2? Op gymnasium en de u.l.o.- school afg ewezen VAKLIEDEN treedt in dienst bij VERHEUL ,9 Wie bij VERHEUL gaat werken doet een goede keus PIERRE BIERSMA vermenigvuldigde zijn mandoline-orkest KANSEN OP DE BRITSE MARKT «IWlll mmmmmÊÊÊÊÊÊum Blanken in Kenya protesteren Eisenhower en de draak Subsidie bijzonder kleuteronderwijs Van een „landbouwtreinop een zomerse avond op het Bolwerk AT AAR- ANNEER. a Vreemdelingenbezoek aan Oudewater in steeds stijgende lijn Binnenkort komt lEen prettige omgeving! Keuken-interview met de jeugdige leider van „Variando' Exportmogelijkheden voor ons land Onze kaas heeft een goede reputatie KRE0FLAV0N Tulpenrally begint Zondag 25 April TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COUKANT 1 DAC VRIJDAG 5 MAART I9jj| MILITAIRE LEZINGEN OP SCHOOL Een lid protesteerde bij het afdelingsonderzoek van de Goudse gemeente begroting van 1954 ernstig tegen het houden van militaire lezingen op de Technische School in Gouda. De ouders van de leerlingen zouden daarmede op geen enkele wijze in kennis zijn gesteld. Gevraagd werd op wiens gezag deze lezing is gehouden en of B. en W. door middel van de afgevaardigde in het bestuur van de Technische School tegen herhaling van dergelijke lezingen willen waken. Deze propaganda wordt verzorgd, antwoorden B. en W., door het minis terie van Oorlog (directoraat personeel). Het verzoek wordt gericht aan de besturen der scholen. Voor de openbare scholen (gymnasium en u.l.o.- school) is een soortgelijk verzoek afgewezen met het oog op de regelmatige voortgang van het onderwijs. Het protest inzake de Technische School zal bij het bestuur dezer bijzondere school moeten worden ingediend. Twee gemeentelijke gedelegeerden kunnen uiteraard niet een bindend bestuursbesluit nemen c.q. buiten werking stellen. Indien kinderen voor de openbare kleu terscholen zijn aangemeld, doch wegens gebrek aan schoolruimte op wachtlijsten zijn geplaatst, vroeg één lid in welke wijken der stad deze kinderen woonachtig zijn. Een wachtlijst is aangelegd voor de kleu terschool „Klein Duimpje" in het stadsdeel „De Korte Akkeren", delen B. en W. mede. Enige leden vonden het wel zeer onbillijk, dat voor het openbaar en bijzonder voor bereidend lager onderwijs geen financiële gelijkstelling geldt. Zij stelden voor om het dat het openbaar kleuteronderwijs ost, eveneens als subsidie voor kleuteronderwijs beschikbaar Indien de begroting de daaraan leerling kost, bijzonder klei tellen. Indien bedrag, per leerl het te stei verbonden uitgaaf niet zou kunnen dragen, dan stelden deze leden voor om het totale voor het voorbereidend lager onderwijs beschikbare bedrag ponds-pondsgewijze over het openbare en het bijzondere onder wijs te verdelen, omdat deze uitgaven voor zover deze leden bekend was niet verplichte uitgaven voor de gemeente zijn. Zolang de regering in gebreke blijft met de wettelijke regeling van het kleuteronder wijs. zal de klacht blijven bestaan, hebben B. en W. geantwoord. Aan het verzoek, dat in dit verband wordt gedaan, kunnen zij niet voldoen. Gouda maakt met zijn sub sidie van 50 per leerling voor het bijzon der kleuteronderwijs zeker geen slecht fi guur. Aan de suggestie om het totale be drag ponds-pondsgewijs over het openbare en bijzondere onderwijs te verdelen, kunnen B. en W. evenmin voldoen. De door de raad opgerichte openbare kleuterscholen hebben er recht op. dat haar de middelen worden verschaft om op de door de raad voorge schreven wijze (gediplomeerde onderwijze ressen en leidsters, schoolgeld, leeftijdsgren zen e.d.) haar taak te kunnen uitvoeren. Geen bijdrage wor jeugdwerk sportclubs Enige leden vroegen of B. en W. het jeugdwerk, dat de sportverenigingen ih Gouda met haar juniores-afdelingen ver richten, ook zodanig belangrijk achten, dat in het kader van de subsidieverstrekking aan jeugdorganisaties ook de sportvereni gingen worden opgenomen, althans die sportverenigingen, die. bedeeld met grote financiële zorgen, zulke steun toch wel dringend behoeven om het werk voor haar jeugdleden met toenemend resultaat te kun nen volbrengen. Zij wezen er daarbij op. dat verschillende gemeenten in Nederland reeds subsidie aan de jeugdafdelingen der sportverenigingen geven. Hilversum zou bijvoorbeeld 0.50 per ingeschreven junior lid verstrekken. B. en W. zijn van oordeel, «Tat, gezien de financiële toestand van de gemeente, voors hands niet verder kan worden gegaan dan door toekenning van een subsidie aan het Gouds Jeugdverband. Enige leden merkten op, dat voor de vie ring van Koninginnedag niet uitsluitend een beroep op de burgerij moet worden gedaan, doch dat ook de gemeente in de kosten daar van moet bijdragen. Eén lid 6telde de vraag of op 5 Mei. de Nationale Feestdag, volks feesten zullen worden gehouden. De raad zal een voorstel bereiken om de post met 1000 te verhogen, antwoorden B. en W. De vraag over de volksfeesten op 5 Mei. moet, voor zover B. en W. bekend, in ontkennende zin worden beantwoord. Jeugdleeszaal in West Vele leden stelden de vraag of B. en W. bereid zijn met het bestuur van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek overleg te plegen over de stichting van een wijk-jeugd- leeszaal in de Korte Akkeren. B. en W. menen dit aan het initiatief van het bestuur der Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te kunnen overlaten. Gemeente lijke subsidie voor dit doel zal moeilijk bij voorbaat kunnen worden in uitzicht gesteld. Eén lid informeerde naar het aantal kin deren, dat de kinderspeeltuinen bezoekt. Voorts gaf dit lid in overweging ook in andere stadswijken kinderspeeltuinen aan te leggen. Met name wees hij op het Weide- bloemkwartier en op het terreintje naast Jongensstad. Naar B. en W. mededelen, telt de speel tuinvereniging „De Korte Akkeren", die de beide kinderspeeltuinen „Kindervreugd" en „Vogelnest" exploiteert, 537 leden. Het aan tal kinderen, dat deze speeltuinen bezoekt, bedraagt 1000. Het aantal bezoeken wordt uiteraard niet gecontroleerd, maar beloopt in de tienduizenden. Wanneer in andere wijken speeltuinverenigingen worden gefor meerd, kan nagegaan worden of en ln hoe verre daarbij op steun der gemeente kan worden gerekend. Schooljeugd helpt het Scaplnoballet Eén lid vestigde er de aandacht op, dat het Scapinoballet, dat ook wel eens ln Gouda voorstellingen geeft, door brand ern stig is getroffen. In dit verband vroeg dit lid of B. en W. in overweging willen ne men om aan dit voor de kunstopvoeding van de jeugd zo belangrijke gezelschap een subsidie te verstrekken teneinde het in de gelegenheid te stellen om nieuwe uitrus tingsstukken aan te schaffen. In verband met de genoemde ramp werd van de zijde van de openbare scholen toe stemming verzocht om van de leerlingen een bijdrage te mogen vragen voor hulp aan het Scapinoballet, delen B. en W. mede. Deze toestemming hebbed zij inmiddels ver leend. Enige leden stelden de vraag of de uit gaaf voor de ongeorganiseerde jeugd wel in juiste verhouding staat tot de raming van het werk van de georganiseerde jeugd. Naar de mening van B. en W. moet deze vraag bevestigend beantwoord worden. De subsidie voor de georganiseerde jeugd moet als aanvullend worden gemerkt De Stichting, die de ongeorganiseerde jeugd tracht te helpen, kan niet op andere in stanties teruggrijpen. B. en W. achten de verhouding van de subsidies tussen georga niseerde en ongeorganiseerde jeugd in be ginsel juist. Het is de bedoeling de onge organiseerde jeugd te brengen tot de orga nisaties, die mede door de zorg voor de ongeorganiseerde jeugd, het ledental der organisaties kan versterken. Geen geld voor kunstwerken Eén lid stelde de vraag of het ter berei king van het doel om het stadsbeeld te verfraaien niet gewenst is een hoger bedrag te ramen. Uit deze post zouden dan tevens ter ondersteuning van kunstenaars ver schillende bouwwerken in- en uitwendig kunnen worden verfraaid en hun de uit voering van kunstwerken kunnen worden opgedragen. Onder de huidige omstandigheden hieraan naar de mening van B. en W. niet worden gedacht. Enige leden vonden het tekort op exploitatie van het Van lterson Ziekenhuis, hetwelk blijkbaar door de gemeente gel moet worden aangezuiverd, wel heel erg Ook wij vinden dit. antwoorden B. en Ity.. doch de begroting van deze instelling wordt nu eenmaal zeer gedrukt door de te lage verpleegprijzen. