ALGEMEEN NIEUW VOOR GOUDA EN OMSTREKEN f Eindelijk Geldzuivering. Dringend beroep op het Nederlahdsche Volk. WutUcLM iüml fnocyeHOu&td hooc „Coitcocdia" PEP ASPEEA AD ASTDA EENDRACHT HAAKT MACHT RedactieL. J. A. v. d. Steenhoven Mr. A. A. Rijk sen Drukker:. Drukkerij Verzijl,Gouda NUMMER 25 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1945 AdministratieM, J. van Loqn Bur.Markt 20. Goud a. Tel. 309* Abonn.p.w. 25 ct. Losse numm.lOct Minister Lleftlnck licht zijn maatregelen toe. Op 26 Sept. a.s. verliest al het thans in omloop zijnde papiergeld zijn geldigheid. Zinken geld voorloopig nog niet uit de circulatie. Per persoon zal f 10.- aan nieuw geld worden uitgereikt. Per gezin mag maximaal f 300.- worden ingeleverd. Het overi ge g?ld dient vóór 26 Sept. op bank- of spaarbankreke ningen te worden gestort. Het bankgeheim opgeheven. Onderzoek naar hypotheken, verzekeringen etc. Strenge bestraffing van sabotage van dezen maatregel. Wij verzoeken onze lezers dringend de in dit nummer geplaatste offideele publicatie met de grootste nauw keurigheid te lezen. Gisteravond heeft de Minister van Flnan ciën een toelichting gegeven op de maat regelen, welke bij de kopende geldzuivering zullen worden genpmen. Hij ving zijn uit' eenzetting aan, met de mededeeling, dat de geldzuivering noodzakelijk is voor den weder opbouw van ons land. Er waren reeds eenige maatregelen geno men, zooals b.v. de Inneming van de 100- gulden biljetten etc. Het wachten was slechts op het gereedkomen van het nieuwe bank papier, waarmede Mia. Huysmans reeds was begonnen. Na veel inspanning zoowel in Engeland als lo Nederland was het thans gelukt zooveel biljetten gereed te hebben, dat de stap, die over veertien dagen genomen zal worden, verantwoord is. Op Woensdag 26 Sept., verliest al het thans zich in omloop bevindende papiergeld zijn geldigheid. Deze maatregel heeft betrek king op alle bankbiljetten, uitgegeven door de Ned. Bank alle zilverbons en alle munt biljetten, die door de geallieerde troepen zijn meegebracht en die vooral in het Zuiden des lands in omloop zija gebracht. Met in gang van denzelfden dag worden alle tegoe den bij banken, spaarbanken en glroinste! lingen geblokkeerd. Dit is de kern van het geldzuiveringsbe- sluit 1945. Gedurende de inleveringsweek en waar schijnlijk nog enkele dagen daarna zal er vrijwel geen contant geld in omloop zijn. Ds ervaring in het buitenland heeft geleerd, dat gelijktijdige circulatie van ouden nieuw geld in hooge mate ongewenscht is, omdat de zwarte handel dan zeker probeert zijn oude, besmette geld tegen nieuw gezuiverd geld om te rullen. Het zou het beste zijn, als geen nieuw geld in omloop kwam, voor dat «1 het oude geld uit de markt is, dat is dus aan het einde van de inleveringsweek. Wanneer dit beginsel in volle gestrengheid werd doorgevoerd, zou gedurende meer dan een week het betalingsverkeer geheel stil staan. Om dit te voorkomen zal ieder gezins hoofd in staat worden gesteld vooraf, dat wil zeggen voor 26 September a.s-, een klein bedrag aan oud geld tegen nieuw geld in te wisselen. Voor hen, die niet in gezins verband leven, wordt een gelijke mogelijk held geschapen. Dit nieuwe geld zal worden uitgereikt door de Distributiediensten tot een bedrag van tien gulden per persoon. Een gezin van 5 personen kan dus de beschikking krijgen over f. 50,- Het genoemde bedrag is bestemd om gedurende de inleverlngsweelc de normple huishoudelijke uitgaven te doen. Grootere be talingen, die in de