t Popeyus waar! ijl s. een groot kampioen Knock-outeronder drie-banders de Dit was de wedstrijd van Kok en Jctcques Op het ONA-terrein was het alléén maar „waterferf Niets lukte tegen Fluks, dat pas na rust uitliep Boskoop kwam tot herstel in de Afdeling Gouda De verdediging van Feijenoord moest het doen O.N.A. DEELDÈ MET LEERDAM GOUDA VERLOOR IN DORDT Geen enkele Goudse overwinning Waddinxveense schutterij was paraat Brr, wat een wedstrijd Gouda was finaal van slag af Overzicht in cijfers Voor het eerst vele afkeuringen G.S.F. liet zich in laatste minuten een 2-0 voorsprong ontnemen Leiders wonnen in de tafeltenniseompetitie Goudse zeilweek weer met Pinksteren M. N. BOUT Economie en (inanciën DONK's voorsprong veranderde in vijf minuten in een achterstand Hondje was voetballers te glad af 0'" De echte wedstrijd- mentaliteit De beroepsvoetbal bond opgericht Voetbalvlegels Baay, de „artiest. Successen m Twente is al bijna klaar Boot was actief bij Sittardia—Sparta XERXES HAD WEL PECH IN DIE LAATSTE MINUUT Waarschuwend woord van NOC- voorzitter Hongaarse coach voor Millwall EBOH's eerste TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT MAANDAG 21 DECEMBER 1953 T1 JONGE jonge, jonge, U moet het er maar eens op na lezen, maar als u ziet staan, dat het bij ONA maar „waterverf' was, en dat Gouda geheel van slag\u>as, nu, dan is dat na al die weken met successen een koude douche. OVA bracht het er nog het best af, al is een gelijk spel tegen hekkensluiter Leerdam voor een pretendent een pover resultaat. Dte puntenverdeling bracht de Gouwenaars een punt achter op DFC, dat nu alleen de leitnng heeft genomen. Volop spanning overigens, met vijf pretendenten. Een slippertje van ONA dus. by de laatste wedstrijd in de eerste competitiehelft, maar ja, de boog kan niet altijd gespannen blijven. Dat moet Gouda ook maar denken, al zal de nederlaag velen zijn tegen gevallen. Tegen leider Fluks, op een revanche uit, was het helemaal geen schande, alleen is het zo jammer voor de Gouwenaars, dat zij meteen de aansluiting met de koploper hebben verloren. Het ene punt verschil, dat een zege gebracht zou hebben, is nu een kloof van vijf punten. Fluks torent met vier punten voorsprong op zijn naaste buur RFC boven alles uit. Gouda bezet nu de vierde plaats. De positie van Olympia is er niet beter op geworden, al ging zijn wedstrijd bij hekkensluiter Maasstraat niet dóór Het zag zijn buren Alphia en Spoonuyk de benen nemen en kwam daardoor op de op een na laatste plaats. Geen enkele overwinning heeft de dag van gisteren Gouda gebracht. GSV moest delen met VEP en hekkensluiter DONK verloor by leider Woerden, al was het met gering verschil. tidastrecht is de laatste weken goed op schot. Werd vorige week Oudewater op de slof genomen, nu overkwam Moerkapelle hetzelfde. Twee punten minder dan Woerden blijven de Haastrechtenaren houden. Daarachter komen Lekkerkerk, dat het bezoekende Schoonhoven bedwong, en Oudewater, dat zich herstelde door een keunge zege op DSO. Een goede beurt maakte Stolwijk. Het trof vijfmaal de roos, tegen UNIO twee keer. De situatie in de staart blijft onveranderd: DONK op de laatste plaats met één punt achterstand op UNIO en Moerkapelle. Ook Waddinxveen is op de helft van de competitie aangekomen. Het zorgde voor een pakkende halve finale tegen Transvalia. Bij de reserves maar twee wedstrijden. De opmars van Olympia 2 werd een gebiedend halt toegeroepen, waarvoor Gouda 2 naar de Bodegraafse straatweg kwam (26). Moordrecht 2 moet nu, na de nederlaag tegen Celeritas 2. flink op zijn tellen gaan passen. WA^DINXV NSVALIA 4—0 Ben matig gespeelde wedstrijd met een uit slag. die de verhouding juist weergeeft. Niet door grote veldmeerderheid. heeft Waddinxveen royaal gewonnen, maar omdat de voorhoede beter de kansen benutte. Of schoon Strótbaum van Transvalia het spel soms aardig verdeelde, pingelde hij voor het doel te veel. waardoor hij veel kansen om zeep bracht. Na 17 minuten kreeg Waddinxveens mid denvoor Van Geloven de bal. Hij passeerde Van Doorn en zwenkte naar buiten. Van Ringelenstein had dit goed bekeken en startte snel naar de midvoorplaats. Op de doellijn zette Van Geloven keurig -voor en keihard knalde Van Ringelenstein de bal via de handen van doelman De Jong in (1—0). Transvalia schoot uit een vrije trap even buiten het strafschopgebied keihard in maar meesterlijk hield Van Vuren de bal. Transvalia. nu in het offensief, bleef door drukken. Toen Strótbaum in het strafschop gebied ten val werd gebracht, kregen de bezoekers een strafschop. Linksachter Oost hoek kwam naar voren, maar knalde hoog over. Na de rust startte Waddinxveen in een hoog tempo en drukte Transvalia in de ver- g, die zich voor haar taak berekend Toen eenmaal doelman De Jong reeds was gepasseerd, trapte Oosthoek rus tig en beheerst de bal het veld weer in. Na 12 minuten bracht Van Geloven met een prima kopbal, uit een voorzet van Van ngelenstein. de stand op 20. Waddinx veen verslapte. Transvalia kreeg de gelegen heid aanvallen op te zetten, maar doelman Van Vuren had er goed het oog in en redde enkele malen keurig. Na 25 minuten kreeg Van Ringelenstein de bal goed aangespeeld Van Dijk, hij snelde naar binnen en loste op 20 meter een kogel, die onder allende doelman De Jbng door in hei net verdween (3—0). Even later maakte Van Geloven er met een hard schot 4—0 van. Schoonhoven miste kans op 'n gelijk spel Lekkerkerk—Schoonhoven 2—1. Het elftal waarmee Schoonhoven de laatste tijd aan het experimenteren is, zag zich gister middag voor een wat moeilijke taak gesteld. Niet dat het voetbal wat Lekkerkerk speel de zoveel beter was, maar de lichaamslengte en het wat te forse spel van Lekkerkerk, waren voor de jeugdige Schoonhovense spe lers redenen om zichzelf in acht te nemen. Toch kwam dit verschil in zeker opzicht niet in het spel tot uiting. In het algemeen zette Schoonhoven te weinig vaart achter de bal Lekkerkerk bleek over een hardschietende voorhoede te beschikken. De Schoonhovense voorhoede moest met combinatiespel tot vlak voor het Lekkerkerkse doel doordrin gen, terwijl Lekkerkerk od grote afstand zijn schoten afvuurde. Doelman v Dam was evenwel in een uitstekende conditie. Jam mer was het voor deze speler dat, na een half uur bij een reeds door hem wegge werkt schot, een scrimmage ontstond waar bij de linksbinnen het eerste doelpunt scoor de (1—0), Het tweede doelpunt, dat een kwartier na de hervatting werd gemaakt, kreeg Lekker kerk cadeau Een misverstand