jggj ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN KM Opmerkingen over de Zaivering. EEND! MAAKT Abonn. p.w J25 ct.Losse numm Redactie: L. J. A. v. d. §teenhoven Mr. A. A.T Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl, Gouda De psychologie van den^ ambtenaar en de billijkheid. 9- De ambtenaar is het blijvende besta nd deel in het overheidsbestel. Ministers van links gingen, een rechtskaDinet verscheen; een sociaal-vooruitstrevende wethouder maakte plaats voor één die de sluitende begrooting zag als kroon van zijn beleid; nu bestuurde een jurist, daarna een aan nemer. De ambtenaar bleef. Hij moest telkens mee- Hij kon en mocht niet anders; hij moest wijken voor het gezag. Hij zag de regeering van nabij, men had hem noodig. Hij trachtte een goed instrument te zijn. Vaak beving hem een zeker scepticisme over de veelheid en voosheid van politieke leeringen. In zijn gemoed ontstond een mengeling van hoog hartigheid en gelatenheid, opgemaakt met correctheid of formalisme. Is het wel volkomen billijk dat men van den ambtenaar, na een dikwijls pijn lijke training in dezen zin, plotseling een zelfstandig oordeel en beleid elscht, tegen den feitelijken regeerder van den oorlogstijd in? NUMMER ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1945 Ter aanvulling van onze bonnen- lijst van gisteren deelen wij mede dat de Aardappzl-» Vleesch- en Melkboanen geldig zijn t. e.m. 25 Augustus. Dan zullen voor deze artikelen nieuwe bonnen worden anngewezen. Het zeeprantsoenis 225 en niet 255 gr. zooals in een deel van onze oplaag stond vsrmeld. Zelfverzorgers behoeven bon A 579 NIET in te leveren. STADSNIEUWS. De gefusileerde gijzelaars herdacht: Samenkomst van oud-gijzelaars te Goirle Min. Schermerhotn spreekt als hun oud-leider. 1 In den nacht van 14 op Ï5 Augustus 1942 werden vijf mannen uit de gijze laarskampen van St. Michielsgestel en Haaren uit hun bed gehaald, met bevel aan de kamergenooten om alles van hen in te pakken. Het dreigement dat al een week boven de kampen hing, werd dan tóch uitgevoerd: vijf gijzelaars werden vermoord om het volk angst aan te ;}a- gen en volgzamer te ippken. Op den morgen van 15 Aug. deelden een paar Duitsche officieren aan de gij zelaars, verzameld op het voetbalveld asee, dat tegen daden van terreur, als ge volg vnn de ophitsing van de Nederland- sche regeering in Londen, waren gefusi- leerd de gijzelaars Baelde, Bennckers, Schlmmelpennlnck van der Oyen, Ruijs en van Limburg Stirum. Verder is er over de executie niets be kend geworden. Na de bevrijding bleek, dat de jachtopzichter M. Heerenbeek in eenzame bosschen achter Goirle. dicht bi de Belgische grens, 's morgen» om vier uur, toevallig dicht in de buurt was ge weest en de plaats had kunsen vaststellen. Door de bemoeiing van den eigenaar, den heer Puijenbroek. werd na de bevrijding de plaats gevonden van het gemeenschap pelijke graf, waarin ook de palen lagen, waaraan de Duttschers bij de fusileering de gijzelaars hadden vastgebonden. Op 15 Aug. 1945, den dag van den wereldvrede, kwamen nu honderden gij zelaars op deze eenzame plaats temidden van de dennenbosschen bijeen. Er was iets beklemmends In, te bedenken, hoe zl), die wij in het kamp hadden gekend, per auto hierheen waren vervoerd, met den dood voor oogen. Eerst de ongeveer 10 kilometer van de drie uit St. Michiels gestel naar Haaren, dan van de vijf te zamen nog een 20 kilometer over Tilburg en Goirle tot de auto, als de onze, moet zijn afgezwenkt de eenzaamheid van de bosschen in. Een reiger staat in een van de vennetjes