De „Prins" verging, een kwart eeuw geleden p o r t p r a e t van cric Twee redders denken aan de Miehelsen en de Aslog Nederland nam afscheid van één van zijn grootste zonen ABDIJSIROOP Laag water ook schade voor de haven van Rotterdam HUN ZWAARSTE TOCHT ...AD In een vlet DE ZEE NAM.... K De mep Opgesloten Uitgemeten „Zijn blik omvatte de gehele wereld De laatste tocht 6RII RIEPHOEST Geen onbillijkheden door hogere loongrens Sensationele vrijage van stoute millionnair skinder en Schaking per vliegtuig Bundesbahn heropent lijn AkenMaastricht Bukken De Triestig einde van oude bokser Hoogoven-Schaaktournooi Thialf Een pleidooi voor herstel van de gouden standaard Breken met politiek van geleide inflatie „Wijnkraan" in de badkamer Atoomwapenen maken inkrimping van Amerikaanse leger mogelijk 20 Minder soldaten binnen drie jaar Rika Hopper neemt afscheid van het toneel Haar carrière Vrijspraak voor een oud-verzetstrijder Conflict bi] S.A.S. Griepbesirijding met 4 middelen tegelijk! Chefarine 4 ^prTr7T22S23S2SE22DSC23S3F JJjdmSMÊÊÊiL Economisch plan van het Gemenebest wordt nader onderzocht Waterstand te Caub gedaald tot beneden het kernpunt van 60 cm Vervoer langs andere wegen aan de Rijn Leiders N.E.S.B. in hoger beroep Haarlem wil ook helicopters WOENSDAG 6 JANUARI 1954 TWEEDE BLAD - PA WA 'i (Van onze speciale verslaggever) Vuil en onbetrouwbaar was de zee op die 15e Januari 1929. De wind kwam hard aanzetten uit het Noordoosten. Het vroor enkele graden en de lucht rook naar sneeuw. Voor de Waterweg waren die morgen al enkele schepen in moeilijkheden gekomen, maar zij hadden het geklaard. Behalve een Letlander, volgeladen met steenkolen in de ruimen en hoog gestapeld op dek. De Valka ging naar buiten, kreeg een mankement aan zijn roer en moest de ongelijke strijd tegen wind en storm opgeven. Het schip strandde op de Maasvlakte bij de geul Noord Pampus. Het zat hulpeloos, de zeeën begonnen erover te breken en IJmuiden ving het noodsein op. Een half uur later voer de stoomredclingboot Prins der Nederlanden uit voor zijn laatste tocht. TJet was om 2 uur 's middags dat de dienst- -LA doende marconist van IJmuiden een telegram van de Valka opving. „Redding boot gekapseisd, de mensen verdrinken". De marconist, getroffen door deze nood kreet. deed toen igts ongewoons. Voor hij het telegram doorgaf aan de instanties die het moesten hebben, seinde hij naar de Valka. Hij moet een zeeman, zijn geweest en de drang hebben gevoeld de Letlanders aan te zetten om iets te doen. Kunt ge uw eigen boot uitzetten? seinde hij. Het was even stil in de aether. Toen kwam het antwoord van de Let. een ant woord dat het lot van de bemanning van de Prins definitief bezegeldeOnmogelijk". Enkele seconden later wist Hoek van Holland wat er gebeurd was. De loods- commissaris greep de telefoon, vroeg Stel lendam en kreeg het direct. Aan het an dere eind van de lijn antwoordde de oude De Jager, die zijn zoon Willem als schip per tijdelijk verving. De Jager, de Prins is omgeslagen. Kun je direct uitvaren? Kort daarna was de Koningin Wilhel- mina op weg naar de Maasvlakte. In de branding dreef de gekapseisde Prins der Nederlanden naar de kust. De acht op varenden streden hun laatste strijd in het ijskoude, verlammende water. Een ver geefse strijd. Als Hendrik Benard, 59 jaar, drager van acht onderscheidingen sinds 1921 de man in de machinekamer van de stoomredding- boten Prins der Nederlanden en President van Heel en sinds 1930 machinist op de moderne motorreddingboot President J. Leis, zich in herinneringen verdiept wat er in die winter, pu een kwart eeuw ge leden. is gebeurd, dan strijden twee voor vallen om de voorrang als hij moet ver tellen van de zwaarste tocht die hij heeft gemaakt. De spannendste? Dat was enkele maan den voor de „Prins" verging. Dat was de avond van de Miehelsen. De meest dramatische? Dat was in de nacht volgende op het vergaan van de „Prins", toen ze in een armzalig roeivletje met groot lef de Maasmond uitroeiden om op die helse Maasvlakte te zoeken naar hun kameraden, die al uren daar voor wa ren verdronken. Maar dat geef je niet toe op zulke momenten. Daar wil je niet aan Dat is te erg. Nog voor de duisternis intrad, gingen ze met de vlet op wegschipper Slis. ma chinist Benard en enkele vrijwilligers. Want hun boot, de President van Heel, lag in reparatie Een motorboot sleepte hen door het ka- heft in de /~tp 15 Januari zal het 25 jear gele- den zijn dat Nederland opgeschrikt werd door een ernstige ramp. Op de Maasvlakte verging de stoomredding- boot Prins der Nederlanden van de Kon. Zuid-Hollandsche Mij. tot Red ding van Schipbreukelingen, die uitge varen was voor het gestrande Letland se s.s. Valka. De acht opvarenden von den de dood in de golven. Wel zelden is bij een dergelijke ramp het mede leven van het gehele Nederlandse volk zo groot -getloeest en ook de wil om de nabestaanden, acht weduwen en 37 kinderen, voor gebrek te vrijwaren. Nederland gaf en gaf gul. Onze speciale verslaggever sprak dezer dagen met de bemanningen van onze reddingboten langs de kusten van Zuid-Holland en Zeeland, en vroeg hun naar hun zwaarste tocht. H\j sprak o.a. ook met twee van hen die bij de ramp van „De Prins" zeer nauw betrokken waren; schipper J. Slis en machinist H. Benard, die toen voeren op het zusterschip van de Prins j der Nederlanden, de President van Heel. Beide boten werden na deze S ramp uit de vaart genomen omdat zij, I met hoeveel zorg ook aan het eind I van de vorige eeuw gebouwd, waren I achterhaald door de perfectionering i van de voortstuwer en de vergrote i mogelijkheden van de stabiliteit. Twee j moderne motorreddingboten namen J hun plaats in en zetten het werk voort zoals de mannen deden, die de plaat- I sen van de gevallenen innamen. Sinds I 1921. toen de President pan Heel kap- I seisde, verloor de ..Zuid Hollandsche" I zeventien van zijn redders. Zij vonden I de dood in de branding voor onze kust. Machinist H. Benard. te blijven. Slis heeft dit raadsel nooit kun- oplossen. naai van Rozenburg en bracht Brielse Maas. Toen viel de nacht storm en sneeuwbuien roeiden zij de Maasmond uit. Inktzwarte duisternis, een ruwe zee. Het was onbegonnen werk. Ze landden later in Oostvoorne, gingen de wal op. In een auto naar Rockanje op het gerucht dat het wrak van de „Prins" en de verdronkenen daar waren aange spoeld. Het bleek niet waar te zijn. Zij zochten het strand af. Vergeefs. In de loop van de morgen stonden ze op het strand van Rockanje. Daar lag de om geslagen reddingboot op de vloedlijn. En in de nabijheid de lijken van schipper Van der Klooster en de matrozen Van Asperen. Meuldijk, De Groot en Sterrenburg. Die van de machinisten Meyboom en Timmer en matroos Verwey ontbraken. Benard assisteerde de dokter bij de identificatie. Verwey is later nog gevonden, door een visser. Meyboom