J COUDSCUE COURANT en in Scliep een kokende nood op zee WEERBERICHT De Grebbeberg op een Witte Zondag Storm over Scheveningen Auriol weigert vervroegd ontslag van Laniel te aanvaarden Jonge runners bleven achter op losgeslagen kraanlichter Studentendemonstraties tegen Perzische regering Nachtelijke steekpartijen de Amsterdamse Kalverstraat Onbekende voer na, aanvaring door Windkracht acjit Verrassing voor de dochters van Focli Verzet tegen herstel r"""d' Er wrrd nl" ""ch0,en der Brits-Perzische betrekkingen Het tcêer in Europa n M Minister Mansholt over de voedselslag Onbekende dode Voorstellen, van Eisenhower aan het Congres Duitse automobilist onder een trein Nieuwe Amerikaanse plannen voor militaire steun aan Midden-Oosten Weldra wapenleveranties aan Perzië Premier tvenst vertrouwensvotum voor conferentie van Berlijn Japanners betuigden trouw aan de keizer Koningin Elizabeth opperhoofd der Maori's i PPR ASPERA AD ASTRA Maandag 4 Jan. 1954 Verschijnt dagelijks Bureaux: duifstraat 70—72 Telefoon 2745 «twee lijnen) Postrekening48400 Directeur-Chefredacteur: 8. H. VAN DER KKAATS 92ste Jaurgang No 24088 Chef-Exploitatie: D. DE KLERK PHf« W cent pet wmtiMtw- Prijs abonnement: per week ƒ0.48 per maand ƒ2.10 p. kwartaal ƒ6 20 Advert.: 12 c. p. mm. bij contr. 10 c. EENDRACHT Ing. Med.: 24 c. per mm. contr. 20 c. MAAKT MACHT flat te v Twee jonge rtrtftners hebben gisteren angstige uren beleefd, toen de ■lichter, waarop zij uit Rotterdam vertrokken waren, lossloeg, doordat de trog van de sleepboot brak. In snelle vaart dreef het onhandelbare vaartuig -een drijvende kraan af en daar de lichter óók nog lek sloeg, was de positie van de 16 en 18 jaar oude runners bijzonder hache lijk. Zij zijn ten slotte gered door de reddingboot, die zelf tijdens de hulpverlening eveneens in moeilijkheden dreigde te geraken. gisteren ter hoogte van Noordwyk. In de richting van de kust. steeds verge zeld door de Ebro. Eerst by Zandvoort. daarna bij Scheveningen. was de lichter van de kust uit te zien en duizenden mensen hebben het slechte weer getrot seerd om he| schouwspel bij te wonen. Zaterdagavond omsteeks 23.30 uur heeft zich in de Antwerpse haven een ernstige botsing voorgedaan. De Antwerpse lichters Haydn. Deux Frères en Stella Novak lagen. Kmeerd naast het Britse stoomschip ngleeclyde aan nr 17 en 18 van de Schel dekaaien. t Het pas aankomende Nederlandse schip Alpherat voer by het bydraafen in de nabyheid van het Britse schip dc drie lichters aan. met het gevolg dat de Haydn met ernstige avery op drift raakte en mid den in de stroom zonk. De opvarenden konden het schip tydig verlaten. Ook de beide andere lichters wer den vry ernstig beschadigd. Acht havenarbeiders, die aan het lossen waren, werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zes hun ner konden na behandeling huiswaarts ke ren. De beide anderen moesten biyven. Ook elders waren verscheidene schepen in moeilijkheden Op de Theems heerste Zater dag een dichte mist Het Nederlandse mo torschip Nimrod (399 ton) uit Groningen werd even voorbij Londen aangevaren door ae Zweed Saga (6.687 ton) en kreeg lichte schade aan de boeg. De Saga kon de reis onverlet verneigen Het Panamese schip Hope is in de nacht van Zaterdag op Zondag door een onbekend schip aangevaren, dat zonder hulp te ver lenen doorvoer. De Hope liep Zondags morgens Vlissingen binnen met een inge drukte reling aan bakboordzijde en een ge deukte romp. In Antwerpen zal men na gaan welk schip deze schade heetf veroor- Aan boord van de kraanlichter waren