SF asSba ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I ZOO WAS HET EENS. EEN AIR-DROPPING. MudeciM Eénstoks-actic N* V* H. RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J, Rijkeen Drukker: DrukkerijVerzijl,Gouda NUMMER 19 DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1945 Administratie; M. J. van Logn Bar.Mark? 20, Gouda. Tel. 3091 Abonn. p.w. 25 ct. Lossenumm. lOcti STADSNIEUWS. Onze helden worden niet vergelen. Donderdagavond 30 Aug. j.l. I> er tijdens de feestelijkheden ia de Doelestraat, Wale- straat en Noodgodsstraat door de buurtver- eeniging „Dowano", gecollecteerd ten bate van de stichting 1940- 45. De opbrengst bedroeg f 113.50, welk bedrag inmiddels aan bet bestuur van de stichting overgedragen is. „'t Is weer óké". Een avond van gezonde humor heeft het kleine troepje onder leiding van Paul Ostra aan Gouda gebracht. Het was een weerzien van oude bekenden, Gerard Walden, Berry Kievlts en los de Klerk. In eenige vlotte schetsjes toonden zij, dat zij de kunst nog niet verleerd ^yaren. Op werkelijk humoristische wijze wisten zij iets te maken van de dwaze situaties. Vooral Walden was hier in zijn Kracht en zijn strakke, dikwijls onnoozele gezicht werkt hard mee om het komische effect te ver- hoogen. Berry Kievits bracht een aardig liedje van de bruid, die een bedankje zal afsteken bij het feestmaal te harer eere. En Paul Ostra, die behalve voor uitgebreide en vlotte conferences, ook een paar geslaagde liedjes ten gehoore bracht, mag hier zeker nle,t vergeten worden. Vooral zijn imitatie van Fientje de la Mar was een succes. |Jen Y opmerking mogen vji) wel maken. Het lijkt Ons minder geschikt om in dit genre toe spelingen op Vught te maken. Een niet zoo op den voorgrond tredende figuur was Co van der Heijden—Wijma, die in da plaéts trad van Wouter Denijs. Hij liet ons de Prelude van Rachmaninoff hooren en toonde zich ook in de begeleiding van de rangnummers een accompagnateur van groot formaat. Zijn bescheiden, maar toch wel verzorgde apel, accentueerde de liedjes aardig. Al met al was het een avond van gezonde ontspanning. Mooi resultaat v. een buurtfeest. De buurtvereenlglng Naaierstraat heeft op een gehouden feestavond gecollecteerd. Het resultaat was, dat aan N.V.H. een be drag van f 67.— kon worden overhandigd, terwijl voor het monument aan het stadhuis f 85.35 werd geschonken. ^Mannenkoor „Apollo" verschijnt weer. Op Vrijdag 7 Sept. a.s. om 8 uur zal in het gebouw „Daniël" aan de Groenendaal een vergadering tot wederoprichting van het Mannenkoor „Apollo" worden gehouden. Pas op de melkl Een paard en wagen, bestuurd door T. uit Waddlnxveen die uit de tunnel kwam en de KleiWegbrug op wilde, kon de bakfiets van R.K niet meer ontwijken. Deze laatste kwam van de Boelekade en wilde eveneens de brug over. Het resultaat was, dat het paard in het achterwiel trapte en de bak fiets omviel. Vijftig liter kostbare melk ging hierbij verloren. 1 G. A. C.-kampioenschappen De aanvangstijden voor' de a.s. Zondag op het Gouda-terrein te houden CS. A. C.- kampioenschappen, zijn voor de technische nummers 12 uur en voor de loopnummers 1 uur. Juniores-Tournooi „Olympia". De G. C. F. „Olympia" zal op Zondag 9 Sept. a.s. een junloren-tournooi organi- seeren op haar terreinen aan de Bodegraafsche straatweg. De deelnemende vereenigingen zijn Afdeellng A. Afdeellng B 1. D.O.N.K 1- Bodegraven 2. Gouda 2. G.S.V. 3. O.N.A. 3. Schoonhoven 4. Stolwijk 4. Olympia. Het tournooi vangt om 11 uur aan. De toegang tot het terrein is vrij. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 3 Sept., Wilhelmina A., dochter van E. Oudenaarden en A, W. Schook. Steijnkade 5-4 Sept., Pieternella W., dochter van T. van Prooijen en N Bouwman,,Walvisstraat 33. GEHUWD: 4 Sept E. van Dijk en A. S. Brem. 5 Sept., F. de Weger en D. van de Graaff "M. W. Schouten en S. J. Binnendijk F. van Boven en K. Westrlk J. J. van Lambalgeu en A. S. van Camp A. B. Stolk en L. van «fên Berg f De Films in Gouda. