ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ook Gouda vierde ded herwonnen wereldvrede fJV flij weet Biet boe de York in den Steei zit. NUMMER 4 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1945 EENDRACHT MAAKT MACHT RedactieL. J. A'. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda Administratie; M, van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn.p,w.25 ct.Lossenumtn. lOct Evenals in het geheele land, vierde gisteren onze pijpenstad het einde van den oorlog, dat, naar wij allen zoo vurig hopen, vrede en welvaart zal inluiden, 's Morgens vroeg reeds wapper den van talrijke gebouwen en huizen onze driekleur. Een ieder was gehaast en onrustig, niet wetend wat de nationale feestdag zou brengen. Doch tegen den middag verloor de stad haar arbeidzaam karakter en allengs tooide een ieder zich met oranje. De Commissie voor Oranje en andere openbare feesten organi seerde 's middags een muzikale rondgang door de stad, terwijl na afloop hiervan het muziekkorps „De Korte Akkeren" op de Markt concerteerde. Bijeenkomst in de St. Ian. Des avonds half acht hield de Christe lijke Oranjevereeniging een bijeenkomst in de St. Janskerk, waar, na da opening door Ds. Leep, het woord werd gevoerd door Burgemeester james. Het is toch nog onverwachts werkelijk heid geworden, aldus spreker. Indië is vrij. Burgemeester James gaf in korte trekken de reden van het voorspoedige einde van den oorlog tegen Japan. Al ligt er nog een sluier over veel, toch weten wij. dat de strijd daar feller heeft gewoed. Wfct is er met de Indische bevolking gebeurd. Onze groote vreugde wordt door kruist door He onzekerheid óver het lot van velen. «Toch hopen wij, dat onze menschen injde Oost de handen aan den ploeg zullen slaan. Ook de Indische be volking heeft honger geleden in streken waar dit normaal onmogelijk is. Vele dessahoofden weiden onthoofd omdat zij hun medewerking aan de Japanners wei gerden. Eerbiedig gedenken wij hen. Indië keert terug in de kring van ons Koninkrijk. Indië keert terug, niet om ons winst in den schoot te werpea. Wij hebben er een taak te vervullen, waarbij wij solidair in onze hulp moeten zijn. Ons loon ligt niet in Indië, maabij God. Hierna nam Ds. Bik het woord. Ds. Bik herdacht in zijn toespraak de gevallenen in den vitalen strijd om den gordel van smaragd. Wij zijn hier samengekomen met het eene deel om te knielen en te danken. Wij staan niet stil bij de capitulatie vaa Japan. De tijden glijden voort. God ver andert nooit, de tijden verandert Hij met eigen hand. Onze groote fout is, de mensch spreekt en God kan niet gehoord worden. De weg naar de wereldvrede gaat over het .kruis. Christus' rijk komt, mede, door den thans geeindigden wereldoorlog. God hoore onze dankzegging De feeststemming op de Markt. Des avfflfids kwart over acht hield de gezamenlijke Padvinderij een grootsche demonstratie door de stad, waarna zij zich groepeerde aehter het stadhuis, waar Burgemeester James vanaf het schavot de bevrijding van Ind« herdacht. Hl) schil derde" onze vreugde over de bevrijding en de ellende, die mannen, vrouwen en kin deren daar in het Verre Oosten hebben doorgemaakt. Velen zijn in concentratie- en gevangenkampen omgekomen. Tal rijken hebben den strijd met het offer van hun leven moeten beköopen. Op het einde van zijn toespraak werden in eenoogen- blik stilte de gevallenen herdacht. Na de toespraak van Burgemeester James zong een duizendkoppige menigte het Wilhel mus en eenige vaderlandsche liederen Verkenners ontstaken op de Markt een vreugdevuur en ontbrandden de fakkels. Op daze wijze werd de nationale feest dag in Gouda besloten. Vanzelfsprekend vierden ook talrijke buurtvereenigingen deze historische gebeurtenis in 'eigen kring. Toonkunst. Een boos gerucht deed de ronde, een gerucht n.l. „de Toonkunst-uitvoering gaat niet door". Het ging van mond tot mond, totdatvorige week een. wel simpel courantenberichtje van den secre taris der afdeeling het tegendeel daarvan kwam bevestigen. En dit heeft waar schijnlijk op de massa gewerkt als een roodè lap op den stier, want het groote kerkgebouw was Dinsdagavond stampvol. Zelfs zijn er vriendelijke menschen ge weest die welwillend en geheel belangeloos een duizendtal extra stoelen hadden be zorgd. En zoo kon het gebeuren dat onze Toonkunstafdeeling eenrecord-aantal kaarten voor dit concert geplaatst had Wij gelooven dan ook dat de aanwezigen geen spijt zullen hebben over hun tegen woordigheid. Na het spelen van een Fantasia van Sweelink voororgel, werd het programma vocaal geopend met het aloude Wilhelmus, en wij kunnen verklaren dat wij nooit geweten hebben dat ons volkslied zóó mooi was. 