tussen de achterspeler Kok en doelman v. Dam was er de oorzaak van dat weer de linksbinnen in de gelegenheid kwam te scoren (2—0) De forse manier waarop Lekkerkerk toen het spel vervolgde had niets met voetbal te maken In een korte tijd liepen enkele Schoonhovense spelers met blessures en dat maakte de jeugdige spelers wat huiverig. Toch verkleine de rechtsbuiten T. Verhoef uit een voorzet van linksbuiten v. d. Dool tien minuten voor het einde de achterstand met een goed doelpunt (21). Met slechts enkele mfhuten te spelen kreeg Schoenho ven een hoekschop te nemen die via het hoofd van v. Putten rakelings naast ging. Moerkapelle vocht na rust hard, maar zonder resultaat MoerkapelleHaastrecht 05 De gasten ginsen direct in het offensief. Onder de be zielende leiding van spil C. Versteeg trok ken zij ten aanval. Vooral de linkerwing met Baan en Van Steenbergen was zeer ijverig Met moeite kon de Moerkapelse verdediging deze spelers de baas blijven De enkele aan vallen der thuisclub waren ongevaarlijk stelden peen grote problemen voor de be trouwbare Haastrechtse defensie. Steeds weer kwamen de gasten voor de Moerka pelse veste en tenslotte scoorde H. Boer (01). Een ogenblik later scoorde Baan 02. Drie minuten later zorgde midvoor Van Dijk met een hard schot voor 0—3. Na de hervatting kreeg de thuisclub meer zelfvertrouwen De gasten werden op eigen sneelhelft teruggedrongen. Toch vergrootte Haastrecht bij een sporadische aanval de voorsprong. Van Dijk nam dit vierde doel punt voor zijn rekening De thuisclub bleef echter sterke druk uitoefenen, waardoor de Haastrechtse veste het zwaar te verduren kreee. Een prachtig schot van M. v. Velden had beter lot verdiend, maar de deklat was doelman Smits behulpzaam Een kwartier voor het eindsignaal deed Haastrecht weer een uitval. Van Dijk scoorde daarbij 05. In de laatste fase kreeg ae thuisclub een penalty toegekend. Het schot van Verschoor werd echter keurig gestopt door doelman Smits. De enige keer. dat O N A 's aanhang kon juichen. Linksbinnen De Jong. die zelf op de foto niet voorkomt, heeft de bal hoog in hel Leerdamse doel gezonden. ONALeerdam 1—1. Hoe hard die da mes op de tribune ook „Hup Arie" of „Hup Tromas" riepen, het hielp allemaal niets. Het was en het bleef als met de Arie's en de Thomassen. En omdat niet alleen de Gouwenaars, maar ook de Pieten en de Bertussen uit Leerdam, negentig minuten lang hebben lopen klungelen, was er maar één kwalificatie voor de wedstrijd. Dat was dan om het maar eens in Willem Parel's termen te schrijven „waterferf" Was het de reactie op de inspanning van de vorige week? Was het wellicht de druk van het gewicht van de plaats van de rang lijst? Men wist het niet. Men zocht ijverig naar oorzaken van het feit. dat ONA plot seling met zo'n mat. spelletje op de zachte grasmat verscheen. En men vond ze niet. Zodat men het feit maar gelaten accep teerde. even gelaten naar de slechte wed strijd keek en de 1—1 uitslag zonder com mentaar in het geheugen schreef, met het vaste voornemen deze wedstrijd zo snel mo gelijk te vergeten. Geen pass was op maat. geen combinatie wilde lukken. Niet bij ONA en niet bij Leerdam. De keren, dat een bal regelrecht naar de tegenpartij geplaai bijna niet te tellen. Het aantal ingooien liep heel ver in de dubbele cijfers. Het cijfer, dat de buitenspelgevallen registreer de, was al even ontstellend groot. Die buitenspel-fluit klonk vrijwel altijd ter onderbreking van datgene, wat op een Leerdamse aanval moest lijken. En zo ijverig liepen de Leerdammers keer op keer FluksGouda 40. Neen. veel bijzon ders had het Goudse legioen, dat in groten getale naar Dordrecht was meegegaan, niet om op de terugreis over te praten. De honderden supporters konden het er allen over eeng zijn. dat hun favorieten een off-day hadden gehad, een middag waar in niets wilde lukken. En al zal er hier en daar zijn gezegd, dat de Dordtenaren de zaak soms wel een beetje erg fors aanpak ten, dat de grensrechter van Fluks een keer vlagde, toen middenvoor Koster met een vrij veld voor zich de bal vóór de zijlijn te pakken kreeg en dat de scheids rechter wel een paar keer vaker had mogen fluiten, het doet toch allemaal niets af aan de simpele waarheid, dat de Dordtse zege verdiend was. De Goudse spelers waren als het ware met een druk op de schouders naar Dordt gereisd, met de wetenschap, dat achter hun bus nog vele bussen en auto's reden, alle maal bezet met supporters, die in gedachten op de ranglijst al een overwinning hadden bijgewerkt. En dat maakte de sfeer op het veld ze nuwachtig. De Gouwenaars wilden het te overrompelend doen om als het ware met één stoot aan alle onzekerheid een eind te maken, zich van hun kracht bewust te wor den. Had Walthie, in de eerste minuut al, zijn schot doel zien treffen, misschien had het doelpunt aan alle nervositeit een einde leunnen maken. Maar het schot ging over Weer werd een aanval opgezet, weer geen minuten onverwacht een Dordtg doelpunt. Het ontstond uit een blunder van doelman Schoonderwoerd, waarvan rechtsbuiten Stolk gebruik maakte (1—0). Van lieverlee werd het spel van de Gou wenaars toen zwakker. Heus. zo nu en dan werd er wel een aardige aanval gevlochten, maar steeds ontbrak het schot. Hoe zwakker Gouda werd, hoe sterker Fluks het heft in handen nam. Dat werd in de hand gewerkt, doordat de Gouwenaars, op een uitzondering na. verschrikkelijk slecht plaatsten. Keer op keer werd de bal voor de voeten van een telgenstander ge speeld. Tal van keren lieten de gasten zoveel „gaten" op het veld. dat de Dordtse bezoe kers wel moesten denken aan een wat oude Goudse kaas. Al mocht De Gruyl zijn Dordtse tegenstander steeds te vlug af zijn en Frederiks bij vlagen goede passes afge ven, Gouda kon toch de hoogte van de goe de vorm van de laatste weken op geen stuk ken na halen. Pas na de rust profiteerde Fluks van de Goudse zwakheid. Met regel matige tussenpozen van een minuut- of tien kwamen de doelpunten van de schoenen van Bellaert (2—0) en Stolk (3—0 en 4—0). ener zijds door Goudse missers, anderzijds door keurig Dordts spel. Gouda bleef hard sjou wen. met meer volharding dan Fluks zelfs. Maar niets lukte, zelfs op feén na alle hoek schoppen werden achteraan gegeven. Het eerste goede Goudse schot na rust kwam pas een minuut voor tijd, van de voet van Hageman. Dat schot ging op een haar naast. In de tweeds helft moest De Jong zich laten vervangen door Coops. in de val. dat het er de schijn van kreeg, als of ze nog nooit van zoiets