Liilt Win ean pracM-9' MARIE VAN EYSDEN-VINK OVERLEDEN Zij had koningin van haar vak kunnen Je jj ker HET A/IEISJE UIT PSr7! Ivi BOIS-COLOMBES zijn tijdperk De Fransman Morand won de eerste Nijl-inarathon Beroemde molens aan de Rotte zullen behouden blijven In Amerika is mechanisatie in landbouw ver doorgevoerd Gemeente wil flink bijdragen in onderhond van toren V ertegen woordigster van een groots Ma: Het moeilijke begin Zij verving de grote Beersmans Gedenkwaardige creaties W" CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR Kerstboodschap van Eisenhower Engeland geeft Egyptische sterlingsaldi vrij Radioprogramma voor morgen Mossadeq in beroep paZ op dat papiertje waren slechts twee r„el. schreven. xxvn 4 Medewerking van Zevenhuizen gevraagd Stichting daarvoor opgericht Huurverhoging in de Goudse streek Ji COUPON AT <T> AAR. ANNEER Zilveren jubilaris bij de gemeente Alleen deze week W. A, DE BRUIJN Interessante lezing te Stolwijk Hoe boer werkt in „jong Europa" Tarieven van water in Gouda worden nog iets verhoogd Bij familietwist werd naar mes gegrepen Eigenaardig geval in Zevenhuizen - Herste^ gedurende reeks van jaren Betrapte inbreker klom in een boom Geen visuni meer voor Griekenland Toch wel iets in een naam Autobus met arbeiders verongelukt KERSTE BLAD - PAGINA 2 MAANDAG 28 DECEMBER 1953 van Eysden—Vink in haar gloriejaren als Madame sans Gêne. De groten, waartoe zij behoorde, werden door de aanzienlijken in de stad van de Meesen. de Van Beuningeni. de De Mon- chy's. de Kavelaars, de Cibudriaans en de Van der Mandeles en talrMke anderen, als gelijken beschouwd en aan/de dis genodigd. Er ontbrak in Rotterdam keen gelegenheid om met andere kunstenaars geestelijk con tact te houden. Zij harden hun speciale (Commissaris Gilles op onderzoek) door Jacques Decresl T^e toneelspeelster in ruste Marie van EysdenVink, wier roemrijke carrière al bijna een legende was geworden, is Donderdagavond in de ouderdom van 89 jaar te s-Gravenhage, waar zy zich na 42-jarige dienst aan de kunst in de stad, Öie haar op de handen had gedragen: Rotterdam, teruggetrokken had. overleden. Zij was al zeer lang bedlegerig. Een half jaar geleden publiceerden wij het laatste interview, dat zij had toegestaan en waarin zij, berustend in het zekere weten, dat haar einde nabij was. afscheid nam van allen die haar nog in haar briljante creaties hebben gezien en bewonderd. (Zien en bewonderen was overigens één en hetzelfde). Maar ondanks het feit, dat haar levenskrachten snel minderden, gingen haar gedachten in dat halve jaar nog voortdurend naar ons toneel uit. Op de schouwburg aan de Aert van Nesstraat was al haar aandacht tot het laatste toe geconcentreerd. Zij was zelf nog bij de opening van onze nieuwe schouwburg tegenwoordig geweest. Geen gebeurtenis speelde zich daar naderhand af, waar felicitaties aan verbonden konden worden, of zij telegrafeerde haar gelukwensen. Ook nog met het jubileum van Cees Laseur van zo recente datum. farie van Eysdën—Vink was één van de laatste grote Vertegenwoordigsters van een Rotterdams tofceeltijdperk, waaraan na men verbonden zijh als Derk en Jaap Has pels, Rosier en Alégcander Faassen, Catha rine Beersmans, Willem van Zuylep, Mijntje Kerckhoven—-Jonkers, later Alida en Frits Tartaud, Else Mauhs (die bij het Rotter- e gezelschap van P. D. van Eysden gelukkigste jaren heeft beleefd), Nico de Jong, Henri Poolman, Henri Brondgeest. Jules Verstraete en Hubert la Roche. Cor van der Lugt Melsert, wiens ster in dat tijdperk óók in Rotterdam rees, heeft in zijn mémoires onder de titel „Wat ik nog even zeggen wou" beschreven, op welk een hocg peil de voorstellingen van de Rot terdammers onder P. D. van, Eysden ston den en welk een genot het was, in de on volprezen Groote Schouwburg te spelen, ook omdat het publiek van zijn acteurs en actrices hield. Pater Hyacinth Hermans schreef in het boekje, dat Ad. Donker in 1947 in samenwerking met het bureau voor lichting en publiciteit van de gemeente ter gelegenheid van het inmiddels weer van ons vervreemde Rotterdams Toneel onder de titel „Het doek gaat op" uitgaf, dat in die tijd van bloeiend Rotterdams toneel leven ook buiten de jubilea om voor de groten van het gezelschap speciale eré- avonden werden gearrangeerd, met feest commissies en waarderende huldigingen. „Wie dan daags te voren langs de bloemen- etalages van Hartlieb en De Lange kwam, kon uit de geweldige kransen en bouquetten wel opmaken, wat er die avond in de Groote Schouwburg te doen zou zijn. De genegen heid voor zijn eigen grote artiesten zat de Rotterdammer diep." „Voor zijn favorieten Marie van EysdenVink en Alida Tartaud had het Rotterdamse publiek èlles over," bevestigt Cor van der Lugt Melsert in zijn mémoires. „Op haar jaarlijkse ereavonden waren 80 of 90 bloemstukken en cadeaux gebruikelijk Inderdaad, „er was eens in de Aert van Nesstraat te Rotterdam een Groote Schouw burg. bespeeld door een eigen Rotterdams toneelgezelschap, waarvan de leden hoe wel niet allen aan de boorden van de Maas, de Schie en de Rotte geboren en getogen in Rotterdam en zelfs rondom de Schouw burg woonden We citeren opnieuw Cor van der Lugt Melsert. thans uit een recent artikel in Elseviers Weekblad naar aanleiding van de huidige toneelcrisis, om het klimaat te tekenen, waarin Marie van Eysden—Vink, zelf geen Rotterdamse van geboorte, onaf gebroken geduuende 42 jaren de kunst in de Maasstad diende. De iet KnV.„„rri„ ■verden ;on- iale tact te houden, café's. Het medeleveiyfan de gewone man in het doen en latcyrvan de populaire to nelisten was niet minder dan ln Amster dam. De artiesten werden door tramconduc teurs, bruggewachters en brievenbestellers met grote onderscheiding behandeld. Welke politle-agent zou het in zijn hoofd hebben durven halen, voor Marie van Eysden— Vink. of Alida Tartaud—Klein, of Frits Tar taud of Henri Poolman de hand niet tot de helm te brengen? Tn het jaar, dat Cor van der Lugt Melsert te Rotterdam werd geboren, 1882, debu Maria Hélène Hendrika Louise Vink de Rotterdamse plankën. Zij was een Haags meisje, jongste van een gezin met zes kinderen, geen toneelspelersgezin, maar een gezin dat wel aan toneelspelers verwant was Zij had twee toneelspelende tantes, mevr. Ruffa—Vink en mevr. Moor—Vink. De ouders van Marietje hadden zelf genoeg belangstelling voor het toneel, maar Ma- rietje moest modiste worden. Haar oom Louis Moor, vermaard toneelspeler, ont dekte echter, dat zij „het" had. Hij leidde haar op en plaatste haar bij de Nederduyt- sche Tooneelisten, die zich onder leiding van Van Ollefen, Veltman en hemzelf afge scheiden hadden van de Koninklijke Ver- eeniging „Het Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam. De 15-jarige Marietje Vink kreeg evenwel, ondanks haar protectie, heus nog geen rollen van belang. Louis Moor was een strenge leermeester. Marietje mocht voorlopig niet meer dan een paar woorden in een kermisstuk zeggen en daar na mocht zij alleen maar figureren. Haar grote kans kreeg zij echter, toen koning Willem III en koningin Emma hun eerste officiële bezoek aan Amsterdam brachten. In de Stadsschouwburg, Waar het gezel schap van Van Ollefen, Veltman en Moor speelde, werd de „Warenar" van Hooft ver toond. Het koninklijk paar bezocht de gala voorstelling. Na de „Warenar" ging een be werking van de hand van J. A. Alberdingk Thijm van Hoofts „Suzanna Bartelotti" en daarin vertolkte Marietje Vink de