Over vier mensen, die een hobby hebben Het ijs is gebroken: de Lek is open UIT DE OMGEVING HAAL "d'Ë'lËntË Bob Smits, tachtig jaar, kreeg E.H.B.O. diploma |In sigarendozen zitten vele duizenden lucifermerken Eerlijk: Gouda heeft 'nslangenbezweerder Goudse middenstand houdt in '55 zelf voorjaarsbeurs „HET WESTEN" MIELE H. H. Duivenhouders H.C.U. AKKER Bedrijfskleding JAN DE JONG 'n Amateur-kunstschilder komt altijd tijd te kort Siroopwafelfraude op het ijs „Droevig, dat wij moeten wijken" „O, kom er ns kijken Enkele vragen aan de minister van Justitie Nederlandse rijbewijzen in het buitenland Eendracht maakt Macht zestig jaar Ook bij slechl weer GLASBEEK WASMACHINE LOUWERENBURG A. DE GROOT SCHOONMAAKTIJD VAN GENT A. DE GROOT Melk- cn Zuivelhandel Kaassoorten Prins Hendrikstraat"» HYACINTEN HIJ WILDE EN KREEG HET 1/aa Ze vertellen over Marahaja's, filmsterren en Willem Teil „Ik kan niet stil zitten Goudse station bij 831.609 andere Belangstelling neemt toe Hard gaat-ie „Hij voelt zo koud aan" „Het moet van jezelf zijn KRONINGS LUCIFERS' Niet aan één stuk werken DERDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT DAT KOMT tegenwoordig maar heel zelden voor. Ik heb eens uitgere kend, zei een van de leden van de Goudse Middenstandsvereniging voor handel en industrie in de gisteravond in „Le Petit Foyer" gehouden jaarvergadering, dat onze penningmeester van ons tientje contributie per jaar maar weinig overhoudt, zoveel moét hij betalen aan het bonds- bureau, aan dingen zus en zo. En daarom stel ik voor onze contributie te verhogen van tien tot twaalf gulden per jaar om de penningmeester meer armslag te geven. Wie nu gedacht had, dat de penningmeester blij van zijn stoel was opgespfongen heeft het mis. Nee, zei hij, dat moesten we maar niet doen. We zitten wel krap, maar conttibutieverhoging vind ik niet nodig. En daarmee vaagde hij meteen de goede plannen weg van het kleine gedeelte van de 186 leden, die de vereniging telt, dat al instemmend met het hoofd had geknikt. De voorzitter was heel voorzichtig en hield een slag om de arm met de woorden: wel eens bekijken Het was een van de vele zaken, die de aandacht vroegen. Veler oren waren ge spitst op de vraag van achter de bestuurs tafel: „Hoe denkt men over een voorjaars beurs". In November was immers gepubli ceerd, dat de Goudse Middenstandscentrale ln 1954 een voorjaarsbeurs zou houden. Het is eigenlijk beschamend, aldus de voorzitter, de heer J. F. W. Turion, in zijn Inleiding, dat iemand van buiten Gouda moet komen om een huishoudbeurs in el kaar te zetten, zoals vorig jaar op initiatief van enkele plaatselijke verenigingen is ge beurd. Daarom heeft de middenstandscen trale besloten zelf een beurs te houden. Daarvoor zijn echter grote voorbereidingen nodig, want wij zijn er ons van bewust, dat wil de beurs slagen, deze groots moet wor den opgezet, zodat iedej- er over spreekt en leder komt kijken. Mede omdat al twee an dere Goudse verenigingen bezig zijn met de organisatie van een beurs dit jaar, een ln het voor- en een in het najaar, en de Middenstandscentrale deze plannen niet wil doorkruisen, hebben we besloten de huis houdbeurs uit te stellen tot het voorjaar van 1955, waarbij wij aantekenen, dat de mogelijkheid bestaat bij succes ook een na- jaarsbeurs te houden. De verenigingen, die zich nu op ons terrein bewegen moeten dan van de organisatie geheel afzien. Wij zullen het gemeentebestuur verzoeken geen ver gunning aan hen meer te verlenen. Niet gezond1 Met deze argumenten waren enkele leden het helemaal niet eens. We zijn er al jaren over bezig zelf een beurs te houden, luidde een van de meningen, en steeds stranden we op tegenwerking. Is het niet droevig, dat een middenstandsvereniging, op wier weg een dergelijke manifestatie ligt, steeds op zij moet gaan voor andere kerkelijke verenigingen. Vorig jaar heeft een van de organisatoren al gezegd: ,.De middenstand doet niets, dus hebben wij dit werk maar opgevat". Wie zegt, dat we volgend jaai niet weer moeten wijken. We moeten de zaak zelf in handen nemen, zei een ander en de middenstand niet laten spannen voor het karretje van een of andere vereniging. Dat is niet gezond. Het is geweest, dat in November werd beslo.-.. tot het houden van de beurs, maar dat het tot Januari heeft geduurd voor een vol gende vergadering werd gehouden om ver dere stappen te nemen. Toen waren inmid dels de bewaren van de» verenigingen bin nengekomen en was de tijd van voorberei ding te kort geworden. En daarvoor zijn de leden van de Middenstandscentrale van elk der drie midderistandsverenigingen christelijke, katholieke en neutrale heb ben er drie leden zitting in gezwicht. We moeten trachten, al keuren wij wat gebeurd is misschien af, de eenheid te be waren. Laten we haken en ogen voorkomen en onze krachten geven aan een voorjaars beurs 1955. Binnenkort zullen we met de vorming van werkcommissies beginnen, al dus de voorzitter, die een suggestie, om de beurs in »een grote tent te houden, zodat deze ook op Donderdag, wanneer de vee markthallen niet beschikbaar zijn, open kan zijn gaarne overnam. Ook de intocht van Sint Nicolaas werd even ter tafel gebracht. De wijze waarop Gouda de kindervriend heeft binnen gehaald is in één woord beschamend, vond een der leden en hij oogstte veler instemming. Dat kon niet anders, aldus de voorzitter, omdat de leden niet voldoende me'dewerking ver leenden door een financiële bijdrage te stor ten. „Omdat het comité niet met een goed plan kwam. Laat het dit jaar anderen doen, dan komt er wel geld op tafel, dan kan de Sint, zijn eer waardig, worden ontvangen" luidde de commentaar uit de vergadering. En die zal nu nader worden besproken. Schandaal op het ijs Een klacht had een banketbakker over practijken, die lieden op het ijs hadden uit geoefend. Zeer afkeurenswaardige hande lingen, waarmee zij de goede naam van Gouda grote