ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN WceefociM Hoe staat het met het station? Stichting „Rationale H A R.K." NUMMER 23 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1945 EENDRACHT MAAKT MACHT RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rijksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda AdministratieM, J. van Loon Bur.: Markt 20,Gouda.Tel.3098 Abonn. p. w. 25 ct.Lossenumm. 1 Octi STADSNIEUWS. Hinderwet* Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen het volgende onder de aandacht van concessionarissea van vergunningen krachtens de Hinderwet. De ingevolge de Hinderwet verleende vergunningen voor het in werking brengen (en hebben) van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken zijn gesteld ten name van den verzoeker en zijne rechtverkrijgenden. Ingevolge artikel 14 der Hinderwet is een nieuwe vergunning noodig om le. de inrichting uit te breiden of eene andere wijze van bewerking, welke verande ring van den aard der inrichting ten gevolge heeft, in te voeren 2e eene inrichting, welke vier jaren heeft stil gestaan, op nieuw in werking te brengen 3e. eene inrichting, welke door eenig onheil, dat het gevolg is van den aard of het gebruik maken der inrichting, is ver woest, te herstellep. Bij het op 15 Augustus 1945 aïgekondigde Koninklijk Besluit van 22 juli 1945 Staats- -hlad no. F 122 is gerekend van 10 Mei 1944 bepaald als volgt: Artikel 1. Het bepaalde in artikel 14, onder 2e, der Hinderwet blijft bulten toe passing ten aanzien van eene inrichting, welke na 9 Mei 1940 vier Jaren of langer heeft stil gestaan, mits a. de inrichting opnieuw in werking wordt gebracht vóór 1 Januari 1946 b, de concessionaris ten minste 24 uur vóór het tijdstip, waarop de inrichting opnieuw in werking zal worden gebracht, daarvan schriftelijk kennis geeft aan het gemeentebestuur. Artikel 2. 1. Het gemeentebestuur kan vorderen, dat de concessionaris ten genoegen van dat bestuur en binnen een door dat bestuur gescelden termijn, aantoont, dat de inrichting in goeden staat verkeert. 2. Indien de concessionaris niet of niet tijdig voldoet aan eene hem overeenkomstig het voorgaande lid gedane vordering of indien blijkt, dat de inrichting niet in goeden staat verkeert, kan het bevoegde gezag de krachtens de Hinderwet voor de inrichting verleende vergunning of vergunningen in trekken. Het bepaalde in atfikel 20 der Hinderwet vindt daarbij overeenkomstige toepassing. Artikel V Dit besluit treedt in werking m,et ingang vaa den dag na dien zijner afkondiging. Belanghebbenden wordt in overweging gegeven zich strikt aan deze voorschriften te houden, opdat zij vpor zichzelf voorkomen, dat zij moeilijkheden en onkosten krijgen Gouda, 28 Augustus 1945. Buraem, en Weths. voornoemd, JAMES De Secretaris, VAN AS, lo. S Maatschappelijk hulpbetoon bestaat 100 jaar. Op 7 Sept. was het 100 jaargeleden.dat Maatschappelijk Hulpbetoon haar arbeid in Gouda aanving. Het doel van deze sympa thieke Instelling is om vrouwen uit de ar mere standen iets te laten bijverdienen door het vervaardigen van linnengoed. De ver vaardigde artikelen worden dan verloot van welke opbrengst weer nieuwe materialen gekocht worden. Bovendien geeft de stich ting stegn aan de grootere kinderen, door hen aan een betrekking te helpen in de huishouding. Steeds mocht de vereeniging gaven blijven ontvangen, zoodat ook In de moei ij ste oorlogsjaren het werk voortgang kon vinden. De bezetters zagen de vereeniging blijkbaar over het hoofd, zoodat er niets in bislag werd