ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ffiNDRA® Het feest der Bevrijding V - Wandborden aangeboden. WutUeuM Gouda één oranjezee RedactieL. J. A.'v. d. Steenhoven Red8C Mr. A. A. J. Ri)k.en Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda NUMMER 16 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1945 maakt macht Administratie; M, j. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm.lOct. Vreugde in eller harten. Oo grootsche en schitterende wijze heeft onze stad haar bevrijdingsfeesten gevierd en met eenige trots kan worden K gezegd, dat zij voor weinig steden in ons land heeft behoeven onder te doen. Met man en macht heeft onze geheele bevol king, van hoog tot laag, wekenlang gewerkt en geploeterd en het resultaat was: één Oranje-stad met schitterend versierde straten en een feeërieke verlich ting. Het is onmogelijk om alles op te noemen en wij schromen bijna een greep te doen, al is het maar om een paar voorbeelden te noemen. De Korte Akkeren, Kattensingel, de 'Ambachtschool, de Genie-inrichting met de L. O. en Stich lingverslering, het centrum van de stad, Kort Haarlem en omgeving. de Raam, de Haven, kortom, vrijwel elke straat en buurt heeft haar best beentje voorgezet. Met vreugde zal dan ook iedere Gouwe naar jarenlang op dit zoo unieke feest blijven terugzien. De Kinderfeesten, Een van de mooiste bewijzen van onze eensgezinde vreugde was wel de kinderoptocht waaraan ruim 47G0 per sonen deelnamen en die Vrijdagmorgen in een 5 kilometerlange stoet door Gouda's straten trok. Nooit hebben we zoo'n bonte mengeling aan ons oog sien voorbijtrekken. De vrede werd in al haar schoonheid uitgebeeld, de ellende van de f afgeloopen jaren was niet vergeten, het komische paarde zich aan heternst'igeen uit alles sprak de. liefde voor ons land en vorstenhuir. Praalwagen na praal wagen trok fan ons oog voorbij, en een leder speelde zijn rol. De rattenvanger van Hamel ging dansend zijn weg. zooals het hem betaamde, Gri; tje bij het Pafcne- kaekhuisje zwaaide met haar vingertje waarschuwend naar Hans. de Duitsche wachtpost aan de Noordzee tuurde in de verte, terwijl.de Vredesengelen in volle glorie op de wagens prijkten. Het geheel was het aankijken dubbel en dwars waard en wij staan vol bewondering voor den organisator van deze stoet, den heer W. Hoonhout. die met zijn be kwame staf van medewerkers het geheel zoo buitengewoon vlot deed verloopen Over de toegekende prijzen komen wl morgen nader terug. De Feestelijkheden. Op Koninginnedag, bij het morgen krieken verzamelden zich op het Vce- marktterrein een groep eathousjaste vis- schers, die met muziek voorop naar Je singels werden geleid, waar zl) een feilen Vrijdagmorgen hebben de oud-redactie leden van „De Vrije Pers" namens de vertegenwoordigers van de bladen, die tijdens en na de bezetting -De Vrije Pers 0 uitgaven, aan de gemeente een tweetal, door de firma Goedewaagen fraai uit gevoerde, wandborden aangeboden. Deze bordenV die door burgemeester James in ontvangst werden genomen, zullen in de burgemeesterskamer worden opgehangen, ter herinnering aan bet werk van „De Vrije Peta", tijdens en na de bezetting. Waar gaat de levende straat- versiering naar toe? Het feit dat allerwege straten en stegen - versierd zijd met levende boompjes, be- wijst afdoende dat ook de stedeling van groen en bloemen houdt. Maar wat zal er met deze boompjes gebeuren, wanneer de feesten voorbij zijn? Kunnen ze ook dan niet gebruikt worden om onze stad