OLE Korea-strijder bracht schoonvader zware verwondingen toe Op Koninginnedag in Gouda allegorische optocht MATTHaUS passion in ideale sfeer Chefarine 4 Weelde van kleuren in de Jaarbeurshallen Evely Ley the, Nederlands nieuwste radio-zangeres VAANDRIG OBe Nog dit jaar aanleg van weg tussen Boskoop en Gouwsluis de lekke Bloedige Kerstavond in Gouda Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen hem geëist Over het werk van de Stichting „Mesoz" Textielindustrie staat er niet slecht voor Programma met veel afwisseling Voor de kinderen een speurtocht model de Luxe Solex tytZ&C' en kanarie" Tunnel bij de Heïbrug Overgang en diploma uitreiking op de Huishoudschool AT cy AAR. ANNEER Ouder-avond van de Emmaschool M' De Empire Windrush is gezonken Duitse grens wijder open voor deviezen 4-voudigeinderdaad vut betere werking! Tapijten en ra von weef seis vragen aandacht Critiek op middenstandsnota Randbedrijven in betere positie vocht zij zich een weg naar het Metropole-orkest Vinson steekt McCarthy naar dé kroon Dronken kapitein op onzeewaardig schip In maalmachine gevallen en niet gewond Premier Laniel vraagt maarschalk Juin rekenschap van zijn woorden Hij sprak zich openlijk tegen de E.D.G. uit TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GOUDSCHE COURANT WOENSDAG 31 MAART 1984 Dit is het slot geweest van een jarenlange vete tussen de thans 25-jarige stuka door en ex-Koreastrijder en de communistische familie B. van zijn vrouw dicht bij elkander wonende in de gemeentelijke contrólewoningen in de AchterwiUens te Gouda. Het huwelijk tussen P. V. en zijn vrouw moest allesbehalve vredig zijn geweest, zoals tijdens de behandeling van deze zaak voor de strafkamer der rechtbank te Rotterdam is gebleken. Vooral zou de toestand zijn toegespitst, toen V. uit Indonesië als militair was teruggekeerd en geen werk kon vinden, waarop hij als vrijwilliger naar Korea was vertrokken, wat vooral de familie van zijn vrouw zou hebben gestoken. Toen V. na in de voorste linies in Korea tegelijk met de Amerikanen tegen de com munisten van Noord-Korea had gevochten in Gouda terug kwam, zouden al zijn verwachtingen en hoop de bodem zijn Ingeslagen. Behalve dat zijn vrouw met het kind bij haar familie was gaan huizen, zag V. dat ook grotendeels zijn meubelen waren verdwenen. Niemand trok zich iets van hem aan, zodat hii na herhaaldelijk te hebben gepoogd zich met zijn vrouw te verzoenen tfoost was gaan zoeken in de drank. Op Kerstavond na tot laat in een café op de Kleiweg te hebben vertoefd, waar hij door vrienden opgehitst was, dat hij het niet behoefde te nemen, dat men weigerde hem zijn kind té laten zien was hij meer gaan drinken, om zich heel laat naar de wo ning van zijn schoonouders te begeven, waar hij op van de zenuwen had geroepen: „ik wil mijn kind terug!". Daarop was zijn schoonvader, de 54-jar:ge los werkman A. B. en diens zoon. de 23- jarige los werkman L. B., naar buiten ge komen. resp. gewapend met een riek en een schop, op het zien waarvan V. zich haastig in zijn eigen woning had teruggetrokken Men was hem echtefr gevolgd en de schoon vader had bij hem de ruit ingeslagen, wat hem razend van wjpede had gemaakt. Hij was daarop naar de keuken gelopen, had waarmede hij zich in .ten had begeven, was fgevlogen en had hem ht. in de lever en de igevolge waarvan bet 'an Iterson-ziekenhuis «loedtranefusie moest •peratief worden in- er een mes gegrepei bokshouding naar bi op zijn schoonvader twee steken toegebri rechter borstholte, t< slachtoffer naar het was vervoerd, waar worden toegepast 'en gegrepen. P. V., die zich sinds in hechtenis bevindt, de rechters weinig te houding tussen hem sinds lang niet best, om< lijk leven door de familj veel werd gestookt. Hij avond meer gedronken hem was en moest ook late uur niet geschikt zijn kind te tonen. Het bij, dat hij zich in zijn teruggetrokken, toen hij en zwager met riek en zag komen. Zijn schoonvs ie noodlottige avond ist zich tegenover erinneren. De ver zijn vrouw was it er in zijn huise- van de vrouw te af toe, dat hij die td" dan goed voor ;oegeven, dat het geweest om hem |tond hem echter jgen woning had :ijn schoonvader op naar buiten "er had daarna de ruit bij hem ingeslagen, waarop hij het mes in de keuken had gehaald Voor de rest wist hij zich weinig te herinneren „Ik teas totaal overstuur Vader A. B. verklaarde, dat hij er ge schokte zenuwen uit had overgehouden. Hij zeide zich nooit met het huwelijk van zijn dochter te hebben bemoeid. Hij had niets liever gewild, dan dat het tussen die twee altijd goed was gebleven. Die avond lag getuige reeds te slapen, toen hij door zijn zoon Leen wakker was gemaakt. Die riep: „Kom er uit. De beer is weer bezig". De president herinnerde getuige er aan. dat zijn zoon ook geroepen had: „Met een riek en een schop gaat hij er,'an Tegelijk was zijn zoon naar het plaatsje gelopen om dit gereedschap te halen. Get. was door ziin zoon de riek in handen gedrukt. Samen wa ren ze daarop naar buiten gegaan. Waarom? vroeg de president. Om ons te verdedigen, zei vader B Jullte hadden het anders al gewonnen, merkte de president op. Want je schoonzoon was al in zijn eigen huis terug. Maar jullie zijn hem achterop gegaan Ik was totaal overstuur, zei getuige. Jullie hebben nog met een petroleum kachel gegooid, vervolgde de president. Toen is Piet in bokshouding naar bui ten gekomen met een mes in zijn hand. Toen viel hij me 'an. Ik ken hem. Als er een borrel bij hem inzit, is hij niet te hou den. Anders is het «een goeie knul. En tegen zijn huwelijk heb ik nooit iets gehad De zwager van verdachte de 23-jarige los werkman L. B. verklaarde, dat ver dachte nog had geroepen: „Kom er es wit, ik steek jullie allemaal overhoop"Het zat hem dwars, dat mijn zus met het kind weg was. Ik was absoluut overspannen en ben naar het plaatsje gelopen om de riek en de schop te halen. Getuige had niet Re- zien. dat V. zijn vader met een mes stak. De president deelde nog mede. dat de fa milie B. niet guijstig bekend staat. Verdach te kan volgens een rapport van de psychia ter dr Van Rossum voor zijn daden ver antwoordelijk worden gesteld. In aanmer king zal moeten worden genomen, dat deze jongen veel in Korea heeft meegemaakt en ook in zijn huwelijk, aldus de president. „Aanvankelijk hoogst ernstig Het O M., waargenomen door mr J. II. van de Roemer, betoogde, dat dit geval van ver wonding zich aanvankelijk hoogst ernstig liet aanzien. Spr. gaf een resumé van het geen die Kerstavond was voorgevallen, daarbij er aan herinnerend, dat er in deze familie al meer ernstige spanningen Waren voorgekomen. Alles wijst er op. dat men met deze schoonzoon grondig heeft willen afrekenen aldus mr v. d. Roemer. Waarom hebben vader en zoon zich anders zo ge wapend met riek en schop? Toen verdachte zich in eigen huis had teruggetrokken, had men hem vrijwel met rust kunnen laten en was er niets gebeurd. Sprekers' oordeel is. dat verdachte toch geen voornemens moet hebben gehad zijn schoonvader te doden. Hij wilde zo hij ook heeft verklaard 'n einde, maken aan hun optreden. Spr. wilde de poging tot doodslag laten vervallen, doch dan bleef in elk geval het toebrengen van zwaaf lichamelijk letsel over. waarop ook een maximum van 8 jaren staat. Mr v. d. Roemer vond zich daarom uiterst clement als hij