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zullen de Goudsche Bioscopen over ongeveer twee weken weer op normale wijze van films worden voorzien. Dan zullen wij dus weer de normale programma's met journaals en teekenfilms kunnen zien en vervallen de z.g. Cineac-programma's. Max van Praag's cabaret. In Thalia Theater zal Max Praag op Donderdag 13 Sept. a.s. optreden met zijn Radio-cabaret. De medewerkenden zijn alle artisten, die voor den oorlog in diverse radioprogramma's optraden, doch zich in den bezettingstijd niet meer konden en wilden laten hooren. De „Eenmanstorpedo" Vanaf heden wordt in de tent, die op de Markt is opgericht, de beruchte Dultsche „eenmans -torpedo'tentoongesteld Ongetwijfeld msUen onze lezers zich de verhalen herinneren, die de Duitsche propa ganda destijds over dit wapea in omloop bracht, o.a. van den Duitschcr, die er mee tusschen de gcall. landingsvioot voor de Normandische kust door vaarde en de Eng. matrozen aan dek hun cigaret zag rooken. De komende dagen is iedere Gouwenaar in de gelegenheid om dit wapen te bezich tigen en wij twijfelen er niet aan, of door velen zal hiervan gebruik worden gemaakt. Temeer, daar de opbrengst ten goede komt aan de Hulp-Actie Roode Kruis. BINNENLAND. Wel benzine. Het Min. van Handel en Nijverheid deelt mede, dat in eenige bladen een bericht is verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat in N. Holland gedurende September geen benzinetoewijzingen voor personenauto's zul len worden gegeven, omdat de aanvoer niet voldoende is. Dit bericht is onjuist. Er Is geea enkele aanleiding te verwachten, dat ten behoeve van het personenvervoer ge durende September geen toewijzing zal wor Verzamelde lepels e.d. Bij de inzameling van lepels, vorken en messen werden niet minder dan 26 kisten vol verzameld. Wie aog iets vaa dien aard wil geven, kan het op Zaterdagmiddag 8 September alsnog aan de padvinders meegeven, die dan het aardewerk komen ophalen. Moeilijkheden van den herbouw. Hat zwarte spook van het zwarte geld. In de geteisterde steden beginnen telkens groepjes van arbeiders vol moed aan den herbouw van getroffen gebouwen. Maar ral gauw trekken ze de een na den ander weer weg. Waar zit het lek? De boeren zijn in sdaat meer geld te besteden dan de stede- Jtagen. Zij koopen allerlei materialen en bieden altijd hoogere loonen, ook al zitten zij tenminste al in een schuur, terwijl de stadsbewoner nog in het geheel geen dak boven het hoofd heeft. Dat was ook de ervaring die N. V. H. Gouda In Venlo opdeed. Mogelijk zal de geldsancering ook hierin pas oplossing brengen. den gegeven. Wel is het mogelijk, dat die toewijzingen iets minder zullen zijn dan de vorige maandDit hangt afvan de om standigheden, of de te verwachten aanvoer vroeg of laat in deze maand aankomen. Jan Koetsier uit de muziekwereld. Naar aanleiding van het feit, dat Jan Koet sier, de tweede dirigent van het Concertge bouworkest, voor de tweede maal voor den eereraad moet verschijnen, nadat de eercraad hem den eersten maal niets ten laste heeft gelegd, heeft hij ontslag genomen als tweede dirigent en zal hl) zich uit het mu ziekleven terugtrekken. Het ontslag is hem niet verleend. Zij gaan vertrekken. Tegen het einde van Februari zullen er in Nederland nog slechts 10.000 Canadeezen zijn. Alle overigen zijn dan gerepatrieerd. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.1. y Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen. 's Nachts licht bewolkt, matige Noordelijke wind, droog weer, zelfde temperatuur. Wat Is er In Gouda te doenf Thalia Theater: t.m. Donderdag, De weg die voor ons ligt. Vrijdag actueel nieuws. Nieuwe Schouwburg: Donderdag 7.45 uur„Parool-avond" met Pieter t Hoen jb Charlotte Köhler. Vrijdag en volgende dagen „Air Force". Ter Gouw: Zaterdag a.s. 2 uur. Leden vergadering N.V.B. WAT GEBEURDE ER1 6 September. 1944 i Generaal Ma|oor Kruis benoemt tot Chef Staf Militair Gezag. 1942Noworossisk in Duitsche handen. J940Koning Carol vlucht uit Roemenië. Zijn zoon Michael wordt koning. Reeds eenige avonden achter elkaar suist een Engelsch vliegtuig boven de landerijen van Berkenwoude, tevergeefs zoekend naar I lichtseinen. En al roept reeds eenige dagen Radio Belglque in haar uitzendingen van kwart voor twee en half negen„Jacqueline is altijd elegant gekleed'', de lichtbakens verschijnen niet in de weilanden. Geen wonder 1 Razzia's in Rotterdamde stad is hermetisch afgesloten. De Rotterdammers kunnen de voor hen bestemde wapens niet in Ontvangst komen nemen. I Dan besluit Gouda het vliegtuig niet langer onnoodlg te laten komen. Nadat op een dag de slagzin wederom om kwart voor twee doorgekomen is, verzamelen zich des avonds de medewerkers in Berkenwoude. Om half negen Klinkt het dan weer triom fantelijk door den aether: „Jacqueline is altijd elegant gekleed", een bevestiging dat er dien avond om 10 uur wapens zullen woroen afgeworpen. Er ligt een dunne korst fis op de slot Tegen half tien hoort men van alle kanten de medewerkers in schouwen naar het dropping-field komen. Gevaar om in sperr- tijd buiten te zi;n is er niet: de politie ingelicht en houdt een oogje in het zeil. Dc windrichting