ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Geeft, aan wie t Opstelling demonstratie Maandag a.s. Ir EENDRACHT MAAKT MACHT Administratie Redactie: L. J. A. v. d. Steenhoven NUMMER 11 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1945 Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Mr. A. A. J. Rijksen Abonn.p.w. 25 ct Lossenumm. 10^t Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda STADSNIEUWS. 4 Betreffende de demonstratie op Maandag 27 Aug. a.s., deelt de feestcommissie het volgende mede: De afmarsch van den optocht zal ge schieden precies 7 uur vanaf de Markt, zoodat alle deelnemers worden verzocht om half zeven aanwezig te zijn op de hieronder genoemde verzamelplaatsen: Muziek St. Caecilia Opstelling t Centrale Jeugd Beweging Padvinders Markt. Geref. Jeugd Centrale Muziek de Bazuin Praalwagens B.S. en L O. A. de Waag. Spoorwegpersoneel E. H. B. O. Reddingsbrig. met praalw. Nieuwe Mark» Excelsior Jodan Boys Varkenmarkt Krachtsport Goudsche Sport Ver. Veemarkt O. N. A. Muziek D. K. A. Veemarkt K. J. M. V. Gonzaga Volksbond Meubelmakers Veemarkt Typografenbond Buurtvereen igin gen De route is als volgtMarkt, Hoog straat, Kleiweg, Kattensingel, Pr. Hendrik straat, Veerstal, Westhavcn, Noodgod- straat, Walestraat, Doelestraat, Fluw. Singel. Tiendeweg, Markt. Aankomst Markt circa 8 uur. 8.15 8.20 uur openingswoord door den voorzitter der feestcommissie, den heer Sips 8.20—8.40 rede van dr. Brugmans, waaronder een minuut stilte voor geheel Gouda (wordt door Radio-distributie uitgezonden). Het zingen van het Wil helmus door alle aanwezigen). Kort slotwoord van den Burgemeester, daarna .Wilt heden nu trecfen". De feestcommissie doet een dringend beroep op allen, om gedurende de rede voeringen een volkomen stilte in acht te nemen en bij het zingen van het Wilhel mus een gepaste houding te bewaren. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze avond een ernstig karakter draagt, de geheele verdere week kan nog feest gevierd wordenwij mogen niet vergeten, welke ontzaglijke offers de Vrijheid-herwinning aan ons volk heeft gekost. Juist om deze reden meende de feestcommissie deze week te moeten openen met een avond van waardig en ernstig karakter, ledereen moge dit be denken zoowel tijdens de demonstratie als bi) het naar huls gaan. Nog een verzoek Niet met den optocht meeloopen en de vlaggen uit 1 Deelname hengelconcours De Goudsche Jeugd welke nog in de gelegenheid willen worden gesteld deel te nemen aan het Jeugdhengelconcours in onze Goudsche singels, kunnen zich nog laten inschrijven op Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur en Zaterdagavond van 7 tot 9 uur. Dit is absoluut de laatste kans. Dus de laatste dag van Inschrijving Dit Jeugdhengelconcours is 8.45 uui geëindigd zoodat een ieder op tijd voor de optocht aanwezig kan zijn. Alle jongens welke hebben ingesckre ven na dien datum worden verzocht Vrij dag 31 Aug. des s'morgens 6.30 uur op het Veemarktterrein aanwezig te zijn waar zij hun kantnummers in ontvangst kunnen nemen. De prijsuitreiking geschiedt des middags 2 nur in het Café Restau rant op de Veemarkt. 