schade berokkenden, zo zei hij. Om een voorbeeld te noemen: siroopwafels van een onbekend merk waren met acjit stuks verpakt in een doos van een bekende firma, waar twaalf wafels in behoren te zitten en zo'n pakket was tegen veel te hoge „We zullen het in het bestuur nog prijs verkocht. De Goudse politie kon tegen deze zaak niets doen omdat het op Moor drechts gebied gebeurde Maar wel zal de Middenstandsvereniging nu stappen onder nomen om dergelijke kwade zaken onmoge lijk te maken. En om verschillende zaken even de revue te laten passeren: de Goudse middenstanders voelen geen behoefte aan een Vrijdagse ver koopavond. Wel zouden zij het toejuichen de winkels des Zaterdags tot zeven uur geopend te mogen houden. Dit werd gezegd naar aan leiding van een brief, die het gemeentebe stuur aan de Kamer van Koophandel had gericht, waarin werd gezegd, dat de politie op zijn verzoek steekproeven had genomen, waarbij was gebleken, dat vele winkeliers voelen voor een koopavond op Vrijdag. De vergadering sprak er zijn afkeuring over uit, dat de politie deze enquête heeft gehouden. Dit ligt niet op de weg van de politie, werd gezegd. De verenigingen behoren dit werk te doen. Besloten werd aan te dringen bij het hoofdbestuur op handhaving van een 54- urige werkweek voor winkelpersoneel. Er zijn n l. plannen, om er een 48-urige week van te maken. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. den Hartog was pessimistisch. Er was een teruggang in activiteit, hoewel tien nieuwe leden toetraden. Niet onbevredigend was de conclusie van de heer T. D. Bak in zijn financieel overzicht. Op een totaal van 2089 was er een batig saldo geboekt van 397. De aftredende bestuursleden, de "heren G. W. van Aberson en T. D- Bak werden bij acclamatie herkozen. DONDERDAG 11 FEBRUARI lffl{ „Kgk eent. wat ik heb gedaan", zei I een 48-jange koopman vannacht tegen een brigadier van politie, toen hfc het wachtlokaal in het politiebureau wat binnengelopen De brigadier ging mee naar buiten en zag drie emmers, die op het binnenplein van het politie- bureau hadden gestaan, in de etalage i van de hoedenwinkel ..Maison Jo- i hanna" aan de Markt, mtdden tussen de scherven. De man, die met twee eveneens aan- geschoten vrienden even te voren in de wacht op „visite" was geweest, werd logé voor één nacht én kreeg een i proces-verbaal wegens vernieling. WAT ZULLEN WE ETEN Vrijdag 12 Febr. Capucijnersoep. GroenekooL Aardappelpurée. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes Gersrdus Maria. z. van F. H. A. Spruijt en J. G. Hoonhout, Gravin Jacobastraat 46; Pieter Cornells Johannes, z van J. Breedijk en C. J. B. Hofman, Hout- mansplantaoen 13; Gijsberta Hendrika, d. van K. M. van Dijk en A. J. Lok, Lazarus kade 6; Eddy Leendert Gerrit, z. van A. A. Rietveld en J. C. Everllng, Wederikplant soen 28. Gehuwd: M. Atteveld en M. Colla; W. van Werkbooven en P. C. M. Nederberg; B. de Haan en J. IJsselstein; E. M. van Leeuwen en G. v. d. Zaan; C- Hoek en M. Speksnij der; L. C. Fokkers en Z. Andrlessen; D. L. Binnendijk en T. v. d. Bruggen; J. C. Akker man en A. Cech; J. D. Ferwerda en D. Verkalk. Overleden. Catharina Schaep, gehuwd met N. Rijs, 86 jaar; Jacobus Snel 73 jaar; Maar ten Nobel 64 jaar: Afke Hoekstra, gehuwd met L. Albeda, 56 jaar. Dr Huls in Haarlem beroepen De Hervormde Gemeente in Haarlem heeft in de vacature wegens emeritaat van ds \V van Elden een beroep uitgebracht op dr G. Huls. alhier. Rapporteurs uit de Eerste Kamer over de ontwerp-begroting 1954 van Justitie mer ken o.m. op, dat algemeen wordt betreurd, dat nog steeds geen ontwerpwet op de die renbescherming is ingediend. Reeds een aantaP jaren is men blijkbaar daarmede bezig. Moeilijk kan men begrijpen, dat de voorbereiding van zulk een regeling soveel moeilijkheden oplevert. Vele leden bepleiten het betrachten van zo groot mogelijke inschikkelijkheid bij de verlening van het Nederlanderschap aan Ambonezen, die daarom hebben verzocht. Kan de minister bevorderen, dat gedu rende het politiële en gerechtelijke voor onderzoek géén persconferenties worden belegd en géén mededelingen aan de pers owrden gedaan vanwege het OM. of de politie? Waterpolo Bekerzege van G.Z.C. 2 In de eerste ronde van het bekertoumooi speelde GZC 2 (heren) gisteravond in Lei den tegen LZC. De Gouwenaars wonnen met 50. In de tweede ronde komen zij thuis tegen de winnaar van D.V.Z.—De Fu. ten. De G.Z.C -dames zijn in de eerste ronde uitgeschakeld door gisteravond in Dor drecht met 40 van Merwede te verliezen Tielse fruitveiling Veiling van Woensdag 10 Februari. Appelen Bellefleur Brab. 21—34; 8—17; Idem Engelse 3447, 11—25; Boseppel 18— 24; 68; Canadareinet 34—42; 11—18, Cox Orange Pippin 43—68; 19—28; Goudreinetten 46—62 40—48, 17-36; Golden Delicious 47—65. 30—45; Jonathan 40—55; 17 Keuleman Rode 24—34; 18—20, Klumpkes Eisdener 25—34 8—24; Koningsrood 24-.' 8—16; Lax ton Superbe 5264, 42—50, 7—5 Lombarts Calville 25—40 815; Pomme Rosa 20—27; 12—17; Sterappel 45—52; 25- 44; 7—25; Campagnezoet 24—35; 9—18, Hane- mans 24—36; 9—12; Jasappel 28—32; 9—21 Zuur kroet per 100 kilo 310 Peren: Beurre d'Anjou 46—64; 36—42, 18— 31; Comtesse de Paris 3441; Leglpont 20— 42; 1517; Zwijndrechtse Wijnpeer 4043 Brederode 32—39; 15—25; Gieser Wildeman 35—45; 24—31; St Remy 30—35 21—27, Win ter jan 27—37; 12—25; IJsbout 30—36, 24—29. alles in cents per kilo tenzij anders ver meld, handel vlug. Veiling Oud-Beyerlanj Noteringen van gisteren: Goudreinetten grof 43—51, 1 38—46; Jonathan R 52—57; Enngaard 2734; Laxton 5966; Courtpen- du 17—23; Brederode 27—35; Gieaen 40—45, St Rémy 28—32; Kleipeer 34—43; Br. Alex. Lucas 4448. VtlLING BARENDRECHT OMSTREKEN. Woensdag 10 Febr. 1054: Kroten 4—13; Rode kool 10—IS; Uien 0.40—9.50; Spruiten AU 30, idem geschoond 74^-1.00; Witlof I 63—70, II 51—50; Boerenkool 17—28: Groenekool 35—29; Winterpeen 6.30—9.10; Knolselderij 1712; Goudreinetten A 55—00. B 40—54, C 42—50 HH grof 01—50, HH I 42—47. Jonathan HH grof 54 —57, HH I 40—53, Present van Engeland HH I 40-55 Veemarkt 'g Hertogenbosch Op de markt van Woensdag werden aange voerd: 1722 runderen, 314 vette kalveren, 04< nuchtere kalveren. 