PERASPÖ* ALGEMEEN NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN KM DOODSTRAF GEEISCHT. Tegen Blokzijl en De Blocq van Scheltinga. 1000 Teleurstellingen. Het werk van de P. O. D. Overdracht van grond is noodzakelijk. ^fÜcecfcciM ;Wat hebt reeds gegeven? NUMMER 24 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1945 AD ASTRA RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. J. Rljksen Drukker: Drukkerij Verzijl,Gouda Administratie; M, J. van LoQn Bur;.Markt 20, Goud a. Tel. 3098 Abonn. p.w. 25 ct. Losse numm. lOcti Tot zijn spijt heeft het Nederlands Volks herstel plm. 1000 aanvragers om mannen- kleeren en schoeisel teleur moeten stellen. Deze hebben een afwijzend briefje thuis gestuurd gekregen. Een groot aantal daarvan probeert het opnieuw of wil het hunne er over zeggen of schrijven. Wij begrijpen dit volkomen, doch het geeft ongeloofelijk veel werk, zonder het minste resultaat, terwijl het zoowel voor de belang hebbenden als voor ons opnieuw een teleur stelling is. Gelooft U ons, het is voor ons een even groote teleurstelling als voor U, dat wij maar zoo'n klein aantal menschen hebben kunnen helpen. De nood is zeer groot, het beschikbare materiaal zeer gering. Ik verzoek daarom beleefd doch dringend ons Bureau. Oosthaven 59, aiet meer te over- stroomen met commentaar op de afwijzingen. H. HARMS Voorz. Nederlands Volksherstel (afd. Gouda) STADSNIEUWS. De ontruiming van het kamp Kaarsenfabriek. Tengevolge van twee zaken van belang, n.l. de kaarsenfabriek moet weer gaan wer ken en het geinterneerdenkamp heeft geen verwarmingsmogelijkheden voor den komende winter, heeft men besloten dit kamp/ op te heffen. Men is thans zoover gevorderd, dat alle mannen naar Duinoord zijn vervoerd, waar de zware jongens in cellen zijn onder gebracht- Ongeveer 500 vrouwen vertoeven nog in het kamp. Dezen zullen naar Ridder kerk worden overgebracht, zoodat het kamp in de eerste weken van October geliquideerd wordt en de directie van de kaarsenfabriek weer de volledige beschikking over haar eigendommen krijgt, hetgeen voor de Goud- sche industrie van groot belang zal zijn. Een verdoolde. De onderwijzer v. V. aan de van Iterson- laan kreeg deze week een verdwaalde kogel door zijn ruit, die in een kast insloeg. De geschiedenis vermeld niet, waar deze ko gel vandaan kwam. Het lijkt niet waarschijn lijk, dat hij nog van den oorlog afkomstig zou zijn, Past op uw fiets. Ditmaal was het de heer E. van den Weth. Venteweg, die aangifte kwam doen van de ontvreemding van zijn rijwiel, welke hij bij het uitgaan van de Ger. Kerk aan de Turf markt miste. Geslaagd voor Tooneelschool Onze stadgenoot ]aap Maarleveld slaagde Maandag 3 Sept. j.l. voor het toelatingsexamen van de Tooneelschool te Amsterdam. Omtrent de werkwijze van de P. O. D. vernemen wij nog eenige bijzonderheden, die wellicht nog niet overal bekendheid genieten. De gewichtige documentatie-afdeellng van den P. O. D. verzorgt het verzamelen van gegevens betreffende degenen, die verdacht zijn op kaartsystemen en ia dossiers. De gedetineerden, zoowel als niet-gedetlneerden worden nu verhoord, evenals degenen, die omtrent de aanhangige gevallen iets naders zouden kunnen meedeelen. Die verhooren geschieden niet alleen te Gouda, maar in vele kampen en gemeenten buiten de stad Het moeUijkst en tljdroovendst zijn de collaboratie-gevallen, omdat