SPORTPRAET va„ eric UIT DE OMGEVING Het Franse onderwijs zit in de knel Duizend varkens vlogen naar Joego-Slavië Op Luisterpost Oipfarine/l De plannen van Kees Pellenaars voor de Tour de France Heftige taal van verdachten van aloude telefoontruc Utrecht wil goedkoper gas maken in nieuwe fabriek 4-voudige bestrijding van pijnen en griepl Voetbal in Engeland BLACKPOOL KON WEER NIET VAN LUTON TOWN WINNEN De derde bekerronde Voor de agenda Afgestudeerden gaan liever naar de fabriek dan voor de klas Candidatentournooi begint 13 Februari Rond Buxton-Snoek Grote klassen, laag salaris D' De geheimzinnige Bleke Willem Eleonora wilde niet mee naar Australië Haags ziekenhuis zet bezoek tijdelijk stop Staking bij E.1N.C.K. geëindigd POSTZEGELNIEUWS Besprekingen tussen Imlonesië en de K.L.M. Het ijs is gebroken in een ijzig conflict RESTLOZEVERGASSING „Fin. Onafh. Zakenman" versmaadde geld van pensionhoudster niet Uid van het I.O.C. gearresteerd Nederlandse kinderen tekenden het best TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT DONDERDAG 14 JANUARI 1954 Bergambacht Aantal ingezetenen toegenomen. Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal in woners 3942. Het zielental vermeerderde door vestiging van 143 personen en door ge boorte van 81. Er vertrokken 126 personen en 36 pereonen zijn overleden. Op 1 Januari 1954 bedroeg het aantal inwoners 4004. In het afgelopen jaar zijn 35 huwelijken vol- troikken. terwijl er 2 echtscheidingen wer den ingeschreven. Bodegraven Plan voor tweede speeltuin In zUn openingswoord deelde de voorzitter van de Stichting Sport- en Speelterreinen, de heer J Martens, mede dat het bestuur een onderhoud heeft gehad met het college van B. en W. over de aanleg van een tweede speeltuin, bestemd voor het Zuidelijke ge deelte der gemeente. Het gemeentebestuur had daarbij zijn volledige medewerking toe gezegd De jaarverslagen spraken niet on verdeeld gunstig over het afgelopen vereni gingsjaar. Weliswaar is er een batig saldo, doch er moeten voor het komende seizoen nog verschillende speelmeubelen worden aangeschaft. De heer Van Roekei. die sedert de oprichting van de speeltuin toezichthouder is geweest, doch kort geleden om gezond heidsredenen heeft bedankt, werd hartelijk dank gebracht voor alles wat hij voor de Bodegraafse jeugd heeft gedaan Voorts werd dank gebracht aan de oprichter der vereniging, de heer J. Vis. die als bestuurs lid bedankte wegens vertrek naar elders. In zijn plaats werd gekozen de heer M. Stap per en in de vacature van de heer J. Oppe werd aangewezen de heer J. Kooistra De heren M. R Bosschard en A. Ooms werden herkozen. Als adviserende bestuursleden werden benoemd mevr. Roos, en de heren C. Ruting. P. Baars en A. Wolswijk. Sportief verloor. Het eerste team van de tafeltennisclub ..Sportief" moest tegen Batswingers 2 uit Den Haag genoegen nemen met een 7—3 nederlaag, waardoor zijn kan sen op de eerste plaats in de le klasse van de N.T.T.B. aanmerkelijk zijn gezakt. Gelijkspel. De afgebroken partij tussen .Sleutels" en O.G.B. is nu uitgespeeld en In remise geëindigd, waardoor de eindstand in deze wedstrijd 10-10 is geworden. O.G.B. heeft thans het gehele programma voor de competitie in de hoofdklasse van het darn- district Leiden afgewerkt en is geemdigd met 8 punten in 8 wedstrijdén. Damkampioenschap Voor de door O.G.B. geoS'Srdo competitie om het plaatselijk damkampioenschap werden de volgende partijen gespeeld W Terlouw_c Scheer 1—1; T. Koolstra—L. Goor 1—1. C. V. d Vltst-X V. Leeuwen 1-1; J. Vraeulrac-H. Schouten 2—0; C. Jongeneel—T. Lammens M J v. Dam-J- v. Vliet 2-0. Jonge- neel-A. Sterk 0-2; J. Vermeulen-A. Kooi stra 0-2. Volksonderwijs hield feestavond. Gisteren hield de afdeling Bodegraven van de Vereniging Volksonderwijs in hotel Van Rossum haar jaarlijkse propaganda-feest- aVNadeen kort openingswoord door het hoofd der openbare lagere school, de heer J. Vis, hield het hoofdbestuurslid van Volksonder wijs de heer K. v. Driel uit Rotterdam, eer vlotte propaganda-r^de. waarin hij het doel van de openbare school uiteenzette Hartelijk werd de heer J. Vis gehuldigd, die binnenkort naar Zutphen gaat. Namens dé oudervereniging bood de heer R. B méns hem een boekwerk aan als herinne ring aan het vele werk dat hij als voorzitter der plaatselijke afdeling verrichtte. Hierna trad op de Rederijkerskamer H K Toot. met een bijzonder aardige comedie „Vogel vlieg de wereld in". Bijna honderd Inwoners meer. Op 31 December j.l. bedroeg het aantal Inwoners 7811 (v. j. 7725). van wie 3833 man- I neü (v. j. 3787) en 3978 vrouwen (v. j. 3938). In het afgelopen jaar werden 100 mannen en 98 vrouwen geboren. Er stierven 29 man nen en 24 vrouwen. Er vestigden zich 155 mannen en 170 vrouwen en er vertrokken 180 mannen en 204 vrouwen. Zilveren jubileum. De heer A. Zwijnen- burg hoopt Dinsdag 19 Januari te gedenken dat hij 25 jaar in dienst is bij de N.V. Zeep fabriek „Bodegraven". Jh dit bedrijf is de jubilaris thans bedrijfsleider. Weinig animo voor bouwsparen. Slechts zeer weinig ingezetenen waren gisteravond aanwezig op een in hotel Van Haaften gehouden voorlichtingsbijeenkomst van de N.V Bouwspaarkas der Noordne derlandse gemeenten, bij welke onderne ming onze gemeente zich onlangs ook heeft aangesloten. Wethouder C. G Karssen, die de bijeenkomst leidde, suggereerde de mo gelijkheid tot de bouw van een blokje van 4 of 5 woningen. Moordrecht B. en W. hebben gisteren aanbesteed het 6lppen van vier woningen aan de Schieland- straat. Van de dertien inschrijvers was laagste W. Mudde. alhier, met een toe- betaling van 10. Hoogste fnschrtjfster was de firma Noornik te Breda, met een toe betaling van 717. De gunning ls aange houden. Oudewater j. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen ls voor de cursus 1953—1954 benoemd tot tijdelijk leraar aan de R.H.B.S. te Enkhuizen de heer H. G. van Kooten, alhier. O.D.C. won van Bergambacht. De damclub O.D.C. heeft een competitie wedstrijd tegen de damvereniging D.I.D. uit Bergambacht gespeeld. Het éerstq tiental won met 12—8 en het tweede tiental verloor met 14—1, persoonlijke uitslagen bij het eerste T. de Wit—C. Kentie 0—2; J. Hagoort A. de Lange 0—2; D. Hagoort—C. v. Dee- len 2—0; C. BleijenbergA. Sprank 2—0; R. BleijenbergA. C. Th de Lange 2-9; J. N. Nederend—N. Visser 2—0; B. Kuipers—B. van de Herk 2—0; E. de Wit—A. de Joode 0—2; E. Benschop—C. de Vries 1—1; P. Ben- Lange 1—1. De 4 beroemde g«nMimidd«Un hi t tablet Chtfarint „4" brtngan baat waar andart middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig •n weldadig. Hjt doet wonderen! T Kees Pellenaars. technisch directeur van de Nederlandse ploeg van de Ronde van Frankrü" 1953 heeft gisteren een en ander verteld over zijn plannen inzake de voorbe reidingen van een team voor 1954. Met ver schillende renner» heeft Pellenaars voort durend contact en dezer dagen is hy naar Brussel en Parijs geweest om voorlopige afspraken te maken inzake de aamenatel- ling van de „bemanning", welke bij voor een goed verloop nodig heeft. Op de eerste plaats kan worden medege deeld dat de Belg Leon Sonnet bereid is wederom als solgneur op te treden. Hij zal daarbij weer geassisteerd worden door To- JJe meeste «overgespeelde wedstrijden uit De jonge Braziliaanse pianiste Lucy Sulles, in, Rio de Janeiro de eerste prijs op een pianistenconcours heejt gewonnen, geeft deze winter concerten in Europa voor de leden der Belgische. Franse, Luxemburgse, Nederlandse en Zwitserse Jeunesses Mu- sicales. Deze tournée is een geschenk van de Braziliaanse Jeunesses Mnsicales aan de Europese afdelingen Voor de Nederland1% sectie der J.M.. de Stichting Jeugd en Mu\ ziek, zal Lucy Salles in de tweede helft van Februari optreden. Zij wordt o.a. in Alkmaar, Amsterdam, Busse m, Gouda, Maarssen. Roosendaal. Roermond, Rotterdam en Zwolle verwacht. derde bekerronde ontaardden giste ren in een water- en modderballet op door weekte terreinen die de spelers voor de grootste moeilijkheden plaatsten. Te