HISTORISCHE HERDENKING VAN DE BEVRIJDING. WAT ZWITSERLAND VOOR NEDERLAND DEED. „GROOT GOUDA" met de feestdagen. In verband met de bevrij dingsfeesten zal ons blad op Vrijdag 31 Aug. en Zater dag 1 Sept. niet verschijnen. Het eerstvolgende nummer verschijnt dus op Maandag 3 Sept, a.s. Kinderoptocht. Het aantal in de op 31 Aug. a.s. "te houden kinderoptocht mee te voeren praalwagens is zoo omvangrijk dat het bestuur der Centrale voor Buurtvereenigingen heeft moeten besluiten de route als volgt te wijzigen Tiendeweg, Markt langs bordes Stadhuis, Kleiweg, Kattensingel, Bolwerk, Prins Hendrikstraat, Buurtje, Veerstal. Westhaven, Brug Post kantoor, Oosthaven, N. Veerstal, Fluweelensingel, Bleekerssingel, Kleiweg, Markt langs de Zalm. De opstelling der optocht ge schiedt als volgtWijk A Tiendeweg, Houtmansgracht en Fluweelensingel, Wijk B: via Karnemelksloot ITssellaan, Wijk C: Bleekerssingel, Wijk D: Boelekade, Wijk E via Buurtje, Groeneweg en Spieringstraat. Na afloop der optocht wordt in deze volgorde afgemarcheerd Wijk A: Langs Bahlmann, Wijd-^ straat, Dubbele Buurt, Hooge Gouwe, Brug Turfmarkt, Lage Gouwe en ontbindt N. Haven en Regentesseplantsoen. Wijk B: Tiendeweg en verder, Wijk E: waarschijnlijk langs Bahlman en verder. De besturen van buurtvereeni gingen worden nogmaals er op attent gemaakt, dat de optocht geen hinder mag ondervinden van te laag aangebrachte versieringen. Het bestuur der Centrale is in de gelegenheid gesteld om alle aan de optocht deelnemende kin deren een extra-versnapering uit te reiken, hetwelk na afloop der optocht via de Buurtvereenigingen zal plaats vinden. Ter kennisname ,,Alle roerende goederen, geld en geldswaardige papieren inbe grepen, en de eigendomsbewijzen en andere stukken op onroerende goederen betrekking hebbend, afkomstig van afwezige Joden, moeten, voorzoover geen bewind voerders voor hen zijn aange steld, worden ingeleverd bij de Adviescommisie Rechtsherstel en Beheer te Gouda, Oosthaven 53, (tel. 3146). Inlichtingen en aanwijzingen omtrent het vermogen van af wezige Joden worden met het oog op opsporing en onder be- windstelling bij genoemde Com missie ingewacht Deze verplichtingen gelden ook voor door de betrokken Joden benoemde gemachtigden". Sluiting Gemeeate-burenux Gouda. Ter gelegenheid van de bevrij dingsfeesten zullen de gemeente secretarie en de bureaux van de onderscheidene diensten, bedrijven en instellingen der Gemeente Gouda op Vrijdag 31 Augustus en 1 September 1945 voor het publiek gesloten zijn. De afdeeling Burgerlijke Stand <^er Gemeente Secretarie zal evenwel geopend zijn op Zaterd 1 Sept. 1945 van 11.30 tot 12.30 uur uitsluitend voor het aannemen van aangiften van geboorten en van overlijden. Bijeenkomst in den Nieuwen Schouwburg. In de flink bezette zaal van den Nieuwen Schouwburg had gister avond een plechtige historische herdenking plaats van de bevrij ding. De voorzitter van het comité voor Oranje- en andere Open bare feesten, de heer Sips, opende den avond met een korte uiteen-, zetting van de reden, die de com missie had doen besluiten tot het organiseeren van deze bijeenkomst. Tevens sprak hij woorden van dank tot allen, die geheel belange loos hun medewerking aan dezen avond hadden willen geven en daarbij in het bijzonder tot den heer Drs. J. Taal en mevrouw A. Taai-van Velthoven, den heer Dr. J. Leest en mevr. Dinet-Riesz, die zulk een belangrijk aandeel aan dezen avond hebben. Hierna wordt het Nederlandsche en Engelsche volkslied gezongen door het koprtje o. leiding van mevr. A. Tlaal-van Velthoven, waarna Drs. J. Taal zijn belang wekkende lezing houdt over: „De bevrijding van Gouda in het licht der geschiedenis." Spreker geeft een uitgebreid exposé over de geschiedenis van ons land en speciaal van Gouda tijdens vroe gere overheerschingen, met name door de Spanjaarden en later door de Franschen. Vooral interessant was de overeenkomst die te ma ken viel tusschen de Patriotten van toen en de N.S.B.