hadden gehoord. Enfin, de ONA-defensie kreeg het er wat gemakkelijker door. Die ONA-verdedlging was toch niet in een erg actieve stemming. In practisch alle andere gevallen werd de bal maar veilig even naar Evengroen terug gezonden ook als daar niet de minste aanleiding voor was en de Goudse doel man mocht dan voor de expeditie naar voren zorgen. Voor. waar het helemaal geen koek-en-el was. Voor. waar men een opeenhoping van spelers vond en heel wat Leerdamse benen kon tellen. Leerdam immers versterkte de verdediging, hield vijf aan voor eigen doel. twee binnenspelers op het middenveld en de overige drie als de kapers, die op een kansje uit een. snelle doorbraak loerden. ONA kon er op die andere helft geen lucht krijgen, het kon er geen gaatje vinden. Die gaatjes had het trouwens alleen met een hoog tempo kunnen maken. En juist dat tempo is de hele wedstrijd ver beneden normale hoogte gebleven. Het enige Goudse succes kwam meer als een toevalstreffer. Het kwam in de twaalfde mipuut van de strijd, toen er via een ONA- schoen na eindeloos heen en weer getrap op de rechtervleugel een pass voor het Leer damse doel was gekomen. Linksbinnen De Jong stond er. Hij draaide met de bal om een tegenstander heen. legde op dezelfde vierkante meter nog een ander in de luren en gaf toen meteen een kogel af waar op doelman Van Meurs niet de minste kijk kreeg (1—0). Het was een voortreffelijk staaltje solowerk van de man, die nog een keer in de notities staat, omdat hij het was, die in de tweede helft het enige ONA-schot loste. Het ging naast. Op dat moment was de stand echter al lang gelijk. Daar had Schaaij een kwartier voor rust voor gezorgd, nadat hij de bal had opgevangen toen de paal nog trilde van een schot van z'n clubgenoot Van Lent (1—1). Het was ook het enige waartoe Leerdam in staat bleek. Leerdam, dat met deze juiste 11 uitslag ten slotte het meest in z'n sas was. 3e Klasse D: O.D.S. 12 9 3 0 21 33— 5 1.75 V.F.C. 11 5 5 1 15 20—24 1.38 V.O.C. 11 5 5 1 15 24—15 1.38 Waddinxveen 11 5 2 4 12 22—14 1.09 S.V.W. U 4 3 4 11 27—22 1 V.D.L. 12 4 4 4 12 16—19 1.— C.K.C. 11 3 4 4 10 23—30 0 91 Moordrecht U 3 3 5 1822 0.82 Transvalia 11 2 5 4 9 12—19 0 82 Dubbeldam 11 3 1 7 7 13—25 0.64 Leonidas 11 2 3 6 7 10-28 0 84 Ammerstol 11 1 4 6 6 15—27 0 55 4e Klasse Cs Westerkwartier 11 7 2 2 16 38—21 1.45 RVC. 10 5 4 1 14 19—14 1.40 R.A.V.A. 11 6 2 3 14 17—11 1.27 A.D.S. 11 2 4 12 22—19 1.09 E.D.S. 11 4 3 4 U 25—22 Te Werve 11 4 3 4 11 26—24 1.- Alphia 11* 4 2 5 10 24—24 0.91 Spoorwijk U 4 2 5 10 20—28 0.91 D.J.S. 11 5 4 9 16—17 0.82 S.M.V. 11 4 1 8 9 22—33 082 Olympia 10 3 2 5 8 19—21 0.80 Maasstraat 9 1 2 6 4 11—23 0.44 4e Klasse D:' Woerden U 9 1 1 19 26-10 1.73 Haastrecht 11 8 1 2 17 33—18 1.55 Lekkerkerk 11 7 1 3 15 20—19 1 36 Oudewater 11 7 1 3 15 21—10 1.36 D.S.Ö. U 0 4 12 21-18 1 09 V.E.P. 11 5 1 5 11 14—20 1.— stolwijk 11 4 2 5 10 23—21 001 G SV. 11 3 4 4 10 20—25 0 91 Schoonhoven 11 4 1 6 9 17—18 0.82 Moerkapelle 11 2 1 8 5 19—36 0 45 U.N.I.O. 11 1 4 6 5 11—24 a él D.O.N.K. 11 1 2 t 4 17—28 o M Stolwijk sloeg in eindspurt z'n slag STOLWIJK—U.N.I.O. 5—2. Na een ge- lijkopgaand begin kwam de thulaclub er langzamerhand beter in. Na een kwartier gelukte het Oudenaarden uit een voorzet van Speksnijder te doelpunten (1—0). Hier na bleef het spel steeds op en neer gaan Doelman Overbeek van UNIO verrichtte meesterlijk werk door harde schoten van Vermaat en Verkaik te stoppen. Na de rust was Stolwijk meer in de aan val. doch U.N.I.O. doelpuntte het eeret Na twintig minuten werkte een der Stolwijkse achterspelera de bal in eigen doel (1—1). Dit geeft de gasten moed. korte tijd komen de Stolwijkera er niet meer aan te pas. Toen na tien minuten toch een Stolwijk-aanval werd opgezet, bracht Verkaik uit een keu door Vermaat genomen hoekschop de stand op 21 Enkele minuten later maakte dezelfde speler er 31 van. Direct daarop passeerde linksbuiten Straver van U.N.I.O. doelman Van den Heuvel (3—2). Stolwijk kwam nu sterk in het offensief. Oudenaar den nam twee doelpunten voor zijp reke ning (5—2). Had keeper Overbeek niet zo'n goede middag gehad, dan zou de overwin ning voor de thuisclub zeker hoger zijn geweest. In de Afdeling Gouda kwamen voor de eerste maal afkeuringen op grote schaal voor. De Zaterdagmiddagcompetitie werd ln haar geheel afgelast en Zondag meer dan de helft. In de eerste klasse waren er maar drie wedstrijden. Boskoop herstelde zich legen hekkesluiter GSV 2. Drie punten meer hebben de Boskopers nu dan leider Groot- Ammers, dat twee wedstrijden achter is. Voorts ging door de derby Bodegraven— ESTO, die ESTO met 3—1 won. Bodegraven daardoor, met twee punten meer op zijn saldo, bovenbuur van GSV 2 geworden. Nic. Boys zette zijn zegetocht voort door het be zoekende Zwervers met een nederlaag huis waarts te sturen. G.S.V.—V.E.P. 2—2. Dat G.S.V.. dat zes minuten voor het einde nog met 2—0 voor stond, zich de zege nog zag ontgaan, eigenlijk loon naar werken. Het grootste deel yan de groen-witte ploeg speelde zonder vuur tegen het veel enthousiaster V.E.P. dat driekwart van de speeltijd in de aan val is geweest. Desondanks heeft G.S.V. de overwinning voor het grijpen gehad. Reeds in de eerste zeven minuten al. toen de be zoekers er blijkbaar nog in moesten komen en de Goudse defensie vlak achter de mid denlijn stellingen had betrokken, de aanval voortdürend aan bod was en kansen genoeg kreeg om voor een grote voorsprong te zorgen. Maar de kansen werden niet benut geleidelijk nam V.E.P. het initiatief over. De Goudse verdedigers werden teruggesla gen. het middenveld kwam. vooral dank zij het goede spel van Jan Schalkwijk, geheel in handen van de Woerdenaren. Juist in die periode van V.E.P.-overwicht nam G.S.V. de leiding. Bennema. die in 't midden een voor uitgeschoven post betrokken had, snelde Uitslagen Tafeltennisbond „Gouda en Omstreken": Klasse 1. De Mussen—Goede- waagen 7—3; Assurantie 2—Burgvliet 7—3; K.B.O.—Assurantia 4—6; Vriendenclub— D.O.N.K. 55; Flamingo's 2De Mussen 1—9; GouderakAssurantia 2 37; Goude rak—Flamingo's 3—7; G.M.F.—Flamingo's 5—5. Klasse 2. De Mussen 2—Gouderak 2 6—4; Coöperatie—Gouderak 2 7—3; Coöperatie— Goedewaagen 2 64; Goedewaagen 2— Gouda '53 55; D.O.N.K. 2Goedewaagen 2 0—1; K.B.O. 2—Coöperatie 7—3; G.M.F. 2— Kahama 100; Elfhoeven '53Vriendenclub 2 4—6; Vonk Vlam—G.M.F. 2 2—8; G.M.F. 2—Vonk Vlam 9—1; Kitno—G.M.F. 2 0—10. Klasse 3 A. De Mussen 3—K.B.O. 3 5—5; K.B.O. 3—Kltno 2 2-6; Vonk Vlam 2— K.B.O. 3 3—7; G.M.F. 3—Vonk Vlam 8—2. Klasse 3 B. Gouda '53 2—Burgvliet 2 2—8; Nederhorst—Elf hoeven '53 2 6—4; Coöpera- 2—Nederhorst 2—8; De Mussen 4— Flamingo's 3 7—3; D.O.N.K. 3—Elfhoeven B 2 7—3 Klasse 4 A. K.B.O. 4—^Flamingo's 4 3—7; Goedewaagen 4—De WÉglucent 2 8—2; G.M.F. 4—Gouderak 4 7*Pl; Gouda, '53 3— Kahama 3 7—3; Goedewaagen 4—Gouda '53 3 3—7; D.O.N.K. 4—K.B.O. 4 8—2; S.K.G.