de beide runners, de lfcjarige Herman Sprang uit Maassluis, en de 16-jarige Jan Gardie. uit Kwintsheul. Zaterdag uit Rotterdam ver trokken op weg naar Amsterdam. De sleep boot Ebro v;m Smits Internationale Sleeo- dienst verloor Zondag omstreeks twaalf uur de sleep, doordat de tros brak. Een andere sleepboot van Smit. de Noordzee, die juist met een kraan in IJmulden was gearriveerd, kwam te hulp. maar het gelukte niet op nieuw verbinding met de kraan te krijgen, die snel afdreef. De IJmuidense reddingboot Neeltje Ja- coba voer bit Het was moeilijk de runners te redden, vertelde schipper Jaap van der Meulen. want er stond een ongelofelijk hoge zee bij windkracht zeven tot acht. Bij de hulpverlening sloeg de reddingboot met de stuurboordzijde tegen de kraan/Ntfaardoor de reddingboot gedeukt werd en een boei verloof. Met een kop koffie werden de jon gens over de eerste schrik heengeholpcn, toen zij eenmaal aan land waren. ZU waren van plan geweest de drU- vende kraan te verankeren, maar daar het vaartuig lek was geslagen, moesten er van af zien. Zij zullen proberen hun persooniyke bezittingen te redden, zodra de K.S. 5 strandt. Het schip dreef ÜClter Butcher, een rijke Britse zaken- man en een groot bewonderaar van maar- chalk Fo«h, heeft aan <Je dochters van de aarschalk ieder een bedrag van ongeveer en half millioen gulden nagelaten. In zijn astament zegt Butcher: „Ik heb altijd een "lepe bewondering voor maarschalk Foch ehad en ik ben van mening, dat de on- chfttbare diensten, welke hij niet alleen aan gijn land maar ook aan Engeland heeft Be wezen, nooit voldoende zijn erkend." Militairen hebben Zaterdag een einde ge- sakt aan een demonstratie van studenten an de universiteit te Teheran. De betoging erd gehouden uit protest tegen de terug eer van Britse diplomaten na dc hervatting er Brits-Perzische betrekkingen. I^e dr- onstranten trokken door het universiteits- ebouw en dwongen andere studenten zwar- armbanden en andere tekenen van rouw i dragen. Tegenstanders van de regering van Zahedi "en de vorige maand een beroep op de be- olking uit protest tegen het nieuwe regiem 'kenen van rouw te dragen. De studenten ven hieraan thans voor de eefste maal volg. Verscheidene studenten zijn gear- Vannacht lichte vorst Vrij veel bewolking met plaatselijk enige 'eeuw. Aanvankelijk matige tot krachtige langs de Waddenkuat mogelijk nog har- e, later overwegend matiae wind tussen oord en Ooet. Vannacht elThiorgenochtend ver het algemeen lichte vorst. Morgen- iddag temperaturen om het vriespunt. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN. Hedenmorgen om 8.4o uur werden te Rotter- _=3H de volgende weerkundige waarnemingen gedaan Barometer: 7K.8 m m. Wind: Noord-lNoord-Oost, 3. Temperatuur: +1.0 gr. C. maximum temperatuur: 13 uur +1.4 gr. C. Minimum temperatuur uur —0.1 gr. C. Weersgesteldheid: Bewolkt. Januari -» Nieuwe maan Zon op oojo; onder IMS Maan op 00.11; onder 17.10 Weerrapporten van hedenmorgen zevenuur: .onden msterdam russel arljs -rdeaux renoble lce arsohau 'lijn ankfort ünchen ricn feve arno enen Jnsbrüek Rome weer max. temp. neerslag afgelopen 24 ut onbewolkt 3 c 0 i sneeuw 1 8 sneeuw 8 0.1 zwaar bew. 7 0 licht bew. 5 2 sneeuw 2 3 zwaar bew. 4 H 2 onbewolkt 6 8 zwaar bew. —4 1 licht bew. 13 2 geheei bew. —1 0.3 sneeuw 1 4 nevel —4 1 nevel 3 sneeuw —8 1 zwaar bew. -4 4 beheel bew. —3 0 nevel 1 1 nevel 1 zwaar bew. M 1 M reateerd. Er werd vloeide geen bloed. Autoriteiten te Teheran geloven, dat de demonstratie een teken is. dat de tegenstan ders