PW Oud-Boskoops student vloog naar Canada Helicoptère-station voor een proefvlucht in Gouda GEDICHT De herboren „Carmen" werd geestdriftig ontvangen Oscar voor Audrey Hepburn en William Holden Nog enkele dagen Coppi solidair met Magni Goudse Spetters Onze bioscopen De vierde tekening verschijnt in ons nummer van DONDERDAG 8 APRIL at <ry AAR. ANNEER Ieder kan tocht medemaken I van de week Studiedag over brandveiligheid MET GROOT VERLOF OP 29 JULI OF 11 NOVEMBER A.S. Minister Zijlstra acht internationale conjunctuurbeheersing noodzakelijk TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT ZATERDAG 27 MAART 19» j? (Van een onzer verslaggever». SCHIPHOL Saskatoen ie een flinke plaats in Ca nada. Het ligt drie dagen aporen van Montreal, het heeft zeventig duizend in woners en is ruim gebouwd, met royale tuinen rondom de huizen en fleurige lanen. Er is ook een boomkwekers firma en deze betrekt al haar materiaal uit Boskoop. Naar dit bedrijf nu is Peter de Klerk vertrokken. Gis termiddag is hij in de DC 6 B Jan Huygen van Lin- echoten van de K.L.M. ge stapt, na een etmaal vliegen i» hij in Montreal aangeko men, waar hij dertien uur over heeft om de stad te ïten. Dan stapt hij in de trein naar zijn nieuwe woonplaats, gelegen in de middelste van de drie prai rie-sta ten. Saskatchewan. Peter de Klerk heeft het boomkwekersvak en de tuinaanleg geleerd op de Rijks Tuinbouwschool te Boskoop en vandaar, dat hij een beetje Boskopenaar is geworden. Drie jaar heeft hij er geleerd, vervolgens Is hij een jaar ter opleiding naar Engeland geweest en het laatste half jaar werkte hij op een Boskoopse kwe kerij. Tijdens zijn Boskoop. jaren was hij ..opgeno men'' bij een familie in de Tuinstraat, hij woont eigen lijk in Delft. „Ik ben jong, zegt hij, de wereld Mgt voor je open als 24 jaar benit en de geest bezit om aan te pakken". En daarom is hij gisteren In het vliegtuig gestapt, samen met 66 andere passagiers, onder wie de vier echtpa ren, die vorige maand tege lijk in een Brabants dorp in het huwelijksbootje zijn ge stapt. vier paren uit één In de buurt van Saskatoen woont nog een oud-leerling van de tuinbouw van Vliet uit Den Haag. Hij werkt bij de ontginning van olievelden. „Een en twintig dagen achtereen werk je", schrijft hij. ,.en dan komt er een vliegtuig om je voor negen dagen verlof op te halen. En na deze negen da gen werk je weer drie we ken achter elkaar de Zondag wordt doorgewerkt en dan volgen weer ne gen dagen verlof." Het heeft Peter de Klerk altijd aangetrokken de reis per vliegtuig te maken. „Op zee moet ik altijd slapen, zegt hij. Het verveelt me, de gehele tijd water rond om je. Daarom ga ik per vliegtuig. Je bent er zo en je hebt op zo'n ma nier ook eens een flinke vliegtocht meegemaakt." Overigens is het wel fijn, vertelde hij, voordat hij de groeten deed aan allen in Boskoop. Je hebt helemaal niet het gevoel, dat je een grote reis gaat maken en voor een hele tijd afscheid van Holland neemt. Voor de hall heb je afscheid ge nomen en je voelt je met een in een andere sfeer, die je op je gemak stelt en het afscheid gemakkelijker maakt." Ouderavond van de Westerschool Leerlingen op de planken Men schrijft ons: Nadat ln het najaar de ouderavond van klas 3 en 4 en in Februari van klas 1 en 2 was gehouden, stond nu de ouderavond voor de klassen 5 en 6 van school I en II van de Westerschool op het programma. De steeds groeiende school maakte het nodig de ouderavonden van de verschillen de klassen afzonderlijk te houden. Dat dit door de ouders gewaardeerd wordt, bleek wel uit het feit, dat op al deze avonden de gymnastiekzaal bijna te klein was om alle ouders te bevatten. Het doel, op deze avon den zoveel mogelijk kinderen op „de plan ken" te brengen, mag wel als bereikt be schouwd worden, als men weet, dat onge veer 480 leerlingen hun kunnen getoond hebben. Ook deze laatste ouderavond in dit seizoen mag een groot succes genoemd wor den. Het geheel werd een programma vol af wisseling. Een vlot schetsje van de leerlin gen van de zesde klas van school I over het bezettingsjaar 1944- 45, gevolgd door sa menzang, vormde het begin. Daarna volg den een „gym'Mes door gemaskerde leer lingen van de 5e klas van school II en wat aardige liedjes, eveneens door leerlingen van klas 5. Voor de pauze kwam nog een paar kinderen van school 1 voor het voetlicht met voordrachtjes. Met grote aandacht werd geluisterd naar de inleiding van de heer H. H. Gaazenbeek over „Kindergetuigenissen". De spr. wees hierin op de fantasie van het kind, vaak parten speelt bij het geven vi lichtingen. Men zij daarom zeer voorzichtig met te grote waarde aan de mededelingen te hechten. Het slot van deze avond, bijgewoond door de heer G. Bannink, inspecteur van het la ger onderwijs, werd gevormd door de op voering van een toneeletukje, samengesteld en geregisseerd door één der leden van het personeel, de heer L. Korstanje, terzijde ge staan door één der onderwijzeressen, mej. F. Clasie, de ontwerpster der eostuums Het stukje, getiteld ,.ln het Elfenland", hebben de meisjes van de 6e klas van school II met grote toewijding gespeeld, het bijzonder de rol van „Dauwdrup" en „Het vreemde Elfje" mogen genoemd wor- den- Namens bestuur, personeel en ouders bracht de heer M. Baayens dank aan mej Clasie en de heer Korstanje. Puzzlc-winnaars Onze puzzlevrienden mogen sterk zijn in het oplossen van kruiswoord- en doolpuzzles, rekenen kunnen ze ook. In gedachten heb ben zij de poets, die Piekerwaard de wan delaar met het strootje bakte, precies ge volgd en ze hebben prompt uitgerekend, hoe lang het duurde voor strootje en wan delaar weer bij elkaar waren. De winnaars zijn: Prijs van 5.—: H. J. Rabouw, Vossen- burchkade 30 te Gouda. Prijzen van 2.50: J. A. van der Kooy. Westerkade 43 in Gouda en W. de Pijper, IJsselveere A 69 te Oudewater. De prijzen kunnen aan ons bureau wor den afgehaald of worden op verzoek toege zonden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marinus, z. v. A. O. Boot en J. M de Booij, Klimopstraat 6; Johanna Adria ns Maria. d. v. J. C. Verbij en A. M. de Knegt. Burg. Gaarlandtsingel 126; Jannigje d. v. H. J. van Dam en A. van den Boven- kamp, Robaarsteeg 17; Jacobus, z. v. R. den Hertog en J. de Jong, a. b. woonschip Jaag pad; Kitty, d. v. A. Hoogendoorn en J. A. Alphenaar, Keizerstraat 31; Jan, z. v. T. Hopman en M. H. Koelewijn, Fred. Hendrik straat 50; Frederik Hendrik, z. v. H. Bar- mentloo en A. Polet, Fred. Hendrikstr. 40; Cornells, z. v. J. Steenbergen en M. C. M. Holthuijsen. Walvisstraat 46; Petrus Adria- nus. z. v. J. M. A. Koolmees en A. Faaij, Willens 149a. Ondertrouwd: C. Benders en R. de Wit; N. J. A. Prinsenberg en H. Kraan; D. A. Pillekers en M. G. Verweij; E. Verboom en G. Reparon; P. J. Bonnema en T. A. Dik- kerboom; N. J. de Jong en A. M. Slootjes; J. Rook en R. de Zeeuw. Gehuwd: H. Boekamp en J. M. Sierink; J. p. Sluis en M. v. d. Putte. Overleden: Catharina Hendrika Bekkers, geh. met W. J. Borst, 69 j.: Hendrikus Wie- aer. 67 j. (Advertentie) V KOMT TOCH OOK vanavond of morgenavond naar IE PETIT FOYER Vrij entrée- (Advertentie) Voor MODERNE MAATKLEDING Kleermakerij H. KOLSTER EERSTE KADE 51 TELEFOON 4099 Vrouwenbond van N.V.V. houdt een bazar In het Veemarktrestaurant heeft de plaat selijke afdeling van de Vrouwenbond van bet Nederlands Verbond van Vakverenigin- gen ten bate van het N.V.V.-t.b.c.