Ful- lam viel een zware slagregen kort voor de aftrap. Tijdens het spel motregende het voortdurend en na de eerste helft blies de scheidsrechter voor goed inrukken. Er was en op het veld geen lijn meer te zien. Te Tottenham begon de match tegen eeds bijna een kwartier te laat om het grondpersoneel gelegenheid te geven het veld althans enigszins bespeelbaar te maken. Na een verbitterde strijd in de modder wonnen de Spurs met 1-9. dank zij een doelpunt van Bennett, acht minuten voor de rust gescoord. Blackpool, houder van de beker, is er wederom niet in geslaagd Luton te klop pen. Na verlenging met een half uur ein digde de ontmoeting in een doelpuntloze draw. Even voor het begin van de verlen ging moest Blackpools internationale mid- voor Stanley Mortensen van het veld wor den gedragen. Hij had bij een tackle een enkelblessure opgelopen en is voor een roentgenonderzoek in een ziekenhuis opge- In deze wedstrijd bleek Luton beter gladde bal overweg te kunnen dan blackpool dat blij mocht zijn met het gelijke spel. Tijdens de verlenging nam de ver moeide verdediging van de bekerhouders herhaaldelijk haar toevlucht tot uittrappen. De wedstrijd wordt Maandag te Birmingham overgespeeld. Sheffield Wednesday moest het In het laat- ste half uur vah de match tegen Shef field United buiten de rechtsback Kenny stellen die door de scheidsrechter van het veld werd gezonden. Het was een strijd met veel spanning, waarbij aan weerszijden soms te ruw werd gespeeld, zodat de scheidsrech ter de beide aanvoerders bij zich riep en tot kalmte maande. Drie minuten later stuurde hij Kenny naar de kleedkamer. In weerwil van de numerieke minderheid kon de Wednesday In laatste twaalf minuten tweemaal scoren en een 31 overwinning op zijn plaatselijke rivalen behalen. Boskoop Voor het damkampii Volgende partijen •hap Dami van Boskoop werden de volg< gespeeld: Groep 1: E. J. Hoogerbrug—A de Jong 20; J. MesmanH. van Klaveren 2—9 E van VoskuilenT. A. Venema 2—9: A. M*.$e Jong—D. W. van Es 2—9. Groep II: D. W.' v. d. ZeeuwR. Beekhuizen 20; D van StaverenM. Vuijk 20; A. N. van Tol J. van Tol 2—9; H. E. Ekelschot—D. Lank- huijzen 1—1; A. N. van Tol—C. v. d. Hoorn 1—1 en J. v. d. Berg—H. Glazenborg 1—1. Gouderak Ouderavond. In „Het Wapen van Gouderak" la een ouderavond van de openbare lagere school gehouden. De voorzitter van de afd. Goude rak van „Volksonderwijs", de heer J. A. Bomhof. opende de avond. De heer Wesper hield een causerie over het buitengewoon lager onderwijs. In de pauze bestond er ge legenheid om het werk der kinderen te be zichtigen. Leerlingen van de lagere klassen droegen bij tot het welslagen van de gezellige avond. De hoogste klasse voerde een toneelstukje op ..Leven is geven en geven is leven". Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. v. d. Hee en mr v. Mooreelear herkozen. Aanrijding in de Dorpsstraat. In hef nauwe gedeelte van de Dorpsstraat ls weer een aanrijding geweest tussen een vrachtwagen en een personenauto. De vrachtwagen, afkomstig uit Dubbeldam, krfeeg geen schade, doch de personenwagen werd aan de voorzijde geheel in elkander gedeukt. De bestuurder de heer Blonk klaagde over pijn in de borst en werd ter observatie In een ziekenhuis te Gouda op genomen. maar kon 's avonde huiswaarts keren. Hekendorp Inwonertal vrijwel gelijk gebleven. Het aantal inwoners op 1 Januari 1953 be droeg 848 (463 mannen en 385 vrouwen). Er werden 18 kinderen (8 jongens en 10 meis jes) geboren. Er overleden 7 personen (2 mannen en 5 vrouwen). Opgenomen wer den 29 personen (18 mannen en 13-vrouwen), terwijl er 38 (22 mannen en 16 vrouwen) ver trokken. Derhalve bedroeg het aantal in woners op 1 Januari 1954 850 (463 mannen en 387 vrouwen). Er werden 12 huwelijken vol trokken. Reeuw/ijk Voor steunregeling. Voor de sociai|r voorzieningsregeling waren over de afge lopen week 12 personen ingeschreven t w.: mattenvlechter. 1 etaleur. 1 timmerman, chauffeur. 1 banketbakker. 3 grondwerkers en 4 los-arbeiders. Twee inbraken opgehelderd De Rijkspolitie heeft licht kunnen bren gen in inbraken, die geruime tijd geleden in twee piashuisjes werden gepleegd en wi bij o.m. een radiotoestel, divankleden en de buitenboordmotor van de gemeente werden ontvreemd. Zij heeft een 30-jarige koper slager uit Gouda gearresteerd, die een vol- .edige bekentenis heeft afgelegd. Stolwijk Villa „Nia Desiro" verkocht Gisteren heeft notaris M. E. Versteeg Bergambacht in café Van Eijk de villa ..Nia Desiro". Benedenkerkseweg 60. alhier, in het openbaar verkocht. Koper werd de heer B. Natzijl q.q. alhier, voor f 14.000. Waddinxveen Jaarvergadering R.K. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond hield de jaar vergadering in het bondsgebouw onder lei ding van mevr. Cats. In het jaarv erslag van de secretaresse werd het overleden lid, mevr. Tillemans. herdacht. Mevr. Van Steijn kreeg een woord van dank voor haar werk in de Unie van vrouwelijke vrijwillige hulpverlening. De penningmeesteresse meldde een batig saldo van 1. Mevr. Cats wilde niet voor een her benoeming in aanmerking komen. In haar plaats werd de secretaresse, mevr. Kingma, benoemd. Het secretariaat zal in den volge worden waargenomen door mevr Bunnik. Mevr. Bresser werd als bestuurslid herkozen. Er werden voorlopige plannen gemaakt voor het komende verenigingsjaar, met als voornaamste punt de idee om dit jaar een lid van de vereniging af te vaardigen naar Lourdes in verband met de viering van het Maria-jaar. Schaken. De Waddinxveense schaak vereniging speelde voor de competitie in Rotterdam tegen Pion II. De voorlopige uit slag werd 5—2 in het voordeel van de Rot terdammers. Drie hangpartijen zullen 14 dagen worden uitgespeeld Voor de onderlinge competitie werden ge speeld: J. KosterS. Versloot 10; W. Ver stoep—J. Tol 0—1; P Broer—P. Slingerland 0—1; A. v. Dijken—W. v. Vuuren 0—1 Broe»--G. Slot 0—1; A. Doomheim- Schildt 1—0 en A. v. d. Starre—A. van Oort 0-1. Orgelfonds gesticht. In het nieuwe wijkgebouw van de Herv. Gemeente aan de Esdoornlaan ls nog geen orgel geplaatst. In de kerkdiensten wordt gebruik gemaakt van een harmonium, een lid in bruikleen heeft afgestaan. Thans heeft zich uit de lidmaten in wijk West een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gel den bijeen te brengen voor het aanschaffen van een pijporgel voor het nieuwe gebouw. In dit comité hebben zitting de heren G. Graafland. A. C. van den Bosch, G. van 't Hof. W. C. Slob, T. Bikker, Jac van Steijn en A. C. Marchand. Vragen over voorgeschreven eenmalig fust Het lid van de Eerste Kamer, de heer Ruys de Beerenbrouck, heeft in de vorm van vragen aan de ministers van Landbouw envan Economische Zaken bezwaren aan gevoerd tegen de bepaling, dat in de periode van 81 Februari tot 22 Maart export van groenten en fruit uitsluitend in eenmalig fust zou mogen geschieden. Dit zou de prijs drukken, sommige handelaren benadelen en de individuele vrijheid aantasten. Norwich City had weinig moeite met Hastings in een slechte wedstrijd, gespeeld op een glad terrein, en aangezien Wigan Athletic op eigen veld met 2—3 van New castle verloor is van de niet tot de league beh.rende clubs alleen Headington overgebleven. Deze ploeg komt vandaag op eigen terrein tegen Stockport County uit In een over te spelen wedstrijd van de derde ronde. u!- De uitslagen van Tie Woensdag overge speelde wedstrijden uit de derde bekerronde luiden: FulhamGrimsby Town: bij de rust met de stand 0—0 gestaakt (de wedstrijd wordt 18 Jan. overgespeeld); Luton Town- Blackpool 00 na verlenging; Norwich City —Hastings United 3—0; Sheffield United- Sheffield Wednesday 13; Tottenham Hot spur—Leeds United 1-0;; Wigan Athletic- Newcastle United 2—3. In de vierde ronde op 30 Januari speelt Arsenal tegen Norwich City. Sheffield Wed nesday tegen Chesterfield. Manchester City tegen Tottenham Hotspur en Burnley te gen Newcastle United. 0 De wleler-kalenfler van Zuld-Holland Is astgesteld. 