inleveringsweek vallen zullen noodgedwongen tot na die wees moeten worden uitgesteld. Op den Zaterdag In de inleveringsweek zal de normale wekelljksche loonbetaling niet plaats kunnen vinden, om de eenvoudige reden dat er dien dag geen betaalmiddelen beschikbaar zullen zijn. De werkgevers w>r- ,den uitgenoodigd om, voor zooveel u!' véfantwoord is, loonvoorschotter leenen, opdat b.v. grootc gezinnen in staat zullen zijn per hoofd f. vat geld tegen nieuw geld in te wissele v'»rder I zal het noodigc worden gedaan om er voor te zorgen, dat zoo spoedig mogelijk na het eind van de inleveringsweek op 4, 5. of 6 October dus, een dubbele loonbetaling zal geschieden. Ook de maandsalarissen over Sept. zullen in de 2e helft van de 1ste week van October kunnen worden voldaan, evenals de uitbetaling van wachtgelden, pensioenen en lijfrenten e.d., alles natuurlijk in nieuw geld. Wanneer iedereen in de inleveringsweek zijn volledigen kasvoorraad ter inlevering zou aanbieden, zou het in hooge mate twijfelachtig zijn of de kantoren, die daartoe zijn bestemd, snel genoeg den stroom zouden kunnen verwerken het in te leveren geld immers bestaat uit verscheidene hondérden millioenen biljetten. Het Departement van Financiën heeft U reeds herhaaldelijk aan geraden uw overtollige kasgeld niet in huis te houden, maar dit naar een bank, com- missionnair of spaarbank te b'engen, dan wel dit te storten bij een giro-instelling. Deze handelwijze moet thans zooveel mogelijk worden toegepast om te-voorkomen, dat men geduretfde -de inleveringsweek het werk niet aan zal kunnen. Er is daarom bepaald en ik deel U dit met bijzonderen nadruk mede dat U gedurende de inleveringsweek niet meer mag inleveren dan driehonderd gulden per gezin. Voor alleenstaanden geldt het zelfde maximum. Een ieder moet er dus voor zorgen, dat hij, voordat de inlevering begint, zoo krap mogelijk bij kas is. Van nu af aan fs het van het allergrootste belang, dat U zich volledig overtuigt van de hoeveelheid geld. die U en Uw hulsgenooten iu contanten hebben en dat U het overbodige bedrag tijdig - dus vóór 26 September a.s. stort bij de aangewezen instellingen. Men kan eveneens gebruik maken van de mogelijkheid zijn geld te bestemmen voor een vrij- wÏHige zekerheidstelling wegens reeds ver vallen of nog te heffen belastingen, wat het voordeel heeft, dat men dan een rente kweekt. Ik herhaalals de officiëele inleve ring begint, wordt nog slechts een bedrag van ten hoogste driehonderd gulden per gezin of alleenstaande aangenomen. Voorde bedrijven geldt een andere regeling. Van een inwisseling van de zinken pas munt is voorloopig nog afgezien. De Minister deed een dringend beroep op allen om dit zinkep geld nu niet te gaan oppotten. Het voor-oorlogsche zilvergeld blijft zijn geldig heid behouden. Zoodra de inlevering is voltooid, wordt zooals ik reeds aanstipte met een verdere beschikbaarstelling van nieuw papier geld begonnen, terwijl tevens de geblokkeerde bank- en giro-rekeningen volgens bepaalde maatstaven, d.w.z. geleidelijk en naar be hoefte, zullen worden vrijgegeven. Het spreekt vap zelf, dat de geldzuivering niet mag leiden tot een vastloopen van het economisch verkeer. Daarom zal voor alle economisch gewenschte en gerechtvaardigde fransacties volledige betalingsmogelijkheid worden ge opend. Ongewenschte transacties daarentegen zullen met alle kracht wordep belet. De geldzuivering, tezamen met verscheidene andere maatregelen, die nog zullen worden bekend gemaakt, heeft