-fonds een tweedaagse bazar georganiseerd, die gisteravond werd geopend. De heer G. K. Janssen uit Amsterdam, hoofdbestuurslid van het N.V.V., sprak in zijn openingswoord van de grote vooruit gang in de maatschappelijke toestanden. Toen de arbeiders dag en nacht werkten geen vacantie genoten, kon de tuberculose haar gang gaan en veel kwaad stichten. Nu deze toestanden verbeterd zijn, heeft Nederland in verhouding het kleinste aan tal patiënten, aldus de heer Janssen. Hij sprak ook zijn bewondering uit voor de Vrouwenbond, die vijf jaar geleden pas is opgericht en nu reeds zulk nuttig werk verricht. De voorzitter van het organiserend comité van deze bazar, de heer D. Kraayenbrink, prees het werk, dat de dames verricht heb ben. „Soms waren ze lastig", vertelde de heer Kraayenbrink, „maar wanneer een vrouw lastig is, verricht ze het meeste werk". Er zijn verschillende stands met een keur van artikelen en prijzen. „Voor elck wat wils" is kennelijk de leuze van de da mes van de Vrouwenbond geweest. Men kan schatten hoeveel een stapel levens middelen waard is of zijn krachten meten in het sjoelen. Gisteravond is reeds een bedrag van ruim f450 ontvangen. Loop der bevolking Gevestigd: A. van Daalen (4 pers.) van Beusichem naar Da Costakade 118; C. L. M. Vergeer van Utrecht naar Graaf Florisweg 77; S. Hoogwerf van Bennebroek naar Van Bergen IJzendoornpark 8c; W. M. v. Ooljen- Dekker van Hekendorp naar Tweede Noor derstraat la; W. C. Hoedelmans van Bergen op Zoom naar Eerste Potgieterstraat 34; A. L. C. Groenen-v. Driel van Reeuwijk naar Tuinstraat 42; A. v. d. Krans (4 pers.) van Waddinxveen naar Da Costakade 69; H. M. S. Teekens-Ernst van Den- Haag naar Karnemelksloot 7; B. P. Gruis van Rijswijk naar Regentesseplantsoen 26; T. N. M. Han sen van Alphen a. d. Rijn naar Punt 9; W. H. J. Smink van Alphen a. d. Rijn naar Punt 9; P. Smink van Alphen a. d. Rijn naar Punt 9; L. de Jong van Boskoop naar Tuin straat 36; J. M. Vlaming (5 pers.) van Lem- sterland naar Turfmarkt 58; T. J. Kok van Haarlem baar Kllmopstraat 11; A. L. N. Roodbol van Stolwijk naar Westerkade 75; P. Schouten van Maassluis naar Boele kade 160; J. w. Goes van Lichtenvoorde naar ToÜensstraat 102; J. van Haeringen (4 pers.) van Harderwijk naar Westhaven 18; B. M. Goorissen van Zeist naar Graaf Florisweg 77; J. Breen van Indonesië naar Regentesseplantsoen 19; J. J. Spelt van Woerden naar Burgemeester Martenssin- gel 21. Vertrokken: C. J. C. Jue (5 pers.) van Westhaven 3 naar Apeldoorn, Ravenweg 77; H. A. Rbzeméijer van Graaf Florisweg 77 naar Meerssen, Gasthuisstraat 19; W. M. v. Leeuwen van Graaf Florisweg 77 naar Roermond. N. Kerkstraat; L. J. van Welze- nis van Westhaven 11 naar Vlissingen, N. Hellebardierstraat 2; J. Lughthart van La zaruskade 12 naar Canada; A. P. G. Spit (4 pers.) van Van Swietenstraat 26 naar Canada. Candidaats-examen KAASMARKT GROOT-AMMERS 27 Maart. Geen aanvoer. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaats-examen biologie mej. A. E. Batelaan. Bezoeken aan bedrijf van de P.Z.H. De Kon. Plateelbakkerij „Zuid-Holland" ontvangt geregeld gezelschappen voor ex cursies in het bedrijf, niet alleen uit Gouda, doch uit alle delen van ons land en ook uit het buitenland. Dinsdag kwam een gezel schap van de vereniging ..Diaconale Zuster- hulp" uit Rotterdam op bezoek. De deel neemsters toonden veel belangstelling voor de fabricage van de producten. Vastigheid ZODAT IK maar zeggen wil. vrienden, wat is nou eigenlijk vastigheid? En nou kunnen we die vastigheid zoeken? Het is allemaal drijfzand en laagveen. Laat het u gezegd zijn, vrienden. Het stemt tot na denken. En als u er niet aan wil, ga dan naar de Goejanverwelledijk. Keesje zegt Jan van Goeverwelledijk, maar dat is tot daar an toe. Om tien minuten over acht tn de avond kan het noodlot uw huis bin nendringen. Dat <s erg. Dat is meer dan erg. Want alles, wat; u beschut, ontvalt lx. Afy house is my castle, zegt de Engelsman zo treffend en wij kunnen het op z'n Hol lands nazeggen. En dan gaan we het huis. dat we onszelf hebben gebouwd, schoren en inkisten. Maar zelfs inblikken zaf niet helpen. Alles scheurt en zakt scheef. Ons huis, onze positie, ons leven, onie maat schappij scheurt en verzakt. Ziet tz. vrienden, daar kan een mens wel eens over tobben. Maar straks stijgt de leeuwerik weer tjoenkelend omhoog. De crocusjes kyken ons weer jleuterig aan. En dat geeft de mens weer rust. Want in de durende wisseling van komen en gaan, daar zit vastigheid in. „De mens gaat ten onder aan z'n eigen techniek!" U faadt het «iet, vrienden, maar het is een uitspraak van Keesje, vanmorgen aan het ontbijt. Hij zal het wel van z'n meester weten, want ik heb er niets van in de krant gelezen. Maar het is toch wel treffend, zo iets uit een kindermond te horen. Deze week hebben velen de film gezien van de droogmaking van Schouwen en Duiveland en iedereen is het met me eens: dat was kundig werk op het gebied van dtjkbouio. Jammer, dat niet een van die ingenieurs eens een kijkje heeft genomen aan de Goejanverwelledijk bij die zand- storterij. Wellicht was hij op het idee ge komen om te waarschuwen. Wellicht had hij gezegd: „Was er indertijd ook niet iets de hand met het veen, toen de Juliana- sluis is gegraven en toen het Schoonhovense spoortje is aangelegd?" Maar hoe het ook is: dat alles geeft stof tot overpeinzing over de broosheid van het menselijk bouwen. Ik heb dit alles ook zeer uitvoerig aan mevrouw Tergouw verteld, want een ernstig woordje mag er zo wel eens val len vind ik, hoewel je nooit weet, hoe een vrouw reageert. Mevrouw Tergouw gaf me gelijk, en dat is een veeg teken, want daji hooft ze meestal niet, wat ik beweer. „Ik wou, dat je boer was", zei ze toen. „Waarom?" vroeg ik. „In de agrarische sector zit drie en twin tig procent van het volksinkomen", zei ze. „Zie je wel", zei ik. ,,'k had nooit dat volkstuintje moeten opruimen." Daar heb ik nog even over gepraat, maar opeens zei ze: „Zou jij te oud zijn voor omscholing?" „Waarom?" vroeg ik. „Ik lees hier", zei ze „een op de elf schoolmeesters is aangeslagen in de vermo gensbelasting. en wel voor een kapitaal van meer dan een halve ton!" Een mens ziet de kansen van z'n leven meestal net te laat. JAS TERGOUW. For men only Reünie Bioscoop. Alvorens een student tot een corps ksn toetreden, moet hij eerst ontgroend worden; een ritus die nog al vóór- en tegenstanders telt. Een ieder, die enigszins op de hoogte is met de in Neder- lsnd gebruikelijke methoden, zal niet zon der argwaan de film „For men only" be kijken. Natuurlijk moet men hierbij andere maatstaven aanleggen dan in Amerika. Zo doende mag men de op de Amerikaanse universiteiten gebezigde methoden (geluk kig) niet als algemeen erkennen. De Ame rikaanse student schijnt in dit opzicht rigoureuzer, getuige deze film, wssrln Paul Henreid de hoofdrol vertolkt. Het is een aaneenschakeling van excessen, waarbij zelfs doden te betreuren vallen, als zodanig een mene tekel tegen de ontgroentngsprak- tijken op de (met de restrictie Amerikaanse) universiteiten. 