53>R Ara* ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN EEN MAN VAN KARAKTER KEERT WEER. Ww&edM t Redactie: L.J.A.v.d.Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: DrukkerijVeraijl,Gouda NUMMER 22 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1945 Administratie: M, J. vbh Lopn Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. 10ct: Zondagmorgen kwart over elf is de G.G., van Ned. Oost-Indië jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer in ge zelschap van van Lt. Gen. H. ter Poorten op het vliegveld Welschap bij Eindhoven aangekomen. De landvoogd werd bij zijn aankomst namens H.M. de Koningin begroet door H. K. H. Prinses Juliana en namens de regeering door den Min, Pres. Prof. Ir. W. Schermerhorn en den Min van Buitenl. Za ken, Dr. E. N. v. Kleffens. Kort na zijn aan komst is de G.G. per vliegtuig naar Schip hol doorgereist. Op het vliegveld Eindhoven waren vlaggen geplaatst en er was een groote eerewacht van troepen van de genie, de pioniers en de grenswacht opgesteld. "Een groot aantal vooraanstaande persoon lijkheden waren bij de begroeting aanwezig. Enkele minuten aa elf, het tijdstip dat als uur van aankomst was opgegeven, kwam een zilveren vogel, een Liberator, uit de grijze lucht gedoken. Ongeveer tegelijkertijd kwam een tweemotorig vliegtuig, dat H. K. H. Prinses Juliana en de beide ministers naar Eindhoven bracht, in het zfcht. Ter wijl de Liberator nog even bleef rondcirke len streek het andere vliegtuig neer De Prinses stapte het eerste uit gevolgd door de ministers. Nog tijdens het ceremonieel van de ont vangst daalde het toestel van den Landvoogd. Na de begroeting onderhield zich de Land voogd met H.K.H; met den Min. President, met Min. van Kleffens en vervolgens met Sir Neville Bland en diens echtgenoote. De reis had een buitengewoon voorspoedig ver loop gehad. Het zou mogelijk zijn geweest, dat de vlucht naaf het vaderland reeds eer der zou zijn beëindigd, ware het niet, dat de Landvoogd van de gelegenheid gebruik had willen maken den Min. van Overzeesche gebiedsdeelen, Prof- Logeman die juist onder weg naar Ned. Indië was, te ontmoeten. Deze vond plaats te Lydda in Palest.na. In ant woord op een vraag naar zijn persoonlijk STADSNIEUWS. welzijn verklaarde de G.G. aan den Ind. redacteur van A.N.P.-Aneta, dat hij veel vermagerd was. De voeding in de kampen was voldoende, dat wil zeggen, juist vol doende om gezond te blijven. Tijdens zijn gevangenschap was de G.G. vrijwel afge sloten van de buitenwereld. In het begin kwamen in bet kamp Japansche kranten. Deze krantenvoorziening werd gestaakt bij de invasie in Normandië, maar toch werden de gevangenen niet, totaal geïsoleerd. Er be vond zich n.l. een radio-installatie in het kamp, waardoor men bp de hoogte bleef van de landing in Frankrijk en van de voornaamste militaire feiten. Later werd de Landvoogd overgebracht van Formosa a aar Mandsjoerije waar hij van nieuws verstoken was. Toch kwam de be vrijding niet geheel en al al» een verrassing, daar de oppassers geregeld een praatje maak ten met de Japansche bewakers en op die marier een en ander te weten kwamen. Van zijn ervaringen kort voor en na den Japan- schen aanval op Indië gaf de G.G. het vol gend overzicht. Op 21 Febr. 1942 vertrok hij uit Batavia naar Bandoen^, om bij het leger te blijven. In die stad geschiedde de overgave op 8 Maart. De Japanners kwamen de wacht betrekken