raet van cric f Op Luisterpost m zv r Een dag met de Goudsche Courant" op vraagtekenreis 1 f fi f Oplossing Kerstprobleem In de grabbelton Kurt Jooss en Arnold Haskell toetsen de Nederlandse balletten Nog geen happy ending aan het Schotse liefdesavontuur Driehonderd jaar na ramp wordh kopermijn heropend Nieuwe foutenwedstrijd begint Wffi WEDSTRIJDBEPALINGEN donderdag 7 januari 1954 WIJ krijgen uit de aard van ons beroep heel wat aankondigingen van sport gebeurtenissen. Het is dus een kwestie ge worden van routine, maar.... zo af en toe glipt er één tussen, die we met meer dart plichtmatige belangstelling in de hand nemen, openslaan eit doorbladeren Zo geschiedde met de prachtige folder, op zwaar kunstdruk en met foto's om zo aan de muur te prikken, van de wereld-ski-kam pioenschappen, die in de weken van 13 Fe bruari tot 7 Maart in de sneeuwparadijzen van Zweden worden gehouden. Een droom van witte pracht, van tintelende en reine sport, om zó naar een reisbureau te lopen en een kaartje te bestellen, alsals Nou ja, dat doet er ook niet toe. Het is maar éven zo een opwelling. Gaat vanzelf weer over. Nu wel in de stemming TY/E zijn nu wel in de stemming om over wintersport te schrijven en te lezen Zondag krijgen we de eerste krachtmeting op de schaats in Oslo: Noorwegen—Neder land, waarmee we hopelijk de ietwat wrange herinnering aan een andere ont moeting Noorwegen—Nederland gaan uit- Er is tussen de jongens hard gevochten om ln de ploeg, die tegen Noorwegen uit komt. te kornet). Helaas was Kokkie van der Eist gehandicapt door een onwillige been spier. Na de 500 meter, die hij in 45.7 reed kwam hij voor de 5000 meter niet meer op het ijs. Huiskes heeft z'n topvorm van vorig jaar nog niet te pakken. Hij reed echter beter dan op Nieuwjaarsdag en zijn tijden op de 500 en 5000 m. resp. 46.8 sec. en 8 min. 47 sec. waren ruim voldoende. Op de 500 meter kwam Wim van der Voort op 44.9. Broekman op 45.6. Nico Olsthoorn op 46.1 en ook de tijden van de andere jongens gaan in dalende lijn. Op de 5000 meter bleef Kees Broekman met 8 min. 29.2 ruim onder het schema van 8.38. Wim van der Voort reed 8.38.8 en Huiskes 8.47. De eerste Naar wU vernemen heeft de IJsclub Win tervreugd te Zwecloo voor Vrijdag het kam pioenschap in het hardrijden lange baan voor de provincie Drente uitgeschreven. De afstanden bedragen 500. 1500 en 5000 me ter met een klasscmen'. De wedstrljdên be ginnen om 11 uur 's ochtends. Finn Hodi snellrt* dan „Jallis" Wim de Graaff en Gerard Maarse hebben niet meegedaan aan de selectie wedstrijden in Hamar," doch zijn ln Horten aan de 6tart verschenen in wedstrijden, waaraan ook „Jallis" meereed. Finn Hod| werd hier eerste in het eindklassement. Hij won de 500 meter in 44 4. Gerard Maarse werd derde op deze afstand met 45.2. wat nog een halve seconde sneller was dan „Jallis". De tijd van Wim de Graaff was 47 5 De 1500 meter won Maarse van Farstad in 2.28.7. ..Jallis" won de 5000 meter in 8.37.7. wat toch niet genoeg was om het eindklasse ment te veroveren. Behalve Finn Hocit (8.50.2), bleef alleen Wim de Graaff (8.54.6) onder de 9 minuten. Wim de Graaff werd vierde in het eindklassement. Haugli niet naar Japan D^HE Noorse,schaatse'nrijdersploeg, die Zon dagmorgen al naar Japan vertrekt, zal waarschijnlijk nog een geduchte aderlsting ondergaan. Sverre Haugli heeft nog zoveel hinder van een (pokken) inenting, dat hij heeft afgezegd en Ivar Martinsen voelt zich ook niet goed-, Hij wil echter de wedstrijden van Vrijdag en Zaterdag nog afwachten, al vorens een beslissing te nemen. „Heavy's" in de ring De Duitser Hein ten Hoff heeft op punten verloren van de Amerikaan Buceroni. Voor de Duitser een geduchte teleurstelling, want het ging min of meer'om een uitdaging aan de wereldkampioen Rocky Marciano, al zijn er nog een paar candidaten zoals Ezzard Charles. Nino Valdes, Roland la Starza en Don Cockell. Studententournooi Na zes onderdelen: biljarten, basketbal, zwemmen, tafeltennis, dammen en schaken, heeft Nederland-in het algemeen klassement de leiding met 37' 'e pnt, gevolgd door Suri name met 33 pnt. Indonesië 32'/» pnt, Antil len 13 pnt en Amerika 4 pnt. Nederlandse ploeg tegen Noorwegen Na afloop van enkele selectiewedstrij den over 500 en 5000 meter heeft de coach van de Nederlandse ploeg te Hamar. Klaas