ft" ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EENDRA£wr WeecbuiM Het M.S. Christiaan Huygens in zinkende toestand. OP DE BRUG. „Het herstel Tan onze uniïersitetten". Wat Is er in Gouda te doen MAAKT MACHT RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijkeen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda NUMMER 12 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p,w. 25 ct.Lossenumm. 10ct: STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouders hebben bij "besluit d d. 21 Aug. 1945 no. 18-4, aan G. A. van Kooten, Veerstal no. 22, alhier, een verlof A lngevolge.de drank wet verleend voor de benedenlocaliteiten van daf perceel. Burgemeester en Wethouders, uitoefe nende de bevoegdheid van den raad, hebben d.d. 21 Aug. 1945 de begrooting der gemeente voor het jaar 1945 vast gesteld. Historische Herdenkingsavond. Woensdag as. 's avonds te 8 uur precies zal in den Nieuwen Schouwburg de bevrijding van Gouda ook historisch worden herdacht. Daartoe zijn uit- genoodigd Drs. J. Taal, gemeente-archivaris, die zal spreken over: ,,De bevrijding van Gouda in hel licht der geschiedenis,", en Dr. J. Leest, directeur R. H-,B. S., wiens onderwerp luidt„Gouda tijdens de bezetting." Voor de muzikale omlijsting wordt ge zorgd door mevr. A. Dlnet-Riesz. die o.a. eenige liederen yan Valerius ten gehoore zal brengen, en door mevr. A. Taai-van Yelthoven, die met een zang koor eenige vaderlandsche liederen zal uitvoeren. Na de toespraak van Dr. Leest zal een doodenherdenking worden gehouden, in verband daarmede draagt de avond een eeUIgszins gewijd karakter, ook uit piëteit jegens de nabestaanden van de gevallenen, Toch zal ook op dezen avond de vreugde om de bevrijdiug dominteren. Kaartverkoop Woensdagochtend 10-12 uur aan den schouwburg. Mededeelingen van het comité „Éereschuld en Dankbaarheid" Gouda. Plaatsbespreking voor de feestvoorstel- llng, „De Ridder van den Kousenband" gegeven door het bekende tooneelgezel- schap „Nieuw Leven" in Thalia Theater op Donderdag, SO Auj. as. geschiedt gratis op den dag der voorstelling des middags van half zes tot half zeven (toe gangsbewijzen meebrengen.) Ook eenige leden van Djalak Wajang verleenen weer belangeloos hun mede werking tijdens de pauze. De verkoop gaat zóó hard, dat het zich laat aanzien: dat velen teleurgesteld moeten worden lij voldoende belangstelling voor een 2e uitvzal nog een avond gegeven worden en kan men zich hiervoor reeds opgeven bij den Heer den Ouden, Reünie Oost haven 17. Programma-gids verschenen. Bij de boekhandel in Gouda is ver krijgbaar een gids yan de feestelijke herdenking van de totale bevrijding van ons Koninkrijk. Hierin staan de 'bijeen komsten en «feestelijkheden van deze week- gemeld. Prijs f 0.25. Mededeeling van d« Districts- voorzieningscommissie.1 Oorlogsgetroffenen; evacue's, etc., die in het Bevolkingsregister te Gouda zijn ingeschreven kunnen hun strikt noódza- kelljkste aanvragen voor: Meubelen, Huishoudelijke artikelen. Porcelein en aardewerk, Huishoudelijk glaswerk, Borstelwerk, Tafelgerèi, Haar den en kachels. Fornuizen/Huishoudelijke houtwaren, Uurwerken. Schriftelijk indienen bi) de „Distrlcts- voorzleningscommissic te Gouda, Weit- haven 33, tot 6 Sept. 1945. Correspondentie met krijgs gevangenen. Ter secretarie zijn formulieren verkrijg baar voor correspondentie tusschen Neder- landsche onderdanen die zich in krijgs gevangenschap bevinden en hun familie in Nederland. Nadere inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. Blindganger. Vrijdag j.l. vonden de werklieden, die. aan het herstel van bet station arbeiden een zoogenaamde blindganger. Dit gevaar lijke projectiel, dat ongeveer bij de tegen woordige uitgang van het station lag, is door militairen weggehaald. Uit de Sigarenindu8trie. Kleinf abrikan ten worden ingeschakeld. Op eea druk bezochte bijeenkomst van dein-fabrikanten uit de sigaren-industrie, werd na ernstige besprekingen besloten, een actie te gaan beginnen, met het doel de bedrijven van de Kleinindustrie zelf standig aan de productie te doen deel nemen. Daartoe werd een