een vroolijker aanzien te verschaffen? Wanneer ze aan den Plantendienstwor- den geschonken, zal deze ze kunnen be- nutten voor onze gehavende parken of voor den aanleg van den nieuwen mu- seumtuin, zoodat ieder er dan blijven: plezier van heeft. beste, terwijl een zangkoor onder leiding van den heer A. Herstel eenige toepas selijke zangnummers ten gehoore bracht. strijd streden om het grootste aantal ge schubde zilverbuiken. Des middags toen het weer opklaarde en het traditiege trouwe Oranjezonneije door de wolken kwam gluren zetten de athletiek, voetbal en handbalenthousiasten hun beste been tje voor an bezorgden zij de toeschouwers talrijke spannende momenten - Dezeilers deden hun bast in de Nieuwe Vaart, ter wijl des avonds Krachtsport" en ..Velo- citas'' een prachtige demonstratie op het Marktplein gaven. Tegen het vallen van den avond gaf de Centrale Jeugdbeweging een fakkeldansdemonstratie, die toen her geheel donker was een fantastischen aan blik bood. Natuurlijk ontbrak hetvreugdr- vour niet. Doch ook het kunstvolle was in het programma der feestelijkheden niet ver geten. Reeds vroeg op den dag beierden het carillon zijn opgewerkte en vertrouwde klanken over de stad. Het mannenkoor „Gouda's Liedertafel" zong in de hal van het stadhuis, welk programma d.ro.v. luidsprekers over het Marktplein werd uitgezonden. s Avonds concerteerde Caecilla op de Markt De belangstelling hiervoor was groot ea het dankbare applaus van het publiek was voor het orkest het .overtuigende bewijs, dat er met genoegen werd geluisterd. De Zaterdag bracht het tweede ge deelte van het feestprogramma. De vlieger wedstrijd op het ONA-terein kon helaas wegens het ontbreken van wind, geen onverdeeld succes worden genoemd. Toch konden een aantal prijzen worden uit gereikt. Er was zelfs een vlieger op het veld aanwezig van zegge -en schrijve 27 millimeter. Te water werden roei- en kano wedstrijden gehouden, waaïvoor veel belangstelling bestond en waarbij goede prestaties werdén geleverd. Helaas kunnen wij van deze talrijke wedstrijden wegens plaatsgebrek de tal rijke prijswinnaars niet opnoemen en zullen wij morgen volstaan met het ver melden van de prijswinnaars van den kinderoptocht. Wij willm deze uitzonde ring maken, omdat bij dezen optocht geheele vrijwel de geheele bevolking betrokken was. Het was een vermaak om Zaterdag door Gouda's straten te gaBn en daar de wedstrijden van de verschillende buurt- vereenigingen in oogenschouw te nemen. Wij hebben daar tal van kostelijke momenten beleefd. Vooral het touwtrekken over het water schijnt een sport te zijn, die erg in trek Is. Al met al zullen wij nog langen tijd met genoegen terugzien op de week, die achter ons ligt en die de uiting was van zoo'n buitengewoon belangrijk feit in onze geschiedenis: Het einde van den tweeden wereldoorlog. Plechtigheid op de bcgraaf- Wijdingadicnst in de St. Janskerk. plaatsen. Donderdagmorgen werden er op de R K. en Algemeene Begraafplaatsen door het comité voor Oranje en andere open bare feesten kransen gelegd op de graven vu de heeren de Korte, Snoeij, v. Wijn bergen en drie Engeltche piloten. Den heer v. d. Putte sprak enkele weerden van dank en troost tot de familie van hen. die hun leven gaven voor de bevrijding van ons land. Een mede aanwezige Engelsche officier herdacht de dooden, die hier op hun wijze hadden bijgedragen t»t de overwin ning. D* burgemeester herdacht den moed en vastberadenheid, waarmede de gealli eerde piloten hadden gestreden. Met enkele öogenblikken stilte werd deze plechtigheid besloten. Deel van opbrengst afgedragen Het Comité, dat het onlangs gehouden concert van Jo Vincent en Annie Woud heeft voorbei eid heeft de recette van den avond f 500.