Schenk, de volgende rij ders aangewezen, die ons land op 8 en 9 Januari in het* Bisletstadion in de landenwedstrjjd tegen Noorwegen zul len vertegenwoordigen: Kees Broek man, Wim van der Voort. Anton Huis kes, Gerard Maarse en Wim de Graaff. Voor onze damliefhebbers Ons Kerstprobleem ls, tot ons genoegen, wel zeer ln de smaak van de trouwe lezeCs de damrubrlek gevallen. Oplossingen wer den o.m. ontvangen uit Breda. Rotterdam. Deventer. Heinenoord, Pernis. Gouda en Som- melsdljk. De waardering van de oplossers va rieerde van mooi en leerzaam tot geestig en verrassend. De eer van dit Inderdaad aardige eindspel komt echter niet aan mij toe, doch aan de heer C. Kusters uit Rotterdam, die de partij met wit speelde tegen de blinde dam- meester A. M. Olsen. Alvorens de oplossing te vermelden nog even de juiste stand: Wit: dammen op 15 en 27; schijven op 24 en 26. Zwart: dam op 8 en schijf op 16. Oplossing: 262L 8X36 want 8X36 verliest door 27—31 enz. en los staan gaat nu (en ook straks) niet wegens 27—38. T 1512 35—2 eveneens gedwongen, want op 35—49 wint 42—36 enz. en op 35-^8 wint 41—48. 27—31 enz. 3. 42—48 2—35 los staan gaat nog steeds niet en op 2—8 volgt zeer geestig 27—36 met winst, ongeacht hoe zwart slaat. 4834 35—2 alweer gedwongen zie de op merkingen bij zet 2. 4— 7 2X11. 6. 27—36 16X27 ook 27—38 Wint. 7. 36X 8 met winst voor wit. Enkele oplossers gaven als 2e zet voor wit direct 15—29 aan; dit ls nog korter dsn de auteuroplossing, want 35—8 faalt nu wegens 27-22 (16X18) 29X31! Een derde mogelijkheid is nog 24—20 (8—3) 15—10 (3 X25) 27-43 (25 X 48) 10-37 (48 X31) 28 X37 met winst op tempo, aangegeven door de heer C. F. Biesheuvel te Rotterdam. If et grote aantal oplossingen bracht ons er je een tweede boek voor deze prijsvraag be schikbaar te stellen. Na loting zijn de prijzen ditmaal toegewezen aan: C. L. de Groot. Fuikstraat 16c te fc'dam en, Th. v. d. Veer. Z. Vlerdekade 11 te Gouda. Onze hartelijke felicitaties aan de gelukkige prijswinnaars. Aan hen. die deze keer minder gelukkig zijn geweest en aan de velen, did gaarne meerdere prijsvragen zouden zien. kan worden medegedeeld, dat reeds een nieuwe prijsvraag ln voorbereiding ls. Binnenkort hoort u dus meer! Intussen kunt u uw krachten beproeven op de onderstaande problemen, welke speciaal dez® rubriek zijn gecomponeerd door de bekende problemist A. P de Zwart te Haar- leta. I. Wit: 7 SCh. op 27-31—37-41—42—44—47. Zwart: 7 SCh. op 9—18—19—2829—33—38. II. Wit: 11 SCh^ op 19—21—23—27/29—33—35—38 45-49. Zwart: 10 sch. op 7—812—13—15—17—18 20—24—30. III. Wit: 11 9Ch. Op 21—22—25—27/29—33—34—40 44—45. Zwart: 11 sch. op 9/18lï—20—26—35. Alhoewel geen prijzen worden uitgeloofd hoop ik toch een groot aantal oplossingen te mogen ontvangen. U kunt deze tot 18 Januari inzenden aan ons adres Bern. Gewlnstraat 10a te Rotterdam. De namen van de goede oplos sers zullen worden gepubliceerd. Onze vrien delijke dank aan de heer De Zwart voor zijn medewerking. V. F. TROMER. Zatopek tipt Kuz ln Sao Paulo heeft Zatopek de Rus Kuz getipt als de wereldrecordhouder van de toekomst. ..In Kuz". zei Zatopek. „:ie ik bij de komende Europese kampioen schappen op de 5000 meter mijn gevaar lijkste tegenstander, gevaarlijker dan Gordon Pirie en de Hongaar Kovacs". „Jammer", zei Emile, „dal de 10.000 meter en de marathon op één dag wor den gehouden. Want al is de 10.000 meter mijn klassieke nummer, mijn hart trekt toch meer naar de marathon". Het Hoogoventournooi uitslagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van het internationale Hoogovenschaaktournooi te Beverwijk lui den: Kottnauer (Tsj.-Sl.)—Rellstab (Duitsl.) 1—0; Prins—Bouwmeester afgebr.; Kramer Pirc (Zuid-Slavië) 0—1; Van Scheltinga- Klaeger (Duitsl) 1—0; Vlagsma—Beni (Oos tenrijk) afgebr. De stand luidt thans: 1. Van Scheltinga 3 pnt; 2. Beni 2pnt pl. 1 afgebroken partij; 3. Kottnauer 2'/» pnt; 4 en 5 Bouwmeester en Pirc 2 pnt. pl. 1 afgebr. partij: 6 en 7 Kramer en Rellstab Vit pnt: 8 Prins 1 pnt pl. 2 afgebr. partijen; 9 Vlagsma 1 pnt en 1 afgebr.; 10. Klaeger. 