ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN WeecUdM Eénstuks-actie N* V* H. NUMMER 20 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1945 STADSNIEUWS. Dc »V-2.« PER ASPERA AD ASTRA EENDRACHT MAAKT MACHT RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda Administratie; M; J. van Loon Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3098 Abonn.p.w.25 ct. Losse numm. 10ct; De baurtvereenigingen weren zich. De buurtvereen. „Herwonnen Vrijheid" {Verlengde IJssellaan) heeft een bedrag van f 285.— overgemaakt aan de Stichting 1940— '45. Tevens werden ontvangen» van de buurtvereeniging „Vrij Nederland" (Prètoriaplein) f 25.— van blok ABC van de Luchtbescherming f 50.— en van de Commissie voor Oranje en andere Openbare Feesten f 218.10 zijnde het batig saldo van de fportfeesten op 31 Augustus. Blok 55 liquideert. Bij de liquidatie van het luchtbescher- mingsblok 55 werd besloten het blusch- materiaal en de gasmaskers aan de Brand weer over te doen. Een drietal Montagne- planken, een groote doos verbandmateriaal, spalken en 5 paar gummi-handschoenen werden aan het Roode Kruis geschonken. Een viertal onderwijsinr. werden verblijd met een doos E. H. B. O.-artikelen. Het overige materiaal is bij inschrijving aan de contri bueer en de leden verkocht, waarbij het resultaat de verwachtingen verre overtrof. De volgende uitkeeringen konden worden gedaan Gedenkteeken Stadhuis f 159.70 Roode Krui* f 80.— Ver. voor T. B. C. f 80,— Ned. Volksherstel f 80.— Stille Armoede f 80.— Eereschuld eu Dankbaarheid f 80.— Oranjever. Krugerlaan f 297.60 Oranjever. Martenssingel f 182.40 Oranjéver. Joubertstraat f 182.40 Oranjever. Karnemelksloot f 57.60 In totaal dus f 1279.70 Damver. „Damlust" De uitslagen van de eerste ronde van de competitie van de Ver. .Damlust'' luiden: A. v.d. Berg - A. Boer 2—0: A.v.d. Berg- H. v. Haaren 2 0; H. v.Eijk - J. Blokland 1 1; G. J. Barbier - N. v.d. Wouden 0—2 C. Molenaar - Ad. Frankrijker 2-0; J.L. Bol - G. d. Pater 2—0; M. Vermeulen - L Backer, afgebr; W. Verhoeven - V.Tom 0—2; V. Versloot - J. Backer 2-0. De Jodan Boys. Men deelt ons mede, dat het secretariaat van de Jodan Boys thans weer gevestigd is bij J. van Wijk, Heereastraat 94, Gouda. Parool-avond in den Schouwburg Het was alleszins een interessanten avond, die de Stichting ,,Het Parool" gisterenavond in den Nieuwen Schouwburg gaf. Een tot de laatste plaats bezette zaal luisterde naar het openingswoord, dat de heer Kees Jagers sprak. In de plaats van Picter 't Hoen. die door ziekte verhinderd was, sprak hierna MfG. J van Heuven Goedhart. Deze begon met onze vooroorlogsche neutraliteit te heke len. Onze neutraliteit was een dwaze, be lachelijke en gevaarlijke zaak. De bevolking was niet voorbereid op een invasie, van welke mogendheid ook, en wist dan ook niet, wat het te doen had. Alleen het amb tenarencorps was ingelicht aan de hand van het Land-Oorlogsreglement. Waar de Duit- schers zich echter niet hielden aan de be palingen van dit min of meer verouderde document, was ook hun houding onzeker. In dezen toestand was Pieter 't Hoen de eerste, die de nachtpit van het verzet ont stak. Wat de regeering naliet deed hij: ons volk voorhouden, dat het tegen elke be zetter „Neen" had te zeggen. Hij begon met een verzetsgeest aan te kweeken en liet in Juni 1940 zijn eerstenieuwsblad verschijnen. Spreker zelf trad eerst in November 1941 tot de Parool-groep toe. Een, jaar te laat, zooals hij zelf opmerkte. Daarna vertelde van Heuven Goedhart, hoe of er een jongeman, Peter Taaselaar, uit Engeland aan de kust werd afgezet om Wiardl Beekman en een Ned. officier op te halen. Deze laatste weigerde echter mee te gaan en in zijn plaats ging Pieter t Hoen. Dertien maal mislukte de aftocht De veer tiende keer werden zij op het strand gepakt. Beekman heeft het niet overleefd. Gp zijn omzwervingen langs diverse concentratie kampen is hij overleden. Pieter t Hoen wist in Vught te ontsnappen en zette den illegalen strijd onverflauwd voort. Peter Taaselaar wist bij de arrestatie onopgemerkt te blijven doordat hij meer dan een uur in het ijskoude zeewater kroop. Half bevroren wist hij door de duinen terug te keeren om den volgenden avond opnieuw een poging