ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN SS VRIJ!! OP DE BRUG. PER ASPERA AD ASTRA RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen DrukkerDrukkerij Verzij 1Gouda NUMMER 21 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1945 Administratie; M, van Lopn Bur.Markt 20, Gouda. Tel. 3094 Abonn. p.w. 25 ct.Lossenumm. lOcti STADSNIEUWS. Uitbreiding P.T.T.-dienst. Nu er geen aanleiding tot beperking in de openstellingsuren van het P.T.T.-kantoor meer bestaat, zal met ingang van 6 Sept. 1945 het kantoor op werkdagen onafgebro ken van 8-18 uur geopend zijn voor zegel- yerkoop en aannemen en uitreiken van aan- geteekende stukken; van 9-18 uv voor spaarbankzaken en belastingbetalingen; van 8.30-15 uur voor postwissels, postcheqtie- en girodienst en ongevallenwet; van 8-21 uur voor den telegraaf- en telefoondienst; van 8-21 uur voor busrechthouders. Des Zaterdags sluit het kantoor om 13 uur voor alle postzakentelegraaf en tele foon blijven geopend tot 21 uur. Des Zondags is het kantoor alleen ge opend van 8-9 uur voor den telegraaf- en telefoondienst. Melk cadeau. Een 14-jarig meisje vertelde dezen winter aan haar oom C. W., dat zij gratis melk non krijgen, Het bleek geen fantasie te zijn, want regelmatig kwam ze met melk thuis. Voor den oom was hft echter geen aange name ontdekking, toen hij constateerde, dat zijn linnenkast danig geplunderd was. De betreffende boer was echter zoo welwillend het nog aanwezige gedeelte van het linnen goed terug te geven, terwijl C. W. de ge haalde melk ongeveer 80 liter betaald heeft met 25 cent per liter. Het spreekwoord zegt„Van je familie moet je het maar hebben." De nooit eindigende reeks. A. F., zeepfabrikant alhier heeft aangifte gedaan van diefstal van 62 stukjes zeep van 225 gram elk. Deze zijn tijdens het lossen van een schip aan de Vest ontvreemd. J. v. V., veekoopman te Reeuwijk, miste eëü springbok, waarmede hij ter markt ge togen was. Een bok kan soms rare sprongen maken. Uit een schuur aan de Sophiastraat, die niet was afgesloten werd een rijwiel ontvreemd. Ook de Sergeant-Majoor van de Gezags- troepen A. E., die zijn flets in een tuin had gezet aan de Jan Luykenstraat miste bij terugkeer zijn rijwiel. De apotheker v. E-, die zijn schuur wel had gesloten, ontdekte 's morgens dat deze was opengebroken. Zijn zoo goed als nieuwe rijwiel was gestolen. Gedenkborden voor de schoolkinderen. In de etalage van den heer A. Quant staan gedenkborden geexposeerd, welke in de maand September aan de Goudsche school jeugd zullen worden uitgereikt. De leerlingen van de Lagere Scholen vanaf de vierde klas eb de leerlingen der U.L.O.-scholen, komen hiervoor in aanmerking. In totaal zal de Commissie voor Oranje- en andere Openbare feesten, die deze borden beschikbaar stelt, 3500 stuks uitreiken. Bouwfonds gesticht. De Dilettantenvereenigingen, welke aan gesloten zijn bij den Goudschen Bond van Dilett. Vereen, hebben de laatste jaren steeds te kampen gehad met een gebrek aan zalen waar zij kunnen repeteeren. Voor zoover er zalen aanwezig waren moest een veel te hooge zaalhuur betaald worden. Dit is voor den bond een aanleiding geweesf om in 1942 een Bouwfonds te stichten, dat nu daad werkelijk haar plannen tracht ten uitvoer te brengen. Het doel is, in de toekomst zelf een gebouw te plaatsen, waardoor aan dezen toestand, hetzij geheel of gedeeltelijk, een einde wordt gemaakt. Daartoe wordt een obligatieleening uit gegeven ten laste van dit Bouwfonds in aandeelen van f 10. Een ieder5 