n Boven de negentig en nu zeventig jaar getrouwd In Moskou's ministerie van handel hoort men alle Europese talen Waar de winter vlucht voor de lente - Tweed Op de kleuterscholen begint het politieke bederf al In 1958: straalvliegtuigen voor passagiersverkeer 't Is gauwer ludl dan U denkt Zestig ha heide op de Veluwe zwartgeblakerd Oudste Borefter gaat jubileren Buren maakten al een erepoort Tweed ,8/4689.75 ONS GOEDKOPE PATROON Deze jurk biedt mogelijkheden tot variatie In de maten 42 en 46 Ingezonden Stukken Opera-voorstelling in Gouda Tientallen zakenlieden komen eens praten Redders zochten naar verzonnen vliegtuig McCarthy wil onderzoek met leugendetector EEN ANDER SOORT DEMOCRATIE Kleine bonzen op de middelbare school Jongerenraad der Europese beweging Verschil tussen Parlement en K.S.C.-parlement Korens stichtten een „onafhankelijke staat" Stukje van Texel toegezegd als afscheidsgeschenk Prof. Lieftinck "moest Turkije verlaten Zomerplannen van de K.L.M, Japanse vissers hebben kans op herstel Het Nederlands militair voetbalelftal Draverijen te Alkmaar POSTZEGELNIEUWS TWEEDE BLAD - PAGINA 1 GOUDSCHE COURANT Advertentie Denk daarom eens aan een costume, waarin U het voorlaar tegemoet loopt, waaruit „coupe élégante" spreekt en waarvan de nieuwe kleuren U verrukken en jonger maken Denk eéns aan zo n cos tume uit puur kamgaren gesneden In dlveise modetlnten. m 38/46 k Denk eens aan een blouse, even gracieus als coquet In shantil- la met fraaie kantgar nering. m 38/46 MARKTBERICHTEN KAASMARKT BODEGRAVEN. VEEMARKT ROTTERDAM. »«ni.dag 23 Maart 1954 Aar>voer in totaal 5638 dieren, waarvan naar schatting 600 vette koeien en ossen. 1312 stuks gebruiksveè w.o. 617 t.b.c.-vrij. 85 vette kalveren. 230 graskalve ren. w.o. 197 t.b.c.-vrij2703 nuchtere kalve ren. 158 varkens. 243 biggen. 147 paarden 9 veulens. 90 schapen of lammeren. 23 weide'of zuiglammeren en 38 bokken of geiten Week- aanvoer: 7273 dieren. De prijzen waren: vette koeten le kwaliteit 2 80—/ 3.02. 2e kwal. 2.62—2.82. 3e" kwal. 2.32— 7 60, vette kalveren 2.3(1—2.40. 2 20—2 30, 1.90— - 10: slachtpaarden 2.—. 1.90. 1 75. alles per kg: graskalveren «40.-, .350 -, 240.-: nuchtere kal veren 43.— 40 35.— biggen 66.—. 52 40 schapen 150-, 125.-. ïoo—lammeren 115-, 105.—, 95 Kalf- en melkkoeien 1126.940— 780.—; vare koelen 775 675 600.—; vaan 870.—, 700.—. 575.— pinken 575.—. 475.—. 375 alles per stuk. Aanvoer vette koeien minder; handel delijk; prijzen: Iets stijver dan vorige week. enkele prima's boven notering. Aanvoer vette kalveren: gewoon; handel: vlot prijzen vast. Aanvoer graskalveren: als vorige week: han del: kalm. prijshoudend. Aanvoer nuchtere kalveren: groot; handel: stroef; niet geheel prijshoudend. AanVoer biggen: ruimer: han del: levendiger; prijzen: even stijver Aanvoer slachtpaarden: even meer: handel: kalm: prlj- vooral niet lager Aanvoer schapen en lammeren: Iets kleiner;' handel: willig; prij- onveranderd Aanvoer kalf. en melk koeien als vorige week; handel: stil. prijzen constant. Aanvoer vare koelen: even ruimer; handel: kalm; prijzen onveranderd Aanvoer rzen en pinken: iets groter; handel: sle pend prijzen ais vorige week Aanvoer t.b.c.- vrij vee iets kleiner; handel: sUl; prijzen: constant. MARKTBERICHT VLAS. ROTTERDAM. 22 Mrt Waterroot vlas. lage soorten van 140— 170, middensoorten tot ƒ2 15. best vlas tot ƒ2.60; Wauwrootvlas lage soorten van 1 00— 1 35. middensoorten tot 1.75. best vlas tot 2.20. Afvallen, gezwlngel. de lokken van 0 60—105. Markt onveranderd kalm De productie blijft gering daar de uitzaai van de nieuwe oogst voorrang heeft. Het meeste vlas dat gezwin geld werd. kon verkochte worden hoewel de prijzen wederom wat lager waren. Midden soorten blijven het meest In trek terwijl vo:r de weinige partijen beter vlas een regelmatige afzet bestaat Aanvoer van dauwrootvlas ge ring, de eerste partijen van de voorjaarsroting zijn aan de markt. Afvallen kalmer met gering aanbod. Het roten vindt regelmatig voortgang DINSDAG 23 MAART 1954' (Advertentie) APELDOORN. 22 Mrt. Veluwse bos- brandweer te Apeldoorn. Hoog Soeren en Ugcbelen en een aantal in de Koning Wil lem III-kazerne gelegerde militairen heb ben Zondagmiddag twee uur lang een felle en inspannende strijd geleverd tegen het vuur. dat de heide in het Kroondomein bij het station Assel teisterde. Tegen 1 uur kwam op de centrale post van de Veluwse Bosbrandweer te Apeldoorn het bericht bin nen van een heidebrandje. Toen men arri veerde had het vuur in de droge heide gre tig voedsel gevonden, waardoor zelfs een belendend dennenbos groot gevaar liep. Dit gevaar kon in de kiem worden gesmoord door het maken van een tegenbrand. Een oppervlakte heide ter grootte van circa zestig ha werd zwartgeblakerd. De oorzaak is onbekend. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 22 Mrt Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden 404 stuks aan gevoerd. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 800—1100, werkpaarden 700—/ 1000, oude paarden 500700, paarden drie jaar 600—825, paarden twee jaar 500—650, veulens 275—425. hitten f 475675. slachtpaarden 1.65—2.00 per kg 6lachtgewicht. De handel was vlot. Advertentie) Luister (Van on: it). - BODEGRAVEN. Op de eerste lentedag van het jaar 1884 begon voor het echtpaar Jan van Dorp en Christina Schouten in Ha- zerswoude de bruidstijd en de vele toen uit gesproken wensen van een lang en geluk kig huwelijksleven zijn wel in vervulling gegaan, want op Zondag 4 April a s. hopen de heer en mevrouw Van Dorp 70 jaar ge trouwd te zijn. Het was toen in Hazersw de een dubbele bruiloft, want een broer van de brui/1 trouwde ook op die dag. Van Dale's woordenboek schrijft over een 70-jarig hu welijksfeest van een briljanten bruiloft. Briljant is zeker deze lange weg geweest wanneer zij daar op terugzien. Hun vier kinderen zijn allen nog in leven, evenals hun preegzoon die spoedig na zijn geboorte lief derijk in dit gezin werd opgenomen. Voorts hebben zij acht kleinkinderen en negen ach terkleinkinderen. Het leven van het bruids paar begon samen öp een boerderij in Ha- zerswoude, dat het in 