te wagen. Ook ditmaal kwam er geen schip. Toen heeft hij kans gezien om via Zwitserland en Spanje naar Engeland terug te keeren. Het zijn geen loopbanen van helden, die ik U hier beschrijf, aldus de heer v. Heuven Goedhart. Wij waren bang voor de Duitsche strafmethodes. De groote verdienste van de illegaliteit was, dat zij het standsverschil opruimde. Was het aanvankelijk alleen h?t verzet, dat gepredikt werd, na 1942 kwamen deidealen naar voren. Er kwam een roep om door braak en vernieuwing van de maatschappij. Na uitgewijd te hebben over de positie van Indië en de taak, die ons wacht, besloot spreker met de opmerking, dat iedere Neder lander mee moet doen en de regeering moet steunen. Wij mogen niet passief zijn. De tijd is niet ver meer, dat elke Nederlander zal moeten kiezen, welken kant wij uit zullen gaan. Na deze rede speelde Jan Huckriede enkele planowerken van Fr. Schubert. Zijn brillante spel, dat getuigde van veel vingervlugheid, schiep de juiste stemming om het gesprokene nogmaals te overdenken. Na de pauze declameerde Mevr. Charlotte Kohier het bijbelboek „Judith". Is het nog noodig, de werkelijk uitzonderlijke kwalitei ten van deze declamatrice te vermelden? Het is zeker een prestatie van groot formaat om met zoo weinig actie zoo te kunnen boeien. De personen uit het oude bijbelver haal werden levende gestalten onder haar verhalen. Als toegift declameerde zij ten slotte „De Klokken", een verzetsvers. Be halve een langdurig applaus mocht zij ook een kleine bloemenhulde in ontvangst nemen. Het was een unieke avond, die veel te overdenken gaf. De avondwijding In de avondwijding van „Herrijzend Ne' derland" welke hedenavond om 10.15 uur wordt gehouden spreekt onze plaatsgenoo4 Ds. C. P. Thomsen. De kinderuitzending naar Zwitserland. Het Bureau Kinderuitzending deelt mede- dat de kinderen, die op 23 Aug. naar Zwit serland zijn vertrokken, aldaar op 24 Aug. zijn aangekomen. Zij bevinden zich in goe den welstand. Stadsspaarbank en Stortingsdienst. Overzicht over Augustus 1945. Ingelegd in 8656 posten f 307.230,06 Terugbet. in 2062 posten f 214.796,81 Meer ingelegd dan terupbet. f 92.433,25 Saldo per 1 Aug. 1945 f 2.973.443,83 Saldo ultimo Aug. 1945 f 3.065.877,08 Ultimo Aug. 1945: Spaarboekjes in omloop 5529 .Rekeninghouders 2208 BINNENLAND. 7737 Ultimo Juli 1945: Spaarboekjes in omloop 5474 Rekeninghouders 2202 Meer "7676 61 H.M. de Koningin naar §cheveningen. H.M. de Koningin zal met ingang van heden haar intrek nemen in een villa te Scheveningen... Zij zal daar voorloopig vertoeven in afwachting van het gereedkomen van de her stellingswerkzaamheden aan den Ruigenhoek. Monetaire maatregelen. Reuter seint, dat de directie van het Nederlandsche Deviezen-insti tuut te Amsterdam heeft verklaard, dat voor het a.s. weekeinde een Engelsch-Nederlandsche monetaire overeenkomst zal worden gesloten en dat een decreet inzake buiten- landsche valuta voor 15 Sept a.s. zal worden gepubliceerd. Houders van kasvoorraden wordt wegens hét Min. van Fin. den raad gegeven, hun niet strikt noodige geldmiddelen te storten op bank- of giro-reke ningen. Niet alleen zal dit het slot verloop van de komende geldsa- neering bevorderen, doch bovendien zal zulks in het eigen belang van de storters blijken te zijn. Op de Brug. Minister voor de radio. Hedenavond 9 uur zal Min. Drees voor de radio spreken over: „Een groot gevaar voor de volksgezond heid, het nijpend tekort aan ver pleegsters". Het wachten was tevergeefs. H.K.H. Prinses Juliana en de ministers Schermerhorn en Van Klef- fens hebben gistermiddag tevergeefs op het vliegveld van Eindhoven ge wacht op de aankomst van het vlieg tuig met den Gouv. Gen. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Gistermorgen was het vliegtuig met den G.G. uit Cairo Duitschland moet grond afstaan. Dc schade door Duitschland in ons land aangericht moet door het afstaan van grondgebied worden vergoed. Een vergoeding in producten zal ernstige nadeelen met zich brengen voor de ont wikkeling van onze eigen industrie. „In ;,Op Wacht" lezen wij een ige interes sante bijzonderheden over het rahetwapen, dat velen in den lande zoo dikwijls in angst heeft gebracht. Wie kent trouwens niet de witte, kronke lende rooksliert, die zich stijl in de lucht verheft? Dit projectiel werd op een speciale tafel geplaatst, zoo, dat den staart paste in een gat in de tafel. Was het projectiel opge steld en met behulp van instrumenten zuiver gericht, dan werd de brandstof ingepompt. Deze voor de raketvoortbeweging dienende brandstof bestond uit 5000 Kg gecompri meerde zuurstof en 3500 Kg- alcohol. Het starten vergde nogal eenige voorbe reiding. Zijn alle preperatieven genomen, dan zorgen de bedieningsmanschappen, dat zij uit de voeten komen. De turbine, die de brandstof verwerkt, komt langzaam op gang. Een borrelend geluid weerklinkt, dat plotse ling overgaat in een donderend gebruleen vuurstraal schiet uit den staart omlaag. Langzaam, iets waggelend verheft de V-2 zich op eigen kracht van de tafel om weldra met steeds grooter wordende snelheid lood recht omhoog te schieten. Door radiographische besturing wordt er voor gezorgd, dat de aanvankelijk verti cale baan geleidelijk wordt afgebogen, zoo dat het projectiel op een hoogte van 15 tot 20 km. onder een hoek van 45 graden ten opzichte van de horizon voortsuist. Zoo wat één minuut na den start wordt de voort beweging uitgeschakeld en beschrijft het projectiel een parabolische baan. Het hoogste punt dat bereikt wordt, ligt op ongeveer 80 km. hoogte, terwijl de snel heid oploopt tot meer dan 4000 km. Daar de snelheid ven het geluid „slechts" 1200 km. bedraagt, konden de Londeaaars net projectiel nimmer hooren aankomen. Wat deze snelheid wil zeggen, wordt U misschien duidelijk wanneer wij vermelden dat de 2" dus in 10 uur rond de aarde kon vliegen. Tevens zal het onze lezers duidelijk zijn, dat van een nauwkeurig richten bij dit wapen geen sprake kon zijn, terwijl mislukte starts fl«en uitzondering waren. Men vrage er de Hagenaars maar eens naar. Laten wij blij zijn, dat de Duitschers de gelegenheid heeft ontbrokon om de „V-2" verder te perfectionneeren. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N.M.I. Licht top half bewolkt, droog weer, iets warmer, zwakke wind. Algem. vooruitzichtenhet rustige droge weer zal nog eenige dagen aanhouden. Wat is er in Gouda te doen? Thalia Theatervan Vrijdag t.m. Woens dag Actualiteiten Programma. Schouwburg-Bioscoopvan Vrijdag t.m. Dinsdag Air Force. Ter Gouw: Zaterdag a.s. 2 uur, Leden vergadering N.V.B. 1 WAT GEBEURDE ER? 7 September. 1944. Prins Bernhard in België, als bevel hebber der Nederl. Binnenlandsche Strijdkrachten. Hij maant het Nederl. Volk nog de grootste voorzichtig heid in acht te nemen. De Nederlandsche Regeering neemt officieel afscheid van Engeland. 1943. Stalin staat toe, dat de Russische kerksynode bijeen komt en de bis schoppen een patriarch kiezen. In Duitschland worden de verloven van bultenlandsche arbeiders opgeschort. Konotop, Kramatorskaja en Slaviansk in Russische handen. 1942. In de vroege ochtenduren begint in het kader van den luchtslag om Enge land, de eerste hevige luchtaanvallen op Londen. De Fransche Regeering staat de Japanners doortocht door Indo-China toe. in de „mess" 'n maaltijd gebruikten, vertrokken. Terwijl de hooge gasten kwam het bericht uit Londen, dat het vliegtuig een tusschenlanding te Marseille had gemaakt. Hedenmor gen zou de reis naar Nederland worden voortgezet Ongetwijfeld zal Prinses Juliana opnieuw op het vliegveld Eindhoven aanwezig zijn, om den geëerden landgenoot te ver welkomen. Gezagsbataillons naar Indië. De bevoegde autoriteiten hebben vérstrekkende maatregelen genomen, welke er toe zullen leiden, dat met - de uitzending van gezagsbataillons naar Indië reeds op 15 Sept. a.s. een aanvang kan worden gemaakt. In totaal zullen er 27 bataillons elk van 800 man sterkte worden uitgezonden. Afgezien hiervan zullen er 2 divisies worden uitgestuurd, elk 23000 man, die in Engeland worden geoefend. De manschappen voor de eerste divisie van de expeditionaire macht zullen voor 1 Januari naar Engeland vertrekken. Het zijn juist de heel kleine zaken Die 't leven zoo aangenaam maken. U heeft altijd iets. En in Venlo is niets Helpt hen uit den nood te geraken. D. A. Zaterdagmiddag 8 Sept. ophalen van borden, koppen, schotels enz. GROOT GOUDA V» •e A

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1