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat bij de behandeling van de gemeente begroting 1953 de indruk is gevestigd, dat door het verstrekken van een opdracht aan een bedrijfseconoom op de exploitatie rekening van het Van Iterson Ziekenhuis bezuinigd zou kunnen worden. Niettegen staande de tarieven in het afgelopen jaar een paar malen zijn verhoogd, vertoont deze begroting volgens deze leden wederom een (Advertentie) Hoog loon en goede sociale voorzieningen ||||||||il begroting vc belangrijk ti aahbeveling indien thans de adviezen van een bedrijfseconoom werden ingewonnen. Het college van regenten heeft naast de regelmatige contróle en adviezen van het Verificatiebureau der Vereniging van Ne derlandse gemeenten sedert enige maanden tevens een bedrijfseconoom aangetrokken, die op basis van geleverde prestatie advie zen uitbrengt, zo delen B. en W. in hun ant woord mede. Laatste lezing over Oud-Kath. Kerk Op de laatste van de drie openbare avon den, die de Oud-Katholieke Kerk in het Blauwe Kruis heeft gehouden en waarvoor een bevredigende belangstelling bestond, spralf gisteravond pastoor M. A. Zwart te Utrecht, die ook op de eerste avond het woord heeft gevoerd, over „Het gebed voor de doden". Het gebed voor de doden, aldus spreker, is een tarten van onze aardse vingers naar het eeuwig bestaan. Het ie algemeen men selijk om na te denken over een leven na de dood. Pastoor Zwart ging na hoe het denken over het hiernamaals zich in de loop van de geschiedenis heeft ontwikkeld. Wanneer we een antwoord willen hebben óp de vraag: Waarheen ga ik, ging spreker verder, moeten we eerst de vraag beant woorden: vanwaar kom ik De vraag „van waar" lost Genesis op. het „waarheen" be antwoordt Christus. De reformatie zegt in de Bijbel niets te vinden van een gebed voor de doden. De kerk gaat echter over de poort van de dood heen. Daarom zijn de doden ook leden van de kerk en daarom kunnen we ook voor de doden bidden. Zo ruim ziet de Katholieke Kerk dit. besloot pastoor Zwart, dat ze ook bidt voor de Protestantse doden. MARKTBERICHTEN ZUIVELBEURS LEEUWARDEN. 1.81—1.82 Stemming: goed. 5 Maart. Gouda Volvet 1 95—1.98. Edam mer 40 plus 1 81— 1.82. Broodkaas 40 plus Op 29 October j.l. werd de 70-jarige Goudse slager C. K. door de Goudse kan tonrechter tot 12.50 boete subsidiair 5 dagen hechtenis veroordeeld en tot betaling van ƒ32.50 bij civiele vordering gevraagd, omdat hij in zijn woonplaats in de voor avond van 8 Juli j.l., een paard met wagen besturende, waarachter een tweewielig landbouwwerktuig (hooischudder) was •ge bonden. op het Bolwerk een stilstaande personenauto had aangereden door niet vol doende naar rechts uit te wijken. Deze zaak heeft de verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam in appèl behan deld, waarbij appelant betwist heeft, da-t de personenauto stil stond. Toen hij deze passeerde in een snelheid gelijk aan „even vlugger dan stapvoets", had hij'aan het ver zoek van de bestuurder om te stoppen niet kunnen voldoen, omdat hij „een heet paard" had te besturen en bovendien niet meer dan een halve meter ruimte had. De breedte van de brug is daar 3.30 m en het verkeer heeft daar een bocht van 45 graden te maken. De autobestuurder. F. Eikenboom te Gouda, verklaarde, dat hij metr zijn auto rechts van de weg wel degelijk had stil gestaan toen K. hem met kar en paard en aanhang passeerde. Dat laatste was een tweewielige hooischudder. door een man vastgehouden, die met zijn rug naar de be stuurder toe zat. Getuige had K. tweemaal verzocht te stoppan, doch deze. was door gereden en had geroepen: ga maar naar de politie De Goudse grondwerker L. Jonkman had gezien, dat de hooischudder in aanraking kwam met de pesonenauto. Volgens getuige zou dat niet gebeurd zijn als K. opgelet had. Degene, die op de wagen de hooischudder vasthield, een landbouwer uit Waddinx- veen, als getuige décharge gehoord, ver klaarde. dat <le personenauto gemakkelijk had kunnen passeren. Het O.M. was van oordeel, dat door K.'s onvoorzichtigheid de aanrijding veroor zaakt was, temeer daar deze de toestand ter plaatse kende. Het eiste bevestiging van het gewezen vonnis en veroordeling tot ƒ25.— boete subsidiair 15 dagen hechtenis plus toewijzing der civiele vordering. De raadsman, mr P. van Schravendijk uit Gouda, kon niet inzien dat zijn cliënt onvoorzichtig is geweest. PI. legde er de nadruk op, dat bij het passeren de per sonenauto eerst stilstond, waarop K. niet had gerekend. Zou dat niet het geval zijn geweest, dan was er niets gebeurd. Er bleef aldus spr; een breedte van 2.30 m om ongehinderd te passeren over. Voor het verkeer is het daar een lastig punt, wat pl. met een situatietekening uiteenzette. De autoriteiten, wetende dat het verkeer ter plaatse uiterst moeilijk is, hadden eens een bord geplaatst met een aanwijzing hoe te draaien. Dat bord stond er tijdens de aanrijding niet meer. Pl. vroeg ver nietiging van het gewezen vonnis. Uitspraak 16 Maart. Advertentie j Een niéuwe zware shag m rw 5 Maart 8 uur Coornhert Gymnasium: Plano recital Paul Kurpershoek voor Volksuniversi teit. 5 Maart 8 uur Geref. Kerk. Vrouwenwereld gebedsdag. 6 Maart: Collecte voor Centrale voor prac- tische hulp aan alleenstaanden te Groesbeek 6 Maart 8 uur Café Duynstee: Contactavond G.S.V. 6 Maart 7.30 uur Kunstmin: Feestavond Alg Bedrljfsbond voor de meubilerings- en hout bedrijven. 8 Maart 8 uur Concordia: Uitvoering Rotter damse accordeonvereniging „Progresslo". 