voor verdachte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf eiste, met aftrek van de voorlopige hechtenis. De verdediger, mr B. J. Bolderman. Rotterdam, noemde zijn cliënt een slacht offer van sociale omstandigheden in Neder land. Het milieu waarin verdachte leefde is een besloten gemeenschap, waarin zo'n 1 schrikkelijke toestand heerst, omdat Achterwillens te Gouda een buurt is aldus mr Bolderman waar haat en roddel voor komen en steeds een gewapende vrede heerst. Mijn cliënt is afkomstig uit een groot gezin, aldus mr Bolderman. De vader is invalide en van impulsieve natuur. De zoon heeft deze natuur geërfd en deze is hem in Korea te stade gekomen. Desillusies Na eerst als fabrieksarbeider te hebben gewerkt er^ later op de rivier gevaren te hebben, werd hij opgeroepen voor Indië en heeft er de tijd meegemaakt van de souverei- niteitsoverdracht. toen de soldaten met de wapens in de hand niet wisten waaraan ze toe waren. Hij kwam in het vaderland terug met idealen, maar eenmaal hier trof hij er geen meisje of vrouw aan. die zijn moei lijkheden opving. Toen is hij weer naar Korea gegaan, heeft er vechtmethoden ge zien van de communisten en heeft tegen hen met de Amerikanen gevochten. Hij werd afgericht en getraind om alles te doden wat communistisch wasDan weer terug in het oude milieu, kreeg hij de eerste avond van zijn terugkomst al ruzieDesillusies volgden, dijn vrouw opgestookt door haar familie. Het men tussen hem en haar kiezen. Er is in die tijd heel wat voorgevallen. Hij werd geplaagd en gesard door zijn com munistische schoonvader, zei mr Bolderman, en dit alles is oorzaak geweest dat hij steeds meer naar de drank ging grijpen. Drank, om zich af te reageren, het middel, dat in Korea zoveel in gebruik is. Als verdachte vrij komt, kan hij In de Rijkswerkplaatsen werk vindep. Mr Bolder man gaf een beeld hoe deze jongen op Kerstavond in die kroeg opgezweept werd. En hoe hij onder drankinvloed naar de wo ning van zijn schoonvader liep. eisend, dat men hem zijn kind zou laten zien. De fa milieleden hier in de zaal hebben nooit be grepen, wat deze jonge kerel heeft mee gemaakt. Ze hebben er geen begrip van. Ze wilden hem met spade en schop te lijf gaan. Ze hebben hem tot het uiterste gedreven, zodat hij in de keuken een mes greep. Hij heeft uit zelfverdediging het mes gebruikt, aldus pleiter. Hij stak in blinde woede. Pleiter eindigde zijn pleidooi met ontslag van rechtsvervolging te vragen voor deze ongelukkige jonge kerel, subsidiair de meest mogelijke clementie, daarbij mededelende, dat tussen zijn cliënt en de vrouw vrede AdvertenUt) Mn VAANDRIG VIRGINIA SHAG Gisteravond hield de afdeling Gouda van de zendingsstichting „Mesoz" (medische en schoolhulp op zendingsvelden der Gerefor meerde Kerken) een bijeenkomst in Cen tral. Het bestuurslid van de landelijke stichting, dr P. Jasperse, ait Leiden, leidde de avond in door iets over de stichting te vertellen. „Mesoz" heeft tot doel de bevol king van Oost-Soemba (Soenda-eilanden) medische en schoolhulp te verschaffen. De stichting mag zonder toestemming van de zendende Kerk geen werk verrichten, maar door de goede verstandhouding met de Kerk van Zwolle is er veel bereikt op dit gebied. Er is ffu reeds een groter ziekenhuis dan toen de stichting haar werk begon. Door het werk van het verplegend perso neel zijn vele Soembanezen, tot het Christelijk geloof bekeerd, aldus dr Jas perse. Mej. J. van Egmond, die verpleegster is in het ziekenhuis te Maoe Maroe en nu tijdelijk met verlof in ons land vertoeft vertelde bij lichtbeelden over het werk, dat de Nederlanders daar verrichten. Er is een school, die de eerste tijd werd gehouden in de kamer van de onderwijzer en er is voor de vrouwen van het eiland een naaiclub. En daarover vertelde zij veel. Mej. Van Egmond, in Maoe Maroe beter bekend als ..zuster Mien" zal over een paar maanden weer vertrekken om haar nuttig werk ln het' ziekenhuis te hervatten. Voor de textielindustrie is 1953. al vielen de prijzen tegen, een niet ongunstig jaar ge weest en ook de vooruitzichten voor 1954 zijn goed. zo zei de voorzitter van de stich ting ..Nederlandse textieljaarbeum", de heer P. Fentener van Vlissingen, aan de voor avond van de voorjaarsbeurs. De export vertoont een stijgende lijn. ondanks het feit. dat de concurrentie, vooral van Duitse zijde, toeneemt. Er hebben zich wel enige verschuivingen voorgedaan. Zo deed zich de invloed van de Engelse en Franse invoerbeperkingen gelden, waartegenover staat, dat de uitvoer van Nederlandse textiel naar de Scandina vische landen zich belangrijk heeft uitge breid. Gunstig ontwikkelt zich ook de export van confectie en van tricot. Wat dit laatste betreft evenwel met uitzondering van kou sen en sokken. Ook in de tapijtindustrie zijn de perspectieven gunstig. j esloten is; en dat Sociale Zaken in Gouda deze jonge mensen die thans geen leven hebben een woning zal bezorgen ver van de Achterwillens, welke ze t.z.t. kunnen ruilen met een huisje in Schiedam of Rot terdam. PI. vroeg tenslotte ontslag uit de preventieve hechtenis, welk verzoek de rechtbank na zich in raadkamer te hebben teruggetrokken niet heeft inge willigd. Uitspraak 13 April. GOUDA ZAL OP 30 APRIL naar een optocht kunnen kijken, die het hoogtepunt is in het programma, dat de Commissie voor Oranje- en andere openbare feesten voor de viering van de verjaardag van Koningin Juliana heeft opgesteld. Een optocht, waaraan al maanden wordt gewerkt en die een aardige gebeurtenis belooft te worden. Het wordt een alle gorische optocht, die ongeveer 1800 meter lang zal ztfn, door de gehele binnenstad, Kort Haarlem en de Korte Akkeren zal trekken en een behoorlijke rijkdom aan verscheidenheid zal kennen. Al twee jaar geleden dacht de Oranje commissie voor de viering van Koninginne dag aan een optocht. Toen bleek de tijd van voorbereiding te kort. Vorig jaar kwam het plan opnieuw ter sprake. Het kon niet doorgaan, omdat de watersnood er tussen Advertentie I S. STOKVIS A ZONEN N V mnr trekkracht op holllngen on bij tegenwind Veiligen Goedkoop Snelheid vrijwillig gelimiteerd tqt de veilige grens van 30 km/u Mdtte opvoering door „Door en voor 't Volk" „Wie wil weten, wie op 27 September 1949 wy, notaris ®n !7Sep! even na middernacht mr Crdüy, advocaat in New York van het leven be roofde, daar in de bibliotheek van het naar. geestige landhuis Cleneiff Manor, die moet vanavond maar naar Concordia gaan. Door en Voor het Volk geeft dan de tweede op voering van het mysterieuze spel „De kat en de kanarie". Misschien is de dader de som bere dienstbode Mammie, die na de dood van haar mester Cyrus West twintig jaar alleen het huis heeft bewoond; misschien is het een van de twee neven, die elkaar niet uit kunnen staan; misschien is het de on handige. onzekere Paul, het zou kunnen zijn, dat het een van de dames is. Maar Anna- belle West is het niet, want die erft de hele nalatenschap. De voorstelling, die „Door en Voor het Volk" gaf, was wat mat. De sfeer van angst en onheil werd slechts heel zelden opgeroe. pen en het tempo was bepaald veel te laag. Dit vond zijn oorzaak voornamelijk ln onvol doende rolkennis, waardoor er van ensemble spel niet ve?l terecht kwam. Voor een spel van mysterie is stilstand op het toneel-fu nest. Natuurlijk ls 't zo. dafc men