kan deze aandeelen nemen. De voorwaarden zijn vast gelegd in een reglement, dat aan lederen aandeelhouder gratis wordt verstrekt. De aandeelhouders zullen een rente van ten minste 1 pet. genieten, terwijl zij verder een aanzienlijke reductie zullen genieten op de toegangsprijzen van de uitvoeringen, welke in het gebouw gegeven .zgllen worden. Een leder, die interesse heeft vo°r bove"' vermeld Bouwfonds kan hierover inlichtingen ontvangen bij den secretaris P- Jaco s' Heusdenstraat 23 en bi) den penningmeester H. M. van Leeuwen. Groeneweg 28. De reisgelegenheid verbeterd. De Ned. Spoorwegen deelen ons mede, dat met ingang van Maandag a.s. de dienst regeling wordt uitgebreid met de volgende treinen. Alleen op Zon- en Feestdagen Den Haag v. 21.56—Gouda a22.47 R'dam M. v. 22.11Gouda a. 22.40 Gouda v. 22.59—Utrecht a. 23.47 Alleen op werkdagen; Den Haag v. 9.57—Gouda R'dam M. v. 10.12Gouda Gouda Utrecht Gouda Gouda v. 11.00—Utrecht a. 10.48 a. 10.41 a. 11.49 v. 12.25Gouda a. 13.13 v. 13.18—R'dam M.a. ,13.48 v. 13.25—D. Haaa a. 14.12 a. 21.58 a. 21.51 a. 22.59 Stichting 1940—'45. De Stichting „Het Parool" heeft een bedrag van f 281.— overgemaakt aan de Stichting 1940—'45. Dit bedrag is de netto-opbrengsi van de Donderdag j.l. gehouden avond in den Nieuwen Schouwburg. De Boeken Actie Roode Kruis. Deze instelling heeft ten doel goede lite ratuur te verzamelen om te verspreiden on der de diverse ziekenhuizen in Indonesië en atdere landen, waar Nederlanders ziek liggen tengevolge van verwondingen, opgeloopen in gevangenschap of in de strijd om den wereldvrede. Het kan Uw zoon of dochter zijn die daar ligt. Het kan Uw echtgenoot, verloofde of één Uwer vrienden zijn die daar liggen te snakken naar goede Hollandsche lectuur, studiewerken, romans, tijdschriften etc. Zie daarom eens terdege Uw boekenkast na, altijd is er wel iets te vinden. Blijft ook nu niet achter. Duszoekt en gij zult vinden. Door deze daad zullen de mannen en vrou wen U dankbaar zijn. Zij zullen zien, dat het Moederland ook voor hun geestelijk welzijn zorgt. Zij mogen niet vergeten worden. Uw boeken kunt U bezorgen op het kantoor van het Nederlandsche Roode Kruis afd. Gouda, Gouwe 123 en bij denbdfeic-en kantoorhandel G. J. v. Burk, Kleiweg 39. - Zijn het er vele, bel, dan 2289, de boeken worden dan bij U afgehaald. Ja, ook nu kan het Nederlandsche Roode Kruis niet zonder U. Burgerlijke Stand. GEBOREN5 Sept.. Hendrik, zoon van C. Stolk en A. van der Kleij, Gouwe 108 6 Sept. Johanna Chr. A., dochter van L. de Wit en A. Stolk, Gouwe 158 Renata K., dochter van J. G. Hoonhout en V. P. Sajtschenko, P. C. Bothstraat 42 Cor- jjelia E-iC. G., dochter van A. Vos en T. toldVg' ong en S. Th. Smitskamp J. Ph. de ong en St. Kuleta A. Bras en R. 13.25—D. Haag Den Haag v. 21.07Gouda R'dam M. v. 21.22-Gouda Gouda v. 22.10Utrecht De trein welke om 12.56 van Utrecht en 13.49 en 13.56 van Gouda naar resp. R'dam M. en Den Haag vertrekt, wordt als volgt gewijzigd: Utrecht v. 13.18—Gouda a. 14.06 Gouda v. 14.11—R'dam M. a. 14.41 Gouda v. 14.18 D. Haag a. 15.05 Eveneens wordt gewijzigd de trein welke om 14.10 van Alphen vertr.kt en om 14.42 van Gouda terug gaat naar Alphen en wel als volgt Alphen v. 13.55—Gouda a. 14.21 Gouda v. 14.30—Alphen a. 14.58 Sport. De Goudsche Politie-Sportvereeniging (G.P.S.V.) zal Dinsdagavond om 6.30 een Wedstrijd spelen tegen een gecombineerd elftal van O.N.A. 1 en III. Vrijzinnig Democratische Bond. De afdeellng Gouda van den Vrijzinnig Democr. Bond is op 