titehïil. Alberdingk Thijm, de vader van Lodewljk van Deyssel, complimenteërde haar na de voorstelling in een zeer vriendelijk briefje. Toen het gezelschap uiteen ging nam Louis Moor een engagement aan bij Le Gras, Van Zuylen en Derk Haspels te Rot terdam, die in de Kleine Komedie speelden (later het Casino). Hij nam zijn nichtje mee. Het gezelschap van Le Gras, Van Zuylen en Haspels was kort tevoren met roem over laden uit Londen teruggekeerd, waar het voorstellingen gegeven had, die culmineer den in een gala-voorstelling in Covent Gar den. Geestdriftig hadden de Londense cri tici de natuurlijke, levendige, in het geheel niet geforceerde trant van spelen van de Rotterdammers geprezen. Tqen Le Gras en Haspels de leiding kre gen van het gezelschap, dat de stoutmoedige schepping van de jonge architect Verheul, de Groote Schouwburg aan de Aert ven Nesstraat, betrok, solliciteerde Marietje Vink daarheen, samen met haar verloofde P. D. van Eysden. Zij werden beiden aan genomen. Onder de voortreffelijke leiding van Le Gras en Derk Haspels ontwikkelde Marietje Vink inmiddels Marie van Eysden—Vink zich, in een milieu van louter sterren, tot een schitterende comé dienne. Zo schreef de criticus PisMsse bijvoor beeld over haar. toen z(j in de eerste toneel proef van Josine Mees. „Voor het diner", in 1891 optrad: „Mevrouw Van Eysden— Vink is er wegslepend en triomfantelijk, verblindend en verbijsterend, onovertreffe- lijk en betoverend in. een vuurwerk van onstuimige gratie". In 1894 werd de grote Catharine Beersmans tijdens de derde voorstelling van „Ma dame Sans-Gêne", waarin zij de rol van de hertogin van Danzig speelde, ernstig ziek. Marie van Eysden—Vink, die in dezelfde vertoning de hertogin van Napels speelde, las de rol van de hertogin van Danzig. Na afloop van de voorstelling zei Le Gras: „Morgen moet jij in Dordt de rol van Ca tharine spelen. Vannacht leren. Om drie uur repetitie. Om zes uur op de trein." Ca tharine Beersmans werd beter, maar ze heeft nooit meer om de rol van de hertogin van Danzig gevraagd Het was een grote tijd. Maar de leiding van het gezelschap beleefde om de paar jaar een crisis. Totdat alles in elkaar stortte. Maar in 1900 vond een aantal manneh uit de .handel het bezit van een eigen gezel schap voor Rotterdam een culturele nood zaak. Zij stichtten het Rotterdamsch Too- neelgezelschap en vertrouwden de leiding aan de krelikeloze P D. van Eysden toe. Louis Moor werd er aanvankelijk als hoofd regisseur aan verbonden. Tot 1923 heeft P. D. van Eysden het ge zelschap geleid, waarin zijn vrouw haar unieke carrière van ingénue, jeune pre mière, grande coquette èn mère noble voortzette. De benamingen zijn verouderd, maar ze zeggen nog genoeg om begrijpbaar te maken, hoe harmonisch het talent van Marie van Eysden—Vink zich ontwikkelde. „Ze had koningin van betrekking en vak kunnen worden, ook buiten het toneel," schreef de dichter-zanger Koos Speenhoff eens, die in 1903 met zijn één-acter „De kus", opgedragen aan Marie van Eysden— Vink, zijn entrée bij het Rotterdamsch Too- neelgezelschap maakte en sindsdien de auteur werd van de Nieuwjaarswensen, waarin de grote actrice altijd zelf met haar hartveroverend élan de Pieternel creëerde. Het was een prachtig gezelschap waarmee Van Eysden de Rotterdamse toneelglorie hoog hield. Niet alleen de toppen waren harmonisch bezet, met Alida Tartaud als tragedienne, maar ook in de lagere regionen wemelde het van jong, veelbelovend talent, zo van Else Mauhs, die in 1903 schuchter debuteerde als „het meisje" in „La Souris" van Pail- leron, en van Cör van der Lugt Melsert, die later geroepen zou zijn om samen met Van Eysden en Tartaud te trachten tiet gezelschap op de been te houden, toen namelijk de onvermijdelijke tekor ten niet meer zo grif door vermogende particulieren konden worden opgevan gen. Geen wonder, dat het gezelschap in het tijdvak tussen de eeuwwisseling en de eerste wereldoorlog bijna alle Nederlandse toneel schrijvers tot zich trok. Dr L. Simons, in de twintiger jaren directeur van de Wereld bibliotheek, rekende eens uit, dat 9'10 van de Nederlandse toneelschrijvers hier woon den en werkten. Rotterdam was in volle expansie. Het was bezig, de rijke vruchten van de Nieuwe Waterweg te plukken en van die ontwikkeling genoot vooral de toneel cultuur. die in het bijzonder gedijt in een sfeer van activiteit. Er staat ons, als de tekenen niet bedrie gen. weer zo'n ontwikkeling te wachten. De crisis bij het huidige Rotterdams Toneel is daarvan veeleer een symptoom dan een weerlegging. De krachten achter die crisis zijn alleen maar van belang. Zij wer ken in de geest van die nieuwe ontwikke ling. kunnen dit overzicht niet besluiten zonder enkele stukken te hebben ge noemd, waarin Marie van Eysden—Vink ge schitterd heeft. Dat was, toen zij op het top punt van haar roem stond, vooral in „Dom heidsmacht" van Marcellus Emants (de ministersvrouw Marie ter Voorst) en in „Maria Stuart" van Schiller (koningin Eli zabeth). Maar dat was ook, in haar jonge jaren, als Këthe, in „Alt-Heidelberg" van Meyer Foster als de echtgenote, in „Fak kels" van Bataille, als Amélie in „De vfouw van veertig" van "Willem "SchÜrmann, als Lona Hessel in „Steunpilaren der maat schappij" van Ibsen, als mevrouw Roth schild in „De vijf Frankforters", als Cae- sarine in „Mijnheer Pirroen".... Een on eindig aantal figuren creëerde zij. Van grote geestkracht getuigde het. dat zij in 1924, toen zij voelde, dat een nieuwe phase in de ge schiedenis van het toneel haar tegen de achtergrond zou kunnen dringen, afstand deed van de wierook, waarin zij had geleefd. Zij trok zich terug in Den Haag. maar bleef uit haar schuilplaats de toneelspelers aan vuren met haar goede wensen, en soms ook nog wel eens rttet haar voorbeeld. Zo trad zij in 1939 nog eens onder Cor van der Lugt Melsert in een Nieuwjaarsvoorstelling als Pieternel op. Die avond werd een door Wil lem de Haas geschilderd portret van de be minde actrice in haar rol van Pietemei uit Marie van EysdenVink achter haar schrijfbureau: een foto van recente datum. naam van een aantal ingezetenen van Rot terdam aan de Groote Schouwburg geschon ken. Bij het bombardement van Rotterdam brandde de Groote Schouwburg uit en ver loor Rotterdam ook dat aandenken aan één van zijn grootste kunstenaressen. Maar ge ruime tijd geleden heeft Marie van Eysden —Vink haar hele particuliere archief met een schat van gegevens over het toneeltijd perk, waarin zij geschitterd heeft, aan het Gemeente-Archief overgedragen. Het laatst, dat Marie van EysdenVink in ons midden was. is geweest in 1948. toen zij bij gelegenheid van de opening van een tentoonstelling van vijftig jaar kunstzinnig leven te Rotterdam in het Museum Boy mans, op zeer hoge leeftijd de genodigden nog eens heeft doen genieten van haar char merende voordracht. Marie van Eysden—Vink was draagster van de zilveren eremedaille voor kunsten en wetenschappen, verbonden aan de huisorde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het stoffelijk overschot van de actrice zal Dinsdagmiddag om 2 uur te Westerveld ver ast worden. Te kwart over 12 zal de stoet langs de Koninklijke Schouwburg te 's-Gra- venhage rijden. Daar zullen acteurs en ac trices, die Marie van Eysden—Vink de laat ste eer willen bewijzen, zich opgesteld heb ben om de stoet tot aan de Bosbrug te be geleiden. Vrijdag in Den Haag en Zondag in Amster dam heeft Jo Vincent met een afscheids concert haar zangloopbaan besloten. Een opgetogen publiek bereidde de gevierde kunstenares een langdurige hulde. 