ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN GOUDA'S EERSTE VERZET WeecUciM RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rljksen Drukker! Drukkerij Verzijl.Gouda NUMMER 10 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn. p,w. 25 ct. Lossenumm1 Oct. STADSNIEUWS. Gondsche kinderen naar Zwitserland. In het kader van de kinderuitzending vertrokken Donderdagmorgen 80 kinderen uit Gouda en omgeving naar Zwitserland. Uitgeleide gedaan door ouders en be kenden vertrokkeö de kinderen met een spectale Zwitsersche trein, waarvan het prachtige materiaal wel scherp contras teerde met hetgeen wij nu op onze ge- havende spoorlijnen zien rijden. In den trein was ruim plaats voor allen, ondanks het feit, dat er in Rotterdam al kinderen waren ingestapt en er in Woerden nog kinderen uit Leiden Instapten. Van de Zwitsersche geleidsters in het wit gekleed en zelfs witte handschoenen aan spraken de meesten Fransch of Dultsch. Er waren er echter genoeg diedeNeder- landschetaal machtig waren om in eiken wagon tenminste één geleidster te hebben, welke rich direct met de kinderen kop verstaan. In Utrecht werd in het Jaarbeursgebouw een voortreffelijke maaltijd verstrekt die door muziek werd opgeluisterd. Hier werden de kinderen verdeeld over de verschillende bestemmingen, nl'. Luzern, Zurich, St. Gallen. Appenzell, terwijl enkelen naar Bern zullen gaan. Het ligt in de bedoeling, dat zij onder gebracht worden voor een tijdvak van drie maanden bij Duitsch sprekende families. Enkele kladeren zullen in Fransch sprekende gezinnen onderdak krijgen, doch wij twijfelen er niet aan, of zij zullen zich ook hier snel kunnen aappassen. Het klinkt ons sympathiek indeooren. dat men in Zwitserland heel graag Hol- landsche kinderen opneemt, omdat die meestal veel gehoorzamer zijn dan andèren en ook veel rustiger van aard. De trein, welke omstreeks twee uur uit Utrecht vertrok zal Vrijdagmiddag om ongeveer vier uur in Bazel aankomen. De kinderen zullen in den trein slapen, waarop gerekend was. Behalve matrassen waren er ook netten aanwezig, welke tusschen da banken konden worden aangebracht. Waarschijnlijk zal er nog een tweede groep kinderen naar Zwitserland gaan om er in de heerlijke natuur volkomen herstel van krachten te vinden. De eerstvolgende uitzending zal naar Engeland zijn. terwijl er ook kinderen naar België sullen gaan. Denkelijk zal ook het Oosten en Noorden van ons land nog kinderen op kunnen nemen. Al met al kunnen wij zeggen, dat er energiek gewerkt wordt aan het herstel van de gezondheid van onze „Spes Patriae De Bevrijdingsfeesten. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt zeil- en canowedstrijden te organiseeren op 31 Augustus en 1 September a.s. Voor de zeilwedstrijden, welke in de Nieuwe Vaart gehouden zullen worden, kan een ieder zich melden, die niet aan gesloten is bij één van de Goudsche Watersportvereenigingen. De aanmelding dient te geschieden bi) den heer J. L. Hulleman, Kleiweg 20, tusschen 2 en 6 uur 's middags. De canowedstrijden wor den in de Bleekerssingel gehouden. De cano-roeiers(sters) worden in 4 klassen ingedeeld, n.l. 1- en 2-persoons cano s voor juniores t.m. 15 jaar, en 1" en 2-persoons cano's voor oudere cano- vaarders (bij aanmelding persoonsbewijs meebrengen). De aanmelding voor de canowedstrij den kan plaats vinden bil den heer N. H. van Schelven, Punt 17, tusschen2en 6 uur nam. Beide inschrijvingen sluiten Maandag 27 Aug. a.s. om 6 uur nam. Wie zich niet op tijd aanmeldt, wordt van deelname uitgesloten. Centrale Jeugdbeweging Zaterdagavond, 25 Augustus zal de Centrale Jeugdbeweging te Gouda een officieele inwijdingsavond houden voor het jongerenwerk. Voor dezen avond zijn ook de ouders van de jongere leden uit- genoodigd. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. De avond wordt gehouden in de bovenzaal van de kazerne aan de Veemarkt, 'savonds te 7.30 uur. Ontstaan, werking en oplossing der afdeeling Gouda van de Landelijke Organisatie Orde dienst (O.D.) III (Slot), In eenlge maanden werd de organisatie uitgewerkt tot een goed sluitend geheel. Ook werd een gewapende motorgroep ingeschakeld onder leiding van A. Hogerwaard. Tot den 13en Maart 1942 werd zoo doorgewerkt, toen des voormiddags ongeveer 8 uur Peters, de Langen, Nieuwenhuijsen en van Roijen, door ver raad van een koerier, werden gearresteerd door dc S. D. Den Haag en overgebracht naar de gevangenis te Scheveningen. De huiszoekingen door de Gestapo verricht hadden geen resultaat, hoewel bi Peters, dê Langen en Nieuwenhuijsen belangrijk bewijsmateriaal aanwezig was. Mevrouw Nieuwenhuijsen liet in een onbewaakt oogenblik aan een touw de stukken en teekentngen aan de achter zijde van de woning uit het raam ver dwijnen. waarna deze documenten in de gesteld naar Vught, waar zij niet alleen een speelbal werden van de S.S.. maar ook van de Duitsche tuchthuisboeven, die van Duitsche concentratiekampen ndar Holland waren gekomen om de nieuwe Konzentrationslager Herzugenbusch, K. L. He.'' op te bouwen naar Duitsch model. Lente 1943 ging Nieuwenhuijsen op transport naar Utrecht om voor het Feldgericht te verschijnen. Daarna werd hij verscheept naar Natzweiler. het „Nacht und Nebel"-lager. Toen de Amerikanen daar in de nabijheid kwamen werd hij overgebracht naar het concen tratiekamp Dachau, alwaar deze dappere Hollander, na jaren van elleadig lijden, trouw gebleven aan zijn vaderland op 11 December 1944 overleed. In Mei 1944, toen de toestand den Duitschers al meer zorgen baarde, werd Peters met nog 800 politieke gevangeaen vanuit Vught versleept naar het concen- Weerverwachting van heden tot en met morgenavond 18 uur. Winderig koel. In den avond en nacht eenige regen. Overdag wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tijdelijke krachtige Westen wind. dwiinen, waarna deze documenten m at vanuit Vught versleept naar nei tun^cu- ovens van de Plateelfabriek Zuid-Holland |tratickamp Dachau, vanwaar hij gezond werden verbrand. Mevrouw de Langen naar hct vrlje Holland «"«Qkeerde er- u" wiji de Langen in September 1944 bij de stelde zich tijdens de huiszoeking bij plaats op waar de wapens waren verborgen, terwijl mevrouw Peters de wapens en teekeningen die aanwezig waren ver nietigde. Na een verhoor van 9 maanden me de „interessante" methoden der b. waarbij geen van deze mannen bekenden Took maar iemand hebbenverraden, werden zij overgebracht naar het Polizei- Durchgangslager Amersfoort J waar zij met vreugde door de sadistische Duitsche en Hollandsche s-^ w« ontvangen. Reeds spoedig overleed aldaar H v. Rooijen, als dapper strijder voor zijn Vaderland, principe en organisatie Van Amersfoort werden de overblijven- den op 13 Januari 1943 op transport Centrale voor Buurt- vereenigingen. Het hen gelconcours op 31 Augustos a.s. In overleg met dc betreffende henge laars-vereeniging, zal het op 31 Aug. a.s. te houden vischconcours om 9 uur ge ëindigd zijn. zoodat kinderen, die aan de optocht meedoen eveneen. aan het visch concours kunnen deelnemen. De inschrij ving hiervoor heeft plaats op Zaterdag 25 Augustus a.s. des namiddags van 3- uur in café „De Sport L.Tiendew. 83. Maatregelen tegen handlangers van politieke verdachten. Het hoofd van den Polltieken Op sporingsdienst Gouda, maakt bekend, dat bij beschikking van den chef van den staf Militair Gezag van 2 Augustus 1945 de algemeene lastgeving, die den grond slag vormt voor de aanhouding en in bewaringstelling van politiek-verdachte personen, is gewijzigd in dien zin, da thans ook moeten worden aangehouden en in bewaring gesteld zij, die een zoo danig politiek-verdachte persoon ver bergen of hem behulpzaam zijn in' het ontkomen aan de aanhouding of in bewaringstelling. Oud B. S.-ers enGezagstroepen Voor oud-leden der Nederl. Binnenl. Strijdkrachten beneden den leeftijd van 45 jaar bestaat cr gelegenheid zich te melden bij heCKorps Gezagstroepen. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, gelieve zich hiertoe te melden aan de kazerne Gezagstroepen, Wees huis, Spieringstraat 1 te Gouda, waar tevens nadere inlichtingen zullen worden verstrekt» Persoons bewijs meebrengen. evacuatie van Vught op transport werd gesteld naar het concentratiekamp Saksen- hausen, dat door de Russen werd bevrijd. Het is aan het hardnekkig ontkennen en het dappere doorstaan van alle kwel lingen van deze vier mannen te danken, dat vele Gouwenaars uit handen der Gestapo zijn gebleven en gespaard zijn voor de verschrikkingen van gevangenis en concentratiekampen. Over hetgeen de twee overlevenden Peters en de Langen in de concentratie kampen hebben meegemaakt willen zij zich voor de pers niet uiten, daar de verhalen óf onvolledig óf „te mooi zouden worden. Wat is er in Gouda te doen Ona-terrein, Vrijdag a.s. 7 u. n.m., voet balwedstrijd Ona—Prinses Margriet. Nieuwe Schouwburg, Vrijdag t.m. Donderdag „Jeugdidylle". Thalia-Theater, Vrijdag t.m. Woens dag Actueel Nieuws. Zaterdagavond van 7-9 uur, muzikale rondgang van de muz. „De Pionier". WAT GEBEURDE ER? 24 Augustus 1944 Gevechten rondom en in Parijs. Distancieering richting Lyon. Opmarsch naar Belgische grens begonnen. Zweden breekt met Vichy. 