wordt op het veld aan geduid me» twee roode en een w" ucnt- Dultschland moet de schade betalen. Dultschland moet de schade, die het in ons land aanrichtte, zooveel mogelijk vergoeden. Dit kan slechts geschieden in den vorm van overdracht van grond, omdat een vergoeding in grondstoffen en producten (mede met het oog op de cischen van de overige landen) slechts zeer gering kan zijn. bakende voorgeschreven lichten. Galuksig is de te seinen codeletter bekend. Precies tien uar hooran de aanwezigen in de verte een vliegtuig brommen. Een staaf lantaarn met een kapje erop, om uitstraling naar de zijkanten te beletten, wordt ln de richting van het geluid gehouden en de voorgeschreven letter wordt geseind. Snel hoort men den machtigen vogel naderen. Nee, hij verwijdert zich plotseling weer, Nogmaals richt men de lantaarn en seint weer eenige malen. Ja, hl) nadert en beschrijft een groote boog om het veld tot boven Gouda en verdwijnt weer. Nogmaals seinen Nu komt het toestel laagvliegend, recht op ons af, maar werpt niets af én wordt dan weer door de auisternts opgenomen. Eensklaps komt van twee verschillende kanten een vliegtuig aanzetten. Een andere twee-motorige, van het zelfde type, is ook op het tooneel verschenen. Een dubbele dropping Het blijft vele malen rondcirkelen, doch blijkbaar klopt de geseinde letter niet. Eindelijk ziet het in. dat het bij een ander dropping-field terecht is gekomen en ver dwijnt. Ons eerste vliegtuig komt nu snel recht op de bakens af. laat gedurende een onder deel van een seconde een groen lichtje zien en werpt laagvliegend 26 parachutes af. We hebben ons aan de wlndzijde opgesteld om niet het risico te Ioopen de zware ijzeren bakken, containers genaamd, op het hoofd te krijgen. In enkele ploegen verdeeld, doorzoeken we het terrein om de ligging van de containers vast te stellen, want het vliegtuig heeft slecht afgeworpen en eenige parachutes zijn over de kade in de richting Ouderkerk afgedreven. Drie blijken er in de boomen van de eendenkooi te hangen, één ligt er in de vijver van deze kooi. Van een andere container is de parachute niet opengegaan en deze heeft zich diep in het weiland Om één stuk van gaat dee?' actie, Dat vormt ook voor U een attractie, Geeft een mes, kop of bord Dat 's in Venlo te kort En Uw steun geeft aan ons satisfactie. Zaterdagmiddag 8 Sept. ophalen van borden, koppen, schotels enz. geboord. Er is slechts een plas water te zien Hij ligt zeker zeven meter diep. De parachutes worden losgemaakt en de containers, door vier man elk, naar den slootkant gedragen. Dan met zijn allen naar de eendenkooi I - Eenige jongeren klimmen in de boomen en weldra vallen de eerste takken naar bereden. Met groot lawaai komen de drie deserteurs naar beneden zétten. In de vijver ligt dan nog een leege container, die tijdens den val zijn lading heeft verloren. Daar echter elk spoor van de „dropping" uitgewischt moet worden, wordt door tien man een schouw dwars over het land naar den vijver getrokken en de leege bus opgevischt.' De ploeg, die ln de richting Oudetkerk gezonden was met polsstokken, komt terug met de mededeeling dat een container met handgranaten op de kade in dé lucht gevlo gen is en er een groot gat ingeslagen heeft. Never mindl Al bevinden we ons op korten afstand van den Duttschen luisterpost in het Beiersche we hebben toch niet voor niets, bewaking staan aan de, toegang van hel terrein De weilanden wordea ln de volle breedte doorzocht op losse wapenstukken, dèar meerdere containers zich tijdens de val ge opend blijken te hebben. Alie karabijnen liggen gebroken op het laad. Enkele kistjes met sten-munitie zijn diep in den grond ver dwenen. Alle schouwen worden over den dijk naar de boezem getrokken en dan be ginnen de vijf en twintig mannen hun af tocht naar de schuur van een andere eende kool, waar alles voorloopig wordt onder gebracht. Öm vijf uur 's morgens is het werV klaar. Den volgenden morgen meldt deafluister- post, die de telefoon van de Sichsrheltsdienst heeft afgetakt, dat de Duitsche post ln het Beiersche de ontploffing van de handgranaten geregistreerd en doorgegeven heeft aan de S.D. De Balvert vindt dan onder Ouderkerk een ver afgedreven container met tien sten- guns, zooals hij zelf telefonisch vertelt. Des nachts wordt de buit naar Stolwijk gevaren en den morgen daarna naar,Gouda. Op den vroegen morgen van een regen achtige Novemberdag steekt een bootje de IJssel over en brengt aldus de eerste zending Amerikaansche wapens in Gouda. LBX. II GROOT GOUDA V

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1