0 „Anno" 'n reprise Thalia Theater. „Anna" ls al een be kende film voor Gouda. Thalia brengt haar als reprise en dat is ook wel begrijpelijk, want afgezien van enige geforceerdheid in de handeling is deze film in en rondom een Italiaans ziekenhuis een meeslepende film. Het is het verhaal van een verpleegster, die voor de keuze gesteld wordt zichzelf te volgen in het huwelijk of anderen te die nen in het ziekenhuis. Men leert de achter grond kennen, die deze keuze voor haar zo bijzonder moeilijk maakt en men aanvaardt dat innerlijke conflict, omdat het op zo'n reële wijze is uitgewerkt. Reëel, omdat regisseur Lattuada op een treffende en eer lijke wijze het leven in een ziekenhuis uit beeldt, de patiënten, de staf, de verpleeg sters, de af en aan rijdende ambulances. Filmbeelden, waarvan een grote kracht uit gaat. Silvana Mangano speelt die rol van verpleegster. Zij geelt er een diep reliël aan. Mangala, dochter van India Schouwburg-Bioscoop. Met deze film presenteert India voor het eerst een product van zijn filmindustrie. En deze kennisma king is tegelijk een verrassing. Want hoe wel de sfeer die de film omgeeft, wat vreemd aan doet, is het geheel boeiend Er is maar één conclusie: India's filmindustrie staat op een hoog peil. Dat bewijst de veel zijdigheid van dit product, dat in geen en kel onderdeel van enige zwakte of onvol komenheid blijk geeft. Grootscheepse bal letten, fraai gearrangeerd, tonen dat men het showelement beheerst, zwaardgevechten en heldendaden la Robin Hood doen in niets onder voor die uit de beste Amerl- kaanse en Engelse avonturen-films. somp tueuze praal en pracht scheppen een meer echt lijkende 1001 nacht-sfeer dan in vele films die zich speciaal op dat terrein be wegen het geval is. De massaregie, waarvan men. o.m. van De Mille, toch frappante staaltjes heeft gezien, staat zeker niet op lager niveau. En de wijze, waarop de ro mance wordt voorgebracht, toont dat ook de liefdesfilm voor de Indiërs geen pro blemen heeft. De kleuren, een levendig ;amma met veel geel en het eigenaardige :arakter van dans en zang, zijn aangelegen heden van smaak, maar tevens ook van landsaard, zoals ook het soms plotselinge afremmen van het tempo kenmerk van Oosterse herkomst ls. en dan sluit de inzending voor de 3e ronde van de foutenwed- strijd van de Goudsche Courant Wie wil mededingen naar de twintig twee-persoons kaartjes voor een vraagtekenreis met volledige verzorging, zorge, dat zijn oplossing uiterlijk Donder dag a.s. in ons bezit is. Bram Wiertz wordt trainer De bekei.de oud-Internationaal Bram Wiertz zal dit seizoen zijn actieve voetbal- loopbaan beëindigen. De D.W.S.-er la door de Zaanse derde klasser Zaandijk als trainer geëngageerd. ADVERTENTIE EENJ31JZONDERE DEMONSTRATIE A.S. DONDERDAG ZAL U een demonstratie gegeven worden van de V.W. Helicoptère H.V.W. Dit is een kleine helicoptère voor twee per sonen, die beiden niet zwaarder mogen zijn dan 150 kg. De stijghoogte bedraagt 200 meter, de snelheid maximaal 300 km per uur. Een rubber brandstoftank, geheel explosievri), van 40 liter inhoud is aangebracht. Deze doet tevens dienst als zitplaats. De inhoud van de tank is ruim voldoende voor 1000 km of wel ruim drie uur vliegen. De op zeer ver nuftige wijze aangebrachte luchtgekoelde V.W.-motor waarborgt u be drijfszekerheid, daar hij bij de hoogste of laagste temperaturen niet kookt of bevriezen kan. Type motor is een normale Volkswagenmotor. Boxer-motor, 4 cylinder viertact kopkleppen, luchtgekoelde benzine motor, cylinderinhoud 1182 cm3, 30 pk, bij 3400 toeren er minuut, 5 ver snellingen. Stijgvermogen in eerste versnelling 37 pet. Deze demonstratie heeft ten doel het pu bliek het meest moderne economische en betrouwbare vervoermiddel te tonen. Een plat dak op uw huis en u stapt thuis zowel in als uit. Geen last van voetganger j. Wan neer bij deze demonstratie zal blijken, dat de belangstelling van het publiek groot ge noeg is, dan wordt begonnen met de bouw van een, fabriek voor massa-productie van deze toestellen op het industrieterrein. Met de betreffende instanties is hierovèr reedj onderhandeld. Om nu zoveel mogelijk bekendheid te ge ven en ons succes te verzekeren, stellen wij een ieder in de gelegenheid geheel zelfstan dig een vlucht met deze toestellen te maken. Onze voorwaarden en kosten zijn: Men moet in het bezit zijn van een geldig rijbewijs voor automobielen en een doktersverkla ring, dat men geen lajt heeft van hoogte vrees. Personen beneden de 18 jaar worden niet toegelaten, ook niet onder gèleide. De kosten voor een proefvlucht bedragen 25 per toestel, ongeacht één of twee personen. Verplichte waarborgsom 100 bij entrée, die bij terugkomst wordt terugbetaald. Men vliegt geheel voor eigen risico, waarvoor men voor het Instappen officieel moet te kenen. Een ieder, die na het landen het toe stel verlaat, zal een herinneringsmedaille worden uitgereikt. Bediening als auto De bediening van het toe3tel is zeer een voudig en wel geheel gelijk aan die van een auto. Alles is afgesteld op maximaal ge bruik. U stapt in het toestel, waarvan de motor reeds draait en neemt plaats achter het stuurwiel. Nu moet u niet denken dat u kunt sturen. Het stuurwiel zit vast. Wij hebben ons genoodzaakt gezien, om afdwa lingen van de vastgestelde route te voor komen, alles geheel automatisch te rege len (wij hadden anders geen vergunning voor deze demonstratie gekregen). Er is echter een handle, dat men bedie nen moet. Het rood gekleurde handle, rechts naast u, brengt u langzaam naar voren tot het vanzelf stuit. Verder behoeft u niets te doen. Nu stijgt het toestel langzaam tot 200 meter. Dan wordt automatisch de trek- schroef ingeschakeld en de hefschroef uit geschakeld Hierna gaat het toestel lang zaam vooruit tot een snelheid van 300 km is bereikt. Men vliegt in een cirkel met een straal van 15 km. Men start fn noordelijke richting. Wan neer u in deze richting vliegt, zal er voor u op het dashbord een blauw lampje gaan branden. Wanneer u het einde van de toe gestane afstand (straal 15 km) heeft bereikt, gaat er weer een lampje branden en wel rood. Dit is het bewijs voor u, dat het toejtel nu naar rechts of wel naar Oost afzwaait om aan de cirkelvlucht te beginnen. Deze ein digt op Noord, waarna het rode lampje uit gaat. De terugtocht wordt nu begonnen. Pre cies boven de landingsplaats wisselen de schroeven weer, waarna men langzaam daalt. Eenmaal op het landingsterrein geland, trekt men het handle vlug terug, waarna het toestel op rmt staat en men met dit handle tevens de remmen blokkeert. Als aanhangwagen mede te nemen Nadere omschrijving van de H.V.W. Alle afmetingen zijn gelijk aan die van een nor male personenauto. Men kan hem zeer ge makkelijk achter een auto aanhangen. Men moet dan echter het staartwiel intrekken. Op deze wijze kan men dan van willekeu rige plaatsen uit kleine rondyluchtjes ma ken. Wegenbelasting behoeft hiervoor niet betaald te worden. De prijs van dit prac- tische en handige toestel, waarvan wij veel verwachten, zal zeer laag zijn. Een order op deze H.V.W. zullen wij gaarne noteren op de dag van de demonstratie. Kaartverkoop zal nog nader worden bekendgemaakt. Aan de startplaats Worden ln geen geval kaarten verkocht. De toegangskaarten voor een vlucht wor den ter plaatse afgestempeld, waarna u (niet meer dan vijf personen tegelijk) in de lift (die hiervoor speciaal is aangebracht) naar de startplaats wordt gebracht, waarna de vlucht onmiddellijk begint Op de landings plaats mogten niet meer dan tien personen tegelijk aanwezig zijn. Men is gehouden on middellijk na het landen met de lift het ter rein te verlaten. Het is voor ons een grote eer, dat ons ver zocht werd. het dak van ons V.W. bedrijf aan de Graaf Florisweg 31 alhier voor deze bijzondere demonstratie beschikbaar te stellen. T.suB. 11 Msart s—12 en 1—4 uur Nieuwe- beven IMi Gelegenheid tot herkeuring ven ma ten gewichten en meetwerktuigen. 2T Maart 2.24—11 uur Veemarktrestauranti Bazar Vrouwenbond van het N.V.V. 27 Maart 4.M uur Van Bergen IJzendoorn park: Parkloop Vires et Ceieritas. 27 Maart 4.30—uur Westerschool] Afscheid L. Pltlo als hoofd der school 27 Maart I uur KUnatmini Uitvoering accor deonvereniging „Ars Longa Vita Brevis". 27 Maart 8 uur Mussenhuis: Klaverjas-tour- nooi ten bate van clubhuis. 