1894 en tot 1916 ver wisselde met de boerderij van de hereboer Van Ghesel Grothe aan de Noordstraat te Bodegraven, thans bewoond door mevr. Stolwijk—Van Veldhuizen. Deze boerderij trok de heer Van Dorp sterk aan. omdat daaraan waren verbonden een melkslijterij en een kaasmakerij In 1906 stapte hij van de boerderij af en zette z'n melkhandel en kaasmakerij voort in een pand aan de Noordstraat 6. waar nu een zoon een zuivel- zaak heeft. w De thans 93-jarige Jan van Dorp, oudste inwoner van Bodegraven, is in onze dorpse samenleving een bekende figuur. Tot z'n 80ste jaar „pintte" hij dagelijks zijn ..pin tjes" melk uit, zoals hij het noemde. Toen vond hij het welletjes Het ging trouwens niet langer, want zijn doofheid begon parten te spelen „Ja", zei de 90-;' le bruid, die doofheid is erg er de laatste tijd ook last van te krijgen. Enkele dagen geleden heeft de dokter m'n oren nog doorgespoten, maar het heeft niet veel geholpen. Het zal de ouderdom wel wé- De bruidegom is nog volkomen gezond en leeft nog met alles en iedereen mee, is nog le 90-jarfge vita,- l lastig Ik begin een hartstochtelijk radio-luisteraar, leest zijn krant dagelijks van a tot z en gaat graag als het weer een beetje gunstig is, een wan delingetje maken om te kijken naar de werkzaamheden voor het nieuwe Bodegraaf- se uitbreidingsplan. De bruid doet haar huishoudinkje bijna helemaal zelf. Je kunt bij haar komen, want het is er kraakhelder! 's Morgens is zij al vroeg uit de veren en 's middags is ze met moeite te bewegen een uurtje te gaan rus ten. 's Avonds natuurlijk vroeg naar bed. want dat is ze van oudsher gewoon. Het briljanten echtpaar ziet niet op tegen tomende drukte van dit zeldzame hu welijksjubileum. De buren hebben alvast een grote ere poort voor de winkeldeur geplaatst, waar boven op een reusachtig geschilderde kaas het cijfer 70 prijkt. naar wat de mode biedt Tweed Iedere Lente vogel zingt U toe. hdeveel plezier hebt van deze gezellige tweed- mankt Elegant als U gaal isjtnkclen, Practisch als U op ras bent En... legen dag aan dag gebruik bestand. Lel vooral op de nieuive lijn, de ..naturally look" die U zo slank maakt En bewonder de nieuwe kleuren en dessins. Die zijn zo modieus dit voorjaar T^EGENWOORDIG hebben we graag jur- A ken, waarmee we iets kunnen „doen" en hieronder verstaan we -dan jurken, die we met kleifte handgrepen en accessoires een ander aanzien kunnen geven. Van zo'n jurk stellen wij een goedkoop patroon be schikbaar in de maten 42 en 46. Deze voor j aars japon is zeer geschikt om van een neutrale kleur te worden vervaar digd en met verschillende vestjes, kraagjes en bijpassende accessoires te worden ge dragen Men kan daarmee steeds een ander effect bereiken. Het voorpand heeft een laag uitgesneden en enigszins opgeknipte hals. De mouw is aangeknipt. De sluiting van het voorpand bestaat uit knopen en knoopsgaten. De bustelijn loopt in de rok in coupe naadjes uit en wordt ook in het rugpand voortgezet. De rok is voqr glad gehouden en heeft twee zakken, die iets afstaan. Midden-achter heeft de rok een platte plooi. Maat 42 heeft een bovenwijdte van 92 cm. en maat 46 is van boven 110 cm. wijd. Benodigde stof voor grootste maat: 2.40 m. van 130 cm. breed of 3.50 m. van 90 cm. breed. De prijs van dit patroon bedraagt 40 ct fgehaald aan ons bureau. Bij franco toe zending per post is dfe prijs 55 ct (stad) of 60 ct (buiten de stad). Toezending per post geschiedt na ont vangst van postwissel, groot 55 ct (stad) of 60 ct (buiten de stad), die uiterlijk Vrijdag eerste post in ons bezit moet zijn. Op post wissel vermelde men „goedkope patroon" gewenste maat. Betaling kan ook in postzegels geschieden (postzegels in brief bijsluiten, niet op enveloppe of op brief kaart plakken). Verkrijgbaar tot Vrijdagmorgen ean ons bureau Zeugstraat 70—72. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. BEVORDERING. Onze oud-stadgenoot, de heer A. C. D. Ge- lijns, hoofdcommies van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, is bevorderd tot referendaris. IN EXAMENCOMMISSIES. In de commissies, die gedurende 1954 be last zijn met het afnemen van de examens voor apothekers-assistent zijn benoemd tot plaatsvervangend lid te Leiden te heer 3. Paris en te Utrecht de heer E. Grendel, bei- SPORTNIEUWS Waterpolo G.Z.C. 2—H.Z.P.C. De tegenstander van G.Z.C. 2 In de mor genavond in het Spaardersbad te spelen polowedstrijd voor de vierde bekerronde is de landskampioen H.Z.P.C.. die zich heeft geplaatst door een 7—6 overwinning op Robben. PROGRAMMA VOOR ZATERDAG Voor de Zaterdagmiddagcompetitie is voor Zaterdag uitgesteld Zwaluwen 2—Jodan Boys 2» Ingelast is Jodan Boys 3—RCL 2 en Jqdan Boys 2—CSVD 3. Met belangstelling heb Ik het Ingezonden stuk van de heer Grollemans, over de opera voorstelling in Gouda, gelezen. Persoonlijk vind ik, dat wij het met de vocale krachten in „La Boheme" nog al hebben getroffen, ook wat het acteren betrof, „enkele oneffen heden in zang en muziek daargelaten." Wat bedoelde de heer Grolleman met de opmerking dat het artistieke peil van deze opvoeringen op een hoger plan moet komen? Reeds eerder zag ik de opera „La Bohè me". maar zelden heb ik er zo van genoten, omdat de gehele troep bij de zang tevens goed acteerde, wat van ieder opera.gezel- schap niet altijd gezegd kan worden. Dat de opera „Madame Butterfly", Gouda vorig jaar voorbij ging. was heel jammer, maar kan het zijn dat het Gouds publiek toch te weinig belangstelling voor de opera heeft? Men verwacht toch. dat bij een opera als „La Bohème", gegeven door Italianen, de zaal is uitverkocht! Rest mij een verzoek aan de directie van de Schóuwburg. Is het mogelijk, bij een vol gende opera opvoering 's morgens bij de ver koop der plaatsen tegelijk de tekstboekjes te verkopen? Veie mensen, die de inhoud van de opera niet kennen, kunnen dan ruim schoots daarvan kennis nemen. zodat.ze we ten wat ze horen en zien, al moet gezegd worden, dat men een zelfde opera vele ma len moet gaan zien, om er liefde en begrip vo<y te krijgen. L- C. DijjersRidderhof. Sophia van der Goudestraat 71 Moerkapelle Verkoping bracht ƒ2000 op. De verkoopmiddag en -avonden van de goederen ten bate van het Christelijk kleu teronderwijs in deze gemeente zijn een succes geworden. De netto-opbrengst be draagt 2000.