ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN PER ASPERA AD ASTRA EENDRACHT MAAKT MACHT Redactie: L.J. A.v.d.Steenhoven Mr. A. A. Rijksen Drukker: Drukkerij Veniji,Gouda NUMMER 6 MAANDAG 20 AUGUSTUS 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda. Tel. 3098 Abonn. p,w. 25 ct Losse numm. 10c STADSNIEUWS. Vergoeding v. oorlogsschade. De burgemeester van Gouda vestigt de aandacht op het Koninklijk Beiluit van 16/28 Juni 1945, Staatsblad F 98, hou dende vaststelling van het besluit over gangsregeling oorlogsschade. Dit besluit behelst o.m. dat schade aan goederen, toegebracht als rechtstreekscb gevolg van oorlogsgeweld van hande- l gingen of van maatregelen van den vijand of van oorlogsomstandigheden, vóór 28 Augustus a.s. moet worden aangemeld bi) de schade-enquête-commissie te Den Haag, Zuid-Binnensingel 212-216. - Uitgesloten is hiervan schade, waar voor afzonderlijke regelingen gelden of welke van geringe beteekenis is. De bepalingen van het schade-bedrag geschiedt op grond van het besluit op de materieele oorlogsschade, Verordeningen blad 1940/221 en het besluit op de be- zettlngsschaden, Verorden.bl 1942/30. Hulp aan Venlo. Een van de alhier verschijnende dagbladen ontving een dezer dagen een brief uit Venlo, waarin werd medegedeeld, dat het initiatief van Gouda om Venlo te adopteeren in deze zoo zwaar getroffen stad tenzeerste op prijs wordt gesteld. Als tegenprestatie is een Ven- loosch cabaretgezelschap (dat o.a. zal optreden in Caree) genegen èenige cabaretvoorstellingen in Gouda te geven. Tevens verzocht de briefschrij ver of de mogelijkheid bestond een voetbal- en een hockey-wed strijd te spelen. Zooals bekend mag worden geacht was het Venloosche hockey-team herhaal de malen kampioen van Neder land. Naar aanleiding van dit verzoek is alhier een klein comité opgericht, dat de gang van zaken zal regelen. Nadere bijzonderhe den zullen in de komende dagen worden bekend gemaakt. Mededeeling aan oud-B.S.'era De oud-districts Commandant der B S., de heer M. A. de Korte, verzoekt ons het volgende mede te deelen. Door de landelijke leiding der B.S. is ingesteld een Sectie So ciale Verzorging. Deze Sectie heeft tot taak oud-B.S.'ers, waar dit mogelijk is, in hun moeilijk heden te helpen. Deze zorg strekt zich uit tot financieele steun aan nagelaten betrekkingen, tot hulp bij sollici taties en derg. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Districtsleider van Sectie IV (Sociale Zorg), den heer Tj. Kooistra, oud-P.C.B.T. Joubertstr. 132, Gouda, Tel. 3618 Bevredigende medewerking v. het bevrijdingsgedenkteeken Het comité voorjbet monument aan het stadhuis ter herinnering aan den oorlog en de oorlogs slachtoffers ontmoet een vrijwel algemeene waardeering voor zijn plan. De geldelijke bijdragen ko men om te beginnen, ook bevre digend binnen. Voor hen, die nog niet gegeven hebben, wordt er aan herinnerd dat giften kunnen ge stort worden bij alle locale Banken, de Nutsspaarbank en de Gemeen- j, tespaarbank, waar inteekenlijsten liggend/of doof overboeking op postrekening 36140 ten name van M. J. Ogier 6 Co. te Gouda. Besloten vergadering der Afd. Gouda van de Liberale Staatspartij. Dinsdagavond 7 Aug. hield de afd. Gouda van de Liberale Staats partij haar eerste besloten ver gadering na cle bevrijding. De voorzitter Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen,, herdacht in zijn openingsrede Prof. Mr. B. M. Telders, den voorzitter der Partij en Mevr. Tieter-Brinkman, be stuurslid der Goudsche afdéeling, terwijl tevens de bezorgdheid werd geuit omtrent het lot van C. G. Roos, lid van Ged. Staten van Z.