27 Maart 8.15 uur Concordia: Opvoering „Springtij" door toneelvereniging „Artl Amidtla". 29 Maart 11.3* uur De zalm: Algemene gadertng van aandeelhouders Kempkes' Meu belfabrieken N.V. 29 Maart 8 uur Central: Clubavond Goudse cricketclub Olympiad spreker R. G. Ingelse over „Wat is cricket?" 29 Maart l uur De Beurskloki spelregel- toetiwedstrUd scheidsrechtersverenlging „Gouda". 29 Maart I uur De Zalm: Jaarvergadering roet- en zeilvereniging „Gouda". 29 Maart 8 uur Spaardevsbad: vierde zwem- avond Krmg Gouda K.N.Z.B., met B.Z.C., D.O.N.K.. Gouwe en Boskoop. 21 Maart I uur Veemarktrestaurant: Leden vergadering voetbal- en sthlettekvererüglng „Gouda". 2# Maart 3—4 en 7—tl uur en 31 Maart 7—18 uur De Haven: Gelegenheid tot bezichtiging maquette van Hervormd rusthuia „Gouwe- stein". 3» Maart l uur Central: Zendingsavond ..Mesoz". spreekster mr M. van Egmond over „Soemba". 31 Maart I uur Concordia: Opvoering „De kat en de kanarie" door arbelderstoneelver- eniging „Door en voor 't Volk". 38 Maart i uur Kunstmin: Ouderavond Emmaschool. 31 Maart 7.31 uur Spaardersbad: Clubkam pioenschappen Goudse Zwemclub. 31 Maart 8.39 uur Central: Bijeenkomst Kon Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en plant kunde. lezing l. Caron over „Orchideeën" met lichtbeelden. 3 April l uur Kunstmin: Feestavond Goudae Zwemclub, optreden Het Nederlande Cabafet- ensemble o.l.v. Frans Nlenhuls. 2 April 8 uur Ter Gouw: Lezing T. de Booy over „Naar onbestegen Andes-toppen" voor Boekhandel Van Burk. En wat er verder it Hedenavond: 7.45 uur Acht4r de Vtemarkt hoek Groenendaal: Streatprediking Goud se Stadsevangelisatie. Zondag: 7—uur Ons Hula: Wachttorenstudie Jehova's Getuigen. Maandag: 10 uur Oosthaven 50: Cursus Engels voor werkzoekenden. Dinsdag: 2.30 uur Oosthaven 50: Contactmld dag voor werkzoekenden: 8 uur Zeugstraat 38: Spreekbeurt J. Maaa- bach voor Bethlehemkerk (Pinkster gemeente). Woensdag: 2—3 uur Spieringstraat 113: Spreek uur schoolarts; 2.30 uur Oosthaven 50: Contactmiddag voor werkzoekenden; 7.30 uur Vrije Evang. Gemeente: Bijbel lezing ds J. I. van Wijok; Bijl*-' uur Reünie: Spreekbeurt da J. Börgar voor Logoeverband. Donderdag: 10-11 uur Het Blauwe Kruis. Zit ting pessegebureau Ruya h Co voor emi granten; 7.30—0.15 uur Ons Huls: Theocratische school en dienetvergederingen Jehova's Getuigen; t uur Zeugstraat M Bidstond Bethlehem kerk (Pinkstergemeente). Vrijdag: 0 uur Spieringstraat lil: Gelegenheid tot inenting en herinenting tegen pokken 7-4 uur Arbeidsbureau: Spreekuur voor emigranten. T'en toon stellingen Museum „Het Catharina Gasthuis"; Werk dagen 10—4 en Zondags 2—4 uur Schilderijen collectie Del Monte Verhuizingen binnen de gemeente P. Bezemer (4 pers.) van Sint Josephs trast «3 naar Ooathaven 8; P. Laurier (4 per».) van Bakhuizen v. d. Brinkstraat 8 naar Peperstraat 69. J. v. d. Bree-v. Zutphen van Raam 141 naar Raam 18; J. v. Leeuwtn van Raam 141 naar Raam 15; B. Kelder vah Raam 141 naar Raam 18; J. E. J. v. d. Klettn (2 pers.) van Slapperdel 9 naar Zuidelijke Vierde Kade 65; J. W. Klomp-Scheffers v Krugerlaan 79 naar Jan Luykenstraat 38; E. Groenendaal (4 pers.) van Raam 15 naar Koekoekstraat 19: J. IJsselsteijn van Gouwe 73 naar Boelekade 239; B v. d. Starre (4 para.) van Graaf vsn Bloisstraat 98 naar Graaf van Bloisstraat 98; A. Wabbijn (8 P?r,-> van Mor iraat 6 naar Karnemelksloot 54; T. G. van Ooijen van Emmastraat 47 n. Tweede Noorderstraat la. J. Smeenk (4 pers.) van Woudstraat 28 naar Raam 272. J. M. M. Kers van Tollensstraat 9 naar Burivlletkade 69; p, E. Polfllet v«n Bur«- m S. e naar ^an Swietenstraat 28; N. J T. Hoogendoorn van Ridder van Cat»- weg 31 naar Burgvlletkade 19; D. J. Okker- se van Van Strijonatraat 15 naar Oansitraat 25. c. A. Everling-Revet van Veerstal 30 naar Onder de Boompjea 90; G H. Koemans van Vosslusstraat 113 naar Van der Palm straat 112; S. Koemans-Pille (2 pers.) van Pio 9.0Siaka<1® 48 naar Van der Palmstraat 112; C. G. A. Bron van Kleiweg 82 naar Voi- slus traat 73; A. M. A. Jongeneel-de Jau v?«,JVo£,lu,,traat 07 naar woonschuit „dolde Kotter". W Jongeneel van Gouwe 92 naar woonschuit d'Olde Kotter". Mesgemaker II won z'n laatst* wedstrijd Messemaker II. ut evenale het eerste van Messemaker kampioen is geworden, heeft zijn laatste wedstrijd tegen Het Wes ten III met 7"»—2' t gewonnen F. G. Ertman, F. P Oomens, dr A. Smeenk. J. Woudenberg. J M Naerebout en F Eljnwachter wonnen hun partij; J. Tom. O. W. Boswinkel en B A de Jong speelden remise en J de Tono verloor. Jitse en Piet rijn weep wat van plan Het bestuur van de A D.Z heeft van de L.Z.O.. de vereniging van Jitse vsn der Veen en Piet ten Thije, het verzoek ont vangen er voor te willen zorgen dat mor genavond bij de Jublleumwedstrijden var» de A.D2. in het Sportfondsenbad-Oost te Am sterdam extra tijdwaarnemers aanwezig zijn voor de 100 meter rugslag heren en de 200 meter vrije slag heren. Geref Gemeenten. Beroepen te Wagenin- gen A v Stuyvenberg te Nunapeet. Bedankt voor Katwtlk aan Zee H Lig- tenberg te Rotterdam-W Bioscopen Reünie: For men only. II jaar gchouwfeurg: Mangala. dochter van India, 14 Jaar Thalla: Anna, 14 jaar. Aanvang: Zaterdag 3. 7 en b is uur. zondag 3 5. 7 en 9 15 uur overige dagen 3 en 815 uur. Sport op Zondag Zondagsdienst artsen Doktoren: Van £ateiciaguudna«, uur tot Zondagavond 12 uur zijn aanwezis Je artsen P de Boer, Gouwe 115 (telefoon 2278) en C van Elk. Kattensingel 75 (telefoon asöl) Tandartsen: Zondagochtend van u 12 30 uu: ts aanwezig dokte: N Bezemer Van Uerson- laan 2 (telefoon 2818) 4 iHithekersdiensi Steedi geopend (des nachts alléén voor r«- •epten): Apotheek G. Paris westhaven 14. Dokteritelefoon 4030. QRESHOFF IS EEN MERKWAARDIGE FIGUUR. Een lettré, ongetwijfeld, maar bi) hem Js de liefde voor de kunst ln leder geval niet In de plaats getreden van de belangstelling voor het leven. Integendeel, die twee hebben bij hem steeds op elkaar ingewerkt en elkaar gestimuleerd, en met zijn bewegelijke, polemische geest heeft bij steeds fel gereageerd op wat hem in de samenleving, in het gedrag van groepen of enkelingen ontoelaatbaar voorkwam. Daarbij ging hij dikwijls uit van zeer persoonlijke waarden, zodat hij vaak afkeurde wat velen als volmaakt ln orde voorkwam en menig maal een lans brak voor een zaak of opvatting, die ln wijde kringen tegenstand ont moette. Trouwens, het tegen de stroom oproeien zit hem in het bloed, zozeer zelfs dat men hem herhaaldelijk kan zien optornen tegen wat hij zelf vroeger beweerd heeft. Hij behoudt zich nu eenmaal het recht en de vrijheid voor om van mening te veranderen, hij laat zich voor geen enkel karretje spannen, zeUa niet voor één, dat door hemzelf getimmerd is. Een onverwoestbare vrijheidszucht verzet zich tegen elke dwang, zij gaf hem In 1933 de „Bruine Liedjes" ln, gericht tegen de Hltlerhorden, en zij deed hem kort na da tweede wereldoorlog zijn „Rammelkast Rommelpot" schrijven, die een felle verwerping van de radio inhoudt. De aristocraat van den geest, die Greshof! ia, weigert horig te worden aan een zucht tot amusement dat geen inspanning vraagt, doet niet mee aan de jacht op actualiteit en sensatie, en verkiest te geloven, dat stilte en poëzie waarde voller zaken zijn dan het geschreeuw, geschetter en gedreun, waarmee wij onze huis kamers plegen te vullen. Hieronder volgt het slotgedicht van Greshoffa aan de radio gewijde cyclua: RAMMELKAST ROMMELPOT Gebruik Uw êtraltndt oppermacht Herstel de wereld in rijn pracht Het leven in zijn heerlijkheid Onttlagen van den botman tijd. Geef aan de itllte vorm en zin En maak met ons een nieulu