— afgedragen aan N.V.H en f 500.— aan de Stichting 1940-1945 Goudsch Conservatorium. Nico Verhoeff, bij de Gouwenaars wel bekend, zal binnenkort in „Concordia een muziekschool oprichten „Goudsch Conservatorium" genaamd. Het ligt in de bedoeling, het Goudsche Conservatorium I waar in alle vakken der toonkiast zal worden onderwezen, tot een belangrijk instituut voor muziekonderwijs voor Gouda en omstreken »e maken. Sedert eenigen tijd zwaait Nico Verhoeff ook den dirigeerstaf over de Goudsche Or kestvereniging, terwijl hij verschillende groote koren sedert lang dirigeert. De Ridder van dea kousenband. Donderdagavond voerde „Nieuw leven" ten bate van E. en D. in Thalia-Theater bovenstaande klucht op. Er werd een goed spel geleverd. De heer Luichenboer was een uitblinker in zijn rol van schoon papa. Ook de rol van schoonmama was bij Mevr. de Jong-Derks in goede han den- In den warwinkel rondom een kousen band kon het spel van Gerda (mej. Lui- chenbroer) ons minder bekoren. Deoverige spelers kweten zich verdienstelijk. In de pauze gaf „Djalak Wajang" eenige num mers ten beste en sprak de heer H. v. d. Heuvel eenige woorden over de oorlogs invaliden. die tengevolge van de geringe uitkeeringen op de gemeenschap zijn aan gewejsen. I FoacU gedenkraam en oorlogsmonument gesticht. Weersverwachting, medegedeeld door den K.N.M.I. In het Westen des lands licht bewolkt, droog, zelfdetemperatuur als gisteren. Zwakke, tijdelijk matige wind tusscheD N.O. en Z.O. Wat is er in Gouda te doen Thalia Theatert.m. Donderdag, De weg die voor ons ligt. - Nieuwe Schouwburg t m. Dinsdag, Actueel nieuws. Dinsdag 4 Sept., 7.30 uur, Réuniezaal, Lezing door prof. C. W, de Vries „Rus land en de buitenlandsche politiek van Stalin". Woensdag 5 Sept., 8 uur, Nieuwe Schouwburg, Cabaretrevue ,,'t Is weer Oké". Nieuwe SchouwburgDonderdag o Sept. „Parool-avond" met Pieter t Hoen en Charlotte Köhler. WAT GEBEURDE ER? 3 September 1944 Brussel door het 2e Britsche Leger bevrijd. 1943 4.30 uur v.m. Het 8e Britsche Leger onder Gen. Montgomery landt op het vasteland van Europa (Italié). 1942 Hit Ier beveelt, de bij Dieppe ge vangen genomen militairen te boeien. Donderdagavond werd als inleiding tot de bevrijdingsfeesten een wijdingsdlenst gehouden in de St. Janskerk, waarbij Ds. H. S. J. Kalf het woord voerde. Spreker maakte een vergelijking tus- schen de „Distel die Koning wilde zijn en het Duitsche regiem. De booroen ko zen de distel tot koning, maar de distel overwoekerde spoedig alle planten en was licht brandbaar, waardoor hij zijn om geving vaak aansteekt en ten ondergang voert. Wij kunnen daaruit leeren, dat wij ons geen Koning te kiezen hebben, maar het gezag moeten aanvaarden, dat God over ons gesteld heeft. Toekomst en dageraad zijn er voor ons volk alleen, als wij leeren onze knië te bulgen voor den Koning aller eeuwen. Gelukkig zijn er talrijke teekenen, die op de vernieu wing van den geest van het volk wilzen. Op een bijeenkomst van de S.D A.P. ft Rotterdam werd bijvoorbeeld ook het 6e couplet ven het WMjëltnus gezongen, waarbij vooral het „Op U soo wil ik bouwen, verlaat mij nimmermeer met overtuiging werd gezongen. Ds Leep bracht dank aan allen, die medegewerkt hadden aan het slagen van deze