ST A5TTBA ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GOUDA'S EERSTE VERZET DE HOUDING VAN ONS VOLK. g». De klflderTacafitie- ontspanning Weec&eriM NUMMER 8 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1945 HtrdtikiflgswKk RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl. Gouda Administratie; M, J. van Loon Bur. r Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn.p.w.25 ct.Lossenumm. lOct. „Begin er hier maar niet aan". „Daar komt niets van terecht". „De moeilijkheden zijn deze". Zie hier eenige der antwoor den welke ik ontving, toen ik %et onderwerp „kindervacantie- ontspanning ten berde bracht. Ieder was het er over eens, dat er iets voor de jeugd gedaan moest worden om haar af te houden van de afbraakgewoon ten, welke langzamerhand de eenige en alles beheerschende „speer-methode was geworden. Het waren echter niet alleen bovenstaande antwoorden welke ik ontving. Er waren ook zeer enthousiaste bij. Het ging er ech ter maar om iemand te vinden, die dit mooie, belangrijke, maar veel tijdroovende werk op zou willen nemen. Iemand die zich niet bij voorbaat door de moei lijkheden, werkelijke en denkbeel dige, zou laten afschrikken. Dit is gelukt. Mevrouw M Helbers-Molt verklaarde zich be reid aan de Werkcommissie 2 (voor de Moreele nooden en bij stand) een voorstel aan de hand te doen. Deze Commissie heeft Mevr. fcHelbers gevraagd het voorstel uit te voeren, hetgeen haar uit stekend is gelukt. Het is niet mijn bedoeling hier in finesses te treden, ik laat het verslag van de werkzaamheden gaarne na afloop aan de initia tiefneemster zelve over. Mijn bedoeling is haar op de ze plaats dank te ?eggen voor het vele, dat zij verricht heeft. Haar en de groote schare van leiders en leidsters en andere medewerkers. Hier is een mooi stuk werk verricht, waaruit weer opnieuw blijkt, dat natuurlijk naast be heersching van het onderwerp, veel te bereiken is met enthou siasme en goeden wil. Envuoral met eenig idealisme. Een voorbeeld voor ander werk, dat met even bescheiden middelen en gepaard gaande met even groote moeilijkheden, nog moet worden verricht. Voorz. Ned. Volkshersel afd. Gouda. HARMS STADSNIEUWS. Waar scha wing. Van Town Major's Gouda of fice ontvingen wij het verzoek een waarschuwing te plaatsen naa« aanleiding van het vernielen van militaire richtingswijzers. Be halve een onbeleefdheid ten op- zichte van onze geallieerde vrien den is het een overtreding, die ernstige gevolgen kan hebben. Vacantie-ontspanning - G.S. V De voetbal vereeniglng G.S.V. heeft aan de commissie voor vacantie-ontspan- ning aangeboden een wedstrijd te orga- niseeren tusschen G.S.V, Juniores en een elftal gekozen uit jongens, die aan de X ontspanning deel genomen hebben. Deze wedstrijd zal gespeeld worden a.s. Donderdagavond am 7 uur op het G.S.V.-terrein. Entree vrij. Ontstaan, werking en oplossing der afdeeling Gouda van de Landelijke Organisatie Orde dienst (O.D.) I Nadat in Mei 1940 de Duitschers Holland'bezet hadden en een aanvang maakten ook hier het Nazi-schrikbewind door te voeren, waren er in Gouda al gauw eenige personen die meenden in het geheim te moeten tegenwerken. De eerste symptomen daartoe kwamen tot uiting in het najaar van 1940, toen er te Gouda twee groepen personen waren, die verzet aan den vijand voorstonden. 