ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Wat wil do N.V.B. >e vlas waaronder wij varen r OP DE BRUG. Hop geen Japansch antwoord. Donderdag 16 Aug. e.k. te 20 uur in den Schouwburg, Gouda emmrnrnm «p* 'LR ASPERA J) ASTBA tdactic: L. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen r"kker: Drukkerij Verzijl, Gouda NUMMER 1 MAANDAG 13 AUGUSTUS 1945 EENDI MAAKT MACHT Administratie; M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p,w. 25 ct. Losse numm. 1 Oct. De kop van ons blad mag gel en als de vlag waaronder wij aren. Daarin spreekt de naam Groot Gouda" toch wel het trst aan. Deze naam lijkt mis- hien wat grootscheeps voor t plaatselijk blad dat in soort toch maar een beurt lartdienst in de binnenvaart eteekend. Het is daarom goed bedoeling daarvan met een okel woord toe te lichten. In 6 eerste plaats wil het eenvou- gweg zeggen dat het blad ook istemd is voor den naasten oin- ek van Gouda. Daarnaast ligt echter ook de bedoeling in sloten dat het A>lad^een bree in geest zal adeiifen. Met de porden „algemeen nieuwsblad" tlt het blad zich nog eens voor een eenvoudige krant, die derzijds toch een algemeen irakter wil dragen. Onder „algemeen" moet niet orden verstaan ..neutraal", dat enst te dicht aan karakterloos, ok in de eenvoudigste voorlich- ig spreekt de levensovertuiging te, al is het alleen in de keuze de onderwerpen, die men lezer voorlegt. In hoofdzaak het blad niet - zoo veel ver- illen van „De. Vrije Pers", een hopen wij meer gelegen d te vinden het geestelijk snit het blad wat beter te doen omen. In dit opzicht staan ook wat Vrijer, nu wij niet er gebonden zijn aan afspraken :t anderen. Daarbij is de bedcteliqg aller- rst te steunen wat van alge ten belang is. Zoo blijven wij instellingen als Nederlands plkshérstel en de Stichting 1940- 45 gaarne door onze publicaties tnén. Wij zijn geen partijblad zijn niet van plan de eerlijke er tuiging van bepaalde groepen bestrijden. De beide wapens die links en hts in den kop staan geven in eld weer wat het streven van blad is. Onder het devies er aspera ad astra" „Door de isternis tot het licht", wil het de eerste plaats de belangen nen van Gouda en zijn inwo- De Nederlandsche leeuw en pijlenbundel met de wapen- euk „Eendracht maakt macht" len wij bij onze voorlichting tonde»voor oogen houden. Een nte verscheidenheid van levens- Sertuigingen is een eigenaardig- d van het Nederlandsche Volk aar zooals in het bijzonder de tste jaren hebben geleerd, be eft daardoor de eendracht niet doren te gaan. De practijk rde opnieuw de waarde van jheid en verdraagzaamheid, die ekend - moeten worden tot onvervreembare bestanddeelen 1 den Nederlandschen geest, n deze wapens spreekt nog band met „De Vrije Pers", iar stond ook dè leeuw in den terwijl het bekende zegel de tie gaf van het Goudsche en den Nederktndschen STADSNIEUWS. De Herdenkingsborden. De oud-medewerkers van „De Vrije Pets'' wien een herderkingsbord is toe gezegd, zullen zich misschien wel eens hebben afgevraagd, hoe het hiermede nu eigenlijk staat. Wij kunnen hun medc- deelen, dat aan het ontwerp wordt ge werkt en dat, zoodra de borden gereed zijn, hierover een bericht zal worden gepubliceerd. Centrale v. Buurt verce niginge n. Aan de besturen van Buurtverenigin gen wordt medegedeelde dat zoowel de aanvragen om vergunning als de aan meldingsformulieren voor 16 Augustus bij het districtsbes tuur moeten worden ingediend. Instellingen of firma's, die ter gelegenheid van de a.s. bevrijdingsfeesten het een of ander wenscben beschikbaar te stellen ter gelijk* verdeeling onder alle buurtvereenigingen, of desbetreffende aanbiedingen kunnen doen, gelieve hier van bericht te zenden aan het secretariaat der Centrale. Teneinde een overzicht te krijgen van de datums waarop nog muziekcorpsen, -gezelschappen en -installaties beschikbaar zijn, worden belanghebbenden verzocht hiervan opgave te doen aan