-ers van dezen oorlogstijd. Spreker ont hulde, dat Gouda door de eeuwen heen steeds een stad is geweest waar een groot vrijheidsgevoel heerschte en waar dus ook van zelfsprekend in dezen oorlog een belangrijke haard van het verzet kon ontstaan. Mevrouw Anne Dinet-Riesz bracht daarna enkele Holl. liede deren ten gehoore, gevolgd door het zangkoortje. Na de pauze sprak Dr. J. Leest over: „Gouda gedurende de be zetting." In een goed gedocumen teerd betoog ging Dr. Leest aller gebeurtenissen van de laatste vijf jaar nog èens na. Naar thans blijkt is Gouda in verhouding tot andere plaatsen werkelijk goed door den oorlog heen gekomen. Van de 18C0 jongeren, die in 1940 onder de wapenen werden geroepen, sneuvelden er 2, drie werden er gewond en 6 vermist. Ook de bombardementen op onze stad vergden helaas dooden en hier werden 1644 mannen voor de „Arbeidseinsatz" opge roepen. Doch Gouda is als stad gespaard gebleven en zal zich door zijn arbeidskracht spoedig hersteld hebben, naar wij allen verwachten, aldus spreker. Aan sluitend aan deze rede volgde de plechtigedoodenherdenking, waar bij-Mevr. A. Taal-v. Velthoven een toepasselijk gedicht decla meerde. Als apotheose van deze herdenking zongen alle aanwezi gen staande het „Wilhelmus". Solozang door Mevr. Anne Dinet-Riesz en twee liederen door het zangkoortje besloten deze plechtige herdenkingsavond Het gemeentebestuur v%n Gouda maakt bekend, dat op 3 September a.s. alle openbare scholen In eigen gebouw nor maal gaan werken, met de volgende uit zonderingen De U.L.O. school wordt gevestigd in school B:'Nieuwe Haven 92. De leerlingen van dp le en 2e klas moeten zich daar melden op 3 September om 9 uur en die van de 3e en 4e klas om 10.30 uur. School B wordt gevestigd in het schoolgebouw Keizerstraat 41 en vangt aan op 5 September. De Handelsavondschool en de leen 3e Bewaarschool vangen aan op 10 Sept. PREDIKBEURTEN. Vrijdag 31 Augustus 1945. Vereen, van Vrijz. Herv. Kleine Kerk, Peperstr. 9 u. v.m. Mej. ds. C. P, Thomsen Vrije Evang. Gemeente, Zeugestr. 38. 9 uur v.m. Dankdienst, Ned. Geref. Gem., Turfm. 54, 18 uur Ds. Joh. v. Weizen „De redding door God" 5 uur. Ds. Joh. v. Weizen: „Wat zullen Wij doen met die redding". Evang. Luthersche Kerk, 9 uur v.m. Ds. J. J. Simon. Vrijgemaakte Geref. Kerk. Westerkcrk 8.30 u. v.m. Ds. G. Koenekoop. Zondag 2 September 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk). 10 uur v.m. Ds. Gerh. Huls. 5 uur n.m. D*- F. W. G. Verheul. Westerkerk J0 uur Ls. G. Elzenga. 5 u. n.m. Ds. M. C. Koole. Ver. van Vrijzinnig Herv. Kleine Kerk 7 uur n.m. Ds. B. Westmijse van R'dam. Vereniging Calvijn, Turfmarkt, 10 u. 4 uur n.m. Ds. Steenbeek van Oudewater. Rem. Geref.Gem.10.30u.üs. J. Nienhuis Evang Luth. Kerk 10 u. Ds. j. Simon, Lithurgie. Oud-Kath.Kerk 10.30 u. Pastoor Giskes. Geref. Kerk 10 en 5 u. Ds. A. B. W. M. Kok, emeritus pred. van Voorburg. Geref. Zondagschool „Jozef", Groen van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4 uur.. Vrijgemaakte Gereform Kerk 8.30 u en 4 uur Remonstr. Kerk, Ds. G. Koenekoop Geref Gem. Stationsweg, 10 en 5 uur Ds. de Blois. Christ. Gerefor. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Geref. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gem. 8.30 uur K.1. Kerk en 5.30 uur gebouw Zeugestraat 38, Ds. H. C. Leep. Bediening H. Avondm. Leger des Heils. 