bij „Door en Voor het Volk" niet spoedig van een onvoldoende uitbeelding kdn sprekende spelers en voor al de speelsters beschikken daar nu eenmaal over een rijke ervaring en ze blijven meestal de situatie wel de baas. Dit spel gaf echter te weinig suggestie; men had niet gevoeld, dat elke fout in de regie, al was het maar het verkeerd afgaan, zoals in het derde be drijf onder andere voorkwam, storend werkt op de illusie- De negerin-dienstbode van mevrouw Vee. nendaal en de stoethaspel Paul Jones van Dick Mikkers staken ver bwren de middel matige rest uit. Mevrouw Spruyt—de Rotte, die men vrijwel elke rol kan geven, had zich op het type van Susan §ilsky toch .enigs zins verkeken. Ze speelde te puntig men miste te zeer die karakteristieke tussen- gebaartjes, waarmee ze een situatie zo fijn kan afronden. Het spel van mevrouw Pre- vooKolff leed zeer onder het gemis aan tempo, dat haar tegenspelers niet konden opbrengen. De aankleding en het decor had men met de nodige zorg behandeld. Dat was prettig om naar te kijken en het voldeed aan alle eisen. (Varf onze correspondent) BOSKOOP. In de vergadering van de gemeenteraad van Boskoop heeft burgemeester mr dr E. P. Verkerk op een vraag van de heer Hordijk (K.V.P.) medegedeeld, dat de Provinciale Waterstaat nog dit jaar (le verdere aanleg van de weg Boskoop—Gouwsluis zal aanbesteden. Een belangrijk werk, dat vooral voor bet verkeer tussen Gouda en Amsterdam van belang is- Ook deelde de burgemeester mede, dat l»U de kruising van de nieuwe Provinciale weg bij de hefbrug een tunnel zal komen, die in December zal worden aanbesteed. Bij de aanvang van de vergadering wijdde de burgemeester enige woorden aan het versoheiden vad de heer Adr. Soet, die niet alleen tot tweerhaal toe lid van de gemeen teraad is geweest, maar ook op verenigings- gebied in Boskoop een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Na de woorden van de burgemeester werd een minuut stilte in acht genomen. Over de opruiming van krotwoningen, die hierna ter sprake kwam. had de heer v. d. Dool van B. en W. een rapport verwacht. Hij verzocht voorts om tegemoetkoming in de huur voor die personen, die uit een krot woning ln een duurdere woning komen. De voorzitter deelde mede, dat het verlenen van een tegemoetkoming in de huur bij B. en W. in overweging is en dat vele andere werkzaamheden het samenstellen van een rapport in de weg hebben gestaan. Het aan gevraagde contingent van 25 woningen voor het opruimen van krotwoningen is inmid dels verhoogd tot 31 woningen. Bij de mededeling over het opdragen van het ontwerpen van een ambtswoning voor de burgemeester was de heer Splinter (Prot. Chr.) van mening, dat de bouw in het Vifpr- park niet is gewenst. Een burgemeester, die de burgervader is, behoort volgens spr. ln het centrum van de gemeente te wonen. De heer Valk (P.v.d.A.) was van mening, dat aan het park, waar ook het nieuwe te huis voor de ouden van dagen zal verrijzen, zo min mogelijk ruimte dient onttrokken te Worden. De heer Noest (P.v.d.A.) zeide tot de leden te behoren, die zich verzetten tegen het bouwen van een ambtswoning. „We kunnen ftraks wel een burgemeester krijgen die de hoge huur niet kan betalen". Ook de heer v. d. Dool (P.v.d.A.) zeide niet warm te kunnen lopen voor de bouw van een ambtswoning. De heer Bulk (V.V.D.) waar schuwde tegen het bouwen van een grote villa en had eveneens bezwaar tegen de plaats. Wethouder Taat (Prot. Chr.) merkte op, dat er slechts een opdracht was gegeven tot het maken van een schetstekening. Vervolgens deelde de burgemeester mede, dat met dfc aanbesteding van een tehuis voor ouden van dagen zo spoedig mogelijk een aanvang zal worden gemaakt. Voor het' geven van verkeersonderwija zullen de scholen verkeersmaquettes krij gen. De R.K. ulo-school kreeg medewerking voor de bouw van een bergplaats voor 70 rijwielen. Bij bespreking van het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het bestuur der R.K. school teneinde een schoollokaal in te richten voor het geven van V.G.L.O.- zeide de heer Jongejan (Prot. Chr.) bang te zijn dat ook de andere school- besturen met dit- voorstel zullen komen. Dan zal dit de gemeente veel geld kosten. De heer Noest zeide gaarne te zien, dat de verschillende schoolbesturen dit onderwijs gezamenlijk ter hand nemen. Wethouder Taat zeide, dat er geen behoefte ls aan een compromis. „Als er meer aanvragen dan deze komen en ze voldoen aan de hiervoor te 6tellen eisen, dan zullen wij deze aan vragen moeten „inwilligen." Het R.K. schoolbestuur verkreeg de gevraagde mede werking en zal nu een lokaal inrichten als keukenwerklokaal voor het geven van on- derwijs in de huishoudelijke vakken. Met het voorstel tot het verlenen van een crediet voor de bouw van 15 woningen in het Julianakwartier, ging de raad accoord. De prijs voor verpleging in het „Wees- en Godshuis" werd voorlopig vastgesteld op 1050 per jaar. De raad sprak echter als zijn mening uit dat deze zo spoedig mogelijk op de werkelijk kostprijs, dat is 1150 moet worden gebracht. Besloten werd deze prijs over drie maanden te doen ingaan. Voor het Verstrekken van een brochure over het Koninklijk Huis zal aan het bestuur van de Oranjevereniging „Boskoop" een subsidie wórden verleend van 128. Bij de rondvraag verzocht de heer Jonge jan (Prot'. Chr.) om de desolate toestand waarin de Zuidkade verkeert, zo spoedig mogelijk op te heffen. Wethouder Van Nes (V.V.D.) zeide, dat dit de aandacht van B. en W. heeft. Vandaag is de overgang en diploma-uit- reiking geschied op de Goudse Huishoud school voor leerlingen van de Aprilklassen. Van de primaire klassen werden 32 leerlin gen bevorderd, negen gingen voorwaardelijk over. zes'moeten het overdoen. Voor de op leiding hulsnaaister werden twee leerlingen bevorderd. Een getuigschrift, van de primaire oplei ding ontvingen: L. van Soest te Benthuizen. N. Bijkerk te Bergambacht. T. van Bernmel. S. Gerkema, W. Loef en A. Ramp. allen ïe Boskoop. B. Boevé te Moerkapelle. A. Blan ken. A. Boer. W. Bonger# en G. Smit, aUen te Stolwijk, H. Al bias. B. v. Beek. R. Be- zoen. C. Both, A. Radder. R. van 'fc Solt. G. van Soest. T. Vermey en W v. Wagenln- gen. allen te Waddinxveen, T. Drost en M. Langendam. beiden te Zevenhuizen. Er werd één leerling afgewezen en één krijgt gelegenheid het getuigschrift over drte maanden te behalen. Het getuigschrift „huisnaaister" werd uit gereikt aan Jenny Bezoen te Waddinxveen. 31 Maart 7—10 uur De Haven: Gelegenheid tot bezichtiging maquette van Hervormd rusthuis ..Gouwesteln" 31 Maart 7.3# uur Spaardersbad: Clubkam pioenschappen Goudse Zwemclub. 31 Maart 8 uur Kunstmin: Opvoering school der dapperen" door De Toneelvereni ging voor N.V.V. Bestuurdersbond Gouda. 31 Maart 8.30 uur Central: Bijeenkomst Kon Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. lezing L. Caron over „Orchideeën" met lichtbeelden. 1 en 2 April 7.30, uur Kunstmin: Opvoering ..Don Quichot op de bruiloft van Kamacho door leraren R.H.B.S. voor Goudse H.B.S. vereniging. 2 April 7.30 uur veemarktrestaurant: Feest avond Friese vereniging „Melinoar I en", op voering toneelstuk „Rinte". 2 April 8 uur Ter Gouw: Lezing T. de Booy over „Naar onbestegen Andes-toppen" voor Boekhandel Van Burk. 3 April 8 uur Kunstmin: Feestavond Goudse Zwemclub. optreden Het Nederlands Cabaret ensemble o.l.v. Frans Iflenhuis. 