21 Dec. uur Stadhuis: Vergadering van Ge meenteraad. 21 Dec. I uur De Kroon: Kaartavond Goudse cricket en footbaljverenlging Olympia. 22 Dec. 7.30 uur Veemarktrestaurant: KerstwlJ- ding Ned. Christen Vrouwenbond 22 en 23 Dec. 7.30 uur Remonstr. Kerk: Op voering Kerstspel „De Ster vsn Bethlehem" door VCJC-spolgroop. 22 Dec., I uur, Westerkerk; Kerstavond Her vormde WUkgemoente II. 23 Dec. 10.18 en 4.30 uur R.H.B.S.: Afscheid C. J. J. Bosch ala rokenleraar (v.m. leerlingen, n m niM.lasplinnnt „Wie is oom Tom?" door toneelgroep ..Phoe nix" voor „Het Schouwspel". 24 Dec. 7.30 uur. Het Blauwe Kruis: Kerstvie ring Geref. Jeugdverenigingen. 24 Dee., I uur, Karnemelksloot hoek Boele kade: Kerstnachtstraatzang Goudse Stadsevan gelisatie. 25 Dec., 4 uur, Kruferlaan hoek Karnemelk sloot: Kerstnachtstraatzang Goudse Stadsevan gelisatie. Bioscopen Reünie: 'n Dorpsschandaaltje, 14 Jaar. Thalia: Vrouwen, die het teken dragen, 11 jr Zaterdag en Zondag (3 en 5 u.) Maandag, Dins dag en Woensdag 3 uur: Spijkers met koppen, alle leeftijden. Schouwburg: Verboden spel 14 jaar AamJPÏg: 3. 7 en 1.15 uur. Zondag 3. S, 7 ®n SW uur. overige dagen 3 en 1.15 uur. Ichoumbt Untafig: uur En wat er verder is Zondalf: 10—5 uur Bosweg 32. Hoktentoonstol- hng^postduivenvereniging „De Lucht- 7—0 xiur Ons Huls, Wachttorenstudie Jehova's Getuigen. Maandag: 10 uur. Oosthaven 50, Cursus Engels voor werkzoekenden Dinsdag: 2.30 uur. Oosthaven 50. Contactmiddag voor werkzoekenden. 7.308.30 Uur Het Blauwe Kruis, spreek uur Pro Juventute, Uur Zeugatraat 38, spreekbeurt J. Maasbach voor Bethlehenvkerk (Pink stergemeente). Woensdag: 2 30 uur. Oosthaven 50. Culturele middag voor werkzoekenden. 8 Uur. Reünie, spreekbeurt ds Börger voor Logosverband. Sport op Zondag Zondagsdienst artsen Doktoren: Van Zaterdagmiddag 3 tot Zondag avond 12 uur de doktoren: H. A. M. Eijkman, Weethayen 83. tel. 3582 en A. J. KetUer. Gouwe ioo te» 3308. T*n(1*rU?n: Zondagmorgen van 11.30—12 uur -,h,VV?, Detlh' R®*entesseplantsoen 10 (telefoon 20J6, bij geen gehoor dokterstelefoon A pothekersdienst Steeds geopend (des nachts alléén voor re- cepfen); Apotheek E. Grendel, alléén Prins Hendrtkstraat 15 c en apotheek J. Rond, Klel- Dok terstelefoon 4020. Een mooi bewijs van goede samenwerking werd gisteravond in de Beursklok gegeven. Drie verenigingen, n.l. het Natuurkundig Genootschap, de Oudheidkundige Kring „Die Goude" en de Goudse afdeling van de Kon. Ned. vereniging „Onze Vloot", waren er bijeen voor een lezing „Kleur en Fleur ron- om de Zuiderzee", gehouden door de direc teur van het Zuiderzeemuseum te Enkhui zen, de heer S. J. Bouma. Wat ons werkelijk dierbaar is, gaan we pas goed beseffen als het verloren dreigt te gaan, zo begon spreker de grote rondreis langs de steden van de eens zo belangrijke Zuiderzee. Dat deze zee wel verdwijnen moest blijkt duidelijk als men de grote ge varen ziet, die zij voor ons land opleverde. In de eerste plaats bleef zij niet altijd netjes binnen de haar gestelde grenzen en in de tweede plaats bevatte zij onze staatsvijand nummer 1, n.l. zout water. De watersnood van 1918 werd een directe aanleiding voor de grote Zuiderzeewerken. Het boeiende uitstapje begon in Friesland. Bekijken we het schilderachtige Harlingen, dan valt direct het verschil op tussen de Friese en de Hollandse Zuiderzeesteden. Ds eerstgenoemde liggen veilig weggedoken achter de dijken en de huizen keren hun rug r.aar de gure Noordwester stormen. De Hol landse steden daarentegen liggen tfots open naar de zee op de dijk, in een halve cirkel. En in een stadje als Hoorn staat aan de haven een stoere toren als een teken van niet geringe zelfbewustheid. TJIERRE KEMP HEEFT ALS DICHTER een merkwaardige ontwikkeling gehad. Als neo-romanticus begonnen, een tijdlang behorend tot de expressionisten, heeft hij allengs afgerekend met zijn neiging tot het grote woord. Ailengs ook werden de simpele gegevenheden van het alledaagse leven zijn onderwerp: het lopen in de zon, het luisteren nagr de wind in de bomen, een ontmoeting op straat, een fantasie voor het inslapen. Zijn latere bundels laten hem zien als een man, die bij de meest gewone dingen kan stilstaan, omdat zijn buitengewoon fijn ontwikkeld gswaarwordingsleven er toch nog onvermoede kanten aan ontdekken kan, en omdat er voor een dagdroom nu eenmabl geen grote aanleiding nodig is. En een dagdromer is hij,- maar één, die zich zijn hebbelijkheid bewust is en geamuseerd wel, maar ook een tikje achterdochtig, blijft toekijken bij de capriolen van zijn speelse fantasie. Hij lijkt te spelen met woorden, zomaar, voor zijn eigen pleizier, zoals een kind bellen blaast, maar in werkelijkheid geeft hij in enkele luchtige toetsen verslag van een ervaring, waarin gewaarwording en fantasie volkomen samengaan, elkaar doordringen. De simpele woorden van zo n verslag zijn eigenlijk een geraffineerd stijlmiddel: ze geven net te weinig om de sensatie ten volle te beelden en juist genoeg om de lezer iets van de beleving te doen vermoeden. Wat een tekortschieten lijkt, is in wezen een net-ver-genoeg-schieten, de dichter wil de weg openen naar een irrationele ervaring, die toch nooit volkomen onder woorden te brengen is, hij wil haar aanduiden, suggereren, meer niet. Neem een verschijnsel als het licht. Pierre