en Timmer zijn nooit aan- Het uitvaren voor de Christian Miehelsen, een Noorse vrachtvaarder, die voor de Waterweg niet meer te|sen de zware Noordwester storm op kon en dreigde te stranden, is voor Benard, wat hij later ook aan spannende en gevaarlijke momenten heeft meegemaakt, nog altijd de zwaarste tocht geweest. Dit was enkele maanden voor de Prins verging, op Zondag 25 No vember 1928. De President van Heel voer uit, Slis aan het roer, in de machinekamer De omgeslagen stoomreddingboot Prins der Nederlanden, op het strand van Rockanje aangespoeld. Schipper J. Slis. opgeslfeten Benard en op de stookplaat Van der Ster. Bij de Seinpost overviel een zo felle bui de reddingboot, dat Slis geen hand voor ogen kon zien. Hij wachtte even af en be legde scheepsraad. Ze besloten door te zet ten, omdat de Noor vuurpijl pa vuurpijl afstak. Zij kramen buiten, groeven zich door de zware zeeën heen en bereikten het schip. Bij het langszij komen werd de reddingboot door zware zeeën tegen de Christian Mi ehelsen gegooid en ernstig beschadigd. Oo- varenden sprongen over, enkelen vielen in zee. Zij werden door de redders binnen boord gehaald. Maar intussen speelde zich in de her metisch afgesloten machinekamer een drama af, waardoor het. voortbestaan van de boot wel aan een zeer dunne draad kwam te hangen. Onkundig van wat boven gebeurde stond Benard voor de zware op gave de boot varende te houden. Als hem dat niet zou gelukken, waren ze verloren. En met de machine zat het niet zo best. Toen de President van Heel tegen de Noor werd gesmeten, brak de buis waar door de afgewerkte stoom van de machine naar de condensor wordt geleid. Bij elke slag van de machine spoot deze stoom de kleine machinekamer binnen. Het werd er ondraaglijk heet. Benard kon geen hand voor ogen zien. De centrifugaal voor het koelwater knapte af en wat nog erger was. het bakboordshandel, zo nodig voor het manoeuvreren met de machine, tót vast. Er was geen beweging in te krijgen. Benard wist uit ervaring dat het uitval len van de machine de ondergang van de boot betekende. Smeren kon hij ook niet megr en 'n warmloper mocht hij niet ris keren. Hij smeet toen de smeerolie uit een over de machine. Aan de afgeknapte stoomleiding kon hy niets doen. Maar dat handel moest los, tot elke prr(js. Hy had er een paar speciale sleutels voor nodig, die in een kastje waren opgeborgen. Maar de stoom belette hem iets te zien. Toen had hy het geluk van zyn leven. In den blinde greep h(j in het kastje. HU voelde gereedschap pen en haalde die naar zich toe. Het waren de speciale sleutels. Als een razende ging hij aan het werk. De ontsnappende stoom benauwde hem, hij kon niets zien. Zijn kleren waren door drenkt van olie. Maar het lukte. En toen alles in orde was, merkte hij dat de stoom- spanning onrustbarend zakte. Hij keek door het ruitje in het schot, dat de ma chinekamer van de stookplaat scheidde. Van der Ster lag met een bebloed hoofd op de vloer, zoals later bleek door een zee met zijn hoofd tegen de ketel geslagen. Ge stookt moest er worden, anders was alles nog verloren. Benard schopte tegen het schot. Dat bracht Van der Ster tot zijn positieven. Hij keek rond, gooide de vuur- deur open en begon weer te stoken. Schipper Slis, de matrozen en de 24 ge redden hebben na binnenkomst pas ge boord welk drama zich in de machinekamer had afgespeeld. En zij begrepen dat in dit geval misschien nog meer dan de schipper het de machinist is geweest aan wie zij hun leven te danken hadden. Tn Breskens zit Johan Slis. Met zijn boot. 1 de President J. V. Wierdsma. betrok hij na de oorlog dit nieuw ingestelde reddings station. Meer dan 30 jaar is hij al schipper. Zes en twintig was hij toen hij werd aan gesteld. Dat was in 1921. Slis commandeerde de President van Heel toen die voor de Christian Miehelsen uit voer en die tocht heeft hij lang. evenals Benard, als zijn zwaarste reis beschouwd. Dat kan men tussen de regels doorlezen in het rapport, dat hij van deze redding aan de directeuren van de maatschappij uit bracht. Maar de laatste jaren twijfelt hij er aan of die nacht, toen hij voor het Zweedse s.s. Aslog uitvoer, niet zwaarder was. een nacht- vol gevaren, die zij maar net ontkwamen. Een reddingtocht vanwaar zij in Breskens terugkeerden zonder één geredde aan boord. Zo gaat dat in het reddingswezen. De moeilijkste tochten zijn dikwijls die. welke geen resultaten oplevererf. Slis voer op 18 December 1949. een Zater dagavond vol stormgeweld uit het Noord westen. uit toen de Zweed Aslog bij de Zuid Banjaard in 5 tot 5''s meter water voor anker lag met machineschade. Dat was een kwaaie plekeen en al branding. 's Avonds om half 9 vertrqk hij. Maar hij was niet alleen op zee. De reddingboot van Veere, de Maria Carolina Blankenheym. voer ook uit en uit Stellendam vertrok de Koningin Wilhelmina eveneens naar het Zweedse schip. En terwijl Slis eenmaal in volle zee daer voor de Scheldemond „ze van links en rechts in alle maten uitgemeten kreeg", zoals hij die zware stortzeeën noemt die zijn boot overrompelden, sloeg de Stellen- damse reddingboot in het Slijkgat plat op zijn zijde en werden waarnemend schipper De Blok en opstapper Grootenboer over boord gespoeld. Zij verdronken. De Konin gin Wilhelmina was uitgeschakeld, want matroos Van Soest, die direct het roer nam. kon niet beter doen dan het scheepje op de zee houden, die ganse lange storm nacht en tegen daglicht de Waterweg op zoeken. En niemand die iets van dit drama wist, want de stortzee had de antenne van de radio stukgeslagen Slis kwam in de loop van de nacht bij de Aslog. Het schip lag voor één anker, maar de opvarenden wilden niet van boord. Ze vroegen de reddingboot in de nabijheid te blijven. Toen begon het wachten. Wachten in de hemelhoge zee, de kop er op houdend, soms wat rondstomend, maar nooit meer dan een mijl van de Zweed vandaan. Die nacht heeft Slis driemaal zijn hoge laarzen moeten legen. Het water was niet van het dek van de reddingboot. En in die nacht zag hij ook wat hij eigen lijk wel een spookschip zou willen noemen. Hij nam een klein stoomschip waar. diep geladen, zonder 'lichten, slingerend en stampend in de zee. Er was niets op te zien. Maar het voer. En het gekke was dat het schip de reddingboot begon te volgen. Hij is er vlak langs gevaren, maar kon geen naam waarnemen. Lange tijd bleef het in hun nabijheid. Het kan een scheepje zijn geweest dat geen bestek had en het Veiliger vond in de omgeving van de reddingboot De Aslog ging in de morgen ankerop en klaarde het. De reddingboot kon op de thuisreis gaan en werd bedankt. Meer malen moest Slis bijdraaien omdat het te erg werd. En toen gebeurde plotseling wat hij nog nooit had meegemaakt. Er kwam een mep water aan zoals hij nog nooit had gezien. Het was of je tegen de wolken op keek. vertelt hy. De watermuur