het secre tariaat der centrale: Coornhertstraat 7, alhier. Ons Gemeente-Archief De gemeente-archivaris bericht ons bet volgende t Gedurende den oorlogstijd is het grootste gedeelte van het Oud-Archief der gem. Gouda wegens luchtgcvaar tijdelijk naar andere gebouwen overgebracht. In de komende weken zal een en ander weder naar het gebouw Oosthaven worden te ruggebracht en daar door het publiek kun nen worden geraadpleegd, behalve de Doop-, Trouw- en Begraafboekcn, welke voorloopig nog elders blijven. In verband met de overbrenging der registers en de daarmede gepaard gaanda schoonmaak van ket gebouw, zal het Archief voorloopig voor het publiek slechts geopend zijn 's Zaterdagsmid dags. van half twee tot vijf uur. Heden zijn aan de „Stichting 19401945" en Volksherstel, afd. Gouda een bedrag van f 5000.— overgemaakt. als deel van het batig saldo van „De Vrije Pers*. Aan N.V.H. werd een bedrag van f 1650.— geschonken, waarmede „De Vrije Persin de afgeloopen maanden een bedrag van TIEN DUIZEND GULDEN aan deze instelling voor den opbouw van ons vaderland deed toekomen. Het bedrag, dat aan de „Stichting 1940—1945" is overgemaakt be draagt f3350.-. Zoodra depnan- cieele afwikkelingen gereed zijn, zal het resteerende saldo worden bekend gemaakt. Wat is er te doen in Gouda? Di. M Aug: Uitvoering Toonkunst St. Janskerk 19.30 u. Do: N.V.B. vergadering in Schouwburg 20 u. Ma. t/m Wo. Thalia Theater, Journaal Programma. Ma. t/m Di; Schouwburg Biosc. Journaal Programma. Zij, die opname in deze agenda wen- schen. gelieve zich te wenden tot ons Bur. Mededeeling van Eereschald en Dankbaarheid. Het comité E. en D. mocht f 582.25 ontvangen als opbrengst van de twee gehouden uitvoe ringen, uitgaande van denGoud- schen Bond van Dilletanten. Het bestuur van het comité be tuigt langs dezen weg aan alle medewerkers zijn hartelijken dank. De ridder van den kousenband. Op 30 Augustus a.s. zal de Goudsche Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" in Thalia Theater ten bate van „Eereschuld en Dank baarheid", de klucht „De Ridder van den ICousenband" opvoeren. Deze klucht werd geschreven door Henk Bakker. Geslaagd Hoofdacte. Onze stadgenoot de heer J. J. Ruys slaagde Zaterdag j.l. te Den Haag voor het examen'hoofdacte, deel A. en B. BUITENLAND. Britten zullen N. Indië bezetten. Groote Russische vorderingen. Hedenmorgen werd er vanuit het Witte Huis te Washington bericht, dat er nog geen antwoord was ontvangen uit Japan. In het communiqué van hedenmorgen uit het Hoofdkwartier van de herbezetting ven de geall. strijdkrachten in Z.O. Azië wordt medegedeeld dat de herbezetting van Ned. Indië in hoofdzaak zal worden ondernomen door Britsche troepen, doch de N.I.C.A. een burgelijk bestuur zal mogen instellen. Aan deze mededeeling werd toegevoegd, dat de Nederlanders hadden gehoopt, dat Nederlandsche troepen de herbezetting ten uitvoer zouden leggen, maar dat de sche pen, die noodlg zouden zijn geweest voor het traflsport voor voldoende troepen dringender noodig waren voor de hand having van een voldoende stroom voor raden naar Europa. Blijkens een communiqué van Gen. Mac Arthur, zijn de vijandelijkheden tegen het Japansche moederland voortgezet. De vlootbasis Kore kreeg een zware aanval te verduren. Ook Shanghai en Honkong werden aangevallen. Het Russische front in Mandsjoerije is 1600 K.M. lang. Tal van bekende Rus sische generaals nemen aan den strijd deel, o.a. Malinovsky. leeuw. Met voorliefde handhaven wij zoo de verbindig met de vorige gedaante, waarvan de le zers ons kennen. Als goede Nederlanders, met een eigen overtuiging, tnaarateeds op samenwerking uit, zoo vatten wij onzen voorlichtingsdienst voor Gouda en omstreken op. De redactie. Gisterenavond maakte het Russlche le- gerbericht melding van een nieuwe op marsch in Mandsjoerije. Rasjin pp Korea werd veroverd. KORTE BERICHTEN. Generaal Elsenhower Is Zaterdag op uitnoodiging van de regeering der Sowjet-Unle te Moskou aangekomen. Gisteren is weer een transport kin deren naar Denemarken vertrokken. Het transport bestaat uit ongeveer 150 kin deren, waarvan er 100 uit Groningen en 50 uit Brabant en Dordrecht. Na een vacantie van drie maanden komen ze weer naar Nederland terug. De Nederlandsche Bank heeft een overeenkomst gesloten met de Federal Reserve Bank of New York. waarbij dan tot 18 Augustus Nederlandsche bank biljetten van f 100,- f 500.