het hier i) gaat om een enkel „ja" of „neen zoofaln^ de vraag naar het N.S.B, er zijn of niet maar omdat hierbij de vraag van het vrijwillig of onvrijwillig hulp verleenen aan den vijand, de behaalde winst met het be- smette werk en dergelijke zaken aan de orde komt. Zijn de zaken gereed, dan worden zij doorgezonden naar den Proc. Den Haag. indien het gevallen be"e^t v°d het Bijz. Gerechtshof w anders w°rdei> dossiers opgelegd voor de Tribun 20-tal zaken zijn reeds doorgezonden aan het Bijz. Gerechtshof. Gisteren heeft de Procureur-fiscaal Mr. Zaayer de doodstraf geëischt tegen de land verraders Blokzijl en Jhr. D. de Blocq van Scheltinga. Blokzijl werd veroordeeld wegens zijn pogingen om het Nederlandsche volk tot ontrouw te brengen aan zichzelf, aan zijn Koningin en aan de zaak der geallieerden. De Blocq van Scheltinga, die van Aug. 1942 - Mei 1945 burgemeester van Wasse naar was, werd veroordeeld wegens het samenwerken met de Duitschers, het geven van gelegenheid tot het samenstellen van personen door N.S.B.-ers, welke personen later bij razzia's zijn opgepakt en wegens het op staanden voet ontslaan van een amb tenaar, omdat hij lachte bij het zien van een begrafenisstoet van een N.S.B:-er. Blokzijl had van zijn schaamtelooze bruta liteit nog niets verloren. Hij beweerde niets uitstaande te hebben met de uitgifte van zijn „Brandende Kwesties" en zeide zelfs, dat zrjn radiotoespraken van nu waren geweest voor de Londensche regeering en de illegale pers, omdat hij wel eena een beeld gaf van de stemming in het kamp van de nat.-socia- listen. Hij verzocht het Hof om hem vrij te spreken. De verdediger van Blokzijl, Mr.A. W. de Lauwere, zeide, dat de dagvaarding van Blokzijl in huiselijK Nederlandsch zegt, dat hij getracht heeft heeft het geestelijk verzet van het Nederl. volk te breken. Zijn optreden is beperkt gebleven tot een poging van propagandavoering. Dit is geen feit in den zin van het wetboek van strafrecht. Mr. Zaayer noemde de Blocq van Scheltinga, die in den middag verscheen, geen bijloopertje, maar een van de kopstuk ken van de N.S.B. en die als zoodanig veel kwaad heeft gesticht. Op grond hiervan eischte hij de doodstraf. De uitspraak in beide zaken over 14 dagen. Ceptrale Jeugdbeweging. De Centrale Jeugdbeweging te Gouda heeft een uitnoodigin gontvangen om a.s. Zaterdag een dansdemonstratiëte geven in deR.H. B.S., welke.om 2.30 gehouden zal worden. Hiervoor» zal zij Donderdag, 13 September, een repetitie houden om 7.30 uur in het Houtmansplantsoen bij de muziektent, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: 7 Sept. Pieter J. z.v. A.van Hensen van Uniqgen en B. Kalkman. P. C. Bothstr. 79. - ajpept. Margje J. d. v. W. Priem en J. H. de Lange, Gansstraat 10. - Joannes H M., z. v. N. M. M. van Loon en M.E. Tibbe, Dubbele Buurt 11. - Louise C, d. v. M. I. Duijs en W. B. Schoonder- woerd. Burgvlietkade 57. - 9 Sept. Egberdina, d. v. P. Muller en J. van der Graaf, Gans straat 13. - Hendrika J. H., d. v. Chr. C, Kalmeijer en H. van der Pool, L. Willemst. 