schoot op de reddingboot af en sloeg er ovei- heen. De Wierdsma werd plat op zUn zUde gegooid en verdween geheel onder water. Hoe zy er onderuit zyn gekomen is niet te vertellen. Hoe lang het ge duurd heeft weet ook niemand. Maar toen Slis weer kon ademhalen en hU de lucht weer zag. was het houten rooster, waarop hy stond, weggespoeld en waren de stutten van het springnet uit de pot ten geslagen. De reddingboot lag precies in de tegenovergestelde koers als voor de slag. Ik kan niet zeggen hoe alles is ge beurd, zegt Slis nu nog. En wie zegt dat hij het wel kan vertellen, moet liegen. Gelukkig bleven de motoren draaien. Ze namen de volgende stortzeeën goed. Meestal wordt zo'n geweldige breker direct door twee andere gevolgd. Die Zondagmorgen om half 12 liep hij de haven van Breskens binnen, zonder geredden, met een be dankje van een Zweeds schip voor de mo rele steun, maar een benauwende ervaring rijker, een ervaring die de nacht van de Christian Miehelsen zelfs naar de achter grond dringt. En zelfs nu nog zegt deze uiterst ervaren en geroutineerde reddingbootschipper, aan wie honderden schipbreukelingen hun leven danken: Elke tocht bij stormweer is nieuw. Van elke reis leer ik nog wat. „De overledene was groot ook omdat hy met zijn gaven en talenten zijn hele leven lang heeft gewoekerd. Hij was groot, omdat hij de roep van zijn tyd heeft verstaan en aan die roep op schier onnavolgbare wyze gehoor heeft gegeven en zo is geworden tot de pionier van de burg«rlijke luchtvaart met een naam van wereldbetekenis", zo sprak vanmorgen in de Willemskerk de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, tijdens de rouwdienst, welke aan de be grafenis van dr Plesman voorafging. „Wanneer we de ontwikkeling van de K.L.M. zien te midden van alle moeilijk heden. dan gaat onze danjebaarheid uit naar de man. die daartoe zoveel heeft bijgedra gen". zo vervolgde de minister. ,|Hij beschik te over een zienerschap, dat niet kan wor den aangeleerd, over een enorme geest kracht. een ononderbroken doorzettings vermogen en een voortdurend optimisme. Dr Plesman was een groot Nederlander, wiens verrichtingen ons nationale hart met trots vervullen. Maar hij was ook een inter nationale Nederlander, een man. wiens blik de gehele wereld omvatte. „Het lucht ruim verenigt de volkeren", was zijn stel ling. Hij was een onvermoeibare strijder voor de vrede in de wereld. Zijn werk voor de K.L.M., zo formuleerde ik het zoëven. was werk voor Nederland. Maar wij mogen ook zeggen: dit was een Nederlands werk voor de wereld. Dr Plesman is niet meer. maar zUn nagedachtenis en zUn voorbeeld blUven. Wat ook biyft is zUn werk. dat een mo nument is. van wat hy heeft gedaan. Regering en volk zij zullen dr Ples man in dankbare herinnering houden". Mede namens de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart sprak hier na dr ir M. H. Damme. Hij wees er op, dat het leven van dr Plesman vruchtdragend °n invloedrijk is geweest als weinig andere. Spreker wilde hem danken en huldigen als de wegbereidèr voor de ontwikkeling -'in de luchtpost, welke zich over de hele we reld is gaan uitstrekken. De grootste visie van dr Plesman leidde soms tot critiek over te grootse opzet, maar de uitkomst leeft bewezen, dat hij ook hier gelijk had. Hierna voerde nog het woord dr A. A. L. Rutgers voorzitter van de Raad van Com missarissen der K.L.M.die zich in het bij zonder tot mevrouw Plesman en haar kin deren wendde. Voor het personeel sprak de heer J. H. W. van der Muelen, secretaris van de ondernemingsraad van de K.L.M. Het K.L.M.-koor zong vervolgens „Als 'k eens van d'aarde scheide. och. wijk dan niet van mU". Koraal 72 uit de Mattheus Passion. De rouwdienst werd geleid door ds P. Fagel uit Brussel. Ned. Hervormd predikant, die dr Plesman leerde kennen, joen deze tijdens de tweede wereldoorlog niet in het -sssssés Wacht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis is verergerd. Verdrijf, mèt het slijm, dat in Uw lucht wegen vastzit, de ziekte kiemen die UW ademha lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKKERS -'s Werelds beste hoestsiroop- Russische goudverschepingen bewijzen succes Am. politiek De directeur van het Bureau voor de Werkzaamheden in het buitenland (F.O.A.), Harold Stassen, heeft op een persconferentie verklaard, dat uit de goudverschepingen van de Sowjet-Unie naar Engeland, die de laat ste tijd plaatsvonden, het succes is gebleken van de westelijke beperkingen op de handel met het Sowjetblok. Volgens westelijke ra mingen heeft de Sowjet-Unie aanzienlijk meer dan 200 millioen dollar aan goud naar het buitenland gezonden. Stassen zeide, dat naar het schijnt de Sowjet-autoritelten de grootste moeite hebben de zo nodige goede ren te verkrijgen en hun handel niet in evenwicht kunnen brengen door normale uitwisseling van export tegen invoer. Over de handel tussen Oost en West ver klaarde Stassen. dat de Verenigde Staten de controlemaatregelen op de uitvoer van uiterst strategische goederen naar de com munistische landen verscherpen en gelijk tijdig de beperkingen op nlet-strategisehe goederen verzachten. Volgens Stassen be staat de politiek in een grotere concentratie op een kleiner aantal producten. By het passeren, van het hoofdgebouw van de K.L.M. aan de Badhuisweg in Den Haag bracht het personeel een laatste groet aan de president-directeur. Westen mocht wonen en in Enschede ver blijf hield. Na schriftlezing en prediking zong Jo Vincent het „Laudate Dominum" van Mozart. Staande zongen alle aanwezigen gezang 300 a: „Wa#de toekomst brengen moge. mij geleidt des Heeren hand". Terwijl de rouwstoet de Willemskerk ver liet speelde de cellist Co tfan der Beek met begeleiding van orgel: „When you come to the end of a perfect day" van C. Jacobs Bond. Dr Plesman gaf Indertijd de wens te kennen dit lievelingswerk van hem ten ge hore te laten brengen in een bijeenkomst, voorafgaande aan de teraardebestelling. Talrijke auto's voerden de tweehonderd kransen en andere bloemstukken mee. toen arin het stoffelijk begraafplaats aan arachter kwamen drie auto's met de naaste familieleden van i's met leden van en van de K.L.M., directeuren en onder directeuren. benevens enkele vrienden. Bij de dienst in de Willemskerk waren vele directies van luchtvaartmaatschappijen uit de gehele wereld aanwezig Ziekenfondsen willen: In verband met de verhoging van de loon- teens van 5025 tot 5300 gulden voor de ver- plibhje ziekenfondsverzekering met ingang van 1 Januari 1954. heeft de voorzitter van de Ziekenfondsraad aan de Algemene Zie kenfondsen een rondschrijven gezonden, waarin hij opmerkt, dat het motief voor de loongrens-verhoging in de algemene loons verhoging van 5 procent is gelegen en dat de loongrensverhoging dus geen uitbreiding van de kring der verplicht verzekerden be oogt. Daarna volgt het rondschrijven: „Niettemin is het, bijvoorbeeld in ver band met het feit, dat op de verhoging van de grens met 5 procent een geringe afron ding naar boven tot 5300 is toege past, mogelijk, dat enkele personen uitslui tend tengevolge van bovenbedoelde wets wijzigingen voor de verplichte ziekenfonds verzekering in aanmerking komen. Deze personen kupnen, indien zij zich vóór 14 Februari 1954 bij een algemeen zie kenfonds aanmelden, van 1 Januari 1954 af aanspraak maken op de verstrekkingen In gevolge het Ziekenfondsenbesluit. 