3 April 8 uur Duynstee: Contacts vond G.S.V. Tentoonstellingen Museum „Het Catharlna Gasthuis": Werk dagen 10—4 en Zondags 0—4 uur Schil der ij an- collectie Del Monte. Bioscopen Railnle: Golgotha, 14 Jaar. schouwburg: Het vierde masker, 13 jaar. Thalta: Anna. 14 jaar. Aanvang: 8.15 uur. 4 pothekendienst Steeds geopend (des nachts alléén voor re cepten): Apotheek G. Parit, Westhaven 14. Dokterstelefoon 4020. WAT ZULLEN WE ETEN DONDERDAG 1 APRIL Groentesoep Gebakken aardappelen Sla met ei Wat de raad Maandag y behandelen gaat Op de agenda voor de gemeenteraadsver gadering. Maandagavond om 8 uur. staan o.m. voorstellen op de agenda tot het ver lenen van crediet en voor het maken van vlonders in de Grote Veemarkthal; de ver betering van de verbinding tussen, de zalen van het Veemarkt-restaurant en van het trappenhuis van het gebouw der v.m. Ka zerne. alsmede tot het verlenen van een cre diet voor de aanleg van een straat en riole ring op het Industrieterrein. Verder zijn er voorstellen tot aankoop van grond t.b.v. een te stichten B.L.O.-school en verkoop van grond, gelegen In het stads deel ..Ouwe Gouwe" en tot verkoop van grond, gelegen aan de Dijkstraat. MARKTBERICHTEN KAASMARKT WOERDEN 31 Maart. Aangevoerd 4 partijen. Ie liteit 2.10—2,28 per kg. Handel kalü Aardig programma, dat tot middernacht duurde Een variété-revue met honderdvijftig me dewerkenden bood de gisteren voor een overvol Kunstmin gegeven ouderavond van de Emmaschool. Die medewerkenden waren allen leerlingen van deze school en of het er nu waren uit de eerste klas. dan wel uit de zesde en zevende, zij brachten allen hun nummers vlot. zonder haperen zonder fou ten. En het geheel was een bont allerlei, van voor het grootste deel door de leer lingen zelf gekozen voordrachten, liedjes, zangspelletjes, schetsjes. muziekstukjes, dansjes, enz dat ondank» de lange duur tot bijna middernacht gteed» aantrekke lijk bleef, door de frisheid, het enthousiasme en vaak ook de ongekunsteldheid waarmee het werd geboden. De eigenlijke opening was al een ver rassing. die geschiedde na een inleidend woord van het hoofd der school, de heer F. J. Kramer, door twee ..heren" uit de hoogste klas met een aanvulling door een ..dame" klasgenote, grappig en vlot met de bravour de jeugd eigen. Een mondhar monica-orkestje van een meisje en acht jongens, dat uitstekend speelde, verzorgde de ouverture, waarna peuters uit de le en 2e klas een aardig lentespelletje brachten. Zo ging het door, aan de lopende band. nummer na nummer, zang. dansjes, schets jes alles even aardig. Het programma werd op keurige wijze naar 't slot gevoerd met een rhythmische oefening, dansend aange vangen en via een mondharmonica-inter mezzo overgaand ln een fraai tableau, het sluitstuk van een aantrekkelijk programma. Voor de pauze werd de voorzitter, de heei J. A. Reijerllerk. op 't toneel genodigd een. met een helicoptère aangevoerde, fi strookprojector. resultaat van een spont| geste ft contributieverhoging der oudi in ontvangst te nemen. De heer Retyem... droeg dit apparaat over aan"'t hoofd der school, die de ouders voor dit geschenk hartelijk dank bracht. Aan 't alot van de avond feliciteerde de wethouder van Onder wijs. de heer H. Luidens, mede namens de Rijksinspecteur bij het L.Ode heer G. Ban- nink, het personeel der school en de ouder commissie met de buitengewoon grote be langstelling op deze. wat hij noemde echte ouderavond, en met de bijzondere presta ties van de leerlingen. Duitae deviezen voorschriften verder verzacht De Bank Deutscher Lander heeft de de- viezenvoorschriften voor het reis- en grensverkeer v-pnieuw verzacht. Van 1 April af mogen Duitsers en buitenlanders bij het betreden van Duits grondgebied behalve buitenlands geld ook Duits geld in onbe perkte mate invoeren. Bultenlandae reizi gers kunnen Duits geld ln bedragen van meer dan 300 DM bij bet verlaten van Dulta grondgebied weer meenemen, wan neer het geld. dat het bedrag van 300 D M te boven gaat. bij de invoer aan de douane is aangegeven. In het kleine grensverkeer mag Duits en buitenlands geld voortaan in onbeperkte mate worden ingevoerd en tot een bedrag van 100 DM worden uitgevoerd. kwam. Maar nu heeft het plan gestalte gekregen, ook dank zij de medewerking van velen, die zich voor het welslagen van het Plan hebben ingezet. Dat was ook eigenlijk de bedoeling van de Oranjecommissie. Zij wilde zoveel mogelijk Gouwenaars bij de optocht betrekken. En zij heeft gehoor ge vonden bij verenigingen, organisaties, scho len en individuelen. die elk een onderdeel van de optocht zullen verzorgen. De optocht is bedoeld als een symbolisering van dat gene, waarngede de Gouwenaar zich door gaans bezig houdt. Natuurlijk in de eerste glaats het dagelijks werk. En daarom zal men in de stoet vinden praalwagens, die de zuivel, de landbouw, de industrie, de tech niek. de wetenschap, de kunst en het ver keer (vroeger en nu) uitbeelden. Maar men zal er ook zijn hobby's in terugvinden: het het toneel, Koning Voetbal, de watersport, de muziek, de schilderkunst, om eens enkele onderdelen te noemen. Temidden van al deze taferelen zal men sprookjes zien uitge beeld. tien in totaal, sprookjes, waarvan men de namen kan raden, in het program maboekje voot het Koninginnefeest kan in vullen en aldus kan meedingen naar ver schillende prijzen die de Oranjecommissie beschikbaar zal stellen. De betekenis van de dag zal Jo uitdrukking komen in een grote kroon, waarmede de stoet wordt ge opend. in het wapen van H.M. de Koningin, in de Nederlandse Leeuw, alles meegevoerd op grote praalwagens, en tot slot in een tafereel, dat de Vrede symboliseert En na tuurlijk zullen ln de stoet meelopen de drie Goudse muziekkorpsen en het tamboers pijoerskorps ..Tempo", die weten, dat rij :ijd op Koninginnedag een drukke dag Op soek Want de muziekkorpsen zullen, nadat der traditie getrouw van de Goudse beiaard in de Sint Janskerk vaderlandse liederen heb ben geklonken, in de morgenuren weer een tocht langs de Goudse ziekenhuizen en het rusthuis ..Huize Juliana" maken. En als zij daaraan bezig zijn. zullen ln diezelfde uren groepjes kinderen de stad doorkruisen op zoek naar historische gebouwen. Want en dat is het tweede aardige punt in het programma van de Oranjecommissie voor de jeugd zal er in de morgenuren een Oranje-speurtocht worden gehouden, waar aan de kinderen in groepjes van tien kunnen deelnemen. Het ls een soort test op hun ken nis van de stad hunner inwoning. Want zij zullen foto's krijgen, waarop slechts een deel van Gouda's bekende gebouwen en plekjes zijn afgebeeld, bijvoorbeeld een geveltop of een gevelsteen. En met diK foto's zullen zij gaan speuren nasr het ge- boujv. waarvan het gefotografeerde een' on derdeel is. Zij zullen op hun tocht langs verschillende contróleposten komen en wie alle contrólestempels ten bewijze dat hij het goed heeft gedaan, heeft behaald, krijgt als herinnering een insigne. Die speurtocht, iets nieuws voor Gouda, wordt georganiseerd door de gezamenlijke Goudse wandelsport verenigingen. Op de ochtend gebeurt er nog Iets. Het Chr. kinderkoor „Hosanna" zal op de Markt een zanguitvoering geven. fs AvondsAccordeola Het grootste deel van de middag ls gere serveerd voor de allegorische optocht die zo Is de