per aspcra ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN WuthuiM ad astba Feestprogramma RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksep Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda NUMMER 14 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1945 Administratie; M, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn.p,w.25 ct.Lossenumm. lOct. STADSNIEUWS. van Vrijdag 31 Augustus. 7.30 uur Hengelconcours in de Singel- grachten. 8-9 uur bespeling van het carillon van de St. Janskerk door mej, M. Blom. 9 uur plechtige Wijdingsdiensten inde kerken. (In de R. K. Kerken aanvang 7.30 uur, in de Vrijgem. Geref. Kerk om 8.30 uur). 10 uur groote optocht van de Goud lelie jeugd. De route is; Lange Tiende- weg, Korte Tiendeweg, Markt (rond), Hoogstraat, Kleiweg, Kattensingel, Bol werk. Pr. Hendrikstraat, Buurtje, Veerstal, Westhaven, L. Noodgodsstraat. -Wale- straat, Doelestraat, Fluweelensingel, Blee kerssingel, Kleiweg. 2 uur zeilwedstrijden in de Nieuwe Vaart. 3-3.30 uur uitvoering van het mannen koor „Gouda's Liederen tafel" in de hal van het Stadhuis, welke uitvoering door middel van luidsprekers op de Markt kan worden beluisterd. 1.3QrA.30 uur sportwedstrijden op het Gohdè-kerrein aan de Niéuwe Vaart en wel :M.30-2.30 uur handbal wedstrijden, 2.30-3.15 uur voetbalwedstrijden,3.15-3.45 uur athletiekwedstrijden, 3.45-4.30 uur voetbalwedstrijden. 7-8.30 uur gymnastiekuitvoering op de Markt. 7-8 30 uur orgelbespeling in de St. Janskerk door Ale* Schellevis, met mede werking van Bram van Luyn, bariton. 8 30-10 uur concert op de Markt door de R. K. Harmonie St. Caecilia. 10 uur demonstratie Goudsche Jeugd organisaties, roet fakkellicht, op de Markt De Jeugdoptocht op Vrijdag a.s. Bij de a jeugdoptocht op Vrijdagmorgen zullen aan de deelnemende kinderen souvenirs worden uitgereikt. Zoo staat het in het programma vermeld. Hier is echter een klein misverstand in het spel. Het feestcomité heeft n.l. de beschikking over 3500 wandborden, die nu onder de kinderen verdeeld zullen worden. Waar het te verwachten is, dat het aantal deelnemers grootcr zal zijn, zal de uit reiking van de bordjes over bepaalde leeftijdsgroepen plaats hebben. Al zullen er eenige' kinderen teleurgesteld moeten worden, een ieder zal de moeilijkheid waarvoor het comité geplaatstis, begrijpen. Het lied van den Grebbeberg. Naar ons ter oore is gekomen, is in verschillende buurten tijdens daar ge houden bevrijdingsfeesten, ook het be roemde (of beruchte) lied van den Grebbe- berg weer ten tooneele verschenen. Met opzet zeggen wij weer verschenen, Want dit lied werd immers op veler verzoek reeds tijdens de bezetting' naar het ar ckie!: verwezen, als zijnde onwaardig om als hulde aan onze gevallenen te dienen Thans wordt dit seatimentecle gezang weer te voorschjjn gehaald en men gaat zelfs zoover om er op te dansen. Dit lijkt ons toch wel een zeer onge- wenschte en onwaardige wijze van herdenking. De gymnastiekuitvoering op Vrijdagavond. De aanvang van de gymnastiekuitvoe ring op de Markt op Vrijdag a.s. zal niet om 5.30 doch om 7 uur plaats hebben Aan deze gymnastiekuitvoering, alsmede aan de sportdemonstraties op het Gouda- terrein verleent ook haar medewerking de Athletiekvereeniging „Exaisior", die abusievelijk niet in het programma ver meld is. De handbalwedstrijd,-die volgens het progamma gespeeld zal worden tusschen Vires et Celeritas"' en „Velocitas" za gaan tusschen eerstgenoemde vereeniging en de „Rest van Gouda". Eereschuld en Dankbaarheid t geholpen. Naar wij vernemen heeft de buurt vereeniging „Vlaamsche Vesting" (Vla mingstraat en Vest) tijdens een buurtfeest op 18/8 een collecte gehouden voor Eereschuld en Dankbaarheid. De op brengst bedroeg f 104.75. Zoo is er weer een steentje bijgedragen. P. T. T.-kantoor. Diensten op 31 Augusta* en 1 September n.a. Op Vrijdag 31 Aug. en Zaterdag 1 Sept. a.s., zal het P.T.T.