's Raads voorzitter heeft de fondsen ver zocht hiermee rekening te houden. Prof. Erliard: E.B.U. hoeft haar doel niet kunnen hereiken De Westduitse minister van economische zaken. prof. Erhard. heeft tydens een vraag gesprek met het U.S. News and World Report verklaard, dat de Europese Be talingsunie de banden tussen Europf» en de rest van de vr(fe wereld in gevaar heeft ge bracht. HU zelde. dat de E.B.U. er niet In geslaagd is. haar doel van een vrye concur rentie van doelmatigheid op een gemeen- schappeiyke Europese markt te bereiken en ook geen kans heeft gezien het nationale protectionisme en de nationale zelfzucht te overwinnen. Volgens minister Erhard lijdt de heden daagse weréld aan het euvel, dat de landen geloven, dat zij voort kunnen gaan een poli tiek .van goedkoop geld en deficitfinancie ring ie volgen en geen gezonde economische en financiële politiek behoeven te voeren, daar zij verwachten, dat de Verenigde Staten altijd bereid zullen zijn hun tekorten te dekken Prof. Erhard zeide. dat hij geen ontbinding van de E B U. wil bepleiten, zolang niet ge poogd is het stelsel door zeer grondige wijzi gingen te verbeteren. Hij zou echter het liefste zien, dat er geen verbeteringspogin gen werden aangewend en dat de E.B U. werd vervangen door een de gehele wereld omvattend stelsel van vrije valuta's. OPER {.ROMANTIEK IN EDINBURGH (Van onze Londense correspondent) Wat zich op het ogenblik in Edinburgh afspeelt, doet denken aan eej» romantisufe opera. In een groot hotel zit een verbolgen vader, de multimillionnair Signor Antenor Patino, uit Bolivië. Hij en zijn vrouw heb ben een hele etage van het hotel afgehuurd, welke slechts door enkele bevoorrechten 'mag worden betreden. Papa Patino briest van woede, omdet zijn schone dochter, de 18-jarige Isabella, er in Casablanca, waar hij haar voor de veilig heid had opgeborgen, vandoor is gegaan met haar 20-jarige geliefde James Gold smith, een te Parijs wonende zoon van een schatrijke hoteleigenaar. De jongeman, be merkende, dat Isabella naar Noord-Afrika was vertrokken, liet onmiddellijk uit Croy don een huurvliegtuig overkomen, een grapje, dat hem 1200 pond kostte, en maakte zich al gauw meester van zijn aanstaande bruid, met wie hij naar Schotland vér- dween. Vandaag zal het paar daar reeds volgens de wet in het huwelijk mogen treden. Er zijn 200 bureaux van de Schqtse burger lijke stand, waar zij dat kunnen doen. Tot nu toe schijnen papa Patino's nasporingen GEZOUTEN HARING NAAR TSJECHO-SLOWAKIJE Nederlandse haringexporteurs voeren reeds geruime tijd besprekingen met de Tsjechoslowaakse inkoopcentrale „Koospol" over de verkoop van tienduizend vaten ge zouten haring. De besprekingen zijn nu in een vergevorderd stadium en het laat zich aanzien, dat het contract binnenkort zal worden afgesloten. Er is in 1953, vooral dank zij de in de laatste maanden zo gunstige weersomstan digheden. in vergelijking met voorgaande jaren veel haring gevangen. Aan de andere kant, zo vernamen wij, loopt ook de ver koop vlot. Met andere Oost-Europese lan den wordt eveneens over uitvoer van ge zouten haring onderhandeld. West-Duitsland stond eind December een importquotum van een millioen markt toe, zodat de uitvoer naar dit land nu in volle gang is. Ook andere landen zoals Frankrijlf eri de Ver enigde Staten, zijn geregelde aftemers. tevergeefs geweest te zijn. Hij diende gis teren bij het registratiebureau bezwaren in tegen het huwelijk, doch dit liet de ambte naren koud. Als de donkere Isabella en de lange, knappe James niet voor morgen ochtend 10 uur gevonden zijn, kan niets hun huwelijk meer beletten. Eén van Isabella s Schotse advocaten, In wiens huis zij aanvankelijk verblijf hield, glimlacht. Hij zegt niet te weten, waar zij hij op de bruiloft is uitgenodigd, nu is, maar deelt veelbetekenend mede, dat De vader van de bruidegom zit in een hotel in Cannes en trekt met een bezorgd gezicht aan zijn pijp. Hij verklaarde, dat zijn zoons niet de gewoonte hebben toestem ming voor hun huwelijken te vragen. Zijn 24-jarige zoon Teddy stelde hem een paar minuten voor zijn huwelijk er van in ken nis. Papa Goldsmith heeft Isabella slechts éénmaal ontmoet. „Ik vond haar heel erg knap," zei hij, maar hij vindt, dat James te jong is om te trouwen. Nog deze maand zal de Deutsche Bundes bahn de spoorwegverbinding Aken—Maas tricht als deel vanlhet internationale tra ject Keulen—Akei#-Maastricht—Hasselt- Brussel—Antwerpen heropenen. Deze verbinding geeft twee lijnen n.l. 's morgens en 's avonds tussen beide steden. Al is dit een vooruitgang voor het inter nationaal verkeer met het Rijnland, de Maastrichtse Kamer van Koophandel heeft zich tot de Duitse spoorwegen gewend om met het oog op de vervoersbelangen van Zuid-Limburg drie inplaats van twee treinen in te leggen op dit traject, n.l. 's morgens, 's middags en 's avonds. Nu voor het reizen tussen Duitsland en Nederland vice-versa geen visum meer vereist is en ook de deviezen-mogelijkheid verruimd werd. openen zich goede pers pectieven voor het gebruik van deze ver binding, welke vóór 1940 geheel rendabel was. De Duitse spoorwegen zullen de lijn Aken—Maastricht waarop de trein al leen aan het grensstation Simpelveld zal stoppen berijden met goed motormate riaal, zoals dat gebruikt wordt op de lijn Gronau—Enschede. WOENSDAG (I JAWTSXI IIP Massale training gaat beginnen1 "1 /"lp 12 Januari start de massale training n Van voetballers die de K.N.V.B. in het leven heeft geroepen om het spelpeil in Nederland te verbeteren. *Ze begint in Roo sendaal. op het terrein van R.B.C. en een dag later staat een zelfde bijeenkomst op het programma voor het Feijenoord-stadion te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling 'dat overal ongeveer 30 jongens meedoen. Deze training ^feat buiten de gewone clubtraining. Speciale attractie voor de jongens, die trouw de training bijwonen, worden enkele oefenwedstrijden in Mei. te spelen teg;n buitenlandse clubs. De leden van de Neder lands Elftalclub blijven apart bij elkaaij komen. Spanje nog zonder Kubala Ue tot Spanjaard genaturaliseerde Hon gaar Kubala zal op 6 Januari tegen Turkije (voorwedstrijd voor het wereldkam pioenschap) nog niet mogen spelen. De FIFA heeft als datum 15 Februari vastge steld. waarop genaturaliseerde spelers voor het eerst aan wedstrijden