ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTR i JAPAN CAPITULEERT. J De Brokstukken van dezen tijd» VOOR- OF TEGENSTANDER NUMMER 2 dinsdag 14 Augustus 1945 grondige vernieuwing O van ons volksleven f leent- dceli va» !,b< detk :dael- offie- ASPEKA. ASTDA EENDRACHT MAAKT MACHT L. J. A. v. d. Steenho ven Mr. A. A. J. Rijksen Drukkerij Verzijl,Gouda AdministratieM, j. van Loon Bur.: Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn.p.w.25ct Lossenumm. 10ct< 10 rc«j. rat» -uid- inga I.G» aai de» 5r 5GB, 508, van ngs- sge- nog kun- bbea ttiag rdeo iade ctrn en iade rijf»- richt eau- sari» ïeeft ïgen ver- ker- Jto(t ein- STADSNIEUWS Het Wrijdittfls-gedenkteeken en Rijksmonumentenzorg Terwijl er reeds gelegenheid bestaat om eèn bijdrage te geven (bij alle banken en op postreke ning 36140 ten name van M. J. Ogier Co, Gouda) voor het monument, dat op gepaste wijze ;zal herinneren aan de strijders voor de vrijheid, stelt het voor bereidingscomité zich tevens in verbinding met Rijksmonumenten zorg. Het Goudsche stadhuis hoort tot de historische gebouwen, waarover deze instelling waakt. Daarmee wordt dan ook overleg gepleegd over den beeldhouwer die voor dit werk in aanmerking komt. Met het deskundig inzicht van de leiders van dezen Rijks dienst zal bij de uitvoering aller eerst gerekend worden. Liet zal een waardig en sprekend monu ment zijn dat phst aan het stadhuis. Het I.K.B. opgeheven. Naar men on» mededeelt li het Inter Kerkelijk Bureau, dat in het afgeloopen jaar zooveel buitengewoon goed werk heeft verricht, op 10'Aug. J.l. opgeheven. Ongetwijfeld verdienen allen, die on- |s» baatzuchtig hun krachten aan het I.K.B, hebben gegeven, den grootsten dank. Doodelijk ongeval door gevaarlijk speelgoed. Zondagmorgen had, tengevolge van het y spelen met een op het station gevonden 2 cm. granaat, een ongeluk met doode- 'ilkea afloop plaats". De twaalfjarige J. F. Th. Nijkamp, wonende in de Cronjéstraat, wierp bij het huis, waar hij woonde het projectiel tegen een muur. Hij werd op slag gedood. Twee kinderen moeiten in het van Itersonziekenhuis worden behan deld, daar er granaatsplinters ln hun lijf waren gedrongen. Hun toestand is niet ernstig. Geslaagd examen Nuttige Handwerken, Onze stadgenoote, Mej. T. H. B. Eelkema slaagde op 10 Aug. j.l. te Rotterdam voor het examen Nuttige Handwerkend Dat is te begrijpen. De heer H. v. d. Z., wonende Onder de Boompjes is bekeurd voor het rijden op een motor zon der nummerbewijs, rijbewijs en motorrijtuigenbelastingkaart. Zwemmen ia niet altijd zonder gevaar. De Dir. van de Volksgezond heid heeft reeds meerdere malen gewaarschuwd, dat het zwemmen in grachten binnen de stadsgren zen niet zonder gevaar is. Het is niét denkbeeldig, dat men ten gevolge van het nemen van een bad in een van onze singels of grachten, typhus oploopt. Drie jeugdige personen kregen in de afgeloopen dagen van de politie een ernstige waarschuwing, daar zij in den Turfsingel 'n bad namen. Revue op komst. Het muziek- en revue-gezel- «chap „Aer Laoet" zal op 15 Nov. a.s. in den Nieuwen Schouwburg een revue opvoeren „Van A tot Z", uit het levensalphabeth ge naamd. Verdere bijzonderheden zullen nader worden bekend ge maakt. Herdenkingsavond op de Markt In het kader van de komende bevrijdingsfeesten, zal op 27 Aug. a.s. een herdenkingsavond op de Markt worden gehouden, Spreker zal zijn Dr. H. Brugmans uit den Haag. Aan deze rede zal een massale demonstratie voorafgaan. Voor deelname hieraan zal aanallejeugd- stands- en vakorganisaties een uit- noodiging worden gezonden. Vliegerwedstrijden De inschrijvingstermijn voor de vlieger wedstrij denwelke wedstrij - den op 1 Sept. a s. op het Ona- terrein zullen worden gehouden, is verlengd tot 25 Aug. a.s. Be halve bij den heer W. v. Hulzen, Markt 56. kunnen deelnemers zich aanmelden bij A. H. Langeaar, B. Martenssingel 103, A. Mogen- dorff, V. Swietenstr. 