-kantoor den geheelen dag voor den Postdienst ge sloten zijn. Voor den Telegraaf-en Telefoondienst is het kantoor op dien dag geopend van 8-9 uur voorm. Aangezien geen tele grammen, welke een gelukwensch be vatten, zijn toegelaten en H. M. de Koningin heeft te kennen gegeven, dat zij voor zich op deze bepaling geen uitzondering gemaakt wenscht te zien, worden voor Hare Majesteit geen felici tatie-telegrammen aangenomen. De ouderdomsrente zal inplaats van 31 Aug. en l'Sept. op 30 Aug. a.s. worden uitbetaald, terwijl op 31 Aug. geen briefpostbestellkng zal worden uit gevoerd, doch op Zaterdag 1 Sept. zal één bestelling plaats vinden. Tuindiefstallen. Bij de politie werd aangifte gedaan van iet ontvreemden van bloemen uit den tuin van den kweeker H. R. Tevens waFen er planten gestolen uit den tuin van het tehuis voor Ouden van Dagen. Of het gestolene als straatversiering zal worden gebruikt, vermeldt de ge schiedenis niet. We leeren het nooit. Voor het loopen op den spoorbaan werden wederom twee bekeuringen uit gedeeld. Enkele minderjarigen werden ernstig berispt. Of het helpen zal Men blijkt nogal hardleersch te zijn op dit punt. Ergerlijk spelletje gestraft. Na de herdenkingsplechtigheid op de Markt werden tweepetsonenaangehouden, de gebroeders G. J. M. és B. M. F. van N., die zich vermaakten/met hetafstrken van „rotjes". Zij hadden den geheelen nacht op het politie-bureau den tijd om hun zonden te overdenken. Het is te hopen, dat de politie streng zal blijven optreden, tegen dit soort van amusement, dat voor degenen, die vooral op drukke dagen op straat loopen, lang niet onge vaarlijk is. Ergerlijk vandalisme. In den afgkloopen nacht ontdekte een nachtwak» jkde ¥#h Swietenstraat. dat twee personenY^KZig waren de daar aangebrachte straatversieringen te ver nielen. De daders wisten te ontkomen. Wat het doel van deze verregaande baldadigheid kan zijn, is onbekend. Ook de buurtvereeniging van den Kleiweg maakt er melding van, dat de lieve jeugd bezig was om de pas aan gebrachte versiering te vernielen. Is het met de geestrijke ontreddering van onze jeugd dan al zoover gekomen, dat zelfs de versieringen niet meer veilig zijn Hier ligt een taak voor alle ouders, maar ook voor de voorbijgangers om in te grijpen. Laat ieder meewerken, opdat de versiering, die dikwijls met groote moeite en kosten wordt aangebracht tenminste niet aan de vernielzucht ten offer valt. Winkelsluiting met de x feestdagen. Burgemeester en Wethouders van Gouda hebben in verband met het bevrijdings feest ontheffing verleend van de verplich ting tot openstelling der slagerswinkels op Zaterdag a.s. Met het oog op de winkelslultirg ge durende de a.s. feestdagen doet het gemeentebestuur een beroep op alle werk gevers om loonbetalingen te vervroegen tot Donderdag a.s. Nogmaals dn Sigarenindustrie. Maandag j.J. meldden wij, dat de kléin- fabrikanten in de sigaren industrie zouden t (worden ingeschakeld. Onze lezers zullen echter uit den inhoud van het artikeltje wel begrepen hebben dat het opschrift boven genoemd artikel beter had kunnen luiden t „Kleinfabrlkanten worden niet ingeschakeld". Het is de bedoeling van het comité om te wijzen op de nood zakelijkheid dat ook de kleinfabrlkanten hun werk weer moeten kunnen opvatten. E. en D. Vele lezers zullen nu wel weten, wat deze twee letters beteekenen. Zoo niet, dan zal het U na lezing van het volgende duidelijk worden. Wanneer wij op gepaste wijze de be vrijding vieren, gaan zeer zeker onze gedachten uit naai; hen, die onze vrijheid met hun leven hebben betaald. Naar hen, die in de Meidagen van 1940 vielen. Velen van hen lieten vrouw en kind onverzorgd achter. Anderen keerden terug als invalide voor het léven. Tegenover dezen hebben wij een Eere schuld in te lossen. En het is onze plicht te zorgen, dat dat ook gebeurt. De buurtvereeniging „Irene" zal in den optocht van Vrijdag a.s. uiOpomen met een groep „Eereschuld en Dankbaarheid". Het eerste deel van deze groep zal voorstellen de „Eereschuld", die wij beb- aen te voldoen, terwijl het tweede deel de „Dankbaarheid" zal uitbeelden. Die dankbaarheid kunt U toonen door het brengen van een geldelijk offer, waar voor tijdens den optocht gelegenheid zal worden geboden. Bij wagen no. 20 loopen nl, eenige jongedames mede, die gaarne voor de in dntvangstname van uw gift willen zorgen Dus geld klaar bij de nadering van wagen no. 20. Laat de opbrengst flink zijn. Bloemen, tolk van onze dankbaarheid. In verband met het feit, dat de Stichting 1940'45 haar nationale collecte zal houden in de week van 27 Augustus tot 1 September heeft bovengenoemd comité besloten haar collecte uit te stellen tot de week van 3 tot 8 September. Het doel van het comité is alle Neder landers in de gelegenheid te stellen hun dankbaarheid te toonen voor het vele goede, dat wij Man onze bondgenooten eu het Zweedsche en Zwitsersche