der regering, behorende tot allerlei overtuigingen, zich groeperen rondom de illegale Toedeh-partij. in het eerste ernstige verzet sinds de regering van Mossadeq om ver geworpen. Volgens Radio-Beiroet is Sajjid Karim Sjerazi, woordvoerder van het Perzische na tionale front en vriend van de voortvluch tige oud-minister van buitenlandse zaken, Fatemi, Zaterdag uit de tweede etage van een gerechtsgebouw te Teheran gesprongen. Sjerazi werd ernstige gewond. Sjerazi was 's ochtends door de procureur-generaal van het huidige militaire regiem. Azmodeh. ver hoord. aldus Radio-Beiroet. Het nationale front was de partij van dr Mossadeq. zaakt. want daar zal de onbekende wel binnenlopen. In dezelfde nacht werd bericht o'ntvangen, dat ter hoogte van Tvellebbrg (Zuid-Zwe den) het Duitse vaartuig Frfe II met drie man aan boord op drift was geraakt door motorstoring; Een loodsboot heeft het schip op sleeptouw genomen In het gebied van de Helgotanderbocht stond gisteren een zware storm. Vele schepen en vissersvaartuigen wachtten te Cuxhaven en in de Elbemond op beter weer. Het Poolse schip Poznan (2.0^7 ton) seinde, dat het in de Helgolanderbocht water magkte door ingeslagen luiken. Het schip, dat met een lading kolen op weg was naar Italië, kreeg van verschillende zijden assis tentie. Een aanbod van de Danzig om hulp te bieden, werd afgeslagen. De bemanning tracht zelf de schade te herstellen. Het Zweedse schip Nimbus heeft gemeld, dat het in de vroege ochtenduren van Zon dag een brandend schip heeft waargenomen op een mijl afstand van de vuurtoren van Skanor. ten Zuiden van Malmö. De Nimbus seinde, dat bij de kust niet dichter kan naderen en dat hij een reddingboot gestre ken heeft. De bemanning van het branden de schip is later van de kust af inveiligheid gebracht. Het schip Genepesca 3 seinde dat het in moeilijkheden was. Het vaartuig, dat zich in de Golfe du Lion bevindt, heeft onmid dellijk hulp verzocht. Het Duitse s s. Traunstein (4.364 ton) ig-bij het eiland Scharhörn, in de mond van de Elbe, aan de grond gelopen. Het vaartuig heeft om hulp verzocht. De Rijkswaterstaat moest gisteren een waarschuwing doen uitgaan voor een hoge waterstand, welke in de provincies Zeeland en Zuid-Holland oplettendheid vereiste De loodsdiensten op de Nieuwe Waterweg, op de Wielingen en van Vlissingen zijn op deze stormachtige Zondag tijdelijk gestaakt. Koning Winter heeft op ïfe eerste Zondag van het nieuwe jaar getoond dat zijn heer schappij nog lang niet ten einde is, en dat de optimisten, die de overschoenen nog steeds op zolder hebben staan, deze beter eenf kunnen inspecterende eerste Zondag werd er een van afgelaste wedstrijden en warrelende sneeuwvlokken Ondanks de aan sneeuw verbonden narigheid is het tóch steeds weer een verrassing te zien, hoe bijvoorbeeld een prozaïsche verkeers weg (in dit geval op de Grebbeberg) kan ver anderen tn een zwart en wit lijnenspel dat de eentonige zakelijkheid verzacht. In een nieuwjaarsrede voor de afdeling Amersfoort van de Partij van de Arbeid heeft minister S. L. Mansholt betoogd, dat alle uitgaven voor militaire instellingen eigenlijk weggegooid geld zijn als niet ge- lijktijdig krachtig wordt gewerkt aan de verbetering van de voedselvoorziening in de wereld. „Rusland is bezig om zijn onontwikkelde gebieden snel tot ontwikkeling te brengen. Binnen tien tot vijftien jaren zal in de Rus sische gebieden de gemiddelde consumptie per hoofd der bevolking hoger zijn dan in de vrije wereld. Ondanks de overschotten zal de vrije wereld de productie