Kemp ziet het als een levend wezen, beweeg lijk („het licht is rond"), overal in doordringend, zich verplaatsend, sneller dan wat ook ter wereld. Waarheen? Vraag die hij onmiddellijk verwerpt, want om weetjes bekommert hij zich niet. Wat hij dan wel wil? Zijn ervaring van het licht suggereren, die drang van zijn lichaam, dat komen en gaan wil, zich wil oprichten in het licht, en zo alleen het licht „verstaat", woordenloos, begriploos. HET LICHT IS ROND Vit: „Transitieven i Het licht is rond en rolt naar alle kanten de bergen op en af, de dalen door, de wezens in en uit en langs de planten stijgt het de bomen in en gaat het alles voor. Waarheen? Ik vraag dat niet. ik kom, ik ga, omdat mijn handen en mijn voeten, mijn ogen en mijn hart zo moeten en ik het licht nu eenmaal zo versta, i Immobielen". PIERRE KEMP (geb. 1888). Toch bevatten de Friese steden zeer veel schoons. Het zijn stuk voor stuk uitingen van volkskunst in steen. Ook over Elburg, Nijkerk, Spakenburg, Muiden en Weesp gaf de heer Bouma bij zonderheden. Elk stadje heeft zijn eigen aard, geschiedenis, en dus zijn eigen bekoring. Dat er rond de Zuiderzee behalve rijkdom en welvaart ook bittere nood heeft geheerst, ontdekt men nu nog aan de gewoonten van de Markense vissers. Zij plachten n.l. geen brandstof voor hun huisverwarming er op na te houden. Nu nog haalt een visserman snel de houtjes uit zijn potkacheltje, zodra het theewater kookt. Bruidsjaponnen vor men hier geen problemen, want sinds meer dan 200 jaar gebruikt men een van de drie op het dorp aanwezige costuums voor deze gelegenheid. De grootste lekkernij van zon Markense bruiloft bestaat uit een brouwsel van brandewijn, rozijnen, bruine bonen en grauwe erwten. Na nog tal van wetenswaardigheden over Edam, Volendam en West-Friese steden ver nomen te hebben, bereiken de aanwezigen ten slotte Enkhuizen, waar een grote ver rassing aanwezig blijkt te zijn voor de leden van „Onze Vloot". In de haven van het Zui derzeemuseum vindt men een heel merk waardige vloot, die uit een oogpunt van cul tuurhistorie van het grootste belang la. De directie streeft ernaar van elk typisch schip van onze wateren een zeilree exem plaar in handen te krijgen en zo voor het nageslacht te bewaren. Dat men in Enkhui zen hiermee al aardig op weg is, bewees wel de uitgebreide verzameling lantaren plaatjes die de heer Bouma vertoonde. De Oudheidkundige Kring zal in Juni een twee daagse excursie, o.a. naar het Zuiderzee museum, maken. Gouda op de tweede plaats In de te 's-Gravenhage gehouden district wedstrijd voor de landelijke spelregeltoets- wedstrijd voor verenigingen van voetbal scheidsrechters, heeft de groep Gouda de tweede plaats bezet met 215 punten. Den Haag werd eerste met 227 p., Delft derde met 212 p. en Leiden vierde met 205 p. Schaken. MESSEMAKER II WON Messemaker II heeft in eigen huis een gemakkelijke 6'/*—3'/i overwinning behaald op het Rotterdamse Rock. Door deze zege gaat nu ook Messemaker II in zijn afdeling aan de kop. Alle Messemaker-teams in de Rotterdamse Schaakbond staan op de bo venste plaats. Kapperstarieven per 1 Januari omhoog In «en in Central gehouden vergadering hebben de leden van de afdeling Gouda en omstreken van de Nederlamfce Kappers- bond, besloten, overeenkomstig het advies van de Federatie van Werkgevers in het Kappersbedrijf, met ingang van I Januari a.s. besloten de tarieven in het dames- en herenbedrijf te verhogen. De ongeveer 35 kappers, die de vergade ring bezochten, namen het besluit met al gemene stemmen. De heer Nico Verhoeff nam afscheid an conservatorium Tijdens een korte bijeenkomst in het Vee marktrestaurant heeft gisteravond de heer Nico Verhoeff afscheid genomen als direc teur van het Gouds Conservatorium. „Toen ik acht jaar geleden het Conservatorium oprichtte, aldus de heer Verhoeff. deed ik het zuiver uit idealistische overwegingen. Ik wilde proberen Gouda een muziekscnool te geven, waar les werd gegeven in alle vakken van de toonkunst. Er is een instel ling ontstaan die geheel op zichzelf, zonder subsidie van gemeente of rijk drijft, die een steeds grotere belangstelling mag ondervin den en die in artistiek opzicht goede resul taten heeft bereikt. Ik spreek de hoop uit. zo besloot de heer Verhoeff. dat u deze mutatie niet wilt zien als een einde, maar als een verder gaan op de doornige, artis tieke weg". Daarna heeft de nieuwe directeur, de heer W. de Groot uit Oudewater, enkele woor den gesproken. „Op mij rust de taak het werk, dat de heer Verhoeff zo energiek heeft aangepakt en uitgebouwd, voort te zetten. Ik hoop mijn steentje er toe te mo gen bijdragen, Gouda een gezond en bloeiend muziekleven te geven, sprak hij. Namens het personeel van het Conserva torium overhandigde de heer B. de Graaff de scheidende directeur een wandbord. Loop der bevolking Gevestigden: H. J. Pols van Moerkapelle naar Zuidelijke Derde Kade 41; H. Meijer v. Amsterdam n. Korte Tiendeweg 5; H. A. Houdijck v. Rotterdam n. Spieringstraat 2; A. H. Rensink v. Bodegraven n. Adriaan Vlackstraat 9; H. W. Veldman v. Amster dam n. Blekerssingel 11; L. P. Joosten v. Amsterdam n. Krugerlaan 82; G. v. d. Star v. Reeuwijk n. Wilhelminastraat 40; W. v. Uitert v. Heerenveen n. Kattensingel 12; C. v. d. Male v. Rotterdam n. Eerste Pot gieterstraat 