51 fokzeugen, 406 slachtzeu- gen, 1M lopers, 969 biggen, 139 schapen en 11 geiten, in totaal 46M stuks. Prijzen: melk. en kalikoeten 775—U50 guste koeien 505—000, zware soorten boven notering; kalfvaarzen 600—1100; klamvaar- zen 590005 guste vaarzen 600— 715; pinken 425500; graskalveren 200— f 305; foklcalveren 75—140; nuchtere slachtkalve- ren 37.50—40; zware «oorten 55—/ 70 50; drachtige zeugen 365350; lopers 75— ƒ106; biggen 40-/ 63; schapen 60-/ 73; vette schapen 60—110, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 725 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen tot S.Q6, le kwal. 2 80—2 90, 2e kwal. ƒ2.55— 2 65. 3e kwal. 2 30— 2.40: vette stieren 2.702 75; worstkoelen 2.10—2 30, alles per kg ge slacht gewicht: vette kalveren, zware soorten 2.302 50 per kg levend gewicht, middenklasse 1.95—2.25, lichte soorten 1.65ƒ180 nudhtere slachtkalveren 1.12' 1.33' t per kg levend gewicht, zware soor ten 1.42'/t1 55'per| kg levend gewicht; slachtzeugen 1.60— 1 70 per kg levend ge wicht met 4 kg tarra. Jonge slachtvarkens 1.75— 1.60 per kg levend gewicht met kg tarra. Veerboot verloor haar roer. De veerboot Gorlnchem—Woudrichem heeft Woensdag haar roer verloren en kan daardoor gedurende enige dagen niet varen Toen de boot bij het verlaten van de aanlegsteiger te Gorlnchem even achteruit moest varen raakte het roer de dertig 0 veertig centimeter dikke Ijs- schotsen vast. met het vermelde gevolg. (Advertentie) 14 FEBR. VJUENTIJNDAG ZWAAR STAMPEN DE MACHINES, rookpluimen stijgen zo nu en dan uit de schoorstenen op. IJsbre kers proberen zich een weg te banen door de dicht gevroren rivier, met hun versterkte boeg de dikke ijskorst slopend. Het ijs, dat op de rivier oppermachtig is, dat de scheepvaart aan banden legt, veerdiensten stremt, veerlieden aan de kant zet, om daar het veer geld te innen voor een overtocht over het, vaak uit gehakte, ijspad. En nu is de dooi gekomen. Als eerste ploegen ijsbrekers over de Lek, langs Bergambacht van Ammerstol naar Schoonhoven langzaam verder, moeizaam voortkruipend door hei zilverwit blinkende ijsveld. Drie ijsbrekers ziet u op de foto. De mannen op de boot kennen deze dagen geen rust. Voort gaat het, de rivier móet open. Op de oever kijken tientallen voorbijgangers naar het tige schouwspel. Dikke ijsschotsen water, stukken zilver, die het sprookjesachtig aanzien geven. drijven-op het een Boskoop IJIsclub „Otweg" vergaderde. t In hotel ..Neuf' heeft de ijsclub „Otweg" onder voorzitterschap van de heer A P Bongers haar jaarvergadering gehouden. Uit de jaarverslagen kwam de activiteit de laatste weken duidelijk tot uiting. Er werd besloten accoord te gaan met het voor stel van de ijsclub „Boskoop" om in het volg bij het organiseren van wedstrijden met elkaar overleg te plegen. Het bestuur werd met drie leden uitgebreid. Gekozen werden de heren J. Bakhuizen, L. Konijn en Schorel. J Haastrecht Burgerlijke stand. Geboren: Emerentia Petronella. d. van C. H Maijenburg en C Mourits. Kleine Haven 32; Jan Cornelis, z. van T Boer en H. Jonkman. Liezeweg 22; Dirk. z. van W. Boer en A. M. de Jong. Goudseweg 23: Albertus Thomas Gerardus, z. van Th. J van der Maat en A. A Mulder. Grote Haven 17, Leonardus Anthonius. vgn A. M. de Wit en I. M. Vergeer. Brede- weg 2. Gehuwd: Gijsbertus Markus, 29 jaar. te Zevenhoven en Alida van Dijk. 24 jaar Overleden: Lambertus Krukland. 79 jaar. weduwnaar van H. Aantjes. Provincialeweg Oost 67 a; Cornelia Rademaker, 87 jaat* weduwe van P. Hoogland, Provincialeweg Oost 117. Hekendorp Burgerlijke stand. Geboren: Dirkje, d. van D van der Grift en S. van Put, Goe- janverwelle 84. Ondertrouwd: W Vroege. 22 jaar te Drie- bergen-Rijsenburg en J A Zwijnenburg, 20 jaar te Hekendorp. Oukoop 5. Moerkapelle ,TH1A" Wljdstraat 7 Nederlandse motorrijtuigbestuurders kun nen. wanneer zij naar Frankrijk. Italië, Luxemburg, Tsjecho-Slowakije Zweden, Monaco, de Unie van Zuid-Afrika of de Verenigde Staten van Amerika gaan. in deze landen met hun Nederlandse rijbewijs rijden. Een internationaal rijbewijs is. aldus deelt de K.N.A.C. volledigheidshalve mee, evenmin nodig in Cuba. de Philippijnen, Syrië. Vaticaanstad en Viëtnam. Hoewel Griekenland het Verdrag van Genève nopens het wegverkeer eveneens getekend heeft, eist de Griekse regering naar de Automobiel Club bekend is toch een internationaal rijbewijs. De K.N.AC, wijst er voorts op dat met België en Zwit serland reeds lang voor de oorlog een overeenstemming werd bereikt dat in het toeristisch verkeer wederzijds de nationale rijbewijzen worden erkend KERKELIJKE MUTATIES Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Grevel- duin-Capelle H. A. van Slooten te Wierden, die bedankte voor Veenendaal (vac. J. Bak ker). Te Haarlem J. Germans te En schede. I Aangenomen naar Abbenbroek—Heenvliet W. F. Kuil. vic te Hoogvliet. Naar Schalk wijk (toez.) A. Jonkers, cand. te Utrecht, die bedankte voor Kamperveen. Benoemd tot hulppred.'te Beekbergen J. H Chr. Israël, a.s. emeritus predikant te Vaals. Geref. Kerken. Beroepen te Hijum—Fin- Ammerstol Lamgat ingeschreven. Het gemeente' bestuur te Ameide heeft onderhands aantfe- steed het bouwrijp maken van een gedeelte der gronden, gelegen in het uitbreidings plan aan de Broekweg te Ameide. De firma W. van Harten te Ammerstol was laagste inechrijfster voor 11.21$, Op volger was de fa P. v. d. Dool te Ammer stol voor 13.144. Berkenwoude Schooljeugd op de ichaati IJsclub „Berkehwoude" hield voor de Berkenwoudoe schooljeugd een hardrijderij In de groep van 6 tot 8 jaar wonnen Koos van Herk, Hertje Speksnijder, Janny Pons en Jan van Vliet. Van 8 tot 10 jaar werden