om het wereld kampioenschap mogen deelnemen.. Weinig interesse voor Japan belangstelling voor de wereldkam pioenschappen In Japan is tot nu toe niet bepaald groot geweest. Voor zover be kend zijn de volgende rijders bij de organi satoren ingeschreven: Zweden: Carl Erik Asplund, Sigge Erics son en Gunnar Stroem; Noorwegen: Hjal- mar Andersen, Roald Aas, Sverre Haugli en' Ivar Martinsen; Japan: Sukenudo Kudo, Takabayashi. Yasuda, Gomi, Asaoka en Yaguchi; Finland: Toivo Salonen. Bij deze 14 rijders komen waarschijnlijk nog zes Russen en drie vertegenwoordigers van*Zuid-Korea. In totaal zullen dus 23 rij ders aan deze titelwedstrijden deelnemen van zes verschillende landen. Intussen is gebleken, dat de omstandighe den te Sapporo verre van gunstig zijn. De temperatuur staat zo hoög, dat de organisa toren waarschijnlijk de wedstrijden naar de avonduren zullen verplaatsen. De dikte van het ijs op de baan bedraagt slechts 4 qm, terwijl de organisatoren het gaarne op 10 cm zouden willen brengen. De winter is zo zacht, dat op verscheidene andere plaatsen reeds wedstrijden in het hardrijden moesten worden afgelast. De Noorge schaatsploeg Voor de wedstrijd tegen Nederland op 8 en 9 Januari te Oslo is de Noorse ploeg als volgt samengesteld: Hjalmar Andersen. Sverre Haugli, Finn Hodt, Knut Tangen en Odd Pedersen Voor de wedstrijd tegen Zweden zijn gekozen Roald Aas, Torstein Seiersten, Knut Johannessen, Hroar Elve- nes en Ivar Martinsen. Baardige basketballer T>eze heer Simson is een studentikoze bas ketballer uit het Nederlands studenten- team. dat meedoet aan het studentensport- tournooi In Amsterdam. Ondanks z'n haar heeft hij het Nederlands team toch niet aan een overwinning op Suriname kunnen helpen. Het werd 37—38. AWWWVWVWVW Battling Nelson outf wereldkam pioen lichtgewicht, die in 1910 in de 40e ronde zijn titel verloor aan Ad Wolgast, is op 71-jarige leeftijd als een maatschappelijk wrak in een Ameri kaans ziekenhuis opgenomen. In een klein hotelkamertje is zijn vrouw pas gestorven en de oude Nelson was er half kinds en aan de armoe ten prooi achtergebleven. Om Europege rugbybeker Voor het tournooi om de Europese beker, dat onder de auspiciën van de Internatio nale Amateur Rugby Federatie in het voor jaar in een Italiaanse stad zal worden ge houden plaats ert data zijn nog niet vast- gésteld zijn acht landen uitgenodigd, t.w. België. Duitsland, Frankrijk, Italië. Ne derland, Portugal, Roemenië en Spanje. Het bestuur van de Nederlandse Rugby Bond zal dezer dagen bijeenkomen teneinde zich over deze uitnodiging te beraden. (Van onze medewerker). IN de derde ronde van het Hoogoven schaaktournooi heeft de Oostenrijker Beni zijn zegetocht njet kunnen voortzetten. Reeds na 19 zetten was tegen Van Schel- tinga een sterk vereenvoudigd eindspel met ongelijke lopers bereikt dat zonder meer remise werd gegeven. Bouwmeester won ip een levendige partij van Kottnauer, die een roekeloze koningszet voorbeeldig zag afge straft. Vlagsma beging tegen Rellstab reeds ln de opening een ernstige misrekening wélke hem op stukverlies kwam te staan. De Westduitser had nadien slechts te be wijzen dat men hem geen officier kan voorgeven. Pirc—prins was een lastig po sitioneel duel, da tin een onduidelijke stel ling is af$ébrokeC Qfiderbroken werd ten slotte ook nog de partij Klaeger—Kramer, doch dit is slechts fprmeel. Klaeger staat n.l. duldeiyjt op verlies. De uitslagen waren derhalve! w - Beni—v.' SchelttHga '/t; Bouwmeester -Kottnauer, l—o: Rellstab—'Vlagsma 1—0; Pirc—Prins afgebroken; Klaeger—Kramer afgebroken (0—1). De stand na de 3e ronde luidt als volgt: 1 Beni 2' pnt.; 2-3 Bouwmeester en Van Scheltinga 2 punt.; 4-5-8 Kottnauer, Kramer en Rellstab 1' pnt.; 7-8 Pirc en Prins 1 punt 1 afg. partij; 9 Vlagsma 1 pnt.; 10 Klaeger 0 punt. Hy is dan toch, zy het hier nog een beetje schoorvoetend, gekomen, de oude Thialf. Waar een week geleden nog werd ge kermd om sneeuw, „geef ons alsjeblieft sneeuw" in FrankrUk, Zwitserland. Oos- tenryk kunnen ze nu nog net proestend hun hoofd omhoogsteken en bibberen „ge noeg genoeg Hier doen we het nog binnenshuis, wat wel zo comfortabel is. Het meisje, dat over Eric heensprin&t, is de achttienjarige Haag se kunstrijdster Nelly Maas, die gisteren op de HOKIJ in Den Haag kampioene van Nederland is geworden. De residentie trots, want'dit was de eerste keer. dat een Haag se het werd. De grote favoriete, Lidy Stop pelman, was niet in vorm. 's Morgens en 's middags heeft ze nog gereden, maar 's avonds had ze koorts en kwam niet meer op het ijs. Toen was de baan vrij voor Nelly Maas. die geen moeilijkheid uit de weg ging en de ene fantasiesprong in de andere liet overgaan Ze bracht zoveel show in haar werk, dat de jury haar de beste cijfers moest geven. 2. Joan Haanappel, 3. Sjouke Dijkstra, 4. Netty Delvoix, 5. Hetty May- wald, 6. Lepi Edelfhan. Loeki Daudey en Aad van Dam werden het kampioensdans paar van Nederland, Rietje Beek en Leo Visser waren de juniorkampioenen. Mr Vliegen, de voorzitter van de K.N.S.B., heeft de prijzen uitgereikt. GOED GELD OF KWAAD GELD In een brochure „Goed'geld of kwaad geld" heeft mr W. Wentholt, de reaul- taten neergelegd van een atudie over maat schappelijke verhoudingen ook in interna tionaal verband. HU geeft enkele suggesties „teneinde door aanpassing de overheidsuit gaven te verlichten, waardoor belastingen verlaagd kunnen worden en het bedryfsle- ven zyn taak In vryheid kan vervullen". By een bestendiging van het systeem van loon- en prUsbeheersing vreest hy. dat de huidige loonronde niet de laatste zal zUn. In het herstel van een vrUe kapitaalmarkt ziet hU een eerste vereiste om een structuursver andering te bevorderen. „De ondernemer herkrUge de vryheid zyn eigen bedryfspo- litiek te voeren met de risico's daaraan ver bonden". Het verwerven van vreemde va luta's behoort z.l. niet langer afhankeiyk te zyn van een vergunning van de Neder landse Bank „die hierin de richtsnoeren van de overheid volgt en zodoende het be- dryfsleven leidt" De door de overheid toegepaste conjunc- tuurbeheersing heeft naar schrijvers mening gefaald, en hij vreest, dat in 1954 gebruik moet worden gemaakt van de credietfaci- liteiten der Nederlandse Bank, hetgeen als een daad van „open inflatie" zou moeten worden bestempeld. De brochure vervolgt: ondanks de daling der goederenprijzen op de wereldmarkten wordt het leven duurder. Blijken zal. dat de gulden sterkere mate aan reële koopkracht zal liezen dan nu reeds het geval is. Wordt de huidige gang van zaken voortgezet, dan moet gevreesd worden, dat de voorgestelde belastingverlaging op de belastingplichtigen verhaald zal worden in de vorm van voort schrijdende verkapte inflatie. Het argument, dat de belastingverlagingen mede dienen als compensatie voor de huurverhoging, kan volgens mr Wentholt niet anders