'De kosten zijn 10 cent per deelnemer. Alle jongens zullen in aanmerking ko men voor een prijs. Die jongens welke niet meedoen komen niet in aanmerking dus vervallen a|!e rechten. De inschrijving is voor jongens t/m 14 jaar. Goudsche Jeugd, dit aardige sportfes tijn moet slagen. Secretariaat V.O.G. van Persijnstraat 3 Onder de Nederlanders, die bi) de eer ste landingen bij Balikpapan aan land gingen, bevond zich onze oud-stadgenoot de heer P. Rietkerk. Ongeveer 12 jaar geleden vertrok hij naar Curasao, waar hij leider werd van de E.H.B.O. In 1937 bezocht hij Nederland weer en was hij leider van de Goudsche padvinders op de Wereldjamboree te Vogelenzang. Tijdens den oorlog werd hij leider van een E.H B.O.-colonne en stichtte op Aruba een nieuwe afdeeling. Bij Haar bezoek aan Curasao ontving Prinses Juliana den heer Rietkerk in een audiëntie, die anderhalf uur duurde. Bij gelegenheid hiervan ontving hij uit Haar hand een onderscheiding. Spoedig hierna vertrok hij als Roode Kruis offi cier naar Australië. Over de landing te Balikpapan schrijft hij in het dagblad „Amigoe di Curacao o.m. als volgt U begrijpt wel, dat ik het momentee niét makkelijk heb. Ik heb de landing en invasie hier van.het begin af meegemaakt. Een uur nadat de eerste troepen aan land stapten, was ik er ook met enkele van mijn jongens. Het was iets om nooit te vergeten. Een bombardement nog erger dan een onweer. Maar alle» verliep voor spoedig. Voor we op tje plaats arriveer den, waar we zouden overnachten hadden we al gewonden, die we maar gelijk meenamen. Bi) het opzetten van onze tent werden wij door sluipschutters beschoten. Nauwelijks stond zij, of zij lag vol met patiënten. Ik had drie nachten niet geslapen. Steeds kwamen er nieuwen met de meest afgrijselijke verwondingen Onze patiënten waren uitsluitend inlanders. De meesten waren totaalui ge- hongend. ca twaar^fek van beregel, of G.S.V.-ers present Ui van wonden, die al dagen oud en ver waarloosd waren Wij zitten nu op een andere plaats Hier zijn eenige groote gebouwen, die nog onbeschadigd zijn en die we als hospitaal hebben ingericht. Momenteel hebben we bijna 800 patiënten. Dagelijks komen er tientallen bij. Er wachten er ergens nog een paar honderd, die nog niet hierheen gebracht kunnen worden. Naast ons medisch werk doen we niets anders dan W.C.'s, badkamers, een keuken en watervoorziening maken. Ik ben momenteel meer koeliedrijver dan verpleger. Ik ben belast met de keuken voor dokters en personeel en zorg dat er «en goede hap is. 's Nachts controleer ik de wachten. Van een volle nachtrust is dus geen sprake. Ik weet nu wat oorlog is, en dank God dat Curacao daarvoor is gespaard. Als ik al die onschuldige stakkers zie, hier in het hospitaal, dan is Curasao een paradijs op aarde. We verplegen momenteel ook twee zwaar gewonde kinderen, die met een booby-trap in aanraking zijn ge weest. Z« waren met hun drieën Een is er dood. Van de twee, die we hier hebben, is er een 'n hand kwijt en de andere een halve onderkaak. Zoo 'zou ik wel een boek vol kunnen schrijven-Mijn reis hier naar toe was bovendien onvergetelijk, en U snapt wel. dat ik veel meer zou kunnen schrijven, maar onze censuur is hier streng en. over mijn belevenissen met den Jap mag ik niets vertellen. Het klimaat is hier niet zoo warm als op CuregaoT 's Nachts slaap ik onder een deken. v P.S. Ik woü, dat ik momenteel de heele transportcolonne van Curagaohier had. Ze zouden hun handen vol hebben. Wat is er in Gouda te doen Thalia-Theater, Viijdag t.m. Woens dag Actueel Nieuws. Zaterdagavond van 7-9 uur, muzikale rondgang van de muz. „De Pionier''. Nieuwe Schouwburg, t.m. Do. Jeugd Idylle. Ma. 7 u.n.m. Demonstr., 8 u. Herdenking v.d. Bevrijding op de Markt. Wo. 7-9 u. Concert op de Markt door de Arb. Muz. „De Pionier". 