daarom een drieledig doel. In de eerste plaats stelt zij de regeering in staat de hoeveelheid geld in omloop binnen de gewenschte perken te brengen in de tweede plaats biedt zij de gelegenheid een momentopname te maken van de liquide ver mogensposities en een onderzoek in te stellen naar de zuiverheid van de bron, waaruit dit bezit is ontsprotenin de derde plaats ver schaft zij de regeering controle over de besteding van het geaccumuleerde geldbezit, opdat er zorg voor kan worden gedragen, dat dit op een wijze wordt aangewend, die Zilverea jubileum. Zaterdag 15 Sept. a.s., zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. den Hertog als boekhouder bij de fa. wed. Boonstoppel <S Zn. te Waddlnxvemj in dienst kwam. Op meeJrHjden gas. Met ingang va heden wordt er ook des morgens van h zeven tot acht uur gas, erd De r," oenen ondergaan hierdoor ft c, geta aging. Zij blijven onge- Niet voor verbetering vatbaar. Ondanks alle schaarechte aan materialen gaaf de baldadigheid van de straatjeugd ongestoord voort. Ditmaal werden er een aantal ruiten bij de fa. V. aandenTurfsingel, waaronder eenige glas in loodramen, stus- gegooid. De straatjeugd schijnt onverbeterlijk. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 10 Sept., Karei zoon van W. J. van Eik en C. M. Kraap, Lethmaet- straat 53 Dirk. zoon van D. Piket en G. Brinkman, 2e Schoolstraat 11 Ineke M., dochter van H. J. van der Wouden en C. A. Nuvelstijö, Groeneweg 89 Rebecca J., dochter Van C. j. IJsselstijn en C. Roos. Houtm. plantsoen 2, GEHUWD: 12 Sept., L. J. M. Streefkerk en Th. M. Streng W. Noorlander en M. A. de Bruin L. A. M. Rutten en E. M. M. Jaspers C. Chr. van der Tuijn en C. J. Jansen M. Honkoop en M. Vonk W. van Os en N. A. van den Ban 1 W. de Jong en T. M.Matze J. W. G. Schoterman en P. Nieuwveld OVERLEDEN: 9 Sept., J. A. de Looi), 51 j„ geh. met P. H. de Pater 11 Sept. N. W. van Loon. 56 j. 10 Sept., N F. van Duijn, 65.j. Zakenjubileum. Zaterdag a.s. zal de heer H. Zandvoort den dag hardenken, dat hij voor 25 jaar de zaak van zijn vader overnam. De heer Zandvoort heeft tijdens de bezetting ver dienstelijk werk verricht. Wanneer men zijn hulp inriep, hielp hij waar hij kon. Wij bieden hem bij dezen onze hartelijke gelukwen- schen aan. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N.M:1. Overwegend zwaar bewolkt, overdag meest zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, matige Z. wind, weinig ver andering in temperatuur. Kans op nijsj. Wat is er in Gouda te doen? Donderdag 13* Sept. 8 uur n.m. Nieuwe Schouwburg i Voordrachtavond door Maar ten Kapteyn. Do. 3 uur matinée v. d. film „Air Force'' in den Nieuwen Schouwburg. Idem 8 uur n.m. Thalia-TheaterMax v. Praag's Cabaret. Vfijdag 14 Sept. 8 uur n m. Concordia. Vergadering van het Gouda-Comité voor Gebiedsuitbreiding. Spreker: DrlriF. Bakker Schut. Zaterdag, 15 Sept. 2.15 uur n.m. Nieuwe Schouwburg, Kinderrevue Holland-Indië". Turnkring Gouda e.o.. Cabaretuitvoering in Concordia, 8 uur, 25-jarig bestaan. WAT GEBEURDE ER? 13 September. 1941; Staking te Oslo: de uitzonderings toestand afgekondigd. Vier Neder landers naar concentratiekampen we gens het clandestien slachten van koeien. T urnkring-jubileum. Zaterdagmiddag zal na de wedstrijden op het O.N.A.