te peinzen. Op uren afstand is hier geen huis dan de boschwachters woning. Marechaussees en padvinders geven de richting aanwij komen op een plaats waar al veel auto's parkeeren. Door het dennengroen wappert het rood, wit en blauw. Daar staan, naast elkaar, de vi palen, op de plaats waar deze op den vroegen ochtend van 15 Aug. 1942 heb ben gestaan. Bloemen, waarbij veel wit en oranje, liggen nu aan de voet daarvan. Het stoffelijk overschot van Baelde en Bennekers werd naar Rotter dam overgebracht. De anderen bleven hier begraven. Het terrein ts afgvasterc (Wordt vervolgd,) De burgemeester deelt mede, dat hij wsgens uitstedigheid verhinderd is op ^Maandag, 20 dezer, spreekuur te houden. Comité voor gebiedsuitbreiding in Gouda opgericht. Woensdagavond is in Gouda opgericht een Comité voor Gebiedsuitbreiding als onderdeel van het Nederlandsche Comité. Mr. Dr. K. F. O. James, die de consti- tueerende vergadering bijwoonde, aan vaardde het eere-voorzitterschap. Het Comité is' verder al? volgt samen gesteld Ir. M. Van Heiningen Nanninga, voorzitter: L. J. A. van den Steenhoven, secretaris: J. C. Langeraar, penningm.; A. v. d. Berge, C. J. Beunk, Th. v. Catz, M. Kwinkflenberg, Ir. C. v. Loon, J. van Ooyen, E. A. Polet, F. R. Pruijm- boom en Mr. Dr. J. Smit. Op een en ander komen wij nog nader terug. Gift voor N.V.H. Bij N.V.H. is een gift binnengekomen van f 74.62, de opbrengst van een col lecte, gehouden door de Oranje-vereeni- ging „Margriet" (Ketelstraat en 2e H. v. Alphenstraat). Bevrijdingsfeest. De Buurtvereeniging „Vrij Holland' omvattende de Gravin Beatrixstraat Derde Kade, benoorden de spoorlijn en een klein gedeelte van de Graaf Florls- weg, houdt een „Bevrijdingsfeest" op Zaterdag 18 Aug. a.s. Het programma, dat zeer afwisselend is, wordt grooten- deels uitgevoerd op de voormalige tennis banen aan de Derde Kade, waar 'savonds ook wordt gedanst. Burgerlijke Stand. Geboren 10 Aug.Regina M., d. v.H. J. Slootjes en van A. M.G.Bren, Karakietstr. 58: Adrlana J. N., dochter van P. L. Hofstede en H. Bekkers, Karaemelksl. 27 Andrles, z. van A. Groenewoud en van J, Ravensteijn, 4e Kade 103. 9 Aug.: Gerrit, v. A. Kappert en W.,v. Braak, Boskoop, zijde 156. li Aug Catharina M. J„ d. van L. de Wolff en J. J. M. de Zeeuw, Turfmarkt 40 ben., en Neeltje. d. van Th. v. d. Irug en van G. H. C. Geukes. Raam 242 a 15 Aug. Alida G., d. v. A.-Vermei) en A. Willemsen, Scheltemastr. 25, Johanna d. v. C. Dongelmans en van B. C. Verkerk, Klimopstraat 9. 16 Aug. Irene P. M„ d. v. H. Wieser en A. Bakker, Robaarsteeg 20 en Maria J. Tb-, d. v. J. F. v. Schie en B. M. Janse, Crabethstraat 17, Margrieta M., d. v. W. M. Schriek en A. M. de Jong, Reeuwijk, 's Gravenbroekscheweg F 73, Geertje, d. v. W. Boer en A. E- de Hoog, Waarder, Driebruggrn 100 Ondertrouwd: 16 Aug. E. v. Dijken A. S. Brem, J. Mikkersen E. J v;,Diik' C. Zieleman en C. W. Janssen, R. Vrees wijk en C. van Elswijk, J. J.Lambalgen en A. S. van Camp, A. F. M. Artz en C. B. Breuwer, G. J. van Staveren en J. Winkel, G. J. Ploeg en F. v. Elswijk. Gehuwd: 15 Aug. A. L. Murk en J. C. van Setten, B. M. Steeman en M. A Scheuten. G. Tollenaar en S. Smits kamp, B. Stam en D. Th. C. van der Bree A. P. v. d. Klanw en J, H. Toonen A. C. v. Klaveren en P. F. Kwinkelen. berg, J. Heegen en M. v. Ea, L,J- Breer en T. Snel, J. F. Kunst en Z. Zoeteman, J. v. d, Herst en H. Noemen, J. T. Slin gerland tn. M Berlijn. j Overleden i 12 Aug. Pl«t« R«k- geh mat Maria J. Sperna-Wetland, 64 jaar Johannes Maria van Winden, 20 mnd,, J. F. Th. Nijkamp. 