9. GETROUWD; 8 Sept. J. van der Kooi) en P. Looljen. - J. W. de Bode en C. Barentsen. Wat doet U??? Wanneer U straks voor de keus wordt gesteld, vóór of tégen annexatie? Zult U deze beslissing nemen op grond van Uw gevoelens of na rijp beraad naar aanleiding van wat U nebt gehoord? Komt Vrijdagavond a.s. naar Concordia, waar Dr Ir. F Bakker Schut dit probleem voor U behandelt. (Ingezonden mededeellng). Het overgroote gedeelte van de gedeti neerden was reeds na de bevrijding door de B. S. opgehaald. Daarbij is wel eens wat al te forsch Ingegrepen, zoodat tot vrijlating van duidelijk onjuiste gevallen moest worden overgegaan. Dat wil nu ook weer niét zeggen, dat alle vrijgelatenen personen zijn, die in politiek opzicht onbesmet zijn. Deze laatsten zijn meestal op doktersadvies vrij- ^Natuurlijk zijn nog lang niet alle daarvoor in aanmerking komende personen onder de loupe genomen. Hoeveel dit er nog zijn, valt niet te bezien. Geheele categorieën van collaborateurs moeten nog behandeld worden. Het publiek liet zich niet onbetuigd, wat het opgeven van klachten betreft. Uiteraard waren de meeste brieven echter zeer algemeen. Enkele aangevers muntten uit in ijver. Er waren er voor wier ijver en verbeeldings kracht de P. O. D. zelfs bèzorgd begon te worden. Exemplaren, die 30 tot 40 klachten vermeldden waren gelukkig uitzondering. Bij de arrestaties worden niet veel moeililk- heden ondervonden. S. S. en S. D.-lieden gaan gewillig mee en wordea meestal door de Field Security overgenomen. Doordat de benzine-toewijzing sterk ver minderd en het materiaal sterk aan slijtage onderhevig is. ondervindt het werk veel belemmering. Te meer, waar vele verdachten overgebracht zijn naar kampen in andere plaatsen. Aan den ijver van den P. O. D. zal het niet liggen. Hedenavond zal de Minister van Financiën, Prof. Dr. P. Lieftinck voor de radio spreken over de komende saneering van ons geldwezen. BINNENLAND. De geblokkeerde Munt-bankbiljetten. Daar de maatregel tot intrekking van de bank- en muntbiljetten van 100 gulden slechts een onderdeed vormt van het veel omvang rijker vraagstuk der geldzuivering kan op het oogenblik geen antwoord worden gege ven op de bij het Dep. van Fin. binnen ko mende vragen hoe en wanneer degenen, die biljetten van 100 gulden inleverden, hun geld zullen terugontvangen. In vele gevallen is bovendien een omvangrijk onderzoek naar de wijze van verkrijging noodzakelijk, het geen uiteraard veel tijd kost. Voor bonafide personen behoeft echter geen enkele reden voor ongerustheid aanwezig te zijn. Nadere regelingen in zake de geldzuivering zijn overigens zeer spoedig te verwachten. R^wielen uit Engeland. Blijkens mededeeling van het Dir. Gen. van de Prijzen zullen de uit Engeland inge voerde' rijwielen bij dea rijwielhandelaar te verkrijgen zijn voor den prijs van resp.- f 97.50 voor heerenrijwielen en f 101.50 voor damesrjjwielen. Tengevolge van den oorlog en de daar uit ontstane vernietiging van ons produc tie-apparaat (verwoeste fabrieken, wegge haalde machines, geïnundeerd land, ach terstand in techn. ervaring,) en ten gevolge van het wegvallen van de koopkracht van het Duitsche achterland veroorzaakt de relaileve overbevolking een ondraag- lijken druk op ons welvaart peil, waar door de overdracht van grond xeer wen-" schelijk wordt. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. «- Plaatselijk eenige ochtendmist, overdag half tot zwaar bewolkt, overwegend droog, vrij warm, zwakke tijdelijk matige wind uit Zuidelijke richting. Wat is er in Gouda te doen.? Thalia Theatervan Vrijdag t.m. Woens-» dag Actualiteiten Programma. Woensdag 12 Sept.