't Is maar de kwestie hoe het gezongen wordt: Van de overige kooraummers stippen wij in 't bijzonder aan „O Heer, die daar des hemels tente spreidt'' uit Valerius' Gedenkklsnk, be never» en vooral „Na laat ons allen óode loven van Arnold Spoel, welke nummers subliem gezongen werden, waarbij in 't bijzonder de uitspraak zeer te loven viel, terwijl de directie van den heer Frits de Jong wel zeer zijn stempel op de uit voering dezer werkjes gedrukt had. Van het tweetal solisten noemen we in de eerste plaats de harpiste van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, Margot Broeders, die met de Passacalla van HMndel en de Romance van Hassel- mans veel Indrukmaakte. Vooreerst absolute zuiverheid van toon, prachtige opvatting, groote vingervlugheid, en een instrument van uitstekende kwaliteit, zie daar verschillende factoren die tot een prachtig geheel bijdroegen. De Fantasie van Caint-Saëns konden wi), hoewel goed gespeèld, in deze omgeving minder appreciëeren. En dan was er ten slotte Adrlaaa Engels, organist van de Groote- of St. Jacobskerk te Den Haag, die ons o.m. vergastte op een Passacaglia en Fuga in es kl.t. van hemzelf, benevens de Sonata da chièsa, Tema con Variasioniee Finale van Hendrik Andriessen. Vooral in dit laatste werk kwamen de capaciteiten van den organist sterk naar voren, «n lijkt het ons goed hem te typeeren als een musicus vai^de „groote lijn''. Want hij verliest zich niet in uitgezochte registraties, doch speult sober en geheel vlot, recht op zijn doel afgaande. Vooral ditlaatste bewees de uitvoering van de Finale. De Stichting Nederlands Volksherstel, en het Hederlandsche Roode Kruis, voor wien de netto-opbrengst van dit concert bestemd is, zullen er wd bij varen. P. Stichting 1940-1945. Voorloopig districtsbestunr ingesteld. Dinsdagmiddag had in hotel „De Zalm" de eerste bijeenkomst van de Stichting 1940-'43 in het distr Gouda p'aats Op ver zoek van het hoofdbestuur is voor Gouda en omgeving een districtsbestunr samen gesteld, dat bestaat uit de heeren J. M. Kwinkelenbarg, vóörz., A. Lahgeraar, secri, J. Scharloo,"pennlngm., L. J. A. van den Steenhoven, allen uit Gouda, A. Grave- land uit Haastrecht, als vertegenwoordi ger voor de gemeenten Haastrecht, Vlist en Schoonhoven, C. H. vj Hofwegen te Krimpen a/d Lek voor de gemeenten Krimpen a/d Lek, Krimpen a'd IJsel en Lekkerkerk, F. Vink te Moordrecht voor de gemeenten Moordrecht. N ié uwer kerk a/d IJsel, Zevenhuizen en Moerkapelle, W. Klein te Waddinxveen voor de ge meenten Waddlnxveen en Reeuwijk, A, G. H. Pönsioen te Schoonhoven voor Bergambacht, Schoonhoven en Ammer- stol en W. Timmerman te Berkenwoude voor Ouderkerk, Gonderak en Berken woude. De Heer J. Scharloo zatte in een kort woord het doel van de stichting uiteen. Zij beoogt het lenigen van de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke nooden van personen of groepen van personen, die tijdens de Dnitscke bezetting door daad of houding tot het blnnenlandsch verzet hebben bijgedragen. Wanneer deze pér sonen mochten zijn omgekomen, zal voor hun nabestaanden en gezinnen worden gezorgd. Bi) de plaatselijke contactper sonen der Stichting zijn enquête-formu lieren beschikbaar. Door middel hiervan hoopt men hen, die op een of andere wijze getroffen zijn te kunnen reglstreeren. Aangifte kan geschiedeningeval van geestelijke of lichamelijke ongeschiktheid, alsmede van overlijden, vermissing, ver oorzaakt door ongevallen of door verblijf in concentratiekampen, ingeval van schade, veroorzaakt .Hoor onderbreking van be roep of betrekking of van d# opleiding ingeval van schade van financieelen aard veroorzaakt aan roerende óf onroerende eigendommen van illegale werkers. Tevens bestaat het plan, illegale werkers, van 18 tot 27 Jaar naar kampen in het bui tenland te zenden voor herstel van hun psychische en physische krachten. Ook draagt de stichting zorg voor de verple ging in Nederlandsche ziekenhuizen en herstellingsoorden. Zoo wil de stichting gaan zorgen voor den invaliden K.P. er en alle anderen, die tengevolge van hun illegaal werk getroffen zijn. Vacantie-ontspanning. De commissie deelt mede: Voor gymaastiek, spelen, athletiek en algemeene clubjes zijn in de week van 20 - 25 Augustus aan de beurt de leer lingenvaa de