be schouwd worden dan „als Ven afleiding der publieke aandacht van de hoogst ernstige toestand die zich voordoet Een hoopvol teken voor de toekomst acht schrijver, „dat de regering nu blijkbaar be gint in te zien tot welke voor ons land fatale consequenties een politiek van ge leide inflatie voert". Nodig acl)t hij een besnoeiing van de overheidsuitgaven en een ze". Yf aan steeds bev In nog» al VOT- verlaging o.a. van de omzetbelasting, waar door loonronden zi. overbodig worden. Voorts kan afschaffing van de vermogens belasting overwogen worden om het sparen te bevorderen. Algehele verandering Het gehele belastingstelsel heeft naar de mening van mr Wentholt een verandering nodig „ten einde het bedrijfsleven in staat te 6tellen zich vrij te kunnen ontwikkelen Hogere lonen in overeenstemming met grotere arbeidsprestaties acht hij gewenst. In de particuliere sector moet men kunnen sparen resp. reserveren in guldens, die in andere valuta's omwtsselbaar zijn, want „de convertibiliteit van het geld is de grootste waarborg voor sociale zekerheid". Mr Wentholt acht het thans „een unieke gelegenheid tot wijziging van het monetair en economisch beleid, ten einde verdere in flatie t'e voorkomen". Hij zet uiteen wat z.i. nodig is voor afschaffing van „een tota litair monetair dirigistisch 6telsel" en onder streept de noodzaak van een vrij bedrijfs leven, herstel van de concurrentie, het in voeren van een glijdende loonschaal en herstel van het recht om vreemde valuta te bezitten. Afschaffing van het deviezenregiem acht schrijver nodig als vereiste voor sociale zekerheid. „Nederland geve hierbU het voor beeld. ten einde door bevordering van de Europese integratie tevens de vrede te dienen". Steeds meer wordt ingezien, dat aan de centrale banken weer zelfstandige bevoegdheid moet worden gegeven „in iats van dat zij de politieke inzichten ieten volgen van min of meer met auto ritair gezag beklede regeringen". De brochure vervolgt: Nederland her- stelle het vrije kapitaalverkeer met de hardë-Valuta-landen en late een liberali satie van de dollarimport toe. Onze regering beoge het handhaven, bevorderen en uit breiden van onze overzeese belangen en investeringen, vooral die in Indonesië, daar mee tevens de Europese integratie bevor derend. De brochure betreurt „dat in Indonesië thans wanorde, bandeloosheid en ontreddering heersen en acht het van vitaal belang, dat onze investeringen aldaar, die in de milllarden guldens lopen, behouden blijven. Ten slotte houdt mr Wentholt een plei dooi voor herstel van de gouden standaard. Wordt het betaalmiddel aan het goud ge bonden en is het daarin omwisselbaar, dan houdt dit vanzelf in, dat het dirigisme plaats moet maken voor een vrije economie, waaraan het intern bestel zich dient aan ten, om toepassing van de gouden standaard mogelijk te maken. Voor de maat schappelijke en geestelijke vrijheid is de erkenning van het individuele eigendoms recht van deviezen, resp. uitelndeHJk her stel van de gouden standaard een vereiste, aldus mr Wentholt. Wanneer u in Dijon komt, en u wilt in de hoofdstad van één van Frankrijks rijkste wijnprovincies, overnachten, denkt u dan eens terug aan deze foto's, die de weg wijzen naar het hotel, piet de wijn kraan in de badkamers! In zes kamers van dat hotel is de aanleg van de leiding en kranen al gereed, in zeuen andere. *al men weldra uan een dronk na het bad kunnen genieten, boven het kleine houten wijn pompje hangt een foto van een oude Franse wijnproever, waarnaast in Frans, Engels en Duits staat te lezen: „leder land op de wereld heeft zijn rijkdommen. Bourgondii heeft haar wijnen. U zult gedurende de ge hele dag gelukkig zijn, wanneer u b(j het ontwaken een glas wijn drinkt". Vooral bij vacantiegangers en toeristen (links) is de vraag naar de Bourgogne-kamers groot. De gasten kunnen drinken zoveel zij willen er wordt geen extra prijs voor gerekend Rechts de wijnknecht Pierre GrilloJ con troleert de „wijnbron", opgesteld in de kelder van Hotel Terminus. (Van onze correspondent te Washington) Aanvankelijk heeft het velen verbaasd, dat de Verenigde Staten op een moment dat een definitieve regeling van geschillen in het Verre Oosten nog allerminst is be reikt twee divisies gingen terugtrekken uit Korea. Bovendien hebben sommige critici van de regering er hun twijfel over uitgesproken of de „New Look" voor de komende drie jaar (20 pet minder m schappen en defensie-uitgaven verminderd met een kwart), militair wel verantwoord was. Thans echter begint het te Washington duidelijk te worden, waarom de regering dit alles heeft aangedurfd. Sedert kort heeft de strijdmacht der Verenigde Staten de kleinere atoombommen en de atoomartille- Eén van Neerlands oudste actrices, Rika Hopper, die op 24 October a s. 77 jaar wordt, zal afscheid nemen van het toneel in de rol van de keizerin-weduwe (de moeder van de laatste tsaar) in „Anastasia" van Marcelle Maurette, waarvan het jongste toneelgezel schap van ons land. de toneelgroep „Thea ter", gevestigd te Arnhem, op Vrijdagavond 22 dezer in de Amsterdamse Stadsschouw burg de première geeft. Daarna zullen ln tal van plaatsen, o.a. op 5 Februari a.s. te Arnhem, afscbeidsvoorstellingen worden gegeven. Het Franse «tuk, dat in 1934 onder Rus sische emigranten te Berlijn speelt, wordt geregisseerd door Jan Teulings, die ook de vertaling verzorgde. Caro van Eyck speelt de rol van Anastasia en de beide prins- rollen worden vertolkt door Johan Schmltz eq Lo van Hensbergen. Voor de afscheidstournée van mevrouw Hopper is een erecomlté. een aanbevelings comité en een werkcomité samengesteld. De echtgenote van Amsterdams burgemeester, mevrouw mr A. W. Ch. d'Ailly—Fritz, is ere-presidente. De proloog tot de toneelcarrière van Rika Hopper, die in 1877 te Assen werd geboren, begon toen zij als elfjarig meisje in 1089 in een matrozenpakje voor een wethouder van onderwijs een liedje over een kip zong. Dit maakte zo'n indruk op deze stadsbestuurder, dat Rika op zijn aanraden nog datzelfde jaar naar de Toneelschool ging. Vijf jaar later nam Julia Cuypers haar het eindexamen af. Rika Hopper ontving behalve het einddiplo ma een tweede prijs voor treur- en blijspel. Bij het Grand Théfitre van Jozef van Lier maakte zij in 1896 haar debuut. Als 19- jarigeowerd zy geëngageerd door „Het Ne- derlanasch Tooneel", waarvan o.m. de grote Louis Bouwmeester en Theo Mann—Bouw meester deel uitmaakten. In 1901 ging het gezelschap naar Parijs en /itond Rika Hop- 'per als Jessica in „De Koopman van Ve netië" op de planken van het Théfttre Fransais. Twee jaar latei- oogstte zij lauweren als Katusayjia Maslova in „Opstanding" van Tolstoi In 1917 speelde zij Badeloch in de Gy'sbreght. Albert van Delsum was toen de heer Van Aemstel. In het laatste jaar van de eerste wereldoorlog trok zij met Greetje Lobo en-" haar man langs de forten om de militairen met voordrachten en één-acters hun verveling te doen vergeten. Een jaar later maakte Rika Hopper haar entrée by het jonge gezelschap van Herman Heyer- mans in „Vorstenschool". Zij speelde o.m. Rita in „Allerzielen" en Jo in „Hoop ven Zegen". Acht jaar later, in 1927, werd zU direc trice van haar eigen schouwburg aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam (tegen woordig een bioscoop), die haar echtgenoot Jac. van Hoven had gesticht. Zij opende met „Het leven grijpt" van de Noor Knut Ham sun. Als gast-regisseur had zij hiervoor de acteur en regisseur Peter Sjarof geënga geerd. Het was ook onder diens regie, dat zij in 1947 bij „Comedia" in „Het glazen pa leis" haar gouden "toneeljubileum vierde. 