dienen te verhogen, maar dan dient er gelijktijdig een goed distributiesysteem te komen. Wij mo gen niet laten verrotten waaraan elders be hoefte is. De FAO is in gebreke gebleven, omdat In de wereld de zuiver zakelijk-kapitalistische belangen nog te groot zijn." Koning Winter had dit weekeinde echter nog meer in petto. Wind en water hadden weer vrij spel en het was in Scheveningen. waar de golven met volle kracht tegen de havenhoofden sloegen, een gigantisch ichouwspel. waarvoor velen een nat pak over hadden In dc nacht van Zaterdag op Zondag heb ben voorbygangers op de hoek van de Kal verstraat en de Ileiligeweg te Amsterdai een man aangetroffen, die door een aantal steken met een scherp voorwerp ernstig ge wond was. De man. wiens identiteit nog on bekend is. is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht, waar hy na aankomst is overleden. In z(jn zak werd een treinretour HaarlemAmsterdam gevon den. hetgeen er op kan w-yzen. dat hy uit Haarlem afkomstig was. De politie heeft een 24-jarige schoenmaker uit Amsterdam aangehouden, die er van verdacht wordt, de dodciyke wonden te hebben toegebracht. Het drama op de hoek van de Kalver straat en de HeiJigeweg moet zich volgens de politie als volgt hebben toegedragen. Om circa half drie sUmden de.verdachta» die onder invloed van stetke drank verkeërde. en een vriend in de Kalverstraat. Be schoenmaker had blijkbaar een vechtlustige bui, want hij daagde twee voorbijgangers uit, die zich echter niets van de man aan trokken en doorliepen. Daarna kwamen weer twee mannen langs en er ontstond een vechtpartij tussen de schoenmaker en een der mannen De tweede voorbijganger verdween en heeft zich niet meer laten zien. De vriend van de schoenmaker zag plot seling, dat deze een blinkend voorwerp in ide hand had. Toen hij bovendien zag. dat de voorbijganger bloedend in elkaar zakte. ren. de hij weg. Hij is later door de politie aan gehouden en als getuige gehoord. De schoenmaker heeft daarna zijn weg vervolgd door de Kalverstraat en heeft twee echtparen lastig gevallen. Op de Dam heeft de schoenmaker, wiens jas opder bloed zat, een meisje een klap in het gezicht ge geven. Bij deze gelegenheid is hij door agen ten van de radio autodienst opgepakt en naar het bureau Warmoesstraat overge bracht. Intussen hadden de twee mannen die eerst door de schoenmaker uitgedaagd waren, maar er de voorkeur aan hadden gegeven door te lopen, de schoenmaker bij de Dam gezien. Zij hadden het bloed op zijn jas bespeurd en toen zij op hun terugweg langs de plek kwamen, waar het slachtoffer lag, hebben zij geconcludeerd, dat de man, die hen eerst lastig had gev^len, ook meer van dit drama moest afweteM Zij zijn naar het bureau Singel gestapt. vAr men toen wei nig moeite had om de schoenmaker op te sporen. Dê recherche heeft de schoenmaker Zon dag enige malen verhoord. Hij zegt zich niets meer te herinneren. Zijn vriend ver klaart alleen, dat hij een blinkend voor werp in de handen van de schoenmaker heeft gezien. Hij zegt niet gezien te heb ben, dat er steken werden toegebracht. De politie heeft intussen nog steeds geen scherp voorwerp, waarmee de steken kunnen zijn toegebracht, kunnen opsporen. iCy Zondagmiddag tegen één uur heeft op een met knipperlichten beveiligde overweg bij Berkum (gemeente Zwollerkerspel) de snel trein, die óm 12.30 uur uit Meppel was ver trokken in de richting Zwolle, een auto aangereden, waarvan de bestuurder door het rode licht was gereden. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder, die zwaar gewond naar het Sophiaziekenhuis in Zwol le werd overgebracht, is later op de dag overleden. Het bleek te zijn Otto Heinrich Fischer uit Alen in Wurtemberg. Hij is op 10 April 1906 geboren in Kassei. De trein had 57 minuten vertraging. Op dezelfde overweg is op 25 November 1.1. een electrischfe trein op een truck gelo pen. President Eisenhower zal het Amerikaan-* se Congres bij de opening van de niewfrffif itting op Woensdag een aantal boodsca»» pen doen toekomen, waarin wordt aaiUH drongen op wijzigingen in hel belastingpMr y gram. amendementen op de arbeidsw^- Taft-Hartley en een verbeterd agrarisch programma, aldus is Zaterdag door de pers* chef van het Witte Huis. Hagertv. medege deeld. Hagerty zei, dat de president,' het Congres ook boodschappen zou zenden/over gezondheidszorg en huisvesting Naar verluidt, zouden de V.8. onderhande lingen voeren met Irak, Saoedi-Arabië en Pakistan over overeenkomsten voor het ver lenen van militaire steun. Deskundigen op het terrein van de buitenlandse politiek en de defensie zouden de idee van een ver dedigingsverdrag voor het Midden-Oosten opgegeven hebben, voornameiyk wegens Arabisch verzet. ZO zouden thans besloten hebben te onderhandelen over afzonderiyke verdragen voor militaire steun met rege ringen die er belang in stellen. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zou den de verwachting uitgesproken hebben, dat vrij spoedig een beslissing zal vallen om de Amerikaanse wapenleveranties aan Perzië, dat reeds een militair bijstandsver- drag gesloten heeft, to vergroten. Op het ogenblik zijn er geen urgente; plannen voor militaire steun aan Egypte, Israël, de Libanon of Syrië, daar deze landen geen onmiddellijk gevaar lopen bij een eventuele Sowjet-Russische aanval. Van ambtelijke zijde is verklaard, dat op het ogenblik geen wapenhulp aan Israël wordt overwogen, omdat de Israëlische strijd krachten reeds behoorlijk uitgerust zijn. Aan de andere kant zou Amerikaanse wapensteun aan Israël de onderhandelingen met Mohammedaanse landen in gevaar brengen. De eerste minister van India, Nehroe, heeft Zondag op een openbare bijeenkomst verklaard, dat, indien de voorgestelde mili taire hulp der V.S. aan Pakistan een feit zou worden, dit een stap nader tot oorlog zou betekenen, „zelfs een wereldoorlog en bovendien een stap. die de oorlog tot vlak voor onze deur zal brengen". Nehroe zei nogmaals, dat India geen militaire hulp van welke buitenlandse macht ook zou aan vaarden. De Franse eerste minister, Joseph Laniel, heeft Zaterdag president Auriol schriftelijk zijft ontslag aangeboden. De president heeft het ontslag geweigerd, waarop Laniel de voorzitter van de Nationale Vergadering, Herriot, verzocht heeft de vergadering op 6 Januari hijeen te roepen, in verband met een dringende mededeling over de politiek der regering. De brief van Laniel aan Auriol van Zaterdag, waarin hij zijn voornemen bekend maakt om af te treden zonder naar parlementair gebruik, de datum 17 Januari af te wachten, dat de nieuwe president, René Coty, zijn ambt zal aanvaarden, is Zondag gepubliceerd. Laniel zegt in de brief, dat de vaststelling van de opening der Berlijnse viermogend- hedenconferentie op 25 Januari het noodzakelijk maakt, dat het rege ringsprobleem zo spoedig mogelijk opgejost wordt. Daarom had hij zijn ontslag ingediend met het verzoek dit fe willen aanvaarden zodra het debat over de begroting zal zijn afgesloten. Auriol antwoordde Laniel. dat de reden, welke Laniel aanvoert om de instantie van de nieuwe president niet af