Roode Kruis mochten ontvangen. Duizenden landgenooten hebben aan deze hulp hun leven te danken. Toont dus uw dankbaarheid en geeft met milde hand. De lezing van Prof. de Vries gaat door. Prof. Mr. C,. W. de Vries, die inder tijd zijn aangekondigde l«zing over „Rus land en de buitenlandsche politiek van Stalin" zou houden heeft bericht, dat op het laatste oogenblik zijn vervoermiddel hem in de steek heeft gelaten, terwijl het hem onmogelijk bleek telefonische ver binding te krijgen, zoodat de belang stellenden tevergeefs op zijn komst heb ben gewacht. Prof. de Vries spreekt hierover zijn spijt uit en stelt zich thans voor zijn lezing te houden op Dinsdag 4 Sept. a,s te 7.30 uur in de Renni-znal aan de Oost haven. Kaarten zijn verkrfgbaar bij den Heer den Ouden aan de Reünie en bi, den Heer Verzijl. De Goudsche luchtvaartclub treedt voor het voetlicht. In een van de etalages van de Fa. Bruns aan den Kleiweg wordt dezer dagen een expositie gehouden van modellen, die door de leden van de Goudsche Lucht vaartclub zijn vervaardigd. In de eerste plaats zijn het houten vlieg tuigmodellen, copieën van allerlei bekende typen oorlogsmachines maar daarnaast zijn ook enkele zweeftoestellen ten toon gesteld. Enkele leden kwamen reeds op wedstrijden met deze aardige toestellen uit. In een groote werkplaats werken de onge veer 30 leden van de nog jonge vereeni ging - zij werd eerst na de bevrijding in het leven geroepen - hard om hun kennis op luchtvaartgebied uit te breiden, Dat ook onze Burgemeester veel aan dacht besteedt aan het werk van de club Is wel een bewijs van hoe groot belang het doel is, dat zij beoogt. Dat velen zullen, toetreden als lid is de wensch van het bestuur. Er is in de werkplaats nog ruimte genoeg om actieve ledea te herbergen. Dat de expositie stimuleerend zal wer ken kunnen wij wel als vaststaand aan nemen. Wat is er in Gouda te doen Thalia-Theater, Vrijdag t m. Woens dag Actueel Nieuws. Nieuwe Schouwburg, t.m. Do. Jeugd Idylle. Wo. 7-9 u. Concert op de Markt door de Arb. Muz. „De Pionier". 8 uur n.m. Historische Herdenking der Bevrijding in den Nieuwen Schouwburg. Do. 7 u. „Reünie", Cursus v. Ds. J. Borger onderw. „De mensch van morgen 7.30 u. n.m, St. JanskerkWjjdingsdienst door Ds. H. S. J. Kalf, Onderw. „Een distel wilde Koning zijn". Do. 8 u. Opvoering: „De Ridder van den Kousenband", in Thalia Theater. WAT GEBEURDE ER? 29 Augustus 1944 Rouaan bevrijd. Opmars naar Reims. De Zwitsersche grens be reikt. De Gaulle voorloopig pre sident van Frankrijk. Dittmar; Wij hebben de keuze tusschen hand having of vernietiging. 1943 Staat van beleg na onlusten in Denemarken. Deensche Koning onder arrest, het ministerie afge treden.. Koning Boris van Bulga rije overleden. 1942 Het oppercommando der Duitsch* Weermacht; ,.Het doel van den aanval op Dieppe was wel dege lijk het oprichten van een tweede front. Weersverwachting, medegedeeld door den K.N.M.I. Kan* op onweer. Zwoel weer met hier en, daar kans op onweer. Zwaar bewolkt. Meest Zuidelijken wind. Versnapering voor de kinderen. Het bestuur der Centrale van Buurt- vereentglngen heeft, met medewerking van de autoriteiten, van de N.V. Stereo te Rotterdam, de beschikking gekregen over eenige duizenden spritskoeken. welke bij gelegenheid van de a.s. feestelijkheden aan de kinderen kunnen woiden uitge reikt. Deze aardige attentie van genoemde N.V. zal door de buurtverenigingen wel zoodanig op prijs worden gesteld, dat zij omgaand bij hun districtsbestnnr zullen willen opgeven, over welk aantal spritskoeken zij wenschen te beschikken. BINNENLAND. Winkel» mogen sluiten op 31 Augustus. De thans volgens het winkelsluitings- beslutt 1941 geldende regeling inzake verplichte openstelling van winkels zal niet van toepassing zijn op den komende Koninginnedag. Dien tengevolge zulltn de winkeliers gerechtigd zijn om hun zaken gesloten te houden. En wat doet gij In den afgeloopen winter gaf H.M. de Koningin Haar voornemen te kennen om 4e zijner tijd de slacht offers van de binnenlandsche ver zetsstrijd in den meest ruimen zin des woords geldelijk te steunen. Gevolg gevend aan -dit voor nemen, deed H. M. de Koningin in Juni J.l. een bedrag van f 500.000 overschrijven op de rekening van de „Stichting 1940-'45". Onze Landsvrouwe gaf het voor beeld. Elk goed Nederlander volge 1 GROOT GOUDA waewaaa

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1