comité samen gesteld, bestaande uit de volgende heeren M. M. Donk, voorzitterG. A. Hoon- hout, P. C. Bothstraat 42, secretaris: J. Kastelein, penningmeester: P. P. van Leeuwen en J. v. d. Berge, leden. Dit comité kreeg tot taak de belangen van de kleinindustrie te gaan,, bespreken met het Dep. van Handel en zich te wenden tot andere plaatselijke comité's, tot het zoeken van contact om tot een landelijke actie te geraken. Expositie werkstukken E. 6 D. In dé laatste week van Aug. zullen in enkele etalages werk stukken van „onze" jongens woc- den geëxposeerd, uit onze eigen werkplaats. Deze werkstukken werden de laatste maanden in Gouda vervaardigd. Met de uitvoering van de hon derden bestellingen, die tijdens de tentoonstelling bij de Fa. Vroom Dreesmann werden opgegeven, werd direct een aanvang gemaakt. De bestellingen werden doorge geven aan de leiders van de di verse inrichtingen, "waar nog vele mil. oorlogsgewonden en zieken van Mei 19410 vertoeven.. Ver scheidene werkstukken werden reeds afgeleverd. Een ieder betrachte eenig ge duld, daar er veel tijd noodig is om door al het werk, dat gemaakt moet worden heen te komen en men bedenke de moeilijkheden met de benoodigde materialen en het feit, dat de uitvoerenden ten slotte toch patiënten zijn. Op een bijeenkomst van Ned. oorlogsgewonden deze week gehouden in het herstellingsoord Zuyleveld" te Zuilen, waar de gewonden uit onze werkplaats ook uitgenoodigd waren, heeft H.K.H. Prinses Juliana een on derhoud gehad met den leider der arbeidstherapie alhier, en zich op de hoogte laten stellen, omtrent doel en streven van ons comité „Eereschuld en Dankbaarheid H.K.H. Prinses Tuliana luister de met belangstelling naar wat Gouda in de afgeloopen jaren voor de Ned. mil. gewonden', .we duwen en weezen heeft gedaan en nog doet, o.a. vooral voor de oorlogsweduwen, die naast het verlies van hun efhtgenooten ook nog door bombardementen getrof fen werden. De Prinses zeide toe, een en ander, ook over de centrale werk plaats, ter kennis te zullen bren gen van Haar gemaal. Zoodra ons comité met dé werk zaamheden bij is, zal de pers over het zegenrijk werk, naast de ar beidstherapie, in de bezettinstijd verricht, meerdere bekendheid geven, alsmede verklaren waarom aanvullende zorg buiten den staat ook nu noodzakelijk is. Het comité is intusschen steeds bereid aan een ieder elke ge- wenschte inlichtingen te verschaf fen. Weersverwachting, medegedeeld "door den K.N.M.I. Bewolkt, m. tijdelijke opklaringen, plaatselijk nog enkele regenbuien, matige Westelijke wind, ieis warmer. Vacantie ontspanning teneinde. Nü de weken van vacantie- ontspanning voor de schooljeugd voorbij zijn, wil de commissie langs dezen weg graag haar dank betui gen voor de buitengewoon groote medewerking, die zij "mocht onder vinden. Alleen hierdoof is de uit voering van de plannen, mogelijk geweest. Velen hebben hun beste krachten gegeven om alles te doen slagen. Het zou të ver voeren om ieder te vermelden. Laten allen, zaowel personen als firma's die hun steentje bijdroegen echter overtuigd zijn van onzen oprech ten dank. Thalia-Theater, Vrijdag t.m. Woens dag Actueel Nieuws. Nieuwe Schouwburg, t.m. Do. Jeugd Idylle. Ma. 7 u. n.m. Demonstr., 8 u. Herdenking v.d. Bevrijding op de Markt. Wo. 7-9 u. Concert op de Markt door de Arb. Muz. „De Pionier". 8 uur n.m. Historische Herdenking der Bevrijding in den Nieuwen Schouwburg. Do. 7 u. „Reünie", Cursus v. Ds. j. Börgér onderw. „De mensch van morgen". 7.30 u. n.m. St. janskerkWijdingsdienst door Ds. H.S. J.Kalf, Onderw. „Een distel wilde Koning zijn". Do. 8 u. Opvoering: „De Ridder van den Kousenband", in Thalia Theater. WAT GEBEURDE ER? 27 Augustus 1944 Opmarschn. Boekarest en Ploesti. Roemeniëinoorlog m. Duitschland. Zuivering van Bretagne en aan vallen op Brest. - Parijs bevrijd. 1942 Duitsche rechtspraak wordt ge wijzigd; de nieuwe minister van Justitie mag afwijken van de be staande wetten. 1941 Welikije Luki in Duitsche handen. Aanslag te Veisailles op Laval en Déat. BINNENLAND. Naar A.N.P.