-terrein omstreeks half vijf een optocht plaatsvinden van circa 12 1300 deelnemers. Behoudens goedkeuring der po- litie-autoriteiten zal de te volgen'route zijn als volgt: Walvisstr. Heerenstr. Prins Hen- drlkstr. Wachtelstr. Bolwerk, Hooge Gouwe, Westhaven, Noodgodsteeg, Doelenstr. Mar- tensstr. IJssellaan, Karnemelksloot, Bleekers- singel, Kleiweg, Hoogstr. Markt, waar het defileeren en de demonstratie zullen plaats hebben. Door de groote deelname van turnsters en turners zullen in tegenstelling met een vorig bericht voor het belangstellend publiek geen toegangskaarten tot de cabaretavond ver krijgbaar zijn. in overeenstemming is met de belangen van de volkswelvaart en met de behoeften van den Staat. Ook in verband met onze internationale positie moet een stijging van het kostenpeil aan zekere grenzen worden gebonden. Anders verzwakken wij onze concurrentiepositie op de buitenlandsche markten en wordt de zoo gewenschte inschakeling van onze ar beidskrachten in de export industrieën en'de daarvan afhankelijke bedrijfstakken geremd. In het dezer dagen afgekondigde navor- deringsbesluit betreffende de belastingen, is reeds de opheffing van het bankgeheim opgenomen. Ook het nieuw verworven roerende bezit, in den vorm van werktuigen, duurzame gebruiksgoederen en kostbaarheden, zal aan een onderzoek worden onderworpen. Het overzicht, dat de regeering op deze wijza hoopt te verkrijgen, zal in hooge mate be hulpzaam zijn om de winsten, die zijn voort gesproten uit den zwarten handel, en de inkomens, oie zijn verdiend door degenen, die hand- en spandiensten hebben verleend aan den vijand en misbruik hebben gemaakt van den nood van hun medeburgers, te achterhalen. Ik geef u de verzekering dat het Ministerie van Financiën met deze lieden •n met hen. die er aan hebben medegewerkt om de zoo verworven rijkdommen te laten onderduiken, bijzonder weinig consideratie zal hebben. Verder kan men verwachten een zware heffing op alle door de buitengewone om standigheden van d« laatste jaren verkregen vermogensvermeerdering, terwijl nog een verdere vermogensheffing ineens in het voor uitzicht is. De Minister ging voort De tijd is voorbij, dat door een ieder naar persoonlijk goeddunken met het geld, dat hij hij in het maatschappelijk proces heeft ver worven en met het bezit aan welks vorming de gemeenschap hetzij direct, hetzij indirect een zoo belangrijk aandeel heeft gehad, vrij en ten eigen nutte mag worden beschikt. Dit geldt in het bijzonder voor de huidige omstandigheden, waarin door het gemeen schappelijk ervaren leed en de groote schade, die is aangericht aan de nationale welvaart bronnen, ieder van verantwoordelijkheid voor het welzijn van volk en natie sterker dan ooit moet zijn doordrongen. Het is niet de bedoeling van de regeering om U ten aanzien van het ingeleverde geld te onteigenen. Een deel ervan wordt voor belasting betalingen gereserveerd, een deel zaj het karakter van een spaarsom ontvangen, waarop rente kan worden gekweekt, de rest zal voorzoover het niet terstond na de in leveringsweek wordt vrijgegeven aan be paalde bestemmingen worden gebonden, die in het kader van het herstel toelaatbaar zijn. Het belang dat met het welslagen van de geldvernieuwing wordt verdiend is oneindig veel grooter dan het ongemak dat zij zal veroorzaken-Gij hebt in de achter ons liggende jaren getoond, dat gij een oorlog en een oorlogseconomie kan doorstaan. Toont thans dat gij ertegen opgewassen zijt om ook de pijn die de geboorte van een vredes-economte met zich meebrengt moedig te verdragen, al dus besloot de minister. 8 UUR Dr. Ir. BAKKER SCHUT spreekt over: ANNEXATIE Toegang vrjj. Gelegenheid tot debat GOUDA ijz:yd.

Groot Gouda | 1945 | | pagina 1