10 uur, Heiligings- dienst, 7.30 u. Openbare Kerkel. Samen komst. Dinsdag 7.30 u. Ledenvergadering. Donderdag 7.30 uur Openb. samenkomst. Leiders Majoor en Mevrouw Wels. Jong Nederland voor Christus. Woensdag 8 uur, Spierinjjstraat 49. Leider de Heer W. F. Kloos. Dokters- en Apotkekersdienst, De Zondagdienst wordt waargenomen door de dokt. H. A. M. Eijkman en dr: H. Reedijk, Crabethstraat 45. De Apothekersdieost wordt waarge nomen d. Apoth. Fa. Grendel, Lange Tiendeweg 9. Burgerlijke Stand. GEBOREN28 Aug. Adri ans E., d. vair G. de Vooijs en A. Koolwijk. Bilderdijkstraat 3, Paulus M., z. van D. v. Leeuwen en W. J. van Noortwijk, Da Cos- takade 72. 29 Aug. Corn,, z. van W v. d. Poel en A. N. v. d. Valk, Drapierstr. 10, 28 Aug. Evelijn, z. van G. Richter en G-. Graus, Sophiastraat 31,29 Aug. Catharina J.„ d van J. A. A. v. Ewijk en J. J. Voorkamp, Zoutmanstr. 32. GETROUWD29 Augustus J. Mikkers en E. J. van Dijk, G. J. Ploeg en F. van Elswijk, R. Vreeswijk en G. v. Elswijk. Toen in het najaar van 1944 de voedselvoorziening in het Wes ten van Nederland steeds moei lijker begon te worden, besloot het Zwitsersche comité tot hulp verleening aan oorlogsslachtoffers, levensmiddelen naar ons land te sturen. Transport per spoor of per rijnschip bleek niet mogelijk. Na langdurige onderhandelingen met de betrokken mogendheden kon het Zwitsersche s.s. „Henry Du- nant' - genoemd naar den stich ter v^n het Intern. Roode Kruis - op 25 Januari 1945 de haven van Lissabon verlaten. Nsl een ge deelte van cfe lading in *6oete- borg te hebben gelost, kwam het schip op 8 Maiart in Delfzijl aan, met 2150 ton tarwe, 500 ton rijst, 460 ton linzen en 175 ton haver mout Het restant van 423 ton tarwe en 140 ton linzen werd met Zweedsche kustvaarders naar Delfzijl verscheept. Het resultaat van deze zending was, dat gedurende 3 weken in het Westen van ons land het broodrantsoen van 400 gram per week kon worden verdubbeld, terwijl daarnevens de gaarkeukens in staat waren, eenigen tijd zeer smakelijk voedsel te verstrekken. Maar Zwitserland deed meer. Door middel van een compen satie-transactie met Duitschland werd uit Essen 2650 ton rogge naar het Westen vervoerd, nadat de „goede tarwe - die voor ons was bestemd - door de Duitschers zelf was gehouden..... jf zenc^in9 levensmiddelen en medicamenten werd met trei nen over Frankrijk en België naar het Zuiden van ons land gezon den, waar ze in Tilburg werd opgeslagen. Na de bevrijding werd deze zending naar het Wes ten gebracht. Vooral de zieken hebben bij de geneesmiddelen baat gehad. De door Zwitserland naar Nederland gezonden levensmidde len - die duizenden het Teven hebben gered - kunnen niet hoog genoeg worden gewaardeerd. Andere huipverleenende landen konden ons uit eigen voorraad iets sturen, maar de levensmidde len van Zwitserland waren af komstig van de bevolking, deze stond van, haar - toch al karige - rantsoenen nog een deel af, ten einde onzen nood te kunnen hel pen lenigen. De hulpverleening bleef niet v tot het zenden van levensmiddelen beperkt. Onlangs heeft Zwitser land voor de geteisterde gebieden 5 houten hulpkerken geschonken, terwijl reeds eerder 50 wagons met houten barakken, bestemd voor Walcheren, werden gegeven. Ook de waarde van dit laatste wint aan beteekenis, wanneer men bedenkt dat in Zwitserland, tengevolge van gebrek aan kolen, groot gebrek aan hout bestaat. Hoezeer tenslotte Zwitserland met ons land meeleeft, moge blij ken uit de kindertransporten. Vele honderden kinderen genieten thans een paar maanden vacantie in het mooie land van bergen en dalen, alpen en meeren. Straks zullen zij terugkeeren,' naar lichaam en geest gesterkt. Moge het spoedig mogelijk zijn, dat wij in Nederland, Zwitsers kun nen uitnoodlgen een bezoek aan ons land te brengen.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 2