—. Benoeming. Tot onderwijzer aan de Christelijke school is benoemd de heer A. Koetsier te Zwolle, die 6 April a.s. in dienst hoopt te treden. Het aantal leerkrachten is hierdoor gestegen tot vijf. Er zal nu uit gezien moeten worden naar een vijfde lo kaliteit. In de bezettingstijd Is dit ook nodig geweest. Toen werd daarvoor gebruikt het vergaderlokaal der Gereform. Gemeente. Moordrecht BugerlUke Stand: Ondertrouwd: C. M. Hlelckert, 32 jaar te Soest en M. A- Ri chards. 31 jaar. Gehuwd: A. de Waal. 24 jaar en F. Kalk man. 26 jaar. Overleden: A. G. C. de Jong. 74 jaar. Waddinxveen Geref jongelingsverenigingen bHeen In het Geref. Verenigingsgebouw werd Zaterdagavond een vergadering gehouden van de ring Gouda en omstreken van de Bond van Joogelingsverenlgingen op Geref. grondslag. Het belangrijkste punt van de vergadering van deze ring. waartoe behoren de jongelingsverenigingen uit Gouda. Reeu- wijk. Waddinxveen. Bostyop. Moordrecht en Zevenhuizen, was „De Kerk" en in het bij zonder daarvan ..de oecumenische taak". Dit onderwerp werd ingeleid door de heer Kees Snoeij te Waddinxveen. Het onderwerp behandelde hij aan de hand van het Hoge priesterlijk gebed uit het Johannes-evange- lie. Op de inleiding volgde een diepgaande discussie. Ds J. Snoeij. Geref. predikant te Wad dinxveen. sloot deze vrij goed bezochte bij eenkomst. PLAATSEIJJK NIEUWS Bodegraven Veertienhonderd kippen afgemaakt Bij de dieren van de veehouder Schouten" in de buurtschap De Meije werd vogelpest geconstateerd. Op last van de politie moes ten 14O0 kippen worden afgemaakt Suraultaanséance voor schakers Voor de leden van de schaakclub ..Bode graven" gaf prof. A. W. Hammin uit Utrecht een eimultaanséance aan 26 borden. Of schoon een bekend schaakspeler, is Hammin geen getraind simultaanspeler. Doordat er geen publiek bij deze séance was toegela ten. konden de leden rustig hun partij spe len. Hammin won 14 partijen, verloor van J. G. Breekveld. J. Boef. G. M Dorrepaal, J. Franderhijn. K. Kuper, J Lamme. A Scheer e*j K- Veerman en speelde remise tegen Bn. Batelaan. W de Koning. J. C. Nottelman en T. Scheer. Ds Jonker promoveert. Onze oud-plaatsgenoot, ds H. Jonker. Herv. predikant te Amsterdam, die van 19461950 predikant was hier ter plaatse, hoopt op 8 April a s. aan de Rijksuniversi teit te Utrecht bij prof. dr J Severijn te promoveren tot doctor in de theologie op een proefschrift „Over Jaspers' metamor phose der bijbelse religie". Boskoop Man verdronken Gistermorgen werd in de wetering langs de Rijneveldseweg een man ln het water drijvende gevonden. Toen men hem op het droge had gebracht bleken de levensgeesten te zijn geweken Het bleek een ruim 50- jarige zwerver te zijn. Vermoed wordt dat de man reed» twee dagen geleden te water is geraakt. Vijftien huizen in Jullanakwartier De raad krijgt in de openbare vergade ring op Maandag 29 Maart om 8 uur o m. van een crediet voor de bouw van 15 wo ningwetwoningen ln het Julianakwartler. Verhoging verpleegpr(|i in Weeahuia Een verpleegprijs van 980 per verpleeg de per jaar in het Weeshuis is ver beneden de kostprijs, schrijven B. en W. de raad. Het college stelt voor de verpleegprijs ingaande 1 April vast te stellen op 1050 per jaar per verpleegde. CoOperatl'e bad gunstig Jaar- De coöperatieve vereniging ..De Vooruit gang" hield haar jaarvergadering. Tegen over de inkomsten van 112.680 stonden als uitgaven 111.698. dus een winst van 987. Het ledental beweegt zich nog steeds ln een -stijgende lijn. De heren Jac. van Helden en E. J. van Beek werden als be stuursleden herkozen, terwijl in het bestuur gekozen werden de heren P. J. VerbeiJ en J. Bakhuizen. Gouderak Steenfabrleage gaat weer beginnen Bij de steenfabriek „Gouderak" van de fa Van Vliet is men bezig met de voorberei ding van de steenfabricage voor deze zo mer. De fabrieksterreinen worden in ge reedheid gebracht. Het zal niet lang duren alvorens aan de fabricage wordt begonnen. Nieuwerkerk a d IJssel Plaatselijke clubs vrij van vermakelijkheidsbelasting De herhaalde verzoeken van de plaatse lijke verenigingen om de vermakelijkheids belasting te verlagen of af te schaffen, daar de financiële positie meestal verre van rooskleurig is. hebben bij B en W. ge hoor gevonden. Het college heeft de raad het voorstel gedaan om de vermakelijk heidsbelasting voor plaatselijke verenigin gen af te schaffen en voor andere te ver lagen. Dit zal een vermindering van de ge meentelijke inkomsten met 900 betekenen. Gevonden voorwerpen. Gevonden: kolenzakken, kinderwanten, schaartje en plastic tasje. Parkeerverbod. Voor de Dorpsstraat en een gedeelte van de Kerklaan is het ver bod ingevoerd om langer dan 15 minuten te parkeren. Men kan nu zijn wagen zetten op het parkeerterrein bij het wachthuisje. Tussen katrol bekneld. Onze plaatsge noot. de heer L. van Arnhem, is te Hazers- woude met zijn vingers tussen een katrol gekomen. Hij 1s naar het ziekenhuis t« Leiden vervoerd Waarschijnlijk zal hij een paar vingers moeten missen. Raad bijeen. De raad dezer gemeente komt a.s. Vrijdag om 7 30 uur in openbare vergadering bijeen. Burgerlijke Stand. - Geboren Cornells en Arendina Johanna z en d van L. H. Stekete en A. J. Bras Ondertrouwd F C M Kalmeijer. 20 jaar en N M. van Vliet. 21 jaar: M Moerman. 30 jaar te Capelle a. d IJssel en T C. ln 't Hout. 25 jaar. Overleden' A W Tupang. 