3 en L. A. v. d. Steenhoven, Gr. Floris- weg 78. Voor de prijswinnaars is een bedrag van f 100 beschikbaar gesteld. f Gouwenaar wint op „Duinrell". Op den Zaterdagmiddag j.l. ge houden terreinrit op Duinrell bij Wassenaar, kwam onze stadge- Volgens een hedenmorgen binnengekomen bericht van A. F. P.Nheeft het Amerik. Ministerie van Oorlog medegedeeld, dat JapBn heeft gecapituleerd. Even later deelde A. F. P; nog mede, dat de Japansche Radio bekend heeft gemaakt, dat de volwaarden tot overgave aanvaard zijn. Volgens het bericht van hetzelfde persbureau deelde de Amerikaanscha Radio-omroep mede. dat Radio Tokio "zich tot de „oorlogsmoede" wereld gewend heeft en verklaard dat men zich gereed moet -houden voor een belangrijk bericht. (Nog niet geheel bevestigd.) Met ingang van genoemden datum is de heer L. A. Stoutjes- noot, G. Lagerwey, als le aan inkdijk benoemd tot commies ter se- de Junioren-klasse 125 kub. cm. WEER GAS!!! Nu men het atoom gaat splitsen En op reis gaat naar de maan Nu de Russen met de and'ren Gauw den Jap zullen verslaan; Komt er overal weer vrede! - Wie is dus niet in z'n sas? Maar voorloopig is het fijnste Gouda heeft vandaag weer Gas Een huisvrouw DISTRIC TS-NIE WS. MOORDRECHT. Met ingang van 1 Aug. 1945 is aan den heer Mr. W. H. Sprenger, commies ter secretarie der gemeente Moordrecht, eervol ontslag verleend cretarie dier genjeente. Wat is er te doen in Gouda Di. 14 Aug: Uitvoering Toonkunst St. janskerk 19.30 u. Do: N.V.f?. vergadering in Schouwburg 20 u. Di. t/m Wo. Thalia Theater, Journaal Programma. Dinsdag: Schouwburg Bioscoopjournaal Programma. Zij, die opname in deze agenda wen» schen. gelieven zich te wenden tot onsbip. WAT GEBEURDE ER? 14 Augustus: 1944: Dr. Gördeler, burgm. van Leip zig, i.v.m. den aanslag op Hitier gearresteerd. Chartres door Ameri kanen bereikt. 1943: Geheel Sicilië door de geall. ver overd. Nóorsche Officieren moeten zich in Duitsche krijgsgevangen schap begeven. 1941: Vijf Nederlanders wegen» hulp aan Eng. vliegers ter dood veroordeeld, Churchill en Roosevelt ontmoeten elkaar op de Atlantische Oceaan. Het „Atlantic Charter" gepubli ceerd. 1940,: Verwoede luchtoorlog boven En geland. De Home guard telt reeds anderhalf millioen man. Critiek of geroddel. Wie aan den weg timmert, heeft veel beldjks. Dit spreekwoord geldt zeker voor Nederland s Vblksherstel en haar bestuurders. Ook, omdat deze instelling nog al eens timmert op het bezit. Dat kan nu eenmaal niet anders, daar een der taken van Volksherstel is, het materieele herstel van de getroffen landge- nooten, waaraafa hun moreel her stel ten nauwste verbonden is.