genomen. Spoedig hoopt he bes het werk weer op te vatten, daar er momen teel natuurlijk ook hier gebrek aan materi alen is. -c 1 Op denzelfden dag was het 25 jaar ge leden, dat Mevr. Riesz hei voorzitterschap op haar nam. Veel heeft zij in dien tijd voor Maatschappelijk hulpbetoon gedaan en het is te hopen, dat zij nog lang haar ar beidskracht aan dit mooie werk zal kunnen ge van. Het examen voor Costumièref Voor het examen voor costumière slaag den onze plaatsgenooten, de dames de Vries, S. Baks. N. Goris, A. v. Eijk. J. de Boer en T. van Veldhuizen. De Emmabloem-collecte Er wordt tegenwoordig voor verschillende prachtige en verheven doeleinden veel ge vraagd en gelukkig ook veel gegeven. Dit stemt het bestuur der Vereeniging tot bestrij ding der t.b.c. hoopvol voor de komende collecte op Zaterdag 15 September. Tér aan beveling van deze collecte zouden wij niet alleen willen zeggen, „weest mild'' mBar weest ook egoistisch. Door een ruime gift zijt gij een goede medestrijder tegen de tuberculose, maar gij beschermt ook u zelf, want vergeet niet, dat tuberculose besmettelijk is. Nederland is bevrijd van bezetting eu terreur, nu trachten ons land van t.b.c. te bevrijden. Nog te goed. Door de politie werd V. uit hetGroenen- daal aangehouden, die nog een boete van F. 90 te betalen had, sub. 25 dagen hech tenis. Na aanvankelijk te zijn ingesloten vond V. het toch prettiger om alsnog te betalen. Eea leuke ontdekking. A. v. d. W. ontdekte, dat een marktkoop man schildjes verkocht, die hem bekend voor kwamen. Daar kwam nog bij, dat deze, v. IJ. uit de Vorstmanstraat, de schildjes ver be neden den prijs verkocht. Hij waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. Het bleek dat v. IJ. de schildjes had gekocht van twee bedienden van v. d. W., die in diens fabriek werkzaam zijn. Deze werden onder vraagd en bekenden al spoedig de schildjes uit de fabriek te hebben gestolen en te heb ben doorverkocht. Maarten Kapteijn draagt vnor. De voordrachtskunstenaar Maarten Kap teijn zal op Donderdag 13 Sept. a.s. om 8 uur in den Nieuwen Schouwburg 'n voor drachtavond houden. Deze kunstenaar, die gedurende den be zettingstijd niet is opgetreden, komt thans voor het voetjicht met werken van Slauer- hof, Marja, den Dodlaard, Rilke .en Andre- jew. Ook heeft hij eenige verzetspoëzie aan zijn repertoire toegevoegd. Zeer zeker zal het een belangwekkende avond worden. From D-day to Paris. Op Vrijdag a.s. zal in het Thalia-Theater de invasie-film worden vertoond. Deze film brengt het grootste gebeuren van den geheelen oorlog in beeld. Zij geeft oris een indruk van den aanleg van de noodhavens voor de Fransche kust, de ge vechten op het schiereiland Cotentiu en de daarop gevolgde omsingeling van de Duit- sche troepen bij Falaise. De bevrijding van Parijs, waaraan de in woners zoo een belangrijk aandeel namen is het sluitstuk van deze film, die een episode uit den oorlog terug in onze herinnering voert, waaraan wij nog heden met eerbied denken. In aangrijpende tafereelen, voorzien van de noodige strategische en tactische ophel deringen geeft «Van- den inval tot Parijs" een beeld van oeze onderneming dat door niemand ongezien mag blijven. Haastige spoed Wegens het verkoopen van versch brood voor 10 uur 's morgens zijn de bakkers A. de B., Nieuwe Haven en W. C. v. D. uit de Groenendaal bekeurd. H. M. de Koningin bescherm vrouwe van bet comité gedenk raam St. Janskerk. H.M. de Koningin heeft het bescherm vrouwschap aanvaard van de stichting voor het gedenkraam in de St. Janskerk. Dit gedenkraam