2539 40. De jongen holde lachend achter de boom vandaan en nam de benen, Bunkie rende achter hem aan. Lopen. Bunkie! riep Rick vrolijk. Pak 'm! Nou. Bunkie deed z'n best. en het lukte. Hij had de ander gauw ingehaald. Zo. ventje, zei hij. toen hij de jongen te pakken had. Dacht je. dat je me zomaar met sneeuwballen om m'n oren kon gooien? Ik zal je eventjes wassen! En terwijl hij de ander stevig vasthield, raapte hij 'n flinke handvol sneeuw van de grond, en daarmee wreef hij de ander flink z'n gezicht en z'n hals vol Zohoe bevalt je dat? lachte hij. De jongen schudde de sneeuw van zich af. Hij had er 'n heel rood gezicht van gekregen, want die sneeuw is fris! Maar hij had toch pret. Je stond toch maar raar te kijken, toep ik je zo mooi geraakt had! lachte hij. Ze hielden nog een sneeuwballengevecht, met de andere schoolvriendjes op het school plein, tot de bel ging. Toen kwamen ze alle maal met blozende gezichten de klas in. En die ochtend zag Bunkie met genoegen, dat het nog steeds doorsneeuwde buiten (Advertentie) GEBREK AAN ZONNESCHIJN vermindert de weerstand tggen allerlei ?iekten. Gebruikt daarom dagelijks VITA MINE GISTVLOKKEN, want deze bevatten het volledige in gist aanwezige vitamine B complex, alsmede een hoog percentage eiwit. VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek N.V. Verkrijgbaar in apotheek en drogisterij. „Bidden om kracht" President Eisenhower heeft Donderdag in zijn eerste Kerstboodschap aan het Ameri kaanse volk, die per radio en televisie werd uitgezonden, de Amerikanen gevraagd met hem te bidden om vrede en er voor dank te zeggen, dat „het bloed van hen, die wij lief hebben, niet langer op slagvelden in het buitenland vergoten wordt." Deze Kerstmis is voor ons het eerste vredige Kerstfeest sedert 1949, aldus Eisen hower Wij koesteren goede hoop, ondanks het feit dat dc^tarereld nog steeds in twee kampen verdeeld1 is. Het gebed stelt vrijheid en communisme tegenover elkaar, zo zei de president. De communist kan geen reserve van kracht vin den in het gebed, omdat zijn leer van mate rialisme en staatsalmacht de waardigheid van de mens ontkent en dus ook het bestaan van God. Verwijzend naar het voorbeeld van George Washington, die in de kritieke win ter in Valley Forge, toen de zaak van de vrijheid de nederlaag zo dichtbij was, ook zijn toevlucht nam tot het gebed, wekte Eisenhower de Amerikanen op te bidden om zuiverheid van bedoeling, oprechtheid, opofferingsgezindheid en de moed van de rechtvaardige bij degenen, die proberen leiding te geven. te bidden ook om ver trouwen. hoop eli de vastheid van het geloof. De Egyptische minister van financiën heeft medegedeeld, dat Engeland 1 Januari a.s. op grontLvan de door Engeland met Egypte gesloM|» sterlingoversenkomst. 15 millioen pond sterling vrijgeven. Hierdoor zal het totale bedrag der Egyptische sterlingsaldi worden teruggebracht tot pdgt 35 millioen. De minister deelde voorts mede, dat de Egyptische dollarsaldi een verbetering tonen en thans dlr 23 millioen bedragen, tegen twee maanden geleden minder dan dlr 20 millioen. (K.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; 7.45 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 1.11 Gr,pi 8.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.4o Gr.pl.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.pl.; 10.35 Franse Kerstliederen; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Sa lonorkest; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 An gelus; 12.03 Metropole orkest; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Gr.pl.; 12.55 Zonnewijzer; 13,00 Nieuws; 13.20 Amusements orkest; 14.00 Opera; 14.55 Kamerorkest; 15.30 Ben Je zestig? 18.00 Voor de zieken; 18.30 Ziekenlof; 17-00 Voo^ de Jeugd; 17.45 Regeringsuitzending; 1800 Lichte muz., 18.20 Sportpraatje; 11.30 Voor de Jeugd; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gr.pl.; 19.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gr.pl.; 20 25 De gewone man; 20.30 Radio Philharm. orkest, in de pauze: causerie; 21.40 Met de K.R.O.-microfoon door 1953 22.25 Pianoduo; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Kerstlie deren; 23.35 Planokwintet. Hilversum II. 298 meter. (A.V.R.O.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.pl.; 7.18 Gr.pl.; (V.P.R.O.) 7.50 Dagopening; (A.V.R.O.) 8 00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9 00 Morgenwijding; 9.15 Gr.pl.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gr.pl.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Bariton en piano; 12.00 Amusementsmus*.12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12 40 Gr.pl.; 12.45 HammondoTgel13.00 Nieuws; 13.15. Mededelingen of gr.pl.; 13.20 Metropole orkest: 14.05 Amerikaanse muz. kaleldoscoop; 14.35 Cabaret; 15.05 Gr.pl.; 15.15 Voo:r de vrouw; 15.45 Gr.pl.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Llhte muz.; 17.45 Reportage of gr.pl.; 18.00 Nieuws; 16.15 Pianospel; 18.30 Kerstviering overzee; 18.45 Gr.pl.; 18.55 Paris vous parle; 19 00 Voor de kinderen; 19.05 Koorconcert, 19 30 Omroeporkest en vertelster; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Lichte muz.; 21.35 Mede delingen; 21.40 Lichte muz.; 21.50 Lichte muz.; 22.30 Buitenlands overzicht; 22.45 Gr.pl.; 23.00 Nieuws; 23.15 New York calling; 23.20 Jazzmuz. TELEVISIE-PROGRAMMA. (N.C.R.V.) 20.15—21.45: 1. Journaal; I. Weerberichten; 3. Onder nul. programma over de winter; 4. Dagsluiting. Engeland. B.B.C. Home Service, 330 meter. 12.00 Pianorecital; 12.30 Country Questions; 13.00 Gr.pl.; 13.25 Gevar. progr.; 13.55 Weerbe richten; 14.00 Nieuws; 14.10 Discussie; 15.08 Schots orkest; 16.00 Crietieken; 16.45 Strijk orkest; 17.30 Twintig vragen; 18.00 Voor de kinderen; 18.55 Weerberichten; 19.00 Nieuws; 19.15 Sport, 19.20 Voor de boeren; 19.3o Orgel spel; 19.50 Causerie; 20.00 Gr.pl.; 20.30 Causerie; 20.45 Klankbeeld; 21.30 Gevar. progr.; 22.00 Nieuws; 22 15 Causerie; 22.30 Gevar. progr.; 23.00 Causerie; 23.20 Recital; 24.00 Nieuws. Engeland. B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter. 12.00 Mrs Dale's dagboek; 12.15 Lichte muz.; 13.00 Voordracht; 13.15 Gevar. muz.; 13.45 Or kestconcert; 14.45 Voor de kinderen; 15.00 Voor de vrouw; 16 00 Lichte muz.; 16.45 Militair or kest; 17.15 Mrs Dale's dagboek; 17.30 Gevar. muz.; 18.00 Orgelspel. 18.30 Lichte muz.; 19.00 Gr.pl.; 19.15 Voor de Jeugd; 19.45 Hoorspel; 20.00 Nieuws: 20.25 Sport; 20.30 Have a go; 21.00 Hoorspel; 21.30 Verzoekprogr 23.00 Nieuws; 23.15 Actualiteiten; 23.20 Dansmuz.; 0.05 Voor dracht; 0.20 Dansmuz.; 0.56 Nieuws. Engeland. B.B.C. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22.00—22.30 Nieuws; Vraaggesprek; Boeken en schrijvers (op 224 meter). Nordwestdeutscher Rundfunk, 369 meter. 12.00 Amusementsmuz.13 00 Nieuws; 13.20 Operetteconoert; 14.15 Amusementsmuz.; 15.00 Lichte muz; 16.00 Amusementsmuz.; 17.00 Nieuws; 17 45 Amusementsmuz.; 19.00 Nieuws; 20.00 Gevar. muz.; 21.45 Nieuws; 22.10 Jazzmuz.; 23.00 Gr.pl.; 24 00 Nieuws; 0 30 Amusementsmuz. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 meter. 12 30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.55 Gr- platen; 14.05 Zangrecital; 18.30 Amerikaanse uitzending; 19 00 Gr.pl.; 20 00 Kamermuz.; 23.35 Gr.pl.; 23.45 Nieuws. Brussel Vlaams, 324 meter. 