verwachting, heel wat mensen op de been zal brengen. Maar zo tegen half zes zal men op het Gouda-terreln het startschot kunnen horen voor de traditionele Oranje estafette. die een inleiding zal zijn voor een voetbalwedstrijd tussen Gouda en de Haar lemse eerste klasser EDO ten bate van het Koningin Wilhelmlnafonds. En dan het avondprogramma. Ook daarin U een goede traditie gehandhaafd, n.l. het orgelconcert in de Sint Janskerk. dat weer door Willem Goedhart zal worden gegeven. Maar met een andere traditie is gebroken. Het vuurwerk, dat. zo was h|t bezwaar, te veel mensen uit de bkknenstad haalt, die toch immers het cent «Rn van de feestviering moet zijn. En daarom nu geen vuurwerk, maar een musicale show op de Markt. Eerst door de Beierse Kapel van „Per Aspera ad Astra" en na half tien door het radio-accor deonorkest „Accordeola". o.l.v. Jan Goris- sen en met medewerking van de zanger van het Hollandse lied, Max van Praag. Zwejlen willen stiksloffabriek bouwen Gisteren zijn ln Stockholm economiache sn industriële besprekingen tuasen da Zweedse en Noorse regering begonnen. De voornaamste onderwerpen, die aan de orde komen, zijn: 1. uitbreiding van de haven van Drontjhem, welke tranaltohaven voor Midden-Zweden zou kunnen worden: 2. le vering van Noorse electriscbe energie aan Zweden: 3. mijnconcessies in Noord-Noor- wegen. waarvoor een Zweedse maatschappij belangstelling heeft; 4 een Zweeds plen voor de bouw van een fabriek voor de pro ductie van stikstof. De Noren zien ln dit plan een ongewenste concurrentie voor hun eigen productie. WOENSDAG 31 MAART 1954 DERDE BLAD - PAGINA' X •n ksn zich moeilijk een idealer sfeer voor de Matthüus-Pascion denken dan die van de St Jan te Schiedam, waar Fd, Flips# een traditie opbouwt. In het schip van de oude hallenkerk spreiden r tige koperen lusters gouden gloor van echte kaarten, en met dat warme licht con trasteert prachtig de koele, par*l«r«*.e ilan», die om de kolommen speelt. En dan is het een indrukwekkend schouwspel daar een paar duizend mensen bijeen te zien. drie uur lang verzonken in de rijkdom van schoonste muzikale prediking van alle eeuwen Maar de volmaaktheid zou pas kun nen worden bereikt als de opstelling van de sangers in het koor van de kerk zo kon zijn, dat aan alle muzikale eiaen kon worden voldaan. Dat gaat daar niet ln de St lan De koorgroepen moeten opeengepakt achter het orkest staan en dat kan het verband In ie groepen niet ten goede komen. Mssr het koor van de kerk werkt acoustisch tenslotte toch wel als 'n natuurlijke c schelp, die een harmonische samenbunde ling van de stemmen waarborgt. De bassen en tenoren van het Rotterdams Philharmo- nisch Koor klinken zelfs voller dan hun aantal verwachten doet, en d a t ls dan toch muzikale winst, want gemengde koren ko- ihen altijd bassen en tenoren te kort. Dus al is het zingen op zichzelf, dicht op een gedrongen, niet gemakkelijk, de men ging van de stemmen in de kerkruimte is voortreffelijk. Zo werd de uitvoering van de Matthüus- Passion in de St Jan weer een gebeurtenis Maar toch kan de auditie nog aanzienlijk winnen. Het koor is lenig genoeg om te le ren gevoeliger op de dirigent te letten Een koor dat ongelooflijk snel uit de dramatische sfeer in de bespiegelende overgaat (de sprong van 43 op 44 en vooral van 54 op 55) kan méér. Als het felle ..Last ihn kreuzi- gen!" nauwelijks tussen de kolommen van de kerk verklonken is en het koraal „Wie wunderbarlich ist doch diese Strafe" dade lijk daarop in uiterste geestelijke concentra tie kan worden ingezet, heeft een koor ook het vermogen om in de dynamische schake ringen verfijnder te zijn. Te zelden ge bruikte het koor dat vermogen Slechts enkele koralen beweeg het zijn kunnen overtuigend Speciaal in het koraal ..Wenn leh einmal solt scheiden en nóg meer „Du edles Angesichte" En toch hing even tevoren de zuiverheid nog aan een zijden draad, hoewel de trefzekerheid toch groot genoeg is. want hoorde men het slotaccoord in de Matthius-Passicn ooit vaster funderen dan nu. zó. dat de hobo's, die uit de aard van hun wezen kriatalzuiver zijn. de mol- dur-schrijning glashelder konden doen ho- rCDe Kleine Stem West. voorbereid door Leo Smit. was een betrouwbaar jongens koor dat ook geestdriftig deelnam aan het koraal ..Was mein Gott will, das g'scheh all' zeit". Mét het orgel, bespeeld door Piet van den Kerkhoff. zodat een monumentaal centrum in de passie ontstond, te monu- mentaler omdat de combinatie mannen vrouwen- en jongenskoor, gesteund door het orkest, de kerk inzong van het Westen uit, terwijl het orgel uit het Oosten u.n klanken opstuwde, zodat de ruimte één en al branding van in elkaar grijpende ge luidsgolven was. Door de tegenovergestelde positie kon het firgel echter niet tot een ideale samenklank wat het Blitz- und Donnerchor komen, hoe- re) Flipse het tempo toch al wat inhield Bij de beklemmende natuurverschijnselen op Golgotha betrok Flipse het orgel dan ook maar niet. De evangelist zou er in zijn re- ciet te weinig contact mee hebben gehad prachtig was in die passage de cellisten- groep van het Philharmonisch Orkest, aan gevoerd door Samuel Brill, die overigens met Johan Heinsmann het continuo voor treffelijk waarnam, in uitstekende samen werking met de meesterlijke cembalist Hans Schouwman. Het hele orkest werkte trouwens met in teresse en eerbied. Er viel bij het hout wel eens een vlekje, en de vioolsolo bij de bas- aria „Gebt mir ineinem Jesum wieder" was amechtig, maai Salvatore Tomasso nam z ij n solo in „Erbarme dlch" bewogen waar en de fluitisten Wim Clemens en Henk van der Velde, zowel als de hoboïsten Simon Houttuin. Piet Schenkel en Lou OoStdam mengden ook hun toon vaak ontroerend met de stemmen van de solisten. Zo werd de sopraan-aria „Aus liebe will mein Hei land sterben" met fluit en twee hobo's één van de hoogtepunten van de avond. Natuur lijk ook dank zij Corry Bijster, wier eerste toon onthutsend er naast was geweest, maai die verder de sopraanpartij kostelijk zong. Zeer muzikaal, rijp van toon. zong de alt Annie Hermes de hare. Laurens Bogtman gaf als erudietzanger aan de Christus-partij klankrijk reliëf, hoewel zijn nobele bedoe lingen in het „Eli, Eli. lama asabthani" voor discussie vatbaar waren, maar voor een o zo bescheiden discessie, omdat boven alle twijfel stond, dat hij ziph volkomen gat Leo Ketelaars nam de baspartijen verdien stelijk waai en John van Resteren verl door èen vrljmóedige attaque in de tenor partijen Even dreigde die vrijmoedigheid duur gekocht te moeten worden, maar in het recitatief „Mein Jesu schweigt zu fal- schen Lügen stille" vergaf men hem alles. Het ggl velen gespeten hebben, dat d< daaropvolgende aria „Geduld, Geduld! at- schrapt was. De evangelist van Heinz Mar ten voldeed. In gespannen ogenblikken ont roerde hij door zijn bewogen voordracht. Zondag is deze Matfhaus-Passion in Hulst (Zeeuwsch-Vlaanderen) gegeven. Naar ver luidt met ongekend succes tn de best denkbare atmosfeer in de St Willebrordus- kerk. Ook ver uit België waren toehoorders toegestroomd. Woensdag geven het Philhar monisch Koor en het Philharmonisch-Or kest de Matthaus-Passion (met David Hol- itelle als evangelist) in de Nieuwe Kerk te Delft. Het aantal coupures is zo gering gewor den. dat Flipse eigenlijk wel tot een inte grale uitvoering zou kunnen besluiten. W. WAGENER LONDEN. 