5 dezer na een onder bijeengeweest. Allereerst werd in eenige gevoelvolle woorden wijlen den Heer A. S. van Wijn bergen herdacht, die in October 1944, door de S. D. op beestachtige wijze van het leven is beroofd. Na een uitvoerige gedachten wisseling werd besloten de afdeeling weer te doen herrijzen, doch de vergadering gaf te keDnen, dat zij met belangstelling het resultaat van het onder zoek van het hoofdbestuur tegemoet ziet of en zoo ja op welken grondslag samenwerking of samensmelting met andere partijen of groepen is te verkrijgen. Het voorloopig secretariaat wordt waar genomen door den Heer W. Amesz, Ridder van Catsweg 87, die gaarne bereid is nadere inlichtingen te verstrekken. Turnkring 25 jaar.. Zaterdag 15 September, zal ter gelegen heid van zijn 25-jarig bestaan de Turnkring Gouda en Omstreken des middags 2 uur op het O.N.A.-terrein aan de Walvisstraat gymnastiekwedstrijden houden, waaraan circa 7 A 800 turnsters en turners uit Gouda en omgeving zullen deelnemen. Na dit eerste gedeelte zhllen alle deelnemers om plm. half vijf met begeleiding van twee muziekcorpsen in optocht aaar het Marktplein vertrekken, waar omstreeks kwart voor zes de diverse vereenigingen zullen defileeren en eeh uit gebreide demonstratie-in rhythmlsche dansen, knotsoefeningen enz. gegeven zal worden. Des avonds half negen zal het geheel be sloten worden met een cabaretavond in de zaal Concordia aan de Westhaven die, voor zoover de plaatsruimte dit toelaat, ook voor het publiek zal zijn opengesteld. Wat is er in Gouda te doen Thalia Theatervan Vrijdag t.m. Woens dag Actualiteiten Programma. Schouwburg-Bioscoop: van Vrijdag t.m. Dinsdag Air Force. WAT GEBEURDE ER? 8 September. 1944 Br. troepen steken het Albertkanaal over en bereikten Bourg Leopold, 17 km. van de Ned. grens. Huy veroverd. Yperen; Gent en Kortrijk veroverd. 1943 De Ital. regeering biedt de onvoor waardelijke overgave aan. Stalino, Krasnoaimaïsk, Gresjno, Beresna en Tsjesnokowna in Russ. handen. 1942 Roosevelt houdt een „praatje bi) het haardvuur", Een offensief is in voor bereiding. Geréf. Gemeente Stationsweg, 10 en 5 uur Ds. de Blois. Christel, Gereform. Kerk 10 en 5 uur Ds. A. Dubois. Nederl. Gereform. Gemeente. Turfmarkt 54 10 en 5 uur Ds. Joh. van Weizen. Vrije Evang. gem. 8.30 uur Kleine Kerk en 5.30 uur n.m. gebouw Zeugestraat 38, Opwekking (zangkoor) Ds. H. C. Leep. Leger des Heils. 10 uur, Heiligingsdienst 7.30 uur Openbare Kerkelijke Samenkomst. Dinsdag 7.30 u. Ledenvergadering Donderdag 7.30 uur Openbare samenkomst. Leiders: Majoor en Mevrouw Wels. Jong Nederland voor Christus. Woensdag 8 uur, Spieringstraat 49. Leider de Heer W. F. Kloos. Dokters- en Apothekersdienst. De Zpndagdienst wordt waargenomen door de dokt. N. Tom, Burgem. Martens- singel 69 en A. Beek, Lange Tiendeweg54. De Apothekersdienst wordt waargenomen door Apoth. Grendel. Prins Hendrikstraat. Verboom W. Kijk in de Vegte en J. Versluis J. C. de Bruin en B. Dijkstra M. Koot en G. Jongeneel. GEHUWD: 6 Sept., J. J. Meijer enC.F. Both - G. J. van Staveren en J. Winkel. OVERLEDEN; 4 Sept.A. van den Berg, 64 j weduwe van A. van Wijngaarden C. Slingerland, 54 j. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 September 1945. Nederl. Hervormde Kerk (St. Janskerk.) 10 uur v.m. Ds. Korevaar 5 uur n.m. Ds. G. Elzenga. Westerkerk 10 uur Ds. M. C. Koole (Jeugddienst waarin de jeugd afscheid neemt van Ds. F. W. G. Verheul). 