winnaars Piet Verwaal. Hans Stam, Arie Donker en Anneke Hoffland. In de groep van 10 tot 12 jaar waren het Jog Molenaar. Rinus Slingerland, Bas Verkaik en Hanny de Groot. De verliezers kregen een reep chocolade. Bodegraven De vereniging ziektekas „Eendracht maakt Macht", die zestig jaren een prachtig so ciaal werk" verricht en waarvan slechts in gewijden van haar bestaan afwisten, is bij haar diamanten jubileum voor het forum van Bodengravens ingezetenen geplaatst. De grote zaal van hotel Van Haaften was fees telijk versierd, terwijl vele prachtige •bloem stukken getuigden van de plaats, die deze kum W. Horlings, cand. te Nieuwe-Pekela. I vereniging inneemt. Het feest werd geopend Te Lloessens J. Kuntz te Tzura, I met een receptie en *o avond» werd in in tieme kring het Jubileum herdacht Vele arbeiders bezochten de receptie, daarbij hun dankbaarheid tonend voor de hulp in nood. Voorts waren er vertegen woordigers van de plaatselijke midden standsorganisaties, de vereniging van kaas handelaren,* werkgevers- en werknemers organisaties, van de plaatselijke afdeling ven de Kon. Ned. Schippersvereniging „Schuttevaer", het bestuur van de Copp. Vereniging „Helpt Elkaar", directies van verschillende bedrijven wier personeel bij de jubilerende vereniging zijn aangesloten Namens de lederf werd het bestuur aan geboden een metalen kast voor de karto- theek en een voorzittershamer. Hartelijk werd de enige nog in leven zijnde oprichter gehuldigd. Voor het enorme werk, dat de heer H. Blaazer heeft verricht werd hem het ere-lidmaatschap aangeboden, verge zeld gaande van een zilveren herinnerings- speld. Symbolisch werd alle leden een tegel aangeboden, die de plaatselijke kunstenaar Cor Veelenturf zal ontwerpen. Namens het gemeentebestuur sprak bur gemeester mr J. J. Croles hartelijke geluk wensen, er nog eens met waardering aan herinnerend, dat het bestuur gedurende de bezettingstijd had kans gezien de kas te laten onderduiken. „Eendracht maakt Macht" heeft zijn bijzondere plaats onder de Bodegraafse verenigingen. In gelijke zin drukte zich uit de voorzitter van Het Groe ne Kruis, de heer K. Steijn. 's Avond» gaf in een feestelijke jaarver gadering de secretaris, de heer Jac. Groe nendijk een uitvoerig overzicht van de af gelopen 60 jaren. De aftredende bestuurs leden werden alien herkozen. Koppelwedstrjjd op de Oude Rjjn De Molenbrugse ijsclub „De Toekomst" hield op de Oude Rijn een koppel wedstrijd Er werd volgens een afvalsysteem gereden. De uitslagen: 1. Fr. v. Wijk—H. v. d. Akker. 2. N. Boere—F. Schouten, 3. S. Schouten P. v. d. Neut, 4. J. Krumpelman—A. Vianen. Burgerlijke stand. Overleden: Hendrika de Vos. 21 jaar Moordrecht Textieldlefslal opgelost. De rijkspolitie lhier heeft een zeventien-jarige jongeman aangehouden, verdaiht van verschillende diefstallen van 'textielgoederen, o.a. nylon kousen Een gedeelte van de buit kon wor den achterhaald, het overige deel was aan verschillende personen in Gouda verkocht Verdachte is voor de officier van Justitie geleid. Ouderkerk a. d. IJssel Ongeluk op het (jg. De 15-jarige Petro nella de Bruin, uit de Wühelminastrant, viel bij het schaatsen en brak een enkel. Bekneld tussen auto en woning. De 8-jarige Pietje de Groot uit de Dorpsstraat raakte, toen een auto wegens de gladheid van de dijk gleed, bekneld tussen de auto en een woning. Zij moest met kneuzingen aan het bovenbeen naar één der Goudse ziekenhuizen worden overgebracht. Vlist Burgerlijke «tand. - Geboren: Wetntje. d. van J. Schep en A. de Hoop, Bonrepas 7, Janna Johanna Hendrika, 'd. van H. de Pater en H. J Verstoep, no. 91 Öndertrouwd: A. H. Stigter, 26 jaar. te Alphen a. d. Rijn en C. van Oort, 27 jaar. Overleden: Neeltje van der Neut, weduwe van Z. H. Speksnijder, no. I drikje Verwaal. 44 jaar no. 101. Waddinxveen Lezing over dierenbescherming. Uitgaande van het Centraal verband van jeugdverenigingen werd in het wijkgebouw van de Herv. Gemeente een bijeenkomst belegd, waarin als onderwerp werd behan deld de dierenbescherming. Na een kort openingswoord van ds J. v. d. Haar en na het zingen van twee liederen door het jeugdkoor de Zangvogels, kreeg de heer G. Nieuwenhuizen. directeur van de Ned. Ver eniging voor bescherming van dieren uit Den Haag, het woord, die sprak over: „Schepper, mens en dier in het licht van de Bijbel". Bind ingsa vond bescherming bevolking Dank zij de activiteit van de blokhoofden is met de bescherming bevolking in de af gelopen maand goede voortgang gemaakt en dit was voor de burgemeester aanleiding in het Verenigingsgebouw in de Stations straat een bindingsevond te organiseren voor het personeel, dat zich tot dusver had aangemeld. De zaal was geheel bezet. Bur gemeester Warnaar zelde iets goed te moeten maken, omdat hij enkele weken ge leden had gemopperd, dat het met de B B niet ging en thans blijkt dat hij het mis heeft gehad. De zaak is nu de activiteit verder te ontplooien. In het bijzonder bracht spreker hulde aan de heer W. J. Moons, die in enkele weken tijds de gehele zaak aan de oostzijde van de Gouwe had georganiseerd. De heer H. v. d. Loo. hoofd van de zelf bescherming. heeft vervolgens een uiteen zetting gegeven van de organisatie van de dienst De dienst brandweer, opruimings- en reddingsdienst, de geneeskundige dienst en de dienst sociale verzorging zijn volledig bezet. Hiervoor staan 62 noodwachters in geschreven. Voor de dienst zelfbescherming zijn 141 noodwachters nodig, waarvoor zich tot dusver 115 personen hebben aangemeld Voor de zelfbescherming moeten in totaal nog 28 noodwachters toetreden, t w 1 plv blokhoofd. 8 E H B O.