begin; Het balken van de Grote Drie Moet uit zijn: schenk ons poëzie. Geef ons het recht op dans en lied, Zijn wij Uw kinderen of niet Here is the news read by Pete Snot. Is dat wat Gij bedoeld hebt, God Uit; „Verzameld Werk" j. GRESHOFF (geb. 1881) Hier is hat nieuws, gelezen door Piet Snot 4 ZATERDAG 27 MAART 1954 DERDE BLAD - PAGINA 1' De „Carmen" van de Nederlandse Opera is totaal vernieuwd. Bizet was de enige, die dezelfde bleef, maar zijn muylek klonk zeer veel suggestiever geladener ontstui- migei, bezetene:-. Bij het begin van elk bedrijf werd de dirigent Alexander Krannhals in de Amsterdamse Stadsschouwburg opnieuw met een huldigend applaus begroet. Hij heeft de hoofdstad veroverd. En geen wonder: er gaat bezieling van hem uit, hij weet wat een opera toekomt en hij is betrouwbaar als een rots. Vooral zijn invloed op het orkest Is verbazend. Een gloednieuwe „Carmen" ging daar dus, een „Carmen" die met 'stijgend enthousiasme werd ontvangen. De klok sloeg half twaalf toen de tragedie van de zin nelijke liefde met drie dreunende accoorden stil viel. Men heeft tqen de executanten, die met bloertien en kransen werden overladen, minutenlang toegejuicht. mate uitgegaan naar Mimi Aarden, die bij de Nederlandse Opera haar debuut in de titelrol maakte. Haar Carmen-creatie was ll bij de Utrechtse Opera een verrassing jeweest. Zij had nu extra geprofiteefd van Krannhals en van de Franse regisseur Roger Lalande. En bovendien stond haar prestatie in een luisterrijke omlijsting. Het werd dus leer treffend, wat zij deed. in feite bereikte Mimi Aarden een ideaal iventolcht tussen zingen en acteren, mor ten koste van vocale waarden, iie de echte bel canto-minnaar bijzonder san het hart gaan. Canailleus solto voce mgend maakte zij haar entree, sensueel «li een kat tussen de kerels door sluipend, pleiend met weke keelklanken en met twoel gefluister, gevaarlijk in elke oogop slag, litterairvolmaakt de sigarettenmeid tian Prosper Mérimée. die met een gren zenloze onbetrouwbaarheid gunsten liep te beloven, zelfs aan Bizet Het operapu- bliek aanschouwde verbaasd, maar toch geboeid, hoe zij de habanera met trotse verachting voor alle gramofoonplaten ter wereld tot een brok opéra comique" maak te, dat nauwelijks meer aan opera-zingen deed denken, maar dat toch fascineerde. De seguidilla „croonde" zij daarna zo in trigerend. dat zij er haar eerste open doekje 0? kreeg. En toen kwam het bedrijf in de mokkelaarskroeg. Met ongelooflijke vita liteit joeg Mimi Aarden er het vuur ln. zich uitlevend in een dansbezetenheid. die aan Carmen Amaya deed denken, steeds feller, steeds bezetener. in razernij het volk meeslepend. Prachtig was zij als actrice in haar pe lade*! ontmoeting met de vurig zingende Escamillo van Scipio Colombo. En na het sublieme smokkelaarskwintet kreeg zij haar grote scène met de kokend verliefde Don José die zich in zijn noodlot stortte. Dat werd één van de ontroerendste gedeelten van de meeslepende première. Frans Vroons zong Don José's verscheurdheid onthutsend en Mimi Aarden wist hem vocaal uitstekend partij te geve... Vol broeiing van naderend noodlot was toen de nachtscène in de ber gen. Ten slotte kwam de catastrophe in de schaduw van de arena. Frans Vroons was als smekeling dermate meelijwekkend, dat het hart er van kromp. En zij; uitdagend in haar afteer, gespannen reagerend op de toejuichingen achter de schermen, terwijl de wanhoop in de man omsloeg in drift, drift die doden doet in een ogenblik van diepste depressie. Nederland hééft een Carmen, die alle vaderlandse Carmen-creaties van vroeger overtreft, niet in kracht van stemmiddelen. niet in breed opgebrachte hartstochtelijk heid en gloed van romantisch sentiment, maar wreed in haar gevaarlijkheid en fataal, ook voor zichzelf, in haar sensualiteit. Krannhals moet het orkest wel eens tot uiterste verstillingen bedwingen om de psychologische raffineraentcn van Mimi Aardens creatie goed tot hun recht te doen komen. Een nieuwe opem-stijl Tf/"ellicht had men eertijds zo'n Carmen de kans niet gegeven, omdat men toen gebrand was op vocale prestaties van de eerste rang en niet zozeer op bezieldheden, die des toneels aijn. Maar er is over de hele wereld eerv kentering in de operakunst w te nemen. Die begon al toen Fuentes en Tapales Bi terfly zongen, zonder er feite lijk de middelen voor te hebben, want But terfly vergt zuiver muzikaal gezien een hoog dramatische sopraan. Maar opeens wenste men in het popvrouwtje te geloven en eiste men verfijning, verinniging. Men kan er om wedden, dat Caruso een mooier Othello song dan Ramou Vinay, maar n u lijkt Ramon Vinay door zijn psy' chologiaehe uitbeelding onovertrefbaar. Vroeger werd iemand operazanger zonder iets van acteren te weten. Nu is men eerai acteur en ontdekt din z'n stem. Frltz OUen- dorf, die bij de Nederlandse Opera in „Don Giovanni" een prachtige Leporello zong, had ai een hele carrière als filmacteur ach ter de rug voor hü zingen ging. Hans Kaart, één van onze beste toneelspelers, wordt thans op aandrang van opera-autoriteiten van wereldnaam ln Milaan voor de muziek dramatische kunst gewonnen. Eens ging van de bas Sjaljapine de roep uit: „hij is een wonder, want hü acteert ook zo mooi!" Goed acteren is bjj de opera niets bijzonders meer. Het i» eis. Zo zong Corry van Beckum de moeilijke Micaëla-partij weliswaar voortreffelijk, liefelijk in I en vocaal volwassen in III. Dus aan de ver uiteenliggende muzikale eisen was wel voldaan. Maar naar moderne opera-begrippen deugde er iets niet. Zij creëerde geen engelachtig onschuldia we zentje. Zo'n wezentje kan zeer zeker III niet aan. Maar liever dèt toch dan een figuur die III wel ten volle beheerst, maar geen Micafela is. Met Jo van de Meent was ook naar mo derne begrippen iets niet in de haak. Vocaal was zij prachtig, ideaal zelfs, helder en rein van klank.... Maar ze was geen smokke- iare8. Uitstekende regie f\p actie, op levendige typering, was de hele regie afgestemd. Lalande maakte soms puur toneel. Vooral in de woelige Hel zeer muzikale smokkelaarskwintet in de herboren Carmen". In het midden Mimi Aarden, de nieuwe Carmen-figuur bij de Nederlandse-Opera. Om haar heen links naar rechts: Henk Angenent, Jo de Meent, Chris Taverne en Nel scènes met veel koor. Vechtende sigaret- tenmaaksters ^moesten bij wijlen met de rug naar de diligent zingen, in een ontstui- mlg tempo. Had men er een band van opge nomen, dan zouden er wat oneffenheden te hpren zijn geweest! Maar dit overrompelde, dit pakte, dit was theater. Een perfecte gramofoonplaat had men óók kunnen leve ren. maar die maakt men niet zó. En tooh: waar muzikale voltreffers nodig waren, daar kwamen zli nauwkeurig op tijd, haar scherp gericht. De regisseur bleek echter wel nu ..e met de toneelruimte te "hebben gehad Opera-gebouwen bezit Nederland nu een maal niet De dansen (choreografie Germaine Popi nau) waren het aanzien waard. Het oorspronkelijk- parlando tussen de muzikale scènes was hersteld. Niet iedereen wist daar goed raad mee. Gerard Groot bijvoorbeeld sprak een zwaarmoedig mond je school-Frans. Maar waarom dat parlando hersteld? Een gril? Neen. een symptoom. De decors vap Yves Brayer bleken goed aangepast aan de eisen van het spel. W. WAGENER. Geen vertroebeling van feiten Millioenenzaak OgemErven Eman aangehouden Donderdag zijn de N.V. Overzeese Oas en Electriciteitamaatschappij te Rotterdam en de Erven Eman te Aruba wederom voor de president van de Rotterdamse Rechtbank verschenen. Dit naar aanleiding van het voorstel van de president, gedaan aan het einde van de behandeling van het korte geding, dat Maandag j.l. diende. Zoals be kend had de N.V. Ogem opheffing verzocht van het conservatoir beslag van acht mil- üoen gulden (Ned. Crt), dat de Erven Eman hadden gelegd bij de N.V. Nederlandsche Handelmaatschappij. De president had ten slotte de mogelijkheid geopperd een com missie van Nederlandse deskundigen op Aruba de onteigende concessies te laten taxeren. Gistermiddag werd de zaak gedeeltelijk met gesloten deuren behandeld en toen de behandeling openbaar werd, zeide president, mr J. van Volleühoven, dat hem gebleken was. dat in deze zaak onjuiste berichten in de Westindlsche pers waren verschenen. Er werden bedragen genoemd, die bezijden de waarheid waren. Van het korte geding van Maandag j.l., aldus de president, waren ten- deptieuse berichten in de bladen op Curasao verschenen. Hij wilde de zaak aanhouden totdat de publieke opinie met meer door onjuiste berichten wordt opgezweept. Deense film niet onder titel van Vestdijks roman AMSTERDAM. 