8 uur n.m. Historische Herdenking der Bevrijding in. den Nieuwen Schouwburg. Do. 7 u. „Reünie", Cursus v. Ds. J. Borger onder,w. „De mensch van morgen". 7.30 u. n.m. St. Janskerk: Wijdingsdienst door Ds. H.S.J.Kalf, Onderw. „Een distel wilde Koning zijn". Do. 8 u. Opvoering: „De Ridder van den Kousenband in Thalia Theater. WAT GEBEURDE ER? 25 Augustus 1944 Marseille en Toulon bevrijd. Roe- meensche troepen strekken de wapens of richten zich tegen de Duitschers. Bevolking van Parijs bevrijdt zichzelf. 1942 Hertog van Kent bij vliegongeval in Schotland omgekomen. Alle G.S.V.-ers worden verzocht a.s. Maandag 27 Aug. des avonds 7 uur zich te verzamelen bij het autobusstation Achter de Waag, voor de groote optocht en demonstratie ter herdenking van de bevrijding van ons dierbaar Vaderland. Deze oproep geldt voor alle leden Juni oren, Donateurs en Donatrice s. J-ie» Be stuur vertrouwt op Uw aller medewerking. Afdeeling opgericht. Donderdag 1.1. werd, na een op™*, kende rede van den Heer C. Vink, Hoof der Chr, Lag. Landbouwschool, alhier, opgericht een Afd. Gouda van den Chr. Boeren- en Tuindersbond met aanvanke lijk een 70-tal leden. Als Bestuursleden werden gekozen de heeren C. Oudshoorn, Voorzitter; M. v. Leeuwen, 2e Voorz: M. Both, Secretaris; A. Verboom, Algem. plaatsvervanger: [Boer. Penningmeester: Visser en den Toom, leden. De heer Vink, die geen bestuursfunctie wenschte te aanvaardenwerd adviseerend Bestuurslid. Schaken. Donderdagavond had in Café-Rest. Ter Gouw een vriendschappelijke wedstrijd plaats tusschen de Arbeiders Schaakclub en Messemaker te Gouda. De totale uitslag was Messemaker— A.S.C. 11-5. Hooge onderscheiding Het gemeentebestuur heeft besloten de erkentelijkheid van Gouda jegens den heer W. van Wijnen Jr., die belangeloos de Centrale Keuken door de moeilijkste tijden heen met groote bekwaamheid en zorgvuldigheid heeft geleid, te vertolken door hem de medaille van verdiensten der stad toe te kennen. Zoodra deze medaille weer geslagen kan worden, zal zij aan den heer Van Wijnen worden uitgereikt. „The way ahead" komt. Thalia-Theater brengt deze week een journaalprogramma met actueel nieuws, waarin o. a. eenige korte filmpjes zijn opgenomen. A.s. Vrijdag brengt Thalia de groote documentaire oorlogsfilm «The Way Ahead". „De weg die voor ons ligt Jeugdidylle. In den Schouwburg draait deze week de romantische film „jeugdidylle met in de hoofdrollen Deanna Durbin, Kay Francis en Walter Pedgeon. Het thema van deze film is simpel. Deanna speelt voor opkomende theaterster, terwijl de foem van baar moeder Kay Francis, haar hoogtepunt bereikt. Aan Deanna, wordt in het geheim de hoofdrol in een nieuw stuk toegewezen, terwijl haar moeder hierop rekent en op Honoloeloe de rol bij voorbaat gaat instudeeren. Ook Deanna vertrekt later naar Honoloeloe. Op de boot maakt zij kennis met Wal ter Pedgeon, waarvan zij vermoedt, dat deze verliefd op haar is Op Honoloeloe komt Walter Pedgeon in aanraking met haar moeder, wordt op haar verliefd en groot is de desillusie van Deanna. Messemaker P. Roggeveen I. C. Kamer J- Jag« Meijer T. Rook Balt. A. de Jong J.M. Neareböut