— Assurantia 4 3—7. Klasse 4 B. G.K.G. 2—Topper 2 0—10; Flamingo's 5—D.O.N.K. 6 2—8; Nederhorst 2Assurantia 6 91; Vriendenclub 4— D.O.N.K. 5 5—5; S.K.G. 2-Gouda '53 4 6-4; Flamingo's 5—Topper 2 1—9; Gouda '53 4— S.K.G. 2 3-7; DONK. 6—De Mussen 6 82; Flamingo's 5Nederhorst 2 100. De stand in De Mussen 9 Flamingo's 10 Assurantia 9 G.M.F. 9 D.O.N.K. 0 Vriendenclub 8 Assurantia 2 9 Gouderak 8 K.B.O. 9 Goedewaagen 8 Burgvliet 7 Flamingo's 2 8 de eerste klasse 15 luidt nu .67 1 16 64—36 1 14 63—27 1 14 55—35 1 8 34—25 2 10 43—37 32—48 Zaterdag werden in de te Amsterdam ge houden vergadering van de Koninklijke Ver bonden Watersportverenigingen de wed strijddata voor het komende seizoen vast gesteld. Het comité Goudse Zeilweek kreeg wederom de beide Pinksterdagen en de daaraanvoorafgaande Zaterdag toegewezen voor het organiseren van de Goudse Zeil week. Besloten werd tot de definitieve splitsing van de N.N 16 m2-klasse in een eenheids- en super eenheidsklasse. De onderscheiding in de zeilen zal bestaan uit een stip of streep onder het wedstrijdnummer. De heer S. de Wit uit ZaandanJ werd ge kozen als bestuurslid. Hij werd tevens be noemd ln de commissie van voorbereiding voor de komende Olympische Spelen. In de tweede helft van Januari komt de heer De Wit naar Gouda om over de Spelen in Helsinki te vertellen en de daar opgenomen films te vertonen. De nationale kampioenschappen zullen wederom op de Westeinderplassen gehouden worden, met uitzondering van de draken- klasse, die dit jaar voor hét eerste op het IJsselmeer zal starten. Werd tot nu toe de kampioen in één week einde aangewezen, ditmaal zullen de zes wedstrijden over twee weekeinden worden verdeeld. Het eerste en tweede weekeinde ln September zijn voor deze wedstrijden ge reserveerd. achter de ver naar voren gespeelde bal aan en wist met alleen doelman v. Rooien voor zich de roos te treffen (1—0). Bijna werd het 20 doch het op het hoekje gerichte schot waarmee Nuvelsteijn een werkelijk fraaie Goudse aanval afsloot, ging via de paal naast. Daarna hernam V.E.P. het offen sief. dat het echter niet verder bracht dan de Goudse backs. Vijf minuten na de her vatting vergrootte Bennema. wederom uit de ver naar voren gespeelde bal. de Goudse voorsprong (2—0). Terwijl G.S.V.. wellicht al overtuigd te zullen winnen, nog lauwer ging spelen, trok V.E.P. enthousiast van leer Maar het leerde dat enthousiasme al leen niet voldoende is om tot doelpunten te komen, dat er ook een dosis technisch kunnen voor nodig is en daaraan ontbrak het de Woerdense voorwaartsen. Tweemaal kreeg T. v. Rooien maar voor 't inkoppen, beide keren kopte hij verkeerd. Bij de tegen aanvallen vond G.S.V. de jeugdige V.E.P.- keeper op. zijn weg. Eenmaal werd deze ge passeerd. door De Bruin, uit een hoekschop, maar toen werd hij gehinderd en daarom telde het doelpunt niet. Een kogel van Ben nema. die vlak voor het doel de door A. Lakerveld voorgezette bal ineens op de schoen nam en een op het uiterste hoekje gerichte schuiver van De Bruin, keerde de Woerdense doelmah. Met nog zes minuten te spelen leek er geen kou aan de lucht voor G.S.V. Doch een afzwaaier van F Lakerveld werd inplaats van een trap naar voren, een voorzet voor eigèn doel. Broekhuizen liep kwam te laat, de bal werd naar binnen gespeeld en P. v. d. Bosch schoof hem ln 't ledige doel (21). Nog werd G.S.V. niet wakker en toen door te slap ingrijpen Smits één minuut voor het einde de gelegen heid kreeg een omhaal in de richting van het doel te zenden, kreeg de bal op de grond effect en werd Broekhulzen verrast (2—2). Bestel Uw WILD en GEVOGELTE bij GOUDSEWEG 22 - TELEFOON 1062 GANS, KALKOEN. HAAS. FAZANT. WILDE EEND. KIP. EEND, KONIJN. ALLES PANKLAAR. Geef Uw bestelling niet te laat op. Hollandsche Bank-Unie N.V. De Hollandsche Bank-Unie N.V. heeft een dynamische vooruitgang gemaakt, die bij zonder sterk spreekt uit de cijfere in het verslag, welke aantonen, dat in 5 jaar tijd* niet alleen de bruto winst, maar ook de net- winst is verdubbeld. Aldu werd ln de jaarvergadering met nadruk betoogd. Over het lopende boekjaar werd van be stuurszijde opgemerkt, dat hiervan tot dus ver nog slechts een kwart gedeelte is ver streken. Globaal kon evenwel gezegd wor den- dat dit eerste kwartaal (het boekjaar vangt aan op 1 Juli) niet onbelangrijk uit gaat boven een kwart gedeelte van het vo rige boekjaar. De voorgestelde statutenwijziging bete kent een aanpassing aan de groei van de bank. doch brengt in wezen geen verande ring. Daartoe is een tweede vergadering no dig. te houden op 7 Januari. De heer H. G. Blijdenstein werd al6 commissaris herkozen Het dividend werd vastgesteld op 12.5 pro cent in contanten. In 2 A werd de positie van leider Nieuw koop, dat won, verbeterd door het gelijke spel van concurrent Gouda 5. Een verrassing ln 2 B, koploper Groeneweg 2 verloor van Oudewater 2. waar ONA 5 wel bij voer Beter op schot Bodegraven—E.S.T.O. 13. Ook ditmaal :s deze plaatselijke ontmoeting een prettige en faire strijd geworden. Uiteindelijk zege vierde de minst sterke ploeg. Hoe groot het overwicht van Bodegraven is geweest, blijkt wel uit de cornerverhouding: Bodegraven 11 tegen E.S.T.O. 1. Dat E.S.T.O. desondanks won. dankt het in de eerste plaats aan zijn doelman, die in vele moeilijke situaties redding bracht en voorts aan Vrouwe For tune. waartegenover Bodegraven de gehele middag geen greintje geluk had. Bodegraven was al direct sterker, doch steeds strandden de aanvallen op doelman Baelde. Toen bij een onschuldige E.S.T.or- aanval doelman Van Eist de bal bulten het strafschopgebied de bal met de hand oe- werkte. ontstond uit de vrije trap een doel* worsteling, waaruit Voordouw van korte afstand scoorde (01). Zes minuten na de hervatting vergrootte E.S.T.O. zijn voorsprong. Een tam rollertje zag de doehnan in de touwen verdwijnen (02). E.S.T.O. kreeg er toen zin in en for ceerde zijn eerste en enige hoekschop. Toen nam Bodegraven het spel weer in handen. Een doelpunt van K. Sterk werd wegens buitenspel geannuleerd. Twee corners op het E.S.T.O.