6 Maart 8 uur Spaardersbad: Internationaal waterpolotournool deelnemers Antwerpen. Duisburg, S.V.H. en G.Z.C. 6 Maart 8 uur Van Kooten: Kaartavond O.N.A. Tentoonstellingen Museum „Het Catharlna Gasthuis": Werk dagen 10—4 en Zondags 2—4 uur Schilderijen' collectie Del Monte „Ruth" en „Timotheus" vierden jaarfeest Klankbeeld van geschiedenis viin Sint Janskerk In het openingswoord waarmee ds G. Boer. Herv. predikant, 't hoogtepunt van het ver enigingsjaar, 't jaarfeest van de Ned. Herv. jeugdverenigingen pp Gerpf. grondslag „Ruth" (meisjes), „Timotheus" (jongens), gisteravond gezamenlijk gehouden in het Hervormd Centrum De Haven, hij, naar aanleiding van het bijbel t de Godzaligheid tot alle dingen i vooral de nadruk op het feit dat de oefening en onderwijzing in het Woord van God van rd, [en nut is, het hoogste belang is Training in het Woord is geen training in de ruimte, maar is ge richt op de levende God. Vandaar dat ze ook nooit tevergeefs is. Het programma werd vlot afgewikkeld Een bijbels onderwerp werd gehouden door "".laasse, die enige gedachten ontwik ver de Openbaring 3 20 „Zie. Ik sta aan de deur en Ik klop: indien iemand mijn stem zal horen en de deur opendoen, Ik zal tot hem inkomen Het kost strijd oi hart open te stellen, want dan moeten we onze eigenwaarde verliezep. Toch is het hoogste goed één te zijn met Christus. Al leen het gelovig, vertrouwend gebed is de enige mogelijkheid om tot deze intieme ge meenschap in Christus te komen. Vandaar de noodzaak en de waarde van het gebed. Aan de hand van enige voorbeelden uit de bijbel werd dit nader toegelicht Na pauze en heropening door de Herv predikant dr G. Huls, was het vooral liet programmapunt „De geslachten spreken", dat de aandacht der aanwezigen geboeid hield. Twee meisjes en een iongen brachten ieder een deel van de geschiedenis van de Goudse Sint Janskerk op levendige wijze ten gehore. Het geheel werd opgelnisterd door klokkenspel en declamatie, o.a. van eerj gedicht van Vondel over de gevolgen van de «rrote brand die het kerkgebouw getroffen had. Een duet van fluit en orgel bracht de aan wezigen weer in andere sferen. Deze avond vol afwisseling van koor. declamatie en sa menzang, werd door dr Huls gesloten. KAASMARKT MEERKERK. 5 Maart. Aangevoerd 2 partijen, le kwali teit ƒ2.23—ƒ2.25 per kg. Handel matig. Gouderak Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, z. v. A. Terlouw en H. M Versluis; Adriana, -J. Boutesteijn en J. C. Marehsse. Bioscopen Reünie: De wraak var Zaterdag 11.18 uur n.m. parée, 21 jaar. Schouwburg: Heidi, alle leeftijden. Ttialla: Levensgevaarlijk. IS Jaar. Aanvang: Heden 8.15 uur (Reünie 7 en 9.15 uur). Zaterdag 3. 7 en 9.15 uur, Zöndag 3, 6, 7 en 9.15 uur. overige dagen 3 en 8.15 uur. A pothekersdietist Steeds geopend (des nachts alléén voor re cepten): Apotheek G. Paris. Westhaven 14 Dokterstelefoon 4020. 7/AT ZULLEN WE ETEN Zaterdag 6 Maart Rodekoolstamppot Yoghurt Zondag 7 Maart Tomatensoep 2 x Runderrollade 3 x Stoofperen Aardappelen Caramelpuddlng met custardsaus Het is prettig werken bij Dobbelmann. Keu rige, lichte en frisse lokalen, een beschaafde omgeving, prettige leiding eneen goed loon! Allemaal dingen, die het prettig maken bij ons te werken. Voor nette meisjes uit Waddinxveen en omstreken is er op alle werk dagen, behalve Zaterdag, van 9 tot 4 uur ge legenheid tot aanmelding bij onze portier. Kom je ook eens kijken? Breng gerust je ouders mee. "LOUIS DOBBELMANN N.V. WADDINXVEEN een gids uit (Van onze correspondent) Oudewater. De afdeling Oudewater van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer kwam in hotel ..de Roos" in algemene ver gadering bijeen onder leiding van de voor zitter de heer A. W. den Boer. Uit het ver slag van de secretaris de heer J. G. van der Burch. bleek, dat 't vreemdelingenbezoek aan Oudewater zich steeds in een stijgende lijn beweegt. Waren er in 1950 1500. in 1951 2700 en in 1952 3200 bezoekers, in 1953 bezochten 3800 personen van allerlei nationaliteiten de historische stad Oudewater. Onnodig te zeg gen aldus de secretaris, dat de winkeliers bij dit bezoek wél varen, al moet worden toegegeven, dat niet elke branche profijt van het vreemdelingenverkeer zal hebben. De middenstand heeft echter in het algemeen een groot belang bij de bevordering van het vreemdelingenverkeer en daarom is het. zeide het jaarverslag zo teleurstellend, dat Goudse pleegouders sluiten zich aaneen Belangrijk doel is wettelijke regeling van adoptie Pleegkinderen en ook pleegouders leven in ons land ten opzichte van veel in het on zekere. Er zijn maar twee landen ln Europa waar adoptie niet in het wetboek voorkomt en daar is Nederland er één van Daarom bestaat hier altijd de mogelijkheid, dat een pleegktnd door zijn wezenlijke ouders uit een pleeggezin wordt weggehaald. Een con tract met die oorspronkelijke ouders, of een contract met een voogdijvereniging, noch een voogdijopdracht door de rechter gege ven, kunnen dat verhinderen. Ook heeft een pleegkind bijvoorbeeld geen erfrecht. Deze onvolkomenheden hebben pleegouders er toe gebracht zich te verenigen. In 1950 is een Nederlandse Vereniging van Pleegouders opgericht, die is uitgegroeid tot een lichaam met vele afdelingen, waaronder sedert gis teravond ook een afdeling Gouda en Om streken. In Ter Gouw was met dat doel een verga dering belegd door de afdeling Rotterdam. De voorzitter daarvan, de heer J. F. Hazen- broek, constateerde in zijn openingswoord o.mdat de algemene belangstelling voor de vraagstukken rondom pleegkind en pleeg ouders groeiende is. Voorts wees hij er op, dat het aantal leden, dat de vereniging telt. van belang is voor de mate van druk, die op de betrokken instanties kan worden uit geoefend. De heer D. J. van Amerongen, cand. no taris te Driebergen, lid van het hoofdbestuur van de N.V.P., hield een inleiding. Hij be gon met op te merken, dat het doel van de vereniging is het behartigen van de belan gen van pleegkinderen en pleegouders in de ruimste zin. Door zich aan te sluiten, zei hij, kunnen pleegouders hun stem verheffen en hun wensen onder de aandacht van rege ring en volksvertegenwoordiging brengen, "ij besprak de bezwaren tegen adoptie in gebracht, o.m. het bezwaar, dat adoptie niet in ons wettelijk bestel zou passen, dat zij tegennatuurlijk is, dat men de banden des bloeds niet kan en mag verbreken. Ten op zichte van de kansen op een wettelijke re geling van de adoptie in de naaste toekomst, verklaarde inleider zich gematigd optimis tisch omdat men in kerkelijke kringen er niet afwijzend tegenover staat. Gebleken is, dat er in de Tweede Kamer een meerder heid voor aanwezig is. Hij had goede hoop, dat dit jaar een desbetreffend ontwerp bij de Staten Generaal zal worden Ingediend. Tot slot behandelde hij nog een doel van de N.V.P.: voorlichting aan de leden, waar toe het hoofdbestuur een juridische com missie heeft ingesteld, terwijl o.m. het voornemen bestaat consultatiebureaux te stichten. Daarna werd. met ruim een dozijn leden en enige donateurs, de afdeling Gouda en Omstreken opgericht en een voorlopig be stuur gevormd met als leden mevr. A. de Heer—Peters en de heren J. A. Bandell, C. van Pruisen (Boskoop) en J. W. Hoebeek, Onder de Boompjes 20, tel. 2915, als secreta rie verschillende winkeliers zo onverschillig, ja zelfs afwijzend staan tegenover het vreem delingenverkeer. terwijl het lidmaatschap ad. f 1.— toch geen bezwaar mag zijn om toe te treden. In het afgelopen jaar bezochten de Leidse Historische Vereniging, leden van het Corps Diplomatique, de historische vereniging ..Vigilate Deo Confidentes" de stad Oude water. terwijl de Provinciale Zuid-Hollandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer er haar jaarvergadering hield, welke feit een erkenning betekende van de historische be tekenis van Oudewater. Aahdacht werd geschonken aan de deso late toestand waarin enkele oude gevels verkeren. Men staat wegens gebrek aan eigen geldmiddelen nagenoeg machteloos, hoewel de gemeente Oudewater en de Wees kamer alle medewerking willen verlenen, maar de Rijksdienst voor Monumentenzorg kan met voldoendé geld beschikbaar stellen. Wegens afwezigheid van de penning meester de heer J. A M. van der Maas. gaf de voorzitter een kort financieel over zicht. waaruit bleek dat een batig saldo aanwezig is van f224.