30 Mrt. (U.P.) De Britse ad miraliteit maakt bekend, dat het Britse troepenschip Empire Windrush, dat Zondag op de Middellandse Zee na een ex plosie in brand is geraakt, gezonken is terwijl het door de torpedojager Saintes gesleept werd. De torpedojager nam het uilgebrande wrak gisteren op sleeptouw om te pogen het Gibraltar binnen te bren gen. Het verlies komt ten laste van de Britse schatkist, aangezien het schip voor het ministerie van transport voer. De Britse minister van verkeer. Alan Lennox-Boyd. heeft in het Lagerhuis zijn .erkentelijkheid" en „diepe dankbaarheid" vertolkt jegens de Nederlandse. Italiaanse, Noorse en andere buitenlandse schepen die het Brttse troepenschip hebben geholppn. FRANKFORT. tiAkrt. (D.P.A.) De Bank Deutscher flpfer heeft de deviezen- voorschriften voor het reis- en grensverkeer opnieuw verzacht. Van 1 April af mogen Duitsers en buitenlanders bij het betreden van Duits grondgebied behalve buitenlands geld ook Duits geld in onbëperkte mate In voeren. Buitenlandse reizigers kunnen Duits geld in bedragen van meer dan 300 DM bij het verlaten van Duits grondgebied weer meenemen, wanneer het geld. dat het bedrag van 300 DM te boven gaat. bij de invoer aan de douane is aangegeven. In het kleine grensverkeer mag Duits en buitenlands geld voortaan in onbeperkte mate worden ingevoerd en tot een bedrag van 100 DM worden uitgevoerd. t. Advertentie l Prijs voor toneelstuk zonder mannen Aan een onuitgegeven werk van Henri Ghéon: „Jeanne e'couteis de eerste prijs van 100 000 francs toegekend in een wedstrijd, waarvoor alleen stukken waarin uitsluitend vrouwelijke rollen voorkomen, werden aanvaard. De wedstrijd werd uit geschreven door de Katholieke Federatie voor het Franse Amateurtoneel. Martha Graham geeft openbare les De danseres Martha Graham zal Vrijdag 2 April, 's morgens om half twaalf in Carré te Amsterdam een openbare les geven. (Advertentie) Doordat in één tablet Chefarine „4", vior wereldberoemd* genees* middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andera middelen leien. - tEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 CT (Van één onzer verslaggevers) Y/oor dr dames vooral is wat de textiel manifestatie ln de Beatrix- en d> Irenehal op de Utrechtse Jaarbeurs toont in alle opzichten een verrassing. De te ParUs wonende Nederlander Martin Engelman heeft thans voor de derde maal deze grootse xpositie van de Nederlandse textielindus trie verzorgd. En met eenvoudig steigei terlaal heeft hö iets tot stand weten te bren gen, wat bewondering wekt. De Stijlgroep Mondriaan. Van Doesburgh en Husrar heelt hier een willige leerling gevonden. Was in vorige textieldemonstraties het ge- :el, dat de bezoekers overweldigde in kleu renpracht en vormgeving, thans kan men gemakkelijker zich bepalen tot de stands op ichzelf. De verdienste van de ontwerpei an deze show schuilt hierin, dat hij ge bruikmakend van het mei alen steigermate riaal een expositie heeft gemaakt, die een ipisch geheel vormt, waarbij de uiter aard zeer verschillende producten volkomen tot hun recht komen op een wijze, die hei oog bekoort. De heer P Fentener van Vlissingen, voor tter van de Stichting „Nederlandse Tex- tieljaarbeurs heeft in een inleidend woord er gewag van gemaakt, dat de tijd van „tex tiel op punten" gelukkig achter ons ligt. Het afgelopen jaar heeft zich wat de textiel be treft gekenmerkt door verdere ontwikkeling en consolidatie op de binnen- en de buiten- markt. Uit de na-oorlogse cijfers blijkt duidelijk, dat de handarbeidende klasse relatief het meest besteedt aan dingsmiddelen en dat er met betrekking tot de post kleding 'n klein verschil is (van 1.4'/») :.a.v. de zogenaamde groep der witte boord- les, die nu eenmaal meer costuums nodig heeft, ln 1951 besteedde men 4'meer voor kleding dan in 1935. De „middengroepen" kunnen zich echter geen grote uitgaven voor kleding veroorloven en het is juist die witte boordjes-groep, die meer dan ooit ls aangewezen op zuinig beheerof op het afbetalingssvsteem. aldus spreker. Nederlandse textielindustrie moet zoeken naar middeldn om de afzet te verf groten, waarbij zal moeten worden gelet op de Inkomstenbesteding en ook op de prijzen Het belangrijkste achtte spr de export. Het belangrijkste exportgebied is België, zowel van garens als van stoffen en kleding De uitvoer naar de Scandinavische landen stijgt. Daarentegen stemt de uitvoer naar de dollarlanden nog niet tot tevredenheid. De Nederlandse export van katoenen manufacturen in de wereldhandel vertoont een opgaande IJjn. Na Indonesië is België in 1953 de belangrijkste exportmarkt ge weest. Nederland slaat wat de wereldexport be- treft geen slecht figuur. De Verenigde Sta ten warert vrijwel het enige land. dat in 1953 niet deelde in het algemene wereld herstel. Na Indonesië en België was in 1953 de Unie van Zuid-Afrika de derde afzet markt Wat de confectie betreft biyft het een harde str(jd de exportmarkten uit te brei den en te consolideren. In de tricotindu8trie werd in 1953 voor ca 40 millioen uitgevoerd. In de tapijtindustrie, op deze beurs ster ker vertegenwoordigd dan voorheen, zijn thans ca 4500 mensen werkzaam. Van groot belang op deze voorjaarsbeurs is wat de rayonproducenten tonen; voor rayonprodutten toch biédt de toekomst velerlei mogelijkheden De Nederlandse textielindustrie - aldus spr. gaat de toekomst mgt vol vertrouwen tegemoet en deze Beurs geeft blijk de eens door Van der Bilt geponeerde stelling te hebben begrepen „De wereld kan niet weien dat men iets goeds te verkopen heeft, als het niet bekend gemaakt wordt". sogram Ook in onzen en halve ponden *»ODofes. L mm/ÉR* TABAK IABAK OP ZN BEST Zeventienjarige directeur van fanfarecorps De 17-jarige Jan Molenaar uit Wormer- veer is door het fanfarecorps „Eensgezind heid" te Wormer tot directeur gekozen. Hij is de zoon van de Zaanse muziekuitgever. UTRECHT. 30 Mrt. Een aanzienlijk deel van de middenstand leeft op de rand van het bestaansminimum, zo betoogde het Tweede Kamerlid Peschar gisteren op het middenstandscongres van de Party van de Arbeid te Utrecht. Meer dab de helft van handeldrijvende middenstand en het ambacht wordt gevormd door het dwerge- bedrijf. Spr. onderwierp de Middenstands nota aan een critische beschouwing en be toogde dat belastingverlaging en vermin dering van sociale lasten geen baat kun nen brengen, omdat seer vele middenstan ders geen belasting betalen en geen perso de*! hebben. Een oplossing sou zfln sane ring. maar sanering door hantering van 't behoefte-element wordt afgewezen, hoewel hel behoefte-element juist een practische oplossing zou bieden. Oudminister Vos bleek van oordeel, dat de Middenstandsnota veel verwarrends be vat. Zo komt niet tot uiting of onder het in komen van de middenstander ook berekend ls de rente van het gefourneerde kapitaal. De nota verwacht, dat het randbedrijf zal uitsterven, maar spr voorziet, dat er niet all^p verdwijnen, maar ook bijkomen. En als^r weer crisis komt, wordt het aantal (Van onze radio-medewerker) „JJALLOHALLO-JA.... Ztg. met Prior. teren, we kropen een nieuwe Nederlandse ster ds Showboat, een zanperes Nee. deze is nv eens niet zo maar utt de lucht komen uailenHeejt hard gewerkt bezit uitstekende stemkwaliteitenSopraan.... Inderdaad. iets