5 uur n.m. Ds. Gerh. Huls. Vereen, van Vrijzinnig Herv. Kleine Kerk 10.30 uur Ds. J. van Rossum van Amersfoort. Vereeniging Calvijn, Turfmarkt, Geen opgave ontvangen. Rem. Geref. Gem. 10.30 u. Ds. J. Nienhuis Evang. Luth. Kerk 10 u. Ds. J.J.Simon. Oud-Kath. Kerk 10.30 uur. Pastoor Giskes. Geref. Kerk 10 en 5 u.Ds. S. Erdmanvan Haastrecht. Geref. Zondagschool „Jozef, Groen van Prinstererschool, Groenendaal, van kwart voor 3 tot kwart voor 4. Vrijgemaakte Gereform Kerk 8.30 uur Chr Gereform. Kerk en 4 uur Remonstr. Kerk, Ds. G. Koenekoop. BIOSCOOP'NIE u ws „Air Force". Thans is het een Amerikaansché" oorlogs film, die in den Nieuwen Schouwburg wordt vertoond. En ook dezen keer is het een boeiend filmwerk. Air Force" is de geschiedenis van de vliegende vesting „Mary Ann", die van Pearl Harbour wordt overgevlogen en daar juist aankomt op het moment dat de Japan ners hun eerste verraderlijke aanval hebben gehouden. Via Wake Island wordt de bom menwerper naar Manilla gedirigeerd^ Op alle vliegvelden is dezelfde verwoesting aan gericht, overal branden en ruines. De film laat ons talrijke luchtgevechten mee beleven fen de veelal authentieke opnamen geven een duidelijk beeld van luchtgevechten en aanvallen op de Japansche convooien. Er is echter wel een opvallend verschil tusschen de Eng. film „The .'Way Ahead en het Am. product „Air Force", Munt de eerste uit door eenvoud, de laatste is dikwijls „super-sensationeel' Sommige opnamen zijn wat erg spectaculair en doen wat onecht aan. Niettemin geeft de film een dermate duidelijk beeld van den strijdj in het Verre Oosten, dat wij zeker kunnen adviseeren, deze film te gaan zien om een indruk te krijgen van wat daar gebeurd is. Thalia Bioscoop. Het journaal-programma van Thalia brengt deze week unieke opnamen van het Engelsche slagschip Barham, de geschiedenis van de Engelsche bommenwerpers, de Lancaster, nieuws uit N. Zeeland en een teekenfilmpje van Porky. Dringend beroep op de meisjes. Gisteravond heeft de Min. van Sociale Zaken W. Drees in een radiorede een drin gend beroep gedaan op de jeugdige vrouwen. De meisjes hebben buitengewoon groote be langstelling voor alles wat naar uniform riekt. De Marine, die 15000 Marva's bij haar wil plaatsen, ontving een toeloop van 70000 sollicitanten. Ook andere geuniformde een heden, waarbij vrouwen worden geplaatst, zijn buitengewoon in trek. Voor het gewone werk, zooals in de huis houding, in wasscherijen en in de zieken verpleging is vritwel geen animo. Aan ver plegend personeel is vooral een nijpend te kort. In het ziekenhuis te Arnhem moet men dagelijks een aantal zieken voor opneming weigeren, daar men een tekort heeft aan ver pleegsters. Zelfs ernstige operatie-gevallen kunnen niet worden behandeld. In het belang van onze volksgezondheid is het noodzake lijk, dat hieraan snel een einde komt. De Minister deed daarom een dringend beroep op de vrouwen'en meisjes, om zich als verpleegster of leerling-verpleegster te melden. Gedwongen arbeid ia onaanvaardbaar. Er zijn personen, die de door de Duit- schers aangebrachte schade in ons land ver goed willen zien in dep vorm van gedwon gen arbeid door Duitschers. Met het oog op ons eigen werkeloosheidsprobleem is dit in het algemeen onaanvaardbaar. DISTRIBUTIENIEUWS. Shagtabak en vloei in de distributie Bij de eerstvolgende bevoorrading zullen de tabaksgrossiers behalve cigaretten en sigaren ook pijptabak, shag en vloeitjes ont- Houdt Donderdagavond 21 September Vergadering Nederlandsche Volksbeweging in „Concordia" GROOT GOUDA

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1