—. Reeds geruime tijd bestaan er plannen voor de uitgifte van een gidsje over Oude water. De toezegging is gedaan dat dit gidsje in een oplaag van 10.000 ex. aan het einde van deze maand zal worden afgele verd. De kosten worden gedekt door een gemeentelijk subsidie ad f 300.—. een bij drage van de middenstand en eigen kasmid delen. De voorzitter deelde mede dat de Pro vinciale Waterstaat van Utrecht welwillend staat tegenover de plaatsing van een of meer reclameborden aan het begin van de gemeente ter opwekking tot een bezoek aan Oudewater, mits de borden goedkeuring kunnen verkrijgen. Zeer binnenkort zal een prijsvraag worden uitgeschreven voor het beste in twee kleuren uitgevoerde ontwerp met tekst. Tevens zal worden getracht om verbete ring te verkrijgen in de desolate toestand, waarin de slecht onderhouden zakengids verkeert. Tevens zullen. waar mo gelijk pogingen worden aangewend om ont sierende reclameborden te doen verwijderen. De heren J. G. van der Burch en G. A. Schoonderwoerd werden als bestuurslid her kozen. „Meinoar Ien" zag kostelijke revue Onder titel „Halde sa" Neen, prettig is het niet als men de «n voering van een toneelstuk uit moet *t«i len vanwege ziekte van spelers. Zoiets over kwam de Friese kring „Meinoar Ien ZO graag met eigen krachten op de planken was gekomen. Maar het ging niet. (SS min zat er aan deze ietwat pijnlijke kwestie toch ook weer een zonzijde. De Goudse ff zen en Friezinnen hebben nu in ieder geval kennis kunnen maken met het Rotterdam», cabaretgezelschap ..Tusken de Bedriuwen® En die kennismaking is beslist heel goed „Tusken de Bedriuwen" kwam in het Veemarktrestaurant, gisteravond, met een revue. Wyp Duba was verantwoordelijk voor de samenstelling ervan, hij had er onir de titel „Halde sa'", ofwel „Houden z0 aan gegeven. Zijn keus was goed, „Halde sa" werd een voortreffelijk geheel waarmee de loden van Meinoar Ien een genoeeliik» avond hadden. De vaak zeer geestig schreven schetsjes, zoals „Unwaer", ,wer thus" en „De kalde frijer" hadden naast een tikje inhoud, een goede pointe. Een pointe die dit groepje Rotterdamse Friezen er b<*! endien uithaalde. Met regisseur Abe Koldijk als uitblinker werd er heel verdienstelijk gespeeld. Met een voortreffelijke verve werd de liefdes gevalletjes op 't plankier gezet En wat was dat Sankje sunder name. dat liedje zonder naam van Minnie en Rita Bornkamp. die als twee kleine meisjes verkleed, plotseling aan hun eerste rolletje begonnen, leuk. Al- bert Glastra praatte de diverse onderdelen met gemak en vlotheid aan elkaar. En het resultaat van dat alles was een daverend slotapplaus, dat de muren deed «chudden De siroopwafels, die werden uitgereikt wa- en verdiend. Overigens is een beetje van de gulle bijval naar het zangkoor van de kring gegaan. Dat zong vooraf enige liedjes over de Friese meren, de wegen, en de vacantte Deze zin gende Friezen bleken voortrefflijk op stem De zending in Japan Lichtheeldenavond van de Stadsevangelisatie i zijn te vergelijken met Si- die het krUis van Jezus PLAATSELIJK NIEUWS AmmerstoT Oefenwedstrijd. Zondagmorgen 10 uur wordt hier een vriendschappelijke voetbal wedstrijd gespeeld tussen Ammerstol en Stolwijk. Ds Ilugenholtz gaaf met emeritaat. Op Zondag 2 Mei zal ds J. B. Th. Hugen- holtz, die met emeritaat gaat, in de Ned. Herv. kerk zijn afscheidsrede houden. Capellelaan gedeeltelijk B-weg. Het noordelijk gedeelte van de Capellelaan, d.i. van de Weteringbrug tot de Parallelweg, is tot B-weg verklaard. Bodegraven Voor beroep bedankt. Candidaat J. A. de Bruin, alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Hervormde Gemeente te Aalst. Oudewater K.A.B.-actlvlteit In cijfers. In de jaarvergadering van de afdeling Gouda van de Katholieke Arbeiders Be weging werden in het verslag over 1953 de cijfers medegedeeld over de plaatselijke activiteit. Voor Herwonnen Levenskracht la 1758 bijeengebracht de speldjeedag bracht 183 op, het Goede Week-offer ƒ288, de totenverkoop 88. Aan ziekenverpleging is 1546 uitgegeven. Aan brandstoffen werd voor ruim 10.000, aan «ardappelen voor 6890 afgeleverd. Bij de Centrale Volks bank werd ingelegd 30.006 en terugbetaald ƒ20.237. Bij de levenverzekering nam het verzekerd kapitaal met 11.850 toe, aan premie ontvangen 8391. uitkeringen ƒ2479. Timotheus veertig Jaar. In „Oudewater Vooruit" werd het veertigjarig bestaan van de Geref. knapenverenlging „Timotheus" herdacht. Behalve enkele toespraken stond- den op het programma zang, toneel en spel. De zendelingen z mon van Sirene. Christus naar Golgotha moest dragen, aldus de heer J. Perkins die als vertegenwoor- r van „The World Evangelization Cru- gisteravond voor de Goudse Stads evangelisatie iets vertelde .over het zen dingswerk in Japan. Want ook de zendelin gen moeten het kruis diagen en vele moei lijkheden en gevaren overwinnen, aldus de heer Perkins. Toch gingen er. toen Mac Arthur een boodschap uit Japan zond. waar in hij vroeg om zendelingen, mensen uit Amerika en vele landen van Europa naar dit land. Japan is een land van het Boed dhisme de godsdienst die leert dat het le ven. dat zich in een niet eindigende kring loop van geboorten manifesteert, alleen maar lijden is. Het is daarom voor de zen delingen. van wie de Amerikaan Lan Fulton veldleider is. een niet gemakkelijke taak" om de Japanners te bekeren tot het Christe lijke geloof. Vooral onder de jeugd wordt het werk gedaan. Zangkoren en Zondags scholen zijn voorbeelden van dat werk. Er zijn reeds jonge Japanners, die 't voornemen hebben de Bijbelschool in Glasgow te gaan bezoeken, om zich later op het zendingswerk toe te leggen. Japan is een land waar de zending veel kan doen en daarom is het zo jammer, al dus de heer Perkins, dat in Nederland het werk van de zendeling zo slecht wordt gesteund. Boskoop Schaken. Voor de schaakcompetltie verloor Inter Nos 3 met 6 Voorscho- Driesprong. De teams ven de biljart vereniging „De Driesprong" bereikten in de competitie de volgende resultaten: De Drie sprong B 1Tunnel B 72; T.O.P B— D® Driesprong B 3 4—4; Thalia's Vrienden B- De Driesprong B 4 72; De Spil B—De Driesprong B 2 0—9 en Marktzlcht A—De Driesprong A 25. Twee jeugdige redders gehuldigd. Op de propaganda-filmavond van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren zijn de 10-jarige Joop en de 14-jarige Inez Ha ring gehuldigd. Dit tweetal heeft n.l met gevaar voor eigen leven een hond. die ln een door een ijsbreker gemaakte vaargeul in de Gouwe was terechtgekomen, van de verdrinkingsdood gered. Namens de Ver. voor Dierenbescherming werd aan dit tweetal een diploma uitgereikt. Voor deze propaganda-bijeenkomst bestond grote belangstelling en in een gloedvol be toog heeft de directeur van deze vereni ging. de heer G. Nieuwenhuljsen het een en ander over dierenbescherming verteld. De film over het werk van deze vereniging on der de dieren tijden» en na de ramp liet niet ha velen warm te maken voor het werk van dierenibescherming. Ook de andera films gaven een duidelijke indruk van het werk van de dierenbescherming. Des mia- dags zag de schooljeugd deze film». Waddinxveen Nieuwe verlichting langs Henegouwerweg. Er Is een aanvang gemaakt met de ver^,f[* electrificatie van de Henegouwerweg. zus sen het gemaal van de polder Bloemenwi ep de garage Van der Spek staan 14 licht masten. Thans la begonnen