-ers, 8 redders, 6 brandwachters en 3 melders Spreker deed een beroep op de aanwezigen om er voor te zorgen, dat het ontbrekende personeel spoedig bijeen zal zijn. De heer C. Hess. hoofd van de kring Gouda, heeft een overzicht gegeven van de werkzaamheden en de taak van de B B. in oorlogstijd. Ter afwisseling Verden enkele films ver toond. oa van het bezoek van Koningin Juliana aan Arnqrika. een film over de watersnood en de documentaire film ..Het schot is te boord". Badhuis in de on «Je gasfabriek? ln een door de P v.d A gehouden hui», houdeiijke vergadering werd de heer K Verwoerd gekozen als lid van de Mei. corrtmletne, terwijl de heer S. Pille werd afgevaardigd naar het sportcongres in Am sterdam Voor de stemming over de gros lijst voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten werden 50 stem- brieven ingeleverd. De heer Pille gaf een uitvoerige uiteen zetting over het werk van de raadsfractie gedurende het jaar 1952-1953. waarbij hU o.m. ter sprake bracht het beleid inzake de aanleg van de sportvelden en de afgifte van de noodzakelijkheidsverklaring voor de stichting van een Chr. technische school. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de slechting van een badhuis in de gebou wen van de oude gasfabriek Verscheidene leden spraken er hun teleurstelling over uit, dat de voormalige woning van school B een andere bestempiing zal krijeen. Z|j vonden dat dit afbreuk doet aan de open bare school. Verder was er crltiek op wethouderskeuze terwijl nog gein formeert werd waarom de speeltuinvereniging nof geen subsidie kreeg toegezegd. de was vlug klaar en vroeg droog, met een Prij2 Desgew. vanaf f192.— r.st betaling overleg. Prins Hendrikstraat 142. Telefoon 3554 CHEFARINE 4 BAIJER ASPIRINE RHEUMIN A.PC TABLETTEN Drogisterij Prins Hendrikstraat 134. Telefoon 3117. Prins Hendrikstraat 64-66 - Tel. 3510 is het nog niet, maar wij zorgen er al voor KALKSOORTEN en MUURVERVEN. GLANS-en GROND VERF. GORDIJNROEDEN cn -RAILS. 8TEI NTJE8, OGEN. SPIRAALDRAAD. MUL RIH IMEN. GAA8, ASPHALT, DAKVTLT, TEERSOORTEN. GROENE CAR- I40LINEUM, G ET A B E V E R PRODUCTEN. ZAND. C EMENT. TEGELS. BETONTEGELS, enz enz Wasmachine-verhuur s Avonds 6-10 uur f L75 Maandags en Dinsdags p. 2 uur 160 Overige dagen p. 2 uur f 1-21 Uitsluitend nieuwe machines en prima wringers Puns Hendrikstraat 127, Gouda - Telefoon 4344 Mevr. A JOOSTEN- DE KROON Mc( Prins gcdipl. pedlcu; Hendrikstraat Telefoon 3323 Dagelijks geopend van tot 12 en van 3 tot 5 uu Vrijdagsmiddags geslote; 118, ®He": hebben ln voorraad diverse soorten Kalk voor de hokken, van de Geco-Tek-Sluis, Duiven- en Kippengrit, Roodsteen: l .T -Duivenkorrels (de beste korrel, die er Is). Dulvenvoer ..Topvorm"; los Duivenvoeder, Haver, Gerst, Hennepzaad, alle Sluisvoedcr voor Vogels, Visvoeder, Ontsmetting*- err Geneesmiddelen. Tabakstelen, Broed- schalen, enz. Telel. 3510 Specialiteit in diverse Prins Hendrikstraat 56. j Lid van OlBLVO. m LEKKER ETEN doen we allen graag. doch LEKKER SLAPEN zeker ook I Koopt nu een goed tiedstel. Een kapokmatras of verend* matras met kapok afgedekt, prima dameft Goede waar, ;s nooit te duur I Telel. 4368 de Q oud se streek, bereiken Hoe zoodf U dit anders kunnen doen don door de Qpudsche CouranP yeen beier middel om zo vlug io velen te vertellen, vuai (Jle vertellen hebt, tn een dagblad lezer vacht nu eemnaal op betgeen de krant te le an geeft m de bench ten en de outwtenfics ra A. C. ZWAMBACH Warhtelstraat 29 Prins Hendrikstraat 62- (Betaling ook op gezinscrediel) (ook naar' maat) naar VAM c*dveclevei\ rV» tfe GOUDSCHE COURANT Vorstmanstraat 56 Wij geven ook de bekende relwegels. ln Uw huls me' een hsV-c b'oaw.dt van A. GORIS px. Hendrikstraat iu BLOEM ENHA1 TELEFOON 4678 at ynNPERDAG 11 FEBRUARI 1954 GOUDSCHE COURANT BLAD - PAGINA rjje je, «egt htj, het was op een avond, drie jaar geleden, toen de straten dik wit besneeuwd waren. Ik had niets te doen en toen dacht ik: dit doe ik Ik ga proberen het diploma te behalen voor eerste hulp bfj onge lukken. En het z*l me lukken. Hfl is er in geslaagd. Drie jaar heeft h|| *Un krachten ingespannen, want ala Je tegen de tachtig loopt, gaat het leren niet so gemakkelijk. Maar pas is aan Albert 8mits, bijna tachtig jaar, wonend ln „Hnlse Groeneweg" het E.H.B.O.-diploma uitgereikt. De kroon li op het werk gezet. „MRn handen kunnen nu eenmaal niet rusten" segt - de beer Smits. Ik moet wat te doen hebben. En daarom voer ik wat kar weitjes uit in het huis en nu leer ik des avonds verder voor ziekenver pleger, met boeken uit de leestaal. i I ANDAAG nemen wij u weer mee op een tochtje door het onmetelijkef afwisselende rijk van de vrijetijdsbesteding. Vier hobbies passeren de revue liefhebberijen, die verhalen over een geest, die onmiddellijk een inval uit voerde.over een oude mandie ondanks zijn tachtig-jarige leef tijd niet stil kan zittenover een hobbydie een voortzetting werd van wat eens een ideaal was en over iemand met spaarzin. Deze gedachten behoren bij een oud-Korea- strijderdie een slang als huisdier veroverdebij een grijsaarddie pas zijn E.H.B.O.-diploma behaaldeomdat hij op zijn leeftijd toch iets goed wil doen bij een plateelschilderdie zijn avonden vult met het werken aan een echt schilderij en een Bergambachtenaardie een ,/mis voV' lucifersdoosjes heeft. Ja, voor het eerst zijn we de streek rondom Gouda ingegaan, op zoek naar bij zondere hobbies. De komende maanden komen er nog meer uit de omtrek in deze parade der hobbyisten. Bijzondere liefhebberij in Bergambacht Het zijn heel wat verbanden, die de heer Smits heeft moeten leren. Hoeveel soorten driehoejesverbanden bestaan er wel. En dan zwijg je mar over het aantal verbanden met verbandgaas, of over de' mnieren van spalken. „Zie je" zegt de 80-jarige, „dat je wel drie maal in de week moet repeteren om alles bij te houden." Gelukkig is er in „Hutze Groeneweg" altijd wel iemand, die als „slachtoffer" wil fungeren. JN BERGAMBACHT woont een huisvrouw, die nooit zonder luci fers zit. Natuurlijk, het doosje bij het gasstel is wel eens leeg en ook vergeet ze wel eens een nieuw pak lucifers te halen, maar dan nog zit ze niet onthand. Want dan gaat ze maar naar