23; H. Stolk v. Nieuwerkerk a. d. Dssel n. Const. Huygensstraat 35; J. A. M. Geerlings v. Den Haag n. Groene- weg 82; J. H. Kat-v. d. Laan v. Woerden n. Herenstraat 11; C. v. Tienhóven-Swaerdens v. Den Haag n. Vossiusstraat 45; M. P. C. Pinxteren v. Den Haag n. Graaf Florisweg 77; N. E. Heij-Tent (2 pers.) v. Zuilen n. Vierde Kade 71. Vertrokken: J. Vipke van Kattensingel 72a naar Amsterdam, Haarlemmer Hout tuinen 77; G. Achterberg v. Joubertstraat 134 n. Den Haag, Hoogeraadstraat 126; H. W. v. Wijnen v. Graaf Florieweg 4 n. Den Haag, Primulastraat 36; J. W. Prins (3 pers.) v. Rhijnvis Feithstraat 4 n. Den Haag, Mient 235; W. Rietveld (2 pers.) v. Groene- weg 54 n. Haarlem, Papentorenvest 68; A. M. Begeman v. De la Reylaan 40 n. Amster dam, Hobbemakade 117; P. C. Hartogh v. Krugerlaan 25 n. Hilversum, Fuchsiastraat 30; R. R. Vierhout (2 pers.) v. Burg. Gaar- landsingel 53 n. Nijmegen, St. Annastraat 136; H. J. M. Wijdeveld (8 pers.) v. Zuide lijke Steynkade 8 n. Leeuwarden, Vonkstr. 18; M. A. Trentelman v. Zoutmanstraat 58 n. Amsterdam, Amstelkade 11; F. Verzijden v. Tweede Potgieterstraat 11 n. Indonesië; G. Hommerson v. Zoutmanplein 4 n. Rot terdam, Vestastraat 19; G. v. d. Brand- Overweel v, Baam J78a n. Schiedam, Oostsingel 44; A. C. C. Lute v. Tweede Kade 37 n. Roosendaal, Nispensestraat 21; J. Brouwer-de Koning (5 pers.) v. Willens 38 n. Moordrecht, Middelweg 8; B. L. Fok ker v. Steynkade 7 n. Nieuwer Amstel, Heemraadschaplaan 3; K. C. Groenedaal (2 pers.) v. Laiyre Tiendeweg 59 n. Hoens- broek, Heistarberg 3; H. G. v. d. Linden v. Kon. Wilhelminaweg 258 n. Den Helder Buitenhaven 5; J. G. Ratten v. Vorstman- Straat 10 Den Helder, Buitenhaven 5; R. E. Slop v. Fluwelensingel 70a n. Zwolle, Sumatrastraat 20; F. P. v. Woezik (2 pers.) v. Krugerlaan 69 n. Amsterdam, Antonisz- straat 45hs. DRANKWET-VERLOF GEVRAAGD Bij B. en W. is ingekomen eeq verzoek van J. Boer om een verlof A Drankwet, voor de bovenlokaliteit van het gebouw liggende tussen de Kleiweg en het Regen- tesseplantsoen achter het Thalia Theater. Schouwburg Bioscoop. Nog even tot de toppen van zijn kunnen gerezen, bewees de Franse film vorig jaar op de festivals in Cannes en Venetië met René Clements „Jeux interdits", dat hij nog wel degelijk meetelt. Clement, die met de verzetsfilm „Bataille du Rail" een grote reputatie ver wierf, stelde met zijn nieuwe schepping niet teleur. „Verboden spel" is een even beklem mend als ontroerend spel met de dood, al thans wat daarmee onmiddellijk samen hangt, als begraafplaatsen eh kruisen, ge zien door de ogen van twee kinderen, die slechts door één gedachte bezield zijn en deze met alle middelen, door hen geoor loofd geacht, tot uitvoer willen brengea. De film zet indrukwekkend in. De paniek achtige vlucht in Juni 1940 van de Parijze- naars naar Zuid-Frankrijk, gebombardeerd en gemitrailleerd door Duitse vliegtuigen is met een ontstellende realiteit in beeld ge bracht. De kleine Paulette verliest haar va der en moeder. Ze is nog te kléin om dit te beseffen, streelt moeder even over de wang, verbaast zich dat het grote moeder wezen, dat altijd voor haar gezorgd heeft, niet reageert, en loopt dan rustig verder, haar dode hondje in haar armpjes klem mend. Dit schepseltje, dat op haar aange- Het treinverkeer op het baanvak Gouda- Den Haag heeft vanmorgen gedurende een paar uur vertraging ondervonden door draadbreuk, die om halfnegen bij Voor burg ontstond. De uit Utrecht komende treinen werden in verband hiermede in hun geheel doorgevoerd naar Rotterdam en om gekeerd. Tussen Gouda en Den Haag werd een pendeldienst onderhouden waarbij in de richting. Den Haag van Zoetermeer af op verkeerd spoor werd gereden. Muziek met een wanklank Een 24-jarige aardewerker uit Schoon hoven en een 32-jarige grondwerker uit Gouda zijn aangehouden omdat zij van een winkelier in de Prins Hendrikstraat een accordeon op termijn hadden gekocht maar hadden doorverkocht in Amsterdam, zon- w?r £at het instrument was afbetaald Ook bleek, dat zij een pensionhoudster aan de Raam hadden opgelicht door twee dagen kost te genieten en te vertrekken zonder betalen. Zij zullen Maandag voor de Officier van Justitie te Rotterdam worden geleid. KAASMARKT GROOT-AMMERS. 19 Dec. Geen aanvoer. van de TEN BEHOEVE VAN de abonné's van de „Goudsche Courant" zal onze mode-adviseuse a.s. Maandag van 2 tot 4 uur wederom zitting houden in „De Beursklok", ingang Sint Antho- nieitraat. Zij verleent gratis/hulp bij knip-, naai- en pasmoeilijfcheden en vervaardigt tegen vergoectfng patronen naar maat. Onze maatpatronen /worden steeds met veel succes gebruikt. Thans wor den de japonnen indien gewenst op maat pasklaar, gemsfekt Men Iaat een patroon aanmeten «n veertien dagen later hangt uw Japon pasklaar De De afdeling Gouda van het Nederlands Klassiek Verbond heeft gisteravond de leer lingen van het Coornhert-gymnasium in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de kunst van declameren. Voor hen trad op mevr. M. StijkelZuidam, die al voor haar optreden er in was geslaagd een van de lastigste klippen behoedzaam te omzeilen: n.l. de programmakeuze. Men boeit een jeugdig publiek niet spoedig met declamatie. De grootste verdienste van mevr. Stijkel was, dat zij dit inderdaad wel heeft ge daan. Hoogstwaarschijnlijk