^8 uur n.m. Nieuwe Schouwburg: „De wereld op zijn kop." 7 uur Reünie (bovenzaal); Cursus Ds. J. Borger, onderw.: „De mensch van morgen". Woensdag 12 Sept., 7.30 uur nam. Réunie, vergadering van de Eenheidsvakbeweging. Donderdag 13 Sept. 8. uur n.m. Nieuwe Schouwburg i Voordrachtavond door Maar ten Kapteyn. Do. 3 uur matlnèe v.d. film „Air Force'* in den Nieuwen Schouwburg. Idem 8 uur n,m. Thalia-Theaters Max v. Prjjag's Cabaret. Vrijdag 14 Sept. 8 uur n.m. Concordia. Vergadering van het Gouda-Comité voor Gebiedsuitbreiding. Spreker: DrlriFi Bakkér Schut. Zaterdag, 15 Sept. 2.15 uur n.m. Nieuwe Schouwburg, Kinderrevue „Holland-Indië". Turnkring Gouda e.o„ Cabaretuitvoering in Concordia, 8 uur, 25-Jarlg bestaan. WAT GEBEURDE ER? 12 September. 1944: Op het vliegveld bij Venlo is een nieuw Duitsch wapen gezien, een soort driehoekig vliegtuig, dat met groot lawaai opstijgt, en in een minimum van tijd uit het gezicht verdwijnt. Het 1ste Am. leger passeert de Duit sche grens bij Trier. Eupen bezet. Metz genomen. 1943: Het grootste deel van de Ital. vloot stoomt op naar geall. havens. Musso lini door S.S.-mannen bevrijd. De Japanners ontruimen Salamaua. 1941 Roosevelt: „Alle koopvaarders in onze „verdedigingswateren" zullen door onze marine beschermd worden". vraagt de H. A. R. K. Wij weten het, U gaf reeds veel maar Hebt U een „mooie kamer'', een z.g.salon? Zegt eens eerlijkMaakt U daar veel gebruik van Kijk, dat groote portret van overgroot vader achter glas. Die ruit past nu precies in dat gat van de „ruimte" waar de kinderen van vader en moeder Wisse uit Zeeland slapen. Dat gat is onvoldoende geplakt met doorweekt carton. De gure najaarswinden blazen er,dwars doorheen. In Brabant alleen is reeds 1.000.000 M2. vensterglas noodig. Zie hier eenige cijfers van hetgeen de actie „Amsterdam helpt Arnhem heeft op geleverd Meubilair 29.398 stuks plus 350 kisten. Serviesgoed 41.062 stuks plus 2000 kisten, Textiel etc. 69.462 siuks, Schoenen 50£>aar, Gereedschappen 2.150 stuks plus 58 kisten, Bouwmaterialen 7,05 (dakpannen). Bovendien nog «jen groot aantal kisten met onbekende inhoud, 'piles, rekening houdend met de voor-oorlodsche prijzen, voor een bedrag van f 12.000 000. Er is veel, onnoemelijk veel geleden, maar er is veel, ontzettend veel noodig. Rotterdam hielp Den Bosch en verzamelde in slechts drie dagen 30.000 vorken, messen en lepels. De volgende cijfers dienen om een voor beeld te geven van hetgeen onder andere in één dag is opgehaald 509 kopjes, 252 theepotten. 247 melkkannen, 197 glazen, 169 bekers, 144 schalen. [301 schilderijen, 191 pannen. 80 lampekappen, ,697 stoelen. 134 wollen dekens, 111 jumpers, 169 baby-hemdjes. 141 meisjesjurken. Laat Rotterdam, de stad die self zoo van den oorlog geleden heeft, voor alle Nëder- landers een voorbeeld wezen om te geven, neea, om te offeren. De winter staat voor de deur. Men mag niet langer wachten...; Wie nog niet gegeven heeft, bienge zijn offer in het kader van het adoptie-plan. Wie reeds schonk, kijke zijn boedel nog maals na. Kunt U niet nog een artikel missen, waaraan elders dringend behoefte bestaat Wij denken aan een stuk gereed schap, een kachel of «en ruit. Wendt U tot Uw plaatselijk H.A.R.K.- comité, dat gaarne bereid zal zijn de goederen op te halen. GROOT GOUDA Toegang vrij 11

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1