0 pnt. fgebroken partij uit de derde ronde van het Hoogovenschaaktournooi Klaeger (Duitsl.) e: mer gewonnen. Nieuwe attractie in Grindelwald Werd eerst het hotel belegerd waar de s Nederlandse koninklijke familie logeer- i de, sinds Nieuwjaar hebben de winter- sporttoeristen van Grindelwald een i nieuwe attractieer bij gekregen. aldus lezen we in l'Equipe. Sowjet- skisters zijn voor de eerste keer naar J West-Europa gekomen om op 8 Januari aan wedstrijden mee te doen en deze meisjes allemaal blond zijn een 5 dankbaar object voor de verzamelaars van curieuze foto's. Lewis Hoad en Ken Rosewall, het jeugdige Australische tennlspaar sloegen ln de halve eindstrijd van het herendubbelspel der Zuid- australische kampioenschappen de Amerika nen Vic Seixas en Tony Trabert met 63. 8—3. 6—3. 0 De klassieke wegwedstrijd, de ..Mille Mig- lia" (1000 mijlen) zal dit jaar op 1 en 2 Mei worden gehouden. Ter ere van de nagedachte nis van de Italiaanse coureur Tazio Nuvolari zal het parcours via de geboortestad van Nu volari. Mantua lopen. Deze 1000 mijlen-wed strijd staat thans voor de 21e keer op het pro gramma. 0 De Europese bobslee kampioenschappen yoor Juniores, die Zaterdag en Zondag te St Moritz zouden worden gehouden, moeten nog wegens gebrek aan sneeuw worden uitgesteld. De commissie voor de vorming van het Nationaal Ballet stuit op zo grote tegenstel lingen ln de Nederlandse balletwereld, dat zij gemeend heeft, zich te moeten laten voorlichten door twee deskundigen van in ternationale faam, die zelf diametraal tegen over elkaar staan, n.l. de vermaarde Engel se danscriticus Arnold L. Haskell, auteur van verscheidene werken op het gebied van de klassieke balletkunst, en oprichter van de amargo Society, waaruit Sadler's Wells Ballet is voortgekomen, en de choreograaf Kurt Jooss uit Essen, die de moderne bal letkunst vertegenwoordigt. Zij hebben zich bereid verklaard, in ons land de verrich tingen op balletgebied te bestuderen en de commissie van advies te dienen. In het bijzonder zullen zij antwoord geven op de vraag, of Nederland over krachten op choreografisch en ballettechnisch gebied be schikt, die oprichting van een Nationaal Architect Dudok zal gehuldigd uiorden In verband met het feit, dat de vermaar de Nederlandse architect W. M. Dudok op 6 Juli a.s. de zeventigjarige leeftijd hoopt te bereiken, heeft zich op initiatief en on der voorzitterschap van burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum een werkcomité gevormd om de bouwmeester bij die gele genheid te huldigen. Dit zal geschieden in dë vorm van de uitgave van een kostbaar boekwerk in het Nederlands en het Engels, geheel gewijd aan Dudoks scheppingen, zowel te Hilversum als verder in binnen- en buitenland. In het werkcomité, dat later zal worden aangevuld met een internatio naal erecomlté, hebben behalve burgemees ter Boot zitting genomen de oud-minister van wederopbouw, mr J. in 't Veld, de loco-burgemeester van Den Haag, ir L. J. Feber, de naaste medewerker van Dudok. de heer R. M. H. Magnée en drs P J. Mulder te Hilversum als secretaris. Alexander Krannhals op concertreis Alexander Krannhals. de eerste dirigent in de Nederlandse Opera zal gedurende de maand Januari een concertreis maken Joor Zwitserland. Frankrijk en Zwed.en Na een Beethoven-avond met het Lamoureux-or- kest te Parijs dirigeert hij enige cencerten e Malmö. Hij leidt bovendien een uitvoering van Mozart's „Le Nozze di Figaro" te Ba zel. Begin Februari hervat Krannhals zijn werk bij de Nederlandse Opera o.a. met enige uitvoeringen van ..De Barbier van Sêvilla". Ballet rechtvaardigen en in welke richting de oplossing van het netelige vraagstuk eventueel gezocht zal moeten worden. De beide deskundigen hadden reeds kennis ge nomen van de prestaties van het ballqt van de Nederlandse Opera en van de Scapino- groep, toen zij vanochtend in de Rotter damse Schouwbyrg hun indrukken bij het Rotterdams Ballet Ensemble van Netty van der Valk kwamen opdoen en tevens kennis maakten met de opleiding, die de dans school van Toonkunst geeft onder directie van Corrie Hartong, met medewerking van Leo Kersley. De deskundigen zullen zich bovendien nog op de hoogte stellen van de verrichtingen van het Ballet Recital en van het Ballet der Lage Landen. Twee prijzen Van het Kunstenaars-Verzet Het bestuur van de stichting „Kunste naarsverzet 1942—1945" heeft wederom twee prijzen, elk groot f 1000. beschikbaar ge steld. Overeenkomstig het eenstemmige ad vies der jury's is de prijs voor beeldende kunst toegekend sen Ap. Sok (voor vrije grafiek) en