een grote kast en daar staan tal van pakken opgestapeld. Die zijn van haar man en deze heeft ze nodig, neen, niet voor de lucifers, maar voor de etiketten, die op de doosjes zitten. Deze ruilt hij met vrienden over de gehele wereld en overal vandaan komen de vreemde etiketten naar de Hoofdstraat, waar Arie Hamerpagt, manufacturier van beroep, woont. In de Joop der jaren heeft hij een verzameling van duizenden stuks opgebouwd. Tot mijn zesenzeventigste jaar heb ik gewerkt, zo begint het ver haal van „Bob" Smits Ik was met selaar-ovenbouwer Tien jaar in de West, in Suriname en op Curacao, ovens bouwen voor de B.P.M. Ik heb er veel meegemaakt Ook epi demieën, van malaria en gele koorts. En ik heb het altijd erg gevonden werkloo» te moeten toezien als het er op aan kwam leed te verzachten. Als er een ongeluk gebeurde, kon je geen hulp verlenen Er werd meer geleden, dan nodig was. wanneer er een E H.B O.-er ln de buurt was geweest. Ik heb aan de restauratie van het stadhuis geholpen, ik heb nog de nieuwe ketel helpen bouwen na de ontploffing bij de Goudse Melkin richting. Ik was toen 76 jaar. Mijn vrouw stierf, het leven werd zonder doel. Je liep door de stad, je wilde iets en zocht het. maar kon het niet vinden Toen ben- ik naar Huize Groeneweg gegaan, waar ik nu met veertien andere ouden van dagen woon. Neen. ik kwam niet tot rust. Werken moet ik. zolang het kan Zonder werk om handen verveel ik me. En verveling kan ik niet dragen. Nog op kanoet De heer Smits heeft in het huls een ziekenzaaltje gemaakt, er mu ren voor afgebroken en opnieuw opgetrokken Hij zorgde voor een badkamer, nieuwe vloeren legde hij. „Nu ben ik aan de keuken bezig", zegt hij, maar „uitgevroren". Er rooeten tegeltjes" worden bijgezet en de mooie schoorsteen moet worden opgeknapt. Een oud stukje is dat, die schouw. De spekhaken zitten er nog in. En de tuin heb ik op nieuw aangelegd en nu brengt de plantsoenendienst steeds bloeiende planten. Een lusthof is het. Maar zie-je, zegt de tachtig-jarige. Des avonds had ik niets om handen. Daarom ben ik aan E.H.B.O. gaan doen. Ik wilde iets van de schade Inhalen, al heb Ik het te laat in- Het kan best z(jn, dat een afbeelding van het Goudse i station ergens in de kamer ligt van een Amerikaanse stations- j chef. Dat is de chef van het station te Nashville in Tennes- I Me, die aan zo goed als alle MUega's over de gehele wereld s M» briefje stuurde met het g. verzoek een prentbriefkaart i zsn hun station te zenden. Zo 5 hoeft hU er 831.610 stuks ge- hvefen, en daarom is het hele- roasl niet zo vreemd te den- 5 ken, dat Gouda ook tussen die •tspel zit. Ja, een stapel, want s we hebben uitgerekend, dat al die honderdduizenden kaarten bU elkaar een toren vormen, die viermaal zo hoog is als *ase Sint Janstoren. En als n alle kaarten naast elkaar zou loggen, was het een afstand f v»n 118 kilometer, dat is van Gouda naar Zutphen. gezien. Te laat ja, want de tijd is kort- en Ik ben al oud. Het leren is Bob Smits niet ge makkelijk gegaan. „Weet je, zegt hij, het is niet genoeg de boekjes te lezen, elk woord, elke behande ling, elk bestrijdingsmiddel tegen vergiftiging en zo moet in het hoofd vastzitten als parate kennis. Drie avonden in.de week leer en repe teer ik. Ik heb nu het diploma be haald een leerling van dokter Rombach was ik en nu ga ik door voor ziekenverpleger. 'n Voorbeeld Één avond ln de week gaat hij naar de cursus, niet tot het einde, want om tien uur moet hij thuis zijn. Maar altijd is Bob er geweest, al moest hij er soms een uur voor lopen. Hij wilde cn moest het diplo ma halen En die wil heeft het suc ces gegeven. Daarom hebben we deze grijsaard in de hobby-rubriek opgenomen. Omdat Bob Smits met zijn hobby een voorbeeld geeft aan zoveel an deren, die beginnen, maar niet vol houden. En dat is niet alleen op het gebied van de eerste hulp. die zo vaak dubbele en reddende hulp be tekent, het geval Op zo velerlei gebied is alleen iets te bereiken, als men de wil heeft. „De wil, de ge dachte dat het moést, heeft me vol doening gegeven", zegt de oude heer Smits, die van geest zo jong Is. Een jaar of drie geleden had ik een collectie van een tienduizend stuks, vertelt hij, terwijl hij tal van sigarendoosjes uit de kast haalt, die alle zijn gevuld met nauwkeurig ge sorteerde etiketten. Maar deze ver zameling heb ik door bijzondere omstandigheden moeten opruimen. Mijn hobby had zijn aantrekkings kracht echter niet verloren en daarom ben ik opnieuw begonnen. In een jaar of drie heb ik er al weer rondom de vierduizend bij elkaar gehaald. Het voordeel was. zo vertelt de heer Hamerpagt, dat ik de weg kende Ik schreef naar lucifers fabrieken in Zweden, Oostenrijk, Italië, zelfs Japan en van bijna alle kreeg ik een serie merken toege stuurd. De laatste tijd echter schijnt de belangstelling voor het verza melen van lucifermerken toe te ne men en worden de fabrieken zo met aanvragen overstroomd, dat zij moeten ophouden die service te ver lenen. Ik ben dus eigenlijk net voor de bui binnen. Hoe de heer Hamerpagt aan deze merkwaardige hobby is gekomen? Zoals zoveel schooljongens vroeger ging hij merken verzamelen, eerst Hollandse, later ook van andere landen. „Je bent niet wijs," zei zijn moe der Het is onzin en tijd verknoeien voor niets. Wat heb je aan die stuk jes papier. Die zijn toch niets waard Maar hoe meer etiketten in het schrift kwamen, hoe meer ple zier kreeg Arie er in. En toen zelfs advocaten en doktoren uit grote steden naar de dorpsjongen kwa men om de collectie te zien en met hem te ruilen, had hij all harten van de familie gewonnen. Oostenrijk de mooiste Het is echter lijk voor de jeugd er nen, aldus de heer Hamerpagt. Je weet "hoe het gaat: als een jongen of een meisje ergens aan begint, moet men gelijk een daverend suc ces hebben, wil men er mee door gaan. Nederland is tegenwoordig arm aan lucifermerken. Het zijn allemaal zwaluwtjes