60 laar. echt genote van A C de Zwart Loop der bevolking - ingekomen: J. Verdoold en echtgenote van Stolwijk naar Planweg 1 J A Kop van Houten naar Tweede Tochtweg 25 Vertrokken T J Mast van 'sGravenweg 180 naar Capelle a d IJssel; H. D van Arnhem van Kerklaan 48 naar Zevenhui zen; A van Gelderen van Kortenoord 21 naar Moordrecht M Bultje en echtgenote van Groenendijk 1 naar De Bilt Ook gymnastieklokaal op het dorp. Het is zeer bezwaarlijk, zo niet ondoen baar, dat de leerlingen van de beide scho len op het dorp gebruik maken van het gymnastieklokaal aan de 'sGravenweg. Tndertijd is er rekening mee gehouden om bij de openbare lagere school I een zodanig lokaal te bouwen. B en W achten nu het tijdstip aangebroken de verdere uitwerking van die plannen ter hand te nemen Zij ver zoeken de raad machtiging om datgene te mogen doen om tot de bouw van een tweede gymnastieklokaal te komen Oudewater Ouderavond van Chr. scholen In de zaal „Rehoboth" werd voor de ouders van de Chr. Kleuterschool en de school met de Bijbel een avond georgani seerd. Deze ouderavond kenmerkte zich door een druk bezoek. De heer S. T Ver donk hield een lezing over „School en huis". Mej. De Groot.'hoofd van de Chr Kleuter school, besprak „Hoe leert men onze kleu ters kleuren en vormen". Ds K. Welbedacht heeft de interessante avond besloten. Na dien was- er gelegenheid de werkstukken van de kinderen te bezichtigen. Reeuwijk Feestelijke avond Volksonderwijs. Uitgaande van Volksonderwijs werd in De Sport" een propaganda-avond gehou den. die goed geslaagd is. De zangvereni ging Z V O. gaf onder leiding van directeur J. P Oskam uit Gouda enkele zangnummers ten beste. Daarna volgde de opvoering van het toneelstuk ,,'t Was ln Mei", een dartel spel in drie bedrijven, onder regie van de heer A. Groenendijk Als spreker trad op de heer 't Hooft uit Rotterdam, die een propagandarede hield voor het openbaar onderwijs. Na afloop was er een gezellig samenzijn. Geslaagd. MeJ.-H M. J. van Emitier- sloot is te 's Gravenhage geslaagd voor het diploma schoonheidsspecialiste. Wlt-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis hield In het Verenigingsgebouw haar jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer W. J. Blom Zuster v. d. Klundert heeft blijkens, het jaarverslag ln 1953 afgelegd 2544 bezoeken, zuigelingenbezoek 213. kleu- terbezoek 169. 213 patiënten en 9 huisbezoe ken van t.b.c.. terwijl er 175 kinderen wa ren Ingeënt tegen pokken en kinkhoest. Mevr. Vergeer—Spruijt en de heer S. van T v. Tol werden als bestuursleden herko zen. Het bestuursvoorstel om de contributie te verhogen van 5 op f 7.50 werd aange nomen met mogelijkheid van dispensatie. Zevenhulzen Haar buurvrouw beledigd. De politierechter te Rotterdam beeft tot ƒ2.50 subsidiair 1 dag hechtenis veroor deeld een 27-jarige huisvrouw uit Zeven huizen. die tijdens een twist haar buur vrouw het scheldwoord „dweil" zou hebben toegevoegd. Verdachte gaf slechts toe. dat zij gezegd had „Je moet niet achter de gor dijnen zitten dweilen 0 De rechter deelde de beledigde luffrouw mede. dat het politierapport over hsar zegt. dat zij als 'n lastige vrouw bekend staat en niet op haar mondje is gevallen. Waarop zij vol verbazing zei; hoe bestaatut? PINSDAG 23 MAART 1954 GOUDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 MOSKOU. Maart Het NACHTVLIEGTUIG uit Helsinki, dat driemaal per week op het vliegveld van Moskou. Vnoekovo, neerstrijkt, wordt meer en meer bekend onder de naam „het spe ciale zakenvliegtuig". Westerse zakenlieden komen hier in Moskou aan op uitnodiging van de Russen en dan tonen se zich bereid eens te praten over bet aanknopen van han delsbetrekkingen. Dit alles maakt deel uit vsn de nieuwe wind, welkt door het Krem lin waait. Een jaar geleden was de aankomst van westerse zakenlieden in Moskou een geheel bijzondere gebeurtenis. Nu komen de zil verblauwe vliegtuigen van de Ilyoesjin-lijn uit Helsinki zelden aan zonder enige zaken mensen. i Handelsbesprekingen, de ondertekening van een hele reeks nieuwe handelsovereen komsten en de verzekering aan kgpitaliati- iche landen, dat er flinke zaken tot stand kunnen worden gebracht, maken alle deel uit van de politiek, welke de Sowjets voor 1954 hebben uitgestippeld tegen een achter grond van aanhoudende spanning in de we reld. De Russen beweren, dat zakelijke ban den de betrekkingen tussen de landen zul len vergemakkelijken. Sinds Nieuwjaar heeft de regering van Malenkov verscheidene belangrijke stappen gedaan op het terrein van de buitenlandse handel. Juist ki de dagen van de conferen-, tie van de Grote Vier kon men in Moskou een uitbarsting van handelsbedrijvigheid wasrnemen. Handelsverdragen q^ERWIJL de Sowjet-minister van Bui- -*• tenlandse Zaken Molotov de westeree politiek in Berlijn te lijf ging. waren Ma- lenkovs commerciële onderhandelaars in Moskou druk in de weer met het tekenen van contracten met westerse industriëlen, hetgeen de volgende resultaten opleverde: De Britse Industrie werd contracten voor gelegd v^or de levering van machines, grondstoffen en consumentengoederen ter waarde van vier milliard gulden, waarbij het vooruitzicht werd opengesteld, dat de orders zouden worden verspreid over de ja ren tot 1957. Frankrijk, dat zijn handel met Rusland tussen 1952 en 1953 heeft verdubbeld, werd „verdere uitbreiding" van zakenrelaties ln uitzicht gesteld Noorwegen. Zweden en België tekenden nieuwe handelsverdragen met de Sowjet- Unie. Finland werd een lening toegestaan ter waarde van 40 millioen roebel in goud. dol lars en andere buitenlandse valuta en bo vendien werden besprekingen aangeknoopt over een nieuwe handelsovereenkomst tus sen beide landen. Argentinië zond een economische afvaar diging naar Moskou om machines aan te ko pen en besprekingen te voeren over uit- voermogelijkheden. De afvaardiging kwam terug met de mededeling dat de vooruitzich ten uitermate gunstig waren. Egypte bestudeerde de mogelijkheid ka toen en andere producten aan Rusland te verkopen in ruil voor zware machines en bood Moskou de kans aan deel te nemen san de Egyptische wederopbouwplannen. Talloze zakenlieden zijn In de hoofdstad van Rusland aangekomen met de bedoeling persoonlijke besprekingen te voeren en het Sowjet-ministerie van Handel, een hyper modern wit-granieten sky-scraper aan het Smolenskplein, gonst geregeld van alle Europese talen welke er worden gesproken. De zakenlieden vliegen gewoonlijk naar Moskou in het „vliegtuig van Helsinki", de enige Europese atad met een rechtstreekse luchtverbindin* naar Moskou. Vrijwel e ke Maandag. Woensdag en Vrijdag bevindt zich een afvaardiging van het ministerie van Handel op het vllegVeld. om de buiten landse gasten, die