de prijs voor literatuur (ditmaal een novelle) aan Reinder Blijstra. De jury voor de beeldende kunst-prijs be stond uit L. P. J. Braat. K. G. Boon. DicK Döoyes. Dick Elffers en M. C. Esscher. die voor de literatuur-prijs uit Hella Haasse. L. J A. van Dijk. Jan Engelman. Han Hoek stra en Mr E. Straat. Ballet der Lage Landen verliest zijn pianist Wolfgang Wijdeveld. die gedurende vier jaar als pianist deel heeft uitgemaakt van het Ballet der Lage Landen, is met ingang van 1 Januari j.l. niet meer aan dit ballet verbonden. In de vier jaar heeft de heer Wijdeveld aan 400 voorstellinger) van het gezelschap, voornamelijk in de provincie, meegewerkt. Franse prijs voor poëzie De Franse „Guillaume Apollinaire"-ui1js voor poëzie ten bedrage van 5000 francs, is tdegekend aan Jean Malrieu voor zijn ge dichtenbundel „Préface l'Amour". Huisartstarieven voor particulieren (Van onze correspondent in Den Haag) De huisartsen hebben besloten, de tarie ven voor de behandeling van particuliere patiënten te verhogen. Deze verhoging be tekent. dat de artsen voor patiënten bene den een inkomen van 5300 een tarief van 2.50 voor 'n consult op 't spreekuur zullen rekenen en van 3 voor een consult thuis. Deze bedragen stijgen met twee kwartjes voor inkomens van f 5300 tot 7000 en op nieuw met twee kwartjes voor inkomens van 7000 tot 10.000. Daarboven is een adviesschaal opgesteld. In feite is deze verhoging reeds door de werkelijkheid ingehaald, daar in de meeste plaatsen reeds dergelijke tarieven werden berekend. De bedoeling van dit besluit is slechts, tot gelijke tarieven overal in het land te komen. Zoals men weet, willen de artsen voor fondspatiënten eveneens het tarief van 2.50 laten gelden on de rekening hier voor bij de ziekenfondsen aanbieden. Ontvreemde Mig-15 wordt niet opgeëist De Amerikaanse regering heeft het aan bod de Mig-15. die in September 1952 door een Noordkoreaanse piloot naar een vlieg veld van de Verenigde Naties in Zuid- Korea was Overgevlogen, aan de rechtmatige eigenaar terug te geven, ingetrokken, aldus een bekendmaking van het Amerikaanse opperbevel in het Verre Oosten. De reden van dit besluit is. aldus communiqué, dat niemand het toestel schijnt te willen opeisen. Kippen op stal op modelboerderij Op de proefboerderij „De Schothorst" te Hoogland bij Amersfoort is Dinsdag een grote pluimveestal in gebruik genomen. De stal, die onderdak kan bieden aan 1500 die ren, is negen meter breed en vier en vijftig meter lang Ir K. Bos, die deze stal ontwierp een practische toepassing van de potstal methode lichtte zijn vinding toe. De lig ging van het gebouw is Noord-Zuid; aan de Oost- en Westzijde zitten de ramen. De op klapbare zitstokken bevinden zich nu in het midden van de stal. Door het aanbrengen van legnetten langs de buitenmuren kon worden afgeweken van het systeem der leg batterijen. De legnetten isoleren het geheel, hetgeen van betekenis wordt geacht voor de temperatuur. De verspreide opstelling van de nesten geeft ook een betere spreiding van de ha nen. De heer Bos vertelde, dat men vooral wil aantonen, dat het werken met grote koppels een belangrijke winst afwerpt, voor al ook door de arbeidsbesparing. De potstal methode met haar sjdeine uitloop geeft geen geringe resultaten, zoals de voorstanders van het houden van kleine koppels wel menen. Volgens de heer Bos is niet de grootte van de koppels beslissend, maar de kleine uitloop. Voor een grotere vrees voor het uitbre ken van besmettelijke ziekten of de versprei ding van darmparasieten geeft de potstal methode geen aanleiding. Dr J. Grashuis, directeur van „De Schothorst", was zelfs van mening, dat de nieuwe methode de eierprijs zal kunnen beïnvloeden, hetgeen van betekenis kan zijn voor de export. Hij deelde voorts mee. dat het „De Schothorst" financieel goed gaat. Jaarlijks bezoeken on geveer 30 000 mensen deze proefboerderij. Blijk van belangstelling gaf o.a de heer IJ. de Boer, namens het centraal bureau le Rotterdam. Sneeuw schept in Italië verkeersproblemen De sneeuwval in Noord-Itallë is nog niet opgehouden. Het verkeer ondervond ook Woensdagochtend veel hinder van de sneeuw. Bi] Vincenza is brand in een tram ontstaan, doordat er kortsluiting was ver oorzaakt door sneeuw in de motor. De on geveer honderd inzittenden sloegen in pa niek de ruiten