12 jaar. Geslaagd Hoofdacte. Onze stadgenoot, de heer J'. Weck slaagde gisteren te 'sGravenhage voor het examen Hoofdacte, deel B. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Augustus 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk) 10 uur v.m, Ds. C. A. Koorevaar, 5 uur a.m. Ds. M. C. Koole. Westerkerk 10 uurLs. L. P. Sterk van Ter Aar. 5 uur n.m. Ds. C. Jongeboer, van Valkenburg. Ver. van Vrijzinnig Herv. Kleine Kerk 10,30"uur Ds. M. J. W. Zevenboom^van Berkenwoude. Vereeniging Calvijn, Turfmarkt, 10 u. Geen opgave ontvangen. Remonstr. Geref. Gemeente 10.30 uur Ds. P. D. Tjalsma te Rotterdam. Evang. Luth. Kerk 10 u. Ds M.C. Koole Donderd 7,30 u.lnterkerkej,avondgebed. Óud-Kath.Kerk 10.30 'tt. Pastoor Giskès. Geref. Kerk 10 u. Dankstond voor den vrede. Ds J, P. Boer van Boskoop. 5 u. Ds Warmenhoven van Reeuwijk Geref. Zondagschool „Jozef-', Groen van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4 uur.. Vrijgemaakte Gereform Kerk 8.30 uur en 4 uur gebouw Remonstr. Kerk, Ds. W. Verwoerd van Koekengen. Geref. Gem. Stationsweg, 10 en 5 uur Ds. de Blois. Christ. Gerefor. Kerk 10 en 5 uur Ds. J. v. d. Klis van Maarssen. Nederl. Geref. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Woensdagavond 7.30 u. Joh. van Weizen. Vrije Èvang. gea/J 8.30 uur KI. Kerk en 5.30 uur gebouw Zeugestraat 38, Ds. Visser van Rotterdam. Woensdagmiddag 3 uur Gebedsuur. JLegtr «des Heil», 10 gur, Heiliglngs- dienst, 7.30 u. Openbare Kerkel. Samen komst. Dinsdag 7.30 u. Ledenvergadering. Donderdag 7.30 uur Openb. samenkomst. Leiders; Majoor en Mevrouw Wels. Jong Nederland voor Christus. Woensdag 8 uur, Spieringstraat 49, Leider de Heer W. F. Kloos. Administrate; M, J. van Loon Bur. i Marlt 20, Gouda.Tel-3098 Wat is er In Gouda te doen Schouwburg-Bioscoop: Vrijdag t/m Woensdag Journaal-programma Thalla Theater: Vrijdag t/m Woens dag Sergeant York WAT GEBEURDE ER? 18 Augustus. 1944 Falaise en Orleans bevrijd. Geall. vorderingen in Z. Frankrijk. V 1 op Londen. Tabaksrantsoen ver laagd. Z-kaarten voor banken. 1943 Roosevelt en Churchill te Quebec bijeen. Doktérs- en Apothekersdienst De Zondagdienst wordt waargenomen door de doktoren A. Beek, Burgem. Martenssingel 13 en dr. J, Bik, Bleekers- singel 55. De Apothekersdienst wordt waarge nomen door Apotheek Weijer, Gouwe 131 De Centrale keuken gaat sluiten Op 23 Aug. a.s. gaat de Centrale Keuken sluiten. Heeft ieder gezin het in den afgeloopen winter moeilijk gehad, de leiding van de Centrale Keuken had het dubbel moeilijk. Waar het in elk gezin in het klein ontbrak, ontbrak het in het groot bij de Centrale Keuken. Er moest geroeid worden met de riemen die men had. Een radicalen ommekeerj kwam dan ook na den 5en Mei. Vele magen kon den het zware eten niet verdragen. De prijzen werden aanzienlijk verlaagd. Er waren weer producten, er was weer electricitelt, aan de behoeften van de deelnemers aan de keuken kon weer wor den voldaan. Ongetwijfeld zullen veel huismoeders nu zij haar eigen potje weer zullen moeten gaan koken, de gemakken, die de Centrale keuken hun bood, missen. Ongetwijfeld heeft de „keuken haar diensten bewezen en hebben leiding en personeel zich goed van hun taak gekweten. SPORTNIEUWS. Voetbal. A.s. Maandag, des avonds 7 uur, vindt op het O.N. A.-terrein de voetbalwedstrijd plaats tusschen een elftal van „Victorie van den Kon. Wllhelminaweg en'n elftal van de Bockenbergstraat. De opbrengst van de collecte komt ten bate van het gedenkteeken voor oorlogsgevallenen, dat aan het stadhuis geplaatst zal worden. A.s. Dinsdagavond om kwart over 7 speelt een elftal van de buurt ver. „Prinses Margriet" tegen hetGoudschepelitle-elftal. Deze wedstrijd, die op hat O.N.A.