11.45 Gr.pl.; 12 30 Weerberichten; 12.34 Gr.pl.; 13 00 Nieuws; 13.15 Symhp. orkest; 13.40 Gr.pl 15.30 Orgelspel; 16.00 Gr.pl.; 16 30 Orgelspel; 17 00 Nieuws; 17.10 Gr.pl.; 17.15 Voor de kleu ters; 17 30 Gr.pl.; 17.50 Boekbespreking; 18 00 Gr.pl 19 00 Nieuws; 19.40 Gr.pl 20.00 Verzoek, programma, 20.15 Voor de vrouw; 21.00 Om roeporkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuz 22 45 Gr.pl.; 22.55 Nieuws. Brussel Frans, 484 meter. 12.00 Orkestconcert; 13 00 Nieuws; 13.20 Or- platen; 16.05 Lichte muz.; 16.30 Koorzang; 18.43 Gr.pl.: 19.30 Nieuws; 20 00 Gr.pl.; 22 00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.55 Nieuws. Nadat de Portugees Pereira, die samen met Morand de leiding had, kort voor het einde van de wedstryd, geheel uitgeput uit de rivier was gehaald, zwom Raphael Morand alleen verder. Op een kilometer afstand volgde de Egyptenaar Helff en nog verder terug lagen de nog overgebleven deelnemers Abertondo (Arg). Zirganos (Griekenland) en Floravantl (Italië). On bedreigd bereikte Morand als eerste de finish. Tweede werd de Egyptenaar Nazik Riad, met meer dan 3 uur achterstand. De Griekse luit.-kolonel Zirganos werd derde. De officiële tijd, welke door Morand werd genoteerd, bedraagt 13 uur 55 min. Margaret Feather, de 20-jarige Britse knaalzwemster, trotseerde het ijskoude water 12 uur lang, maar daarna moest ook zij opgeven. Toen zij de strijd staakte werd zij door het publiek, dat zich langs de oevers en op de bruggen over de rivier bevond, luide toegejuicht. De een na de ander van de deelnemers werd als een physiek wrak uit het water gehaald. De meesten van hen waren be wusteloos. Sommigen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Kenneth Wray, die wegens kramp moest opgeven, zeide dat het een „onmenselijke" race was. „Het Engelse kanaal is kinderspel vergeleken b(j dit", zo telde h(j. Hf) was van mening dat het de „zwaarste lange afstands zwemwedstrijd ter wereld was". Tijdens de steeds spannender wordende wedstrijd is een woonschuit met studenten gezonken. Men vreesde eerst dat velen bij dit ongeluk het leven hadden, verloren en voorlopige berichten spraken zelfs van 40 vermisten, maar later kon de politie mee delen dat allen gered waren DC Portugees Pereira had inmiddels Rehim die aan de redding had meegeholpen ingehaald en beide mannen zwommen lange tijd naast elkaar op het laatste trajectj waarna de Portugees iets uitliep Deze werd echter op zijn beurt weer ingehaald door de Fransman Morand, terwijl Rehim de strijd staakte. Behalve Rehim waren er nog meer uitvallers te noteren, bij wie o m. de Nederlander Jan van Hemsbergen. Ook de twee overgebleven dames werden door de kou en de sterke tegenstroom gedwongen de strijd op te geven. Een uit zeven raadsheren bestaand. Per- zich militair Hof zal Zaterdag de aan klacht tegen ex-premier Mossadeq en ge neraal Riahi in tweede aanleg behandelen. De behandeling zal ongeveer een maand duren, aldus een regeringswoordvoerder. Op het door dit Hof uit te spreken vonnis is nog weer beroep mogelijk; óf op een derde militaire hof. óf, met toestemming van de sjah, op het hooggerechtshof. 38) 001 Goed beschouwd is het haar recht", dacht Gi'iles. Zonder haar!.Maar misschien was het een testament, misschien werd er over haar gesproken en was het beter, dat ze niet maar zo plompverloren te weten kwam, wat oom voor haar had beslist. Gilles stond op, zodat hij hoger was dan zij en zij niet in staat was te lezen, wat er Beschreven stond Uit de opengemaakte enveloppe haalde hij een klein stukje Zoals afgesproken met Jeanne Lambert verliet ome®, me veertig sigaretten had gerookt om haltzeven heel zachtjes het kleine huis van Bois-Colombes, en deed de deur weer achter zich dicht. Zolang hij ln de warmte en de rook was gebleven, had een lichté bedwelming hem op de been gehouden, had hij zich goed gevoeld. De koude van de vroege ochtend drong nu echter door hem heen, deed hem bevriezen. Hij voelde plotseling hoe moe hij was en dat hij veel slaap tekort was gekomen. Draai, draal. Samba De formule, die hij al duizend maal her haald had in zijn gedachten sinds hij de brief had geopend, welke Favier voor Dorsel had nagelaten, kwam hem weer voor geest als was het een refreintje. Hij merkte, dat hij luidop liep te neuriën, ter wijl hij met snelle pas door de verloten straten liep. Het werd een obsessie. Gilles vermande zich. Het ls helemaal niet koud en lk ben niet moe.~. Het ls.... Ik ben niet naar bed geweest, ant woordde hij met een glimlach. TjongeIs er dan nieuws? Jamaar dat zal lk u later wel vertellen, mijnheer. Ik wilde u nu vooral spreken over nieuws, dat niet van mij af komt. Wat dan? Hebt u de kranten gelezen? De rubberoorlog Precies. Ja, ik heb er aan gedacht. Heltzer De positie van Heltzer is zeer gevaar lijk. Geloof je dat? Ik geloof het De hoofdcommissaris wist dat Gilles nooit iets maar lichtvaardig uitte. Het was een ogenblik stil. Is het ernstig? Ik geloof het, herhaalde Gilles. En daar de hoofdcommissaris opnieuw zweeg, vervolgd» Gilles: Ik moet Hjfitzer vanmorgen gaan op zoeken. Die man weet meer dan hij wel zegt over Dorsel. En ikzelf weet er meer van dan gisteren Hoe heb je dat gedaan? Ik heb ln een atlas gekeken,mijnheer. De chef trok zijn wenkbrauwen op. En? Dat is soms zeer leerzaam. Gilles zweeg. De hoofdcommissaris wist dat Gilles nooit Iets zei voordat hij er zeker van was, en dat hij nooit zou spreken, als hij er geen zin in had. Hij keek hem een ogenblik aan. Wat wilt u dan? Ik zou willen weten of we Heltzer op dezelfde wijze mqeten blijven ontzien. De instructie van de regering? Ja. Heel goed. Ik zal naar Financiën bellen. Zodra ik antwoord heb, zal lk u laten roepen. Gilles wachtte niet lang ln de wachtkamer van Heltzer. De kleine man liep, net als de vorige dag, in zijn kantoor heen en weer. Wel commissaris, Iets voor mij? Gaat u zitten. Niet precies voor u, mijnheer. Wat heeft die huiszoeking bij Dorsel opgeleverd? Bijna nietsen niets dat u betrof. Hij was voorzichtig. Heltzer bleef een seconde staan. Nou? Gilles was gaan zitten, had een elgeret opgestoken. Hij had helemaal niet dezelM* indruk als de vorige dag. Van het ogenblw af, dat Heltzer zijn bril had afgezet, dat nij zijn ogen had gezien, was het hem voorge komen, dat hij hem al lange tijd kende. (Wordt vervolgd). Hij zei het hardop in de ochtendstilte. Een ogenblik lukte het hem zich zelf te over tuigen. En het is een feit, dat dit zijn spie ren ontspande, dat een diepe ademhaling zijn bloed' sneller deed stromen en dat hij het plotseling minder koud had. Wat waren die straatjes van de voorstad doods, gezien onder het licht van de trieste dageraad, waardoor alles zo'n grauw aspect krijgt. Gilles herkende nauwelijks zijn weg. Gewoonlijk nam hij als herkenningspunten de etalages; maar die waren gesloten. Op een kruispunt aarzelde hij. Wat was de kortste weg naar het station? Enkele haas tige voorbijgangers, die precies de gang had den van mensen, die naar de trein 3aan, brachten hem ertoe hen te volgen. GilleB streed hevig tegen de slaap en tegen dat voortdurend terugkerende refrein: Draai, draal. Samba, En de muur zal vallen. heel warm water te duiken, zich te ont spannen.... Hij kwam bij het station aan. Over hoeveel tijd naar Parijs? Vier minuten, mijnheer. Hij had gevreesd op het ijskoude station te moeten wachten. Maaiv-vier minuten, dat ging nog. Tien minuten over halfzeven. Vooruit, een- beetje moedig. Over drie