rond de villa „Isola waar de G.G. zijn intrek had genomen. De Japansche kolonel had orders gegeven, dat de jvachtén daar geplaatst werden niet om den G.G. te bewaken, doch om hem te be schermen. In April werd hij zonder bagage naarde ge vangen is gebracht. Hier verbleef hij 10 dagen om vervolgens met de legerleiding naar Batavia te worden vervoerd. Van hier ging het via Singapore naar Japan, waar hij naar 't kamp Moda werd overgebracht. Later werd hij naar een tweede en derde kamp op Formosa getransporteerd. Eindelijk bracht men hem naar Mandsjoerije over. Véin Eind hoven vertrok de G.G. per vliegtuig naar Schiphol en vandaar begaf hij zich in ge zelschap van de ministers Schermerhorn en Van Kleffens naar den Haag. Waarom nog geen retourbiljetten? Nu de Spoorwegen en de thans weer in bedrijf gekomen autobussen nog geen retour- biljetten uitgeven, is men licht geneigd hierin een vorm van prijsopdrijving te zien. Van bevoegde zijde wordt evenwel medegedeeld, dat in dit geval van een prijsovertreding geen sprake is. De voornaamste oorzaak moet bij de autobusdiensten gezocht worden in den nog gebrekkigen staat van hat materiaal, zoodat de ondernemer niet bij machte is zijn pas sagiers den terugrit te garandeeren. Bij de spoorwegen is een groot tekort aan karton, waardoor de aanmaak van kaartjes dreigt vast te loopen. Het is om bedrijfseconomische redenen echter onmogelijk een enkele-reisprljs voor den duur van deze moeilijkheden op een lager niveau te brengen. De post gaat vooruit l Toelaatbaar gewicht verhoogd tot 1000 gram. De P.T.T. maakt bekend, dat met ingang van Maandag 10 September a.s. in het blnnenlandsch verkeer hèt maximum toelaat baar gewicht van brieven, drukwerken, nieuwsbladen en gemengde zendingen ver hoogd wordt tot 1009 gram. Verder wordt medegedeeld, dat met ingang van dienzelfden datum naar 't Verre Oosten o.a. Australië, Nieuw-Zeeland, de Eilanden groepen in den Stillen Oceaan, Nederlandsch- Indië, Philippijnen; Birma. Britsch-Indie. Thailand(Siam) Indo-Chlna en China, Argen tinië,den vrijen staat Ierland, Portugal Koloniën, Afghanistan, Bulgarije, Joego-Slavie Roemenië, Vaticaanstad, Spanje en Koloniën, Turkije, Zweden en Zwitserland, de ver zending mogelijk is van ni.t-geiU^treerde briefkaarten en brieven tot en met 1000 gr. Naar alle overige landen zijn brieven, drukwerken en zaken papleren elk totenmet 1000 gram alsmede briefkaarten toegelaten. Tevens kunnen naar deze bestemmingen'«r- zonden worden monsters t/m braille-drukwerken t/m 5 k.g. enbriefpalkjes t/m. 1 k.g. (voor zoover deze dienst in he wederzijdsch verkeer bestaat). Naar Duitschland, Hongarije, Oostenrij en Japan kan geen correspondentie zonden worden. Rijkspostspaarbank en Rijksspaardienst. De rijkspostspaarbank deelt mede het opzenden van spaarbankboekjes ter bijschrijving van rente is voor alsnog niet mogelijk. Zoodra dit weer kan geschieden, zal dit worden be kendgemaakt. Wel kunnen thans spaarbankboekjes worden opgezon den voor inschrijving van giro-in leggingen en van rente van staats schuldboekjes. Ten behoeve van Nederlanders die zich tijdens den oorlog in het buitenland bevonden, heeft de re geering te Londen indertijd een rijks spaardienst ingesteld. De inleggingen geschieden in Engelsche munt. Met ingang van 17 September a.s. zal het mogelijk zijn op de Nederlandsche postkantoren terugbetaling te ver krijgen in Nederlandsche munt. De