31 Januari Wassenaar, cycle ross; 18 April Den Haag. Frultmaiktcrite- ium: 19 April - Ronde van Zuld-Holland; 30 April Rotterdam. Ronde van Feyenoord; 30 April Den Haag. Ronde van Den Raag. 1 Mel Naaldwijk. Ronde van Naaldwijk. 3 Mel Den Haag. Capitol-wedstrljden; 8 Mel Papendrecht, Ronde van Papendrecht. 22 Mei Noordwljkerhout. Bavo-wedstrijden; 5 Juni prov kamp. van Zuid-Holland; 6 Ju ni Den Haag. Frultmarktcrlterlum; 7 Jünl Zwljndrecht. Ronde van Zwtjndrecht: 29 Juni Den Haag. Capitol-wedstrljden; 3 Juli SUedretht. Ronde van Slledrechi; 17 Juli Dordrecht, ronde van Dordrecht; 18 Juli Leiden. Ronde van Lelden: 18 Juli Rot terdam. Ronde van Charlois; 25 Juli Rot terdam, Ronde van Crooswtjk: 29 Juli Den Haag. Ronde van het Zuiderpark; 31 Juli Rotterdam, wielerwedstrijden Witte Dorp; 7 Aug. Oostvoorne, Ronde van Oostvoome; 15 Aug. Noordwljkerhout, Bavo wielerwed strijden; 28 Aug. •g-Gravenzande. Ronde van 's-Gravenzande; 29 Aug Rotterdam. Ronde van Chariots; 4 Sept. Poeldijk. Ronde van Poeldijk: 5 Sept. Rotterdam, ronde van Ka- tendrecht; 11 Sept. Lelden. Ronde van ias. Te Parijs heeft hij vernomen dat de chauffeur van Pellenaars, de Fransman Roger Duduyer ln beginsel gaarne bereid is weer de jeep van de ploegleider te be sturen. De Tour van 1953 schijnt de kleine handige vakman, die Duduyer is, uitstekend bevallen te zijn. Een strenge, maar uitstekende baas ls Pellenaars. zo heeft Duduyer het eens tij dens de vorige tónde uitgedrukt. Verder heeft Pellenaars J contact gehad met de chef mecanicien Montilot. ■\7"erscheidene Nederlandse renners, waar- schijnlijk een ploeg van 8 man, zullen, als de onderhandelingen slagen, deel nemen aan de Ronde van Italië, voorbereiding voor de Tour d®?» France. Hoewel enkele buitenlandse cracks, naar het zich laat aanzien, niet in de Ronde van Italië zullen starten als voorbeeld werd Hugo Koblet genoemd beschouwt Pelle naars deze ronde meer als een aanloop voor degenen, die in aanmerking komen in de ploeg van de Tour de France te wor den opgenomen. Wim van Est, Gerrlt Voor- zo heeft hij zich afgevraagd. Maar één ding staat vast; geen enkele renner komt auto matisch in de ploeg van dit jaar. Wout Wagtmans heeft ae wens te kennen gegeven niet aan de Ronde van Italië deel te nemen, maar wel aan de Ronde van Ro mandie, welke van 13 tot en met 16 Mei op het programma staat. Maar tijdens deze Ronde van Romandië wordt te Valkenburg, op 16 Mei het kampioenschap van Nederland gehouden, een wel zeer ongelukkige datum, terwijl op het U.C.I.-congres te Zürlch zo met kfem aan de vertegenwoordiger van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie was gevraagd om het nationale kampioenschap tegelijkertijd te houden met de titelwed- strijden. door andere landen uitgeschreven, namelijk op 27 Juni (Zwitserland. Luxem burg. Italië Frankrijk en België). Als een goede voorbereiding voor renners die even tueel voor de Tourploeg in aanmerking ko men. beschouwt Pellenaars ook het deelne men aan de zes Provinciënrit in Frankrijk, waarvoor als data zijn gekozen 20 tot en met 27 Mei. Over de Ronde van Nederland kon Pelle naars geen enkele mededeling doen. In Maart gaat hij naar Zwitserland om met de organisatoren van de Ronde van dat 'and besprekingen te voeren inzake deelneming van een Nederlandse ploeg. En tevens neeft hij een uitnodiging gekregen om Milaan— San Remo te volgen en het spreekt welhaast Om de wereldtitel dammen Zaterdagavond 13 Februari wordt te'Lei- dén een aanvang gemaakt met het candi datentournooi voor het wereldkampioen schap dammen, waaraan zal worden deel genomen door Fanelli (Italië), Demes- maecker (België), Guign&rd (Zwitserland), King (Frankrijk), en onze landgenoot W. Huisman. Het wedstrijdrooster ziet er als volgt uit: eerste ronde; Leiden, 13 Februari; tweede ronde: Leiden, 15 Februari; derde ronde: Dordrecht, 16 Februari; vierde ronde. Dor drecht, 17 Februari'; vijfde ronde: Rotter dam: 18 Februari; zesde ronde: Rotterdam, 19 Februari; zevende ronde: Den Haag, 20 Februari; achtste ronde: Naaldwijk. 22 Fe bruari; negende ronde: Leiden, 23 Februari; tiende en laatste ronde: Leiden, 24 Februari. De spelers komen tweemaal tegen elkaar uit, en de winnaar van het tournool krijgt het recht de wereldkampioen P. Roozen- burg uit te dagen voor een wedstijd om de titel. Boksen. Alex Buxton, de Britse kampioen half- zwaargewlcht die op 26 Januari a.s. tegen Wim Snoek uitkomt in de Royal Albert Hall te Londen, heeft uit Duitsland bericht ont vangen, dat, indien hij deze partij verliest, zijn voor 12 Februari ln Duitsland tegen de Duitser Gustav Scholz beraamde wedstrijd niet zal doorgaan. De manager van Buxton, Jim Wicks, ver klaard e, dai de Dujtse promotors eerst thans met dit voorbehoud zijn gekomen, waarvan te voren geen sprake is geweest. Wiek» heeft de Duitsers geantwoord, dat hij in verband hiermee een hogere beurs voor de match tegen Scholz zal eisen indien Buxton van Snoek wint. Hij voegde hieraan toe, dat, indien de Duitse promotors thans hun voor behoud mochten laten vallen en ln de match Buxton—Scholz zouden toestemmen on geacht de uitslag van de partij Buxton- Snoek. hij toch een hogere beurs voor Buxton zou eisen voor diens wedstrijd tegen Scholz. Indien de Duitsers hierin niet toe stemden. zou deze wedstrijd niet doorgaan Hockey Onze hockey'ers op 24 April tegen Groot-Brittannië Op Zaterdag 24 April zal in het Wagener Stadion te Amsterdam een wedstrijd worden gespeeld tussen de hockey-elftallen van Ne derland en Groot Brittannië. Op dezelfde dag komt het Nederlands B-elftal uit tegen een Engels B-elftal. Ook^yoor 1955 is een ontmoeting tuséen de b/idi sterkste hockey-landen van Europa en wel op Zaterdag 30 Apri! mlngham. Ook B-elftallen van Neder- uc uriui 6iei*oic nui-ntj-n vastgesteld en wel op Z 1955 t/Nottingham of te Ópdle dag zullen de B-elf: vanzelf dat Pellenaars van de gelegenheid gebruik zal maken om zijn contacten verder uit te breiden. ting. Jan Nolten en Thijs Roks de laat ste heeft altijd veel kilometers nodig om in vorm te komen en wellicht ook Hein van Breenen zullen naar Italië gaan en met hen een drietal jongere renners, waarnaar Pellenaars uitkijkt. naar «S elkaar „pelen. Pellenaars staat op het Standpunt dat |ij Tafeltennis geen enkele amateur wil overhalen. Dat moeten ze volgens hem zelf weten. Daan de Groot schijnt prof. te willen worden en zo ook de kampioen op de weg bij de ama teurs, Haymans. De Utrechtenaar Koel» ls reeds beroeps renner daarentegen schijnt Pauw amateur te willen blijven. Hoe het ook zij. deze en andere amateurs moeten zelf eerst een be slissing nemen om naar de beroepssport over te gaan en zijn zij dat eenmaal gewor den. dan zal Pellenaars hen nauwkeurig tij dens verschillende wedstrijden gadeslaan. lenaars zo maar een ploeg voor de Tour de France zal samenstellen. Zeker. Van Est. Wagtmans. Nolten Gerrit Voortmg. Roks en Van Breenen zullen wel de kern vorr de ploeg 1954. maar de definitieve stelling hangt van zoveel factoren de directeur technique geen enkele pósitieve uitlating op dit ogenblik wil doen. Het spreekt vanzelf dat Pellenaars ook nog an dere renners onder de loupe zal nemen. Wat gaan Dekkers en Faanhof dit seizoen doen? „n vaK' samen- f af. dat PARIJS. Januari TN NEDERLAND klagen de onderwijzers dat de klassen overbevolkt zijn. maar hun Franse collega's hebben nog meer re- tot ontevredenheid. Op 9 November was hun misnoegen dermate gestegen, dat 150.000 onderwijzers, leraren en professoren hun klasselokalen en collegezalen verlieten met een ééndags-staking te protesteren tegen het gehele onderwijsstelsel, dat hun al lang de keel uithangt. Frankrijk heeft te kampen met een ge brek aan scholen en leerkrachten. Naar het schijnt zal die toestand moeten duren tot het ministerie van Financiën eindelijk de nodige middelen vindt om beide te betalen. Het tekort aan leerkrachten is zó groot, dat van de zeven vacatures, welke sinds begin 1953 bestaan, aan een belangrijk ly ceum er slechts in twee kon worden voor zien. En zo ziet men gebeuren, dat leraren