kwar tier zou hij thuis zijn. Zou hij het wörm hebben. Zou hij op zijn gemak toilet kunnen ■maken, wat voor hem een uitstekende rust betekende. Hij kocht kranten, om niet tijdens de reis in slaap te vallen! vandaag, Gilles! De hoofdcommissaris ontving hem met enige ironie, omdat de commissaris bij de Centrale Recherche de reputatie hed. dat hij ervan hield laat op te staan. Hij had de hele nacht zitten peinzen, wat de betekenis kon zijn van dat tweeregelig couplet, dat Favier aan Dorsel had willen bekendmaken als een laatste boodschap. Lysou begreep er niets van, dan dat „het op Roodkapje leek". En Gilles was niet veel verder gekomen dan zij. Die Samba zei hem niets wat de moeite waard was. Hij had het gevoel of zijn hoofd leeg was. Ah! mijn bad! mijn bad Hij werd geplaagd door het verlangen Maar commissaris Gilles had tijdens de reis van Bois-Colombes naar Parijs geen zin te slapen. Een plotselinge gedachte was bij hem opgekomen.... zelfs met scheren, hij zijn badkamer en zodra had, sprong hij in een spoor van vermoeid- enige nervositeit. Quai des Orfèvres was, naar het bureau van de I MAANDAG 28 DECEMBER 1953 BIJ WIJZE van vriendelijk Kerstgeschenk hebben de Russen te horen gekregen dal eén hunner voormalige leiders, vriend van Stalin, eens lid van het oppermachtige p litburo. eens hoofd van de geheime staatspolitie, in de oorlog uitvoerder van c strategie der verschroeide aarde en uit roeier van verraders, na de dood van Sta lin een der leden van het driemanschap, dat in zijn plaats trad, thans na een kort ge heim proces ter dood is veroordeeld, zon der kans op hoger beroep, en dat men er geen gras over heeft liéten groeien. Beria met zes anderen was Ineteen van het we reldtoneel verdwenen.! De Russen hebben stof voor hun Kerst- gesprekken en voor -"bijzondere overpein zingen. - Dat hebben de nlet-Russen trou wens ook. Men kan vermoeden, dat het klimaat voor Beria en de zijnen hoogst .on gezond was gi worden. Pas half Decenfflfer werd bekend gemaakt, dat zijn proces voor de deur stond. Het zou geheim zijn Zelfs de figuur van de „bevoorrechte" partij journalist, die de binnenlandse processen mag bijwonen, of die in de politieke pro cessen der satellietstaten voor een onge vaarlijk éenheidsverslag zorgt, bleef nu achterwege. Er werden geen bekentenissen voor de radio geproduceerd. Geen film of televisie liet iets van Beria voor zijn rech ters zien. Zelfs van de schijn ener openbare rechtspraak, die de Nazi's soms nog hand haafden. blijft niets over. evenmin als van het rechtsbeginsel van het hoger beroep. Iets liet al vermoeden, dat er met Beria en zijn lotgenoten wat aan de hand was. Woensdagavond publiceerde „De Waarheid" een hoofdartikel, dubbel zo lang als gewoon lijk. waarin Beria werd uitgemaakt voor al wat lelijk vAs en waarin een doopceel van de man werd gelicht, die men negen maan den geleden in hetzelfde blad niet zou heh- ben verwacht. Achteraf kan men slechts vermoeden, dat van het centrale commu nistisch perscommando een bevel was ge komen om de eindfase van de operatie- Beria voor te bereiden Want per slot van rekening moeten zelfs de Nederlandse communisten, hoe gehoor zaam en gedwee zij zich tegenover hun buitenlands opperbevel voelen met deze affaire lelijk in hun maag zitten. Het arti kei in De Waarheid liet daaraan geen twijfel. Maar in Rusland! Nu ligt in Rusland het Kerstfeest in een andere gevoelssfeer dan bij ons. Het Driekoningenfeest is daar be langrijker. Daarbij komen ook de dennen bomen te pas. Doch men bedenke eens goed, wat dit proces in meer normale verhoudingen zou hebben betekend. In de eerste plaats zijn er de personen de berechten. Van Beria weet men het een en ander. Een andere verdachte was voor malig minister voor de staatsveiligheid, een tweede was hoofd geweest van een afde ling der geheime politie en minister van Binnenlandse Zaken van Georgië, en zo gaat het door voor allen: minister voor de Staatsveiligheid, allerhoogste functionaris sen van de geheime staatspolitie, militaire veiligheidsdienst enz. Het kan daar in die regionen toch nooit zo'n frisse boel zijn geweest, moet de eenvoudige Sowjfet-burger denken als hij van hun schurkerijen leest. Wat z- allemaal wilden, deze zeven, stond precies vermeld in de achteraf gepubli ceerde verklaring van het Hooggerechtshof, door De Waarheid natuurlijk overge nomen, hetgeen voor meer nauwgezette waarnemers altijd gemakkelijk is. Deze „verraders" wilden het ministerie van Bin nenlandse zaken tegen de Partij en de regering (wat in de Sowjet-Unle) overigens hetzelfde ls) gebruiken en het daar boven stellen, „teneinde naar de macht te grijpen, de macht der arbeiders en boeren te liqui deren en de heerschappij der bourgeoisie te herstellen". Van 1919 was Beria al aan het kuipen met de Engelse spionnagedienst. volgens de aanklagers Dat moet toch knap werk zijn geweest. Niet minder dan bijna 34 jaren hebben Beria en zijn trawanten zorgvuldig hun vijandige activiteit kunnen camoufleren. Zij verborgen het dus bij allerlei gelegen heden. zoals bij het niet-aanvalsverdrag met Hitier, waardoor deze laatste zijn han den vrij kreeg, zij verborgen het blijkbaar gedurende de oorlog en zij hielden het vol daarna Totdat zij dan in het midden van dit jaar tegen de lamp liepen. „Zij be straften medewerkers van de Staatsveilig heidsdienst, die weigerden de bevelen vat de samenzweerders uit te voeren. Zij nameh een aantal maatregelenaldus leest Kijker in De Waarheid, die het zelf uit de beste bron kan weten, „teneinde de bourgeois- nationalistische elementen in de Unie-repu blieken tot activiteit te brengen en hen opnieuw te organiseren, tweespalt tussen de volken van de USSR te zaaien en de vriendschap der volken met het grote Russische volk te verzwakken. De be klaagde L. P. Beria handelde als de ergste vijand van het Sowjet-volk en teneinde voedselmoeilijkheden in ons land te schep pen, saboteerde en verhinderde hij de uit voering van hoogst belangrijke maatregelen van partij en regering, die op verbetering van de economie der collectieve boerderijen «n staatslandbouwbedrijven en de verdere Vénioging der welvaart van het SowjJt- volk waren gericht". „Hoe nu?" moet de argeloze lezer denken die in De Waarheid nooit beter heeft félezen of 't ging in de USSR allemaal even schitterend, er heerste volmaakte eendracht, «n de productie steeg al meer en meer. Bo vendien zal hij met verbazing vernemen, dat iemand, die 34 jaar in het geheim met de vijand kuipte, zonder dat iemand iets in de gaten had. zo dom kon zijn misdaden te begaan, die op zijn diep moreel verval wij- Wie weet, zal de Nederlandse Moskou- aanbidder mompelen, wat voor verraad er m onze rijen heerst. In deze wereld is nie mand te vertrouwen. Ook de onderschei dingen zeggen niets. Beria had zelfs twee- waal de Orde van Lenin gekregen. •ia, wie weet! De propaganda van de communisten is hier z6 stom en ze hebben °°8 zo veel van hun mooie kansen na 1845 verpeuterd, dat het geen wonder zou kgn, als eens zou uitkomen, hoe De Waar- neid eigenlijk door huurlingen van het dollar-kapitaal werd volgeschreven Vreejnd is nog de samenstelling van het ltshof; slechts twee juristen, tegen r hoge militairen en drie mensen uit Wrtij, vakbeweging en een plaatsvervangend minister van Binnenlandse Zaken. Het ging dier toch niet om enkele loopjongens, het •mg om mensen, die eens de allerhoogste P°8ten in de heilstaat bezetten. De buitenwereld