met de ygrucn- tlng tussen de garage en het gemaal MUM«* burg. Het is de bedoeling, dat op dit stuk ia lichtmasten geplaatst worden. De gaslan taarns zullen verdwijnen. Binnenkort WlUm ook twee lichtmasten worden geplaatst du de twee autobushalten aan de Plasweg. Drie Jubilarissen onderscheiden. De heer M. P. van Tol, de tegenwoordige eigenaar, heeft namens de afdeling Hollano- Brabant van de Chr. Boeren- en Tuinder#" bond getuigschriften wegen» Jarf»1»1)*" trouwe dienst uitgereikt aan de 87-jarige heer Jan v. d. Neut en de 71-Jarige Gerrii Stolker. die het bedrijf veertig jaar hebben gediend en de 63-jarige Cornells Marchand. die dertig jaar op het bedrijf werkt. Dammen. De damvereniging Excelsior speelde ln de onderlinge wintercompetitie de tweede ronde. Uitslagen: C. Blonk—J Heer 2-0; C. H. Kramp-A. Zwanenburg 2—0; H. Schuurhannes—W. v. d. Heijden 1—1; N. T HllgeraH. Troost 0—2; P- van Tol—A. Blom 0-2. De uitslagen van oe eerste groepswedstrijd waren: G. Heeren— H. Schuurhannes 0—2; T. Twigt—D. zwa nenburg 0—2; G. Heeren—A. N. Littooij 0—3. Beeu wijk Schoorsteenbrandje aan de Dorpsweg. Donderdagmorgen sloegen vlammen uit de schoorsteen van een woning aan oe Dorpsweg, bewoond door drie gezinnen, mej. Verbeij en de heren H Bertela en J- Hoogerbrug. De gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse en het gelukte ie brandweerlieden zonder water de steen te doven. Met de ramoneur werd ae^ schoorsteen schoongemaakt. VRIJDAG 5 MAART 1954 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 (Advertentie) v-n (Van onze radio-medewerker). ALS we hier in de keu- leen nu eens gingen lilten." Plgrre Biersma druk' gebarend voor en ujjlit intussen op de stoe- U„ bti de grote tafel pal tegenover de enorme oven Lekker warm. en dan ÜwMien we meteen een upje eten pit voorstel van de 23- ierige pianist-leider van het AVRÓ-mandoline-or- kest „Variando" valt wer kelijk niet uit de toon. Hij 1» immers de nog onge trouwde zoon van een Hilversumse restaurant- ^""telegramsttjl houdt Pierre even een flulster- conferentie met de kok en prompt verschijnen twee koppen dampende erwten- mep op tafel. Ja, u wilt natuurlijk iets «eten over ons electrlsch versterkt orkest „Inderdaad, en ook het één en ander over „Varian do" in het algemeen." Geestdriftig dat is hij volgens zijn vrienden altijd staat Piepce Biersma op (n begint door de kamer heen en weer te ijsberen. nIo heel veel valt daar over niet te vertellen, Virisndo" bestaat nog maar kort. begin «rif Jaar heb ik het orkest opgericht en kreeg toen van de AVRO gedaan, dat wij een paar keer voor de radio mochten op- vreemd stond Pierre Biersma in (een enkel opzicht tegenover het radio werk. Jarenlang speelde hij mee in „Vrij en Blij" van Wessel Dekker, maar hij kwam steeds meer tot de overtuiging, dat hij een oigen mandoline-orkestje moest oprichten. Met een dergelijk ensemble zou hij het ge hele terrein van de lichte muziek kunnen bestrijken en behoefde hij zich niet langer le beperken tot de trekkersliedjes. Gebrek aan volume. Gebrek aan volume „VLAAR we ontdekten al gauw," vertelt ■t'Apierre verder en neemt vlug twee uit smijters in ontvangst van zijn vader, die op het standpunt staat, dat een interview zonder versterkende middelen een inter view van de koude grond is. „Maar eh ja, we kregen al na een paar uitzen dingen in de gaten, dat we gebrek aan vo lume hadden. Het was vooral de mandoline- groep, die moeilijkheden veroorzaakte en niet genoeg geluid kon produceren ten op- lichte van de overige instrumenten: elec- trische gitaar, accordeon, piano, bas en isgwerk We stonden kort en goed voor I keus, óf het orkest uitbreiden met nog èele mandolines, óf het geluid kunstmatig «sterken. Meer mensen in het orkest opnemen itond echter min of meer gelijk met zelf moord. „Variando" zou daardoor veel te ■duur" worden. Pierre zag maar één moge lijkheid en ging eens een praatje met een goede vriend maken, de heer J. J. J. Fak keldij. één der radio-technici van de Amroh te Muiden, die wel wat zag in de plannen vin Pierre Het bleek echter al spoedig, dst het geluld van een mandoline langs «lectrlsche weg lang zo gemakkelijk niet te versterken viel als dat van een gitaar De vier mandolines en de mandola van „Variando" verloren door de versterking Ogenblikkelijk hun oorspronkelijke frisse klank. Daarnaast traden storende vervor- mingsversehijnselen in het geluid op Stukje bij beetje is die misère echter aan kant gejverkt. Goochelen met klonkkleur T)IJNA twee maanden heeft dq heer Fak- keldij gepiekerd over de bouw van een doeltreffende versterker-Installatie; daarna heeft hij nog eens acht weken nodig gehad om het electronische toestel ln elkaar te prutsen. ..Ik werd wel eens een beetje ongedul- dlg." bekent Pierre, die practisch perma nent boordevol vitaliteit zit. „Maar er is uiteindelijk iets unieks uit de bus geko men!" Zo Is het. Pierre kan nu als het ware goochelen met de klankkleur van zijn en- lenjble. Hij kan de geluidssterkte van zijn la twee groepen geschakelde mandolines plus mandola volkomen naar smaak rege- kn, hij kan ze versterken of verzwakken, elke groep apart of de twee groepen samen Bovendien zijn nu de intensiteit en het om naar ons te luisteren, zo moesten ze om mijn gespring lachen." Ook die problemen behoren echter alweer tot het verleden. Intussen heeft Pierre Biersma, die letterlijk nooit stil zit, alweer iets anders aangepakt. De leider-pianist- arrangeur van „Variando" is kort geleden ook aan het componeren geslagen. De Ar gentijnse tango „Mi Carmencita" en de wals „Ik kwam Je tegen in Noord-Schar- wou" zijn twee van zijn werkjes, die Radio Saarbrücken met nog drie andere van zijn hand binnenkort zal ljiten uitvoeren door het eigen Groot-Amusementsorkest. En dat is waarlijk geen gering succes. En dan volgt hier tot slot nog de bezet ting van „Variando". Eerste mandoline Jo- pie Boswinkel (de verloofde van Pierrè) en Loes Wortel, tweede mandoline Rika Baams en Nel Sorel, mandola Corrie van Barae- veld, piano en celesta Pierre Biersma, bas Chris Rolff, slagwerk Martin Beekmans, electrische gitaar Jan Ceulemans, en ac cordeon Johnny Holshuysen. Zweedse Philips wenst eigen radioprogram De Zweedse afdeling van Philips heeft bij de Zweedse autoriteiten vergunnirg aangevraagd, een eigen radioprogram te De- ginnen op de ultra korte golf. Het is nog de vraag, of toestemming verleend zal wor den Het Philips-program zou een reclame program worden en het zou worden uitge zonden ipet frequentie-modulatie op de 3.43—3.00 meterband. Philips en andere concerns hebben een particulier onderzoek uitgevoerd in ver band met hun plannen commerciële televi sie in Zweden te beginnen. Hun aanvraag voor een vergunning om televisie te begin nen is afgewezen, maar de reactie van het publiek op een commercieel televisiepro gram heeft Philips de overtuiging geschon ken. dat commerciële radioprogramma's etn toekomst in Zweden hebben De interland korfbalwedstr|)d tussen Neder land en België zal op 9 Mei a s. in Den Haag worden gespeeld Op 6 Juni (Eerste Pinkster dag) komt een Nederlandse b-ploeg te Mitcham (Londen) tegen Engeland in het veld. Dood van generaal China geëist Gewapend met legergeweren, buksen en pistolen kwamen Woensdagavond Europese boeren en hun vrouwen bijeen ln een hotel te Zuid-Kinangop. in het centrum van het blanke landbouwgebied in