- terrein plaats vindt, wordt opgeluisterd met muziek, terwijl de opbrengst van dezen wedstrijd geschonken wordt aan het plaatsje Nedel. Om den „Bzvrijdingsbeker". Programma Zondag 19 Augustus. Groep I. Moordrecht-Lekkerkerk. Gouderak—Bergambacht. Stolwijk- Schoonhoven. Groep 2. Ona-Olympia. Donk-G.S.V. Gouda-Bodegraven.rv, Van de duisternis naar het licht. INDIË IS VR1J1! Woensdagavond hebben de ministers Schermerhorn en Logemann het woord ge voerd tot alle land- en rijksgenooten n.a.v. de heuglijke bevrijding van Indonesië en het winnen van den wereldvrede. De min.-president ving zijn toespraak aan met te wijzen op het feit, dat de grootste en verschrikkelijkste,oorlog aller tijden plotseling is geëindigd en het Japansche keizerrijk, als laatste in.^ie rij der roofstaten, zieltogend ineen is ge stort. Een zucht van verlichting rijst op ui het wonderschoone deel van het Koninkrijk der Nederlanden, waar zoo onbeschrijfelijk veel is geleden en zulk een onherstelbare schade is aangericht. I Hierna sprak de min^pêStdemt over de gevoelens, die menig mattneman in onze Oost reeds jaren voor het uitbreken van den oorlog bezielden Voor hen stond het vast, dat Japan een aanval op Ned. Indië voorbereidde. De oorlog in het Verre Oösten begon in feite in 1931 met den aanval op Mantsjoeko, gevolgd door het incident van Shanghai in 1937, waasmede de oorlog in China werd in geleid. Het hoogtepunt was de aanval op Pearl Harbour in 1941. Wij kenden de Japanners reeds. De onderhandelingen met hen in 1943 waren vanwege hun brutaliteit reeds moeilijk, in 1940 washet onmogelijk om met hen verder te onder-* handelen. Toen lieten zij het masker vallen. Vol lof sprak de min.-president over den gonverneur-generaal Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die met helden moed, evenals vele aaderen, de donkere toekomst die voor hem lag, tegemoet- glng. Zelfs de Japanners spraken hun bewondering over hem uit. Tevens roem de spr. den moed ven Doorman, die de beste tradities van onze marine- hoog gehouden en de offervaardigheid van de helden die hu- leven gaven. Tot slot sprak de min.-president over den plicht, die elke Nederlander heeft, om het lot met onze rijksgenooten te delen. Nederland heeft getoond Indonsië lief te hebben. Tesamen hebben wij geleden, te- samen hebben wij gestreden, tezamen zul len wij bonweh. Hierna sprak min. Logemann, die mede deelde. dat de Ned. regeering alles in het werk zal stellen, teneinde de verbinding met Indonesië snel te herstellen. Alles zal in het werk worden gesteld, zoo snel mogelijk berichten over te zanden, In het Maleiich deelde de minister mede, dat Nederland te laat was bevrijd, om daad werkelijk aan de bevrijding van Ned. Indië deel te nemen. Daarom zal in het begin Indonesië door geallieerde troepen wordea bezet, maar ook d« N.I.C.A. zal dit deel van ons koninkrijk binnenrukken. De jongemannen, die bereid waren hun krachten te geven vaor den bevrijdings- •trijd zijn teleurgesteld. Hen wacht nog een belangrijke taak. Er is daarginds nog veel te doen. Laat Nederland toonen, wat het kan. Dan zullen wij het werk klaren. Aflevering Brandstof. De brandstoffenhandelaars in de Pro vincie» Noordholland, Zuidholland en Utrecht zullen pas mèt ingang van 3 Sep tember een aanvang mogen maken met de aflevering van brandstoffen op de geldig verklaarde bonnen 43bv en 44bv. II GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1