-doel brachten geen succes, doch toen was een kogel van Voordouw doelman Baelde te machtig (1—2) Ver rp- dringen werd Bodegraven noodlottig, want bij een'snelle doorbraak kon de uitlopende doelman de bal niet tijdig bereiken en Zinko had geen moeite het leder in het ver laten doel te plaatsen (1—3). Besliste meerderheid Boskoop—GSV 2 5—2. In de eerste twin tig minuten konden de Gouwenaars met in- zet van alle krachten doelpunten voorko men. Maar de aanvallen van Boskoop wer den talrijker. Midvoor Loef schoot uit een goede pass van rechts keihard in (1—0). Fortuna was bij het tweede doelpunt met Boskoop, door een hoge bal werd de Goudse doelman min of meer verrast (2—0). Hen driksman is de maker hiervan. De GSV-er Vermeer stichtte hierna in de Boskoop-ver dediging verwarring, doch hij had van zijn mede-voorwaartsen te weinig steiyi. Intus sen verdedigde de GSV-doelman zijn do mein op prachtige wijze. Na de rust schoot midvoor Loef de bal tn. De scheidsrechter had juist tevoren geflo^ ten voor een overtreding. Hendriksmsn zette de strafschop tn een doelpunt/om (3—0). Door een fout van één der GFudse achterepelers kreeg rechtsbuiten Bulk de kans om nummer vier in het Goudse jtoel te jagen Linksbuiten Van Oostrum *oorde voor Boskoop de vijfde goal (50). De thuis club nam het nu gemakkelijk op en hiervan heeft GSV dankbaar gebruik gemaakt door tweemaal te scoren (52). De 6tand in de Éérste klasse luidt: Groot-Ammers Boskoop Gouderak ESTO Nieuwerkerk Nic. Boys Zwervers Groeneweg Bergambacht Bodegraven GSV 2 11 7 3 1 17 25-15 1.57 13 9 2 2 20 39-19 1.54 11 6 2 3 14 33—19 1.27 13 8 0 5 10 21-15 1.23 12 5 4 3 14 22-13 1 17 13 7 0 6 14 23-20 1 07 13 6 1 6 13 21—23 1 12 3 3 6 9 17—29 0.75 12 13 2 3 7 7 12-22 0.58 3 1 9 7 26-33 0.54 13 2 1 9 5 28—52 038 Uitslagen: Eerste klasse: Nic Boys—Zwervers Bodegraven—ESTO BoskoopGSV 2 Reserve Eerste klasse: Gouderak 2—Stolwijk 2 Tweede Klasse A: WSE—RVC GDS—Gouda 5 jwkoop—Haastrecht 2 Tweede klasse B: Groeneweg 2—Oudewater 2 Derde klasse A: VEP 3—DONK 5 ESTO 2—ONA 6 RVC 2—Olympia 4 Derde klasse B: A mm SV 3—Stolwijk 4 Haastrecht 4—ONA 7 Derde klasse C: Amm. SV 4—Moordrecht 3 Vierde klasse A: GDS 3—Unio 4 2-0 1-3 5-2 4-0 3—3 3-0 AMSTERDAMSE WISSELMARKT AMSTERDAM, ia Deo Londen contant I 62' .—10 63' 4. New York contant S.7S'/«378''., Parijs contant l 0835l 0855. Brussel contant 758"7 59"Frankfurt contant 90 82—90 92. Zurich contant 98 97-86 97. Stockholm contant 73.30—73.40. Kopenhagen contant 54 83—54.03. Oslo contant 53 05—53 15. Braz. dollar contant 1 78' -3.79' Woerden—DONK 2—1. De 2—1 uitslag schijnt bij DONK in de mode te zijn. Echter komen deze cijfers tot nog toe in negatieve zin op het scorebord. Jammer, omdat DONK de laatste plaats niet verdient. Het spel Is niet slechter dan van de overige elftallen, maar door gebrek aan schutters en foutjes in de verdediging gaan de puntjes telkens aan DONK voorbij. Hoopgevend is, dat het spelpeil zich in stijgende lijn bevindt. Wie WoerdenDONK zag, vraeg zich af of dit werkelijk kop- en staartloper waren. Vooral in de eerste helft waren de Gou wenaars superieur, maar door het fraaie doelmanswerk van de jeugd-internationaal Feyt ging het met slechts een 1—0 voor- 't Was zo'n leuk beestje. Zo'n wit diertje, van onbestemd ras met een paar zwarte vlekken. Het heeft de toeschouwers gisteren by de voetbalmatch ONALeerdam kostelijk geamuseerd, veel meer dan de wedstrijd zelf. Hij was de derde hond, die op het veld verscheen. De andere twee waren snel en gedwee uit de arena gestuurd. En die twee waren gegaan ook. tniet rende met een ijver over het veld om jaloers op te worden. Hij keek eens naar de scheidsrechter, die het spel er voor had onderbroken. En hij scheen lachend te willen zeggen: „Leuk, hé?" 'I Was ook leuk. Vooral toen de spelers van het hondje genoeg begonnen te krijgen en ijverig jacht gingen maken. Toen kreeg ons beestje zo maar de bal op z'n kop, iets dat het in het geheel niet scheen te deren. Toen verleidde het diertje een aantal spelers tot de beste show die we ooit hebben gezien ONA-ers en Leerdammers maakten eensgezind jacht op de hond. Ze renden er hard achteraan enze meenden het diertje te kunnen pakken dqor er met een flinke sprong bovenop te duiken. Maar, neen, voetballers, een hond is geen bal. Een hondje kan net even van richting veranderen, en zo'n diertje kan z'n snelheid ook regelen. Enfin, er doken er zo'n vijf grandioos in de modder. De hond heeft er een groot deel van het publiek een leuke middag mee bezorgd. En hij verdween pas, toen ie er genoeg van had. sprong rusten. Vooral door toedoen van de gevaarlijke en individueel goed spelende De Goey, die zijn tegenstanders hehaaldelijk te vlug af was kreeg Feyt veel en moeilijk werk. Hij schroeide zijn vuisten bij een 18-meter trap van De Jong, zo ontzettend hard, dat de overige spelers zich haastig uit de baan van de bal wierpen. Eerst na een half uur produceerde DONK zijn alleszins verdiende doelpunt. Debutant linksbuiten Kersbergen plaatste van de vleugel de bal over de verkeerd opgestelde Feyt in het doel. De bal sprong van de binnenkant van de paal het veld weer in, precies voor de voeten van De Goey. die Feyt geen schijn van kans gaf (0—1). Na de rust zette Woerden een geweldig offensief in. Een der drie gebroeders Su- pisepa kopte tegen de onderkant van de lat. Snuverlnk werkte de bal fraai van de doel lijn weg. Bijna werd het 0—2. toen Feyt wederom door een schot van Kersbergen verslagen werd, maar weer stond de paal ln de weg. Woerden zette hierna fel door Kort na elkaar ontstonden twee doelpunten uit fouten van de bezoekers, het eerste door te laat uitlopen van Heerkens en het tweede door verkeerd terugspelen van Bakker, waardoor de thuisclub gemakkelijk kon scoren (2—1). Zo zag DONK ln vijf minuten een schone droom ln rook vervliegen. Wat er Tweede Kerstdag en Zondag te doen is Programma voor Tweede Kerstdag: VUC— Gouda, G.S.V.