en molentjes, die op de doosjes staan. Eén enkele firma brengt lucifers onder eigen naam in de handel Dat heeft op de jeugd geen aantrekkingskracht. Het sparen gaat te langzaam. Daarbij komt. dat ook 1iet buitenland bijna geen zorg meer aan het etiket be steedt. Dat was in mijn jonge tijd anders. Toen streden Japan, Oostenrijk en Zweden om het monopolie en alles deden zij om hun artikel zo aan trekkelijk mogelijk te maken, Eén wapen in die strijd om de gunst van de klant was het etiket, dat in prachtige kleuren en met even mooie voorstellingen werd uitge voerd Oostenrijk heeft in die tijd de mooiste etiketten gemaakt. En met duim en een mespuntje haalt de Bergambachtenaar heel voorzichtig warm getinte exempla ren uit de doosjes, die stuk voor stuk kunststukjes zijn. Oostenrijk gaf bijvoorbeeld voor Brits-Indië een Marahaj a-serie uit, de „trots van India", zoals er op staat. Zwit- „Dit zijn nu de pak-etiketten, aldus de heer Hamerpagt, maar je hebt ze ook veel groter en veel kleiner. Er zijn er ter grootte van een kwart-krantenpagina. Maar ik heb er ook van een paar vierkante centimeter. yo IS HET GEKOMEN. Op een dsg sette een kapitein van het Nederlands detache ment Verenigde Naties in Korea, onder de rook van Pjongjang, zijn helm op tafel. En wat kwam er na een paar tellen boven de rand uit? Een gifslangetje, ongevaarlijk ove rigens, beroofd van de giftanden. Alle sol daten schrokken en^liadden daarna bewonde ring voor die kapitein. En Frans de Wefjer, die in Gouda woont, zei bij zichzelf „Da's leuk. Maar wat die kapitein lukt. kan Ik ook." En hl) nam zich voor ren slang te vangen. Hl) kreeg er één. Het is hetzelfde dier, dat nu als huisdier fungeert in z(jn woning aan de Derde Kade. De slang kruipt soms vri) over de grond in het huls, vla een stoel over de tafel. En pas zat hl) boven op de rails van de gordijnen. Maar het liefst ligt „Cadet" toch in de warmte van de kachel. Want ei genlijk had h() in deze tijd zijn winterslaap moeten houden. Diep In de grond, zo lang de koude duurt. Zo heeft Gouda dus een „slangenbezweer der" gekregen, een man, die met het feptiel speelt alsof het een poes is. dit het op zijn arm houdt en om zijn hals legL die het mee draagt onder zijn overhemd. Soms mee naar buiten. Dan kan het gebeuren, dat plotseling ln een winkel een juffrouw een gilletje slaakt uit pure verbazing en ontsteltenis voor zo'n vreemdsoortige klant. Want vreemdsoortig Is „Cadet". Zelfs in Korea is het geen alledaagse verschijning. Het is een zogenaamde zwarte slang, die 'langzamerhand uitsterft. Wel heeft het land van de 38ste breedtegraad ontelbare giftige slangen, direct te zien aan hun felle groene en gele kleur. Daarom dragen de soldaten er ook extra hoge laarzen. Waakzaamheid Is geboden, want bij een beet treedt de dood al na een paar seconden In. Maar de zwarte slang is niet giftig. Dat kun je direct aan hem zien. De gifslang komt Hans de Weyer - hij wordt vijf -fneter - naar zijn prooi toe, maar tik bij „Cadet" maar voor hem met neen vinger op tafel en hij kronkelt onmiddellijk terug. Hoe de heer De Weijer, die 30 December in Nederland is teruggekeerd, na vijftien maanden afwezigheid, het koudfflbedige dier heeft gevangen? Op een dag wandelde ik met mijn hond langs een paar bosjes, toen het dier opeens blaffend wegschoot. Ik zag een flits van de slang. Onmiddellijk daarna was hij verdwenen. Met een vaartje van 35 kilometer per uur, zo snel gaat-ie. Nu is het zo, dat een slang naar een zonnig plekje terugkeert om zijn zonnebad af te maken. Achter de tent bleef ik op post staan. En jawel hoor, een poosje later nestelde „Cadet" zich weer en dommelde in. Toen heb ik hem gepakt. Koreaanse soldaten hebben in een ratjetoe van Engels. Koreaans en Nederlands duide lijk gemaakt, dat het een „mak" dier is, twee jaar oud misschien, een slang, die een lengte kan krijgen van een meter of vijf. Nu is hij zo om en nabij de 1 60 meter. Neen, ik heb het niets op het ding be grepen. Brr, het voelt zo koud aan. Ik moet er niets van hebben, aldus mevr. De Weijer. En daarom moet de ex-korporaal-wapenher steller, die in het dagelijks leven mijnwerker is; zelf voor het huisdier zorgen. Waaruit het voedsel bestaat? Met èen stukje vlees, ter grootte van een dobbelsteen, doet het dier een hele week. En dan een kopje water. Weet je wat zo bijzonder is? Des zomers kan ik kikkers voor hem vangen. Natuurlijk heeft „Cadet" op de boot veel bekijks gehad. Bij de afvaart was hij bij wijze van spre ken nog geen gulden waard, want zeiden de collega's, zo'n ding krijg je toch niet levend over. Maar hoe dichterbij Neder land kwam. hoe meer werd er geboden. „Maar ik vond het veel le leuk als enige Korea-ganger zo'n vreemde snoeshaan mee te brengen." Sinds een klein half jaartje houdt de slang, drie pond weegt ie, zijn baas getrouw gezel schap. Hij is zelfs al wat gewend aan het overhemd van de heer De Weijer, waarachter hij altijd mee naar buiten mag, naar de kin deren van een school om zich te laten zien, of naar een paar winkels, om gilletjes te Het moet u maar eens overkomen plotse ling een slangenkop met een flitsend uit stekend tongetje te voorschijn te zien komen van achter het overhemd van de klant. QP de Groen van Prinstererschool ln Gouda, bij de heer v. d. Putte heeft hij het potlood leren vasthouden. En Piet Schoemaker wilde blijven tekenen, studeren voor de acte middelbaar tekenen. Zo is het echter niet gegaan. Verschillende omstandigheden hebben een dikke streep gehaald door dit ideaal. Van dat ogenblik af is tekenen en schilderen met zijn levenswerk, maar zijn liefhebberij geworden, een hobby, waaraan hij zo goed als al zijn vrije tijd besteedt. Hij is een van de vele amateur-schilders, die Gouda telt en die trouwe aanhan gers zijn van deze mooie vrijetijdsbesteding. Aan dit stuk ben ik nu al jaren bezig, zegt Piet Schoemaker. In 1941 ben ik er aan begonnen