anders dan andersVoelt zich voornamelyk aange trokken tot het opera- en operette-genre, maar gaat zich nu ook toeleggen op de meer moderne amusements muziek.... Zaterdagavond krijgt zij haar grote kans bij het Metropole Orkest van Dolf van der Linden... Ze zit practisch op je stoep.... Nee. niet letterlijk natuurlijk, zou ,je wel willen Woont in Schiedam, naam Evelyn Leythe. leeftijd drie-en-dertig. gelukkig getrouwd, man heeft rij- \oiel- en motorhandel, drie kinderen, bij de burgerlijke stand ingeschreven als Engelina Anna Leijte-Burgmans...." „Natuurlijk zal ik haar vasthouden, ze komt de deur met. uit", beloofde de heer Leijte enkele minuten na het tele foongesprek met Karei Prior spontaan. „We zullen er voor zorgen, dat de koffie bruin is". De koffie was werkelijk bruin, maar Evelyn had de plaat gepoetst. „Ze moest naar les", verontschuldigde de heer des hui zes zich, „en daarvoor moet naturulijk alles wijken. Maar over een half uurtje kan ze er zijn- De voorspelling kwam uit. oordat Evelyn arriveerde had haar man echter al met gerechtvaardigde trots een boekje over haar opengedaan. „Dolblij zijn we vanzelfsprekend allemaal. Evelyn is helemi&l in de wolken. Dolf van der Linden ls *1 jaren lang haar ideaal geweestom te zingen bij zijn orkest bedoel ik.... Bergen werk heeft zij er voor moeten ver- tetten...." L.O. plus zelfstudie "LTOE GROOT die „bergen" waren zal men zich kunnen voorstellen, als men weet, dat Evelyn, die in 1920 ge boren werd, alleen maar lager onderwijs heeft genoten en zich door zelfstudie heeft moeten bekwamen in Engels, Frans, en Duits. In 1940 trouwde ze, schonk het leven aan drie jongens, die nu twaalf, negen en eeven zijn. maar het van jongs af aan gekoesterde verlangen om zangeres te worden, kon ze niet loslaten. „Een paar jaar na de oorlog, in l!f48, besloten wij, dat Evelyn les moest gaan nemen.... Eerst ia ze een klein jaar bij Mevrouw Sophie Both-Haaa geweest, sindsdien heeft zij les van Dini Erkens...." Kort nadat Evelyn de zangstudie had aangevangen, stond zij al met haar Duitse en Engelse operette-melodieën op de planken. Zij trok een tijdje rond met Martin Rijken, trad daarna een paar maal op met het Rotterdamse gezel schap van Fred Fagel, Rens van Dorth en Cat Oosthoek, werkte een paar jaar aamen met het ploegje van Willy Rex en Nol van Dijk.... ..Waar en wanneer verscheen Dolf van der Linden eigen lijk ten tonele?" „Kyic, dat zat zo. De zuster van Dolf van der Linden hepft haar fiets bij mij in dl stalling. Zij is getrouwd met Aart Schol. Hij is bfj ..De Zaaiers" erf stalt hier zijn brom fiets. Door bemiddeling van die twee mocht zij een half iter geleden voor Dolf van der Linden proefzingen. De uitslao was toen. dat zp haar uitspraak en voordracht nog H.Jl x x II rg mo°' BOvenai Moet je iws- \j[Q zelfstudie en een fietsenstalling mecste sopranen-. rlandse ster in „Erg mooi. Bovendien gilt ze gelukkig oiet zo als de wat moest bijpleisteren. Een paar weken geleden heeft z\j voor de tweede keef auditie gemaakt, en toen was alles meteen voor elkaar...." „En blij dat ze was!" viel eensklaps een prettige vrou wenstem in. Evelyn was gearriveerd, had de laatste woorden van haar man gehoord en was, nadat zij haar mantel had uitgetrokken en haar pantoffels opgezocht, onmiddellijk bereid, het verhaal van haar man te vervolgen. Plechtige Shoulboat-gezichten „TITAAR ZENUWACHTIG dat ik na die laatste auditie was! Ik had gezongen voor Karei Prior, Dolf van der Linden en Pi Scheffer. Met plechtige gezichten kwa men ze later naar me toe. Ik had 't gevoel, dat ik driemaal zo'n dikke keel had als anders.... Toen ik hoorde, dat ik bi) het Metropole Orkest in de Showboat mocht zingen- toen.... toen had ik de hele wereld wel kunnen omhel zen—I" „Wat vinden de kinderen er van?" „Ze vinden het schitterend. De jongste zei laatst: „Moe der, als ik groot ben, wil ik ook zangeres worden!" Het heeft me heel wat moeite gekost hem uit te leggen, dat hij onmogelijk zangerès kan worden". Opgeruimd, een liedje neuriënd, zette Engelina Anna de lege koffiekopjes op een blad en begaf zich naar de keuken. „En U, meneer Leijte, hoe vindt U de stem van Uw vrouw?" Cos Oosthoek, de Rotterdamse pianist van het Ge zeischap Rens van Dorth. dat voor de AVRO op tournèe is met ..Allemaal Poppenkast" bleek erg zijn schik met hel succes van Evelyn Leijthe. „Zij is in onze Fred Fagel-periode een tijdje met ons op stap geweest en was toen al aardig, maar nog niet om te gillen. Een paar maanden geleden hoorde ik haar na jaren opnieuw, in Vlaardingen. Ik stond met open mond. 't Was duidelijk, dat ze enorm hard gewerkt had. Haar stem had zich prach tig ontwikkeld. In Februari en Maart heeft zij nog een keer of twintig met ons opgetreden in „Alle maal Poppenkast", zj) viel in voor Cora Ville. die toen ziek was. Evelyn heeft bij ons in die weken werkelijk veel succes gehad, ze kreeg de handen op elkaar" „Zeer veelbelovende zangeres", luidde het oordeel van Dolf van der Linden. ..Evelyn heeft een mooie stem en kan heel erg goed worden. Op de laatst* auditie was ze prima". „Lover" voor sopraan „W/AT ZINGT ZIJ Zaterdag in de Showboat-show?" „Een medley van drie Amerikaanse melodieën, „Lo ver", „It might as well be spring" en „So in love", en ver der nog de „Marche des Grenadiers" uit „Love Parade' De medley is speciaal gearrangeerd voor sopraan, in „Lo ver" hebben we zelfs een klein coloratuur-partijtje aan gebracht". „En wat gaat er verder gebeuren?" „Verder heb ik haar gecontracteerd voor een uitzending met het Metropole Orkest voor 14 April. Zij zal dan ook een paar duetjes zingen met Tony van Hulst. Daarna zullen we de reacties van de luisteraars even afwachten. Is het resultaat gunstig, dan wordt zij een geregelde mede werkster.—'' „Ik ben toch zó blij voor Evelyn", ze] Dir,i Erkens. „Ik ben er van overtuigd, dat de mogelijkheden, die zij tn zich heeft, er uit komen. Vreselijk h*rd heeft zij gewerkt, ze verdient dit succes beslist". „Wat vindt U, als haar lerares, van haar stem?" „Ongelofelijk mooi, van laag tot hoog en van hoog tot laag. Zij heeft prachtig materiaal en is ontzettend muzi kaal". „Het moet voor U toch een merkwaardige sensatie zijn, dat zij nu „Lover" gaat zingen...." „Oh. ik kan de moderne muziek in vele opzichten zeker waarderen. Ik zal alle werkjes, die zij moet zingen, met haar instuderen, even serieus als de soli, die zij op 23 April bij het Rotterdams Opera Koor moet zingen. Het Metro pole Orkest staat ongetwijfeld op internationaal niveau. Evelyn mag beslist niet te kort schieten, tk ga met haar door dik en dun, zij is het ten volle waard—" Onnodig, aan deze loftuitingen nog let» tpe te voegen. Stap voor stap. met slechts zes jaar lager onderwijs ats basis, heeft Evelyn Leythe de ladder t>an het succes be klommen. De verwezenlijking van haar „Dolf oan der Linden-ideaal" is haar volkomen gegund. middenstanders nog groter omdat er meer middenstandsdiploma's zijn dan gevestigde middenstanders. Vergeleken met 1952 zal dit jaar de consumptie stijgen met 10 pro cent of 870 millioen. Daardoor zullen wel licht verschillende randbedrijven in een betere positie komen. Bezwaren van Katholieken DEN HAAG. 30 Mrt. Ook de Neder landse Katholieke Middenstandsbond heeft bezwaren tegen de omvang van de basis van de Middenstandsnóta. naar blijkt uit een adres, dat de bond heeft gericht tot leden van de Tweede Kamer. Doordat de onderzoekingen zijn beperkt tot drie bran ches is de basis van de nota wel zeer klein, aldus het adres. De indruk wordt gewekt alsof het E.I.M. slechts in deze drie branches bedrijfskos ten onderzoekingen heeft ingestela. terwijl hij dit reeds jarenlang doet voor veel meer branches. De onder zochte branches zijn geenszins representa tief voor de gehele middenstand. Met name liggen de slagers en de textielbranche naai de mening van insiders duidelijk boven het gemiddelde. Op goede gronden kan -men betwijfelen of de cijfers een verantwoord beeld geven van de situatie in de onder zochte branches Voorts geeft de wijze, waarop ln de nota de termen ..randbedrijf' en „volwaardig bedrijf" worden gebruikt en tn tegenstel ling tot elkaar worden geplaatst aan lei ding tot misverstand. Naar de mening van de bond is het onjuist, dat het hier ge stelde onderscheid beschouwd wordt essentieel van het te voeren beleid. als WASHINGTON. 