- en 1000. kunnen worden ingewisseld. De koers is f 100.- is gelijk aan 37.38 dollar. SPORTNIEUWS. Engelsch voctbalteam- Polkie-elftal Vorig* week heeft de 442e batterij van het 133e Regiment luchtdoel van ket Engelscbe leger een Interessante wedstrijd gespeeld tegen het Goudsche Polltie- elfta). De wedstrijd is door de dienaren van Hermandad met 5-4 gewonnen. WAT GEBEURD! ER? 13 Augustus 1944: Amerikanen naderen Charlres. 1943: Mr. Borger benoemd tot Mini ster zonder portefeuille in het Lon- densche kabinet. Rome door Atne- rlkaaasche bommenwerpers gebom bardeerd. 1942: ChurchMl confereert met Staiin. te Moekon Alle zeilen bij den maat. Vrijdagavond zette de Minister-Presi dent Prof. Ir. W. Schermerhorn in een gloedvolle radio-toespraak het inwerking stellen van het Commissariaat Noodvoor ziening voor de getroffen gebieden uiteen, terwijl hij tevens het zeer belangrijke ar beidsprobleem in deze gebieden behan delde. Het is een van de grootste zorgen van de Regeeripg om te voorkomen, dat de bevolking in de geteisterde gebieden in de komende winter niet van gebrek omkomt. De ellende van een hernieuwde evacuatie moet worden voorkomen. Daarom heeft de Regeering het C.N. V. ingesteld, dat als centrale instantie al het mogelijke zal doen voor aanvoer van materiaal uit Neder laad zelf, van over zee en vanoit Duitschland. Dit alles zal moeten geschieden in overleg met de ge allieerde bondgenooten. Nederland heeft b.v. 6.000.000 MJ glas noodig. Van dit product produceert ons land zelf niets. Aan het vraagstuk van het noodherstel in de geteisterde gebieden, zit het vraag stuk van de beldskracht vastgeketend. In samenwerking met het Ministerie van Sociale Zaken is een regeling inzake de benocdigde arbeidskrachten getroffen. In de groote steden loopen duizendeu zonder werk, terwijl in degetroffen gebieden men om arbeidskrachten schreeuwt. Daarom zullen de ongehuwde arbeiders, die in de wachtgeld- en uitkeeringsregeling vallen, worden ingeschakeld In het Noodherstel' Zij zullen een loon ontvangen, geldend In de plaats waar zij te werk worden ge steld. Zij zullen worden ondergebracht in barakken, die ons door de geallieerden zijn afgestaan. Zij zullen goed gevoed worden uit keukens, die onder toezicht zullen komen van het N C.V. Indien er na deze maatregelen toch nog een tekort aan arbeidskrachten zal blijken te zijn, zullen ook de gehuwde wachtgelders en zij, die op andere wijze uitkeering ge nieten. near de verwoeste streken worden overgebracht Thans kan men niet meer spreken van „weggesleept worden'', zoo als men dat voor en gedurende den oor log placht te zeggen. Hier moet eenieder beseffen, dat bij een nationale pliebt heeft te vervullen, det hij ziin lasten moet dra gen en kleine ongemakken hem ten deel zullen vallen. Wie weigert, zal van uit keering worden uitgesleten. Een «ieder probleem, waarvoor de regeering zich ge plaatst ziet, is de medische verzorging in de getroffen gebieden» De Minister Pres. gaf een voorbeeld, hoe in een kleine ruimte 10,personen waren opeengehoopt, waar van er één open-long-t b c. had De dok ter zag geen kans om den zieke te ver voeren. Daarom heeft de Regeering het noodig geoordeeld een medische seeti* in het leven te roepen. Hun gezinnen zullen een zoodanige nitkeering ontvangen, alsof de man ter plaatse werkte. Het antwoord kunt U ver nemen op GROOT GOUDA V

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1