bedoelt het leed in gedach tenis te houden van de oorlogsjaren en de vreugde van de bevrijding. De toestemming van de Koningin om het Beschermvrouwschap te aanvaarden is een belangrijke factor om dit raam ook werke lijk tot een nationaal monument te doen worden. BINNENLAND. Interview met den Min President. Een verslaggever van Ass. Press heeft een onderhoud gehad met den Min. Pres. Er zal een commissie worden benoemd, aldus de Min. om mogelijkheden van ge dwongenemigratie van politieke gevangenen. Ove' hét aantal, éetf'WsWBlr emigratie of het type, dat in aanmerking komt staat nog niets vast. Het zal niet lang méér duren of ook Mussert zal terechtstaan. Voor October zal het noodparlement.dat thans in voorbereiding is niet bijeen geroe pen kunnen worden. April is waarschijnlijk het vroegste tijdstip, waarop verkiezingen kunnen worden gehouden. De betrekkingen met de V.S. zijn uit-^ stekend. Wel kwam de beëindiging van de Leen- en Pachtwet eenigszins als een slag, maar de Premier gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen dat er regelingen getroffen kun nen worden om ongehinderd de plannen te kunnen uitvoeren, zooals bijv. de opleiding van Ned. Marine personeel in Amerika, Handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie nemen een belangrijke plaats van het regee ringsprogramma tu« - - - Onder de eerste programma-punten van het nood-parlement bevindt zich de rectifi catie van het Handvest der Vereenigde Volkeren. Ernstig ongeval te Ede. Gisterenmiddag ota half vijf is een vracht auto met arbeiders uit Ede, die werkten voor de Ned. Heide Mij. op den Vijgendam le Veenendaal op een vlak langs den weg ge legen landmijn gereden. De uitwerking wa» verschrikkelijk. De 23-jarige H. Steuneberg, verleden week pas gehuwd en afkomstig uit Ede, was op slag dood. Veertien andere arbeiders uit Ede werden allen zwaar ge wond. De toestand van verschillende gewon den is zeer ernstig. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N.M.I. Licht tot half bewolkt, droog weer, iets Warmer, zwakke wind. Algem. vooruitzichten: het rustige droge weer houdt nog aan. Duitschland moet de aangerichte schade zooveel mogelijk vergoeden. Een vergoeding in den vorm van grond kan ineens worden afgewikkeld en geeft geen aanleiding tot geregeld terug- keerende onderhandelingen. Vandaag cirkelen wederom vliegtuigen boven het station en zij doen ons terugdenken aan dien anderen dag, toen het station in een ruïne veranderde. Maar nu is er geen angstige bevolking, die wegvlucht vaa het helsche oordeel. Integendeel, de belang stellenden zien toe, hoe er hier gewerkt wordt aan het herstel van het belangrijke spoorwegknooppunt, dat Gouda is. In een onderhoud, dat wij met den heer de Wit hadden, die namens de spoorwegen de leiding van het herstelwerk op zich heeft genomen, vernamen wij, dat er als alles «eeloopt nog voor den winter weer een hoofdgebouw zal zijn met een officiéél plaatskaartenbureau. Het ligt In de bedoeling om het hoofdgebouw in zooverre weer op tè knabpen eu iu den staat te brengen zooals het was. Alleen de dienstwoning zal vervallen. De plannen die er in Utrecht bestaan, om ten geheel nieuw station te bouwen, zullen voorloopig nog wel toekomst muziek blijven. De schaa-schte aan materialen is zoo groot, dat men blij zar zijn als men het gebouw weer eenigszins toonbaar ea bruikbaar kan maken. Vooral hout en glas z|n uiterst schaarsch. Er is wel een hoeveel heid noodglas onderweg, maar of het spoedig zal komen is nog zeer de vraag. Intusschen wordt op het