in en sprongen naar bulten. Een aantal van hen werd gewond. Honder den auto's liepen in de sneeuw vast en de treinen reden met vertraging. Pa Patino kreeg voorlopig zijn zin (Van onze Londense correspondent) [ARIA ISABELLA PATINO de achttien- L jarige Boliviaanse millionnalrsdochter; en de 20-jarige Jimmy Goldsmith zijn giste ren niet getrouwd want Don Patino heeft Maria op het laatste nippertje technisch on der curatele laten plaatsen en verder door de rechtbank een maatregel laten nemen waardoor het de Schotse ambtenaren van de burgerlijke stand gedurende drie weken verboden zal zijn om het paar het huwe lijkscertificaat uit te reiken. Don Patino heeft echter nog steeds zijn weggelopen dochter niet gevonden. Het spoor leidde naar het liefelijke, in de bergen gelegen, plaatsje Stirling, waar het paar Maandag ln een restaurant zou zijn gezien. Het voornaamste bezwaar van de ouders tegen 't huwelijk schijnt te zijn dat Maria's moeder wil dat haar lochter trouwt met een man van koninklijke bloede. James en Ma ria leerden elkaar enkele dagen voor de Tweede slachtoffer van treinongeluk bezweken In het Westerziekenhuis ia de 31-jarige Rijkstelegrafist G. H. K Alem bezweken aan de verwondingen, die hij heeft opgelo pen. toen veertien dagen geleden een trein uit Den Haag door een onveilig signaal is gereden en daarbij de Onafgesloten spoor wegovergang in de Kleiweg bij Schiebroek passeerde. Zoals men weet was de auto van de vertegenwoordiger Val vermorzeld en de bestuurder gedood. De bromfietser Alers werd gewond aan het hoofd en brak bovendien een arm. Aan zijn verwondingen is hij thans bezweken. kroning in Londen kennen. Het was liefde op het eerste gezicht. Alles werd door de ouders gedaan om te voorkomen, dat de twee elkaar weer zouden ontmoeten. Waar Maria ook ging. werd zij gechaperonneerd, maar het tweetal zag toch kans elkaar ge regeld op feestjes ln Parijs te zien. Maria wist de chaperonnes van zich af te schud den en de twee ontmoetten elkaar ln het geheim. De advocaten van beide partijen putten zich op het ogenblik uit in juridische spits vondigheden. De mogelijkheid bestaat dat het paar maatregelen zal nemen waardoor het verbod om het huwelijkscertificaat uit te reiken, in 48 uur moet worden opgehe ven. Het paar zou namelijk het huwelhk van de preekstoel kunnen laten aankondi gen. Dit zou dan moeten gebeuren in 17 kerken van het district in Edinburgh, waar Maria Isabelle gedurende de laatste vijftien dagen verblijf heeft gehouden. Opgemerkt dient nog te worden dat in Schotland ieder een, die ouder dan 16 jaar is, .mag trouwen zonder toestemming van de ouders Brandstichting als politiek strijdmiddel De Thailandse politie heeft een communis tisch plan ontdek! tot het plegen van brand stichting in alle delen van het land. aldus deelde de Thailandse onderminister van buitenlandse zaken, generaal Dejpradi Joeth gisteren mede. De politie kwam het complot op het spoor door de arrestatie van vijf jonge Chi nezen, die bekenden twee grote branden te hebben gesticht. Dé politie ontdekte, dat het vijftal de branden stichtte ln opdracht van het politieke bureau van de Chinese commu nistische partij in Thailand, aldus Dejpradt Joeth. De bedoeling was economische moei lijkheden. ontevredenheid en onrust te ver oorzaken. 'afeltennlsbond om zowel een dames- als een herenploeg naar de wereldkampioenschappen, welke van 6 April tot met 13 April te Londen worden gehouden, af te vaardigen. De dames en heren, die deel uitmaken van de teams, zullen tevens aan de individuele wedstrijden deelnemen. Sugar Ray Robinson, de oud-wereldkam pioen middengewicht, heeft nogmaals ver klaard, dat hij nimmer meer naar de ring zal terugkeren. Hij voegde hieraan toe. dat hij miet in de herinnering wilde voortleven als een bokser, die een tragische poging Had ge waagd om terug te komen. 