X? ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN hei Qcudsche Botiiiekocfi* Opmerkingen orer de Zuivering. HET WERK VAN IN BEZETTINGSTIJD. ASTRA RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rljksen Drnkker: Drukkerij Verzijl, Gouda EENDRACHT MAAKT MACHT NUMMER 7 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1945 Administratie; M, van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p.w. 25 ct.Lossenumm. lOct. 10. „Och dat komt wel weer terecht". Wie niet rechtstreeks bij de maatre gelen van de zuivering betrokken is schijnt Is het algemeen niet te voelen hee schrij nend het is, wanneer iemand ten onrechte, of onevenredig zwaar, door de gevolgen daarvan wordt getroffen. Onlangs vertelden wij aan iemand dat een paar jongens die onder invloed vooral van een ouderen broer bil de jeugdstorm waren geweest, maar, door wat zij er hadden gevonden ontnuchterd, spoedig bedankt hadden, nu tóch vanaf begin Mei met echte N.S.B.ers en colla borateurs in een Interneerlngskamp zaten. De reactie van degene aan wie dit werd verteld was heel rustig i „Och dat komt wel weer terecht". Daartegenover gelooven wij dat dit meestal niet meer terecht zal komen. Voor een geschonden belang is nog wel eens vergoeding mogelijk, maar t eer is teer. Wie daarin geschonden wordt is dikwijls vergiftigd. Met innerlijk geschonden men- schen is weinig te bereiken. Zij zijn geestelijk en maatschappelijk een gevaar. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Centrale v. Buurt vereenigingen Woensdagavond acht uur zal er in Ter Gouw een vergadering worden ge houden van de centrale jvan buurtver- eenlgtagen voor de besturen van alle buurtverenigingen in het district „Korte pikkeren''. Zij, die hun formulieren nog %et hebben ingevuld, kunnen dit alsnog ter vergadering doen. Luchtbesehermingsblok geliquideerd. Blok 3 heeft op haar liquidatie-verga dering besloten van haar kasgeld 1 122.50, te schenken aan het gedenkteeken, f 50, aan het Nel. Roode Kruis, f 50,— aan het Comité voor Stille Armoede en f 22.50 aan „Eereschuld en Dankbs arbeid" De verbandmiddelen zijn aan het Roode Kruis gegeven. Volksherstel ontving het overige materiaal. Voor Hoofdacte geslaagd. Onze stadgenoot G. Straver slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het examen hoofdacte A en B. Onaangename ontdekking. De waschindustrleel V., wonende in de Woudetraat, kwam tot de onaangename ontdekking, dat uit de lada van zijn schrijfbureau een bedrag van f 425 was ontvreemd. Hoe de dader ingebroken heeft, is nog een raadsel. Vlugge handel. Tegen H. van de Houtmansgracht is proces-verbaal opgemaakt, wegens dief stal van een compleet autowitl nit een garage aan den Ridder van Catsweg. De bmtenband is bij een zekeren van O. In beslag genomen en was toen reads van 4 eigenaren verwisseld. De laatste elge- naar had ar f 900.- voor betaald. Be binnenband is verkocht voor f 60.- aan een tot nog toe onbekend gebleven per soon. Voor een sigaretje. Voor velen is een Engelsche sigaret zoo begeerenswaardig, dat zij er een be keuring voor over hebben. 11 personen werden op de spoorlijn bekeard, toen een Canadeesche verloftrein passeerde. Burgerlijke Stand. GEBOREN 17 Aug., Christiaan, zoan van J. van Berkel en M. M. Kortland Gouwe 31 - Marinas, zoon van Holthnijsen en W. Leijdens, Heerenstraat 65 - Pietertje I., dochter van W. H. Verwelj en G. Mikkers, Derde Kade 172 - 17 Aag Pleter, zoon van/7 J. Broer# A, J. van Os, Lekkerkerr, Schuwacht 152-19 Aug., JohaunatsJff: M„ dochter van A. L. A. Bron en A. M. Koot Kleiwsgstraat 31. GEHUWD: 20 Aug H. C. Heljne man en H. A. Vervoort. OVERLEDEN. Barbara de Kslzer weduwe vaa Arte den Edel, 77 Jaar. Een vierde deel van de gemeenten van Zuid-Holland schoon". Naar kapitein G. T. Haspels ons gisteren mededeelde, zijn thans vijf en twintig procent van de gemeenten van Zuid-Holland ge heel „schoon" van hinderlijke explosieven, zooals b.v. mijnen, munitie-opslagplaatsen etc. Op 4 plaatsen in Zuid-Holland, t.w. 