-Aneta verneemt is het ms. Christiaan Huygen», op weg van Antwerpen naar Rotterdam, te^ gevolge van een explosie 10 mijl W.N.W. van West-Capelle langzaam zinkende, doch de kapitein probeert met behulp van een sleepboot het schip op de Zuidsteenbank aan den grond te zetten. Het s.s.' Tita van de N.V. Vrachtvaart alsmede alle beschikbare bergings- en sleepbooten zijn van Hoek van Holland en Vlissingen onder weg naaf de plaats van den ramp. De machinekamer en ver scheidene ruimen loopen vol. Een deel van de bemanning van ongeveer 300 man is aan boord gebleven in verband met het aan den grond zetten. De Tlba heeft de overige bemanning, welke in de red dingsbooten was gegaan, opgepikt. Een olieman wordt vermist. Over de ramp wordt nader gemeld, dat deze vermoedeltjk niet aan een mijn te wijten is, doch aan een explosie aan boord van het schip zelf. Wegverkeer en wegenaanleg. Grnotc toekomst voor het motor- verkeer verwacht. Naar de meening van de K.N.A.C. zal het motorverkeer in Nederland, zich na korteren of langeren tijd ontwikkelen tot minstens het 27j a 3 voudige van Mei 1940, hetgeen, neerkomt, op 6- tot 700.000 motorrijtuigen. De K.N.A.C. heeft dit feit onder d« aandacht van den Minister gebracht daar thans het niet weerkeerende oogenblik is aan gebroken, dat de Overheidsor ganen, die den wederopbouw van verwoeste stadsgedeelten en an dere bewoonde oorden ter hand zullen nemen, of daarop toezicht zullen uitoefenen, in hun plannen, op onbekrompen wijze rekening met de toekomst van het weg verkeer kunnen houden, Gedacht wordt aan voldoende breede weg- profielen, veilige wegkruisingen, gescheiden verkeerssoorten, flinke parkeergelegenheden, centrale garages enz. Vrijdagavond heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. G. v. d. Leeuw, een radiorede gehouden, Hierin zlide de minister o.a. dat velen van ons fouten hebben hegaan. Er zijn er, die de noodzakelijkheid van verzet in het geheel niet hebben be seft: sommigen uit den drang naar een rustig bestaan en lijfsbehoud, anderen uit het veelal hooger motief van het behoud van onze beschaving en de redding van onze jeugd. Zij hebben dat verzet tegen gewerkt, de groote avangelische levens weg niet verstaan, dat hij, die zijn leven wil behouden, het verjiezen moet. Een w/fct, die ook geldt voor een volk, ook voor zijn beschaving, dok voor zijn uni versiteit. Beter geen universiteit, beter leege collegezalen én geplunderde labora toria, dan een universiteit, die onder het juk van den verdrukker is doorgegaan. Dat hebben de studenten begrepen, die in April 1943 weigerden de z.g. loyali teitsverklaring te teekenen. 2600 studen ten teekenden de verklaring, wat op een totaal van 16000 studenten niet veel is. De niet-teekenaars werden voor tewerk stelling in Duitschland opgeroepen, onder bedraifing van henzelf en .hun ouders. Velen hebben helaas aan' dezen oproep gevolg gegeven en het moet hier openlijk worden gezegd, dat han handelswijze, hoezeer ook bedreven onder den .drang der ouders, hoezeer ook soms respecta bel, wanneer zij voortvloeide uit zorg voor dl* ouders, niettemin volstrekt ver keerd is geweest. Spreker vervolgde, dat de teekenaars thans de gevolgen van bun daad moeten aanvaarden. Wat hun thans overkomt, is niet zoozeer een straf, als een terug neming van de extra veiligheid, welke lij zich door nun teekenen hebben verrchaft, terwijl hun collega's moesten onderduiken: Dit bedraaat voor hen, die teekenden, 9 maanden. Zij, die van hun onderduiktijd profiteerden door het loopen van college, het afleggen van examina toonden daar door, dat zij In het geheel niet beseften, waarom het eigenlijk ging en dat zij on aandoenlijk waren voor het feit. dat hun studiegenooten onder water of In Duitsch land hun studie niet konden voortzetten: Hen moet een veel grootere voorsprong worden ontnomen, terwijl door hen afge legde examens ongeldig verklaard worden' De In de beschikking genoemde maxima zijn natuurlijk bedoeld als de normale termijn voor welke een student, wanneer Ier geen bijzondere factoren In het spel zijn, moet worden uitgesloten. GOUDA TT

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1