hier arriveren, te be- West de eerstvolgende jaren zich bij voort during zal uitbreiden, hoewel men niet aanneemt, dat deze reeds dadelijk spectacu laire afmetingen zal krijgen Zakenlieden, die Moskou hebben bezoc.it. zijn van mening, dat Rusland inderdaad ernstig verlangt zaken te doen. Hiervoor worden enkele redenen opgegeven. Rusland heeft behoefte aan westerse installaties, no dig voor zijn groeiende industrie, producten om de levering van de met zóveel ophef aangekondigde toevloed van consumenten goederen mogelijk te maken en werktuigen om de actie van het Kremlin voor verho ging van de landbouwproductie te verwe zenlijken. De regering van Malenkov meent, dat de Verenigde Staten een tijd van malaise te gemoet gaan. De Moskouse pers heeft Ier- halve de gelegenheid aangegrepen om West- Europa voor ogen te houden, dat de handel met de dollargebieden door een crisis wordt bedreigd, terwijl, dank zij de geleide eco nomie. het Oosten va6te markten biedt Kruis of munt XJüJt LIGT er intussen dik bovenop, dat bet Kremlin maar al te blij zou zijn wanneer er minder economische banden kwamen tussen Europa en de Verenigde Staten. Aanbiedingen voor het doen van zaken op gunstige voorwaarden worden hier waarschijnlijk- opgevat als een onderdeel van de maatregelen, welke er toe kunnen bij dragen, dat de betrekkingen tussen zekere Europese naties en de Sowjet-Unie weer meer normaal worden. Deze procedure «trekt zich tot ver bui ten Europa uit. Twaalf Aziatische landen, met inbegrip van India. Indonesië. Ceylon, Japan en Malakka. zijn aangezocht aan staande herfst missies naar Moskou te zen den. Om van het Westen te kunnen kopen moet Rusland verkopen. De reeds onlangs gesloten handelsovereenkomsten toont aan. dat de Sow,jet-regering bereid is de uitvoer te bevorderen van graan, mangaan- en chroomerts. auto's, hout. cellulose, anthra- ciet. ijzer. bont. tabak, petroleum, katoen, wol en edele metalen. Rusland bezit ook onmetelijke goudbron- n^n. welke het. naar het schijnt, wil aanbo ren om de zware machines, welke de in dustrie nodig heeft, te betalen. Blijkens sommige berichten heeft Rusland goud. naar schatting tot een waarde van 350 millioen gulden, naar zijn rekening in Londen ge transfereerd. De zakenlieden, die komen en gaan. zijn het op één punt met elkaar eens: allen zeg gen ze. dat de Russen bekwame onderhan delaars zijn en dat ze ook de kunst van pingelen verstaan. Gewoonlijk zijn ze uit stekend op de hoogte van allerlei bijzonder heden. vooral ook van de wereldprijzen. En evenals in het Westen sluiten ze graag in zake de prijs een compromis, indien het niet anders kan. En dan hebben ze pas een nieuwigheid bedacht, vertelden de zakenlieden. Een Rus sisch onderhandelaar wierp onlangs kruis of munt om uit te maken of de Sowjet-Unie 1.666 meer of minder zou betalen voor Britae order. V1PITENO, Italië. 22 Mrt. (U.P.). Za terdag meldde zich te Campo di Trens bij de Carabinieri de Amerikaanse sergeant Jim Smithy uit Chicago. Hij vertelde, uit een brandend verkenningsvliegtuig gespron gen te zijn, dat in de Alpen was neerge stort. Aan Amerikaanse autoriteiten, die haastig uit Duitsland overkwamen, ver telde hij. dat hij luitenant Jim Knolt had achtérgelgten toen hij sprong en dat het vliegtuig behoorde tot de 36-ste vliegbasis van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten. Het bleek, dat deze eenheid niet bestond Nergens stonden een Smithy of Knolt ge boekt en ook werd geen Amerikaans vlieg tuig vermist. Maar afgaande op de eerste verklaring van de fantast, waren Italiaanse politie. Alpentroepen en vliegtuigen het Al pengebied al aan het uitkammen. In een kruisverhoor, dat door Amerikaan se autoriteiten werd afgenomen, viel hij door de mand en vertelde, dat hij een Pool se vluchteling was. die Italië was binnen gekomen in een Amerikaanse uniform die hij van vrienden in Oostenrijk had gekre gen Later gaf hij zijn naam als Wasily Ko- walenko Maar de carabinieri zijn vast van plan zich niet nogmaals aan lichtgelovigheid schuldig te maken en zullen de man. die hen 36 uur voor niets liet zoeken, nader aan de tand voelen. WASHINGTON. 22 Mrt. (U.P.). - Senator McCarthy heeft voorgesteld, dat hij en alle andere getuigen zich aan proeven met de leugendetector onderwerpen tijdens het on derzoek van de senaatssubcommissie naar zijn twist met het leger Hij vertelde, dat hij de leugendetector gebruikt heeft toen hij rechter in Wisconsin was. toeleggen op de ontvangst van vreemdelin gen. het Nationale en het Metropoolhote (beide gebouwd in de tsarentijd en zwaat van gouden kandelaars en pluchen meube's) hebben te kampen gehad met accommoda- tiemoeilijkheden Men heeft zelfs zakenlie- den-op-bezoek moeten vragen zo vriendelijk te willen zijn hun kamer met een ander te In de eerste twee maandën van dit laar gingen alleen uit Oroot-Brittanniè al zestig zakenlieden naar Moskou Ook uit Frank rijk. België, Italië en Griekenland gingen industriëlen eens in Moskou praten. Van de Brltee zakenlieden gingen er 33 in een privé-groepsreis. De ontvangst was een voudig overweldigend: champagne- en wodkapartijen werden te hunner ere gege ven en de heer Anastas Mikoyan. de Sow jet-minister van Handel en een van de ne gen topfiguren ln het land. snelde van het Kremlin toe om kennis met hen te maken. Toen ze Moskou na twee opwindende we ken verlieten, namen de Britse zakenlieden heel wat orders mee naar huls. terwijl hun dossiermappen uitpuilden van Russische specificaties, welke in de toekomst mogelijk ln orders worden omgezet. Omstreeks half Februari wees de waarde van de Brits-Russische handel voor dit Jaar reeds een bedrag aan van 180 millioen gul den met het vooruitzicht, dat er later nog contracten zullen volgen voor een waarde van 500 millioen. Menig Brits zakenman baseerde de Con tracten. welke werden getekend voor de le vering van machines en werktuigen op de hoop. dat de Britse Kamer van Koophandel de beperkingen, welke de uitvoer van stra tegische goederen naar communistische lan den verhinderen, wat soepeler zal gaan toe passen. De zakenlieden meenden, dat er ln dit opzicht een