26 Maart De president van de rechtbank heeft vanochtend een filmverhuurkantoor het gebod opgelegd de Deense film „Dln fortid el glemt", waar van de letterlijke vertaling luidt: „Je ver leden is vergeten", in Nederland niet uit te brengen onder de titel „De dokter en het lichte meisje", en daarbij een dwang som gesteld van 10 000 voor Iedere over treding. Daarmee is de eis toegewezen van De Bezige Bij. die het filmverhuurkantoor had doen dagvaarden in kort geding, omdat zij onder deze titel reeds een boek had doen verschijnen van de auteur S. Vestdijk. De president overwoog, dat de titel een geheel is met het werk en derhalve als een object van het auteursrecht kan worden beschouwd. Voorts overwoog hij, dat, in dien de film geen succes zou blijken te zijn. zulks ook invloed op de verkoqp van het hoek kon hebben en dat gedaagde gebruik heeft gemaakt van een titel, die een vondst is van een ander en waarvan hij profijt tracht te trekken voor zichzelf. Roemt Roemeen tvil niet terug De Roemeense athleet, Luigi Du- mitru, die enkele dagen geleden heeft deelgenomen aan de internationale cross uan de „humanité" in Parijs, wil in Frankrijk blijven en heeft politiek asyl gevraagd. Dumitru zou per vliegtuig van le Bourget naar Bodiarest vertrekken, maar op het laatste ogenblik veniet hij zijn drie collega's en de politieke commissaris, die hen vergezelde, en gaf zich aan bij de Franse politie. Aan de Roemeen zal politiek asyl worden verleend. Queiiteineyer komt naar Rotterdam De oud-Eyropese kampioen halfzwaar- gewicht der amateurs Hennie Quentemeyer zal op 12 April in Rotterdam voor het eerst n"a zijn terugkeer uit Australië in de Ne derlandse ring als beroepsbokser uitkomen Zijn tegenstander op die avond is de Bel gische half zwaar gewicht Beck. Die avond boksen ook Jan Hagenaar en Snoekie de Bruin. DE BUSINESSIN DE SPORT In verband met het feit. dat Magni geen van zijn wielermerk. Hij had al enkele da- uitnodiging heeft gekregen voor de weg- gen geleden te kennen gegeven, dat hij zich wedstrijd Parijs—Roubaix op 11 April, heeft van Parijs—Roubaix afzijdig zou houden Coppi verklaard: „Als Magni niet wordt indien aan deza^eis de hand werd gehouden, uitgenodigd, zal ik ook niet deelnemen aan deze wedstrijd, en ik denk dat andere ren ners dezelfde houding zullen aannemen" Het niet-uitnodigen van Magni en de ver klaring van Coppi hangen samen met het feit. dat Magni in wedstrijden een reclame- trui wenst te dragen van een firma, die buiten de wielerindustrie staat. In Italië is dit geoorloofd de U.C.I. heeft in haar laatste congres aan de nationale bonden de vrijheid gelaten deze materie naar eigen goedvinden te regelen in Frankrijk niet De Franse wielerbond staat alleen net dra gen van truien met reclame toe indien het een wielermerk geldt. Voorts hebben de Franse „directeurs sportifs" besloten hun ploegen niet op te stellen in wedstrijden, waarin Magni andere kleuren zou dragen dan die van een wielermerk. Magni zou dus in Parij»—Roubaix óf zijn Italiaanse kampioenstrui moeten dragen, óf de tjui Bouwen en brandpreventie Gemiddeld wordt er voor f 35 millioen brandschade Jaarlyks hier te lantft aange richt, waarvan het meeste in handel en industrie <20 5 millioen). Dit geldt slechts de directe schade b(J branden met een schade groter dan 25.040. De absolute schade per Jaar voor ons land kan derhalve worden gesteld op ongeveer 150 millioen per Jaar. Deze getallen werden medegedeeld door de heer D. R. A. van Langen, hoofdinspecteur voor het Brandweerwezen. Hij sprak op de Studiedag in het Bouwcentrum, dat de brandpreventie als een onmisbaarheid voor de bouwtechniek tot onderwerp had. De heer Van Langen, stelde in zijn betoog vast. dat bij de gemeentebesturen in sterk toenemende mate de overtuiging gaat leven om aan gespecialiseerde functionarissen de preventieve taak van de brandweer dient te worden opgedragen. Een studiecommissie 'er leiding van prof. dr :r J. P. Mazure heeft ais middel tot passieve bestrijding een mtfdelbouwverordening opgesteld. De Delftse hoogleraar heeft vervolgens de totstandkoming van deze model-bouwver- Voorlopige regeling voor liehting 1952/2 en 3 DEN HAAG, 26 Mrt. Onder voorbehoud van bevestiging in een definitieve gre verlof beschikking, is voorlopig bepaald, dat op 29 Juli 1954 groot-verlof zal worden verleend aan de volgende categorieën dienstplichtigen: 1 Aan de dienstplichtige vaandrigs, kor netten, sergeanten, wachtmeesters, korpo raals. soldaten der le klasse en soldaten behorende tot de Lichtingsploeg 1852-2 (in HOLLYWOOD. 26 Mrt (U.P) Audrey Hepburn, actrice van Engels—Nederlandse afkomst, is gister avond het praedicaat van „beste actrice" toegekend voor haar rol in de film "Roman Holiday". William Holden kreeg een „Oscar" als ..beste acteur onder scheiding voor zijn rol in de film „Slalag"- Als beste film van het jaar 1953 werd uitverkoren „From here to Eternity". Donna Reed kreeg de „Academy Award" als de beste vertolkster van een bijrol in het jaar 1953 voor haar optreden „From here to Eternity". Als de beste mannelijke vertolkervan een bijrol werd de crooner-acteur Frankle Sinatra aangewezen, en wel voor zijn uitbeelding van de soldaét Maggio ln dezelfde film. Fred Zinneman kreeg een „Oscar" als beste film-regisseur van 1953 voor „From here to Eternity". Hieronder volgen verdere onderscheidingen voor de beste prestaties van het afgelopen jaar: Korte films „The Alaskan Eskimo" (Walt Disney) en „The living desert". (Walt Disney). Geluidsweergave: „From here to Eternity" (John P. Livadary). Beste tekenfilm (korte onderwerpen): „Toot, Whistle, Plunk and Boom" (Walt Disney). Beste draaiboek: „From here to Eter nity" William Lyon). Costuumontwerp (zwart- en witfilms) „Roman Holiday" Edith Head. Costuumont werp (kleurenfilm): The Robe" (Carles la Arire en Emile Santiago). Kunstzinnige leiding: (zwart- en wit films) ..Julius Ceasar" (Cedric Gibbons en Ad word Carfagno). Kunstzinnige leiding: (kleurenfilm) „The Robe" (Lyle Wheeler en George W. Davis). Cinematografie (zwart en witfilms) ..From here to Eternity" (gefo tografeerd door Burnett Guffey). Cinemato grafie: (kleurenfilm) „Shane" (gefotograf. Audrey Hepburn. William Holden. door Loyal Griggs). Beste filmverhaal: „Roman Holiday" (Ian Hunter). Beste filmbewerking: „From here to Eter nity" (Daniel Tara- dash). Beste verhaal en filmbewerking: „Titanic" (Charles Brackett, Walter Reisch en- Richard Breen). Beste presta tie op het gebied der muzikale film: „Call me Madam" (Alfred Newman). Beste mu zikale prestatie bij een dramatische of komische film „Llli" (Bronslau Kap). Beste song: „Secret Love" „Calamity Jane", muziek van Sammy Cain, woorden van Paul Franz Webster. LONDEN. 