kan slechts uit dit alles ««sluiten, dat als deze heren elkaar op ruimen, zij het snej en grondig doen. Of door zulke gebeurtenissen het oorlogsge vaar vermindert? In het Nazi-Duitsland men iets dergelijks meegemaakt, toen m 1934 op last van Hitier de ex-chef van S A. en de rijksminister zonder porte- uili Ernst Röhm met een aantal SA- leiders werd gefusilleerd. Het klimaat wordt "a deze dingen noch voqr de wereld, noch voor de betrokken volkeren gewoonlijk vele gunstiger. De methodes der dictaturen be nouden hun grote overeenstemming. Beria zwijgt. De andere zes zijn afdoende atom gemaakt. Maar al zwijgend spraken tot de denkende mensen in de Kerst dagen nog maar al te duidelijk GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA' I 7lrv (Van onze correspondent.) f'UIZEN. Aangezien het bestuur van de Tweemanspolder e e jaren geleden is overgegaan tot het machinaal bemalen van de n zyn gebied liggende landerijen, zijn de vier windmolens van deze PO er, zo karakteristiek voor de streek, tot stilstand gekomen en wordt e sinds de dertiger jaren van de achttiende eeuw bestaande getrapte bemaling niet meer benut. Nu het polderbestuur niet bereid en gezien de betrekkelijk geringe oppervlakte van zijn polder niet in staat is de molens te blijven onder- ou en, ook niet na uitvoering van de hoognodige restauratie ervan, zou aemolenviergang, uniek door zijn ligging aan de Rotte, in de onmiddel- VIKe nabijheid van de spoorlijn en de*, Rijksverkeersweg Utrecht—Den "aag ten dode zijn opgeschreven, ware het niet dat de Provinciale Staten van Zuid-Holland het in het leven roepan van „De Stichting tot instand- ouding van de Molenviergang van de Tweemanspolder" hadden moge lijk gemaakt. In deze stichting hebben zitting de heren >r J L. Klein, directeur-hoofdingenieur van ae provinciale waterstaat, voorzitter, mr K. Lodder, chef van de eerste afdeling ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland, secretaris-penningmeester, mr R. Hotke. aangewezen door de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, ir A. Wiebes, aangewezen door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr N. van Hasselt, aange wezen door dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Schie- land. J. van der Wel. aangewezen door het nestuur van de Tweemanspolder en Arn. Boer. aangewezen door burgemeester en wethouders der gemeente Zevenhuizen. In een in November gehouden vergadering van de stichting is o m. besloten de vier molens, met de daarbij behorende erven en tuinen in eigendom over te nemen van de rweemanspolder voor de symbolische prijs van 1. Het ligt ln de bedoeling van het bestuur der Stichting de meest dringende restauraties der molens zoals het aan brengen van een binnenroede aan de tweede molen in 1954 te doen geschieden, ter wijl in volgende jaren de rest onder han den genomen zal worden. B. en W. van Zevenhuizen zijn met de Provinciale Molencommissie en de Stich ting van gevoelen, zo schrijven zij de raad, dat de molens ln volledige werkwaardige staat moeten blijven. ..Nu een dieselgemaal is gesticht, zullen de molens alleen nog gebruikt worden in noodgevallen. Daarom is het behoujfUan deze viergang niet alleen "'1 waterstéatliundig oogpunt (bemaling in tijden van oorlog en oorlogsdreiging) doch tenmiaatF*evenzeer uit vriendschappelijk en historisch oogpunt ten stelligste verdedig- baaf, aldus B. en W. t Ingrijpen noodzakelijk Als „de molens aan de Rottemeren" vor men zij immers een stoffering van het Hol lands polderlandschap, die bekend is bij alle Zevenhuizenaren en niet minder bij de reizigers van Utrecht naar Den Haag per trein of per auto. Zij bekoren het oog van een ieder die ln deze tijd van nuchtere zakelijkheid streeft naar het behoud van historische monumenten. Wordt niet ingegrepen, dan zal de tand des tijds zijn vernietigende invloed doen gelden en deze achtkante Hollandse water molens binnen zeer afzienbare tijd be knotten tot naargeestige overblijfsels. Mede uit deze overwegingen worden de Stichting subsidiebijdragen van het Rijk en de Provincie ter beschikking gesteld van respectievelijk 7500 en ƒ4770 ver meerderd met een provinciale bijdrage van 100. als aanvangskapitaal. totaal dus 12370. Uit deze middelen zal het stichtingsbestuur de restauratiekosten en het onderhoud der molens moeten financieren. B. en W. van Zevenhuizen onderschrij ven de gedachte van het bestuur, dat het Rijk en de Provincie bereid zullen zijn wederom in een bepaald jaar subsidie te verlenen. Maar deze medewerking zal af hangen van de omstandigheid in hoeverre andere lichamen en particulieren voor het behoud dezer viergang daadwerkelijk steun verlenen in de vorm van een donatie of een contributie. Het ligt in de bedoeling van de stichting, landelijk een actie in te zetten tot verkrijgen van vrijwillige bijdragen. B. en W. van Zevenhuizen, achten het, omdat de molens op het territoir van Ze venhuizen staan, van belang, dat ook de gemeente daarin bijdraagt en stellen de raad voor voor 1954 een donatie van ƒ200 aan de stichting te verlenen. Voor de toepassing van de 1 Januari a.s. in werking tredende huurverhoging heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de gemeenten in het Gouds rayon zodanig ingedeeld, dat de oD 31 December geldende huren van de vóór 27 December 1940 gebouwde woningen zullen worden ver hoogd met; 23 procent te Gouda en te Waddjnxveen, té Waddinxveen voor de kom der gemeen te en het deel langs de Gouwe; 26 procent te Bodegraven, Boskoop, Gou derak. Moerkapelle, Moordrecht. Nieuwer- kerk a.s. IJssel Ouderkerk a.d. IJssel. Oude water, Reeuwijk, Schoonhoven, Waddinx* veen (overig gedeelte) en Zevenhuizen. 29 procent te Ammerstol, Bergambacht, Berkenwoude, Haastrecht, Hekendorp, Stol wijk en Vlist. Ean van dasa prachtig# camera's Is voor U... wannaar U aan hoofdprijs wlót In Libafla's grot# Fato-wadstrljd„KIEKT U MEE 7" Mat alka aardig» binnanhuisopnama habt U zo'n kans, mits 0 abonné bant van Liballa. In hat nummar van 2 Januari vindt U alia nadere bijzonderheden. Fotografowt U nimf? Dan bieden de 90 pagina's van Libelle U tóch elke week vele verrassingen. Naast de Fotowedstrijd, de populaire vaste rubrieken en verscheidene interessante artikelen, brengt het nummer van 2 Januari bijvoor beeld de ontroerende reportage: „LYLIANi LOOPT NAAR HET GELUK" het diep-treffende levensverhaal van een invalide jonge vrouw, die door een haast bovenmenselijke wilskracht haar ziekte meester werd en zich als kroon op haar genezing gekozen zag tot Koningin der Partjse mannequins! EXTRAGratis iedere week het leuke kinderblad TOMBOLA df maandelijks een boeiende romanbjjlage. Elke week in 1954 wordt extra-gezellig met Libelle in Uw huis. Vul NU de coupon in.' DE HOOFDPRIJZEN 1 Rolleicord J 567.- 1 Kodak Retina I 297.-I Agfa Isolette 260- Alle met flits. S Philips Flitscamera's 65.- per •luk; 3 Oevaert boxen 30.50 per stuk. U ziet méér. in Bovendien 100 foto-albums groot aantal foto-ttui's i 50 cent per week IK ABONNEER MIJ OP LIBELLE t f 9C pcf WOONPLAATS ADRES Vriendelijk verzoek deze coopon Jet blok lener j in te vullen en hetceen niet gewenst wordt dAr te hilen. Dsirnt in een open enveloppe, gefrankeerd met zet postzegel, te verzenden aan LIBELLE. Nassauplem 7. HAARLEM. Postgiro 258670 GRATIS Reünie: Bijeenkomst Goudse Dec. 7.31 uur. Concordia: Contactavond O.N.A. voor Junioren. 