in geschiedenis aan het lyceum van Cher bourg ook les geven in aardrijkskunde, ter ijl deze school sinds twee jaar vergeefs uitziet naar een leraar voor natuurkunde. Alleen al in Parijs zijn er 169 vacatures van leraren in wis- en natuurkunde vakken vacant, omdat de meesten. die een graad in die vakken hebben verkregen er niet voor gevoelen voor de klas te staan. En die af keer van les geven berust grotendeels op het feit, dat ze als leraar slechts een derde of een vierde vferdlenen van het salaris, dat ze in de industrie kunnen krijgen. De tegenwoordige salarissen van leer krachten wisselen van 27.000 frs 270) per maand voor een onderwijzer in de provincie, tot 150.000 frs 1500) per maand, voor een hoogleraar aan de universiteit, dat is. in koopkracht uitgedrukt, ongeveer de helft van de salarissen, welke in 1914 golden. In 1956 zal het vraagstuk nog moeilijker worden, daar de minister van Onderwijs verwacht, dat in dat jaar de lycep zullen worden overstroomd met leerlingen, als ge volg van het hoge geboortecijfer in de eers te jaren na de oorlog. De voorstellen van de regering om de leerplichtige tijd te ver hogen van 14 tot 18 jaar, zullen het vraag stuk van het tekort aan leerkrachten nog verscherpen. De leraren zijn van mening, dat ze aan spraak kunnen maken op de 10'/» loons verhoging, welke in October 1.1. is toege staan aan alle juristen in dienst van de staat, ahngezien voor hen tot dusver de zelfde salaris-schalen golden. Maar de mi nister van Onderwijs, André Marie, zelf een zoon van een onderwijzer, heeft verklaard, dat een dergelijke salarisverhoging, welke de staat op 800 millioen frs komt te staan, wanneer ze alleen juristen worden gegeven, nog eens zeven milliard francs zou eisen, indien de salarisverhoging ook voor leraren "werd toegestaan. Nog meer grieven De leraren beweren bovendien, dat de regering op slinkse wijze hun salaris en hun beroepswaardigheid verlaagt door het aantal plaatsen voor „senior-leraren", waardoor de afgestudeerden van de uni versiteit elk jaar een vergelijkend examen afleggen,,te verminderen. Volgens hen ls het aantal candilaten dat hun „agrégatlon" (ongeveer overeenkomend met onze titel van doctorandus of doctoranda) sinds 1925 ver minderd van 24' tot 12' terwijl de can didates die bij het desbetreffende examen zijn afgewezen, later toch hetzelfde werk, maar tegen een lager salaris, krijgen te doen als degenen, die wel hun „agrégatlon" ver werven. Zowel studenten als leraren-verenigingen z(jn van mening, dat de regeringspolitiek duizenden beweegt hun roeping op te geven terwille van" beter betaalde functies in han en industrie. In vele delen van Frankrijk is het leraarschap niet alleen een zeer slecht betaald baantje, maar ook een zeer inspan nend baantje. De leraar moet dikwijls wer ken met klassen van 60 a 70 leerlingen en in departeinent Bordeaux komen zelfs klassen voor vari 120 leerlingen. Uit een onlang» ingesteld onderzoek, bleek, dat de Franse lycea voor het meren deel voor de eerste wereldoorlog werden ge bouwd en dat sommige reeds dateren uit de 17e en 18e eeuw. Vele gebouwen waarin lycea zijn gevestigd, zijn slechts verbouwde particuliere woningen. Een kostschool voor meisjes te Saint Pons in Zuid-Frankrijk bijvoorbeeld, i» gevestigd in een vroegere gevangenis. Alleen in Parijs is er behoefte aan 20 nieuwe lycea. Alles echter wijst er op. dat het tekort aan scholen en leerkrachten nog wel enkele jaren zal voortduren, want de noodzaak te bezuinigen heeft het minis terie van Onderwijs genoopt de post voor de financiering van een bouwplan, dat in vijf Jaar zou moeten worden uitgevoerd, en waarvan de kosten die aanvankelijk waren geraamd op 900 milliard francs, te vermin deren tot 275 milliard. De wetenschap geschaad Zó ernstig is het gebrek aan krachten bij de universiteitslaboratoria, dat prof. Michel Polonowski. die deel uitmaakt van de me dische faculteit in Parijs, onlangs verklaar de: Men kan niet verwachten dat Frankrijk onder de gègeven omstandigheden een volle dige bijdrage levert tot de vooruitgang „f wetenschap. Het behoeft waarlijk geen ve wondering te wekken, dat de Nobelprijs voor Natuurkunde niet naar een Frai is gegaan. De Fra-nse studenten menen ecbKer, dat hun lot nog harder is dan dat ym hun li raren. De beurzen, welke ze ku/nen krijgen bedragen gemiddeld 12.000 franls 120) per maand, ongeveer de helft van1 het bedrag, dat men minimaal nodig heeft/om in Parijs te kunnen leven. De National* Studenten- bond meent, dat ongeveer de Helft van allé ingeschrevenen voor de faculteiten der Schone Kunsten en Recht, geregeld avond betrekkingen moeten vervullen, zowel tij dens de colleges als gedurende de vacantle, om in hun onderhoud te voorzien. En het zijn alle mogelijke baantje», welke studen ten vervullen. Zelfs zijn er studenten, die helpen bij het transport op de markten, terwijl anderen fungeren als wagenpoetser bij de spoorwegen. De studentenbond meent, dat één op elke vijf studenten in de stad leeft onder verre van gezonde standigheden. T.B.C. en geestesziekten komen onder studenten meer voor dan onder enig groep van de bevolking, zoals bl(jkt uit medische statistieken. Maar aangezien nodige gelden niet beschikbaar kunnen w den gesteld, is het plan voor de bouw van een universiteitsstad, ten Zuiden van PsriJa, waar 30M studenten souden kunnen wonen, uitgesteld. OM DE LIMBUKG-C.OUPE Zondag 24 Januari worden, zoals gemeld, te Rotterdam tafeltenni»wedstrijden gehou den om de Limburg-coupe, waaraan de sterkste speelstere van Nederland zullen deelnemen, te weten: Mies Bonnier (Den Bosch); Thea Bul (Utrecht); Jenny Henkel- mans (Eindhoven); Coby en Nora van Me- gen (Nijmegen); Beb Oosterwijk (Den Haag); Corry Schuyt (Beverwijk); Henny van Woe- zik (Amsterdam); Margo van Wijk (Den Haag); en Tine de Zeeuw (Rotterdam). Als reserves werden aangewezen: M. Groeneveld (Delft). Tine Blauw (Alphen a. d. Rijn); mevrouw Krom-Perton (Enschede) en Kitty Peetere (Bergen op Zoom). octbal Alle protesten afgewezen Gisteravond heeft de protestcommissie van de K N V B. de protesten van D D C. (wedstrijd P.T.C.-D.D.C. 4-3). WRW (W.R.W.H.W.D. 2—3) en Strijen O-Gra vendeel—Strijen 3—2) afgewezen. BELGRADO. Januari PASSAGIERS, die deze winter het grootst in aantal waren en het harte lijkst v rwelkomd werden in de luchthaven an Belgrado, warenvarkens. De Joegoslavische regering heeft ln Groot Brittannië duizend varkens gekocht en de- welkome dieren werden naar Joegoslavië vervoerd in vliegtuigen, welke waren ge charterd van de British Eagle Aircraft Company en de Belgische luchtlijn de Sa- De varkens en hun transportkosten bij elkaar kostten ongeveer een millioen gul den. een bedrag, dat werd gevonden uit de middelen, welke Gcoot Brittannië beschik baar had gesteld ln het kader van de eco nomische hulpverlening. Alle varkens zijn afkomstig uit Yorkshire en het is de bedoe ling. dat ze de grondslag zullen leggen voor een varkensstapel van goed ras in Joego slavië ter bestrijding van de degeneratie van de inheemse varkenssoort, de „Mangalica die te vet zijp geworden. Het varke.i is het nationale dier in Servie en men vindt er vrijwel geen boerengezin of het houdt er een krulstaart op na. Kara George of „Zwarte George", de grondlegger van de dynastie van Karageorgewitch en na tionale leider tegen de Turken. 