26 Mrt (U.P.) De film „Genevieve" is gisteravond uitgeroépen als de beste Britse film van 1953. De prijs, toegekend door de Britse Film Academie, werd door de Amerikaanse regisseur en productie-leider John Huston, overhandigd aan de regisseur van de film, Henry Cor nelius, gedurende een plechtigheid in het Odeon theater op Leicester Square. „Certificaten van verdienste" kregen de twee kleurenfilms over de kroning van Koningin Elizabeth: ..Elizabeth is Queen- en ..A Queen is crowned". De prijs voor de beste film uit iedere bron werd aangenomen door René Clement, de regisseur van „Jeux interdits". Twee van de prijzen voor artlsten gingen naar spelers die verschenen ln de Amerikaanse film versie van Shakespeare's „Julius Caesar": Marlon Brando (Marcus Antonius) en Sir- John Gielgud (Cassius). Dit is de tweede keer dat Brando de prijs als de beste bui tenlandse acteur heelt gewonnen. De prijs Zij vergat haar Oscar NEW YORK. 26 Mrt. (U.P.). Audrey Hepburn was gisteravond zo opgewonden toen 2(j tot beste actrice uan 1953 werd uitgeroepen dat z(j haar beloning, de „Oscar", vergat loei) zij het theater verliet. „Ik was zo bang dat ik ergens een flater zou slaan, dat ik probeerde ttueemaal zo goed te denken en toen vergat ik het juist", legde zij uit. Audrey vertelde i aan de vijftig wachtende fotografen, dat haar overwinning, zulk een volko men verrassing uias geuieest dat zij geen feestje had gearrangeerd, „ik ga gewoon naar huis met moeder (Baro nesse van Heemstra)," zei Audrey. voor de beste buitenlandse actrice ging naar Leslie Caron voor haar spel in „Lili" en voor de beste Britse actrice naar Audrey Hepburn voor haar rol ln „Roman Holiday" Aan de Franse professor Henri Chretien, uitvinder van de Cinemascope, is een prijs toegekend voor „de beste technische presta tie op filmgebied in 1953". Eén Nederlander gearresteerd, twee vrijgelaten DJAKARTA. 28 Mrt (U.P.), Woensdag ia te Medan op Sumatra de 44-jarige Neder landse vertegenwoordiger F. W. Roms- winckel van de maatschappij „Muara" ge arresteerd. Het ia niet bekend wat tegen hem is ingebracht. Intussen zijn twee Nederlanders die enige tijd geleden op West-Java gearresteerd zijn, na een politioneel onderzoek vrijgelaten, zonder dat enige beschuldiging gepubli ceerd is. werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening in Juli 1952) alsmede aan hen. die daarmede de eerste oeffeening hebben aangevangen of vervolgd een en ander voor zover niet reeds ingevolge voorafgaan de beschikkingen groot verlof werd ver leend. 2. Aan de dienstplichtigen behorende tot de lichtingsploeg 1952-3 (in werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening in No vember 1952) alsmede aan hen. die daar mede de eerste oefening hebben aangevan gen of vervolgd evenwel met uitzonde ring van: hen. die zijn opgeleid of in opleiding zijn genomen tot reserve-officier, dan wel van deze opleiding zijn ontheven, tenzij de ont heffing het geVolg Is geweest van om han digheden, niet afhankelijk van hun wil en de dienstplichtigen gedurende de opleiding niet reeds tot de rang van sergeant of wachtmeester waren bevorderd: hen. die ztjn opgeleid of in opleiding zijn genomen tot dienstplichtig onderofficier, dan wel van deze opleiding zijn ontheven, tenzij de ontheffing het gevolg is geweest van omstandigheden niet afhankell'k van 'hun wil en de dienstplichtigen gedurende de opleiding niet reeds tot de rang van korporaal waren bevorderd; hen. die behoren tot het wapen der Ca valerie: hen. die behoren tot een der regimenten VerbindingJtroepen voor zover zij niet zijn ingedeeld bij 102 vbd bed bat: hen. die voor 6 Juli 1953 tot een der regi menten Verbindingstroepen behoorden en op genoemde datum als gevolg van de reor ganisatie registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens en dienstvakken (voormalig toegevoegd per soneel). hen. die behoren tot het regiment tech nische troepen, voor zover zij niet inge deeld zijn bij 139 TD Mun Cie of 108 TD Dep Cie en niet behoren tot de categorie niet-technisch personeel van de lichting 1952-3. dat werd ingedeeld bij de destijds uit de lichtingsploeg 1952-2 gevormde on derdelen van de technisdhe dienst. hen, die voor 6 Juli 1953 behoorden tot het regiment Technische Troepen en op genoemde datum als gevolg van de reor ganisatie registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens en dienst vakken (voormalig toegevoegd personeel); hen. die behoren tot het regiment Aao- en Afvoertroepen; hen. die voor 6 Juli 1953 behoorden tot het regiment Aan- en Afvoertroepen en op genoemde datum al3 gevolg van de reorga nisatie registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienst vakken (voormalig toegevoegd personeel). 3. Behoudens onvoorziene omstandighe den zal aan de groepen dienstplichtigen, genoemd onder de uitzonderingen, met In gang van 11 November 1954 groot-verlof worden verleend. ordening geschetst, die een vrucht van samenwerking is tussen brandweerdeskun digen en bouwtechntci Aanbeveling ver dient het. aldus prof. Mazure, dat het Brand- veiligheidsinstituut over een zodanige outil lage beschikt, zodat alle in aanmerking komende materialen en constructies kunnen worden onderzocht o.a. op sterkte, duur zaamheid en brandwerend vermogen. De heer D. J. p. Legro. hoofd v%n de Sectie Preventie van de Rijksinspectie van het Brandweerwezen, beschouwde vervol gens de brandpreventie in de practijk, waar bij hij in het bijzonder de aandacht vroeg voor het aanbrengen van brandwerende tussenwanden in loodsen, waarin goederen van diverse soort liggen opgestapeld. Een duidelijk voorbeeld vpn een beweegbare separatiewand is 'bijv. het brandscherm in een theater of hqt asbeatschermJn vliegdek schepen en het zgn. regengordijn. In hotels, internaten, schouwburgen is het ter voorkoming van paniek noodzakelijk, dat er voor behoorlijke veilige vluchtwegen wordt gejorgd. Trappenhuizen zullen per verdieping op geen groter afstand dan 50 meter van eikaar verwijderd mogen zijn en die zodanig geprojecteerd zijn. dat bij brand of ander ongeval een van de trappenhuizen steeds bereikbaar is. Met lantaarnplaatjes heeft de heer Legro zijn uiteenzettingen verduidelijkt, waasna een uitgebreide gedachtenwisseling' is ge volgd. 's Middags heeft mr J. den Duik. directeur Coöp. Ver. Centraal Beheer te Amsterdam, gesproken over lagere verzekeringspremie door betere brandpreventie, waarbij hij uit eenzette. dat getroffen veiligheidsmaatrege len invloed hebben op de te bepalen ver zekeringspremie. In het bijzonder geldt dtt voor industriële objecten, waarbij overleg tussen brandweer en verzekeraar van belang is om een goed resultaat te bereiken. Enkele punten, die bij het maken van plannen vaak van belang zijn. zijn bijv. het vermijden van een te lichte dakconstructie en het aanbrengen van een scheiding tus sen fabrieks- en opslagruimte. Het verschil in premie, aldus mr Den Duik, kan hier veel groter zijn dan de kosten, die men had moeten maken, wanneer men terstond een tegen brand veiligere constructie had ge kozen. Met een woord van dank aan de inleider, heeft de heer Van Langen die studiedag, die door zeer velen uit de kringen van het brandweerwezen hier en elders werd bij gewoond. gesloten. Kaasmarkt Alkmaar ALKMAAR, 26 Mrt Op de kaasmarkt te Alkmaar werd vandaag niets aangevoerd. Beursnotering fabriekskaas 1.76 per kg. De handel was stug. Stichting Inschrijving Eigen Vervoer geïnstalleerd DEN HAAG. 26 Mrt - heeft