—Haastrecht Zondag: ONA—TEC, VOC—Ammerstol Dubbeldam—Moordrecht. Waddinxveen— ODS, DJS—Qlympia. Stolwijk—Oudewater, Moerkapelle-'-DSO, Woerden-VEP. Lekker kerk—DONK. UNIO—Schoonhoven. HVV 2—ONA 2. ONA 3-WUhelmus 2. ADO 4- Gouda 2, Moordrecht 2—Woerden 2. Am merstol 2Celeritas 2. (Advertentie) MAANDAG 21 DECEMBER 1953 TWEEDE BLAD - PAGINA Eric schrijft: Wat kan de sport toch tegelijkertijd schoon en wreed zijn. Toen de jonge Barendrechtse Rotterdammer Popeyus na een magistrale slotpartij de nieuwe drie-bandenkampioen van Nederland was geworden gister avond in het Groothandelsgebouw wie besefte toen, dat het gejuich, dat losbarstte, tegelijkertijd de „knock out" betekende voor de jonge Hennie de Ruyter, die nog slechts door een mist iedereen op Popeyus zag toerennen om deze de hand te drukken. knock out was hij eigenlijk al lang, noemt dat alleen anders onder biljartmensen. Voordat de ovatie voor het blonde driebandenwonder van de Rotter damse biljartclub „Het Westen" begon, zat hij al ruim een half uur op z'n stoel, ver doofd. zwaar aangeslagen door zijn gena deloze tegenstander, die reeds na de twaalf de beurt van hem wegwandelde, alsof er geen Hennie de Ruyter meer bestond en Popeyus zo'n beetje voorA eigen genoegen en ten pleziere van de toeschouwers bezig was Men moet eigenlijk zelf eens op zo'n stoel hebben gezeten en de verlamming ge voeld hebben, die opkruipt onweerstaan baar opkruipt, wanneer jé tegenstander je met de ene carambole na de andere aan het scorebord nagelt. Alleen de allergrootsten van het biljart, een Plet van der Pol. een Gabriëls, een van Hasselt kunnen „dreu nen" incasseren zonder door de knieèn te gaan Maar Hennie de Ruyter „ging", mis schien ook wel. omdat In cadre een grote serie niet zo'n verlammende uitwerking heeft als juist bij drie banden de staccato- toffel van de korte series. Hoe is het anders te verklaren, dat De Ruyter. die toch waar lijk dit spelletje wel kan spelen, het niet verder heeft kunnen brengen dan tot een armzalige 28. Die onverbrqken regelmaat en het tempo (50 beurten voor 50 caram boles) hebben hem „vermoord" Daaren tegen voelde Pepeyus zich zo lekker als kip. ..Ik was helemaal los", vertelde hij mij na afloop, „en ik had zo nog wel een uur kunnen door gaan. popeyus. wiens biljaritalenten al lang niet meer onbekend waren (vorig jaar werd hij tweede achter Sweering) heeft ln dit tournooi getoond de echle wedstrijdmenta liteit te bezitten. De heer Langelaar, de voorzitter van „het Westen" mocht ons dan Zaterdagavond schertsenderwijs ge zegd hebben: ,,als Popeyus kampioen wordt dan komt dat. omdat ..Het Westen" een echte club van drie-banders is" en zelfs de queue van Horemans de beroemde Belg de queue uit één stuk, waarmee Popeyus •peelde, kan ons niet bijsier imponeren. Wat ons geïmponeerd heeft is dat meegroeien naarmate het tournooi verder schrijdt. Zn start Was waarlijk niet verbluffend, zoals van Baay. die al in de eerste de beste partij z'n niet meer overtroffen serie van «en scoorde. Na Vrijdagmiddag nog Van Teegelaar verloren te hebben, kreeg hij Naar men ons meedeelt ié te Amsterdam de Nederlandse Beroepsvoetbalbond opge richt. Het voorlopig dagelijks bestuur be- •taat uit de heren J de Natris (Amster dam). alg. voorzitter en technisch leider, S. Steinfurth (Enschede), secretaris-pen ningmeester en J Bruinsvelds (Amster dam) en H. van Lent (Amsterdam), leden. In het begin van Januari zal een alge mene vergadering van deze bond worden gehouden. Geen week-end zonder ons incidentje. Er waren er nu meer dan één. De scheidsrechters moesten het ditmaal ontgelden. In Oudewater kreeg er één een klap in z'n gezicht, in Ochten kreeg een arbiter als dank voor de bewezen diensten een schop en in Weurt moest de scheidsrechter het het ergst ontgel den. HU kreeg van een opgewonden standje een stomp, dat hU op de grond viel en nog een trap na. Daarna moest Ml onder politie-escorte naar het sta tion worden begeleid. slachtoffers, waardoor hij Zaterdagnacht de leiding in het klassement had veroverd, met evenveel matchpunten als Hennie de Ruyter en de 62-jarige Broekhuizen, die zitn kansen op een nieuwe titel ging be vechten op Stikkelman. Zondagmiddag. Daar werden hier en daar met twee Arn hemmers tegenover elkaar en één kansloos wel wenkbrauwen gefronsd. maar Stik kelman heeft zie de uitslag keurig zijn kansen verdedigd en daarom een eer biedig saluut voor de veteraan uit Arn hem. die slechts door een beter gemid delde de titel aan Popeyus heeft moeten afstaan. Dat was een knap stukje werk. juist in dit tournooi, waarin zo hard is gevochten. Jo Baay. de favoriet van de eerste dagen, mag dan wat de laatste twee dagen om laag geduikeld zijn. in zijn slotpartij tegen Metz - Zondagmiddag heeft hij nog eens kunnen tonen wat hij is onder de „drie banders" De prachtige openingsserie van acht riep' reminiscenties op aan de magi strale „tien" van z'n eerste partij. Hij is geen puncher, deze Baay en hij zal het van harde vechters als Popeyus verliezen, maar hij heeft van alle mededingers het meest het artistieke gevoel voor de mooie stoot. Metz heeft afwisselend sterk en zwak ge speeld. Hij wint Zaterdag van De Ruyter verliest van Sweering. Typisch Henk Metz! En Jan Swee ring, de onttroonde kampioen Drie dagen heeft hij practisch geen goed kunnen doen. tothij Zaterdagavond van Metz won en Zondagmiddag de slotpartij tegen Tegelaar uitmaakte in 59 beurten, wat weer eens een knap gemiddelde was. Teegelaar heeft misschien onder de druk vanflhei .eigen huis" en de zakelijke atuur in gi De Nederlandse damesploeg. bestaande Geertje Wielema, Ria Vonk. Nel Garritsen «n Rika Bruins, heeft op de eerste dag van de internationale wedstrijden te Boedapest, een goed figuur geslagen. De 100 meter vlinderslag werd door Nel Garritsen gewonnen en Geertje Wielema «ad op de 100 meter rugslag weinig tegen stand. Zij werd eerste in 1.14.9 voor Magda Hunyadfi (Hong.), die 1.16.3 nodig had. Op de tweede dag kwam Ria Vonk in het Water. Op de 100 meter vrije slag moest Jij zich met een derde plaats tevreden stel len. Op de 100 meter schoolslag kon Rika Bruins het niet bolwerken tegen Jytte Han den (Denemarken), die In 1 23.7 zegevierde. Bruins deed er 0.2 sec. langer over.* En nog een beloning voor de kampioen: de heer Euwijk. de nieuwe voorzitter van de Kon. Nederlandse Biljartbond, overhandigt Popeyus het teken van zyn nieutve waardigheid. rijdagavond tegen de todtanog onge- Jo Baay het lid van .Jtotterdam" het Vrij slagen en niet van Caland, zoals we abusievelijk schreven plotseling te pakken. Men weet de afloop, het was zo'n zelfde k.o. als tegen De Ruyter. want Baay is de klap Zaterdag niet meer te boven gekomen. Popeyus kwam er juist door in de „winning mood". Swee ring en Stikkelman waren Zaterdag slommeringen tegen zijn natuur in ge stempel op dit tournooi kunnen drukki terwijl wij ons van Stikkelman slechts zijn prettige, bescheiden verschijning in de bil jartarena zullen herinneren. Rest ons nog slechts de biljartvereniging „Rotterdam" met dit ongetwijfeld zeer in teressante tournooi te feliciteren en te ver melden, dat de nieuwe voorzitter van de KNBB, de heer Euwijk met voortreffelijke speechjes de winnaars heeft gehuldigd. De eindstand luidt: 1. en kampioen van Nederland Popeyus (Rotterdam) 2. Broekhuyzen (Arnhem) 3 De Ruyter Jr (Waalwijk) 8 269 437 7 0 884 4. Baay (Rotterdam) 8 297 460 10 0.645 5. Metz (Den Haag) 7 293 453 8 0.646 6 Sweering (Amsterdam) 6 290 438 5 7. Teegelaar (Rotterdam) 5 301 460 5 B Stikkelman (Arnhem) 2 296 424 6 De beloning voor een kampioen. 