openbare school v. U.L.O., de R.K. U.L.O., de school v. de B.L.O de Groen van Prlnsterer«c¥iool,de' Calvijn- school, de meisjesschool aan de West haven, de St. Aloyslusschool, de St. Gerardus Majellaschool, de Ambachts school en de Huishoudschool. De leerlingen van deze scholen megen hieraan alleen meedoen, als ze zich heb ben opgegeven voor één der bovenge noemde onderdeden of voor handenarbeid wat niet is doorgegaan, Ook zij, die zich opgaven voor tuinieren of plant- en dier kunde en niet opgenomen zijn in een klein clubje, mogen zich bij deze groote club voegen. En nu het volgende goed lezen, uitknippen en bewaren om iederen dag te zien, waar je heen moet. Jongens en meisjes beneden 10 jaar moeten b^eenkomen op het Veemarkt- terreia en wel op Maandag om 9 aur en 2 nu'r, Dinsdag om< 2 uur, Woensdag om 2 uur, Donderdag ons 9 en 2 uur. Jongens van 10 jaar en ouder moeten bijeenkomen Achter de Waag en wel op Maandag om 9 unr en 2 uur, Dinsdag omOh uur. Woensdag'om 9 uur, Boven dien op Donderdag om half 10 uur in Amicitia. Singelstraat. Meisje» van 10 jaar en ouder moeten bijeenkomen op de Markt en wel op Maandag om 9 uur en 2 uur, op Dins dag om 9 uur, Woensdag om 9 uur en 2 uur, Donderdag om 2 uur. Bovendien Donderdag om 9.30 uur in Amicitia, Singelstraat. Bf) regenweer mogen de kinderen ook komen, daar zij dan binnenshuis worden beziggehouden, Wat fs er in Gouda te doen I Schouwburg-BioscoopVrijdag t/m Woensdag Joarnaal-programma Thalia Theater: Vrijdag t/m Woens dag Sergeant York De kathólieke kinderen worden 'smor gens eerst in de mis van kwart over 8 in de Kleiwegskerk verwacht. Op Vrijdag wordt de week afgesloten met voor de jongens en meisjes beneden 10 jaar een poppenkast in Amicitia, Singelstraat, om half 3 uur. De jongen» en meisje» van 10 jaar en ouder mnken dan een boottocht naar R'dam, kaarten voor dezen boottocht met een bezcek;aan Blijdorp moeten worden gekocht tk f ].- op Maandag in de Huishoudschool, Oosthaven 68. Aan ouders, voor wie deze kosten een bezwaar zijn, wordt verzocht dit dan op te geven, opdat op kiesche wijze in deze moeilijkheid kan worden voorzien. De boottocht en de poppenkast zijn ook bestemd vooy kinderen, die zich voor een der andere clubjes (teekenen, zingen, schaken enz.) hebben opgegeven. Op de overige dagen gaan deze clubjes gewoon door. Bij geen enkele gelegenheid hebben de kinderen geld ncodig, zij moeten dus met het oog op verlies, geld en sieraden thuis laten. Dit is de laatste week, die door de commissie voor vacantleontspanning is georganiseerd. Alle scholen hebben dan een beurt gehad. Algemeene bekendmaking De Commissaris van Politie te Gouda, vordert, ingevolge art. 4 der Vreemde lingenverordening, dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats in de ge meente Gouda hebben, of daar vertoeven, zich op Maandag 20 Augustus 1945 tus- schen 9. cn 12.30 en 3 en 5 uur mel den aan het bureau van politie, Markt no. 27 (gebouw „Arti Eegi") te Gouda. Paspoorten, persoonsbewijzen, verblijfs vergunningen en andere identiteitspa pieren medebrengen. Voorts is volgens bovenaangehaald» verordening ieder die aan een vreemde-* ling nachtverblijf verschaft, verplicht, hiervan binnen 24 uur aangifte te doen op het bureau van politie. Niet-nakoroing van deze verordening wordt ingevolge art. 26 lid 1 van het Besl. op den Bijzonderen Staat van Beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. De vreemdelingenverorcfening is niet van toepassing op personen, die tot de geallieerde strijdkrachten behoóren of die met toestemming van de militaire over heid onderdeeleo van die strijdkrachten vergezellen of volgen. Nederlandsche Volksbeweging In verband met het feit, dat de open bare vergadering, welke gisteren in den Schouwburg zou plaats vinden, op den Nationalen feestdag viel, heeft het bestuur - mede om geen persoonlijke gevoelens te kwetsen - gemeend, deze vergadering te moeten uitstellen, Het bestutir hoopt zoo spoedig mogelijk een naderen datum te kunnen aankondigen. De toegangsbewijzen blijven geldig. Op meer uren gas. Vanaf heden zal de Gasfabriek ook des avonds van 6 tot,7 uur gas voor particulieren doeleinden verstrekken. Van zelfsprekend blijven de toegestane rant soenen gehandhaafd. Allicht niet, als je geen vork hebt. Geef er één voor Venlo. Leg het vast klaar om aanstonds te kunnen afgeven als Volksherstel het Zater dag door de Verkenners doet afhalen GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1