-Holland. Spreker wees er voorts na drukkelijk op, dat de herleving der Liberale Staatspartij geens zins wil zeggen, dat de liberalen de oude partij-groepeering willen handhaveneen voorloopige or ganisatie van liberalen is echter noodzakelijk om invloed te kun nen uitoefenen op de nieuwe partij-groepeering waarin de libe rale beginselen aanwezig moeten zijn. Mr. J. Rutgers, secretaris der Liberale Staatspartij, spreker van dezen avond ving aan met hulde te brengen aan de nagedachtnis van Mevr. de Wit Wijnen-Kou mans, die vorig jaar uit de fami liekring is weggerukt. Mr. Rutgers belichtte in zijn rede den rechtsonzekeren toestand, waarin wij thans leven, en .be sprak tegen dezen Ichtergrond zijn onderwerp„De plaats van het liberalisme in den nieuwen tijd". Spreker noemde de liberale grondbeginselenhandhaving van den rechtsstaat, handhaving der constitutioneele monarchie en parlementaire democratie en be vordering van het particuliere initiatief. Deze beginselen worden in theorie ook door andere groepen van ons volk aangehangen, doch in practijk ontbreekt nog alles aan de toepassing dezer begin selen hoe is de huidige rechte loosheid mogelijk in een rechts staat? Waarom wordt onze volksvertegenwoordiging nog steeds thuis gelaten? Ten opzichte van de econo mische vraagstukken wees spreker er nadrukkelijk op, dat de libe ralen zich nooit verbonden heb ben aan een speciaal economisch systeem. Slechts wordt onverbid- delijWastgehouden aan den voor rang van hét particulier initiatief, waar dit mogelijk is, terwijl ook de socialisatie principieel wordt afgewezen. De toespraken werden met groote belangstelling gevolgd en aan het eind van den avond meldden velen zich als lid van de afdeling, terwijl ook vele nieuwe abonnementen op het „Liberale Weekblad" op „Slaet op den Trommele" konden worden genoteerd. Gecostam eerde voetbalwedstrijd. Donderdagavond om 7 uur zal op het Olympia-terrein een ge- costumeerde voetbalwedstrijd ge speeld worden tusschen Bodegra ven en Waddinxveen. De muziekvereeniging „De Korte Akkeren" zal haar mede werking verleenen. Het batig saldo zal worden af gedragen aan N.V.H. Bloementolk van onze dankbaarheid Als afdeeling van het Natio nale Comité: „Bloementolk van onze dankbaarheid" is in Gouda een comité samengesteld, dat zich tot doel stelt, gelden in te Wat is er in Gouda te doen Schouwburg-Bioscoop: t/m Woensdag ournaal-programma Thalia Theater: t/m Woensdag Ser geant York. Geref. Kerk: Donderdag 13 Aug.,8u. Orgelconcert door R. M. van Deth. WAT GEPEURDE ER? 20 Augustus. 1944 Hitier verleent Mannerheim eiken loof. Vrij groote luchtaanval op Japan. Luchtaanval op Maastricht. 1942 Britsche proeflanding met tanks bij Dieppe, zij blijven 10 uur aan land. Daarna juicht het D.N.B. „Afgeslagen". 1940 Churchill kondigt in het Lager Huis een Britsch offensief in 1941 en 1942 aan. De gefusilleerde gijzelaars herdacht. Samenkomst van oud-gijzelaars te Goirle. Min. Schermerhorn spreekt als hun oud-leider 2 (Slot), Na een inleidend woord van Mr. van Voorst tot Voorst, voorzitter van het 'regelingscomité, werd het herdenkings woord gesproken door professor Scher merhorn, niet als minister-president maar als oud-leider van het kamp in St. Mlchie s- gestel. In tegenstelling met bijna alle andere oud-gijzelaars, ziet hij er magerder uit dan in het kamp. Hij herinnerde er aan hoe de persoonlijkheid van den. een, een heel ander spoor naliet dan van den anderde jonge vrouw van Baelde bleet voortwerken In zijn lijn en vond den dood in een concentratiekamp na den dood van Schimmelpcnninck werd zijn zoon geboren. Deze moord was de eerste in de reeks van gewelddaden die Duisch- land tegen ons land beging. Ook menigen Duitscher moet dit wel ontsteld hebben. Toch zullen ook dezen moeten erkennen dat het Duitsche volk in zijn geheel hier aan schuld draagt en hiervoor boete zal moeten doen. Alleen langs dezen weg is er vergeving mogelijk. In wat er naar buiten blijkt, is daarvan tot nu toe echter weinig te zien. Zij die hier den dood vonden, leefden met ons In een verwachting van den beteren tijd na de bevrijding. Helaas is er echter ook nu weer