postkantoren verschaffen alle nadere inlichtingen. Weer telegrammen naar Italië. De P.T.T. deelt mede, dat weer telegrammen naar Italië kunnen wor den verzonden tegen een tarief van 16'/2 ct. per woord. Hierbij wordt aangeteekend, dat het gebruik van bode niet is toegestaan en dat, voor zoover het natuurlijke personen be treft, in de onderteekening de naam en de voornaam van den afzender moet voorkomen. Nieuwe functie voor Hanri de Greeve. Tot opvolger van Kapt. B. Koolhaas is tot districtshoofd voor Oost-Brabant van het commissariaat noodvoorzieningen be noemd, Kapt. H. de Greeve pr. Voor Venlol De Buurtver.Burgemeester James" "(F. W. Reitzstraat) heeft een collecte gehouden ten bate van Venlo, welke F. 53.00 opbracht. Eeno/oor „Eereschuld en Dankbaarheid" gehouden collecte in de zelfde buurt lever de F. 31>S7 op. De Openbare Leeszaal ook één avond open. Tot nu toe waren leeszaal en uiileening 's ochtends en s' middags geopend. Gelukkig is het weer mogelijk, al is het slechts éénmaal per week, om 's avonds open te zijn. Het is de bedoeling, dat zij die overdag door hun werkzaamheden niet kunnen komen, van dezen eenen avond gebruik maken. De Vrijdag avond is gekozen, te beginnen met Vrijdag 14 September s avonds van 7-9 uur. Zoo wel leeszaal als uitleening zijn dan geopend. De andere openingsuren blijven ongewijzigd, t.w. dagelijks (behalve 's Woendags) 10-12 en 2-5 uur. DE KLOKKEN. Februari 1943. MU gaan de klokken niet naar Rome, Zij gaan in 't bodemlooze vat Waar straks de bloedrivier zal stroomen, Dat Caïnshol, dat Zwarte Gat. De bronzen ^tem van onze kerken, Die stem van jubel en van rouw, Mag straks het bulderen verste:ken Dat aandreunt door de Duitsche gouw. Gewijd metaal, lt is uit met zingen 't Onheiligst wat een mensch verzon, Daartoe zal men uw specie dwingen, Als tank, als bunker, als kanon. Doch laat ze rooVen, blasphemeeren, Genieten van hun daasgeluid! Kortstondig blijven prollen heeren, Hun hooge sprongen zijn haast uit. De maat is vol, de wind wil draaien, Het siddert, al in den kolos, De Engel gaat zijn hamer zwaaien En slaat de leemen voeten los. Straks worden weer kanonnen klokken, Die zingen lied'ren allerhand - Onstuimiger dan ooit getrokken - Door ons bevrijde Nederland. Want stem en lied zijn niet te dooden En eeuwiger dan elk metaal, Ook in een land met duizend nooden Verstaat de ziel die hemeltaal. De klokken worden ons ontnomen, Zij gaan in 't bodemlooze vat, Maar 't klokkelied zal ons omstroomen Alsof het nooit gezwegen had. 't Zal zinderen uit led'ren toren: Vervloekt de Duitsche slavernij! Schudt af uw boeien, wordt herboren, De zon gaat op, wij zijn weer vrij 1 JAN ENGELMAN. Bovenstaand gedicht uit „Het Vrij Neder- landsch Liedboek", uitgegeven in bezet Nederland op 1 April 1944, werd de vorige week in den Nieuwen Schouwburg voorge dragen door Charlotte Köhler. Een Jubileum. Zaterdag 15 Sept. a.s. aal het 25 jaar geleden zijn, dat Mej. L. P. van Houweningen werd aangesteld als assistente aan de Gemeen te-apotheek alhier. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N.M.I. Licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer, zwakke wind. Algem. vooruitzichten: het rustige droge weer zal nog eenige dagen aanhouden. Wat is er in Gouda te doen? Thalia Theatervan Vrijdag t.m. Woens dag Actualiteiten Programma. Schouwburg-Bioscoop: van Vrijdag t.m. DinsdagAir Force. Woensdag 12 Sept. 8 uur n.m. Nieuwe Schouwburg: „De wereld op zijn kop.' 7 uur Reünie (bovenzaal) i Cursus Ds. J. Borger, onderw.