's Gravensande, Waddinxveen (fabriek van Dobbelman), bij Rid derkerk bevinden zich nog groote opslagplaatsen. De meest gevaar- ijke dump iS die van 's Graven- zande, waar alles op en over el- caar ligt gesmeten. Een kleine on voorzichtigheid kan hier de groot ste ongelukken veroorzaken. Vei- gheidshalve is de bevolking van deze gemeente voor het grootste deel geëvacueerd. Op tal van plaatsen (b.v. in de omgeving van! Gouda) liggen nog talrijke blindgangers. Rond Spij cenisse zijn een aantal nog niet ijmtplofte Vl's en V2's in het water terechtgekomen. Ook in iet water bij de Lijmfabriek te Delft ligt nog een niet ontplofte V2. De Marine is met de op ruiming hiervan belast. De op ruiming van de dumps geschiedt door Engelschen. Voor het trans port en het inladen zorgen Duit- schers. De munitie, die bijna ge- ïeel uit ersatz is samengesteld, wordt bij Hoek van Hollaqd in geladen en van hier naar de Kanaaleilanden vervoerd. Hier worden de explosieven op een diepe plek overboord geworpen. Commissie voor annexatie De regeering heeft een staats commissie ingesteld, die op kor ten termijn een duidelijk omlijnd, zakelijk en gefundeerd voorstel inzake de annexatie zal doen. Naar A.N.P.-Aneta te Londen uit gezaghebbende kringen ver neemt, acht men het niet on waarschijnlijk dat, wanneer de Nederlandsche regeering tot opeisching van Duitsch gebied zou besluiten, de uitgestrektheid van dat gebied zeer groot zou zijn. Oosterbeek kreeg Glas. De schilders en kweekers van Honseler- dijls hebben 2600 M2 glas geschonken aan Oostsrbeek. Werklieden om het glas in te zetten kwamen mede. De Nederlandsche havens ingeschakeld. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, worden op het oogenblik van de zjjde der geallieerden plannen uit gewerkt, teneinde in de komende jaren de Nederlandsche havens in te schakelen in het kolenver- voer uit het Roergebied naar Engeland, Frankrijk, Italië en overzeesche gebiedsdeelen. Het betreft hier zeer belangrijke hoe veelheden kolen. Ook de haven van Antwerpen zal voor een be paald kwantum worden inge schakeld. Het aanvankelijke plan van de geallieerden om Hamburg als uitvoerhaven aan te wijzen, is na voorlichting door de Ned regeering opgegeven. De ver wezenlijking van deze plannen is voor Nederland van het grootste belang. Wat is er in Gouda te doen Schouwburg-Bioscoop: t/m Woensdag Journaal-programma Thalla Theater: t/m Woensdag Ser geant York. Nieuwe Schouwburg: Woensdag 2.30 n.m. Bobbcrtje Bloedworst, kindermatinee. Nieuwe Schouwburg Donderdag 8 u< n m. Kühn's Variété Gezelschap. Geref. Kerk; Donderdag 23 Aug., 8 u. Orgelconcert dbor R. M. van Deth. WAT GEBEURDE ER? 21 Augustus. 1944 Generaal Dittmar: „Nieuwe zware zorgen vóór het Duitsche volk. Strijd im 't Westen dreigt alles twijfelachtig te maken. 1942 De Duitschers bezetten de Elbrous. 1940 Leo Trotzkl overlijdt in Mexico aan de gevolgen van een aanslag. Engeland verpacht steunpunten in dc Stille Oceaan aan de U. S. A. Nederland neemt aan de be sprekingen met Japan deel. Hoewel de vooruitzichten van Nederland om deel te nemen aan de besprekingen met ^de Ja panners over de uitvoering der capitulatievoorwaarden uiterst gering waren en de Nederland sche regeering stappen moest ondernemen, werd gisteravond vernomen, dat Luit. Gen. van Ooyen vandaag naar Manilla zal vertrekken om aldaar aanwezig te kunnen zijn bij de onderteke ning van de capitulatievoorwaar den door de Japanners. Tevens zal Gen. van Ooyen met Gen. Mac Arthur naar Tokio ver trekken om aldaar officieel aan het ceremonieel van de over gave deel te nemen. Dit histo rische feit zal binnen 10 dagen plaats hebben. Het ligt in onze bedoeling in den loop van de komende weken regelmatig eenige korte artikeltjes te plaatsen over het werk, dat tijdens de bezetting in Gouda onder de oogen van Duitschers en land