Kenya. Op het bericht over de geheime Britse voorberei dingen voor een gesprek met leiders van de Man Mau. hielden z)| dadelijk de eersti van vermoedelijk een reeks protestbijeen komsten Zij eisen, dat „generaal China", de 32-jarige ex-korporaal Warahioe Tote. zonder uitstel zal worden opgehangen, dat de gouverneur. Sir Evelyn Baring en militaire commandant, generaal Sir George Frskine worden ontslagen en dat een eind wordt gemaakt aan het regiem, dat zoi voldoende overleg met de plaatselijke blanke bevolking in Kenya wordt gevoerd door het ministerie vsn koloniën. Ook in dit koloniale gebied bestaat de bekende wrijving tussen de pioniers plaatse en de leidende functionarissen departemente in het moederland. De boeren die van mening zijn dat niemand beter dan zij kan beoordelen welke maatregelen in Kenya nodig zijn. spreken van een „uitver koop aan de terroristen". Hun woordvoer der. Michael Blundell heeft verklaard, dat met hulp van ..genera»! China" wellicht Nederlandse dirigent naar Lugano De dirigent van het Omroepkamerorkest, Xiurits van den Berg, zal morgen op uit- «odiging van radio Lugano een concert di- npren van het klein symphonie-orkest, 'aarbij werken ten gehore zullen worden fjtoacht van Haydn en Dvorak en de Hol- ■JWl»e Suite van Voormolen. De heer Van «2 Berg, die in December op uitnodiging een concert leidde van kamermuziek toot het N.I.R. in Brussel, propageert gaar- Nederlandse muziekwerken in den neemde. Hij heeft ook nog uitnodigingen open voor Stockholm en Frankfurt, waar- voor de Nederlandse Radio Unie echter me- «wirking moet verlenen. Doornroosje hardhandig wakker geschud Doornroosjewas de naam van de oeid» radiozenders, die twee landarbei- dert te Hogeveen in elkaar hadden fjMRtutseUt, Voor een gulden per op dracht zond Doornroosje gramofoon- Welen. felicitaties voor jarigen en jubilarissen en dergelijke zaken uit pr'n>* 4e gedaante van po- .""nonnen uit Hogeveen, Doornroos je terugvoerden tot de werkelijkheid ®Jj6rtn het clandestien zenden streng ferboden is, door middel wan proces verbaal en ln beslagneming. WWMWMWWWWWVWWWVWWW Pierre Biersma. de leider wan „Variando' (links), de heer Fakkeldij, die de ingenieuze versterker-installatie uitdacht en bouwde, en eerste-mandoliniste Jopie Boswinkel, de verloofde van Pierr.e. Het apparaatje, dat op de snaren van mandolines wordt bevestigd en het geluid aan de electronische versterker moet doorgeven. tempo van het vibreren in sterke mate variabel. Als Pierre het wenselijk vindt, dan kan hij nu ook een echo-effect laten mee werken er» ten slotte is hij dank zij de ge raffineerde Fakkeldij-versterker in staat, aan het eind van een liedje de mandolines een kunstmatige nagalm mee te geVen. „Jullie moeten niet zoveel praten .maar eten." interrumpeert eensklaps Pierre's moeder, terwijl zij resoluut twee enorme borden op de tafel neerzet. Elk bord gaat practisch schuil onder een duizelig maken de pannekoek. die in doorsnee circa dertig centimeter groot is. Pierre, die dergelijke gevaarten misschien dagelijks hanteert, kijkt er nauwelijks naar ,.Ik heb nooit op dit resultaat durven ho pen piekert hij. „Twintig radiobuizen hebben ons uit de moeilijkheden geholpen Nou ja, zó eenvoudig ligt het land natuur lijk niet Maar dat gedraai met die knoppen moest eerst wel even wennen - Dat hebben de bezoekers van de Bonte Dinsdagavondtrein van 17 November ook overduidelijk kunnen merken. „Ik holde toen aan de lopende band achter de knoppen aan, om het zo maar eens uit te drukken," zucht Pierre. „De mensen hebben amper gelegenheid gehad (Advertentie) KANS rOP VERKOUDHEID? voorkoml en geneest l Geen sneepie. meer t helpt >20 tabletten 75*. Geen Picasso in Lyon De gemeenteraad van Lyon achtte het een goed idee. voor het stedelijk museum een stuk beeldhouwwerk v n Pablo Ptcasso aan te kopen. Picasso vond het ook een prima idee. Hij zond een gestroomlijnd beeld van een uil, met een rekening van 480.000 francs. Het geld was voor de rijke industriestad geen bezwaar, maar de raad had nog het fiat nodig van de burgemeester van Lyon, de 81- jarige Edouard Herriot, de grote figuur uit de Franse politiek en een verbitterd vijand van de communisten, die Picasso als één der hunnen beschouwen. De gemeenteraadsleden waren zo angstig voor de reactie van Herriot, dat zij bij lo ting uitmaakten wie hem moest inlichten. De ongelukkige stak de uil nerveus onder de arm en betrad in het stadhuis Herriots werkkamer. Nadat men gehoord had hoe daar binnen een kwartier lang geschreeuwd werd en op de tafel werd geslagen, kwam het gemeenteraadslid bleekjes naar buiten. Hij pakte het beeld ln en stuurde het naar Picasso terug. In Eindhoven ging de aankoop van een werk van Picasso voor het stedelijk museum gemakkelijker Heerlens Mannenkoor maakt concertreis Het Koninklijk Heerlens Mannenkoor „Pancratius" zöl dit laar als onderdeel van de muzikale viering van zijn 75 jarig be staan een concertreis raar Zwitserland ma ken. Op de heen- en terugreis zullen ln Duitsland en Frankrijk eveneens concerten worden gegeven. (Van onze Londense correspondent) De Nederlandse kwaliteitsartikelen genieten in Engeland een uitstekende reputatie, zoals ook in de Verenigde Staten onze aldaar geïntroduceerde produc ten uitstekend genoteerd staan. In Londen, met zijn tien miliioen inwoners, dreigt elk artikel echter in de massa te verdrinken. Boodschappen-doen Is een hoogst gespecialiseerde taak. tenzij men natuurlijk het eerste het beste voor lief neemt. Het is meer geluk dan wijsheid indien men in een willekeurige winkel een speciaal artikel, uit het buitenland geïmporteerd, kan bemachtigen. Hier en daar vindt men echter winkels, die zich toeleggen op de verkoop van conti nentale deiicateasen, waaronder dus velerlei ■Nederlandse producten vallen Soms moet men echter kilometers door de Londense metropolis dwalen om een Nederlandse ont bijtkoek. Nederlandse beschuit of Neder landse zuurkool te ontwaren, producten, die alleen voor buitenlanders en „andere zon derlingen" bestemd schijnen te zijn. Kaas en kaas is twee De secretaris van de Britse k ik teger kruideniers- federatie heeft met nadruk tegenover onze orrespondent te Londen verklaard dat hij zich geen enkele klacht over enig Neder lands artikel kon herinneren. En hij voegde hier aan toe, dat het verstandig zou zijn ola de Nederlandse fabrikanten hun artikelen meer zouden pousseren, juist omdat zij zo goed zijn. Het publiek wordt momenteel niet volledig genoeg en niet Intensief genoeg ge wezen op de Nederlandse kwallteiU- artikelen. De propaganda voor onze kaas en onze bloembollen is echter over het alge meen uitstekend, doch voor de overige ar tikelen lofwaardige uitzonderingen daar gelaten ontbreekt er nog wel iets aan Daar vele (kleine) firma's zich geen kost bare reclame-campagne in het buitenland kunnen veroorloven, zou een gemeenschap pelijke actie aanbevelenswaardig zijn. Voor wat de kaas-branche betreft spannen de Denen zich echter nóg meer in dan wij Afgezien van de specifiek Deense witte, blauw-groen geaderde schimmelkaas, prefe- ooral de zeer jonge Edammer en Goudse Van de Deense imlta- es zijn de Engelsen niet gediend Nu de kaas in Engeland practisch van de bon is, bestaat de mogelijkheid, dat de ver koop van Nederlandse kaassoorten, die gelijk alle ouiten'.andse nooit op ae bon zijn geweest, iets terug zal