gisteren de raad i Stichting Inschrijving Eigen Vervoer ge- Jrijn van de óirecteur- generaaj van het Verkeer. H. van Galen installeerd, in het bij: Laat, de directeur van het Verkeer, mr G. H. Dijkmans van Gunst, de chef juridische zaken, mr C. J. G J. Vinkesteyn. alsmede vertegenwoordigers van alle vervoersorga nisaties in Nederland, alsmede van de N.V. Nederland§che Spoorwegen, die tezamen een commissie zullen vormen, welke overeen komstig de statuten de raad van bestuur van voorlichting kan dienen. Deze stichting is door de minister belast met het nemen van beslissingen op aanvragen om een inschrij ving voor eigen vervoer van goederen met behulp van vrachtwagens. Deze taak. die tot nu toe was vertrouwd aan de rijksin specteurs van het Verkeer is hiermede ln handen' gelegd van het bedrijfsleven. Hoge. Commissie keurt aanvulling Westduitse grondwet goed BONN, 26 Mrt (Reuter) De Westetyke Hoge Commissie te Bonn heeft gisteren een amendement op de Westduitse grondwet goedgekeurd, waarbij bewapening en in voering van dienstplicht wordt toegèstasn. De Westelijken hebben evenwel de voor waarde gesteld, dat het amendement pas van kracht mag worden, wanneer de Con venties van Bonn. die West-Duitsland tot een nagenoeg souvereine staat maken, en het EDG-verdrag in werking zün getreden. Staking bij de S.A.S. OSLO. 26 Mrt. (U.P.). Op de vliegvelden Fornebu en Sola zal na Zaterdag het repa ratie- en onderhoudswerk aan de vlieg tuigen van de Scandinavische luchtvaart maatschappij komen stil te liggen als ge volg van een staking van 450 man van het onderhoudspersoneel. Vermoedelijk zullen de S.A.S.-toestellen nog enkele dagen blijven doorvliegén. om dat de contróle van de vliegtuigen pas na elke 25 vlieguren plaatsvindt. Daarna zal de maatschappij het luchtverkeer in Noor wegen en van Noorwegen naar het buiten land moeten staken. Stagnatieverschijnselen in Westeuropese economie AMSTERDAM. 26 Mrt. Een aantal stag- na tie verschijnselen in de economische ont wikkeling van West-Europa versterken de overtuiging, dat op de ingeslagen weg naar de economische integratie van West-Europa moet worden vosrtgegaan. verklaarde de minister van Economische Zaken. prof. dr J. Zijlstra. op een rede voor de American Businessmen's Club te Amsterdam. Van 1948 op 1949 steeg de industriële productie van West-Europa met 12.5 pet: van 1949 op 195% met 11 pet.; van 1954 op 1951 met 9 pet.-, van 1951 op 1952 bleef de productie-index vrijwel gelijk terwjjl in de eerate negen maanden van 1953 ten opsichte van de over eenkomstige periode van 1952 een staging van slechts 4 pet. kon worden waargenomen. Eenzelfde beeld vertoont de ontwikkeling van de intra-Europese handel. De minister wees op de moeilijkheden, waarmee de economische integratie van West-Europa heeft te kampen De landen, die economische integratie hebben aanvaard hebben grote, sommige zeer grote belangen buiten het z.g. kleine Europa. Van de totale export van Italië wordt slechts 20 pet. af gezet in dit gebied; dit percentage is voor België. Ten bate van het comité van het Belgisch Nationaal Gedenkteken aan de po litieke Gevangenezit op April «en reeks van drie bijzondere postzegels in omloop wor den gebracht Het gedenkteken, dat de volgende maand wordt ohthuld. zal worden geplaatst aan het kruispunt van de wegen Brussel—Antwerpen en MecheVen—Dendermonde. vlak voor het voormalige kamp der gevangenen te Breen- donk Het wordt opgericht ter ere van hen. die tijdens de twee wereldoorlogen 1914—1918 en 1940—1945 het offer van hun leven of van hun gezondheid hebben gebracht. De ontwer per van dit monument, dat de onafhankelijk- heddswil van het Belgische volk voorstelt, is de Belgische beeldhouwer Janchelevici. De serie omvat de waarden van 2 fr. plus 1 fr„ 4 fr. plus 2 fr en 9 fr. plus 4.50 fr.. alle gedrukt in heliogravure. De eerste en de laat ste waarde geven een detail van het beeld houwwerk. n.l. het borstbeeld van de ge vangene. de middelste toont het voormalig kamp en fort te Breendonk. Tot 10 Mei a.s. zullen de zegels aan ails Bel gische postkantoren verkrijgbaar zijn. Loont de kosten niet België-Nederland niet op de T.V. De Nederlandse Televisiestichting heeft aan de K.N.V.B. meegedeeld, dat men op rijn aanvankellik voornemen om de wed strijd België—Nederland uit te zenden, is teruggekomen- Volgens het besluit van de voetbalbonden zou alleen de tweede helft vla de T.V. kun nen worden uitgezonden. De Televltiestlch. ting ia evenwel van oordeel, dat de organi satorische en technische kosten slechts ver antwoord zijn voor de volledige uitzending, maar niet voor een reportago van de helft van de ontmoeting. West-Duitsland 30. voor Frankrijk 19 en voor de Benelux-landen 25 pet. Dit compli ceert het vraagstuk in aanzienlijke mate. Het gemiddelde liberallsatiepercentage van de particuliere handel ligt iets boven 3e 75*'#. Op zichzelf is dit niet zo onbevredi gend, doch wanneer men nagaat hoe dit percentage over de verschillende landen is verdeeld, dan blijkt, dat een aantal landen bij de vrijmaking van de handel belangrijk verder is gegaan dan deze 75' terwijl daar entegen andere landen beneden, een enkele zelfs vèr beneden, het gemiddelde liberall satiepercentage zijn gebleven. Daaraan kan nog worden toegevoegd, dat van een werke lijke vrijmaking van de handel geen sprake is. zolang het tarievenvraagstuk onopgelost blijft. Vruchtbare samenwerking De nauwe samenwerking van de Benelux- landen heeft voor alle partners vruchtbare gevolgen gehad in vergelijking met 1938 .s het onderlinge handelsverkeer naar volume gerekend meer dan verdubbeld. Nimmer zou het echter mogelijk zijn ge weest voor de Beneluxlanden zulke vér gaande stappen te doen wanneer niet tevens in het grotere geheel van West-Europa een samenwerking tot stand was gekomen, die zich o m manifesteerde in de Europese Be- talings Unie Zonder dit instituut was het voor Nederland indertijd onmogelijk ge weest het deficit in het handelsverkeer met de Belgisch-Luxemburise Economische Unie dat enkele jaren geleden nog zeer omvang rijk was. te verrekenen. West-Europa afhankelijk De Westeuropese landen anderzijds zui len steeds sterk afhankelijk blijven van het onderhouden van intensieve economische betrekkingen met de rest van de wereld: voor een aantal zeer belangrijke grondstof fen is -West-Europa grotendeels afhankelijk van de invoer uit de overzeese landen. Dit betekent ook. dat deze betrekkingen en daarmee de economische ontwikkeling van West-Europa in sterke mate afhankelijk zijn van de fluctuaties in de internationale con junctuur. welke weer voor een belangrijk deel wordt bepaald door de economische ontwikkeling van de Verenigde Staten. Het ls daarom noodzakelijk, dat tussen de Westeuropese landen en de landen van het Noordamerikaanse continent overleg wordt gepleegd over een te volgen geco ördineerde conjunctuur politiek, gebaseerd op de resultaten van een gemeenschappelijk conjunctuurondcrzoek. Minister ZQlstra ziet hierin een van de belangrijkste opgaven van de internationale samenwerking tussen de landen van het Noord-Atlantisch Verdrag. Een doeltreffende defensie-inspanning ls slechts mogelijk, wanneer deze is gefun deerd op een gezonde economische basis en bundeling van krachten, gepaard aan een doeltreffende internationale arbeidsverde ling is daarom ook uit een oogpunt van defensie-inspanning een onafwisbare eis Daarnaast is het verheffen van het economische en sociale welvaartspeil van de minder-ontwikkelde en onontwikkelde volken een gebiedende eia.

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 3