„De mensch van morgen 2.30 uur n.m „Bobbeltje Bloedworst"* in den- Nieuwen Schouwburg. Donderdag 13 Sept. 8 uur n.m. Nieuwe Schouwburg: Voordrachtavond door Maar ten Kapteyn. Idem 8 uur n.m. Thalia-Theater; Max v. Praag's Cabaret. Vrijdag 14 Sept 8 uur n m. Concordia: Vergadering van het Gouda-Comité voor Gebiedsuitbreiding. Spreker: Drlr: F. Bakker Schut. WAT GEBEURDE ER? 10 September. 1943 Hitier: Het geloof van het ontaarde plutocratendom ook in Duitschland een 25ste Juli te kunnen verwekken geeft blijk van een'volkomen verkeerd inzicht ten aanzien van de houding van mijn politieke medestrijders, mijn veldm&arschalken, admiraals en gene raals. In militair opzicht beteekent het verdwijnen van Italië slechts yrelnig. want de strijd in dat land werd sinds maanden in de eerste plaats gedragen door Duitsche strijdkrachten. Vrij van alle drukkende hindernissen zul len wij dien strijd thans voortzetten. Landing bij Salerno. 1942. De Dultschers melden lederen dag vooruitgang bij Stalingrad. Nieuwe Brltsche landingen op Mada gascar. 1940. De Nitsjl-Nitsji schrijft: „Londen wordt een tweede Carthago. De R.A.F. bombardeert Berlijn. D.N.B. meldt„Groote schade". In de 12 maanden van hevige lucht aanvallen op Engelsche steden werden 35 000.000 Kg. bommen door de Luft waffe neergeworpen. Nederland in Economisch blok. In een belangrijk interview met den Parijschen correspondent van de Times heeft Generaal de Gaulle verklaard, dat hl) voor stander is van een economisch blok in W. Europa, waarin Frankrijk, Nederl. en België zijn opgenomen. Terwille van de militaire en economische veiligheid van bovengenoemde landen wenscht de Gpulle een gezamenlijke strategische ea politieke controle op het Rijnland en het Roergebied. Dë welvaar* van de West Europeesche landen hangt af van de steen kool van de Roer. De helft van de op brengst van de Roer mijnen zal daarom slechts aan Duitsland komen. Luchtpost naar gehcele wereld. De P.T.T. deelt mede, dat met in gang van 12 September a.s. lucht postverbinding met vrijwel degeheele wereld mogelijk zal zijn. Een uitzon dering wordt gemaakt voor Ned.» Indië, Britsch Nieuw-Guinea, Britsch Noord-Borneo, Broenai, Hongkong, Indo-China, Irak, Japan, Malaya, de Maleische staten, Mandsjoerije, Se- rawak en Liberië, waarmede nog geen luchtpostverbinding mogelijk is. De Regeeringsvoorlichtingsdienst Tc Einhoven heeft de regeeringscommis- saris bij den Reg. Voorl. Dienst, Dr. H. Brugmans een persconferentie gehouden, waarin htj uitvoerig de taak van dezen dienst belichtte. De Reg. Voorl. Dienst, aldus Dr. Brugmans heeft tot taak hat vertrouwen tusschen volk en overheid groot te maken en hij is een schakel tusschen de regeerlpg en het volksleven. Hij wil niet de stemming van het volk t.o.v. overheidsmaatregelen beïnvloeden, maar wel de kaarten openleggen, die voor bepaalde regeerlngsmaatregelen en be sluiten zijn gebruikt. Ook zal de dienst voorlichtend moeten optreden ten aanzien van de groote problemen van den dag. Voorts wil de dienst mogelijke klachten- over en informaties aan de regeering ontvangen. Naast een vaste kern van medewerkers zullen er ook leden zijn van den dienst, die zoudej» kunnen wisselen bi) het optreden van een nieuw kabinet. GROOT GOUDA 1

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1