A. H. Kulik P. Hekker C. v. Twlgt W. Boswinkel P. Oomens P. v. d. Zouwen N. Hoogendoorn J. C. Revet A. R. Smit A.S.C. A. de Zeeuw P. Lafeber A. Broekhuizen A. v. d. Zaan J. de Bruin H. v, Leeuwen P. Eerland T. van Eijk J. de Jong A. de Vries W. de Groot K. v.. Engelen G. de Jong M. Benninge A. de Jong W. Verhoeven 0-1 '/rV« »/s-V 1-0 Vz-'/l '/a-Va 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 1.0 1-0 1-0 0-1 1-0 TT-5 Voor het eerst kinds lang kan het Nederlandschc volk weer vrij en onbe vangen zijn voornaamsten nationalen feestdag vieren. Het leed van de verbeten machteloosheid en de rouw, die in de afgeloopen jaren onze harten vervulden zijn geleden. Wij hebben het recht tijdens de komende dagen van ganscher harte uiting te geven aan de gevoelens van bevrijding en hoop en stellig zal deze Konlnginneweek in vredestijd de meest vreugdvolle zijn, die wij wellicht in ons gansche leven zullen meemaken. Toch kan dezte tijd niet voor, geheel ons volk een week van zorgelooze blijd schap zijn. Velen, gaan gebukt onder bet leed, dat de oorlog hen berokkende, treurend om het verlies van dierbaren, zijn van huis en haard beroofd en ont beren het allernoodzakelijkste. Juist op deze dagen gaan onz* ge voelens van medeleven en solidariteit uit naar hen. Het is passend, dat zij juist opoogen- blikken van in ons opwellende vreugde duidelijk blijken ontvangen van ons mede leven. Het kan niet bij woorden blijven. Onder degenen die hun tol ^voor Nederlands' bevrijding! betaalden) ver- keeren veel voormalige illegale werkers. De bijdrage van hen aan den vrijheids strijd wordt door zullen, door H.M. de Koningin, de Overheid en de bevoegde autoriteiten in het buitenland overduide lijk erkend. Weduwen en wezen zijn achter gebleven. Vele woningen werden geplunderd, in brandgestokenentalloozen kwamen om in gevangenissen en concen tratiekampen. Van hen, die terugkwamen is menigeen naar ziel en lichaam deerlijk gehavend. Voor hen allen» nabestaanden van omgekomen strijders, noodlijdenden of zieke oud-illegalen, moet worden ge zorgd. Dit is een plicht van de overheid, maar ook van ons geheele Nederlandsche volk. Zij gaven zienzelf om met of zonder wapenen den oorlog te winnen tegeneen nietsontzienden vijand. De illegaliteit heeft allerlei stichtingen en instellingen, die de verzorging en nazorg van oud- ïllegale strijders op zich hadden geaomen gebundeld in een groot lichaam, de „Stichting 1940—'45". H.M. de Koningin schonk f 500.000.- aap deze stichting. Vele particulieren kweten zich met gulle hand vam hun eereplicht. Thans wordt een beroep gedaan op het geheele Neder landsche volk. Onze opwellende nationale gevoelens in de week rondom Koninginne dag kunnen wij het best toonen. door een milde gift, die U wordt gevraagd, niet als een aalmoes, niet als een offer der liefdadigheid: maar als een daad van eenvoudige rechtvaardigheid. Zoo kan ook deze feestdag voor de oud-illegale werkers een tijd worden, waarin zij kunnen deelen in onze natio nale trotsch, met het besef, dat ook (jij door Uw saamhoorigheidsgevoel U aan de zijde schaart van hen, die getoond hebben waardige zonen en dochters te zijn van ons ongebroken volk. Stichting 1940-'45. Amsterdam, Postgiro 194045. Van 25 tot 31 Augustus Herdenkingsweek Stichting 1940-'45 GOUDA <3

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1