0 Jack Kramer heeft zijn diensten aangeboden om jonge tennistalenten te ontwikkelen ten einde in de toekomst de Davis Cup te herove ren. De vroegere Wlmbledonkampioen. nu pro motor en professional speler, ls bqreid 7500 dollar beschikbaar te stellen alsmede geduren de twee maanden Jonge spelers te trainen. Kramer wil dan samen met Segura, Gonzales en Budge een keuze maken uit deze Jongeren, aan wie speciale aandacht geschonken zai worden. Britse Labourleden niet in Spanje toegelaten De Britse Labourpartij heeft meegedeeld, dat de Spaanse regering een visum heeft geweigerd aan twee afgevaardigden der partij, die een onderhoek wilden instellen naar de levensomstandigheden van het Spaanse volk. Deze weigering, zo wordt ln een te Londen uitgegeven verklaring ge zegd, „toont op welsprekende wijze de -toe standen onder het bewind van Franco aan" WENEN. Januari. DE EENS beroemde koper- en zilvermij nen. bron van grote welvaart van de familie Fugger. de ..Rockenfellers der Mid deleeuwen". bfj Rohrerbtihel. dicht bij Kitzhühel in Oostenrijks Tirol, zullen wor den heropend. Ze werden in 1650 gesloten, kort nadat een ramp (het binnenstromen van grondwater) aan 1200 mijnwerkers het le ven had gekost. Alle pogingen de mijn droog te pompen met de technische middelen, waarover men toen beschikte, faalden. Mijningenieurs menen echter dat met de moderne machinerieën het mogelijk zal zijn de rijke ertslagen, welke 800 meter onder de grond liggen, opnieuw te exploiteren. Oude kronieken beschrijven hoe de mijn werkers, die op de bodem van een diepe schacht arbeiden, op een bron van grond water stieten. Naar het scheen, aldus leest men, kon niets het opspuitende water stop pen spoedig vulde het de gehele mijngang en 1200 arbeiders vonden de dood. Onlangs hebben geologen een onderzoek ingesteld en dit heeft aangetoond, dat de hoéveelheid kopererts (dat ln de Middel eeuwen slechts werd gedolven als een bij product van zilver) zó groot is, dat het de moeite loont de mijn te exploiteren alleen reeds ter wille van de koperwinning. Ver der bevat de mijn zilver, ferrosilicum en ferromangaan. Men overweegt de mijn in het begin van dit jaar te heropenen. Verder zijn er plannen in overweging om te beginnen met de exploitatie van een flinke laag zianiet aluminium-silicaat, een $tof, verwant aan magenesium. Oostenrijk hoopt met de uitvoer daarvan harde valuta te kunnen bemachtigen. A .V.R.O.-traditiegetrouw klonk op de eerste dag van het nieuwe jaar ook weer de stem van de Nederlandse mentallst C h a n d u door de luidspreker. Chandu, geboren in 1925 te Batavia, zoals het toen nog heette, is de wereld van de mystieke verschijnselen al op jeugdige leef tijd en spelenderwijs binnengewandeld Zijn vader was bouwkundige bij de Staatsspoor wegen op Java. maar daarnaast een verge vorderd handlijnkundige en astroloog. Men senhanden, horoscopen en mystieke krach ten hebben Chandu practisch sinds zijn ge boorte geboeid en gefascineerd. Later leg de hij zich ook nog toe op de studie van het handschrift van de mens, de graphologie. Na de oorlog maakte „de man met de radar-ogen" een tournée door Europa, die een zegetocht werd. De laatste jaren treedt hij vrij geregeld en met succes op voor de Nederlandse radio en televisie. Wat de voorspellingen van Chandu aan gaat, welke hij op de eerste Januari voor dit jaar lanceerde zwart op wit kunt u ze vinden in de „Radiobode" van 10 Ja nuari kunt u rustig controleren of ze wer kelijkheid worden. Skymaster-Lady Ans Plevier yONDER VEEL BOMBARIE is de nieuwe vocaliste van de Skymasters, Ans Plevier, op Nieuwjaarsdag aan het radio-publiek voorgesteld. En nu maar hopen, dat zij in alle opzichten in de smaak valt. Zij heeft in elk geval een vriendelijk, lieftallig stemmetje, dat wel iets belooft voor de toekomst. Twee liedjes zong Ans Plevier ln haar eerste uitzending, beide kennelijk uit ;.eigen repertoire", waarschijnlijk omdat zij Rita van Schalk zo snel heeft moeten opvolgen Nu kan zij vast even wennen aan de be geleiding door een groot ensemble els dat van Bep Rowold. 6795Maal „Here in my heart Marathon der lichte muze- was de titel van een gezellige Ger de Roos-productie, die Nieuwjaarsavond voor de K.R.O.