als concessie, (een concessie, waar men het niet mee eens mag zijn) aan de klassieke opleiding van het auditorium, had zij haar stof gekozen uit de oudheid. Daardoor was die keuze wel zeer beperkt en moest zij zich bepalen tot vertalingen, waarbij de vraag naar voren komt. of het niet noodzakelijk is de jeugd kennis te lgten maken met de dichters van eigen bodem, vooral nu door het groeiend internationalisme het Nederlands straks misschien als een ietwat zonderling dialect beschouwd dreigt te worden. Deze vertalin gen waren van mannen als Nijhoff en Bou- tens, hetgeen een waarborg van zuiverheid genoemd mag worden, maar toch hadden we graag naast Jan Prins en Engelman nog andere Nederlandse dichters gehoord. Voor haar tweede optreden, waarin me- vrouw Stijkel voordroeg de strijd tussen de kikvorsen en de muizen, gaf de rector van het gymnasium, dr J. J A Zuidweg, een korte verklaring van deze parodie op I I I I I I I I I I I I I I I I I I I 1 naden worden zo geknipt, dat deze ineens zijn afgewerkt. Een japon maken lavart nu gean moeilijkheden meer op. Alleen het in elkaar stikken blijft voor u over. U betaalt voor het aan meten van een patroon, pasklaar ma ken, passen en afwerken: Japonnen 7._ Mantels en mantelpakken ƒ8.50 Avond- en bruidsjaponnenƒ6.— Deux-pièces ƒ780 Advies over onze goedkope patronen kunt u eveneens Maandagmiddag bil onze mode-advlieuse Inwinnen de Ilias van Homerus. Men schat het ont staan van deze parodfe, in de Middeleeuwen, die zo rijk aan sprookjes zijn. pas popu lair geworden, op ongeveer 480 voor Chris tus. Toen zijn talrijke Homerus parodieërs ontstaan. De dichter van dit epos is onbe kend. De vertaling is van dr Hemelrijk Mevrouw Stijkel heeft de taak, die ze zich had gesteld, met enthousiasme ver vuld. In het kleinere werk bekoorden de Anacreontische gedichten in de vertaling van Meerwaldt en Van Buytenen zeer en in de kikker- en muizenstrijd was zij bui tengewoon op dreef. Haar stem klinkt in de lagere registers warm en vol. doch bij het opvoeren van het tempo heeft de dui delijkheid iets te lijden. De gebaren waren juist en functioneel goed afgewogen. Haar mimiek kwam bij afwezigheid van voet licht en hinderlijke schaduwwerking van het bovenlicht niet tot haar recht. Een enkele zuiver technische misstap valt in het niet bij zoveel goeds. De avond werd verder doorgebracht met luisteren naar o.a. sonates van Corelli en Mozart, die gespeeld werden door twee leden van het Klassiek Verbond. Mr J. A. van Bronkhorst, de voorzitter, heeft de arlisten bedankt en in een geestig speechje de leerlingen, voor wie zo vlak voor de vacantie ook nog een rapport be staat. enige verlichting gebracht in soms sombere tijden. Wielrijdster aangereden Vanmorgen omstreeks halfnevgen is op de hoek van de Constantijn Huygensstraat en de Provinciale weg de wielrijdster mep. Van Pommeren uit de Van der Palmstraat door een auto aangereden toen zij plotseling de Provincialeweg overstak. Zij kreeg een hoofdwond en vermoedelijk een beenfrac tuur en is in het Diaconessenhuis De Wijk opgenomen. Inbreker op heterdaad betrapt Een Goudse agent van politie hield van nacht op de hoek van de Wethouder van Venteweg en de Zwarteweg een man aan. die tussen prikkeldraad doorklom en een nerveuse Indruk maakte. Hij nam hem mee naar het bureau, waar de man een verkeer de naam opgaf en vertelde, dat hij niet kon slapen en een ommetje was gaan maken, omdat zijn vrouw in het ziekenhuis lag. Bij onderzoek bleek echter, dat de man. een 38- jarlge grondwerker uit Reeuwijk een in braak had gepleegd in de houtwarenfabriek van Erk aan de Venteweg, waar enige deu ren waren geforceerd. De arrestant is in handen van de Rijkspolitie gestald. wezen was, gaat haar veel meer aan hst hart.Ze komt bij een simpele, ruws boerenfamilie terecht, die haar op aandrin gen van de jeugdige Michel tijdelijk in huis neemt Sffmen begraven zij het hondje en daarbij herhaalt Paulette de woorden, die zij van een pastoor gehoord heeft: „Moge deJjAre God je opnemen in Zijn paradijs". %0e gruwelen, die zij, gedeeltelijk onbe wust, heeft gezien, doen nu in het meisje een bijna ziekelijke neiging ontstaan- de doden mogen zich niet vervelen, zij moe ten gezelschap hebben en dus worden bij het hondje allerlei andere dieren begraven: een kat, een mol, een regenworm. En bij dat kerkhofje behoren kruisjes. Michel maakt ze eerst zelf, maar Paulette vindt ze niet mooi genoeg en dat prikkelt de jongen krui sen te gaan stelen, van een lijkwagen, uit de kerk en zelfs van de begraafplaats. Dit is het „verboden spel" door de kinderen met een ontwapenende overgave gespeeld als een bijna natuurlijke reactie op de dood, die zij in velerlei vormen voor hun niet- begrijpende ogen hebben gehad. René Clement maakte van dit merkwaar dige gegeven een film van grote schoon heid. In de eerste plaats wel door de wijze, waarop hij de twee kinderen, de 8-jarige Brigitte Fossey en de 10-jarige Georges Poujouly, voor de camera voerde. Zelden zal zulk jeugdig materiaal met groter on gedwongenheid tot zo buitengewone acteer prestaties zijn gebracht. Vooral het meisje (de jongen is reeds „beroeppacteur"; hij speelde o.m. mee in „Wij zijn allen moor denaars is door Clements regietalent tot verbluffend natuurlijk spel gebracht. Wan