zekere ontspanning zou in treden. Mercuriuë temt DR GUNNAR MYRDAL. de Zweedse eco noom en uitvoerend secretaris van de Economische commissie voor Europa vSn de Verenigde Naties, heeft acht dagen lang be sprekingen in Moskou gevoerd en daarna keerde hU naar Genève terug, waar hij rap porteerde, dat de kansen voor de handel gunstiger schenen den op enig ander tijd stip sedert de „koude oorlog De economische deskundigen van de Ver enigde IJfaties geloven, dat het ontdooimgs- proces van de handel tussen Oost en West een jaar geleden begon, toen de leden van de Economische Commissie van de Verenig de Naties elkaar eens begonnen te polsen. Hierop Volgde de ondertekening van een hendelsverdrag tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie en -werd Rusland de op één na beste afnemer van Denemarkens boter, terwijl de handel van Bulgarije met het Westen 60 pet toenam. Op 36 April suilen in Genève nieuwe han delsbesprekingen tussen Oost en West een. aanvang nemen en men verwacht, dat Rus land t(|n beate handeiskenneri daarheen zal •toren. De deakundigen van de Verenigde Naties verwachten, dat de hendel tussen Ooet en Deze foto werd gemaakt op de eer»le lente dag van 1954, 's middags om twee uur, aan het einde ran de twaalf kilometer lange dijk, welke bp Harderwijk in de richting ran Lelystad in het lJtselmeer steekt. De laatste blokken van het kruiende ijs op het IJsselmeer zijn nog over een afstand van vele kilometers op deze dijk achter gebleven. Marechaussee zag voor 100 de smokkelaars niet MAASTRICHT, 22 Mrt. Zijn pgen had de 26-jarige marechaussee eerste klasse A. van D. stijf dichtgeknepen, toen de ge broeders G. uit Kerkrade 576 blikjes koffie over de Nederlands-Duitse grens smokkel den. waarvoor de marechaussee trouwens 100 had gekregen Een deel daarvan had hij aan een Duitse douane-ambtenaar ge geven, opdat deze ook „blind" zou zijn. Deze had echter zijn superieuren gewaar schuwd en zo veroordeelde de Maastrichtse rechtbank de marechaussee tot een half jaar gevangenisstraf. Mieke Telkamp trouwt Mieke Telkamp (19). die in nauwelijka een jaar door radio en gramofoonplaat grote bekendheid heeft gekregen zal op 1 Mei in het huwelijk treden met Gerard Zuur, vroeger zeeman, maar op verzoek van zijn bruid landrot geworden en werkzaam bij de Fordfabrieken te Amsterdam. Het huwe lijk zal wórden ingezegend in de O.L. Vrouwékerk te Hilversum. Bezoek Holland in de lente l der zes aangesloten landen er ten minste één aanwijst. Naast de vier ge noemde organen bestaat ook een zogenaamd raadgevend comité, waarin producenten, werknemers en verbruikers zitting hebben Dit comité vervult de rol van advies-college «oor de Hoge Autoriteit. Daar het om dez reden vaak met de Hoge Autoriteit in aan raking komt, bestaat de mogelijkheid, het de taak van de parlementaire contróle overneemt. Hier wordt echter tegen ge waakt. (Van onze correspondent) Utrecht, 22 Mrt. De Nederlandse Jonge renraad der Europese Beweging heeft Za terdag een buitengewone zitting in het Dom- hotel gehouden, waar de kabinetschef van het Nederlandse lid van de Hoge Autoriteit van. de K.S.G., de heer E. G. Stijkel, in een gedegen, doch enigszins technisch betoog, de-werkwijze van de gemeenschap heeft ge schetst. Het doel is bij te dragen tot de economi sche ontwikkeling van Europa, tot uitbrei ding van de werkgelegenheid en tot ver hoging van het welvaartspeil in de aange sloten landen. Daarvoor is in de eerste plaats een gemeenschappelijke markt no dig. Het tot stand brengen van deze markt heeft men echter slechts kunnen bereiken na opruiming van verschillende belemme ringen, o.a. op handelsgebied. Monopolisti sche practijken zijn uit den boze Gedeelte lijk is men daar reeds in geslaagd, maar nog lang niet alle voorbereidingen zijn getrof fen. Daarvoor heeft men in het verdrag een periode van vijf jaar uitgetrokken. Spreker gaf een beknopt overzicht varf de vier organen, die bij de gemeenschap een rol spelen: de Hoge Autoriteit, de gemeen schappelijke vergadering, het gerechtshof en de bijzondere raad van ministers. De ge meenschappelijke vergadering geeft men wel eens de naam van „parlement", maar in werkelijkheid is zij niet te vergelijken met wat wij onder „parlement" verstaan. Dit parlement krijgt eens per jaar de gelegen heid om aan de hand van een rapport van de Hoge Autoriteit dieps beleid al dan niet goed te keuren. Besluiten worden in de Hoge Autoriteit genomen bij gewone meerderheid van stem men. Eenparigheid is wel gewenst, maar deze eis zou de besluitkracht van dit college volkomen verlammen. In de Hoge Autori teit hebben negen afgevaardigden zitting, nou en aat deed ik dan hi Edam leert kaas-show van Alkmaar EDAM. 12 Mrt. Alkmaarse kaasdra. gers hebben Zaterdagmiddag aan d« Edammefts in en voor het historische Waaggebouw te Edam voorgedaan hoe de Edammerkaas op een sukkeldrafje over het marktterrein moet worden ge dragen en hoe de berries voor weegschaal (anno 1625) moeten worden neergelegd. Edam heeft namelijk het plan voortaan eens in de maand voor de vreemdelingen een show-kaasmarkt te houden, waarvoor Edammers in costuum als kaasdragers zullen funge- ren na te zijn opgeleid door hun Alk- maarse ambtsbroeders. De eerste show- kaasmarkt trok al veel bekijks. BANGKOK. 