perron hard ge werkt. De bestrating is weer aardig in orde gebracht. Nu staan er nog allerlei gereed schappen voor de reparatie van de kap. Men is er bezig om de nog bruikbare deelenvan de overkapping recht te buigen en de vele kogelgaten djcht te lasschen. Zoo is er van het beschadigd^materiaal nog veel te ge bruiken. Wanneer er weeXelectrische treiaen met de regelmaat van ^sl uurwerk zullen binnen glijden kon men ons niet meedeelen. Dat dit nog wel even op zich zal laten wachten is wel waarschijnlijk. Toch moet men bewonde ring hebbea voor het vele, dat hier reeds verricht is en nog gedaan wordt. Er rijden weer treinen naar alle richtingen en al is het reizen nog lang geen genoegen, men rijdt weer. Een mooie gestroomlijnde dieselwagen onderhoudt den dienst op Alphen en Woer den. Kortom, hier wordt met alle energie hersteld en opgebouwd. Dat velen hier een voorbeeld aan mogen nemen. Wat is er in Gouda te doen Thalia Theater: van Vrijdag t.m. Woens dag Actualiteiten Programma. Schouwburg-Bioscoopvan Vrijdag t.m. DinsdagAir Force. Woensdag 12 Sept. 8 uur n.m. Nieuwe Schouwburg: „De wereld op zijn kop.'' 7 uur Reünie (bovenzaal): Cursus Ds. J. Börger, onderw.„De mensch van morgen". 2.30 uur n.m. „Bobbettje Bloedworst" ia den Nieuwen Schouwburg. Woensdag 12 Sept., 7.30 uur nam. Réunie, vergadering van de Eenheidsvakbeweging. Donderdag 13 Sept. 8 uur n.m. Nieuwe Schouwburg i Voordrachtavond door Maar ten Kapteyn. Idem 8 uur n,m. Thalia-TheaterMax v. Praag's Gabaret. Vrijdag 14 Sept. 8 uur n m. Concordia i Vergadering van het Gouda-Comité voor Gebiedsuitbreiding. Spreker: Drlri F. Bakker Schut. WAT GEBEURDE ER? 11 September. 1942: Britschen opmarsch op Madagascar. Berlijn meldtEerste huizen van Stalingrad reeds in Duitsche handen. 1941 Molotof protesteert te Sofia. Koning Leopold van België hertroud/t in stilte met mej. Maria Lilian Baels. 1940Churchill: Duitscbland's poging de luchtheerschappij over Engeland te vëstigen is rot dusverre mislukt. Houdt Vrijdagavond 21 September VRIJ! Vergadering Nederlaadsche Volksbeweging in „Concordia". Een ballade »an getallen. Herinnert U zich nog van de school banken hoeveel inwoners Nederland heeft? 9.000.000 inwoners. Weet U hoeveel personen in Nederland geholpen moeten worden met tafels, stoelen, ledikanten, kleeding, vaatwerk, kortom..,, met alles? 900.000 personen. Weet U hoeveel ton goederen reeds in diverse gemeenten van Nederland zijn in gezameld ter leniging van den algehcelen nood Neen Hier is het cijfer 58.492 ton. Maar Weet U wat nog noodig is 300.000 stoelen 600.000 dekens 60.000 tafels 300.000 messen 600.000 borden 300.000 vorken 500.000 kopjes 300.000 lepels 40.000 pannen 350.000 ledikanten 600.000 lakens 100.000 kachels Weet U dat het buitenland zich aiet onbetuigd heeft gelaten door geregelde schenkingen In Juni 232.726 stuks, in Juli 206.043 stuki. In de maand Augustus is dit cijfer aan merkelijk gestegen. Binnenkort verwacht men ten behoeve van het Nederlandache Roode Kruis uit Amerika nog 500 medicinale uitrustingen 30.000 stuks schoolbehoeften 2.000 stuks doktersjassen 3.000 stuks kamerjassen 16.000 stuks dames nachtgoed 10.000 stuks heerenpyama's 15.000 stuks baby-uitzetten 15.000 stuks lakens terwijl de vertegenwoordigster van het Amcrikaansche Roode Kruis in ons land de H.A.R.K. een toezegging heeft gedaan dat medin September nog een zending van 100 a 200 ton kleedingstukken in ons land zullen aankomen. GROOT GOUDA t Vergoeding in den vorm van grond.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1