1942 Het Duitsche opperbevel deelt mede: „De beslissingsstrijd om Stalingrad is begonnen. Nieuwe Japans-Amerikaansche zeeslag bij de Salamonseilandende Ameri kanen zetten versterkingen aan wal. Van een gönd horloge en nog wat. Dezer dagen deed Mevr. B. wonende aan den Bodegraafschen Straatweg aangifte van de ver missing van een gouden arm bandhorloge. Van dezen diefstal werd een vroegere werkster ver dacht. die echter ontkende iets met het geval uitstaande te heb ben. Reeds den volgenden dag kwam Mevr. B. meedeelen, dat haar beschuldiging onjuist was daar het vermiste voorwerp in middels terecht was gekomen. Wat toch was het geval? De tamme kraai van haar buurman had de verleiding niet kunnen weerstaan om het glinsterende voorwerp mee te grijpen van de tafel voor het open raam. Daar hij er blijkbaar achteraf geen raad mee wist, had hij het ver stopt onder ee,n oude schoenzool, die in den tuin lag. Burgerlijke Stand. GEBOREN i 20 Aug. Maarten, z. v. M. Bus en J. Beets. - 21 Aug. Aganeta J.,d.v. A. C. Laven en J. Gijshart. Gehuwd i 21 Aug. A. van Hooff met C. P. M. de Leu. - 22 Aug. E. Bruijnlks met M. Tuinenburg- - A. Hoefnagel met C. F. Pagle, - C. Th. Verlaan met W. van Eijk. - C. Verkaalk met C. van Leeuwen S. Brcnkman roet C. van Hck. J. de Vreugd met A. C. Schouten. - C. Wieser met M. H. Terlouw - S. G. Schoonderwoerd met J. Sanders. OVERLEDEN» 20Aug. 1945, Antnonie F. Boode, oud 23 mud. Zevenhulzen. Geertrulda M. Sparnaaij. oud 78 jaar, geh. «et A. F. Nieuwenhuyzen. Johannes A. W. van Daalen, oud 71 jaar, geh, met E. G. Glazcmaker. De L.O. schenkt giften. De Goudsche afdeeling van de Land. Organisatie tot steun aan onderduikers heeft uit haar privé kas een bedrag van f 2500.geschonken aan de Stichting 1940-'45, f 1000.— voor het gedenkraam en f 1000.— voor de gedenksteen. Rectificatie. In ons nummer van gisteren stond ln „Gouda's eerste verzet" den naam van J. Neef vermeld. Dit moet zijn: H. F. A. Neef. Niet de heer W. doch de heer Kees Smits is benoemd tot onderwijzer in Langeraar. Joodsch bezit achterhaald. Door de politie hier ter stede werden eenige bronzen beelden in beslag genomen, welke afkomstig zijn uit Rotterdam. De beelden behoorden tot de bezit tingen van een Joodsche familie aldaar. Na het bombardement werden ze uit de puinhoopen van het huis gehaald en ondergebracht in een fabriek. Deze fabriek kwam echter onder „Verwaltung" van den N.S.B. er A. C. v. D. die de beelden verkocht, o.a. aan een inwoner van Gouda. Bij dezen laatste zijn ze nu achter haald, om te zijner tijd aan de eerste eigenaren te worden teruggegeven. Dc Stichting 1940-1945. Liefdadigheid ^ent de Stichting 1940- '45 niet en ze wil deze ook niet beoefe- nea. Zij is die vorm van gemeenschaps zin, die moet voortkomen uit de bezet tingsjaren. - Zij, die hebben gestreden in het Ned. verzet zullen uit dien strijd niet mogen terugkeeren in een toestand van ellende, op welk gebied ook. Om dat te bereiken, dient er eendrachtig te worden samenge werkt om den nood van deze slachtoffers, die uit alle rangen en standen voort komen, te lenigen. Eendrachtig moet het geheele Nederl. volk hier samenwerken, wast ons bestaan is toch voor een belangrijk deel afhan kelijk van het verzet gedurende de be zetting. Daarom s weest eendrachtig als het gaat om uw daad en uw houdiafi jegens de Stichting 1940- 45. Het Goudsche comité ontving een dezer dagen van twee inwoners de toezegging van een maandelijksche gift van resp. f 100.- en f 25.- Van 25 tót 31 Augustus Herdcnkiugsweck Stichting 1940-'45 GROOT GOUDA werden verurauu. - - Will UC LOuycu <3 3s

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1