1 Een groep, die zich organiseerde in de z.g. sportvereeniging O.D.l. 2 Een groep die zich vereenlgde onder leiding van 't driemansschap, A. Nleuwen- huijsen, rijwielhandelaar, A. A. de Langen korporaal-marinier en D. J. C. Peters, chef der recherche alhier. In verband met het feit, dat doel en streven van O.D.l. te bekend werden bij de Gestapo kwam in December 1940 tusschen beide vereenigingen een fusie tot stand onder leiding van bovenge noemd driemanschap. Nadat de interne organisatie, wat be treft leden, indeeling van groepen over de belanrijkste en levenwichtigste bedrij ven, ter bescherming en verdediging was voltooid en een compleet militair ver dedigingsschema voor Gouda en omstre ken was vervaardigd, moest natuurlijk contact worden gezocht met een lande lijke organisatie. Het hoofdkwartier der afdeeling Gouda was gevestigd in de zaak van Nleuwen- huijsen aan de Gouwe alhier. Alle koe riers en meldingen liepen over deze cen- trale. u Najverschillende „verkeerde contacten waarvan er een onschadelijk gemaakt Wisselende bewolking, regen buien, plaatselijk met onweer, Z. W. wind. kon worden, gelukte het eindelijk de ver binding tot stand te brengen. In het voor jaar van 1941 had in den Haag het eerste onderhoud plaats met den Gene raal van Kasteele. Deze schaarde Gouda onder leiding van bovengenoemdjdriemans- schap in de gelederen der landelijke or ganisatie Orde Dienst en eenige weken later volgde de tweede bespreking waarbij onder kleine wijzigingen zoowel het mi litaire plan als de verdere plannen -van de afdeeling Gouda werden goedgekeurd. In dien tijd telde de afdeeling Gouda ongeveer 200 tot 250 leden. De afdeeling kreeg een aparte koerier vanuit den Haag aangewezen en zette nu onder toe. zicht van de landelijke organisatie haa. werk voort. Het werk bestond toen in hoofdzaak uit: 1. Het verzamelen van gegevens van politiek onbetrouwbare personen. 2. Het uitbreiden en selecteeren der leden 3. Instructie van ongeschoolde led en 4. Het verzamelen van wapenen. 5. Verschaffen van inlichtingen over politieke en militaire maatregelen. 6. Bespionneerenen saboteeren van maat regelen van den vijand. 7. Het contact zoeken en aansluiten van diverse randgemeenten. Daar al deze werkzaamheden veel tijd in beslag namen besloot't driemansschap zich uil te breiden en als vierde man werd aangenomen W. Mulder, res. Ie luitenant. Tevens werd als voorloopig commandant voor Gouda benoemd, H. van Roijen, kolonel der Genie, districts commandant der O.D. (Wordt vervolgd.) Wat is er in Gouda te doen? Schouwburg-Bioscoop: t/'m Woensdag Journaal-programma Thalia Theater: t/m Woensdag Ser geant York. Nieuwe Schouwburg Donderdag 8 ui n m„ Kühn's Variété Gezelschap. Geref. Kerk Donderdag 23 Aug., 8 u. Orgelconcert door R. M. van Deth. WAT GEBEURDE ER? 22 Augustus. 1944 7 Nederlanders ter dood gebracht wegens het verbergen van piloten en spionnage. 1942 Pétain en Laval wenschen den Duitschen bevelhebber geluk met 't „succes' van Dieppe. Brazilië verklaart aan de As-landen den oorlog. 1941 Iran weigert de in het land aan wezige Duitschers uit te wijzen. BINNENLAND. Aanbesteédingen gegund. Door den Rijksgebouwendienst Bureau Legering is onderhands aanbesteed: Het vernieuwen van de Elec- trische Installatie in de magazijnen aan den Gr. Florisweg te Gouda. Inschrijvers waren: P. v. d. Heeft f 2427 G. A. Belogne f 2357.75 Techn. Bur. Weurman f 2224.— J. W. F. Turion f 2223.— C. J. v. Ardenne f 2115.— M. v. Loon f 2075.75 Het vernieuwen van de schiet baan te Gouda. Fa. Gebr. Overkatnp f 3346.— Fa. Nieuw veld en Co. f 3130.— Aan.Bedr.W. Bokhoven f 2760.— De begrootingen waren resp. f 2600.- en f 3300.— Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Waarom geen vrijstaande beeldengroep als oorlogsmonument? Zoo uu en dsn hoort het „Comité Oorlogs- en bevrijdingsgedenkteeken Gouda" de opmerking„Waarom wordt er maar een steen aan het stadhuis ge plaatst en niet een vrijstaand oorlogs- monuinent ergens op een plein of in een park 1" Deze gedachte is te voren In het comité ampel overwogen, maar tenslotte ver worpen. Men kent de vele oorlogsmo numenten wel uit het buitenland. Elke plaats heeft zich bij de oprichting mis schien bevredigd gevoeld, maar voor den van bulten komenden beschouwer