^ Van timmeren gesproken, weet U wel, hoeveel er nog opgeruimd moet worden ln de getroffen ge bieden, alvorens daar aan timme ren kan worden gedacht? Tracht in eenigerlei vorm aan deze opruiming deel te nemeri. U werkt dan ook mee aan de opruiming van de bergen zorgen welke de bewoners van die stre ken omringen. Doch nu de critiek weer. Het kan prettig zijn in de belangstel ling te staan. Tenminste, wanneer die belangstelling van goed gehalte is. Dan ontstaat er een wissel werking, welke slechts ten gevolge kan hebben, dat het timmeren aan den weg zoo goed mogelijk ten uitvoer kan worden gelegd. Of de toeschouwer wordt me dewerker, of hij geeft goede ad viezen, dan wel hij brengt con tacten tot stand met menschen, die voor ons werk van belang kunnen zijn. Goede critiek wordt door ons ten zeerste gewaardeerd. Critiek dus, welke wordt uitgesproken met met het doel van nut te zijn. Het spreekwoord „de beste stuurlui staan aan wal" zult U van ons niet hooren. Voor de meeste medewerkers van Volksherstel is het object nieuw, zoodat goede adviezen zeker op hun plaats zijn. Maar wat onwaardig is, c|jt altijd is geweest en ook altijd zal blijven, is het geroddel. En er wordt geroddeld over Volksherstel. U is terecht verontwaardigd, als U dit leest. Wijv waren dat ook, toen het ons ter oore kwam. De zaak is deze. Een der on derdeden van ons werk, is df verdeeling van een zeer klein kwantum textielgoederer? onder de bevolking van Gouda. In samenwerking met de distributie- deskundigen, hebben wij een sys teem opgebouwd, waarbij de grootst mogelijke zekerheid werd verkregen van een billijke ver deeling. Nadat de verdeeling heeft plaats gehad, is de contröle over de goederen vanzelfsprekend niet meer mogelijk. Nu ging het verhaal, dat Volks herstel goederen had toebedeeld aan menschen, die het niet noo- dig hadden. Er is een oud gezegde: „Andermans tafel lijkt altijd vetter" of voor dit geval gebrujkt, men weet altijd haarfijn, hoe de om standigheden van een ander zijn. 'Men weet dus ook precies te vertellen, dat degene, die iets toebedeeld heeft gekregen, het nu juist niet noodig had. Dat is de laatste, aan wien'ik het zou geven, luidt de beoordeeling van den criticaster. De mogelijkheid bestaat natuur lijk, dat onze nieuwe instelling fouten maakt, of bij de neus wordt genomen, trots alle maatregelen om dat tegen te gaan. Wij zul len de eersten zijn, om dat te bekennen. Zou men een ongerechtigheid ontdekken, dan is de eenige weg die, welke direct leidt naar de bestuurders. Deze weg is in het bovenbe doelde geval niet geko-én, doch die van den achterklap. Niettemin hebben wij de aan gelegenheid onderzocht en wat bleek daarbij dat de bewus te uitdeeling niet eens door Volks herstel had plaats gehad. Het betrof hier n.l. toewijzingen, gedaan door het Centraal Maga zijn van Distex, en wel op ver zoek van het Céntraal Bureau te den Haag. Dit werd ons bij het verdere onderzoek, dat naar bedoeld, magazijn leidde, uitdrukkelijk verklaard. Hieruit zien we dus, dat de aanklacht ten opzichte van Ne- derland's Volksherstel fout was, maar dat de foute beoordeeling direct aan het licht zou zijn ge komen, wanneer men de rechte weg was bewandeld. Bestrijd het geroddel. Behalve dat we aan de weg gaan timmeren, wonen wij ook nog in een glazen huis. Ieder kan ons dus vinden en openlijk bereiken. De tijd van ondeirgrondschheid is gelukkig voorbij, laten wij dat ook in zaken als deze in toe passing brengen. Voorz. Nederl. Volksherstel afd. Gouda. HARMS. BENT U va» sen Komtallen Donderdag 16 Aug.e.k. in den Schouwburg, te 20 uur. Kiif; 3o;A 1 6 m# ept ICO u). ken M. 49. 4: 199 at

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1