29 Mrt. (A.F.P.) Carl Vinson, democratisch lid van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, heeft een wetsontwerp gedeponeerd, volgens hetwelk militairen, die lid van de communistische partij zijn, voor een krijgsraad geroepen kunnen worden. De krijgsraad zal zelfs de doodstraf kunnen uitspreken. In een aanhangjel wordt echter gezegd, dat iemand zich niet aan de dienstplicht zal kunnen onttrekken op grond van lid maatschap van de communistische partij. Na ontslag bevoegdheid 4 maanden ingetrokken AMSTERDAM. 3# Mrt. De kapitein was zo onder Invloed van sterke drank, dat h« niet in staat was de navigatie te lelden en schip en opvarenden aan grote gevaren heeft bloot gesteld. Bovendien heeft h(| zonder certificaat van zeewaardigheid lading Ingenomen De Raad voor de scheepvaart heeft daarom de 52-jarige T. W., gezagvoerder van het m.s. Van Braket. voor vier maanden de bevoegdheid ontnomen om als kapitein op zeeschepen t» varen. Tijdens het laden op 8 November 1952 ln de haven van Toppila werd ontdekt, dat de tanks 2 en 3 water maakten doordat verscheidene na gels lekten en het bodemvlak «en aantal deu ken vertooqde, vermoedelijk ontstaan tijdens het aan de grond lopen op een rif bij Rod- nallen, waar het op eigen kracht weer vlot kwam Zonder het söhlp droog te zetten en be kisting aan te brengen, nam de kapitein een £,'?f_hou._t ln en vertrok naar Amsterdam. Bij het bepalen van de straf heeft de Rasd nog rekening gehouden met het feit. dat de kapitein is ontslagen en thans als stuurman vaart. Engelse sleutel redde arbeider van vreselijke dood MEPPEL. 30 Mrt Op wonderbaarlijke wijze is de 23-jarige Hendrik S. van een verschrikkelijke dood gered, toen zijn kleren bij een machine in de Landbouwersbank, die graan tot koekjesmeel maalt door een tandwiel werden gegrepen en de man in de trechtervormige meeltrog werd getrokken, waar grijparmen en kamwielen wentelende bewegingen maakten Tegelijkertijd viel een grote Engelse sleutel uit zijn zak, die eer der dan S. tussen de kamraderen terecht kwam, zodat de drijfriemen afknapten en de machine tot stilstand kwam. Zonder noemenswaardig letsei te hebben pgelopen, maar met een buitengewoon grote schrik in zijn leden kwam de man vrij. Het BBC-Symphonieorkest naar Nederland Het BBC-Syn^honieorkest, dat onder leiding van sir Malcolm Sargent op 20 Juni een concert te Maastricht zal geven als onderdeel van het programma van de Engelse week. zal ook op 18 en 1» Juni te 's-Gravenhage en te Amsterdam in het Holland Festival concerteren. De solist op de tournée van het BBC-Symphonieorkest. dat bovendien nog in Dusseldorf. Hambui g en Brussel zal spelen, is de pianist Clifford Curzon, die o.m. Alan Rawthorne's Tweede Pianoconcert ten gehore zal brengen. (Van onze correspondent) PARIJS, 31 Mrt Naar aanleiding van verklaringen, die door maarschalk Juin Za terdag over het Europese leger zijn afgelegd op een banket van reserve-officieren, is hem van de kant van twee ministers: Laniel en Pleven, dringend om nadere inlichtingen versocht. Juin herhaalde in termen, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar waren, dat het Europese leger-verdrag In de huidige vorm voor Frankrijk onaanvaardbaar is. H\j verweet daarbij de regering, tytt Inder tijd zijn oordeel als hoogste militaire auto riteit enkel is ingeroepen over enige tech nische punten, maar nooit over de politieke grondslag van het verdrag. Al# verantwoordelijk commandant van de centraal-Europese N.A.V.O.-'sector achtte Juin de actieve medewerking van Duitsland aan de verdediging nog altijd onontbeerlijk. Overdracht van militaire bevoegdheden aan een hoven-nationaal orgaan kan hij echter niet aanvaarden en daarom schijnt de maar schalk een niet nader omschreven tussen weg de beste oplossing voor het probleem te vinden. Zijn meningsverschillen met zijn minister zo onthulde Juin ook nog hebben In dertijd geleid tot de reactie der befaamde toegevoegde „protocollen". Maar niemand schijnt zich over die „protocollen", die vol gens de maarschalk overigens maar in zeer duiatere termen waren geformuleerd, meer te bekommeren. In de ogen van Juin zou Frankrijk daarom maar het verstandigste doen. het hele verdrag opnieuw op de hel ling té plaatsen- Het is niet de eerste maal dat maarschalk Juin even buiten zijn militaire fcoekje ging door directe critiek op zijn superieuren uit te oefenen, maar zó bont ais nu had hij'het toch nog niet gemaakt. De minister van oorlog, Pleven, die tevens de geestelijke vader van het Europese leger is. heeft Juin maar weer eens een nieuwe brief geschre ven. waarin de maarschalk op zijn elemen taire plichten van dicipline ten opzichte van de regering wordt gewezen. Een dag tevoren had Pleven in de Kamer bovendien nog ge zegd dat ten aanzien van de E.D.G. het hele leger zich neutraal moest hóuden- Premier Joseph Laniel heeft op zijn beurt Juin vandaag op het matje geroepen om hem nadere tekst en uitleg over de redenen van deze nogal sensationele uitlatingen te vragen. Omdat de maarschalk nu al zo her haaldelijk in dezelfde overtredingen is gevallen, gingen er ln politieke krin gen in de pers. o.m. in het blad Le Monde, gisteren al stemmen op. bem op non-actief te stellen nu Juin de peneioen- gerechtigde leeftij toch al een jaar of wat is gepasseerd Weliswaar is de maarschalk, in zijn functie van N.A.V.O.-bevelhebber, niet meer alleen in Franse dienst, njaar niettemin ligt het natuurlijk ln de macht van de Franse regering, de maarschalk des gewenst ook van zijn Atlantische functie te doen ontheffen. Wat de gevolgen ook voor zijn persoon lijke positie zullen zijn, het is wel zeker dat de politieke consequenties van Juin# ver klaringen moeilijk kunnen worden onder schat. Tot dusver is officieel altijd ver kondigd dat er buiten de E.D.G. voor de Europese verdediging geen heil of alterna tief bestond. Binnen een termijn van enkele dagen hebben nu echter zowèl de Ameri kaanse Hoge Commissaris ln Bonn, Conant, als maarschalk Juin openlijk op een ander* oplossing voor het vraagstuk der Duits* herbewapening gezinspeeld. Wat de ratificatie-kansen van de E.D.G. in Frankrijk betreft, heeft Juin nogmaals koren op de molen van de tegenstander* van het verdrag geworpen.

Goudsche Courant | 1954 | | pagina 3