21 Mrt (United Press). - Gisteren is hier een bericht binnengekomen, dat de Karens en de Mons. die het gebied bevolken langs de West-Thailandse grens, een onafhankelijke staat hebben gevormd De Karens zouden dit aan de regering in Bangkok hebben medegedeeld en hebben gezegd, dat het gebied zijn eigen regering zal hebben, die de steun geniet van de be woners van dat deel van Birma. In de me dedeling werd er voorts aan herinnerd, dat de Karens en de Thai's tot hetzelfde ras be horen, dat eeuwen geleden uit de Zuide lijke provincie Yunnan was geëvacueerd. (Van onze correspondent). BONN, 20 Mrt. ln de Sowjet-zone van Duitsland wordt de laatste maanden een versterkte politieke druk op de scholen uit- efend. Dat dit nog altijd op verzet stuit, bewijzen de talrijke aanval'en ln de partij pers op meestal met name genoemde „on politiekeonderwijzers, die de „brutaliteit ben. vakkennis belangrijker dan politiek, te vinden". Aan de andere kant gebeurt het ook. dat de onderwijzers voor het „historisch mate rialisme" gewonnen zijn. maar de leerlingen, hoe jong ook. komen daartegen soms open lijk in opstand "i Junge Welt, het centrale orgaan van de F.D.J. (communistische jeugd-bewe- ging) kon men onlangs lezen, wat er op ?5 Januari, toen de Berlijnse conferentie be gon. in klasse lib van de 6de „Oberschule" in Cottbus is voorgevallen Precies om half- zwegen alle leerlingen en gaven geen antwoord meer op de vragen van hun on derwijzers Drie minuten lang namen zij volstrekte stilte in acht, evenals dat toen in West-Berlijn gebeurde Nu is het zo. dat de scholen in de Sowjet- zone eigenlijk niet door de onderwijzers worden geleid, maar door politiek-betrouw- bare leerlingen, die een functie in de jeugd beweging hebben, worden overheerst. Zo ook in Cottbus. Deze miniatuur-functionna- rissen riepen een vergadering van alle leer lingen van de school bijeen, die lid van de communistische jeugdbeweging zijn. En in die vergadering werden na een debat van zes uur de leerlingen van klasse lib, waar onder zich trouwens ook verscheidene F.D.J. leden bevonden, als „provocateurs" ge brandmerkt. Dit voorval is geen uitzondering. Derge lijke dingen zijn aan de scholen in de Sow jet-zone schering en inslag. Duitsland heeft vele grote paedagogen voortgebracht, maar na 1945 werden beproefde paedagogische principes en tradities volledig aan de kant gedaan en hielden Sowjet-paedagogen als Kalinin. Makarenko. Jessipof en Gontsja- row hun intocht. Reeds op de bewaarschool moeten de kin deren nu over vredesresoluties en dergelijke stemmen, en ais onderwerp voor een opstel wordt bijvoorbeeld het thema: „Waarover «aan de gesprekken van mijn ouders?" opge geven. Het leerplan wordt bewust in de dienst van de politieke propaganda en de politieke verkiikkerjj gesteld. Vooral het ge schiedenis-onderwas is een dankbaar ter rein voor de nieuwe paedagogie. die er op gericht is elk zelfstandig denken in de kiem te smoren. Dweperige verheerlijking van de Sowjet- Unie. van de Sowjetleiders en van de Duitse communisten, die het geluk hadden, bij die leiders in de smaak te vallen, wordt afge wisseld met infame aanklachten tegen het Westen Soms wordt het zelfs bepaalde com- AMSTF.RDAM 22 Mrt. Een stuk grond op Texel, geschikt voor vogelterrein, was bedoeld als afscheidsgeschenk van Natuur monumenten en van Vogelbescherming aan de heer J. Drijver uit Santpoort, die veer tig jaar aan de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nedërland is ver bonden en nu als hoofddirecteur-secretaris is afgetreden. Jammer genoeg hebben de organisaties de terreinen nog niet kunnen verwerven Hit ontving op de Zaterdag ge houden jaarlijkse vergadering van Natuur monumenten de zilveren legpenning van de Algemene Vereniging voor Natuurbescher ming. hoorde sympathieke woorden van vertegenwoordigers van de Kon Ned Ja- gersvereniglng en van de Ned. Natuurhisto rische Vereniging, van prof. dr G. J. van Oordt en van mr F P Th Rohling. die mi nister Cal« vertegenwoordigde en medede ling deed van zijn bevordering tot officlei in de Orde van Oranje-Nassau. Ï8TANBOEL. 22 Mrt. (U.P.) De verte genwoordiger van de Wereldbank, prof. Pie- ter Lieftinck. Is vandaag uit Turkije naar Beiroet vertrokken, nadat de Turkse rege ring verzocht had om z(jn terugroeping. De voormalige Nederlandse minister van finan ciën heeft gezegd dat het Turkse regerings rapport over het economische herstel niet gebaseerd Is op hechte economische maatre gelen en dat het voor de Wereldbank onmo gelijk zou zijn een nieuw credtet voor Tur kije te openen. De Turkse regering is van oordeel dat hier sprake was van inmenging ln de interne aangelegenheden van het land Functiona rissen van de Wereldbank hebben beves tigd dat hun missie in Turkije wordt geslo ten. maar voegden hieraan toe dat deze maatregel niets te maken heeft met „per- soonliikheden". Volgens een woordvoerder van de Wereld bank noogt Turkije zijn economie „te snel" uit te breiden, hetceen tot inflatie moet lei den. Dit fundamentele geschil over de beta lingsbalans. aldus de woordvoerder, dateer! al van enige tiid geleden en de regering der Verenigde Staten is on deze wijze tot de overtuiging gekomen dat een scheiding der wegen onvermijdelijk was. munisten van de oude. idealistische stempel, die nog alijd in de Sowjet-zone meedoen, te veel als zij zoiets aanschouwen De bekende schrijver ArnoM Zweig. waar van men overigens niet veel meer hoort, se dert hij zich in dlienst van dit regiem heeft gesteld, heeft onlangs een vrij eerlijke rede gehouden en een lans gebroken voor een wat minder door de communistische staat achtervolgde en geïnst-ueerde jeugd. „Humanisme en stramme organisaties zijn steeds tegepspraken geweest. Zelfs de Je- zuïten. die ons een belangrijke geestelijk potentie hebben nagelaten, werden niet zo door-georganiseerd als wij in de Duitse re publiek". Wat de leiders van die Duitse democrati sche republiek van die rede van de oud» Arnold Zweig vonden, kan men opmaken «rit het feit. dat zij per abuis slechts in één blad verscheen en dat de hoofdredacteur van dat blad naar West-Berlijn moest vluchten. DEN HAAG. 22 Mrt De KLM blijft aan dacht besteden aan deNederlandse vliegtuig- induatrie en mocht er een verkeersvliegtuig- type worden ontwikkeld, dat in het KLM- kader past. dan zal zij niet «chromen daar van gebruik te maken, verklaarde de heer F. von Balluseck, vice-president-directeur, op een persconferentie in Den Haag. waarin hij bijzonderheden mededeelde omtrent de a.s. zomerdienstregeiing. Hij verwachtte evenwel niet dat een door de Fokkerfabriek ontwikkeld verkeersvlieg tuig vóór 1958 gereed zal zijn. Tegen dat tijdstip verwachtte de heer Van Balluseck ook voor d« KLM bruikbare helicopters, zomede straalvliegtuigen in de verkeers- vliegerij. Er zullen dan grote kapitaalsuit gaven moeten worden gedaan voor de aan schaffing van nieuw materieel. Eer het zover Is zal de KLM met het bestaande materieel, waarvan de laatste