neer de kinderen tezamen in het beeld zijn, hangt er steeds een geladen sfeer om hen heen; lyrische harpklanken verzachten hun navrante bezigheden tot wat zij voor hén eigenlijk betekenen louter spelletjes. Omgeving en achtergrond zijn een op- merkelijkee steun voor het hoofdthema: de primitieve zeden van de boerengezinnen, hun veten en ruzietjes, die zij uitvechten bij he* sterfbed, tijdens de begrafenis, bij en zelfsin het graf. Zij doen vaak clow- nesk, bijna Bruegheliaans aan, maar geen ogenblik twijfelt men aan de echtheid van deze plattelanders, de eenvoudige vertegen woordigers van de „grote mensen"-wereld, die even ruw en prozaïsch is als het wereld je van de kinderen vol gedroomde poëzie. Robert Juillard, die ook het camerawerk van het „Journal d'un curé de campagne" verzorgde, zorgde voor de voortreffelijke fotografie. verzorgde, zorgde voor de voortreffelijke ~>tografie. In het voorprogramma gaat de bekende Polygoon-kleurenfilm over Vincent v. Gogh die de betekenis van de schilder demon streert aan de hand van diens werk en van citaten uit de talloze brieven, die Vincent aan zijn broer Theo schreef. Ook schetst de film in korte, markante trekken het leven van de kunstenaar, dat eindigt met zijn tragische, heroïsche ondergang in Aries en Auvers. En dat alles is dan weer „verpakt" in een landschapsreportage. die zoveel mo gelijk laat zien van de milieus, waarin Vin cent zijn inspiratie vond. Een boeiende film. ?2ft °a\ jVer2Vlg.t van het onloochenbare feit, dat de filmkunst een zeer belangrijk middel wordt om de waarden van de beel dende kunst onthullend, soms zelf sensatio neel te tonen. 'n Dorpsschandaal Reünie Bioscoop. Fernandel (u weet wel Don Camillo) is het, die tot aan zijn krullen in dit dorpsschandaal, dat heel Va- lorque op zijn achterste benen zet, wordt getrokken. Hij heeft het niet zozeer aan zichzelf te danken, dan wel aan zijn zoon, die via een haak in de muur een escapade heeft ondernomen, die hem aanvankelijk tct een argeloze later tot een gelukkige vader maakt. Maar het dorpsschandaal ie daar mee geschied. Dorpsbakker Fernandel, die in zijn fami lie dergelijke dingen tot de onmogelijkhe den rekent en zich ipet hand en tand tegen het dorpsgerucht verzet, wordt er het kind van de rekening door. Tal van aardige dorpstafereeltjes zijn er het gevolg van. Dorpsbakker Fernandel weigert brood te leveren, zodat de burgemeester en zri dor pelingen in de nesten komen te zitten. Een postbode, die dertig jaar geleden een mis lukte bakkersknecht moet zijn geweest, mag de gemeentelijke oven aanmaken. Hij doet het zo, dat ook de dorpsbrandweer in actie moet komen, zij het in een mislukte uitruk- poging. Maar alles komt ten slotte op zijn pootjes terecht, hetgeen vooral te danken is aan mijnheer pastoor. De toeschouwer heeft er een aardig, ge zellig verhaal aan, dat soms we] wat traag en zeker niet zo sprankelend als Don Ca millo is, maar het best „doet". Vrouwen, die het teken dragen Thalla Theater Op een zekere dag wor den in de vroege ochtend drie vrouwen uit een Londense gevangenis ontslagen. Het zijn drie zeer onderscheiden typen en haar bele venissen op die eerste dag van herkregen vrijheid zijn ook sterk verschillend. Mrs. Juilllam ervaart toegenegenheid van haar hondje en kleindochter, welwillend heid van haar hospita, tegenover ergerlijke afwijzende koelheid van haar dochter. Stella ondervindt, dat toegeven aan haar verkeerde neiging de rustige, vrij zeker toe komst die haar geboden wordt op losse schroeven kan zetten. Monica leert, dat iemand, die „gezeten" heeft, niet makkelijk aan een betrekking *>mt en in nog sterkere mate, hoe gevaar lijk het kan zijn zich door het gevoel In- plaata van door het verstand te laten leiden. De film, aanvankelijk wat traag, nader hand vol vaart en actie, beschrijft dat zon der opsmuk, doch ook zonder terughouding, steeds boeiend, vaak óntroerend en aan het slot spannend en aangrijpend. Het spel is suggestief, van gevoel en be- Orin Ollllllnn.j grip getuigend. Ook de mannelijke rollen vinden een goe de vertolking in deze film, waarin vooral Yvonne Mitchell, Terence Morgan en Joan -i-l8' ®ven®'s Thora Hird pp de voorgrond Heeft men gelegenheid om achter Japans bekoorlijke coulissen te blikken, dan ziet men, dat er in dat verre land een harde reali teit leeft. Hier willen wij echter alleen maar spreken over het onwezenlijke sprookjesland, dat Japan tevens is. Het sprookjes- 4and met een verfijnde bescha- ving en prachtige landschappe lijke harmonie. De moderne Japanse steden hebben warenhuizen en banken, grote hotels en handelskantoren. Maar u vindt er ook wijken, die nog geheel gehouden zijn in oud-Japanse stijl, zoals deze straat m de grote havenstad Kobe. I „ATOOM-ENERGIE" staat in witte I j letters op de donkere truien van de J I leden der bemanning van de Mary j I Munro III. Geen wonder, want het I is de taak dezer Cumberlandse zee- J J lui de zeebodem te beuissen op spo- J I ren van radio-activiteit. Zij zijner I trots op. de allermodernste wissers I ter wereld te zijn. r IPPONeen land van fragiele huisjes, van kleurige lan- taarntjes, van papieren vlinders, van bloeiende kerse- en pruimebomen, van vrolijke kimono's en van bekoorlijke glim lachende vrouwen, kortom, Japan zoals Lafcadio Hearn het