1 rie ter beschikking. Over een eventueel ge bruik van deze strydmiddelen heeft de president altijd nog zeggenschap. Zijn spe ciale toestemming is daartoe vereist. De hui dige militaire politiek schijnt er echter op gebaseerd, om bij een serieuze agressie, ook al is die slechts van plaatseiyke aard te reageren met de nieuwe atoomwapenen. Deze nieuwe wapenen zouden dan gebruikt worden tegen militaire doelen. Het bezit nu van deze nieuwe wapenen en de rol. die men hun eventueel heeft toe gedacht, maken het voor Amerika mogelijk om het aantal manschappen vrij drastisch te beperken. In regeringskringen neemt r aan, dat het Congres een dergelijke verkla ring voor de reductie in manschappen zal kunnen aanvaarden. De financiële bezuini ging, die hierdoor mogelijk wordt, is niet gering en komt de regering zeer te stade. Wel gaan er stemmen op, die de waar schuwing doen horen, dat men door het gebruik van atoomwapenen een grote oorlog naderby zou brengen en dat het moeiiyk zal zijn militaire doelen te onder- Icheiden van civiele. Geheel ongelijk hebben deze critici zeker niet. Maar de geschiedenis is in het stadium aangeland, waarin atoomwapenen gaan be horen tot de „gebruikelijke" strijdmiddelen, en in zulk een stadium zo heeft de his torie geleerd worden nieuwe wapenen ook doorgaans gebruikt wanneer de nood aan de man komt. tiet drama in het slop van Klein Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft gisteren de 29-jarige oud-verzetstrijder L. W. R. B. vrijgespro ken. De advocaat-fiscaal had eveneens vrU- spraak gerequlreerd. B. had op 10 Januari 1945 in het elop van Willem Klein bij het Westeinde ln Den Haag tezamen met vier andere verzetstrij ders een inval gepleegd om geld en levens middelen te verkrijgen, die dringend nodig waren voor de verzorging van onderduikers. Hierbij werd een zekere T. zodanig door een schot gewond dat hij later overleed. Het Hof vond wel bewezen dat B. het hem (en laste gelegde had gepleegd, maar achtte dit niet strafbaar. De krijgsraad te velde had B. op 11 No vember 1.1. conform de eis veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. De Deense piloten, radiotelegrafisten en boordwerktuigkundigen van de Scandina vian Airlines System hebben hun contrac ten, die tot Maart a.s. van kracht waren, opgezegd, zy zijn ontevreden over de ge dragslijn, die de directie van de S.A.S. volgt by de benoeming van nieuw personeel. De Deense bemanningsleden van de S.A.S. zijn van mening, dat bij benoemingen Zweden te veel domineren, waardoor de verhouding, wat de personeelsbezetting be treft, wordt verstoord. Volgens de onte vreden Deense bemanningsleden zou bij de oprichting van de S.A.S. zijnkbvereengeko- men, dat het vliegend personeel naar ver houding zou worden gerequireerd ui Zweden, Noren en Denen. De Denen voelen zich met name gegriefd, omdat de beman ningen van de DC-6-toestellen voornameiyk worden gevormd door Zweden, die daardoor hogere inkomsten genieten, aldus Politiken. Rijksspijkerzaak voor hel Hoog Militair Gerechtghof De langzamerhand berucht geworden zaak van de „verduisterde Rijksspijker" werd Maandag behandeld voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage. De kapitein v. d. IJ. uit Ede was ten laste gelegd, dat hy met planken van het RUk een vliering in zijn woning had laten vervaardigen, een trap naar de vliering had laten maken door een sergeant-timmerman en een stoel had laten timmeren, waarvoor RUkshout was gebruikt. De advocaat-fiscaal, mr Zaayer, requi- reerde bevestiging van het vonnis van de Krijgsraad, die de kapitein had veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaard.- lijk met een proeftijd van twee jaar en tot een onvoorwaardelijke geldboete van f 100 subs. 50 dagen hechtenis. „Het gaat hier niet om plank of spUker, aldus mr Zaayer, maar om de onduldbare knoeierijen". Het Hof zal over drie weken arrest wijzen 8 Het scheepvaartverkeer tussen Bontebrug en de uitmonding van het oude Winschoter- diep in het Van Starkenborghkanaal bij de Gideon wordt definitief afgesloten door het leggen van een dam even ten Noorden van het Prov. Electriciteitsbedrijf. (Advertentie) Elk tablet Chefarine „4" bavat 4 ge- neesmiddelen, die in da gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachtaa. m r> TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 I AlLETTENé f o 25 Financiële kringen te Londen hebben ver klaard, dat de ministers van financiën van de negen landen van het Britse Gemenebest tijdens hun Vrijdag a.s. te Sydney begin nende conferentie het in 1952 te Londen op gestelde economische plan aan een nader onderzoek zullen onderwerpen. Dit plan, waarvan de bijzonderheden nog steeds ge heim zijn, heeft ten doel de productie van het Gemenebest en het imperium te vergro ten en de handel van de „vrije wereld" uit te breiden. Het plan is reeds met de Ame rikaanse regering besproken, evenals met de landen van de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking. Het houdt de voorstellen in van het eterlinggebied be treffende het vrijmaken van de wereldhan del. de invoering van een multi-lateraal be- tallngsstelsel en het gemakkelijker inwis selbaar maken van de valuta. Het Gemenebest is van mening, dat me dewerking van de Verenigde Staten en West-Europa van essentieel belang is voor het geleidelijk bereiken van deze doelstel lingen op lange termijn. Een doeltreffend stelsel van multilaterale betalingen wordt een belangrijk onderdeel geacht van een eventueel herstel van de inwisselbaarheid van het pond sterling, maar dit kan volgens het Gemenebest slechts in opeenvolgende stadia bereikt worden. De „Sunday Times" schrijft in een be richt uit Washington, dat degenen, die de Amerikaanse economische politiek moeten vaststellen, thans van mening zijn, dat het plan voor het Gemenebest inzake vrijere handel en inwisselbaarheid door de gebeur tenissen is achterhaald. Dit is volgens de deskundigen geschied doordat in de eerste plaats de inwisselbaarheid voor lopende re keningen in het afgelopen jaar grotere vor deringen heeft gemaakt dan men verwacht had en in de