en het zal nog wel een poosje duren voor het klaar is. Je moet niet aan een schilderij beginnen en het meteen afmaken. Als je er een stuk of vier tegelijk onder handen hebt blijft het onderwerp nieuw. genverkei drukten 1 seriand en Oostenrijk veel aandacht aan het vi Tal van fraaie landschappen op de af. Weer een ander merk toont Lord Kitchener uit de Trans vaalse oorlog. Er is een tempel-serie verschenen, een filmster-reeks, kortom, allerlei onderwerpen staan op lucifersmerken afgebeeld. Historie in beeld Wat Nederland op dit gebied heeft gepresteerd? Weinig fantasie wordt op de etiketten getoond. Wat die ren, vogels en molentjes, dat zijn zo de onderwerpen. Alleen een fa briek te Weert zorgde voor een bijzonder en ook waardevol tintje. Deze beeldde de ontwikkeling van het verkeer op de dozen af, van trekschuit, via paardentram tot sneltrein, van paard en wagen, ar restee tot sjees. Het eerste vlieg tuig van de gebr. Wright staat .op een doosje, de nieuwste Constella tion op een ander. Er zijn een schepen- en een kastelenserie. Sommige merken doen vijf gulden per plaatje. Vooral Amerika is „wild" op de „romantische" Euro pese merken, omdat daar de etiket ten strikt zijn afgestemd op het za kelijke, omdat daar ook meer geld onder de mensen is om voor hob bies te besteden. Bij mijn verzameling is geen enkel gekocht merk. aldus de Berg ambachtenaar trots. Dat is de sport, zonder kopen te verzamelen. Daar om heeft hij vrienden in Engeland, Zweden. Oostenrijk en Zwitserland, kennissen in Londen. Wenen. Mi laan en Praag, achter het ijzeren gordijn, van waar nog steeds eti ketten komen. Veel ruilmateriaal heb ik no dig, zegt de heer Hamerpagt en daarom sparen velen in Bergam- bacht met me m^e. En hoe mevr. Hamerpagt deze merkwaardige liefhebberij vindt? Soms heeft hij nergens tijd voor. maar begin je over zijn hobbies, dan kun je wel uren blijven pra ten, zegt ze Ik vind het wel gezel lig Als mijn man aan tafel zit te sorteren, speel ik graag op het orgel. Dan is het fijn thuis, dan ben je gelukkig, omdat je een hobby hebt. Dit is een van de fraaiste lucifer merken uit de verzameling van de Bergambachtse manufacturier. Lu cifers die ter gelegenheid van het kroningsfeest in de handel zijn ge bracht. Tegenwoordig is zo'n ver pakking zeldzaam. Weet u overigens dat bij lucifers alle goede dingen in drieën be staan? Let u maar eens op. Er staan altijd drie bomen, driehoefijzers, drie olifanten eilz. op. En wist u. dat op alle Zwitserse lucifermer ken de pijl en boog van Willpm Teil zijn afgebeeld? „Ik heb ook een paar werkjes ge maakt naar stukken van bekende meesters. Ieder vindt ze prachtig, maar voor mij zijn ze geen gulden waard", aldus de heer Schoemaker, die plateelschilder van beroep is eg aan de Westhaven woont. Went zo'n schilderijtje heb ik gemaakt met de ogen van een ander. En dan leeft het niet voor je, dan heeft het geen waarde." Vete stukken heeft deze Gouwe naar al gemaakt, enkele onder pseudoniem, onder de naam van zijn moeder. Nu eens was een zo mers tafereeltje het onderwerp, dan weer kreeg een schilderachtig plek je ln Gouda vorm op linnen met olieverf. Zo staat nu het besneeuw de beeld van de Visbanken aan de Gouwe, met het gezicht op de St Janstoren, op de ezel, een werk, waaraan al jaren wordt gearbeid en waarin nóg veel tijd zit. Maar juist door heel langzaam te werken, be houd je" de liefde voor het onder werp, zegt de heer Schoemaker. Zo is hij aan een stuk of vier werkjes tegelijk bezig. Een land schap onder Lopik is bijna gereed, mear dalzelfde kan worden gezegd van een aquariumstudie. De 3 roept En zo heeft iedere schilder zijn voorliefde. In de huiskamer hangt een warm getint schilderij, met een oude vrouw, die bij de antieke schouw aardappelen zit te schillen. Deze vrouw is zijn schoonmoeder, die los van de achtergrond heeft geposeerd. Beide beelden werden nu gecomponeerd tot één werk. Een andere schilder zal zich toe leggen op stillevens, weer een an dere kiest de zee tot onderwerp. Een lucht met wolkenflarden, het water met bruisende koppen. Is er een indrukwekkender beeld moge lijk. een beeld ook, dat steeds een ander aspect oplevert, een onder werp, waarop de kunstschilder nooit raakt uitgestudeerd? Een enkele keer wordt een doek verkocht. „Dat gebeurt meestal in Den Haag. Heel merkwaardig wor den daar meer schilderijen ver kocht dan iii Rotterdam of Gouda." Een tweede hobby heeft deze Gouwenaar nog. Het maken van plaatjes voor een projectielantaarn. Daartoe is eigenlijk mevr. Schoe maker de aanleiding geweest. Zij is een ijverig propagandiste van de Ned. Chr. Vrouwenbond en op een vergadering van deze vereniging vertoonde mevr. Gunning uit Schoonhoven een aantal plaatjes over Palestina. Deze vielen zo in de geest, dat mevr Schoemaker zei „Die zou je ook eens moeten kun nen maken." Nu. ze kwamen er. Maar later schonken deze plaaties toch geen voldoening iri het werk. Outl-Gouda op plas Zo is de heer Schoemaker over gegaan tot het maken van lantaarn plaatjes van oud-Gouda, een hobby, die de laatste tijd wel veel opgang maakt Behalve van oude toestan den zorgt deze hobby'ist er voor ook de tegenwoordige situatie op de glasplaat vast te leggen, waardoor bijzonder leuke contrasten «ijn op te merken. „Elk vrij uurtje besteed ik aan deze twee liefhebberijen En daarbif fotografeer ik nog wat." aldus de heer Schoemaker En hij doet de verfdoos open, pakt het palet en zoekt met scherp oog de verfkleuf uit de tientallen tubetjes Hier wat fel wit, donker grijs of diep zwart. Modderig wit voor de straat, warme tinten voor de entourage. Kleuren, tegen elkaar aangebracht op linnen, vormen een beeld dat de maker voldoening schenkt Er zijn er veten, die zo verstrooi ing vinden na de beslommei ingen van alle dag Een waardevolle en leerzame afwisseling, waarin veel is te bereiken.

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 3