te wachten alvorens zijn ontslag aan te bieden, hem Auriol niet gegrond voor komt. De Franse president zegt in zijn ant woord aan Laniel, dat de vraagstukken, die zullen worden behandeld op de conferentie van Berlijn, dezelfde zijn als welke op de agenda van de conferentie van Bermuda voorkwamen. Na de uiteenzettingen van de minister van buitenlandse zaken en de verklaringen van de eerste minister had de Nationale Vergadering de premier haar ver trouwen geschonken. Daarom, zo zegt pre sident Auriol. kan hij het ontslag van La niel onmogelijk aanvaarden. In de tweede brief van Laniel aan de president maakte hij zijn voornemen be kend. van het parlement een vertrouwens votum te willen verkrijgen met betrekking tot de algemene politiek der regering. Laniel verklaart verder, dat hij van mening was, niet tot 17 Januari te moeten wachten met het aanbieden van zijn ontslag omdat frank rijk het gevaar zou lopen bij een minis teriële crisis in die tijd niet vèrtegenwoor- digd te zullen zijn op de conferentie van Berlijn. Voorts zegt Laniel. dat het niet in zijn voornemen heeft gelegen, de kwesties, die behandeld zijn ift het debat vooraf gaande aan de conferentie van Bermuda, op nieuw aan het parlement voor te leggen. Ten slotte zegt Laniel. dat hij het ge voelen van de president deelt omtrent de noodzakelijkheid van een manifestatie van vertrouwen van de zijde van de volksver tegenwoordiging met betrekking tot de al gemene politiek van de regerftgg. Daarom had hij, Laniel. de voorzitter var» de Na tionale Vergadering verzocht, een buiten gewone vergadering van het parlement op Woensdag 6 Januari te beleggen voor het aanhoren van een regeringsverklaring. De Assemblée zou dan in de gelegenheid zijn, door middel van een stemming „waaruit ik mijn conclussles zal trekken", haar mening kenbaar te maken. In gedrang voor het paleis vielen doden en gewonden De traditie getrouw hebben de Japan ners de tweede Januari hun trouw betuigd aan de keizer. Meer dan een half millioen mensen waren samengestroomd voor het pa leis Als gevolg van het gedrang kwamen zeventien mensen om het leven. Honderd personen werden gewond, van wie velen zeer ernstig. De eerste maal ontstond een paniek, toen mensje, die de keizer wilden toejuichen, weigerden door te lopen en de rest van de menigt* opdrong. Dit gebeurde in de pa leistuinen. In de middag ontstond er opnieuw een hevig gedrang, toen paleiswachten de pa leispoort trachten te sluiten. Duizenden mensen, die buiten het paleis hadden staan wachten, drongen toen op en liepen de an deren onder de voet. Velen werden tegen de muren verpletterd. Het hoofd van de keizerlijke hofpolitie heeft naar aanleiding van het gebeurde zijn ontslag aangeboden. Koningin Elizabeth van Groot-BrittanniÜ en de hertog van Edinburgh zijn Zaterdag te Rotorua op Nieuw-Zeeland op een grote, plechtige bijeenkomst van rulhj M Maori s tot opperhoofden van de Aa stam uitgeroepen. De koningin werd volgens toegestaan als eerste vrouvj woord te voeren op de „Marae" lige vergaderplaats van de 6tam. De koningin en de hertog ontvingen tekenen van hun nieuwe waardigheid de „Korowai", een mantel van vlasdraad. De vorstelijke personen droegen verder tijdens de plechtigheid deze mantels. Toen de koningin de renbaan te Rotorua. die als „Marae" dienst deed, naderde, werd zij tweemaal door een Maori-krijger in vol ornaat „uitgedaad". Maori-krijgers voerden krijgsdansen uit en de koningin ontving geschenken van de Maori-hoofden. r

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 1