319 420 6 0 7 (Van een onzer verslaggevers). Oef dat waren een paar heel benauwde momenten, die Fe(jcnoord halverwege de tweede helft moest doormaken. De Limburgers vochten in een groeiend overwicht 3 oor de gelijk maker en het gebeurde wel driemaal, dat één van de FeUenoordcrs Henk van der BUI dankbaar en bewonderend op de schouders klopte. Want het was toen slechts dank zU diens miraculeuze sprongen, dat de gelUkmaker kon worden voorkomen. Met 64 verschillende interessante vliegtuigplaatjes op de binnendoosjes In Twente is enige ongerustheid ln voetbalkringcn ontstaan doordat de competitie in de afdeling Twente op enkele wedstrUden na reeds ten einde is. Zelfs zUn er reeds verschillende kampioenen bekend maar niemand weet hoe lang het zal duren voor deze clubs met de promotiewedstrUden kun nen beginnen. Thans bestaat het voornemen de competitie in de afdeling Twente enige tUd stil te leggen, hetgeen echter zeer tot ongenoegen is van de spelers van de diverse betrokken clubs. Gelijk spel na spannende '4 wedstrijd (Van"onze correspondent). r7eer fraai en spannend is de strijd geweest Pussen Sittardia en Sparta. Beide ploe gen startten in efn hoog tempo en wisten dit tot aan de rust vol te houden. In de 2de helft zakte het tempo en ook het peil. Reeds na 6 minuten opende de Rot terdammers de score, toen Boot na een kor te dribble een schot inzond, waar doelman Rixoordt overheen dook (0—1). Vlak hierna namen de Sittardenaren het initiatief over. Midvoor Ehlen schoot keihard tegen de paal 2n de bal kon door Sonneveld worden weg gewerkt. In de 11e minuut ontstond de ge lijkmaker Erkens gaf een fraaie voorzet, die door Ehlen uitstekend werd benut (1—1). Na dit doelpunt volgde een Sittardia-over- wicht, dat door het stug verdedigen van Rinus Terlouw werd bezworen. In de 28e minuut volgde een snelle uitval van de Rotterdammers Boot schoot keihard tegen de paal en v. Ede kon de terugspringende bal in de touwen werken (1—2). Maar in de 31e minuut waren de partijen weer op ge lijke voet. toen Ehlen uit een vrije trap doelman Dufourné kansloos passeerde (2—2). Nog voor het ingaan van de tweede helft kregen de Sittardenaren de leiding. Gruizen gaf een scherpe voorzet voor doel. Ehlen kopte in. doch Sonneveld kón. staande op de doellijn, wegwerken, juist voor de voeten Stroucken, die onhoudbaar inkogelde Na de thee werden de Sittardenaren r de Rotterdammers ln de verdediging gedrongen. Benningshof en v. Ede stichtten de nodige verwarring in de Sittardse li nies. In de 25e minuut ontstond de gelijk maker door Boot gescoord Wel ontstonden er nog doelrijpe kansen, doch de score bleef ongewijzigd. (Van één onzer verslaggevers) Van pech gesproken: Xerxes heeft er in een flitsende strijd tegen B.V.V. wel zijn portie van gehad. Want is het soms géén pech, als een club tot de laatste mi nuut sinds de rust in het offensief is ge weest. drie kwartier lang de 'lakens heeft uitgedeeld en dan nóg ir» die ene aller laatste minuut bij een gelukkige uitval van de tegenstanders geslagen wordt? Wanneer vóór rust B.V.V. één, twee doelpunten voorsprong had genomen, zou nand er iets tegenin hebben kunnen ngen De mannen uit Den Bosch waren (Van één onzer verslaggevers) Dit was de wedstrijd van Kok en Jacques, dat dekselse Hermes-duo. over wie de spelers van Juliana, terug in het land van het bronsgroen eikenhout nog wel even nagepraat zullen hebben! Dat kleine manneke Kok die met zUn rappe beentjes waaraan de bal stevig zat vastgekleefd keer op keer de hele Limburgse verdediging het nakUken gaf. En dan die Jacques, die bUna altijd precies daar stond, waar hU iets gevaarlijks met de bal kon doenZeker, er waren nog meer zwoegers hU Hermes. Lex en Leo Janse bijvoorbeeld, maar voor die twee waren de Juiianamannen niet zo bang. zelfs al was Leo dan de maker van het tweede Schiedamse doelpunt Eigen schuld overigens, dat het zo in de benauwdheid kwam. De roodwitten dit maal blauw-witten waren goed begonnen en dat leidde al spoedig tot een doelpunt, waarvan De Jager de grondlegger en Van der Hoek uiteindelijk de maker was. Was Feijenoord doorgegaan, dan zou Maurits waarschijnlijk geen gelegenheid tot herstel hebben gekregen. Maar Feijenoord ging het te gemakkelijk opnemen. Dat is nu juist iets. wat men tegen felle Limburgers nooit moet doen. Er zat geen tempo meer in en ook niet veel schot. Wat moet men toch eigenlijk met Hans van der Hoek beginnen? L weet wel, die jonge man. die zo voortreffelUk spilt, maar zo graag In de voorhoede speelt. De elftalcommissie kan Van der Hoek toch niet als middenvoor handhaven, omdat hU zo n aardige jongen is. Als middenvoor was Van der Hoek echter tegen Maurits niet meer dan een figu rant. Maurits kon dat spel wel baas blijven. De Limburgse voorhoede was echter lang niet opgewassen tegen de rustig, zelfverzekerd en sterk spelende Feijenoord-achterhoede. Daarom was het toch wel een verrassing, dat Kerckhoffs zes minuten voor rust met een kopbal gelijk maakte. Twee minuten later werd Feijenoord klaar wakker geschud: de Limburgse linksbinnen Quanjel was doorgebroken en het was maar op het nip pertje, dat Van der Bijl met de voet een doelpunt kon voorkomen. Toch ging Feijen oord met een 2—1 voorsprong theedTinken, waht vlak voor rust had Van der Korput een sterk en de overigens betrouwbare Mau- ritsspil Wilms een zwak moment en dat bood De Bruin een gemakkelijke kans (2—1). Een half uur lang heeft Maurits heftig gestreden voor de gelijkmaker. Feijen- oordverdediging bleef sterk spelen, met be halve Van der Bijl vooral ook Bol als uit blinker, maar op het middenveld waren de Limburgers nu toch een tijdlang de basis. Feijenoord hield het evenwel, en langzamer hand verflauwde het Limburgse offensief, vooral toen enkele Mauritsspelers zichtbaat vermoeid geraakten. In het laatste kwartier was Feijenoord weer het meest aan bod, maar alleen De Jager was werkelijk ge vaarlijk Zo bleef het dus 2—1 en daarover mag Feijenoord trouwens niet ontevreden zijn. Het begin was voor Hermes niet zo gunstig, omdat reeds na tien minuten aan voerder Van