lopen, terrein verliezend aan de Britse kaas, die nu weer voldoende mate verkrijgbaar U. Men zal er goed aan doen, te trachten een arkt te scheppen voor onze oudere kaas- lorten, die in Engeland deels als gevolg van de hogere prijs nog vrijwel onbe kend zijn. Hiertoe zou men bijvoorbeeld de estaurants dienen te bewerken, daar deze pittige kaas beter geschikt ia als dessert dan de jongere soorten. Vijftien jaar lang - tijdens de distrlbu- tiepëriode werd de Engelse huisvrouw af gescheept met fantasieloze massa-producten, doch zij heeft gelukkig haar gevoel voor dif ferentiatie niet verloren: een goede kans dus om op dit moment méér Hollandse kaas soorten te introduceren! Merkwaardig is overigens, dat het Lon dense East End kampioen is voor de Neder landse bleke, ongezouten boter, terwijl Noord-Engeland meer geporteerd is voor het Deense product, met zijn roomsmaak En dan Onze eieren momenteel zijn zij nagenoeg niet verkrijgbaar, doch de Engelsen hopen, dat zij spoedig terugkeren. Vooral de Bar nevelders hadden een goede naam. Een bruin ei oefende grote aantrekkingskracht uit, vooral op kinderen Bevoorraad geregeld De bevoorrading der winkels is een hoofd stuk apart. Ligt op het ene moment een zaak vol met Nederlandse levensmiddelen, op het andere is geen Nederlands artikel te vinden en moet men weken wachten totdat een nieuwe zending aankomt. Het is moeilijk na te gaan bij wie de fout ligt. Bij eomtnige Britse winkeliers is echter nog enige onver schilligheid. stammend uit de oorlogsjaren, toen men verkocht wat men kwijt wilde, blijven hangen. Groente en fruit niet steeds vers VERSE groenten en vers fruit komen dag en nacht Engeland binnen In de perioden, dat de invoer i« toege staan. Dit betekent echter niet dat de consument onze producten altijd vers ontvangt, omdat het Engelse marktwe zen nog veel te wensen overlaat. Dit kan dus van invloed zijn op de waar dering van onze artik'efen door het publiek, dat ze niet altijd aangeboden krijgt op de manier, als u>(j dat wel zouden wensen. Meer propaganda Dat een breder opgezette propaganda voor het Nederlandse product geen overbodige luxe is. volgt wel uit het feit, dat ons land voor menige Engelsman nog steeds slechts proaucent *van bloembollen, zuivelproducten en dan natuurlijk jenever is. Dat ons land ook op industrieel gebied meetelt, ontgaat de gemiddelde Engelsman. Uit de statistie ken blijkt echter anders: de Engels-Neder landse handel komt in belangrijkheid direct na de Engels-Amerikaanse, welke laatste hoofdzakelijk granen en grondstoffen omvat. Leverde Nederland vóór de oorlog twee en een half maal zo veel aan Engeland als om gekeerd. thans is de handel ongeveer ln evenwicht Van onze huidige export valt 65 pet onder de rubriek landbouwproducten, 35 pet onder die der industrie-artikelen. Levertijden nakomen Van Britse zijde werd er overigens de na druk op gelegd, dat men strikt de hand dient te houden aan levertijden jen kwaliteit. Firma's die Engeland als een gemakke lijke markt beschouwen en (tijdelijk) con necties aanknopen om surplus-voorraden te kunnen ruimen, dienen te beseffen, dat zij er beter aan zouden doen die relaties te ver stevigen en er niet verder het (commerciële) zwijgen toe te doen. In de meeste gevallen toch kan hun handel uitgebreid en ver stevigd worden. Een ander euvel, waar vooral nieuwe exporteurs zich nog wel eens aan bezondi gen. is te kort gewicht. En dan: de opschrif ten op de verpakkingen dienen in het Engels gesteld te zijn, goed Engels, geen koeter waals. Wat met gestadige bewerking van de Engelse markt overigens te bereiken valt, weet een bekende Nederlandse jenever- IN HET BRANDPUNT activiteit van zekere Congres-commis sies. uitlatingen die uiteraard rechtstreeks tegen McCarthy waren gericht, hebben op de heksenjagende senator uit Wisconsin klaarblijkelijk weinig indruk gemaakt en het ziet er dan ook niet naar uit. dat er nu een einde zal komen aan het ..McCarthyïs- Wanneer in een land als Nederland de minister-president zich over een hoog geplaatste functionaris zou uitlaten op de wijze als Eisenhower thans gedaan heeft ten aanzien van McCarthy, dan zou dat naar alle waarschijnlijkheid het roemloos einde van 'smans car rière betekenen. Ih Amerika is dat anders. McCarthy haalt zijn schouder* op. spreekt honend van „een storm in een glas water" en kondigt aan. dat hij zijn onderzoek naar verdachte elementen in regeringsdiensten onvermin derd en ln dezelfde trant als voorheen zal voortzetten. In Amerika zijn krachtiger middelen nodig om een men als McCarthy tot zwijgen te brengen en president Eisen hower heeft zich van dergelijke middelen (nog) niet wilen bedienen. Zoals onze cor respondent elders in dit blad schrijft. Eisenhower heeft op McCarthy's provocaties niet gereageerd met een strijdkreet en van een dramatisch beroep op volk en Congres was geen sprake. rpOCH is het aan geen twijfel onderhevig, dat een dergelijk „dramatisch beroep" van de president ln brede kringen van het Amerikaanse volk weerklank zou vinden. Vele vooraanstaande bladen voeren sinds enige tijd een heftige actie tegen het McCarthyïsme" en zij nemen daarbij waar lijk geen blad voor de mond. Men spreekt vrijelijk van de „strijd tegen de draak", van „het monster McCarthy", dat vrede en vrijheid in de Verenigde Staten bedreigt en men stelt ronduit vast. dat de heksen jager in de eerste plaats streeft naar het dictatorschap over de republikeinse partij en dat zijn zogenaamde strijd tegen het communisme voor hem geen doel is maar alleen een middel om zijn politieke ambi- tiea te verwezenlijken (Walter Lippmann). Deze persstemmen vertolken baar de mening van een zeer groot deel van het Amerikaanse volk, met inbegrip van een aansienlllk aantal republikeinen. En toch aarzelt de regering, met name president Eisenhower, nog steeds wanneer het er op aankomt openlijk met McCarthy te breken. Een BREUK MET McCarthy zou nami zo goed-als zeker leiden tot een scheu ring in de republikeinse partij en dat zou in het verkiezingsjaar voor deze partij cata strofaal zijn. McCarthy heeft namelijk nog altijd een sterke aan hang. Een opinieronder zoek. dat enige weken geleden gehouden werd toonde aan. dat vijf tig procent van hel Amerikaanse volk de methoden van de se nator goedkeurde. Aannemend dat deze uit slag sterk flatterend voor McCarthy was blijft 1 t toch een onloochenbaar feit dat de senator een aanzienlijk deel van de repu blikeinse kiezers achter zich heeft. Met dat al verkeert de regeringspartij ln een moe.'