29 Dec. 7.36 uur. Het Schaakbord: Clubavond Goudse cricket- en footballclub „Olympia' Junioren. Dec. 7.36—9.36 uur. Het Blauwe Kruis: Spreekuur Pro Juventute. 29 Dec. S uur. Zeugstraat 38: Spreekbeurt J. Maasbach voor Bethlehem Kerk (Pinkster gemeenten). 2 Jan. 4—5 uur. Emigratie-centrale. t Jan. 8.15 uur Concordia: Toneelavond wijk- vereniging „Oranje Trouw", opvoering „De andeling". De Haven: Zitting Chr. Bioscopen Thalla. Op de bres. 14 Jaar; 3 uur: De Haag en de Egel Schouwburg: lm weissen Rössl, alle leeft. Reünie. De vergeten patrouille, 14 j. Aanvang: 3 en 8.15 uur. A pothekersdienst Steeds geopend (des nachts alléén voor re cepten): Apotheek P. Weijer. Gouwe 131. Dokterstelefoon 4020. Gisteren herdacht de heer K. v. d Berg. commies eerste klasse ten kantore van de gemeente-ontvanger, de dag, waarop hij 25 jaar geleden in gemeentedienst trad. Ter gelegenheid van zijn jubileum is de heer d. Berg Donderdag gehuldigd. Namens ijn collega's heeft de gemeente-ontvanger, de heer J Blokland, de jubilaris toegespro ken. In zijn speech dankte hij de heer v. d. Berg voor de grote toewijding en plichts betrachting. waarmee deze altijd zijn werk heeft gedaan qp voor de vriendschap, die allen steeds van de jubilaris ondervinden. De heer Blokland bood de jubilaris drie boeken aan Mevr. v. d. Berg werden bloe men gestuurd Hedenmorgen heeft loco burgemeester E. A Polet de heer v. d. Berg ontvangen en hem een geschenk in couvert overhandigd. Werk van half millioen B. en W. te Delft hebben het bouwen van 56 etagewoningen ln 3 blokken in de Voor- dijkshoornsepolder, gegund aan bouwbedrijf Gebr. Luxen en Worst, alhier, laagste in schrijver voor 545.317. (Advertentie) Nieuw Rood zoete bessen 1.95 p. fl Grote fles WIJN wit of rood 1.55 p. fl. BIJ 2 flessen, de 3e GRATIS of een pot Kersen of Aufurken UW adres: ZEUGSTRAAT 54 - Tel. 3198 Kaas, Zalm, Sardines, Gember, Olijven, Pic-ups, Knax, Toast, Kaasbolletjes, Amster damse Uien, Augurken, Ketch-up. (Van onze correspondent) STOLWIJK. Voor de afdeling Stolwijk van de Hollandse Maatschappij van Land bouw heeft ir Tuijnman, secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, een lezing gehouden over zijn ervaringen tijdens een bezoek van drie maanden aan Amerika. Hij heeft in het bijzonder een studie ge maakt van de landbouwpolitiek. Spreker schetste in de eerste plaats het type van de Amerikaan en wees er op, dat ondanks de techni8tme vooruitgang er in cultureel op zicht een achterstand bestaat. De eerste in druk in Amerika is, dat men in een jong Europé komt. De landbouw neemt een bijzondere positie in. De Amerikaan is er trots op wanneer hij uit de landbouw afkomstig is of familieleden heeft die dit bedrijf uitoefenen. Aan de hand van cijfers gaf ir Tuijnman een beeld van de verschuiving van de be volking van de landbouw naar andere tak ken van bedrijf. Zo telde de bevolking in 1900 75 millioen zielen, van wie 52 nflllioen bestaan vonden in de landbouw. In 1952 telde de bevolking 150 millioen zielen, van wie 23 millioen een bestaan in de landbouw vonden. Deze sterke teruggang is een "ge volg van de mechanisatie in de landbouw. De Amerikaanse boer, aldus ir Tuijnman, heeft een buitengewone aanleg om met ma chines pm te gaan en vindingrijkheid om deze machines geschikt te maken voor al lerlei doeleinden. Door het gebruik van deze machines werd een belangrijke besparing aan arbeidskrachten, die trouwens moeilijk te kri,jgen zijn, bereikt. Deze mechanisatie strekt zich ook uit tot- de huishouding, het geen blijkt uit de bijzondere inrichting van de keukens, waardoor voor de vrouw loop- besparend werk wordt verkregen. Coöperatieve centrales De ver doorgevoerde mechanisatie ln de landbouw werd voorts toegelicht aan het volgende voorbeeld. In 1940 waren er 1.5 millioen tractoren bij de landbouw in ge- De directie van de Goudse Waterleiding Maatschappij N.V. bericht ons, dat de aan vankelijk voor 1954 berekende tarieven, zoals gepubliceerd in ons blad van Donderdag J.I., enigszins gewijzigd moeten worden. De tarieven bevatten een basistarief, dat afgestemd is op een bepaalde kolenprijs, waarop een verhoging wordt toegepast bij stijging van de kolenprijs. Als gevolg van de Prijzenbeschikking 1940 van het Directoraat Generaal van de Prijzen werden alle prijzen bevroren. Zo ook die van drinkwater. Eerst met ingang van 1 April 1951 mocht de kolen- clausule voor het aan de industrie geleverde water worden toegepast. Ingaande 1 Juli 1952 mocht voor het huishoudelijk tarief een verhoging van zes z.g. intervallen worden toegepast. Ingaande 1 Januari 1954 worden de tarie- sn in overeenstemming met de voorwaar den gebracht. Bij de eerste opzet werd er van uitgegaan, dat het basistarief met ingang van 1 Jénuari 1954 met 9 intervallen diende te worden ver hoogd. Echter blijkt achteraf, dat de gemid delde kolenprijs over het afgelopen jaar een KIJKER, verhogini -van bat basistarief met 10 Inter- f 2.05 f 2.25 15 m3 vallen toelaat. Ten opzichte van het huidige tarief worden de tarieven met 4 intervallen verhoogd. Een verhoging van ruim 10V«. De tarieven voor huishoudelijk gebruik en voor nijverheid, neringen en bedrijven in woningen zullen Ingaande 1 Januari 1954 per kwartaal als volgt zijn: Tarief Tarief Toegelaten Oppervlakte 1953 1954 verbruik onder 30 m2 f 1.60 f 1.80 15 m3 (zonder afvoer) onder 30 m2 (met afvoer) van 30- 60 m2 van 60- 90 m2 van 90-140 m2 van 140-200 m2 van 200-260 m2 boven 260 m2 extra: badtoestel douche spoelcloset meerdere spoel- closets (p. st.) f 3.10 f 3.50 f 4.40 f 5.— f 5.95 f 6.75 f 7.75 f 8.75 f 9.30 f 10.50 f 11.10 f 12.50 f 1.80 f 2.— f 1.80 f 2.— 15 m3 20 m3 25 m3 30 m3 35 m3 40 m3 15 m3 15 m3 10 m3 Verbruik boven toegelaten maximum 30 ct per m3 {thans 20 cent), bruik, thans 4.5 millioen. terwijl daarnaast het aantal paarden, dat in 1940 nog 14 mil lioen bedroeg, in 1950 tot 6 millioen was ge daald. Het stroomverbruik in de landbouw is met 750 pet toegenomen, hetgeen een ge volg ls van de bouw van coöperatieve elec- trische centrales in de afgelopen streken door de boeren. Het landbouwonderwijs is in Amerika een- voudig. Op de „highschools" wordt alleen in de hoogste klassen landbouwonderwijs gegeven en dat heeft dan in hoofdzaak nog betrekking op het leren omgaan met machi nes. Alleen aan de universiteiten is een fa culteit voor de landbouwkunde!* Daarnaast is er echter een grote voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw. Het farbloc, aldus spreker, is buitenge woon sterk, hetgeen blijkt uit de verkiezing van senatoren voor de Amerikaanse Senaat, die voor de belangen van de landbouw op-y komen. Verder ging ir Tuijnman in op de pari- teitsprijzen en welke gevaren de daaraan verbonden politiek voor de wereldmarkt kan inhouden. Door de sterke positie van de boeren en het beroep dat op hen werd ge daan in de oorlogsjaren tot opvoering van de productie, ziet de regering zich thans genoodzaakt de producten over te nemen, in dien de boeren de daarvoor vastgestelde prijs niet kunnen verkrijgen. Bij de vast stelling van deze prijzen wordt uitgegaan van de koopkracht van de dollar, zoals deze in 1914 was. De boeren krijgen echter 90 pet pariteit. Maar door de werkbesparing en de grotere opbrengst per ha is deze politiek voor de boeren niet onvoordelig. Het rege- ringsinkoopbureau zit thans met grote voor raden, o.a. een tarwe-overschot van 20 mil lioen ton en een maisoverschot van 23 mil lioen ton. Ook het zuiveloverschot is groot. Met deze politiek, aldus