tweede plaats doordat de eco nomie van Amerika een onzekere periode van herziening tegemoet gaat en Washing ton de Europese regeringen geadviseerd heeft voor het ogenblik geen onnodige risi co's te nemen met betrekking tot de inwis selbaarheid. De reserves van het sterlinggebied, die in 1951 snel wegslonken, nemen thans pestadig toe. In November groeiden zij met 41 mil lioen dollar aan tot 2.561 millioen dollar. Een jaar tevoren waren zij 1.895 millioen dollar groot. (Van een onzer redacteuren.) „Veel heil en regen". D&t is de wens, waarmee men elkaar in deze dagen in Rotterdamse haven- en scheepvaartkringen tegemoet is ge treden. De langdurige lage en.jQpg steeds lager wordende waterstan den beginnen in toenemande mate zorg te baren, vooral nu ook nOgMe vorst is ingevallen. De moeilijkhe den blijven al lang niet meer be perkt tot de Rijnvaart. Ook de haven ondervindt hoe langer hoe meer schade van de lage waterstand En het einde van deze langdurig» periode van laag water is nog altyd niet in zicht. Even heeft er in de tweede hejft van. De cember hoop bestaan op verhetering, toen er nogal wat regen en sneeuw viel, maar het winterse weer van de lalbtste dagen heeft de situatie nog slechtsr gemaakt. Dinsdag werd op vele punten een water stand gemeten, lager dan tot dusver fep deze periode is vóórgekomen. In Caub. altijd de graadmetar voor de vaarmogelijkheden, werd Diftsda-g een va' van 7 cm. vastgesteld, waardewr Caub met 0,56 m. in het lijstje der waterstanden voor komt. Dat betekent, dat de vaarmogelijkhe den tot een minimum zijn gedaald. Vaak immers wordt in contracten de clausule op genomen van een automatische ïhnulering indien de waterstand te Caub beneden 0,60 m. daalt. Een oude schipperswaarheid wil, dat er bij laag water geen vorst komt, maar de metereologen geven dienaangaande op dit ogenblik minder zekerheid. En vorst op dit ogenblik betekent niet alleen een nog ver dere daling van de waterstand, maar ook een snellere ijsvorming op de Rijn. De hier in opgesloten onzekerheid maakt thans het afgeven van noteringen «n dus ook het af sluiten van contracten buitengewoon moei iyk. Reeds geruime tijd is het zo, dat alleen datgene over de Rijn wordt verscheept, wat dringend op de plaats van bestemming be nodigd is Alle overige goederen worden opgeslagen en Rotterdam en Dordrecht lig gen dan ook vol met goederen, erts vooral, met de verscheping waarvan wordt ge wacht op betere waterstanden. Donderdag 21 Januari aal voor het Am sterdams gerechtshot in hoger beroep de zaak dienen tegen ds belde leiders van de Nationaal-Europese Sociale Beweging. Paul van Tienen uit Amsterdam en mr J. A. Wolthuis uit Groningen. Naar bekend moe ten sU zich verantwoorden wegens hun deelneming aan de N.E.S.B., die door de rechtbank in eerste instantie ala verboden vereniging Is aangemerkt. Op grond van het tydens de oorlog door de Nederlandse regering in Londen geno men besluit „ontbinding ïandsverraderljjke organisaties" legde de rechtbank de beide leiders in October 2 maanden gevangenis straf, op met «ftrek van do- preventieve hechtenis. Zij waren op 22 Augustus gear resteerd en werden in afwachting van de behandeling van hun zaak in hogor beroep, dat zij hebben aangetekend, In October, na de uitspraak van de rechtbank, in voorlo pige vrijheid gesteld. Midden October gaf de leiding der N.E.S.B. een eommuniqué uit. waarin ver meld werd, dat alle lidmaatschappen van Nederlanders of ln Nederland wonende per sonen tot nadere aankondiging werden op geheven en dat de partij haar activiteiten staakte, totdat in hoogste instantèa zal zijn beslist of zij al dan niet een verboden ver eniging is. Maar ook voor vervoeren, die geen uitstel kunnen verdragen. mUdt men meer dan eens de RUn, omdat de vrachten in verband met de toeslagen voor laag water te hoog wor den. Het is vooral hierdoor dat ook de Rot terdamse haven schade Rjdt. Want in som mige gevallen gaan dergelUke transporten thans via Emden, Bremen of Hamburg. Ook by voorbeeld transporten, bestemd voor Zuid-Duitsiand. Hier zien wij de werking van de speciale haventarieven van de Duitse spoorwegen in volle omvang werken. De door de lage waterstand hoog geworden Rijnvrachten komen in een andere concurrentieverhou ding te staan tot, al blijft vervoer over de Duitse havens toch nog wel duurder, de lage spoorvrachten, die alleen voor de duit- se zeehavens gelden. Vooral ook geldt deze moeilijkheid voor stukgoed. De lage spoor vrachten en de inclusief laag water toesla gen en hoge conventievrachten leiden er toe, dat bij voorbeeld partijen van minder dan 30 ton meer en meer buiten het bereik an de Rijnvaart zij-n komen te liggen. Zo ontstaat de figuur, dat het ondanks de lage waterstand stil is ln de haven van Rotterdam. Emden, Bremen en Hamburg, alsmede de Duitse spoorwegen indien al thans de vrachten niet verliesgevend zijn zijn de grote profiteurs van deze lage wa terstand. En wat het Zwitserse vervoer betreft ook Antwerpen, want Antwerpen- Bazel per spoor is goedkoper dan Rotterdam -Bazel per spoor. Daarbij komt dan nog, dat de concurren tiepositie van Rotterdam er ln enkele an dere opzichten niet beter op wordt. Het nieuwe NOES-tarief bij voorbeeld is toch wel van dien aard, dat het Oostenrijkse ver- yoer gevaar loopt grotendeels aan de Neder landse havens voorbij te zullen gaan. En de süykeraanvoeren voor Duitsland gaan nog slechts in uitzonderingsgevallen via Rot terdam. Rotterdam heeft dus de Rijn hard nodig om zijn sterke positie als haven te kunnen behouden. In deze langdurige periode van lage waterstand wordt nog eens extra dui delijk. hoezeer de Rijnvaart een essentieel bestanddeel vormt van de havenoutillage van Rotterdam. In dit licht bezien is het feit, dat er ondanks die lage waterstand geen gebrek is aan Rijnschepen, een teken, dat niet mag worden misverstaan. Er blijkt immers uit, dat men andere mogelijkheden zoekt. Voor een deel bestaan die uit opslag, maar voor een ander deel gaat het daarbij tevens om andere wegen. De burgemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremere, en de voorzitter van de Kamer van Koophandel in dit district, de heer Ch. E. Visser, zullen zich Vrijdag naar Brussel begeven om aldaar met de directie van de Sabena besprekingen te voeren over de mogelijkheid de thana be staande helicopterverbinding met Rotter dam uit te breiden naar Haarlem. Staking in Britse industrie is voorlopig van de haan De leiders der drie millioen arbeiders ln de Britse scheepsbouw- en machtnebouw- industrie hebben besloten hun langzaam- aan-staking, die achttien Januari zou be ginnen. uit te stellen, totdat commissies van onderzoek, in te stellen door de rege ring. verslag zullen hebben uitgebracht over de eisen tot loonsverhoging, die door de arbeiders zijn gesteld.

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 3