-micrOfoon werd gebracht. Daar in Werd nog een bijzoftderheldje verteld over de talentenjacht, die Ger de Roos in het midden van het vorig Jaar door het hele land heeft gehouden Welgeteld heeft hij op die audities van mensen, die talent bleken of dachten te hebben, 6795 maal moeien luisteren naar het liedje „Here in my heart", dat toendertijd zo populair was door de versies van Bert Robbe en Mleke Telkamp. De kans bestaat, dat Ger de Roos zich een beetje heeft verteld, het zij zo, maar de kleine potpourri van bandopnamen, die hij van deze vertolkingen had gemaakt, sprak boekdelen. Het was. in één woord, afgrij selijk. Je moet er toch wel wat voor ctoer hebben om „talenten" op te sporen. „De bruiloft"plus propaganda F)E V.A.R.A. bracht op Nieuwjaarsdag een aantrekkelijke radio-fantasie van S. de Vries Jr. op het motief van de aloude Kloris en Roosje-affaire, getiteld „De brui loft van vroeger de bruiloft van nu" De rolbezetting was uitstekend, tekst en mu ziek waren geslaagd kortom, het luis terspel op zichzelf kon de toets der critiek zonder twijfel doorstaan. Maar waarom in de staart van het stuk een paar flinke doseringen propa ganda voor V.A.R.A. en N.V.V. over stijgend ledental en zo waren ver werkt, zal voor de meeste luisteraars een raadsel zijn geweest. Ze deden helaas maar al te duidelijk afbreuk aan het ge heel en wekten een lichte weerzin op net als de nimmer eindigende propagan- da-babbeltjes van de A.V.R.O. over zo- veel-leden-hebben-we-al-maar-we-wil- len-méér! „DraaitafeT'-receptie ITAREL PRIOR en zijn „Draaitafel" hiel den Zaterdagavond Nieuwjaarsreceptie en nodigden de luisteraars, met een prijsje in het verschiet, uit te raden, welke be kende radio-figuren bij hem op het appèl verschenen voor een gelukwens met een verzoekplaatje. Een gedenkwaardig voorvalletje deed zich tijdens deze receptie voor. Eén van deze radio-figuren uiteraard V.A.R A figuren (maar waarom eigenlijk „uiter aard"?) was een welbekende V.A.R.A - zanger. •„Voor mij is er maar één zanger," be kende hij. „Uren kan ik naar hem luiste ren.. Wèt zeg ik? Dógent Ik wil het nieuwe jaar goed beginnen, zonder eon- currentie-nijd en vraag een plaat van A.V.R.O.-zanger Eddy Christian!.* Trek maar aan de bel! T~\E BONTE TREIN van gisteravond wai- 1 de moeite van het beluisteren weer eens ten volle waard, mede dank zij de terug keer van de oude. vertrouwde rubriek „Her sengymnastiek" onder de prettige leiding van Jan Boots, en zeer zekér "ook door het nieuwe spelletje „Trek aan de bell" met als spelleider Rens van Dorth. De aetherpremière van „Trek aan de bel!" is een doorslaand succes geworden, zowel wat het zaal- als het huiskamer- publiek aangaat. De regels van dit spel dat vraagt om de titels van door Pierre Palla op het orgel gespeelde melodietjes zijn bovendien vrij eenvoudig, terwijl de prijzen, welke de deelnemers kunnen winnen, niet te versmaden zijn. Al mei al kan men een theelepeltje, zes thee koppen met bijbehorende schotels, een theepot, een suikerpotje en een melk kannetje in de wacht slepen. Op deze eerste avond kwam de Jury al .meteen voor een grote verrassing te staan Eén der deelneemsters had blijk gegeven aardig thuis te zijn ln de lichte muziek Maar toch kon zij de eindpaal niet doorslag gevend aantikken Het mibliek was echter laaiend geestdriftig over haar prestaties, „drong de jury op zij", zoals Rens van Dofth het uitdrukte en de dame kreeg uitge reikt wat het publiek verlangde. Nelly Wysbek in de Trein IfN DAAR was dan gisteravond ook het 1-J Nederlandse zangeresje Nelly WIJ 8- b e k, voor het Nederlandse publiek nage noeg nog een onbekende, maar voor het Bel gische allerminst. Bij tientallen zitten haar platen bij onze Zuiderburen in de Juke boxen. Vooral met haat laatste plast ..Crying in the Chapel" heeft zU opgang ge maakt Dat liedje zong zij dan gisteravond in de Trein ook als eerste. Nelly heeft een zeer behoorlijke Engelse uitspraak en een buitengewoon jeugdige stem, die zowel In de hoge sis ln de lage re gisters charmant aandoet Zo nu en dan wekt zij daarmee even herinneringen op aan Mieke Telkamp. Toen Nelly - In België - pas ln opkon»! was, werd zij door de Nederlandse luiste raars, die haar ovet Radio-Brussel hoorden, vaak versleten voor een Amerikaanse. ZIJ ls echter een ras-echte Eindhovense. We zullen haar in de toekomst wel vaker via „Hilver sum" horen. i MET DE TEKENING, die hier boven wordt afgedrukt, begint het tweede gedeelte van de foutenwedstrijd van de „Goud- sche Courant". Ook dit deel telt vier ronden en omvat de tekeningen, die in Januari, Fe bruari, Maart en April ver schijnen. Het gaat weer om de vraag: hoeveel en welke fouten bevat de tekening? In de rij van Goudse winkel straten is ditmaal de Hoogstraat aan de beurt, gezien van de Kleiweg af. Een moderne Hoog straat, waarin de tekenaar aan Gouda in het hart van de stad op de daken een