zag en beschreef, het sprookjesland Japan, bestaat echt. De herinnering aan dat schone, soms onwezenlijk aandoende land kwam bij ons terug, toen wij onlangs enige Amerikaanse vrienden ontmoetten, met wie wij vóór de laatste oorlog in Japan hadden vertoefd. Wij spraken over Japan in voor-oorlogstijd en in de na-oorlogse jaren. Niet zo heel veel veranderd, luidde hun oordeel. En zij kenden het na oorlogse Japan. Daarom zijn onze herinneringen nog steeds up to date. Daarom ook geven wij ze hier weer. TUSSEN donkergroene conife- Het kan heel mooi zijn, zo'n ren, talloze lichtende vlak- groot grasveld of lange laan, om- ken van blanke kronen der zoomd met bloeiende bomen, kersebomen en teer-lila plekken met rose, witte en lila kronen, van pruimebloesem. Sakura-nö- en daaronder die levendige, gra- hana (bloem van de kers) en cieuze, stijlvolle toneeltjes. Er ume-no-hana (bloem van de wordt veel gesnoept en gedron- pruim), het wonder dat zich ieder voorjaar in Japan herhaalt! Reeksen lantarentjes, in vrolijke kleuren, staan langs smalle land wegjes, waarlangs druk pra tende Japannerinnetjes in schil derachtige kimono's met sierlijke obi's (brede ceintuurs), blij lachend op klotsende gèta's voortstappen. Volkomen in har monie met het landschap zijn zij. Dan stille hoekjes in tempeltui nen, waar, bij het vallen van de avond, tegen lage muurtjes eens klaps stralende bloesemschoon heid, smetteloos in de scheme ring, de wandelaar verrast. -hanaAls de ker sen bloeien, is iedereen in Japan vrolijk en gelukkig. Waarom ook niet? Uitstapjes en feestjes wor den georganiseerd. Met familie, vrienden en bekenden onder neemt men tochten naar plaat sen, die om hun schoonheid van landschap en meer nog om hun schitterende bloesem sedert eeuwen beroemd zijn. Ook wel onderneemt men bedevaarten naar heilige graven of pagoden. Nara, de oude keizersstad en eens de hoofdstad des rijks, is een oord, waarheen de Japanner zich gaarne begeeft. Tram, trein en bus brengen reeds in de prille uren drommen mensen naar de stad. Voltallige families, school klassen, studentengroepen gaan Nara-waarts. Duizenden en nog eens duizenden mensen wande len dan in het beroemde park met de heilige herten van Nara. Toch geen gedrang of ge schreeuw. Onder de bomen vlijen groepjes mensen zich neer op meegebrachte matten. De goedige tamme herten komen naar de mensen toe en snoepen chocolade-koekjes, speciaal voor dat doel gekocht. ken, vooral koekjes en andere verleidelijke zoetigheden. Vrou wen en meisjes drinken limo nade. De mannen sake, de ver maarde uit rijst gebrouwen drank, die in grote flessen wordt meegevoerd. Na de oorlog kwamen meer moderne drankjes in de mode, maar de roem van de sake is door en ige jaren strijd en twee atoombommen niet vervaagd Prachtig mooi is het beeld, dat de beroemde pagode van Nara biedt in de ochtendzon. Huen kerselaars langs de laan, op de voorgrond eeh vijver, daarachter in sierlijke lijn 1 de pagode. Toen Bloeiende kerse- en pruime bomen in de omgeving van Jimnu Tenno's graf. De kersen bloesem vooral vormt Japans traditionele schoonheid, waaraan eens per jaar een ware feestdag wordt gewijd. A LS de dagen voor Kerstmis donker zijn, met sneeuw en regen, dan behoeft men zijn schaatsen nog niet te slijpen. December, veranderlijk en zacht, Geeft een tuint er waar men mee lacht. Na Kerstmis kan het weer evenwel omslaan. Als de dagen lengen. Gaat de winter strengen. C§eft Kerstmis warme zonneschijn, Dan zal er te Pasen nog houtvuur zijn. Vliegen op Kerstdag de muggen rond, Dan dekt op Pasen het ijs de grond. Met Januari wordt het menens. De Drie i harde koppen. Op Patilus Bekering stijgt de winter te paard (25 Januari) Of hij breekt zijn nek met een reu zenvaart. Schaatsenrijders kunnen hun hart nog opha len in Februari. Februari is nooit zo goed, Of 't vriest een voet, En 't sneeuwt een voet. Als op Lichtmis (2 Februari) de zon door de galmgaten van de toren schijnt, krijgen we nog eens zo veel winter, als we tevoren hebben gehad. Lichtmis, helder en klaar, Twee winters in één jaar. Geen wonder, dat de boeren in Februari liever een wolf in het veld zagen dan een ploeg. Toch begint de zon aan kracht te winnen en blijven de tekenen van het voorjaar niet uit» Februari is nooit zo fel. Of htf levert ztjn drie zomerse dagen uieL Fip (Februari) zei: „als ik de macht had van Jan (Januari) Liet ik de struif bevriezen in de pan." Sint Mathijs (24 Februari) staat ook als een „koud heer" bekend; hij maakt of hij breekt het ijs. Ais Sint Mathijs Geeft sneeuw en üs Dan kan men verwachten. Dat het zal vriezen nog veertig nachten. Wanneer Mathijs zijn naam geen eer aandoet, behoeven de schaatsers hon hoop nog niet te 'aten varen: Maart kan zijn staart nog roeren. Met Sinte Mathijs Was er nog geen ijs; Maar met half Maar^ Reed men met kar en paard Over ie Dordtse Waard. Zo worden stofmonsters uit de lucht gezogen. De cylinder is aangesloten op een krachtige stofzwher. ik ze voor het eerst zag, ontdekte ik het Japan van de waaiers en lakdozen. In Nara zag ik en later elders het Japanse land schap in zijn typische gedaante. Het lijkt alsof een kunstenaar met fijn ontwikkelde decoratieve zin het ontworpen heeft. Vooral de bomen schijnen met kunste naarsoog op hun plaatsen te zijn gesteld. \TOORTWANDELEND door de v brede laan van het tempel park, ziet men boven zijn hoofd fel-rode tori's, een waarschu wing, dat een heilige plaats in de buurt is. Grappige kleuters met grote hoofddeksels, meisjes in snoezige kimono's, foei-lelijke schoolkinderen, even lelijk als de meisjes en de kleuters lief en aanvallig zijn. SCHIPPER ALEC MELLON Is negenen veertig ja*r oud. Stoer en joviaal staat h(J op de kade van de haven van White haven. „Ja, die „atoomvisser" ben ik.en daar ligt mUn atoomschuitje, de Mary Munro III. Een brave schuit! In mijn jonge jaren ben ik bnschauffeur geweest in Londen en later was ik in die stad politieman. Maar wat wilt u? Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. M(jn voorouders waren allemaal vis sers en zeelui. Ook ik ging terug naar de ee. En nou hebben ze me opgeknapt met de zonderlingste visserij, die er bestaat, met de atoomvisserlj.I" de deskundigen van de atoomvorslng de monsters testen op radio-activifeit- Te veel van deze activiteit kan namelijk zeer schade lijk zijn en dergelijke schade wil het Minis terie van Bevoorrading tijdig voorkomen. Aan deze bezorgdheid dankt de atoomvisserij „aar ontstaan en danken Alec Mellon en zijn mannen hun unieke vissersbaan! „Atoomvisser" haalt zijn buit aan zeewier en zand binnen. Van de bodem der zee gaat deze buit straks naar het atoomlaboratorium om op radio-activiteit te worden onderzocht. Blauw-wit geschilderd ligt de Mary Munro III op die mistige ochtend langs de kade. Alec Mellon en zijn drie helpers maken zich gereed aan boord te gaan, gereed ook hun uniek vissersbedrijf te gaan uitoefenen. Schip en bemanning zijn in dienst van het Minis terie van Bevoorrading, afdeling Atoom- Energie. „M.o.S. AtomaticEnergy" lees ik in de helderwitte letters op hun donkere truien. Schipper Mellon glimlacht, als hij mijn ogen gericht ziet op die letters. „Ja. dat zijn wea t o oir visser s!" „Nu ja, schipper", zegt de bootsman, Ted Sutton, „we vangen ook wel eens een zoodje vis, maar die is er niet om te eten. Die leveren we af aan de heren van het laboratorium op de wal. Die knoeien en gopchelen er dan mee, totdat ze weton hoe radio-actief die vissen zijn.... Mijn grootvader zou zich de haren uit het hoofd hebben getrokken, als hij die kunsten had gezien...." Atoom-Jargon SCHIPPER MELLON heeft opdracht, lucht water en zeebodem te controleren. Zijn luikir - Arthur Davis gaat steeds weer omlaag om de stand van de pijpleiding te •bserveren en te onderzoeken of er geen oreuken of lekken van andere aard aanwezig zijn. Het wateronderzoek is wel het een voudigst. Speciaal geconstrueerde „Munro- flessen" worden aan lijnen overboord gegooid om monsters zeewater op verschillende diep ten boven te brengen. Een dreg dient om zee wier, zand m slik van de bodem te halen. Bootsman Ted Sutton is de „dregger". De adio-telegrafist, George Taylor, staat in oortdurend radiografisch contact met Sella- field, het Cumberlandse „Atoom-Hoofdkwar tier". Bovendien verzamelt hij met een stof zuiger monsters stof uit de lucht, die even eens op hun radio-activiteit worden onder- ocht. Zeedieren behoren al evenzeer tot de prooi van Alec Mellon en zijn mannen, echter niet om als voedsel te dienen of ter markt te worden gebracht, doch om in Sellafield door de atoomdeskundigen te worden onderzocht op hun radio-activiteit. Hoe? „pEWONE" VISSERS sprekeif over haring en kabeljauw, over netten, lijnen, spie ring en wat dies meer zij. De atoomvisser voor de Cumberlandse kust echter hebbe. hun eigen atoom-jargon. Door hun veelvul dig contact met de mannen der atoomweten schap hebben zij heel wat geleerde termen overgenomen en aan boord van de Mary Munro III zijn woorden cis Geigerteller, alpha-stralen, isotopen, gamma-stralen tot echte visserstermen geworden. Ja, de kost bare instrumenten, die de Mary Munro III aan boord heeft, worden ook door de beman ning die toch stellig geen atoom-scholing heeft doorlopen deskundig en met ge mak bediend. George Taylor bijvoorbeeld onderzoekt de lucht op kosmische radio activiteit. Vier mannen - Alec Mellon, George Taylor Ted Sutton en Arthur Davis bevissen de Cumberlandse kustwateren op atoomresten. Hun vissers-taak is enig op aarde! Tot dus ver stelden zij nergens een zo grote mate van radio-activiteit vast, dat deze als een gevaar wordt aangemerkt door de mannen der we tenschap. Mocht echter te eniger tijd de Mary Munro III wel met zulke „positieve" resul taten aan boord de haven van Whitehaven binnenlopen, dan zal Sellafield, Ja, dan za het Britse Ministerie van Bevoorrading in last zijn. Immers, dan moet een weg worden geyonden om op andere manier dan tot dus ver de afvalproducten der Sellafieldse atoom- suilen te spuien. Die weg zal lang, moeilijk en zeer kostbaar zijn. Waarom atoomvisserij of Japanse die „Keuze der Geschenken" ook als het gaat om kleinigheden, die een dubbeltje kosten. Meer dan van enige andere natie geldt van de Japanse, dat zij leeft naar het woord: „Kleine Geschenkén onderhouden de Vriendschap". Zo is Nara in de tijd der „Sakoera-no- Hana": Een bont, druk en wonderlijk schouwspel, een wemeling van indrukken, mensen en taferelen, die totaal verschil len van alles wat wij in Nederland ge wend zijn waar te nemen, maar waarvan een bijzonder grote bekoring uitgaat. IT