Buijtenen, gehandicapt door een oude blessure het veld verliet en inval ler v. d. Sloot dat gemis niet helemaal kon goedmaken. Het bleek echter al smedig. dat de Schie dammers het hun gasten niet bepaald ge makkelijk zouden maken. De techniek van Hermes was stukken beteï dan van de Lim burgers, die een soort gelegenheidsvoetbal speelden met zo nu en dan ineens een rush en een zeer matig schot, waarmee keeper Van Diest nooit veel moeite had. Het was na die eerste tien minuten dat Kok v. d. Tuijn en Jacques Heijster van zich lieten spreken. Achter elkaar bouwden zij een serie aanvallen op om van te smul len en doelman Belski had de handen vol om zijn doel schoon te houden. In de verdediging van de gasten klopte het niet al te best en slechts de spil Smeets was opgewassen tegen Lex Janse. die in het bekogelen van het Limburgse doel echter slechts een ondergeschikte plaats Innam Burger daarentegen had niet de minste moeite met de Limburgse midvoor Bosten en Oosterholt als altijd werkend als een paard hield de als „gevaarlijk" aange kondigde rechtsbuiten Adang uitstekend in bedwang. Het eerste doelpunt kwam vijf minuten voor rust toen Kok van der Tuijn na een solorun met de bal door Smeets ten val werd gebracht maar nog net kon afgeven aan Heijster. De scheidsrechter was zo ver standig niet te fluiten en daaraan is het te danken, dat Kok. die snel was opgekrabbeld het terugspeelballetje van Jacques kon op vangen en inschieten. (1—0). Hadden do Limburgers in de eerste helft ook nog wel eens iets aardigs laten zien, na rust was er van goed spel bij hen geen sprake meer. Voortdurend oefende Hermes druk uit op het doel van Belski, die uitstekend ver dedigde. Toen de bal weer eens bij Heijster be landde en die prompt doorgaf naar Kok, kwam de grote kans voor Leo Janse, die als plaatsvervanger optrad, voor Joop Heijste: i. Tuijn gaf een half mislukte voorzet naar Leo, die echter verrassend snel rea geerde en inschoot vóór iemand zelfs maar kon vermoeden, dat hij dat van plan was. (2-0). Even nog trachtte Juliana terug te vech ten en de achterstand in te lopen, maar de Hermes-machine liep deze Zondag op het spekgladde veld té soepel Dr J. Linthorst Homan. de voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, heeft in een voortreffelijke rede. Zaterdag op de jaarvergadering van het NOC in de Haagse Dierentuin, de vinger gelegd op enkele zwakke plekken in ons sportleven. .Of men amateurisme nog in zijn oude vorm te midden van landen, die de sport in alle mogelijke vormen steunen kan handha ven, is een zaak van het I.O.C.. maar wij meenden uit de woorden van dr Linthorst Homan te mogen beluisteren, dat hij het betwijfelde. Het leven is zoveel duurder geworden, zetde hij. dat de sport voor vele jonge mensen een luxe is geworden, welke zij zich nauwelijks nog kunnen veroorloven. De prestaties van Helsinki noemde hij rond weg slecht en hij spoorde de bonden nu reeds aan om voor 1956 beter voor de dag te komen. De conflicten in diverse sport bonden. ruzies naar binnen en naar bulten hadden ook zijn bezorgdheid. Het NOC wil de desgevraagd graag bemiddelen, maar het had daarmee zulke slechte ervaringen, dat men er een tikje huiverig voor was. "De heer Hopster, voorzitter van de KNVB. heeft een verwijt als zou de KNVB niet voldoende aan de oplossing van het sport- veldenvraagstuk meewerken, afgewezen er dit gestaafd met tal van voorbeelden (op brengst Olympische dag. uitzending van Ned. elftal naar Helsinki, enz.). Bij de behandeling van de begroting 1954 kwam vast te staan, dat voor dat jaar een bedrag van ruim ƒ31.000 beschikbaar zal komen voor storting fn het fonds Olympi sche Spelen, dat evenwel voor de begroting Charles Hewitt, manager van Mill wall (derde divisie Zuid) heeft meege- deeld dat hij een éontract om als spe- ler-coach op te treden heeft afgesloten met de 26-jarige Hongaar Janos Ked-*? ves. Hewitt verklaarde dat de aandacht op Kedves was gevallen na de jongste j wedstrijd Engeland—Hongarije. Kedves j is een politieke uitgewekene, die in Engeland heeft gewerkt als electricien en als landbouwer. Een aanval op het doel van B.V.V. stuk voor stuk de blauWstrepers de baas cn een Jan Everse bijvoorbeeld werd tel kens opnieuw door het hoge tempo van Van Beurden verrast. Als Vermeer, die in plaats van Muhring onder de lat stond, niet buitengewoon op dreef was geweest, u het voor iTist niet bij dat ene doelpunt zijn gebleven, dat in de veertiende minuut tstond. Via de voet van back Visser kwam de bal in de vrije ruimte achter de Rotter damse verdediging terecht en Everse eageerde er te laat op. Als een menselijke traaljager schoot Quaadvliet naar voren n zélfs Vermeer kon de bal in die uiterste bovenhoek niet meer bereiken (01). Wat er met de beide clubs na rust ge beurd was. werd niemand duidelijk, maar. we begonnen haast te geloven, dat de ubseikaars shirts hadden aangetrok- :n. Nu was het Xerxes, dat de toon aan- f en uit één van de knappe hoekschoppen, e Cammeraat achter elkaar te nemen kreeg, kon Dubuisson reeds na tien mi nuten inkoppen (1—1). Niet lang daarna ram de bal in precies dezelfde situatie a de onderkant van de lat het veld weer Drie volle kwartiaren waren na rust rstreken, toen nog altijd de stand in enwicht was. Voor enkele kleine onge lukjes werd enige tijd bijgetrokken en het was in die extra-periode, dat Van Beurden plotseling scoorde, toen iedereen nog op een doelpunt voor Xerxes rekende (1—2). Scheidsrechter Mooren uit Maastricht idde uitstekend. Wat onvermijdelijk moest komen Is gebeurd: K.B.O.H. heeft zUn eerste ne- derlaag te pakken, van Limburgia. Al- leen V.V.V.. dat H B S. nog iets vaster aan de onderste plaats nagelde, is nu 5 nog ongeslagen. R.C'.H. speelde voor de eerste keer gelijk en nog tegen de lei- der N.E.C. „nieuwe taken" een tekort van 6.665 is geschat. Ir H. F. Hopster deelde onder applaus mede. dat de KNVB in beginsel kan toezeg gen, dit nadelig saldo voor 1954 te zullen opvangen. Uitvoerig werd gediscussieerd over het voorstel tot toelating van de Nederlandse jiu jitsu en judo-bond als lid van de bond. waarvoor het bestuur van het NOC een af wijzend advies heeft gegeven Ir H. F. Hop ster bleek een warm voorstander voor toe lating van deze bond te zijn. Besloten werd om dit punt nogmaals aan de orde te stellen op de voorjaarsvergadering. In Engeland is het weer ook to zacht, dat deze dagen dit plaatje uan baders tn de ze« bv Brighton kon worden genomen.

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 3