149 Jaar gelede ras een varkenshoeder. Maar sinds die tijd is de Mangalica gedegenereerd het geen naar de functionarissen van de Britse Commissie voor Economische steun aan Joego-Slavië ten dele ls te wijten aan hei feit dat ze de gehele winter met mais wer den gevoed - en wel dermate, dat het spek zelfs te vet is geworden om naar Duits land uit te voeren, hoewel de Duitsers toch lang niet afkerig zijn van vet spek. De Mangalica is een afstammeling van het wilde zwijn en hij lijkt daar ook uiterlijk nog altijd op. Teneinde het ras te verbete ren moet er nieuw bloed aan worden toege voegd, zeide een hoofd-ambtenaar Joego slavische kopers hebben een bezoek gebracht aan Britse telers en bij die gelegenheid heb ben ze de dieren gekozen, waaraan in Joe go-Slavië behoefte bestaat. De verzending van de varkens van Engeland werd uit gevoerd door twee Britse vee-exporteurs Een Britse firma, die hielp bij het varkens transport door de lucht, verklaarde echter dat de Joego-Slaven niet de beste kwaliteit dieren hebben gekozen. Ze kochten volgens hem. het „bijna beste". De Joegoslavische kopers waren vrij hun geld te besteden zoals ze het 't beste vonden, voegde hij er aan toe. K Varkens-steward rpiJDENS de maanden November en -*• December werden vliegtuigen van Eegle en de Sabena, voor het merendeel Dakota's. Ingericht met houten varkenshok ken en een vliegdlenst werd Ingericht tus sen de luchthaven Blackbush. in de buurt van Londen, naar Belgrado, waarbij een tussenlanding werd gemaakt in München Bij goed weer kwamen dagelijks twee vliegtuigen aan en elk bevatte twintig vari kens. Ze moesten twee aan twee, vrouwtjes bij vrouwtjes en mannetjes bij mannetjes worden opgesloten in afzonderlijke hokken omdat ze anders aan het vechten waren gegaan. In elk vliegtuig reisde een deskun dige mee. Deze „varkens-steward" zat te midden van de dieren om ze rustig te hoü- den. Alvorens de reis te aanvaarden kregen de arkens een koninklijk maal en tijdens de vlucht werd vrijwel van geen enkel var ken ook maar een haar gekrenkt. De var kens-steward en leden van de bemanning waren het er over eens. dat het gehele ge heim van het varkensvervoer door de lucht, hoog boven de Alpen, was ze warm te hou den. hoewel er ook op dient te worden ge let. dat de beestjes geen last van hun hart krijgen op zo grote hoogte. Bij aankomst in Belgrado waren de eer sten. die de vliegtuigen betraden, timmer lieden, om de spijkers, waarmee de hokken waren dicht gespijkerd, er uit te halen. Daarna, grommend en protesterend werden de varkens over een houten loopplank regelrecht geleid naar een vrachtauto waarmee ze naar een quarantaine boerderij van de regering te Novi Sad in de Donau- vlakie werden vervoerd. Hier zullen ze veertig dagen ln observatie blijven, zodat men kan nagaan of ze geen ziekte onder de leden hebben. Ze zullen hier een zorgvuldig samenge steld diëet krijgen en ln bepaalde tempera tuur verblijven alvorens ze worden ver deeld over de drie grootste staatsboerderijen welke Joego-Slavië bezit. n.l. In Novi Said zelf. in Belje. dicht bij de Hongaarse grens en ie Pancevacki Rit, ten Noorden van Bel grado. De meeste vliegtuigen keerden leeg naar Groot Brittannië terug. Slechts bij uitzon dering namen ze een onverwachte vracht mee, o.a. eenmaal een zootje Joegoslavische karpers, die in ijs werden vervoerd en die een Londense koper had besteld. DE JOEGO-SLAVEN zijn voornemens hun varkensstapel op deze drie boer derijen te consolideren alvorens ze over an dere boerderijen van de staat en collectieve boerderijen worden verdeeld met de bedoe ling ze te kruisen met de Joegoslavische valxens. Naar men verwacht zal van het voorjaar een tweede kudde van duizend varkens door de lucht uit Engeland naar Joego- Slavië worden vervoerd. Hoewel de York- shire-se soort, de ..Large White" (grote witte), waarom het hier gaat. een sterk dier is, meent men. dat het weer ln Januari en Februari te guur ia om de dieren te la ten acclamatlseren. De aankopen van varkens houden tevens verband met plannen om binnen het kader van de Britse economiache hulpverlon.ng baconfabrieken en koelhuizen op te richten, zodat Joego-Slavië een bacon-exporteur Ran worden voor leveringen aan Engeland en andere landen van West-Europa Het chro nisch tekort aan koeltnrlehtingen m Joego- Slavië betekent/dat de Joegoslavische boer nooit veel dieren tegelijk kan slachten het zij voor gebruik in het binnenland hetzij voor uitvoer op grote achaal. f DONDERDAG 14 JANUARI 1954 In November 1952 werden te Dordrecht twee Amsterdammers gearresteerd, die van de „■telefoontruc" hun bedrijf zouden heb ben gwnaakt en die in vele plaatsen souden hebben gewerkt. ZU hebben gisteren voor bet Gerechtshof te Amsterdam terechtge staan, waarbU niet minder dan vijftig ge- tnigen werden gehoord. De truc kwam steeds op hetzelfde neer: „In de winkel kwam een man, die vroeg of men een bankbiljet van honderd gulden kon wisselen. Doorgaans moest daarvoor een geldkistje tevoorschijn worden gehaald, waarin zich het grote geld bevond. Daar door wist de man. waar dit geldkistje zich bevond. Niet lang daarna werden de eigena ren van de winkels dan aan de telefoon ge roepen ln een naburige zaak of café en al vonden zij het vreemd, dat niet van hun eigen telefoon gebruik was gemaakt, toch haastten zij zich naar het andere telefoon toestel. Er werd een onbenullig praatje ge houden en bij terugkomst van de winkelier bleek het geldkistje verdwenen te zijn." De rechtbank te Alkmaar sprak de twee mannen vrij. doch de officier ging in hoger beroep. De oudste van de twee, de, 58-jarige los-werkman P. de J., werd reeds eerder wegens toepassing van de telefonotruc ver oordeeld. maar hij ontkende nu ten stellig ste. evenals de 38-jarige koopman C. J. v. d. H. De procureur-generaal achtte drie zaken bewezen, waarvij v. d. H. was herkend als de man die kwam wisselen. Hij achtte een vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek noodzakelijk. De beide verdachten traden zeer pertinent Op 5 Januari vertrok de familie Harding uit de Appelstraat in Den Haag naar Austra lië. evenwel zonder haar 19-jarige dochter Eleonora. Deze was n.l. de dag te voren uit huis verdwenen en nog niet terug, toen het schip met haar familie Nederland verliet Zij is verloofd met een jongeman uit Haar lem, die eveneens op 4 Januari verdwenen is uit de ouderlijke woning. De chef van de Haagse Kinderpolitie ver zoekt thans bekendgemaakt te worden met de verblijfplaats van Eleonora. die op 2 Sep tember 1934 in Palembang geboren is. In lichtingen kunnen gegeven worden aan het bureau Kinderpolitie in Den Haag. (Van onze Haagse correspondent) Patiënten in het ziekenhuis Zuldwal In Den Ilaag mogen voorlopig geen bezoek meer ontvangen. Deze maatregel, waarop alleen voor zeer ernstige zieken uitzonde ring wordt gemaakt, is genomen om uitbrei ding van de witte pokken tegen te gaan- Witte pokken is geconstateerd by een assistent van een afdeling van het zieken huis. die voor zover kon worden nagegaan geen contact heeft gehad met verplegend personeel in de barak met pokkenpatiëntcn. Na een korte bespreking met de kern groep heeft het personeel van de Eerste Ne derlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen gisteren om één uur het werk weer hervat. op en vonden het niet nodig zich door een raadsman te laten bijstaan. De oudste ver dachte noemde „Bolletje", „Bleke Willem en „Gljsje" als daders. Gevraagd naar hun werkelijke namen antwoordde verdachte, dat hij die zou geven, als de acht maanden, die hij in voorarrest had doorgebracht, ver goed zouden worden. „Hier worden geen voorwaarden gesteld" zei de president en toen haalde De J. zijn schouders op. „Dan zeg ik hun namen niet." De jongste verdachte deelde mee hartpa tiënt te zijn. Hij HfÖCht zich niet opwinden. Gaandeweg echter werd zijn toon feller, toen hij vertelde het slachtoffer te zijn ge worden van een frappante gelijkenis. „De J. weet. wie de man ls. die zo op mij lijkt, maar hij wil het mij ook niet vertellen. Ove rigens ben ik op vunzige wijze gehoord door zelfverzekerde rijksrechercheurs, die zei den. dat zij wel eens eventjes zouden op knappen, wat de plaatselijke politie niet kon oplossen". Het Hof zal op 27 Januari arrest wijzen. Polen. „De schoonheid van Polen" is de ti tel waaronder dit land op 18 December J.l. een serie postzegels heeft uitgegeven De reeks be staat uit vier waarden, n.l. 20 gr., bruin en lichtblauw (herstellingsoord te Krynlca); 80 gr., violet en groen Morskle Oko". een meer Jn het Ta tra-gebergte). 