aanvullingen in de loop van dit jaar zullen worden afgeleverd, het moeten doen. Met de aanvang van de zomerdienstrege ling beschikt de KLM over 91 moderne ver keersvliegtuigen en een 1365 man sterke staf aan vliegend personeel, van wie 477 vliegers (172 buitenlandera). Gedurende 1953 heeft de KLM niet slecht geboerd. Aan bruto-inkomaten werd 285 millioen ontvangen, dit jaar hoopt men de 300 millioen te overschrijden. De toeristenklasse wordt thans voor geheel Europa ingevoerd, de frequentie op de lijnen naar New York. het Nabije Oosten en in Europa wordt verhoogd. Tussen Amsterdam en New York zullen 16 diensten per week worden uitgevoerd. In 1953 had de KLM ong. 10"» van het luchtverkeer boven de Noordelijke Atlantische Oceaan, waaraan elf luchtvaartmaatschappijen deelnemen, ln handen. Nieuwe Convair-vliegtuigen zullen tn het West-Indische gebied worden ingezet, waar het luchtnet met een lijn naar Lima. de hoofdstad van Peru. zal worden uitgebreid Biak op Nieuw-Duinea zal deze zomer tweemaal per week worden aangedaan Het aantal doorverbindingen met het petroleum- gebied in het Nabije Oosten is vermeer derd. zodat bijv. istamboel zesmaal per week wordt aangedaan In dit gebied, waar ook de toeristenklasse Is ingevoerd, wordt met DC 6-vliegtuigen gevlogen. Voor de aanvang van de persconferentie, de eerste die na het overlijden van de presi dent-directeur. dr A Plesmtn werd gehou den. heeft de heer Von Balluseck enkele woorden aan het verscheiden van dr Plea- man gewijd. TOKIO. 22 Mrt. (U.P.). - De Japanse op- positiepartij, de rechts-soeialisten. is van plan de wereld op te wekken om proeven met atoombommen te verbieden. Aanlei- d.ng daarloe is het gebeurde met 23 Japanse isserslieden. die als gevolg van een Ame rikaanse atoomproef radio-actief besmet Intussen hebben de doktoren hoop, dat alle getroffen vissers, die thans in het zie kenhuis behandeld worden, zullen herstel len. De angst van het publiek voor „be smette vis begint ook af te nemen en de shandelaars hebben hoop. dat zij spoedig hun reusachtige voorraden verkopen kun nen. Voor het Nederlands militair elftal, dat zal deelnemen aan het internationaal mili tair voetbaltournooi van 5 tot en met 31 April in België, zijn de volgende spelers gekozendoe! Van der Burgt (B V V.) en Kuistermans (Internos), achter Van Ker- kum (Feiienoord), Kuys 'Haarlem) en Van Mourlk (Alax): midden: Van Vliet (H.B.S.). Elzer (Ajax). Tol (Stormvogels). Koopmans (Go Ahead) en Van Capelle (Ellnkwijk). voor- Van der Linden (DOS). Van der Kuil (VSV). Van der Wel (Aiax). Brusse- lers (PSV), Rijnvis (ADO). Bakker (Leeuwarden) en Schouten (Excelsior) Ne derland is in een poule ondergebracht met België en Luxemburg Amsterdamse Kunstraad doet beroep op bedrijfsleven De Amsterdamse Kunstraad die tot taak heeft het kunstleven ln de hoofdstad ln de ruimste zin te bevorderen, heeft zich in een brief tot de directies van circa 360 be- drtiven gewend waarin eon beroep wordt gedaan om zoals de overheid doet door het verbenen van opdrachten er toe bij te dragen, dat een wezenlijke verbetering in de verhouding tussen kunst en publiek tot stand kan komen. Nog steeds worden, zowel btj feestelijke als zakelijke gelegenheden, aanzienlijke be dragen besteed voor de aankoop van kunst werken. die deze rtaam niet of nauwelijks verdienen. Dit is des te meer te betreuren als men bedenkt hoe anderzijds bekwamd kunstenaars door gebrek aan opdrachten tra behoeftige omstandigheden verkeren. Negus opent suikerfabriek van H.V.A. ADDIS ABBEBA. 22 Mrt. (U P - kei zer Haiie Selassie van Abessinië. heeft Za terdagmiddag met een druk op een knop de machines van de nieuwe suikerfabriek Wonji van de H.V A op gang gebracht en daarna het complex in gebruik gesteld. 'Steen in juweliernzaak ruim 70 horloge» HILVERSUM, 22 Mrt Hevig glasgerin kel maakte om vier uur vannacht de goud smid R aan de Vaal tweg wakker Met een grote steen hadden dieven één der winkelruiten ingeslagen en waren ver dwenen met ruim zeventig horloges tot een waarde van circa vierduizend gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Openings-prUs: v. Ronny Zora. Qulcfc Bond. 3. Qui Vlvra Verra Toto w 4.30. pl 1.90. 3.70, 45 10, cc. ƒ9 10. K f 11.80. Ntet gelopen Ruby Spencer. Remuljj» Nog gestart Regina Sltvla Kaasstad-prijs: l Mr Fried. 2 Marum's Ore gon 3 Oranje J Toto w f 8 40, pl f 2 00. 00. 1 30. cc. f 7 80 K f 101. Alle paarden gelopen Alcmaria-prils: 1. Quastor. 2. Reine Neosho Toto w f 4.30. pi f 1 80. 2 20. cc. f 3 90. K f 8.20 Niet gelopen Robert Taylor. Q William P Quality F Vlrtrlx-prils: i. Qulta Scott. 2 Padua Toto W f 3.50. pl. f 1 76. 1 46. CC. f 3.10 K f 4 M Niet gelopen Rita B H R Petrosla. Pompea (Monsieur Hollo bulten weddenschappen) Debuut-prils: 1. Stuart A 2. spencer Gay's Zoon Toto w ƒ2.10. pl. f 1 3p. 1.30. cc. f MO- K f 3.10. Alle paarden gelopen. Waag-prMs; le afd 1 Nevada L. - (bulten weddenschappen). 2. Olympus, 3. Octavla. Toto w f 4.40. pl. 1 70. 2 00. cc f 3 70 K. t 21.40; 2e afd 1 Opveger. 2. Our Dream Toto w. 2 90. pl 2.10, 3 80, cc f 7.00 K. f 13 70 (Bul len weddenschappen Hepen Playsier. Marum'a Gregory Alle paarden gelopen Hout-prUs: le afd.: l Olivier B„ 2 Norbert M 3. Nellie Oregor Toto w f 3.00. pt. f 140. 1 70. 1.50, cc 4 90 K. 12.60 2de afd.: 1. Toto w f 4 00, pl. 1.70. 2 60. 2.50. CC. 7.10. Nemetor B„ 2. P. Louis II. 3. O. Mc Oregor. K f 8.10. Alle paarden gelopen (Bulten wed denschappen Matador. Mr Fried) Duitsland "(Bondarepubllek). 100 Jaar geleden werden de Duitse geneeskundigen Paul Ehr- Uch (ontdekker van het salvarsan en het neo* salvarsan. de zeer belangrijke arseeop'eparaten tegen de syphilis en framboesia) en Emil von Behrlng (de ontdekker van het serum Ier ge nezing van dlphterte en van het tetanusserum) geboren. Ter ere van deze grote geleerden ts op 13 Maart 1 een postzegel van V0 of Uioen) ln circulatie gebracht Het ontwerp Is van prof Johannes Bnehtand te Wiesbaden, de druk geschiedde in offset door het „Oraphlscher Grossbetrleb A Bagel"' te Dueeeldorp Oplage 10 000 000 exemplara*

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 3