.ijk 'emma. **r -u et McCarthy betekent zonder enige twijfel verlies van stemmen bij de a s. verkiezingen voor hel Congres. Maar aan de andere kant ziet hei partijbestuur zeer wel in, dat het door McCarthy de hand boven het hoofd te blij ven houden hetzelfde risico loopt. Het ligt namelijk voor de hand. dat de tegenstanders van de senator onder de republikeinse kie zers in hun afkeer van de „draak" wel eens zouden kunnen besluiten hun stem deze keer aan de democraten te geven. De moei- lijl beid is nu maar te bepalen, welke van de twee kwade kansen de beste is. De moge lijkheid blijft dus bestaan, dat Eisenhower de consequentie trekt van zijn woorden van gisteren en in de komende dagen alsnog de „dramatische oproep" tot het Amerikaanse volk zal richten, waar hij gisteren nog voot scheen terug te schrikken. Welke ook de gevolgen van een dergelijk gebaar in de Verenigde Staten zouden zijn. hij zou er tegenover het buitenland ln elk gevel een zeer goede beurt mee maken en. wat meer is. hij zou er de beste propagandist voor het communisme. McCarthy, mee onscha delijk maken.... fabrikant, die zich een goede plaats ver overd heeft. En ook de chocoladefabrieken hebben vaste voet in Engeland gekregen: de Nederlandse merken worden algemeen als beter dan de Engelse erkend. Uitgebreider markt-beweFking is dus voor b Nederlandse exporteurs het parool, te- leer opidat de concurrentie steeds toe- (Van onze speciale verslaggever) In tegenstelling met vroegere berichten heeft de heer Piet Nortier. de voorzitter van de R.A.C -West. risteren in Amsterdam medegedeeld, dat de Tulpenrally dit jaar op Zondag 25 April zal beginnen. Wie prin cipiële bezwaren heeft, mag toch op Za terdag naar de Nurburgring vertrekken, waar dan zijn wagen achter slot gaat tot in de loop van Maandagochtend de eigen lijke tulpenrally zal starten, welke, zoals men zich zal herinneren, ditmaal de auto mobilisten brengt door de Vogezen, de Jura en de Franae Alpen. Daar de Ronde van Nederland ook in deze dagen gereden wordt ia het nog niet zeker ot de Tulpenrally via Eindhoven of wel via Breda Nederland zal binnenkomen om op 28 April 's middags om 2 uur in Noordwijk te arriveren. De Nederlandse ploeg tegen Rapid ;ondsploeg. die te Wer e Nederlandse Woensdag 10 Maart a.s. te Wenen tegen Ra pid zal uitkomen in een wedstrijd ten bate de slachtoffers van de lawine-ramp in tenrijk. is als volgt 6amengeeteld: doel: Steiger (PSV), achter: Odenthal (Haar lem); Boskamp (Ajax), midden: Klaaaaens (VVV); Van der Hoek (Feijenoord); Van Schijndel (SVV); voor: Van Ede (Sparta). Michels (Ajax); Van Melis (Eindhoven); Brooymans (RAC); Jacques Heyster (Her- mes-DVS) Reserves: Mouw (Raplditaa); rsma (Donar); Kuys (Haarlem); Bleyen- berg (Rigterableek). Van Schijndel la aan- •oerder. De reserves van het Ned. Elftal tegen Engeland Ala reserves voor het Nederlands elftal, dat a.s. Zondag in het Feijenoordstadion tegen Engeland (amateurs) uitkomt, zijn De Rijk (MOC). Boskamp (Ajax), Van der Hoek (Feijenoord). Michels (Ajax) «n Van Melis (Eindhoven) aangewezen. ~e samenstelling van de Engelse ploeg heeft een wijziging ondergaan. De rechts back Alexander (Pegasus) is 'verhinderd en worden vervangen door McGhee (Royal Navy). Ziekenhuisexploitatie kan veel efficiënter ^apneer men ziet hoe de medische we tenschap zich de laatste vijftig jaar heeft verdiept, en wanneer men bedenkt, dat als gevolg van deze ontwikkeling ook de opvat tingen met betrekking tot ziekenhuisbouw en -verpleging zich radicaal hebben gewij zigd, moet men wel constateren, dat een ziekenhuis bijna onmogelijk langer dan voor een periode van 30 40 jaar kan wor den ontworpen, concludeerde de heer L. P van Krimpen, voorzitter van de Vereniging van leidende technici uit de Nederlandse ziekenhuizen. Wij zien thans het beeld, dat ziekenhuizen worden gesticht, die zich even als de sanatoria op de gerichte bestrijding toeleggen van slechts één ztekte, als rheuma en kanker. De bestaande ziekenhuizen zijn Hiervoor verouderd, en bij de exploitatie ontstaan functionele bezwaren. Uit tijd- en bewegingsstudies is gebleken, welke grote bedragen er dagelijks worden verspild als gevolg van een ondoelmatige gebouwen-indeling en opstelling van ge- bruiksapparatuur op de afdelingen. Veel verder dan het constateren van dit feit is men nog niet gekomen. Verkorting en vereenvoudiging van her haaldelijk terugkerende handelingen biedt grote mogelijkheden, die gunstig zouden werken op de personeelskosten, die thans de belangrijkste factor bij de ziekenhuisexptoi- tatie uitmaken. In een bedrijf waar efficiënt wordt gewerkt, worden de beste resultaten bereikt, aldus de heer Van Krimpen. tijdelijk enige militaire voordelen behaald kunnen worden, maar dat het effect op den duur schadelijk zal zijn. In Nairobi zei men: „De Mau Mau-leiders leren Rieruit vooral, dat zij hun leven niet op het spel zetten als zij een opstand wagen Mislukt de zaak. dan kunnen zij altijd nog hun hals redden door het voorbeeld van „generaal China" te vol gen." De autoriteiten zijn echter van mening, dat deze methode beproefd moet worden. Officieel is vastgesteld, dat de rust met militaire middelen alléén onmogelijk her steld zal kunnen worden. De arrestant met wie men in zee is gegaan is niet de eerste de beste In de leiding van de Mau Mau i» hij nummer twee. maar hij commandeerdt 4 000 man en dat wil zeggen, dat hij vier maal zoveel guerrillaslrijdars onder zich had als „generaal Rusland", zoals de opperste Mau Mau-leider Dedan Kimathi zich laat noemen Het verslag van het verhoor van generaal China besloeg 44 getypte blad zijden en getuigt van zijn schranderheid. Het Britse optreden tegen de Mau Mau is, sedert men het gevaar van deze organisatie een kleine twee jaar geleden ging inzien, uitermate straf geweest Het Britse Lager hui» heeft de laatste tijd veel belangstelling voor dit optreden aan de dag gelegd en ten slotte heeft een parlementaire missie het land bezodht De conclusies van deze ge mengde missie stroken blijkbaar allerminst met de opvattingen van de blanke bevol king die partij in het conflict Is. méér dan de Britten „thuis" en die er belang bij heeft de eigen positie tegenover de inheemsen veilig te stellen. De autoriteiten ghan intussen op de inge slagen weg voort. Wegens misdaden ge arresteerde Mau Mau-leden worden met onverminderde gestrengheid gestraft en het leger geeft de guerrillastrijders geen respijt, maar anderzijd» zullen verantwoordelijke inheemse leiders gelegenheid krijgen om in Nairobi openbare bijeenkomsten te beleggen en de bevolking toe te spreken over het handhaven van de orde. De vraag, of ohder de antwoorden op de brief van generaal China er ook een van eraal Rusland was is door de autoritei ten noch bevestigd noch ontkennend be antwoord. Enkele jfijn verloren gegaan, rdat een koerier, die dacht dat hij gearresterd zou worden er drie ingeslikt heeft. 9 De eerste paritten, welke gespeeld zullen worden in het tournool om het blljartkam- pioenschap van Nederland hoofdklasse anker adre 71/2, dat van 11 tot en met 14 Maart a.s. te Leeuwarden wordt gehouden, zijn Sweering —Beekman, Metz—Teegelaar. Van Oosterhout —De Kleineren De Ruyter—Mol. De wedstrij den beginnen om 13.30 uur. (Advertentie) Duizenden kochten In deze vitrageweek hun nieuwe glas gordijnen en als anderen dit voorjaar, wanneer ar toch al genoeg nodig is, zich moeten behelpen met hun oude, dan komen zij voor de dag met gordijnen, zó mooi, dat de hele buurt zich af zal vra gen, waar ze het toch van kunnen doen. Ook U kuni dan voor de dog komen met Uw hleuwe gor dijnen, geen gewone vitrage, neen, de echte Voile-flou. Een Mystère, 160 cm hoog, met brede ingeweven rand van prachtige volle volle (waarvan U de breedte koopt) en die normaal voor 4.50 per meter verkocht wordt. Wij kochten een partij van deze import Mystère en bren gen het in deze vitrageweek voor een prijs, die 40% onder de normale ligt Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze 160 cm hoge Mystère. Voile- flou voor Uw raam, waar niet alleen U, maar duizen den naar zullan kijken en U koopt het nu per meter voor Ook In 200 c KLEIWEG 25 - GOUDA TEL. 2679

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 3