1 73 z) donkergroen en lichtbruin („Dunajec", een diep ravijn in de Pleninybergen); 2 zl„ zwart en oranje (herstel lingsoord te Clechocinek). Druk: rasterdlep- druk. De hierbij afgebeelde zegels van 80 gr. en 1.75 zl. zijn In staand, de overige In liggend lormaat ontworpen. Bermuda. Voor de conferentie van de Wes terse Grote Drie kregen de waarden van 3 d. en l sh. 3 d. uit de nieuwe serie met het por tret van koningin Elizabeth, waarop de kaart van de eilandengroep ls afgebeeld, de opdruk: „Three Power Talks. December 1953". Spanje heeft een luchtpostzegel van 2» pe seta s (zwartgroen) uitgegeven met het portret van Legazpt. In de antl-tuberculose-serie kwa men twee verdere waarden ln omloop, n.l. 5 c. (bruin) «n 25 c. (sepia en rood), resp. voorstel- J®™ e«n verpleegster met zuigeling en een kind geleld door een engel. De Indonesische minister van verbindin gen. Prof. Rooseno heeft verklaard, dat 'de besprekingen met de K.L.M. begin Februari geopend zullen worden. Dit is reeds aan de K.L.M. meegedeeld, aldus de minister. Hij zei voorts, dat bij de onderhandelingen be sproken zal worden de wijziging van de con tracten tussen de K.L M. en de Republiek Indonesië en tussen de K.L.M. en de Ga- roeda Indonesian Airways. De minister be vestigde, dat de Garoeda in 1953 geen ver lies heeft geleden. Twee jaren daarvoor werden wel verliezen geleden, maar deze waren niet van grote omvang. Extra diensttijd voor vroegere onderwijzers, die terug willen De regering, zo horen wij van het mini sterie van O K. en W.. overweegt ernstig aan bezitters van de onderwijsakte, die thans niet bij het onderwijs werkzaam zijn, doch alsnog een betrekking bij het l.o. willen aan vaarden. een dergelijke overgang mogelijk te maken door het toekennen van extra diensttijd. Voorwaarde daarvoor zal zijn, dat deze overgang voor 2 Januari 1955 ge schiedt. Met de regeling van een en ander ls belast de afdeling Lager Onderwijs van genoemd ministerie. TWEEDE BLAD - PAGIN A 3 Redley contra Cerni Het reeds geruime tijd lopende geschil tussen de twee ondernemers op het gebied van ijsrevues. C^erni en Redley, is ln der minne geregeld. Redley eiste ven Cgmi ruim 100.000 schadevergoeding wegens overtreding van een concurrentiebeding en had hiervoor bij de Rotterdamse rechtbank een procedure aanhangig gemaakt. Nadat voor de Rotterdamse rechtbank de getuigen verhoren zijn gehouden, peeft nu Redley Cerni van het concurrentiebeding ontslagen en de te zijnen verzoeke op enkele eigen dommen van Cern^ gelegde conservatoire beslagen opgeheven, be procedure ls nu ge royeerd. Er is een regeling getroffen, dat partijen in den vervolge omtrent hun toneelplannen gezamenlijk en met het ministerie van.eo- ciale Zaken, afdeling Rijksarbeidsbureau, overleg zullen plegen. De door Provinciale Staten van Zuid- Holland in het leven geroepen „Stichting tot Instandhouding van de Molenviergang de Tweemanspolder" heeft van het be stuur van de Tweemanspolder in de gemeen te Zevenhuizen vier windmolens, voor de somma van 1 gekocht. Deze windmolens hebben, tot het ogenblik, waarop een mo- torgemaal hun taak overnam, gezorgd voor het droogmolen van de Tweemanspolder. Het polderbestuur was niet in staat het on derhoud ran de vier windmolens en de nodige herstelwerkzaamheden te bekostigen Daarom riepen de Provinciale Staten van de provincie Zuid*Holland de bovenge noemde stichting-met-de-lange naam in het leven, die de molens en de daarbij beho rende tuinen en erven voor één gulden in haar bezit kreeg. De Stichting zal de mo lens restaureren en zij zullen voor noodge vallen bedrijfsklaar worden gemaakt. Met de herstelwerkzaamheden zal spoedig wor den beginnen. Rijk en provincie hebbep samen een subsidie van 12.000 voor her- stel-fèn onderhoudskosten beschikbaar ge steld. Belangrijke besparing Hij werd in het café geweigerd! De pensionhoudster H. uit Arnhem, die begin van het vorige jaar op een advertentie schreef, waarin een ..Fin. Onafh. Zakem kennismaking zocht met niet onbemiddelde dames, is wel seer erg teleurgesteld. Gister middag werd by de Arnhemse rechtbank twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vier maanden voorwaarde- iyk. De man. de 51-jarige koopman A. A den H uit Amsterdam, was nauwelijks uit de gevangenis ontslagen, waarin hij wegens oplichting enige tijd had doorgebracht, toen hij de advertentie plaatste Hij wist de pen- sonhoudster verscheidene keren bedragen afhandig te maken om, zoals hij zei. zaken reizen naar Frankfort te kunnen maken. In werkelijkheid gebruikte hij het geld om »e reizen naar Amsterdam en Den Haag. waar hij weer andere vroywen, die op de adver tentie geschreven hadden, ontmoette. De Arnhemse pensonhoudster kreeg pas arg waan. toen zij in gezelschap van de man een café wilde bezoeken en hem reeds bij de in gang werd duidelijk gemaakt, dat op zijn bezoek geen prijs werd gesteld. Bij nadere informatie bleek haar. hoezeer zij bedrogen was door de „financieel onafhankelijk za kenman". Op 3 November van het vorige jaar stond de zakenman voor de rechter, waar hij een erbluffende welsprekendheid aan de dag legde. Zeker, zeker, hij had geld ontvangen, maar dat waren eerlijke leningen. Hij had gróte vorderingen op zeker persoon, u be grijpt. vertrouweiyke zaken Hij bereikte ermee, dat de zaak werd aan gehouden om een dame, waarmee H. in Am sterdam had kennisgemaakt, als getuige te horen. Deze mevrouw V. had op drie adver- enties tegelijk geschreven. Maar weer moest de behandeling van de zaak worden aange houden, omdat verdachte er prils op stelde, de gedupeerde Arnhemse pensionhoudster, die toen in een ziekenhuis vertoefde, nog maals te laten horen. Dinsdagmiddag bereidde iedereen zich op nieuwe verwikkelingen voor, toen plotseling de zaak een wending nam. doordat de koop man alle ten laste gelegde feiten bekende. De officier hield er rekening mee. dat ver dachte reeds zeven maanden in voorarrest heeft doorgebracht en kwam. mede op grond van het reclasseringsrapport, tot bovenver melde eis. De raadsman voerde aan. dat verdachte (n het huwelijk wil treden met de vrouw, die hij in Amsterdam heeft leren kennen en dat zij eveneens met hem wil trouwen De vrouw bezit geen geld. dus daarom is het de koopman toch uiteindelijk niet begonnen, aldus de raadsman. Uitspraak over veertien dagen Een maand cel ffeëist voor elke sigaret Zes sigaretten stal de 22-jarige stukadooi Evert B. uit Leeuwarden uit een woning in Purmerend en z.es maanden met aftrek eiste de officier van Justitie bij, de Alkmaarse rechtbank, waar deze zaak behandeld werd De jongeman liep namelijk nog in een proef tijd na een voorwaardelijke veroordeling en de officier achtte een strenge straf, van een maand cel per rokertje, wel op zijn plaats. Uitspraak 26 Januari. Vclser tunnel gereed in '57 Tijdens de vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland heeft de heer B. de Vries meegedeeld, dat Rijkswaterstaat hem had bericht, dat de Velser tunhel waarschijnlijk midden 1957 gereed zai zijn Er zal opnieuw een ploegenstelsel bij de werkzaamheden worden ingevoerd. Groningen voorlopig nog geen heliport Het helicoptervraagstuk wordt door de Groningse Kamer van Koophandel nog niet zo actueel geacht, dat nu al sp aansluiting van de stad op de bestaande verbindingen moet worden aangedrongen. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel aldaar, werd wel vastgesteld dat het raadzaam ,is in de uit breidingsplannen ruimte te reserveren voor een eventuele heliport. Ook Frangp interesse voor de N.B.V.B. T)E„ ^r4n»« «portcorrespondent van „De Volkskrant" schrijft, dat de Franse bla den begonnen zijn met aandacht te schen- ,7®n "b nieuwe Nederlandse Beroeps- li 2ün zich biJ de eerste be richten een hoedje geschrokken en zagen De Harder, De Rubber, Bram Appel, Van aer Hart al op de terugtocht.'Nu dat zo'n j 2al lopen geven zij de Hollanders «lis de raad de fouten te vermijden, die £\F/,ankrl3k Remaakt ztfn. „Het Vaderland" in Den Haag heeft een interview gehad met de heer P. Swart. de voorzitter van de N.B.V.B. Wij citeren meruit: „Dat in September de competities oeginnen. staat vast. Als de K.N.V.B. wist wie al achter ons staan, zou de grote bond wei eens kunnen wankelen. Ir Hopster gist naar het kapitaal en het aantal spelers. HU noemt 3 ton en 200 man. Wat dtt laatste oetreft, dat aantal zal nu al hoger liggen, «et aantal adhaesiebetuigingen is overwel digend. Wat het geld betreft: het Is de Ned. kredietbank, die zich garant heeft gesteld voor de hele zaak." De Fransen betaalden een milliard de Nederlandse clubs altijd een tikje geheimzinnig met hun inkomsten, de *r»nsen zijn dat niet. zoals blijkt uit de cijfers, die France Soir over de cluo- mkojnsten ln 1952-1953 heeft gepubliceerd «i totaal gingen ln dat seizoen 5 millioen 'ransen naar voetffal in de eerste en tweede divisie kyken en zij lieten daarvoor meer dan een milliard francs aan de lo ketten achter (11 millioen gulden). De Ra cing Club de Paris kreeg 351.814 bezoekers en liet 93 millioen francs in de kas glijden. De Racing wordt gevolgd door Marseille (298.671 bezoekers en een recette van 75 millioen), Stade Francais (295.241 bezoekers, recette 80 millioen francs). Bordeaux (257.848 beaoekers, recette 61 millioen francs), Nice (226.685 bezoekers, recette 56 millioen francs). Van de 36 clubs, die in de opgave vermeld staan, kwamen er 23 bo ven de 100.000 toeschouwers. De rij wordt gesloten door Béziers (28.583 toeschouwers, recette 5 millioen francs). Lawinegevaar in Vorarlberg T7olgens Oostenrijkse deskundlgep bestaat er kans dat de internationale skiwed- strijden, welke half Januari in de streek van Montafon gehouden zouden worden, afgelast zullen moeten worden ln verband met het gevaar voor lawinea In Vorarlberg. Intussen zijn alle deelnemers aan deze beraamde wedstrijden reeds te Schruns ge arriveerd. Later besloten de leiders van de inge schreven ploegen de Oostenrijkse autori teiten vergunning te vragen om de wed strijden te doen doorgaan. Zij kwamen overeen afstand te doen van alle prijzen en bekers opdat het daardoor uitgespaarde geld ten goede kan komen aan het steun fonds voor de slachtoffers der lawines. Als de vergunning wordt verleend zal Zaterdag te Schruns-Tschagguns de afdaling worden gehouden, gevolgd door de slalom op Zondag. Volgens een mededeling van Otto Mayer, kanselier van het IOC, zal 'de Egyptenaar Mohapied Taher. lid van het dagelijks bestuur van het IOC. niet kunnen deelnemen aan de bestuursver gadering, welke dezer dagen te Lau sanne wordt gehouden. Hij is in arrest gesteld en zijn bezittingen zijn ver beurd verklaard door de Egyptische regering. Scbaatskampioenschappen te Hamar Het i« Ned een tikje vreemd, maar. Nederlandse schaatskampioenschappen (zij het ook officieus) zullen Donderdag avond in Hamar worden verreden. Deze worden het slot van een tweedaagse wed strijd tussen Hamar en Nederland. Nieuwe Mercedes bijna klaar Dr Fritz Hnallinger. hoofdingenieur van de Daimler-Benzfabrieken. heeft mededelin gen gedaan over de ontwikkeling van de nieuwe formule 1 race- en sportwagen waarmee dit jaar aan de wedstrijden voor het wereldkampioenschap zal worden deel genomen. De bouw van motor en chassis is voltooid, en -aan de carrosserie wordt ae laatste hand gelegd. Wat de opstelling van de motor en de stroomlijn aangaat komt het nieuwe type in beginsel overeen met de 309 SL. maar verdere technische bUzon- derheden konden nog niet worden ver strekt. Op 1 Augustus zal tn België de jaarlijkse waterpolo ontmoeting tussen België en Neder land worden gehouden (Van onze speciale verslaggever) Nederland leeft, wat de gasvoorzicnlng betreft, in de mist. Dit merkte de wethou der van de bedrijven van Utrecht, de heer H. Ploeg Jr. Dinsdagavond tijdens een pers conferentie op. Ten aanzien van de gasvoor- ziening van midden Nederland wil Utrecht volledige samenwerking met het Ryk. Wy. d.w.z.: Utrecht. Amersfoort. Zeist. Woerden. Cuiemborg en Baarn, willen het national^ belang in het oog houden. Daarom verdach ten wij de instemming van de regering. Mochten wy die niet krijgen, dan zullen wij tóch trachten onze plannen uit te voe ren. omdat nti eenmaal de gemeentebestu ren hun eigen verantwoording dragen ten aanzien van de gasvoorziening. Over een paar jaar zal de gemeenschappe lijke gasfabriek tot stand, moeten z(jn geko men. Hel gaat hier om de bouw van een fabriek, die 80 a 100 millioen kub. meter gas per jaar kan leveren. Oorspronkelijk wss men van plan traditionele koolgasfabriek te stichten, waarin ca 30 millioen gulden zouden moe ten worden geïnvesteerd. Toen bleek dat er een belangrijke hoeveelheid aardgas ter be schikking is en de regering van plan bleek te zyn een gaskoppelleiding tussen de kraakgasinstallaties te Pernis eh de aard gasbronnen te Wanneperveen aan te leggen, heeft men het plan herzien. Dezé' koppelleiding zal dwars door mid den Nederland lopen. Vandaar dat men te Utrecht plannen maakte voor een gasfa briek. die restloze vergassing zal toepassen, waarbij de kolen dus geheel worden ge bruikt voor de gasproductie. Dit gas heeft echter een te kleine calorische waarde (3000 cal.), waarom het gecarbureerd moet wor den met andere, calorieën rijkere gassen aard- en of kraakgas), waardoor men een gas krijgt van 4900 cal waarde, van dezelfde waarde dus als het „stadsgas". Een zodanige fabriek zal een investering vergen van ca ƒ18 millioen. een belang- ryke besparing dus! Bij totale vergassing levert een ton kolen driemaal zoveel gas als thans. nl. 1500 kub. meter. De kolen er voor nodig behoeven niet van over zee te worden aangevoerd, doch kunnen uit Duitsland worden geïm porteerd. Men spaart de kostbare, niet grote hoeveelheid gaskolen. Voor ruimteverwar ming leent het gas zich uitstekend, hetgeen van belang is wegens de beschikbare ge ringe wereldvoorraad anthraciet. die uitge put raakt. Dat er geen cokes overblijft bij totale vergassing is geen bezwaar, want er is een teveel aan cokes, waardoor deze geen waarde heeft. Wethouder Ploeg besloot met de wens. dat men zo snel mogelijk tot overeenstem ming komt met de regering, al ls dit niet strikt noodzakelijk. Tevoren had jhr mr C. J. A. de Ranitz. burgemeester van (GroDt)-Utrecht. er op gewezen, dat deze stad als hart van het land een natuurlijke functie heeft. De stad ötreeft er naar, te zorgen voor goede woon- en werkgelegenheid voor haar inwoners. Intercommunale concurrentie mag echter geen afbreuk doen aan Utrechts positie. Utrecht wil dat ook andere steden niet aan doen. maar uitsluitend een welvaartscen trum ten bate van het welzijn van het gan se lahd zijn. Spr deed een beroep op het eigen initiatief der burgerij, want daarop moet de overheid verder kunnen bouwen. Men mag niet vergeten dat de cost uitgaat voor de baet. Contact met de industrie is Utrechts gemeentebestuur zeer welkom, waar het gemeenschappelijke belangen aan gaat. is het zaak dat overheid en industrie de handen ineenslaan. Jodelkoor uit Bem naar Nederland Onder de auspiciën van de Nederlands» Christelijke Reisver. zal een der bekendst» Zwitserse jodelkoren. het Tell-Jodlêr- chorjsif Bern. de volgende maand een ze- uitvoeringen geven in ons land. De 24ste Februari komt het naar Rotterdam. Het koor beslaat uii pl.m. 16 mannelijke employé's van de Zwitserse spoorwegen, benevens 'één vrouwelijke en twee manne lijke solisten. Het werd opgericht in 1933 met het doel om het jodelen op verantwoor de wijze in het buitenland te doen Boren. Het koor wordt op zijn tournée ln Neer land óergezeld van een vendelzwaaier. dl» bij iedere uitvoering enige staaltjes van zijn kunnen ten beste zal geven. De eigenaar oan „Het laatste Avondmaal" liet niet met zich spotten Dinsdag had zich de Utrechtse kunst handelaar L. J. P. K. voor de politierechter te Zwolle te verantwoorden wegens huis vredebreuk bij de heer D. G. van Beuningen te Vierhouten, (neldt de Tel. De heer Van Beuningen had Indertijd zijn oordeel over het veel besproken „Laatste Avondmaal" gevraagd. De expertise schijnt niet meegevallen te zijn. want er ontstond n meningsverschil en uit dat meningsver schil ontwikkelde zich het voornemen van de heer Van Beuningen om de heer K. een civiel proces aan te doen. De heer K. on dernam daarna een poging om met de heer Van Beuningen tot een vergelijk te komen, doch de heer Van Beuningen weigerde en verzocht hem. zijn huis te verlaten. De neer K. weigerde op zijn beurt, zodat hij zich %in huisvredebreuk schuldig maakte. De De U.C.I. heeft de 1 min. 10 4 sec ln welke tijd de Russische amateur wielrenner Rostis- lav Vargachkin op 20 Juli 1953 te Moskou de km met staande start aflegde, als wereldre cord erkend. Het oude record stond met 1 10.6 sedert October 1950 op naam van de Italiaan Mof%ttini. Op een internationale tentoonstelling van kindertekeningen te Parijs heeft de Neder landse inzending de eerste prijs verworven. De tentoonstelling werd gehouden onder auspiciën van de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur der V.N. (Unesco) en kwam met medewerking der ambassades tot stand. Er namen inzenders uit 37 landen aan i deel. 