verraders is verrleht. Het is slechts weinigen bekend, welk een belangrijk aandeel de Goudsche polite in het verxetswerk heeft gehad. De politie-administratle b.v. opende boven den stoom alle persoonlijke of verdachte brieven, welke bestemd waren voor de corps-chefs Sohadee, Musscher, Frijlink en Oudenaarden. Er werd eee tweede sleutel gemaakt op het bureau van den corps-chef. aoodat elke avond zijn papieren konden worden door gesnuffeld. Indien djt recherchewerk resultaat op leverde, werd dadelijk de L.O. met haar uitgebreide relaties in en om Gouda in kennis gesteld, znndat allen, die voor huiszoeking stonden genoteerd, igewaar- schawd konden worden. Zoo werden v*® arrestaties voerkomen. Dankbadr werd gebruik gemaakt van de werkkamer van Schadee in Arti Legi om hier radio toestellen te laten onderduiken. Zijn stencil-machine werd voor illegale doel einden gebrnikt. De politieke arrestanten liet de politie óf ontsnappen óf zij werden van extra voeding voorzien. In de Septemberdagen verzwakte het corps aanzienlijk. De politie-administratle dook met de lijsten van spitters onder en verrichtte ondertusschen belangrijk werk. Er werden valsche rapporten van ver missing van persoonsbewijzen gemaakt, waardoor het gemeente-secretarie in staat was op legale wijze persoonsbewijzen af te geven. Indien er een onderduiker was opge bracht, werd de L. O. onmiddellijk tele-, fonisch gewaarschuwd. De arrestant ont ving dan zijn instructias. zoodat zijn verklaringen klopten met de „werkelijk heid". Ons corps was zelfs zoo actief, dat. toan een onderduiker op de vlucht werd neergeschoten eenige politiemannen tne snelden om zijn distributiebescheiden en zijn persoonsbewijs nit zijn zak te halen. Zoo werd elk spoor van nrganl- satifwerk uitgewischt. Afdelingsbestuur der S.D.A.P samengesteld. Het bestuur van de Afdeeling Gouda der S.D.A.P. is als volgt samengesteld: J. v. Ooyen, voorz., L. den Blijker, (de Gene- stetstraat 22) secr. G. J. Beunk, penningmeester, T. v. Vliet, 2e voorz.. D. Kraaijenbrink, 2e Secr., J. Sluiter en Mevr. J. N. van Dantzig Melles, bestuursleden. Damaitslagen „Damlnst" C. Molenaar—G. J. Barbier A. 4. Frankrijker—M. Zijlstra J. L. Bol—P. Schouten P. Tom-J. Backer A. Benzekom—Pi Versloot A. Kooi-A. Benzekom - H. v. Eijk—C. d. Pater N. v. d. Wonden—S. J. Schrooder P. Zwart—F. Abbee 1-1 0-2 1-1 2-0 1-1 0-2 2-0 0-2 2-0 Gedenkteeken voor gevallen strijders. Tijdens de bevrijdingsfeesten zal te Oudewater worden opgericht een gedsnk- taeken voor gevallen strijders. Hit is uitgevoerd in hardsteen, volgens ontwerp van een steenhouwer jfirira alhier en be staat uit een massief voetstuk uitgewerkt tot twss bloembakken met voor en achter aangebrachte tnssripties, waarop een ge denkzuil met da naaien der gevallen bur gers beaevenszeven omgekomen Engelsche vliegers en een gevallen Belg. Vlaggen van drie nationaliteiten zijn opgewerkt. - Landelijke Rtj-vereeniging „Goada Vooruit" Het nlenwe bestnnr van de landelijke rij-vereeniging „Geuda Voornit deelt ons mede, dat znodra rijmatenaal aan wezig is, zal wordsn overgegaan tot de wekslijksche oefenavonden. „Ridder van den kousenband" Voor de cabaretvoorstelling „Ridder van den kousenband" op Donderdag 30 Ang. a.s. in Thalla Theater is de kaart verkoop Donderdag 23, Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Ang van 9 tot 12.30 uur v.m. en van 2 tot 5 uur n.m. by den Heer den Ouden. Reünie Oosthaven 17, ten bate van „Eereschuld en dankbaar heid". KORTE BERICHTEN. Een voorraad gifgasmunitie, van Engelapd aaar Australië gebracht om gebruikt te worden, waaneer Japan event, tot den gasoorlog zou zijn overgegaan, zal ia zee warden geworpen, De Japansche delegatie ls met 24 vel vol instructies uit Manilla naar Tokio teruggekeerd, f In China l worden botsingen gemeld tnsschen regeeriingstroepen en commu nistische eenheden. GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1