spreker, kan niet worden doorgegaan. De gevolgen daarvan dienen dan ook met aandacht te worden ge volgd. Na de pauze werd aan de hand van licht beelden het gesproken woord verduidelijkt. Schoonvader ernstig gewond Een 24-jarige bewoner van de Achterwil lens heeft op de avond van de tweede Kerst dag zijn 60-jarlge schoonvader in een vlaag van woede met een mes gestoken en zo ern stig gewond, dat aanvankelijk voor het le ven van het slachtoffer werd gevreesd. De dader was Zaterdagavond uit geweest, had wat gedronken en was tegen twaalven thuis gekomen. Hij was daar ln razernij uitgebro ken, omdat zijn vrouw, met wie hij in on min leeft, met zijn zoontje haar woning had verlaten om haar intrek te nemen bij fa milie. Hij is toen schreeuwende naar het huis van zijn schoonvader getrokken, die een paar huizen verder in de gemeentelijke contrólewoningen ln de Achterwillens woont. Op dat gegil kwamen de schoonva der en een zoon met een schop en een riek gewapend naar buiten en verjoegen de schoonzoon naar diens eigen huis. Zij sloe gen bij die charge een paar ruiten van de woning van de schoonzoon in, waarop deze een mes uit de kast haalde en naar buiten stormde. Het mes trof de schoonvader in de leverstreek. Hevig bloedend bleef het slachtoffer liggen. Hij is naar het Van Iter- son-ziekenhuis overgebracht, waar bloed transfusie moest worden toegepast en ope ratief worden ingegrepen. Vanmorgen was de toestand van het Slachtoffer redelijk. D« dader ia in arrest gestald. (Van onze correspondent) ZEVENHUIZEN. Het college van B. en W. van Zevenhuizen heeft bij de raad ten voorstel ingediend om aan de kerkvoogdij der Hervormde Gemeente mede werking te verlenen in het onderhoud van de desolate toren van de Hervormde kerk. Een bijdrage van 15 in de kosten van vorige jaren ten bedrage van f 4500 en een bijdrage tot een even groot percentage in de onderhoudskosten van de komende jaren, tot een maximum van 1000 per jaar, worden wenselijk geacht. De aardige situatie doet zich daarbij in Zevenhuizen voor, dat de toren niet zoals in de meeste gemeenten het eigendom van de burgerlijke, maar van de kerkelijke gemeente is. Er ls namelijk een'over- t» :C fcJ' eenkomst tussen de ge meente Zêvenhuizen en het college van kerkvoogden en notabelen der Hervorm de Gemeente van Decem ber 1873, waaruit blijkt, dat de kerkvoogdij moet zorgen voor het onderhoud van toren, uurwerk en klok en de daarvoor benodigde gel den dient te voteren. Dat is heel anders dan in artikel 6 der additionele ar tikelen tot de acte van de Staatsregeling des Bataaf- schen Volks van 1798 is be paald. Daarin worden „de torens aan de Kerkgebou wen gehegt, benevens de Klokken met derselver be- huysingen, verklaard eigen dommen te zijn en ie blij ven der burgerlijke ge meenten, staande ten alle tijde onder derselver be heering en onderhoud". Door deze bepaling zou de in 1798 bestaande toren, in zekere zin verlaagd worden tot bouwwerk ten dienste van de burgerlijke over heid. Dit moet worden ge zien in het licht .van de omstandigheden waaronder deze staatsregeling tot stand kwam. Deze regeling was immers mede het be gin van de scheiding tussen Kerk en Staat, welke schei ding door verschillende kerkgenootschappen aller minst werd gewaardeerd. Men wilde de burgerlijke overheid voor de instand houding van haar toegewe zen eigendom niet afhanke lijk stellen van de stroeve v verhouding, welke er tussen diverse kerk genootschappen en haar was ontstaan. Daarom is de blijvende verplichting tot zelf beherên en onderhouden aan de bur gerlijke overheid opgelegd, teneinde de in standhouding te verzekeren. Zevenhuizen is één van de gemeenten, die de toren weer aan het kerkgenootschap heeft overgedragen. Die overdracht is ook bewijsbaar, want door de burgerlijke ge meente verschuldigde vergoeding, heeft het gemeentebestuur a.h.w. het eigendomsrecht 1 de onderhoudsplicht afgekocht. Wij kunnen ons. zo schrijven B. en W de raad, in de gedachten van de destijds be slissende kerkelijke en burgerlijke autori teiten volkomen vinden, daar wij thans van mening zijn, dat de toren onverbrekelijk verbonden aan en deel uitmakende van het kerkgebouw in de kerkelijke sfeer dient te blijven. Dit uit omstreeks 1500 daterende sierlijke bouwwerk verdient stellig ook de belang stelling van hen, die niet uit hoofde van hun kerkelijke functie verantwoordelijk zijn voor zijn behoud. In wijde omtrek ziet men reeds het ranke spitse torentje als trouwe wachter uitsteken boven de kerk en wo ningen. omzoomd door vruchtbare akkers. De toren vervult een belangrijke functie in het openbare leven en op grond daarvan komen B. en W. tot de raad met hun voor stel om niet, zoals een oude bepaling zegt jaarlijks 400 in de kosten van onderhoud bij te dragen maar 85 procent. Het herstel van de toren, ^ie in desolate toestand ver- verkeert, zal daardoor krachtiger kunnen worden aangepakt, aangezien de kerkelijke gemeente uit haar smalle beurs moeilijk veel aan het onderhoud ten koste kan leg gen. In een woning aan de Van Beveringhlaan is Zaterdagavond een inbraak gepleegd, waarbij echter niets werd gestolen. De dader is binnengekomen via de achterzijde van het huis, waar hij een keukenraam in sloeg. Net toen hij aan zijn tocht door het huis wilde beginnen, kwamen de bewoners thuis. Hij ls toen via het balcon van de slaap kamer en het balcon van de buren in een boom gekommen en vandaar in de Van Swietenstraat beland, een afgebroken tak van deze boom als enig spoor achterlatend. Gouwe afgesloten In verband met de bouw van het admi nistratiekantoor van het Gemeente Energie- Bedrijf op de hoek van Gouwe en Rotter damse Veer zou de Gouwe van 29t.m 31 December voor alle verkeer zijn gesloten, eveneens om deze reden zal het Rotterdamse Veer van 4 t.m. 8 Januari niet door het verkeer kunnen worden gebruikt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat met ingang van 22 Decem ber tussen Nederland en Griekenland een overeenkomst in werking is getreden inzake de afschaffing van de visumplichten. Dien tengevolge behoeven Nederlanders voor toe lating in Griekenland geen visum meer aan te vragen wanneer zij daar voor de duur van maximaal 2 maanden tijdelijk willen verblijven. Zij dienen echter wel in het be zit te zijn van een geldig paspoort en moe ten voldoen aan de in Griekenland gel dende wetten en bepalingen inzake toela ting en verblijf van, alsmede inzake het verrichten van arbeid door Nederlanders. Op basis van reciprociteit geldt deze rege ling ook voor Grieken, die Nederland wil len bezoeken. De Zuidkoreaanse politicus, Sjin Joeng Sik, provinciaal voorzitter van de liberale partij van president Syingman Rhee ln Tsjoengjoe. is tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een verspreking. Sjin, die een toast wilde uitbrengen op Syngman Rhee, had de noodlottige fout gemaakt, de naam van de Noordkoreaanse president, Kim II Soeng, te nemen. De openbare aanklager van de rechtbank die Sjin heeft veroordeell, had de doodstraf geëist. Donderdagmiddag is bij Creil in de Noord oostpolder een autobus, die een 30-tal ar beiders uit.de Noordelijke provincies met kerstverlof naar huls bracht, tenéevorge van de gladheid van de weg geslipt De bus kwam in een fJVeppei terecht en is over de kop geslagen. De arbeider L. W. uit Gro ningen werd gedood. Twee ande: licht gewond, maar ki i te zijn, naar huis gaan. werden plaatse

Goudsche Courant | 1953 | | pagina 2