'POLITIEK VAN DE ARABISCHE LIGA Afrika eaiunon De defensieraad van de Arabische Liga. waarin de ministers van buitenlandse zaxen en van defensie van de leden-staten zitting hebben, wferkt aan plannen om te komen eenwording op het gebied van bevel voering. bewapening en uniformen. Een voorstel om Jordanië wapenen te verschaf fen om zich te verdedigen tegen „Israëlische aanvallen" werd goedgekeurd evenals het plan voor een gezamenlijk defensiefonds om militaire operaties ta bekostigen. Pre mier Naguib van Egypte is een warm voor stander van een sterke Arabische federatie. De politiek van de Arabische Liga Degint zich thans meer en meer af te tekenen. Zo wel de recente uitlatingen van koning Saoed ten aanzien van Israël als de agendapunten van de politieke commissie van de Ara bische Liga die thans in Cairo weer otjeen is. wijzen op een hechtere aaneensluiting van deze 45 millioen Arabieren. Met d« Noordelijke staten, zoals Turkije. Iran en Pakistan wil men in goede nabuurschap le ven. Een moeilijkheid, in deze Arab-sche wereld is nog de aanwezigheid van de faat Israël die de Arabieren niet willen erken nen Een oplossing van het Brits-Egyptische geschil over de bezetting van de Suez- kanaal-zone wordt nagestreefd. HET DONDERDAGAVOND-reisspelletje van de N.C.R.V. „Wie doet dat uit de doeken?" toofide de laatste keer weer eens overduidelijk aan. dat de deelnemende dames meestal veel opgewondener op zo n radio-interviewtje reageren dan de heren. Tot de drie voorwerpen, die ditmaal ge blinddoekt moesten worden geraden, be hoorde o.a. een Indianen-hoofdtooi. „'t Is iets voor een Indianenhoofd!" riep de eerste dame geestdritfig uit. ,,'tls iets voor een Indiaan om op z'n kop te zetten!" barstte even later de tweede dame los. „Een Indianen-hoofdtooizei de heer rustig en weloverwogen. Leverancier Draaitafel-stem ]V/fERI$WAARDIG, tot dusverre schijnt irA slechts een enkeling zich te hebben af gevraagd. wie „de Draaitafel" is. waarmee Karei Prior elke Zaterdagavond van kwart over elf tot middernacht zo genoeglijk van gedachten wisselt. En plotseling wil nu iedereen weten wie de leveranqier ls van de Draaitafel-stem. Nee, het is heus niet Karei Prior zelf in een dubbelrol. Het is Flip van der Schalie en niemand anders Alweer een mysterie minder in de wereld. 's Avonds als „ie" thuiskomt (ONTEGENZEGGELIJK zit er sinds de vorige week weer vaart en pit in de Bonte Dinsdagavondtrein. Maar of die ene rubiek, ,,'sAvonds als „ie" thuiskomt" het maar half zo goed zal doen als de „Hersen gymnastiek" en „Trek aan de bel", ls zeer de vraag. Het kan misschien iets aar digs worden voor de geregelde lezers van de „Radiobode", die de door Molly D i n g e- ans uitgesproken teksten zwart op wit thuisgestuurd krijgen, zodat zU rustig kun- gaan zitten broeden op de antwoorden van Jan Dingemans. Zij, die de „Radiobode" niet lezen, hebben echter niets aan dit spel- letje-met-prijsvraag. De A.V.R.O. zou waarschijnlijk beter doen zich met de verhalen van Molly tot het programmablad te beperken want als radio- rubriek, bedoeld voor alle radio-luisteraars, heeft ,,'s Avonds als „ie" thuiskomt" weinig kaps opgang te maken. heeft hij onlangs de buitenopnamen ge maakt voor de Duits-Italiaanse film „Der Strassensanger von Neapel". Nog een paar laatste bijzonderheden. Vico maakte in 1946 zijn debuut als zanger. Zijn werkterrein ligt de laatste jaren voornamelijk in Duitsland. Speciale voorliefde heeft hij voor romanti sche liedjes. Maar dat zult u Zaterdagavond zelf gauw genoeg ontdekken. Puzzleparade VEL e :LEN ZULLEN Zondagavond evenwel genoten hebben van het nieuwe veer tiendaagse A.V.R O-programma „Puzzle parade". een aaneenschakelihg van puzzles en raadsels, dat zowel de zaalbezoekers als de radio-luisteraars prijzen kan opleveren Een gelukkige greep bleek vooral de rubriek van Jan Boots „De dirigent van de week", die een zaalbezoeker in de gelegen heid stelt, leiding te geven aan een aantal musici. Als hij tenminste antwoord kan geven op een drietal vragen op het gebied van de lichte muziek. Is maar één antwoord correct, dan krijgt hij (of zij!) zes door hem zelf uitgekozen muzikanten van de Zaaiers tot zijn beschikking, bij twee juiste ant woorden stijgt dit aantal tot twaalf, en zijn alle antwoorden goed. dan mag hij de scepter zwaaien over het complete orkest. De puzzelaar van Zondagavond bracht het tot twaalf musici. Maar wie toen had ver wacht, dat dit dozyn Zaaiers zich er met een grapje af zou maken, kwam bedrogen uit. Integendeel. Zij schenen te willen zeg gen: ook in deze merkwaardige bezetting van piano. bas. slagwerk, hobo. zes violen en twee trombones komt er iets acceptabels uit de bus. Vico Torfiani ITENT U de stem van de Zwitserse voca- xv list Vico Torriani? Ongetwijfeld. Hij was 't vorig jaar dè zanger van het be koorlijke liedje „Addio Donna Grazia". Zaterdagavond zal Vico Torriani meewer ken aan de Showboat-Show. En dan zal hij op zyn koffers naast de etiketten van Brus sel. Rome. Parijs. Londen en Madrid nu een Hilversums plakkaat kunnen aanbrengen Ook Vico behoort sinds kort tot het gilde der filmende zangers. In het zonnige Zuiden, aan het strand van de Middellands» Z»e, De hits van het moment (")OK DIT JAAR zal Jan de Winter de radio-luisteraars met zUn maandeiyks programma „Dit is de hit" weer op de hoogte houden van de schlagers-van-het- moment in diverse landen. De laatste afle vering wees de volgende hits aan. Amerika en Canada hebben de Tony Ben- nett-uitvoering van ..Rags to riches" op de bovenste plaats gehandhaafd In Frankryk houdt „Moulin Rouge" de gemoederen nog steeds danig bezig, terwijl Nederland niet genoeg schijnt te kunnen krijgen van ..Seven lonely days" België heeft een nieuwe favo rite gevonden in ..Crying in the chapel", ge zongen door het Nederlandse zangeresje Nelly Wijsbek. Zweden loopt volkomen warm voor „Vaya con Dios, min elskling", Engeland is trouw aan Anne Shelton met ..Answer me". Denemarken en Oostenrijk waren ditmaal qua keuze de buitenbeentjes. De Denen plaatsten de outsider ..Masses of red roses" aan de top en de Oostenrijkers een inheemse.tango. Finland eerde Sibelius TXE FINSE COMPONIST Jean Sibelius, die hct me«st bekend is geworden door lijn „Valse triste" en zijn melodieus sympho- msch gedicht „Finlandia is onlangs 88 jaqr geworden. Het verjaarsgeschenk, dat Fin land hem heeft aangeboden, mag zeker aan spraak maken op de kwalificatie „niet Hle- daags". Officigel werd hem namelijk mede gedeeld. dat meer dan vyftig Finse steden en dorpen binnenkort zijn naam zullen geven aan hun grootste pleinen en straten. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het Fin muziekblad „Kyrko- och Muslk-Tid- ningen". De Finse correspondent van het bekende Deense dagblad „Bórsen" heeft de viering van Sibelius' verjaardag betiteld als .een nationale volksbeweging" Op die dag wer den ter ere van hem honderden concerten van zyn werken ln heel Finland gegeven.

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 3