macht over men- schen, die soms zonder het besef van hooge verantwoordelijkheid wordt gehan teerd en daarom opnieuw ten verderve leidt. Op ops die nog leven rust de taak tot verwezenlijking van een betere tijd. Professor Schermerhorn legde daarna een krans namens de oud-gijzelaars. Tevoren was reeds een krans gelegd namens de Koningin, aan wie een telegram werd gezonden. Een steen, die in een grooter monument zal worden.opgenomen, herinnert aan deze plechtigheid. Hiymede worden ook geëerd de op 16 October 1942 gefusilleerden gijzelaars J. V- d. Kerkhoff, H. W. Vrind en J. Haantjes. Van hen werd tot nu toe geen spoor gevonden. Terwijl kransen werden gelegd, klonk tusschen het geboomte mooi het Ecce quomado moritur (zie hoe hij sterft) dat daarna door een mannenkoor werd ge zongen. gedirigeerd door een oud-gijzelaar, Graaf van Limburg Stirum, oud-gijzelaar en broer van den gefusilleerden. Otto van Limburg Stirum sprak een woord van dank, Mevrouw van Limburg Stirum, de weduwe van den gevallene, getuigde in een moedig woord van de kracht die er uitging van het medeleven van de andere gijzelaars. Voor familie, vrouw en kinderen is het een eer den naam te dragen van degenen die hier hun leven gaven. Onder het zingen van het Wilhelmus wapperden de Nederlandsche kl*ur«- De vijf opgerichte palen staan temidden van de bosschen van Goirle als een getuigenis tegen een van de vele gruwe- lijkc daden van de bezetters. Maar het barbaarsche rumoer zelf is heen. over stroomd door het milde ruischen van de dennen, als opgenomen in de eeuwige rust. zamelen voor het Nationale Comité. Het plan is ontworpen om de tuinen van de regeerings- gebouwen te Washington, Lon den, Ottawa, Moskou, Stockholm en Bern in het voorjaar van 1946 in vollen bloei te doen staan. De planten en bollen hiervoor zullen door het Nederlandsche volk worden geschonken als tee- kén van dankbaarheid voor alles, wat deze landen voor ons hebben gedaan. Er bestaan plannen om Nederlandsche kunstenaars blij vende monumenten vanonze dankbaarheid te laten scheppen, doch hiermede zal wel eenig^n tijd mede gemoeid zijn. Als spon tane uiting van onze dankbaar heid is daarom deze bloemen hulde georganiseerd. Eenieder zal, als hem daartoe het verzoek wordt gericht, zeker het zijne willen bijdragen. Wederom verkoop vleesch. Nu de Centrale Keukeh gesloten is, zal de verkoop van voorwaardelijk goed gekeurd vleesch wederom, plaats vinden aan houders van nummerkaarten uitge reikt door het Openbaar Slachthuis. De verkoop vindt plaats aan den ge meentelijke vleeschwinkel, Nieuwe Markt, Gouda. De eerste verkoop vindt plaats Woensdagmiddag voor de nummers 1 tot en met 300. Extra rantsoenen jonge moeders Tengevolge van een drukfout is eenige dagen geleden gepubliceerd, dat jonge moeders in de provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht, wier kind ge boren is na 3 Februari doch voor de periode van 5 Augustus t/m. 1 September 1945. In deze week ontvangen jonge moeders wier kind geboren is na3Febr. doch voor 4 Maart 1945 vooreen laatste maal extra rantsoenen. Evenzoo ontvan gen jonge moeders wier kind geboren is na 3 Maart, doch voor 1 April 1945 voor de laatste maal extra rantsoene voor de periode van 2 t/m 29 Sept 1945. Een oude bekende. Zaterdag j.l. is de vrouw van den N.S.B.-burgemeester Liera, vanuit Maas tricht. naar het kamp „Apollo" alhier, overgebracht. Verblijfplaats van Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer gevonden. De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, }hr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is door een medische eenheid aangetroffen in een krijgs gevangenkamp, 100 mijl ten noor den van Moekden. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer wordt op speciaal verzoek van H. M. de Koningin uit Mand- joerije geëvacueerd.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1