helihaven heeft toegedacht. Dat zou wat zijn! Voorlopig is het een grapje, dus een fout. Wat de fouten in het alge meen betreft, ook in dit tweede gedeelte gaat het uitsluitend om opzettelijke fouten en niet om onwillekeurige tekortkomingen. Opnieuw geldt, dat een samen gestelde fout voor één geldt. B.v. de speeltuin, met alles wat er in staat, levert maar één fout en dus slechts één punt op. Ook thans wordt, om de deel nemers in de gelegenheid te stellen hun puntental zo hoog mogelijk op te voeren, een extra premie uitgeloofd voor het juis te antwoord op een vraag. De vraag is ditmaal: welk telefoon nummer in de advertenties in dit nummer is het dichtst bij 3500? Let op, het gevraagde nummer kan zowel boven als beneden de 3500 liggen. Geeft DE FOUTENWEDSTRIJD telt vier ronden en omvat de tekenin gen. die in Januari, Februari, Maart en April verschijnen. Voor elke goed opgegeven fout wordt een punt toegekend. De „Goudsche Courant" houdt de stand bij en na de vier ronden worden de totalen opgeteld. Wie het hoogste aantal punten heeft is winnaar. Bij gelijk puntental beslist het lot. Over de puntentoe kenning beslist de ..Goudsche Courant". Voor de competitie over de vier ronden van Januari. Februari, Maart en April looft de „Goudsche Courant" twintig kaartjes voor twee personen uit, die recht geven op deelneming aan een reis met onbekende bestemming per touringcarwaarbij de „Goudsche Courantaanbiedt de reis en de volledige verzorging (koffie, thee, lunch en diner). De deelneming aan deze prijsvraag staat voor een ieder open. In één gezin kan niet meer dan één prijs vallen. De inzending sluit steeds drie weken na publicatie. De goede op lossing wordt telkens de dag na sluiting van de inzending gepubli ceerd. Bij de inzending moet de opgave luiden: en de tekening bevatte Het gevraagde telefoonnummer was. fouten, n.l. 1 2 3 4 enzovoorts Ingezonden door Op de inzending (dus niet op de enveloppe) volledige naam. straat en woonplaats. Dames moeten tevens vermelden mevr. of mej Op de enveloppe beslist zetten „Foutenwedstrijd". De fouten numme ren en elke fout op een nieuwe regel. De tekeningen in deze competitie zullen verder verschijnen in de „Goudsche Courant" van Donderdagen 11 Februari, 11 Maart en 8 April. U het juiste nummer op. dan worden twee punten bij uw puntental van de fouten ge voegd. Inzendingen moeten uiterlijk Donderdag 28 Januari in ons bezit zijn. EN NU DE PRIJZEN, waar voor u uiteraard de beste kans maakt als uw puntental het maximum haalt. En dat is zeer goed mogelijk, want èn de fouten èn het telefoonnummer zijn voor een ieder zonder be zwaar te vinden. Vorig seizoen waren twee bromfietsen en eeti reeks gelds bedragen, in het eerste gedeelte van de huidige wedstrijd waar debonnen tot een totaal van ruim 600 de prijzen, dit maal zullen het reisbiljetten zijn. De „Goudsche Courant" gaat met de winnaars een dag per touringcar uit, waarbij de deelnemers volledig de gasten zijn van ons bladDe winnaars krijgen aangeboden de reis, de reis, koffie, thee, lunch, en diner, de volledige verzorging dus. De reis op zichzelf is al een verrassing. Het wordt een z.g. vraagtekenreis. een reis met on bekende bestemming, waarbij de „Goudsche Courant" u naar de mooiste plekjes van ons land zal brengen. Het enige, wat bekend gemaakt wordt, is dat de deelnemers des ochtends op een bepaald uur op de Markt moeten zijn en dan volgt de ene verrassing op de andere. Bij elke wegkruising kan een an dere route worden genomen Waarheen gaat de reis. waar drinken we koffie, waar wordt gedineerd, het is allemaal een verrassing. De „Goudsche Courant" stelt voor totaal twintig winnaars een plaats beschikbaar Maar. iedere winnaar mag iemand medevragen. vrouw, man, ver loofde, meisje, vriend, vriendin of wie dan ook. leder mag zelf zeggen, wie hij wil uitnodigen, de keuze is geheel vrij. Er wor den dus twintig kaartjes voor twee personen uitgeloofd en dat betekent, dat wij met veer tig personen op vraagtekenreis gaan. De datum van deze reis met onbekende bestemming wordt nog nader bekend gemaakt Het zal zijn een Zaterdag in Mei of Juni Een dag uit voor rekening van de „Goudsche Courant". Doe uw best om een kans te maken van de partij te zijn. want het wordt een prachtprogramma!

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 4