bijeenkomst. Tusschen de toespraken gaf Mej. M. Blom enkele orgelsoli ten Vrijdagmorgen is in de Raadzaal het fonds voor het gedenkraam in de St. Jans kerk en het gedenkteeken in den gevel van het stadhuis door burgemeester James ge ïnstalleerd. Na een inleidend woord van Mr. A. A. J. Rijksen. stichtte deburgem. met een korte toespraak het fonds. In zijn toespraak bracht hij eerst hulde aan Ko ningin Wilhelmina. die ongetwijfeld sedert Willem van Oranje, de grootste der Oranje's is geweest. Zij was het symbool van ons verzet en van onze eenheid. Deze 31ste Aug. Iseen mijlpaal In onze historie. Vijf laar lang hebben wij dezen dag in gedachten moeten vieren. Het leed van deze jaren zal in het werk van kunste naars voor het nageslacht worden be waard. Voor de St. Janskerk zal een ge denkraam als nationaal monument wor den geplaatst. Naar schatting Is hiervoor ca. f 30.000 noodig. Ongeveer de helft van dit bedrag Is reeds bijeen gebracht. Voor het vervaardigen van een gedenk steen in den gevel van bet stadhuis kwam reeds een bedrag van f 5300 binnen. Ongetwijfeld zal de Goudsche burgerij haar krachten inspannen om de benoo- digde gelden bijeen te brengen. Het ge denkraam In de St. Jan zal in hst koor worden geplaatst. Men hoopt, dat het het volgende jaar zal kunnen worden ingezet. Gouwenaars door de Koningin ontvangen. Vrijdag J.l. waren de heeren v.d.Heuvel Molenbeek, vergezeld van de twee padvinders Bouman en Palsgjaaf, namens „Eereschuld en Dankbaarheid", naar het palels Soestdijk gegaan, om aan de Ko ningin een werkstuk te overhand:gen namens dé Ned. oorlogsgewonden, welk werkjtuk door een hunner, "M. Koole, vervaardigd was. Groot was de verrassing voor deze deputatie, toen H.M. de Koningin den wensch te kennen gaf, de heeren per soonlijk te ontvangen. In een ongedwon gen gesprek hadden zij gelegenheid H M. in te lieten over de omstandigheden, waarin de oorlogsinvaliden van 194U verkeemi. Zij nam kennis van het feit, hoe deze dapperen, die zooveel offerden, volgens de Pensioenwet 1922 worcjen behandelden veelal van schandelijk kleine toelagen moeten leven. Een weduwe zon der kinderen, ontvangt b.v. f 500. Voor elk kind wordt daar f 100.— aan toegevoegd, echter tot een maximum van 3 kinderen. Aan de Koningin werd uit- eengezet. dat. zoolang deze misstand niet van regeeringswege rechtgezet wordt, het comité de taak heeft te zorgen voor een menschwaardig bestaan voor dezeoorlogs slachtoffers. Veel belangstelling toonde H. M. de Koningin ook voor het werk. dat in den bezettingstijd op dikwijls clandestiene wijze werd tot stand gebracht. Wat den heeren het méést opviel.was de prettige wijze, waarop het onderhoud verliep. Er was geen sprake van vorme lijkheid of gereserveerdheid. Het bleèk wel overduidelilk, dat er ten paleize een nieuwen geest heerscht en er onder het Koninklijk gezin een goed begrip is voor de veranderde eischen, die deze tijd stelt. Onnoodig te zeggen, dat de kleine groep enthousiast en voldaan naar Gouda terugkeerde. SPORTNIEUWS. Voetbal. De voetbalwedstrijd, die op het O.N.A.-i, terrein gespeeld werd tusschen elftallen van de Politie en P.T.T werd door de Politiemannen gewonnen met 6—2. G.Z.C. wint. De traditie getrouw, ontmoetten de eer ste zeventallen van Maas en G.Z.C. el kaar op Koninginnedag in het bad Kra lingen, waarbij de Gouwenaars, na eerst een achterstand van 2-0 te hebben inge haald met een 3-2 overwinning huis waarts togen. O GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1