EN zeer mooie tocht is steeds een rit naar het graf van Jimoe Tenno, de eerste keizer van Japan, zoon van de Zonnegodin en stamvader van het nog steeds in Nippon regerende keizerlijk Huis. Die heilige grafplaats is groots van rust en eenvoud. Eerst (natuurlijk) onder hoge tori's door, vervolgens door keurig onderhouden brede lanen bereikten wij de tempel, waar Jimnoe Tenno's gebeente wordt be waard. Jaarlijks maken dui zenden Japanners de tocht naar zijn mausoleum om eer te bewijzen aan hun vader land, dat zij zich verper soonlijkt deftken in de lange reeks keizers, waarvan Jim- noe Tenno voor hen het* tastbaar begin was. De plaats, die vaderland en keizer in het Japanse hart innemen, is ook heden ten da«»«Ö.grat gingen wij verder naar Hase Dera. In de late namiddag ligt het dorpje te dommelen. Eenvoudige huisjes, winkels, beschilderd met vreemde karakters, donkere bergen op de achtergrond en tussen dat alles in, alom verspreid, de stralende, lichtende bloe- semweelde. Sakoera-no- hana, in die tijd kan men niet anders dan gelukkig zijn en feest vieren Door de dorpsstraat kwa men wij bij de trappen, die naar de tempel leiden, Hal verwege stond een knaapje, dat verbaasd staarde naar de zonderling geklede vreemdelingen en dan wegholde om zijn moeder te vertellen van het won der, dat hij zo juist had aanschouwd. Kersebomen en pruimebomen weer langs de opgang tot de tempel. Bloem blaadjes, wit, rose en teer lila, op de tre den. Het geheel is gewijd. De stille sche mering. de eenvoudige houten tempel, de tori's, de stenen lantaarntjes. Langzaam beklommen wij de vele, vele treden, tot wij boven waren en van het tempelterras ook deze tempel was, als vele in Ja pan, gebouwd op een punt met een prach tig uitzicht schouwden wij op het om liggende land, dat in plechtige stilte beneden ons lag. Toen daalden wij af, mijn Amerikaanse gezellin en ik. En als bij toverslag bleven wij staan voor een schoonheid van bloesem, zo plechtig, zo rein, dat het ons ontroerde. Dit was Japan, het sprookjesland. Zelfs de Amerikaanse kon op dat ogenblik geen woord uitbren gen. Toen wij wegreden, klonk ons uit de mond van enige dorpelingen een „Sayo- nara" (vaarwel) toe. En eenmaal in de wagen bleek, dat mijn gezellin haar spraakvermogen had teruggevonden. Haar „How gorgeous kon ik d 1 e k e e r volmondig beamen. Wat bewoog het Ministerie van Bevoor rading om tot de atoomvisserij over te- gaan en Mellon en zijn mannen op de Mary Munro III met die taak te belasten? Bij Whitehaven ligt de plaats Sellafield, waar de afdeling Atoom Energie van het ministerie enige atoomzuilen heeft gebouwd. De afvalproducten dezer installatie worden afgevoerd door een pijpleiding van een acht honderd meter lengte, die op de zeebodem ligt. Op gezette tijden wordt die leiding door duikers onderzocht op lekken. Op gezette tijden ook bevist de Mary Munro III de Cum berlandse kustwateren ten einde te onder zoeken, of de atoomzuil-afvalproducten niet met zich brengen, dat zich daar onder en in het water schadelijke radio-activiteit ont wikkelt. Mellon en zijn manneh brengen dan monsters vis, zeewier, schelpen, zand en slik, benevens flessen zeewater naar de wal, waar Een wonderlijke lading wordt te Whitehaven aan land gezet: modder en wier, flessen zee water en monsters stof, die voor de kust uit de lucht zijn gezogen. Dat stof wordt onder zocht om te zien of de uitlaatgassen van de atoomlaboratoria niet gevaarlijk voor de omgeving worden. Picnicfestijn te Nara. Op de voorgrond bedelpnester Nara bezit, als sommige andere bedevaartplaatsen, een heilig wonderpaard. Zijn voorzaten hadden iets te maken met de in voering van het Boeddhisme in Japan, maar het dier herinnert zich niets van zijn roemruchte familiegeschiedenis en ondergaat gelaten de bewijzen van eerbied en genegenheid, die de Japan ners hem brengen. Het staat ge borgen in een kleine houten stal en likt zonder ophouden aan de lekkernijen, waarmede zyn ruif overladen wordt. Mistroostig en toch een beetje laatdunkend ziet die brave rossinant het publiek aan, een verslapte telg uit een edel geslacht, die leeft en teert op de faam zijner voorvade ren.... en op de goedgeefsheid Iets verder komt men bij de tempel Binnen staat een heilige boom, beladen met visitekaar tjes. Met de menigte drentelt men mee en bevestigt ook zyn kaartje aan een tak. Dan gaat het verder. Langs rotstuintjes en door zylaantjes komt men, ge- heek onverwacht, terecht in een winkelstraat, stijl tegen een heu vel aangelegd. „Souvenirstraat kan men die straat noemen, want in de winkels en kraampjes zijn uitsluitend souvenirs te koop. Niet voor de vreemdelingen, doch voor binnenlands gebruik. Alle mogelijke snuisterijen zyn er te koop, veelal gemaakt van (heilig) hertshoorn of van pa pier. Afbeeldingen en kleihe imitaties van de Dai Boetsoe (Grote Bqgddha) van Nara, van de beroemde tempelbellen ook, voorts eetstokjes, wandelstokken, prentbriefkaarten Jn andere snuisterijen. Goedköop en een voudig, maar zelden lelijk. Iedere Japanner, die niet straatarm is, brengt van zijn tochten kleine herinneringen mee naar huis. De „begunstigden", die ze ontvan gen, weten, dat de gever met zorg heeft gekozen. Met grote toewijding verricht de Japanner

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3