hebben deze monnmenten haast altijd gebrek aan ziel en sfeer. Het feit, dat bijna elke plaats zoo iets heeft, geeft het al een alledaagsch stempel. v. Zoo iets dreigt natuurlijk ook voor Nederland. Voor Gouda geldt nog, dat het gelukkig betrekkelijk weinig door den oorlog getroffen is. Dan wordt het ook al gauw te dik als er een afzonderlijk opvallend monument zou worden opge richt. Vandaar de gedachte om niet te opvallend te werk gaan en iets aan te brengén aan een reeds bestaand gebouw, maar om aan den anderen kant dit te doen op een plaats, waar men er naar kijkt en tot herdenken wordt geleid. Hieraan voldoet het stadhuis. De be doeling is ook niet alleen een steen met opschrift, maar een rijk beeldhouwwerk, dat de gevoelens vertolkt in verband met oorlog, bevrijding en gevallenen. Henri de Greeve komt. Op 26 September a.s. zal Henri de Greeve indenNieuwenSchouw- burg het door hem geschreven tooneelstuk „Het vierde beest" opvoeren. Zooals bekend speelt hij in het stuk 16 verschillende rollen. Doodstraf geeischt. Het Bijzonder gerechtshof te den Haag heeft gisteren de doodstraf geeischt tegen D. v. Wijk uit Pijnacker, die in zijn functie van landwachter een onderduiker in den rug had geschoten en tegen J. Breeveld uit Delft, die Joden en perso nen, die hulp ean Joden verleenden, aBn den S.D. had verraden. Laatst genoemde was analphabeeth. - Over veertien dagen zal uitspraak worden gedaan. Herdenkingsweek Stichting 1940-'45. De Stichting wil eenieder, die tot het binnenlandsch verzet heeft bijgedragen, bijstaan, indien hij dit behoeft. Ook de nabestaanden van ben, die gevallen zijn, zullen niet worden vergeten. De Stichting begon haar werk op 13 October 1944 en is het werk der geheele illegaliteit. Herscholing, krachtige maatschappelijke hulp en voortzetting van de opleiding staan op het programma. De Stichting is een verantwoordelijkheid van geheel ons volk. Van 25 tot 31 Augustus Stichting 1940-'45 De meeningen van onze landgenpoten over de houding, die door ons volk als geheel en door verschillende groepen daarvan tijdens den oorlog tegenover den bezetter is aangenomen, loopen sterk uiteen. De één spreekt een streng oordeel uit, de ander een mild, al naar persoon lijke ervaring en instelling. Bij een opinie-onderzoek, gehouden door de Nederlandsche Stichting voor Statistiek en de Vereeniging voor Opinie onderzoek i.o. in de provincies Noord holland, Zuidholland en Utrecht, bleek dat slechts 5 pet der bevolking van die provincies over de houding, die ons volk als geheel heeft aangenomen, geen oor deel kan of wil uitspreken. Van degenen, die wél een oordeel geven, meent 41 pet., dat de houding van het Nederlandsche volk als geheel tegenover den bezetter „good" was, 49 pet. is van oordeel, dat de houding „matig" was en 10 pet, geeft het praedicaat „slecht". Begrijpelijkerwijze zijn velen terug houdender in het uitspreken van een oordeel over een bepaalde groep der be volking, in het bijzonder over groepen waarmee men weinig contact had. Vooral over de houding van de rechterlijke macht, de fabrikanten en de ambtenaren willen velen zich geen oordeel aanmatigenhet aantal dergenen, die antwoorden met „ik weet het niet", bedraagt voor de vragen op deze drie groepen betrekking hebbend, resp. 45, 34 en 25 pet. Het resultaat van dit opinie-onderzoek kan, voor wat de personen betreft die inderdaad een oordeel hebben, als volgt worden samengevat Percent, der bevolk, waarv. óórdeel luidt: Beoordeelde groepen Geheele Nedérl. volk Dokters Geestelijke en predik. Studenten Ambtenaren Arbeiders Rechterlijke macht Pabrikanten Aannemers. goed pCt. 41 96 92 87 35 30 20 12 3 matig pCt. 49 3 7 12 46 48 40 44 19 slecht pCt. 10 1 1 1 19 22 40 44 78 GROOT GOUDA' it

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1